21 Σεπ 2019

Ένα από τα καλύτερα value for money εστιατόρια, για το εύρος τιμών που κινούμαι. Πλέον το έχω επισκεφτεί δεκάδες φορές έχοντας δοκιμάσει αρκετά πιάτα του. Το μαγαζί δεν κάνει κρατήσεις οπότε πρέπει να προσέξετε αρκετά τις ώρες προσέλευσης γιατί αλλιώς θα περιμένετε αρκετά.

Από ορεκτικά έχουμε δοκιμάσει:

Φρέσκα μανιτάρια, ένα πιάτο που στην αρχή δε σου γεμίζει το μάτι, αλλά στο τέλος καταλήγεις να βουτάς τα ψωμάκια του κουβέρ στη σάλτσα τους και να μη θες να τελειώσει. (8/10)
Involtini Friti. Stick από μανιτάρια και πανσέτα που συνοδεύονται από μια εξαιρετική σως με άρωμα τρούφας, που μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους (9/10)
Τσιπς πατατας με παρμεζάνα και λάδιτρούφας, τα οποία έρχονται σε μεγάλη ποσότητα, ικανοποιητικά γευστικά (7/10).

Από "κύρια" πιάτα έχουμε δοκιμάσει:
Καρμπονάρα (old edition). Είναι το πιάτο που θα καθόριζε, αρχικά, αν θα ξαναπήγαινα ή όχι στο κατάστημα, και ήταν πραγματική απόλαυση. Τα μακαρόνια σωστά βρασμένα, σε κανονική (όχι μεγάλη) ποσότητα, χωρίς κρέμα γάλακτος. Η γεύση απίθανη, το κολοκυθάκι διακριτικό και ευχάριστο όχι μόνο στη γεύση αλλά και στην υφή. Συνοδευόταν από τυράκι για όποιον ήθελε. Εξαιρετικό πιάτο. (9/10)
Καρμπονάρα (new edition). Με guanciale παρακαλώ και από πειραγμένη ελληνική έκδοση πάμε στην ιταλική. Τα ζυμαρικά είναι πένες. Γευστικά αγγίζει το τέλειο, ποσοτικά θα μπορούσε να δώσει λίγο ακόμα (9/10).
Παπαρδέλες με κοτόπουλο. Την πρώτη φορά δοκίμασα επιφυλακτικά από το πιάτο της συζύγου και έφαγα τελικά το 1/3 του. Κοτόπουλο ζουμερό, γευστικό, απολαυστικό. Παπαρδέλες σωστά βρασμένες. Άρωμα τρούφας. Τι άλλο να ζητήσεις. Πολύ καλή ποσότητα. Με έκανε να προδώσω αρκετές φορές την αγάπη μου (καρμπονάρα) 10/10
Φετουτσίνι με μανιτάρια πορτσίνι και κρέμα παρμεζάνας. Ένα δυνατό και εντυπωσιακό σε γεύση και μέγεθος πιάτο. Η σάλτσα πλούσια και "γεμάτη" σε χορταίνει (9/10).

Πίτσα Fatboy. Ίσως η πίτσα με την καλύτερη ζύμη που έχω φάει. Παρότι fatboy τελικά η πίτσα είναι για slim boys (όπως είπε εύστοχα και ο νεαρός που μας σέρβιρε). Λιτή σε υλικά, με καθαρές γεύσεις. (9/10)
Πίτσα Parma. Με γερή δόση ποιοτικού προσούτου (9/10)

Από γλυκά έχουμε πάρει το affogato με τον καφέ εσπρέσο (6/10) αλλά και το απόλυτο γλυκό που είναι τάρτα ("σαν μπανόφι" όπως μας είπαν στην περιγραφή) με απίστευτη κρέμα καραμέλας και σοκολάτα. Χορταστική και απίστευτα γευστική, ότι καλύτερο έχω φάει σε γλυκό (11/10).

Συνοδεύουμε συνήθως το γεύμα με χύμα λευκό κρασί που είναι ίσως το καλύτερο χύμα που έχω δοκιμάσει.

Στην αρχή έρχονται 3 απλά ψωμάκια (χρέωση 1 ευρώ το άτομο) ενώ για το τέλος έρχεται κέρασμα λιμοντσέλο (υπάρχει και άλλη επιλογή που δεν θυμάμαι).

Γενικά οι γεύσεις είναι πολύ καλές έως άριστες ενώ οι μερίδες κανονικές. Απλά μπορεί να πας για ένα συγκεριμένο πιάτο και αυτό ή να μην είναι στο μενού ή να έχει τροποποιηθεί η συνταγή.

Εξυπηρέτηση: Τις περισσότερες φορές το service είναι γρήγορo, εξυπηρετικό, ευγενικό. Όταν όμως πάτε στην ώρα αιχμής υπάρχουν αρρυθμίες και καθυστερήσεις.

Χώρος:
Καθόμαστε συνήθως στο κάτω εσωτερικό χώρο (μη καπνιζόντων). Ο χώρος είναι μοντέρνος αλλά παραδόξως ζεστός, ενώ το ξύλο παίζει βασικό ρόλο στη διακόσμηση. Η τζαμαρία που σε αφήνει να βλέπεις έξω δίνει μια αίσθηση χώρου μεγαλύτερου από τον πραγματικό, ενώ το ψηλό ταβάνι δίνει πόντους. Εκεί που χάνονται όμως όλοι οι πόντοι είναι η απόσταση των τραπεζιών που είναι πάρα πολύ κοντά (ευκαιρία για γνωριμίες). (Φυσικά αν δεν έχει πολύ κόσμο τα πάντα γίνονται πιο φυσιολογικά). Πλέον και ο πάνω χώρος είναι μη καπνιζόντων (τουλάχιστον Κυριακές μεσημέρια). Το καλοκαίρι το μαγαζί "καταλαμβάνει" το πεζοδρόμιο αποτελώντας μια 4-seasons πρόταση.

Κανονικές. Τα τρία πιάτα με χύμα κρασάκι περίπου 32 ευρώ.

Μια άριστη επιλογή. Πρόταση involtini fritti, carbonara, παπαρδέλες κοτόπουλο, Φετουτσίνι πορτσίνι και οπωσδήποτε το γλυκό "σαν μπανόφι"

21 Σεπ 2019

denvas