27 Σεπ 2019

Τα αγαπημένα Καραμανλίδικα του Φάνη σε ολοκαίνουργιο χώρο.
Κάτι που φαινόταν στον ορίζοντα και επιτέλους υλοποιήθηκε, κρατώντας άθικτο ολόκληρο το αρχικό κόνσεπτ της επιτυχίας του, το διακοσμητικό του στυλ, την άριστη εξυπηρέτηση, τις συγκρατημένες του τιμές, την εξαίρετη πρώτη ύλη, τα μερακλίδικα πιάτα που γνωρίσαμε & αγαπήσαμε στο μικρό μαγαζί της Σωκράτους μαζί με νέες προσθήκες που ήταν αναγκαίες.
Ένα μαγαζί που σταθερά αγαπώ & τιμώ, και τώρα πλέον θα το αγαπήσουν και οι φίλοι μου.
Η μεγάλη και επιβλητική του πρόσοψη επί της Ερμού, δεν περνάει απαρατήρητη, αποκαλύπτοντας έναν άνετο ψηλοτάβανο φιλόξενο χώρο στα ενδότερα, με όλο τον γνώριμο αισθητικά διάκοσμο (επιγραφές, περίτεχνο ταβάνι, ψυγεία, ελληνικό / πολίτικο deli, μαρμάρινα τραπέζια, μπακιρένια σκεύη... ) αλλά και με τον ερχομό ενός μεγάλου απίθανου ξυλόφουρνου να δεσπόζει, από τον οποίο βγαίνουν ποιήματα ζωγραφιστά.

Το επισκεφθήκαμε 3 άτομα μια Τετάρτη μεσημέρι, εντελώς στοχευμένα, μετά από μια γενεθλιακή μεξικάνικη φιέστα που είχε λάβει χώρα το αμέσως προηγούμενο βράδυ στο λατρεμένο μεξικάνικο της Κηφισιάς, back to back, γιατί ως γνωστόν οι ζεσταμένες μηχανές ρολάρουν ευκολότερα.
Η εύρεση τραπεζιού στον (άκαπνο) χώρο, εύκολη, πλέον, υπόθεση, σε μια ώρα που υπήρχε κίνηση αρκετή, χωρίς όμως το άγχος "έλα φάε φύγε". Την υποδοχή & εξυπηρέτησή μας ανέλαβαν 3 διαφορετικές κυρίες, άψογες καθ'όλα στις αρμοδιότητές τους, επαγγελματίες και φιλικότατες, από αυτές που δεν τσιγκουνεύονται δύο λόγια και τρία απροσποίητα χαμόγελα παραπάνω, στον δεκτικό πελάτη.
Μας έδωσαν διευκρινίσεις περί της νέας κατεύθυνσης του μενού με έμφαση στα πιάτα από τον ξυλόφουρνο, πήραμε κι εμείς το χρόνο μας, και τελικώς συμφωνήσαμε στα εξής πιάτα, μιας και δεν πεινάγαμε πολύ (εδώ γελάμε... ).

- Αντί ψωμιού, χειροποίητα αφράτα πιτάκια δικής τους ζύμης από τον ξυλόφουρνο, πασπαλισμένα με πάπρικα / ελαιόλαδο (χρεώνονται 0,50 / άτομο) και είναι σκαφάκια πασπαρτού, βλέπε ρώσικη του Μήτσου & σαγανάκι.

- Ρώσικη σαλάτα του Μήτσου (3,50). Εντελώς χειροποίητη, με βραστή πατάτα καρότο αρακά, σε καλή ποσότητα. Ελαφριά, διαφορετική από τα συνήθη τυποποιημένα πράγματα, αρκετά καλή.

- Ρεβυθάδα καραμανλίδικη με παστιρμά (4,50), πιάτο που ποτέ δεν έχω παραλείψει όσες φορές έχω πάει στο άλλο μαγαζί. Πάντα εξαιρετικά χυλωμένα τα ρεβύθια στη γλυκιά σάλτσα τους, τούρμπο προσθήκη ο παστουρμάς σε λεπτές μεταξένιες φέτες να το απογειώνει. Είναι σαν κύριο πιάτο, με 4,50 ευρώ (ουδέν σχόλιο). Το ίδιο ισχύει και για το...

- Σαχανάκι με καραμανλίδικο παστιρμά, πολίτικο σουτζούκι, αυγά & ντομάτα (6,50). Φανταστείτε μια πιο μοντέρνα στραπατσάδα με τόση όση ζουμερότητα & απίθανα καυτερή επίγευση από το αψύ σουτζούκι. Σταθερή αξία και αυτό.

Τα επόμενα 3 πιάτα είναι new entries ή τελωσπάντων νέες προσθήκες για εμένα.
- Προσφούρνι - φετόπιτα. Με καπνιστή μελιτζάνα, ντομάτα φρέσκια, καπνιστό τυρί, ελάχιστο σκόρδο & βασιλικό. Τα προσφούρνια φτιάχνονται με δική τους ζύμη στον ξυλόφουρνο και είναι κοντινοί συγγενείς του πεινιρλί αλλά πολύ νοστιμότερα.
Έρχονται μακρόστενα κομμένα σε 5 κομμάτια και τα είδα σε όλα μα όλα τα τραπέζια. Υπάρχουν 5 επιλογές στο μενού (με πιο αβανταδόρικες την κιμαδόπιτα Καραμανλού & το μπουγιουρντί μπαρούτ με σουτζούκι Αδάνων) αλλά μπορείς να βάλεις και όποιο υλικό θες από την βιτρίνα και να στο φτιάξουν customized. Η δική μας επιλογή ήταν πάρα πολύ νόστιμη. Τιμή; 5,50 ευρώ.

- Μαντί καραμανλίδικα με σάλτσα ντομάτας & γιαούρτι (9,50). Τελειώνονται στο φούρνο και σερβίρονται με το καυτό τους σκεύος, όπου μπαίνει τελευταία προσθήκη το γιαούρτι. Ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασα μαντί (ναι ξέρω, ντροπή μου) και τα λάτρεψα. Δεν ανίχνευσα υποψία σκόρδου. Πεντανόστιμα αυτά τα μικρά ανατολίτικα ραβιόλια, τώρα θα τα κυνηγάω όπου τα φτιάχνουν.

- Μουσακάς καραμανλίδικος με παστουρμά (8,50). Ήταν το πιάτο που μας ήρθε τελευταίο, γιατί; Γιατί στήνεται εκείνη τη στιγμή και θέλει το χρόνο του να ψηθεί στον ξυλόφουρνο (είχα πλήρη οπτική επαφή). Τίποτε προμαγειρεμένο ή ξαναζεσταμένο. Αυτά είναι τα πρότυπα που ακολουθεί ο Φάνης. Στο καυτό πήλινο που έρχεται θα βρείτε έναν εξαιρετικό μουσακά σε πολύ χορταστική μερίδα. Και αν αναρωτιέστε για τον παστουρμά, είναι μια στρώση από μόνος του και όποιος αρέσκεται στα πικάντικα, θα λατρέψει το συγκεκριμένο twist.

Ήπιαμε όπως πάντα την αγαπημένη μας Argos star (3,50), ενώ η καθ'όλα άψογη εμπειρία συνοδεύτηκε με το κλασικό αρχικό κέρασμα στο λαδόχαρτο (παστράμι + κασέρι), το δροσιστικό κλείσιμο με γιαούρτι + γλυκό κουταλιού καρότο & άφθονο παγωμένο νερό σε μπουκάλι δικό τους που ανανεώθηκε.
Θέλω να κάνω και μια ειδική μνεία στο κομμάτι των γλυκών του νέου καταλόγου: Mπακλαβάς Αρκαδίας της μανούλας αλλά και Πολίτικος με φιστίκι Αιγίνης, Μαλεμπί, Καζάν ντιπί, Ταούκ κιοκσού, Βυζαντινό, Κιουνεφέ με κρέμα κατσικίσιου γάλακτος αλλά και με κατσικίσιο τυρί Ίου. Τα λόγια κι εδώ περισσεύουν... Εμείς με πόνο καρδιάς κάναμε πως δεν τα είδαμε αυτά τα γλυκά γιατί είχαμε στοχεύσει τα γλυκά στην Ζουμπουρλού, όμως την επόμενη φορά θα τα γονατίσουμε και αυτά.

Ο λογαριασμός για 3 άτομα με 6 πιάτα στα 42,50 ευρώ, δηλαδή κάτω από 15e το άτομο, και η πληρωμή του με POS στο τραπέζι, με τα συμπεράσματα δικά σας και την χαρά όλη δική μου για αυτό το υπέροχο μεσημέρι που πέρασα στου Φάνη (όχι πως αμφέβαλλα κιόλας).
Μάλιστα η γνωριμία μας κατά την αποχώρησή μας με μια γλυκύτατη φυσιογνωμικά κυρία, που μας γέμισε ευχές και ευχαριστίες, συνέτεινε ακόμη περισσότερο στην παγιωμένη άποψή μου για την οικογένεια που τρέχει τα Καραμανλίδικα.
Ήταν η μητέρα του κυρίου Φάνη Θεοδωρόπουλου - μοιάζουν μεταξύ τους τόσο πολύ!

Τα Καραμανλίδικα προτείνονται θερμά και πέραν πάσης αμφιβολίας. Να πάτε και να ξαναπάτε και να τα συστήσετε σε φίλους σας, όπως θα κάνουμε και εμείς.

27 Σεπ 2019

Ucook