04 Οκτ 2019

Καλησπέρα στην παρέα!

Μετά τη φόλα που έφαγα από το ντελίβερι της «Παληάς Αγοράς» (θα γράψω σύντομα κριτική), είπα να επισκεφτώ το Αϊβαλί και να δοκιμάσω το δικό του πολυδιαφημισμένο γιαουρτλού.

Μένω κοντά και θυμόμουν πως ήταν το μαγαζί πριν την ανακαίνιση, χρόνια πριν, δεν είχε τύχει να κάτσω τώρα που εκμοντερνίστηκε. Μιας και η ίδια μου η μητέρα ξετρελάθηκε όταν πήγε με συναδέλφους της, είπα γιατί όχι;

Παίρνω έναν φίλο μου (και φίλο του γιαουρτλού) και πήγαμε. Ωραίος διάκοσμος, κλασικός για μοντέρνο σουβλακερί, άσπρα τραπεζοκαθίσματα, δύο μεγάλες τηλεοράσεις. Κάτσαμε έξω γιατί ο καιρός το επέτρεπε ακόμα (26/09).

Προσοχή: Να κοιτάτε που πατάτε, γιατί το πάτωμα είναι λίγο ανισόπεδο. Να φάτε κεμπάπ και όχι σαβούρδες.

Είχα δει πόσο τεράστιες είναι οι μερίδες για τα γιαουρτλού, αλλά πήραμε δύο (8,90 έκαστη). Πήραμε επίσης λαχανικά ψητά τουρλού (5,20), ταμπουλέ σαλάτα (4,40), δύο μπύρες «Χάρμα Χανίων» (3,40 έκαστη). Στο τραπέζι μας προσγειώθηκε ένα εμφιαλωμένο νερό (1 ευρώ).

Η ταμπουλέ ήρθε πρώτη, καλή ποσότητα, δεν φαγώθηκε όλη. Είχε ως γαρνιτούρα (;) δύο μεγάλα φύλλα μαρουλιού και ήταν πολύ όξινη για τα γούστα μου και είχε λίγο μαϊντανό. Δεν θα την ξαναπάρω σε επόμενη επίσκεψη (βαθμός 2/4).

Τα ψητά λαχανικά με μπαλσάμικο και παρμεζάνα (τα «τουρλού») ήταν εξαιρετικά και επίσης δεν φαγώθηκαν όλα εξαιτίας της ποσότητας. Αν θυμάμαι καλά ήταν ροδέλες μελιτζάνας και κολοκυθιού με ψητή ντομάτα (βαθμός 4/4).

Το γιαουρτλού ήταν τεράστιο και πεντανόστιμο. Σ’ένα τσίγκινο σκεύος, 2 πίτες, 4 κεμπάπ, μπόλικη σάλτσα ντομάτας και γιαούρτι, με συνοδεία μιας ψητής ντομάτας κομμένης στη μέση, μιας ψητής πιπεριάς και με το απαραίτητο χοντροκομμένο κόκκινο κρεμμύδι από πάνω. Ποίηση (βαθμός 5/4). Βογκήξαμε! Αλλά επειδή με διακατέχει και ένα μικρό κατοχικό σύνδρομο έφαγα όλα τα κεμπάπ και άφησα μόνο λίγη από την πίτα στο πιάτο.

Οι μπύρες απλά καλές (σαν τις Άλφα αλλά με μια πιο γεμάτη επίγευση), εγώ ήθελα να πάρουμε ροζέ ημίγλυκο αλλά φευ! Ο συνοδός μου δεν ήθελε. Άλλη φορά!

Ο χώρος πολύ καθαρός και το WC πολύ γουστόζικο!

Το προσωπικό ήταν εξαιρετικό καθ’όλη τη διάρκεια, και οι δύο σερβιτόροι και ένας μεγαλύτερος κύριος που ρώτησα αν έχουν POS (είχαν-φορητό κιόλας). Μας ρώτησαν αν μας άρεσε το φαγητό ως είθισται και ο ένας σερβιτόρος όταν του εξήγησα πως ήταν μεγάλη η μερίδα και δεν την τελείωσα (και πως δεν υπήρχε κανένα άλλο θέμα), αστειεύτηκε και είπε πως ούτε εκείνος την καταφέρνει! Γενικά, πολύ ευχάριστοι όλοι τους.

Μετά την πληρωμή του λογαριασμού μας ρώτησαν αν θέλαμε παγωτάκι και μας έφεραν δύο ποτηράκια του ούζου με παγωτό βανίλια μηχανής και σαντιγί.

Μας χαιρέτησαν καθώς φεύγαμε και μας ευχαρίστησαν, κάτι που δεν γίνεται δυστυχώς σε όλα τα μαγαζιά.

Εγώ σίγουρα θα ξαναπάω, οι τιμές του είναι σε πολύ καλά επίπεδα για την ποιότητα και για την ποσότητα που προσφέρουν, και επιτέλους βρήκα ένα σουβλακοπωλείο στην περιοχή μου με χαμογελαστούς ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις ωραία κατά την έξοδο σου.

04 Οκτ 2019

numanuma