Μία Ιταλίδα στον Πειραιά……………..
Οι φωτογραφίες που κυκλοφορούσαν στο διαδίκτυο, οι διθυραμβικές κριτικές που διάβαζα και η διάθεση για κάτι νέο ήταν αρκετά για να κλείσω τραπέζι στην Italida.
Στο site μόνο μία κριτική της PP_TINA και ως γνωστόν ένας κούκος δε φέρνει την Άνοιξη, για αυτό είπα να γίνουμε δύο οι κούκοι…..

Επιστροφή λοιπόν στην Τρούμπα –περιοχή που την ξέρω σαν την παλάμη μου μιας και πριν πολλά χρόνια η εταιρεία που εργαζόμουν στεγαζόταν εδώ.
Φυσικά η εικόνα είναι τελείως διαφορετική (και ήταν από τότε) όταν ανάβουν τα φώτα της πόλης.
Στα σοκάκια της Τρούμπας τα τελευταία χρόνια χτυπάει η καρδιά της νυχτερινής ζωής του Πειραιά –και όχι μόνο η καρδιά αλλά και τα εκκωφαντικά Bit των Bars που βρίσκονται στους γύρω δρόμους που νομίζουν ότι με τη μουσική στη διαπασών θα προσελκύσουν (! ) περισσότερους πελάτες.
Εστιατόρια, café, Bars, clubs ότι ζητήσει η ψυχή σου θα το βρεις εδώ.

Η Italida βρίσκεται στη Φιλελλήνων, ένα στενό παραδίπλα από το Πρωτοδικείο/Εφετείο του Πειραιά, ανοιχτό και το μεσημέρι για να χορτάσει (και) τους δικηγόρους αλλά και όλους όσοι εργάζονται στο επιχειρησιακό μελίσσι της περιοχής.

Ρομαντικό καλαίσθητο industrial περιβάλλον –άνετες ροτόντες -και όχι μόνο, βολικές ξύλινες καρέκλες, πανέμορφα λουλουδάτα σερβίτσια, όμορφα φωτιστικά στο ψηλό ταβάνι, κόκκινος δερμάτινος καναπές για το μεγάλο τραπέζι στο βάθος, «πατάρι βεράντα» για επιπλέον τραπέζια στον όροφο, μουσική σε jazz τόνους, ήρεμη ατμόσφαιρα, ιδανική για να απολαύσεις γεύμα ή δείπνο.
Μοναδικό μείον η σχετική βαβούρα που υπάρχει (λόγω του συνδυασμού ψηλό ταβάνι-τζαμαρία και μουσική).
Στα συν η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος.

Στο στρωμένο τραπέζι μας, έφτασε δροσερό νερό βρύσης – καλοδεχούμενο- μαζί με το menu.
Μελετήσαμε και αποφασίσαμε να τα βάλουμε στη μέση:

Σαλάτα Italida (η Ιταλική χωριάτικη -που δεν απέχει ιδιαίτερα από τη δική μας, με τη μόνη βασική διαφορά ότι έχει -απίθανο- παξιμάδι χαρουπάλευρου αντί ντάκου) νόστιμη δροσερή με φρεσκότατα υλικά.
Πίτσα καρμπονάρα με πλούσια, απαλή γεύση θα ήθελα το ζυμάρι λίγο πιο λεπτό, λίγο πιο τραγανό (όπως στην Ιταλία).

Κρασί λευκό ξηρό house wine πολύ καλό, σερβίρεται σε designατο μπουκάλι

Οι ρυθμοί σερβιρίσματος σωστοί, με τη σαλάτα να προηγείται, την πίτσα να έπεται και να μας ενημερώνουν ότι περιμένουν να τελειώσουμε με την πίτσα για να ακολουθήσουν τα άλλα δύο πιάτα αλλάζοντας τα σερβίτσια με καθαρά.

Κέρασμα με επιλογή σε μαστίχα ή limoncino.

Ωραία ρομαντική και χαλαρή βραδιά, με νόστιμες γεύσεις, καλό winelist και καλή εξυπηρέτηση με πολλά χαμόγελα Αυτό προσφέρει η Italida.
Ίσως οι τιμές να είναι ένα τικ παραπάνω, αλλά πάλι η καλή ποιότητα των πρώτων υλών (ως φαίνεται ότι χρησιμοποιούν) πιθανόν να ανεβάζει το κοστολόγιο, αλλά πόσο?

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Πέμπτη 05 Δεκεμβρίου