14 Οκτ 2019

Πρόκειται για μια πολύ φρέσκια πρόταση στην περιοχή της Ν. Ιωνίας η οποία όσο περνάει ο καιρός εξελίσσεται όλο και περισσότερο στον τομέα της εστίασης.

Τα καλά νέα τώρα είναι ότι η Αλεξάνδρα (ιδιοκτήτρια) με την Βούλα (στην κουζίνα) φαίνεται πως είναι αχτύπητο δίδυμο. Έχουν εμπειρία χρόνων απ’ ότι μας είπαν στην εστίαση καθώς “έτρεχαν” για χρόνια αντίστοιχη επιχείρηση στην Κεφαλονιά. Και η εμπειρία αυτή είναι εμφανής στα πιάτα όπως θα αναφέρω αναλυτικά παρακάτω.

Βρίσκεται σε ένα πεζοδρομημένο στενάκι κάθετο στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου, ακριβώς απέναντι από τον δημοτικό κινηματογράφο της Ν. Ιωνίας και άνοιξε τις πόρτες του για το κοινό τον Ιούλιο του 2019.

Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, όμορφος και ζεστός σε αποχρώσεις και διακοσμητικά στοιχεία ξύλου και τον έχει επιμεληθεί σχεδόν ολοκληρωτικά η Αλεξάνδρα, της οποίας τα χέρια πιάνουν. Ελπίζω μόνο το χειμώνα να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος διαφορετικά θα γίνεται ντουμάνι.

Εξωτερικά υπάρχει ο μικρός, ήσυχος πεζοδρομάκος που φιλοξενεί τα τραπέζια τους καλοκαιρινούς μήνες. Αν και μικράκι το στενάκι, σίγουρα στο μέλλον μπορούν να μπουν κάποιες πινελιές με τις οποίες μπορεί να γίνει λίγο πιο χαριτωμένο το σημείο, όπως λίγα λουλουδάκια σε χρωματιστά γλαστράκια που θα δώσουν λίγο χρώμα για παράδειγμα.

Στην εξυπηρέτηση υπάρχει πλήρης αμεσότητα, ευγένεια και φιλικότητα και από την συμπαθέστατη Αλεξάνδρα που εκτός της εξυπηρέτησης, φτιάχνει κι εκείνη κάποιους από τους μεζέδες. Στην κουζίνα από την άλλη η επίσης συμπαθέστατη Βούλα ετοιμάζει πεντανόστιμες μαμαδίστικες γεύσεις κι όταν τελειώσουν οι παραγγελίες, παίρνει την κιθαρίτσα της και ταξιδεύει τους παραβρισκόμενους, με την πολύ αξιόλογη φωνή της η χροιά της οποίας θυμίζει κάτι από παλιά, σε όμορφα έντεχνα αλλά και ρεμπετολαϊκά μουσικά μονοπάτια. Απλά, όμορφα κι ωραία.

Αν είχα μια παρατήρηση στα της εξυπηρέτησης να κάνω, θα ήταν σχετικά με την φάβα που δοκιμάσαμε την πρώτη φορά, η οποία παρά την ωραία υφή της και το εξαιρετικό φύλλο φωλιάς μέσα στο οποίο ήταν σερβιρισμένη, ήταν τόσο αλμυρή που δεν μπορούσες να φας πάνω από δύο πιρουνιές. Και δεν ήταν η αστοχία αυτή καθαυτή που μας ενόχλησε, αυτό άλλωστε μπορεί να συμβεί στον καθένα και είναι κάτι που διορθώνεται. Και για να είμαι ξεκάθαρη δεν συνέβη ποτέ ξανά στις επόμενες επισκέψεις μας.

Αυτό όμως που δεν μου άρεσε ήταν ότι ενώ το είχε ήδη διαπιστώσει όπως μας είπε και η ίδια η Αλεξάνδρα που επιμελήθηκε αυτό το πιάτο, ότι της έπεσε πολύ αλάτι… επέτρεψε να φτάσει στο τραπέζι μας. Αυτό ήταν φάουλ που δεν έχει δικαιολογία. Η παρατήρηση είναι καλοπροαίρετη πραγματικά, γιατί οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά κι αυτό δεν ήταν καν λεπτομέρεια, από την στιγμή μάλιστα που χρεώθηκε κανονικά.

Έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα τρεις φορές τα Νέα της Αλεξάνδρας μια τον Ιούλιο, μια τον Αύγουστο και μια τέλος Σεπτεμβρίου και θα υπάρξουν κι άλλες γιατί πραγματικά αξίζει.

Θα περιγράψω τι έχω δοκιμάσει γενικά κι όχι κάποια συγκεκριμένη εμπειρία από τις επισκέψεις μου όπως κάνω συνήθως, γιατί έτσι κι αλλιώς έχω δοκιμάσει τα περισσότερα.

Καταρχήν στο τραπέζι μόλις καθίσουμε, φέρνουν άμεσα κανάτα με νερό βρύσης και κριτσινάκια με φρεσκοψημένα στρογγυλά ψωμάκια με ντιπάκι χ 0,50€/άτομο.

- Σαλάτα “τα νέα της Αλεξάνδρας” χ 6,50€

Πράσινη με ρόκα, σπανάκι, αβοκάντο και dressing γιαουρτιού με κρόκο Κοζάνης μέσα σε φωλιά αραβικής πίτας. Αν αφαιρούσα κάτι θα ήταν το σαφράν που δίνει μια “μεταλλική” επίγευση όταν δεν είναι μαγειρεμένο και αυτή ήταν κοινή διαπίστωση τριών ατόμων που την δοκιμάσαμε.

- Ρεβυθάδα με κιμά χ 4,50€

Τέλειος συνδυασμός, πεντανόστιμη γεύση. Είναι πιάτο που συγκαταλέγεται στα ορεκτικά και τα ρεβύθια έρχονται σε βαθύ μπολ σερβιρισμένα με μυρωδάτο κιμά και πιπεριές.

- Φάβα σε φωλιά

Εξαιρετική, νόστιμη, ζεστή με υπέροχη υφή παρέα με λίγη κάπαρη και μερικά ντοματίνια. Όλα αυτά μέσα σε φωλιά υπέροχου φύλλου που θα έρθει όπως πρέπει έχοντας διατηρήσει την τραγανότητά του χωρίς να έχει πανιάσει και χωρίς περιττά λάδια. Αρκεί να μην έχει ξεφύγει στο αλάτι…

- Φέτα με μέλι χ 5€

Φανταστικό ορεκτικό για αρχή που δεν πρέπει να παραλείψει κανείς κατά τη γνώμη μου. Τρία τεμάχια (σαν φλογέρες) τραγανού, χρυσαφένιου φύλλου χωρίς περιττά λάδια, γεμισμένα με φέτα, που έχουν λουστεί με μπόλικο μελάκι και έχουν πασπαλιστεί με σουσάμι. Εξαιρετικά.

- Πατάτες φούρνου σαν τηγανιτές χ 4€

Σερβίρονται σε πρωτότυπο κωνικό σερβίτσιο μέσα σε χωνάκι λαδόκολλας με ένα ντιπάκι. Την πρώτη φορά ήταν λεπτοκομμένες σαν τηγανιτές, τις υπόλοιπες ήρθαν πιο “κυδωνάτα” κομμένες με τη φλούδα τους και μας άρεσαν και στις δύο εκδοχές με μικρό προβάδισμα στη δεύτερη.

- Μαστέλο ψητό με μαρμελάδα κυδώνι και σαφράν χ 5,50€

Πολύ καλή μερίδα, ωραίος συνδυασμός μαρμελάδας τυριού, συνοδεύεται με ένα σφηνάκι μαστίχας που ομολογώ ότι δεν το χρησιμοποιήσαμε. Θεωρώ πως η μαρμελάδα είναι υπέρ-αρκετή, δεν του λείπει κάτι επιπλέον αυτού του ορεκτικού.

- Κιμαδόπιτα χ 5,50€

Πολύ καλή επιλογή, ωραίο φύλλο, αρωματική γέμιση και γενικά στις πίτες έχουν ιδιαίτερη έφεση.

- Κεφτεδάκια με σάλτσα κοπανιστής χ 6€

Μαμαδίστικη γεύση εντελώς! Οκτώ αφράτοι, νόστιμοι, αρωματισμένοι με μπόλικο δυόσμο κεφτέδες, πάνω σε πιτούλες κομμένες συνοδείας ωραίας κοπανιστής. Απαραίτητος μεζές για κάθε παραγγελία.

Sticks κοτόπουλου παναρισμένα χ 7€

Παναρισμένο φιλέτο κοτόπουλο σε τραγανή κρούστα από corn flakes. Χειροποίητο πιάτο, πολύ ωραία επιλογή για τη μέση, τραγανό απ' έξω και ζουμερό από μέσα, συνοδεύεται από μια ροζέ σάλτσα και σερβίρεται στο ίδιο κωνικό σερβίτσιο όπως οι πατάτες.

- Μπερδεμένη τηγανιά χ 7,50€

Φιλετάκια κοτόπουλου και χοιρινού με sauce ροδιού, χρωματιστές πιπεριές και λαδοτύρι Μυτιλήνης. Πολύ καλή αλλά όχι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Παραπάνω πιπεριές; Πιο μαλακό κρέας; Μια μουσταρδένια σάλτσα ενδεχομένως; Θα ήθελα κάτι τέλος πάντων που να δώσει λίγη περισσότερη ένταση.

- Μερακλήδικα λουκάνικα (από τις 2 επιλογές επιλέξαμε την μικρή μερίδα) χ 6€

Ποικιλία 3-4 διαφορετικών ειδών λουκάνικων Τρικάλων (πικάντικο με πράσο, καίει αρκετά, χοιρινό καραμανλίδικο, με κεφαλογραβιέρα και αγριογούρουνο πρασάτο). Πολύ καλή μερίδα παρότι η μικρή όπως αναγράφεται στον κατάλογο, νόστιμα και ποιοτικά λουκάνικα. Σερβίρονται κομμένα και περασμένα σε σούβλα και συνοδεύονται με τρεις σάλτσες, μουστάρδας, bbq και μια ροζ με βάση μάλλον τη μαγιονέζα. Ωραία συνοδεία για μπύρα.

- Κοντοσούβλι χοιρινό φούρνου χ 8,50€

Έρχεται περασμένο σε μια μεγάλη κρεμαστή σούβλα, κομμένο σε μεγάλα κομμάτια, μαζί με ένα πιάτο με πιτούλες, μουστάρδα ντοματούλα και κρεμμύδι. Είναι πολύ σωστά ψημένο, ζουμερό και μαλακό. Μου άρεσε πολύ.

- Τα κεμπάπια της Αλεξάνδρας χ 7,5€

Ζουμερά κεμπαπ (6τμχ) από ανάμεικτο κιμά (μοσχάρι-χοιρινό-αρνί) νόστιμα πάνω σε πιτούλες συνοδεύονται με λίγη ρόκα, μερικά ντοματίνια, κρεμμύδι και σος σε πρωτότυπη παρουσίαση μέσα σε μια μεγάλη σύριγγα.

Νομίζω ότι δεν έχω ξεχάσει κάτι. Γενικά ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος οπότε έχουμε δοκιμάσει τα περισσότερα και δεν μας έχει απογοητεύσει κάτι. Τα αναψυκτικά παίζουν στα 1,80€ τα 250ml, οι μπύρες από 3,50-5,50€ και το κρασί 4,50-5,50€ το μισόκιλο. Θα βρείτε επίσης ρακή, τσίπουρο, ούζο, ρακόμελο και οινόμελο.

Συμπερασματικά, στα Νέα της Αλεξάνδρας με 5-6 πιάτα τρως του σκασμού ποιοτικά εδέσματα από καλής ποιότητας πρώτες ύλες, νόστιμες και καλοεκτελεσμένς συνταγές, πίνεις τη μπυρίτσα σου, λες τα νέα σου με την παρέα σου, ακούς και καμιά πενιά, με λίγα λόγια περνάς πολύ όμορφα κι όλα αυτά χωρίς να ξεπερνάς τα 20€/άτομο.

Ενίοτε κερνάνε κρέμα καραμελέ ή ό, τι άλλο έχουν φτιάξει εκείνη τη μέρα ή κάποια μαστίχα.

Το vfm είναι πάρα πολύ καλό, εμάς μας αρέσει πολύ και εννοείται ότι θα πηγαίνουμε συχνά μιας και είναι και κοντά μας.

14 Οκτ 2019

PONTIKI