15 Οκτ 2019

Τα θετικά του ΜΙΧΑΛΗ: η απλόχωρη και δροσερή αυλή του (μέσα δεν έχω άποψη), η εγκάρδια εξυπηρέτηση από το σύνολο των σερβιτόρων και... μόνον αυτά. Τα αρνητικά του ΜΙΧΑΛΗ: οι γεύσεις στα πιάτα (τίποτε το αξιομνημόνευτο που να με κάνει να επιστρέψω), οι παράλογες τιμές & χρεώσεις, το μπιφτέκι του (πολύ κακό δυστυχώς).

Και θα με ρωτήσεις γιατί πήγα; Έ, ήταν καλοκαίρι, ήμασταν σε χαλαρό mood, είχαμε βαλθεί να κάνουμε αυτοψία και σε αυτό το Χαλανδριώτικο ταβερνάκι, είχαμε ακούσει & διαβάσει πράγματα θετικά, είχε ζέστη, πήγαμε χωρίς πρόγραμμα.
Μια χαρά μας υποδέχτηκαν, αν και χωρίς κράτηση. Η μεγάλη αυλή του μπορεί να αντεπεξέλθει σε μεγάλο όγκο πελατών και η ατμόσφαιρά του είναι αυτή που προσδοκάς. Χαλαρή και απλή. Στο ζητούμενο όμως, δηλαδή το φαγητό μετά του vfm, δυστυχώς, απέτυχαν.

Το παγωμένο νεράκι σε κανάτα κατέφθασε άμεσα, όπως και το παγωμένο καρπούζι στο τέλος κερασμένο. Στα ενδιάμεσα, τρικυμία. Ο κατάλογος τους είναι αρκετά περιεκτικός αλλά μας δυσκόλεψε αρκετά στην ανάγνωση, μιας και πολλές από τις τιμές ήταν ξεθωριασμένες και ο μαρκαδόρος σε πολλά σημεία είχε ξεβάψει.
Η παραγγελία μας ήταν μια κλασική ταβερνίσια εκ τους ασφαλούς παραγγελία (3 ατόμων) με ορεκτικά και κάποια κρεατικά. Το μεγάλο μου σφάλμα ήταν που διάλεξα το μπιφτέκι και η ιεροσυλία μεγάλη να το συγκρίνω με του ΛΥΧΝΙΟΝ. Μάλιστα ήταν τόσο "τραυματικό" το συμβάν, που ξαναπήγα τρέχοντας τις επόμενες εβδομάδες στο Λυχνίον για να μπορέσω να διαγράψω από τη μνήμη μου το λάθος.

Κατά τα λοιπά, απαράδεκτο για ταβέρνα να χρεώνει 0,90 το άτομο για ψωμί. Μας έφεραν 6 φέτες μετρημένες (ψημένο μεν, θεόσκετο δε) οι οποίες χρεώθηκαν στο δελτίο παραγγελίας (απόδειξη δεν) προς 2,70 ευρώ. Το τζατζίκι ήταν καλό αλλά πολύ λίγο (4,30 e), τα κολοκυθάκια συμπαθητικά αν και παραπάνω λαδερά από όσο τους πρέπει (4,40 e) ενώ και το λουκάνικο ως ορεκτικό ήταν ασθενική μερίδα, 5 σκέτα μικρά λουκάνικα με λίγο λεμόνι (5,50 e). Γενικώς οι μερίδες τους είναι αντιστρόφως ανάλογες με την τιμολόγησή τους, πράγμα που για συνοικιακή ταβέρνα... το θεωρώ ανεπίτρεπτο, μιας και η πρώτη ύλη δεν είναι δα και χρυσάφι.

Αντί σαλάτας, που δεν ήθελε η παρέα, ζήτησα μια μερίδα χόρτα (βλήτα), αναμένοντας το μεγάλο φάουλ της βραδιάς. Στον κατάλογο υπάρχει αναφορά περί "ελαιόλαδου 55 μλ" με εξτρά χρέωση. Πάτε καλά μωρέ; Τί απατεωνιές είναι αυτές που πλασάρετε στον Έλληνα;
Προφανώς και κάποιο περαστικό αυτί άκουσε το έντονο σχόλιό μου, και μου έφεραν το κλασικό λαδόξυδο που ευτυχώς δεν χρεώθηκε. Τα δε ταπεινά βλήτα, 4,50 ευρώ.

Τα τυροπιτάκια (καλούτσικα ήταν) τα παραγγέλνεις με το τεμάχιο και είναι τα κλασικά τριγωνικά με φύλλο κρούστας, που όσο νάναι το ρουφάνε κι αυτά το λαδάκι τους. Κόστος 1,50 το κάθε ένα.
Τέλος, τα κυρίως πιάτα μας ήταν τα εξής: μπριζόλα χοιρινή (9 e), ψαρονέφρι (11 e) και το πολύ κακό μπιφτέκι (9 e).
Tα δύο πιάτα συνοδεύονταν με λίγες τηγανητές πατάτες που δεν άρεσαν καθόλου γιατί ήταν αφυδατωμένες και σε καμία περίπτωση φρεσκοτηγανισμένες. Το κρέας ήταν συμπαθητικό αλλά μέχρι εκεί.
Για το μπιφτέκι που δεν μπόρεσα να φάω, τί να πω... Απίστευτα σκληρό, κανένα καρύκευμα ή κάποιο έστω αρωματικό, με πολλή ντομάτα από πάνω για να κρύψει τα κακώς κείμενα. Ακόμη και για κάποιον άλλο πελάτη που θα του αρέσει η συγκεκριμένη γεύση/υφή, δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι ένα και μόνο ένα μπιφτέκι χωρίς καμία πατάτα ή κάτι άλλο δίπλα του, και αυτή η μερίδα εδώ κοστολογείται 9 ευρώ!

Η σούμα στο δελτίο παραγγελίας έφτασε στα σχεδόν 62 ευρώ, μαζί με 2 μπύρες που ήπιαμε. Σχεδόν εξοργιστικό το ποσό των 21 ευρώ/άτομο, για το συγκεκριμένο μέρος και το είδος του φαγητού που δοκιμάσαμε. Λυπάμαι πραγματικά αλλά αυτό δεν ήταν vfm.
Ναι μεν η παρέα πάντα βοηθάει στο να ξεπερνιούνται τέτοιες απογοητευτικές επιλογές, αλλά το να βάζεις μετά από μία και μοναδική επίσκεψη ένα τόσο ξεκάθαρο Χ, παραμένει γεγονός αρκετά στενάχωρο.

15 Οκτ 2019

Ucook