16 Οκτ 2019

Απόγευμα καθημερινής του Σεπτέμβρη, βρεθήκαμε στο Μοναστηράκι. Ο κόσμος απίστευτα πολύς, πιο πολύ θύμιζε κυριακάτικο μεσημέρι. Θέλαμε κάτι να τσιμπήσουμε, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε το Hard Rock Athens. Τη συγκεκριμένη αλυσίδα δεν είχε τύχει να την επισκεφτώ, ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό και η αλήθεια είναι, ωστόσο, ότι πάντοτε είχα την περιέργεια. Κακώς από αποδείχτηκε. Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Το Hard Rock Athens τα τελευταία χρόνια στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό κτίριο στην οδό Αδριανού. Μπαίνοντας αριστερά συναντάς το κατάστημα για τις αγορές αναμνηστικών καλλιτεχνών, ενώ δεξιά υπάρχει μια μικρή σχετικά αίθουσα με άμεση οπτική πρόσβαση επί της οδού Αδριανού. Εμείς προτιμήσαμε το αίθριο στο βάθος αριστερά, όπου αποτελεί και τον κυρίως χώρο. Οι εντυπώσεις ανάμεικτες. Όμορφος ο χώρος, με άνετα τραπέζια μεταξύ τους, μου φάνηκε ωστόσο κάπως ψυχρός, πιο πολύ ταίριαζε σε μπαρ-καφέ. Στον πάνω όροφο βρίσκονταν οι τουαλέτες (θα μπορούσαν να είναι και πιο καθαρές) και ένας ακόμη μεγάλος χώρος που δεν λειτουργούσε εκείνη τη στιγμή. Από τη μουσική δεν είχα παράπονο, καθώς ευτυχώς δεν υπερτερούσαν τα hard rock ακούσματα. Αντιθέτως, προς ευχαρίστησή μου, ακούστηκαν και περισσότερο εναλλακτικά πράγματα (από arctic monkeys και pj Harvey μέχρι sonic youth και afghan whigs).

Το service χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Αρκετά ευγενικό και φιλικό, έδειχνε ωστόσο και κάπως προσποιητό και στημένο το στυλ όλου του προσωπικού. Τέλος πάντων δεν έχω κάτι σημαντικά αρνητικό να πω, ένα "3" θεωρώ πως είναι δίκαιο.

Στο φαγητό, δυστυχώς, η βαθμολογία μου δεν θα είναι τόσο υψηλή. Παράγγειλαμε δύο burgers με τη σύζυγο και δυστυχώς απογοήτευσήκαμε. Εγώ επέλεξα το original legendary και η γυναίκα μου το BBQ bacon cheeseburger. Αν εξαιρέσεις τα συνοδευτικά (μπέικον, τσένταρ, ντομάτα, τηγανητά κρεμμύδια κλπ. ) και τις πολύ νόστιμες σως, το μπιφτέκι και στα 2 burgers ήταν από τα πιο άνοστα και αποτυχημένα που έχω δοκιμάσει. Σκέτη απογοήτευση. Οι συνοδευτικές πατάτες και το ψωμάκι σε αξιοπρεπές επίπεδο, αλλά προφανώς δεν έσωσαν την κατάσταση.
Από ποτά επιλέξαμε 2 κοκτέιλ, μαργαρίτα για εμένα και μοχιτο για τη γυναίκα μου, σε διαφοροποιημένες εκδοχές σε σχέση με τις κλασικές, αρκετά πετυχημένες ωστόσο.

Για τα παραπάνω 2 burgers (τιμή κάτι παραπάνω από 13 ευρω το καθένα) και τα 2 κοκτέιλ (με τιμή κοντά στα 10 ευρω), ο λογαριασμός ήρθε στα 47 ευρώ, αδικαιολόγητα ακριβά, ακόμη και αν το φαγητό μας ικανοποιούσε.

Δεν νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να πω. Δεν νομίζω ότι αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία. Εγώ πάντως δεν πρόκειται...

16 Οκτ 2019

ALEX80