01 Νοε 2019

Το BREAD & ROSES είναι ένα συνεργατικό μαγειρείο που βρίσκεται σε μια στοά κοντά στην πλατεία Ομονοίας και μετρά ήδη κάποια χρόνια ζωής (χωρίς ωστόσο να το έχω επισκεφτεί μέχρι σήμερα).
Το concept του απλό, αλλά συγχρόνως οικονομικό και αρκετά χορταστικό. 7-8 επιλογές από κυρίως, 3 σαλάτες και 4-5 συνοδευτικά, κάνεις την επιλογή σου από κάθε κατηγορία και μπροστά σου έρχεται ένα χορταστικό, πλήρες γεύμα, στην άκρως συμφέρουσα τιμή των 6.80 € (υπάρχει και η επιλογή του μικρού πιάτου στην τιμή των 4 €, ενώ για όσους προτιμήσουν να πάρουν το φαγητό πακέτο οι τιμές είναι ακόμη χαμηλότερες). Επιπλέον προσφέρονται και 2-3 γλυκά, επιλεγμένες μπύρες από μικρές, κατά βάση ζυθοποιίες, αναψυκτικά, ποτά κλπ.

Εμείς βρεθήκαμε στο BREAD & ROSES απογευματάκι καθημερινής (νομίζω λειτουργεί έως τις 8) και υπήρχε ακόμη αρκετός κόσμος. Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ μικρός (υποθέτω ότι τοποθετούνται και τραπέζια στην στοά), εμείς ωστόσο κατευθυνθήκαμε στην σαφώς πιο άνετη ταράτσα, μιας και ο καιρός το επέτρεπε. Αν εξαιρέσεις την αρκετά άβολη σκάλα για το ανέβασμα και μια σχετική μυρωδιά υγρασίας που αναπόφευκτα ερχόταν από τις ταλαιπωρημένες πολυκατοικίες του κέντρου της Αθήνας, ο χώρος μου άρεσε. Άνετα τραπέζια, διάφορα φυτά και γλάστρες περιμετρικά, ωραία μουσική και διάφορα άλλα διακοσμητικά δημιουργούσαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα. Αν και ο χώρος έδειχνε τα χρόνια του, όπως προανέφερα, τα παιδιά του BREAD & ROSES είχαν προσπαθήσει να τον καλλωπίσουν και να τον ομορφύνουν. Από την εξυπηρέτηση επίσης κανένα πρόβλημα. Φιλικά και ευγενικά τα παιδιά στο service, σε κέρδιζαν αμέσως με τη συμπεριφορά τους.

Ως προς τα φαγητό, επίσης έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Δεν δοκίμασα κάτι ξεχωριστό, υπήρχαν ωστόσο επιλογές για να καλύψουν όλα τα γούστα και ό, τι δοκιμάσαμε ήταν σίγουρα προσεγμένο και νόστιμο, σε εκτελέσεις πιο «παραδοσιακές» αλλά και πιο πειραγμένες από αυτές που θα συναντούσες σε ένα κλασικά μαγειρείο.
Εγώ λοιπόν επέλεξα φαλάφελ με σως ταχίνι-λεμόνι, πολίτικη σαλάτα και μακαρονοσαλάτα. Τα φαλάφελ ήταν αρκετά νόστιμα (ίσως να τα προτιμούσα λίγο περισσότερα τραγανά εξωτερικά), η πολίτικη σαλάτα νόστιμη, το ίδιο και η μακαρονοσαλάτα με διάφορα φρέσκα λαχανικά και γιαούρτι.
Η γυναίκα μου πήρε φακές beluga με ρύζι και σταφίδες (πραγματικά πολύ νόστιμες), κρητικά σαλάτα (σαν χωριάτικη στην ουσία με παξιμαδάκια) και ψητές πατάτες με μουστάρδα και θυμάρι.
Από ποτά πήραμε δύο μπίρες 500 ml. Άργος star (στα 3 € έκαστη).

Αυτά τα λίγα λοιπόν από εμένα για το BREAD & ROSES, το οποίο πιστεύω αξίζει να στηρίξετε, εάν βρεθείτε στο κέντρο και επιθυμείτε ένα νόστιμο και οικονομικό γεύμα. Προς διευκόλυνσή σας, μάλιστα, το καθημερινού μενού αναρτάται καθημερινά τόσο στο facebook όσο και και στην ιστοσελίδα του BREAD & ROSES, για να ξέρετε τι θα συναντήσετε.

01 Νοε 2019

ALEX80