28 Νοε 2019

Παρασκευή 08/11/2019 αποφασίσαμε τέσσερα άτομα και ένας πιτσιρικάς να βγούμε για φαγητό βραδάκι. Επιλέξαμε την περιοχή της Αγίας Παρασκευής που έχει αρκετές καλές επιλογές και μετά από σύντομη σχετικά έρευνα καταλήξαμε στη Ταβέρνα ¨ο Μωριάς¨.
Κάναμε κράτηση για πέντε άτομα και ήδη από το τηλέφωνο μου έδωσαν την εντύπωση ότι με αρκετά επαγγελματικό τρόπο ασχολήθηκαν για να βρουν το κατάλληλο τραπέζι για τις ανάγκες της παρέας.
Φτάσαμε γύρω στις 20:45 και βρήκαμε να σταθμεύσουμε το όχημα ακριβώς έξω απ΄το κατάστημα μάλλον από εξαιρετική τύχη γι΄αυτό το λόγο δεν τολμώ να αξιολογήσω την ευκολία η μη του να βρει κάποιος θέση να παρκάρει το όχημα του στην περιοχή. Πιστεύω όμως οτι δεν είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο.
Μπήκαμε στο κατάστημα και διασχίζοντας την όμορφη αυλή του καταστήματος, φτάσαμε στον εσωτερικό χώρο όπου όμως δεν υπήρχε κάποιος να μας υποδεχτεί και να μας οδηγήσει στο τραπέζι για το οποίο είχαμε κάνει κράτηση. Μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα αμηχανίας ένας σερβιτόρος μας οδήγησε στο τραπέζι μας σε ένα από τα δωμάτια παλαιάς μονοκατοικίας με ωραία διακόσμηση και έντονη τη παρουσία της πέτρας κάτι που μου αρέσει πολύ και την απόλυτη απουσία καπνού ( χώρος 4/4).
Από εκείνη τη στιγμή και μετά η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και απόλυτα επαγγελματική.
Αμέσως ήρθε στο τραπέζι μας ένα μπουκάλι νερό και ψωμί. Στη συνέχεια ήρθε η σβέλτη και ευγενική κυρία για την παραγγελία. Παραγγείλαμε πατάτες τηγανιτές(3,30 ευρώ), τυροκροκέτες(5,30 ευρώ), πράσινη σαλάτα(6,30 ευρώ ), ανάμεικτα βραστά λαχανικά(4,00 ευρώ), δυο μερίδες μπιφτέκι από μοσχαρίσιο κιμά(15,20 στο σύνολο), μια μερίδα κοντοσούβλι κοτόπουλο(8,30 ευρώ), τυροκαυτερή(3,60 ευρώ), τσίπουρο 150 ml (3,00 ευρώ/100ml) και για επιδόρπιο δυο τεμάχια σουφλέ σοκολάτα παγωτό (2x4,50 ευρώ );
Χωρίς καθυστέρηση ήρθε η σαλάτα με το τσίπουρο στη μέση και ακολούθησαν με σειρά τα βραστά λαχανικά (παντζάρια, κολοκύθι, χόρτα) οι πατάτες (σπιτικές κομμένες στο χέρι πεντανόστιμες), και το κοντοσούβλι κοτόπουλο(μας άρεσε). Αργότερα άλλα μέσα σε λογικά πλαίσια ήρθαν και τα μπιφτέκια που ήταν ζουμερά και νόστιμα επίσης. Μας ενημέρωσαν ότι τα 50 ml τσίπουρο είναι κέρασμα από το κατάστημα (θα περίμενα κάτι πιο γενναιόδωρο αλλά μην ήμαστε και αχάριστοι) αλλά με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι είχε χρεωθεί στο λογαριασμό μας κάτι που όμως ύστερα από υπόδειξή μας ξεπεράστηκε με την ανάληψη της αποκατάστασης από την προαναφερθείσα κυρία άμεσα και με ευγένεια.
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από τις γεύσεις στο Μωριά ( παρεμπιπτόντως γράφεται με¨ω¨και όχι με ¨ο¨ γι΄αυτό και το αξιολογώ αβίαστα με ¨4/4¨.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή αλλά θα μπορούσε να είναι κάποιος στη υποδοχή βρε παιδιά και να είναι λίγο πιο large το κέρασμα(3/4).
Στη κατηγορία value for money βάζω 4/4 γιατί μου φάνηκαν αρκετά λογικές οι τιμές.

28 Νοε 2019

ipparxos480