18 Νοε 2019

Το ΡΑΚΟΡ το γνώρισα από το αγαπημένο μου Pontiki. Εκείνη με πήγε στις γειτονιές του Κεραμεικού για πρώτη φορά πριν 2 σχεδόν χρόνια και μετά μόνη μου άρχισα κι εγώ να συχνάζω εκεί και να ανακαλύπτω πράγματα.
Μπορείς αυτή την κριτική να την πεις και φόρο τιμής που βγαίνει πολύ αυθόρμητα, όταν δεν έχεις ιδιαίτερο κέφι να γράψεις, όχι γιατί σου γλίστρησε η έμπνευση από τα χέρια αλλά λόγω της γενικότερης περιρρέουσας ατμόσφαιρας που έχει στοιχειώσει αυτό το site που κάποτε αγαπήθηκε πολύ.
Ανανεώνω λοιπόν την κριτική μου για το ΡΑΚΟΡ, όπου όλα εξακολουθούν να βαίνουν καλώς, πολύ καλώς. Η επίσκεψή μας 3 ατόμων έγινε μια όμορφη μέρα, τέλη Σεπτεμβρίου, με αφορμή το ολιγοήμερο ταξίδι του αγαπημένου μας ξάδερφου από την Κρήτη που ήρθε να μας δει και τη διαμονή του σε airbnb πολύ κοντά στο μαγαζί. Ναι, αν και Κρητικός, είναι παιδί του κέντρου.

Ο κατάλογος του Ρακόρ αλλάζει συχνά και το ήξερα αυτό. Ευτυχώς κάποια πιάτα που είναι κι αυτά αγαπημένα, υπάρχουν ακόμη όπως πχ οι απολαυστικές βελουτέ σούπες του. Η αδερφή μου είχε μακρινές αμυδρές αναμνήσεις, για τον ξάδερφο απλά πήρα το ρίσκο της πρώτης φοράς και εν τέλει η κουζίνα του Ρακόρ τον εντυπωσίασε.
Στην Κυριακάτικη, off μεσημεριού βόλτα μας, το βρήκαμε σχετικά ήσυχο οπότε δεν χρειαστήκαμε κράτηση όπως γενικώς απαιτείται. Επίσης το βρήκαμε και άκαπνο, δεν γνωρίζω αν απλά έτυχε ή αν και εκεί εφαρμόζεται πλέον ευλαβικά αυτός ο θείος αντικαπνιστικός νόμος όπως σε άλλα εστιατόρια.

Χωροταξικά και πελατοκεντρικά ισχύουν επακριβώς όσα είχα γράψει και στην πρώτη κριτική μου, δεν είχαμε κανένα παράπονο. Δικαιωματικά βάζω το 4άρι στο χώρο, λόγω του άκαπνου που ανέφερα αλλά και επειδή λόγω ηλιοφάνειας τον είδα αλλιώτικο και μου άρεσε. Η παραγγελία μας (όπως πάντα όλα τα πιάτα στη μέση) περιελάμβανε αλάνθαστα σιγουράκια αλλά και δύο καινούργια πιάτα.
Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν η βελουτέ ημέρας με γλυκιά κολοκύθα & τζίντζερ μοιρασμένη σε 2 μπωλ (4,50 e) βελούδινη και απολαυστική κι ας ήταν Σεπτέμβρης, ο τραγανός μοσχαρίσιος καβουρμάς Δράμας με τραγανά τσιπς κρεμμυδιού & μαρμελάδα ντομάτας (7,50 e) - εξακολουθεί να είναι από τους αγαπημένους μου ever, επιβεβαιώθηκε και από την παρέα! - οι κυβάτες πατάτες με καπνιστή πάπρικα, θρούμπι & σως φέτας, που τις λάτρεψαν (5 e) και το χούμους αρακά (ταχίνι, δυόσμος, φέτα Μυτιλήνης & ζάαταρ) που το θυμόμουν με λαχτάρα και τους ξετρέλανε. Ήταν το μόνο πιάτο που είχα αγωνία αν θα αρέσει και τελικά πέταξαν σπίθες χαράς από τα μάτια τους μπροστά στην ασυνήθιστη και δροσερή γεύση του (6 e).
Στη δεύτερη κατηγορία, δοκιμάσαμε το νεοεμφανιζόμενο ριζότο με ψητά καρότα, παστινάκι, παλαιωμένο τυρί Λαζαρέτο 2 ετών από την Ιθάκη & κόκκινο κάρυ (8,50 e), τρανή απόδειξη αυτού που είχα ξαναγράψει στην προηγούμενη κριτική μου, ότι υπάρχουν vegan πιάτα τέτοιας νοστιμιάς που κολάζουν ακόμη και τους μη vegan όταν σκεφτούν ότι τρώνε κάτι απίθανα νόστιμο χωρίς κρέας. Το συγκεκριμένο ήταν εξαιρετικό.
Τέλος, δοκιμάσαμε και ένα πιο γήινο πιάτο, με χοιρινό Ευβοίας (ξεκοκαλισμένο, σε μεγάλες μπουκιές) σιγομαγειρεμένο σε μαυροδάφνη, δαμάσκηνα & τζίντζερ (τέλεια ισορροπία στην γλυκύτητα των άλλων υλικών) με συνοδεία πουρέ πατάτας με μαστίχα. Ο πουρές ήταν χειροποίητος, με τέλεια πιρουνάτη υφή, την μαστίχα δεν την πολυάκουσα αλλά δεν με πείραξε γιατί ήταν άψογος έτσι κι αλλιώς. Και όσο για το κρέας, μελωμένο, μαλακό, λουκούμι πραγματικό (9,50 e).

Tα παραπάνω συνοδεύτηκαν με άφθονο - άψογο ψωμάκι, που ήταν απαραίτητο για τις βούτες μας (παραγγέλθηκαν 2 καλαθάκια, δεν χρεώθηκε καθόλου), παγωμένο νερό σε καράφες και 2 ελληνικές μπύρες αν θυμάμαι καλά, από την μεγάλη σε ποικιλία κάρτα τους, κυρίως σε εγχώριες μικροζυθοποιίες.
Τα παραπάνω ήταν αρκούντως χορταστικά για τους 3 μας και με σύνολο λογαριασμού στα 44,50 ήτοι 15 ευρώ/ άτομο νομίζω ότι δικαιωματικά θα πάρουν κι εδώ το 4άρι μου.
Μικρό παράπονο παραμένει ότι δεν έχουν κανένα γλυκό κερασματάκι στο τέλος. Εκείνη την vegan τάρτα σοκολάτας, πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη για να στην κεράσουν!
Ας είναι όμως. Το κολασμένο προφιτερόλ του CHOUREAL στο Σύνταγμα που είχα κατά νου, για να ολοκληρώσει γλυκά την βόλτα μας, δεν το πουλάω για καμία τάρτα χαχαχα...

Το ΡΑΚΟΡ λοιπόν, παίρνει κι αυτό τη θέση του στα πλέον αγαπημένα μου μαγαζιά, και πρέπει πραγματικά να βρίσκω αφορμές να το απολαμβάνω συχνότερα. Το προτείνω με τα χίλια.

18 Νοε 2019

Ucook