28 Νοε 2019

Πήγαμε 4 άτομα, Σάββατο βράδυ Οκτωβρίου, ο χώρος μαζεμένος και ζεστός, ιδανικός και για ραντεβού που λέει ο λόγος, αν θες να το παίξεις και λίγο πιο ψαγμένος, αλλά και για να συζητήσεις με καλούς φίλους που αγαπάς και σ' αγαπούν, πάνω από ένα πιάτο (λέμε τώρα.. ) καλό φαγητό, να γιορτάσεις και κάτι ιδιαίτερο βρε αδερφέ, χωρίς πολλές φανφάρες όμως.
Στο προκείμενο: Το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο, με εξαίρεση 2-3 πιάτα, που ήταν μέτρια π. χ. η σαλάτα με ντοματίνια και σορμπέ αγγουριού, η οποία έμοιαζε με ζωγραφικό πινάκα μεν, δεν ήταν όμως τόσο πολύπλοκη ή φρέσκια και στο στόμα, όσο υποσχόταν. Αντίθετα, η σαλάτα με τα κολοκύθια και τις κροκέτες καπνιστής πέστροφας, ήταν ονειρική! Οι κροκέτες ελαφριές, μυρωδάτες, έσπαγαν στο στόμα σου και γέμιζες γεύσεις και αρώματα, ισορροπία και ένταση αλά μπρατσέτα, πραγματικά υπέροχες!
-μπουρεκάκια από ουρά μόσχου (2ο μέτριο πιάτο της ημέρας κατά τη γνώμη μας),
-ρεβυδάθα με καραβίδες και μεδούλι (οι καραβίδες λιώνανε στο στόμα, πεντανόστιμες και το πάντρεμα γης και θάλασσας πολύ ωραία ιδέα, μας βοήθησε δε να κάνουμε τη μετάβαση στα υπόλοιπα πιάτα που είχαμε παραγγείλει, οπότε θεωρώ ότι είναι εξαιρετική ιδέα και ως πιάτο μπαλαντέρ),
- μοσχάρι πολύ ωραία ψημένο ως medium rare (δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου τη γεύση της γκρεμολάτας)
-κι επειδή το ψάρι ημέρας ήταν χριστόψαρο, το δοκιμάσαμε σε ταρτάρ το οποίο ήταν φ-α-ν-τ-α-σ-τ-ι-κ-ό, τουλάχιστον, ενώ και ως κυρίως το χριστόψαρο ήταν εξαιρετικά ψημένο, τραγανή πέτσα και ζουμερό στο εσωτερικό, έδενε επίσης εξαιρετικά με τις σάλτσες και τα συνοδευτικά του, πιάτο ποίημα.
Στα γλυκά, μας κέρασαν μπαμπά, που ήταν εκτός μενού για να το δοκιμάσουμε (ορθώς, γιατί δεν ήταν ακόμη έτοιμο για επίσημη πρώτη, θαρρώ), και πήραμε ακόμα:
- Εκμέκ κανταΐφι με φιστίκι Αιγίνης, πιο ήπιο, γλυκό-άγλυκο, σωστή η γεύση του φιστικιού,
- Σοκολατένια μπάρα, την λάτρεψαν οι πιο γλυκατζήδες της παρέας,
- Πανακότα φράουλας, εξαιρετική εφόσον σας αρέσουν τα πιο ξινούτσικα κλπ γλυκά, όπως στην υποφαινόμενη.
Συνολικά για 4 άτομα, με 3 μπουκάλια κρασί, ο λογαριασμός ανήλθε στα 60€ το άτομο. Ο μόνος λόγος που δεν έχω βάλει άριστα στο φαγητό, είναι γιατί θεωρώ ότι τα 2-3 πιάτα είχαν αξιοπρόσεκτη απόκλιση από τα υπόλοιπα, μιας και γενικά ο πήχης είναι ιδιαίτερα ψηλά. Επίσης, ακριβώς την προηγούμενη μέρα είχαμε τιμήσει άλλον χώρο, ο οποίος πραγματικά ήταν "ταβάνι" από άποψη φαγητού και vfm (παμψηφεί). Αν είχε 3.5 στο φαγητό, αυτό θα έβαζα, για να είμαι και πιο δίκαιη.

Last but not least, ίσως μάλιστα θα έπρεπε να ήταν πρώτο, είναι το εξαιρετικότατο σέρβις! Απόλυτη γνώση των υλικών κάθε πιάτου, φιλικότατη εξυπηρέτηση που ακροβατούσε ιδανικά ανάμεσα στη ζεστασιά και την καθοδήγηση όταν ζητούνταν, πραγματικά από ένα σημείο και μετά νιώσαμε ότι τρώγαμε στο σπίτι κάποιου νέου φίλου, ενώ όσο περνούσε η ώρα τα πράγματα γίνονταν όλο και καλύτερα! Όλα τα παιδιά ήταν εξαιρετικά, αλλά προσωπικά μας εξυπηρέτησε ο υπέροχος, γλυκύτατος Νάσος, που μόνο και μόνο για εκείνον θα μπορούσε κανείς άνετα να γίνει θαμώνας του μαγαζιού!

28 Νοε 2019

alexandra_g