26 Νοε 2019

Δύσκολη εβδομάδα δουλειάς και για ανταμοιβή πρόταση για κέρασμα από τον αδερφό μου, η επιλογή δική του, ούτως ή άλλως δεν είχα κάτι συγκεκριμένο υπόψη για δοκιμή.
Ωστόσο (οι παλιές συνήθειες δεν κόβονται) ρίχνω μια ματιά στις κριτικές για το κρέας στις γνωστες σελίδες και δυστυχώς δεν ήταν τόσο ενθαρρυντικές.

Αφού ξεπεράσαμε το "σκόπελο" παρκάρισμα στα Πετράλωνα Σαββατόβραδο, φτάσαμε 4ατομα(με κράτηση), το μαγαζί γεμάτο από θαμώνες διαφόρων ηλικιών.

Κάτσαμε στον πάνω χώρο που λόγω εποχής, είναι σκεπασμένος με ναύλον, συμπαθητικος ο χώρος, σίγουρα το καλοκαίρι θα είναι πολύ καλύτερα, καλές οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, ο αντικαπνιστικος νομος τηρείται, η θέρμανση αρκετά επαρκής.

Η εξυπηρέτηση, one man show, άψογη, με διακριτικο χιούμορ, επεξήγηση στα πιάτα, νεράκι σε κανάτα(με φέτα λεμονιού) να ανανεώνεται αρκετά συχνά, ενημερωση και επεξήγηση σε όλα τα πιατα και τέλος κέρασμα μους λευκής σοκολάτας.

Ο κατάλογος, όπως είναι λογικό, με προσανατολισμό στο κρέας, με πολλές και διαφορετικές επιλογές και εύρος τιμών που το κάνει προσιτό σε όλους.
Εμείς δοκιμάσαμε:
-πατατες τηγανιτες x2 (με φέτα) με τη φλούδα τους, μεγάλη μερίδα, κομμένες στο χέρι(την επόμενη φορά θα ήθελα να δοκίμασω τα τηγανητά κολοκυθάκια) πάντως για κάποιους είναι απαραίτητο συνοδευτικό. 4.5€
- σαλάτα το κρέας, πρασινάδες, γλυκιζουσα σως και ταλαγανι, αυτό ακριβώς που περιμένεις από την περιγραφή. (9€)
-κοτοπουλο γκραν μασαλα (ελαφρώς spicy, ίσα για τη γεύση) με σως γιαουρτιού και πιτουλες, το κοτόπουλο στην καλύτερη εκδοχή που έχω φάει τελευταία, ζουμερο και τόσο γευστικο(9€)(βρίσκεται στα ορεκτικά αλλά θα μπορούσε να είναι κυρίως πιάτο)
-κοτσι χοιρινό (για 2ατομα) συνοδεύεται με baby πατάτες και λαχανικά, αρκετά γευστικο και καλοψημενο, ικανοποιητικη σε μέγεθος η μερίδα, αν σας αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο πάρτε το οπωσδήποτε. (18€)
-spare ribs πιάτο που είναι από τα αγαπημένα μου χρόνια τώρα, έχω δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς, εδώ ήταν απλά συμπαθητικό, πιθανόν σε επόμενη επίσκεψη να μην το επέλεγα, σε γενικές γραμμές φαγώθηκε ευχαριστα, απλά έλειπε μια γευστική ένταση να το απογειώσει. (14€)**
Στην αρχή έρχεται φρεσκοψημενο ψωμάκι και ντιπ φάβας.

Τα παραπάνω πιάτα που ήταν αρκετά για 4ατομα κόστισαν 65€χωρις αλκοόλ (~16,50€ το άτομο) ίσως οι τιμές θα μπορούσαν ένα κλικ πιο κάτω, αλλά δεδομένου του κεντρικου σημείου ήταν οκ!
Εγώ θα μπορούσα να το επισκεφτώ ξανά, αν και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές τριγύρω, δεν το απορρίπτω σε καμία περίπτωση, μπορείτε εάν βρεθείτε εκεί γύρω(ή αν θέλετε να συνεχίσετε για ένα ποτό στην περιοχή) να το δοκιμάσετε.

**Τα ωραιότερα spare ribs μέχρι σήμερα τα έχω φάει σε ένα μαγαζί στο αγαπημένο μου νησί του Αιγαίου. (Στάβλος καλοφαγαδικο)

26 Νοε 2019

TOMIE