05 Ιαν 2020

Hola amigos! Καλή Χρονιά σε όλους!

Συνεπής στην υπόσχεση που έδωσα στην τελευταία κριτική του '19 θα αφιερώσω την πρώτη κριτική μου για το '20 στο μεξικάνικο που έχω λατρέψει και τιμήσει τουλάχιστον 7-8 φορές μέσα στη χρονιά που έφυγε. Ούτε κι εγώ δεν το περίμενα ότι θα γινόταν η νο1 επιλογή για το παρεάκι μου, αλλά να πώς ένα μεξικάνικο από τα καλύτερα/ μακροβιότερα/ αρτιότερα που έχουμε στην Αθήνα (και κακά τα ψέματα, εγώ το έχω και δίπλα μου) έμελλε να γίνει το λατρεμένο μας στέκι για γιορτές, γενέθλια, σχέδια, πανηγυρισμούς πριν από ένα ταξίδι μας και μετά από αυτό, όπου τραπεζώσαμε και τραπεζωθήκαμε και γενικώς το είδαμε στολισμένο αποκριάτικα, χριστουγεννιάτικα, καλοκαιρινά, στην ονειρεμένη του αυλή υπό τα φρύδια της Φρίντα......

Για μένα ένας από τους ομορφότερους χώρους που μπορεί να βρεθεί κάποιος στην Αθήνα και να δειπνήσει. Μαζί με τις Λεύκες. Η διαφορά είναι ότι εδώ δεν θα νιώσεις στρίμωγμα ή δυσκολία να στριφογυρίσεις στο χώρο. Υπάρχουν άπειρα εκατοστά ελεύθερα, που δεν έχουν πνίξει την απόλαυση και τη χαλάρωση των θαμώνων, που σημειωτέον είναι σταθεροί, τακτικοί και φανατικοί με το ραντεβού μαζί του.
Μικροπροβληματάκια που έχουν προκύψει συχνά πυκνά με την κράτησή μας (κάποιος ετεροχρονισμός στο σύστημα τους) πάντα λύθηκαν με θετική διάθεση, ενώ το καλωσόρισμά τους και ο αποχαιρετισμός τους στο τέλος είναι πάντα υποδειγματικά επαγγελματικός και συγκινητικά ευγενικός. Φυσικά, αν δεν είχε προηγηθεί η αείμνηστη εκείνη βραδιά των καλοφαγάδων το φθινόπωρο του '17 ( Θεός σχωρέστην, να ζήσουμε να τη θυμόμαστε), εγώ πώς θα το είχα γνωρίσει και μετά να το γνωρίσω και σε άλλους.

Γεύσεις και πιάτα εκείνης της μάζωξης, έκτοτε έγιναν σταθεροί και μη εξαιρετέοι πρωταγωνιστές στις δικές μου μαζώξεις. Taquitos με μαγειρευτό κοτόπουλο, Mexican mango ψαρονέφρι, chimichanga κοτόπουλο και fajitas ανάμικτες, είναι θεωρώ το εγχειρίδιο του πρωτάρη σε σχετικώς ρηχά νερά.
Σε επόμενο level οι πατάτες chili con carne με απίστευτο μοσχαρίσιο κιμά και λουκουμαδένιο μοσχαράκι, το πιάτο που είναι θηριώδες για ορεκτικό και το πιάτο που εγώ τσακίζω μόνη μου ως κυρίως.
Από πολύ κοντά έρχεται να διεκδικήσει την σταθερή του θέση το Mexican pineapple με κοτόπουλο, για εκείνους που θέλουν το μέξικαν να είναι πιο γλυκούλικο.
Άλλες πιο πρόσφατες προσθήκες, που τις σκέφτομαι και συγκινούμαι, το πικάντικο Botana με το chorizo, η μεξικάνικη ομελέτα huevos mexicana, πλούσια και ζουμερή και το - αν έχεις το θεό σου - XL mexican sandwich. Ένα πιάτο που θα παράγγελνα ποτέ μόνη μου; Σίγουρα όχι. Μην μείνεις στον τίτλο, είναι άκυρος. Είναι μια πιατάρα φούρνου, με ανακατεμένα όλα εκείνα που εγώ ονομάζω comfort γεύσεις, μέσα σε στρώσεις από τορτίγιες και λιωμένο τυρί...
Αμ το άλλο; Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι στον έντυπο κατάλογό τους έχω δει την λέξη Μοle, κάτι που δεν έχω όμως εντοπίσει στον ηλεκτρονικό. Ελπίζω να μη με έχει ξεγελάσει η πρώιμη πρεσβυωπία μου, γιατί αυτή η σοκολατένια πρόκληση είναι ο επόμενος στόχος μου, μιας και η πρωτοκαθεδρία του Χερμάνο δεν δείχνει προς ώρας να απειλείται στην αυγή του '20.

Στην πρώτη μου κριτική τότε είχα βάλει 3 στο value, το οποίο τώρα θα αριστεύσει δικαιωματικά. Όχι γιατί μείωσαν τις τιμές, αλλά επειδή τις κρατάνε σταθερά σταθερές και, επειδή, μετά από τόση εντρύφηση και σπουδή, έχω συνθέσει 2-3 κόμπακτ μενού passepartout που κρατούν το λογαριασμό χαμηλά και τον κορεσμό πολύ ψηλά, μιας και οι μερίδες είναι άκρως χορταστικές (40-45 ευρούλια το ζευγάρι σε τέτοιο μαγαζί είναι challenge).

Κατά τα άλλα, η Frida σε περιμένει στην πάντα απίθανη αυλή, η margarita παραμένει πάντα άψογη, η sangria πάντα δροσιστική, το δωρεάν καλωσόρισμα nachos con salsa πάντα διαολεμένα καυτερό και το τηγανητό παγωτό πάντα μια έκπληξη για όποιον το πρωτοακούει και δεν ξέρει τί θα του έρθει στο τραπέζι.
Για εμάς έχει πλέον εξελιχθεί σε αγαπημένο στέκι με όλη τη σημασία του όρου. Και όπως ήταν επόμενο, πήρε κι αυτό τη θέση του στην προσωπική μου pocket list που αντί να μεγαλώνει, μικραίνει.

05 Ιαν 2020

Ucook