06 Ιαν 2020

Δεύτερη συνεχόμενη κριτική για μουσικό χώρο του Πειραιά, με άλλο ύφος όμως.

Τον Πειραιά τον τιμάμε δεόντως, γιατί μας φαίνεται πίστα ανεξάντλητη. Όλο και νέα μαγαζιά ανακαλύπτουμε, παλιά και νέα που δεν γνωρίζαμε την ύπαρξή τους. Για το ΝΟΕ έγραψα πρώτη κριτική πέρσι. Αφότου το ανακάλυψα, το θεωρώ ένα μουσικό διαμαντάκι ρεμπέτικης μουσικής, σε μια αυθεντική περιοχή. Ο λόγος που επανέρχομαι είναι γιατί στη δεύτερη επίσκεψή μου διαπίστωσα ότι η κουζίνα έχει ανανεωθεί τόσο, που η προηγούμενη κριτική μου δεν είναι πια αντιπροσωπευτική.

Πάμε λοιπόν. Επίσκεψη ένα Σάββατο στη διάρκεια των Γιορτών. Φίλος- κουμπάρος φιλοξενούμενος των φίλων Πειραιωτών, άρτι αφιχθείς από νησί, δεν χάσαμε την ευκαιρία να τον βγάλουμε να ακούσει αυθεντικά ρεμπέτικα στον Πειραιά. Η μικρή σάλα του ΝΟΕ γεμάτη, με κόσμο όλων των ηλικιών. Νέοι και μεγαλύτεροι, μορφές κλασικές λιμανίσιες, πειραιώτικες… Ατμόσφαιρα φωτεινή και άκαπνη. Το γνωστό πηγαδάκι καπνιστών σχηματίζεται πια έξω στο στενό πεζοδρόμιο της Νοταρά.

Στο πάλκο τέσσερις μουσικοί με παραδοσιακά όργανα, βγαλμένοι από άλλη εποχή. Μια νεαρή τραγουδίστρια με χαρακτηριστική βαθιά φωνή ρεμπέτισσας, σε ταξιδεύει δεκαετίες πίσω. Όλοι σιγοτραγουδούν παλιά ξεχασμένα τραγούδια, κάποιοι χορεύουν όταν ακούνε τραγούδι «δικό» τους. Τα παιδιά στην εξυπηρέτηση πρόθυμα και χαμογελαστά. Και κυρίως άμεσα σε ό, τι θέλαμε.

Ας μιλήσουμε για το φαγητό σε αυτή την κριτική, το οποίο πλέον αποτελεί λόγο για να πας στο ΝΟΕ, σε σχέση με την πρώτη επίσκεψή μου. Πέντε άτομα πεινασμένα – μα δεν χορτάσαμε στα τραπέζια των Γιορτών; - δοκιμάσαμε σχεδόν όλο τον κατάλογο. Ο οποίος μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα μεγάλος, αλλά ούτε είναι κι αδιάφορος. Πλήρως ανανεωμένος και σε τιμές πολύ πιο προσιτές σε σχέση με ό, τι θυμάμαι.

Σαλάτες, κρύα και ζεστά ορεκτικά και περισσότερα κυρίως πιάτα, που μπορούν να μπουν και στη μέση.

- Στην αρχή πήραμε σαλάτα με ρόκα, baby σπανάκι και μανιτάρια σε μεγάλα κομμάτια. Νόστιμη, δροσερή, μια τυπική έναρξη θα έλεγα. Οι άντρες της βραδιάς δεν συγκινήθηκαν, εξάλλου τα καλύτερα έπονταν.
- Τυροκαυτερή με ζωηρό πορτοκαλένιο χρώμα και κομματάκια φέτας. Πραγματικά καυτερή, όχι μόνο στο όνομα αλλά και στη χάρη. Όσο πικάντικη πρέπει, ώστε να τρως ευχάριστα αλλά να μην τσουρουφλίζεσαι. Μου άρεσε πολύ.
- Σουτζούκι πολίτικο (ψημένο σε κόκκινη σάλτσα με πιπεριές και μυρωδικά). Το πραγματικά καυτερό πιάτο της βραδιάς, για μερακλήδες. Γλυκό και νόστιμο στη γεύση, αλλά με καυτερή επίγευση που σου μένει.
- Πατάτες οφτές. Baby πατατούλες ψημένες με την φλούδα τους και γιαούρτι. Πολύ νόστιμες!
- Κοντοσούβλι. Πάρα πολύ νόστιμο. Τολμώ να πω το πιο νόστιμο πιάτο της βραδιάς, που δεν περιμένεις να το βρεις σε ρεμπετάδικο. Το κρέας ήταν λουκούμι, καθαρό και μυρωδάτο. Μόνη ένσταση ότι θα έπρεπε να έρχεται σε μεγαλύτερη ποσότητα.
- Κότσι χοιρινό. Σιγοψημένο στον φούρνο με πατατούλες country και ντιπ γιαουρτιού. Έλιωνε.
- Μπριζολάκια χοιρινά: νόστιμα και καπνισμένα από την σχάρα, με πολλές τηγανιτές πατάτες.
- Τηγανιά κοτόπουλου: επίσης ένα πολύ νόστιμο ορεκτικό. Μαλακό και καθαρό κοτόπουλο κοκκινιστό, με μπαχαρικά που του χάριζαν νοστιμιά.
- Τηγανιά χοιρινή: δεν έφαγα πολύ, γιατί ήρθε προς το τέλος, αλλά διέκρινα μανιτάρια και επίγευση μουστάρδας, αν δεν απατώμαι.
- Μπριζόλα σταβλίσια. Το επιστέγασμα της βραδιάς. Δεν δοκίμασα, αλλά φαινόταν θεϊκή, ζουμερή και χορταστική. Ό, τι έπρεπε για τους κρεατολάγνους του τραπεζιού μας, που την κατασπάραξαν μέσα σε 10 λεπτά. Συνοδεύεται από γενναίο ντιπ τζατζίκι.

Ήπιαμε κόκκινο ημίγλυκο που ανανεώθηκε σε κανάτες περί τις 4 φορές, συν μία κερασμένη από το μαγαζί. Μας κέρασαν τα γλυκά, γενναία κομμάτια πορτοκαλόπιτας και καρυδόπιτας. Χορέψαμε ένα ζεμπέκικο, ένα ελαφρύ τσιφτετέλι και φύγαμε όταν τέλειωσε το τραγούδι, λίγο μετά τη 1.00, χορτασμένοι και ευχαριστημένοι γι άλλη μια φορά. Το γλέντι είναι υπόθεση συμμετοχική σε αυτό το μαγαζί, όπως συνέβαινε τα χρόνια τα παλιά. Χωρίς υπερβολές, χωρίς καπνίλα, χωρίς ένταση και φασαρία.

Για όλα αυτά τα πιάτα και το ποτό πληρώσαμε περίπου 130 ευρώ, πολύ καλή τιμή για πέντε άτομα. Με πιο μικρή παραγγελία, θεωρώ τα 20 ευρώ/άτομο υπεραρκετά. Εμείς έχουμε αγαπήσει το μέρος αυτό και βλέπω να το καθιερώνουμε, ειδικά τώρα που και το φαγητό είναι μούρλια. Δεν έχω παρά να σας προτρέψω να πάτε κι εσείς!

06 Ιαν 2020

ram