07 Ιαν 2020

Τσικουδοαντάμωμα
Το βραβείο του, πλέον, άκυρου, άσχετου κι ότι άλλο σας έρχεται με άλφα στερητικό μπροστά ονόματος ανήκει, πανηγυρικά, στο συγκεκριμένο μαγαζί.
Για να είμαι δίκαιη έχει φοβερή τσικουδιά καθότι ο σύζυγος Στέλιος, της αρμένισσας Ιζαμπέλας, είναι από την Κρήτη.

Του αξίζει, όμως, επίσης το βραβείο αυθεντικότητας, hyper cult, ζεστασιάς, νοστιμιάς, αμεσότητας, απροσποίητης εξυπηρέτησης και δίκαιης τιμολόγησης.

Η Νemo, την οποία οφείλω να ευχαριστήσω και δημόσια, που το ανακάλυψε είχε αμφιβολίες όταν πρότεινα να καλέσουμε και τους υπόλοιπους.

Εγώ επειδή ήξερα το ποιόν των υπολοίπων ήμουν σίγουρη.
Και κατώτερο των προσδοκιών να ήταν …ποιος νοιάζεται? Cliché αλλά η παρέα μετράει.
Αλήθεια τώρα… υπάρχει άνθρωπος που δε βαριέται την αυτοεκπληρούμενη προφητεία?
Αφήστε που ήμουν σίγουρη για το Fratoζεύγος με το οποίο μπορώ να φάω από Σπονδή έως κρεαταγορά, όσο για τον Pass … πετάει τη σκούφια του για κάτι τέτοια (περιμένω το επίσημο κάλεσμα για … ξέρεις που. Να χαιρόμαστε το κορίτσι σου! Ήρωας… ήρωας! )

Μαζεύουμε nemo και αγόρι που ξέρουν την ακριβή διεύθυνση και τον καλύτερο δρόμο να φθάσουμε εκεί. Τελικά αποδεικνύεται ότι το gps Frat κάνει εξαίρετη δουλειά διότι έφθασαν στην ώρα τους. Μη ρωτήσετε εμένα για συντεταγμένες … Μακάρι να ήξερα που είμαστε. Το μόνο που θυμάμαι είναι κάτι γέφυρες, η λαχαναγορά, ότι υπάρχει μία εκκλησία δίπλα. Μέχρις εκεί. Δε βοηθώ το ξέρω.

Η πρώτη εντύπωση είναι μίας παράγκας να το πω? Μέχρι που μπαίνουμε μέσα. Δε θα σας πω ότι ο χώρος είναι όμορφος. Παράταιρα έπιπλα, καρέκλες εκ των οποίων κάποιες αφήνουν αμφιβολίες για τη σταθερότητά τους (εγώ άλλαξα αυτή που μου έτυχε γιατί φοβήθηκα ότι θα σαβουρντίσω), αλλά και αίσθηση σπιτιού. Σεμεδάκια κεντητά στα τραπέζια, δένδρο στολισμένο. Όχι από τα τελευταία που αποτελούν υπερπαραγωγές, εκείνα τα παλιακά με τα δέκα κλαριά όλα κι όλα. Με βαμβάκι έτσι ώστε να δίνει την εντύπωση του χιονισμένου.

Επειδή λίγοι έχουμε μείνει εδώ μέσα και μάλλον γνωριζόμαστε μεταξύ μας, αν είχα τη δυνατότητα θα έστελνα φωτογραφία των πρώτων Χριστουγέννων της ζωής μου. Με τη μαμά και τον μπαμπά μου δίπλα σε ένα παρεμφερές δέντρο. Φορώ σατέν φόρεμα, είμαι χωρίς μαλλιά (άργησα να βγάλω) έχω, απίστευτα, πεταχτά αυτιά (οι φίλοι που με ξέρουν ορκίζονται ότι αποκλείεται να έχουν συνέρθει μόνα τους. Ακόμα με πειράζουν ότι έχω κάνει επέμβαση. Ορκίζομαι όχι). Από τότε κάθε Χριστούγεννα παίρνω δώρο ένα καινούργιο. Στην επόμενη ζωή μου θα επιστρέψω ως Roudolf. Την κόκκινη μύτη την έχω ήδη. Δε θα επεκταθώ σχετικά με την απόκτησή της. Αμάν κορίτσια μου! Αφήστε καμία κρίση για το Πάσχα..

Μας καλωσορίζουν με ένα υπέροχο λικέρ αρμπαρόριζας. Στα ποτηράκια που θυμάστε από τη γιαγιά σας. Σε έναν δίσκο στολισμένο με αμύγδαλα. Πρέπει να εντρυφήσω στις αρμένικες παραδόσεις διότι είμαι σίγουρη ότι έχει τη σημειολογία του. Ελπίζω να αποσπάσω τη συνταγή στις επόμενες επισκέψεις μου.

Παράγγειλαμε σχεδόν όλον τον κατάλογο με κάποια πιάτα εις διπλούν:

- μια φοβερή σουπα με ρεβίθια, κρέας και κάτι λιλιπούτεια κρεατοσφαιρίδια μεγέθους μικρού νυχιού. Ελαφρά καφτερή.

-σαλάτα με ψητές κόκκινες πιπεριές και καρύδια.

-ιτσλί κιοφτέ τα οποία δεν ήταν τηγανητά αλλά βραστά. Απίστευτα! Τα κόβεις στη μέση και ρίχνεις λεμόνι. Οκ. Εγώ πρόσθεσα και το συνοδευτικό γιαούρτι.

-παστουρμαδόπιτα. Όχι ότι δεν ήταν καλή αλλά όχι στο επίπεδο των άλλων. Δεν είμαι βέβαια κατάλληλη να κρίνω αφού δεν την αγαπώ αν και τη φτιάχνω.

-λαχματζούν. Ήσυχο σε σχέση με τις υπόλοιπες γευστικές εξάρσεις που μας πρόσφερε.

-ντολμαδάκια. Δεν υπάρχουν. Αλήθεια. Με κιμά που δεν είναι η καλύτερη μου κι όμως..

-μαντί. Τα κλασσικά και κάποια που λέγονται σουλού μαντί. Τα δεύτερα πιο σουποειδή. Εδώ οι γνώμες διχάστηκαν. Εγω λάτρεψα και τα δύο.

-μπουρεκάκια ήτοι αέρινα τηγανισμένα κρεατοπιτάκια. Μάλλον με κιμά αρνιού. Σιρόπι από ρόδι. Όνειρο.

- σουτζουκάκια. Όχι με σάλτσα. Στη θεσσαλονικιώτικη εκδοχή τους. Καλά καλά και στης Φλώρινας.. Μη μας κράξει ο pass.

Κεμπάπ αφρόοος. Έτσι λέγονται στον κατάλογο κι έτσι είναι. Τόσο μεστής γεύσης κι όμως τόσο ελαφρά.

-σουτζούκι αρμένικο καφτερό. Μόνο για δυνατούς παίκτες. Όταν λέμε καίει.. Καίει!

Πληγούρι σε δύο παρασκευές.. Ως συνοδευτικό με καμένο φιδέ και ρεβίθια με απαλό άρωμα βουτύρου όσο και ως ας πούμε σαλάτα με πετιμέζι ροδιού.
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχω ξεχάσει κι άλλα. Δεν ανησυχώ. Μόλις δημοσιευτεί η κριτική θα με κράξουν οι συνδαιτημόνες.

Φύλαξα την κριτική για να κάνω ποδαρικό στο 2020!
Ένα μαγαζί που αγάπησα. Που θα ξαναπάω. Που έχω τάξει σε διάφορους.. Που μου/μας άρεσε τα μάλα. Που είναι λόγος συνέχισης ύπαρξης του site.
κι άλλο λίγο?
Εδώ έχουμε χιόνια. Στο Manchester λιακάδα και παραπάνω βαθμούς. Α ρε Αγγλία.. Δε θα αλλάξεις ποτέ!
To make a long story short... περιμένω από τους αντιπάλους της τελευταίας αναμέτρησης.. Από τον μεν premium whiskey και highlander... κι από τον έτερο. Τον Τζιμη Δεληπέτρου!

07 Ιαν 2020

tzia