08 Ιαν 2020

Γιορτομάνι!
Σας λέει τίποτα η λέξη? Όχι, είμαι βεβαία. Είναι μία έκφραση που έχω επινοήσει και χρησιμοποιώ εγώ, παρηχώντας το τσουνάμι.

Γιορτές … πολλές γιορτές, μα πάρα πολλές, μάνα μου!
Σας προτείνω να παρατηρήσετε εποχές! Θα δείτε ότι σε κάποιες από αυτές γιορτάζουν, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, οι άνθρωποι της ζωής μας. Και επειδή σας είπα ότι το σύμπαν συνωμοτεί, προστίθενται κι άλλοι.

Μένητες 1.
Χωριό της Άνδρου. Στην οποία Άνδρο έπεσε πρόταση μεταφοράς των εκλογικών μου δικαιωμάτων καθότι ήμουν συνέχεια εκεί ελέω κολλητού, γνωστού και μη εξαιρετέου τέκνου της νήσου κι εκτός νήσου μη σας πω.
Έχω χρόνια να πάω. Ας όψεται η Ικαρία και τα δρομολόγια των καραβιών. Χάθηκε αντί για Σύρο –Μύκονοοοο να πιάνει Μπατσί?

Εκεί έφαγα την πρώτη φουρτάλια της ζωής μου. Έτσι λέγεται κι ας επιμένω να τη λέω φρουτάλια. Και να έτρωγα φρούτα θα το καταλάβαινα, έλα που δεν τρώω.

Μένητες 2.
Στην Καλλιθέα αυτή τη φορά. Μεζεδοπωλείο που είχε ακουστεί πολύ στις παλιές καλές μέρες του site με αντικρουόμενες απόψεις.

Εμένα μου άρεσε. Τίμιο! Φοβερή φουρτάλια. Με απίστευτη παρουσίαση. Άξια φωτογράφισης. Το έκανα μετά από καιρό. Όσο για τη γεύση της… Αυθεντική. Σα να ήμουν στην Άνδρο. Με ανδριώτικο λουκάνικο. Το έχω φάει σας λέω. Εμπιστευθείτε με.

Ωραίες και φρεσκοκομμένες σαλάτες. Μου άρεσε πολύ η λαχανικών που αναμείγνυε φρέσκα και ψητά. Δε θα πίστευα, ακόμα κι αν μου το έλεγαν, πόσο πάει η μελιτζάνα με το μαρούλι.

Μελιτζανοσαλάτα με ωραίο κάπνισμα. Όχι κορυφαία αλλά καλή.

Σαγανάκι με μαρμελάδα ντομάτας. Ήμουν, τόσο, σίγουρη ότι το είχε παραγγείλει η, καθ’ομολογίαν, αθώα, φιλενάδα. Είσαστε όλοι μάρτυρες.. Εγώ της πρότεινα να σταματήσει να με κάνει παρέα.

Τυροπιτάκια πολύ νόστιμα. Ελαφρύ τηγάνι, θαυμάσιο τυρί.

Ντάκος εξαιρετικός. Τον παρήγγειλα εγώ ως γνωστή γαϊδάρα… Διότι αν είσαι καλεσμένη σε τραπέζι ΔΕΝ παραγγέλνεις. Και πολλά άλλα δεν κάνεις αλλά το μάθημα καλών τρόπων θα περιμένει λίγο ακόμα.

Παστουρμαδοπιτάκια. Μία μπουκιά έφαγα αλλά κι αυτά ήταν άξια συγχαρητηρίων όσον αφορά στο τηγάνι και τη ζύμη τους.

Κοτοmojito. Μπουκιές τρυφερού πουλερικού με σάλτσα δυόσμου. Ρούμι και μαύρη ζάχαρη. Προτιμώ να το πίνω.

Ποικιλία ψητών. Αυτό το πιάτο δεν το έχει πετύχει κανείς. Μα κανείς σας λέω. Αναγκαίο σε μαζώξεις, το κατανοώ, κάνοντας το ίδιο. Όλα συμπαθητικά. Μέχρις εκεί.

Για τα γλυκά δεν έχω λόγια αλλά … τα είχε φτιάξει η οικοδέσποινα! Έφαγα εγώ δεύτερη κουταλιά cheesecake πραλίνας. Να σημειωθεί στα πρακτικά παρακαλώ.

Ο χώρος είναι χαριτωμένος αλλά πολύ σκοτεινός βρε παιδί μου. Ειδικά μια μέρα με συννεφιά και βροχή. Βέβαια πρέπει να σημειώσω την εξαίρετη μουσική που έπαιζε. Από U2 μέχρι Amy.. και άλλα πολλά.

Από την εξυπηρέτηση περίμενα καλύτερα πράγματα εφόσον χρειάστηκε κάποιες στιγμές, όχι όλες, να τους ψάξουμε ή να σηκωθούμε κι οι ίδιοι. Σε κρατημένο, εορταστικό, τραπέζι το θεωρώ foul.

Πτι ρε @@ώτι. Κάτι άλλο ήθελα να προσθέσω το οποίο αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει. Αρχές Alzheimer πιθανότατα. Είναι κι η ηλικία βλέπετε.
Όμως θυμάμαι πολύ καλά την αίσθηση. Τα γέλια. Τις κουβέντες. Τον θεό Γιάννη. Υπάρχει τίποτα καλύτερο από ανθρώπους, που, ενώ δεν ξέρεις άπειρα χρόνια σε τιμούν προσκαλώντας σας να μοιραστείτε μια γιορτινή μέρα?

Ευχαριστούμε και πάλι. Ελπίζουμε να ευχαριστηθείτε κι εσείς στο δικό μας κάλεσμα. Να μην κοιμηθεί κανένας στο αμάξι!

08 Ιαν 2020

tzia