13 Ιαν 2020

Αχ, καλό μου ask4food, πώς κατήντησες έτσι, πού 'ναι τα μεγαλεία του ένδοξου παρελθόντος σου; Μια μικρή απελπισία μ' έπιασε χθες που μπήκα να το περιδιαβώ, προκειμένου να διαλέξουμε με μια φίλη μου μέρος να πάμε να τσιμπήσουμε και συνειδητοποίησα τον ξεπεσμό σου. Μ' έπιασε όμως και μια νοσταλγία κι είπα να τιμήσω τη δεκαετία που έκλεισα με τον ερχομό του '20 ως μέλος της κάποτε αγαπημένης αυτής κοινότητας με ευχές για μια όμορφη χρονιά σε όσους έχουν απομείνει να διαβάσουν τις γραμμές αυτές και με μια κριτική για το φαγάδικο αυτό που πρωτοεπισκέφτηκα το νέο αυτό έτος.

Μετά από σύντομη λοιπόν διαβούλευση της τελευταίας στιγμής κλείσαμε ένα τραπέζι για δύο για το ίδιο βράδυ του Σαββάτου στον συμπαθητικό αυτό χώρο της Ν. Φιλαδέλφειας. Διαθεσιμότητα υπήρχε μόνο για τον εξωτερικό χώρο, ο οποίος είναι περίκλειστος από τζαμαρίες κι έχει θέρμανση φουλ με σόμπες που την κάνουν τη δουλίτσα τους. Εν τέλει, το προτιμήσαμε που κάτσαμε εκεί, καθώς ο εσωτερικός χώρος είχε αρκετή βαβούρα, όπως διαπίστωσα στον δρόμο μου για την τουαλέτα.

Όπως και νά χει, ο χώρος είναι συμπαθητικός, στις 11 του μήνα παρέμενε στολισμένος γιορτινά (δεν είμαι η μόνη που δεν έχω ξεστολίσει ακόμα! ) και κατά τα λοιπά, πέρα από κάποιες μικρές λεπτομέρειες που του προσθέτουν κάποιες ευχάριστες νότες, δεν είναι και το μαγαζί με την πιο ισχυρή προσωπικότητα σε ό, τι αφορά τον περιβάλλοντα χώρο. Σε κάθε περίπτωση, είναι καθαρός, περιποιημένος, με καλές αποστάσεις στα τραπέζια, τον αντικαπνιστικό να κρατεί καλά και να γεμίζει εμάς τους μη καπνιστές με γλυκειά ευδαιμονία κι μ' αυτά και μ' εκείνα είναι κατάλληλος για ένα ευχάριστο δείπνο.

Η εξυπηρέτηση κατά κύριο λόγο γινόταν από μια πολύ συμπαθητική και καλή κοπέλα και κάποιες επιπλέον φιλικές συμμετοχές από λοιπό προσωπικό. Όλοι ήταν ευγενικοί, καταρτισμένοι, άμεσοι κι ευχάριστοι. Δεν μας έλειψε τίποτα, ούτε υπήρξαν καθυστερήσεις, παρότι πήγαμε Σαββατόβραδο και το μαγαζί από κάποια ώρα κι έπειτα ήταν φίσκα και οι ρυθμοί στο φουλ.

Το φαγητό τώρα είναι πάρα πολύ καλό. Τα 4 από τα 5 πιάτα που πήραμε μας ικανοποίησαν πάρα πολύ κι η ένστασή μας εντοπίστηκε μόνο στο ένα. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

- Σαλάτα με διάφορες πρασινάδες, αποξηραμένο σύκο, μαστέλο ψητό και μια ευχάριστη σος μελιού. Πολύ καλή και φρέσκια η σαλάτα, σε χορταστική μερίδα, μας ικανοποίησε.

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή με φέτα, τσίλι και μαγιονέζα. Μας άρεσε πάρα πολύ. Εξαιρετική η μελιτζάνα, χωρίς πικρίλα καμιά, την πήραμε ώστε να έχουμε και μια αλοιφή, αλλά ήταν πιάτα κανονικό από μόνη της, στεκόταν άψογα.

- Κανταϊφάκια γεμιστά με τυρί και λιαστή ντομάτα πάνω σε μαρμελάδα ντομάτας. Πολύ καλά, πολύ νόστιμα, τη λιαστή δεν την εντόπισα ομολογουμένως, αλλά τα κανταϊφάκια τα ευχαριστηθήκαμε στο φουλ. Ήταν τέσσερα τα τεμάχια, αρκετά ευμεγέθη, αλμυρούτσικα κι ερχόταν η μαρμαλάδα και τα γλύκαινε. Αν με ρωτάτε βέβαια η μαρμελάδα παραήταν γλυκειά, οπότε δεν τιμήθηκε.

- Μπουκίτσες κοτόπουλο μαστιχάτο με κολοκύθι σε μια φωλίτσα από λεπτή πιτούλα. Νόστιμο το κοτόπουλο, μ' άρεσε ο συνδυασμός με το κολοκύθι (είθισται σε τέτοια πιάτα να βάζουν μανιστάρια να συνοδέψουν το κοτόπουλο), αλλά μιας και το πιάτο αυτό ήρθε τελευταίο και με σχετική διαφορά από τα υπόλοιπα που ήρθαν λίγο πολύ μαζί, είχαμε σκάσει μέχρι εκείνη την ώρα κι αυτός ήταν ο μόνος λόγος που δεν το τελειώσαμε.

- Πατάτες τηγανιτές με τυρί. Αυτό ήταν το πιάτο που μας απογοήτευσε κι εμένα περισσότερο επειδή είχε πάρει το μάτι μου διάφορες κριτικές από δω κι από κει να λένε για το πόσο τέλειες είναι οι πατάτες αυτές. Ε, δεν τις έλεγες και τέλειες. Σαν τηγανισμένες από πριν και ξαναπεταμένες στο τηγάνι μου κάνανε, αλλά ντάξει.

- Για αρχή μας έφεραν το ψωμάκι (συμπαθητικό) με ντιπάκι (επίσης συμπαθητικό) και στο τέλος κέρασαν κορμό, ο οποίος μου άρεσε πολύ. Μ' άρεσε κιόλας που έδιναν επιλογή στο κέρασμα, είτε κορμό είτε λικέρ μαστίχας. Μετά τα όργια των γιορτών απέχω απ' το αλκοόλ, οπότε στάλα δεν βάλαμε στο στόμα μας, η φίλη μου μόνο πήρε μια πορτοκαλάδα.

Γι' αυτά όλα και το νερό το οποίο ανανεώθηκε σε τακτές φάσεις και δεν μας έλειψε και ήρθε σε κανατούλα ο λογαριασμός πήγε 30,70 ευρώ. Τίμιο. Δεν ήπιαμε μεν, αλλά σκάσαμε από το φαγητό. Στέκεται στα σοβαρά αυτά το μεζεδοπωλείο στην πιάτσα που έχει δημιουργηθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια και θα ξαναπήγαινα.

Καλή χρονιά σε όλες και όλους ask4foodίτισσες και ask4foodίτες. Να είστε καλά και να έχετε μια χρονιά δημιουργική, φαγανή και με υγεία.

13 Ιαν 2020

Rose_Tyler