18 Ιαν 2020

Το Oceano στο Μαρούσι επανήλθε και το γεγονός αυτό με χαροποίησε ιδιαίτερα. Το καλύτερο μακράν Sushi Bar της Αθήνας μετά από απουσία δύο χρόνων νομίζω λειτουργεί καθημερινά μεσημέρι και βράδυ με τον ίδιο σεφ που είχε όταν πρωτάνοιξε. Λειτουργεί στον ίδιο χώρο στην οδό Φραγκοκκλησιάς 3 αλλά συνεργάζεται με το Steak House Prime Cut, δηλαδή λειτουργούν και οι δύο κουζίνες με διαφορετικούς σεφ και μπορείς να παραγγείλεις και από τους δύο καταλόγους! Ακούγεται περίεργο αλλά είναι καταπληκτικό σαν ιδέα! Πάντα είχαμε το πρόβλημα ότι κάποιοι από την παρέα δεν αγαπούσαν ιδιαίτερα το σούσι και δεν καταφέρναμε να τα συνδυάσουμε. Τώρα μας δίνεται η ευκαιρία να περάσουμε όμορφες βραδιές με καλό φαγητό χωρίς γκρίνιες! Και το σημαντικό είναι οι κουζίνες και οι σεφ είναι εντελώς ανεξάρτητοι οπότε η ποιότητα είναι σε υψηλά επίπεδα και μόνο ο χώρος και οι σερβιτόροι λειτουργούν ενιαία.
Παρασκευή βράδυ 17 Ιανουαρίου με παρέα έξη ατόμων φθάσαμε στο γνωστό μας στέκι και αφού μας υποδέχθηκαν ζεστά παραγγείλαμε τον μισό κατάλογο! Είχα να φάω σούσι στην Αθήνα πολύ καιρό γιατί αυτά που έχουν μείνει (εκτός από το Nobu) είναι πολύ μέτρια. Παραγγείλαμε σολομό ταρτάρ (16.50), τόνο ταρτάρ (18.50), πολλά σπέσιαλ ρολς που ξεκινούσαν από 10 ευρώ έως 24 με κορυφαίο το Special Eel Roll! Οι γνωστές γαρίδες tempura είναι μακράν οι καλύτερες που έχω φάει οπουδήποτε! Νομίζω ότι ήταν 22 ή 24 ευρώ, πέντε τεράστιες γαρίδες α π ί σ τ ε υ τ ε ς!!! Ο τόνος τους δεν παίζεται! Δοκιμάστε το Lemon Tuna, ένα εξαιρετικό πιάτο. Παραγγείλαμε 3 φορές salmon & tuna sashimi το οποίο ήταν φρεσκότατο αλλά εκείνο που είναι θεικό είναι ο σπέσιαλ φρέσκος τόνος ( που από ότι μας είπαν δεν υπάρχει πάντα αλλά αντικαθίσταται με τον γνωστό τόνο της αγοράς). Μαζί με όλα αυτά παραγγείλαμε και το Special Sushi Combo το οποίο βέβαια είναι συνδυασμός από διάφορα Special rolls, sashimi & nigiri.
Οι δύο από την παρέα μας παράγγειλαν αμερικάνικα Prime Rib Eyes από τον κατάλογο του Prime Cut τα οποία ήταν όπως πάντα εξαιρετικά (45 ευρώ έκαστον, τιμή πολύ λογική για αυτού του επιπέδου κρέατος, αλλά εγώ χθες πήγα για σούσι! Σχεδόν κάθε εβομάδα δειπνώ στο Prime Cut και έχω γίνει γραφικός να παραγγέλνω το Creekstone Prime rib eye των 450 gr. και την μπουφάλα μοτσαρέλλα πίνοντας την Οινότρια Γη του Λαζαρίδη! Αλλά όταν κάτι είναι καλό δεν το αλλάζεις! Ακολουθώ τους φίλους μου στα μοντέρνα και δήθεν εστιατόρια και τρώω είτε μέτρια είτε υπερτιμημένα και ο γευστκός μου παράδεισος βρίσκεται στο Μαρούσι! Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας έχει τέσσερα εστιατόρια το ένα δίπλα στο άλλο με διαφορετικές κουζίνες και υποστηρίζει την ποιότητα σε μεγάλο βαθμό. Επειδή η περιοχή χαρακτηρίζεται από τις εκατοντάδες επιχειρήσεις με κόσμο γραφείων κυρίως, τα μεσημέρια και τα απογεύματα μετά την δουλειά τα συγκεκριμένα εστιατόρια είναι ασφυκτικά γεμάτα και πολλές φορές οι αίθουσες είναι " κλεισμένες" για επαγγελματικά δείπνα. Αυτό δίνει την δυνατότητα στον επιχειρηματία να έχει μεγάλες καταναλώσεις και τα προιόντα του είναι πάντα φρέσκα και εξαιρετικά. Βέβαια το μεσημέρι και μέχρι τις 7 το απόγευμα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις πάρκινγκ αλλά από τις 9 και μετά το σκηνικό αλλάζει. Αν πάτε σχετικά αργά, δηλαδή μετά τις 9-9.30 θα βρείτε τραπέζι πολύ εύκολα την καθημερινή αλλά την Παρασκευή και το Σάββατο απαιτείται κράτηση. έχει καλές επιλογές από γνωστά Ελληνικά κρασιά και πολύ καλό σέρβις. Πάντως το σούσι τους δεν υπάρχει! Με 50 ευρώ το άτομο τρως και πίνεις τέλεια!

18 Ιαν 2020

J.R.