21 Ιαν 2020

Κυριακή βράδυ ξεκινήσαμε για Νέα Φιλαδέλφεια και Βy-ρακι έχοντας ελπίδες πως δεν θα είναι κλειστό. Φυσικά και ήταν. Επόμενη επιλογή ήταν η Πόλη αλλά πάλι κεμπάπ κλπ δεν θέλαμε. Στραφήκαμε τελικά στο Mama Goose που κάποτε βρισκόταν ψηλά στις επιλογές των χρηστών του Ask4food. Είχα την περιέργεια να δω τι μπορεί να άλλαξε. Ψέματα δεν θα πω, δεν θυμάμαι πολλά από την προηγούμενη επίσκεψη μου, δεν θέλω όμως να κοιτάξω και τι είχα γράψει τότε.

Σαν χώρος μου αρέσει. Δεν με τρελαίνει αλλά είναι άνετος, χαλαρός, σχετικά μεγάλος. Χωρίζεται σε 2 μέρη, τον εντελώς εσωτερικό και τον (να τον πω) ημιυπαίθριο;Με τζαμαρίες αλλά και σόμπες. Κρύος δεν ήταν πάντως. Παρατηρείς και τους πέτρινους τοίχους. Αρκετά καθαρός χώρος, κάποιες λεπτομέρειες μέσα δεν τις παρατήρησα, έχει όμως λίγο διαφορετικό στυλ.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική, χωρίς πολλά πολλά. Σχετικά χαλαρή αλλά νομίζω χρειαζόταν λίγη σπιρτάδα παραπάνω όταν τελείωναν τα πιάτα μας. Ζητούσαμε εμείς να μαζέψουν τα άδεια πιάτα. Δεν μας πείραξε σε καμία περίπτωση, απλώς το σημειώνω.

Ο κατάλογος επαρκέστατος, με επιλογές σε κρεατικά κυρίως αλλά και 5 επιλογές σε ψαρικά. Θα βρείτε τον κατάλογο τους στην ιστοσελίδα τους. Σε κάποια πιάτα υπάρχει η επιλογή και της μικρότερης μερίδας. Υπάρχουν επιλογές σε πίτες που πλην της παστουρμαδόπιτας δεν τις βρίσκεις πολύ συχνά, λέγε με κρεμμυδόπιτα.

- Κουβέρ,1 ευρώ. Ψωμί και μαχαιροπίρουνα. Ασχολίαστο.

- Παστουρμαδόπιτα με μοτσαρέλα και μαρμελάδα τομάτας, στα 5.5 ευρώ. Απλά απίστευτη! Δεν την προτείνω απλά … Επιβάλλεται να την δοκιμάσετε.3 τεμάχια κομμένα διαγώνια, με εξαιρετική την ιδέα της μοτσαρέλας που δεν τη "βαραίνει" τόσο όσο κάποιο κίτρινο τυρί. Η μαρμελάδα σε ιδανική ποσότητα. Το φύλλο εξαιρετικό, δίχως ίχνος λαδίλας.

- Τηγανιά μανιταριών με τοματίνια, φέτα, λάδι τρούφας και σκόρδου, στα 4.5 ευρώ η μικρή μερίδα. Που μόνο μικρή δεν είναι για 2 άτομα. Έρχεται σε καυτό τηγανάκι, με τα τοματίνια να είναι αισθητά. Τα μανιτάρια ζουμερότατα, δεν προβληματιστήκαμε από την υποψία σκόρδου. Καλό χειμωνιάτικο πιάτο.

- Μοσχαρίσια steak rolls με χειροποίητη γλυκόξινη σάλτσα, στα 8 ευρώ. Εδώ είχαμε θεματάκια. Δεν ένιωσα τη σάλτσα … πιο πολύ ξινούτσικη (όχι όμως δυσάρεστη) μου έκανε. Δεν έδινε κάποιο συν στο όλο αποτέλεσμα. Στο πιάτο υπήρξαν 5 τεμάχια των 2 μπουκιών το καθένα. Κρέας εξωτερικά, λαχανικά εντός … Σχετικά αδιάφορο αποτέλεσμα. Κάποιο κομμάτι ήταν και αρκετά σκληρό.

- Πανσέτα χοιρινή γεμιστή με πεκορίνο Αμφιλοχίας και τομάτα, στα 7 ευρώ η μικρή μερίδα. Αρκετά λιπαρό σε κάποιο κομμάτι του, νόστιμο πάντως και άφηνε την αίσθηση καπνιστού. Το τυρί σε δεύτερο ρόλο, η τομάτα σε τρίτο. Δε με χάλασε σαν επιλογή, αν ξαναπήγαινα όμως θα δοκίμαζα και κάτι άλλο.

- Ημίγλυκο κρασί, εξαιρετικής γεύσης και ποιότητας χωρίς να σε βαράει κατακέφαλα. Πήραμε 500 μλ στην αρχή, στα 5.5 ευρώ. Αργότερα ζητήσαμε και άλλα 250 μλ, στα 3.5 ευρώ.

Σύνολο στα 35 ευρώ.

Το αντίτιμο που ζητήθηκε να πληρώσουμε ήταν σε νορμάλ επίπεδα για μια έξοδο σε μεζεδοπωλείο. Τίμιο μαγαζί για όταν βρεθείτε στην περιοχή. Θα μου πείτε βέβαια πως στην συγκεκριμένη περιοχή υπάρχουν πολλές παρόμοιες επιλογές. Και νομίζω πως μάλλον έχουν και περισσότερους φανς. Ίσως παίζει ρόλο και η θέση του μιας και δεν τη λες και κεντρική. Εκτός και αν κάνω λάθος. Για μένα πάντως που ήθελα να κάνω μια χαλαρή έξοδο μου άφησε καλές εντυπώσεις. Σίγουρα πάντως δεν απογοητεύει.

21 Ιαν 2020

VAGELIS