24 Ιαν 2020

Περίπτωση μαγαζιού από αυτά που ούτε απογοητεύουν ούτε εντυπωσιάζουν. Χλιαρή θερμοκρασία και μετά... κρύο. Θα συμφωνήσω καταρχάς ότι πρέπει να υποστηρίξει λίγο καλύτερα την κρητική του ταυτότητα. Κινόες, bao buns και κεμπάπια με sour cream, δεν κολλάνε.
Το γυροφέρναμε καιρό, με την επίσκεψη τελικά λίγες μέρες πριν κλείσει το 2019 σε mood εξόχως εορταστικό & κράτηση που είναι απαραίτητη - πολλές παρέες ήρθαν και έφυγαν άπρακτες. Οι τιμές περιέργως έχουν τσιμπήσει προς τα πάνω, από την κριτική του Pontikiou (Ιούλιος - Δεκέμβριος, μιλάμε για το ίδιο έτος. Και κατά τη γνώμη μου, με βάση το φαγητό, η άνοδος δεν δικαιολογείται).

Υποδοχή από τον ιδιοκτήτη (αρκετά σφιγμένη, χωρίς χαμόγελο, δεν είθισται αυτό για "κρητικό" μαγαζί) και εξυπηρέτηση από μια ευγενή νεαρά (φιλότιμη αλλά δεν μπορούσε να τα φέρει εύκολα βόλτα) δεν άφησαν θετικές εντυπώσεις. Παρακαλέσαμε εξαρχής τα πολλά πιάτα μας να έρθουν με τέμπο και έγινε το ακριβώς αντίθετο φέρνοντάς μας σε άβολη αγχωτική κατάσταση. Αυτό που μισώ σε ένα μαγαζί!
Το βοηθητικό τραπεζάκι δεν έσωσε τίποτα, μόλις και μετά βίας χωρώντας την παγωνιέρα με το κρασί & το πανεράκι του ψωμιού. Επίσης στο τέλος φεύγοντας κανένας εκ του προσωπικού δεν βρέθηκε να μας πει μια καληνύχτα, ούτε καν ένα "Ευχαριστούμε, Καλή Χρονιά". Αυτή η αδιαφορία μετράει στα αρνητικά.

Το παρκάρισμα δύσκολο πολύ. Αν έχεις τύχη διάβαινε που λέμε. Εγώ εκείνο το βράδυ δεν την είχα και μετά από 4 σβούρες στα γύρω τετράγωνα και με κίνδυνο να φτάσω μέχρι τις Λεύκες, έκανα το σταυρό μου και το άφησα κάτω από ένα φανάρι στην κεντρική Πρωτοπαπαδάκη, ελπίζοντας να το βρω στη θέση του.
Για το χώρο έχω τα εξής: ενώ ήταν όμορφος δεν ήταν φιλόξενος, στολισμένος μεν Χριστουγεννιάτικα αλλά ψυχρός, με αέναη κυκλωτική βαβούρα από τους θαμώνες σε σημείο εκνευρισμού. Γιατί όταν τρως πρέπει να συμπεριφέρεσαι όπως στο γήπεδο;

Τα μεγαλύτερα προβλήματα ωστόσο; η ασφυκτική εγγύτητα τραπεζοκαθισμάτων και ανθρώπων που καταργεί κάθε έννοια ιδιωτικότητας, το ότι δεν μπορείς να κινηθείς στο χώρο μέχρι την στριφογυριστή σκάλα που σε βγάζει στα wc, όπου η εικόνα/κατάστασή τους ήταν επιεικώς άθλια. Δεν μπορώ τέτοιο τσουβάλιασμα, το έχω πει άπειρες φορές. Και επίσης πείτε μου εσείς τί να συμπεράνω για την υγιεινή γενικότερα, όταν στα wc επικρατεί τριτοκοσμική βόμβα μικροβίων.
Στα θετικά ότι ερωτηθήκαμε για το νερό & το ψωμί (πολύ καλό, χειροποίητο κ' φρέσκο, τύπου Λεύκες, χρέωση 1e / άτομο, όμως έρχεται ορφανό. Μαζί έρχεται και κάτι χωρίς χρέωση: φρυγανισμένες φετούλες με ένα αδιάφορο χωρίς φαντασία ροζουλί ντιπ, σαν αυτό που φτιάχνουμε για τη σαλάτα του σεφ).

Δοκιμάσαμε συνολικά 8 πιάτα. Τα μισά πολύ καλά, τα υπόλοιπα με σοβαρά προβλήματα.
Σαλάτα Ειρήνης πολύ δροσερή και πλήρης γεύσεων (8,50e). Θα διαφωνήσω στο "πανδαισία baby" κρατώντας το σκέτο λαχανικά, με καρότο, πιπεριές, ψητό κοτόπουλο, καβουρντισμένο φουντούκι, ανθόγαλο & σως balsamoμουσταρδομελένια.
Έκπληξη το απάκι Κρήτης καρπάτσιο (7e). Πρωτότυπη σύλληψη, ωραίο αποτέλεσμα. Μεταξένιες φέτες μαριναρισμένες σε χυμούς εσπεριδοειδών με μπόλικο λάδι γύρης & σχοινόπρασο. Πολύ όξινο και μου άρεσε. Έφαγαν ακόμη κι αυτοί που το φοβήθηκαν από την περιγραφή και αναφώνησαν ιαχές.
Επίσης τα Παστιτσάκια πολύ καλά (7,70e αρκετά τσιμπημένη τιμή). 6 φανταστικές κροκέτες, φτιαγμένες με τα υλικά του παστίτσιου & καθισμένες πάνω σε μπεσαμέλ, ήταν το ωραιότερο φλας μπακ για κάποιες άλλες απερίγραπτες κροκέτες που είχαμε πρόσφατα γονατίσει στο ταξίδι μας στην Ισπανία.
Τα πιάτα που μας άρεσαν τελείωνουν με το απίθανο και τεραστίων διαστάσεων μπανόφι τους, που είχα ακούσει τα καλύτερα. Όλες οι στρώσεις των υλικών γενναιόδωρα δοσμένες, ποσότητα & φουλ θερμίδες σίγουρα για 3-4 άτομα (5,50e) και αναμφισβήτητα το καλύτερο μπανόφι που έχω πετύχει σε εστιατόριο.

Από εκεί και μετά... Αυγά με πατάτες σύγλινο και (όχι) στάκα. Στάκα δεν βρέθηκε πουθενά και εμείς πήραμε το πιάτο επί τούτου για τη στάκα. Υπερτιμημένο πιάτο στα 6,80, με ξερό και ελάχιστο το σύγλινο.
Φλογέρες με χωριάτικο λουκάνικο, γραβιέρα και σως πιπεριάς Φλωρίνης. Βαρύ και κακό. Λιπαρή γεύση, λαδερό τηγάνι, πολύ αλμυρό και μπουχτιστικό. Έμεινε στο πιάτο. (7,50e).
Κριθαρότο μανιταριών όχι αξιομνημόνευτο (9,50e). Σίγουρα με ένα είδος μανιταριών και όχι με ποικιλία όπως περιγράφεται και με λάδι λευκής τρούφας. Και εδώ ο μάγειρας κιμπάρης με το αλάτι. Δεν τολμήσαμε να ζητήσουμε εξτρά τυρί, τύπου παρμεζάνα, γιατί θα καταστρεφόταν ολοσχερώς. Έμεινε αρκετό στο πιάτο.
Κοντοσούβλι χοιρινό (9,50e). Ψιλοαπάτη. Μικρό μέγεθος που προσπάθησε να εντυπωσιάσει αλλά δεν τα κατάφερε. Τα μισά κομμάτια στο τσιγκέλι ήταν καθαρό λίπος και το κρέας ελάχιστο, ενώ οι τηγανητές πατάτες παγωμένες και σαν πλαστικές, δεν τρωγόντουσαν. Μαζί με τις φλογέρες παίρνει το βραβείο "Χρυσό Βατόμουρο".

Από τις περιορισμένες επιλογές σε κρασί, προσπεράσαμε γρήγορα την φτηνιάρικη Mostra και την ακριβή Θεόπετρα και καταλήξαμε στον decent ροζέ Ασκητικό (ελαφρύ και φρουτώδες κρασάκι, στα 13 ευρώ) και νομίζω ότι πρέπει να εμπλουτίσουν επειγόντως τις οινικές τους επιλογές, γιατί η εικόνα είναι εντελώς ανεπαρκής.
Με την άφιξη του λογαριασμού (70 ευρώ) κατέφθασαν κέρασμα 3 σφηνάκια λιμοντσέλλο, με παγάκια (;). Ομολογώ δεν το έχω ξαναδεί και μου χάλασε την γεύση. Δεν θέλω να σκεφτώ ότι έγινε για λόγους οικονομίας.

Η βαθμολογία μου είναι το απόλυτο 2,5/4 σε όλες τις κατηγορίες. Αναγκαστικά οι βαθμοί μοιράστηκαν μη μπορώντας να κάνω αλλιώς.
Όπως εξήγησα πιο πάνω όταν έφτασε η ώρα της αποχώρησης από το κατάμεστο μαγαζί, η στιγμή αυτή ήταν δυστυχώς πολύ μοναχική. Αποτέλεσε κατά μια έννοια, το κερασάκι στην τούρτα. Ίσως πέσαμε στην περίπτωση. Ποιά περίπτωση όμως, λίγες μέρες πριν την Πρωτοχρονιά;

Συγνώμη που δεν σας ικανοποίησε η υποδοχή μου
Είναι πολύ δύσκολο όταν είναι γεμάτο ένα μαγαζί να καθυστερεί η κουζίνα τα πιάτα
Αποκλείεται να σας φέραμε λογαριασμό και να μην σας ευχαριστήσαμε
Ότι δεν σας χαιρέτισαμε δεν σημαίνει ότι αδιαφορήσαμε αλλά ότι είχε πολύ δουλειά και δυστυχώς δεν προλάβαμε να σας χαιρετίσουμε
Το ροζουλι ντιπ ήταν μαγιονέζα κέτσαπ και sweet chili
Η σαλάτα ειρήνης έχει baby λολα πράσινη baby λολα κόκκινη baby σπανάκι baby ρόκα baby φύλλα παντζαριού baby εσκαρολ και φύλλα μουστάρδας
Όποτε έχει 7 διαφορετικά λαχανικά
Το κοντοσούβλι χοιρινό είναι περίπου 500γραμμαρια και είναι χοιρινός λαιμός όποτε σίγουρα θ έχει και λίπος

Καλησπέρα σας κύριε Μπάρκουλα

Στην κριτική μου (καλοπροαίρετη) αναφέρθηκα σε πολλά τα οποία διαμόρφωσαν την συνολική εικόνα που αποκομίσαμε από το κρητικό εστιατόριο Αρισμαρί και Αβάρσαμο (όλοι σας γνωρίζουν ως μαγαζί με κρητικές συνταγές, καταβολές, γεύσεις και ταυτότητα. Τα 3,5/4 του μενού σας, εξάλλου, όπως και η ονομασία του μαγαζιού, το αποδεικνύουν περίτρανα).
Ευχαριστώ για την απάντησή σας, αλλά μιας και θέλατε να δώσετε επιλεκτικές διευκρινίσεις μόνο σε κάποια σημεία από αυτά που έθιξα, αυτά θα σχολιάσω και εγώ. Αναφορικά με τις τιμές: τις έχετε ανεβάσει αισθητά μέσα σε 6-7 μήνες, από όσο θυμάμαι χωρίς να υπάρχει σε αυτό το διάστημα κάποια αλλαγή στον φπα. Κατά τη γνώμη μου πάντα, αυτή η άνοδος τιμών, για αυτά που δοκιμάσαμε εμείς, δεν δικαιολογείται. Ενδεικτικά και συγκεκριμένα παραδείγματα για τις αυξήσεις( στην κριτική του Ιουλίου 2019 και στην δική μου επίσκεψη το Δεκέμβριο του ίδιου έτους) σαλάτα Ειρήνης 8,10 - 8,50, μπριζολάκια χοιρινά 9,50 - 10,50, πλατώ 24 - 26, κριθαρότο 9 - 9,50, φλογέρες 7,20 - 7,70. Οπωσδήποτε και αποφασίζετε εσείς για το θέμα αυτό, αλλά και ο πελάτης μοιραία θα κρίνει το value for money ποιότητας ποσότητας και γεύσης.

Αναφορικά με τα πιάτα που δοκιμάσαμε, ήδη αναφέρθηκα στο υπερβολική αλμυρότητα σε κάποια. Διαφώνησα στην περιγραφική υπερβολή "πανδαισία baby λαχανικών". Αναγνωρίσαμε όμως ότι ήταν μια φρεσκότατη δροσερή πλήρης σαλάτα και μάλιστα την επαίνεσα στην κριτική μου, αν και τα 8,50 ευρώ κρίνονται υπερβολικά. Αναφορικά με το "ροζουλί " ντιπ. Δεν χρησιμοποίησα την λέξη υποτιμητικά. Η σύστασή του ντιπ που αναφέρετε εξάλλου, δεν απέχει καθόλου από την αντίστοιχη chef σως που αναφέρω κι εγώ.
Χοιρινό κοντοσούβλι έχουμε δοκιμάσει παντού, κυριολεκτικά, και μπορώ να συγκρίνω το καλό το τίμιο και το κακό. Γνωρίζω πώς είναι το μέσο κοντοσούβλι, μοιραία θα υπάρχει και λίγο λιπάκι, αν και όχι πάντα. Το πρόβλημα είναι όταν στη μερίδα έρχονται 5 κομμάτια λίπους και 3 καθαρού κρέατος. Στη δική μας μερίδα ήταν έτσι, δυστυχώς. Και οι πατάτες ήταν ξερές και δεν τις αγγίξαμε καν. Οπότε έδωσα με πλήρη συνείδηση το χαρακτηρισμό απάτη, διότι δεν άξιζε τα 9,50 ευρώ σε καμία των περιπτώσεων.

Τέλος, γιατί έχω γράψει ήδη αρκετά και ίσως κουράσω, σχετικά με το θέμα υποδοχή εξυπηρέτηση και γενικώς αλληλεπίδραση με τον εκάστοτε πελάτη. Είναι θέμα οπτικής. Εσείς επικαλείστε φόρτο εργασίας, το δέχομαι. Εγώ επικαλούμαι ότι σε συνθήκες πολύ μεγαλύτερου φόρτου εργασίας σε άλλα μεγαλύτερα εστιατόρια, έχουμε τύχει πολύ πιο θερμής και φιλόξενης αντιμετώπισης. Ήρθαμε στο μαγαζί γύρω στις 20.30 και φύγαμε γύρω στις 23.00, από όσο θυμάμαι τα πράγματα ήταν χαλαρά και στις δύο αυτές στιγμές. Αντιλαμβάνομαι μια άτυχη στιγμή που μπορεί να συμβεί στον καθένα. Ωστόσο επειδή ήταν περίοδος εορταστική και η τελευταία μας έξοδος του '19, νομίζω περιμέναμε κάτι πιο ζεστό. Και τελικά, τόσο οι άτυχες όσο και οι ευτυχείς στιγμές, είναι αυτές που μένουν ως τελικές εντυπώσεις. Δεν αποκλείω πιθανή μελλοντική μας επίσκεψη εκ νέου.

Να είστε κι εσείς καλά. Σας εύχομαι επίσης Καλή Χρονιά και πάντα θετική πορεία για το εστιατόριό σας.

24 Ιαν 2020

Ucook