Παλινδρόμηση... Τους τελευταίους μήνες έχω ξεκινήσει αρκετές κριτικές, ωστόσο στο τέλος με πιάνει μια άρνηση και δεν πατάω υποβολή.
Προφανώς κάτι με κρατάει σε απόσταση -όχι από τους γράφοντες, αλλά από τις υφιστάμενες συνθήκες (?) του site.
Αποφάσισα λοιπόν ακόμη μία φορά να ξεκινήσω μία κριτική και η απόφαση θα ληφθεί στην τελευταία τελεία.

θα σε κάνω Βασίλισσα λοιπόν και Παρασκευή βράδυ -κατόπιν κράτησης- βάζω το ποδαράκι μου στην είσοδο της ΘΣΒ.
Πρώτος πόντος η "ράγα self service κρεμάστρα" δεξιά μόλις μπαίνεις για να κρεμάσεις τα παλτό/μπουφάν κλπ.
Δεύτερος και μεγαλύτερος πόντος ο μεγάλος σε εμβαδόν χαλαρός χώρος -βιομηχανικό στυλ-, ζεστός ωραίος φωτισμός, μουσική jazz σε τόση ένταση ώστε να την απολαμβάνεις χωρίς να χάνεις και τη χαρά της συζήτησης, το περιβάλλον και η αύρα της Βασίλισσας γενικότερα εκπλήρωσαν (σε επίπεδο περιβάλλοντος) τις -ήδη- μεγάλες προσδοκίες μου.

Μας υπέδειξαν το άνετο τραπέζι μας, για το οποίο έχω 2 μικρές παρατηρήσεις:
Το ένα ζευγάρι (εμείς) που φτάσαμε πρώτοι καθίσαμε με την πλάτη στον τοίχο και είχαμε στο πλάνο μας όλο το μαγαζί-σε αντίθεση με το άλλο ζευγάρι που είχε πλάτη στο μαγαζί και έβλεπε -αναγκαστικά- στην καλύτερη περίπτωση εμάς, στη χειρότερη τον τοίχο. Νομίζω ότι ο μεγάλος χώρος επιτρέπει αναδιάταξη των τραπεζιών -για να μην υπάρχουν "τιμωρημένοι" πελάτες.

Η θέρμανση ακριβώς πάνω από τα κεφάλια μας αναποφάσιστη- για τήρηση μίας μέσης θερμοκρασίας, πέταγε είτε πολύ ζεστό αέρα είτε σταμάταγε εντελώς, με αποτέλεσμα να βάζουμε/βγάζουμε σακάκια και μπολερό αναλόγως.

Η λίστες (2 παρακαλώ) κρασιών μεγάλες, ενημερωμένες και ψαγμένες νομίζω καλύπτουν πολύ μεγάλη γκάμα (ελληνικών και ξένων οίνων).

Θεωρώντας ότι τα ελληνικά κρασιά αξίζουν (δικαίως) την προσοχή μας ξεκινήσαμε με Κυρ Γιάννη μπλε τρακτέρ ερυθρό (3ποικιλιακό), απαλό, ήρεμο και απέριττα βελούδινο κρασί.

Πράσινη σαλάτα -με βασικό συστατικό το σπανάκι (καλά υλικά, χωρίς ένταση στη γεύση).

Κριθαρώτο αλ τέντε, αξιοπρεπές σε γεύση, mini ποσότητα -για την υψηλή τιμή του

Ουρά μοσχαριού με πουρέ κολοκύθας, εδώ ξεκίνησα να σκέφτομαι ότι ο μάγειρας αγνοεί παντελώς την ύπαρξη του αλατοπίπερου και των μπαχαρικών/μυρωδικών γενικότερα.
Ακόμη και τα παμφάγα της παρέας (βλέπε τα αγόρια μας) συμφώνησαν ότι το κρέας ήταν εντελώς άνοστο. Σε αντίθεση ο πουρές (δείγμα πουρέ) ήταν νοστιμότατος

Εντυπωσιακό το σκεύος που σερβίρεται.
Καλή μερίδα (εάν θυμάμαι καλά κόστιζε περί τα 26,00 euro). Η κοπέλα που το έφερε μας έδωσε και οδηγίες πως θα ανακατέψουμε τα υλικά με το κους κους για να έχουμε μέγιστη γεύση.
Το κους κους, οι πιτούλες και το ζουμάκι ήταν ΟΚ., το κρέας όμως...... άγευστο -εντελώς όμως.

Εν τω μεταξύ επιλέξαμε και 2ο μπουκάλι, αυτή τη φορά merlot Portes Σκούρα, αγαπημένο κρασί, πλούσιο σώμα, φίνα γεύση.

Ο μερακλής φίλος μας (έτερο ζεύγος) ζήτησε μία ποικιλία τυριών για να συνοδεύσουμε το 2ο μπουκάλι.

Το παραδέχομαι, η ποικιλία ήταν πλούσια, συνοδευόταν από πολλά και διάφορα κριτσίνια, η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε (πολύ καλή, ευγενική και με καλή γνώση σε ότι σέρβιρε) μας εξήγησε ένα προς ένα τα τυριά της ποικιλίας και μας άφησε να τα απολαύσουμε.

Υπερβολικά υπερτιμημένο και πολύ κάτω του μετρίου φαγητό

Κρίμα, θα μπορούσε να σκίζει εάν αναθεωρούσε τις τιμές του (και τις γεύσεις του) σε λογικά πλαίσια.
Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι πελάτες έπιναν κρασί ή ξεροσφύρι ή με ένα κάτι λίγο για να συνοδεύουν το κρασί.

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου