31 Ιαν 2020

Είναι μερικά μαγαζια που μπαίνουν στη ζωή μας και γίνονται στέκια, για τον καθένα μας πληρούν κάποια συγκεκριμένα κριτήρια.

Το la rassa ειναι για μένα ένα τέτοιο μαγαζί και αυτό διότι: 1) είναι πολύ κοντά μου, 2) η εξυπηρέτηση είναι σωστή και γρηγορη 3) το φαγητό του σε σχέση με τις τιμές είναι πάρα πολύ καλο, 4) χαιρομαι να επιβραβευω τέτοιες επιχειρηματικές κινήσεις εν μέσω κρίσης 5) μπορείς να πας όλη την ημέρα είτε για Μπραντς είτε για καφέ είτε για μπύρα είτε για φαγητό.

Το γνώρισα από τη γνωστή πλατφόρμα ηλεκτρονικων παραγγελιων, ένα πρωινό Κυριακης που θέλαμε δύο άτομα να φάμε brunch αλλά βαριομαστε να μαγειρέψουμε και ακόμη περισσότερο να βγουμε έξω.

Μου έκανε εντύπωση η ποικιλία και η ποιότητα οπότε μια επίσκεψη στο μαγαζί ήταν μονόδρομος. Όταν πηγα από κοντά και πήρα τα pancakes μου(τα οποία ομολογουμένως είναι παρά πολύ καλά και σε μεγάλη ποσότητα) πέρασε από δίπλα μου μια μακαρονάδα η μυρωδιά της τρούφας με έκανε να γυρίσω, η όψη με έκανε να ξαναπαω να τη δοκιμάσω.

Οπότε θα σας πω ότι σε πολλές και διαφορετικές επισκέψεις, έχω δοκιμάσει τη σιζαρς, τα μπέργκερ, τις (αλμυρές και γλυκές )κρέπες που έχουν ενα λίγο διαφορετικο τρόπο τυλίγματος που κρατάει σωστά τα υλικά μεσα, φυσικά τις μακαροναδες (σε πρωτότυπες και μη εκδοχές) και βεβαια τα σάντουιτς.
Μέχρι σήμερα κανένα πιάτο δεν ήταν άσχημο θα σταθώ όμως κυρίως στο ριζότο λαχανικών και στη μακαρονάδα με τα μανιτάρια, ο λόγος για να πηγαίνω τόσο συχνά, σε σημείο που έχω φτάσει να αναρωτιέμαι ποιος φέρνει τέτοιο σεφ σε ένα καφέ στο Κερατσίνι?και γιατί?και κάθε φορά η απάντηση έρχεται όταν βλέπω το μαγαζί γεμάτο σε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.

Το σέρβις είναι γρήγορο, καλό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει, ότι ζητήσουμε έρχεται ακριβώς όπως θέλουμε( al dente τα μακαρόνια ο ένας, καλοβρασμενα ο άλλος όντως εξυπηρέτουν)
Νεράκι φυσικά βρύσης, ο χώρος είναι ακαπνος(πλέον), αν θέλει κανείς στην αρχή έρχεται ψωμάκι νοστιμότατο που χρεώνεται.

Ο χώρος είναι ο τυπικός μιας καφετέριας με μεγάλα και άνετα τραπέζια, με μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους, μπορείς να ξεκινήσεις με καφέ και να καταλήξεις σε φαγητό χωρίς να δυσανασχετήσεις με κάτι.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι όλα τα πιάτα κυμαίνονται από 4-10€ και όλα είναι τίμια κοστολογημενα κατά τη γνώμη μου.
Το θέμα είναι κυρίως στα αναψυκτικά ή τα ποτά που έχουν τιμές καφετέριας(γεγονός που το συναντάμε συχνά σε τέτοιου είδους μαγαζιά και θα έπρεπε να υπάρχει μια διαφοροποίηση στους πελάτες που τρώνε και σε αυτούς που πίνουν).
Προτείνεται σίγουρα αν βρεθείτε κοντά ή αν μένετε στην περιοχή, μην περιμένετε θαύματα αλλά ένα υπερτιμιο και νοστιμο φαγητό για 10€.

31 Ιαν 2020

TOMIE