31 Ιαν 2020

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία μιας και δεν τα έχουμε πει!!!

Δεν θα ανοίξω τη σεζόν στο ask με θετική κριτική, αλλά σάματι, τι είναι θετικό σε τούτο τον ιστότοπο πλέον; Μοιάζει λες και μπαίνουμε ανά τρίμηνο για κανένα μνημόσυνο.

Στο θέμα μας. Ωραίες λοιπόν οι αλλαγές, αλλά να έχουν και μια βάση. Να έχουν να σε πάνε ένα βήμα παρακάτω. Να σου δώσουν κάτι παραπάνω κι όχι κάτι λιγότερο. Κάτι πιο νόστιμο και καλοεκτελεσμένο από πριν, κι όχι κάτι πιο αδιάφορο και με αστοχίες.

Επειδή για το Πέπερι στο παρελθόν έχω πλέξει εγκώμιο, αλλά σε τελευταία επίσκεψη με χάλασαν πολλά πράγματα, θα μπω κατευθείαν στο ψητό.

Για τα του χώρου, τα έχω γράψει σε προηγούμενη κριτική οπότε δεν θα επεκταθώ ιδιαίτερα σε περιγραφές. Στο μόνο που θα σταθώ είναι στο ότι, ναι μεν μέσα είναι μικροσκοπικούλι και συμπαθέστατο με πολύ όμορφες vintage πινελιές, αλλά όταν ένας τόσο μικρός χώρος που πρακτικά είναι πολύ εύκολο να θερμανθεί και να γίνει “φούρνος” πολύ γρήγορα, είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που το επισκέπτομαι χειμώνα, με αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες και τρώω κρυώνοντας, παύει να είναι συμπαθητικός.

Κι επειδή σε σύντομη (θετικότατη τότε) κριτική μου στην σελίδα τους στο fb μεταξύ άλλων είχα αναφέρει πολύ καλοπροαίρετα αυτό το θέμα, είχαν μπει στην διαδικασία να απαντήσουν και με είχαν διαβεβαιώσει ότι υπήρχε πρόβλημα την συγκεκριμένη μέρα, το οποίο επιλύθηκε. Ήθελα να επισημάνω πως το πρόβλημα δεν έχει λυθεί ακόμα, γιατί απλά δεν υπάρχει. Δεν ανάβουν θέρμανση εντός, τέλος. Εκτός από κάποιες επι-τοίχιες σόμπες στον εξωτερικό χώρο, μέσα δεν υπάρχει κάτι. Κι αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.

Στην εξυπηρέτηση θα σταθώ περισσότερο γιατί κάπου πρέπει να χρεώσω την “τιμωρία” του εμφιαλωμένου που δεν δεχτήκαμε και μεταμορφώθηκε σε ψωμί, λες και είμαστε χθεσινοί.

Τα πράγματα έχουν ως εξής. Μέχρι τώρα -και δεν έχω πάει λίγες φορές στο Πέπερι- το νεράκι ήταν βρύσης κι ερχόταν σε γυάλινο δικό τους μπουκάλι. Και πάντα κατά την παραγγελία ρωτούσαν αν θέλουμε ψωμί.

Τώρα, μας έφεραν, χωρίς να ερωτηθούμε, εμφιαλωμένο και όταν ζητήσαμε βρύσης η απάντηση ήταν η εξής: Είναι η πολιτική του καταστήματος με τις κρατήσεις, να φέρνουμε εμφιαλωμένο…!!! ΝΤΟΪΝΓΚΓ!!!!!!

Δηλαδή λέω στην κοπέλα, μας τιμωρείτε επειδή κλείσαμε τραπέζι πριν έρθουμε;;; Γιατί δεν μου έχει συμβεί ξανά αυτό, ούτε εδώ αλλά ούτε και οπουδήποτε αλλού. Τέλος πάντων το πήρε πίσω αλλά... μετά από λίγο επέστρεψε, φέρνοντάς μας ψωμί. Φυσικά και πάλι χωρίς να ερωτηθούμε και το οποίο χρεώθηκε -τι σύμπτωση- όσο το νερό. Δηλαδή πόσο με υποτιμάς ρε φίλε;; Είπα να αφήσω ασχολίαστο, μη χαλάσω το κέφι μου, ας απολαύσω το φαγητό τουλάχιστον.

- Πατάτες μαγιορόκα χ 4,20€

Οι γνωστές πατατούλες με αλλαγμένο σχήμα, σε λεπτές ροδέλες πλέον. Τραγανές και νόστιμες με την γνωστή σάλτσα (μαγιονέζα ρόκα). Η γνωστή καλή αρχή. Καλά μέχρι εδώ.

- Μαντί χειροποίητα χ 6,90€

Ήρθε η πρώτη απογοήτευση από την κατηγορία των ορεκτικών. Κάτι μικροσκοπικά ζυμαρένια ανοιχτά πουγκάκια, με εξίσου μικροσκοπική ποσότητα μοσχαρίσιου κιμά μέσα και ελάχιστες τουφίτσες γιαουτιού από πάνω. Άνοστα, ανεύρα, αδύναμα, α, α, και αχ! Ήθελαν τουλάχιστον περισσότερα μυρωδικά, πιο μεγάλο σχήμα να καταλαβαίνεις την γεύση και να είναι πιο ζουμερά. Ήταν σερβιρισμένα πάνω σε κομμάτια σπασμένης ξερής φάβας αν θυμάμαι καλά, που κράταγε στο δόντι και δεν πρόσθεσε κάτι γευστικά. Είχα κάνει όρεξη γι’ αυτό το πιάτο, αλλά μου κόπηκε απότομα. Δεν μας άρεσε καθόλου κατά κοινή ομολογία.

- Ποικιλία μανιταριών χ 6,90€

Καλή, χωρίς ωστόσο να ξεχωρίζει ιδιαίτερα σαν ορεκτικό. Είχε ελάχιστα ντοματίνια, κύβους κίτρινου τυριού και απάκι αν θυμάμαι καλά, σε λωρίδες. Συμπαθητικό αλλά μέχρι εκεί.

- Συκώτι μοσχαρίσιο ψητό χ 8,90€

Ένα πιάτο για το οποίο είχα τις καλύτερες των εντυπώσεων από το περσινό μενού αλλά έφυγα απογοητευμένη. Άλλαξε ο τρόπος κοπής και ψησίματος και δεν έχω καταλάβει τον λόγο. Ήρθε κομμένο ταλιάτα, (σε λεπτές φέτες δηλαδή) σχεδόν άψητο, παρά το γεγονός ότι το ζητήσαμε μέτριο προς καλοψημένο. Είχε σάλτσα αυγολέμονο και λάδι άνηθου από πάνω και συνοδευόταν από μαρούλι φρικασέ με μυρωδικά που θεώρησα περιττό.

Ζητήσαμε να το ψήσουν κι άλλο και μας είπαν εν ολίγοις ότι το λάθος είναι δικό μας γιατί έπρεπε να το ζητήσουμε well done. Έχω να πω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που τρώω συκώτι και πάντα το ζητώ με την ίδια περιγραφή. Μέτριο προς καλό. Όμως, κατακόκκινο δεν μου το έχουν σερβίρει ποτέ άλλοτε, ούτε και στο ίδιο το Πέπερι.

Απόδειξη άλλωστε ότι στην προηγούμενη κριτική μου για το Πέπερι, αν ρίξετε μια ματιά, εκθειάζω το συκώτι. Τέλος πάντων, το πήραν πίσω και μας το έφεραν με ελάχιστη διαφορά. Δυστυχώς δεν το απολαύσαμε.

- Κοτόπουλο με σάλτσα κάρυ-μάνγκο και ρύζι μπασμάτι χ 7,60€

Μάλλον το πιο συμπαθητικό πιάτο σε σχέση με τα παραπάνω, χωρίς όμως και πάλι να μας έχει κερδίσει. Το κοτόπουλο ήταν αφρός και υποθέτω ότι ήταν ψημένο σε ρόνερ αν κρίνω από το γεγονός ότι το χρώμα του ήταν κάτασπρο. Για μένα δεν είναι πλεονέκτημα αυτό καθώς θέλω να έχει χρώμα το φαγητό που τρώω, οπότε υποθέτω ότι αν τελείωνε στο τηγάνι, στο φούρνο ή στη σχάρα τέλος πάντων, ώστε να γκραντιναριστεί λίγο και να πάρει ένα χρωματάκι πιο ροδαλό σίγουρα θα έπαιρνε πόντους. Η σάλτσα με το κάρυ που περιέλουζε το ρύζι και το κοτόπουλο, έσωσε λίγο την κατάσταση στο γευστικό της κομμάτι. Από την άλλη τα κομμάτια ξερής φάβας ανάμεσα στο ρύζι που επαναλήφθηκαν και σε αυτό το πιάτο, δεν πρόσθεσαν τίποτα ενδιαφέρον.

Πληρώσαμε μαζί με το (εμφιαλωμένο που μεταμορφώθηκε) σε ψωμί χ 0,90€/άτομο συνολικά 36,60€ χωρίς ποτά και χωρίς γλυκό. Η διάθεση άλλωστε του συγκεκριμένου γεύματος γενικά είχε χαλάσει, οπότε το μόνο που δεν επιθυμούσαμε ήταν περαιτέρω δυσάρεστες εκπλήξεις με τα γλυκά. Το ποσό δεν ήταν μεγάλο, όμως δεν ήπιαμε ούτε φάγαμε γλυκό. Το γεύμα μας κατά μέσο όρο ήταν μετριότατο, οπότε και το vfm μάλλον πήγε κι αυτό περίπατο.

Συμπερασματικά, δεν ξέρω για ποιο λόγο, παρότι όπως έχω αναφέρει με έκπληξη και στην προηγούμενη κριτική μου, ο chef του Πέπερι δεν έχει αλλάξει -καθώς ο ίδιος είναι και ιδιοκτήτης-, η κουζίνα παρουσιάζει κατά περιόδους σκαμπανεβάσματα.

Δηλαδή κατά καιρούς, είτε τρώμε πολύ καλά κι ενθουσιαζόμαστε, όπως συνέβη τα τελευταία δύο χρόνια που πέρασαν, είτε τρώμε χάλια κι απογοητευόμαστε όπως στην πρόσφατη επίσκεψή μας.

Τώρα διανύουμε δυστυχώς την δεύτερη περίπτωση. Αν κρίνω από το όλο στυλ στην αντιμετώπιση της εξυπηρέτησης, στα στησίματα των πιάτων και τα λοιπά, το Πέπερι προσπαθεί να γκουρμεδοποιήσει πολύ την κατάσταση. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.

Κακό όμως είναι να αλλοιώνεις τον χαρακτήρα σου και να αλλάζεις την αντιμετώπισή σου σε βάρος του πελάτη που σε ήξερε και σε γνώριζε τόσα χρόνια και ξαφνικά εσύ κάνεις σαν να μην τον γνωρίζεις. Κακό είναι όταν παλιά έτρωγα και το απολάμβανα και περίμενα με λαχτάρα να παραγγείλω και γλυκό με τη σιγουριά ότι θα ήταν η τελειότητα στο τέλος του γεύματος και τώρα έφυγα μη θέλοντας να δοκιμάσω καν γλυκό φοβούμενη την επόμενη απογοήτευση. Κακό είναι όταν παλιά έφευγα ικανοποιημένη και σκεφτόμουν πότε θα ξαναγυρίσω και τώρα έφυγα απογοητευμένη κι εκνευρισμένη, σκεπτόμενη ότι δεν θέλω να ξαναγυρίσω. Εκτός κι αν περάσει η κρίση που περνάει κι επανέλθει στα συγκαλά του το Πέπερι. Γιατί όπως διάβασα και κάπου, τουλάχιστον άμα καβαλάς καλάμι, καβάλα το με χάρη ρε φίλε. Και το μεγαλύτερο κακό είναι όταν διαβάζει κάποιος την κριτική σου που τον προτρέπεις να πάει σε ένα εστιατόριο για να φάει καλά, κι όταν τύχει να πάει, τρώει μάπα και σκέφτεται... Μα καλά τι φοβερό του βρήκε και το προτείνει; Κι εσύ έχεις εκτεθεί.

31 Ιαν 2020

PONTIKI