Αγαπώ Παγκράτι (τώρα δε που η θυγατέρα μας εγκατέλειψε και μετακόμισε στην Πλατεία Βαρνάβα ακόμη περισσότερο).
Βασικοί λόγοι να επισκεφτώ το Καπλάνι που το "τσίμπησα" μέσω του a4f.

Με κράτηση από προηγούμενες ημέρες-ίσα που πρόλαβα το τελευταίο τους διαθέσιμο τραπέζι.

Η τυχερή μας βραδιά, parking στο Παγκράτι με την πρώτη, σχεδόν δίπλα στο μαγαζί (3 αυτοκίνητα παρακαλώ! και τα 3 suv τρομάρα μας! ) εάν έβρισκα εκεί μπροστά μου και πρακτορείο Lotto-Jocker θα έριχνα ένα δελτίο μπας και συνεχιζόταν η τύχη (και το πρωί της Δευτέρας με έβρισκε στο κρεβάτι μου αντί για το γραφείο.. )

Καπλάνι- φωτεινό-λιτό-ξεκούραστο-ευχάριστο, σε προδιαθέτει θετικά.
Αρνητικό (και στοιχίζει μία ντοματούλα) η βαβούρα που δημιουργείται λόγω του ψηλοτάβανου κτιρίου και τζαμαρίας με αποτέλεσμα τη δυσκολία στην επικοινωνία.

Το τραπέζι των 6 ατόμων έχει -επιτέλους- το χώρο που του αξίζει!
Ας παραδειγματιστούν οι λοιποί της εστίασης που συνηθίζουν παρανόμως να μας στριμώχνουν -για να κερδίσουν ακόμη ένα τραπέζι.

Ευγένεια, άμεση και ζεστή εξυπηρέτηση, μόλις καθίσαμε μας έφεραν τη ρακή για το καλώς ήρθατε μαζί με ελίτσες και ξύγαλο μαζί με υπέροχο ψωμάκι. Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης (το εκτιμώ και για αυτό το σημειώνω).

Η αλήθεια είναι ότι εγώ προσωπικά ήθελα να παραγγείλω όλα τα ορεκτικά-και μόνο.
Αναγνώρισα σχεδόν όλες τις γεύσεις (με τις ίδιες ονομασίες) που γευόμουν μικρή από τα χέρια της μητέρας μου. Αδελφοποιημένα νησιά βλέπεις.....

Για τις υπόλοιπες σελίδες (μη νομίζετε ότι πρόκειται για κατάλογο/εγκυκλοπαίδεια-άλλες 2-3 σελίδες με τα κυρίως πιάτα) είπα στην παρέα να πάρει αποφάσεις.
Ευτυχώς βοήθησε ο Μανώλης με τις προτάσεις του (και με την ενημέρωση ότι χοχλιοί τέλος-αυτό δε βοήθησε γιατί έμεινα με την "όρεξη").

Πήραμε:

Nτολμαδάκια-τοσοδούλικα, αφράτα, τρυφερά και νόστιμα, θα ήθελα ένταση στη σάλτσα που τα συνόδευε.

Χορτοκαλιστούνα- απλά θεϊκά, Από ευγένεια προς την παρέα δεν πήρα το πιάτο μπροστά μου να το καταβροχθίσω μόνη μου.

Φαβέτα με ψιλοκομμένους βολβούς τουρσί (ο μοναδικός τρόπος να φάω τουρσί).

Αμανίτες στη σχάρα (τους παραγγείλαμε-αλλά δεν ήρθαν ποτέ και κρίμα γιατί και σε αυτό έμεινα με την "όρεξη").

Γουμίδια- δε γεύομαι εντόσθια (μπλιαχ) οι υπόλοιποι της παρέας τα εκτίμησαν και τα τίμησαν δεόντως.

Σταμναγκαθοσαλάτα- αρκετά σκληρό το μαρούλι (αυτή την εποχή) με αποτέλεσμα να μην τρώγεται ευχάριστα.

Γαμοπίλαφο με ζυγούρι. Χωρίς ένσταση, έχω φάει πολύ καλύτερα (και είχα βάλει τον πήχη ψηλά).

Μοσχαρίσια μάγουλα με πουρέ πατάτας και καπνιστή μελιτζάνα. Τέλεια γεύση, τα πιρούνια μας πήραν φωτιά.

Οφτό αρνί με πατάτες. Το αρνί ωραίο -μου φάνηκε μικρή ποσότητα (?), αλλά οι πατάτες τα έσπασαν! Απίθανη γεύση.

Ήπιαμε κόκκινο syrah (οι 4 της παρέας) και κρητική ρακή οι άλλοι 2.

Γλυκό αρνηθήκαμε να πάρουμε -καθότι τα κορίτσια είπαμε να προσέξουμε λίγο τη σιλουέτα μας και τα αγόρια δεν αποζητούν τη ζάχαρη).

Με ενόχλησε που μάζεψαν το τραπέζι μας αμέσως μόλις άδειασαν οι πιατέλες -χωρίς να μας ρωτήσουν. Η κρητικιά πεθερά κολλητής μου φίλης έλεγε ότι αν καθαρίσεις (μαζέψεις τα πιάτα) το τραπέζι, χαλάει η παρέα. Πόσο αλήθεια!! Στο Κ μάλλον δεν το ενστερνίζονται αυτό.
Φαντάζομαι ότι η κίνηση αυτή είναι καλοπροαίρετη-μία ερώτηση όμως δε βλάπτει.

Λογαριασμός στα euro 112,00 not bad, αν λάβεις υπόψη σου και το ταξίδι που κάνουν ΟΛΕΣ οι πρώτες ύλες (και τα οινοπνεύματα).

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου