02 Φεβ 2020

Το Άστερ πριν από λίγα χρόνια παρουσίαζε έντονη κινητικότητα στις πάλαι ποτέ ενδοξες ημέρες του site, παρόλα αυτά μόλις λίγο πριν φύγει το 2019 το επισκέφτηκα για πρώτη φορά.

Το Άστερ λοιπόν βρίσκεται στα Άνω Πετράλωνα, στην οδό Τρώων. Λειτουργεί από νωρίς το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Εμείς το επισκεφτήκαμε, καθημερινή απογευματάκι. Επειδή ο χώρος είναι μικρός, ένα τηλέφωνο προηγουμένως για κράτηση ίσως χρειάζεται.
Φθάνοντας στο Άστερ κατεβαίνεις λίγα σκαλοπάτια και είσαι στον ημιυπόγειο χώρο, που εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ. Άνετα τραπέζια (πάρα το μικρό του χώρου), ιδιαίτερη και νοσταλγική διακόσμηση από όλες τις απόψεις (τραπέζια, καρέκλες, πιάτα κλπ), ακόμη και ο μικρός πάγκος μπροστά από την κουζίνα ταιριάζει με το όλο σκηνικό και γενικά σου δημιουργείται μια οικεία διάθεση από την πρώτη στιγμή. Στα συν και η κοινή (αν θυμάμαι καλά), αλλά πεντακάθαρη τουαλέτα με τον πολύ ιδιαίτερο νιπτήρα. Ίσως σε ώρες αιχμής, να επικρατεί μια σχετική βαβούρα, για έξοδο ωστόσο σε πιο χαλαρή ώρα, για μένα ο χώρος/ατμόσφαιρα παίρνει σχεδόν άριστα.

Άριστη ωστόσο θα είναι η αξιολόγησή μου ως προς την εξυπηρέτηση. Ευγενικό το προσωπικά (και τα 2 άτομα), με νερό σε κανάτα που ανανεώθηκε πολλές φορές, τα πιάτα ημέρας ανακοινώθηκαν αναλυτικά προφορικά και με τις τιμές τους, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και ένα καραφακι ρακί και γλυκάκι. Όλα καλά.

Ο μικρός κατάλογος έχει πιάτα με αναφορές στην κρητική κουζίνα (ντάκος, ξύγαλο, γραβιέρα, απάκι, σιουφιχτά μακαρόνια, πιτάκια, στακα κλπ. ), αλλά προσφέρει και άλλες επιλογές. Εμείς 3 άτομα με όρεξη πιο πολύ για τσιμπολόγημα και ποτό, επικεντρωθήκαμε κυρίως σε μεζεδάκια για το κέντρο:
- τηγανητές πατάτες αστερ με γλυκιά πάπρικα και ρίγανη (3,5 €). Νόστιμες, ίσως λίγο πιο χοντροκομμένες από όσο θα έπρεπε, με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο τραγανός.
- χορτοπιτάκια (5,2 €). Μου άρεσαν αρκετά, καθώς το φύλλο ήταν πολύ ελαφρύ. Ίσως χρειάζονταν περισσότερα μυρωδικά, καθώς η γέμιση δεν είχε ιδιαίτερα έντονη γεύση.
- ντομάτα με παξιμάδι από χαρούπι και τυρί μπουράτα (6,5 €), νομίζω πιάτο ημέρας. Ωραία η ντομάτα, ειδικά για την εποχή, το ίδιο και το ιδιαίτερο παξιμάδι, τις εντυπώσεις ωστόσο έκλεψε η μπουράτα. Πολύ νόστιμο συνολικά πιάτο.
- λουκάνικο άστερ (6 €). Όχι ιδιαίτερα πικάντικο, καθώς η πιπεριά φλωρίνης εσωτερικά έδινε μια κάπως γλυκειά γεύση, άφησε επίσης πολύ θετικές εντυπώσεις.
- αβγά με σουτζουκι (4,5 €). Εξίσου νόστιμο πιάτο, με το σουτζουκι να δίνει ιδιαίτερη γεύση. Ίσως τα αβγά να έπρεπε να είχαν τηγανιστει ένα κλικ λιγότερο.
- κεφτεδάκια με σως γιαουρτιού (6 €). Δεν ήταν άσχημα, ήταν απλώς λίγο αδύναμα σε γεύση. Νομίζω μπορείτε να τα προσπεράσετε.
- γραβιέρα με μέλι (4,5 €). Νόστιμη, μας άρεσε.
- ήπιαμε 2 μπουκαλάκια τσίπουρο Χατζοπούλου, χωρίς γλυκάνισο (στα 7,5 € έκαστο). Δεν το είχα ξαναδοκιμάσει, μου άρεσε πάντως.

Για τα παραπάνω δώσαμε περίπου 55 ευρώ, δεν φύγαμε σκασμένοι, καθώς στην ουσία δεν πήραμε κάποιο κυρίως πιάτο, φύγαμε ωστόσο ευχαριστημένοι.

Αυτά λοιπόν από εμένα για το Αστερ. Χωρίς να εντυπωσιάζει με τις γεύσεις του, συνολικά με κέρδισε και σκοπεύω να το ξαναεπισκεφτώ.

02 Φεβ 2020

ALEX80