03 Φεβ 2020

DineAthens 2020 και όπως κάθε χρόνο την επίσκεψη μας θα την κάνουμε. Οι επιλογές πάρα πολλές, κάποιες δύσκολα θα τις προλάβετε μιας και κλείνουν στο άψε-σβήσε. Το Il Covo ήταν επιλογή περισσότερο ως χαλαρή βόλτα έως τα Μελίσσια. Από την πρώτη στιγμή ήμουν σίγουρος πως το κλασικό μενού δεν θα εντυπωσίαζε, δύσκολα όμως και θα απογοήτευε. Ήθελα να σκανάρω και την περιοχή μιας και σχεδιάζω στο επόμενο διάστημα επίσκεψη στο Kozis ή το Sasis. Ακόμη και τωρα υπάρχει κόσμος που περιμένει υπομονετικά έξω για να δειπνήσει.

Στην επίσκεψη μου τώρα. Αρχικά πρόκειται για μικρό μαγαζί. Πολύ κοντά τα τραπέζια μεταξύ τους, με θαμώνες από 25 plus έως και 70-75 ετών. Πόσα τραπέζια; Ας πούμε 15 … Μπορείς να τρως βλέποντας την πλάτη του άλλου ή κλείνοντας ελαφρά τον διάδρομο προς την τουαλέτα. Δεν γκρινιάζω, δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερα προβλήματα. Η μια τουαλέτα αν θυμάμαι καλά (βράδυ Σαββάτου) ήταν εκτός λειτουργίας. Αρκετά ζεστός χώρος, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση. Casual χώρος, λίγο πιο formal κόσμος.

Η εξυπηρέτηση εκείνο το βράδυ έτρεχε από 3 άτομα,2 κυρίες και έναν κύριο. Στο μαγαζί δεν έπεφτε καρφίτσα, κάποιος μικροεκνευρισμός μεταξύ τους υπήρξε χωρίς όμως να τινάξει τη βραδιά στον αέρα. Περισσότερο στο τέλος βαρεθήκαμε να περιμένουμε μιας και ενώ ζητήσαμε τον λογαριασμό κάποιο πρόβλημα υπήρξε στην όλη διαδικασία. Τουλάχιστον 20 λεπτά αναμονής. Γενικότερα, τυπικά ευγενικοί με κάποια μικρολαθάκια αλλά όλα ΟΚ.

Το μενού των 30 ευρώ αρκετά πλούσιο.

- Σπιτική φοκάτσα με μους λευκού ταραμά ως καλοσόρισμα. Τίποτα το ιδιαίτερο, έντονο το κρεμμύδι, νομίζω δεν ταίριαζε με το μενού.

- Σαλάτα Bergamo, με baby σαλατικά, αχλάδι, καρύδια & dressing ροδιού. Φρέσκια, το αχλάδι θα μπορούσε να μοιραστεί καλύτερα στο πιάτο και όχι να είναι μόνο σε 2 σημεία. Δεν εντυπωσίασε αλλά και δεν απογοήτευσε.

- Carpaccio κολοκυθιού με παρμεζάνα, δυόσμο, ραπανάκι & λαδολέμονο. Εντυπωσιακή περιγραφή για να "ανεβάσει" τις μετοχές του σχετικά οικονομικού υλικού. Αρκετή (ευχάριστη) οξύτητα, οι νότες παρμεζάνας επιτυχημένες και ο δυόσμος ακουγόταν χωρίς να δυσαρεστήσει.

- Φρέσκα λαζάνια bolognese, από Black Angus & ελαφριά béchamel. Τα λαζάνια μπορεί να ήταν ημέρας αλλά σίγουρα δεν ήταν της ώρας. Ψήθηκαν σε μεγάλο σκεύος για να εξυπηρετήσουν την βραδιά. Όχι τα καλύτερα που έχω φάει, ούτε η γέμιση ξετρέλανε ιδιαίτερα … Τυπικά θα έλεγα, δυστυχώς ….

- Ριζότο με άγρια μανιτάρια του δάσους & φρέσκο θυμάρι. Πετυχημένο πιάτο, χυλωμένο. Προσωπικά θα ήθελα να είναι λίγο πιο αρωματικό το αποτέλεσμα και το ρύζι να κρατάει περισσότερο στο δόντι. Σαφώς καλύτερο πρώτο πιάτο από τα λαζάνια πάντως.

- Ταλιάτα μόσχου, σερβιρισμένη με ρόκα, baby potatoes & σάλτσα τρούφας. Medium ψήσιμο, εύγευστο κρέας. Με ικανοποίησε. Ίσως κάποια επιλογή αλατιού έδινε ένα συν παραπάνω. Νόστιμη και αρωματική σάλτσα, δεν υπερκάλυπτε το κρέας, ενώ και οι baby potatoes ήταν πολύ νόστιμες.

- Saltimbocca alla Romana, λεπτοκομμένες φέτες από φιλέτο χοιρινό, με προσούτο & φασκόμηλο, σερβιρισμένη με φρέσκο πουρέ πατάτας. Πλούσιο χειμωνιάτικο πιάτο. Όντως ο πουρές ήταν χειροποίητος, ίσως του έλειπε κάποιο καρύκευμα ώστε να τον "χρωματίσει". Το κρέας μου φάνηκε στο μεγαλύτερο μέρος του σκληρό και όχι πολύ λεπτοκομμένο.

- Τερίνα σοκολάτας. Η έκπληξη της βραδιάς. Ελαφρώς πικρή αλλά οι ξηροί καρποί έδεναν με τη σοκολάτα.

- Tiramisu, με zabaione από marsala & mascarpone. Μεγάλες προσδοκίες … Μας το παρουσίασαν εντελώς φρεσκοφτιαγμένο. Ήταν! Διέψευσε τις προσδοκίες όμως. Πλουσιότατη ποσότητα, άνευρο αποτέλεσμα. Άγλυκο μεν, το ζαμπαγιόνε δεν γεύτηκα καθόλου δυστυχώς (μάλιστα είχα κάνει πρόσφατο ταξίδι στην Ιταλία και ήθελα να νοσταλγήσω την εμπειρία).

- Σύνολο στα 60 ευρώ, συν ένα ποτήρι κόκκινο κρασί (4.5 ευρώ μαζί με το νερό), πληρώσαμε τελικά 58 ευρώ λόγω κάρτας Alpha Bank.

H βραδιά σαν βραδιά ήταν όμορφη. Το μαγαζί το τοποθετώ στα κάτω άκρο του 3, σαφώς πιστεύω πως υπάρχουν γευστικά δυνατότερες εμπειρίες στην κουζίνα που υπηρετεί. Λόγω και της απόστασης που με χωρίζει … Θα θυμάμαι περισσότερο την βόλτα μου!

03 Φεβ 2020

VAGELIS