05 Φεβ 2020

Το Λιάτικο το είχα γνωρίσει από το DineAthens 2019 αλλά τότε δεν είχε καταχωρηθεί στο σύστημα και βαρέθηκα να περιμένω … Οι εμπειρία ήταν αρκετά θετική (για μενού 15 ευρώ) οπότε με το που το είδα και φέτος δεν το πολυσκέφτηκα. Αποφασίσαμε Κυριακή 2/2/2020 να γιορτάσουμε τα γενέθλια της μητέρας μου. Και ήταν μια εξαιρετική εμπειρία!

Μεγάλος χώρος σε μονοκατοικία πετρόκτιστη ανακαινισμένη η οποία είναι σε minimal και vintage διακόσμηση με ξύλινη οροφή, όπως αναφέρεται στο DineAthens. Έχει 2 χώρους, έναν στο μπαρ στην ευθεία σου, αλλά και όπως μπαίνεις αριστερά που βλέπεις στον δρόμο. Μαγαζί γωνία, εύκολο πάρκινγκ. Δεν θα προβληματιστείτε. Πολυτελή έπιπλα χωρίς να βαραίνουν τον χώρο, άνετη ατμόσφαιρα (αν και ελαφρώς σκοτεινή στον χώρο προς το πεζοδρόμιο) … Χαλαρωτική … Προσφέρεται και για brunch ή κοκτέιλ … Το έχω τσεκάρει ώστε να κάνω επίσκεψη!

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενέστατη και επαγγελματική, με άφησε απόλυτα ευχαριστημένο. Είναι καλά εκπαιδευμένοι, διακριτικοί. Δεν χρειάστηκε να ζητήσω κάτι παραπάνω. Στο τέλος μάλιστα κλείσαμε το δείπνο μας με ένα ποτήρι λιάτικο κρασί στον καθένα, κερασμένο από την επιχείρηση!

Υπήρξαν επιλογές για μενού των 30 ή των 15 ευρώ. Επιλέξαμε 3 μενού των 15 ευρώ και η αδελφή μου ως τέταρτο άτομο διάλεξε ελεύθερα από τον κατάλογο.

Τώρα που μίλησα για κατάλογο … Θα κάνω κάποια παράπονα, καλοπροαίρετα. Στο ίντερνετ έψαξα να βρω τον τιμοκατάλογο τους. Δεν βρήκα πουθενά. Και δεύτερον, ενώ κάνουν κάποιες γευσιγνωσίες με καλό value for money, οι κανονικές τιμές καταλόγου είναι λιγάκι τσιμπημένες. Ο άρτος πχ στα 4.80 ευρώ, δεν διευκρίνισα όμως αν είναι για όλα τα άτομα του τραπεζιού. Τα φλωμάρια Λήμνου που βρίσκονται στο μενού προσφοράς, κοστολογούνται 13 ευρώ. Δεν είναι και για κάθε μέρα …

Δοκιμάσαμε όλο το μενού:

- Τηγανιά μαύρου χοίρου με πράσσο, καβουρδισμένο σουσάμι σάλτσα Μοσχάτου Αλεξανδρίας και τηγανητό κρεμμύδι. Ζουμερό κρέας σε σωστά κομμένα κομμάτια, εξαιρετικό το κρεμμύδι που καλύπτει την κορυφή, γλυκό και τραγανό όσο πρέπει. Ισως σε περισσότερη ποσότητα από όσο θα έπρεπε. Δεν με χάλασε όμως.

- Βao bans με σιγομαγειρεμένο μοσχάρι, καρότο, κόλιανδρο και σάλτσα bourbon. Έντονη παρουσία του κόλιανδρου στο ψωμάκι, το κρέας "μαδημένο" αλλά γευστικό. Η σάλτσα τόση όση χρειαζόταν. Νόστιμο ορεκτικό,2 τεμάχια αναλογούσαν στον καθένα.

- Χειροποίητα φλωμάρια Λήμνου με μοσχαρίσια μάγουλα braise και κατσικίσιο τυρί. Είχα δοκιμάσει πέρσι το πιάτο αλλά δεν έχασα την ευκαιρία και φέτος. Νομίζω το τυρί κάνει αρκετά "βαρύτερη" την όλη εκτέλεση. Αυτοί που το έφαγαν ενθουσιάστηκαν! Αρκετά ρουστίκ!

- Αγριογούρουνο στιφάδο με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας και crispy προσούτο Ευρυτανίας. Αν δεν κάνω τρομερό λάθος, αντί για πουρέ, στο πιάτο εμφανίστηκαν νιόκι πατάτας (average) αλλά έδεσαν με το τραγανό προσούτο. Το κρέας ήταν ίδιο με αυτό του ορεκτικού οπότε αποφύγετε να τα συνδυάσετε μαζί ως παραγγελία. Γευστικό πιάτο.

- Ριζότο με μανιτάρια πορτσίνι και λάδι τρούφας (αν θυμάμαι καλά), στα 12 ευρώ. Αρωματικό, λιγάκι περισσότερο βουτυρώδες. Για τα δικά μου γούστα, θα ήθελα να είναι λίγο πιο σκληρό το ρύζι. Παρουσιάστηκε με φλοίδες παρμεζάνας στην κορυφή.

- Σαλάτα αγνώστων λοιπών στοιχείων στα 8 ευρώ. Ολόκληρο κοτόπουλο πανέ στην κορυφή, παρμεζάνα και άλλα υλικά που δεν δοκίμασα. Άρεσε πολύ στην αδελφή μου, την τελείωσε όλη. Αρκετά καλή ποσότητα.

- Σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια. Τυπική, χωρίς να με εκπλήξει. Ζεστή και σχετικά ζουμερή.

- Μηλόπιτα με καραμελωμένα καρύδια και κρέμα Bavarian. Έκλεψε τις εντυπώσεις! Πλούσιοι κύβοι μήλου, ισορροπημένη σάλτσα και σπασμένο μπισκότο. Δοκιμάστε την. Για την κατηγορία της είναι σούπερ. Έρχεται ζεστή ζεστή. Η κρέμα επίσης γευστικότατη, πλούσια γεύση, ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

- 2 σόδες.

Σύνολο με μια μικρή έκπτωση λόγω κάρτας Alpha Bank, στα 73-75 ευρώ. Το ευχαριστήθηκα!

Το προτείνω είτε με το μενού είτε όχι. Θα ξανακάνω επίσκεψη και όχι μονο για φαγητό. Δεν μας συμπεριφέρθηκαν καθόλου δήθεν, χαλάρωσα φουλ … Ήδη το έχω προτείνει σε κάποιες Κιουρίες που κυκλοφορούν στα Παγκράτια …

05 Φεβ 2020

VAGELIS