10 Φεβ 2020

Το "Κεντρικόν" είναι το εστιατόριο και μπαρ που σίγουρα κάνει τη διαφορά, τόσο όσον αφορά τη δημιουργική κουζίνα του, βασισμένη σε κλασικές συνταγές, όσο και αναφορικά με την ξεχωριστή διακόσμηση του χώρου, που εκπέμπει καλόγουστη οικειότητα και θαλπωρή ενός μπιστρό. Μάλιστα, ενδείκνυται για κάθε είδους επισκέψεις, από πρωινές έως βραδυνές, γεγονός που εξυπηρετεί τόσο τους εργαζόμενους στο κέντρο της Αθήνας όσο και τους λάτρεις της καλής γαστρονομίας. Η τωρινή κατάσταση του εστιατορίου, με τίποτα δεν θυμίζει το παλαιότερο "Κενρικόν. ". Το εστιατόριο έχει ανακαινιστεί πλήρως και πραγματικά αδικείται από τη φωτογραφία που έχει αναρτηθεί στο site. Οι αρμόδιοι θα πρέπει να σπεύσουν να την αλλάξουν. Μα καλά, δεν μας διαβάζουν.... ????
Επισκέφθηκα τον χώρο αυτό στις 19.01, μεσημέρι, Κυριακή ανοιχτών καταστημάτων, και πραγματικά η συγκεκριμένη ώρα και μέρα ήταν ό, τι έπρεπε για ένα εγκάρδιο γεύμα. Ο εξωτερικός χώρος θυμίζει κάτι από το παλιό "Κεντρικόν " και μας φέρνει στον νου μας εικόνες από παλιά αριστοκρατικά καφενεία. Πράσινες δερμάτινες πολυθρονίτσες και ξύλινα τραπεζάκια, σε συνδυασμό με την πράσινη τέντα συνθέτουν μια ρομαντική ατμόσφαιρα Μεσοπολέμου, εποχή άλλωστε που άνοιξε το αρχικό εστιατόριο. Το σημείο αυτό είναι κατάλληλο κυρίως για έναν καφέ και υπάρχουν εξωτερικές σόμπες.
Ο εσωτερικός χώρος συνδυάζει το ευγενικό κλασικό μάρμαρο με το ξύλο, την πέτρα και το γυαλί, το κλασικό πλέον γίνεται απόλυτα ταιριαστό με το μοντέρνο. Περίφημος είναι ο χώρος του μεγάλου και αισθησιακού μπαρ, με τους μοντέρνους λεπτούς πολυελαίους και τα καθίσματα από πράσινο βελούδο. Το μεράκι του ιδιοκτήτη για ένα άκρως λειτουργικό μπαρ είναι οφθαλμοφανές και πράγματι υπόσχεσαι στον εαυτό σου να ξαναέρθεις σύντομα μόνο και μόνο για μια θέση εκεί....!!
Περιττό να πούμε ότι η μουσική που ακούγεται κλέβει τις εντυπώσεις, τραγούδια όλων των εποχών, ελληνικά και ξένα, με νοσταλγικούς ήχους. Η μικρή κάβα πίσω από το μπαρ, τα διάσπαρτα Μπονσάι, ο υπερυψωμένος ξύλινος χώρος και οι αστραφτερές τουαλέτες, με αύρα μιας άλλης εποχής, είναι κάποια επιπρόσθετα στοιχεία που μας ταξιδεύουν καθ' όλη την διάρκεια της εκεί παραμονής μας.
Μια εντυπωσιακή ξύλινη σκάλα οδηγεί στον επάνω χώρο που διατίθεται για private μαζώξεις.

Στην κουζίνα τις αρχικές κατευθυντήριες γραμμές έδωσε ο Σεφ Άρης Τσανακλίδης. Κατόπιν, ο Σεφ Σαράντης Νικολοβγένης δημιουργεί με άριστη επαγγελματικότητα και φαντασία. Ενδιαφέρον παρουσιάζουν γνωστά πιάτα από διάφορες περιοχές της χώρας μας που παρουσιάζονται τόσο όσο πρέπει "πειραγμένα¨", χωρίς ίχνος άσκοπου εντυπωσιασμού.
Βέβαια, θα ήθελα το προσωπικό να είναι περισσότερο ενημερωμένο όσον αφορά τα υλικά των πιάτων!!!

Παραγγείλαμε τα εξής:

Στην αρχή παραγγείλαμε την Ροδίτικη λαδόπιτα (10,50). Η μερίδα αποτελείται από τέσσερα στρογγυλά κομμάτια τραγανής πίτας με κομματάκια από ψαρονέφρι και ρίγες από μους γιαουρτιού και σος πικάντικης ντομάτας. Στο κέντρο του πιάτου, το ιδιαίτερο διακοσμητικό αποτέλεσμα ενισχύεται από τη μικρή ποσότητα ρόκας καθώς και κάποια ντοματίνια. Εξαιρετικό πιάτο τόσο τεχνικά όσο και γαστρονομικά!

Κοτόπουλο Μιλανέζε (12,00 ), σερβίρεται σε υψηλής ομορφιάς μαύρο πιάτο και είναι διακοσμημένο με κομματάκια σχοινόπρασου και τσάιβς. Χορταστικό πιάτο με έντονα μαμαδίστικη διάθεση.

Ριζότο με μοσχάρι wagyu μπρεζέ και κρόκο Κοζάνης (21,00), σερβίρεται σε μαύρο βαθύ σκεύος με το ριζότο και τρυφερά κομματάκια κρέατος. Διακοσμείται με φλούδες παρμεζάνας.
Μαγειρεμένο σωστά με εντυπωσιακή γεύση!

Κλείσαμε το γεύμα μας με καφέ καπουτσίνο (συνοδεύεται από μπισκοτάκι), η τιμή στα 4,20.

Στην αρχή έρχεται απευθείας το εμφιαλωμένο νερό (3,00) ενώ για το ψωμί ερωτηθήκαμε και δεν το παραγγείλαμε.
Το γεύμα σερβίρεται πάνω σε κομψά σουπλά με την επωνυμία του εστιατορίου και το λογότυπο του γνωστού ποτού Gardhu.

Περάσαμε υπέροχα και θεωρώ ότι προτείνεται για όλους εκείνους που βλέπουν τη γαστρονομία ως Όλον, μαγειρική τέχνη, προσιτή εξυπηρέτηση και γοητευτικό περιβάλλον.

10 Φεβ 2020

PP_TINA