08 Φεβ 2020

Το Ρεμούτσικο είναι ένα κλασικό ταβερνάκι γειτονιάς, πολύ γνωστό στην περιοχή του Αγίου Δημητρίου. Βρίσκεται στον κεντρικό δρόμο που περνά ακριβώς έξω από την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου. Κάποια στιγμή που πέρασα, πήρε το μάτι μου την όμορφη είσοδό του και θυμήθηκα τις πολλές κριτικές που διάβαζα κάποτε γι’ αυτό. Όταν λοιπόν έπεσε σύρμα στην παρέα για παϊδάκια – πράγμα που συμβαίνει συχνά- το πρότεινα ως μια επιλογή.

Η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη. Επομένως το παρκάρισμα είναι δύσκολο τις εργάσιμες ώρες, αλλά τις βραδινές δεν θα δυσκολευτείτε τόσο πολύ. Αν δεν έχετε αυτοκίνητο, θα χρειαστείτε οπωσδήποτε κάποιο μέσο, καθώς ούτε το μετρό Δάφνη ούτε ο Άγιος Δημήτριος είναι αρκετά κοντά.
Η ταβέρνα έχει μια όμορφη, γραφική, φωτισμένη είσοδο με βουκαμβίλιες και σε προδιαθέτει για κάτι άκρως παραδοσιακό. Εσωτερικά βλέπεις το κυρίως κτίριο και μια όμορφη αυλή με γλάστρες και βλάστηση, που σίγουρα αναδεικνύεται πολύ το καλοκαίρι. Τώρα τον χειμώνα είναι λίγο «μπερδεμένη», με δύο χώρους που δεν επικοινωνούν, κλειστούς με τζαμαρίες κι ένα τμήμα ανοιχτό με σόμπες.

Εμείς, 5 άτομα με κράτηση, ζητήσαμε κλειστό χώρο και μας τοποθέτησαν εντός της μίας τζαμαρίας. Συνολικά πάντως, Σάββατο βράδυ, μέσα- έξω ήταν γεμάτο. Υποθέτω ότι η κράτηση επιβάλλεται.

Για τον κατάλογο δεν θα φλυαρήσω: 2 σελίδες με λίγα κλασικά πιάτα ταβέρνας. Από κυρίως μόνο ψητά της ώρας, χωρίς κάποια πρωτοτυπία, αλλά και χωρίς κάποια δυσάρεστη έκπληξη. Παραδοσιακά πράγματα.
Μας έφεραν ψωμάκι και νερό βρύσης με το που καθίσαμε, μια μεγάλη κανάτα ως πάνω γεμισμένη. Τέλεια! Παραγγείλαμε:
- 1,5 κιλό κρασί ροζέ ημίγλυκο

Όλα ήταν αρκετά νόστιμα και φαγώθηκαν εύκολα. Ειδική μνεία στο κοντοσούβλι, που ήταν άριστα αρτυσμένο, άψογο στη γεύση, ακόμα και για μένα που δεν αγαπώ πολύ την παραδοσιακή κρεατοφαγία. Προσφέρεται ως ορεκτικό και έρχεται σε μικρό πιάτο, τεμαχισμένο με κρεμμύδι και ντομάτα. Θα ήθελα να υπάρχει σε μεγαλύτερη ποσότητα ή να προσφέρεται και ως κυρίως.

Τα παϊδάκια επίσης ήταν καταπληκτικά. Ζουμερά, μαλακά, με κοκαλάκι. Εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού. Παρατηρώ ότι το επίπεδο στα παϊδάκια έχει ανέβει πολύ τον τελευταίο καιρό. Δεν χρειάζεται πια να ξενιτευτείς σε παραδοσιακές ταβέρνες στα περίχωρα της Αθήνας ή να ρωτήσεις τους «μυημένους» για να γευτείς ζουμερά παϊδάκια. Οι περισσότερες ταβέρνες που σέβονται τον εαυτό τους τιμούν πια τον παραδοσιακό μεζέ όπως του αξίζει.

Οι τυροκροκέτες ήταν και αυτές νόστιμες. Αφράτες και με απαλή υφή. Θα ήθελα κι εκεί 2-3 παραπάνω στη μερίδα. Τα μπιφτέκια άρεσαν σε όσους δοκίμασαν (3 στη μερίδα), εγώ δεν έφαγα. Η τυροκαυτερή ελάχιστα καυτερή, αλλά με διακριτό τυράκι, μου άρεσε.

Μόνη παραφωνία, σε σχέση με ό, τι άλλο δοκιμάσαμε, οι τηγανιτές πατάτες, που δεν άρεσαν σε κανέναν μας. Δεν ξέρω αν ήταν προτηγανισμένες ή φρέσκιες, πάντως δεν ήταν καθόλου τραγανές, ας πούμε εντελώς αδιάφορες. Αλλά αυτό είναι πταίσμα που νομίζω ότι εύκολα διορθώνεται.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, άμεση και έμπειρη. Τα ορεκτικά κατέφθασαν εντός 5λεπτου από την παραγγελία. Κέρασμα σιμιγδαλένιος χαλβάς – καλός, λίγο στεγνός.

Για τα παραπάνω, τίμια και νόστιμα πιάτα, πληρώσαμε περίπου 85 ευρώ, δλδ πάνω- κάτω 17 ευρώ το άτομο. Και είχαμε μια όμορφη βραδιά. Μια απλή και τίμια λύση για όσους αγαπούν τα ψητά σχάρας και κινούνται στα πέριξ του Αγίου Δημητρίου.

08 Φεβ 2020

ram