14 Φεβ 2020

Μετά από τόσες καλές κριτικές, πως να μην κάνουμε το "ταξίδι"?

Το Τσικουδοαντάμωμα, λοιπόν, που λέτε, είναι ένα πολύ ιδιαίτερο μαγαζί. Θυμίζει κάτι από Στέρνα, ίσως και κάτι από Ευγένιο, σίγουρα κάτι από τη γειτόνισά σας.

Είναι ένα cult δημιούργημα, φτιαγμένο με αγάπη από την Ιζαμπέλα. Το μαρτυρούν οι μια προς μια μαζεμένες καρέκλες, για τους πολύ παρατηρητικούς (δεν ανήκουμε σε αυτούς, μας το μαρτύρησε η ίδια).

Ο χώρος είναι cultoκιτς. Χρειάζεται να είσαι προετοιμασμένος για αυτό και αν δεν σε εμπνέουν αυτά τα μέρη και οι περιοχές, μην το σκεφτείς καν να κάνεις τα χιλιόμετρα.

Η αγάπη της Ιζαμπέλας φάνηκε όταν κάναμε την κράτηση: "σας περιμένουμε με πολλή αγάπη". Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πει η γυναίκα?

Εμένα πάντως ο χώρος, για cultoκιτς, με άρεσε. Έχω δει πολύ χειρότερους και πιο αφρόντιστους χώρους.

Το μενού, τόσο αρμένικο που δίπλα στα ελληνικά έχει τα πιάτα στα αρμένικα.

Αρχικά έφτασε στο τραπέζι μας σφηνάκι αρμπαρόριζα, που ήταν σκέτο σιρόπι και μας φάνηκε ελαφρώς υπερβολικό.

Παραγγείλαμε αντί ψωμιού, την παραδοσιακή πίτα λα βας (όχι τα τυράκια), η οποία ενώ την περιμέναμε φουσκωμένη, μας ήρθε ξεσκισμένη και ελαφρώς κρύα.

Τι αξίζει δοκιμής:

-Τσαλίκ Ραοκ: ψιλοκομμένες πιπεριές με σταφίδες, καρύδια και κρομμύδι. Νοστιμότατο και δροσιστικό.

-Ιτς με πετιμέζι ροδιού: Γλυκοπικάντικη πλιγουροσαλάτα. Πεντανόστιμη επιλογή, σαν εναλλακτικό ταμπουλέ. Το συνδυάσαμε με τις πιτούλες.

-Πράσινη σαλάτα Ιζαμπέλας: πρασινάδες, τομάτα, καρύδια και πετιμέζι. Νοστιμότατη και αξιολογότατη. Ίσως θα της ταίριαζε διαφορετική κοπή λαχανικών.

-Κεμπάπ αφρόοοος: τρια νόστιμα κεμπάπ με ψιλοκομμένη ντοματούλα και κρεμμυδάκι από πάνω, κάτι που θύμισε ξεκάθαρα την τσαχπινιά του μπιφτεκιού στο Λύχνιον.

-Μίνι Λεχματζούν: ιδιαίτερο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Πιο επισφαλής επιλογή, όμως αξίζει δοκιμής.

-Παστουρμαδόπιτα: πιο θελκτική στο μάτι πεθαίνεις. Στη γεύση μας έλειψε ο παστουρμάς, ήταν πολύ λίγος. Ίσως δεν αξίζει δοκιμής, γευστικά, εμφανισιακά όμως είναι "μπάνικος" μεζές.

-Μερτζιμεκλί: ωμά κεφτεδάκια φακής. Πολύ ιδιαίτερο πιάτο, αρκετά νόστιμο, χωρίς να προκαλεί έκρηξη στον ουρανίσκο, όμως σίγουρα είναι κάτι εξαιρετικά πρωτότυπο που άξιζε η δοκιμή του.

Τα μαντί ήταν πολύ ουδέτερα, ενώ τα μπουρεκάκια κάποιοι τα λάτρεψαν, εμένα όμως μου φάνηκαν βαριά.

Το λευκό κρασί ελαφρύ και συμπαθές.

Τρία άτομα, για 8 πιάτα, αρκετά εκ των οποίων μεζέδιζαν, δώσαμε 18 γιούρος. Δίκαιη τιμή. Σε αυτό το μαγαζί με αυτόν τον χώρο και τις συνθήκες, είναι σημαντικό να πάρεις ρέστα από το 20άρικό σου (για να μπορείς να τα αφήσεις στην Ιζαμπέλα).

Άμα σου αρέσουν τα cult δεν πρέπει να το χάσεις. Είναι πράγματι μια ιδιαίτερη κουζίνα και τα πιάτα είναι φτιαγμένα με μεράκι.

*Προσοχή μόνο λίγο με το υγειονομικό Ιζαμπέλα μου, γιατί ο Τζίμι Χέντριξ είναι επικίνδυνο χαρτί (πάτε και θα καταλάβετε).

14 Φεβ 2020

Vaggg