14 Φεβ 2020

Βραδιά καθημερινής με το Dine Athens στο μενού των 30 ευρώ. Το μαγαζί στην είσοδο μπακάλικο, ωραία διακόσμηση, πάρα πολύ ενδιαφέροντα προϊόντα από όλη την Ελλάδα που πωλούνται.
Τα τραπέζια στο ισόγειο άδεια, ακόμα ένα και εμείς. Η εξυπηρέτηση χαμογελαστή, άμεση αλλά και άκρως ερασιτεχνική. 2-3 άτομα απο το προσωπικό περιφέρονταν διότι δεν είχαν κάποια εργασία δημιουργώντας την αίσθηση του λίγο "παρατημένου".
Δεν δώσαμε σημασία διότι ήμασταν περίεργοι να δοκιμάσουμε τα πιάτα δεδομένου ότι οι α' ύλες που φημίζεται και πουλάει το μαγαζί θα έκαναν τη διαφορά.
Δυστυχώς το service αποδείχθηκε άκρως ερασιτεχνικό διότι μας έφερε όλα τα πιάτα μαζί, σαλάτες, ορεκτικά και κυρίως. Ευτυχώς περίμενε για το γλυκό.
Οι μερίδες πλούσιες. Η σαλάτα με τα ντοματίνια σαντορίνης και παξιμάδι από χαρούπι, ξινομυζήθρα, καλή, δροσερή, ωραία ντοματινια αλλά το ντρέσινγκ με το βαλσάμικο τη γλύκαινε πάρα πολύ. Στο μενού δεν το έλεγε, προφανώς το βάλανε εκείνη τη στιγμή διότι έλεγε παρθένο ελαιόλαδο. Αν έλειπε λοιπόν το βαλσάμικο θα ήταν μια χαρά.
Το τυρί μαστέλο, με μαρμελάδα ντομάτας, τεράστιο κομμάτι, καμμένο δυστυχώς, προσπαθήσαμε να το καθαρίσουμε αλλά η πικράδα υπήρχε ακόμα και μέσα, αποτυχία. Δεν το φάγαμε. Από ότι καταλάβαμε διότι ήρθαν όλα μαζί, τα είχαν έτοιμα και τα έβαζαν για ζέσταμα σε σχάρες, μικροκυμμάτων ή οτιδήποτε.
Τα λουκάνικα τα διάφορα τώρα, πρώτον δεν ήταν 3 είδη, μόνο δύο, χοιρινό και μοσχαρίσιο ξανα-ζεσταμένα σε κάτι, σκληρά, με νοστιμιά λουκάνικου αλλά ατάκτως ερρημένα στο πιάτο, κομμένα ήδη, άλλα κομμάτια κρύα, άλλα ζεστά. Κρίμα, η αίσθηση ήταν ότι το πιάτο είχε ξεκινήσει να το τρώει κάποιος και εμείς το συνεχίσαμε. Απαράδεκτο με α' ύλες που πουλά αλλά και γενικά να φέρνει κομμένο το λουκάνικο.!!!
Η σαλάτα με κινόα, πράσινο μήλο, αβοκάντο δεν υπήρχε αν και το έγραφε, ραπανάκι, chips πράσου που και πάλι δεν υπήρχαν, τί να πω τώρα!!!.. άγευστη, άνευρη, απολύτως αδιάφορη, χωρίς αλάτι.
Στα κυρίως τώρα, το μπιφτέκι black angus, κακoμαγειρεμένο, ξερό αποέξω, πίκριζε, αλμυρό, βαρύ σε επίγευση από κάόια μπαχαρικά. Δεν καταφέραμε να το φάμε όλο αν και πεινούσαμε.
Μας έφεραν και 2 συνοδευτικά, πατάτες τηγανητές πανιασμένες και λαδομένες, ούτε στον εχθρό μου κια μανιτάρια που ήταν καλομαγειρεμένα. Ισως το καλύτερο από όσα φάγαμε.
Τα μακαρόνια με την τρούφα, αλήθεια βγαλμένο από τα 80s.
Φούλ στην κρέμα γαλάκτος, η τρούφα κάλυπτε τα πάντα, καλοβρασμένα όμως, μεγάλη μερίδα, με κολοκύθι ζουλιέν παραβρασμένο.
Α... μας προσέφεραν και 1 ποτήρι κρασί και δεν χρέωσαν το νερό.
Τέλος, τα γλυκά, μου θύμισαν γλυκά που βρίσκεις σε στάσεις που έκανε το κτελ πριν φτάσει. Το προφιτερόλ, μπαγιάτικο φάνηκε, οι κρέμες μέσα πολύ γλυκιές, κακής ποιότητας. Το cheesecake ερασιτεχνικό, μάλλον έτσι θα το έφτιαχνα αν προσπαθούσα την 1η φορά.
Δεν μπορώ να εξηγήσω τις θετικές κριτικές για το yoleni's.
Εκτός εάν τα πιάτα ήταν τόσο κακά διότι ήθελαν να κάνουν "αρπακτή" με το θεσμό του dine athens και σε άλλες περιπτώσεις αλλάζει όλη η διαχείριση.
Όχι μόνο δεν άξιζαν τα 30 ευρώ αλλά ούτε στα 15 δε θα το έβαζα με τα ίδια πιάτα. Θα μπορούσε να προσπαθήσει να βγάλει πιάτα με αγάπη, τίμια και με α' ύλες καλές που διαθέτει. Ίσως απαιτείται ένας πιο επαγγελματικός τρόπος διαχείρισης της α' ύλης και γενικότερα της εικόνας του μαγαζιού.

14 Φεβ 2020

MARIA P