17 Φεβ 2020

Η περιπέτεια ξεκίνησε από την πλατεία της Νέας Σμύρνης, ένα βράδυ Τετάρτης, με προορισμό το Χαλάνδρι. Η κούραση στα κόκκινα, η οδήγηση γινόταν μηχανικά και το καταραμένο gps δεν σταματούσε ανά 500 μέτρα να διατάζει στροφές είτε αριστερά είτε δεξιά, που μόνο ελληνικό πολιτικό σκηνικό μπορούσαν να θυμίζουν και όχι καθοδήγηση προς εύρεση δρόμου. Έπειτα από μια σχετικά σύντομη όπως εξελίχθηκε οδύσσεια στους δρόμους της Καισαριανής που μας έβγαλε στον περιφερειακό της Κατεχάκη κι από κει μετά από ζιγκ ζαγκ σε στενούς δρόμους, βρήκαμε μπροστά μας την MARGOT. To μαγαζί μας συνεπήρε τόσο, που η στάθμευση έγινε σε χρόνο ρεκόρ, με τιμόνι ανάποδα και χειρόφρενο.
Ο χώρος της MARGOT είναι ο ορισμός του σύγχρονου εστιατορίου. Η αισθητική αποπνέει τον αέρα του μίνιμαλ χωρίς να είναι υπερβολικά άδειο. Το σκούρο ξύλο κυριαρχεί στον χώρο κι ενώ το μπροστινό μέρος του μαγαζιού είναι πιο μικρό αλλά και πιο άμεσο και διαδραστικό, το πίσω μέρος είναι μεγαλύτερο και βλέπει σε έναν καταπράσινο μικρό κήπο, που ξεφυτρώνει από το πουθενά, ανάμεσα στο αστικό τοπίο του Χαλανδρίου. Να τονίσω εδώ ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν έχω καθίσει σε πιο αναπαυτική καρέκλα εστιατορίου, όπως στο συγκεκριμένο.
Το σέρβις, αν και ξεκίνησε τυπικό εξελίχθηκε σε άμεσο και φιλικότατο. ίσως επειδή η έμπειρη Μαρία, όπως συστήθηκε, μας ψυχολόγησε αρχικά, όντας η πρώτη μας επίσκεψη, ίσως και επηρεασμένη από την πρόωρη αποχώρηση ενός ζευγαριού που καθόταν δίπλα μας, από το οποίο δέχτηκε αρνητικά σχόλια για την χρήση στο μενού υπερβολικής τρούφας στις παρασκευές και τις τσιμπημένες τιμές, δικαιολογίες που ξεστόμισαν πριν πάρουν την άγουσα.
Το μενού είναι πραγματικά μικρό, τόσο ώστε να με κάνει να απορήσω, αλλά τελικά αρχίζω να πιστεύω πως τα εστιατόρια που σέβονται τον εαυτό τους δεν έχουν καταλόγους που κάνουν το πελάτη να πελαγοδρομεί για το τι θα διαλέξει, αλλά λίγα και καλά, όπως μου τόνισε και η σύζυγος.
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Και μόνο το στήσιμο των πιάτων ήταν για μένα πρωτόγνωρη εμπειρία. Το δε σέρβις όπως προανέφερα εκπληκτικό, άμεσο, φιλικό που από μόνο του είναι κριτήριο να επιλέξουμε και πάλι να το επισκεφθούμε. Έβαλα 3/4 στην γεύση, μόνο για το γεγονός ότι παράγγειλα μια πατάτα φούρνου η οποία τελικά μου φάνηκε αδιάφορη και η καρμπονάρα που μοιράστηκα με το έταιρο μου ήμισυ ήταν για μένα λίγο τσιμπημένη στο αλάτι. Το κόστος; Ειλικρινά αδιάφορο εκείνο το βράδυ, αφού ήμαστε αποφασισμένοι να ξοδέψουμε χρήματα προκειμένου να γιορτάσουμε μια καταπληκτική επαγγελματική συμφωνία. Και εννοείται πως η ΜARGOT ήταν το επιστέγασμα των πανηγυρισμών μας.
Στο επανιδείν λοιπόν κι ας εκνευριστώ άλλη μια φορά με το gps που θα διατάζει και πάλι σαν επιλοχίας λόχου δεξιά-αριστερά και μεταβολή! Η αξία της MARGOT είναι αμετάβλητη.

17 Φεβ 2020

classic2012