PONTIKI

Μέλος από: Ιουν 2011

14 Οκτ 2019

Πρόκειται για μια πολύ φρέσκια πρόταση στην περιοχή της Ν. Ιωνίας η οποία όσο περνάει ο καιρός εξελίσσεται όλο και περισσότερο στον τομέα της εστίασης.

Τα καλά νέα τώρα είναι ότι η Αλεξάνδρα (ιδιοκτήτρια) με την Βούλα (στην κουζίνα) φαίνεται πως είναι αχτύπητο δίδυμο. Έχουν εμπειρία χρόνων απ’ ότι μας είπαν στην εστίαση καθώς “έτρεχαν” για χρόνια αντίστοιχη επιχείρηση στην Κεφαλονιά. Και η εμπειρία αυτή είναι εμφανής στα πιάτα όπως θα αναφέρω αναλυτικά παρακάτω.

Βρίσκεται σε ένα πεζοδρομημένο στενάκι κάθετο στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου, ακριβώς απέναντι από τον δημοτικό κινηματογράφο της Ν. Ιωνίας και άνοιξε τις πόρτες του για το κοινό τον Ιούλιο του 2019.

Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, όμορφος και ζεστός σε αποχρώσεις και διακοσμητικά στοιχεία ξύλου και τον έχει επιμεληθεί σχεδόν ολοκληρωτικά η Αλεξάνδρα, της οποίας τα χέρια πιάνουν. Ελπίζω μόνο το χειμώνα να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος διαφορετικά θα γίνεται ντουμάνι.

Εξωτερικά υπάρχει ο μικρός, ήσυχος πεζοδρομάκος που φιλοξενεί τα τραπέζια τους καλοκαιρινούς μήνες. Αν και μικράκι το στενάκι, σίγουρα στο μέλλον μπορούν να μπουν κάποιες πινελιές με τις οποίες μπορεί να γίνει λίγο πιο χαριτωμένο το σημείο, όπως λίγα λουλουδάκια σε χρωματιστά γλαστράκια που θα δώσουν λίγο χρώμα για παράδειγμα.

Στην εξυπηρέτηση υπάρχει πλήρης αμεσότητα, ευγένεια και φιλικότητα και από την συμπαθέστατη Αλεξάνδρα που εκτός της εξυπηρέτησης, φτιάχνει κι εκείνη κάποιους από τους μεζέδες. Στην κουζίνα από την άλλη η επίσης συμπαθέστατη Βούλα ετοιμάζει πεντανόστιμες μαμαδίστικες γεύσεις κι όταν τελειώσουν οι παραγγελίες, παίρνει την κιθαρίτσα της και ταξιδεύει τους παραβρισκόμενους, με την πολύ αξιόλογη φωνή της η χροιά της οποίας θυμίζει κάτι από παλιά, σε όμορφα έντεχνα αλλά και ρεμπετολαϊκά μουσικά μονοπάτια. Απλά, όμορφα κι ωραία.

Αν είχα μια παρατήρηση στα της εξυπηρέτησης να κάνω, θα ήταν σχετικά με την φάβα που δοκιμάσαμε την πρώτη φορά, η οποία παρά την ωραία υφή της και το εξαιρετικό φύλλο φωλιάς μέσα στο οποίο ήταν σερβιρισμένη, ήταν τόσο αλμυρή που δεν μπορούσες να φας πάνω από δύο πιρουνιές. Και δεν ήταν η αστοχία αυτή καθαυτή που μας ενόχλησε, αυτό άλλωστε μπορεί να συμβεί στον καθένα και είναι κάτι που διορθώνεται. Και για να είμαι ξεκάθαρη δεν συνέβη ποτέ ξανά στις επόμενες επισκέψεις μας.

Αυτό όμως που δεν μου άρεσε ήταν ότι ενώ το είχε ήδη διαπιστώσει όπως μας είπε και η ίδια η Αλεξάνδρα που επιμελήθηκε αυτό το πιάτο, ότι της έπεσε πολύ αλάτι… επέτρεψε να φτάσει στο τραπέζι μας. Αυτό ήταν φάουλ που δεν έχει δικαιολογία. Η παρατήρηση είναι καλοπροαίρετη πραγματικά, γιατί οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά κι αυτό δεν ήταν καν λεπτομέρεια, από την στιγμή μάλιστα που χρεώθηκε κανονικά.

Έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα τρεις φορές τα Νέα της Αλεξάνδρας μια τον Ιούλιο, μια τον Αύγουστο και μια τέλος Σεπτεμβρίου και θα υπάρξουν κι άλλες γιατί πραγματικά αξίζει.

Θα περιγράψω τι έχω δοκιμάσει γενικά κι όχι κάποια συγκεκριμένη εμπειρία από τις επισκέψεις μου όπως κάνω συνήθως, γιατί έτσι κι αλλιώς έχω δοκιμάσει τα περισσότερα.

Καταρχήν στο τραπέζι μόλις καθίσουμε, φέρνουν άμεσα κανάτα με νερό βρύσης και κριτσινάκια με φρεσκοψημένα στρογγυλά ψωμάκια με ντιπάκι χ 0,50€/άτομο.

- Σαλάτα “τα νέα της Αλεξάνδρας” χ 6,50€

Πράσινη με ρόκα, σπανάκι, αβοκάντο και dressing γιαουρτιού με κρόκο Κοζάνης μέσα σε φωλιά αραβικής πίτας. Αν αφαιρούσα κάτι θα ήταν το σαφράν που δίνει μια “μεταλλική” επίγευση όταν δεν είναι μαγειρεμένο και αυτή ήταν κοινή διαπίστωση τριών ατόμων που την δοκιμάσαμε.

- Ρεβυθάδα με κιμά χ 4,50€

Τέλειος συνδυασμός, πεντανόστιμη γεύση. Είναι πιάτο που συγκαταλέγεται στα ορεκτικά και τα ρεβύθια έρχονται σε βαθύ μπολ σερβιρισμένα με μυρωδάτο κιμά και πιπεριές.

- Φάβα σε φωλιά

Εξαιρετική, νόστιμη, ζεστή με υπέροχη υφή παρέα με λίγη κάπαρη και μερικά ντοματίνια. Όλα αυτά μέσα σε φωλιά υπέροχου φύλλου που θα έρθει όπως πρέπει έχοντας διατηρήσει την τραγανότητά του χωρίς να έχει πανιάσει και χωρίς περιττά λάδια. Αρκεί να μην έχει ξεφύγει στο αλάτι…

- Φέτα με μέλι χ 5€

Φανταστικό ορεκτικό για αρχή που δεν πρέπει να παραλείψει κανείς κατά τη γνώμη μου. Τρία τεμάχια (σαν φλογέρες) τραγανού, χρυσαφένιου φύλλου χωρίς περιττά λάδια, γεμισμένα με φέτα, που έχουν λουστεί με μπόλικο μελάκι και έχουν πασπαλιστεί με σουσάμι. Εξαιρετικά.

- Πατάτες φούρνου σαν τηγανιτές χ 4€

Σερβίρονται σε πρωτότυπο κωνικό σερβίτσιο μέσα σε χωνάκι λαδόκολλας με ένα ντιπάκι. Την πρώτη φορά ήταν λεπτοκομμένες σαν τηγανιτές, τις υπόλοιπες ήρθαν πιο “κυδωνάτα” κομμένες με τη φλούδα τους και μας άρεσαν και στις δύο εκδοχές με μικρό προβάδισμα στη δεύτερη.

- Μαστέλο ψητό με μαρμελάδα κυδώνι και σαφράν χ 5,50€

Πολύ καλή μερίδα, ωραίος συνδυασμός μαρμελάδας τυριού, συνοδεύεται με ένα σφηνάκι μαστίχας που ομολογώ ότι δεν το χρησιμοποιήσαμε. Θεωρώ πως η μαρμελάδα είναι υπέρ-αρκετή, δεν του λείπει κάτι επιπλέον αυτού του ορεκτικού.

- Κιμαδόπιτα χ 5,50€

Πολύ καλή επιλογή, ωραίο φύλλο, αρωματική γέμιση και γενικά στις πίτες έχουν ιδιαίτερη έφεση.

- Κεφτεδάκια με σάλτσα κοπανιστής χ 6€

Μαμαδίστικη γεύση εντελώς! Οκτώ αφράτοι, νόστιμοι, αρωματισμένοι με μπόλικο δυόσμο κεφτέδες, πάνω σε πιτούλες κομμένες συνοδείας ωραίας κοπανιστής. Απαραίτητος μεζές για κάθε παραγγελία.

Sticks κοτόπουλου παναρισμένα χ 7€

Παναρισμένο φιλέτο κοτόπουλο σε τραγανή κρούστα από corn flakes. Χειροποίητο πιάτο, πολύ ωραία επιλογή για τη μέση, τραγανό απ' έξω και ζουμερό από μέσα, συνοδεύεται από μια ροζέ σάλτσα και σερβίρεται στο ίδιο κωνικό σερβίτσιο όπως οι πατάτες.

- Μπερδεμένη τηγανιά χ 7,50€

Φιλετάκια κοτόπουλου και χοιρινού με sauce ροδιού, χρωματιστές πιπεριές και λαδοτύρι Μυτιλήνης. Πολύ καλή αλλά όχι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Παραπάνω πιπεριές; Πιο μαλακό κρέας; Μια μουσταρδένια σάλτσα ενδεχομένως; Θα ήθελα κάτι τέλος πάντων που να δώσει λίγη περισσότερη ένταση.

- Μερακλήδικα λουκάνικα (από τις 2 επιλογές επιλέξαμε την μικρή μερίδα) χ 6€

Ποικιλία 3-4 διαφορετικών ειδών λουκάνικων Τρικάλων (πικάντικο με πράσο, καίει αρκετά, χοιρινό καραμανλίδικο, με κεφαλογραβιέρα και αγριογούρουνο πρασάτο). Πολύ καλή μερίδα παρότι η μικρή όπως αναγράφεται στον κατάλογο, νόστιμα και ποιοτικά λουκάνικα. Σερβίρονται κομμένα και περασμένα σε σούβλα και συνοδεύονται με τρεις σάλτσες, μουστάρδας, bbq και μια ροζ με βάση μάλλον τη μαγιονέζα. Ωραία συνοδεία για μπύρα.

- Κοντοσούβλι χοιρινό φούρνου χ 8,50€

Έρχεται περασμένο σε μια μεγάλη κρεμαστή σούβλα, κομμένο σε μεγάλα κομμάτια, μαζί με ένα πιάτο με πιτούλες, μουστάρδα ντοματούλα και κρεμμύδι. Είναι πολύ σωστά ψημένο, ζουμερό και μαλακό. Μου άρεσε πολύ.

- Τα κεμπάπια της Αλεξάνδρας χ 7,5€

Ζουμερά κεμπαπ (6τμχ) από ανάμεικτο κιμά (μοσχάρι-χοιρινό-αρνί) νόστιμα πάνω σε πιτούλες συνοδεύονται με λίγη ρόκα, μερικά ντοματίνια, κρεμμύδι και σος σε πρωτότυπη παρουσίαση μέσα σε μια μεγάλη σύριγγα.

Νομίζω ότι δεν έχω ξεχάσει κάτι. Γενικά ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος οπότε έχουμε δοκιμάσει τα περισσότερα και δεν μας έχει απογοητεύσει κάτι. Τα αναψυκτικά παίζουν στα 1,80€ τα 250ml, οι μπύρες από 3,50-5,50€ και το κρασί 4,50-5,50€ το μισόκιλο. Θα βρείτε επίσης ρακή, τσίπουρο, ούζο, ρακόμελο και οινόμελο.

Συμπερασματικά, στα Νέα της Αλεξάνδρας με 5-6 πιάτα τρως του σκασμού ποιοτικά εδέσματα από καλής ποιότητας πρώτες ύλες, νόστιμες και καλοεκτελεσμένς συνταγές, πίνεις τη μπυρίτσα σου, λες τα νέα σου με την παρέα σου, ακούς και καμιά πενιά, με λίγα λόγια περνάς πολύ όμορφα κι όλα αυτά χωρίς να ξεπερνάς τα 20€/άτομο.

Ενίοτε κερνάνε κρέμα καραμελέ ή ό, τι άλλο έχουν φτιάξει εκείνη τη μέρα ή κάποια μαστίχα.

Το vfm είναι πάρα πολύ καλό, εμάς μας αρέσει πολύ και εννοείται ότι θα πηγαίνουμε συχνά μιας και είναι και κοντά μας.

19 Σεπ 2019

Τόσες κριτικές, τόσοι ύμνοι για το Feyrouz… κι εγώ το επισκέφθηκα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα. Τι σφάλμα ήταν αυτό;; Εντάξει, ο πραγματικός λόγος είναι ότι δεν κινούμαι συχνά στο κέντρο ή καλύτερα, δεν συνήθιζα να κινούμαι. Τελευταία, όταν έχω χρόνο δεν χάνω ευκαιρία να περνάω επί τούτου μέσα από το κέντρο, ώστε να επωφελούμαι και τα διάφορα διαμαντάκια που υπάρχουν και δεν τα είχα επισκεφθεί.

Την περασμένη Παρασκευή λοιπόν 13/9/2019 δύο άτομα και με αφορμή το Athens Beer Festival -που παρεμπιπτόντως χειρότερό του δεν έχω ξαναδεί στην Αθήνα- είπαμε να κατηφορίσουμε για street food και τσάρκα στα σοκάκια της Αθήνας, χωρίς να έχουμε στο μυαλό ότι θα πηγαίναμε στο Fayrouz.

H αλήθεια είναι ότι ψάχναμε ένα άλλο streetfooντάδικο το οποίο δεν προλάβαμε ανοιχτό οπότε, η πείνα πρόσταζε άμεση λύση. Κι επειδή στο αγαπημένο "Πέρα" είχαμε πάει πολύ πρόσφατα, είπαμε να δοκιμάσουμε και κάτι νέο. Φτάσαμε έξω από το Feyrouz που βρίσκεται σχεδόν σε απόσταση αναπνοής από το Πέρα και ο κόσμος καθόταν κι απ’ έξω στο πεζοδρόμιο παρότι δεν έχει χώρο για τραπέζια εκεί.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός με μόλις 2-3 πάγκους κατά μήκος της γωνιακής τζαμαρίας με λίγα σκαμπό για όσους (τυχερούς) προλάβουν να καθίσουν. Οι επιλογές απ’ ότι κατάλαβα είναι πολύ συγκεκριμένες, λίγες και καλές δηλαδή. Δυο-τρείς σαλάτες, ισάριθμες σούπες, λαχματζούν και πεϊνιρλί.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από μια κοπέλα και τον Σάββα, τον έναν εκ των δύο (ιδιοκτητών) αδελφών. Ο δεύτερος, βρίσκεται στο ακριβώς απέναντι -επίσης γωνιακό- μαγαζί, που άνοιξε πρόσφατα όπως πληροφορηθήκαμε, με την ίδια φιλοσοφία στο στήσιμο (λίγοι πάγκοι με σκαμπό κατά μήκος της τζαμαρίας) κι εξυπηρετεί τον κόσμο που θέλει να δοκιμάσει γλυκό ανάμεσα σε κιουνεφέ, μπακλαβά και καζαν ντιπί. Δυστυχώς δεν προλάβαμε να δοκιμάσουμε γιατί μέχρι να φάμε τα αλμυρά μας μιας και ήμασταν από τους τυχερούς που βρήκαμε να καθίσουμε, είδαμε με απογοήτευση να κατεβάζει τα ρολά του. Δεν μου έκοψε να πεταχτώ να καβατζώσω μερικά γλυκάκια νωρίτερα.
Δεν πειράζει…Next time.

Δοκιμάσαμε:

- Λαχματζούν (2 τμχ) χ 3,30€

Από τα ωραιότερα μπορώ να πω που έχω δοκιμάσει, με ψιλοκομμένο μοσχαρίσιο κιμά, μυρωδικά, εμπλουτισμένο επιπλέον με λίγη ανάμεικτη σαλάτα (πράσινη συν λάχανο-καρότο) και γιαούρτι. Σερβίρεται τυλιχτό σε πολύ ωραία πίτα και αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα ήταν ότι το κρεμμύδι δεν το καταλάβαινες στο δόντι ως συνήθως. Ίσως ήταν μαγειρεμένο με τον κιμά κι όχι ωμό, δεν ξέρω, πάντως ήταν πολύ ωραίο και άφηνε ωραία γεύση στο τέλος. Ερωτηθήκαμε για το αν το θέλουμε καυτερό και πόσο.

- Πεϊνιρλί με χοιρινό κρέας χ 3,20€

Εκπληκτικά αφράτο ζυμαράκι πασπαλισμένο με αρωματικά (ρίγανη ή θυμάρι), με πεντανόστιμη μελωμένη γέμιση καλομαγειρεμένου χοιρινού κρέατος, με πιπεριές και αν θυμάμαι καλά και μανιτάρια. Το μέγεθός του παρότι δεν είναι τεράστιο, είναι χορταστικότατο και η γεύση του εκπληκτική. Η νοστιμιά της γέμισης ήταν απερίγραπτη, την φαντάζομαι και μόνη της σε ένα πιάτο με συνοδευτικό κάποιο ζυμαρικό, ρύζι ή έναν πουρέ ίσως… άψογη!

- Πεϊνιρλί με ανθότυρο δικό τους χ 3€

Πρόκειται ουσιαστικά για μια χορτοφαγική επιλογή αφού στερείται κρέατος, σε εξίσου αφράτο ζυμαράκι (έμοιαζε με ολικής αν δεν απατώμαι) πασπαλισμένο με σουσάμι μαύρο και λευκό, με πιπεριά, κύμινο και δικό τους ανθότυρο (συγκεκριμένα μάθαμε ότι η μητέρα του Σάββα φτιάχνει όλα αυτά τα καλούδια). Πολύ καλό, αν και στο μυαλό μου είχα κάτι λιγότερο αλμυρό στο άκουσμα του ανθότυρου.

- Γιαουρτόσουπα χ 2,30€

Ιδιαίτερη μιας κι εκτός από γιαούρτι, ζωμό κοτόπουλου και τσιγαρισμένο δυόσμο είχε και ρύζι. Σερβιρίστηκε σε ποτήρι, σε χλιαρή θερμοκρασία με σκοπό να καταναλωθεί σαν ρόφημα όπως μας πρότειναν, καθώς αποτελεί καλοκαιρινή πρόταση του καταλόγου.

Συμπαθητική η γεύση της αν και με ξένισε λίγο το ρύζι στο ποτήρι, παρόλα αυτά όταν παραγγέλνω σούπα στο μυαλό μου έρχεται η πιο βελουτέ της εκδοχή. Οπότε την επόμενη φορά θα δοκιμάσω την "διάσημη" απ’ ότι κατάλαβα του Feyrouz, την “Μαχλούτα”.

Συμπερασματικά το Feyrouz αποτελεί μια πάρα πολύ καλή streetfoodική επιλογή στο κέντρο που πλέον έχει δεκάδες αξιόλογες προτάσεις και παρά τον ανταγωνισμό, φαίνεται πως τελικά αν κάποιος είναι καλός, πάντα θα περισσεύει χώρος για να εδραιωθεί και να προοδεύσει.

Δεν θα το συγκρίνω με το επίσης αγαπημένο όπως προανέφερα Πέρα καθώς δεν το θεωρώ και τόσο streetfood… καθώς το -φανταστικό κατά τα άλλα- πεϊνιρλί του σαράντα εκατοστών ας πούμε, δε μπορείς να το πάρεις και στο χέρι ή την Μενεμένης στη φωλιά, οπότε νομίζω είναι λίγο άδικο να γίνει σύγκριση.

Επίσης με αφορμή μηνυματολογία που προέκυψε μεταξύ φίλων του site μετά από την ανάρτησή μου στο fb αναφέρθηκε από φίλη ότι δεν ενθουσιάστηκε λόγω του ότι ήταν έτοιμα τα λαχματζούν σε χλιαρή θερμοκρασία. Οφείλω να πω ότι σε εμάς εκείνο το βράδυ δεν συνέβη κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι νομίζω ότι δεν θα με χάλαγε, δεδομένου ότι αφενός μεν όπως ανέφερα και παραπάνω πρόκειται για street food, όπως πχ και η τυρόπιτα που θα πάρεις από τη βιτρίνα και θα στη ζεστάνει αν θέλεις λίγο περισσότερο, αφετέρου είδα την κατανάλωση και τον κόσμο που υπήρχε και νομίζω πως κάποιες φορές δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, άλλωστε με τόση κατανάλωση είναι λίγο δύσκολο να είναι κάτι μπαγιάτικο.

Σε κάθε περίπτωση γευστικά όσα δοκιμάσαμε εμείς ήταν ιδιαιτέρως νόστιμα. Έχω σταμπάρει για επόμενη δοκιμή το πεϊνιρλί με τον κόκορα που άκουγα όλους όσους ήταν εκεί να παραγγέλνουν, αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει και φυσικά τα γλυκάκια απέναντι που μου ξέφυγαν…

Θα κλείσω masterchefικά…

Από μένα… είναι ένα ΝΑΙ

Υ. Γ. Κρίμα που σιγά-σιγά αποχωρούν όλοι οι αξιόλογοι χρήστες από το site... και για κάποιους εξακολουθεί να φυσάει αδιαφορία. Frat, λείπεις ήδη...

24 Ιούλ 2019

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν γράφω για ένα εστιατόριο που μάλιστα εγώ εισήγαγα στο site, κι ενώ στην αρχή δεν με είχε ενθουσιάσει ιδιαίτερα, στην πορεία του χρόνου που έχει μεσολαβήσει, διαπιστώνω ότι έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο. Ο λόγος για το Αρισμαρί κι Αβάρσαμο στην Κρητική διάλεκτο ή αλλιώς Δεντρολίβανο και Δυόσμος.

Ο χώρος είναι όμορφος, λιτός και ευχάριστος. Μέσα τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος, έξω υπάρχει κλεισμένος με τζάμι (για τον χειμώνα) χώρος για τους καπνίζοντες.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή συγκριτικά με αυτό που θυμόμουν στην αρχή και τότε μου είχε αφήσει άσχημη εικόνα. Πλέον υπάρχει περισσότερο ενδιαφέρον, ρωτάνε διαρκώς για τα πιάτα, αν όλα είναι καλά και αυτό έχει μεγάλη σημασία. Αυτό που θα ήθελα είναι περισσότερο χαμόγελο, είναι πολύ σημαντικό όταν ο άλλος βγαίνει για να περάσει όμορφα να εισπράττει θετική ενέργεια. Κι ένα χαμόγελο δεν κοστίζει.

Η προτελευταία επίσκεψη αποτέλεσε πολύ ευχάριστη έκπληξη ως προς την πρόοδο που προανέφερα γι’ αυτό άλλωστε και επέλεξα την επόμενη να πραγματοποιηθεί η γιορτή μου ώστε να ευχαριστήσω τους αγαπημένους μου φίλους και συγγενείς ξανά εκεί.

Σάββατο 6/5/2019 άτομα έξι παραγγείλαμε:

- Σαλάτα “Ειρήνης” x 8,10€

Ακριβή μεν… τούμπανο δε!!! Από τις πλέον άρτιες σαλάτες από όλες τις απόψεις (φρεσκάδα, ποσότητα, γεύση). Συνήθως τις σαλάτες τις προσπερνάω γιατί ελάχιστες αξίζουν τα λεφτά τους. Αυτή επιβάλλεται. Λαχανικά baby με τρυφερό φιλέτο κοτόπουλο σχάρας, πιπεριές, τριμμένο καρότο, ανθόγαλο σε πλούσια ποσότητα, καβουρντισμένο φουντούκι και dressing μουστάρδας-μελιού-βαλσάμικου. Σαλάτα που θυμάσαι.

- Φάβα Φενεού χ 5€

Ωραία υφή, νόστιμη γεύση, συνοδεύεται με λίγα ντοματίνια κομμένα στη μέση, καραμελωμένο κρεμμύδι και κροστίνι (κάτι σαν ψημένη μπρουσκέτα).

- Χοχλιοί μπουμπουριστοί ή αλλιώς σαλιγκάρια τηγανιτά χ 7€

Τα τίμησα με τον αδερφούλη μου… μούρλια ήταν! Το δεντρολίβανο τους έδινε υπέροχο άρωμα και ο ανθός αλατιού με το παλαιωμένο ξύδι τα έκανε να τραβάνε μπυρίτσα… ήταν ο τέλειος μεζές για να την συνοδεύσουμε.

- Φλογέρες χ 7,20€

Ένα νόστιμο ορεκτικό που μόνο αδιάφορο δεν το λες για αρχή. Έχει μέσα λουκάνικο χωριάτικο, γραβιέρα, πιπεριά Φλωρίνης κι από πάνω μια ενδιαφέρουσα σάλτσα λαχανικών. Άλλη μια καλή επιλογή για αρχή.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,50€

Φρέσκιες, λεπτοκομμένες και τραγανές σε μια γαβάθα γεμάτη. Μου θύμισαν τις πεντανόστιμες πατάτες στο byράκι. Από τις ωραιότερες που μπορείτε να φάτε σε εστιατόριο.

- Σκιουφιχτή καρμπονάρα χ 9€

Η Κρητική εκδοχή της καρμπονάρας με σχιουφιχτά (στριφτά) ζυμαρικά, απάκι, σύγκλινο και γραβιέρα Κρήτης. Υπέροχο πιάτο με εμφανή όλα τα υλικά στο πιάτο χωρίς τσιγκουνιές.

- Μπριζολάκια χοιρινά χ 9,50€

Άλλο ένα νόστιμο πιάτο, με μουσταρδένια σάλτσα και καρέ ντομάτας από πάνω συνοδευόμενο από ροδέλες τηγανητής πατάτας.

- Κριθαρότο μανιταριών χ 9€

Απλά πεντανόστιμο. Ποικιλία φρέσκων μανιταριών με λάδι λευκής τρούφας. Άψογα χυλωμένο το κριθαράκι με την τρούφα να μοσχοβολάει που με προσθήκη φρεσκοτριμμένου πιπεριού απογειώνεται, ζητήστε το.

- Πλατό ψητών χ 24€

Όλα τα κρεατικά που περιείχε ήταν άριστα ψημένα και είχαν κρατήσει την ζουμεράδα τους. Κοντοσούβλι χοιρινό, κοντοσούβλι κοτόπουλο, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, λουκάνικο, κεμπάπ, πατάτες country και πιτάκια. Το ένα πιο νόστιμο από το άλλο.

Από τις ωραιότερες ποικιλίες που έχω δοκιμάσει και θεωρώ ότι αξίζει να την βάλει μια παρέα στη μέση. Όλα ανεξαιρέτως τα κρεατικά είναι άριστης ποιότητας και σωστά ψημένα. Πραγματικά δε μπόρεσα να ξεχωρίσω κάποιο. Ήταν όλα πεντανόστιμα.

Ήπιαμε 4 κόκα κόλες zero & light x 1,60€ έκαστη, 1 σόδα χ 1,40€ και 5 μπύρες fisher x 3,50€ (σύνολο τα ποτά 24,50€). Γλυκό είχαμε δικό μας από τα χεράκια μου φτιαγμένο οπότε μαζί με το ψωμί (1€/άτομο) το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 117,10€ ήτοι 19,50€/άτομο.

Στην πρώτη μας επίσκεψη είχαμε δοκιμάσει επίσης

- Γραβιέρα Ρεθύμνου σε φύλλο κανταϊφι χ 7,50€

Πρωτότυπο ως προς τη γεύση ορεκτικό. Τέσσερα μεγάλα τεμάχια ξεροψημένου κανταϊφιού που είχαν μέσα γραβιέρα κι από πάνω μπόλικη σάλτσα μελιού και χοντροκομμένο φυστίκι. Έβγαζε αρκετή γλυκύτητα λόγω της σάλτσας μελιού που εμένα μου θύμισε καραμέλα πιο πολύ. Ενώ μου άρεσε, θα έλεγα ότι υπερτερούσε η γλυκύτητα σε σχέση με τη γραβιέρα κι έτσι δεν κρατούσε την ισορροπία που έπρεπε. Αν δεν σας αρέσουν οι γλυκιές γεύσεις ίσως σας ξενίσει. Ένα πιο αλμυρό τυρί (κεφαλογραβιέρα ίσως) ή λίγο λιγότερη ποσότητα σάλτσας ενδεχομένως να έφερνε περισσότερη ισορροπία.

- Μανιταρόπιτα σαν πιάτο ημέρας χ 6€

Εξαιρετική και πραγματικά πρωτότυπη παρουσίαση. Πάρα πολύ ωραίο χειροποίητο και στεγνό από λάδια φύλλο που έμοιαζε και λίγο με τορτίγια, σε δύο μεγάλα ρολά. Η γέμιση ήταν εκπληκτική και είχε μέσα και λίγο λάδι τρούφας που ανέβαζε πολλά σκαλοπάτια αυτό το πολύ ωραίο ορεκτικό. Θα έπρεπε να υπάρχει στον κυρίως κατάλογο κατά τη γνώμη μου. Συνοδευόταν με λίγη σαλάτα ρόκα και μια σάλτσα μουσταρδένια αν θυμάμαι καλά.

- Χιουνκιάρ Μπεγιεντί χ 9,50€

Και αυτό πιάτο ημέρας με μοσχαρίσιο χτένι, φρέσκια ντομάτα και πουρέ μελιτζάνας.

Το κρέας ήταν πολύ τρυφερό, ο πουρές μελιτζάνας δεν μας ενθουσίασε ιδιαιτέρως γιατί πίκριζε.

- Μους σοκολάτα χ 5,50€

Ένα αξιοπρεπέστατο γλυκό με ωραίο food styling. Μους σοκολάτας γάλακτος με ένθετη crème brulee. Πολύ καλή προσπάθεια.

Την άλλη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω οπωσδήποτε την μπουγάτσα τους καθώς και από τα ορεκτικά, το αλμυρό cheesecake που δεν είναι άλλο από τον γνωστό Κρητικό ντάκο σε μια εντυπωσιακή παρουσίαση απ' ότι είδα σε γύρω τραπέζια, αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει όταν δώσαμε την παραγγελία μας.

Συμπερασματικά το Αρισμαρί κι Αβάρσαμο πήρε μια θέση στη λίστα με τ’ αγαπημένα μου, αφού κέρδισε όλα εκείνα που δεν είχε καταφέρει στην αρχή. Επίσης και στην παρέα μου που για πρώτη φορά το επισκέπτονταν, έμειναν όλοι ευχαριστημένοι και μόνο καλά λόγια είχαν να πουν για όσα δοκίμασαν.

Όπως είχα πει και τότε που ήταν ουσιαστικά το ξεκίνημα της λειτουργίας του εστιατορίου αυτού, άφησα χρόνο -πολύ ομολογουμένως- παρακολουθώντας παράλληλα την πορεία του μέσα από τις κριτικές και μπορεί να άργησα λίγο, αλλά επέστρεψα. Και έπραξα καλώς.

Νόστιμες συνταγές με καλή πρώτη ύλη, ελαφρώς πειραγμένες γεύσεις που δεν χάνουν την ταυτότητά τους και πολύ καλές μερίδες. Οπότε αν γενικά σας φανούν τσιμπημένες οι τιμές, μη βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, απλά λάβετε υπόψη ότι οι μερίδες ακόμα και στα ορεκτικά είναι πάρα πολύ γενναιόδωρες. Πιστεύω ότι αποτελεί μια πολύ αξιόλογη πρόταση για την περιοχή του Γαλατσίου και πιστεύω πως δεν θ’ απογοητεύσει και κάποιον που θα έρθει και από πιο απομακρυσμένες περιοχές.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

03 Ιούλ 2019

Αν η Σούζυ ήταν η αφεντιά μου… σίγουρα η ατάκα θα έλεγε…. Σούζυ τρως ασύστολα και μάλιστα χωρίς να ψεύδεσαι!!!

Λοιπόν οι προηγηθείσες φίλες-φίλοι με τις κριτικές τους έχουν δώσει γραμμή για το συγκεκριμένο εστιατόριο. Έτσι κι εμείς παρέα 2 ατόμων πήγαμε Σάββατο 18/5/2019 με μεγάλες προσδοκίες οι οποίες εκπληρώθηκαν στο ακέραιο. Οπότε ο λόγος για τον οποίο γράφω κι εγώ είναι για να επαυξήσω στο ότι πρόκειται για έναν must προορισμό που δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον πιστεύω.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και φροντισμένος μέσα-έξω και μάλιστα εύκολα γίνεται αντιληπτό από τον δρόμο κι όλας πριν ακόμα περάσεις το κατώφλι του ότι το έχουν επιμεληθεί άνθρωποι με αγάπη, διάθεση και γούστο. Ακόμα και οι -διαφόρων παλ χρωμάτων- πλάκες πεζοδρομίου μπροστά από την ωραία φωτισμένη είσοδο με τα όμορφα κρεμαστά φανάρια και τις γλάστρες, σε προδιαθέτει για το τι θα ακολουθήσει.

Εσωτερικά, χωρίζεται σε 2 σάλες ουσιαστικά, μια μεγάλη (για τους καπνίζοντες) σε ραφ αποχρώσεις σε συνδυασμό με άλλες χρωματικές αντιθέσεις που θεωρώ ότι είναι και πιο γουστόζικη με ιπτάμενα διακοσμητικά πουλιά και άλλα αντικείμενα και μια μικρότερη σε λαδοπράσινες αποχρώσεις, με ταπετσαρία στον έναν τοίχο τροπικού ύφους με ελέφαντες και καμήλες, χωρητικότητας 10-15 ατόμων περίπου πιο “ήσυχη” διακοσμητικά.

Η αυλή που ήταν κατάμεστη από κόσμο είναι υπέροχη, κατάφυτη με ωραίο φωτισμό, ρομαντική και χαλαρωτική. Πλακάκια δαπέδου σε διάφορους vintage σχεδιασμούς, μεγάλα καλάθια έχουν μετατραπεί σε φωτιστικά και φυσικά, δεν λείπουν και αντικείμενα καθώς και φωτογραφίες που παραπέμπουν στην ατακαδόρισσα μοδίστρα της περιβόητης ευτραφούς κυρίας…Σούζυς από την Ελληνική ταινία. Η μουσική instrumental με ήχους σαξόφωνου και πιάνου καθιστά την ατμόσφαιρα πολύ χαλαρή.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλό και επαγγελματικό επίπεδο από όλα ανεξαιρέτως τα άτομα που μας περιποιήθηκαν. Αυτό που όμως θα ήθελα είναι πιο συχνή την παρουσία τους στον μέσα χώρο, καθώς είχε πολύ κόσμο και στη μέσα σάλα μη καπνιστών που καθίσαμε εμείς την πρώτη φορά και κάποια άλλα άτομα, δεν υπήρχε οπτικό πεδίο με τον υπόλοιπο χώρο και κάποιες φορές χρειάστηκε να περιμένουμε αρκετά μέχρι να φανεί κάποιος. Από την δεύτερη επίσκεψή μας στην αυλή δεν υπήρχε κανένα θέμα.

Η παραγγελία μας:

Ξεκινήσαμε με ψωμί μαύρο ζυμωτό με προζύμι που μου άρεσε πάρα πολύ.

- Κανελόνια μελιτζάνας με καπνιστό χοιρινό, λαχανικά, αλμυρή κρέμα μπουγάτσας & pesto ρόκας χ 8€

Ήρθαν δύο μεγάλα τεμάχια μελιτζάνας (ο τρόπος με τον οποίο στήθηκαν για να γεμιστούν με τα παραπάνω υλικά είναι αυτός που ουσιαστικά τα χαρακτηρίζει μεταφορικά ως κανελόνια). Έμοιαζαν όντως με τα γνωστά παπουτσάκια, αρκετά πιο εξελιγμένα και με κόκκους ροζ πιπεριού στην κορυφή. Ένα καλό ορεκτικό με αρώματα δυόσμου αν και θα το έβαζα λίγο στην άκρη σε σχέση με τα άλλα που ακολούθησαν. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι έβγαλαν στο πιάτο ζουμιά από τη στιγμή που έφτασαν στο τραπέζι μας μέχρι να φαγωθούν και το κυριότερο ότι ήταν ανάλατο σε συνδυασμό με το καπνιστό χοιρινό που δεν είχε την ένταση που περίμενα.

- Σκυριανό τυροπιτάρι χ 7,50€

Ένα υπέροχο ορεκτικό, ουσιαστικά μια ζυμαρένια πίτα τηγανισμένη αν δεν κάνω λάθος που πάνω της είχαν ξαπλώσει μανιτάρια σωτέ, απάκι, πικάντικη στούπα (είδος τυριού) κι ένα τηγανιτό αυτό μάτι από πάνω. Σερβιρισμένο σε ένα πανέμορφο τετράγωνο vintage πιάτο ήταν ό, τι έπρεπε για το ξεκίνημα.

- Τραχανότο με χωριάτικο λουκάνικο, πράσα, σταφίδες & κρέμα αβοκάντο χ 8€

Ένα εξαιρετικό ορεκτικό που θα μπορούσε να βρίσκεται και στην κατηγορία των κυρίως τόσο για την ποσότητά του όσο και για την πλούσια γεύση του. Ήρθε σε ένα μπολ με το λουκάνικο σε μεγάλες λωρίδες κομμένο κι από πάνω κρέμα τυριού που ανακατεύτηκε με το πεντανόστιμο, καυτό τραχανότο, έλιωσε και απογειώθηκε. Ένα αρκετά ρουστίκ πιάτο, χορταστικότατο, γευστικότατο, ιδανικό για χειμώνα ως επί τω πλείστων, αλλά για μένα δεν υπάρχουν τέτοιες κατηγορίες πιάτων…τρώω και σούπα με 40 βαθμούς δεν τίθεται θέμα. Οπότε είναι ένα από τα πιάτα για τα οποία θα επιστρέψω στην Σούζυ πολύ σύντομα.

- Ριζότο μανιταριών με cranberriesς & λάδι τρούφας χ 9,50€

Απλά τέλειο. Ήρθε άψογα χυλωμένο, με το υπέροχο άρωμα της τρούφας, μεγάλες φλοίδες γραβιέρας από πάνω και κόκκους ροζ πιπεριού.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί Μετσόβου, ξινόμηλο, πετιμέζι με σφένδαμο και πουρέ χ 11,50€

Ακόμα ένα πεντανόστιμο πιάτο, σε πολύ καλή μερίδα, με σωστό ψήσιμο στο ψαρονέφρι που παρέμεινε ζουμερό και ταίριαξε απόλυτα με το πετιμέζι σφένδαμου. Ο πουρές πατάτας επίσης πολύ καλός με μόνη αστοχία ότι ζητήσαμε να αντικατασταθεί με πουρέ σελινόριζας, αλλά δυστυχώς ξεχάστηκε και θεωρώ ότι θα του ταίριαζε ακόμα περισσότερο.
Ήπιαμε (για να χωνέψουμε φυσικά) μια γκαζόζα χ 2€ μιας και κόκα κόλα δεν υπήρχε και μια σόδα χ 2€ κι επειδή ήταν αδύνατον να φύγουμε χωρίς γλυκό, δοκιμάσαμε ένα

- Μιλφέιγ χ 6€

Ήρθε μέσα σε ένα μεγάλο βάζο σε στρώσεις κρέμας φύλλου εναλλάξ και πάνω-πάνω είχε σπασμένα φύλλα πασπαλισμένα με άχνη ζάχαρη. Η κρέμα ήταν ωραία παρότι δεν ήταν patisserie, μου φάνηκε πολύ αέρινη κι ελαφρυά, μάλλον ήταν legere δηλαδή ανακατεμένη με σαντιγύ και τα φύλλα ήταν τραγανά όπως πρέπει. Δεν έμεινε ψίχουλο φυσικά.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 56,50€ δηλαδή 28,25€/άτομο αλλά νομίζω ότι από την παραγγελία εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι το σύνολο των πιάτων που πήραμε άνετα τάιζε και τρίτο άτομο.

Από την πιο πρόσφατη επίσκεψη (Σάββατο 15/6/2019 4 άτομα) δοκιμάσαμε επιπλέον

- Σαλάτα Σούζυ χ 8,50€

Ρόκα, βαλεριάνα, iceberg, σαλάμι Μιλάνο, ψητό μανούρι, καραμελωμένα φυστίκια σάλτσα σαγκουίνι. Φρεσκότατη και σε γενναιόδωρες ποσότητες όλα τα υλικά, άκουγες και το αλλαντικό και το μανούρι και όλα.

- Spring rolls με παστουρμά και ανθότυρο χ 8€

Τρία spring rolls ουσιαστικά κομμένα όμορφα λοξά στη μέση πάνω σε φάβα αρωματισμένη με μανταρίνι και φυστίκι Αιγίνης. Τα πιτάκια ήταν ωραία αλλά δεν μου άρεσε ο συνδυασμός της φάβας με το μανταρίνι.

- Πατάτες country style με mix μπαχαρικών χ 3,50€

Πολύ καλές, αν και θα ήθελα να ακούγονται περισσότερο τα μπαχαρικά.

- Σκιουφιχτά με απάκι, λαχανικά, ξινομυζήθρα & cokies ελιάς χ 9,50€

Νόστιμο πιάτο, το μόνο που θα ήθελα είναι λίγο λιγότερο ψημένα τα ζυμαρικά και θεωρώ ότι το (ένα) μπισκότο ελιάς (βασικά σαν mini ελιόψωμο είναι) δεν δίνει κάτι ιδιαίτερο μέσα σε αυτό το πιάτο και επιπλέον δεν είναι εύκολο να μοιραστεί.

- Χοιρινή πανσέτα με κρούστα μπαχαρικών χ 9,50€

Ένα πολύ δυνατό πιάτο κατά τη γνώμη μου, μου άρεσε πάρα πολύ. Η πανσέτα ήταν άριστα ψημένη, είχε τόσο λίπος όσο και ψαχνό και ήταν λουκούμι. Είχε επιπλέον πολύ ωραία σπιτική barbeque sause, σουσάμι, καπνιστή μελιτσανοσαλάτα (που δεν αντιλήφθηκα για να είμαι ειλικρινής αλλά μάλλον επειδή είχα σκάσει δεν έδωσα σημασία στα συνοδευτικά) και πατάτες.

- Μενταγιόν κοτόπουλου με μασκαρπόνε και πουρέ γλυκοπατάτας χ 10€

Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο αν και λίγο παραψημένο το φιλέτο κοτόπουλου με αποτέλεσμα να είναι λίγο σκληρό. Η σάλτσα του που ήταν αρωματισμένη με espresso και είχε πούδρα προσούτο μου άρεσε πάρα πολύ, όπως επίσης και ο πουρές.

- Μάγουλα μοσχαρίσια με κριθαρότο, κολοκύθι και ψητά αμύγδαλα χ 12,50€

Το μοσχάρι μαγειρεμένο σε μαυροδάφνη και αρμπαρόριζα, έλιωνε στην κυριολεξία στο στόμα. Το κριθαρότο που είχε μέσα και τριμμένο κολοκύθι ήταν λίγο “κάτω” στο αλάτι για να χρησιμοποιήσω masterchefικό όρο όπως και τα περισσότερα πιάτα στη Σούζυ (αυτή τη φιλοσοφία την υιοθετούν τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο οι μάγειρες) αλλά με την ανάλογη προσθήκη φρεσκοτριμμένου πιπεριού και λίγο αλατάκι έξτρα, προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Τα μάγουλα είναι ένα κομμάτι μοσχαρίσιου κρέατος που με έχει κάνει να αγαπήσω το μοσχάρι στην κοκκινιστή του μορφή.

Από γλυκά εκτός από το στανταράκι μιλφέιγ πήραμε επιπλέον

- Τάρτα σοκολάτας χ 6,50€

Δεν ήταν τάρτα σε καμία των περιπτώσεων. Ήταν μια ωραία μους σοκολάτας σερβιρισμένη σε ποτήρι κοκτέιλ, με τριμμένο χειροποίητο μπισκότο αναμεμειγμένο με ξηρούς καρπούς κάτω-κάτω. Συμπαθητικό αλλά ατυχής η περιγραφή καθώς δεν θα την χαρακτήριζα καν υποδομημένη τάρτα, γιατί δεν ήταν.

- Cheesecake με μπαβαρουάζ από φρούτα του δάσους x 5,50€

Στην παρέα άρεσε πολύ, εγώ προτιμώ πιο τυρένιο το cheesecake γενικά γι’ αυτό και σπάνια το επιλέγω έξω εκτός και αν είναι σοκολατένιο.

Τα παραπάνω μαζί ένα τυροπιτάρι και τραχανότο που δεν θα παρέλειπα ποτέ συν 5 μπύρες fisher βαρέλι χ 3,50€, 1 Μάμος χ 5€, 1 γκαζόζα και μια σόδα χ 2€ πληρώσαμε 123€ περίπου 31€ έκαστος αλλά η παραγγελία ήταν εξωφρενικά υπερβολική. Μουγκρίζαμε ωσάν τα βόδια το βράδυ μέχρι να χωνέψουμε.

Μας κέρασαν ένα μπουκάλι αφρώδη οίνο Μoscato Bianco που άνοιξαν μπροστά μας (πληροφοριακά στον κατάλογο τιμάται στα 17€) και τους ευχαριστούμε πολύ.

Όταν η γεύση έρχεται σε τέτοια αρμονία και σύμπνοια με τις υπόλοιπες κατηγορίες (χώρος, εξυπηρέτηση) τότε το vfm δεν χάνει ποτέ πόντους έστω κι αν οι τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες. Γιατί ναι, με ορεκτικά και σαλάτες να κυμαίνονται κατά μέσο όρο ανάμεσα σε 7,50 -8,50€ και κυρίως πιάτα ανάμεσα σε 9,50€-13,00€ σίγουρα δεν τις λες φθηνές. Όμως αν σκεφτείτε ότι οι μερίδες των πιάτων -συμπεριλαμβανομένων και των ορεκτικών- είναι πραγματικά εκτός από γευστικές και πολύ χορταστικές, συνυπολογίζοντας ταυτόχρονα και τους υπόλοιπους παράγοντες που προανέφερα, σίγουρα αξίζει τον κόπο.

Συμπερασματικά, η Σούζυ (και) για μένα αποτέλεσε μια πολύ όμορφη εμπειρία πρωτίστως γευστικά αλλά και συνολικά θα έλεγα με σιγουριά. Οι πρώτες ύλες είναι άριστης ποιότητας και οι συνταγές γευστικές και καλοεκτελεσμένες με σεβασμό σε προϊόντα εντοπιότητας. Όταν σκέφτομαι ότι θέλω να πάω κάπου που να είναι πολύ όμορφα και παράλληλα να φάω πολύ καλά, πλέον, στο μυαλό μου έρχεται και η Σούζυ.

12 Ιουν 2019

Νέα σχετικά άφιξη στη Ν. Φιλαδέλφεια, το Street wok πήρε τη θέση του Θείου Φάνη με τις τυρόπιτες επάνω στην πλατεία Πατριάρχου και συγκεκριμένα κάτω από τη μπυραρία Εν Αιθρία. Κρατώ μια επιφύλαξη για το εάν πρόκειται για το ίδιο μαγαζί που βρισκόταν δίπλα στα Goody's και απλά μεταφέρθηκε (το οποίο παρεμπιπτόντως ποτέ δεν μου είχε κινήσει την περιέργεια), αλλά δεν το λέω με βεβαιότητα.

Πρωτομαγιά στη Ν. Φιλαδέλφεια με το καθιερωμένο πανηγύρι κατά μήκος όλης της Λεωφόρου Δεκελείας, μόνο ένας τρελός θα είχε την απαίτηση να φάει ή να πιει και να εξυπηρετηθεί χωρίς ταλαιπωρία. Μια street food επιλογή θα ήταν η πιο σοφή επιλογή και αυτό σε πολύ συγκεκριμένες ώρες. Εμείς την ώρα που φτάσαμε ήδη είχε αρχίσει και γινόταν χαμός, όμως οι παραγγελίες ρολάριζαν ικανοποιητικά συγκριτικά με τον φόρτο εργασίας.

Πρώτη φορά επίσκεψη λοιπόν, 2 άτομα 1/5/2019 χωρίς ιδιαίτερες προσδοκίες, πήραμε νουμεράκι, τσεκάραμε ένα στάντ που μόλις είχε αδειάσει και καθίσαμε χωρίς πολλά-πολλά. Ο καθένας μας εδώ καλό είναι να φροντίζει ν' αφήνει καθαρό τον χώρο που χρησιμοποίησε καθώς είναι self service η φάση οπότε μην είμαστε και γουρούνια...!

Παρόλα αυτά, όταν είπαμε στο ταμείο αν υπάρχει κάποιος να καθαρίσει το σταντ, αμέσως ανταποκρίθηκαν, οπότε και από την εξυπηρέτηση δεν υπάρχει παράπονο, δεδομένου ότι όλοι ήταν γρήγοροι και καθαροί στα πόστα τους.

Ο χώρος δεν θεωρώ ότι χρήζει ιδιαίτερης αξιολόγησης, λόγω φιλοσοφίας και μόνο, δεν περιμένεις πολλά κι έτσι είναι και στην πραγματικότητα, αλλά δεδομένων των συνθηκών ήταν οκ.

Η λογική λοιπόν στο Street wok είναι πολύ απλή και συγκεκριμένη. Υπάρχει επιλογή βάσης ανάμεσα σε 3 ειδών νουντλς (τα κλασικά, αυγού ή ρυζιού) με λαχανικά και αυγό, 2 ειδών ρύζι (άσπρο ή ολικής) με λαχανικά και αυγό, ή veggie επιλογή λαχανικών (μπρόκολο, μανιτάρια, πιπεριές, καρότο, λάχανο, φύτρες φασολιού και φρέσκο κρεμμύδι). Κάθε μία από της παραπάνω βάσεις χρεώνεται χ 3,90€.

Αφού επιλέξεις βάση, υπάρχουν επιλογές ανάμεσα σε κοτόπουλο, χοιρινό, μοσχάρι, γαρίδες, μανιτάρια, πιπεριές, ανανάς, καλαμπόκι, κάσιους, φύτρες μπαμπού ή μπρόκολο (επιπλέον χρέωση από 0,60-1,60€ ανάλογα την επιλογή).

Ακολούθως επιλέγεις σάλτσα ανάμεσα σε τεριγιάκι, γλυκιά τσίλι, καντονέζικη, καρύδα κάρυ, σατέι ή καυτερή σετσουάν, που δεν χρεώνονται έξτρα.

Και τέλος επιλέγεις topping (χ 0,20€ έκαστο) ανάμεσα σε: φυστίκι αράπικο, τραγανό κρεμμύδι ή σκόρδο, μαύρο και λευκό σουσάμι ή φρέσκο κόλιανδρο).

Εμείς επιλέξαμε:

- Νούντλς με φρέσκα λαχανικά και αυγό (χ 3,90€), κοτόπουλο (χ 1,20€), μανιτάρια (χ 0,70€) και τραγανό κρεμμύδι (χ 0,20€) και σάλτσα γλυκιά τσίλι. Σύνολο 6€

- Νουντλς αυγού με φρέσκα λαχανικά και αυγό (χ 3,90€), κοτόπουλο, μανιτάρια και μπρόκολο (0,90€) και σάλτσα καντονέζικη. Σύνολο 6,70€

Μαζί με ένα νεράκι συνολικά πληρώσαμε 13,20€.

Όση ώρα περιμέναμε τα νουντλς, ήμουν σίγουρη ότι μετά από κει θα χρειαζόμασταν και κανένα σουβλακάκι από τη Σουβλακούπολη ή τον Δήμο απέναντι… για να χορτάσουμε. Όταν ήρθαν τα χάρτινα κουτάκια στα οποία σερβίρονται τα νουντλς και μάλιστα τιγκαρισμένα, άρχισα ν ‘αλλάζω γνώμη.
Όταν τελείωσα το φαγητό μου κατάλαβα, ότι δεν είχα απλά χορτάσει αλλά ήμουν υπερπλήρης προς το σκασμένη μπορώ να πω!

Τα νουντλς ήταν υπέροχα, γευστικά, σωστά ψημένα και σε πάρα πολύ καλή μερίδα. Τα υλικά όλα ήταν επαρκή και καθόλου τσιγκούνικα και η σάλτσες ήταν πολύ ωραίες αμφότερες (δικής τους παρασκευής όπως λένε). Να σημειώσω εδώ ότι στα σταντ υπάρχουν μπουκάλια με extra σάλτσες για ενίσχυση ή συμπλήρωση της μερίδας.

Συμπερασματικά το Street wok αποτελεί κατά τη γνώμη μου μια αξιοπρεπέστατη ταχυφαγική επιλογή με την φιλοσοφία “λίγα, καλά και γρήγορα”. Νομίζω ότι πρόκειται για μια πολύ καλή και οικονομική -γι' αυτό που προσφέρει- λύση αν κάποιος θέλει κάτι γρήγορο, νόστιμο και στο χέρι που να διαφέρει από τα συνηθισμένα (σάντουιτς, τυρόπιτα, σουβλάκι που υπάρχουν σε πληθώρα στην περιοχή) και ταυτόχρονα να αποτελεί ένα πλήρες γεύμα. Θα ήταν ιδανικό αν υπήρχε και υπηρεσία delivery. Ανυπομονώ να δοκιμάσω κι άλλους συνδυασμούς.

20 Μαι 2019

Όταν πρόκειται για κάτι καλό πέφτει σύρμα. Κι όταν λέμε σύρμα πλέον εννοούμε, εκ πρώτης… το ποστάρισμα σε fb ή instagram. Είναι δηλαδή αυτό που λέμε ότι χορταίνει πρώτα το μάτι. Μετά ακολουθούν και τα σχόλια με τα αντίστοιχα tips. Καλό; Ακριβό; Αδιάφορο; Άξιζε τα λεφτά του; Όταν δε, γνωρίζεις πάνω κάτω και τις γευστικές προτιμήσεις του ατόμου που ποστάρει και ξέρεις ότι ταιριάζουν με τις δικές σου, μερικές φορές δεν ρωτάς καν. Σπεύδεις απλά να δοκιμάσεις.

Οπότε το Daily Dose, δεν χρειάστηκε να περιμένω την κριτική της φίλης Ucook για να καταλάβω ότι έπρεπε να το επισκεφθώ. Ένα προγενέστερο ποστάρισμά της ήταν αρκετό. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως πάντα συμπίπτουν οι απόψεις. Το (δικό μου) ζητούμενο άλλωστε δεν είναι αυτό. Ούτε είναι το να γράψω για να “ανεβάσω” ή να “κατεβάσω” βαθμολογίες, όπως διάβασα πρόσφατα εδώ μέσα και ομολογώ ότι μου χτύπησε άσχημα. Το ζητούμενο είναι η χαρά της αναζήτησης και της ανακάλυψης ασχέτως -για μένα- με το αν είναι δική μου ή μου την έχουν υποδείξει φίλοι-γνωστοί ή ακόμα και άγνωστοι, και τέλος φυσικά είναι η καταγραφή της εμπειρίας. Εδώ δεν είμαστε ούτε δικαστές, ούτε οι μεγάλοι του γένους γευσιγνώστες.

Έτσι λοιπόν το Daily Dose ήταν θέμα χρόνου να καταλήξει και στα δικά μου… σαγόνια! Άνοιξη γαρ, δύο άτομα πήραμε και την Μόκα παρεούλα και ανηφορίσαμε προς Μελίσσια μεριά για brunch. Ουσιαστικά είναι σε έναν δρόμο πίσω από το μαύρο πρόβατο. Για λοιπές λεπτομέρειες, ανατρέξτε στις οδηγίες της Ucook ή στο gps σας, δεν είναι δύσκολο πάντως να το βρείτε. Διαγώνια και απέναντί του βρίσκεται κι ένας Σκλαβενίτης αν θέλετε κάποιο σημάδι.

Καθημερινή πρωί προς μεσημέρι και συγκεκριμένα μετά τις διακοπές του Πάσχα οπότε πολύς κόσμος δεν είχε προφανώς επιστρέψει από τις εξορμήσεις του κι έτσι ήταν αρκετά χαλαρά με 3-4 ακόμα παρέες. Ρωτήσαμε αν δέχονται 4ποδα στον έξω (κλειστό ακόμα) χώρο, μας απάντησαν θετικά με μεγάλη προθυμία και αμέσως μας έφεραν μπολ με νεράκι.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, λιτός και καθαρός. Πρέπει να είναι καινούριος και πρόσφατα φτιαγμένος ή ανακαινισμένος γιατί διαπίστωσα ότι μυρίζει καινουργίλα μέσα. Το βλέμμα μου τράβηξε το μεγάλο ρολόι από μπορντωκόκκινα φλυτζάνια τσαγιού και τα κουταλομαχαιροπίρουνα μέσα σε plexiglass. Οι τουαλέτες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και είχαν και ειδικούς κάδους για “γυναικεία απορρίμματα” που πρώτη φορά συνάντησα.

H εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, δεν είχαμε το παραμικρό παράπονο στην μεταξύ μας επικοινωνία, πλην ενός φάουλ που διαπιστώσαμε στο τέλος το οποίο καταγράφηκε στ’αρνητικά. Ενώ όπως διαβάσαμε και όπως διαπιστώσαμε στα γύρω τραπέζια υπήρχε με τον λογαριασμό κέρασμα (σουδάκια), σε εμάς δεν έφεραν τίποτα...!

Παραγγείλαμε:

Από την κατηγορία fried dose:

- Σπιράλ τηγανητής πατάτας με καπνιστή πανσέτα χ 5,50€

Επιλέξαμε αυτές με την καπνιστή πανσέτα, ντομάτα καρέ και τσένταρ. Ήταν λεπτοκομμένες σας τσιπς, τραγανές και νόστιμες. Σερβιρίστηκαν σε βαθύ πιάτο, τούρλα ένα βουνό με μπόλικο τσένταρ περιχυμένο από πάνω αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να υπήρχε σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα και η πανσέτα. Κατά τα άλλα είναι μια must επιλογή για τους λάτρεις της πατάτας.

Από την κατηγορία egg-cellent dose:

- Ομελέτα με καπνιστό φιλέτο γαλοπούλας και πιπεριές χ 6€

Ήρθε ανάμεσα σε ψωμί σαν αυτό των burger συνοδεία λίγης πράσινης σαλάτας με δροσερό ντρέσινγκ φρούτων. Ήταν μια πάρα πολύ καλή επιλογή και σε ικανοποιητική ποσότητα. Αν είχα μια παρατήρηση θα ήταν μόνο ως προς την περιγραφή του καταλόγου, που ανέφερε τραγανό φρέσκο ψωμάκι. Το ψωμάκι ναι μεν ήταν φρέσκο και αφράτο αλλά τραγανό δεν ήταν σε καμία περίπτωση. Οπότε εγώ περίμενα ότι θα ήταν τύπου φρυγανισμένο ή κάτι τέτοιο όπως για παράδειγμα στα croque madame και θα το προτιμούσα να πω την αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση η ομελέτα που ήταν και το βασικό υλικό μας άρεσε πολύ.

Από την κατηγορία Dutch pancakes:

- Dutch choco x 7,50€

Πρόκειται για αφράτη ζύμη ψημένη σε μαντέμι κι από πάνω, πραλίνα φουντουκιού, φυστικοβούτυρο, bueno, πραλίνα λευκή, μπισκότο oreo, κόκκινα φρούτα (σε μπολ ξεχωριστά) και άχνη ζάχαρη. Τούμπανο λέμε! Όταν λέμε αφράτη ζύμη μιλάμε για αφρό στην κυριολεξία και αν στο τέλος γίνεται –ευχάριστα- μπουχτιστικό, σε αυτό ευθύνονται όλα τα υλικά από πάνω και όχι στη ζύμη.

Πληρώσαμε 19 ευρώ και φύγαμε χορτάτοι αφού πήραμε τη δόση μας και για πρωινό αλλά και γλυκάκι. Θέλω οπωσδήποτε να δοκιμάσω το skillet cookie που έχω ένα προαίσθημα ότι θα μου αρέσει ακόμα πιο πολύ.

Δεν γνωρίζω καλά την περιοχή των Μελισσίων ώστε να σας πω αν το Daily Dose έχει κάποιον ανάλογο ανταγωνιστή σε αυτή την κατηγορία, παρόλα αυτά η προσπάθεια είναι αρκετά καλή και αξίζει δοκιμής αν είστε κοντά.

16 Μαι 2019

Choureal…Μεγάλη ανακάλυψη! Να είναι καλά ο συνάδελφος Νίκος που μου πρότεινε το συγκεκριμένο διαμαντάκι. Λοιπόν σήμερα θα σας συστήσω το Choureal.

Η σπεσιαλιτέ του; Τα choux και τα προφιτερόλ. Λίγα και καλά.

Βρίσκεται σε ένα στενάκι κάθετο στην Ερμού στο ύψος του Ματσούκα, πολύ κοντά στο Σύνταγμα. Απ’ ότι είδα στο site τους έχουν άλλο ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

Πρόκειται για έναν πολύ μικρό χώρο, σε γκρι αποχρώσεις με ανοιχτό εργαστήριο και μπροστά βιτρίνα που μοιάζει (δεν ξέρω αν είναι) με μάρμαρο μαύρο με λευκά νερά. Τo σταντ με τις σοκολάτες και τα κουτιά με τη φίρμα του μαγαζιού σε βεραμάν χρώμα καθώς και η οροφή με την πρωτότυπη διακοσμητική κατασκευή ίδιου χρώματος που μοιάζει με αιωρούμενες ασύμμετρες στήλες αποτελούν μια πολύ ωραία αντίθεση.

Δεν θα σταθώ περισσότερο στον χώρο γιατί δεν κάθισα εκεί για γλυκό αλλά πήρα πακέτο, οπότε δεν εστίασα σε λεπτομέρειες καθώς το βλέμμα μου είχε καρφωθεί στην βιτρίνα με τα γλυκά. Το μόνο που θυμάμαι επιπλέον είναι ότι είχε κάποια τραπεζάκια έξω στην πλευρά της εισόδου (5-6 θαρρώ) κι έναν πάγκο με ψηλά σκαμπό στη γωνία που βρίσκεται κατά κάποιο τρόπο σε μια μικρή στοά (αν δεν απατώμαι μέσα δεν υπάρχει χώρος για τραπεζοκαθίσματα).

Η εξυπηρέτηση στην ολιγόλεπτη παρουσία μου εκεί ήταν πάρα πολύ καλή από μια κοπέλα που ήταν πρόθυμη να απαντήσει στις απορίες μου και να εξηγήσει τα πάντα.

Λοιπόν εδώ ξεχάστε τα profiterole με choux γεμισμένα από σαντιγύ, μόδα η οποία στο όνομα του κέρδους τείνει να καταστρέψει το συγκεκριμένο γλυκό και μάλιστα μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι την υιοθετούν πλέον και μεγάλα (κάποτε σοβαρά) ζαχαροπλαστεία με ιστορία χρόνων από πίσω τους.

Τα βλέμματα όμως όπως προανέφερα τραβάει η βιτρίνα με τα εξής (χειροποίητα) γλυκά: Choux, εκλαίρ, Paris-Brest, profiterole. Ανά μια ώρα βγάζουν από το φούρνο φρεσκότατα choux τα οποία γεμίζουν είτε με κρέμα patisserie είτε με παγωτό. Επίσης εκτός της κλασσικής patisserie, υπάρχουν και κρέμες με γεύσεις αναλόγως εποχής πχ φυστίκι, λεμόνι, μόκα κτλ.

Στο Choureal λοιπόν το προφιτερόλ στήνεται επί τόπου. Τα σουδάκια γεμίζονται είτε από την δική τους χειροποίητη κρέμα patisserie με φυσική βανίλια όπως διαπίστωσα ιδίοις όμασι αλλά και…στόμασι, είτε από χειροποίητο (επίσης δικής τους παραγωγής) παγωτό!!! Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από τις προτιμήσεις του κάθε πελάτη.

Υπάρχουν γύρω στις 5 με 6 μεγάλες γυάλες με σάλτσες κάθε λογής ώστε να επιλέξετε (bitter σοκολάτα, γάλακτος, gianduja, λευκή, πραλίνα, καραμέλα γλυκόριζα κτλ), ισάριθμες μικρότερες με φρέσκα φρούτα, και τέλος άλλες τόσες και περισσότερες επιλογές σε toppings ώστε να επικαλύψετε το γλυκό σας (μπισκότο βουτύρου δικό τους, καραμελωμένους ξηρούς καρπούς ή αλλιώς κροκάν, φυστίκι Αιγίνης, τριμμένο oreo, καρύδα, σαντιγύ κτλ. )

Το προφιτερόλ, διατίθεται σε τρία μεγέθη, το ατομικό που έχει δύο σουδάκια μέσα και άλλα δύο διαδοχικά μεγαλύτερης χωρητικότητας (δεν συγκράτησα τον αριθμό των choux).

Εγώ ζήτησα σε πακέτο δύο ατομικά προφιτερόλ με δύο ειδών σάλτσες το καθένα:

- Προφιτερόλ με λευκή σοκολάτα και καραμέλα χ 3,70€

Οι σάλτες ήταν υπέροχες και οι δύο με έμφαση στην καραμέλα την οποία λατρεύω έτσι κι αλλιώς και παρότι ιδιαίτερες και γλυκές από την φύση τους και οι δύο, δεν με λίγωσαν. Η επικάλυψη που διάλεξα ήταν φυστίκι Αιγίνης στην λευκή και μπισκότο βουτύρου στην καραμέλα. Τα σουδάκια ήταν πάρα πολύ ωραία, η δε κρέμα patisserie με την οποία ήταν γεμισμένα ήταν βελούδινη και γευστική και οι κόκκοι της βανίλιας ήταν εμφανείς μέσα της.

- Προφιτερόλ με bitter σοκολάτα και gianduja x 3,70€

Άλλη μια εξαιρετική επιλογή που απόλαυσα. Επέλεξα να επικαλυφθεί με αμύγδαλο κροκάν ενώ για τα λοιπά στοιχεία ισχύουν τα ως άνω.

Συμπερασματικά θα πω με σιγουριά ότι πρόκειται για ένα από τα ωραιότερα προφιτερόλ που έχω δοκιμάσει, παρά το γεγονός ότι το πήρα πακέτο και μάλιστα δεν το δοκίμασα άμεσα αλλά μετά από αρκετές ώρες τις ίδιας ημέρας και αφού είχε τοποθετηθεί στο ψυγείο. Θα κλείσω όπως ξεκίνησα. Το Choureal κάνει λίγα και τα κάνει πάρα πολύ καλά. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω, νομίζω μια δοκιμή μπορεί να πείσει τον καθένα και κατά τη γνώμη μου, σίγουρα αξίζει.

24 Απρ 2019

Μια νέα άκρως ενδιαφέρουσα άφιξη στην πολυκοσμική πλέον Φιλαδέλφεια. Ευτυχώς πρόκειται για έναν από τους πιο καλαίσθητους χώρους της περιοχής, με την υπογραφή του διπλανού Baratin, που δεν ξέρω με ποιον τρόπο ακριβώς συνδέονται (αν δηλαδή είναι αδερφάκια να το πω έτσι), το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει κάποια σχέση καθώς ο υπεύθυνος - επιβλέπων τον χώρο του Tarte Tatin είναι πρόσωπο που συνεταιρίζεται και με το Baratin.

To Tarte Tatin, κατά τη γνώμη μου θα ανεβάσει αρκετά σκαλοπάτια το επίπεδο περιοχής στην οποία, δυστυχώς, αν πάμε λίγο παρακάτω στο ύψος της -κορεσμένης- πλατείας, θα τολμήσω να πω ότι επικρατεί ένας αχταρμάς επιλογών που δεν αναδεικνύει πολλά από τα υπάρχοντα μαγαζιά (εστίασης αλλά και καφετέριες).

Πρόκειται για μια boutique neo bistro όπως αυτοπροσδιορίζεται, με Γαλλικές επιρροές, το μαρτυρά και το όνομά του άλλωστε. Μετρά μόλις 15 μέρες ζωής, αφού άνοιξε στις 21 Μαρτίου. Δύο chef ο Νικόλας Νικολακόπουλος και ο Ζήσης Γκούντας απ’ ότι διάβασα στο διαδίκτυο έχουν επιμεληθεί το menu.

Ο χώρος είναι αυτός που κερδίζει τις εντυπώσεις με το που θα περάσεις το κατώφλι του. Πανέμορφος, cozy, ζεστός και χαλαρωτικός με ευρωπαϊκό αέρα. Παρότι διαφορετικό, έχει αρκετά κοινά στοιχεία με το Baratin στην διακόσμηση. Ο χαμηλός φωτισμός, τα φωτιστικά με τα αμπαζούρ και οι γλάστρες με τις κέντιες σε κάποιες γωνίες σε συνδυασμό με το ανοιχτό μπεζ χρώμα του ξύλου με το οποίο έχει επενδυθεί η μπάρα και μέρος της οροφής, είναι μερικά από αυτά. Το πετρόλ χρώμα σε κάποιους τοίχους, το πιάνο, τα λιτά κάδρα, οι μπερζέρες με τα vintage υφάσματα, η υπέροχη jazz μουσική, η βιτρίνα και οι γυάλες με τα γλυκά, τάρτες, μακαρόν, κέκι κτλ. συνθέτουν μια πολύ όμορφη και ρομαντική συγχρόνως ατμόσφαιρα.

Στα θετικά επίσης ότι ο εσωτερικός χώρος είναι Άκαπνος (επιτέλους) και το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στον εξωτερικό χώρο όπου υπάρχουν άνετοι μεταλλικοί καναπέδες με μαξιλάρες αλλά και στον επάνω όροφο μόνο στο μπαλκόνι. Επάνω ο χώρος συνεχίζει στο ίδιο ζεστό και όμορφο μοτίβο με το ανοιχτό εργαστήριο να το ενισχύει. Επάνω βρίσκονται και οι προσεγμένες τουαλέτες με τους διαφόρων σχημάτων vintage κρεμαστούς καθρέφτες.

Η εξυπηρέτηση από νέα παιδιά με το κατάλληλο στυλ, με ευγένεια, προθυμία και αμεσότητα.

Στο Tarte Tatin πας για καφέ, γλυκό, κοκτέιλ ή και αλμυρές επιλογές με συνοδεία κάποιου κρασιού από μια πολύ αξιόλογη wine lisτ (λεπτομέρειες ως προς το τελευταίο θα δώσουν οι πιο λάτρεις του είδους).

Eμείς (3 άτομα) το επισκεφθήκαμε Παρασκευή 5/4/2019 για γλυκό φυσικά, αφού είχε προηγηθεί επικοινωνία ώστε να πληροφορηθούμε αν υπάρχουν vegan επιλογές, καθώς κάποιοι νηστεύουμε. Επιλέξαμε:

- Τάρτα σοκολάτας vegan x 4,50€

Υπέροχη γκανάζ σοκολάτας ίσως από τις πιο βελούδινες και γευστικές που έχω δοκιμάσει σε vegan εκδοχή. Η βάση ήταν αρκετά λεπτή συγκριτικά με τις συνηθισμένες βάσεις τάρτας και πολύ τραγανή. Προφανώς η απουσία βουτύρου ζωικής προέλευσης ευθύνεται (με την καλή έννοια) γι’ αυτήν την τραγανότητα και σίγουρα αυτή η εκδοχή δε μπορεί να δώσει αφράτη ζύμη αλλά περισσότερο μπισκοτένια. Παρόλα αυτά είναι γευστικότατη και στο σύνολό της αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή είτε είναι κάποιος vegan είτε όχι.

- Κέικ σοκολάτας (vegan) x 2,50€

Άλλη μια vegan αξιοπρεπής επιλογή, που μπορεί να μην με ενθουσίασε όσο η τάρτα όμως και μόνο το γεγονός ότι υπάρχει σαν εναλλακτική επιλογή εκτός της τάρτας, για κάποια μερίδα του κόσμου, είναι σαφώς εκτιμητέο.

Ήταν γευστικό, είχε λίγη σάλτσα φράουλας και από πάνω κομμάτια σοκολάτας και ήταν και αρωματικό (μου έβγαζε κάτι σε πορτοκάλι αλλά δεν το λέω με σιγουριά). Αυτό που δεν μου άρεσε πολύ ήταν το γεγονός ότι είχε τόση υγρασία που γινόταν λάσπη στο στόμα. Γενικά η υγρασία είναι ένα στοιχείο που αναδεικνύει τα κέικ και μάλιστα τα βοηθάει να διατηρούνται περισσότερο φρέσκα, αλλά εδώ μάλλον ο συνδυασμός της συνταγής είχε ξεπεράσει αυτά τα όρια. Να σημειώσω εδώ ότι η τιμή του φαίνεται πολύ καλή, όμως η μερίδα δεν ήταν ιδιαιτέρως μεγάλη.

- Προφιτερόλ χ 7€

Ξεχάστε τις κλασικές παρουσιάσεις σε μπολ ή ποτήρι. Εδώ σερβίρεται σε εστιατορική εκδοχή, μέσα σε μεγάλο πιάτο. Τα αφράτα σου ξεκουράζονται πάνω σε στρώσεις παγωτού βανίλιας, επάνω τους υπάρχει αν θυμάμαι καλά ένας πολύ λεπτός δίσκος σοκολάτας από πάνω άλλο ένα σου και τέλος η σάλτσα περιχύνεται πάνω από όλα αυτά την στιγμή του σερβιρίσματος (πολύ λιγουρευτική στιγμή αυτή).

Το 3 άτομο της παρέας που το απόλαυσε μας είπε τα καλύτερα και από την έκφραση μόνο του προσώπου καταλάβαμε ότι πρόκειται για μια πολύ καλή επιλογή, που δεν βλέπουμε την ώρα να δοκιμάσουμε κι εμείς. Αυτό που επίσης θέλω πως και πώς να δοκιμάσω είναι το φοντύ σοκολάτας… Σύντομα θα γίνει κι αυτό.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 15€ και τα απολαύσαμε όλοι, όλα! Η όλη ατμόσφαιρα μας άρεσε πάρα πολύ. Σε δεύτερη επίσκεψή μας δοκιμάστηκε από φίλη και το μοελέ με την ρευστή καραμέλα και το τουίλ αμυγδάλου κι αυτό απέσπασε πολύ θετικές εντυπώσεις.

Ο κατάλογος γενικότερα στις γλυκές γεύσεις που προσανατολιστήκαμε εμείς περιλαμβάνει, έξι γλυκά εστιατορικού τύπου που κυμαίνονται από 6,50-8€ μεταξύ αυτών η ομώνυμη Γαλλικής προέλευσης τάρτα (tarte tatin) καραμελωνένων μήλων, crème brulee, μιλφέιγ, μοελέ (κάτι σαν σουφλέ φανταστείτε αλλά σε πιο ρευστή μορφή με καραμέλα μέσα), προφιτερόλ και Pari brest.

Επίσης μπορείτε να γευτείτε παρέα για παράδειγμα με τον καφέ σας, μικρά μακαρόν (1,20€), cookies (1€), κεκάκια φινανσιέ & μπισκότα μαντλέν (1€) αλλά και ατομικές τάρτες (4,50€), εκλαίρ (3,70€) και φυσικά το ζεστό φοντύ στα 22€ (τσουχτερή τιμή). Οι τιμές είναι γενικά είναι λίγο τσιμπημένες, αλλά η συνολική εμπειρία αξίζει κατά τη γνώμη μου.

Συμπερασματικά το Tarte Tatin ήρθε για να μείνει. Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς, θα πω ότι την ίδια πρόβλεψη έκανα πριν 3 περίπου χρόνια για το Baratin και δεν έπεσα έξω… γιατί η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται! Στο ίδιο μήκος κύματος είμαι σίγουρη ότι θα κινηθεί και το Tarte Tatin το οποίο ήρθε για να δώσει έναν άλλο αέρα, να δώσει κάτι διαφορετικό.

Επιλογές για γλυκό (και όχι μόνο) υπάρχουν κι άλλες στην Φιλαδέλφεια, αλλά το Tarte Tatin έχει τον δικό του χαρακτήρα και δεν μοιάζει με κανέναν άλλο μέχρι στιγμής. Έχει γλυκά άλλου επιπέδου, όλες οι παρασκευές είναι εκλεπτυσμένες και χειροποίητες και αυτό γίνεται εύκολα αντιληπτό από τις γεύσεις. Ανυπομονώ να δοκιμάσω κι άλλα γλυκά του αλλά και κάποια από τα αλυμά σε σύντομη επίσκεψη.

Μέχρι στιγμής, για όλα τα παραπάνω, φυσικά... Προτείνεται.

Καλή Ανάσταση σε όλους με υγεία!!!

19 Απρ 2019

Μερτιότης, μετριοτήτων, τα πάντα μετριότης… ή αλλιώς Αγγελάκια.

Σουβλακερί με διάκοσμο που θυμίζει ρουστίκ ταβέρνα επαρχίας και μάλιστα πολυτελείας θα έλεγα, αν θυμηθώ τους πολυέλαιους που κρέμονταν από το ταβάνι.

Μεγάλος χώρος εσωτερικά με ξύλο σκούρας απόχρωσης, βαριά τραπεζοκαθίσματα, κουρτινάκια κεντητά μηχανής στα παράθυρα, πολυέλαιοι, ανοιχτή κουζίνα και τουαλέτες περιποιημένες με vintage στοιχεία. Εξωτερικά υπάρχει μεγάλη αυλή σκεπασμένη με πέργκολα, που σίγουρα το καλοκαίρι έχει μεγάλο αβαντάζ.

Εξυπηρέτηση καλή σε ώρα μη αιχμής βέβαια, ημέρα Παρασκευή αρχές Φεβρουαρίου γύρω στις 5:30 το απόγευμα, με μόλις 3 άτομα ακόμα γύρω μας.

Η παραγγελία δύο ατόμων:

- Πίτα γύρο κοτόπουλο χ 2,70€

Πανάκριβο, μικρό σε μέγεθος, αδιάφορο σε γεύση. Δηλαδή τώρα που θα έρθει και η ανατίμηση των σουβλακίων που θα το πάνε τ’ αγγελάκια; Στα 5 γιούρο την πίτα; … Έλεος.

- Πίτα (γίγας) αγγελάκια καλαμάκι κοτόπουλο χ 5,70€

Επίσης πανάκριβο ακόμα και για γίγας, με πολύ πατάτα και στεγνό κοτόπουλο. Είναι η φάση που ακόμα και καλό να ήταν, σου την βαράει η τιμή για το ταπεινό αυτό προϊόν που σου προσφέρεται, που τα επισκιάζει όλα.

- Καλαμάκι κοτόπουλο στήθος χ 2,10€

Σερβιρισμένο μέσα σε κόκκινη κούπα εμαγιέ με λαδόκολλα μισή φέτα λεμόνι και μια φέτα ψωμί. Αδιάφορο και το κρέας και το στήσιμο με τιμή που θα έπρεπε να έχει το προαναφερθέν πιτόγυρο.

- Καλαμάκι σεφταλιά χ 2,10€

Δύο κομμάτια σαν σουτζουκάκια στο μέγεθός κι αυτά μέσα σε εμαγέ κούπα (χωρίς καλαμάκι) με μια φέτα ψωμί. Όταν τα βάλαμε στο πιάτο -γιατί όπως καταλαβαίνετε μέσα στην κούπα δεν κόβονται- έμοιαζαν με κάτι που δεν θέλω να παρομοιάσω. Και η γεύση τους κάθε άλλο παρά με σεφταλιά έμοιαζε.

- Πατάτες με απάκι, παρμεζάνα και λάδι τρούφας χ 5,20€

Στρογγυλές πατάτες σε τηγανάκι σερβιρισμένες, αρκετή ποσότητα ομολογώ από απάκι κομμένο σε κύβους αλλά γευστικά δεν είχε καθόλου ενδιαφέρον ούτε ένταση. Επίσης το λάδι τρούφας απουσίαζε εντελώς και όταν το είπαμε στο παλικάρι που μας πήρε την παραγγελία μας είπε ότι θα ξέχασαν να το βάλουν στην κουζίνα, το πήρε και το έφερε μετά από λίγο πίσω. Δηλαδή 5 άτομα ήμασταν στο μαγαζί εκείνη την ώρα όλα κι όλα, δεν θέλω να φανταστώ το βράδυ κατά τις 9 τι θα έκανε η κουζίνα.

Πληρώσαμε μαζί με μια κόκα κόλα 330ml (χ 2,40! ) συνολικά 21€ και στουμπώσαμε αλλά δεν το ευχαριστηθήκαμε.

Συμπερασματικά, ο χώρος δεν τρώγεται, οπότε πρέπει να φτιάξουν την ποιότητα και να μειώσουν τις τιμές γιατί σουβλατζίδικα υπάρχουν πάρα πολλά. Εμείς στ'Αγγελάκια δεν θα ξαναπάμε. Εσείς μπορείτε να κάνετε ό, τι σας φωτίσει ο Θεός.

12 Απρ 2019

Τα παλαιότερα χρόνια κατά τις περιόδους νηστείας, έβρισκα ιδιαιτέρως ενοχλητικό το γεγονός ότι έπρεπε να περιορίζομαι κάθε Σάββατο -καθιερωμένη ημέρα της εβδομάδας εξόδου αποκλειστικά για φαγητό- σε επιλογές ανάμεσα σε καλαμαράκια, χταποδάκια, γαρίδες και πατάτες, καλαμαράκια, χταποδάκια, γαρίδες και ξανά καλαμαράκια… άντε και καμιά μακαρονάδα ορφανή.

Ευτυχώς, τα τελευταία πλέον χρόνια υπάρχει η τάση να αυξάνονται όλο και περισσότερο οι επιχειρήσεις εστίασης που προσαρμόζουν -αυτές τις περιόδους- στο μενού τους χορτοφαγικές επιλογές και μάλιστα ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες.

Το Trivoli είναι ένα καφενείο που απευθύνεται κυρίως σε vegan κοινό αφού στο μενού του, δεν υπάρχουν πιάτα με πρώτες ύλες ζωικής προέλευσης αλλά ούτε και παράγωγά τους. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως δεν είναι ευπρόσδεκτοι και μη vegan.
Το πιο εντυπωσιακό όμως είναι ότι όλα τους τα πιάτα είναι τόσο εμφανισιακά όσο και γευστικά ίδια με τα πιάτα που περιέχουν ζωικές πρώτες ύλες.

Ας τα πάρω όμως από την αρχή.

Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο παρόλα αυτά δεν είναι κακός. Είναι μεγάλος, σε δύο επίπεδα, με αποχρώσεις λαδί και μπορτνώ, πολύ λιτή διακόσμηση και σε πολύ άνετη διάταξη τα τραπεζοκαθίσματα. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι λίγο περισσότερο φωτισμό καθώς οι σκούρες αποχρώσεις των τοίχων σε συνδυασμό με το χαμηλό φως καθιστούν τον χώρο αρκετά μουντό.

Η εξυπηρέτηση άριστη. Από την τηλεφωνική επικοινωνία που προηγήθηκε για την κράτηση, μέχρι την στιγμή της αποχώρησής μας, μας είχε αναλάβει ο συμπαθέστατος ιδιοκτήτης που είναι και συντοπίτης μου (Ρεθεμιώτης), υπήρξε μια θερμότατη κι ευγενέστατη αντιμετώπιση. Μας κατατόπισε πλήρως για τα πιάτα, τα συστατικά και τις παρασκευές τους (παρεμπιπτόντως στην κουζίνα είναι και η σύζυγός του).

Να αναφέρω μάλιστα ότι όταν τον ενημερώσαμε ότι δεν είμαστε vegan απλά νηστεύουμε, μας είπε ότι η γνώμη μας έχει ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα για εκείνους. Γενικότερα είχαμε μια άκρως εποικοδομητική συζήτηση μαζί του και ανταλλάξαμε ενδιαφέρουσες απόψεις.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι έσπευσε να μας ενημερώσει για το ότι οι μερίδες είναι μεγάλες (πράγμα που διαπιστώσαμε και ιδίοις όμμασι από τα γύρω τραπέζια), οπότε και μας φρέναρε στην παραγγελία μας.

Παραγγείλαμε:

- Μικρή ποικιλία χ 5€

Περιλαμβάνει σνίτσελ μανιταριών (6 τμχ), καροτοκεφτέδες (4 τμχ) φακοκεφτέδες 4 (τμχ) και συνοδεύεται από πατατοσαλάτα με εξαιρετική vegan μαγιονέζα και μπρουσκετούλες (4τμχ) με τζατζίκι ηλιόσπορου.

Πρόκειται για τα πιο γευστικά τηγανιτά μανιτάρια πανέ που έχω δοκιμάσει (τραγανή χωρίς περιττά λάδια κρούστα από κράμπλ ψωμιού αν συγκράτησα σωστά τα λόγια του συμπαθέστατου Μανώλη και πεντανόστιμα-ζουμερά μανιτάρια μέσα), τους πιο ενδιαφέροντες καροτοκεφτέδες (ευωδίαζαν από το κύμινο, διέκρινα και λιναρόσπορο μέσα και είχαν επίσης μια φανταστική και crunchy κρούστα με σιμιγδάλι), και τους πιο αρωματικούς φακοκεφτέδες (με δυόσμο).

Το τζατζίκι ηλιόσπορου, εντάξει, σίγουρα τζατζίκι δεν το λες ούτε σε χρώμα, ούτε σε γεύση, παρόλα αυτά ήταν μια άκρως ενδιαφέρουσα αλοιφή με ελάχιστο σκόρδο όπως μας ενημέρωσε ο Μανώλης και όντως έτσι ήταν.

Να σημειώσω εδώ ότι αυτή η ποικιλία που χαρακτηρίζεται ως μικρή, είναι αντικειμενικά μεγάλη και καλύπτει σαν ορεκτικό για τη μέση άνετα τρία άτομα. Είναι από τις πιο αξιοπρεπείς ποικιλίες που έχω δοκιμάσει και “βάζει κάτω” πολλές κρεατοφαγικές. Δηλαδή μου έρχονται στο μυαλό πολλές ποικιλίες που θα τις απέρριπτα για την συγκεκριμένη!

- Quesadilla x 6€

Μια μεγάλη στρογγυλή τορτίγια γεμισμένη με φυτικό κίτρινο τυρί, πιπεριές και σάλτσα ντομάτας. Από πάνω είχε φυτικό λευκό τυρί σε μορφή μους, πάπρικα και μαϊντανό. Ήταν χαραγμένη σε τέσσερα ίσα κομμάτια για να κόβονται εύκολα και ήταν άλλο ένα απολαυστικό ορεκτικό στο οποίο είχαν λιώσει τα τυριά εκπληκτικά όμοια με τα αντίστοιχα κοινά τυριά και γενικά έμοιαζε πολύ με την μεξικάνικη λιχουδιά.

- Μακαρονάδα μπολονέζ χ 7€

Toν ρόλο του κιμά σε αυτή τη συνταγή παίζουν κόκκινη κινόα, κόκκινη φακή, μανιτάρια και ηλιόσπορος. Η υφή που προκύπτει στην σάλτσα από αυτό το μείγμα και τα μπαχαρικά-αρωματικά που έχουν προστεθεί σε αυτό, δίνουν ένα εκπληκτικά γευστικό αποτέλεσμα που προσομοιάζει υπερβολικά σε κρεατένιο κιμά.

Ενημερωτικά η συγκεκριμένη μερίδα, όπως και όλες δηλαδή, είναι τεράστια. Θα σας πω χαρακτηριστικά ότι βάζουν μισό πακέτο μακαρόνια σε κάθε μερίδα.

- Βurger λαχανικών χ 6€

Φρέσκο ψωμάκι, μπιφτέκι λαχανικών (από αρακά, καλαμπόκι, κολοκύθι μανιτάρια και μείγμα μπαχαρικών), φυτικό κίτρινο τυρί, λόλα, καραμελωμένο κρεμμύδι, ντομάτα και σως. Συνοδεύτηκε με πατάτες τηγανιτές (υπάρχει και επιλογή σε ρύζι ή πατάτες bravas). To μπιφτέκι γευστικό, αρωματικό και εκπληκτικά όμοιο με κρεατένιο μπιφτέκι.

Το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι όμως αυτό που με έχει αφήσει άφωνη στο Trivoli είναι το γεγονός ότι τα φαγητά μοιάζουν και σε γεύσεις και σε υφές με αυτά των κρεατοφάγων. Και γι’ αυτό με στεναχώρησε που δεν προλάβαμε το πιάτο ημέρας που είχε μόλις τελειώσει και μας είχε τραβήξει την προσοχή από την σελίδα τους στο fb… το παστίτσιο! Όταν δε, είδαμε την τελευταία μερίδα που σερβιρίστηκε στο διπλανό τραπέζι… μας έπεσαν τα σαγόνια. Αυτό το λαχταριστό “τούβλο” τάιζε δύο άτομα το λιγότερο. Δεν πειράζει… την επόμενη φορά.

Για τα παραπάνω με μια λεμονίτα χ 1,50€, νεράκι βρύσης και κέρασμα σοκολατόπιτας πληρώσαμε το αστείο ποσό των 25,50€

Συμπερασματικά το Trivoli είναι ένας προορισμός από τον οποίο πιστεύω ότι αξίζει να περάσει οπωσδήποτε κάποιος, ανεξαρτήτως με το εάν είναι αυστηρά vegan ή όχι. Και σίγουρα είναι το κατάλληλο εστιατόριο για κάποιον που επεξεργάζεται στο μυαλό του έστω και μόνο την ιδέα του να σταματήσει την κρεατοφαγία. Το Trivoli δίνει μαθήματα γεύσεων, αποδεικνύοντας πως δεν χρειάζεται το κρέας σαν βασικό υλικό μια συνταγή για να γίνει νόστιμη. Πως υπάρχει ζωή και χωρίς αυτό και μάλιστα είναι και πολύ γευστική. Xρησιμοποιεί άριστες πρώτες ύλες και τις διαχειρίζεται σωστά. Σερβίρει γενναιόδωρες μερίδες κι έχει την πιο τίμια κοστολόγηση που έχω συναντήσει συγκριτικά με άλλα εστιατόρια τους είδους του. To Trivoli έχει φαντασία. Το trivoli είναι must.