PONTIKI

Μέλος από: Ιουν 2011

17 Μαι 2018

Πάμε μια βόλτα… πάμε εγώ κι εσύ! Μαρίζα Ρίζου… το κατάλληλο κομμάτι για να ξεκινήσεις μια βόλτα και να βρεθείς στο Βόλτα για φαγητό.

Update μετά από 2 χρόνια και το Βόλτα εξακολουθεί να είναι ένα εστιατόριο ποιοτικής, Ελληνικής κουζίνας.

Ο χώρος άνετος, απλός και λιτός παρά τις μικρές όμορφες διακοσμητικές προσθήκες της τελευταίας περιόδου. Μα πάνω απ’ όλα καθαρός.

Στην εξυπηρέτηση ο Ξενοφών (ιδιοκτήτης) μαζί με μια κοπέλα αθόρυβη και διακριτική, θα σας καλωσορίσει, θα σας καθοδηγήσει στην παραγγελία σας και θα σας λύσει κάθε απορία σχετικά με τις συνταγές και τις πρώτες ύλες.

Στην κουζίνα η Ελισσάβετ (σύζυγος του Ξενοφώντα), φτιάχνει λαχταριστές, αυθεντικές συνταγές με μεράκι και πολλή αγάπη. Και αυτό είναι κάτι που βγαίνει στα πιάτα.
Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός και δεν κουράζει. Έτσι όπως πρέπει.

Σάββατο βράδυ 14/4/2018 δύο άτομα, επιλέξαμε:

- Πατάτες με μυρωδικά χ 3,80€

Οι χαρακτηριστικές φρέσκιες, κυβάτες, χρυσαφένιες πατατούλες! Μοσχοβολάνε φασκόμηλο, που τόσο τους πηγαίνει και είναι ελαφρώς σκορδάτες… ευτυχώς για μένα αυτό είναι ανεπαίσθητο. Τόσο όσο.

- Κεφτεδάκια από ξινόχοντρο και φέτα χ 5,50€

Εκπληκτικά! Χωριάτικη γεύση εντελώς. Τέσσερεις κεφτέδες επάνω σε κόκκινη σαλτσούλα με φέτα. Η γεύση τους με πήγε πίσω σε καλοκαίρια στο χωριό που όλες οι ασβεστωμένες ταράτσες ήταν γεμάτες με σεντόνια και πάνω τους χούφτες ξινόχοντρου απλωμένα για να ξεραθούν στον ήλιο! Δεν υπήρχε περίπτωση να μην ροκανίσω ένα, έτσι στο χέρι σκέτο…

Αν σας αρέσει ο ξινόχοντρος μην τα αγνοήσετε. Είναι από τα πλέον πρωτότυπα ορεκτικά που έχω δοκιμάσει. Ήμουν ανάμεσα στα τυρομπαλάκια (που επίσης λατρεύω) και σε αυτά, που πρέπει να έχουν μπει πρόσφατα στον κατάλογο. Ευτυχώς που επιλέξαμε αυτά τελικά.

- Κριθαρώτο με φραγκοκεφτέδες χ 8,50€

Εξαιρετικό! Σωστά χυλωμένο σε σάλτσα ντομάτας και μικρά κρεατένια χοιρινά κεφτεδάκια με μάραθο… πεντανόστιμα!

- Συκώτι με ψητό πράσινο μήλο χ 9,80€

Μαεστρικό ψήσιμο, εξαιρετική γεύση, πολύ καλή μερίδα! Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι το γεγονός ότι δεν μας ρώτησαν πως το θέλουμε ψημένο ως είθισται. Παρόλα αυτά, ήρθε όπως ακριβώς έπρεπε. Αφρός και μάλιστα χωρίς να είναι λουσμένο στο αίμα. Οι ροδέλες μήλου ταίριαζαν απόλυτα και ήταν επίσης άριστα ψημένες. Άλλη μια πρωτοτυπία που δεν έχω συναντήσει ξανά σε αντίστοιχο πιάτο ως συνοδευτικό.

Και για το τέλος παραγγείλαμε

- Cheesecake σοκολάτας χ 5,00€

Το λατρεμένο μου γλυκό στο Βόλτα, με βάση από χαρουποπαξίμαδο (από τη μαμά Κρήτη), πραλίνα σοκολάτας με κρέμα τυριού και βύσσινο από πάνω.

Μας κέρασαν επίσης λικέρ μαστίχας και άλλο ένα γλυκό:

- Μουχαλεμπί

Μια εκπληκτική πολίτικη κρέμα με ροδόνερο, τριαντάφυλλο και χοντροτριμμένο φυστίκι Αιγίνης από πάνω. Τέλεια υφή στην κρέμα, αρωματική και πεντανόστιμη!!! Δεν έχω λόγια. Μπαίνει κι αυτό στη λίστα με τα λατρεμένα, μαζί με μια μους χαλβά που θυμάμαι από παλαιότερο κατάλογο.

Τα παραπάνω μαζί με το χειροποίητο ψωμάκι (ελιόψωμο για την ακρίβεια) χ 0,70 που ήρθε στην αρχή με ένα συμπαθητικό ντιπάκι (θα ήθελα δυο φέτες παραπάνω), με νεράκι βρύσης και χωρίς αλκοόλ μας κόστισε 33.30€ ήτοι 16,65€/άτομο. Το value for money σκίζει.

Το Βόλτα είναι μια εξαιρετική πρόταση στην περιοχή των Πετραλώνων που μαζί με το Χρύσα Χρύσα κατά τη γνώμη μου αποτελούν τις πιο καλές και ασφαλείς επιλογές. Η χρήση άριστων πρώτων υλών από μικρούς παραγωγούς όλης της Ελλάδας διακρίνεται εύκολα στα πιάτα του Βόλτα (και στα ποτήρια του θα έλεγα… δοκιμάστε την ελαφρώς πικρή Katsika pale ale από μυκροζυθοποιία της Φολεγάνδρου) και το μεράκι της Ελισσάβετ, η οποία με την πάροδο του χρόνου έχει σημειώσει ακόμα μεγαλύτερα βήματα βελτίωσης, έχουν ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον πήχη.

Εγώ έχω να δώσω μόνο συγχαρητήρια στην προσπάθεια αυτή των παιδιών και να σας προτρέψω όπως κι ο αγαπημένος Fratello πρόσφατα να το επισκεφθείτε, αψηφώντας τη δυσκολία παρκαρίσματος στην περιοχή -που κατά τη γνώμη μου αποτελεί και το μοναδικό ίσως μειονέκτημα- γιατί τέτοιες αξιόλογες προτάσεις αξίζουν πραγματικά τον κόπο.

Προτείνεται!

04 Μαι 2018

Ο Καραβίδας είναι πλέον ένας από τους αγαπημένους προορισμούς μου στη Ν. Ιωνία.

Πρόκειται για έναν αξιοπρεπή και καθαρό χώρο, που χωρίς να διεκδικεί βραβεία στην κατηγορία διακόσμησης, είναι ικανός να προσφέρει ένα ευχάριστο κλίμα στο οποίο μπορείτε να περάσετε λίγες ευχάριστες ώρες απολαμβάνοντας το ουζάκι σας συνοδεία φρέσκων θαλασσινών μεζέδων και ψαριών. Για περισσότερες λεπτομέρειες στα του χώρου, μπορείτε να ανατρέξετε σε παλαιότερες κριτικές. Ο κατάλογος περιλαμβάνει και κρεατομεζέδες για τους οποίους όμως δεν έχω εικόνα, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

Μια κατηγορία στην οποία σίγουρα διεκδικεί βραβείο ο Καραβίδας, είναι αυτή της εξυπηρέτησης. Από τις προσωπικές μου εμπειρίες (που είναι πολλές), έχω να εκφράσω όχι απλά καλά λόγια, αλλά τα καλύτερα. Αυτό ισχύει για όλα τα παιδιά που τρέχουν την εξυπηρέτηση (ιδιοκτήτες κα μη). Και ο λόγος δεν είναι μόνο ότι είναι ευγενέστατα, ότι σκίζονται να εξυπηρετήσουν σε σωστούς χρόνους (και τα καταφέρνουν πάντα), ότι προσέχουν τα πάντα κτλ. Το κυριότερο είναι ότι έχουν ήθος, οπότε μόνο συγχαρητήρια έχω να πω.

Επόμενη κατηγορία στην οποία διεκδικεί βραβείο είναι σίγουρα το φαγητό του. Για την ποιότητα και την τιμιότητά του. Αν βέβαια ψάχνετε δημιουργικά πιάτα τύπου με γλυκόξινες σάλτσες, φωλιές κανταϊφιών και τα σχετικά … χάσατε. Εδώ θα βρείτε κλασικά πιάτα, γνώριμες συνταγές πλην όμως καλοεκτελεσμένες και αξιοπρεπέστατες.

Η πρόσφατη επίσκεψή μας (2 άτομα) πραγματοποιήθηκε 6/4/2018 Μεγάλη Παρασκευή νωρίς το απόγευμα γύρω στις 17:00, μετά από απόφαση τελευταίας στιγμής, μιας και αρχικά είχαμε κλείσει για βράδυ μετά τον επιτάφιο. Ήταν μια σοφή επιλογή αυτή η ώρα, καθώς πρώτον εξυπηρετηθήκαμε άψογα και άνετα αφού δεν είχε πολύ κόσμο μιας και η πρώτη βάρδια η μεσημεριανή είχε ήδη τελειώσει και δεύτερον γιατί φάγαμε νωρίς και το ευχαριστηθήκαμε καλύτερα.

Θα πω βέβαια ότι έχω βρεθεί αντίστοιχη μέρα προηγούμενη χρονιά στον Καραβίδα και μάλιστα αργά γύρω στις 11 που το μαγαζί ήταν πίτα και πάλι δεν είχαμε κανένα παράπονο ούτε για τους χρόνους, ούτε για τίποτα, πράγμα που η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένεις τέτοια μέρα και είναι λογικό, κι όμως είχε κάνει θετική εντύπωση σε όλους στην παρέα.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη χ 1,10€/άτομο

Για όσες φέτες δεν έχουν αρκετό λαδάκι, υπάρχει μπουκαλάκι στο τραπέζι για να συμπληρώσετε. Ο μόνος λόγος που ίσως έρθει άψητο στο τραπέζι, είναι ότι προφανώς δεν προλαβαίνουν. Σε κάθε περίπτωση ζητήστε το, δε νομίζω να σας χαλάσουν χατίρι.

- Χόρτα (σταμναγκάθι, ραδίκια, ζοχούς) χ 6,75€

Μας προτάθηκε να μας βάλουν λίγο απ’ όλα, γιατί όλα μεμονωμένα μας αρέσουν και δεν ξέραμε πια να διαλέξουμε, οπότε ήρθε μια πιατέλα με περίπου ένα κιλό χόρτα…έτρωγαν άνετα 4 άτομα (συγκεκριμένα το σταμναγκάθι χρεώθηκε χ 3,25€ και 3,50€ τα υπόλοιπα) Σωστά βρασμένα, λαδολέμονο προσθέσαμε κατά βούληση.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3€
Φρέσκιες, επίσης καλή μερίδα με χεράτες και τραγανές πατατούλες.

- Μύδια αχνιστά χ 7,50€

Δεν υπάρχει περίπτωση να λείπει από την παραγγελία μας. Νόστιμο ζουμάκι, για να γεμίσουμε το κέλυφος και ν' απολαύσουμε τα μύδια… εξαιρετικός ουζομεζές!

- Γαριδάκι τηγανιτό χ 7€

Όχι το πολύ πολύ ψιλό, παρόλα αυτά ήταν τραγανό και νοστιμότατο. Επίσης άψογος ουζομεζές τον οποίο τιμάμε σε κάθε παραγγελία μας.

- Καλαμάρι ψητό χ 9,80€

Ά ρ ι σ τ ο!!! Δύο τεμάχια μεσαίου μεγέθους, ολόκληρα, που είχαν ψηθεί άψογα. Απ’ έξω ήταν λαχταριστά και ξεροψημένα σαν στο κάρβουνο και μέσα ήταν αφρός, δεν είχαν σκληρύνει καθόλου. Τα βλέπω στη photo τώρα και λιγουρεύομαι… κουκλάκια είναι τα άτιμα… μιαμ μιαμ!

- Κριθαρότο γαρίδες χ 15€

Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!! Μια πιατέλα άνετα για τρία άτομα, με χυλωμένο κριθαράκι και τριμμένα λαχανικά ανάμεσα (κολοκύθι, καρότο και δεν θυμάμαι τι άλλο) και κάμποσες γαρίδες έξι σίγουρα ίσως και οκτώ. Αν δεν απατώμαι είναι new entry αυτό το πιάτο, δεν εξηγείται αλλιώς πως μου είχε διαφύγει τόσο καιρό. Δεν έχω λόγια, ήταν πεντανόστιμο.

Ήπιαμε ένα ούζο Πλωμάρι το οποίο μας το κέρασαν και τους ευχαριστούμε πάρα πολύ όπως και τα γλυκά στο τέλος που πάντα πάνε σε όλα τα τραπέζια. Εμείς λόγω νηστείας απολαύσαμε μόνο τα νοστιμότατα νηστίσιμα κανταϊφάκια και τον χαλβά.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω (από τα οποία δεν έμεινε ψίχουλο) ήρθε στα 51,25€ ήτοι 25,62€/άτομο ποσό λογικότατο θεωρώ για όσα φάγαμε λαμβάνοντας υπόψη ότι πρόκειται για θαλασσινά και φυσικά είναι περιττό να πω ότι για πολλοστή φορά μείναμε άκρως ευχαριστημένοι. Απολαύσαμε μέχρι και την τελευταία μπουκιά και φύγαμε σκασμένοι.

Συμπερασματικά, ο Καραβίδας όπως είχε πει κι ένας φίλος στο παρελθόν… είναι τίμιος! Και νομίζω πως αυτός είναι ο πιο δίκαιος χαρακτηρισμός. Δεν διαπραγματεύεται την ποιότητα της πρώτης ύλης, σέβεται και εκτιμάει τους πελάτες του χωρίς διακρίσεις και προσφέρει ως πάγια τακτική ένα συμφέρον μενού 2 ατόμων για όσους θέλουν να κινηθούν σε μια πιο low budget επιλογή. Εμείς τέτοιου είδους τίμιες προσπάθειες θα τις τιμάμε με την παρουσία μας πάντα, γιατί όπως έχω ξαναπεί αυτές οι σχέσεις είναι αμφίδρομες.

25 Απρ 2018

Η επιγραφή στην πόρτα γράφει Σεϋχέλλες… πρώην Μπαχάμες. Εκτιμώ ότι πρέπει να συμπληρωθεί “Προσεχώς... Μαλδίβες”

Επίσκεψη 10/4/2018 άτομα 3 περί ώρα 6:20 περίπου το απόγευμα. Απέναντι, στην πλατεία είχαν βγει σαν τα σαλιγκάρια αρκετά άτομα. Βλέπετε ο Έλληνας και ειδικότερα η Ελληνίδα μόλις μπει ημερολογιακά η άνοιξη και βγάλει λίγο ήλιο (κι ας είναι με κάτι δοντάρες ΝΑ)… έβαλε πέδιλο και πέταξε τα μπράτσα έξω τέλος. Κι ας έχει το βράδυ 13 βαθμούς. Και να πω ρε παιδί μου ότι μας λείπει ο ήλιος σα χώρα; Που να ζούσαμε και στην Αγγλία δηλαδή; Τέλος πάντων συνεχίζω.

Επειδή λοιπόν αφενός όταν ο ήλιος πέσει εξακολουθεί να κάνει ψύχρα, αφετέρου δεν έχει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα η συγκεκριμένη πλατεία στο συγκεκριμένο σημείο (όπως για παράδειγμα πιο κάτω η πλατεία Αυδή που είναι ο Μπλέ Παπαγάλος), ούτε η τέντα που υπάρχει εκεί και κλείνει το απόγευμα μας ενέπνευσε κάτι το ιδιαίτερο για να καθίσουμε εκεί, προτιμήσαμε να καθίσουμε μέσα.

Σημειώνω εδώ πως σε χειμερινή περίοδο περνώντας απ’ έξω για να πάμε στη Μπέμπα, είδαμε στο πεζοδρόμιο τραπέζια με κόσμο να τρώει εκτεθειμένος στο ψοφόκρυο, σαν τους φτωχούς συγγενείς, μόνο με κάτι σόμπες από πάνω τους. Δεν θα το επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου αυτό ακόμα κι αν επρόκειτο για το πιο καλό εστιατόριο.

Μέσα λοιπόν, επίσης δεν υπήρξε κάτι που να μας ενθουσιάσει αισθητικά πλην των σιδερένιων ελικόπτερων που κρέμονται από το ταβάνι αν και τα θεώρησα εντελώς ξεκάρφωτα χωρίς κάτι περαιτέρω στο χώρο που να δένει με αυτά. Η κουζίνα είναι ανοιχτή και το κάπνισμα επιτρέπεται παντού. Τα ξύλινα τραπέζια αν και μεγάλα είναι σε σχετικά στριμωχτή διάταξη.

Στην εξυπηρέτηση νέα παιδιά, λίγο προς το εναλλακτικής κουλτούρας, ευγενικά, που μας ενημέρωσαν πως μπορούσαμε να καθίσουμε οπουδήποτε θέλαμε αλλά ότι μέχρι τις 8:30μ. μ. θα έπρεπε να έχουμε αδειάσει το τραπέζι καθώς είχαν κρατήσεις. Χαμός στις Σεϋχέλλες λέμε. Δεν είχαμε σκοπό να το ξημερώσουμε εκεί, άλλωστε είχαμε κι άλλες δουλειές μετά, οπότε δεν υπήρχε κάποιο θέμα με αυτή την επισήμανση.

Η παραγγελία μας λιτή για τα συνήθη δεδομένα μας:

- Σαλάτα μαύρης φακής με κινόα, γκρέιπφουτ, κόλιανδρο και ρόκα χ 7,50€

Φρέσκια δε λέω… αλλά ψάχναμε να βρούμε σε μια τεράστια πιατάρα πόσες κουταλιές της σούπας αντιστοιχούν στον καθένα. Ευκολάκι βέβαια γιατί δεν μετρήσαμε πάνω από δύο σκάρτες ανά άτομο, κι αυτές με πολύ επιφύλαξη μήπως ρίξουμε ο ένας τον άλλο. Πολύ φτωχή και βέβαια δεν μου άρεσε καθόλου η γκουρμεδοποίησή της σε ένα χώρο που στην τελική δεν την υποστηρίζει κι όλας.

Επιπροσθέτως, θεωρώ απαράδεκτο να υπέρ-τιμολογούνται σαλατικά στο όνομα “υπερτροφών” που έχουν γίνει μόδα και κοστολογούνται χρυσάφι -που σημειωτέων κάποιες από αυτές κάποτε θεωρούνταν οι τροφές των φτωχών και των πεινασμένων για να τα λέμε με τ’ όνομά τους- και να παρουσιάζονται σε μορφή αντίδωρου στο πιάτο μου. Αφήστε δε που όταν βλέπω σαλάτα σε ρηχό πιάτο με πιάνουν τα διαόλια μου.

* Στο σημείο αυτό τσεκάρετε τις τιμές των πιάτων που ακολουθούν.

- Μανιτάρια Portobello σωτέ με απάκι και ξηρό ανθότυρο χ 7,50€

Εδώ μάλιστα. Πληθωρικό πιάτο με μεγάλα μανιτάρια κομμένα σε μεγάλες φέτες, άριστα σωταρισμένα με μεγάλες ημικυκλικές φέτες ξηρού ανθότυρου και λίγο απάκι. Νόστιμότατο ορεκτικό που σου γεμίζει αρκετά τόσο το μάτι όσο τον ουρανίσκο από γεύση.

- Συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας χ 7,50€

Καθόλου τσιγκούνικη μερίδα εδώ, απλά συμπαθητικό με μπόλικη ρίγανη (ή θυμάρι) αλλά βρήκα αρκετά νεύρα που δεν μασιόταν. Σαφέστατα έχουμε δοκιμάσει και κλάσης ανώτερο συκώτι.

- Παπαρδέλες με καβουρμά Κομοτηνής χ 9,50€

Επιστροφή στη γκουρμεδοποίηση. Μια πιατάρα με βάθος στο κέντρο της κι εκεί μέσα μια πηρούνα παπαρδέλες, σωστά βρασμένες αλ ντέντε, με ελάχιστο καβουρμά πλην όμως νοστιμότατο. Αυτό που με χάλασε ήταν το μαλακό τυρί που υπήρχε από πάνω το οποίο ήταν ξινό και άφηνε άσχημη επίγευση στο τέλος στο στόμα μου. Τα άλλα άτομα της παρέας δεν παραπονέθηκαν ως προς αυτό. Γούστα είναι αυτά.

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνάει το ίδιο πιάτο που βγαίνει λίγα μέτρα πιο κάτω από την κουζίνα εστιατορίου που έχει προαναφερθεί. Ούτε σε ποσότητα, ούτε σε νοστιμιά.

- Ριζότο μανιταριών 9,80€

Το καλύτερο πιάτο απ’ όλα με διαφορά. Σωστά χυλωμένο, ζουμερό και πεντανόστιμο. Στην ίδια προαναφερθείσα πιατάρα με το βαθούλωμα στο κέντρο. Την κατάσταση όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση ψιλοέσωσε η σύσταση της πρώτης ύλης, εννοώντας προφανώς ότι με άλλη ποσότητα ρυζιού γεμίζει ένα μπολ και με διαφορετική παπαρδέλες (το ίδιο μπολ). Το ρύζι τουλάχιστον με τη διπλάσια.

Ήπιαμε νεράκι βρύσης και μας κέρασαν λικέρ μαστίχας, πολύ ωραία και εκτιμητέα κίνηση. Για τα παραπάνω μαζί με το –αδιάφορο και σκέτο- ψωμί (1€) πληρώσαμε 42,80€ ήτοι 14,26€/άτομο χωρίς ποτά.

Συμπερασματικά δεν φάγαμε άσχημα στις Σεϋχέλλες και αναμφισβήτητα οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται είναι καλής ποιότητας αλλά συγκριτικά με τα δικά μου standard δεν είναι ο προορισμός που μου δημιουργεί την επιθυμία να επιστρέψω σύντομα, πόσο μάλλον εάν πρόκειται να περιμένω κι όλας ή να στριμωχτώ ανάμεσα στην κοσμοσυρροή που έχω δει να επικρατεί τις ώρες αιχμής.

Επιπλέον θεωρώ τσιμπημένες τις τιμές σε αντιστοιχία με τις μερίδες και γενικότερα σε σχέση με το όλο εναλλακτικό στυλ που έχει γενικότερα. *Αδυνατώ να κατανοήσω ίδια τιμολόγηση σε σαλάτα, ορεκτικό και μοσχαρίσιο συκώτι ρε αδερφέ πώς να το κάνουμε;; Θυμήθηκα αντίστοιχη (πονεμένη) περίπτωση με λουκάνικο και ντάκο σε κρητική ταβέρνα στο Περιστέρι. Ας μην το σκαλίσω περισσότερο.

Εγώ πάντως προτιμώ πιο ήσυχα νησάκια. Σεϋχέλλες, Μπαχάμες, Μαλδίβες και τα σχετικά, τα αφήνω σε άλλους.

Οπότε το αφήνω στην ευχέρεια του καθενός.

17 Απρ 2018

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

Στην τελευταία κριτική μου πριν από ένα χρόνο για το Πέπερι, αναφέρω πως συνήθως εκεί σε οδηγεί η πείνα μετά από ψώνια στην αγορά της Ν. Ιωνίας και όχι τόσο η δίψα για εξερεύνηση ενός νέου γαστρονομικού διαμαντιού. Μάλλον ήρθε η ώρα για ν’ αναθεωρήσω αυτή μου την τοποθέτηση.

Για να τα πάρω με τη σειρά, θα θυμίσω πως πρόκειται για ένα πολύ μικρό μαγαζάκι στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου που βρίσκεται πίσω από την Εθνική τράπεζα της Λεωφ. Ηρακλείου στη Ν. Ιωνία, ουσιαστικά είναι παράλληλος της Ηρακλείου.

Ο χώρος λοιπόν όπως έχω ξαναπεί είναι πολύ μικρός, και καθόλου ελκυστικός κατά τη γνώμη μου εξωτερικά καθώς είναι κλεισμένος με νάυλον και σόμπες για τον χειμώνα όπου υπάρχουν μικρά και αρκετά στριμωχτά τραπεζάκια. Πρόσφατα βέβαια και συγκεκριμένα μέσα στην Μ. Εβδομάδα περνώντας απ’ έξω είδα ειδοποίηση ότι θα γίνει ανακαίνιση οπότε αναμένω να δω ακόμα καλύτερα πράγματα κυρίως -ελπίζω- για το εξωτερικό μέρος.

Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του Πέπερι μέχρι στιγμής λοιπόν αποτελεί το μικρό vintage εσωτερικό του με τα 4-5 τραπεζάκια που παρά το μέγεθός του έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να προσδίδει ένα πολύ ρομαντικό περιβάλλον.

Το πανέμορφο παλιό έπιπλο που φιλοξενεί μποτίλιες και ποτήρια για λικέρ, ένα δυο κάδρα που ταιριάζουν απόλυτα στο όλο στυλ, η πανέμορφη γωνία με την λουλουδάτη ταπετσαρία και το τέλειο ράδιο-πικάπ-έπιπλο (σαν αυτό που είχε η γιαγιά μου) με τους δίσκους βινυλίου στη ραφιέρα και βέβαια η μεγάλη ασπρόμαυρη τηλεόραση με τα κουμπάκια στο πλάι και το σεμεδάκι από πάνω, που έχει έξυπνα μεταμορφωθεί σε κάβα φιλοξενώντας στο -φωτισμένο με led-εσωτερικό της μπουκαλάκια με ούζο είναι στοιχεία που συμβάλουν σε μια όμορφη και ρομαντική ατμόσφαιρα. Σε συνδυασμό δε και με την άριστη επιλογή ξένης μουσικής το κλίμα γίνεται ακόμα πιο ωραίο.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε παράπονο αν και συγκριτικά με πέρυσι δεν είδαμε τόσα χαμόγελα ούτε την αμεσότητα που χρειάζεται το πόστο αυτό. Επίσης δεν ρώτησαν αν επιθυμούμε γλυκό (ο κατάλογος έγραφε γλυκό ημέρας της κυρά Σοφίας) ούτε κέρασαν έστω ένα λικέρ, ενώ σε μεταγενέστερη επίσκεψη είδαμε να κερνάνε άλλο τραπέζι.
Αναγκαστικά αυτά τα μικρο-φάουλ τα χρεώνεται η εξυπηρέτηση. Κατά τα άλλα ευγενικά και τα δυο παιδιά που μας εξυπηρέτησαν (ένας νεαρός και μια κοπέλα).

Ο κατάλογος ήταν ανανεωμένος σε σχέση με προηγούμενη επίσκεψή μας.

Στην πρώτη φετινή μας επίσκεψη 2 άτομα 18/2/2018 παραγγείλαμε:

- Πατάτες τηγανιτές με σως μαγιο-ρόκα χ 4 €

Πλατιές αλλά λεπτές σε πάχος σερβίρονται σε τηγανάκι με τη φλούδα τους “λαχταριστά” χρυσαφένιες και τραγανιστές όπως ακριβώς τις θέλω. Μαγιορόκα σημαίνει μαγιονέζα με ρόκα και ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και δροσερή. Ταίριαξε απόλυτα με της πατατούλες.

- Απάκι Κρητικό με φακοσαλάτα, ρατατούι λαχανικών και βινεγκρέτ πορτοκαλιού χ 6,60€

Άριστος συνδυασμός, υπέροχη η συνοδεία φακοσαλάτας με το κατάλληλο βράσιμο αλλά και την απαραίτητη οξύτητα και πολύ καλής ποιότητας απάκι σε πρωτότυπο κόψιμο ζουλιέν αλλά σε μεγάλες φανταστείτε λωρίδες. Υπέροχο!

- Ποικιλία μανιταριών σοταρισμένα με ντοματίνια, πέστο βασιλικού και λαδοτύρι Μυτιλήνης χ 6,50€

Άλλο ένα πολύ νόστιμο ορεκτικό που προτείνεται για αρχή.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού, αμπελοφάσουλα, πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο χ 9,20€

Με μια λέξη ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!! Άριστα ψημένο το συκώτι που λίγοι καταφέρνουν, χωρίς αίμα αλλά παράλληλα αφρός στο στόμα. Οι πατατούλες με τη φλούδα τους νόστιμες και μυρωδάτες από το βούτυρο. Τα αμπελοφάσουλα ζητήσαμε να μη μπουν στο πιάτο λόγω ειδικής διατροφής αλλά και λόγω του ότι δεν μας αρέσουν γενικότερα. Γενικά μια καλή μερίδα που αξίζει και το τελευταίο λεπτό του ευρώ.

- Στριφταρονάδα με κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα, λευκή σάλτσα και φιλέ αμυγδάλου χ 8,60€

Άλλο ένα πολύ ωραίο και πλούσιο πιάτο με ζουμερό στήθος κοτόπουλου σε μεγάλα καρέ που δεν είχε στεγνώσει καθόλου. Θα το επέλεγα ξανά ευχαρίστως.

Μαζί με το ψωμάκι (ψημένο) χ 0,60 έκαστος, χωρίς ποτά, με νεράκι βρύσης ο λογαριασμός έφτασε στα 36,10€ ήτοι 18,05€/άτομο και μείναμε άκρως ικανοποιημένοι.

Σε επόμενη επίσκεψή μας 17/3/18 3 άτομα όχι τόσο πεινασμένα (! ) δοκιμάσαμε:

- Φάβα με γλυκοκολοκύθα, αμπελόφυλλα, κρέμα από μελάνι σουπιάς και καπνιστή πέστροφα χ 5,80€

Αφαιρέσαμε την καπνιστή πέστροφα λόγω νηστείας για να την απολαύσουμε όλοι στην παρέα. Παρόλα αυτά ήταν πάρα πολύ καλή... φαντάζομαι με την καπνιστή πέστροφα θα ανεβαίνει ακόμα πιο ψηλό επίπεδο σίγουρα.

- Καγιανά με φέτα, ντομάτα και σύγκλινο Μάνης χ 6,60€

Άλλο ένα ορεκτικό που αξίζει δοκιμής στο Πέπερι, απ’ ότι είπε η φίλη που το επέλεξε κατ’ αποκλειστικότητα.

- Ταλιατέλες με mix μανιταριών, ντοματίνια, κάπαρη και κατίκι Δομοκού χ 8,50€

Αφαιρέσαμε το κατίκι Δομοκού, παρόλα αυτά ήταν ένα επίσης πλούσιο και νόστιμο κυρίως πιάτο με άριστο βράσιμο στις ταλιατέλες. Άλλο ένα πιάτο που θα επέλεγα ευχαρίστως … αν και περιμένει στη σειρά και το ριζότο.

Για τα παραπάνω μαζί με μανιτάρια και πατατούλες τηγανιτές πληρώσαμε 33,20€ ήτοι 11,07€ έκαστος.
Και στις δύο περιπτώσεις το vfm ήταν εξαιρετικό έστω και χωρίς αλκοόλ και βέβαια αντιλαμβάνεται κανείς ότι στο Πέπερι μπορεί να κινηθεί και σε πολύ χαμηλά επίπεδα αναλόγως την όρεξη πάντα, δοκιμάζοντας νόστιμα και ποιοτικά πιάτα.

Συμπερασματικά θα πω με ιδιαίτερη χαρά, ότι σε βάθος χρόνου το Πέπερι έχει σημειώσει πάρα πολύ μεγάλη βελτίωση στην κουζίνα του. Και το πιο αξιοσημείωτο σε αυτό είναι το γεγονός ότι δεν έχει αλλάξει η ιδιοκτησία-κουζίνα αφού ο chef είναι και ο ιδιοκτήτης. Το λέω αυτό γιατί στην πρόσφατη επίσκεψή μας και διαπιστώνοντας την εξέλιξη της κουζίνας ήμασταν σχεδόν πεπεισμένοι ότι έχει αλλάξει χέρια το μαγαζί ή μάγειρα, αλλά σε ερώτηση που κάναμε μας είπαν ότι ποτέ δεν άλλαξε ιδιοκτησία.

Οπότε είναι ιδιαίτερα τιμητικό να βλέπεις στην πράξη ότι ο chef δεν εφησυχάζεται, αλλάζει συχνά κατάλογο ανάλογα την εποχικότητα των προϊόντων, δοκιμάζει νέες συνταγές… με λίγα λόγια εξελίσσεται. Και μέχρι στιγμής τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά κατά τη γνώμη μου. Οπότε ήρθε η ώρα να αναθεωρήσω και να πω ότι στο Πέπερι πια δεν με οδηγεί μόνο ο δρόμος μετά από ψώνια στην αγορά της Ν. Ιωνίας αλλά και η Κυριακάτικη βόλτα επί τούτου για ωραίες, δημιουργικές και νόστιμες γεύσεις! Απ’ ότι διαπίστωσα άλλωστε Κυριακή βράδυ και παραμονή Καθαράς Δευτέρας με γεμάτο μαγαζί… δεν είμαι η μόνη.

28 Μάρ 2018

Τετάρτη 14/2/2018 ημέρα του πολυσυζητημένου Αγ. Βαλεντίνου. Όταν βρίσκεσαι όμως μια μέρα πριν την εισαγωγή για επέμβαση, δεν έχεις στο μυαλό σου ούτε καρδούλες, ούτε δωράκια. Το μόνο που σκέφτεσαι είναι το εάν θα βγεις πάλι όρθιος και αρτιμελής όπως όταν μπήκες.

Επειδή όμως το χούι “βγαίνει” τελευταίο, το σκέφτεσαι κι αλλιώς. Έτσι λοιπόν γυρνώντας από τη δουλειά σκέφτομαι: Τι θα φάω σήμερα; Έχω αρακά. Χθεσινό κι όλας, μπλιάχ. Βρε δεν πάω να τσιμπήσω κάτι νωρίς, νωρίς μιας κι έχω και προεγχειρητικό έλεγχο το πρωί;; Κι αν είναι αυτό το τελευταίο γεύμα μου; Ποιος το ξέρει; Τουλάχιστον ό, τι είναι να γίνει ας γίνει… αλλά να πάω χορτάτη. Εντάξει βεβαίως δεν είχα ούτε χρόνο αλλά ούτε και διάθεση για να το ψάξω ιδιαίτερα. Οπότε να’ μαι με ένα αγαπημένο μου πρόσωπο, μετά από πάρα πολύ καιρό και πάλι στο Πιάτσα Μεζεδάκι μιας και ήταν πάνω στο δρόμο μας.

Ο χώρος; Συμπαθητικός χωρίς να έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερα από τότε που είχα πρωτοπάει. Τζαμαρία ολόγυρα, τραπέζια σε διαφορετικά επίπεδα, σχετικά χαμηλός φωτισμός, απλή διακόσμηση και καθαρές τουαλέτες. Το μεγάλο αρνητικό είναι ότι το κάπνισμα επιτρέπεται -ακόμα- παντού και παρά τον έξω κλεισμένο χώρο δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός στην πράξη.

Η μουσική στις έξι παρά που φτάσαμε εμείς ευτυχώς κινήθηκε σε ωραία για το γούστο μας επίπεδα, Μουζουράκης, Μπαλτατζή, Ρίζου ακούγονται ευχάριστα είτε καθίσεις για καφέ, είτε για φαγητό. Για το αργότερα δεν εγγυώμαι γιατί στο παρελθόν έχω βιώσει κάτι τουρλουμπούκια ξεγυρισμένα εκεί. Οπότε νομίζω ότι τουλάχιστον ως προς το θέμα του καπνίσματος αλλά και της μουσικής πετύχαμε την καλύτερη ώρα.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε καλά επίπεδα δεδομένου ότι υπήρχαν μόλις άλλα δύο τραπέζια των δύο ατόμων μέχρι εκείνη την ώρα οπότε δεν υπήρχε καθόλου πίεση.

Στα του φαγητού παραγγείλαμε:

- Σούπα βελουτέ λαχανικών με καπνιστή πανσέτα και τυρί Philadelphia x 5,50€

Αυτό το πιάτο δεν μας βγήκε δυστυχώς. Λατρεύω τις βελουτέ σούπες και περίμενα πάρα πολλά από αυτό το πιάτο. Δύο πράγματα σκέφτομαι ότι μπορεί να συνέβησαν. Είτε υπήρξε κάποια αστοχία, είτε εάν η γεύση του πιάτου ήταν αυτή που ήθελε ο σεφ, τότε κάποιο συστατικό της σούπας δεν ταίριαξε καθόλου στον ουρανίσκο μας.

Για την ακρίβεια, δεν μας έβγαλε καθόλου γεύση αλλά ούτε και άρωμα καπνιστής πανσέτας. Εν αντιθέσει μας θύμισε γεύση ρέγγας! Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό κι αν ευθύνεται ενδεχομένως το λίπος της πανσέτας γι'αυτό, πάντως αν δεν είχα διαβάσει τα υλικά και μου έδεναν τα μάτια θα έκοβα το κεφάλι μου πως έχει κάτι από ρέγγα μέσα. Δεν θα το πλατειάσω άλλο γιατί ξαναλέω μπορεί απλά να μην κάθισε καλά στο δικό μας γούστο αν κρίνω μάλιστα και από σχόλια έμπιστων φίλων μου που συνήθως τα γούστα μας ταιριάζουν. Σε κάθε περίπτωση πάντως και οι δύο είχαμε αυτή την αίσθηση. Κατά τα άλλα να προσθέσω πως η μερίδα ήταν πάρα πολύ καλή για την τιμή της, η υφή της σούπας ήταν ιδανική και εμφανισιακά ήταν πολύ ελκυστική με το τυρί στη μέση, το φρέσκο ελαιόλαδο και τη γλυκιά πάπρικα.

- Σαγανάκι φέτας σε φύλλο κανταΐφι με σάς μελιού χ 6,50€

Σταθερή αξία στο μενού της πιάτσας. Μου αρέσει ο συνδυασμός γλυκού-αλμυρού, οπότε με κάλυψε η γεύση όπως και τότε και θεωρώ πως αποτελεί ένα από τα "σιγουράκια" ορεκτικά του εστιατορίου αν κρίνω και από το γεγονός πως υπάρχει τόσα χρόνια στον κατάλογο. Εγώ το μόνο που θα ήθελα είναι λίγο παραπάνω ποσότητα κανταϊφιού στη βάση, για να ρουφήξει περισσότερο μέλι χωρίς να κολυμπάει μέσα του, έτσι ώστε να είναι ένα τικ πιο τραγανό.

- Κοτόπιτα χ 6€

Αυτό το ορεκτικό μην το αγνοήσετε. Επίσης από παλιά στον κατάλογο. Χειροποίητο τραγανό φύλλο γεμισμένο με κομμάτια ζουμερού κοτόπουλου, πεντανόστιμη μπεσαμέλ, πιπεριές, φρέσκο κρεμμυδάκι και παλαιωμένη γραβιέρα. Όλα τα υλικά έδεσαν άψογα μεταξύ τους χωρίς να μαλακώσει το τραγανό του φύλλο. Εξαιρετικό.

- Σνιτσελάκια κοτόπουλο με μαστέλο και σως μουστάρδας χ 7€

Τρία σνίτσελ μεσαίου μεγέθους το ένα πάνω στο άλλο και ανάμεσά τους γενναίες φέτες ψητού τυριού μαστέλο συγκρατούνται με μίνι καλαμάκι που στην κορυφή του το στολίζει ένα ντοματίνι. Από πάνω μπόλικη σως μουστάρδας και θυμάρι αν θυμάμαι καλά.

Πολύ καλή μερίδα για ορεκτικό όπως κατηγοριοποιείται στον κατάλογο, συμπαθητικό γευστικά πιάτο που όμως προσωπικά δεν θα επέλεγα ξανά γιατί μου φάνηκε λίγο φλατ. Τραγανή κρούστα που παρά το τηγάνισμα δεν έβγαζε λαδίλα. Σωστό ψήσιμο, προσωπικά ήθελα πιο πολύ ένταση στο σνίτσελ, ίσως κάποιο μυρωδικό στο πανάρισμα να του έδινε περισσότερο ενδιαφέρον.

- Ριζότο με μαύρη τρούφα και τριμμένη παρμεζάνα χ 8€

Άλλη μια μερίδα χωρίς τσιγκουνιές, με αρκετή παρμεζάνα από πάνω. Άψογα χυλωμένο και ψημένο τόσο όσο πρέπει το ρύζι. Η τρούφα από τη φύση της δεν έχει τόσο έντονη γεύση όσο το λάδι της, συνεπώς δεν μου έβγαλε το άρωμα που περίμενα. Σε γενικές γραμμές όμως ήταν ένα αξιοπρεπές ριζότο.

Μας κέρασαν κορμό σοκολάτας συμπαθητικό. Πληρώσαμε 34€ μαζί με το ψωμάκι (1€) που ήρθε στην αρχή αν θυμάμαι καλά με πατέ ελιάς για 5 υπεραρκετά πιάτα (φάγαμε λιτά πάλι χαχα).

Κλείνω λέγοντας πως διαπίστωσα με χαρά ότι το Πιάτσα Μεζεδάκι έχει διατηρήσει με την πάροδο των χρόνων τόσο την ποιότητά του, όσο και τις καλές σχετικά τιμές του αλλά και τις δημιουργικές γεύσεις για την κατηγορία του. Θα ήθελα σίγουρα να δω αλλαγές και στο θέμα του καπνίσματος που δυστυχώς δεν είδα. Είδα στον κατάλογο πιάτα που τα έχουν κρατήσει από παλαιότερα όπως το σαγανάκι, τις πατάτες με τα μυρωδικά και τα σκιουφιχτά ίσως με κάποιες μικροαλλαγές, αλλά και νέα ενδιαφέροντα. Αυτό δείχνει εξέλιξη, όχι στασιμότητα και είναι από μόνο του πολύ θετικό.

Διαπιστώνω επίσης ότι καλώς έπραξα τότε και το σύστησα στο site (2014). Η αντοχή του στο χρόνο, η στήριξη του κόσμου αλλά και οι κριτικές των φίλων του ask που συγκλίνουν σε θετικό πρόσημο, δείχνουν ότι αξίζει και αποτελεί μια σταθερή και καλή πρόταση για φαγητό στην περιοχή.

Έτσι λοιπόν και αφού δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά κι είμαι ακόμα εδώ…
Δεν έχω παρά να συνεχίσω να το προτείνω.

13 Μάρ 2018

Επίσκεψη 2 ατόμων Παρασκευή 26/1/2018

Η Tar… αποτελεί αρχαία Ελληνική ιστορία στην περιοχή των (τέρμα) Πατησίων. Για όσους γνωρίζουν βρίσκεται πάνω από το πάρκο Δρακόπουλου δηλαδή επί της Λ. Ηρακλείου, εκεί που αυτή καταλήγει στην κάθοδό της.

Μια δίπατη αρχοντική κατοικία με αυλή, που θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι πιο φροντισμένη ακόμα και τον χειμώνα. Η φωτιζόμενη (ροζ) επιγραφή με την ονομασία θυμίζει pub δεκαετίας του '80.

Ο εσωτερικός ισόγειος χώρος επίσης αφημένος στο χρόνο και αρκετά μουντός καθώς ελλιπής σε φωτισμό. Το δάπεδο με το παλιό μωσαϊκό διαφόρων χρωμάτων και σχεδίων, η πολύ παλιά ξυλόσομπα μπαίνοντας αριστερά καθώς και ο μέσα χώρος, μαρτυρά πως κάποτε ήταν σίγουρα μια ωραία οικία. Το δε σημείο για τους μη καπνίζοντες… λίαν επιεικώς απαράδεκτο. Το μπαλκονάκι της οικίας, κλεισμένο με τζαμαρία με φοβερές απώλειες θέρμανσης που έτσι κι αλλιώς είναι και αυτή ελλιπής. Μια σόμπα αλογόνου τοποθετήθηκε δίπλα στο τραπέζι που μας υπέδειξε η κοπέλα στην εξυπηρέτηση, την οποία πήρα στην κυριολεξία αγκαλιά. Όμως ούτε κι αυτή έφτανε.

Ούτε λόγος βέβαια για το άλλο 4άρι τραπέζι δίπλα από το οποίο όταν γέμισε ακούστηκαν τα ίδια ακριβώς παράπονα. Είναι το λιγότερο αστείο να βάζεις κάποιον να καθίσει εκεί. Είναι σα να τον έχεις τιμωρία στην απομόνωση. Και τι ειρωνεία όμως ε; Να τιμωρείς τον μη καπνιστή σε ένα εστιατόριο στο οποίο υποτίθεται ότι θα έπρεπε να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος και ακριβώς δίπλα, ακριβώς όμως, στο όριο εσωτερικού χώρου και μπαλκονιού να υπάρχουν ψηλά τραπέζια και σκαμπό με κόσμο που πίνει τη μπυρίτσα του καπνίζοντας αρειμανίως.

Εύκολα αντιληπτό ότι ζητήσαμε και εμείς να ανέβουμε στον επάνω χώρο μήπως τουλάχιστον βρούμε έναν πιο ωραίο διάκοσμο και ίσως λίγο λιγότερο κρύο. Για λιγότερο καπνό ούτε λόγος. Εντάξει επάνω ομολογώ ότι ο χώρος είναι πολύ πιο ωραίος, οπότε αφού υπήρχε τραπέζι καθίσαμε εκεί. Σε δύο διαφορετικά επίπεδα, το έντονα σκούρο ξύλινο στοιχείο, το τζάκι και η ξύλινη οροφή δίνουν μια ξεχωριστή πιο ρουστίκ ατμόσφαιρα. Παρόλα αυτά ούτε εκεί αισθανθήκαμε ζέστη καθώς το τζάκι από μόνο του δε μπορεί να αποδώσει σε όλο το χώρο, προφανώς ούτε και το μικρό air-condition που πήρε το μάτι μου σε μια γωνία που δεν ξέρω καν αν ήταν σε λειτουργία.

Στην εξυπηρέτηση η κοπέλα που ανέλαβε το τραπέζι μας ήταν ευγενική και πρόθυμη, χαρακτηριστικά τα οποία βλέπετε συχνά να επαναλαμβάνω στις κριτικές μου, όχι γιατί έχω στερέψει από λεξιλόγιο, αλλά γιατί είναι αυτά τα οποία αποζητώ κατά μέσο όρο από αυτή την κατηγορία και σε γενικές γραμμές με καλύπτουν. Ο (εξήντα plus) ιδιοκτήτης έκανε φιλότιμες προσπάθειες να μας ευχαριστήσει όταν πληροφορήθηκε από την κοπέλα για τα παράπονά μας, αλλά δυστυχώς δεν φτάνουν.

Δηλαδή το να με πληροφορείς ότι τα τζάμια είναι διπλά, όταν μ’ έχει κόψει το μαύρο κρύο δεν μου λέει κάτι, ούτε το εάν έχεις καλό εξαερισμό τη στιγμή που ο άλλος είναι σε απόσταση αναπνοής δίπλα μου και φουμάρει το τσιγαράκι του. Και στην τελική αν σέβεστε όλους τους πελάτες σας, τουλάχιστον διαχωρίστε τον χώρο σας σε δυο επίπεδα τη στιγμή που είναι δίπατος και υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Κάτω μη καπνιστές, επάνω καπνιστές ή το ανάποδο.

Παραγγείλαμε:

- Ψωμάκι χ 3€

Τρεις φέτες μαύρο και λευκό ψωμί και δύο μικρά πρέτσελ που συνοδεύτηκαν με ένα συμπαθητικό ντιπάκι αν και αρκετά σκορδάτο. Τα πρέτσελ έκλεψαν τις εντυπώσεις καθότι ζεστά και φρεσκοψημένα οπότε στην πορεία ζητήσαμε άλλα δύο τα οποία δεν χρεώθηκαν.

- Γερμανική πατατοσαλάτα χ 4,50€

Πατάτα βραστή, τριμμένο καρότο, λίγο μπέικον και ραπανάκι με χειροποίητη καπνιστή μαγιονέζα. Πάρα πολύ καλή παρότι δε γνωρίζω πως είναι η αυθεντική Γερμανική, όμως σίγουρα θα πρέπει να ενισχυθεί με λίγο παραπάνω μπέικον.

- Μανιτάρια γεμιστά με τυριά και αρωματικά χ 7€

Ήμασταν ανάμεσα σε αυτά και στα πλευρώτους γκρατιναρισμένα με προσούτο και τυρί. Έπρεπε να επιλέξουμε τα δεύτερα που ακούγονται και πιο πρωτότυπα. Παρόλα αυτά και τα γεμιστά δεν ήταν άσχημα. Καλή μερίδα σε πήλινο, σκεπασμένα με τυρί που είχε λιώσει. Μόνη αστοχία ότι είχαν βγάλει αρκετά υγρά και προσωπικά θα ήθελα περισσότερα μυρωδικά να τα καταλαβαίνω και στη γεύση γιατί το μοναδικό που αντιλήφθηκα είναι ο μαϊντανός από πάνω. Θυμάρι ή ρίγανη θα έδιναν περισσότερη ένταση.

- Γερμανικό λουκάνικο Currywurst με σάλτσα κάρυ και τηγανιτές πατάτες χ 6,50€

Ένα μεγαλούτσικο λουκάνικο, νόστιμο και σωστά ψημένο πάνω σε μια σκούρα σάλτσα που παρότι δεν φαινόταν ετοιματζίδικη, στην γεύση πλησίαζε πολύ σε κέτσαπ. Δεν μου έδωσε όμως την αίσθηση ότι η σάλτσα είχε μέσα κάρυ, πλην αυτού που ήταν πασπαλισμένο πάνω στο λουκάνικο. Το κάρυ γενικά το λατρεύω. Ήταν το μπαχαρικό που προσπάθησε να κάνει τη διαφορά στο πιάτο αυτό. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα ήταν άνω του μετρίου, χωρίς όμως να κερδίζει ιδιαίτερα τις εντυπώσεις. Πάντως ως συνοδευτικό μπύρας είναι συμπαθητικό. Μέχρι εκεί. Οι πατάτες είναι με τη φλούδα τους και μάλλον είναι έτοιμες χωρίς να παίρνω και όρκο.

- Ψαρονέφρι μπύρας χ 9,50€

Πολύ καλό και πληθωρικό κυρίως πιάτο, με τέσσερα μετρίου μεγέθους τρυφερά φιλέτα ψαρονεφρίου μέσα σε μπόλικη ωραία δεμένη σάλτσα φτιαγμένη με Μοναστηριακή μπύρα και κρέμα γάλακτος, που συνοδευόταν από σαλάτα λάχανου, καρότου, πιπεριάς κόκκινης και πράσινης σε κύβους, καλαμποκιού, αγγουριού πάνω σε φύλλο λόλας με μια ωραία βινεγκρέτ καθώς και από ψητή πατάτα μέσα σε αλουμινόχαρτο άψογα ψημένη με τη φλούδα της και από πάνω πολύ καλή sour cream. Θα το επέλεγα ξανά με ευχαρίστηση.

- Κοτόπουλο Μετσοβόνε χ 10,50€

Κοτόπουλο σχάρας, γκραντιναρισμένο με καπνιστό τυρί Μετσόβου σε σάλτσα κρασιού και ντοματίνια. Άλλο ένα νόστιμο, ζουμερό και πληθωρικό κυρίως πιάτο με ακριβώς τα ίδια όμως συνοδευτικά που είχε και το ψαρονέφρι. Λίγη φαντασία επιπλέον χρειάζεται. Παρόλα αυτά επειδή όπως προείπα μας άρεσαν και τα συνοδευτικά, είναι από τα πιάτα που δεν αφήσαμε κάτι στην άκρη.

Ήπιαμε μια μπύρα 500ml ΗΒ Dunkel x 5,50€ η οποία παρεμπιπτόντως μας άρεσε πάρα πολύ και μας κέρασαν δύο ποτηράκια με μους (νομίζω βατόμουρο;) και τριμμένο μπισκότο, συμπαθητικό και ευπρόσδεκτο κλείσιμο. Ο λογαριασμός ήρθε στα 46,50€ αλλά με την έκπτωση της κάρτας του Αθηνοράματος που μας εξασφάλισε 20% έκπτωση κατέβηκε στα 37,20€ ήτοι 18,60€/άτομο. Τιμή που θεωρώ τίμια για όλα αυτά που δοκιμάσαμε.

Συμπερασματικά η Tar αποτελεί μια κλασική μπυραρία της περιοχής που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται επειγόντως μια νότα ανανέωσης-βελτίωσης σε όλα τα επίπεδα με πρώτο και καλύτερο αυτό του χώρου ο οποίος πληροί τις προϋποθέσεις ώστε να αναδειχθεί πολύ περισσότερο αρκεί να υπάρχει διάθεση. Δεν γνωρίζω αν ο ιδιοκτήτης έχει παιδιά που απασχολούνται στον συγκεκριμένο χώρο, πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει οπωσδήποτε να αναμιχθεί νέο αίμα στα ηνία της επιχείρησης ώστε να φέρει νέες ιδέες, σκέψεις, τακτικές και κατ’ επέκταση τον αέρα της ανανέωσης που χρειάζεται.

Παρόλα αυτά οι γεύσεις σε γενικές γραμμές δε μπορώ να πω ότι μας απογοήτευσαν, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν έχουν κι αυτές περιθώρια βελτίωσης. Ίσως επιστρέψω κάποια στιγμή όταν ανοίξει ο καιρός -απ' ότι θυμάμαι από την κριτική του έμπιστου και καλού φίλου Ιωγιάννη αξίζει σίγουρα να πάει κανείς καλοκαιρινή περίοδο- κι ελπίζω να δω μια φροντισμένη ρομαντική αυλή, όπως θα άρμοζε άλλωστε σε ένα τόσο ιδιαίτερο οίκημα. Μέχρι τότε θα ήθελα να διαβάσω ότι έχουν γίνει κι άλλες βελτιώσεις.

02 Μάρ 2018

Ο Λεύκας (λέγε με Τάσο) μας τρέλανε πάλι.

Κάτω από τη μύτη μας εργαζόταν πυρετωδώς για να μας συστήσει αυτόν τον ξεχωριστό χώρο, που στεγάζεται στην ακριβώς απέναντι γωνία από τις Λεύκες, εκεί που μέχρι πριν από περίπου ενάμιση χρόνο υπήρχε μια καφετέρια. Το πληροφορήθηκα από τον αδερφό μου ανήμερα Χριστουγέννων στην καθιερωμένη επίσκεψή μας εκεί. Συγκεκριμένα μου είπε ότι έχει μάθει πως ο Τάσος ετοιμάζεται ν’ ανοίξει ένα μαγαζί που δεν θα υπάρχει όμοιό του στην περιοχή. Λίγες μέρες αργότερα βλέπω ανάρτησή τους στο fb και Σάββατο βράδυ 30/12/2017 σκάμε μύτη τρία άτομα. Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται λένε έστω και με διαφορά μερικών ωρών… αφού το μεσημέρι της ίδιας μέρας έτρωγε brunch εκεί η έμπιστη Ucook. Άρα έχουμε ήδη πάρει τις πληροφορίες μας για το κομμάτι αυτό.

Ο χώρος, εντάξει, τζαμάτος! Μεγάλος, με εξωτική αύρα. Πρασινάδες, περικοκλάδες (αληθινές και μη), μπαμπουδένια φωτιστικά και τρία μεγάλα που μοιάζουν με βαρέλια πάνω από το πόστο του Dj, χλωοτάπητας στον θολωτό χώρο που θυμίζει και λίγο θερμοκήπιο στον οποίο γίνεται και πώληση σκευών, σερβίτισιων κτλ. Οποιοδήποτε πιάτο, γαβάθα, κανάτα κτλ σας γυαλίσει κατά το σερβίρισμά σας… φεύγοντας περνάτε από τον συγκεκριμένο χώρο, το διαλέγετε πάνω από τις μεταλλικές κατασκευές και το αγοράζετε. Πρωτότυπο.

Τα μεγάλα μαρμάρινα -ακανόντιστου σχήματος- τραπέζια με τις βολικές καρέκλες (οπτικά δεν τους το’ χεις ότι θα κάθεσαι άνετα), θα σας ενθουσιάσουν αρχικά. Όταν όμως ψυλλιαστείς ότι υπάρχει περίπτωση στο ίδιο τραπέζι να καθίσουν αργότερα άλλα δύο ή τρία άτομα… δεν θα συνεχίσεις να είσαι το ίδιο ενθουσιασμένος. Εντάξει μεγάλα μεν, αλλά όπως και να’ χει προσωπικά όταν βγαίνω με την παρέα μου θέλω ιδιωτικότητα. Ευτυχώς εκείνο το βράδυ η παρέα μου δεν υπέστη κάτι τέτοιο. Εδώ επίσης θα συμπληρώσω πως ακόμα και για επταμελή ας πούμε παρέα, τα βρίσκω λίγο άβολα ως προς τις αποστάσεις μεταξύ των ατόμων που είναι μεγάλες και μάλλον η επικοινωνία θα είναι λίγο δύσκολη όπως και το μοίρασμα των εδεσμάτων σε όλους. Το μόνο παράπονο είναι ότι ενώ όταν μπήκαμε ήταν αρκετά ζεστός ο χώρος, στην πορεία της βραδιάς χρειάστηκε να βάλουμε τα πανωφόρια μας. Η μουσική σε lounge ακούσματα εξαιρετική, είτε πάτε απλά για ποτό, είτε για φαγητό.

Η κουζίνα είναι ανοιχτή (ορθάνοιχτη θα έλεγα) και μέτρησα το λιγότερο πέντε άτομα επί τω έργον και προφανώς άλλοι τόσοι πρέπει να υπάρχουν στα μετόπισθεν. Στο βάθος της κουζίνας υπάρχει κρεοπωλείο καθώς επίσης και ψυγείο με τυριά.

Το concept προστάζει να σηκωθείτε από το τραπέζι, να επισκεφθείτε το κρεοπωλείο από το οποίο θα επιλέξετε το κρέας σας και την κοπή του, θα το ζυγίσουν μπροστά σας επί τόπου και στη συνέχεια θα ενημερώσετε για το ψήσιμο που επιθυμείτε, άψητο, μέτριο, καλοψημένο… ή well well well αποτελειωμένο. Ο Τάσος ανέλαβε να μας αναλύσει τα κρέατα, από τον οποίο και πληροφορηθήκαμε ότι υπάρχουν από Ελληνικά βιολογικά, ελευθέρας βοσκής μέχρι και από Αυστραλία φέρνει κρέατα.

Έπειτα επιστρέφετε στο τραπέζι σας και επιλέγετε συνοδευτικά και σάλτσες για τα κρεατικά που επιλέξατε και τα υπόλοιπα ορεκτικά σας. Σημειώστε πως οι τιμές στα συνοδευτικά και τις σάλτσες είναι ξεχωριστές και μπορεί αρχικά να μοιάζουν χαμηλές (κυμαίνονται ανάμεσα σε 2,50 – 3,50€) αλλά στο σύνολό τους θα σας βγει σαν ένα ακόμα πιάτο.

Η εξυπηρέτηση υποδειγματική σε στυλ, ευγένεια, στους χρόνους σε όλα. Μοναδικό φάουλ που δεν το προσμετρώ γιατί ήταν μόλις δεύτερη ημέρα λειτουργίας και τα παιδιά είναι νέα, ότι σε δυο-τρεις ερωτήσεις, δεν γνώριζαν κάποια από τα συστατικά των πιάτων, πράγμα στο οποίο δεν μας έχει συνηθίσει ο Τάσος στις μέχρι τώρα αμέτρητες εμπειρίες μας από τις Λεύκες. Θα στρώσουν σίγουρα.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός και μάλλον προστάζει κρασί (για τη λίστα του οποίου δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να σας καθοδηγήσει όπως έχετε καταλάβει, εκτός κι αν προτιμάτε να σας αναλύσω τις 50 αποχρώσεις της κόκα-κόλα) κυρίως πιάτο και μια σαλάτα ή ένα ορεκτικό.

Η παραγγελία μας:

- Ψωμάκι χ 1,50€ έκαστος

Έξι φέτες ολόφρεσκου, δικής τους παρασκευής ψωμιού αρωματισμένο διακριτικά με ούζο. Συνοδεύτηκε με πατέ ελιάς και λιαστή ντομάτα.

- Ποικιλία μανιταριών του Δάσους με μπισκότο θυμάρι χ 10€

Πολύ γευστικά, με δύο αλμυρά κράμπλ μπισκότου με θυμάρι και δυο τούφες αφρού… μάλλον φέτας απ’ ότι μας είπε (όχι με σιγουριά) ο ένα εκ των δύο σερβιτόρων που ρωτήσαμε. Η μερίδα αρκετά γκουρμεδιάρικη σε μέγεθος σε σχέση με την τιμή της. Δεν θα την επέλεγα ξανά.

- Σούπα ημέρας σιτρονέλα με κολοκυθόσπορο χ 8€

Τη σιτρονέλα την έχω συνδέσει με αντικουνουπικά σκευάσματα των οποίων τη μυρωδιά αντιπαθώ οπότε σε καμία των περιπτώσεων δεν θα την επέλεγα και μόνο από την ονομασία, αν δεν επέμενε η κολλητή μου. Δεν ήταν κακή βέβαια καθώς είχε μια λεμονίζουσα γεύση, την περίμενα πιο έντονη προς το σιτρονέλα. Παρόλα αυτά δεν ήταν βελουτέ και μόνο από αυτό έχασε κάθε μαγεία για μένα. Επίσης παρότι σε ποσότητα δεν ήταν μικρή, πάλι η τιμή της ήταν τσουχτερή για τη συγκεκριμένη σούπα. Περίμενα κάτι πιο ιδιαίτερο.

- Πίτσα προσούτο από τον ξυλόφουρνο χ 9€

Χειροποίητο crispy ζυμάρι με προσούτο, αχλάδι, ρόκα και πεκορίνο. Αρκετά καλή, με σαφώς ποιοτικά και φρέσκα υλικά αλλά χωρίς να εντυπωσιάζει κανέναν ιδιαίτερα.

- Ριζότο τριών δημητριακών χ 14€

Εδώ προσκυνώ! Η γεύση του ανεπανάληπτη. Περιείχε χαλούμι σε καρεδάκια και δύο κομμάτια πανσέτα παναρισμένη με κρούστα σιτηρών. Δε μπορώ να το περιγράψω με λόγια, πάντως ήταν ένα από τα ωραιότερα πιάτα που δοκιμάσαμε και πιστεύω πως άξιζε και την τιμή του γι’ αυτό και δεν με πείραξε αν και τσουχτερή κι αυτή.

Και περνάμε στα κρεατικά όπου επιλέξαμε από το κρεοπωλείο

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο black angus x 6€

Με σάλτσα 7 Spice γιαουρτένια χ 2,50€

Και για γαρνιτούρα τριλογία τσιπς χ 3,50€

Ένα τεμάχιο μπιφτεκιού, μπαμπάτσικο, φουλ κρεατένιο και βέβαια το ζητήσαμε σε έκδοση well well well αποτελειωμένο μιας και κάποιοι από την παρέα είναι από την Πελοπόννησο και όπως λέει ο πατέρας μου… “αυτοί παιδί μου τα τρώνε καμένα τα κρέατα”.

Λοιπόν για να σοβαρευτώ, καταλήγω ότι τα κρεατένια μπιφτέκια δεν είναι του γούστου μου γι’ αυτό και δεν συμπαθώ τα μπέργκερ άλλωστε. Γενικά πάντως και παρά το "αποτελειωμένο" ψήσιμο που ζητήσαμε, δεν είχε στεγνώσει.

Κατά τα άλλα η σάλτσα που ήρθε σε μικρό σκεύος με λαβή όπως τα κατσαρολάκια ήταν υπέροχη και ταίριαζε απίστευτα με το μπιφτέκι, δε μπορώ όμως να πω το ίδιο για τα τσιπς που τα ψάχναμε με το κιάλι, καθώς η ποσότητα ήταν εξαιρετικά μικρή και εντελώς δισανάλογη με την τιμή τους. Η τριλογία περιελάμβανε τσιπς από μώβ πατάτα Περού, από γλυκοπατάτα αν θυμάμαι καλά και από απλή πατάτα που σερβίρονται σε ξεχωριστό μικροσκοπικό ορθογώνιο σκεύος.

- Ψαρονέφρι (300 γρ. ) μαριναρισμένο σε βότανα χ 9,60€

Mε σάλτσα γλυκού κρασιού χ 3,50€

Και γαρνιτούρα από πουρέ καλαμποκιού χ 3€

Άψογα ψημένο, όπως ακριβώς το ζητήσαμε χωρίς ίχνος ροζέ χρώματος αλλά ταυτόχρονα ζουμερότατο χωρίς να έχει χάσει την τρυφεράδα, ούτε τη νοστιμάδα του. Aυτό για μένα λέγεται η μαγκιά του μάγειρα. Τιμή κιλού 32€

Η σάλτσα κρασιού επίσης έδενε απόλυτα με το συγκεκριμένο κρέας και τέλος ο πουρές καλαμποκιού σαν γαρνιτούρα ούτε και εδώ με ικανοποίησε γιατί προφανώς δεν ταίριαζε στον ουρανίσκο μου σε συνδυασμό με το ψαρονέφρι. Είχε γλυκίζουζα γεύση αλλά δεν ήταν αυτό που με χάλαγε. Μου θύμιζε γευστικά άνθος αραβοσίτου Γιώτη, που λάτρευα κατά τα άλλα σαν παιδί όπως και πάσης φύσεως κρέμα, αλλά δεν μου κόλλησε καθόλου στη συγκεκριμένη περίπτωση με το κρέας. Ένας πουρές σελινόριζας θεωρώ πως θα ταίριαζε απόλυτα με το ψαρονέφρι.

- Σουβλάκι κοτόπουλο μαριναρισμένο με καρύδα, κάρυ και κόλιανδρο χ 5,80€

Με σάλτσα λεμονιού χ 2,50€

Χωρίς συνοδευτικό αυτή τη φορά γιατί δεν ξέραμε όταν παραγγείλαμε ότι τα συνοδευτικά θα ήταν ανεπαρκή σε ποσότητα. Εδώ η σάλτσα νομίζω πως δεν ήταν αναγκαία, αφού έτσι κι αλλιώς η μαρινάδα του κοτόπουλου το καθιστούσε αρωματικό και εύγευστο από μόνο του. Παρόλα αυτά ήταν και αυτή η σάλτσα πολύ καλή και ταίριαζε και με το ψαρονέφρι.

Ήπιαμε μια κόκα κόλα zero x 2,50€ και ένα ξινό νερό χ 4€ και μας κέρασαν ένα γλυκό από τα τρία συνολικά που υπάρχουν μέχρι στιγμής στον κατάλογο που ήταν

- Πούρο γαλακτομπούρεκο με λευκή σοκολάτα και ΠΑΓΩΤΌ μανταρίνι

Φύλλο κρούστας, ίσως και Βυρηττού γιατί ήταν εξαιρετικά λεπτό και τραγανό που μέσα του έκλεισε μια αέρινη κρέμα κι έγινε ένα μακρόστενο ρολό. Φυστίκι Αιγίνης για γαριτούρα με άχνη ζάχαρη και το παγωτό πάνω σε μπισκότο. Ελαφρύ και συμπαθητικό.

Πληρώσαμε 88,40€ ήτοι 29,46€/άτομο, χωρίς αλκοόλ και με κερασμένο γλυκό. Είναι πολλά και σίγουρα δεν είναι για κάθε μέρα. Αν είστε πεινασμένοι πολύ, θα σας στοιχίσει σίγουρα αρκετά ακριβά.

Κλείνοντας θα σας συμβούλευα όταν πάτε στις Lefkes on The side να μη μπείτε στη διαδικασία σύγκρισης με τις Λεύκες. Ούτε να έχετε στο μυαλό σας κάτι ανάλογο γιατί δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Δεν συγκρίνονται γιατί το καθένα έχει άλλη φιλοσοφία και θεωρώ λίγο άδικο να γίνει κάτι τέτοιο και για τις δύο πλευρές.

Εδώ μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό concept και αν με ρωτούσε κανείς με ποιο μαγαζί θα μπορούσε να συγκριθεί θα έλεγα μ’ εκείνο των Ιλισίων που ξεκινάει από V και στο όνομα -δήθεν- της ζεστασιάς του bistro, στοιβάζει παρέες τη μια πάνω στην άλλη, σε δύο βάρδιες, σ’ έναν χώρο εντελώς αδιάφορο με γεύσεις υπερτιμημένες όσο δεν παίρνει. Και βέβαια οι Lefkes on the side θεωρώ πως είναι κλάσεις ανώτερο από το προαναφερθέν.

Η παρέα ως προς τις εντυπώσεις διχάστηκε μόνο σε ό, τι έχει να κάνει με την ποσότητα των μερίδων και την τιμολόγηση και αυτό γιατί λανθασμένα κατά τη γνώμη μου μπήκαν στη διαδικασία να το συγκρίνουν με τις Λεύκες (αυτό που προανέφερα). Εγώ καταλήγω πως μου άρεσε αρκετά γι’ αυτό πάντα που θέλει να πλασάρει. Όχι μόνο ο χώρος αλλά και οι γεύσεις με έμφαση περισσότερο στο κρέας του. Δεν μιλάω βέβαια μόνο για την ποιότητα αλλά και για την εκτέλεση. Πιστεύω πως είναι πάρα πολύ νωρίς για να το κρίνω αυστηρά μέσα από αυτή μου την επίσκεψη δεδομένου ότι σίγουρα θα γίνουν αλλαγές στην πορεία ανάλογα με τις προτιμήσεις του κόσμου και θα ήθελα πολύ ν’ ακούσω τις απόψεις κι άλλων έμπιστων καλοφαγάδων ιδιαιτέρως αυτών που έχουν εντρυφήσει στην κατηγορία κρέας-wine list και σε τέτοιου είδους εστιατόρια.

08 Φεβ 2018

Επίσκεψη 2 ατόμων Παρασκευή 5/1/2018 στο Αναχίτα το οποίο καιρό το είχα στο νου να το επισκεφθώ αλλά όλο και κάποιο άλλο εστιατόριο έπαιρνε σειρά.

Ο χώρος δίχως να είναι εντυπωσιακός, είναι συμπαθητικός με τα χαρακτηριστικά περσικά χαλιά στρωμένα, με μεγάλα τραπέζια σε άνετη σχετικά διάταξη, καρέκλες τραπεζαρίας με ψηλή πλάτη αλλά και καναπέδες (εντοιχισμένοι νομίζω) στις πλευρές των τοίχων με μαξιλάρια. Ο πίνακας με τον χάρτη του Ιράν σχηματισμένος από όσπρια και μπαχαρικά μου άρεσε πολύ.

Θα ήθελα περισσότερη θέρμανση στο χώρο δεδομένου ότι εκείνο το βράδυ η θερμοκρασία ήταν πάρα πολύ χαμηλή και η εντοιχισμένες σόμπες που ήταν ακριβώς από πάνω μας δεν αρκούσαν καθώς υπήρχε απώλεια και από τα τζάμια.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα από την ευγενική κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας, η αλήθεια βέβαια είναι πως γενικά ήταν χαλαρή βραδιά καθώς εκτός από εμάς υπήρχαν ακόμη τρεις παρέες.

Παραγγείλαμε:

- Περσικό ψωμί χ 1,50€

Ουσιαστικά πρόκειται για μια τραγανή πίτα. Καμία σχέση με το δικό μας ψωμί αλλά ούτε και με τα ινδικά naan. Αυτή είναι πιο ξεροψημένη και παρότι δεν την γεμίζουν με τυρί ή κάποιο άλλο υλικό, εμένα μου άρεσε πολύ και σκέτη. Βέβαια δεν είμαι και το κατάλληλο μέτρο σύγκρισης εγώ καθώς λατρεύω παντός είδους ζυμάρι.

- Σαλάτα Ολιβιέ χ 3,50€

Δεν είναι άλλο από την πατατοσαλάτα αλλά με κοτόπουλο, αυγό, πίκλες, μαγιονέζα και πατάτα φυσικά. Μερίδα ορεκτικού, χωρίς ιδιαίτερες φιοριτούρες ως προς την εμφάνιση, πλην όμως πεντανόστιμη.

- Μαστοχιάρ χ 3,50€

Γιαούρτι με αγγούρι και δυόσμο, κάτι σαν τζατζίκι χωρίς σκόρδο δηλαδή. Ωραίο και δροσερό κατάλληλο συνοδευτικό για το ψωμί.

- Λαχματζούν χ 6€

Από τα πλέον νόστιμα που έχω δοκιμάσει. Έρχεται τυλιχτό σε τέσσερεις ξεχωριστές πίτες από πολύ ωραίο ζυμάρι με μυρωδάτο και πικάντικο από καυτερή πιπεριά και κρεμμυδάκι κιμά -ανάμεικτο αν θυμάμαι καλά μοσχαρίσιο και χοιρινό-, πράγμα που προτιμώ γιατί συνήθως οι αρνίσιοι κιμάδες που χρησιμοποιούνται κατά κόρον, έχουν πολύ βαριά μυρωδιά. Πολύ νόστιμο κατά τη γνώμη μου.

- Σιριν πολο χ 11€

Κοτόπουλο με ρύζι και φλούδα πορτοκαλιού, αμύγδαλο, καρότο και φυστίκι Αιγίνης. Είχα μεγάλες προσδοκίες γι’ αυτό το πιάτο θυμούμενη ένα ανάλογο που είχα δοκιμάσει στο Pars… αλλά δεν κατάφερε να τις ικανοποιήσει. Ενώ το ρύζι είχε υπέροχο άρωμα από το πορτοκάλι, όταν το γευόσουν άφηνε μια πικρίλα. Αν θυμάμαι καλά τότε στο Pars μας είχαν πει ότι το ξύσμα πορτοκαλιού το βράζουν με ζαχαρόνερο γι’ αυτό διατηρούσε και το άρωμα αλλά άφηνε και μια ελαφρώς γλυκίζουσα επίγευση. Και του ταίριαζε απόλυτα θυμάμαι. Μήπως ο chef πρέπει να δοκιμάσει κι αυτή την εκτέλεση; Ίσως έφταιγε απλά ότι ήταν αρκετά χοντρά τα κομμάτια της φλούδας.

Επιπλέον το κοτόπουλο γευστικά θύμιζε βραστό. Δηλαδή δεν είχε κάποιο γευστικό ενδιαφέρον, κάποιο μυρωδικό ή μπαχαρικό ή έστω κάτι πιο spicy ώστε να ξεχωρίσει και έβγαζε μια κοτοπουλίλα. Γενικά πιστεύω πως αυτό το πιάτο αδικείται από την εκτέλεση και θέλει βελτίωση γιατί μπορεί να πάει πολύ πιο ψηλά.

- Χορες τε Φεσεντζούν χ 11€

Κεφτεδάκια από μοσχαρίσιο κιμά σε πλούσια γλυκόξυνη σάλτσα με καρύδια, πελτέ ροδιού και ρύζι σε υπεραρκετή ποσότητα. Πιάτο που μας πρότεινε η ευγενική κοπέλα που πήρε την παραγγελία μας, ως κάτι ιδιαίτερο κι ενδιαφέρον. Και από αυτό περίμενα πολύ περισσότερα αλλά εδώ υπήρξε μια σοβαρή αστοχία-απροσεξία.

Το καρύδι το οποίο περιέχονταν τριμμένο στην άφθονη σάλτσα με την οποία ήταν λουσμένοι οι κεφτέδες ήταν ταγγισμένο, με αποτέλεσμα δυστυχώς να μην τρώγεται καθώς υπερκάλυπτε κάθε γεύση.

Το καρύδι είναι ένας πολύ ιδιαίτερος, νόστιμος και θρεπτικός ξηρός καρπός. Αν όμως δεν διατηρηθεί σωστά, ταγγιάζει πολύ εύκολα. Επειδή στο χωριό έχω μια καρυδιά την οποία κάθε χρόνο τρυγάω με τα χεράκια μου, γνωρίζω πολύ καλά πως είναι η γεύση του καλού, και σωστά διατηρημένου καρυδιού. Δεν θέλει υψηλές θερμοκρασίες εκεί που αποθηκεύεται και όταν σπάζει και αφαιρείται το κέλυφος καλό είναι να φυλαχτεί μέσα σε γυάλινο βάζο (όχι πλαστικό) αεροστεγώς κλεισμένο και κατά προτίμηση στο ψυγείο όπου και διατηρείται σαν φρέσκο για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αφού πληρώσαμε, το επισημάναμε ευγενικά στην κοπέλα προσπαθώντας να της εξηγήσουμε τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο “ταγγισμένο” ώστε να το μεταφέρει στην κουζίνα κι ότι ενδεχομένως να μην είναι και δική τους ευθύνη, ίσως να το πήραν έτσι από τον προμηθευτή τους, έχει συμβεί.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει ο εκάστοτε σεφ… αρκεί να δοκιμάσει το καρύδι, πριν το χρησιμοποιήσει στην σάλτσα του ή στις γαρνιτούρες του ή έστω να μυρίσει το δοχείο στο οποίο το έχει φυλαγμένο. Η μυρωδιά είναι πολύ έντονη και χαρακτηριστική, αποκλείεται να περάσει απαρατήρητη.

Πάντως είναι η τρίτη φορά που μου συμβαίνει κάτι ανάλογο σε εστιατόριο με τον συγκεκριμένο ξηρό καρπό (οι δύο αφορούσαν σε γλυκό και η άλλη σε αυτό το αλμυρό πιάτο) και είναι κρίμα γιατί πραγματικά χαλάει όλη η γεύση. Λίγη παραπάνω προσοχή λοιπόν επιβάλλεται.

Στο τέλος μας κέρασαν ένα γλυκό που ήταν τσουρέκι σιροπιασμένο με ροδόνερο και παγωτό (δικό τους) σαφράν. Πολύ ιδιαίτερο και νόστιμο κλείσιμο.

Ήπιαμε νεράκι βρύσης αρωματισμένο με ένα κλαράκι δυόσμο και μια κόκα κόλα zero x 1,50€. Ο τελικός λογαριασμός ήταν 38,00€ αλλά με την έκπτωση του Αθηνοράματος (25%) έπεσε στα 28,50€ ήτοι 14,25€/άτομο.

Συμπερασματικά το Αναχίτα κάνει φιλότιμες προσπάθειες αλλά επειδή ο ανταγωνισμός και ειδικά στην περιοχή του Χαλανδρίου είναι υπερβολικά μεγάλος, πρέπει να προσπαθήσει πολύ περισσότερο. Θα ήθελα να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα δεδομένου ότι ίσως δεν επιλέξαμε τα δυνατά πιάτα του Αναχίτα. Ίσως και να πέσαμε σε κακή μέρα κι έτυχαν αυτές οι αστοχίες. Θα ήθελα περισσοτερη ένταση στις συνταγές, κάτι που θα γευτώ και θα το θυμάμαι. Με το σκεπτικό ότι τα πρώτα μας ικανοποίησαν αρκετά, οι πρώτες ύλες ήταν καλές (με εξαίρεση το καρύδι για το οποίο αναφέρθηκα παραπάνω), οι μερίδες ήταν πολύ καλές και η εξυπηρέτηση επίσης, θα επιστρέψω κάποια στιγμή. Ελπίζω κάποιος υπεύθυνος να διαβάζει αυτές τις γραμμές και την επόμενη φορά να έχουν υπάρξει βελτιώσεις. Μέχρι τότε δεν θα απέτρεπα κάποιον από το να πάει. Θα ήθελα άλλωστε ν’ ακούσω κι άλλες απόψεις.

28 Ιαν 2018

Το Γελαστό κρεμμύδι δύο χρόνια μετά την πρώτη και μοναδική μου επίσκεψη… μετακόμισε τελικά στα Βόρεια προάστια.

Από έμπιστη φίλη έμαθα ότι για καιρό ήταν τοποθετημένη η ταμπέλα και προφανώς οι εργασίες προχωρούσαν πυρετωδώς και από άλλη έμπιστη μετά από κάμποσες μέρες ότι τελικά άνοιξε. Καλά τα νέα για μας αφού τώρα ήρθε ακόμα πιο κοντά μας.

Έτσι έπεσε η πρόταση και χωρίς δεύτερη σκέψη 3 άτομα Σάββατο 20/01/2018 ανηφορίσαμε κατά Βριλήσσια μεριά. Πολύ εύκολη η διαδρομή, από Λεωφ. Πεντέλης περνάτε το ύψος της Αττικής οδού, μετά το Dominos pizza κάνετε δεξιά και μετά την στρογγυλή πλατεία πάλι δεξιά και φτάσατε. Για όσους ξέρουν το Barbara que … είναι σχεδόν απέναντι.

Προσοχή μόνο σε μια λεπτομέρεια ως προς την τοποθεσία του εστιατορίου το οποίο βρίσκεται δίπλα σε μια πλακόστρωτη πλατεία (πλατεία Αναλήψεως) όπου εκεί ακριβώς τελειώνει και ο δρόμος, ο οποίος σημειωτέων είναι και μονόδρομος. Καλό θα ήταν λοιπόν να μην κάνετε το λάθος να μπείτε στην Εθν. Αντιστάσεως γιατί είναι δύσκολο ειδικά Σάββατο βράδυ να κάνετε αναστροφή.

Ο χώρος δεν είναι το δυνατό του σημείο. Όχι γιατί είναι άσχημος, απλά δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο και άξιο σχολιασμού εκτός από το ότι τα τραπέζια έχουν άνετη διάταξη μεταξύ τους κι αυτό βέβαια είναι πολύ θετικό. Από εκεί και πέρα όμως οι καπνιστές από τους μη, οριοθετούνται νοητά, πράγμα που δεν σας κρύβω ότι θεωρώ γελοίο σε έναν ενιαίο χώρο. Για να είμαι ειλικρινής όμως, δεν αισθάνθηκα επιστρέφοντας στο σπίτι πως είχαν μυρίσει τα ρούχα μου, ούτε και κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί μ’ ενόχλησε φοβερά.

Η πρόσοψη αποτελείται όλη από τζαμαρία ανοιγόμενη και στο βάθος φαίνεται η υπερυψωμένη κουζίνα. Τα ωραία φωτιστικά προς το εσωτερικό –μάλλον το ωραιότερο στοιχείο του χώρου- δεν κατάφεραν να δέσουν με την υπόλοιπη λιτή πλην αδιάφορη διακόσμηση… κι εδώ που τα λέμε… από μόνα τους τι να σου κάνουν;; Κάτι που επίσης θεωρώ πως θέλει βελτίωση είναι οι μουσικές επιλογές, πράγμα που το επεσήμανα και κατ’ ιδίαν στον ιδιοκτήτη. Κινείται σε ελληνικά ακούσματα αλλά θα προτιμούσα μια πιο “ήσυχη” ομοιομορφία.

Η εξυπηρέτηση ήταν υπέρ του δέοντος καλή. Σωστοί χρόνοι, ευγένεια, χαμόγελο και προθυμία είναι τα χαρακτηριστικά που διαπιστώσαμε εμείς εκείνο το βράδυ. Και ο σεφ (και ιδιοκτήτης), όταν σερβιριστούν τα τραπέζια περνάει και συνομιλεί με τους πελάτες για το φαγητό. Ενδιαφέρεται.

Η παραγγελία μας:

Ξεκινήσαμε με πιτάκια αντί για ψωμί χ 0,40/άτομο.

Τα ίδια που ξέρατε όσοι είχατε πάει και στο Φάληρο. Κατά τη γνώμη μου είναι εκπληκτικά, 4 μπαμπάτσικα πιτάκια με μυρωδικά, πάπρικα και λαδάκι που τα προτιμώ χίλιες φορές από το ψωμί. Θα ήθελα βέβαια μιας και δεν ερωτόμαστε γι’ αυτά αλλά χρεώνονται να έχουν κι ένα συνοδευτικό ντιπάκι ή έστω ελίτσες.

- Ντάκος Βασιλικός χ 7,50€

Γαλοτύρι Ηπείρου, ψιλοκομμένη ντομάτα, χειροποίητη σάλτσα πέστο, ροδέλες ελιάς και άγρια ρόκα. Πειραγμένη συνταγή, πρωτότυπη και πολύ ενδιαφέρουσα αλλά δεν θα την ξαναπάρω.

Αθέτησα τον λόγο μου για χατίρι της φίλης που το ήθελε πολύ και όλων αυτών που τον έχουν υμνήσει τόσο πολύ στο παρελθόν. Και δεν θα το ξανακάνω. Και θα γράψω αυτολεξεί αυτό που είχα αναφέρει και τότε στην πρώτη κριτική χωρίς να το έχω δοκιμάσει… Αρνούμαι να πληρώσω 7,50€ για παξιμάδι… ό, τι κι αν έχει αυτό επάνω.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,10€

Φρέσκιες, χρυσαφένιες με ριγανοθύμαρο από πάνω… η απλή συνταγή της επιτυχίας μιας τηγανιτής πατάτας.

- Τυροκαυτερή χ 4,20€

Χειροποίητη, κοκκινωπή και μέτρια καυτερή κατόπιν δικής μας παραγγελίας αφού ερωτηθήκαμε προηγουμένως (σπάνιο φαινόμενο) για τον βαθμό κάψας που την θέλαμε. Πάρα πολύ καλή συνοδεία για τις πατατούλες και τα υπέροχα πιτάκια μας.

- Μανιτάρια πλευρώτους στα κάρβουνα χ 6,90€

Πολύ καλή μερίδα, χωρίς αλλαγή στην τιμή από παλαιότερα και εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι ασύγκριτης νοστιμιάς, σε σχέση με όποιο μανιτάρι πλευρώτους έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Η γεύση του σε κάνει να πιστεύεις πως τρως φιλέτο κρέατος, με μάλλον μοναδικό μυστικό το ψήσιμό τους. Κατά τα άλλα, μπαλσάμικο και μαϊντανός όπως συνήθως (αυτά κατάλαβα εγώ κι ας λέει στον κατάλογο “συνταγή του σεφ” αφήνοντας πολλά υποσχόμενα υπονοούμενα), παρόλα αυτά καμία σχέση με τα συνηθισμένα. Δοκιμάστε τα.

Σουφλέ μελιτζάνας χ 6,80€

Ουσιαστικά δεν είναι άλλο από την παλιά συνταγή με τα ρολάκια μελιτζάνας με ανθότυρο, μπουκίτσες από κοτόπουλο, σάλτσα να πολιτών και χειροποίητο πέστο που έχουν σκεπαστεί με τυρί γκούντα κι έχουν γκραντιναριστεί σε πήλινο στο φούρνο. Μας άρεσε πάρα πολύ.

- Λαχματζούν διαφορετικό και πειραγμένο χ 7,50€

Πίτα λεπτή αναφέρει ο κατάλογος αλλά εμένα μου θύμισε πίτα από σουβλάκι που δεν τη λες και λεπτή. Μοσχαρίσιος κιμάς, φρέσκια σάλτσα ντομάτας, κασέρι και σουτζούκι στο φούρνο.

Προσωπικά προτιμώ την πιο παραδοσιακή εκδοχή. Δεν το βρήκα κακό, αλλά είναι τόσο πειραγμένο που δεν θυμίζει λαχματζούν οπότε πιστεύω πως έπρεπε να έχει άλλη ονομασία. Το ένα άτομο της παρέας βέβαια ξετρελάθηκε. Γούστα είναι αυτά. Το σουτζούκι δεν το αντιλήφθηκα και θεωρώ πως μάλλον υπερίσχυσε το τυρί που υπερκάλυψε όλα τα υπόλοιπα υλικά και αυτά με τη σειρά τους την πίτα που είχε παπαριάσει. Όσο το περιγράφω και το βλέπω και στη photo μου, καταλήγω πως τελικά μάλλον μ’ ενόχλησε περισσότερο η ονομασία που με αποπροσανατόλισε παρά αυτό καθεαυτό το πιάτο.

- Κόκορας κρασάτος χ 9,50€

Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ο πιάτο!!! Επιλογή ανάμεσα σε πατάτες και μακαρόνια και θα ήταν ιεροσυλία να μην επιλέξουμε τα μακαρόνια. Αν δε, ήταν με χοντρό μακαρόνι, θεωρώ πως θ’ απογειωνόταν. Η σαλτσούλα τέλεια, πολύ καλή μερίδα και το μακαρόνι τύπου λιγκουίνι σωστά βρασμένο με μπόλικο τυράκι από πάνω. Δεν έχω λόγια.

- Κότσι χοιρινό μελωμένο χ 12,50€

Λοιπόν. Με φόβο Θεού – γιατί γνωρίζετε τους ενδοιασμούς μου περί του θέματος μην τα ξαναλέω- ομόφωνα αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε μιας και ο κύριος που μας το πρότεινε (αν δεν κάνω λάθος και συνιδιοκτήτης), ήταν ποοολύ σίγουρος ότι δεν έχουμε φάει καλύτερο…!

Σιγοψημένο στο φούρνο (χωρίς την πέτσα του) για 5μιση ώρες όπως αναγράφει ο κατάλογος, με μπύρα και συγκεκριμένα μαύρη μπύρα όπως μας ενημέρωσε ο σεφ Θάνος, δεντρολίβανο σάλτσα μουστάρδας και ρίγανη.

Ήταν εξαιρετικό λοιπόν και αυτό, παρότι δεν ακουγόταν ο δεντρολίβανος που του πηγαίνει τόσο, είχε όμως έστω αρκετή ρίγανη, μια νόστιμη σκουρόχρωμη σαλτσούλα που είχε όντως μελώσει από το πολύωρο ψήσιμο και είχε μια ιδιαίτερη ανεπαίσθητη αψάδα από τη μαύρη μπύρα με μοναδικό ψεγάδι του κατά τη γνώμη μου ότι ήταν πάαααρα πολύ αλμυρό!

Το ένα άτομο της παρέας μάλλον δεν ενθουσιάστηκε όσο οι υπόλοιποι, όμως εγώ πιστεύω πως αν δεν υπήρχε η αστοχία με το αλάτι θα ήταν άψογο. Δεν θα το συγκρίνω με το γνωστό… ξέρετε! Απλά θα πω ότι ήταν πάρα πολύ καλό και η τιμή του πολύ τίμια σε σχέση με τη νοστιμιά αλλά και την ποσότητα του. Συνοδεύτηκε με πατατούλες τηγανιτές κι εδώ θα ήθελα μια διαφορετική εκδοχή πατάτας, με τη φλούδα της ας πούμε. Δοκιμάστε το.

Ήπιαμε 3 κόκα κόλες χ 2€ (η μια δεν χρεώθηκε απ’ ότι βλέπω στην απόδειξη) και μια σόδα χ 1,80€ για το τσακίρ κέφι. Μας κέρασαν μια αξιοπρεπέστατη μους σοκολάτα με παγωτό (ήθελαν να μας προσφέρουν τρεις αλλά θα πεθαίναμε εκειδά) και πληρώσαμε 65€ ήτοι 21,66€/άτομο.

Συμπερασματικά, το Γελαστό Κρεμμύδι -παρά τις δυσκολίες- άλλαξε χώρο αλλά δεν άλλαξε πρόσωπο, ύφος, ούτε νοοτροπία. Εξακολουθεί να προσφέρει εξαιρετικές γεύσεις, καλής ποιότητας πρώτες ύλες, τιμιότατες μερίδες σε αντίστοιχα καλές τιμές. Αυτό που θα ήθελα να δω -κι αυτό ήταν ομόφωνη άποψη- είναι μια ανανέωση στον κατάλογο με νέες συνταγές, γιατί τουλάχιστον το 80% του καταλόγου διαπιστώσαμε ότι εξακολουθεί να είναι ίδιο με το παλιό. Πιστεύω πάντως πως σίγουρα θα γίνουν βελτιώσεις σε όλους τους τομείς γιατί οι ιδιοκτήτες φαίνεται ότι αγαπάνε αυτό που κάνουν και ενδιαφέρονται και για την επιχείρησή τους αλλά και για τους πελάτες που τους στηρίζουν. Εμείς πάντως θα ξαναπάμε.

Το ίδιο θα πρότεινα και σε σας.

17 Ιαν 2018

Ενάμιση χρόνο πριν, σε κριτική μου για τον Μπαρμπαλιά στη Φιλαδέλφεια έκανα μια πρόβλεψη, ότι έκανε την αρχή ώστε ν’ αναπτυχθεί με χώρους εστίασης και η Σμύρνης (κεντρική παράλληλος της Λεωφ. Δεκελείας), αναφέροντας μάλιστα και τον –τότε κενό- χώρο που άφησε πίσω του μετακομίζοντας λίγο πιο κάτω το ζαχαροπλαστείο Συντριβάνι.

Όπερ και εγένετο. Το Beer Alley πήρε την θέση του σ' αυτόν ακριβώς το χώρο. Μας δυσκόλεψε βέβαια περνώντας απ’έξω στο να προσδιορίσουμε αν επρόκειτο απλά για άλλη μια καφετέρια ή για εστιατόριο, καθώς τα φημέ τζάμια του δεν διευκολύνουν την όραση στο εσωτερικό του. Η γραμματοσειρά της επιγραφής με την ονομασία εκ πρώτης επίσης όχι τόσο ευδιάκριτη. Παρόλα αυτά αφού ξεχωρίσαμε το beer… καταλήξαμε.

Ο χώρος λοιπόν εξωτερικά και εσωτερικά είναι αρκετά μεγάλος. Το μεγάλο του πλεονέκτημα γνωρίζοντάς τον από τότε που ήταν ζαχαροπλαστείο εκεί, είναι βέβαια ο εξωτερικός χώρος που είναι αρκετά μεγάλος και κάποτε φιλοξενούσε κι ένα μικρό συντριβάνι από το οποίο προφανώς είχε πάρει και το όνομά του τότε το ζαχαροπλαστείο. Αν δεν απατώμαι... δεν υπάρχει πλέον. Απέναντι υπάρχει ένα κατάφυτο παρκάκι οπότε γενικότερα τις καλοκαιρινές περιόδους είναι αρκετά ευχάριστος.

Εσωτερικά υπάρχουν δύο επίπεδα, στο ισόγειο φιλοξενούνται οι καπνιστές και στον επάνω -μικρότερο- χώρο εκεί που καθίσαμε εμείς, οι μη καπνιστές. Αποχρώσεις του γκρι, με πολύ λιτές διακοσμητικές παρεμβάσεις, χαμηλός φωτισμός, εναλλαγές μέταλλου και ξύλου και βέβαια μπουκάλια μπύρας άπειρων ετικετών κυριαρχούν πίσω από τα μεταλλικά πλέγματα. Το δάπεδο του ισογείου παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς και το μεγάλο υπερυψωμένο μπαρ αριστερά που φιλoξενεί καμιά δεκαριά κάνουλες βαρελίσιων μπυρών και το πόστο του Dj στο πλάι.

Επάνω δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερα ξεχωριστό. Πέντε με έξι τραπέζια σε πολύ άνετη διάταξη, ένας γωνιακός καναπές με δυο χαμηλά τραπεζάκια και μπουκάλια μπύρας πίσω από τα φωτισμένα πλέγματα. Το δάπεδο θαρρώ πως έχει παραμείνει όπως ήταν. Οι τουαλέτες στο υπόγειο είναι ανακαινισμένες και τις βρήκα καθαρές όταν τις επισκέφθηκα. Η μουσική είναι λίγο μονότονη για το γούστο μου και κουραστική. Πολύ ροκιά σε σημείο που παρότι ευτυχώς επάνω που καθίσαμε εμείς, δεν ήταν τόσο δυνατά τα ντεσιμπέλ… από κάποια στιγμή και μετά ένοιωσα την ανάγκη να ψάξω για zanax.

Στην εξυπηρέτηση όλα τα παιδιά ήταν ευγενικά, χωρίς καθυστερήσεις και με πολύ προθυμία ώστε να μας βοηθήσουν στην παραγγελία και γενικότερα στο να μας ευχαριστήσουν, παρά το γεγονός ότι η ηλικία τους προδίδει μικρή εμπειρία στον τομέα.

Ο κατάλογος για το φαγητό διαθέτει 5 σαλάτες, 11 ορεκτικά, 8 κυρίως και 3 ποικιλίες δύο και τεσσάρων ατόμων, ενώ κατάλογος με τις μπύρες διαθέτει πάρα πολλές ετικέτες και από βδομάδα σε βδομάδα απ’ ότι είδα στη σελίδα τους στο fb φιλοξενούν διάφορες βαρελίσιες. Μεταξύ αυτών μου άρεσε που είδα ότι δίνουν βήμα και σε αρκετές αξιόλογες Ελληνικές ζυθοποιίες όπως Voreia, Σόλο, Marea, Kirki κ. α.

Η επίσκεψή μας (δύο άτομα) πραγματοποιήθηκε Σάββατο 16/12/2017 με εκπτωτικό κουπόνι από το διαδίκτυο αξίας 12€ για ελεύθερη επιλογή από τον κατάλογο αξίας 25€.
Η παραγγελία μας

- Τάρτα κοτόπουλου χ 4,80€

Το ωραιότερο πιάτο της βραδιάς. Μας εξέπληξε ευχάριστα με την πολύ ωραία τριφτή βάση και την πεντανόστιμη γέμιση τύπου κις λορέν στην κατάλληλη θερμοκρασία. Ούτε κρύα, ούτε καυτή, ακριβώς όπως πρέπει να σερβιριστεί μια αλμυρή τάρτα έτσι ώστε να μη διαλυθεί όταν τεμαχιστεί αλλά και για αναδειχθούν και τα αρώματά της για περισσότερη ευχαρίστηση. Καλή ποσότητα στρογγυλού σχήματος, σερβιρισμένη πάνω σε λίγη φρέσκια σαλατούλα.

- Λουκανικάκια με κρούστα καλαμποκιού και μπύρας χ 3,90€

Επιλογή κατόπιν παρότρυνσης του ευγενικού σερβιτόρου που είχε την επιμέλεια του τραπεζιού μας, ως μια από τις πιο συχνές επιλογές του κόσμου γενικότερα. Έξι τεμάχια μικρών λουκάνικων Φρανκφούρτης στα οποία παρεμπιπτόντως δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον ώστε να τα φάω σκέτα και ποτέ δεν τα επιλέγω. Εδώ όμως έχουν παναριστεί με μια συμπαθητική ελαφρώς πικάντικη κρούστα που παρότι καθόλου τραγανή όπως περίμενα, σε συνδυασμό με το (μάλλον) μουσταρδένιο ντιπάκι που τα συνόδευε, ήταν ο τέλειος μεζές για τη μπύρα μου.

- Πατάτα γεμιστή με τσένταρ, τραγανό μπέικον και νιφάδες μπούκοβο χ 4,20€

Απογοήτευση. Συνήθως η επιλογή της είναι πολύ ασφαλής... πόση αστοχία να υπάρχει σε μια γεμιστή πατάτα; Εδώ δυστυχώς ήρθε μια μεγάλη πατάτα, τυλιγμένη σε αλουμινόχαρτο με τη φλούδα της και είχε ουσιαστικά μια στρώση τσένταρ με λίγο μπέικον ουσιαστικά σαν επάλειψη από πάνω κι όχι γέμιση. Δεν μας ενθουσίασε καθόλου καθώς η “υποτιθέμενη” γέμιση τελείωσε γρήγορα και έμεινε σχεδόν μια ολόκληρη πατάτα σκέτη.
Ο ορισμός γεμιστή συνήθως προϋποθέτει πως αφού ψηθεί, σκάβεται με το κουτάλι στο εσωτερικό της και η ψίχα που θα βγει ανακατεύεται με τα υπόλοιπα υλικά της γέμισης τα οποία τοποθετούνται όλα μαζί μέσα στην πατάτα για να γκρατιναριστούν.

Και πάμε στα κυρίως

- Κότσι χοιρινό με ξινολάχανο και πατάτες χ 9,30€

Γιατί το κάνω πάντα αυτό το λάθος; Γιατί; Εντάξει, μου αρέσει πολύ αλλά όπου κι αν το δοκιμάσω απογοητεύομαι, με εξαίρεση βέβαια το μοναδικό κότσι εστιατορίου νοτίων προαστίων που ξεκινάει από Φ, κι ενός άλλου στην Κυψέλη από Κ...! Το μέγεθός του ήταν αρκούντος ικανοποιητικό για την τιμή του. Η γεύση του όμως μετριότατη.
Χωρίς πέτσα, στον κατάλογο αναφέρονταν πως έχει σιγοψηθεί με λευκό κρασί και φρέσκο θυμάρι αλλά δεν εμείς στη γεύση δεν αντιληφθήκαμε μυρωδικά και η θερμοκρασία στην οποία ήρθε ήταν χλιαρή απ’ έξω και κρύα στο εσωτερικό. Το ότι σιγοψήθηκε σημαίνει πως έπρεπε να λιώνει από τρυφεράδα, πράγμα που ούτε αυτό συνέβη. Δεν μας άρεσε.

Το ξινολάχανο δεν θα ήθελα να το κρίνω γιατί απ’ όσες φορές το έχω δοκιμάσει, έχω αποφανθεί πως τελικά προφανώς δεν μου αρέσει, οπότε ας μην το αδικήσω. Οι πατάτες ήταν πολύ καλές, με τη φλούδα τους μαλακές και νόστιμες και υπήρχαν και 3 κομμάτια από ψητό κυδώνι στο πιάτο.

- Σνίτσελ με πουρέ πατάτας (πιάτο ημέρας) χ 10,90€

Το πιο κακό πιάτο του Beer alley παρά το ωραίο στήσιμό του. Ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι σνίτσελ λεπτού πάχους, χλιαρό, στεγνό και άγευστο. Σα να τρως άχυρο. Συνοδεύτηκε από λίγο ξινολάχανο και τέσσερεις τούφες πουρέ πατάτας (ή μήπως σελινόριζας;; Δεν θυμάμαι, θα σας γελάσω) ωραία στημένες από κορνέ που στην κορυφή τους είχαν κύβο κόκκινης πιπεριάς που έδινε χρώμα στο πιάτο. Ωραίο πιάτο οπτικά αλλά γευστικά δεν…

Ήπιαμε μια μπύρα weiss χωρίς αλκοόλ (το ρίξαμε έξω πάλι, ένεκα αντιφλεγμονώδους) χ 4,30€ και ο συνολικός λογαριασμός ήρθε στα 37,40€ από τα οποία αφαιρέθηκαν τα 25€ της προσφοράς και πληρώσαμε επιπλέον 12,40€. Μαζί δηλαδή με το κουπόνι που ήταν 12€ ουσιαστικά το δείπνο αυτό μας στοίχισε 24,40€ ποσό πάρα πολύ καλό για την ποσότητα που φάγαμε, όχι όμως τόσο καλό για το γευστικό κομμάτι του θέματος. Ως εκ τούτου οι τρεις ντοματούλες μάλλον είναι πολύ γενναιόδωρες στο vfm, αλλά θα είμαι επιεικής λόγω του σχετικά μικρού χρόνου ζωής της συγκεκριμένης μπυραρίας.

Σημειώνω εδώ ότι στην δική μας επίσκεψη το ποσό στην απόδειξη που εκδόθηκε αφορούσε μόνο στην επιπλέον διαφορά που προέκυψε και όχι και στο ποσό του κουπονιού ως όφειλε. Είναι κάτι που δεν με απασχολεί καθόλου, απλά επειδή αναφέρθηκε από την χρήστη Αnastassiosa ότι είναι τυπικοί σε αυτό (και δεν την αμφισβητώ), θεωρώ ότι πρέπει να πω ότι προφανώς δεν συμβαίνει πάντα.

Στο Βeer alley που μετράει ήδη ένα χρόνο ζωής, πήγα με λίγες προσδοκίες αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα να χρησιμοποιήσω κουπόνι για πρώτη φορά. Σκεπτόμενη όπως πάντα το κομμάτι του φαγητού πρώτα, στο οποίο προσωπικά δίνω περισσότερη σημασία, δε μπορώ να πω ότι με κέρδισε, δεδομένου ότι πήγε να γίνει μια καλή αρχή με τα ορεκτικά αλλά στο κυρίως θέμα τα χαλάσαμε. Θα ήθελα να δώσω όμως κι άλλη ευκαιρία γιατί πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν εστιάζεται στην ποιότητα των πρώτων υλών, κι απ’ ότι φαίνεται ο σεφ το προσπαθεί όσο μπορεί αν κρίνω από τη φροντίδα στο στήσιμο των πιάτων και το μενού γενικότερα. Επιπλέον όλες οι μερίδες είναι πολύ καλές ποσοτικά και σε λογικές τιμές. Αυτό που μου έλειψε ήταν η ένταση και η νοστιμιά, το σημαντικότερο δηλαδή, όμως η εκτέλεση μιας συνταγής πάντα σηκώνει βελτιώσεις.

Υπό αυτό το σκεπτικό λοιπόν και συνυπολογίζοντας την πολύ καλή πρόθεση και διάθεση από πλευράς εξυπηρέτησης θα προτιμήσω μια καλή ενδεχομένως ανοιξιάτικη μέρα για επανάληψη ώστε να απολαύσω και τον άνετο εξωτερικό χώρο.
Για την ώρα, δεν θα μπω στη διαδικασία να πω αν το προτείνω ή όχι, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που άλλα διαβάζουν και άλλα καταλαβαίνουν… μην το πάρει κανείς κατάκαρδα κι έχουμε και καμία αυτοκτονία.