PONTIKI

Μέλος από: Ιουν 2011

20 Μαι 2019

Όταν πρόκειται για κάτι καλό πέφτει σύρμα. Κι όταν λέμε σύρμα πλέον εννοούμε, εκ πρώτης… το ποστάρισμα σε fb ή instagram. Είναι δηλαδή αυτό που λέμε ότι χορταίνει πρώτα το μάτι. Μετά ακολουθούν και τα σχόλια με τα αντίστοιχα tips. Καλό; Ακριβό; Αδιάφορο; Άξιζε τα λεφτά του; Όταν δε, γνωρίζεις πάνω κάτω και τις γευστικές προτιμήσεις του ατόμου που ποστάρει και ξέρεις ότι ταιριάζουν με τις δικές σου, μερικές φορές δεν ρωτάς καν. Σπεύδεις απλά να δοκιμάσεις.

Οπότε το Daily Dose, δεν χρειάστηκε να περιμένω την κριτική της φίλης Ucook για να καταλάβω ότι έπρεπε να το επισκεφθώ. Ένα προγενέστερο ποστάρισμά της ήταν αρκετό. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως πάντα συμπίπτουν οι απόψεις. Το (δικό μου) ζητούμενο άλλωστε δεν είναι αυτό. Ούτε είναι το να γράψω για να “ανεβάσω” ή να “κατεβάσω” βαθμολογίες, όπως διάβασα πρόσφατα εδώ μέσα και ομολογώ ότι μου χτύπησε άσχημα. Το ζητούμενο είναι η χαρά της αναζήτησης και της ανακάλυψης ασχέτως -για μένα- με το αν είναι δική μου ή μου την έχουν υποδείξει φίλοι-γνωστοί ή ακόμα και άγνωστοι, και τέλος φυσικά είναι η καταγραφή της εμπειρίας. Εδώ δεν είμαστε ούτε δικαστές, ούτε οι μεγάλοι του γένους γευσιγνώστες.

Έτσι λοιπόν το Daily Dose ήταν θέμα χρόνου να καταλήξει και στα δικά μου… σαγόνια! Άνοιξη γαρ, δύο άτομα πήραμε και την Μόκα παρεούλα και ανηφορίσαμε προς Μελίσσια μεριά για brunch. Ουσιαστικά είναι σε έναν δρόμο πίσω από το μαύρο πρόβατο. Για λοιπές λεπτομέρειες, ανατρέξτε στις οδηγίες της Ucook ή στο gps σας, δεν είναι δύσκολο πάντως να το βρείτε. Διαγώνια και απέναντί του βρίσκεται κι ένας Σκλαβενίτης αν θέλετε κάποιο σημάδι.

Καθημερινή πρωί προς μεσημέρι και συγκεκριμένα μετά τις διακοπές του Πάσχα οπότε πολύς κόσμος δεν είχε προφανώς επιστρέψει από τις εξορμήσεις του κι έτσι ήταν αρκετά χαλαρά με 3-4 ακόμα παρέες. Ρωτήσαμε αν δέχονται 4ποδα στον έξω (κλειστό ακόμα) χώρο, μας απάντησαν θετικά με μεγάλη προθυμία και αμέσως μας έφεραν μπολ με νεράκι.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, λιτός και καθαρός. Πρέπει να είναι καινούριος και πρόσφατα φτιαγμένος ή ανακαινισμένος γιατί διαπίστωσα ότι μυρίζει καινουργίλα μέσα. Το βλέμμα μου τράβηξε το μεγάλο ρολόι από μπορντωκόκκινα φλυτζάνια τσαγιού και τα κουταλομαχαιροπίρουνα μέσα σε plexiglass. Οι τουαλέτες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και είχαν και ειδικούς κάδους για “γυναικεία απορρίμματα” που πρώτη φορά συνάντησα.

H εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, δεν είχαμε το παραμικρό παράπονο στην μεταξύ μας επικοινωνία, πλην ενός φάουλ που διαπιστώσαμε στο τέλος το οποίο καταγράφηκε στ’αρνητικά. Ενώ όπως διαβάσαμε και όπως διαπιστώσαμε στα γύρω τραπέζια υπήρχε με τον λογαριασμό κέρασμα (σουδάκια), σε εμάς δεν έφεραν τίποτα...!

Παραγγείλαμε:

Από την κατηγορία fried dose:

- Σπιράλ τηγανητής πατάτας με καπνιστή πανσέτα χ 5,50€

Επιλέξαμε αυτές με την καπνιστή πανσέτα, ντομάτα καρέ και τσένταρ. Ήταν λεπτοκομμένες σας τσιπς, τραγανές και νόστιμες. Σερβιρίστηκαν σε βαθύ πιάτο, τούρλα ένα βουνό με μπόλικο τσένταρ περιχυμένο από πάνω αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να υπήρχε σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα και η πανσέτα. Κατά τα άλλα είναι μια must επιλογή για τους λάτρεις της πατάτας.

Από την κατηγορία egg-cellent dose:

- Ομελέτα με καπνιστό φιλέτο γαλοπούλας και πιπεριές χ 6€

Ήρθε ανάμεσα σε ψωμί σαν αυτό των burger συνοδεία λίγης πράσινης σαλάτας με δροσερό ντρέσινγκ φρούτων. Ήταν μια πάρα πολύ καλή επιλογή και σε ικανοποιητική ποσότητα. Αν είχα μια παρατήρηση θα ήταν μόνο ως προς την περιγραφή του καταλόγου, που ανέφερε τραγανό φρέσκο ψωμάκι. Το ψωμάκι ναι μεν ήταν φρέσκο και αφράτο αλλά τραγανό δεν ήταν σε καμία περίπτωση. Οπότε εγώ περίμενα ότι θα ήταν τύπου φρυγανισμένο ή κάτι τέτοιο όπως για παράδειγμα στα croque madame και θα το προτιμούσα να πω την αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση η ομελέτα που ήταν και το βασικό υλικό μας άρεσε πολύ.

Από την κατηγορία Dutch pancakes:

- Dutch choco x 7,50€

Πρόκειται για αφράτη ζύμη ψημένη σε μαντέμι κι από πάνω, πραλίνα φουντουκιού, φυστικοβούτυρο, bueno, πραλίνα λευκή, μπισκότο oreo, κόκκινα φρούτα (σε μπολ ξεχωριστά) και άχνη ζάχαρη. Τούμπανο λέμε! Όταν λέμε αφράτη ζύμη μιλάμε για αφρό στην κυριολεξία και αν στο τέλος γίνεται –ευχάριστα- μπουχτιστικό, σε αυτό ευθύνονται όλα τα υλικά από πάνω και όχι στη ζύμη.

Πληρώσαμε 19 ευρώ και φύγαμε χορτάτοι αφού πήραμε τη δόση μας και για πρωινό αλλά και γλυκάκι. Θέλω οπωσδήποτε να δοκιμάσω το skillet cookie που έχω ένα προαίσθημα ότι θα μου αρέσει ακόμα πιο πολύ.

Δεν γνωρίζω καλά την περιοχή των Μελισσίων ώστε να σας πω αν το Daily Dose έχει κάποιον ανάλογο ανταγωνιστή σε αυτή την κατηγορία, παρόλα αυτά η προσπάθεια είναι αρκετά καλή και αξίζει δοκιμής αν είστε κοντά.

16 Μαι 2019

Choureal…Μεγάλη ανακάλυψη! Να είναι καλά ο συνάδελφος Νίκος που μου πρότεινε το συγκεκριμένο διαμαντάκι. Λοιπόν σήμερα θα σας συστήσω το Choureal.

Η σπεσιαλιτέ του; Τα choux και τα προφιτερόλ. Λίγα και καλά.

Βρίσκεται σε ένα στενάκι κάθετο στην Ερμού στο ύψος του Ματσούκα, πολύ κοντά στο Σύνταγμα. Απ’ ότι είδα στο site τους έχουν άλλο ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

Πρόκειται για έναν πολύ μικρό χώρο, σε γκρι αποχρώσεις με ανοιχτό εργαστήριο και μπροστά βιτρίνα που μοιάζει (δεν ξέρω αν είναι) με μάρμαρο μαύρο με λευκά νερά. Τo σταντ με τις σοκολάτες και τα κουτιά με τη φίρμα του μαγαζιού σε βεραμάν χρώμα καθώς και η οροφή με την πρωτότυπη διακοσμητική κατασκευή ίδιου χρώματος που μοιάζει με αιωρούμενες ασύμμετρες στήλες αποτελούν μια πολύ ωραία αντίθεση.

Δεν θα σταθώ περισσότερο στον χώρο γιατί δεν κάθισα εκεί για γλυκό αλλά πήρα πακέτο, οπότε δεν εστίασα σε λεπτομέρειες καθώς το βλέμμα μου είχε καρφωθεί στην βιτρίνα με τα γλυκά. Το μόνο που θυμάμαι επιπλέον είναι ότι είχε κάποια τραπεζάκια έξω στην πλευρά της εισόδου (5-6 θαρρώ) κι έναν πάγκο με ψηλά σκαμπό στη γωνία που βρίσκεται κατά κάποιο τρόπο σε μια μικρή στοά (αν δεν απατώμαι μέσα δεν υπάρχει χώρος για τραπεζοκαθίσματα).

Η εξυπηρέτηση στην ολιγόλεπτη παρουσία μου εκεί ήταν πάρα πολύ καλή από μια κοπέλα που ήταν πρόθυμη να απαντήσει στις απορίες μου και να εξηγήσει τα πάντα.

Λοιπόν εδώ ξεχάστε τα profiterole με choux γεμισμένα από σαντιγύ, μόδα η οποία στο όνομα του κέρδους τείνει να καταστρέψει το συγκεκριμένο γλυκό και μάλιστα μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι την υιοθετούν πλέον και μεγάλα (κάποτε σοβαρά) ζαχαροπλαστεία με ιστορία χρόνων από πίσω τους.

Τα βλέμματα όμως όπως προανέφερα τραβάει η βιτρίνα με τα εξής (χειροποίητα) γλυκά: Choux, εκλαίρ, Paris-Brest, profiterole. Ανά μια ώρα βγάζουν από το φούρνο φρεσκότατα choux τα οποία γεμίζουν είτε με κρέμα patisserie είτε με παγωτό. Επίσης εκτός της κλασσικής patisserie, υπάρχουν και κρέμες με γεύσεις αναλόγως εποχής πχ φυστίκι, λεμόνι, μόκα κτλ.

Στο Choureal λοιπόν το προφιτερόλ στήνεται επί τόπου. Τα σουδάκια γεμίζονται είτε από την δική τους χειροποίητη κρέμα patisserie με φυσική βανίλια όπως διαπίστωσα ιδίοις όμασι αλλά και…στόμασι, είτε από χειροποίητο (επίσης δικής τους παραγωγής) παγωτό!!! Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από τις προτιμήσεις του κάθε πελάτη.

Υπάρχουν γύρω στις 5 με 6 μεγάλες γυάλες με σάλτσες κάθε λογής ώστε να επιλέξετε (bitter σοκολάτα, γάλακτος, gianduja, λευκή, πραλίνα, καραμέλα γλυκόριζα κτλ), ισάριθμες μικρότερες με φρέσκα φρούτα, και τέλος άλλες τόσες και περισσότερες επιλογές σε toppings ώστε να επικαλύψετε το γλυκό σας (μπισκότο βουτύρου δικό τους, καραμελωμένους ξηρούς καρπούς ή αλλιώς κροκάν, φυστίκι Αιγίνης, τριμμένο oreo, καρύδα, σαντιγύ κτλ. )

Το προφιτερόλ, διατίθεται σε τρία μεγέθη, το ατομικό που έχει δύο σουδάκια μέσα και άλλα δύο διαδοχικά μεγαλύτερης χωρητικότητας (δεν συγκράτησα τον αριθμό των choux).

Εγώ ζήτησα σε πακέτο δύο ατομικά προφιτερόλ με δύο ειδών σάλτσες το καθένα:

- Προφιτερόλ με λευκή σοκολάτα και καραμέλα χ 3,70€

Οι σάλτες ήταν υπέροχες και οι δύο με έμφαση στην καραμέλα την οποία λατρεύω έτσι κι αλλιώς και παρότι ιδιαίτερες και γλυκές από την φύση τους και οι δύο, δεν με λίγωσαν. Η επικάλυψη που διάλεξα ήταν φυστίκι Αιγίνης στην λευκή και μπισκότο βουτύρου στην καραμέλα. Τα σουδάκια ήταν πάρα πολύ ωραία, η δε κρέμα patisserie με την οποία ήταν γεμισμένα ήταν βελούδινη και γευστική και οι κόκκοι της βανίλιας ήταν εμφανείς μέσα της.

- Προφιτερόλ με bitter σοκολάτα και gianduja x 3,70€

Άλλη μια εξαιρετική επιλογή που απόλαυσα. Επέλεξα να επικαλυφθεί με αμύγδαλο κροκάν ενώ για τα λοιπά στοιχεία ισχύουν τα ως άνω.

Συμπερασματικά θα πω με σιγουριά ότι πρόκειται για ένα από τα ωραιότερα προφιτερόλ που έχω δοκιμάσει, παρά το γεγονός ότι το πήρα πακέτο και μάλιστα δεν το δοκίμασα άμεσα αλλά μετά από αρκετές ώρες τις ίδιας ημέρας και αφού είχε τοποθετηθεί στο ψυγείο. Θα κλείσω όπως ξεκίνησα. Το Choureal κάνει λίγα και τα κάνει πάρα πολύ καλά. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω, νομίζω μια δοκιμή μπορεί να πείσει τον καθένα και κατά τη γνώμη μου, σίγουρα αξίζει.

24 Απρ 2019

Μια νέα άκρως ενδιαφέρουσα άφιξη στην πολυκοσμική πλέον Φιλαδέλφεια. Ευτυχώς πρόκειται για έναν από τους πιο καλαίσθητους χώρους της περιοχής, με την υπογραφή του διπλανού Baratin, που δεν ξέρω με ποιον τρόπο ακριβώς συνδέονται (αν δηλαδή είναι αδερφάκια να το πω έτσι), το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει κάποια σχέση καθώς ο υπεύθυνος - επιβλέπων τον χώρο του Tarte Tatin είναι πρόσωπο που συνεταιρίζεται και με το Baratin.

To Tarte Tatin, κατά τη γνώμη μου θα ανεβάσει αρκετά σκαλοπάτια το επίπεδο περιοχής στην οποία, δυστυχώς, αν πάμε λίγο παρακάτω στο ύψος της -κορεσμένης- πλατείας, θα τολμήσω να πω ότι επικρατεί ένας αχταρμάς επιλογών που δεν αναδεικνύει πολλά από τα υπάρχοντα μαγαζιά (εστίασης αλλά και καφετέριες).

Πρόκειται για μια boutique neo bistro όπως αυτοπροσδιορίζεται, με Γαλλικές επιρροές, το μαρτυρά και το όνομά του άλλωστε. Μετρά μόλις 15 μέρες ζωής, αφού άνοιξε στις 21 Μαρτίου. Δύο chef ο Νικόλας Νικολακόπουλος και ο Ζήσης Γκούντας απ’ ότι διάβασα στο διαδίκτυο έχουν επιμεληθεί το menu.

Ο χώρος είναι αυτός που κερδίζει τις εντυπώσεις με το που θα περάσεις το κατώφλι του. Πανέμορφος, cozy, ζεστός και χαλαρωτικός με ευρωπαϊκό αέρα. Παρότι διαφορετικό, έχει αρκετά κοινά στοιχεία με το Baratin στην διακόσμηση. Ο χαμηλός φωτισμός, τα φωτιστικά με τα αμπαζούρ και οι γλάστρες με τις κέντιες σε κάποιες γωνίες σε συνδυασμό με το ανοιχτό μπεζ χρώμα του ξύλου με το οποίο έχει επενδυθεί η μπάρα και μέρος της οροφής, είναι μερικά από αυτά. Το πετρόλ χρώμα σε κάποιους τοίχους, το πιάνο, τα λιτά κάδρα, οι μπερζέρες με τα vintage υφάσματα, η υπέροχη jazz μουσική, η βιτρίνα και οι γυάλες με τα γλυκά, τάρτες, μακαρόν, κέκι κτλ. συνθέτουν μια πολύ όμορφη και ρομαντική συγχρόνως ατμόσφαιρα.

Στα θετικά επίσης ότι ο εσωτερικός χώρος είναι Άκαπνος (επιτέλους) και το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στον εξωτερικό χώρο όπου υπάρχουν άνετοι μεταλλικοί καναπέδες με μαξιλάρες αλλά και στον επάνω όροφο μόνο στο μπαλκόνι. Επάνω ο χώρος συνεχίζει στο ίδιο ζεστό και όμορφο μοτίβο με το ανοιχτό εργαστήριο να το ενισχύει. Επάνω βρίσκονται και οι προσεγμένες τουαλέτες με τους διαφόρων σχημάτων vintage κρεμαστούς καθρέφτες.

Η εξυπηρέτηση από νέα παιδιά με το κατάλληλο στυλ, με ευγένεια, προθυμία και αμεσότητα.

Στο Tarte Tatin πας για καφέ, γλυκό, κοκτέιλ ή και αλμυρές επιλογές με συνοδεία κάποιου κρασιού από μια πολύ αξιόλογη wine lisτ (λεπτομέρειες ως προς το τελευταίο θα δώσουν οι πιο λάτρεις του είδους).

Eμείς (3 άτομα) το επισκεφθήκαμε Παρασκευή 5/4/2019 για γλυκό φυσικά, αφού είχε προηγηθεί επικοινωνία ώστε να πληροφορηθούμε αν υπάρχουν vegan επιλογές, καθώς κάποιοι νηστεύουμε. Επιλέξαμε:

- Τάρτα σοκολάτας vegan x 4,50€

Υπέροχη γκανάζ σοκολάτας ίσως από τις πιο βελούδινες και γευστικές που έχω δοκιμάσει σε vegan εκδοχή. Η βάση ήταν αρκετά λεπτή συγκριτικά με τις συνηθισμένες βάσεις τάρτας και πολύ τραγανή. Προφανώς η απουσία βουτύρου ζωικής προέλευσης ευθύνεται (με την καλή έννοια) γι’ αυτήν την τραγανότητα και σίγουρα αυτή η εκδοχή δε μπορεί να δώσει αφράτη ζύμη αλλά περισσότερο μπισκοτένια. Παρόλα αυτά είναι γευστικότατη και στο σύνολό της αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή είτε είναι κάποιος vegan είτε όχι.

- Κέικ σοκολάτας (vegan) x 2,50€

Άλλη μια vegan αξιοπρεπής επιλογή, που μπορεί να μην με ενθουσίασε όσο η τάρτα όμως και μόνο το γεγονός ότι υπάρχει σαν εναλλακτική επιλογή εκτός της τάρτας, για κάποια μερίδα του κόσμου, είναι σαφώς εκτιμητέο.

Ήταν γευστικό, είχε λίγη σάλτσα φράουλας και από πάνω κομμάτια σοκολάτας και ήταν και αρωματικό (μου έβγαζε κάτι σε πορτοκάλι αλλά δεν το λέω με σιγουριά). Αυτό που δεν μου άρεσε πολύ ήταν το γεγονός ότι είχε τόση υγρασία που γινόταν λάσπη στο στόμα. Γενικά η υγρασία είναι ένα στοιχείο που αναδεικνύει τα κέικ και μάλιστα τα βοηθάει να διατηρούνται περισσότερο φρέσκα, αλλά εδώ μάλλον ο συνδυασμός της συνταγής είχε ξεπεράσει αυτά τα όρια. Να σημειώσω εδώ ότι η τιμή του φαίνεται πολύ καλή, όμως η μερίδα δεν ήταν ιδιαιτέρως μεγάλη.

- Προφιτερόλ χ 7€

Ξεχάστε τις κλασικές παρουσιάσεις σε μπολ ή ποτήρι. Εδώ σερβίρεται σε εστιατορική εκδοχή, μέσα σε μεγάλο πιάτο. Τα αφράτα σου ξεκουράζονται πάνω σε στρώσεις παγωτού βανίλιας, επάνω τους υπάρχει αν θυμάμαι καλά ένας πολύ λεπτός δίσκος σοκολάτας από πάνω άλλο ένα σου και τέλος η σάλτσα περιχύνεται πάνω από όλα αυτά την στιγμή του σερβιρίσματος (πολύ λιγουρευτική στιγμή αυτή).

Το 3 άτομο της παρέας που το απόλαυσε μας είπε τα καλύτερα και από την έκφραση μόνο του προσώπου καταλάβαμε ότι πρόκειται για μια πολύ καλή επιλογή, που δεν βλέπουμε την ώρα να δοκιμάσουμε κι εμείς. Αυτό που επίσης θέλω πως και πώς να δοκιμάσω είναι το φοντύ σοκολάτας… Σύντομα θα γίνει κι αυτό.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 15€ και τα απολαύσαμε όλοι, όλα! Η όλη ατμόσφαιρα μας άρεσε πάρα πολύ. Σε δεύτερη επίσκεψή μας δοκιμάστηκε από φίλη και το μοελέ με την ρευστή καραμέλα και το τουίλ αμυγδάλου κι αυτό απέσπασε πολύ θετικές εντυπώσεις.

Ο κατάλογος γενικότερα στις γλυκές γεύσεις που προσανατολιστήκαμε εμείς περιλαμβάνει, έξι γλυκά εστιατορικού τύπου που κυμαίνονται από 6,50-8€ μεταξύ αυτών η ομώνυμη Γαλλικής προέλευσης τάρτα (tarte tatin) καραμελωνένων μήλων, crème brulee, μιλφέιγ, μοελέ (κάτι σαν σουφλέ φανταστείτε αλλά σε πιο ρευστή μορφή με καραμέλα μέσα), προφιτερόλ και Pari brest.

Επίσης μπορείτε να γευτείτε παρέα για παράδειγμα με τον καφέ σας, μικρά μακαρόν (1,20€), cookies (1€), κεκάκια φινανσιέ & μπισκότα μαντλέν (1€) αλλά και ατομικές τάρτες (4,50€), εκλαίρ (3,70€) και φυσικά το ζεστό φοντύ στα 22€ (τσουχτερή τιμή). Οι τιμές είναι γενικά είναι λίγο τσιμπημένες, αλλά η συνολική εμπειρία αξίζει κατά τη γνώμη μου.

Συμπερασματικά το Tarte Tatin ήρθε για να μείνει. Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς, θα πω ότι την ίδια πρόβλεψη έκανα πριν 3 περίπου χρόνια για το Baratin και δεν έπεσα έξω… γιατί η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται! Στο ίδιο μήκος κύματος είμαι σίγουρη ότι θα κινηθεί και το Tarte Tatin το οποίο ήρθε για να δώσει έναν άλλο αέρα, να δώσει κάτι διαφορετικό.

Επιλογές για γλυκό (και όχι μόνο) υπάρχουν κι άλλες στην Φιλαδέλφεια, αλλά το Tarte Tatin έχει τον δικό του χαρακτήρα και δεν μοιάζει με κανέναν άλλο μέχρι στιγμής. Έχει γλυκά άλλου επιπέδου, όλες οι παρασκευές είναι εκλεπτυσμένες και χειροποίητες και αυτό γίνεται εύκολα αντιληπτό από τις γεύσεις. Ανυπομονώ να δοκιμάσω κι άλλα γλυκά του αλλά και κάποια από τα αλυμά σε σύντομη επίσκεψη.

Μέχρι στιγμής, για όλα τα παραπάνω, φυσικά... Προτείνεται.

Καλή Ανάσταση σε όλους με υγεία!!!

19 Απρ 2019

Μερτιότης, μετριοτήτων, τα πάντα μετριότης… ή αλλιώς Αγγελάκια.

Σουβλακερί με διάκοσμο που θυμίζει ρουστίκ ταβέρνα επαρχίας και μάλιστα πολυτελείας θα έλεγα, αν θυμηθώ τους πολυέλαιους που κρέμονταν από το ταβάνι.

Μεγάλος χώρος εσωτερικά με ξύλο σκούρας απόχρωσης, βαριά τραπεζοκαθίσματα, κουρτινάκια κεντητά μηχανής στα παράθυρα, πολυέλαιοι, ανοιχτή κουζίνα και τουαλέτες περιποιημένες με vintage στοιχεία. Εξωτερικά υπάρχει μεγάλη αυλή σκεπασμένη με πέργκολα, που σίγουρα το καλοκαίρι έχει μεγάλο αβαντάζ.

Εξυπηρέτηση καλή σε ώρα μη αιχμής βέβαια, ημέρα Παρασκευή αρχές Φεβρουαρίου γύρω στις 5:30 το απόγευμα, με μόλις 3 άτομα ακόμα γύρω μας.

Η παραγγελία δύο ατόμων:

- Πίτα γύρο κοτόπουλο χ 2,70€

Πανάκριβο, μικρό σε μέγεθος, αδιάφορο σε γεύση. Δηλαδή τώρα που θα έρθει και η ανατίμηση των σουβλακίων που θα το πάνε τ’ αγγελάκια; Στα 5 γιούρο την πίτα; … Έλεος.

- Πίτα (γίγας) αγγελάκια καλαμάκι κοτόπουλο χ 5,70€

Επίσης πανάκριβο ακόμα και για γίγας, με πολύ πατάτα και στεγνό κοτόπουλο. Είναι η φάση που ακόμα και καλό να ήταν, σου την βαράει η τιμή για το ταπεινό αυτό προϊόν που σου προσφέρεται, που τα επισκιάζει όλα.

- Καλαμάκι κοτόπουλο στήθος χ 2,10€

Σερβιρισμένο μέσα σε κόκκινη κούπα εμαγιέ με λαδόκολλα μισή φέτα λεμόνι και μια φέτα ψωμί. Αδιάφορο και το κρέας και το στήσιμο με τιμή που θα έπρεπε να έχει το προαναφερθέν πιτόγυρο.

- Καλαμάκι σεφταλιά χ 2,10€

Δύο κομμάτια σαν σουτζουκάκια στο μέγεθός κι αυτά μέσα σε εμαγέ κούπα (χωρίς καλαμάκι) με μια φέτα ψωμί. Όταν τα βάλαμε στο πιάτο -γιατί όπως καταλαβαίνετε μέσα στην κούπα δεν κόβονται- έμοιαζαν με κάτι που δεν θέλω να παρομοιάσω. Και η γεύση τους κάθε άλλο παρά με σεφταλιά έμοιαζε.

- Πατάτες με απάκι, παρμεζάνα και λάδι τρούφας χ 5,20€

Στρογγυλές πατάτες σε τηγανάκι σερβιρισμένες, αρκετή ποσότητα ομολογώ από απάκι κομμένο σε κύβους αλλά γευστικά δεν είχε καθόλου ενδιαφέρον ούτε ένταση. Επίσης το λάδι τρούφας απουσίαζε εντελώς και όταν το είπαμε στο παλικάρι που μας πήρε την παραγγελία μας είπε ότι θα ξέχασαν να το βάλουν στην κουζίνα, το πήρε και το έφερε μετά από λίγο πίσω. Δηλαδή 5 άτομα ήμασταν στο μαγαζί εκείνη την ώρα όλα κι όλα, δεν θέλω να φανταστώ το βράδυ κατά τις 9 τι θα έκανε η κουζίνα.

Πληρώσαμε μαζί με μια κόκα κόλα 330ml (χ 2,40! ) συνολικά 21€ και στουμπώσαμε αλλά δεν το ευχαριστηθήκαμε.

Συμπερασματικά, ο χώρος δεν τρώγεται, οπότε πρέπει να φτιάξουν την ποιότητα και να μειώσουν τις τιμές γιατί σουβλατζίδικα υπάρχουν πάρα πολλά. Εμείς στ'Αγγελάκια δεν θα ξαναπάμε. Εσείς μπορείτε να κάνετε ό, τι σας φωτίσει ο Θεός.

12 Απρ 2019

Τα παλαιότερα χρόνια κατά τις περιόδους νηστείας, έβρισκα ιδιαιτέρως ενοχλητικό το γεγονός ότι έπρεπε να περιορίζομαι κάθε Σάββατο -καθιερωμένη ημέρα της εβδομάδας εξόδου αποκλειστικά για φαγητό- σε επιλογές ανάμεσα σε καλαμαράκια, χταποδάκια, γαρίδες και πατάτες, καλαμαράκια, χταποδάκια, γαρίδες και ξανά καλαμαράκια… άντε και καμιά μακαρονάδα ορφανή.

Ευτυχώς, τα τελευταία πλέον χρόνια υπάρχει η τάση να αυξάνονται όλο και περισσότερο οι επιχειρήσεις εστίασης που προσαρμόζουν -αυτές τις περιόδους- στο μενού τους χορτοφαγικές επιλογές και μάλιστα ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες.

Το Trivoli είναι ένα καφενείο που απευθύνεται κυρίως σε vegan κοινό αφού στο μενού του, δεν υπάρχουν πιάτα με πρώτες ύλες ζωικής προέλευσης αλλά ούτε και παράγωγά τους. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως δεν είναι ευπρόσδεκτοι και μη vegan.
Το πιο εντυπωσιακό όμως είναι ότι όλα τους τα πιάτα είναι τόσο εμφανισιακά όσο και γευστικά ίδια με τα πιάτα που περιέχουν ζωικές πρώτες ύλες.

Ας τα πάρω όμως από την αρχή.

Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο παρόλα αυτά δεν είναι κακός. Είναι μεγάλος, σε δύο επίπεδα, με αποχρώσεις λαδί και μπορτνώ, πολύ λιτή διακόσμηση και σε πολύ άνετη διάταξη τα τραπεζοκαθίσματα. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι λίγο περισσότερο φωτισμό καθώς οι σκούρες αποχρώσεις των τοίχων σε συνδυασμό με το χαμηλό φως καθιστούν τον χώρο αρκετά μουντό.

Η εξυπηρέτηση άριστη. Από την τηλεφωνική επικοινωνία που προηγήθηκε για την κράτηση, μέχρι την στιγμή της αποχώρησής μας, μας είχε αναλάβει ο συμπαθέστατος ιδιοκτήτης που είναι και συντοπίτης μου (Ρεθεμιώτης), υπήρξε μια θερμότατη κι ευγενέστατη αντιμετώπιση. Μας κατατόπισε πλήρως για τα πιάτα, τα συστατικά και τις παρασκευές τους (παρεμπιπτόντως στην κουζίνα είναι και η σύζυγός του).

Να αναφέρω μάλιστα ότι όταν τον ενημερώσαμε ότι δεν είμαστε vegan απλά νηστεύουμε, μας είπε ότι η γνώμη μας έχει ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα για εκείνους. Γενικότερα είχαμε μια άκρως εποικοδομητική συζήτηση μαζί του και ανταλλάξαμε ενδιαφέρουσες απόψεις.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι έσπευσε να μας ενημερώσει για το ότι οι μερίδες είναι μεγάλες (πράγμα που διαπιστώσαμε και ιδίοις όμμασι από τα γύρω τραπέζια), οπότε και μας φρέναρε στην παραγγελία μας.

- Μικρή ποικιλία χ 5€

Περιλαμβάνει σνίτσελ μανιταριών (6 τμχ), καροτοκεφτέδες (4 τμχ) φακοκεφτέδες 4 (τμχ) και συνοδεύεται από πατατοσαλάτα με εξαιρετική vegan μαγιονέζα και μπρουσκετούλες (4τμχ) με τζατζίκι ηλιόσπορου.

Πρόκειται για τα πιο γευστικά τηγανιτά μανιτάρια πανέ που έχω δοκιμάσει (τραγανή χωρίς περιττά λάδια κρούστα από κράμπλ ψωμιού αν συγκράτησα σωστά τα λόγια του συμπαθέστατου Μανώλη και πεντανόστιμα-ζουμερά μανιτάρια μέσα), τους πιο ενδιαφέροντες καροτοκεφτέδες (ευωδίαζαν από το κύμινο, διέκρινα και λιναρόσπορο μέσα και είχαν επίσης μια φανταστική και crunchy κρούστα με σιμιγδάλι), και τους πιο αρωματικούς φακοκεφτέδες (με δυόσμο).

Το τζατζίκι ηλιόσπορου, εντάξει, σίγουρα τζατζίκι δεν το λες ούτε σε χρώμα, ούτε σε γεύση, παρόλα αυτά ήταν μια άκρως ενδιαφέρουσα αλοιφή με ελάχιστο σκόρδο όπως μας ενημέρωσε ο Μανώλης και όντως έτσι ήταν.

Να σημειώσω εδώ ότι αυτή η ποικιλία που χαρακτηρίζεται ως μικρή, είναι αντικειμενικά μεγάλη και καλύπτει σαν ορεκτικό για τη μέση άνετα τρία άτομα. Είναι από τις πιο αξιοπρεπείς ποικιλίες που έχω δοκιμάσει και “βάζει κάτω” πολλές κρεατοφαγικές. Δηλαδή μου έρχονται στο μυαλό πολλές ποικιλίες που θα τις απέρριπτα για την συγκεκριμένη!

- Quesadilla x 6€

Μια μεγάλη στρογγυλή τορτίγια γεμισμένη με φυτικό κίτρινο τυρί, πιπεριές και σάλτσα ντομάτας. Από πάνω είχε φυτικό λευκό τυρί σε μορφή μους, πάπρικα και μαϊντανό. Ήταν χαραγμένη σε τέσσερα ίσα κομμάτια για να κόβονται εύκολα και ήταν άλλο ένα απολαυστικό ορεκτικό στο οποίο είχαν λιώσει τα τυριά εκπληκτικά όμοια με τα αντίστοιχα κοινά τυριά και γενικά έμοιαζε πολύ με την μεξικάνικη λιχουδιά.

- Μακαρονάδα μπολονέζ χ 7€

Toν ρόλο του κιμά σε αυτή τη συνταγή παίζουν κόκκινη κινόα, κόκκινη φακή, μανιτάρια και ηλιόσπορος. Η υφή που προκύπτει στην σάλτσα από αυτό το μείγμα και τα μπαχαρικά-αρωματικά που έχουν προστεθεί σε αυτό, δίνουν ένα εκπληκτικά γευστικό αποτέλεσμα που προσομοιάζει υπερβολικά σε κρεατένιο κιμά.

Ενημερωτικά η συγκεκριμένη μερίδα, όπως και όλες δηλαδή, είναι τεράστια. Θα σας πω χαρακτηριστικά ότι βάζουν μισό πακέτο μακαρόνια σε κάθε μερίδα.

- Βurger λαχανικών χ 6€

Φρέσκο ψωμάκι, μπιφτέκι λαχανικών (από αρακά, καλαμπόκι, κολοκύθι μανιτάρια και μείγμα μπαχαρικών), φυτικό κίτρινο τυρί, λόλα, καραμελωμένο κρεμμύδι, ντομάτα και σως. Συνοδεύτηκε με πατάτες τηγανιτές (υπάρχει και επιλογή σε ρύζι ή πατάτες bravas). To μπιφτέκι γευστικό, αρωματικό και εκπληκτικά όμοιο με κρεατένιο μπιφτέκι.

Το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι όμως αυτό που με έχει αφήσει άφωνη στο Trivoli είναι το γεγονός ότι τα φαγητά μοιάζουν και σε γεύσεις και σε υφές με αυτά των κρεατοφάγων. Και γι’ αυτό με στεναχώρησε που δεν προλάβαμε το πιάτο ημέρας που είχε μόλις τελειώσει και μας είχε τραβήξει την προσοχή από την σελίδα τους στο fb… το παστίτσιο! Όταν δε, είδαμε την τελευταία μερίδα που σερβιρίστηκε στο διπλανό τραπέζι… μας έπεσαν τα σαγόνια. Αυτό το λαχταριστό “τούβλο” τάιζε δύο άτομα το λιγότερο. Δεν πειράζει… την επόμενη φορά.

Για τα παραπάνω με μια λεμονίτα χ 1,50€, νεράκι βρύσης και κέρασμα σοκολατόπιτας πληρώσαμε το αστείο ποσό των 25,50€

Συμπερασματικά το Trivoli είναι ένας προορισμός από τον οποίο πιστεύω ότι αξίζει να περάσει οπωσδήποτε κάποιος, ανεξαρτήτως με το εάν είναι αυστηρά vegan ή όχι. Και σίγουρα είναι το κατάλληλο εστιατόριο για κάποιον που επεξεργάζεται στο μυαλό του έστω και μόνο την ιδέα του να σταματήσει την κρεατοφαγία. Το Trivoli δίνει μαθήματα γεύσεων, αποδεικνύοντας πως δεν χρειάζεται το κρέας σαν βασικό υλικό μια συνταγή για να γίνει νόστιμη. Πως υπάρχει ζωή και χωρίς αυτό και μάλιστα είναι και πολύ γευστική. Xρησιμοποιεί άριστες πρώτες ύλες και τις διαχειρίζεται σωστά. Σερβίρει γενναιόδωρες μερίδες κι έχει την πιο τίμια κοστολόγηση που έχω συναντήσει συγκριτικά με άλλα εστιατόρια τους είδους του. To Trivoli έχει φαντασία. Το trivoli είναι must.

22 Μάρ 2019

Το Λυχνίον δεν χρειάζεται συστάσεις. Με 60 και βάλε κριτικές στο site και 100% ποστοστό στην κατηγορία “γεύση” το πράγμα μιλάει από μόνο του.

Η πρώτη μου επίσκεψη ήταν περίπου πριν τρία χρόνια και είχε προταθεί από έμπιστο χρήστη, η παρέα τότε 7μελής αν θυμάμαι καλά οπότε είχαμε δοκιμάσει τα περισσότερα από τα φαγητά που περιλαμβάνει ο μικρός κατάλογος.

Κλασικό ταβερνάκι σε μια πολύ δύσκολη -από άποψη κίνησης – περιοχή που όμως για όσους κινούνται με ΜΜΜ δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα καθώς είναι πολύ κοντά στο μετρό Πανόρμου.

Πρόκειται για μια υπερυψωμένη μονοκατοικία με μικρή αυλή που υποθέτω ότι το καλοκαίρι θα είναι πολύ χαριτωμένη. Ο εσωτερικός χώρος έχει μείνει να θυμίζει την κάποτε οικία που υπήρχε εκεί, με το χωλ της εισόδου και τα επιμέρους δωματιάκια, στο βάθος απέναντι από το χωλ την κουζίνα με τον καναπέ που μαζεύονται στο τέλος της δουλειάς οι ιδιοκτήτες και οι εργαζόμενοι... και το μπάνιο που χρειάζεται οπωσδήποτε περισσότερη φροντίδα και απαραίτητες επισκευές.

Δεν με ενόχλησε ότι δεν έχει γίνει κάποια ανακαίνιση, αλλά το γεγονός ότι πρέπει να φας εφτά ψωμιά για ν’ ανοίξεις την πόρτα της τουαλέτας επειδή μαγκώνει, ή τη βρύση που από την πρώτη φορά που πήγα … ακόμα στάζει! Αυτά είναι πράγματα που πρέπει να τα προσέξουν λίγο. Δέχομαι ότι είναι ένα κλασικό ταβερνείο που θέλει να κρατήσει συγκεκριμένο χαρακτήρα ως προς την κουζίνα του και το στυλ του, αλλά θέματα λειτουργικότητας του χώρου είναι άσχετα με αυτό και θέλουν προσοχή.

Η εξυπηρέτηση δεν μας απογοήτευσε αλλά δεν μας ενθουσίασε κι όλας. Ένας κύριος που μας πήρε την παραγγελία ήταν αγέλαστος και σχετικά υποτονικός. Δεν ξέρω αν είχε προηγηθεί δύσκολη μέρα, πάντως το συγκεκριμένο βράδυ που φτάσαμε εμείς (καθημερινή) υπήρχαν άλλες δύο παρέες κι άλλη μία που ήρθε μετά. Κατά τα άλλα πάντως ούτε καθυστερήσεις υπήρχαν ούτε άλλα θέματα.

Η πιο πρόσφατη λοιπόν επίσκεψη πραγματοποιήθηκε 17/1/2019 (τρία άτομα) ένα αρκετά κρύο βράδυ κι εδώ θα πω ότι ούτε το θέμα της θέρμανσης μας κάλυψε καθώς το κλιματιστικό που υπήρχε δεν λειτουργούσε σωστά και δεν υπήρχε ούτε κάποια σόμπα κοντά μας ώστε να ζεσταθούμε. Σε γενικές γραμμές αυτό με ενόχλησε ακόμα περισσότερο.

- Σαγανάκι χ 3,50€

Πολύ αλμυρό το τυρί, συμπαθητικό σε γενικές γραμμές αλλά όχι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,50€

Χρυσαφένιες στο χρώμα παρόλα αυτά δεν ήταν τραγανές όσο τις περίμενα, ήταν περισσότερο μαλακές. Θα ήθελα και λίγο μεγαλύτερη μερίδα.

- Κολοκυθοκεφτέδες χ 4€

Τέσσερα μετρίου μεγέθους τεμάχια χωρίς περιττά λάδια, αρκετά καλοί αλλά μέχρι εκεί.

- Σαλάτα λάχανο καρότο χ 4€

Κλασική επιλογή, με το λεμονάκι της για να προσθέσουμε όση οξύτητα θέλουμε εμείς. Όταν όμως βλέπω σαλάτα σε ρηχό πιάτο στεναχωριέμαι. Βάλτε ένα βαθύ πιατάκι να μπορέσουμε να την ανακατέψουμε και πιο εύκολα.

- Συκώτι σχάρας χ 7€

Νόστιμο και σε καλή μερίδα, συνοδευόμενο με λίγες πατατούλες τηγανιτές. Ήταν πάρα πολύ καλό αλλά όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

- Μπιφτέκι απλό χ 6€

Δύο τεμάχια νόστιμα και ζουμερά επίσης συνοδευόμενα από λίγες πατατούλες τηγανιτές.

- Μπιφτέκι σπέσιαλ χ 6,50€

Δύο από τα πιο νόστιμα και ζουμερά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει σερβίρονται στην κάθε μερίδα με καρέ ντομάτας και πιπεριάς από πάνω. Ακούς σπέσιαλ και φαντάζεσαι κάτι πιο extreme, με λιωμένα τυριά και τα σχετικά, όμως πραγματικά αυτή η απλή συνταγή κάνει την γεύση τους μοναδική. Ούτε κρεμμυδίλα μυρίζουν ούτε τίποτα. Άψογα ψημένα όπως πρέπει και γευστικότατα. Νομίζω ότι είναι από τα must πιάτα στο Λυχνίον.

Πληρώσαμε 36,50€ ήτοι 12,17€/άτομο και χορτάσαμε μια χαρά. (Στα 36,50€ τα 2€ στα τρία άτομα μάλλον χρεώθηκε το ψωμί που ούτε καν το θυμάμαι). Κέρασμα δεν υπήρχε όπως διάβασα σε άλλες κριτικές.

Συμπερασματικά εγώ δεν θα σας πω ότι το Λυχνίον είναι το καλύτερο ταβερνάκι της Αθήνας και μάλιστα θεωρώ πως τα ορεκτικά του θα μπορούσαν να δεχθούν αρκετές βελτιώσεις. Θα σας πω όμως ότι είναι τίμιο, έχει καλές τιμές, έχει καλά κρέατα και τα πιο γευστικά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει.

Προτείνεται, κι όταν λέω προτείνεται… μου έρχεται στο μυαλό η λέξη μπιφτέκι σπέσιαλ!!!

25 Φεβ 2019

Το Tamarind το επισκεφθήκαμε 2 άτομα τέλος Νοεμβρίου ένα Σαββατόβραδο που έκανε πάρα πολύ κρύο.

Ο χώρος δε μπορώ να πω ότι μας κέρδισε. Παρότι ήταν διαχωρισμένος σε καπνίζοντες (μπαίνοντας στον ημι-υπαίθριο κλεισμένο χώρο), και μη καπνίζοντες στον εσωτερικό που είναι ένα θετικό στοιχείο από μόνο του, γενικά ήταν πολύ σκοτεινός σε σημείο που δεν μας ήταν ιδιαίτερα ευχάριστος. Το χρώμα που επικρατούσε ήταν το πετρόλ και από τα κλαδιά του ομώνυμο δέντρου Ταμάρινθου που υπάρχει μέσα στο χώρο κρέμονται αμέτρητα καρτελάκια με ευχές. Ο μύθος λέει ότι οι ευχές που κρέμονται στα κλαδιά του Ταμάρινθου και τις πάρει ο αέρας πραγματοποιούνται. Νομίζω όμως ότι όλες αυτές οι κρεμάμενες -μέχρι χαμηλά- ευχές σε συνδυασμό με τον μεγάλο καθρέφτη που υπάρχει και πολλαπλασιάζει αυτή την εικόνα και τον χαμηλό φωτισμό δίνει μια αποπνικτική αίσθηση. Επίσης δεν αισθανθήκαμε τη ζέστη και θαλπωρή που απαιτούσε η κρύα εκείνη βραδιά παρότι ήταν γεμάτο από κόσμο.

Η εξυπηρέτηση επίσης δεν μας κέρδισε. Πως θα μπορούσε άλλωστε, όταν με το καλησπέρα σας μας υποδέχτηκε πίσω από ένα σκοτεινό και ψηλό μπαρ (κάτι σαν υποδοχή reception ξενοδοχείου φάνηκε αρχικά), ένας κύριος αγέλαστος κι αταίριαστος εντελώς θεωρώ για το πόστο αυτό, ο οποίος μας ρώτησε το όνομα και τι ώρα ήταν η κράτηση. Του είπα λοιπόν ότι η κράτηση ήταν για τις 9:30 και κοίταξε επικριτικά το ρολόι του λέγοντάς μας ότι η ώρα ήταν 10 παρά είκοσι… λες και θα χτυπάγαμε κάρτα. Μου ήρθε να του πω να μη μας πληρώσει το μεροκάματο αν δε μείνει ευχαριστημένος, αλλά συγκρατήθηκα.

Με τη μούρη λοιπόν μέχρι το πάτωμα υπέδειξε σε μια άλλη κοπέλα να μας οδηγήσει στο τραπέζι μας. Ευτυχώς τα υπόλοιπα τα ανέλαβαν άλλα παιδιά, ενώ ο εν λόγω κύριος καθ’ όλη τη διάρκεια της βραδιάς την έβγαλε πίσω από εκείνον τον πάγκο φορώντας κάτι γυαλιά μισά πρεσβυωπίας σκυμμένος κάνοντας λογαριασμούς σαν τον σκρουτζ μακ ντακ. Πολύ άσχημη εικόνα και αρνητική αύρα.

- Dim Sam x 8€

Πεντανόστιμα χειροποίητα ζυμαρικά στον ατμό (6 τμχ ικανοποιητικότατου μεγέθους) με κιμά και Ταϋλανδέζικα βότανα με πικάντικη σάλτσα σόγιας, σερβιρισμένα σε μπαμπουδένιο καλαθάκι. Τύφλα να'χουν τα ρωσοποντιακά πελμένι! Στο παραγγελιόχαρτο αναφέρoνται ως Dumblings. Όμως δεν με νοιάζει να τα μάθω... μόνο να τα φάω!!!

- Βarbeque Pork x 12€

Χοιρινό μαριναρισμένο στη σχάρα με ταϋλανδέζικα (εννοείται) βότανα & μπαχαρικά. Σερβίρεται με λαχανικά (λάχανο, καρότο και μια πράσινάδα κομμένα ζουλιέν), σάλτσα hoisin και πιτάκια (6τμχ).

Επίσης ένα εξαιρετικό και χορταστικότατο ορεκτικό που η φιλοσοφία του προστάζει να γεμίσεις τα πιτάκια με τα παραπάνω υλικά και να κάνεις μίνι σαντουιτσάκια-πιτογυράκια θα πω εγώ, μιας και το χοιρινό ήταν άψογο. Καθαρό κρέας χωρίς λίπος, σε παχιές λωρίδες κομμένο (σαν χοντροκομμένος γύρος), τρυφερό και γευστικό. Η σάλτα hoisin ελαφρώς πικάντικη, για τα γούστα μου πάρα πολύ καλή. Πολύ καλή αρχή λοιπόν με 2 στα 2 επιτυχημένα ορεκτικά μέχρι στιγμής.

- Palo Bet x 12€

Ψητή πάπια με ξηρά μανιτάρια shitake, βραστό σφιχτό αυγό και τόφου σε ζωμό με μίγμα five-spice, σάλτσα σόγιας και σάλτσα στρειδιών.

Από τα πιάτα που δεν μας ενθουσίασαν. Οι φέτες της πάπιας είχαν την πέτσα γύρω γύρω που δεν ήταν καν ξεροψημένη (προφανώς και να ήταν μαλάκωσε λόγω του ότι το πιάτο ήταν σουποειδές), οπότε η αίσθηση αυτής της λιπαρής μαλακιάς πέτσας δεν μας ήταν ευχάριστη. Επιπλέον καταλήγω τελικά ότι το τόφου δεν είναι του γούστου μου. Γευστικά αν εξαιρέσω το τόφου γευστικά δεν ήταν κακό πιάτο, αλλά η αστοχία με την πάπια δεν μας άφησε να το ευχαριστηθούμε γενικότερα.

- Khao Soi από την κατηγορία Κάρυ 10€

Ήταν η δική μου επιλογή και μου άρεσε πολύ. Πρόκειται για πιάτο από τη Β. Ταϋλάνδη όπως αναγράφεται στον κατάλογο, με νούντλς αυγού και κοτόπουλο, σε ζωμό με κρεμώδη υφή λόγω της κρέμας καρύδας, με κουρκουμά και άρωμα μαύρου κάρδαμου.
Μου άρεσε η κρεμώδης υφή που, είχε η γευστική σάλτσα και οι πίκλες, τα νούντλς αυγού και γενικά όλα τα υλικά που είχε μέσα.

Ήπιαμε ένα εμφιαλωμένο νερό χ 1,50€ και δοκιμάσαμε και 2 γλυκά.

- Μια πανακότα χ 5€

Με σιρόπι (νομίζω τριαντάφυλλο δεν θυμάμαι καλά) και ροζ πιπέρι. Δεν ήταν καλή, παρότι καλή μερίδα φτιαγμένη σε μεγάλο φορμάκι, όμως δεν είχε σωστή υφή, υποθέτω ότι είχε χρησιμοποιηθεί μεγάλη ποσότητα ζελατίνης γι’αυτό και γευστικά δεν είχε κάτι ιδιαίτερο.

- Μια μους σοκολάτας χ 5€

Καλύτερη επιλογή από την πανακότα σίγουρα, παρόλα αυτά ούτε και η μους είχε την υφή που θα έπρεπε, ήταν αρκετά σφιχτή, ενδεχομένως και να μην ήταν της ίδιας ημέρας.

Τα παραπάνω στο σύνολό τους κόστισαν 53,50€ αλλά εμείς λόγω προσφοράς που έτρεχε στο διαδίκτυο πληρώσαμε ένα κουπόνι 20€ (αρχικής αξίας 40,00€) συν 13,50€ επιπλέον (για τα γλυκά και το νερό) στο σύνολο δηλαδή μας κόστισε τελικά 33,50€.

Συμπερασματικά το φαγητό στο Tamarind δεν μας απογοήτευσε αν εξαιρέσουμε το ένα κυρίως πιάτο με την πάπια και τα γλυκά, όμως η συνολική εμπειρία δεν ήταν τέτοια που να μας αφήσει κάτι αξέχαστο ώστε να επιθυμούμε να επιστρέψουμε σύντομα. Η αρχική δε αξία του δείπνου αυτού πιστεύω ότι είναι αρκετά υψηλή για τη δεδομένη εμπειρία και σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες κατηγορίες ατμόσφαιρα/χώρος - εξυπηρέτηση έρχεται σε ακόμα μεγαλύτερη αντίθεση, οπότε θεωρώ πως πρέπει να εξομοιωθούν με αυτές των προσφορών. Ας μην ξεχνάμε ότι ένα Σάββατο βράδυ δεν βγαίνεις μόνο για να ικανοποιήσεις την πείνα σου αλλά και τις υπόλοιπες αισθήσεις σου. Άρα για να φύγεις από κάπου ευχαριστημένος πρέπει να υπάρχουν και οι επί μέρους προϋποθέσεις, που εκείνο το βράδυ… έλλειπαν.

25 Φεβ 2019

Νέα άφιξη στη Φιλαδέλφεια. Κρεατάδικο... Και; Θα πάμε; Αφού δεν είναι του στυλ μας τέτοια εστιατόρια και το ξέρουμε. Δεν είμαστε από τους τύπους που εκτιμούν απλά ένα κομμάτι κρέας όσο καλά κι αν είναι αυτό ψημένο. Πάρ’το κι αλλιώς. Πότε έχουμε πάει σε εστιατόριο για να φάμε μια μπριζόλα;; Ποτέ! Ε, ναι αλλά δίπλα στην πόρτα μας είναι, δεν πρέπει να το δοκιμάσουμε; Οκ, ας πάμε. Αυτός ο πρόλογος ήταν η εξωτερίκευση των σκέψεών μου πριν την επίσκεψη.

Σάββατο βράδυ 19/1/2019 σε τηλεφωνική επικοινωνία με μια ευγενική κοπέλα ο διάλογος ήταν σύντομος και τελείωσε με ερώτησή μου… Φαντάζομαι μη καπνιζόντων είναι ο μέσα χώρος έτσι;; Παύση κλάσματος δευτερολέπτων… κι έπειτα καταφατική απάντηση, Ναι. Οκ λοιπόν. Κράτηση για 2 άτομα.

Χώρος - Εξυπηρέτηση θα πάνε πακέτο σε αυτή την κριτική και θα περιγραφούν διαδοχικά αλλά και εναλλάξ.

Εντελώς κόντρα με το γούστο μου και γενικότερα με την δική μου αισθητική, μπαίνοντας αρχικά βρίσκομαι σε έναν υπαίθριο χώρο με ξύλινο deck που έχει κλειστεί με τζαμένια πλαίσια μέχρι ένα ύψος με κουρτίνες με το λογότυπο κι από πάνω σκεπάζεται με τέντα. Zεσταίνεται με σόμπες-μανιτάρια, βαριά κλασικά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και εναλλαγή στο πατάρι με πιο μοντέρνες καρέκλες. Τραπεζομάντηλα με κεντίδια μαρτυρούν ένα στυλ πιο κυριλέ που έρχεται κόντρα με την οθόνη για μπάλα που ευτυχώς ήταν κλειστή αλλά και με όλη την υπόλοιπη κατάσταση που θα περιγράψω παρακάτω.

Το -βυζαντινού τύπου- χρυσό αναλόγιο που φιλοξενεί επάνω του τον κατάλογο δίπλα στην πόρτα… με μπερδεύει ακόμα πιο πολύ. Να κι ένας γίγαντας στο καλωσόρισμα. Τι ν τούτο Παναγία μου;; Φοράει ένα μαύρο μακρύ σιγκούνι με ασημοκλωστή κι από κάτω φόρμα και αρβύλα. Στυλ θα είναι, δε μπορεί.

Καπνίζετε; Όχι απαντώ. Ωραία καθίστε εδώ… και μας υποδεικνύει τραπέζι σε αυτό τον υπαίθριο χώρο που η λογική λέει ότι είναι προορισμένος για καπνίζοντες. Εκτός από την λογική όμως, το λέει και η εικόνα που επικρατεί γύρω μας καθώς όλοι καπνίζουν. Φωνάζω την κοπέλα που διακρίνω να εξέρχεται από το εσωτερικό με ένα εμφιαλωμένο στο χέρι, φορώντας ροζ σιγκούνι αυτή τη φορά και χρυσή κλωστή (! ).

- Συγνώμη να σας ρωτήσω κάτι;; Εδώ είναι για καπνίζοντες;
-Ναι, αποκρίνεται.
- Μα, όταν μπήκαμε μας ρώτησε ο κύριος και του είπαμε ότι δεν καπνίζουμε, γιατί μας έβαλε εδώ…;;;
- Ελάτε καλύτερα μέσα, νομίζω θα είστε καλύτερα.

Και μπαίνουμε στο εσωτερικό… στο οποίο δεν κατάλαβα πια ήταν η διαφορά, αφού κι εκεί, ΟΛΟΙ ήταν μ’ ένα τσιγάρο στο χέρι. Ψυχολογικό θα είναι το θέμα φαίνεται! Κάποιος μας δουλεύει.

Από το ταβάνι πάνω από την ανοιχτή κουζίνα, κρέμονται πολυέλαιοι τα καλώδια των οποίων είναι ντυμένα με κόκκινο ύφασμα. Απέναντί μου στον τοίχο υπάρχει ένα κάδρο με τον μυστικό δείπνο (! ), πίσω μου και πάνω από την ανοιχτή κουζίνα υπάρχουν 3 κάδρα. Το ένα απεικονίζει μια ημίγυμνη γυναίκα από τη μέση και πάνω, που δείχνει (ευτυχώς όχι με το μεσαίο δάχτυλο) προς το ταβάνι. Στο κέντρο μια γυναίκα (μοιάζει με αυτές της εποχής της αναγέννησης) με ένα πρόβατο στην αγκαλιά (! ) και παραδίπλα στο τρίτο κάδρο η Τζοκόντα… απορημένη προφανώς για το τι στην ευχή κάνει εκεί πάνω;;

Από κάτω ακριβώς και παραπλεύρως του μεγάλου ανοξείδωτου αποροφητήρα υπάρχουν κρεμασμένα διακοσμητικά παστουρμαδοχοιρομέρια και στο τελείωμα αυτών ένα κάδρο με… τον Iησού σε στάση προσευχής. Έξοχη ιδέα, έχω συγκλονιστεί πραγματικά και ψάχνω ήδη να βρω το ιερό.

Ωπ, να κι ο τρίτος κύριος της εξυπηρέτησης… με κόκκινο χρυσοποίκιλτο σιγκούνι. Αυτός μάλιστα! Ταιριάζει και με τους πολυέλαιους και με τις βελουτέ κόκκινες κουρτίνες στο βάθος. Μπα τελικά δεν είναι στυλ, μάλλον μόδα είναι αλλά εγώ έχω μείνει πολύ πίσω. Και τώρα που το ξανασκέφτομαι ο Γιώργος Μάγκας με το κλαρίνο και τα ιδιαίτερα συνολάκια του, θα ταίριαζε γάντι εκεί μέσα.

Και τώρα κάντε όλη την παραπάνω εικόνα με μουσική πιάνου. Αυτοκτονία.
Είχαμε την τιμή να μας πάρει παραγγελία ο κύριος που μας καλωσόρισε που υποθέτω από το όλο στυλ ότι είναι ο κύριος μπούφαλος (ή μπάφαλος με προφορά)…ήτοι ο ιδιοκτήτης.

- “Η κοπέλα πεινάει…” ήταν η πρώτη ατάκα του, απευθυνόμενος σε μένα και υποδεικνύοντας την φίλη απέναντί μου που είχε ξεκινήσει να τρώει το –ανεκτό- σκέτο ψωμί που έφτασε χωρίς να ερωτηθούμε στο τραπέζι μας, μετά το εμφιαλωμένο και χρεώθηκε 2€ (κι άλλα 2€ το νερό είμαστε στα 4€ με το καλησπέρα σας).

- “Κι εγώ το ίδιο…”, του απαντώ, γι’ αυτό είμαστε εδώ, διαφορετικά θα είχαμε πάει στο Baratin παραπάνω και θα πίναμε κανένα ποτάκι. Που δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα εδώ που τα λέμε. Δεν σας συζητώ βέβαια το βλέμμα της φίλης μου στο άτοπο αυτό χιουμοράκι του κυρίου μπούφαλου. Όσοι την γνωρίζουν… την κάνουν εικόνα.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3.30€

Έσωσαν την πείνα μας εκείνο το βράδυ. Κυδωνάτες με τη φλούδα τους και μυρωδικά. Tολμώ να πω ότι ήταν το πιο συμπαθές πιάτο της βραδιάς.

- Συκώτι σχάρας χ 9,50€

Ήρθε πάνω σε μαντεμένια μαύρη πλάκα κομμένο σε λωρίδες συνοδευόμενο από πατάτες τηγανιτές κι από πάνω φλέικς παστουρμά. Η όψη του συκωτιού αρχικά έδειχνε ότι ήταν καμένο. Παρόλα αυτά δεν ήταν. Όμως δεν είχε και τίποτα το αξιομνημόνευτο. Δεν ήταν ζουμερό, ούτε είχε κάτι που να με κάνει να θέλω να το δοκιμάσω ξανά.

- Χοιρινή τόμαχοκ ή αλλιώς σπαλομπριζόλα x 16€

Λέγε με και σαμαροπαϊδα! Τι τις θέλω εγώ τις μπριζόλες μου λέτε;; Ε;; Και γιατί τις έχουν καμουφλάρει έτσι με αυτά τα ονόματα; Καταρχήν ας ξεκινήσω από το ότι δεν μασιόταν.
Ό, τι υπήρχε γύρω από το τεράστιο καμπυλωτό κόκκαλο ψιλοτρωγόταν μόνο και μόνο γιατί είχε λίπος. Οπότε όποιος δεν τρώει λίπος, καταλαβαίνετε ότι έμεινε νηστικός. Κι από την άλλη, δεν δίνω 16€ για λίπος. Η Μόκα η σκυλίτσα μου πάντως μου είπε τα καλύτερα όταν τίμησε το πακετάκι. Συνοδεύτηκε με τηγανιτές πατάτες πάνω σε ξύλο κοπής και δείγμα μουστάρδας που στο όνομα της γκουρμέ παρουσίασης είχε πατικωθεί με το κουτάλι οπότε είχε γίνει ένα με το ξύλο. Όπως και να’ χει βέβαια δεν χρειάστηκε γιατί δεν φαγώθηκε η μπριζόλα.

- Κριθαρότο με καβουρμά χ 12,50€

Αυτό το πιάτο δεν ήρθε ποτέ. Και στήριζα όλες μου τις ελπίδες για να καλμάρω την πείνα μου σε αυτό. Αντ’ αυτού ήρθε ένα κριθαρότο με κοτόπουλο και από πάνω φλέικς παστουρμά (αυτός ο παστουρμάς απ’ ότι κατάλαβα παίζει σαν ντεκόρ σε όλα τα πιάτα).

Όταν στην πρώτη μπουκιά αντιληφθήκαμε ότι δεν πρόκειται για το πιάτο μας φωνάξαμε τον σερβιτόρο, τον ενημερώσαμε, μας είπε μισό λεπτό, κι έφυγε αφήνοντας το πιάτο εκεί μπροστά μας. Συνεχίσαμε με τα υπόλοιπα –προαναφερθέντα- πιάτα και στη συνέχεια μετά από πάρα πολύ ώρα ήρθε ο κύριος μπούφαλος όπου μας ζήτησε συγνώμη, μας ρώτησε αν μας αρέσει αυτό το πιάτο (προφανώς για να το κρατήσουμε) κι όταν για δεύτερη φορά του τονίσαμε ότι δεν είναι το πιάτο που ζητήσαμε, είπε οκ… το ακυρώνω.

Δηλαδή τους πήρε τουλάχιστον τρία τέταρτα για να ασχοληθούν με ένα πιάτο που πήγε λάθος σε ένα τραπέζι και κείτονταν μπροστά μας όλο το βράδυ για να καταλήξουν στο ότι έπρεπε να το πάρουν από μπροστά μας και να το αντικαταστήσουν.

Φυσικά ζητήσαμε να μην αντικατασταθεί τελικά καθώς είχαμε από τη μια χαλαστεί ήδη από το όλο κλίμα κι από την άλλη είχαμε στουμπώσει με τις πατάτες, αφού δεν μπήκε καν στον κόπο ο κύριος μπούφαλος κατά την παραγγελία να ενημερώσει ότι όλα τα πιάτα που επιλέξαμε είχαν ως συνοδευτικό πατάτες, έτσι ώστε να επιλέγαμε άλλο ορεκτικό.

Τα συμπεράσματα οπότε για την εξυπηρέτηση είναι δικά σας, εγώ όπως αντιλαμβάνεστε δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να δώσω κάποιο χαρακτηρισμό.

Ο λογαριασμός μας ήταν αρχικά στα 45,30€ χωρίς γλυκό, χωρίς ποτό και με ένα εμφιαλωμένο νερό του ενός λίτρου, ενώ σε μεγαλύτερα τραπέζια σερβίρονταν νερό εμφιαλωμένο του 1,5 λίτρου… παρότι στον κατάλογο δεν υπήρχε διευκρίνιση ούτε διαφορετική χρέωση! Να φανταστώ δηλαδή ότι αν πάει κάποιος άμοιρος μόνος του να φάει θα του φέρουν το μικρό μπουκαλάκι, με την ίδια πάντα χρέωση. Αυτό είναι προφανώς ένα καινούριο (απαράδεκτο) κολπάκι. Για κέρασμα βέβαια ούτε λόγος!

Από το τελικό ποσό αφαιρέθηκε φυσικά το κριθαρότο που δεν φάγαμε ποτέ, κι έτσι πληρώσαμε 32,80€ με μια συνολικά πολύ κακή εμπειρία σε όλα τα επίπεδα.

Συμπερασματικά θα κλείσω με μια απορία. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που κάνει έναν άνθρωπο 55+ (γιατί τέτοιο ηλικιακό μέσο όρο είδα εκείνο το βράδυ) να στηρίζει τέτοιου είδους εστιατόρια μόνο και μόνο επειδή του περισσεύουν τα ευρώπουλα και δεν λυπάται να τα χαραμίσει για ένα -κάτω του μετρίου- φαγητό συνοδεία ενός εμφιαλωμένου κρασιού ή και δύο.

Προφανώς οι “διασυνδέσεις” του κύριου μπούφαλου παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο γιατί δεν εξηγείται διαφορετικά το ότι ήταν γεμάτο το εστιατόριο και μάλιστα τη στιγμή που παίζει εκτός πιάτσας της Ν. Φιλαδέλφειας σε ένα σχετικά άκυρο σημείο, με τόσο τραγική εξυπηρέτηση, τόσο χαμηλό vfm σε συνδυασμό με ένα στυλ έπαρσης γενικότερα που πραγματικά δεν καταλαβαίνω από πού έχει προκύψει. Σήμερα μάλιστα, διάβασα και άρθρο στο οποίο πόζαρε ο κύριος μπούφαλος με τον προπονητή της ΑΕΚ αναφέροντάς το, ως το νέο στέκι της ΑΕΚ. Αλλά κι εδώ κόντρα. ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά. Όταν το Ιdeal (νυν Πόλη) ήταν το σήμα κατατεθέν ψητοπωλείο-σουβλατζίδικο των φίλων και παραγόντων της ΑΕΚ κάποιοι δεν ήξεραν καν τι είναι ο παστουρμάς. Απλά πραγματάκια. Ξεπεζέψτε.

Αυτά. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

31 Ιαν 2019

Στον Λεμονανθό βρεθήκαμε με αφορμή τα γενέθλια πολύ καλής φίλης η οποία και μας τον σύστησε. Εκείνο το Σαββατόβραδο που πήγαμε (22/12/2018 παρέα 8 ατόμων) είχε live μουσική με αυθεντικά λαϊκορεμπέτικα. Τρία άτομα (δύο γυναίκες κι ένας άντρας) τραγούδησαν κι έπαιξαν αξιοπρεπέστατα, δίχως ίχνος σκυλοκατάστασης. Τις Κυριακές το μεσημέρι υπάρχει άλλο σχήμα με Σμυρνέικα κι Αιγαιοπελαγίτικα ακούσματα.

Η πρώτη σκέψη μου για μεζεδοπωλείο με live μουσική, είναι πως δεν έχω αξιώσεις να φάω καλά. Βέβαια το γεγονός ότι το είχε δοκιμάσει ήδη η φίλη μας, μου έδινε αρκετές ελπίδες. Διαφορετικά ούτε η ίδια θα πρότεινε στους αγαπημένους φίλους της ένα μέτριο μαγαζί για μια τόσο ιδιαίτερη περίσταση. Επειδή όμως όπως και να’ χει τα γούστα διαφέρουν, εγώ πήγα με την ψυχολογία του ότι θα έδινα περισσότερη βαρύτητα στην παρέα εκείνο το βράδυ.

Ο χώρος ήταν η πρώτη ευχάριστη έκπληξη. Όμορφος, ζεστός και άνετος. Διαχωρίζονται οι καπνιστές (μέσα) από τους καπνίζοντες (έξω). Κυριαρχούν οι γκρι αποχρώσεις στην ξύλινη οροφή μέσα, και στα παράθυρα με τα ξύλινα πλαίσια, φωτιστικά με μεγάλους γλόμπους και σχοινιά που κρέμονται, η μια πλευρά του τοίχου είναι υπενδεδυμένη με όμορφη ταπετσαρία, και μου έκαναν εντύπωση κάποια πολύ παλαιά διακοσμητικά αντικείμενα όπως γραφομηχανές, τηλέφωνα κτλ. Επίσης υπάρχουν σε αρκετά σημεία των τοίχων πολλά καδράκια με ασπρόμαυρες φωτογραφίες από Ελληνικό κινηματογράφο. Η υπάρχουσα διακόσμηση ωστόσο είχε στολιστεί και με τα Χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια οπότε το κλίμα ήταν ακόμα πιο ευχάριστο.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε καθυστερήσεις παρά το γεγονός ότι ήταν Σάββατο και ήταν σχεδόν γεμάτο. Αν θα γκρίνιαζα για κάτι, αυτό θα ήταν η έλλειψη κοκα κόλας zero (ενώ light και green cola -που τις απεχθάνομαι- υπήρχαν και δεν κατάλαβα τον λόγο(;). Μή γελάτε, είναι πολύ σημαντικό για έναν κοκοκολάκια να μη μπορεί ν'απολαύσει το φαγητό του με το ανθρακικό μιας zero να καίει τον λαιμό του. Έτσι έπεσα στην ανάγκη μιας λεμονίτας, που δυστυχώς ούτε κι αυτή υπήρχε! Πρέπει να το δουν λίγο με τα αναψυκτικά.

Το φαγητό αποτέλεσε την επόμενη και πιο σημαντική ευχάριστη έκπληξη αφού ξεπέρασε τις όποιες αναστολές είχα.
Ξεκινήσαμε με ωραία κριτσινάκια τυριού κι ένα δροσερό ντιπ με μυρωδικά και στην συνέχεια η φίλη μας επέλεξε τα παρακάτω για να μας ευχαριστήσει:

- Σαλάτα Λεμονανθός (2 μερίδες) χ 7,50€

Πράσινη με baby λαχανικά, λόλα κόκκινη, αποξηραμένα σύκα, φουντούκια και καραμελωμένο μανούρι με πορτοκάλι. Θα την ήθελα πιο μπόλικη. Κατά τα άλλα ήταν πολύ καλή, φρέσκια και με τα υλικά να δένουν ωραία μεταξύ τους.

- Μετσοβόνε με κρούστα από φυστίκι χ 5,70€

Δεν με ενθουσίασε καθόλου για να πω την αλήθεια. Δύο ημικυκλικά κομμάτια τυριού σε μια κρούστα που δεν είχε συγκρατήσει παρά ψήγματα φυστικιού απ’ όσο μπόρεσα να διακρίνω, με συνοδεία μιας κόκκινης σαλτσούλας που δεν συγκράτησα καν. Δεν θα το επέλεγα ξανά.

- Φάβα με απάκι και καραμελωμένα κρεμμύδια χ 4,70€

Ωραία υφή στη φάβα, τα καραμελωμένα κρεμμύδια ταιριάζουν απόλυτα κατά τη γνώμη μου όπως και το απάκι, το οποίο όμως δεν έδινε την ένταση που περίμενα στη φάβα. Ίσως ένα καπνιστό απάκι να έκανε τη διαφορά.

- Πατάτες τηγανιτές (2 μερίδες) χ 3,70€

Φρέσκιες, τραγανές και χρυσαφένιες σερβίρονται σε ορθογώνιο σκεύος τύπου φριτέζα. Πολύ καλές και σε καλή μερίδα.

- Κεφτεδάκια με αρωματική μους φέτας (2 μερίδες) χ 6,90€

Εφτά ευμεγέθη κεφτεδάκια μυρωδάτα από τον δυόσμο (εντελώς μαμαδίστικη γεύση), ξαπλωμένα στην ουσία πάνω σε μια πολύ γευστική σάλτσα φέτας που δεν παραπέμπει σε μους όπως δηλώνει ο κατάλογος, παρόλα αυτά ήταν από τα ορεκτικά που ξεχώρισα.

- Συκώτι γάλακτος με φασκόμηλο και πετιμέζι χ 6,80€

Κομμένο σε ακανόνιστα κομμάτια, λουσμένα με μπόλικη νόστιμη σάλτσα ελαφρώς γλυκίζουσα από το πετιμέζι και αρωματισμένη διακριτικά από το φασκόμηλο το οποίο γενικά ταιριάζει πολύ με τους γευστικούς μου κάλυκες. Η μόνη παρατήρηση είναι ότι το συκώτι είχε αρκετά νεύρα και δεν ήταν τόσο αφράτο όσο το περίμενα.

- Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος χ 15,90€

Αργοψήνεται και σερβίρεται λουσμένος με κόκκινη (ελαφρώς) πικάντικη μαρμελάδα πιπεριάς. Πολύ μαλακό το κρέας, συνοδεύεται από λίγες πατάτες αλλά είναι αρκετά σκορδάτο απ’ ότι διαπίστωσα. Ένα πιάτο τεράστιο που καλύπτει άνετα 2 με 3 άτομα.

- Τριπλή σούβλα (χοιρινό, κοτόπουλο, μοσχάρι) χ 23€

Κι ερχόμαστε στα πολύ καλά του Λεμονανθού. Τρεις μεγάλες κάθετες κρεμαστές σούβλες με μεγάλα καρέ μαριναρισμένου κρέατος έκαστη. Συνοδεύεται από μπόλικες πατάτες τηγανιτές, δύο μπολ με διαφορετικές σάλτσες (μια μουσταρδένια και μια γιαουρτένια) και πιτούλες.

Το νοστιμότερο πιάτο από τα κυρίως κατά τη γνώμη μου είναι αυτό και είναι ό, τι πρέπει για παρέα. Σωστά ψημένα και ζουμερά κρέατα (ακόμα και το μοσχάρι), πολύ γευστικά από την μαρινάδα που ίσως -σε μια από τις 3 σούβλες- είχε κι αυτή ελάχιστο σκόρδο, όμως δεν ήταν καθόλου ενοχλητικό. Μου άρεσαν και οι τρεις εξίσου και θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους.

- Μονή σούβλα με χοιρινό χ 19€

Μια πολύ μεγάλη (οριζόντια αυτή τη φορά) σούβλα με πραγματικά ζουμερά κομμάτια χοιρινού σαν μπριζολάκια περασμένα με πιπεριές ανάμεσα. Για συνοδευτικά είχε ψητά λαχανικά, πατάτες τηγανιτές, αρκετές πίτες και πάλι δύο μπολ με τις ίδιες με παραπάνω σάλτσες. Μια επίσης πολύ καλή επιλογή για μεγάλη παρέα και οινο-τσιπουρο-μπυροποσία.

Ήπιαμε πολύ κρασί, μπύρες και αναψυκτικά που δεν θυμάμαι ακριβώς τις ποσότητες κι επειδή υπήρχε τούρτα δική μας, δοκιμάσαμε ένα μόνο επί πλέον γλυκό του Λεμονανθού για μένα που δεν συμπαθώ τις τούρτες. Εκμέκ κανταΐφι το οποίο ήταν σε πολύ γενναιόδωρη ποσότητα και αξιοπρεπές γευστικά.

Συνολικά αυτό το άκρως πλουσιοπάροχο και υπερπλήρες τραπέζι που θα μπορούσε να ταΐσει σαφέστατα και περισσότερα άτομα κόστισε γύρω στα 160€ μαζί με τα ποτά δηλαδή όχι παραπάνω από 20€/άτομο.

Συμπερασματικά, ο Λεμονανθός είναι ένα αξιοπρεπές μουσικό μεζεδοπωλείο στο οποίο μπορεί κανείς να βρει πολύ καλές γεύσεις συνοδεία αυθεντικής Ελληνικής μουσικής και να περάσει μια ποιοτική βραδιά χωρίς να κακοποιήσει ούτε το στομάχι, αλλά ούτε και τ’ αυτιά του. Εμείς περάσαμε πάρα πολύ όμορφα και φύγαμε άκρως ικανοποιημένοι.

22 Ιαν 2019

Τα Καμπανάκια απ’ ότι κατάλαβα είναι τα παιδιά ή τα αδέρφια της κυρίας Καμπανάκη στης οποίας το όνομα είναι η επιχείρηση.

Σε μια ήσυχη πλατεία των Αγίων Αναργύρων λοιπόν θα βρείτε αυτόν τον μεγάλο καφενέ ουσιαστικά, με αρκετά μεγάλη βεράντα με τοιχίο και κάγκελα γύρω-γύρω που είναι κλεισμένη με νάυλον για τον χειμώνα. Μέσα κλασικά πράγματα, ψηλοτάβανος χώρος, μωσαϊκό στο δάπεδο και ένα μπαρ πριν την κουζίνα. Τίποτα ιδιαίτερο.

Η εξυπηρέτηση δεν είναι και η καλύτερη που έχω συναντήσει. Αγέλαστοι και διεκπαιρεωτικοί όλοι. Όταν δε, ντουμανιάσαμε από τον καπνό και τους ρωτήσαμε αν είναι ανοιχτός ο εξαερισμός, τότε και μόνο τότε, πήγαν και τον άνοιξαν. Ανεπίτρεπτο σε μαγαζί εστίασης που επιτρέπεται ΠΑΝΤΟΥ το κάπνισμα (παρά το γεγονός ότι θα μπορούσαν να διαχωρίσουν έστω τον έξω χώρο), να έχουν και κλειστό τον εξαερισμό και να χρειάζονται υπόδειξη για να τον ανοίξουν. Δηλαδή πόσο μυαλό χρειάζεται ένας άνθρωπος για να το σκεφτεί αυτό;

Η δε παρέα δίπλα μας… απλά… μας ντουμάνιασε! Αφού σε κάποια στιγμή ήθελα να σηκωθώ να πάω να τσεκάρω μήπως τα τσιγάρα είναι κολλημένα στα δάχτυλά τους! Δηλαδή πες ότι ο επιχειρηματίας δεν μιλάει γιατί βγάζει κέρδος, εσύ ρε χριστιανέ που βγήκες τάχα να φας, έχεις ξερχαμανιάσει πάνω μας όλο τον Παπαστράτο;; Κάνε και ένα break να φας καμιά μπουκιά.

Και βέβαια στα της εξυπηρέτησης δε μπορώ να μην αναφέρω την αγενέστατη συμπεριφορά του υπεύθυνου ή μαγαζάτορα προφανώς… όταν βγαίνοντας να φύγουμε ήταν σε μια παρέα έξω και μίλαγε κι ενώ μας βλέπει να περνάμε από μπροστά του, μας αγνόησε επιδεικτικά και πήγε προς την κουζίνα να συνεχίσει το έργο του. Ευγενέστατος… δε μπορώ να πω!

Ο κατάλογος έρχεται σε μορφή μπλόκ με στυλό, είναι χωρισμένος σε 4 κατηγορίες (Σαλάτες, Ορεκτικά, Κρεατικά με τιμές δίπλα και ποτά “άτιμα” ) και σημειώνεις αυτά που επιθυμείς.

Τρία άτομα, αρχές Νοεβρίου παραγγείλαμε:

- Τυροκαυτερή χ 3,50€

Χειροποίητη, αρκετά συμπαγής, συμπαθητική.

- Φέτα σε φύλλο κρούστας χ 5,50€

Σερβίρεται με μέλι από πάνω και μαύρο σουσάμι. Ήταν πολύ καλή με ωραίο τηγάνισμα στο φύλλο.

- Κεφτεδάκια χ 7€

Έξι μεγάλοι πραγματικά μαμαδίστικοι κεφτέδες με μπόλικο δυόσμο, οπότε φουλ αρωματικοί. Συνοδεύτηκαν με λεπτοκομμένες και τραγανές πατάτες τηγανιτές.

- Συκώτι μοσχαρίσιο στη σχάρα χ 8€

Ένα μεγάλο κομμάτι που παρότι δεν ήταν λεπτό είχε ψηθεί άψογα. Από πάνω είχε γαρνιτούρα από καρέ ντομάτας, ξερού κρεμμυδιού (που αφαιρέσαμε) και μαϊντανού, οπότε είχε τραβήξει κι από εκεί όλα τα αρώματα και ήταν πάρα πολύ καλό.

- Πανσετάκια χ 7€

Καλοψημένα όπως τα ζητήσαμε κι αυτά συνοδεύτηκαν από πατάτες τηγανιτές. Όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά ένα απλά καλό πιάτο.

- Τηγανιά κοτόπουλου χ 8€

Μεγάλα καρέ κοτόπουλου με μανιτάρια και λίγη πιπεριά πράσινη σε μια ωραία μουσταρδένια σάλτσα. Πολύ καλό.

- Γιουβέτσι μανιταριών χ 6,50€

Πιάτο εξαιρετικό που δεν περιμένεις σε καμία των περιπτώσεων να συναντήσεις σε ένα τέτοιο μαγαζί. Φρέσκα μανιτάρια πόρτο μπέλο κομμένα σε μεγάλα κομμάτια, σωστό χύλωμα χωρίς να έχει λιώσει το κριθαράκι, και ελάχιστο λάδι τρούφας που μετά βίας το κατάλαβα κι αυτό επειδή μου το είπαν (γιατί δεν αναγράφεται στον κατάλογο). Λίγο παραπάνω το χρειάζεται οπωσδήποτε για ν’ αναδείξει ακόμα περισσότερο το πιάτο.

Κέρασμα δεν υπάρχει ούτε για δείγμα καθώς επίσης ούτε κάποιο γλυκό για να διαλέξεις στον κατάλογο. Αυτό είναι μέγα φάουλ. Ολόκληρο κριθαρότο με τρούφα έχετε βάλει στο ψητοπωλείο, χάθηκε ο κόσμος να βάλετε έστω ένα μωσαϊκό; Δείτε το.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω μαζί με μια μπύρα νομίζω Kaiser και νεράκι βρύσης ήρθε στα 50€ δηλαδή 16,16€/άτομο. Πολύ καλό vfm για αυτά που φάγαμε από γευστικής αλλά και ποσοτικής πλευράς. Ήταν από τις σπάνιες φορές που πλήρωσα με κάρτα και πρώτη φορά μου συνέβη να πληρώσω με τέτοιο τρόπο και να μη μου δώσουν απόδειξη. Θα έχουν τον τρόπο τους προφανώς (! )

Συμπερασματικά, στα Καμπανάκια αν πρόσεχαν το θέμα του καπνίσματος και την συμπεριφορά στο service θα διεκδικούσαν άνετα τεσσαράκια στην βαθμολογία, όμως τέτοιου είδους απροσεξίες πληρώνονται.

Για όσους δεν έχουν θέμα με το τσιγάρο είναι μια πολύ καλή περίπτωση μιας και τα κρεατικά του είναι καλής ποιότητας και καλομαγειρεμένα. Εγώ θα ήθελα να ξαναπάω αλλά αν δεν καλοκαιριάσει ο καιρός τουλάχιστον να είναι ανοιχτά όλα ώστε να παίρνω λίγη ανάσα, δε νομίζω πως αντέχουν τα πνευμόνια μου να πάω νωρίτερα.

Θα το πρότεινα άνετα αλλά κάτω από αυτές τις συνθήκες… It’s up to you.