PONTIKI

Μέλος από: Ιουν 2011

20 Σεπ 2018

Ένα update μετά από επτά ολόκληρα χρόνια για τις Βαρκούλες είναι απαραίτητο. Τόσα είναι άλλωστε και τα χρόνια που μετρώ σαν χρήστης αυτού εδώ του site. Ήταν η τέταρτη μόλις κριτική για την ψαροταβέρνα αυτή. Από τότε έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα… ιδιοκτησία, μάγειρες, προσωπικό. Τι δεν έχει αλλάξει; Ευτυχώς η ποιότητα και οι καλές γεύσεις.

Για να τα πάρω με τη σειρά θα ξεκινήσω αντιγράφοντας ένα κομμάτι από την τότε κριτική μου. «Μικρό, συμπαθητικό, συνοικιακό ταβερνάκι, σε σοκάκι της Ν. Ιωνίας που δεν το "πιάνει το μάτι σου" αλλά ακόμα και καθημερινές είναι γεμάτο»!!! Αυτά εξακολουθούν να ισχύουν.

Ο μέσα χώρος σε δύο επίπεδα είναι ευχάριστος με θαλασσινές νότες αφού φινιστρίνια, μεταλλικοί γλάροι, βότσαλα και άγκυρες συνθέτουν τα κύρια διακοσμητικά στοιχεία.

Στην εξυπηρέτηση θα είμαι λίγο αυστηρή αυτή τη φορά. Και όχι σε ότι έχει να κάνει με τα παιδιά που την τρέχουν με περισσή προθυμία και ταχύτητα. Αλλά σε ότι έχει να κάνει με τον Θέμη που είναι ο ιδιοκτήτης και μάγειρας παράλληλα. Ναι μεν είναι ευγενικός και δείχνει επίσης υπέρ πρόθυμος να εξυπηρετήσει τους πάντες, όμως κρίνοντας από κάποιες βασικές λεπτομέρειες από προσωπική πάντα εμπειρία έχω την αίσθηση ότι σε κάποια πράγματα εθελοτυφλεί καθώς παρά τις επισημάνσεις, σε βάθος χρόνου, κάποια πράγματα παραμένουν ίδια.

Δύο πράγματα λοιπόν θα μειώσουν την βαθμολογία μου σε αυτή την κατηγορία,
α) Το ψωμί που μετά λύπης μου και παρά τις προσωπικές επισημάνσεις κατά το παρελθόν εξακολουθεί να το χρεώνει χ 1,20€/άτομο χωρίς προηγουμένως έστω να ερωτηθούμε αν το θέλουμε. Και θεωρώ πως είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να εισπράττει 10 plus ευρώ από κάθε 10μελή για παράδειγμα παρέα, για ένα ψωμί που αφενός μεν δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον να παρουσιάσει και αφετέρου δεν έχει καν συνοδευτικό ντιπάκι όπως διαπίστωσα στην πρόσφατη επίσκεψη.

β) Το γεγονός ότι οι μερίδες έχουν μικρύνει σε σχέση με παλαιότερα και ειδικά σε πιάτα που δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο… όπως τα υπέροχα κολοκυθάκια. Κάποτε σερβίρονταν σε μεγάλη οβάλ πιατέλα και τώρα σε πιάτο ορεκτικού. Δεν πιστεύω ότι έχουν τραγικό κόστος ώστε να μην κρατήσει την ίδια ποσότητα.

Στην τελευταία επίσκεψη άτομα 2, την πρώτη του Σεπτέμβρη παραγγείλαμε:

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε στικς χ 4€

Η ωραιότερη εκδοχή κολοκυθιών κατά τη γνώμη μου. Τραγανά sticks με καλό τηγάνισμα χωρίς καμία αίσθηση λαδίλας, αντικαθιστούν άνετα τηγανιτές πατάτες και αποτελούν σταθερή αξία στις Βαρκούλες. Παλαιότερα είχαν και λίγο άνηθο που τους ταίριαζε πάρα πολύ και κακώς αφαιρέθηκε πιστεύω. Συνοδεύονται από ντιπ γιαουρτιού που εμείς παραλείψαμε λόγω νηστείας. Η μερίδα όμως -όπως προανέφερα- έχει μικρύνει χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου. Φάουλ.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3€

Σωστό τηγάνισμα κι εδώ, χρυσαφένιες και τραγανές, σε ίδιο πιάτο και ποσότητα με τα κολοκύθια.

- Χταποδοκεφτέδες χ 5€

Άλλη μια σταθερή αξία που αποτελεί και πολύ ωραίο ξεκίνημα. Ισχύει ό, τι και πριν χρόνια… είναι τόσο νόστιμοι και αφράτοι που αν σου κλείσουν τα μάτια και δεν σου πουν τι είναι, τους περνάς άνετα για κλασσικούς κρεατένιους κεφτέδες. Πέντε στο σύνολο τεμάχια με το λεμονάκι τους.

- Μύδια αχνιστά χ 5€

Μπόλικος και γευστικός ζωμός, ελάχιστα σκορδάτος τόσο που δεν ενοχλεί ούτε κι εμένα, που με την προσθήκη του λεμονιού που τα συνοδεύει αποτελούν τον τέλειο μεζέ για το ούζο. Καλή η τιμή τους όμως και εδώ διαπίστωσα σμίκρυνση της μερίδας…

- Καλαμάρι τηγανιτό χ 8€

Ωραίο τηγάνισμα, αφράτο και νόστιμο.

- Κριθαρότο γαρίδας χ 15€

Άριστο βράσιμο στο κριθαράκι, άψογο χύλωμα, ξεχωριστή γεύση και αρκετά ενδιαφέρουσα. Αυτό που σίγουρα το κάνει να διαφέρει από τα άλλα είναι η προσθήκη τυριού στο δέσιμο που παρόλα αυτά προσωπικά το θεωρώ περιττό σε ένα πιάτο θαλασσινών. Για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε ότι η ποσότητα του τυριού ήταν τέτοια που “καπέλωνε” τη γεύση των θαλασσινών. Σερβιρίστηκε μέσα σε μεγάλο, οβάλ, οστρακοειδές σερβίτσιο με τέσσερεις ευμεγέθεις γαρίδες που όμως είχαν μάλλον παραβράσει.

Στο σημείο αυτό θα σημειώσω ένα μεγάλο φάουλ που θα χρεωθεί ο κύριος που μας πήρε την παραγγελία. Ενημερώσαμε από την αρχή ότι νηστεύουμε και ενώ σε όλα μας έδειξε πως το πρόσεξε και το σημείωσε, ποτέ δεν μας ανέφερε πως έχει τυρί το κριθαρότο.
Δεν είπαμε τίποτα (πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο) και κάναμε τους χαζούς γιατί μας είχε αγγίξει το πνεύμα της καλοσύνης και είπαμε την αμαρτία να την επωμιστούμε γενναιόδωρα εμείς χωρίς να το κάνουμε θέμα και να φέρουμε σε δύσκολη θέση τον υπάλληλο. Αλλά έτσι για την ιστορία… το καταλάβαμε. Δεν έφτασε ακόμα η ώρα που δεν καταλαβαίνουμε τι μας ταΐζουν.

Ήπιαμε ένα μπουκαλάκι ούζο Πλωμάρι για το οποίο δεν μας έφεραν τιμοκατάλογο (κι αυτό φάουλ) αλλά από τον τελικό λογαριασμό και δια της ατόπου απαγωγής πρέπει να χρεώνεται γύρω στα 7€.

Να σημειώσω εδώ ακόμα κάποια πιάτα που αξίζει να δοκιμάσετε στις Βαρκούλες και είναι το άριστα τηγανισμένο γαριδάκι Σύμης, η τέλειας υφής και γεύσης φάβα, το θράψαλο ψητό, τα όστρακά του γενικά (πετροσωλήνες, γυαλιστερές κτλ), τα χόρτα του που πάντα έχουν σωστό βράσιμο κ. α. Για φρέσκο ψάρι δε μπορώ να σας πω εγώ καθώς συνήθως πηγαίνουμε περιόδους νηστείας και περιοριζόμαστε στα θαλασσινά.

Πληρώσαμε 49,50€ ήτοι 24,75€/άτομο για τα παραπάνω χωρίς κανένα κέρασμα λόγω νηστείας. Συνήθως κερνάνε κάποια γλυκάκια στο τέλος, παρόλα αυτά ένα φρούτο ή έστω ένα λικεράκι ή μια ρακή βρε αδερφέ ως εναλλακτική μιας και η καταγωγή του Θέμη είναι από την Κρήτη, θα ήταν μια πολύ καλή και φιλόξενη κίνηση προς αυτούς που δεν θέλουν να αρτυθούν.

Εν κατακλείδι οι Βαρκούλες είναι μια αξιόλογη ψαροταβέρνα στην περιοχή της Νέας Ιωνίας γι’ αυτό και παρά το μη κεντρικό σημείο στο οποίο βρίσκεται έχει καταφέρει από την αρχή της λειτουργίας να ριζώσει στην περιοχή και έχει εδραιωθεί τόσα χρόνια. Έχει αρκετές επιλογές σε πρώτα αλλά και κυρίως πιάτα που πάντα είναι καλής ποιότητας και πολύ καλής εκτέλεσης. Αν προσεχθούν και οι λεπτομέρειες που ανέφερα παραπάνω τότε θα μπορώ να βάλω την απόλυτη βαθμολογία σε όλους τους τομείς. Μέχρι τότε και εφόσον σας βγάλει ο δρόμος σας δοκιμάστε το.

04 Σεπ 2018

Καλό Φθινόπωρο επισήμως πια!

Τέσσερεις καλές κριτικές από νέους σχετικά χρήστες για μια πολύ φρέσκια άφιξη μόλις δύο μηνών. Με βεβαιότητα μόλις 43% δεν ξέρω το γιατί, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή το Κάππα.

Επιστροφή από διακοπές μετά το πρώτο 20ημερο του Αυγούστου και η Αθήνα ακόμα άδεια. Οι ασφαλείς επιλογές δεν ήταν και πολλές αφού τα περισσότερα εστιατόρια κλείνουν τουλάχιστον για το 10ήμερο από τον 15Αύγουστο και μετά. Είπα θα πάμε κι ό, τι γίνει.

Επίσκεψη λοιπόν 25/8/2018 άτομα δύο μαζί με το τετράποδο κοριτσάκι μας, αφού προηγουμένως είχαμε ρωτήσει και μας είχαν δώσει το πράσινο φως για να καθίσουμε στην αυλή. Η Προδίκου είναι ένα μικρό κάθετο στενάκι πλησίον της Ιεράς οδού, που συνδέει την Κεραμεικού με την Λεωνίδου. Δεν περνάς εύκολα από κει, παρά μόνο ψάχνοντας για παρκάρισμα. Πλέον, έχεις ακόμα έναν πιο σοβαρό λόγο να περάσεις και να κάνεις και στάση… το Κάππα.

Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος, όμορφος, ζεστός και φροντισμένος. Από τη στιγμή που θα μπεις στο εσωτερικό του, μέχρι να φτάσεις στην πίσω πανέμορφη, πεντακάθαρη και λουλουδάτη αυλή, ένα χαμόγελο ευχαρίστησης και γαλήνης έχει καρφιτσωθεί στο πρόσωπό σου. Και ήδη έχεις πολύ καλό προαίσθημα για την συνέχεια.

Στο εσωτερικό υπάρχει διάχυτος ρομαντισμός με παλαιά έπιπλα αξιοποιημένα με πολύ γούστο και μεράκι. Ανάμεσα στα σκρίνια, τους καθρέφτες και τα vintage κάδρα, μας τράβηξε την προσοχή ένα παμπάλαιο ψυγείο πάγου! Εξωτερικά μοιάζει με έπιπλο, η κάνουλα όμως με το βρυσάκι περίπου στο μέσον του και το πορτάκι με το χερούλι από κάτω μας έκανε να ρωτήσουμε τι ακριβώς είναι. Τότε μας εξήγησαν ακριβώς τη χρήση που είχε παλιά και το άνοιξαν για να δούμε τον τρόπο με τον οποίο τοποθετούσαν τις πλάκες πάγου για να έχουν δροσερό νερό αλλά και για να αποθηκεύουν διάφορα ευπαθή προϊόντα… πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

Οι τουαλέτες αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από το ωραίο ρετρό πλακάκι σε γκρι αποχρώσεις και τα όμορφα καλαθάκια, ήταν πεντακάθαρες! Απ’ έξω ακριβώς και πριν την είσοδο σε αυτές, δύο ξύλινες παλιές πόρτες με πλεκτά κουρτινάκια, έχουν χρησιμοποιηθεί έξυπνα ως διαχωριστικός διάδρομος θα έλεγα από τον υπόλοιπο χώρο.

Η αυλή που φιλοξενεί περίπου 10-11 ξύλινα τραπεζοκαθίσματα μεταξύ των οποίων κι έναν πολύ ωραίο παλιό καναπέ, μπορώ να πω ότι είναι μια από τις πιο φροντισμένες και όμορφες που έχω συναντήσει σε εστιατόριο. Σε γκρι αποχρώσεις, γεμάτη βασιλικούς, ελίτσες φωτισμένες και άλλα όμορφα φυτά, πατζούρια παλιά ξύλινα σε έντονες αποχρώσεις για αντίθεση, κηροπήγια και άλλα διακοσμητικά. Το οίκημα που φαίνεται στο τέρμα της αυλής προφανώς κάποτε ήταν σπίτι και υποθέτω πως πλέον λειτουργεί ως αποθηκευτικός χώρος ή κάτι τέτοιο, παρόλα αυτά τα πορτοπαράθυρά του έχουν αξιοποιηθεί και αυτά κατάλληλα με όμορφα κουρτινάκια και μέσα ο κατάλληλος φωτισμός δίνει την αίσθηση ότι πρόκειται για μια κατοικίσιμη οικία. Όλη αυτή η ατμόσφαιρα σε συνδυασμό με την πολύ ωραία έντεχνη μουσική προσδίδουν ένα πολύ ζεστό και χαλαρωτικό κλίμα.

Η εξυπηρέτηση υποδειγματική! Από το καλωσόρισμα μέχρι το καληνύχτισμα μας αντιμετώπισαν με ευγένεια, προθυμία και θέρμη. Κανένα παράπονο πραγματικά. Μέχρι και μεζέ για τη Μόκα μας, μας έφεραν!

Ο κατάλογος έχει αρκετά αξιόλογες προτάσεις ανάμεσα σε 10 κρύα πιάτα για αρχή όπως σαλάτες, αλοιφές κτλ, 15 ζεστά πιάτα (ορεκτικά και κυρίως) καθώς και κάποια πιάτα ημέρας. Θα βρείτε επίσης κοκτέιλ, καφέ και γλυκό.

Μεταξύ αυτών και μετά από το κέρασμα της chef (μια εξαιρετική κρύα αρωματική ντοματόσουπα σε μεγάλα σφηνοπότηρα), εμείς επιλέξαμε:

- Φάβα με λουκάνικο Ταϋγετου χ 4,50€

Σερβιρίστηκε ζεστή με λαδάκι, μαϊντανό και φρέσκο κρεμμυδάκι που της έδινε σίγουρα πόντους σε σχέση με το ξερό που συνήθως τη σερβίρουν οι περισσότεροι (προσωπικά την παραγγέλνω πάντα χωρίς κρεμμύδι για να καταλάβετε). Το λουκάνικο καλής ποιότητας ήπιο σε ένταση και σε γενναιόδωρη ποσότητα, δεν έκανε απλά τον κομπάρσο. Πολύ καλή επιλογή αν και προσωπικά θα μου άρεσε κι ένα πιο έντονο ή πικάντικο λουκάνικο.

- Καβουρμάς με τηγανίτα πατάτας και αυγό μάτι χ 7,50€

Εξαιρετικός μεζές για τη μέση. Καλής ποιότητας καβουρμάς πάνω σε στρώσεις ψιλοκομμένης σε στικς πατάτας που έδινε μια crunchy υφή στις μπουκιές μας με λίγη ντοματούλα και πολλά μυρωδικά ανάμεσα. Από πάνω το αυγό μάτι είχε ψηθεί μαεστρικά έτσι ώστε να είναι αρκούντως μελάτο και να “βουτσαλάει” στη δική μου διάλεκτο. Θεός!
Κάπου εκεί φυσικά ζητήσαμε και το ψωμάκι (χ 1€) που στην αρχή -ερωτώμενοι- αρνηθήκαμε… οπότε κατέφθασε περασμένο λίγο από το φούρνο για να γίνει κι αυτό τραγανό και καταλαβαίνετε τι ακολούθησε.

- Συκώτι ψητό ταλιάτα σε σάλτσα δεντρολίβανο χ 7€

Πρωτότυπη εκδοχή, κομμένο σε λεπτές φέτες το συκώτι που είχε άριστο ψήσιμο, τέτοιο που παρά το λεπτό του πάχος δεν είχε χάσει ούτε τους χυμούς του, ούτε τη γεύση του. Το συνόδευαν ανάμεσα φέτες από ντοματίνια και φρέσκα μυρωδικά. Τα μυρωδικά και το πέστο δεντρολίβανου που είχε σίγουρα και κάποιο όξινο στοιχείο (ξύδι ή λεμόνι ενδεχομένως) έδωσε σαφέστατα ακόμα περισσότερους πόντους στη γεύση.

- Κριθαρότο με κολοκυθάκι, γιαούρτι αρωματισμένο με δυόσμο και κοτόπουλο χ 8,50€

Πιάτο ημέρας που σίγουρα αξίζει να μπει στις μόνιμες επιλογές του καταλόγου. Πρώτη επιλογή μας ήταν το ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας αλλά μας κέρδισε το δεύτερο στην περιγραφή ως κάτι πιο ιδιαίτερο που επιβεβαιώθηκε και από τον σερβιτόρο τον οποίο ρωτήσαμε αλλά και από την δοκιμή φυσικά σε δεύτερη φάση.

Σωστό χύλωμα στο κριθαρότο με νότες δροσιάς από το γιαούρτι και γεμάτο αρώματα από τον δυόσμο. Το πιάτο αυτό θα μπορούσε άνετα να σταθεί και χωρίς το κοτόπουλο που παρόλα αυτά ήταν καλοψημένο και ζουμερό. Αν κάτι ήθελα σε αυτό το πιάτο θα ήταν λίγο περισσότερο αλάτι και ένα λεπτό λιγότερο βράσιμο στο κριθαράκι.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με παλαιωμένη γραβιέρα και λιαστή ντομάτα χ 9,50€

Αφρός! Αν θυμάμαι καλά ήταν το πιάτο που μας είπαν ότι ψήνεται σε σου βιντ (δηλαδή σε κενό αέρος) και τελειώνει στο φούρνο (ή μήπως στο τηγάνι; Νομίζω το πρώτο αλλά μη σας σας γελάσω κι όλας). Από τα πλέον μαλακά κομμάτια του συγκεκριμένου τύπου κρέατος που έχω δοκιμάσει, το οποίο είναι πανεύκολο να γίνει στεγνό σαν σόλα. Το άρωμα της παλαιωμένης γραβιέρας με την οποία ήταν γεμισμένο ίσως ξενίσει κάποιους γιατί είναι αρκετά ιδιαίτερο. Κάποιοι άλλοι σίγουρα θα το λατρέψουν. Συνοδεύτηκε με πεντανόστιμες πατάτες κυδωνάτες και μια κόκκινη σάλτσα μάλλον πιπεριάς αν θυμάμαι καλά. Ένα πάρα πολύ καλό και άρτιο πιάτο.

Ήπιαμε μια μπύρα Μάμος (προέλευση Πάτρα) 500ml x 3€ που πρώτη φορά δοκίμασα και μου φάνηκε καλή, έναν espresso για τη χώνεψη (ο οποίος τώρα που βλέπω την απόδειξη αναλυτικά δεν χρεώθηκε) και νερό βρύσης που έρχεται άμεσα στο τραπέζι χωρίς διαπραγματεύσεις.

Από τα γλυκά (που δεν είδαμε στον κατάλογο) αλλά ήταν αρκετά και είναι όλα δική τους παρασκευής απ’ ότι μας πληροφόρησαν, δοκιμάσαμε ένα

- Μιλφέιγ χ 4,50€

Ωραία εμφάνιση, πολύ καλή η γεύση της κρέμας με το φύλλο τραγανό μεν απλά θα το ήθελα λίγο πιο αφράτο, το βρήκα ελαφρώς σκληρό στο κόψιμο. Παρόλα αυτά ήταν μια αξιοπρεπέστατη εκτέλεση και σε πάρα σε πολύ καλή τιμή.

Ο λογαριασμός ήρθε μαζί με κερασμένο λικέρ μαστίχας στα 45,50€ ήτοι 22,75€/άτομο για ένα υπέροχο και πλουσιότατο δείπνο από το οποίο φύγαμε άκρως ικανοποιημένοι και κυριολεκτικά σκασμένοι καθώς οι μερίδες εκτός από ποιοτικά άριστες και γευστικές είναι και πολύ γενναιόδωρες.

Συμπερασματικά θεωρώ ότι το Κάππα αποτελεί μια εξαιρετική πρόταση που έχει πάει ένα βήμα παρακάτω τόσο αισθητικά, όσο και γαστρονομικά σε σχέση με τις υπόλοιπες - alternative κατά το πλείστον- επιλογές στην ευρύτερη περιοχή. Για μένα, αν και ίσως είναι πολύ νωρίς, τολμώ να πω ότι έχει ήδη μπει στο top τρίγωνο των επιλογών μου (Κεραμεικού-Μεταξουργείου) μαζί με τη Μπέμπα και το Ρακόρ. Πιστεύω πως δεν θα διαψευστώ στην πορεία, άλλωστε με ένα τόσο δυνατό ξεκίνημα, με τόσο όμορφη διάθεση και προσπάθεια είναι πολύ δύσκολο. Ανυπομονώ να πάω ξανά για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα πιάτα που είδα στον κατάλογο. Δηλώνω ενθουσιασμένη και για τον λόγο αυτό θα βάλω την υψηλότερη βαθμολογία μου για την όλη προσπάθεια. Πιστεύω ότι το Κάππα, ήρθε για να μείνει… και θα μείνει. Γιατί η καλή μέρα… απ’ το πρωί φαίνεται!

01 Αυγ 2018

Στο Καραπιπερίμ συζητούσαμε πολύ καιρό να πάμε με την παρέα μου ώσπου μια μέρα έδωσα το πράσινο φως ν'ανηφορίσουμε προς τα βόρεια. Σπάνια βρίσκομαι να πω την αλήθεια στο Μαρούσι για φαγητό, με εξαίρεση τα τελευταία δύο χρόνια περίπου, που γνώρισα το Μunchen και τον αξιόλογο Ασβεστόλακο σε μια από τις αλησμόνητες συναντήσεις που διοργάνωσε το ask (περασμένα μεγαλεία). Τώρα έχω έναν επιπλέον λόγο να αυξήσω τις επισκέψεις μου στην περιοχή.

Μια καλοκαιρινή Κυριακή λοιπόν που θύμιζε καραφθινόπωρο καθώς άνοιξαν οι ουρανοί (φοβερό καλοκαίρι φέτος), και συγκεκριμένα στις 8/7/2017 γύρω στις 5:30 τρία άτομα φτάσαμε τρέχοντας με τις ομπρέλες μας έξω από το Καραπιπερίμ. Χωρίς δυσκολία στο παρκάρισμα δεδομένου ότι ο κόσμος κατεβαίνει παραλιακά περισσότερο τέτοια περίοδο (που να’ξερε) και είναι πιο εύκολα τα πράγματα, καθίσαμε άνετα στο τραπέζι που μας γυάλισε κάπου στη μέση του μαγαζιού μιας και η ώρα ήταν νεκρή, μεσολάβησε κι ο καιρός και ήταν αρκετά χαλαρά.

Το χαρακτηριστικό του χώρου στο Καραπιπερίμ είναι η καθαριότητα που γίνεται εύκολα αντιληπτή παντού και βέβαια και στις τουαλέτες με το πανέμορφο και μοσχοβολιστό σαλονάκι και τις παλιές πόρτες για διακόσμηση. Κόκκινο χρώμα στα ξύλινα πλαίσια της ανοιγόμενης τζαμαρίας και σε κάποια σημεία του τοίχου με επένδυση τούβλου. Το πάτωμα μέσα ξύλινο σε γκρί αν θυμάμαι αποχρώσεις, λευκά τραπεζοκαθίσματα επιπλάκια και καθρέπτες με τεχνοτροπίες παλαίωσης, παλιά σκεύη ως διακοσμητικά, λάμπες τύπου πυροφάνια, κρεμαστά αποξηραμένα αλλαντικά και μυρωδικά στην ανοιχτή κουζίνα, φωτογραφίες ασπρόμαυρες και καδράκια με πολύ παλιές διαφημίσεις, χειροποίητα ρολόγια τοίχου κτλ, συνθέτουν ένα ευχάριστο περιβάλλον. Μουσική Ελληνική έντεχνη που ταίριαζε απόλυτα στα γούστα μας.

Για αναλυτικές λεπτομέρειες σας παραπέμπω στην κριτική της φίλης Ucook κι ας είναι πριν 2 χρόνια. Τα περιγράφει ακριβώς όπως είναι, ίσως με διάφορες προσθήκες που έχουν γίνει διακοσμητικά. Σχετικά με το κάπνισμα θα πω ότι στην μέσα αίθουσα που έχει ανοιγόμενη οροφή προφανώς επιτρέπεται το κάπνισμα (και τον χειμώνα δηλαδή) καθώς ήδη όταν πήγαμε μια παρέα που καθόταν εκεί κάπνιζε. Επειδή όμως ο κόσμος ήταν λίγος και ήμασταν σε απόσταση, δεν μας ενόχλησε ιδιαίτερα.

Η αυλίτσα έξω ενδείκνυται για τις ζεστές μέρες και βράδυ Σαββάτου που πέρασα μετά την επίσκεψή μου ήταν φυσικά γεμάτη. Μια σχετική κίνηση αυτοκινήτων υπάρχει αλλά δεδομένου ότι είναι μονόδρομος και ήδη υπάρχουν ολόγυρα ζαρντινιέρες…ψιλοσώνει το σκηνικό.

Στην εξυπηρέτηση όλα ήταν άψογα και από τον νεαρό που μας σέρβιρε και από τους ιδιοκτήτες (αδέρφια) που ήταν ευγενέστατοι και φιλικοί. Προσφέρθηκαν να κλείσουν τη τζαμαρία για να μη μπαίνει η υγρασία μέσα, μας είπαν ότι μπορούσαμε να καθίσουμε όπου θέλουμε και γενικά παρότι ήταν διακριτικοί δεν μας έκαναν να αισθανθούμε παραμελημένοι.

Παραγγείλαμε:

- Χαϊντάρι από την κατηγορία αλοιφές χ 3€

Σως γιαουρτιού με καρότο, φρέσκο κρεμμύδι και μπόλικα μυρωδικά. Πολύ καλή μερίδα και πολύ νόστιμο. Θα το προτιμούσα όμως πιο γιαουρτένιο για να είναι πιο δροσερό. Ρώτησα τον ένα ιδιοκτήτη αν έχει μέσα μαγιονέζα γιατί κιτρίνιζε ελαφρώς στο χρώμα αλλά μου είπε ότι έχει μόνο λίγο βούτυρο, που δε νομίζω ότι το χρειάζεται για να πω την αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση είναι μια πολύ καλή επιλογή για συνοδεία των κρεατικών.

- Φέτα σαγανάκι χ 5,30€

Δεν είναι ακριβώς το γνωστό σαγανάκι που έχουμε στο μυαλό μας, παρόλα αυτά είναι εξαιρετικό ορεκτικό. Είναι φέτα τυλιγμένη με τραγανό φύλλο κρούστας, ωραία τηγανισμένο με μέλι από πάνω και μαυροσούσαμο. Δοκιμασμένος συνδυασμός που ταιριάζει απόλυτα.

- Παστουρμαδοπιτάκια χειροποίητα χ 4,80€

Δύο μεγάλα τεμάχια σε σχήμα φλογέρας, που φτιάχνουν οι ίδιοι και διαφημίζουν και στον κατάλογο ότι ο παστουρμάς είναι άοσμος. Και όντως είναι πολύ διακριτικό το άρωμά του. Το φύλλο και εδώ σωστά τηγανισμένο, παστουρμάς φίνος καλής ποιότητας με το τυράκι που έλιωνε μέσα και τη ντοματούλα συνοδευόταν με μεγάλα κενέλ γιαουρτιού με σάλτσα ντομάτας από πάνω και μυρωδικά. Περιποιημένα δηλαδή.

- Αυγά μάτια με πατάτες, σουτζούκι και παστουρμά χ 7,50€

Σας φαίνεται ακριβό πιάτο; Είναι, αλλά είναι τεράστιο και πεντανόστιμο. Τρία αυγά μάτια με φρέσκιες πολύ λεπτοκομμένες χρυσαφένιες πατατούλες και μπόλικες φέτες νόστιμου σουτζουκιού και παστουρμά. Μust.

- Σις κοτόπουλο φιλέτο στήθος χ 8,50€

Θεσπέσιο! Μαριναρισμένα κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου ψημένα στα κάρβουνα. Τόσο τρυφερά, ζουμερά και γευστικά που με πιάνει σιελόρροια. Συνοδευόταν από ψητή ολόκληρη ντομάτα και πιπεριά κίτρινη, πιτούλες και λίγο κρεμμυδάκι. Τέλειο.

- Κεμπάπ γιαουρτλού (μισή μερίδα) χ 4,80€

Δύο κανονικά τεμάχια στη μισή μερίδα (η μεγάλη έχει 6 τεμ/ 8,30€) μέσα σε σαγανάκι με πιτούλες, ντομάτα και πιπεριά ψητή, κρεμμυδάκι, με γιαούρτι με σαλτσούλα από πάνω και μπόλικο μαϊντανοδυόσμο. Ζουμερά, μυρωδάτα κεμπάπ χωρίς ίχνος βαρβατίλας. Εξαιρετικά μπορώ να πω.

- Σουβλάκια τυλιχτά με καλαμάκι κοτόπουλο και χοιρινό (3 τεμ. ) χ 2,20€ έκαστο

Νόστιμα και μεγάλα τυλιχτά, με καλοψημένα καλαμάκια και μπόλικες πατατούλες, λεπτοκομμένες σαν το πιάτο παραπάνω, ντοματούλα και σως που επιλέξαμε εμείς (εγώ πήρα την μουσταρδένια) και σωθήκαμε! Πολύ καλά πραγματικά.

Ήπιαμε 3 κόκα κόλες χ 1,80€ έκαστη και μας κέρασαν ζελέ φράουλα και λικέρ μαστίχας. Σαφώς πολύ ωραία κίνηση.

Σε αυτό το σημείο αν είχα μια επισήμανση να κάνω αυτή θα αφορούσε στην κατηγορία γλυκό. Θα ήθελα να υπάρχουν έστω δύο επιλογές (Ανατολίτικης κατά προτίμηση προέλευσης) στον κατάλογο ή έστω ένα πιο ενδιαφέρον κέρασμα από το ζελέ το οποίο προσωπικά δεν το συγκαταλέγω στα γλυκά.

Όταν έχεις γευτεί ένα τόσο ωραίο γεύμα σαν κι αυτό που προηγήθηκε, θέλεις έναν ωραίο επίλογο για κλείσιμο. Δηλαδή ακόμα και η μαστίχα σκέτη είναι προτιμότερη. Αυτά πάντα με πολύ καλοπροαίρετη διάθεση και φυσικά οι απόψεις είναι υποκειμενικές.

Πληρώσαμε 46€ δηλαδή 15,33€/άτομο και δεν σκάσαμε απλώς… τουμπανιάσαμε γιατί βλέπετε τα φάγαμε όλα οι γορίλες. Δεν αφήσαμε ψίχουλο!

Συμπερασματικά το Καραπιπερίμ είναι ένα αξιοπρεπέστατο κεμπαπτζίδικο-μεζετζίδικο-σουβλατζίδικο-whatever, που παρά το γεγονός ότι δεν είναι σε κεντρική πιάτσα φαίνεται ότι έχει κερδίσει επάξια την εμπιστοσύνη του κόσμου. Η συνταγή της επιτυχίας του είναι η άριστη ποιότητα πρώτης ύλης, καλό χέρι στην κουζίνα με καλοεκτελεσμένες και ωραίες συνταγές, καθαριότητα και φυσικά σεβασμός στον πελάτη. Έχει με λίγα λόγια όλο το πακετάκι που χρειάζεται για να μακροημερεύσει. Εμάς μας άρεσε πάρα πολύ και φυσικά θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα από τον πολύ πλούσιο και με ενδιαφέρον κατάλογό του.

Προτείνεται.

Υ. Γ.: Καλό καλοκαίρι και... φίλε Jim.. θα λείψεις!!!

14 Ιούλ 2018

Ο Λουκιδέλης αποτελεί προορισμό διαχρονικής αξίας στη Φιλαδέλφεια. Από το 1939 λειτουργεί ως ταβέρνα μεγαλώνοντας ήδη 3 γενεές, βλέποντας την περιοχή να αλλάζει, να εξελίσσεται και να αυξάνει τον ανταγωνισμό. Παρόλα αυτά, η γνήσια αυτή ταβέρνα παραμένει εκεί, αγέρωχη, άτρωτη στο χρόνο και πιστή στην καλή ποιότητα των αγαθών που προσφέρει.

Είχα αρκετά χρόνια να την επισκεφθώ. Πολλά -περισσότερο καλοκαιρινά- βράδια περνάγαμε στον Λουκιδέλη οικογενειακώς με ξαδέρφια, συγγενείς αλλά και φίλους.
Ο χώρος ξεκινώντας από τα σκαλιά που οδηγούν στην κλασική - γραφική “υπόγα” με τα βαρέλια και τα σχετικά, σε προδιαθέτει για γνήσιες κουτουκοκαταστάσεις. Έχω κάμποσα χρόνια να κατέβω, αλλά το τσιγάρο που επιτρεπόταν παλιά, με έκανε να το επισκέπτομαι περισσότερο καλοκαίρια.

Επάνω και απέναντι από το παραδοσιακό οίκημα δημιουργήθηκε τα τελευταία χρόνια μια μεταγενέστερη αίθουσα για τις ανάγκες εκδηλώσεων κατά τις χειμερινές περιόδους αλλά και γενικότερα για κάλυψη αναγκών μεγαλύτερης επισκεψιμότητας. Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν έχω καθίσει σε αυτήν γιατί δεν έχει τίποτα το ενδιαφέρον. Προτιμώ τον εξωτερικό χώρο κάτω από την κεραμοσκεπή του κύριου οικήματος ή ακόμα και το πεζοδρόμιο στην πλατεία Κωνσταντινουπόλεως.

Στην εξυπηρέτηση εκτός από τον πλακατζή κύριο Στέλιο ιδιοκτήτη (δεύτερης γενιάς αν δεν κάνω λάθος), που θα σας απαγγείλει στο τέλος όλη την παραγγελία προς αποφυγή λαθών και το τελικό ποσό χρεώσεων μείον τα κερασματάκια του, θα σας εξυπηρετήσουν χωρίς προβλήματα νέα παιδιά με προθυμία και χιούμορ. Κανένα πρόβλημα.

Στα του φαγητού, 2 άτομα Σάββατο 7/7/2018 περί ώρα 11:30 μμ συμπληρώσαμε με στυλό στο μπλοκάκι με τους μεζέδες και τις τιμές (βλέπε παραγγελιόχαρτο) τα παρακάτω:

- Σαλάτα αλμυρίκια χ 4€

Γενναία μερίδα σε οβάλ πιατέλα, σωστά βρασμένα με μπόλικο λαδάκι και λεμονάκι.

- Ντοματοκεφτέδες Νισύρου – κολοκυθοκεφτέδες Σίφνου χ 4€

Τέσσερα τεμάχια (από δύο έκαστο) για να τα δοκιμάσουμε όλα. Χειροποίητα όλα φυσικά, ξεχώρισα τους κολοκυθοκεφτέδες καθώς οι ντοματοκεφτέδες μου φάνηκαν πολύ αλευρένιοι παρόλα αυτά καλοί στο τηγάνι όλοι χωρίς περιττά λάδια.

- Τυρόπιτα Μυκόνου χ 4€

Εξαιρετική, καυτή με ωραίο φύλλο και γέμιση πολύ ωραίου τυριού ρευστού από το ψήσιμο.

- Φλογέρες με παστουρμά χ 4€

Πολύ καλές (2 μεγάλα τεμάχια, στεγνό από λάδια φύλλο, νόστιμη γέμιση με καλό παστουρμά.

- Αμελέτητα του κυρ Ανέστη χ 7€

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, να είναι καλά εκεί που είναι (γιατί κάτι μου λέει ότι προφανώς είναι από τους πρώτης γενιάς ιδιοκτήτες) αλλά τα αμελέτητά του τα θυμάμαι από παλιά και μπορώ να πω ότι διατηρούνται στην ίδια -γευστική- κατάσταση, για τα υπόλοιπα δε μπορώ να εγγυηθώ …χαχαχαα!

Πέρα από την πλάκα όσοι τρώτε τον συγκεκριμένο μεζέ, στον Λουκιδέλη θα τον ευχαριστηθείτε και σε ποσότητα και σε ποιότητα. Εγώ πάντως, τα έφαγα μόνη μου, άντε έδωσα και 2-3 στη Μόκα που ξέρει να ξεχωρίζει τους καλούς μεζέδες, κρίμα να μην φαγωθεί όλη η μερίδα.

- Κεφτέδες Σίφνου χ 5€

Κλασικοί, μαμαδίστικοι, με δυόσμο, αφράτοι και μυρωδάτοι. Με λίγες πατατούλες τηγανητές χερίσιες για συνοδεία. Όμορφα.

- Ψαρονέφρι χ 8€

Ψήσιμο άριστο, γεύση πάρααααρα πολύ καλή. Λες και ψήθηκε στο κάρβουνο ήταν χωρίς να έχει χάσει την ζουμεράδα του. Κι εδώ με λίγες πατατούλες συνοδεία.
Ήπιαμε μία Amstel (χ 3 ευρώ στον κατάλογο) που ο κυρ Στέλιος μας κέρασε και με τον λογαριασμό ήρθε και πιατάκι με παγωτίνια ξυλάκι σαν έξτρα κέρασμα. Ωραίος ο Λουκιδέλης… ταβερναρί μεν, ξέρει να περιποιείται όμως.

Ο τελικός λογαριασμός (μαζί με το ψωμάκι 1€ έκαστος) ήρθε στα 41€ μείον το κέρασμα 38€ ήτοι 19€/άτομο για φαγητό του σκασμού. Ένα φυσιολογικό ζευγάρι τρώει και με 12-15€ έκαστος, μην παίρνετε τα δικά μας δεδομένα ως σύγκριση. Είχαμε κάνει κι ένα 5αράκι χλμ τρέξιμο με τους Αντετοκουμπαίους εκείνο το βράδυ οπότε… το δικαιούμασταν.

Συμπερασματικά, ο Λουκιδέλης παραμένει σταθερή αξία και το έχει αποδείξει. Στάθηκε όρθιος παρά την κρίση, παρά τον ανταγωνισμό, παρά το γεγονός ότι βρίσκεται λίγο εκτός εμβέλειας της πιάτσας στην οποία γίνεται κοσμοσυρροή, παρόλα αυτά υπάρχει. Και υπάρχει γιατί το αξίζει, το παλεύει και γιατί είναι τίμιος!!! Αν θέλετε καλομαγειρεμένα κλασικά, μαμαδίστικα μεζεδάκια σε καλές μερίδες και τιμές προτιμήστε τον.

06 Ιούλ 2018

Άμα λάχει λοιπόν… πάμε και ξαναπάμε στης Νεφέλης! Γιατί αξίζει.

Γιατί ο χώρος είναι ευρύχωρος, ψηλοτάβανος και έχει κάτι νοσταλγικό όπως το πρώτο σχολείο που πήγα στη Φιλαδέλφεια το ιστορικό Δημοτικό Σπαθάρη! Άλλωστε μέχρι το 1978 αν δεν κάνω λάθος στης Νεφέλης στεγαζόταν δημοτικό σχολείο και όλα στη διακόσμηση αλλά και στην αρχιτεκτονική του το μαρτυρούν από την αυλή κι όλας.

Τα σκαλάκια που κατεβαίνεις, για να βρεθείς στο άλλοτε προαύλιο –νυν αυλή του εστιατορίου- σου φέρνουν αυτόματα στο μυαλό εικόνες με μπουλούκια παιδιών (πρωτάκια ψαρωμένα και μεγαλύτερα ξεψάρωτα) που τρέχουν να μπουν στις τάξεις τους.
Σε αυτό το σημείο η μόνη μου παρατήρηση για τον εξωτερικό χώρο είναι ότι θα μπορούσε αυτή η αυλή να είναι περισσότερο “πράσινη” κι ας θυσιαστούν 2-3 τραπέζια. Άλλωστε δεν τίθεται θέμα επισκεψιμότητας απ’ ότι διαπίστωσα.

Στη συνέχεια ανεβαίνοντας δύο σειρές σκαλιών δεξιά κι αριστερά που συναντώνται στο τελείωμά τους, εισέρχεσαι στις (σχολικές) αίθουσες δηλαδή στον εσωτερικό χώρο. Τρεις μεγάλοι ψηλοτάβανοι, κλιματιζόμενοι χώροι, με ξύλινο δάπεδο, που χωρίζονται μεταξύ τους με πανύψηλες ξύλινες πόρτες, μου έφεραν στο μυαλό το δέος με το οποίο κοίταζα μια σταλιά όπως ήμουν μικράκι τη δική μου τάξη.

Παλιά γραμμόφωνα, αναμνηστικές ασπρόμαυρες σχολικές φωτογραφίες, επαρκής φωτισμός και εξαιρετική ξένη μουσική εποχής συνδράμουν σε μια πάρα πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.
Το "σύστημα" βέβαια στης Νεφέλης, δεν επιτρέπει την προ-κράτηση τραπεζιού στην αυλή παρά μόνο μέσα. Οπότε είναι ταυτόχρονα και μια έξυπνη κίνηση ώστε να εξασφαλίσουν κόσμο μέσα-έξω, μιας και τηλεφωνικώς σου λένε, κλείστε μέσα και αν βρείτε έξω απλά ενημερώστε ώστε να ακυρωθεί η μέσα κράτηση... με αποτέλεσμα φυσικά στις περισσότερες των περιπτώσεων να μη βρεις έξω οπότε δεν ρισκάρεις (Σάββατο βράδυ ειδικά) να φύγεις και να πας οπουδήποτε αλλού. Παρότι όμως όπως καταλαβαίνετε και στην δική μας περίπτωση -όπως και πολλών άλλων- καθίσαμε μέσα, μπορώ να πω ότι μάλλον το ευχαριστηθήκαμε καλύτερα για όλο το κλίμα που προανέφερα

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε άψογα επίπεδα. Σωστοί χρόνοι, ευγένεια, αμεσότητα και πραγματικό ενδιαφέρον από όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως, δεν μας άφησαν περιθώρια δυσανασχέτησης.

Μας έφεραν νεράκι σε κανατούλα και αφού ερωτηθήκαμε αν θέλαμε ψωμί (σπάνια συμβαίνει στις μέρες μας) και απαντήσαμε αρνητικά, προχωρήσαμε στην παραγγελία μας:

- Σαγανάκι με βοδινό καβουρμά Ξάνθης και κασέρι χ 7,80€

Μεγάλα κομμάτια ποιοτικού και νόστιμου καβουρμά, πλαισιώνονται από φρέσκια ντομάτα, πιπεριά και καρέ μελιτζάνας. Από πάνω ίσα που είχε λιώσει το κασέρι και μαζί του… λιώσαμε κι εμείς! Ένα ορεκτικό όνειρο… που σε κάνει να προσπερνάς εσκεμμένα την τσιμπημένη του τιμή γιατί αξίζει πραγματικά η κάθε του μπουκιά.

- Χυλοπιτάκι με ραγού από χωριάτικο λουκάνικο και γραβιερομυζήθρα Μεσσηνίας χ 7,90€
Απλά θ-ε-ϊ-κ-ό!!! Από πού να ξεκινήσω; Από το χυλοπιτάκι που πρώτη φορά συνάντησα να είναι τόσο άψογα βρασμένο στο al dente του χωρίς να έχει γίνει νιανιά;; Στην ρουστίκ γεύση του λουκάνικου; Στα μυρωδικά του; Στο τριμμένο τυρί από πάνω που το απογείωνε; Δεν έχω λόγια!!!

- Ρεβυθάδα με παστό χοιρινό Καλαμάτας χ 6,50€

Πολύ ιδιαίτερο και πρωτότυπης γεύσης πιάτο. Τα ρεβύθια ήταν μαγειρεμένα στη γάστρα (χωρίς ντομάτα) με χόρτα εποχής και μπόλικα μυρωδικά. Το φίνο άρωμα του παστού χοιρινού συμπλήρωνε την γεύση.

- Κότσι χοιρινό με μαύρη μπύρα, μέλι και μουστάρδα (από τα πιάτα ημέρας) χ 11,10€
Χωρίς σκέψη και από τις λίγες φορές που θα πω ότι ήταν εξαιρετικό και αξιοπρεπέστατο. Χωρίς πέτσα σε μια τέλεια σκουρόχρωμε σαλτσούλα, της οποίας η πικράδα της μπύρας ερχόταν σε άψογη ισορροπία με το μέλι και τη μουστάρδα. Το ψήσιμο άψογο με λίγα λόγια… λουκούμι!!! Συνοδευόταν από πλιγούρι με κύβους ωμού καρότου και κόκκινης πιπεριάς. Θαυμάσιο.

Ήπιαμε μια μπύρα Bεργίνα weiss 500ml x 3,80€ που ταίριαξε απόλυτα στις επιλογές μας. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια από τις ιδιαίτερες ελληνικές μπύρες που είχε αλλά βρήκα αρκετά τσιμπημένες τις τιμές τους για 330ml.

Κλείσαμε με ένα τέλειο επιδόρπιο μεταξύ των τριών αξιόλογων επιλογών του καταλόγου από τα οποία διαλέξαμε,

- Σοκοφρέτα σοκολάτας με παγωτό βανίλια χ 5,90€

Χειροποίητη, σπιτική εκτέλεση… επαγγελματική γεύση!!! Η ωραιότερη που έχω δοκιμάσει. Τραγανή η βάση της και η επικάλυψή της απ’ έξω, βελούδινη υφή φίνας σοκολάτας μέσα που δεν σε λιγώνει. Η καραμέλα με την οποία γαρνιρίστηκε και το παγωτό με το οποίο συνοδεύτηκε, ταίριαξε απόλυτα.

Μας κέρασαν λικέρ μαστίχας που ήρθε μαζί με τον λογαριασμό ο οποίος για τα παραπάνω ανήλθε στα 42,90€ δηλαδή 21,45€/άτομο.

Συμπερασματικά, φύγαμε από τη Νεφέλη με τις καλύτερες των εντυπώσεων σε όλους τους τομείς. Το φαγητό που έχει και τον κύριο λόγο, αξίζει 100%. Με έμφαση σε τοπικά προϊόντα Ελλήνων μικροπαραγωγών από όλη την Ελλάδα, δε μπορεί παρά το αποτέλεσμα να είναι αξιόλογο. Οι χρόνοι παρά το γεγονός ότι από νωρίς του Σαββατόβραδου ήταν γεμάτο μέσα έξω, είχαν άψογη ροή. Οι γεύσεις μας αποζημίωσαν πλήρως αφού οτιδήποτε δοκιμάσαμε ήταν από πολύ καλό… έως εξαιρετικό! Με πιο απλά λόγια...

... Προτείνεται!!!

15 Ιουν 2018

Τα Μπινελίκια μετρούν ήδη 5 χρόνια ζωής από τότε που άνοιξαν. Πέντε επίσης είναι και τα χρόνια που έχουν περάσει από τότε που το εισήγαγα στο ask κι έγραψα γι’ αυτό. Δεν είχα ενθουσιαστεί όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κάποιος διαβάζοντας την τότε κριτική μου, παρά το γεγονός ότι το αδερφάκι του λίγο παραπάνω (Mama Goose) που άνοιξε λίγο αργότερα, διαγράφει σαφώς πολύ καλύτερη πορεία όλα αυτά τα χρόνια και μάλιστα από την αρχή λειτουργίας του.

Από τότε ο ανταγωνισμός στην περιοχή στο θέμα της εστίασης έχει αυξηθεί ακόμα πιο πολύ με γοργούς ρυθμούς. Αρκεί να αναφέρω ότι το παρκάρισμα όπως και η απλή διέλευση από κεντρικούς αλλά και παράλληλους δρόμους της Φιλαδέλφειας ιδίως τα Π/Σ/Κ πλέον… είναι απελπιστική. Αν έχετε δίτροχο είστε τυχεροί. Πάμε λοιπόν να δούμε την εξέλιξη του σε αυτά τα 5 χρόνια.

Ο χώρος έχει αλλάξει σαφώς προς το καλύτερο θα έλεγα. Το μπεζ χρώμα στους τοίχους αντικαταστάθηκε από γκρί-μαύρο χρώμα και τα τραπεζοκαθίσματα από πολύχρωμα έγιναν μονόχρωμα μπεζ πράγμα που προσδίδει μια ωραία αντίθεση με πιο βιομηχανικό στυλ. Ο μαυροπίνακας με τις κονσέρβες από πάνω και την αναγραφόμενη επωνυμία με μεγάλα κίτρινα καλλιτεχνικά γράμματα, είναι σε τέτοια θέση, που πέφτει αμέσως το μάτι περνώντας απ’ έξω, ενώ για τον φωτισμό έχουν μπει στην οροφή δοκάρια από τα οποία κρέμονται ασύμμετρα καλώδια με μεγάλους γλόμπους. Ωραία ως εδώ και με τις ξύλινες ζαρντινιέρες με τις πρασινάδες απ' έξω αλλά και τα γλαστράκια με τα μυρωδικά μέσα αναδείχτηκε και ομόρφυνε περισσότερο το γωνιακό αυτό σημείο. Το χειμώνα κλείνει πρόχειρα με νάυλον καθώς ο αμιγώς εσωτερικός του χώρος είναι πάρα πολύ μικρός. Καλοκαίρι σίγουρα είναι καλύτερα.

Η εξυπηρέτηση έχει σημειώσει και αυτή βελτίωση ως προς τους χρόνους και τη συμπεριφορά γενικότερα απ’ ότι διαπίστωσα σε σχέση με τις αστοχίες της αρχής. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα κατά τη διαμονή μας εκεί, βέβαια πρέπει να πω ότι το συγκεκριμένο Σάββατο δεν είχε καθόλου κόσμο (πλην δυο-τριών τραπεζιών ακόμα), σε σχέση με άλλα βράδια που παρατηρώ περνώντας απ’ έξω, υποθέτω λόγω του ότι ήταν το 3ήμερο του Αγ. Πνεύματος. Αν και αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία γιατί παρακάτω ήταν όλα πίτα.

Ο κατάλογος σχετικά μικρός με μεζέδες ως επί τω πλείστον για τη σέντρα, ίδια φιλοσοφία με το αδερφάκι Mama goose (μισές μερίδες σε αρκετά ορεκτικά) αλλά και κάποια πιάτα πανομοιότυπα σχεδόν. Θα ήθελα κάτι πρωτότυπο για να πω την αλήθεια.

Σάββατο λοιπόν 26/5/2018 η παραγγελία μας για 3 άτομα διαμορφώθηκε ως κάτωθι:

- Πατάτες τηγανιτές με αυγά και σουτζούκι χ 5,50€

Τρία αυγά μάτια πάνω σε κυδωνάτες πατάτες με τη φλούδα τους και μπόλικο σουτζούκι. Καλή μερίδα, συμπαθητική γευστικά, παρόλα αυτά αν και “σιγουράκι” αυτό το πιάτο και κατά βάση το λατρεύω όσο απλό κι αν είναι, οι πατάτες δεν με ενθουσίασαν χωρίς να έχω εντοπίσει ακριβώς το γιατί.

- Παστουρμαδοπιτάκια Καισάρειας χ 6,00€

Τρία τεμάχια κομμένα στα δύο έκαστο (παρουσίαση και στήσιμο ακριβώς όπως η αντίστοιχη κρεμμυδόπιτα στο mama) πολύ νόστιμα, ωραίο τραγανό φύλλο, καλό τηγάνισμα, ένα από τα ορεκτικά που ξεχώρισα.

- Κολοκυθανθοί με ρύζι & μυρωδικά χ 6,00€

Τους λατρεύω αλλά εδώ τους βρήκα απλά συμπαθητικούς. Τους ήθελα σαφέστατα πιο όξινους, πιο ζουμερούς και με δυόσμο που δεν είχαν. Κατά τη γνώμη μου ό, τι μυρωδικό και να βάλεις στον ανθό, δεν αναδεικνύεται χωρίς τον δυόσμο. Κι εδώ ο άνηθος δε μπόρεσε να τον αναδείξει τόσο. Πέντε τεμάχια στη μερίδα πάνω σε (αρκετά υδαρή) σάλτσα γιαουρτιού.

- Κεφτεδάκια με ούζο, δυόσμο & σάλτσα γιαουρτιού χ 6,50€

Από τα πιο νόστιμα ορεκτικά της βραδιάς. Οκτώ τεμάχια (! ), αφράτα, ζουμερά και νόστιμα πάνω σε σάλτσα γιαουρτιού με μπούκοβο και ελαιόλαδο. Εδώ ευτυχώς ο δυόσμος δεν αντικαταστάθηκε και έδωσε το κατάλληλο άρωμα.

- Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές Φλωρίνης & φέτα χ 6,50€

Γευστικά ήταν καλή, όμως το κομμάτι του κρέατος που είχε επιλεγεί δεν ήταν καλό, ήταν σκληρό και με λίπος που δεν μασιώταν…σα να είχε όλο νεύρα.

- Ψαρονέφρι με πουρέ γλυκοπατάτας & σάλτσα μαύρου φραγκοστάφυλου χ 9,50€

Πανομοιότυπη εκτέλεση και παρουσίαση (και εδώ) με το αντίστοιχο του mama με τα αγριοκέρασα και τον πουρέ σελινόριζας. Μόνο που εδώ… ήταν άνευρο εντελώς. Του έλειπε αλάτι; Μάλλον ήταν αυτό. Ήταν εντελώς άνοστο και το κρέας και ο πουρές με αποτέλεσμα να μην κάνει την αντίθεση που χρειάζεται αυτό το πιάτο όταν συνδύαζες στη μπουκιά το φραγκοστάφυλο, που αυτό είναι και το ζητούμενο σε αυτό το πιάτο. Πάντως το αντίστοιχο πιάτο στο αδερφάκι, μου αρέσει πολύ και γενικά ήμουν σίγουρη ότι αυτό θα με ικανοποιήσει και εδώ… αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε.

- Γουρουνοπούλα με τραγανή πέτσα 300γρ χ 6,50€

Εδώ επιλέξαμε τη μικρή μερίδα (η μεγάλη των 450γρ. είναι στα 9,50€) καθώς το ένα άτομο της παρέας δεν τρώει γουρουνόπουλο. Η (λιγοστή) πέτσα που είχε αυτή η πολύ καλή κατά τα άλλα μερίδα, ήταν το πιο ωραίο στοιχείο του πιάτου. Ήταν όντως τραγανή, χωρίς να είναι ξερή καθόλου… τρωγόταν και άκουγες το κράτς σα να έτρωγες τσιπς. Αλλά στο κυρίως θέμα, το ψαχνό ήταν άνοστο και φλατ εντελώς. Έλειπε γενικώς το αλατοπίπερο, κι αν όχι κάποιο μυρωδικό, μια σάλτσα ως συνοδευτικό για να γλιστράει βρε παιδί μου. Ζητήσαμε μουστάρδα που μας έφεραν αλλά γενικά δεν το ευχαριστηθήκαμε. Έμεινε σχεδόν άθικτο το πιάτο.

Ήπιαμε 2 μπύρες Άλφα weiss (που κατέληξα ότι δεν μου αρέσει) 500ml χ 4€ έκαστη και μας κέρασαν παγωτό καϊμάκι με σάλτσα βατόμουρο αν θυμάμαι σωστά και τριμμένο μπισκότο από πάνω, δροσερό και καλοδεχούμενο. Το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 54,50€ δηλαδή 18,16€/άτομο.

Συμπερασματικά, τα Μπινελίκια έχουν σημειώσει πρόοδο με την πάροδο του χρόνου, σε κάποιους τομείς. Δεν μπορώ να πω όμως ότι με κέρδισαν γευστικά ούτε αυτή τη φορά. Παρά το γεγονός ότι ο κατάλογος έχει ανανεωθεί και οι μερίδες είναι τίμιες σε σχέση με την τιμή τους συγκριτικά πάντα με το ξεκίνημα, οι συνταγές χρειάζονται περισσότερη ένταση και ο κατάλογος σίγουρα μια διαφοροποίηση από το αδερφάκι που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής, ώστε να κάνει και την διαφορά.

Θα ήθελα όταν σκέφτομαι τα Μπινελίκια, να θέλω να πάω για έστω ένα signature dish το οποίο θα τα χαρακτηρίζει. Και όχι να μπαίνω στη διαδικασία να το συγκρίνω με το αδερφάκι του, ούτε να ψάχνω στον κατάλογό του να βρω τι διαφορετικό έχει από το mama goose. Με λίγα λόγια να έχει δικό του χαρακτήρα. Για να μην παρεξηγηθώ δεν θα απέτρεπα κάποιον από το να το επισκεφθεί αν βρεθεί κοντά, όμως σίγουρα δεν είναι από μεζεδοπωλεία που ξεχωρίζω στην περιοχή.

31 Μαι 2018

Το Pomo Pizza Bar… αντικατέστησε έναν από τους μπαρμπάδες που έχουν κατακλίσει τελευταία την Αθήνα και συγκεκριμένα τον Δήμο (Μπαρμπαδήμος), που δυστυχώς δεν κατάφερε να μακροημερεύσει στην συγκεκριμένη πλατεία της περιοχής των Πατησίων (πλατεία Παπαλουκά).

Για το υπέροχο οικοδόμημα (εξωτερικά) θα δανειστώ την περιγραφή που είχα κάνει τότε μιας και δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό. Πρόκειται λοιπόν για μια υπέροχη ευήλια, υπερυψωμένη πρώην αρχοντική μονοκατοικία, σε πολύ περίοπτη θέση επάνω στην πλατεία Παπαλουκά στα Πατήσια, που μετά από επανειλημμένα αποτυχημένες προσπάθειες στο να στεριώσει κάποιο εστιατόριο εκεί (κατά το πλείστον ψητοπωλείο, με τελευταίο αν θυμάμαι καλά τον Κάβουρα που μας άφησε -κι αυτός- χρόνους), είχε την τύχη να υποστεί μια εξαιρετικού γούστου ανακαίνιση και να περάσει πρώτα στα χέρια του Μπαρμπαδήμου κι έπειτα στα χέρια του Pomo pizza bar. Πάντως είναι αδύνατον να μπει κάποιος στην πλατεία αυτή και να περάσει απαρατήρητο το συγκεκριμένο μαγαζί.

Οι χρωματισμοί έχουν μόνο αλλάξει εξωτερικά, έφυγε πλέον το πράσινο-κόκκινο σήμα κατατεθέν του Μπαρμπαδήμου, το οποίο διαδέχτηκαν οι λευκές αποχρώσεις του Pomo που θεωρώ πως είναι ακόμα πιο ωραίες. Η αυλή έχει στρωθεί με ωραίο σταμπωτό δάπεδο και είναι γεμάτη όμορφα φερ φορζέ τραπεζοκαθίσματα. Πολύ ρομαντική αύρα. Από την αριστερή πλευρά η αυλή έχει κλειστεί όμορφα με λευκά μεταλλικά πλαίσια με τζάμια που ανοίγουν το καλοκαίρι και το χειμώνα χρησιμοποιείται φυσικά για τους καπνιστές.

Στον εσωτερικό χώρο έχουν γίνει επίσης αλλαγές στους χρωματισμούς, τα vintage πλακάκια δαπέδου έχουν παραμείνει, το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί οι όμορφοι θόλοι της οροφής με τον κρυφό φωτισμό γέμισαν με μπαμπού;; Υποθέτω ότι έγινε προσπάθεια να γίνει λίγο πιο ρομαντική η ατμόσφαιρα αφού πλέον ο ήδη διακριτικός φωτισμός από κρυφός έγινε ακόμα πιο απόκρυφος, αλλά νομίζω πως ήταν παντελώς περιττή αυτή η παρέμβαση γιατί αφενός μεν έγινε αρκετά μουντή η ατμόσφαιρα αφετέρου έχασε κάτι από τον χαρακτήρα του χώρου.

Η εξυπηρέτηση στις επιδόσεις της παρουσίασε αυξομειώσεις ανάλογα το εκάστοτε άτομο που αναλάμβανε το πόστο μας. Για παράδειγμα το παλικάρι που μας πήρε την παραγγελία ήταν πολύ καλό και στις επεξηγήσεις και στους χρόνους του. Η κοπέλα που ανέλαβε στα μεσοδιαστήματα στο να μας σερβίρει κάποια από τα πιάτα στερούνταν γνώσεων επί του αντικειμένου όπως θα διαπιστώσετε παρακάτω* προφανώς και εμπειρίας. Ο υπεύθυνος προσπάθησε να σώσει την κατάσταση σε τραγικά λάθη της κουζίνας και κατ’ επέκταση και της εξυπηρέτησης αλλά τελικά μάλλον δεν επέδειξε την πρέπουσα ψυχραιμία.

Η παραγγελία μας:

Πίτες χειροποίητης ζύμης συνοδεία από ένα ντιπ με μυρωδικά και λάδι τρούφας που δεν χρεώθηκε.

- Melanzane alla parmigiana x 7€

Στρώσεις μελιτζάνας με μοτσαρέλα, παρμεζάνα, σάλτσα ντομάτας και μυρωδικά. Δύο μεγάλες μελιτζάνες υπέροχες γευστικά που στο μόνο που υστερούσαν είναι η σωστή θερμοκρασία σερβιρίσματος. Δέχομαι την εξήγηση του υπεύθυνου ότι φτιάχνεται στο ταψί το απόγευμα… όμως θα πρέπει είτε να το ονομάσουν κρύο ορεκτικό και να έρχεται κρύο εντελώς, είτε να το ζεσταίνουν σωστά, καθώς το μισό ήταν κρύο και το άλλο μισό απλά χλιαρό. Λάθος.

- Πίτσα Salumi x 12€

Απλά καταπληκτική!!! Λεπτό, τραγανό ζυμάρι με σάλτσα ντομάτας, προσούτο, πεπερόνι, σπεκ και πέστο βασιλικού. Τα αλλαντικά καλής ποιότητας είχαν την ένταση που χρειάζεται και το πέστο έδινε ένα εξαιρετικό άρωμα. Τολμώ να πω ότι είναι μια από τις ωραιότερες πίτσες που έχω δοκιμάσει.

Και κάπου εδώ δυστυχώς τελειώνουν όλα τα ωραία.

- Funghi alla griglia x 7€

Ποικιλία μανιταριών στη σχάρα με μπαλσάμικο και σκορδόλαδο (ευτυχώς) σε ξεχωριστό μπολάκι. Πιο χάλια έκδοση μανιταριών δεν έχω δοκιμάσει πουθενά αλλού. Έφτασε στο τραπέζι μας ένα πληθωρικό ομολογουμένως πιάτο μανιταριών με ρόκα, που υστερούσε όμως εκ πρώτης εμφανισιακά στο ότι η ρόκα ενώ ήταν baby, είχε μαραθεί προφανώς από την υψηλή θερμοκρασία των μανιταριών στα οποία είχε ανακατευτεί. Δεν θα σταθώ όμως σε αυτό.

Στο γευστικό κομμάτι τα μανιτάρια δεν τρώγονταν με τίποτα. Αφενός μεν τα στρογγυλά τύπου porto bello ήταν σαν βραστά και άνοστα, αφετέρου τα τύπου πλευρώτους καθόλου θελκτικά οπτικά, κάτασπρα και μαλακά χωρίς ίχνος ένδειξης ψησίματος στη σχάρα, αλλά το χειρότερο απ’ όλα ήταν ότι ήταν τόσο όξινα από λεμόνι που δεν πήγαιναν κάτω με τίποτα. Και το λέω εγώ αυτό που για να φάω χόρτα θέλω 3 κούπες λεμόνι.
Αυτό όμως ήταν κάτι ανεπανάληπτο. Αν μου έκλειναν τα μάτια και με ρωτούσαν τι τρώω θα έλεγα κάτι που για μήνες ήταν στο λεμόνι μέσα. Απαράδεκτο πιάτο. Που φυσικά έμεινε άθικτο.

Όμως η κοπέλα που ήρθε και της δώσαμε το πιάτο ανέγγιχτο για να μην πιάνει το χώρο άδικα στο τραπέζι μας, δε μπήκε καν στον κόπο να ρωτήσει τον λόγο. Αρκέστηκε στο ότι της είπαμε ότι δεν τρωγόταν το πιάτο. Το γιατί… ήταν περιττό προφανώς.

- Ριζότο Milanese χ 12€

Πλήρης αποτυχία! Μια εκδοχή που δεν είχα δοκιμάσει ξανά και ο μόνος λόγος που το επέλεξα είναι για να μου φύγει η περιέργεια. Και μου έφυγε, αλλά δεν μου άφησε καμία επιθυμία να το δοκιμάσω ξανά. Σαφράν, κολοκύθι και προσούτο, πρώτες ύλες που από μόνες τους μου αρέσουν. Απέτυχαν όμως παταγωδώς στο να δέσουν μεταξύ τους καθώς δεν υπήρχε καμία ένταση στο πιάτο, εντελώς ανάλατο και το σημαντικότερο φάουλ ήταν στο ριζότο που δεν ήταν σωστά χυλωμένο. Ήταν σχεδόν σπυρωτό… τόσο στεγνό. Με λίγα λόγια δεν ήταν ριζότο.

Τέλος το κολοκύθι ήταν κομμένο σε μεγάλα χοντρά κομμάτια με τα σπόρια του μέσα, νερουλό, συνεπώς σαν βραστό. Φανταζόμουν ότι θα ήταν τριμμένο ας πούμε, όπως το έχω συναντήσει ξανά σε ριζότο, αλλά δεν…! Το άρωμα του σαφράν από μόνο του δεν έφτανε για να ικανοποιήσει τον ουρανίσκο καθώς η εκτέλεση ήταν προβληματική από την βάση της. Το μπόλικο πιπέρι και η παρμεζάνα που προσθέσαμε δεν αρκούσε για να σώσει την κατάσταση που όσο πέρναγαν τα λεπτά και κρύωνε το πιάτο γινόταν ακόμα πιο στόκος. Κρίμα.

- Λιγκουίνι a la καρμπονάρα χ 10€

Το λιγκουίνι άργησε μια μέρα… θα ήταν ο σωστός τίτλος του πιάτου αυτού. Περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω. Περιγράφεται ως αυθεντική καρμπονάρα με κρόκο αυγού, πεκορίνο και speck. Καμία προσθήκη αλατιού ούτε εδώ και δεν ξεχώρισα ούτε τη γεύση του αλλαντικού, ούτε του ιδιαίτερου τυριού, ούτε το δέσιμό τους με το αυγό. Γενικά καμία σχέση με την καρμπονάρα που περίμενα. Ίσως από τις πιο αδιάφορες εκδοχές της.

Στον κατάλογο προτείνεται ως penne a la carbonara, όμως ρωτήσαμε αν μπορούμε να επιλέξουμε άλλο ζυμαρικό και ο σερβιτόρος μας έδωσε πράσινο φως. Επιλέξαμε λοιπόν λιγκουίνι. Σημειώστε ότι ήταν το τελευταίο πιάτο που ήρθε στο τραπέζι μας και είχαμε κάνει λίγο hold από την υπέροχη πίτσα ώστε να υπάρχει χώρος και για την καρμπονάρα. Ήρθε το πιάτο …αλλά με πένες. Διευκρινίσαμε ότι το ζητήσαμε με λιγκουίνι και μας διαβεβαίωσαν ότι δεν θ’ αργήσει να έρθει το σωστό.

Στη δεύτερη λοιπόν προσπάθεια το λιγκουίνι άφαντο και πάλι. Είχε μεταμορφωθεί σε σπαγγετίνι Νο 10 παίζει να ήταν και 11 (αν υπήρχε)... πιο λεπτό δεν υπάρχει. Συζητούσαμε στο τραπέζι πως αν πρώτα μας έφερναν τα σπαγγετίνι και έπειτα τις πένες δεν θα επιστρέφαμε το τελευταίο πιάτο. Όμως σπαγγετίνι είναι τα μοναδικά ζυμαρικά που δεν επιλέγω ποτέ ούτε στο σπίτι μου.

*Και κάπου εδώ έρχεται το πιο απαράδεκτο φάουλ της εξυπηρέτησης… η κοπέλα το πήρε πίσω στην κουζίνα και λίγα δευτερόλεπτα μετά, επέστρεψε -μαζί με το πιάτο- για να μας πει ότι της είπαν από την κουζίνα να μας μεταφέρει ότι αυτό είναι λιγκουίνι! Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους και είναι απολύτως κατανοητό αυτό. Το να υποτιμούν όμως τη νοημοσύνη μου είναι κάτι που με εξοργίζει.

Και βέβαια το λάθος στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν το χρεώνεται μόνο η απαράδεκτη αντίδραση της κουζίνας αλλά και η κοπέλα που δουλεύει σε Ιταλικό και δεν γνωρίζει τον τύπο των ζυμαρικών.
Φωνάξαμε τον σερβιτόρο ο οποίος μας πήρε την παραγγελία και τον ρωτάμε… “συγνώμη, αυτό είναι λιγκουίνι;;” γιατί σε λίγο θα ξεχάσουμε και πως μας λένε. Και ο άνθρωπος δεν χρειάστηκε να πει τίποτα, η έκφραση του προσώπου του που τα είπε όλα. Πήρε το πιάτο, το πήγε στην κουζίνα και επέστρεψε μαζί με έναν άλλο κύριο ο οποίος ήταν προφανώς ο ιδιοκτήτης ή υπεύθυνος του εστιατορίου.

Εμφανώς αμήχανος δεν προσπάθησε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα προς τιμήν του, ζήτησε συγνώμη κατανοώντας ότι δύο φορές το ίδιο λάθος δεν χωρά πολύ συζήτηση απλά ρώτησε τι να μας προσφέρει για να επανορθώσει, αν θέλαμε κρασί κτλ. Του είπαμε ότι δεν θέλουμε κάτι και συζητήσαμε τις αστοχίες αλλά και το τι μας άρεσε από αυτό το δείπνο. Στο θέμα της έλλειψης έντασης των πιάτων, δεν με κάλυψε προσωπικά όταν μας είπε ότι δεν βάζουν πολύ αλάτι για να είναι ουδέτερες οι γεύσεις ώστε να καλύπτουν όλα τα γούστα. Πιστεύω πως το να φτιάξεις ένα άνοστο και ανάλατο πιάτο από το να φτιάξεις ένα πιάτο λύσσα στο αλάτι... απέχει πάρα πολύ και οπωσδήποτε υπάρχει μια μέση λύση. Και αυτά τα πιάτα που δοκιμάσαμε δεν ήταν αυτή.

Στο τέλος μαζί με τον λογαριασμό ήρθαν 2 γλυκά κερασμένα. Ένα τιραμισού και μια πανακότα. Αξιοπρεπέστατα και τα δύο και μπορώ να πω ότι τουλάχιστον έκλεισε λίγο πιο γλυκά, μια πικρή -κατά το ήμισυ- εμπειρία. Η μόνη παρατήρηση που έχω για τα γλυκά αφορά στην -πολύ καλή κατά τα άλλα- παρακότα, όμως θεωρώ πως πρέπει να επιλεγεί είτε η σάλτσα καραμέλας στο σερβίρσμα, είτε το πορτοκάλι (υπήρχε μέσα φλούδα πορτοκαλιού). Και τα δύο από μόνα τους είναι έντονα στοιχεία και νομίζω πως ο συνδυασμός τους είναι υπερβολή.

Πληρώσαμε 45€ συνολικά ήτοι 22,50€/άτομο και αν το γευστικό κομμάτι μας ικανοποιούσε τότε θα μιλούσαμε για πολύ καλό vfm.

Συμπερασματικά η εμπειρία μας στο Pomo pizza bar δεν ήταν αυτή ακριβώς που περιμέναμε. Πέρα από το λάθος με το κυρίως πιάτο μας, δε μπορώ να πω ότι ικανοποιηθήκαμε από τις γεύσεις. Παρά το γεγονός ότι οι μερίδες ήταν πολύ καλές, όλα τα πιάτα ήταν άνευρα εντελώς, δύο εκ των οποίων παρουσίασαν σοβαρές αστοχίες καθώς δεν τρώγονταν (μανιτάρια και ριζότο).

Φωτεινή εξαίρεση αποτελεί η εξαιρετική πίτσα που δοκιμάσαμε και θα ήθελα να κλείσω με αυτή που σε συνδυασμό με τον όμορφο χώρο ήταν ό, τι καλύτερο εκείνης της βραδιάς. Τα δυο τελευταία στοιχεία αυστηρά είναι αυτά για τα οποία θα επιστρέψω σίγουρα στο Pomo pizza bar. Μέχρι τότε θα χαρώ να μάθω πως έχουν γίνει βελτιώσεις και πως όλα όσα περιέγραψα στη δική μου εμπειρία, ήταν απλώς απόρροια μιας κακής μέρας της κουζίνας...

25 Μαι 2018

Σινικό τείχος... το κινέζικο που έχει αντέξει στο χρόνο, στην κρίση και στον ανταγωνισμό, παρά το σχετικά απόμερο σημείο στο οποίο βρίσκεται. Τόσο καλό είναι τελικά;;
Δεν θα απαντήσω στο εάν είναι καλό. Θα πω μόνο πως προσωπικά δεν έχω φάει πουθενά αλλού τόσο ωραία καυτερή-ξινή σούπα, σίσλινγκ (κοτόπουλο ή γαρίδες) και won ton με τυρί.

Για να τα πάρω από την αρχή θα πρέπει να γυρίσω πολλά χρόνια πίσω, τότε που πήγαινα Πολυκλαδικό και το λεωφορείο μας άφηνε λίγα μέτρα από το Σινικό. Τότε βέβαια δεν είχα ιδέα από κινέζικη κουζίνα και δεν είχα και καμία διάθεση να την μάθω.

Ο χώρος; Οκ, δεν ήταν ποτέ το δυνατό του σημείο. Αντιθέτως. Δεν θ’ αναλωθώ όμως στο πριν. Όχι ότι το μετά έχει θεαματικές αλλαγές, αλλά τέλος πάντων, τουλάχιστον αυτή η έρημη κόκκινη μοκέτα αφαιρέθηκε και την θέση της πήρε ξύλινο δάπεδο, κλάσεις καλύτερο. Και η στριφογυριστή σκάλα προς τις τουαλέτες… εκεί έχει παραμείνει αλλά μετατοπίστηκε λίγο και έγινε λίγο πιο εύκολα προσβάσιμη. Κάτω θα μπορούσε να είναι και πιο φροντισμένα αλλά ποιος ασχολείται τώρα; Τα χλωμά φωτιστικά και το κάδρο με τον καταρράκτη μάλλον είναι όρος στο συμβόλαιο να μην ξεκαρφωθούν ποτέ από τη θέση τους. Τουλάχιστον όμως τηρείται το καπνίζειν μέσα. Έξω για τους καπνιστές, νάυλον ολόγυρα, κόκκινα κινέζικου τύπου φωτιστικά, σόμπες μανιτάρια για το χειμώνα και με ελαφριά κλίση το έδαφος.

Η εξυπηρέτηση από τότε που έχει αναλάβει ο Έλληνας σύζυγος της ιδιοκτήτριας, έχει στρώσει για τα καλά. Παλιά η κατάσταση ήταν απελπιστική. Ίδρωνες για να συνεννοηθείς και σε ώρες αιχμής όλοι έκαναν πως δεν άκουγαν και δεν έβλεπαν. Τώρα τρέχουν όλοι σαν καλοκουρδισμένα ρολόγια και ταυτόχρονα δεν υπάρχει περίπτωση να σε αγνοήσουν.

Στο Σινικό όμως δεν πας ούτε για τον χώρο, ούτε για την εξυπηρέτηση. Κάνεις delete για λίγο και προχωράς στην παραγγελία που ένεκα νηστείας στην τελευταία μας επίσκεψη 1/4/2018 διαμορφώθηκε ως εξής:

- Κράκερ γαρίδας χ 2,20€

Τα γνωστά άσπρα τραγανά κράκερ που δεν έχω καταλάβει ποτέ που βρίσκεται η γαρίδα καθώς δεν βρίσκω καν τη γεύση της πουθενά, αλλά λέμε τώρα. Παρόλα αυτά και παρά το γεγονός πως μοιάζουν όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν με την απόλυτη πλαστικοποίηση, μου αρέσουν πολύ και μπορώ να καταναλώσω τόνους μέσα σε ένα βράδυ καθώς όσα και να φάω δεν επέρχεται ποτέ κορεσμός…!

Φήμες βέβαια λένε ότι είναι αρτύσιμα… αλλά όσες φορές έχουμε ρωτήσει, έχουμε πάρει διαφορετική απάντηση, ανάλογα τον υπάλληλο οπότε πράττουμε αναλόγως κι εμείς… μας λένε ότι είναι; Τρώμε. Μας λένε ότι δεν είναι; Δεν τρώμε… χαχα και η αμαρτία σίγουρα δεν είναι δική μας.

- Spring rolls λαχανικών χ 3,50€

Δύο μεγάλα τεμάχια γεμισμένα με λαχανικά, συνοδευόμενα από μια κόκκινη γλυκίζουσα σάλτσα. Συμπαθητικά.

- Σούπα λαχανικών καυτερή και ξινή (2 τεμ. ) έκαστη χ 3€

Να μην τα ξαναλέω. Πολύ καυτερή και πολύ ξινή (τρέχουν τα ρουθούνια), αφαιρέθηκε το αυγό και το κοτόπουλο που ζητήσαμε κι έμειναν μόνο τα λαχανικά σε λεπτά στικς (λάχανο, καρότο, μπαμπού κτλ). Η γεύση είναι το ίδιο καλή και μαζί και χώρια από το κοτόπουλο. Εξαιρετική για το γούστο μου.

- Noodles με λαχανικά Χ 6,50€

Είναι αυτά τα πολύ λεπτά που μοιάζουν με φιδέ και είναι υπέροχα! Εμείς αφαιρούμε τον αρακά και το κρεμμύδι που μπαίνει άφθονο χωρίς τσιγκουνιές (πλην όμως είναι πολύ καλά σοταρισμένο χωρίς να κριτσανίζει) και προσωπικά βάζω πάντα και λίγη από την κόκκινη σαλτσούλα.

- Σίσλινγκ γαρίδες (2 μερίδες) έκαστη χ 9€

Από τα πιάτα που λατρεύω στο Σινικό γι’ αυτό και το επιλέγω πάντα σαν κυρίως μου, είτε με γαρίδες, είτε με κοτόπουλο. Και μη σας πω ότι με γαρίδες είναι ακόμα πιο ωραίο. Έρχεται σε μαντεμένιο σκεύος τσιτσιρίζοντας εντυπωσιακά κι έχει τέσσερεις γαρίδες καθαρισμένες και πεντανόστιμες. Υπάρχει δε μέσα στα σοταρισμένα λαχανικά κάποιο μπαχαρικό που υπερισχύει και είναι υπέροχο αλλά δεν έχω εντοπίσει τι είναι.

Με νερό σε κανάτα κατόπιν ερώτησης και χωρίς γλυκό τα παραπάνω κόστισαν 36,20€ για δύο άτομα ήτοι 18,10€ έκαστος.

Γενικότερα σε περιόδους μη νηστείας προτείνονται τα won ton με τυρί που είναι εκπληκτικά (βέβαια έχω καιρό να τα δοκιμάσω ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι), η πάπια που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν είναι επίσης πολύ καλή, το τηγανιτό ρύζι με αυγό και φυσικά το τηγανιτό παγωτό στο τέλος (δεν ξεπερνάει του Dos Hermanos σε καμία των περιπτώσεων, απλά είναι συμπαθητικό και κατά τη γνώμη μου το μόνο που αξίζει).

Υπάρχει και μπουφές κάθε Κυριακή μεσημέρι που πλέον η τιμή του κατ’ άτομο έχει εκτοξευθεί στα 16€ (από 12€ που ήταν κάποτε). Βέβαια οι απόψεις της παρέας εδώ διίστανται καθώς κάποιοι ισχυρίζονται πως δεν είναι ίδιας γεύσης-ποιότητας τα φαγητά του μπουφέ. Εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο εκτός από τα won ton που σίγουρα είναι διαφορετικά τις μέρες του μπουφέ. Παίζει όμως να είναι άλλος μάγειρας τις Κυριακές, οπότε σίγουρα στο χέρι υπάρχει διαφορά. Σε κάθε περίπτωση πάντως καλό θα ήταν για να αποκομίσει κάποιος ασφαλέστερη εικόνα να το επισκεφθεί εκτός μπουφέ καθώς στο μπουφέ μπαίνουν συγκεκριμένα πιάτα και όχι όλα.

Συμπερασματικά στο Σινικό θα βρείτε καλές γεύσεις, τίμιες μερίδες και σχετικά καλές τιμές συγκριτικά πάντα με ανάλογα εστιατόρια της συγκεκριμένης κουζίνας που συνήθως γδέρνουν. Το πιο αξιοσημείωτο είναι πως όσα χρόνια κι αν έχουν περάσει οι γεύσεις παραμένουν σταθερά ίδιες. Δεν έχω διαπιστώσει κάτι που να έχει αλλάξει ως προς το χειρότερο. Ξέρω ότι θα φάω την ίδια σούπα, με την ίδια ένταση που είχε πριν 15 χρόνια. Από πλευράς ποιότητας δεν ξέρω αν είναι ΑΑΑ+ αυτό όμως που ξέρω είναι ότι έχω φάει σε άλλα κινέζικα με αδικαιολόγητα περισσότερα χρήματα και χωρίς επί της ουσίας να διαπιστώσω καλύτερες γεύσεις.

Με λίγα λόγια όταν κάνω όρεξη για Κινέζικο… ο δρόμος οδηγεί καρφί στο Σινικό. Και δε νομίζω ότι είναι τυχαίο το γεγονός ότι όσα κινέζικα εστιατόρια έχουν ανοίξει κατά καιρούς σε κεντρικότατα σημεία στη Φιλαδέλφεια παλεύουν να κρατηθούν ή έχουν κλείσει και το Σινικό υπάρχει 20+ χρόνια στο ίδιο (άκυρο) σημείο με την ίδια αμείωτη επισκεψιμότητα!

Αν σας βγάλει ο δρόμος… δοκιμάστε το.

17 Μαι 2018

Πάμε μια βόλτα… πάμε εγώ κι εσύ! Μαρίζα Ρίζου… το κατάλληλο κομμάτι για να ξεκινήσεις μια βόλτα και να βρεθείς στο Βόλτα για φαγητό.

Update μετά από 2 χρόνια και το Βόλτα εξακολουθεί να είναι ένα εστιατόριο ποιοτικής, Ελληνικής κουζίνας.

Ο χώρος άνετος, απλός και λιτός παρά τις μικρές όμορφες διακοσμητικές προσθήκες της τελευταίας περιόδου. Μα πάνω απ’ όλα καθαρός.

Στην εξυπηρέτηση ο Ξενοφών (ιδιοκτήτης) μαζί με μια κοπέλα αθόρυβη και διακριτική, θα σας καλωσορίσει, θα σας καθοδηγήσει στην παραγγελία σας και θα σας λύσει κάθε απορία σχετικά με τις συνταγές και τις πρώτες ύλες.

Στην κουζίνα η Ελισσάβετ (σύζυγος του Ξενοφώντα), φτιάχνει λαχταριστές, αυθεντικές συνταγές με μεράκι και πολλή αγάπη. Και αυτό είναι κάτι που βγαίνει στα πιάτα.
Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός και δεν κουράζει. Έτσι όπως πρέπει.

Σάββατο βράδυ 14/4/2018 δύο άτομα, επιλέξαμε:

- Πατάτες με μυρωδικά χ 3,80€

Οι χαρακτηριστικές φρέσκιες, κυβάτες, χρυσαφένιες πατατούλες! Μοσχοβολάνε φασκόμηλο, που τόσο τους πηγαίνει και είναι ελαφρώς σκορδάτες… ευτυχώς για μένα αυτό είναι ανεπαίσθητο. Τόσο όσο.

- Κεφτεδάκια από ξινόχοντρο και φέτα χ 5,50€

Εκπληκτικά! Χωριάτικη γεύση εντελώς. Τέσσερεις κεφτέδες επάνω σε κόκκινη σαλτσούλα με φέτα. Η γεύση τους με πήγε πίσω σε καλοκαίρια στο χωριό που όλες οι ασβεστωμένες ταράτσες ήταν γεμάτες με σεντόνια και πάνω τους χούφτες ξινόχοντρου απλωμένα για να ξεραθούν στον ήλιο! Δεν υπήρχε περίπτωση να μην ροκανίσω ένα, έτσι στο χέρι σκέτο…

Αν σας αρέσει ο ξινόχοντρος μην τα αγνοήσετε. Είναι από τα πλέον πρωτότυπα ορεκτικά που έχω δοκιμάσει. Ήμουν ανάμεσα στα τυρομπαλάκια (που επίσης λατρεύω) και σε αυτά, που πρέπει να έχουν μπει πρόσφατα στον κατάλογο. Ευτυχώς που επιλέξαμε αυτά τελικά.

- Κριθαρώτο με φραγκοκεφτέδες χ 8,50€

Εξαιρετικό! Σωστά χυλωμένο σε σάλτσα ντομάτας και μικρά κρεατένια χοιρινά κεφτεδάκια με μάραθο… πεντανόστιμα!

- Συκώτι με ψητό πράσινο μήλο χ 9,80€

Μαεστρικό ψήσιμο, εξαιρετική γεύση, πολύ καλή μερίδα! Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι το γεγονός ότι δεν μας ρώτησαν πως το θέλουμε ψημένο ως είθισται. Παρόλα αυτά, ήρθε όπως ακριβώς έπρεπε. Αφρός και μάλιστα χωρίς να είναι λουσμένο στο αίμα. Οι ροδέλες μήλου ταίριαζαν απόλυτα και ήταν επίσης άριστα ψημένες. Άλλη μια πρωτοτυπία που δεν έχω συναντήσει ξανά σε αντίστοιχο πιάτο ως συνοδευτικό.

Και για το τέλος παραγγείλαμε

- Cheesecake σοκολάτας χ 5,00€

Το λατρεμένο μου γλυκό στο Βόλτα, με βάση από χαρουποπαξίμαδο (από τη μαμά Κρήτη), πραλίνα σοκολάτας με κρέμα τυριού και βύσσινο από πάνω.

Μας κέρασαν επίσης λικέρ μαστίχας και άλλο ένα γλυκό:

- Μουχαλεμπί

Μια εκπληκτική πολίτικη κρέμα με ροδόνερο, τριαντάφυλλο και χοντροτριμμένο φυστίκι Αιγίνης από πάνω. Τέλεια υφή στην κρέμα, αρωματική και πεντανόστιμη!!! Δεν έχω λόγια. Μπαίνει κι αυτό στη λίστα με τα λατρεμένα, μαζί με μια μους χαλβά που θυμάμαι από παλαιότερο κατάλογο.

Τα παραπάνω μαζί με το χειροποίητο ψωμάκι (ελιόψωμο για την ακρίβεια) χ 0,70 που ήρθε στην αρχή με ένα συμπαθητικό ντιπάκι (θα ήθελα δυο φέτες παραπάνω), με νεράκι βρύσης και χωρίς αλκοόλ μας κόστισε 33.30€ ήτοι 16,65€/άτομο. Το value for money σκίζει.

Το Βόλτα είναι μια εξαιρετική πρόταση στην περιοχή των Πετραλώνων που μαζί με το Χρύσα Χρύσα κατά τη γνώμη μου αποτελούν τις πιο καλές και ασφαλείς επιλογές. Η χρήση άριστων πρώτων υλών από μικρούς παραγωγούς όλης της Ελλάδας διακρίνεται εύκολα στα πιάτα του Βόλτα (και στα ποτήρια του θα έλεγα… δοκιμάστε την ελαφρώς πικρή Katsika pale ale από μυκροζυθοποιία της Φολεγάνδρου) και το μεράκι της Ελισσάβετ, η οποία με την πάροδο του χρόνου έχει σημειώσει ακόμα μεγαλύτερα βήματα βελτίωσης, έχουν ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον πήχη.

Εγώ έχω να δώσω μόνο συγχαρητήρια στην προσπάθεια αυτή των παιδιών και να σας προτρέψω όπως κι ο αγαπημένος Fratello πρόσφατα να το επισκεφθείτε, αψηφώντας τη δυσκολία παρκαρίσματος στην περιοχή -που κατά τη γνώμη μου αποτελεί και το μοναδικό ίσως μειονέκτημα- γιατί τέτοιες αξιόλογες προτάσεις αξίζουν πραγματικά τον κόπο.

Προτείνεται!

04 Μαι 2018

Ο Καραβίδας είναι πλέον ένας από τους αγαπημένους προορισμούς μου στη Ν. Ιωνία.

Πρόκειται για έναν αξιοπρεπή και καθαρό χώρο, που χωρίς να διεκδικεί βραβεία στην κατηγορία διακόσμησης, είναι ικανός να προσφέρει ένα ευχάριστο κλίμα στο οποίο μπορείτε να περάσετε λίγες ευχάριστες ώρες απολαμβάνοντας το ουζάκι σας συνοδεία φρέσκων θαλασσινών μεζέδων και ψαριών. Για περισσότερες λεπτομέρειες στα του χώρου, μπορείτε να ανατρέξετε σε παλαιότερες κριτικές. Ο κατάλογος περιλαμβάνει και κρεατομεζέδες για τους οποίους όμως δεν έχω εικόνα, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

Μια κατηγορία στην οποία σίγουρα διεκδικεί βραβείο ο Καραβίδας, είναι αυτή της εξυπηρέτησης. Από τις προσωπικές μου εμπειρίες (που είναι πολλές), έχω να εκφράσω όχι απλά καλά λόγια, αλλά τα καλύτερα. Αυτό ισχύει για όλα τα παιδιά που τρέχουν την εξυπηρέτηση (ιδιοκτήτες κα μη). Και ο λόγος δεν είναι μόνο ότι είναι ευγενέστατα, ότι σκίζονται να εξυπηρετήσουν σε σωστούς χρόνους (και τα καταφέρνουν πάντα), ότι προσέχουν τα πάντα κτλ. Το κυριότερο είναι ότι έχουν ήθος, οπότε μόνο συγχαρητήρια έχω να πω.

Επόμενη κατηγορία στην οποία διεκδικεί βραβείο είναι σίγουρα το φαγητό του. Για την ποιότητα και την τιμιότητά του. Αν βέβαια ψάχνετε δημιουργικά πιάτα τύπου με γλυκόξινες σάλτσες, φωλιές κανταϊφιών και τα σχετικά … χάσατε. Εδώ θα βρείτε κλασικά πιάτα, γνώριμες συνταγές πλην όμως καλοεκτελεσμένες και αξιοπρεπέστατες.

Η πρόσφατη επίσκεψή μας (2 άτομα) πραγματοποιήθηκε 6/4/2018 Μεγάλη Παρασκευή νωρίς το απόγευμα γύρω στις 17:00, μετά από απόφαση τελευταίας στιγμής, μιας και αρχικά είχαμε κλείσει για βράδυ μετά τον επιτάφιο. Ήταν μια σοφή επιλογή αυτή η ώρα, καθώς πρώτον εξυπηρετηθήκαμε άψογα και άνετα αφού δεν είχε πολύ κόσμο μιας και η πρώτη βάρδια η μεσημεριανή είχε ήδη τελειώσει και δεύτερον γιατί φάγαμε νωρίς και το ευχαριστηθήκαμε καλύτερα.

Θα πω βέβαια ότι έχω βρεθεί αντίστοιχη μέρα προηγούμενη χρονιά στον Καραβίδα και μάλιστα αργά γύρω στις 11 που το μαγαζί ήταν πίτα και πάλι δεν είχαμε κανένα παράπονο ούτε για τους χρόνους, ούτε για τίποτα, πράγμα που η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένεις τέτοια μέρα και είναι λογικό, κι όμως είχε κάνει θετική εντύπωση σε όλους στην παρέα.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη χ 1,10€/άτομο

Για όσες φέτες δεν έχουν αρκετό λαδάκι, υπάρχει μπουκαλάκι στο τραπέζι για να συμπληρώσετε. Ο μόνος λόγος που ίσως έρθει άψητο στο τραπέζι, είναι ότι προφανώς δεν προλαβαίνουν. Σε κάθε περίπτωση ζητήστε το, δε νομίζω να σας χαλάσουν χατίρι.

- Χόρτα (σταμναγκάθι, ραδίκια, ζοχούς) χ 6,75€

Μας προτάθηκε να μας βάλουν λίγο απ’ όλα, γιατί όλα μεμονωμένα μας αρέσουν και δεν ξέραμε πια να διαλέξουμε, οπότε ήρθε μια πιατέλα με περίπου ένα κιλό χόρτα…έτρωγαν άνετα 4 άτομα (συγκεκριμένα το σταμναγκάθι χρεώθηκε χ 3,25€ και 3,50€ τα υπόλοιπα) Σωστά βρασμένα, λαδολέμονο προσθέσαμε κατά βούληση.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3€
Φρέσκιες, επίσης καλή μερίδα με χεράτες και τραγανές πατατούλες.

- Μύδια αχνιστά χ 7,50€

Δεν υπάρχει περίπτωση να λείπει από την παραγγελία μας. Νόστιμο ζουμάκι, για να γεμίσουμε το κέλυφος και ν' απολαύσουμε τα μύδια… εξαιρετικός ουζομεζές!

- Γαριδάκι τηγανιτό χ 7€

Όχι το πολύ πολύ ψιλό, παρόλα αυτά ήταν τραγανό και νοστιμότατο. Επίσης άψογος ουζομεζές τον οποίο τιμάμε σε κάθε παραγγελία μας.

- Καλαμάρι ψητό χ 9,80€

Ά ρ ι σ τ ο!!! Δύο τεμάχια μεσαίου μεγέθους, ολόκληρα, που είχαν ψηθεί άψογα. Απ’ έξω ήταν λαχταριστά και ξεροψημένα σαν στο κάρβουνο και μέσα ήταν αφρός, δεν είχαν σκληρύνει καθόλου. Τα βλέπω στη photo τώρα και λιγουρεύομαι… κουκλάκια είναι τα άτιμα… μιαμ μιαμ!

- Κριθαρότο γαρίδες χ 15€

Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!! Μια πιατέλα άνετα για τρία άτομα, με χυλωμένο κριθαράκι και τριμμένα λαχανικά ανάμεσα (κολοκύθι, καρότο και δεν θυμάμαι τι άλλο) και κάμποσες γαρίδες έξι σίγουρα ίσως και οκτώ. Αν δεν απατώμαι είναι new entry αυτό το πιάτο, δεν εξηγείται αλλιώς πως μου είχε διαφύγει τόσο καιρό. Δεν έχω λόγια, ήταν πεντανόστιμο.

Ήπιαμε ένα ούζο Πλωμάρι το οποίο μας το κέρασαν και τους ευχαριστούμε πάρα πολύ όπως και τα γλυκά στο τέλος που πάντα πάνε σε όλα τα τραπέζια. Εμείς λόγω νηστείας απολαύσαμε μόνο τα νοστιμότατα νηστίσιμα κανταϊφάκια και τον χαλβά.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω (από τα οποία δεν έμεινε ψίχουλο) ήρθε στα 51,25€ ήτοι 25,62€/άτομο ποσό λογικότατο θεωρώ για όσα φάγαμε λαμβάνοντας υπόψη ότι πρόκειται για θαλασσινά και φυσικά είναι περιττό να πω ότι για πολλοστή φορά μείναμε άκρως ευχαριστημένοι. Απολαύσαμε μέχρι και την τελευταία μπουκιά και φύγαμε σκασμένοι.

Συμπερασματικά, ο Καραβίδας όπως είχε πει κι ένας φίλος στο παρελθόν… είναι τίμιος! Και νομίζω πως αυτός είναι ο πιο δίκαιος χαρακτηρισμός. Δεν διαπραγματεύεται την ποιότητα της πρώτης ύλης, σέβεται και εκτιμάει τους πελάτες του χωρίς διακρίσεις και προσφέρει ως πάγια τακτική ένα συμφέρον μενού 2 ατόμων για όσους θέλουν να κινηθούν σε μια πιο low budget επιλογή. Εμείς τέτοιου είδους τίμιες προσπάθειες θα τις τιμάμε με την παρουσία μας πάντα, γιατί όπως έχω ξαναπεί αυτές οι σχέσεις είναι αμφίδρομες.