PONTIKI

Μέλος από: Ιουν 2011

15 Νοε 2018

Το Λυκονέρι μετράει μόνο μερικούς μήνες ζωή. Παρόλα αυτά έχει ήδη κερδίσει τον κόσμο της περιοχής Γλυκών Νερών απ’ ότι διαπίστωσα σε πρόσφατη επίσκεψή μου βράδυ Σαββάτου 13/10/2018 που το βρήκα κατάμεστο.

Βρίσκεται επάνω στην Λεωφ. Λαυρίου και παρά το γεγονός ότι δεν γνωρίζω καλά την περιοχή δεν δυσκολεύτηκα να το βρω. Στον Σταυρό Αγ. Παρασκευής έκανα δεξιά και σε λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω το βρίκα στο δεξί.

Πίσω από το πρωτότυπο όνομά του κρύβεται ένας μύθος ο οποίος εξιστορείται στα σουπλά που στρώνουν στα τραπέζια και έχει να κάνει με λύκους και τι άλλο; Τα γλυκά νερά της περιοχής φυσικά. Δεν θα μπω στη διαδικασία να τον εξιστορήσω, αφήνω να τον ανακαλύψετε μόνοι σας όσοι επισκεφτείτε το εστιατόριο.

Και πιο πίσω από το Λυκονέρι και τον μύθο του λοιπόν βρίσκεται ο chef Eμμανουήλ Πυθαράς. Οι πληροφορίες γύρω από το πρόσωπό του, από φίλη και γνωστή pastry chef αλλά και από το διαδίκτυο καθώς και οι άκρως λαχταριστές φωτογραφίες πιάτων του, με ενθάρρυναν να επισκεφθώ άμεσα το Λυκονέρι.

Όταν πήγα να το προσθέσω στο σύστημα του ask ήταν ήδη περασμένο οπότε σκέφτηκα ότι σίγουρα κάποιος με έχει προλάβει. Και τσουπ να η κριτική του φίλου Legas με τον οποίο οι απόψεις ταυτίζονται σχεδόν απόλυτα.

Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθής με έμφαση στην εσωτερική του πλευρά όπου βρίσκεται η κουζίνα με τον ξυλόφουρνο. Οι μαυροχάλκινες αντιθέσεις με το ανοιχτόχρωμο ξύλινο δάπεδο και μια πρωτότυπη μεταλλική κατασκευή πάνω από την κουζίνα με πλακάκια και διάφορα προϊόντα στα ράφια είναι αυτά που τραβάνε την προσοχή.

Το πάσο με τα vintage πλακάκια και τα χρωματιστά στουλ επίσης ωραίο, και τα ράφια με τα τσίπουρα από πίσω δένουν απόλυτα μεταξύ τους σε αυτή τη γωνιά. Οι τουαλέτες είναι επίσης ωραίες και καθαρές Ο εξωτερικός χώρος πιο απλός, κλεισμένος με τζαμένια κατασκευή ολόγυρα.

Γενικά είναι ένας ευχάριστος χώρος με δύο όμως μειονεκτήματα. Το πρώτο είναι το τσιγάρο, που παρά το γεγονός ότι “υποθετικά” είναι διαχωρισμένος ο χώρος σε καπνιστών και μη, στην ουσία δεν υπάρχει κανένα φυσικό διαχωριστικό που να εμποδίζει τον καπνό να εισχωρήσει παντού. Συν το γεγονός ότι στο πάσο δίπλα στην κουζίνα βρίσκεται ο υπεύθυνος που και αυτός καπνίζει καθώς και άλλο ένα πάσο που βρίσκεται η μια του πλευρά στον χώρο μη καπνιστών αλλά φιλοξενεί καπνιστές… όλο αυτό ας μου επιτραπεί η έκφραση είναι λίγο αστείο.

Και το δεύτερο είναι αυτό ακριβώς που ανέφερε και ο Legas, η υπερβολική φασαρία που επικρατεί σε αρκετά ενοχλητικό σημείο όταν έχει κόσμο. Προφανώς ο ψηλοτάβανος εσωτερικός χώρος σε συνδυασμό με τα τζάμια είναι στοιχεία που ενισχύουν την βαρούρα και δεν βοηθάνε στην ηχομόνωση του χώρου.

Στην εξυπηρέτηση νέα παιδιά με προθυμία, ευγένεια και χιούμορ όσο έπρεπε, πλην ενός σοβαρού λάθους που δεν θα το προσμετρήσω όμως στην βαθμολογία της κατηγορίας αυτής, γιατί εκτιμώ ότι ήταν απροσεξία της στιγμής ίσως λόγω φόρτου εργασίας. Ο νεαρός που πήρε την παραγγελία μας δεν μας ανέφερε τα πιάτα ημέρας και αφού παραγγείλαμε βλέπαμε ολόγυρα να σερβίρουν κάτι εντυπωσιακά καρβέλια που στο εσωτερικό τους είχαν κόκορα με χοντρό μακαρόνι. Όταν τον φώναξα να τον ρωτήσω αν υπάρχει ένα πιάτο με χοιρινή πορκέτα που είχα δει στο διαδίκτυο, μας ενημέρωσε ότι είναι πιάτο ημέρας που όμως δεν το είχαν την συγκεκριμένη γιατί ο chef επέλεξε ένα Κερκυραϊκό πιάτο… που ήταν αυτός ο κόκορας με τα μακαρόνια! Το παραβλέπω.

Πριν παραγγείλουμε ήρθε –αληθινό χωρίς κρυφές χρεώσεις- κέρασμα, ένα πιάτο με δύο κομμάτια σπανακόπιτας, πολύ γευστική και πάρα πολύ καλή κίνηση για ξεκίνημα.

Από την κατηγορία “μεζεκλίκια” του πολύ ενδιαφέροντος καταλόγου, εμείς (2 άτομα) παραγγείλαμε:

- Ρεβυθάδα λεμονάτη με λουκάνικο πράσου χ 5,50€

Γεύση απογειωτική κατά τη γνώμη μου με εξαιρετικής ποιότητας λουκάνικο πράσου και πολύχρωμες πιπεριές. Το μόνο που θα ήθελα είναι 2 λεπτά ακόμα βράσιμο καθώς ήταν “αρκετά” al dente τα ρεβύθια. Σερβιρισμένα σε εμαγιέ τηγανάκι, όμορφο εμφανισιακά όμως έχω πολλούς ενδοιασμούς όπως έχω ξαναπεί για τα συγκεκριμένα εμαγιέ σκεύη, που ακόμα κι αν χρησιμοποιούνται μόνο για σερβίρισμα, με την χρήση δημιουργούνται γδαρσίματα στην επιφάνειά τους που τα καθιστούν ανθυγιεινά.

- Σουτζουκάκια σαγανάκι τυλιχτά χ 7€

Εξαιρετικό ορεκτικό, τα σουτζουκάκια (6 τμχ) από μοσχαρίσιο κιμά ήταν πολύ αρωματικά με δυόσμο και ελαφρώς πικάντικα, ήταν τυλιγμένα με φέτες μελιτζάνας μέσα σε φρέσκια σάλτσα ντομάτας και από πάνω τρίματα φέτας. Σερβιρισμένα πάλι στο ίδιο σκεύος.

- Συκωτάκια μοσχαρίσια ριγανάτα χ 7€

Απίθανος μεζές, σωστά ψημένο το συκώτι, είχε κρατήσει τους χυμούς του και ήταν σκέτος αφρός. Η δε σαλτσούλα στην οποία κολυμπούσε ήταν κόλαση. Θα μπορούσα να καταναλώσω μια φρατζόλα ψωμί με αυτή την σαλτσούλα.

Μόνη παρατήρηση ότι σερβιρίστηκε KAI αυτό το ορεκτικό σε ίδιο -με τα προηγούμενα σκεύος. Μια ποικιλία στα είδη σερβιρίσματος για να σπάει η μονοτονία χρειάζεται οπωσδήποτε. Δεν χρειάζεται πολλή φαντασία για να το σκεφτεί κάποιος αυτό.

Από την κατηγορία “και τώρα ας φάμε…»

- Μάγουλα μοσχαρίσια με σκιουφιχτά και ξυνομυζήθρα χ 11€

Από αυτό το πιάτο είχα περισσότερες προσδοκίες οι οποίες δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκαν και πιστεύω πως σε αυτό έπαιξε ρόλο το κομμάτι του κρέατος. Πρώτη φορά μου συνέβη να δοκιμάσω μάγουλα μοσχαρίσια και να είναι σκληρά (σημειωτέον ότι δεν τρώω το μοσχάρι κοκκινιστό παρά μόνο όταν πρόκειται για μάγουλα καθώς όπου τα έχω δοκιμάσει λιώνουν στο στόμα). Εδώ τα περισσότερα κομμάτια ήταν σκληρά (ίσως και να έτυχε) και επιπλέον γευστικά νομίζω ότι έλειπε κάτι που θα έδινε περισσότερη ένταση σε αυτό το πιάτο, κάποιο επιπλέον μπαχαρικό ενδεχομένως και λίγο παραπάνω αλάτι.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλου με σάλτσα λεμονοθύμαρου χ 9,50€

Μεγάλη μερίδα, ζουμερό το κοτόπουλο περασμένο σε σούβλα με πιπεριές, με πάπρικα από πάνω, ήταν αρκετά γευστικό και χορταστικό και η σάλτσα λεμονοθύμαρου θεωρώ πως του ταίριαζε απόλυτα. Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές με κουρκουμά οι οποίες δεν με ενθουσίασαν να πω την αλήθεια γιατί παρότι λεπτοκομμένες δεν ήταν τραγανές. Ίσως σε αυτό να έπαιξε ρόλο και η σάλτσα που τις είχε ελαφρώς σκεπάσει. Επίσης θεωρώ ότι ο κουρκουμάς πέρα από τις ευεργετικές του ιδιότητες και του χρώματος το οποίο ενισχύει, δεν προσθέτει κάτι επιπλέον στη γεύση της πατάτας.

Ήπιαμε μια μπύρα Kaiser x 3,90€, νεράκι βρύσης σε μπουκάλι και πληρώσαμε 43,90€ ήτοι 21,95€/άτομο και στο τέλος μας κέρασαν churros (6τμχ) με σοκολάτα. Είναι το γνωστό πλέον Ισπανικό γλύκισμα που μοιάζει λίγο (αλλά στην ουσία καμία σχέση) με τον λουκουμά. Είναι πολύ νόστιμα και πολύ πιο τραγανά από τους λουκουμάδες. Εδώ έχουν στρογγυλό σχήμα (συνήθως σερβίρονται μακρόστενα σε στικς) ήταν πασπαλισμένα με ζάχαρη και κανέλα και ήταν βουτηγμένα κατά το ήμισυ σε σάλτσα σοκολάτας. Μας άρεσαν πάρα πολύ. Πολύ ωραία κίνηση και ωραία επιλογή που διαφέρει από τα συνήθη κερασμένα τύπου κορμός, χαλβάς κτλ

Συμπερασματικά το Λυκονέρι αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση για την περιοχή και θεωρώ πως αξίζει την επίσκεψη και για κάποιον που θα έρθει από πιο μακρυά. Τα πιάτα του καταλόγου έχουν αρκετά δημιουργικό χαρακτήρα, οι πρώτες ύλες είναι καλής ποιότητας από Έλληνες μικροπαραγωγούς και η εκτέλεση των συνταγών καταφέρνει πολύ καλά γευστικά αποτελέσματα. Πιστεύω πως με την πάροδο του χρόνου θα δούμε ακόμα πιο ενδιαφέρουσες προτάσεις στο Λυκονέρι. Εμείς θα ξαναπάμε σύντομα.

09 Νοε 2018

To Pizzamore ήταν στην κυριολεξία μπροστά στη μύτη μου και δεν το έβλεπα. Εδώ και πολύ καιρό είχα στο μυαλό μου να το επισκεφθώ, ορμώμενη από την ενθουσιώδη κριτική της φίλης Ucook και μετέπειτα της Τοmie. Ήρθε και η Evispir να επιβεβαιώσει τον κανόνα των σκουφάτων του site. Παίζει να περνάω και κάθε μέρα απ’ έξω για ένα μαγικό λόγο όμως μου είχε καρφωθεί πως είναι πιο κάτω.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως δεν τραβάει το βλέμμα παρά την μεγάλη γκρι με λευκά- γράμματα και κόκκινη καρδιά ταμπέλα και παρά το γεγονός ότι η Πρωτοπαπαδάκη είναι πέρασμα, όμως σίγουρα για μαγαζιά εστίασης δεν ενδείκνυται. Ίσως το γεγονός ότι κατεβαίνεις κάποια σκαλάκια αφού ο δρόμος είναι πιο υπερυψωμένος από το μαγαζί παίζει τον ρόλο του στο να μην πέφτει η προσοχή σε αυτό.

Για να μην το ψάχνετε λοιπόν, αν ανεβαίνετε την Γαλατσίου περνάτε το ύψος της Βεϊκου και μόλις δείτε την Shell από αριστερά, λίγα μόλις μέτρα παραπάνω στο δεξί σας χέρι θα βρείτε το Pizzamore. Το εάν θα βρείτε να παρκάρετε το αφήνετε στο έλεος του Θεού ή στην τύχη σας.

O χώρος είναι καθαρός, πλην όμως δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο. Έξω είναι πιο μεγάλος αλλά σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο σαν τοποθεσία καθώς ο θόρυβος και το καυσαέριο του πολυσύχναστου αυτού δρόμου υποθέτω ότι δεν θ’ αφήνει περιθώρια ευχαρίστησης.
Μέσα υπάρχουν 4-5 ξύλινα τραπέζια σε λευκές και μπεζ αποχρώσεις, δάπεδο από πλακάκι, ένας ορθογώνιος μαυροπίνακας με κάποια πιάτα ημέρας, μερικά καδράκια με Ιταλικά μνημεία και τοποθεσίες και τζαμαρία περιμετρικά της γωνιακής πρόσοψης. Τα βλέμματα τραβάει ο πάγκος εργασίας της κουζίνας με τους φούρνους πέτρας που παίρνουν στην κυριολεξία φωτιά. Τα ζυμάρια είναι πάντα φρέσκα και ανοίγονται τη στιγμή της παραγγελίας.

Η μυρωδιά όμως θα αφήσει το στίγμα της στα ρούχα σας σε ενοχλητικό βαθμό. Στοιχείο το οποίο δεν σε αφήνει να το ευχαριστηθείς πλήρως. Βέβαια πιστεύω πως το μεγαλύτερο βάρος το δίνουν στο delivery και νομίζω ότι η φίλη Ucook έκανε την πιο εύστοχη παρατήρηση και δανείζομαι αυτούσια την φράση της… ότι το στυλ είναι "βάλε φόρμα και αθλητικά να πάμε". Με λίγα λόγια είναι για χαλαρές καταστάσεις χωρίς επισημότητες.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Δεν υπήρχε βέβαια κανένα άλλο τραπέζι κατειλημμένο (ήταν η βραδιά που όλοι περιμέναμε τον περιβόητο «Ζορμπά» οπότε ίσως κι αυτό έπαιξε το ρόλο του) αλλά οι τηλεφωνικές παραγγελίες και τα take away έδιναν και έπαιρναν. Υπάρχει site ενημερωμένο με τιμές και κάποιες προσφορές του τύπου στις 2 γίγας πίτσες άλλη μία δώρο και άλλες παρόμοιες.

Εμείς 2 άτομα Παρασκευή 28/9/2018 παραγγείλαμε:

- Πίτσα ταρτούφο γίγας 12(τμχ) χ 8,80€

Ως λάτρεις πάσης φύσεως (βρώσιμου) μύκητα και του λαδιού του βεβαίως δεν θα μπορούσαμε ν’ αψηφήσουμε την προτροπή της φίλης Tomie. Σάλτσα με πέστο από άγρια μανιτάρια, τρούφα, λάδι τρούφας, μοτσαρέλα και παρμεζάνα.

Αν σας αρέσουν τα λεπτά ζυμάρια αυτό θα σας ξετρελάνει πιστεύω. Λεπτό ζυμάρι, σωστό ψήσιμο, με λεπτή στρώση των υλικών από πάνω που “φώναζαν” την καλή τους ποιότητα. Το άρωμα της τρούφας και του ελαίου της μας έσπασε τη μύτη με το που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας. Πραγματικά είναι μια από τις ωραιότερες πίτσες που έχω δοκιμάσει.

- Πέννες pecorino con pepe x 5,20€

Πέννες, πεκορίνο, μασκαρπόνε και φρεσκοτριμμένο πιπέρι. Μεγάλη μερίδα σε τιμή σκάνδαλο. Βασικά η τιμή τους είναι αυτή στην οποία θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να κυμαίνεται ο μέσος όρος των πιάτων ζυμαρικών γενικότερα στα εστιατόρια, άσχετα αν έχουμε συνηθίσει διπλάσιες τιμολογήσεις γι’ αυτό τώρα μας κάνει εντύπωση.

Εδώ θα πω ότι γευστικά ήταν λίγο επίπεδο το πιάτο. Σίγουρα το περίμενα πιο “ήσυχο” συγκριτικά με άλλες επιλογές που είχαν για παράδειγμα κάποιο αλλαντικό ή πουλερικό μέσα όμως ούτε το πεκορίνο αλλά ούτε το πιπέρι το κατάλαβα να ξεχωρίζει ιδιαίτερα στη γεύση ώστε να δώσει λίγη ένταση. Την επόμενη φορά θα επιλέξω κάτι πιο safe.

- Tυροκροκέτες (6τμχ) χ 4,30€

Με μπέικον, σάλτσα γλυκιάς πάπρικας και αρωματικά. Μεγάλη μερίδα κι αυτή, με τις κροκέτες να μοιάζουν με μπάλες του πινγκ πονγκ και λίγο μεγαλύτερες σε μέγεθος. Η σάλτσα που συνοδεύτηκαν έμοιαζε με αυτή της σαλάτας του σεφ χωρίς να έχει κάτι το ξεχωριστό. Δε μπορώ όμως να πω και εδώ ότι θα επέλεγα ξανά το συγκεκριμένο ορεκτικό, δεδομένου ότι δεν μου άφησε κάτι που να θυμάμαι πλην του μεγέθους του.
Ήπιαμε 1 κόκα κόλα 250ml χ 1,20€ και νερό βρύσης σε μπουκάλι. Γλυκά τη συγκεκριμένη μέρα δεν είχε πέρα από τα γλυκά καλτσόνε, θέλαμε όμως κάτι πιο ελαφρύ γιατί γλυκό με ζυμάρι μετά από πίτσα και ζυμαρικό θα ήταν βράχος στο στομάχι, οπότε δεν πήραμε.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 19,50€ ήτοι 9,75€/άτομο ποσό το οποίο είναι τιμιότατο σε σχέση με αυτά που πήραμε και σημειώστε ότι από αυτά περίσσεψε και πακέτο.

Την επόμενη Παρασκευή από την επίσκεψή μας 5/10/2018, έδωσα τηλεφωνική παραγγελία και πέρασα μετά τη δουλειά και πήρα άλλη μια πίτσα:

- Πίτσα σπέσιαλ γίγας (12τμχ) Χ 9,20€

Φρέσκια σάλτσα ντομάτας με βασιλικό, ζαμπόν, μπέικον, σαλάμι Μιλάνο, πεπερόνι, μανιτάρια, πιπεριές χρωματιστές, μοτσαρέλα, παρμεζάνα.

Όσο πολλά κι αν σας φαίνονται τα υλικά, το πάχος της πίτσας δεν ξεπερνούσε τα 5 χιλιοστά. Δεν ξέρω πως το καταφέρνουν αυτό αλλά είναι αξιοθαύμαστο το πώς τόσα υλικά μαζί δεν σε κάνουν να μπουχτίζεις και είναι τόσο επιμελώς τοποθετημένα σε λεπτές στρώσεις που σε κάνουν να απορείς. Ήταν πραγματικά άλλη μια εξαιρετικά γευστική πίτσα που παρότι γίγας, τα έξι κομμάτια της που μου αντιστοιχούσαν τα έφαγα χωρίς να νιώσω καμία δυσφορία.

Εννοείται πως θα επιστρέψω για να δοκιμάσω και τα πεϊνιρλί του όπως και τα γλυκά καλτσόνε με σοκολάτα. Μέχρι τότε, το προτείνω ανεπιφύλακτα πρωτίστως για την πίτσα του σε όσους μένουν κοντά ή κινούνται στην περιοχή.

31 Οκτ 2018

Μονοήμερης άδειας… συνέχεια!

Μετά λοιπόν το Belga… ημέρα Παρασκευή 14/9 του Σταυρού και είπαμε να μην αρτυθούμε τουλάχιστον κρέας. Έτσι μετά από παρότρυνση έμπιστου μέλους που έχει κάνει το τελευταίο διάστημα διατριβή στην vegetarian διατροφή, λέγε με Underwater, κατηφορίσαμε από τα βόρεια προάστια σε εντελώς αντίθετη κατεύθυνση. Για την ακρίβεια… πιο κέντρο δεν γίνεται.

Το Cookoomela grill έχει ανοίξει εδώ και κάποιους μήνες αλλά η πρώτη του ονομασία ήταν Amanita Grill. Λόγοι κατοχύρωσης της ονομασίας όμως υποχρέωσαν την αλλαγή του. Τη μέρα που πήγαμε εμείς ακόμα δεν είχε τοποθετηθεί η νέα ταμπέλα οπότε παρότι ήμασταν σχεδόν απ’ έξω… το ψάχναμε και δεν το βρίσκαμε.

Το Cookoomela πληροφορηθήκαμε ότι είναι η ονομασία μιας συγκεκριμένης ποικιλίας μανιταριών από εκεί προέκυψε και το όνομα. Η σπεσιαλιτέ λοιπόν και για την ακρίβεια η βασική πρώτη ύλη του Cookοomela δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τα… μανιτάρια!!! Και μάλιστα σε μορφή γύρου μέσα σε πίτα! Οπότε βρεθήκαμε σα να λέμε στο σπίτι του μανιταροπιτόγυρου και το βρήκαμε άκρως ενδιαφέρον.

Πέρα από το γεγονός ότι το Cookoomela αυτοπροσδιορίζεται ως ταχυφαγείο φυτικής μεσογειακής διατροφής ή αλλιώς vegan, απευθύνεται σε όλους και τους προσκαλεί να δοκιμάσουν ένα πεντανόστιμο σουβλάκι χωρίς κρέας και ζωικά παράγωγα.

Πριν μπω όμως σε λεπτομέρειες να πω δυο λόγια για τον χώρο… που δυστυχώς για εμάς οι οποίοι δεν είμαστε του φαγητού στα γρήγορα και στα όρθια, είναι άβολος και σχεδόν ανύπαρκτος. Καταρχήν η τοποθεσία που βρίσκεται είναι άχαρη από μόνη της έτσι κι αλλιώς αφού η Θεμιστοκλέους δεν έχει κάποια ομορφιά σαν δρόμος.

Ο χώρος λοιπόν είναι πάρα πολύ μικρός με το “μεγαλύτερο” μέρος αυτού να καταλαμβάνεται φυσικά από την –μικροσκοπική στην ουσία- κουζίνα. Δύο ψυγεία φιλοξενούν κάποιες κανάτες (ανοιχτές από πάνω) με νερό, συσκευασίες με πίτες και καθόλου αναψυκτικά. Αν θυμάμαι καλά μας είπαν ότι θα φέρουν κάποιο αναψυκτικό τύπου green cola. Η ένστασή μου μέχρι εδώ είναι ότι αυτές οι κανάτες θα πρέπει οπωσδήποτε να αντικατασταθούν με μπουκάλια γυάλινα με πώμα. Και εφόσον το μαγαζί είναι ουσιαστικά street food, θα πρέπει να έχουν και εμφιαλωμένα μπουκαλάκια που ούτε κι από αυτά είχαν εκείνη τη μέρα. Από μπύρες θα βρείτε μόνο Βεργίνα βαρελίσια αν δεν κάνω λάθος.

Σε ένα πάσο στα δεξιά υπήρχε μια πετσέτα στρωμένη με κάποια ποτήρια πλυμένα και αναποδογυρισμένα επάνω. Να πω την αλήθεια αυτή η εικόνα ήταν το μοναδικό πράγμα (μαζί με τις κανάτες που προανέφερα) που με χάλασε στο Cookoomela. Δεν υπονοώ ότι δεν ήταν καθαρή η πετσέτα (αν και δεν ήθελα να το ανακαλύψω κι όλας) πάντως σε κάθε περίπτωση αυτή δεν είναι εικόνα για χώρο εστίασης που σε προδιαθέτει θετικά. Ακόμα και στον καφενέ του χωριού μου αυτά τα συστήματα έχουν εκλείψει.

Εξωτερικά στο πεζοδρόμιο που τουλάχιστον καλύπτεται από το επάνω κτίριο οπότε σε περίπτωση βροχής προφυλάσσει τον επισκέπτη, υπάρχουν 2 ψηλά τραπέζια με 4 στουλ και σίγουρα δεν είναι βολικά όμως είναι μια λύση προκειμένου να μην φας στα όρθια. Θα ήθελα όμως να δω πιο φροντισμένο τον περιβάλλοντα χώρο, τουλάχιστον ένα σκούπισμα είναι αναγκαίο και κάποιες γλάστρες σίγουρα θα έδιναν μια πιο ευχάριστη νότα. Ελπίζω στην πορεία να δρομολογηθούν όλα αυτά.

Στην εξυπηρέτηση δεν υπάρχουν προβλήματα. Όλοι είναι ευγενικοί και πρόθυμοι να εξηγήσουν και να βοηθήσουν. Στην κουζίνα όλοι φορούν γάντια και φαίνονται προσεκτικοί, παρόλα αυτά θα χρεωθούν σε αυτήν την κατηγορία μια ντοματούλα για τις παραπάνω παρατηρήσεις. Κατά τα άλλα το σύστημα λειτουργεί όπως σε όλα τα σουβλατζίδικα. Παραγγέλνεις πληρώνεις, περιμένεις, παίρνεις το χαριτωμένο ξύλινο κασονάκι με τα σουβλάκια σου και κάθεσαι έξω ή τα παίρνεις στο χέρι ή σε πακετάκι και φεύγεις.

Ο κατάλογος έχει 3 επιλογές σε πίτες, κανονική, καλαμποκιού και ολικής και 4 επιλογές τυλιχτού με χειροποίητες vegan σάλτσες. Εμείς, δύο άτομα, δοκιμάσαμε τα 3 από τα 4 σουβλάκια με πίτα καλαμποκιού και ολικής.

- Cookoomela Red x 2,50€

Γύρος μανιταριού, αβοκάντο, φυτική μαγιονέζα από βιολογικό γάλα σόγιας, χειροποίητη σάλτσα ντομάτας, κρεμμύδι (το αφαιρέσαμε), ντομάτα, μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Πραγματικά νομίζω πως βρήκα την τέλεια λύση (μαζί με το πιτόγυρο του healthy bites) για έναν άξιο αντικαταστάτη πιτόγυρου σε περιόδους που δεν θέλω να φάω κρέας. Ο γύρος μανιταριών εξαιρετικά γευστικός και η σάλτσα πολύ ενδιαφέρουσα.

- Cookoomela Yellow x 2,50€

Γύρος μανιταριού, αβοκάντο, φυτική μαγιονέζα από βιολογικό γάλα σόγιας, μουστάρδα, ντομάτα, κρεμμύδι (το αφαιρέσαμε), μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Το ξεχωρίσαμε κατά ένα σκαλοπάτι από το πρώτο χάρη στην μουσταρδένια σάλτσα. Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!!

- Cookoomela kebap χ 2,50€

Σουτζουκάκια από φακή, χειροποίητη σάλτσα ντομάτας, τυρί αμυγδάλου, ντομάτα, κρεμμύδι, μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Εμείς το ζητήσαμε και αυτό φυσικά χωρίς κρεμμύδι και το μοιραστήκαμε εννοείται. Άλλη μια χορτοφαγική επιλογή πολύ αξιόλογη, ελαφρώς πικάντικο και εξίσου χορταστικό με τα παραπάνω.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει άλλη μια επιλογή σε πιτόγυρο το λεγόμενο Green με πράσινη σαλάτα, σως verde και tartar σως από γιαούρτι σόγιας, χωρίς πατάτες.

Στην πορεία θ’αρχίσουν να μπαίνουν στο μενού και κάποια πιάτα. Πρόσφατα ενημερώθηκα από το site τους για τον ντάκο τους για παράδειγμα. Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται (γάλα σόγιας, ντομάτες κτλ, ) είναι βιολογικά από μικροπαραγωγούς και οι σάλτσες είναι όλες χειροποίητες. Οι πατάτες τηγανίζονται σε ελαιόλαδο και γενικότερα έχουν οικολογική συνείδηση χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα και βιοδιασπώμενα υλικά. Μπράβο τους.

Για τα τρια παραπάνω πιτόγυρα εμείς πληρώσαμε 7€ και θεωρώ το vfm αρκετά καλό όχι τόσο σε συνάρτηση με την τιμή του όσο για το ότι ήταν πραγματικά χορταστικά και εξίσου νόστιμα τα σουβλάκια.

Έχω αναφέρει ξανά ότι δεν καταλαβαίνω το λόγο που η vegetarian και vegan διατροφή είναι τόσο υπερεκτιμημένη; Υποτίθεται ότι γίνεται μια προσπάθεια προσέγγισης του κόσμου ώστε να γνωρίσει τα οφέλη και τα προϊόντα της συγκεκριμένης διατροφής και αυτό από μόνο του θα έπρεπε να τα καθιστά πιο προσιτά από οικονομικής άποψης στον καταναλωτή και όχι να λειτουργούν ως ανασταλτικοί παράγοντες. Οπότε δεν θα κατανοήσω ποτέ γιατί ένα σουβλάκι με λαχανικά ουσιαστικά χρεώνεται παραπάνω από ένα κλασικό με κρέας, αλλά εντάξει, θα σταθώ στο γεγονός πως τουλάχιστον το συγκεκριμένο είναι και χορταστικό και γευστικό.

Συμπερασματικά, το Cookoomela grill κερδίζει πόντους για τις χειροποίητες σάλτσες του, τις καλές βιολογικές πρώτες ύλες του και το ψήσιμο του εξαίσιου γύρου μανιταριών, που για άλλη μια φορά αναδεικνύει αυτόν τον υπέροχο μύκητα, σε βασιλιά του είδους του και άξιο αντικαταστάτη -θρεπτικά αλλά και γευστικά- του αντίστοιχου ζωικής προέλευσης γύρου. Το Cookoomela λοιπόν (προς το παρόν) κάνει 4 πραγματάκια… και τα κάνει καλά! Στην πορεία ελπίζουμε για ακόμα καλύτερα. Δοκιμάστε το γιατί αξίζει.

22 Οκτ 2018

Όταν έμπιστος φίλος (λέγε με Jim) προτείνει μαγαζί για γλυκό αλλά και για αλμυρό αναλόγως τις ορέξεις και ακολουθεί έμπιστη φίλη (λέγε με τρώω τα πάντα… ή αλλιώς UCOOK) εξίσου ενθουσιασμένη, δεν μένει παρά η προτροπή τους να πραγματοποιηθεί άμεσα.

Παρασκευή 14/9/2018 έχοντας μιας ημέρας άδεια (αλήθεια τι ωραία που θα ήταν να δουλεύαμε μέχρι την Πέμπτη εσαεί;;) καταφθάνουμε δύο άτομα και μια σκυλίτσα στο Χαλάνδρι. Περνάμε το αγαπημένο Petite fleur και ακριβώς δίπλα (μεσοτοιχία) αντικρίζουμε το Βelga! Ο καιρός είναι λίγο περίεργος, αν και ξεκινήσαμε με ήλιο, στην πορεία μας βρήκε συννεφιά. Όταν όμως έχεις άδεια, ό, τι καιρό κι αν έχει, δεν έχει καμία σημασία. Ζέστη ακόμα έτσι κι αλλιώς, οπότε καθίσαμε έξω με θέα την πλατεία και την Εκκλησία. Τον ήλιο διαδέχτηκαν τα σύννεφα και αργότερα η βροχή. Ποιος νοιάζεται;;

Ο χώρος μέσα είναι όμορφος, λιτός, καθαρός κι ευχάριστος. Ξύλινη επένδυση με παλ παιχνιδιάρικες αποχρώσεις έχει ντύσει τους δύο μεγάλους τοίχους, μπλε αντιθέσεις με τον έναν καναπέ και την επένδυση του πάγκου της κουζίνας, κόκκινος καναπές στο βάθος, ωραία επιτοίχια φωτιστικά αλλά και οροφής, όμορφα διακοσμητικά σπιτάκια, κλεψύδρες και άλλα συνθέτουν μια απλή και όμορφη ατμόσφαιρα.

Απ’ ότι μάθαμε θα είναι και άκαπνος το χειμώνα στο εσωτερικό. Επιτέλους, άλλος ένας χώρος (από τους λίγους δυστυχώς) που σέβεται και τους νόμους και τους πελάτες του. Οι τουαλέτες στο υπόγειο, ιδιαίτερες, προσεγμένες και καθαρές επίσης.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά από τον νεαρό που μας πήρε την παραγγελία και ιδιαίτερους πόντους κερδίζει η ζεστή στάση της ευγενικής ιδιοκτήτριας που βγήκε στο τέλος να μας ρωτήσει πως μας φάνηκαν οι βάφλες μας.

Επιπλέον μας ενημέρωσε πως ο σύζυγός της είναι Βέλγος και μας εξήγησε τον τρόπο με τον οποίο φτιάχνουν (οι ίδιοι φυσικά) τα δύο είδη ζυμαριών που χρησιμοποιούν στις βάφλες τους.

Το ζυμάρι για την βάφλα Βρυξελλών το φτιάχνουν με μαρέγκα που ανακατεύουν αργά και απαλά ώστε να γίνει αφράτο και το ζυμάρι της λεγόμενη βάφλας Λιέγης που το κάνουν όπως το τσουρέκι σαν κορδόνι ώστε να γίνει μαστιχωτό σαν τσίχλα και ν’ αποκτήσει στο τέλος αυτό το εξαιρετικό αποτέλεσμα που θα σας περιγράψω παρακάτω.

Μάλιστα μας ρώτησε ποιος παρήγγειλε τη βάφλα Λιέγης «υπερπαραγωγή» όπως την χαρακτήρισε (δεν χρειάζεται φυσικά να διευκρινίσω ότι ήταν η δική μου)… και μας είπε χαρακτηριστικά ότι στο Βέλγιο τις βάφλες Λιέγης τις τρώνε και σκέτες! Πολύ λιτοδίαιτους τους βρίσκω τους Βέλγους…χαχα!

Λοιπόν, η παραγγελία μας,

- Βάφλα Βρυξελλών Snickers x 5,50€

Ορθογώνιο ζυμάρι, αφράτο και γευστικό με κρέμα φυστικοβούτυρο, καραμέλα βουτύρου, σοκολάτα γάλακτος και φυστίκια. Εντάξει, αν δίνει κάποιος σημασία στη γεύση αποκλείεται να μην καταλάβει τη διαφορά στο ζυμάρι της βάφλας συγκριτικά με όσα έχει δοκιμάσει ως τώρα.

- Βάφλα Λιέγης από τη λίστα επιλογών do it yourself…(η δική μου φυσικά) χ 9,20€

Οβάλ ζυμάρι… (αν θυμάμαι καλά γιατί με τόσα που είχε από πάνω είχα χάσει το σχήμα) με τραγανές πέρλες άχνης ζάχαρης κι από πάνω οι επιλογές μου ήταν κρεμέ Βέλγικης πραλίνας, κρέμα φυστικοβούτυρο, μια μπάλα παγωτό αλμυρή καραμέλα, καραμέλα βουτύρου και φουντούκια!!!

Ένα εκπληκτικό πραγματικά ζυμάρι, τραγανό απ’ έξω, νοστιμότατο και αφράτο μέσα. Γεύση εκπληκτική και ένα σκαλοπάτι παραπάνω θεωρώ από την Βρυξελλών. Λίγο μικρότερη σε μέγεθος αλλά αξίζει 100% η δοκιμή. Εγώ πάντως …κόλλησα! Αν είχα μια παρατήρηση να κάνω αυτή θα ήταν για το παγωτό αλμυρής καραμέλας στο οποίο δεν αντιλήφθηκα καθόλου την αλμύρα του. Κατά τα άλλα η επιλογή μου ήταν άψογη.

Προσφέρθηκαν να μας κεράσουν και μια αλμυρή επιλογή αλλά τα σχέδιά μας για φαγητό ήταν άλλα (βλέπε επόμενη κριτική) οπότε δεν θέλαμε να φύγουμε σκασμένοι από το Belga… και ήδη ήμασταν οριακά. Δεσμευτήκαμε όμως η επόμενη επίσκεψη να περιλαμβάνει φυσικά και αλμυρή επιλογή από τις τόσες ενδιαφέρουσες που υπάρχουν στον κατάλογο.

Συμπερασματικά το Belga προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, γευστικό και διαφορετικό. Ναι μεν το μυαλό πάει σε ένα γνωστό υλικό… τη βάφλα, όμως η ποιότητα της πρώτης ύλης, ο τρόπος παρασκευής της και η αυθεντικότητα της συγκεκριμένης συνταγής, καθιστά το Belga ως μια ξεχωριστή Gaufrerie που νομίζω ότι λείπει όχι μόνο από την περιοχή του Χαλανδρίου που γενικότερα σφύζει από υπηρεσίες εστίασης αλλά και από όλη την Αθήνα.

To Βelga ξεχωρίζει γιατί προσφέρει κάτι που δεν το έχει κανένας άλλος. Αυτό είναι και το ζητούμενο στις μέρες μας, σ’ αυτές τις κορεσμένες από υπηρεσίες και προϊόντα μέρες! Το διαφορετικό. Αυτό που θα σε κάνει να ξεχωρίσεις για την ποιότητα και την διαφορετικότητά σου. Αυτό κάνει το Belga και πιστεύω ότι θα μακροημερεύσει γιατί το αξίζει πραγματικά.

10 Οκτ 2018

Το Healthy bites είχαμε την τιμή να μας το συστήσει στο site ο αγαπητός Fratello πριν από σχεδόν ένα χρόνο. Από τότε το είχα σταμπάρει. Όλο πήγαινα… κι όλο το ανέβαλα.

Ήρθε λοιπόν η ώρα του την Παρασκευή 7/9/2018 δύο άτομα, μετά τη δουλειά μιας και είναι σχετικά κοντά, κι έμοιαζε να είναι η τέλεια ευκαιρία αφού με το μηχανάκι σε 10 λεπτά ήμασταν απ’ έξω χωρίς προβληματισμό για παρκάρισμα (βρίσκεται επάνω στην Πανεπιστημίου και ακριβώς απέναντι από την Ακαδημία).

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, ψηλοτάβανος με κυρίαρχες τις βιτρίνες με τα πιάτα, τις πίτες και τα γλυκά. Υπάρχει ανοιχτή κουζίνα με μια χαρακτηριστική τεράστια φωτογραφία που μου άρεσε πολύ, μιας κοπέλας που αντί για μαλλιά έχει στο κεφάλι φύλλα από σγουρή πράσινη σαλάτα… έξυπνη φωτογράφιση που συμβολίζει τη φρεσκάδα και θέλει να περάσει προφανώς και το μήνυμα για την υγιεινή διατροφή!

Μια στρογγυλή σκάλα οδηγεί σε ένα πατάρι με ωραία τραπεζοκαθίσματα τύπου φερ φορζέ και στις τουαλέτες. Είναι όμορφα και καθαρά. Έξω υπάρχουν 3-4 μεγάλα στρογγυλά ωραία ξύλινα τραπέζια πάλι φερ φορζέ καρέκλες, όμως ο θόρυβος της κίνησης και η ζέστη μας απέτρεψε από το να καθίσουμε εκεί.

Επιλέξαμε λοιπόν το πατάρι καθώς στον κάτω εσωτερικό χώρο έχει μόνο ψηλά σκαμπό με πάγκο κατά μήκος της τζαμαρίας που βλέπει στη στοά και θέλαμε περισσότερη άνεση. Ήταν πολύ ωραία επάνω, ήσυχα, δροσερά και με ωραία μουσική. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι κάποια στιγμή ανέβαινε μυρωδιά από την κουζίνα με αποτέλεσμα φεύγοντας να έχουν μυρίσει τα ρούχα μας.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, παρότι θεωρείται self service το εστιατόριο. Δηλαδή παραγγέλνεις, πληρώνεις, κάθεσαι και σε φωνάζουν (αυτό καταλάβαμε). Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, μας έλυσε απορίες, μας πρότεινε πιάτα και παρότι περιμέναμε ότι θα μας φώναζαν για να πάρουμε τα πιάτα, μας τα ανέβασε η ίδια. Επίσης κάτι σημαντικό που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση είναι ότι θέλαμε να δοκιμάσουμε vegan γλυκό και ενώ μας είπε ότι έχουν τελειώσει όλα, είδα κάτι cup cakes στη βιτρίνα που έγραφε ότι είναι vegan. Όταν τη ρώτησα αν μπορούμε να πάρουμε από αυτά, μου απάντησε ότι δεν μας τα πρότεινε γιατί δεν ήταν φρέσκα! Αυτό είναι από τις σπάνιες φορές που συμβαίνει και το εκτιμήσαμε ιδιαιτέρως.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Πίτα ημέρας με αλεύρι Ζέας και μελιτζάνα χ 3,5€

Την επιλέξαμε αντί του λαχταριστού μουσακά ο οποίος είχε τελειώσει δυστυχώς. Ήταν πολύ καλή εμφανισιακά και ποσοτικά όμως στη γεύση της έλειπε κάτι που θα της έδινε περισσότερη ένταση. Ίσως έπαιξε ρόλο και το φύλλο το οποίο είχε ζεσταθεί ελαφρώς πριν μας σερβιριστεί και είχε μαλακώσει οπότε ίσως έχασε κάποιους πόντους κι από εκεί.

- Νιόκι από κινόα με λευκή σάλτσα και μανιτάρια χ 10€

Επιλέξαμε τη vegan εκδοχή με κρέμα γάλακτος καρύδας και vegan παρμεζάνα. Το συγκεκριμένο πιάτο έχει επίσης σήμανση ότι δεν έχει γλουτένη. Ένα λαχταριστό εμφανισιακά και γευστικά πιάτο το οποίο είχα σταμπάρει όπως ο κυνηγός το θήραμά του… από την σελίδα τους στο fb και μου είχαν τρέξει τα σάλια.

- Ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας χ 12€

Ένα πιάτο όνειρο με ρύζι αρμπόριο, λευκό κρασί, vegan παρμεζάνα και μυρωδικά μεταξύ αυτών και κρεμμύδι ξερό. Αν άλλαζα κάτι σε αυτό το πιάτο θα ήταν το κρεμμύδι. Ήθελα να μην το καταλαβαίνω στο δόντι. Ιδιοτροπία δική μου αυτή αλλά αν ήταν περασμένο στο multi θα ήταν τέλειο για το γούστο μου. Κατά τα άλλα ήταν αψεγάδιαστο.

- Πιτόγυρος χ 5€

Άφησα το καλύτερο για το τέλος. Βασικά όλα τα πιάτα ήταν άρτια, σε καλές μερίδες και γευστικότατα. Απλά στο πιτόγυρο εστιάσα όλο μου τον ενθουσιασμό καθώς δεν πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσε κάποια πρώτη ύλη να προσομοιάζει τόσο πολύ με κανονικό (κρεατένιο) σουβλάκι.

Λοιπόν, ήρθε πάνω σε ξύλινη βάση με συνοδεία ενός μπολ με μπόλικες πατάτες με τη φλούδα τους και μυρωδικά κι ένα μπολ με σάλτα ντομάτας τύπου κέτσαπ. To βασικό υλικό είναι το κεμπάπ σόγιας το οποίο ήταν κομμένο σε καρέ και μαριναρισμένο σε σόγια σος. Αυτό βέβαια το έκανε αρκετά αλμυρό, παρότι δεν υπήρχε καθόλου προσθήκη αλατιού απ’ ότι μας είπαν, παρόλα αυτά ήταν πεντανόστιμο. Είχε επίσης ντομάτα και σως από vegan μαγιονέζα. Ήταν αποκάλυψη πραγματικά. Και μπορεί τα 5 ευρώ να ακούγονται πολλά για σουβλάκι όμως με τα γενναιόδωρα συνοδευτικά του αποτελεί ένα πλήρες και χορταστικό γεύμα.

Με νερό σε μπουκάλι δικό τους πληρώσαμε για το παραπάνω υπερπλήρες γεύμα 30,50€ ήτοι 15,25€/άτομο και πραγματικά φύγαμε σκασμένοι. Θέλαμε να δοκιμάσουμε και γλυκό όμως πέσαμε στην τελευταία μέρα θερινού ωραρίου τους οπότε τους πετύχαμε λίγο πριν το κλείσιμο κι έτσι είχαν τελειώσει όλα. Καλύτερα όμως γιατί αυτό αποτελεί αφορμή για επανάληψη και σύντομα μάλιστα.

Συμπερασματικά το Ηealthy bites παρουσιάζει πρωτότυπες, ενδιαφέρουσες και γευστικότατες προτάσεις απευθυνόμενο όχι μόνο σε vegetarian και vegan κοινό, αλλά και σε όλους εκείνους που απλά θέλουν κάτι διαφορετικό, πιο υγιεινό, πιο light είτε σ’ εκείνους που νηστεύουν ή για λόγους ειδικής διατροφής αναζητούν συγκεκριμένες πρώτες ύλες (gluten free etc) ή ακόμα και σ’ εκείνους που απλά μπούχτισαν από το κρέας… και θέλουν κάτι άλλο!

Προσωπικά μου αρέσει αυτή η “στροφή” που γίνεται τον τελευταίο καιρό με αργούς αλλά σταθερά αυξανόμενους ρυθμούς στον γαστρονομικό χάρτη με όλο και περισσότερες αξιόλογες προτάσεις (avocado, healthy bites, lime bistrot κ. α. ) καθώς θεωρώ ότι βρισκόμαστε στην εποχή των άκρων και της υπερκατανάλωσης (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου από αυτό), πράγμα που πιστεύω ότι δεν είναι καλό. Παρατηρώ δε, ότι για παράδειγμα σε περιόδους νηστείας μέχρι πρότινος (ευτυχώς τείνει ν’ αλλάξει αυτό τα τελευταία χρόνια) υπήρχαν εξαιρετικά περιορισμένες επιλογές στον κατάλογο ενός εστιατορίου, σε σημείο που καμιά φορά αισθανόσουν ότι έπρεπε ν’ απολογείσαι γιατί δεν ήθελες ν’ αρτυθείς.

Επιπλέον φαντάζομαι πόσο άσχημο θα είναι αυτό για τους ανθρώπους που για διάφορους προσωπικούς λόγους έχουν διακόψει για πάντα την κατανάλωση κρέατος ή και των παράγωγών του κι έχουν επιλέξει χορτοφαγική διατροφή.

Αν λοιπόν ανήκετε σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες ή τέλος πάντων μπορείτε και να ζήσετε σε μία έξοδό σας χωρίς κρεατοφαγία, αν πιστεύετε πως μια συνταγή μπορεί να γίνει ακόμα και πιο νόστιμη από ένα κρεατοφαγικό πιάτο, τότε αξίζει να περάσετε από το Ηealthy bites γιατί σας διαβεβαιώνω… ότι γίνεται. Αν πάλι δεν το πιστεύετε… μια δοκιμή θα σας πείσει.

20 Σεπ 2018

Ένα update μετά από επτά ολόκληρα χρόνια για τις Βαρκούλες είναι απαραίτητο. Τόσα είναι άλλωστε και τα χρόνια που μετρώ σαν χρήστης αυτού εδώ του site. Ήταν η τέταρτη μόλις κριτική για την ψαροταβέρνα αυτή. Από τότε έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα… ιδιοκτησία, μάγειρες, προσωπικό. Τι δεν έχει αλλάξει; Ευτυχώς η ποιότητα και οι καλές γεύσεις.

Για να τα πάρω με τη σειρά θα ξεκινήσω αντιγράφοντας ένα κομμάτι από την τότε κριτική μου. «Μικρό, συμπαθητικό, συνοικιακό ταβερνάκι, σε σοκάκι της Ν. Ιωνίας που δεν το "πιάνει το μάτι σου" αλλά ακόμα και καθημερινές είναι γεμάτο»!!! Αυτά εξακολουθούν να ισχύουν.

Ο μέσα χώρος σε δύο επίπεδα είναι ευχάριστος με θαλασσινές νότες αφού φινιστρίνια, μεταλλικοί γλάροι, βότσαλα και άγκυρες συνθέτουν τα κύρια διακοσμητικά στοιχεία.

Στην εξυπηρέτηση θα είμαι λίγο αυστηρή αυτή τη φορά. Και όχι σε ότι έχει να κάνει με τα παιδιά που την τρέχουν με περισσή προθυμία και ταχύτητα. Αλλά σε ότι έχει να κάνει με τον Θέμη που είναι ο ιδιοκτήτης και μάγειρας παράλληλα. Ναι μεν είναι ευγενικός και δείχνει επίσης υπέρ πρόθυμος να εξυπηρετήσει τους πάντες, όμως κρίνοντας από κάποιες βασικές λεπτομέρειες από προσωπική πάντα εμπειρία έχω την αίσθηση ότι σε κάποια πράγματα εθελοτυφλεί καθώς παρά τις επισημάνσεις, σε βάθος χρόνου, κάποια πράγματα παραμένουν ίδια.

Δύο πράγματα λοιπόν θα μειώσουν την βαθμολογία μου σε αυτή την κατηγορία,
α) Το ψωμί που μετά λύπης μου και παρά τις προσωπικές επισημάνσεις κατά το παρελθόν εξακολουθεί να το χρεώνει χ 1,20€/άτομο χωρίς προηγουμένως έστω να ερωτηθούμε αν το θέλουμε. Και θεωρώ πως είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να εισπράττει 10 plus ευρώ από κάθε 10μελή για παράδειγμα παρέα, για ένα ψωμί που αφενός μεν δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον να παρουσιάσει και αφετέρου δεν έχει καν συνοδευτικό ντιπάκι όπως διαπίστωσα στην πρόσφατη επίσκεψη.

β) Το γεγονός ότι οι μερίδες έχουν μικρύνει σε σχέση με παλαιότερα και ειδικά σε πιάτα που δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο… όπως τα υπέροχα κολοκυθάκια. Κάποτε σερβίρονταν σε μεγάλη οβάλ πιατέλα και τώρα σε πιάτο ορεκτικού. Δεν πιστεύω ότι έχουν τραγικό κόστος ώστε να μην κρατήσει την ίδια ποσότητα.

Στην τελευταία επίσκεψη άτομα 2, την πρώτη του Σεπτέμβρη παραγγείλαμε:

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε στικς χ 4€

Η ωραιότερη εκδοχή κολοκυθιών κατά τη γνώμη μου. Τραγανά sticks με καλό τηγάνισμα χωρίς καμία αίσθηση λαδίλας, αντικαθιστούν άνετα τηγανιτές πατάτες και αποτελούν σταθερή αξία στις Βαρκούλες. Παλαιότερα είχαν και λίγο άνηθο που τους ταίριαζε πάρα πολύ και κακώς αφαιρέθηκε πιστεύω. Συνοδεύονται από ντιπ γιαουρτιού που εμείς παραλείψαμε λόγω νηστείας. Η μερίδα όμως -όπως προανέφερα- έχει μικρύνει χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου. Φάουλ.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3€

Σωστό τηγάνισμα κι εδώ, χρυσαφένιες και τραγανές, σε ίδιο πιάτο και ποσότητα με τα κολοκύθια.

- Χταποδοκεφτέδες χ 5€

Άλλη μια σταθερή αξία που αποτελεί και πολύ ωραίο ξεκίνημα. Ισχύει ό, τι και πριν χρόνια… είναι τόσο νόστιμοι και αφράτοι που αν σου κλείσουν τα μάτια και δεν σου πουν τι είναι, τους περνάς άνετα για κλασσικούς κρεατένιους κεφτέδες. Πέντε στο σύνολο τεμάχια με το λεμονάκι τους.

- Μύδια αχνιστά χ 5€

Μπόλικος και γευστικός ζωμός, ελάχιστα σκορδάτος τόσο που δεν ενοχλεί ούτε κι εμένα, που με την προσθήκη του λεμονιού που τα συνοδεύει αποτελούν τον τέλειο μεζέ για το ούζο. Καλή η τιμή τους όμως και εδώ διαπίστωσα σμίκρυνση της μερίδας…

- Καλαμάρι τηγανιτό χ 8€

Ωραίο τηγάνισμα, αφράτο και νόστιμο.

- Κριθαρότο γαρίδας χ 15€

Άριστο βράσιμο στο κριθαράκι, άψογο χύλωμα, ξεχωριστή γεύση και αρκετά ενδιαφέρουσα. Αυτό που σίγουρα το κάνει να διαφέρει από τα άλλα είναι η προσθήκη τυριού στο δέσιμο που παρόλα αυτά προσωπικά το θεωρώ περιττό σε ένα πιάτο θαλασσινών. Για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε ότι η ποσότητα του τυριού ήταν τέτοια που “καπέλωνε” τη γεύση των θαλασσινών. Σερβιρίστηκε μέσα σε μεγάλο, οβάλ, οστρακοειδές σερβίτσιο με τέσσερεις ευμεγέθεις γαρίδες που όμως είχαν μάλλον παραβράσει.

Στο σημείο αυτό θα σημειώσω ένα μεγάλο φάουλ που θα χρεωθεί ο κύριος που μας πήρε την παραγγελία. Ενημερώσαμε από την αρχή ότι νηστεύουμε και ενώ σε όλα μας έδειξε πως το πρόσεξε και το σημείωσε, ποτέ δεν μας ανέφερε πως έχει τυρί το κριθαρότο.
Δεν είπαμε τίποτα (πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο) και κάναμε τους χαζούς γιατί μας είχε αγγίξει το πνεύμα της καλοσύνης και είπαμε την αμαρτία να την επωμιστούμε γενναιόδωρα εμείς χωρίς να το κάνουμε θέμα και να φέρουμε σε δύσκολη θέση τον υπάλληλο. Αλλά έτσι για την ιστορία… το καταλάβαμε. Δεν έφτασε ακόμα η ώρα που δεν καταλαβαίνουμε τι μας ταΐζουν.

Ήπιαμε ένα μπουκαλάκι ούζο Πλωμάρι για το οποίο δεν μας έφεραν τιμοκατάλογο (κι αυτό φάουλ) αλλά από τον τελικό λογαριασμό και δια της ατόπου απαγωγής πρέπει να χρεώνεται γύρω στα 7€.

Να σημειώσω εδώ ακόμα κάποια πιάτα που αξίζει να δοκιμάσετε στις Βαρκούλες και είναι το άριστα τηγανισμένο γαριδάκι Σύμης, η τέλειας υφής και γεύσης φάβα, το θράψαλο ψητό, τα όστρακά του γενικά (πετροσωλήνες, γυαλιστερές κτλ), τα χόρτα του που πάντα έχουν σωστό βράσιμο κ. α. Για φρέσκο ψάρι δε μπορώ να σας πω εγώ καθώς συνήθως πηγαίνουμε περιόδους νηστείας και περιοριζόμαστε στα θαλασσινά.

Πληρώσαμε 49,50€ ήτοι 24,75€/άτομο για τα παραπάνω χωρίς κανένα κέρασμα λόγω νηστείας. Συνήθως κερνάνε κάποια γλυκάκια στο τέλος, παρόλα αυτά ένα φρούτο ή έστω ένα λικεράκι ή μια ρακή βρε αδερφέ ως εναλλακτική μιας και η καταγωγή του Θέμη είναι από την Κρήτη, θα ήταν μια πολύ καλή και φιλόξενη κίνηση προς αυτούς που δεν θέλουν να αρτυθούν.

Εν κατακλείδι οι Βαρκούλες είναι μια αξιόλογη ψαροταβέρνα στην περιοχή της Νέας Ιωνίας γι’ αυτό και παρά το μη κεντρικό σημείο στο οποίο βρίσκεται έχει καταφέρει από την αρχή της λειτουργίας να ριζώσει στην περιοχή και έχει εδραιωθεί τόσα χρόνια. Έχει αρκετές επιλογές σε πρώτα αλλά και κυρίως πιάτα που πάντα είναι καλής ποιότητας και πολύ καλής εκτέλεσης. Αν προσεχθούν και οι λεπτομέρειες που ανέφερα παραπάνω τότε θα μπορώ να βάλω την απόλυτη βαθμολογία σε όλους τους τομείς. Μέχρι τότε και εφόσον σας βγάλει ο δρόμος σας δοκιμάστε το.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

04 Σεπ 2018

Καλό Φθινόπωρο επισήμως πια!

Τέσσερεις καλές κριτικές από νέους σχετικά χρήστες για μια πολύ φρέσκια άφιξη μόλις δύο μηνών. Με βεβαιότητα μόλις 43% δεν ξέρω το γιατί, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή το Κάππα.

Επιστροφή από διακοπές μετά το πρώτο 20ημερο του Αυγούστου και η Αθήνα ακόμα άδεια. Οι ασφαλείς επιλογές δεν ήταν και πολλές αφού τα περισσότερα εστιατόρια κλείνουν τουλάχιστον για το 10ήμερο από τον 15Αύγουστο και μετά. Είπα θα πάμε κι ό, τι γίνει.

Επίσκεψη λοιπόν 25/8/2018 άτομα δύο μαζί με το τετράποδο κοριτσάκι μας, αφού προηγουμένως είχαμε ρωτήσει και μας είχαν δώσει το πράσινο φως για να καθίσουμε στην αυλή. Η Προδίκου είναι ένα μικρό κάθετο στενάκι πλησίον της Ιεράς οδού, που συνδέει την Κεραμεικού με την Λεωνίδου. Δεν περνάς εύκολα από κει, παρά μόνο ψάχνοντας για παρκάρισμα. Πλέον, έχεις ακόμα έναν πιο σοβαρό λόγο να περάσεις και να κάνεις και στάση… το Κάππα.

Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος, όμορφος, ζεστός και φροντισμένος. Από τη στιγμή που θα μπεις στο εσωτερικό του, μέχρι να φτάσεις στην πίσω πανέμορφη, πεντακάθαρη και λουλουδάτη αυλή, ένα χαμόγελο ευχαρίστησης και γαλήνης έχει καρφιτσωθεί στο πρόσωπό σου. Και ήδη έχεις πολύ καλό προαίσθημα για την συνέχεια.

Στο εσωτερικό υπάρχει διάχυτος ρομαντισμός με παλαιά έπιπλα αξιοποιημένα με πολύ γούστο και μεράκι. Ανάμεσα στα σκρίνια, τους καθρέφτες και τα vintage κάδρα, μας τράβηξε την προσοχή ένα παμπάλαιο ψυγείο πάγου! Εξωτερικά μοιάζει με έπιπλο, η κάνουλα όμως με το βρυσάκι περίπου στο μέσον του και το πορτάκι με το χερούλι από κάτω μας έκανε να ρωτήσουμε τι ακριβώς είναι. Τότε μας εξήγησαν ακριβώς τη χρήση που είχε παλιά και το άνοιξαν για να δούμε τον τρόπο με τον οποίο τοποθετούσαν τις πλάκες πάγου για να έχουν δροσερό νερό αλλά και για να αποθηκεύουν διάφορα ευπαθή προϊόντα… πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

Οι τουαλέτες αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από το ωραίο ρετρό πλακάκι σε γκρι αποχρώσεις και τα όμορφα καλαθάκια, ήταν πεντακάθαρες! Απ’ έξω ακριβώς και πριν την είσοδο σε αυτές, δύο ξύλινες παλιές πόρτες με πλεκτά κουρτινάκια, έχουν χρησιμοποιηθεί έξυπνα ως διαχωριστικός διάδρομος θα έλεγα από τον υπόλοιπο χώρο.

Η αυλή που φιλοξενεί περίπου 10-11 ξύλινα τραπεζοκαθίσματα μεταξύ των οποίων κι έναν πολύ ωραίο παλιό καναπέ, μπορώ να πω ότι είναι μια από τις πιο φροντισμένες και όμορφες που έχω συναντήσει σε εστιατόριο. Σε γκρι αποχρώσεις, γεμάτη βασιλικούς, ελίτσες φωτισμένες και άλλα όμορφα φυτά, πατζούρια παλιά ξύλινα σε έντονες αποχρώσεις για αντίθεση, κηροπήγια και άλλα διακοσμητικά. Το οίκημα που φαίνεται στο τέρμα της αυλής προφανώς κάποτε ήταν σπίτι και υποθέτω πως πλέον λειτουργεί ως αποθηκευτικός χώρος ή κάτι τέτοιο, παρόλα αυτά τα πορτοπαράθυρά του έχουν αξιοποιηθεί και αυτά κατάλληλα με όμορφα κουρτινάκια και μέσα ο κατάλληλος φωτισμός δίνει την αίσθηση ότι πρόκειται για μια κατοικίσιμη οικία. Όλη αυτή η ατμόσφαιρα σε συνδυασμό με την πολύ ωραία έντεχνη μουσική προσδίδουν ένα πολύ ζεστό και χαλαρωτικό κλίμα.

Η εξυπηρέτηση υποδειγματική! Από το καλωσόρισμα μέχρι το καληνύχτισμα μας αντιμετώπισαν με ευγένεια, προθυμία και θέρμη. Κανένα παράπονο πραγματικά. Μέχρι και μεζέ για τη Μόκα μας, μας έφεραν!

Ο κατάλογος έχει αρκετά αξιόλογες προτάσεις ανάμεσα σε 10 κρύα πιάτα για αρχή όπως σαλάτες, αλοιφές κτλ, 15 ζεστά πιάτα (ορεκτικά και κυρίως) καθώς και κάποια πιάτα ημέρας. Θα βρείτε επίσης κοκτέιλ, καφέ και γλυκό.

Μεταξύ αυτών και μετά από το κέρασμα της chef (μια εξαιρετική κρύα αρωματική ντοματόσουπα σε μεγάλα σφηνοπότηρα), εμείς επιλέξαμε:

- Φάβα με λουκάνικο Ταϋγετου χ 4,50€

Σερβιρίστηκε ζεστή με λαδάκι, μαϊντανό και φρέσκο κρεμμυδάκι που της έδινε σίγουρα πόντους σε σχέση με το ξερό που συνήθως τη σερβίρουν οι περισσότεροι (προσωπικά την παραγγέλνω πάντα χωρίς κρεμμύδι για να καταλάβετε). Το λουκάνικο καλής ποιότητας ήπιο σε ένταση και σε γενναιόδωρη ποσότητα, δεν έκανε απλά τον κομπάρσο. Πολύ καλή επιλογή αν και προσωπικά θα μου άρεσε κι ένα πιο έντονο ή πικάντικο λουκάνικο.

- Καβουρμάς με τηγανίτα πατάτας και αυγό μάτι χ 7,50€

Εξαιρετικός μεζές για τη μέση. Καλής ποιότητας καβουρμάς πάνω σε στρώσεις ψιλοκομμένης σε στικς πατάτας που έδινε μια crunchy υφή στις μπουκιές μας με λίγη ντοματούλα και πολλά μυρωδικά ανάμεσα. Από πάνω το αυγό μάτι είχε ψηθεί μαεστρικά έτσι ώστε να είναι αρκούντως μελάτο και να “βουτσαλάει” στη δική μου διάλεκτο. Θεός!
Κάπου εκεί φυσικά ζητήσαμε και το ψωμάκι (χ 1€) που στην αρχή -ερωτώμενοι- αρνηθήκαμε… οπότε κατέφθασε περασμένο λίγο από το φούρνο για να γίνει κι αυτό τραγανό και καταλαβαίνετε τι ακολούθησε.

- Συκώτι ψητό ταλιάτα σε σάλτσα δεντρολίβανο χ 7€

Πρωτότυπη εκδοχή, κομμένο σε λεπτές φέτες το συκώτι που είχε άριστο ψήσιμο, τέτοιο που παρά το λεπτό του πάχος δεν είχε χάσει ούτε τους χυμούς του, ούτε τη γεύση του. Το συνόδευαν ανάμεσα φέτες από ντοματίνια και φρέσκα μυρωδικά. Τα μυρωδικά και το πέστο δεντρολίβανου που είχε σίγουρα και κάποιο όξινο στοιχείο (ξύδι ή λεμόνι ενδεχομένως) έδωσε σαφέστατα ακόμα περισσότερους πόντους στη γεύση.

- Κριθαρότο με κολοκυθάκι, γιαούρτι αρωματισμένο με δυόσμο και κοτόπουλο χ 8,50€

Πιάτο ημέρας που σίγουρα αξίζει να μπει στις μόνιμες επιλογές του καταλόγου. Πρώτη επιλογή μας ήταν το ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας αλλά μας κέρδισε το δεύτερο στην περιγραφή ως κάτι πιο ιδιαίτερο που επιβεβαιώθηκε και από τον σερβιτόρο τον οποίο ρωτήσαμε αλλά και από την δοκιμή φυσικά σε δεύτερη φάση.

Σωστό χύλωμα στο κριθαρότο με νότες δροσιάς από το γιαούρτι και γεμάτο αρώματα από τον δυόσμο. Το πιάτο αυτό θα μπορούσε άνετα να σταθεί και χωρίς το κοτόπουλο που παρόλα αυτά ήταν καλοψημένο και ζουμερό. Αν κάτι ήθελα σε αυτό το πιάτο θα ήταν λίγο περισσότερο αλάτι και ένα λεπτό λιγότερο βράσιμο στο κριθαράκι.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με παλαιωμένη γραβιέρα και λιαστή ντομάτα χ 9,50€

Αφρός! Αν θυμάμαι καλά ήταν το πιάτο που μας είπαν ότι ψήνεται σε σου βιντ (δηλαδή σε κενό αέρος) και τελειώνει στο φούρνο (ή μήπως στο τηγάνι; Νομίζω το πρώτο αλλά μη σας σας γελάσω κι όλας). Από τα πλέον μαλακά κομμάτια του συγκεκριμένου τύπου κρέατος που έχω δοκιμάσει, το οποίο είναι πανεύκολο να γίνει στεγνό σαν σόλα. Το άρωμα της παλαιωμένης γραβιέρας με την οποία ήταν γεμισμένο ίσως ξενίσει κάποιους γιατί είναι αρκετά ιδιαίτερο. Κάποιοι άλλοι σίγουρα θα το λατρέψουν. Συνοδεύτηκε με πεντανόστιμες πατάτες κυδωνάτες και μια κόκκινη σάλτσα μάλλον πιπεριάς αν θυμάμαι καλά. Ένα πάρα πολύ καλό και άρτιο πιάτο.

Ήπιαμε μια μπύρα Μάμος (προέλευση Πάτρα) 500ml x 3€ που πρώτη φορά δοκίμασα και μου φάνηκε καλή, έναν espresso για τη χώνεψη (ο οποίος τώρα που βλέπω την απόδειξη αναλυτικά δεν χρεώθηκε) και νερό βρύσης που έρχεται άμεσα στο τραπέζι χωρίς διαπραγματεύσεις.

Από τα γλυκά (που δεν είδαμε στον κατάλογο) αλλά ήταν αρκετά και είναι όλα δική τους παρασκευής απ’ ότι μας πληροφόρησαν, δοκιμάσαμε ένα

- Μιλφέιγ χ 4,50€

Ωραία εμφάνιση, πολύ καλή η γεύση της κρέμας με το φύλλο τραγανό μεν απλά θα το ήθελα λίγο πιο αφράτο, το βρήκα ελαφρώς σκληρό στο κόψιμο. Παρόλα αυτά ήταν μια αξιοπρεπέστατη εκτέλεση και σε πάρα σε πολύ καλή τιμή.

Ο λογαριασμός ήρθε μαζί με κερασμένο λικέρ μαστίχας στα 45,50€ ήτοι 22,75€/άτομο για ένα υπέροχο και πλουσιότατο δείπνο από το οποίο φύγαμε άκρως ικανοποιημένοι και κυριολεκτικά σκασμένοι καθώς οι μερίδες εκτός από ποιοτικά άριστες και γευστικές είναι και πολύ γενναιόδωρες.

Συμπερασματικά θεωρώ ότι το Κάππα αποτελεί μια εξαιρετική πρόταση που έχει πάει ένα βήμα παρακάτω τόσο αισθητικά, όσο και γαστρονομικά σε σχέση με τις υπόλοιπες - alternative κατά το πλείστον- επιλογές στην ευρύτερη περιοχή. Για μένα, αν και ίσως είναι πολύ νωρίς, τολμώ να πω ότι έχει ήδη μπει στο top τρίγωνο των επιλογών μου (Κεραμεικού-Μεταξουργείου) μαζί με τη Μπέμπα και το Ρακόρ. Πιστεύω πως δεν θα διαψευστώ στην πορεία, άλλωστε με ένα τόσο δυνατό ξεκίνημα, με τόσο όμορφη διάθεση και προσπάθεια είναι πολύ δύσκολο. Ανυπομονώ να πάω ξανά για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα πιάτα που είδα στον κατάλογο. Δηλώνω ενθουσιασμένη και για τον λόγο αυτό θα βάλω την υψηλότερη βαθμολογία μου για την όλη προσπάθεια. Πιστεύω ότι το Κάππα, ήρθε για να μείνει… και θα μείνει. Γιατί η καλή μέρα… απ’ το πρωί φαίνεται!

01 Αυγ 2018

Στο Καραπιπερίμ συζητούσαμε πολύ καιρό να πάμε με την παρέα μου ώσπου μια μέρα έδωσα το πράσινο φως ν'ανηφορίσουμε προς τα βόρεια. Σπάνια βρίσκομαι να πω την αλήθεια στο Μαρούσι για φαγητό, με εξαίρεση τα τελευταία δύο χρόνια περίπου, που γνώρισα το Μunchen και τον αξιόλογο Ασβεστόλακο σε μια από τις αλησμόνητες συναντήσεις που διοργάνωσε το ask (περασμένα μεγαλεία). Τώρα έχω έναν επιπλέον λόγο να αυξήσω τις επισκέψεις μου στην περιοχή.

Μια καλοκαιρινή Κυριακή λοιπόν που θύμιζε καραφθινόπωρο καθώς άνοιξαν οι ουρανοί (φοβερό καλοκαίρι φέτος), και συγκεκριμένα στις 8/7/2017 γύρω στις 5:30 τρία άτομα φτάσαμε τρέχοντας με τις ομπρέλες μας έξω από το Καραπιπερίμ. Χωρίς δυσκολία στο παρκάρισμα δεδομένου ότι ο κόσμος κατεβαίνει παραλιακά περισσότερο τέτοια περίοδο (που να’ξερε) και είναι πιο εύκολα τα πράγματα, καθίσαμε άνετα στο τραπέζι που μας γυάλισε κάπου στη μέση του μαγαζιού μιας και η ώρα ήταν νεκρή, μεσολάβησε κι ο καιρός και ήταν αρκετά χαλαρά.

Το χαρακτηριστικό του χώρου στο Καραπιπερίμ είναι η καθαριότητα που γίνεται εύκολα αντιληπτή παντού και βέβαια και στις τουαλέτες με το πανέμορφο και μοσχοβολιστό σαλονάκι και τις παλιές πόρτες για διακόσμηση. Κόκκινο χρώμα στα ξύλινα πλαίσια της ανοιγόμενης τζαμαρίας και σε κάποια σημεία του τοίχου με επένδυση τούβλου. Το πάτωμα μέσα ξύλινο σε γκρί αν θυμάμαι αποχρώσεις, λευκά τραπεζοκαθίσματα επιπλάκια και καθρέπτες με τεχνοτροπίες παλαίωσης, παλιά σκεύη ως διακοσμητικά, λάμπες τύπου πυροφάνια, κρεμαστά αποξηραμένα αλλαντικά και μυρωδικά στην ανοιχτή κουζίνα, φωτογραφίες ασπρόμαυρες και καδράκια με πολύ παλιές διαφημίσεις, χειροποίητα ρολόγια τοίχου κτλ, συνθέτουν ένα ευχάριστο περιβάλλον. Μουσική Ελληνική έντεχνη που ταίριαζε απόλυτα στα γούστα μας.

Για αναλυτικές λεπτομέρειες σας παραπέμπω στην κριτική της φίλης Ucook κι ας είναι πριν 2 χρόνια. Τα περιγράφει ακριβώς όπως είναι, ίσως με διάφορες προσθήκες που έχουν γίνει διακοσμητικά. Σχετικά με το κάπνισμα θα πω ότι στην μέσα αίθουσα που έχει ανοιγόμενη οροφή προφανώς επιτρέπεται το κάπνισμα (και τον χειμώνα δηλαδή) καθώς ήδη όταν πήγαμε μια παρέα που καθόταν εκεί κάπνιζε. Επειδή όμως ο κόσμος ήταν λίγος και ήμασταν σε απόσταση, δεν μας ενόχλησε ιδιαίτερα.

Η αυλίτσα έξω ενδείκνυται για τις ζεστές μέρες και βράδυ Σαββάτου που πέρασα μετά την επίσκεψή μου ήταν φυσικά γεμάτη. Μια σχετική κίνηση αυτοκινήτων υπάρχει αλλά δεδομένου ότι είναι μονόδρομος και ήδη υπάρχουν ολόγυρα ζαρντινιέρες…ψιλοσώνει το σκηνικό.

Στην εξυπηρέτηση όλα ήταν άψογα και από τον νεαρό που μας σέρβιρε και από τους ιδιοκτήτες (αδέρφια) που ήταν ευγενέστατοι και φιλικοί. Προσφέρθηκαν να κλείσουν τη τζαμαρία για να μη μπαίνει η υγρασία μέσα, μας είπαν ότι μπορούσαμε να καθίσουμε όπου θέλουμε και γενικά παρότι ήταν διακριτικοί δεν μας έκαναν να αισθανθούμε παραμελημένοι.

Παραγγείλαμε:

- Χαϊντάρι από την κατηγορία αλοιφές χ 3€

Σως γιαουρτιού με καρότο, φρέσκο κρεμμύδι και μπόλικα μυρωδικά. Πολύ καλή μερίδα και πολύ νόστιμο. Θα το προτιμούσα όμως πιο γιαουρτένιο για να είναι πιο δροσερό. Ρώτησα τον ένα ιδιοκτήτη αν έχει μέσα μαγιονέζα γιατί κιτρίνιζε ελαφρώς στο χρώμα αλλά μου είπε ότι έχει μόνο λίγο βούτυρο, που δε νομίζω ότι το χρειάζεται για να πω την αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση είναι μια πολύ καλή επιλογή για συνοδεία των κρεατικών.

- Φέτα σαγανάκι χ 5,30€

Δεν είναι ακριβώς το γνωστό σαγανάκι που έχουμε στο μυαλό μας, παρόλα αυτά είναι εξαιρετικό ορεκτικό. Είναι φέτα τυλιγμένη με τραγανό φύλλο κρούστας, ωραία τηγανισμένο με μέλι από πάνω και μαυροσούσαμο. Δοκιμασμένος συνδυασμός που ταιριάζει απόλυτα.

- Παστουρμαδοπιτάκια χειροποίητα χ 4,80€

Δύο μεγάλα τεμάχια σε σχήμα φλογέρας, που φτιάχνουν οι ίδιοι και διαφημίζουν και στον κατάλογο ότι ο παστουρμάς είναι άοσμος. Και όντως είναι πολύ διακριτικό το άρωμά του. Το φύλλο και εδώ σωστά τηγανισμένο, παστουρμάς φίνος καλής ποιότητας με το τυράκι που έλιωνε μέσα και τη ντοματούλα συνοδευόταν με μεγάλα κενέλ γιαουρτιού με σάλτσα ντομάτας από πάνω και μυρωδικά. Περιποιημένα δηλαδή.

- Αυγά μάτια με πατάτες, σουτζούκι και παστουρμά χ 7,50€

Σας φαίνεται ακριβό πιάτο; Είναι, αλλά είναι τεράστιο και πεντανόστιμο. Τρία αυγά μάτια με φρέσκιες πολύ λεπτοκομμένες χρυσαφένιες πατατούλες και μπόλικες φέτες νόστιμου σουτζουκιού και παστουρμά. Μust.

- Σις κοτόπουλο φιλέτο στήθος χ 8,50€

Θεσπέσιο! Μαριναρισμένα κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου ψημένα στα κάρβουνα. Τόσο τρυφερά, ζουμερά και γευστικά που με πιάνει σιελόρροια. Συνοδευόταν από ψητή ολόκληρη ντομάτα και πιπεριά κίτρινη, πιτούλες και λίγο κρεμμυδάκι. Τέλειο.

- Κεμπάπ γιαουρτλού (μισή μερίδα) χ 4,80€

Δύο κανονικά τεμάχια στη μισή μερίδα (η μεγάλη έχει 6 τεμ/ 8,30€) μέσα σε σαγανάκι με πιτούλες, ντομάτα και πιπεριά ψητή, κρεμμυδάκι, με γιαούρτι με σαλτσούλα από πάνω και μπόλικο μαϊντανοδυόσμο. Ζουμερά, μυρωδάτα κεμπάπ χωρίς ίχνος βαρβατίλας. Εξαιρετικά μπορώ να πω.

- Σουβλάκια τυλιχτά με καλαμάκι κοτόπουλο και χοιρινό (3 τεμ. ) χ 2,20€ έκαστο

Νόστιμα και μεγάλα τυλιχτά, με καλοψημένα καλαμάκια και μπόλικες πατατούλες, λεπτοκομμένες σαν το πιάτο παραπάνω, ντοματούλα και σως που επιλέξαμε εμείς (εγώ πήρα την μουσταρδένια) και σωθήκαμε! Πολύ καλά πραγματικά.

Ήπιαμε 3 κόκα κόλες χ 1,80€ έκαστη και μας κέρασαν ζελέ φράουλα και λικέρ μαστίχας. Σαφώς πολύ ωραία κίνηση.

Σε αυτό το σημείο αν είχα μια επισήμανση να κάνω αυτή θα αφορούσε στην κατηγορία γλυκό. Θα ήθελα να υπάρχουν έστω δύο επιλογές (Ανατολίτικης κατά προτίμηση προέλευσης) στον κατάλογο ή έστω ένα πιο ενδιαφέρον κέρασμα από το ζελέ το οποίο προσωπικά δεν το συγκαταλέγω στα γλυκά.

Όταν έχεις γευτεί ένα τόσο ωραίο γεύμα σαν κι αυτό που προηγήθηκε, θέλεις έναν ωραίο επίλογο για κλείσιμο. Δηλαδή ακόμα και η μαστίχα σκέτη είναι προτιμότερη. Αυτά πάντα με πολύ καλοπροαίρετη διάθεση και φυσικά οι απόψεις είναι υποκειμενικές.

Πληρώσαμε 46€ δηλαδή 15,33€/άτομο και δεν σκάσαμε απλώς… τουμπανιάσαμε γιατί βλέπετε τα φάγαμε όλα οι γορίλες. Δεν αφήσαμε ψίχουλο!

Συμπερασματικά το Καραπιπερίμ είναι ένα αξιοπρεπέστατο κεμπαπτζίδικο-μεζετζίδικο-σουβλατζίδικο-whatever, που παρά το γεγονός ότι δεν είναι σε κεντρική πιάτσα φαίνεται ότι έχει κερδίσει επάξια την εμπιστοσύνη του κόσμου. Η συνταγή της επιτυχίας του είναι η άριστη ποιότητα πρώτης ύλης, καλό χέρι στην κουζίνα με καλοεκτελεσμένες και ωραίες συνταγές, καθαριότητα και φυσικά σεβασμός στον πελάτη. Έχει με λίγα λόγια όλο το πακετάκι που χρειάζεται για να μακροημερεύσει. Εμάς μας άρεσε πάρα πολύ και φυσικά θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα από τον πολύ πλούσιο και με ενδιαφέρον κατάλογό του.

Προτείνεται.

Υ. Γ.: Καλό καλοκαίρι και... φίλε Jim.. θα λείψεις!!!

14 Ιούλ 2018

Ο Λουκιδέλης αποτελεί προορισμό διαχρονικής αξίας στη Φιλαδέλφεια. Από το 1939 λειτουργεί ως ταβέρνα μεγαλώνοντας ήδη 3 γενεές, βλέποντας την περιοχή να αλλάζει, να εξελίσσεται και να αυξάνει τον ανταγωνισμό. Παρόλα αυτά, η γνήσια αυτή ταβέρνα παραμένει εκεί, αγέρωχη, άτρωτη στο χρόνο και πιστή στην καλή ποιότητα των αγαθών που προσφέρει.

Είχα αρκετά χρόνια να την επισκεφθώ. Πολλά -περισσότερο καλοκαιρινά- βράδια περνάγαμε στον Λουκιδέλη οικογενειακώς με ξαδέρφια, συγγενείς αλλά και φίλους.
Ο χώρος ξεκινώντας από τα σκαλιά που οδηγούν στην κλασική - γραφική “υπόγα” με τα βαρέλια και τα σχετικά, σε προδιαθέτει για γνήσιες κουτουκοκαταστάσεις. Έχω κάμποσα χρόνια να κατέβω, αλλά το τσιγάρο που επιτρεπόταν παλιά, με έκανε να το επισκέπτομαι περισσότερο καλοκαίρια.

Επάνω και απέναντι από το παραδοσιακό οίκημα δημιουργήθηκε τα τελευταία χρόνια μια μεταγενέστερη αίθουσα για τις ανάγκες εκδηλώσεων κατά τις χειμερινές περιόδους αλλά και γενικότερα για κάλυψη αναγκών μεγαλύτερης επισκεψιμότητας. Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν έχω καθίσει σε αυτήν γιατί δεν έχει τίποτα το ενδιαφέρον. Προτιμώ τον εξωτερικό χώρο κάτω από την κεραμοσκεπή του κύριου οικήματος ή ακόμα και το πεζοδρόμιο στην πλατεία Κωνσταντινουπόλεως.

Στην εξυπηρέτηση εκτός από τον πλακατζή κύριο Στέλιο ιδιοκτήτη (δεύτερης γενιάς αν δεν κάνω λάθος), που θα σας απαγγείλει στο τέλος όλη την παραγγελία προς αποφυγή λαθών και το τελικό ποσό χρεώσεων μείον τα κερασματάκια του, θα σας εξυπηρετήσουν χωρίς προβλήματα νέα παιδιά με προθυμία και χιούμορ. Κανένα πρόβλημα.

Στα του φαγητού, 2 άτομα Σάββατο 7/7/2018 περί ώρα 11:30 μμ συμπληρώσαμε με στυλό στο μπλοκάκι με τους μεζέδες και τις τιμές (βλέπε παραγγελιόχαρτο) τα παρακάτω:

- Σαλάτα αλμυρίκια χ 4€

Γενναία μερίδα σε οβάλ πιατέλα, σωστά βρασμένα με μπόλικο λαδάκι και λεμονάκι.

- Ντοματοκεφτέδες Νισύρου – κολοκυθοκεφτέδες Σίφνου χ 4€

Τέσσερα τεμάχια (από δύο έκαστο) για να τα δοκιμάσουμε όλα. Χειροποίητα όλα φυσικά, ξεχώρισα τους κολοκυθοκεφτέδες καθώς οι ντοματοκεφτέδες μου φάνηκαν πολύ αλευρένιοι παρόλα αυτά καλοί στο τηγάνι όλοι χωρίς περιττά λάδια.

- Τυρόπιτα Μυκόνου χ 4€

Εξαιρετική, καυτή με ωραίο φύλλο και γέμιση πολύ ωραίου τυριού ρευστού από το ψήσιμο.

- Φλογέρες με παστουρμά χ 4€

Πολύ καλές (2 μεγάλα τεμάχια, στεγνό από λάδια φύλλο, νόστιμη γέμιση με καλό παστουρμά.

- Αμελέτητα του κυρ Ανέστη χ 7€

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, να είναι καλά εκεί που είναι (γιατί κάτι μου λέει ότι προφανώς είναι από τους πρώτης γενιάς ιδιοκτήτες) αλλά τα αμελέτητά του τα θυμάμαι από παλιά και μπορώ να πω ότι διατηρούνται στην ίδια -γευστική- κατάσταση, για τα υπόλοιπα δε μπορώ να εγγυηθώ …χαχαχαα!

Πέρα από την πλάκα όσοι τρώτε τον συγκεκριμένο μεζέ, στον Λουκιδέλη θα τον ευχαριστηθείτε και σε ποσότητα και σε ποιότητα. Εγώ πάντως, τα έφαγα μόνη μου, άντε έδωσα και 2-3 στη Μόκα που ξέρει να ξεχωρίζει τους καλούς μεζέδες, κρίμα να μην φαγωθεί όλη η μερίδα.

- Κεφτέδες Σίφνου χ 5€

Κλασικοί, μαμαδίστικοι, με δυόσμο, αφράτοι και μυρωδάτοι. Με λίγες πατατούλες τηγανητές χερίσιες για συνοδεία. Όμορφα.

- Ψαρονέφρι χ 8€

Ψήσιμο άριστο, γεύση πάρααααρα πολύ καλή. Λες και ψήθηκε στο κάρβουνο ήταν χωρίς να έχει χάσει την ζουμεράδα του. Κι εδώ με λίγες πατατούλες συνοδεία.
Ήπιαμε μία Amstel (χ 3 ευρώ στον κατάλογο) που ο κυρ Στέλιος μας κέρασε και με τον λογαριασμό ήρθε και πιατάκι με παγωτίνια ξυλάκι σαν έξτρα κέρασμα. Ωραίος ο Λουκιδέλης… ταβερναρί μεν, ξέρει να περιποιείται όμως.

Ο τελικός λογαριασμός (μαζί με το ψωμάκι 1€ έκαστος) ήρθε στα 41€ μείον το κέρασμα 38€ ήτοι 19€/άτομο για φαγητό του σκασμού. Ένα φυσιολογικό ζευγάρι τρώει και με 12-15€ έκαστος, μην παίρνετε τα δικά μας δεδομένα ως σύγκριση. Είχαμε κάνει κι ένα 5αράκι χλμ τρέξιμο με τους Αντετοκουμπαίους εκείνο το βράδυ οπότε… το δικαιούμασταν.

Συμπερασματικά, ο Λουκιδέλης παραμένει σταθερή αξία και το έχει αποδείξει. Στάθηκε όρθιος παρά την κρίση, παρά τον ανταγωνισμό, παρά το γεγονός ότι βρίσκεται λίγο εκτός εμβέλειας της πιάτσας στην οποία γίνεται κοσμοσυρροή, παρόλα αυτά υπάρχει. Και υπάρχει γιατί το αξίζει, το παλεύει και γιατί είναι τίμιος!!! Αν θέλετε καλομαγειρεμένα κλασικά, μαμαδίστικα μεζεδάκια σε καλές μερίδες και τιμές προτιμήστε τον.

06 Ιούλ 2018

Άμα λάχει λοιπόν… πάμε και ξαναπάμε στης Νεφέλης! Γιατί αξίζει.

Γιατί ο χώρος είναι ευρύχωρος, ψηλοτάβανος και έχει κάτι νοσταλγικό όπως το πρώτο σχολείο που πήγα στη Φιλαδέλφεια το ιστορικό Δημοτικό Σπαθάρη! Άλλωστε μέχρι το 1978 αν δεν κάνω λάθος στης Νεφέλης στεγαζόταν δημοτικό σχολείο και όλα στη διακόσμηση αλλά και στην αρχιτεκτονική του το μαρτυρούν από την αυλή κι όλας.

Τα σκαλάκια που κατεβαίνεις, για να βρεθείς στο άλλοτε προαύλιο –νυν αυλή του εστιατορίου- σου φέρνουν αυτόματα στο μυαλό εικόνες με μπουλούκια παιδιών (πρωτάκια ψαρωμένα και μεγαλύτερα ξεψάρωτα) που τρέχουν να μπουν στις τάξεις τους.
Σε αυτό το σημείο η μόνη μου παρατήρηση για τον εξωτερικό χώρο είναι ότι θα μπορούσε αυτή η αυλή να είναι περισσότερο “πράσινη” κι ας θυσιαστούν 2-3 τραπέζια. Άλλωστε δεν τίθεται θέμα επισκεψιμότητας απ’ ότι διαπίστωσα.

Στη συνέχεια ανεβαίνοντας δύο σειρές σκαλιών δεξιά κι αριστερά που συναντώνται στο τελείωμά τους, εισέρχεσαι στις (σχολικές) αίθουσες δηλαδή στον εσωτερικό χώρο. Τρεις μεγάλοι ψηλοτάβανοι, κλιματιζόμενοι χώροι, με ξύλινο δάπεδο, που χωρίζονται μεταξύ τους με πανύψηλες ξύλινες πόρτες, μου έφεραν στο μυαλό το δέος με το οποίο κοίταζα μια σταλιά όπως ήμουν μικράκι τη δική μου τάξη.

Παλιά γραμμόφωνα, αναμνηστικές ασπρόμαυρες σχολικές φωτογραφίες, επαρκής φωτισμός και εξαιρετική ξένη μουσική εποχής συνδράμουν σε μια πάρα πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.
Το "σύστημα" βέβαια στης Νεφέλης, δεν επιτρέπει την προ-κράτηση τραπεζιού στην αυλή παρά μόνο μέσα. Οπότε είναι ταυτόχρονα και μια έξυπνη κίνηση ώστε να εξασφαλίσουν κόσμο μέσα-έξω, μιας και τηλεφωνικώς σου λένε, κλείστε μέσα και αν βρείτε έξω απλά ενημερώστε ώστε να ακυρωθεί η μέσα κράτηση... με αποτέλεσμα φυσικά στις περισσότερες των περιπτώσεων να μη βρεις έξω οπότε δεν ρισκάρεις (Σάββατο βράδυ ειδικά) να φύγεις και να πας οπουδήποτε αλλού. Παρότι όμως όπως καταλαβαίνετε και στην δική μας περίπτωση -όπως και πολλών άλλων- καθίσαμε μέσα, μπορώ να πω ότι μάλλον το ευχαριστηθήκαμε καλύτερα για όλο το κλίμα που προανέφερα

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε άψογα επίπεδα. Σωστοί χρόνοι, ευγένεια, αμεσότητα και πραγματικό ενδιαφέρον από όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως, δεν μας άφησαν περιθώρια δυσανασχέτησης.

Μας έφεραν νεράκι σε κανατούλα και αφού ερωτηθήκαμε αν θέλαμε ψωμί (σπάνια συμβαίνει στις μέρες μας) και απαντήσαμε αρνητικά, προχωρήσαμε στην παραγγελία μας:

- Σαγανάκι με βοδινό καβουρμά Ξάνθης και κασέρι χ 7,80€

Μεγάλα κομμάτια ποιοτικού και νόστιμου καβουρμά, πλαισιώνονται από φρέσκια ντομάτα, πιπεριά και καρέ μελιτζάνας. Από πάνω ίσα που είχε λιώσει το κασέρι και μαζί του… λιώσαμε κι εμείς! Ένα ορεκτικό όνειρο… που σε κάνει να προσπερνάς εσκεμμένα την τσιμπημένη του τιμή γιατί αξίζει πραγματικά η κάθε του μπουκιά.

- Χυλοπιτάκι με ραγού από χωριάτικο λουκάνικο και γραβιερομυζήθρα Μεσσηνίας χ 7,90€
Απλά θ-ε-ϊ-κ-ό!!! Από πού να ξεκινήσω; Από το χυλοπιτάκι που πρώτη φορά συνάντησα να είναι τόσο άψογα βρασμένο στο al dente του χωρίς να έχει γίνει νιανιά;; Στην ρουστίκ γεύση του λουκάνικου; Στα μυρωδικά του; Στο τριμμένο τυρί από πάνω που το απογείωνε; Δεν έχω λόγια!!!

- Ρεβυθάδα με παστό χοιρινό Καλαμάτας χ 6,50€

Πολύ ιδιαίτερο και πρωτότυπης γεύσης πιάτο. Τα ρεβύθια ήταν μαγειρεμένα στη γάστρα (χωρίς ντομάτα) με χόρτα εποχής και μπόλικα μυρωδικά. Το φίνο άρωμα του παστού χοιρινού συμπλήρωνε την γεύση.

- Κότσι χοιρινό με μαύρη μπύρα, μέλι και μουστάρδα (από τα πιάτα ημέρας) χ 11,10€
Χωρίς σκέψη και από τις λίγες φορές που θα πω ότι ήταν εξαιρετικό και αξιοπρεπέστατο. Χωρίς πέτσα σε μια τέλεια σκουρόχρωμε σαλτσούλα, της οποίας η πικράδα της μπύρας ερχόταν σε άψογη ισορροπία με το μέλι και τη μουστάρδα. Το ψήσιμο άψογο με λίγα λόγια… λουκούμι!!! Συνοδευόταν από πλιγούρι με κύβους ωμού καρότου και κόκκινης πιπεριάς. Θαυμάσιο.

Ήπιαμε μια μπύρα Bεργίνα weiss 500ml x 3,80€ που ταίριαξε απόλυτα στις επιλογές μας. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια από τις ιδιαίτερες ελληνικές μπύρες που είχε αλλά βρήκα αρκετά τσιμπημένες τις τιμές τους για 330ml.

Κλείσαμε με ένα τέλειο επιδόρπιο μεταξύ των τριών αξιόλογων επιλογών του καταλόγου από τα οποία διαλέξαμε,

- Σοκοφρέτα σοκολάτας με παγωτό βανίλια χ 5,90€

Χειροποίητη, σπιτική εκτέλεση… επαγγελματική γεύση!!! Η ωραιότερη που έχω δοκιμάσει. Τραγανή η βάση της και η επικάλυψή της απ’ έξω, βελούδινη υφή φίνας σοκολάτας μέσα που δεν σε λιγώνει. Η καραμέλα με την οποία γαρνιρίστηκε και το παγωτό με το οποίο συνοδεύτηκε, ταίριαξε απόλυτα.

Μας κέρασαν λικέρ μαστίχας που ήρθε μαζί με τον λογαριασμό ο οποίος για τα παραπάνω ανήλθε στα 42,90€ δηλαδή 21,45€/άτομο.

Συμπερασματικά, φύγαμε από τη Νεφέλη με τις καλύτερες των εντυπώσεων σε όλους τους τομείς. Το φαγητό που έχει και τον κύριο λόγο, αξίζει 100%. Με έμφαση σε τοπικά προϊόντα Ελλήνων μικροπαραγωγών από όλη την Ελλάδα, δε μπορεί παρά το αποτέλεσμα να είναι αξιόλογο. Οι χρόνοι παρά το γεγονός ότι από νωρίς του Σαββατόβραδου ήταν γεμάτο μέσα έξω, είχαν άψογη ροή. Οι γεύσεις μας αποζημίωσαν πλήρως αφού οτιδήποτε δοκιμάσαμε ήταν από πολύ καλό… έως εξαιρετικό! Με πιο απλά λόγια...

... Προτείνεται!!!