PONTIKI

Μέλος από: Ιουν 2011

18 Ιαν 2019

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!!

Για να μας πάει καλά η χρονιά σκέφτηκα να ξεκινήσω με ένα όμορφο γλυκοπωλείο.

Μας το σύστησε η αγαπημένη κι έμπιστη Ucook και αυτό από μόνο του αποτελεί εγγύηση. Το έχω επισκεφθεί δύο φορές μέχρι στιγμής η μια εκ των οποίων μέσα στις εορτές των Χριστουγέννων, οπότε είχα την ευκαιρία να το απολαύσω και στολισμένο πράγμα που το καθιστά ακόμα πιο γλυκό.

Ξεκινώντας λοιπόν από τον χώρο θα πω με μια λέξη ότι είναι υπέροχος! Και για να σας δώσω μια πιο συγκεκριμένη εικόνα θα περιγράψω αυτό που άκουσα να λέει η συμπαθέστατη ιδιοκτήτρια σε μια κυρία που μπήκε να πάρει κάποια γλυκά για το σπίτι της και είχε μείνει να χαζεύει με θαυμασμό τον διάκοσμο. Της είπε χαρακτηριστικά ότι “ήθελα να φτιάξω έναν χώρο που θα με κάνει να νoιώθω ότι είμαι στο σαλόνι του σπιτιού μου”… και σας λέω με σιγουριά ότι το κατάφερε!

Στον εξωτερικό χώρο οι φερ φορζέ καρεκλίτσες και καναπεδάκια με τα στρογγυλά μεταλλικά τραπεζάκια, αποπνέουν έναν διάχυτο ρομαντισμό. Επιδαπέδιες σόμπες θερμαίνουν αυτόν τον χώρο που προορίζεται για τους καπνιστές και έχει κάποιες απώλειες αφού από πάνω υπάρχει τέντα.

Ο εσωτερικός χώρος είναι θαυμάσιος. Εκπέμπει ζεστασιά, είναι πανέμορφος, ήρεμος και τόσο οικείος λες και όντως βρίσκεσαι στο σαλόνι του σπιτιού σου. Ακόμα και το διακοσμητικό τζάκι με το μεγάλο ρολόι από πάνω, είναι τόσο όμορφο και ειδικά τα Χριστούγεννα που ήταν φωτισμένο με κλαριά και λαμπάκια σου έδινε την αίσθηση ότι έκαιγε στ’ αλήθεια!

Τα φωτιστικά είναι υπέροχα, μου αρέσουν ιδιαίτερα αυτά που είναι πάνω από το πάσο με τα γλυκά που μοιάζουν με πολύχρωμα καπέλα. Οι πολυθρόνες, τα χαμηλά τραπεζάκια, οι όμορφες μποτίλιες με λικέρ, ένα πανέμορφο παλαιωμένο σκρίνιο κι ένα μεγάλο ξύλινο τραπέζι σε συνδυασμό με την χαμηλής έντασης instrumental μουσική, συνθέτουν μια ιδανική και χαλαρωτική ατμόσφαιρα. Μέσα αριστερά είναι το πάσο με τα γλυκά και από μέσα ο χώρος που ετοιμάζουν τα ροφήματα και όλα τα πιάτα που θα σερβίρουν. Απέναντι και δεξιά προφανώς το εργαστήριο που φτιάχνουν τα γλυκά. Μέχρι και οι τουαλέτες, παρότι πολύ μικρές… είναι όμορφες και καθαρές. Τα σερβίτσια, οι κούπες, τα φλυτζάνια και τα μπουκάλια είναι όλα τόρο ρομαντικά!

Στην εξυπηρέτηση όλοι ευγενικοί. Και η ίδια κυρία που το έχει αλλά και τα παιδιά στο σέρβις είναι πολύ φιλόξενοι.

Στην πρώτη επίσκεψη 2 άτομα και η Μόκα η σκυλίτσα μου, καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο και πήραμε:

- Τυρόπιτα σπιτική χ 3€

Αρκετά καλή με ωραίο φύλλο και μεγάλο κομμάτι. Θα ήθελα μέσα στο τυρί κάποιο μυρωδικό να ακούγεται.

- Λευκή σοκολάτα με μαστίχα Χίου χ 4€

Με ρώτησε η ευγενική κυρία αν θέλω να μου την φτιάξει πηχτή όπως κανονικά σερβίρεται και συμφώνησα. Ήταν τόσο παχύρευστη σχεδόν σαν κρέμα και αυτό προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Το μόνο που θα ήθελα είναι να μην ήταν τόσο γλυκιά, αλλά δυστυχώς αυτό είναι ένα θέμα που έχουν όλα τα μείγματα σοκολάτας καθώς έχουν όλα μέσα ζάχαρη.

- Cheese cake New York x 4,80€

To γνωστό τσιζ-κέικ φούρνου, που το ζητήσαμε με καραμέλα ως λάτρεις αυτού του συνδυασμού. Ήταν πολύ καλό αν και όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

- Τάρτα σοκολάτας Ferrero roche x 4

Πάρα πολύ γευστική, με ωραία βάση και στη γέμιση βελούδινη σοκολάτα με κομμάτια βάφλας ανάμεσα που της έδιναν ανά διαστήματα μια ωραία τραγανή υφή.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 15,80€ δηλαδή 7,90€/άτομο και όσο απολαύσαμε τα γλυκά, άλλο τόσο απολαύσαμε και την ατμόσφαιρα.

Στην τελευταία επίσκεψη Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2018, τρία άτομα παραγγείλαμε:

- Μηλόπιτα. Όσοι την δοκίμασαν είπαν ότι ήταν πολύ καλή, δεν έχω άποψη καθώς δεν είναι η συμπάθειά μου αυτό το γλυκό.

- Cheese cake New York. Ισχύει ότι και παραπάνω.

- Κορμός σοκολάτας χ 3,50€

Το γνωστό μωσαϊκό. Παρότι γενναίο κομμάτι, δεν μας άρεσε ιδιαίτερα καθώς το μπισκότο δεν ήταν τραγανό αλλά νοτισμένο (προφανώς από τον τρόπο εκτέλεσης της συνταγής -είτε ήταν ζεστή πολύ η σοκολάτα όταν αναμίχθηκε, είτε το έβρεξαν παραπάνω με κάποιο ποτό κτλ)

- Cookies με παγωτό ferrero. Τη γεύση του παγωτού μου την πρότεινε η κοπέλα που πήρε την παραγγελία και ήταν πραγματικά εξαιρετικό, το cookies που ήταν κάτι σαν σκεπαστή μπισκοτένια τάρτα ήταν απλά συμπαθητικό γευστικά (ίσως λίγη βανίλια ή έστω λίγο ξύσμα να του έδινε περισσότερο ενδιαφέρον) και επίσης ήταν αρκετά συμπαγές… προς το σκληρό τόσο που δεν κοβόταν εύκολα με το κουταλάκι. Σε καμία των περιπτώσεων δεν ήταν μπαγιάτικο, άλλωστε πήραμε το πρώτο κομμάτι οπότε θεωρητικά ήταν και της ίδιας ημέρας, απλά θεωρώ πως θέλει λίγη βελτίωση η συνταγή ώστε να βγαίνει πιο αφράτο το αποτέλεσμα.

- Σοκολάτα ρόφημα με γεύση τζιντζερ-πορτοκάλι χ 3,80€
Αρωματική και γευστική, μου άρεσε πολύ.

- Σοκολάτα με γεύση τσουρέκι χ 3,80€
Δοκίμασα και δεν με ενθουσίασε καθώς δεν κατάλαβα την γεύση του τσουρεκιού. Η δική μου ήταν πολύ ανώτερη.

- Καφές cappuccino χ 3,50€
Η φίλη που τον δοκίμασε είπε ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερος. Δεν πίνω καφέδες οπότε δεν έχω άποψη.

Για τα παραπάνω θυμάμαι ότι πληρώσαμε γύρω στα 28€ (δεν βρήκα την απόδειξη και τα γλυκά δεν αναγράφονται στον κατάλογο αλλά έχουν τιμή στην βιτρίνα, οπότε έγραψα τιμές μόνο για όσα είχα κρατήσει photo).

Στο σημείο αυτό θα κάνω ένα διάλειμμα. Για να είμαι ειλικρινής, δεν το είχα ακόμα στο πρόγραμμα να γράψω για την Βανίλια. Φαντάζομαι πως δεν είμαι η μόνη που περιμένω ένα μήνα να καταχωρηθεί ένα νέο εστιατόριο;; Και αν είσαι και γκαντεμόσαυρα, εκεί που έχεις ετοιμάσει ήδη την άλλη σου κριτική, μπαίνεις να τη στείλεις και βλέπεις ότι το εστιατόριο που υπάρχει μέσα καταχωρημένο, είναι σε άλλη περιοχή... δεν είναι αυτό που θες εσύ... απλά σου έλαχε να έχει την ίδια ονομασία... και παίρνεις άλλον ένα μήνα αναμονή! Όλα λειτουργούν ρολόι κατά πως φαίνεται! Προσφέρομαι πάντως για εθελοντική εργασία καταχώρησης "τριών γραμμών στοιχείων" (γιατί δεν είναι παραπάνω), πριν πιάσουμε καλά καλά πάτο.

Συμπερασματικά, η Βανίλια είναι ένας πολύ όμορφος και χαλαρωτικός χώρος στον οποίο μπορούμε να απολαύσουμε καφέ, ροφήματα, σνακ και σπιτικού τύπου γλυκά, κάποια από τα οποία είναι πολύ καλά και κάποια που σίγουρα επιδέχονται βελτιώσεις. Πιστεύω πως επειδή υπάρχει πολύ αγάπη για όλη αυτή την προσπάθεια γι’ αυτό και εκπέμπει όλο αυτό το όμορφο κλίμα, σίγουρα θα υπάρξει και εξέλιξη σε όλους τους τομείς. Εμείς παρότι μας δεν είναι πολύ κοντά μας, θα το στηρίξουμε γιατί μας κέρδισε.

29 Νοε 2018

Ο Μερακλής... δεν είναι και τόσο μερακλής τελικά!
Χρόοοονια στη Νέα Ιωνία και κάποιος γνωστός μου είπε ότι κάνει πολύ καλό σουβλάκι. Ε, να το δοκιμάσουμε ρε αδερφέ.

Βρίσκεται σ' ένα στενάκι λίγο πριν τη διασταύρωση με την Ηρακλείου στο ύψος του παλιού Εμπορικού κέντρου. Γωνία μεριά.

Ο χώρος δεν επιδέχεται σχολιασμού. Βγάζουν και κάτι τραπεζάκια έξω στο μικρό πεζοδρόμιο δίπλα στην κίνηση... δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσω ποτέ να φάω εκεί. Θα προτιμούσα να τα φάω στο χέρι περπατώντας (πράγμα που επίσης απεχθάνομαι και δεν κάνω ποτέ ακόμα κι αν πεθαίνω της πείνας). Τελικά, ένα απόγευμα μετά τη δουλειά που δεν υπήρχε φαγητό σπίτι και έπρεπε να φύγουμε άμεσα για θέατρο, αποφάσισα να πάρω πακέτο (για δύο άτομα).

Η εξυπηρέτηση οκ, σουβλάκι πακέτο μπήκαμε να παραγγείλουμε, δεν είχαμε και πολλές απαιτήσεις, κόσμο δεν είχε άλλο το μαγαζί οπότε όλα καλά μέχρι εκεί.

Στο δια ταύτα. Παραγγείλαμε 2 τυλιχτά και 2 καλαμάκια χοιρινά σκέτα γιατί πιστεύαμε ότι θα ήταν πολύ μερακλίδικα και φοβηθήκαμε μήπως μας πέσουν βαριά από το πολύ μεράκι. Το αποτέλεσμα όπως φαντάζεστε ήταν απογοητικό. Τα τυλιχτά ήταν τόσο τυλιχτά που η πίτα είχε κάνει δυο σβούρες στο λαδόχαρτο. Ψάχναμε να βρούμε το κρέας και τα υπόλοιπα υλικά μέσα. Νομίζω πως δεν είχε ούτε πατάτες. Πίτα είχε μπόλικη πάντως. Πιο "αδύνατα" σε πάχος σουβλάκια δεν έχω ξαναδεί. Η γεύση; Εκπληκτική. Χορτάσαμε μεράκι. Σε καμια περίπτωση βέβαια δεν θα έστελνα αυτή την κριτική. Αλλά πρέπει να καρα-τσεκάρω, αν υπάρχει κανείς στο site που να τσεκάρει τις κριτικές. Κάποιοι χρήστες (tzia, tomie) έκαναν ήδη την αρχή και δυστυχώς... δεν βλέπω φως στο τούνελ. Κρίμα. Μείναμε λοιπόν νηστικοί (μη με ρωτήσετε πόσα πληρώσαμε, νομίζω όσα δίνουμε πάντα για ένα κανονικό μη-μερακλήδικο σουβλάκι. Και για να μη μπερδευτείτε και κάψουμε και κανέναν άνθρωπο, άλλο ο Μερακλής, άλλο το Μερακλήδικο και άλλο μαγαζί οι Μερακλήδες.

Συμπερασματικά, αν είστε σε δίαιτα να πάτε στον Μερακλή, αλλά να προσέξετε μην ξεφύγετε γιατί το πολύ μεράκι παχαίνει.

23 Νοε 2018

Το πολυσυζητημένο Mirch παρότι μετράει περίπου 6 χρόνια ζωής στου Ψυρρή, εγώ το δοκίμασα μόλις τον τελευταίο χρόνο. Μέσα σε αυτό το διάστημα, το έχω επισκεφθεί μέχρι στιγμής 2-3 φορές και δεν με έχει απογοητεύσει. Σήμα κατατεθέν του βέβαια... το Ινδικό τυλιχτό σουβλάκι. Έφαγα... και κόλλησα.

Αυτό που μου έχει κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως όσες φορές το έχω δοκιμάσει είναι ακριβώς ίδιο ποιοτικά, εμφανισιακά και γευστικά με την πρώτη φορά. Και με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε παλαιότερες κριτικές συμπεραίνω ότι τελικά, τα πάντα στο Mirch έχουν μια σταθερότητα μέσα στην πάροδο των χρόνων.

O χώρος δεν λέει πολλά, αν σκεφτούμε όμως ότι αυτοσυστήνεται σαν ταχυφαγείο ίσως τελικά λέει πολλά περισσότερα απ’ όσα θα περίμενε κάποιος. Είναι δίπατο με πέτρα και ξύλινο δάπεδο, με λιγοστά και στριμωχτά σιδερένια τραπέζια και άβολες πτυσσόμενες καρέκλες. Ανοιχτές πόρτες χειμώνα καλοκαίρι και για τον επάνω χώρο δεν έχω εικόνα γιατί όποτε έχω πάει γίνεται χαμός και δεν υπάρχει σπιθαμή ελεύθερη. Παρόλα αυτά επειδή υπάρχει ροή, όλο και κάποιο τραπεζάκι θα αδειάσει για να καθίσεις για λίγο ώστε να μη φας στο όρθιο.

Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο του χώρου είναι ο λαμπερός από τη φωτιά φούρνος ταντούρι που φαίνεται μπροστά από την ανοιχτή κουζίνα, στου οποίου τα τοιχώματα κολλάνε μαεστρικά οι Ινδοί ψήστες τα nan ζυμάρια αλλά και τις σούβλες με τα μαριναρισμένα κρέατα για να ψηθούν.

Στην εξυπηρέτηση παρά το γεγονός ότι ουσιαστικά πρόκειται για self service (παραγγέλνεις στο όρθιο, πληρώνεις και περιμένεις), είναι όλοι ευγενικοί, σβέλτοι και κάνουν πολύ καλά και οργανωμένα τη δουλειά τους, παρά τις δεκάδες κόσμου που συρρέουν σε μόνιμη σχεδόν βάση κυρίως Π-Σ-Κ μετά ή πριν από το ξενύχτι. Και κανατούλα με νεράκι θα φέρουν στο τραπέζι και χαρτοπετσέτες αλλά και την παραγγελία.

Στα του φαγητού τώρα, τελευταία φορά που το επισκεφθήκαμε 2 άτομα Παρασκευή 19/10/2018 δοκιμάσαμε:

- Ινδικό σουβλάκι (2 τεμάχια) Χ 4,00€

Πρόκειται για τυλιχτή πίτα nan πολύ μεγάλη, άριστα ψημένη που είχε διατηρηθεί μαλακή, με γέμιση μεγάλα κομμάτια από κοτόπουλο Tikka, σάλτσα γιαουρτιού και λαχανικά (ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι και πρασινάδα (μαρούλι αν θυμάμαι σωστά).

Μοναδικό στην κατηγορία του κατά τα γνώμη μου για την ποιότητά του, την ποσότητα αλλά και για την τιμή του. Εξαιρετικής γεύσης το κοτόπουλο που έχει μαριναριστεί με της Παναγιάς τα μάτια ώστε να έχει αυτό το τρυφερό και πεντανόστιμο αποτέλεσμα. Ελαφρώς πικάντικο, άνετα ανεκτό για τα δεδομένα μου (επίπεδο μιας πιπερίτσας με maximum τις τρεις στον κατάλογο).

Σερβίρεται κομμένο στα δύο (έκαστο) και χορταίνει άνετα έναν πεινασμένο άνθρωπο. Αν δεν πεινάς και πάρα πολύ, ακόμα και με το μισό είσαι κομπλέ. Κι αυτό γιατί όλη αυτή η τεράστια πίτα είναι γεμισμένη από τα παραπάνω υλικά… δεν ψάχνεις να τα βρεις μέσα στην πίτα, ούτε υπερτερούν τα λαχανικά όπως συχνά συμβαίνει στα πιτόγυρα για παράδειγμα που τα στουμπώνουν με πατάτες και υστερούν σε γύρο.

- Κοτόπουλο korma x 8,50€

Μεγάλα καρέ κοτόπουλου μαγειρεμένο με κρέμα γάλακτος, γάλα καρύδας και κάσιους.
Είναι το πιο γλυκό πιάτο που συναντάμε συνήθως στα Ινδικά και το επιλέγω σχεδόν πάντα γιατί μου αρέσει πάρα πολύ. Η εκδοχή του Mirch μπορεί να μην είναι η καλύτερη σε σχέση με όσα korma έχω δοκιμάσει, και ίσως η τιμή του είναι υψηλή για πιάτο ταχυφαγείου, παρόλα αυτά είναι αξιοπρεπές γευστικά και η μερίδα είναι η πιο τίμια που μπορεί να συναντήσει κανείς.

Σερβίρεται σε μεγάλο μπολ γεμάτο κοτόπουλο και σχεδόν ξεχειλισμένο από αυτή την υπέροχη γλυκίζουσα σάλτσα με τριμμένη καρύδα στο κέντρο. Θερμιδική βόμβα μεν, χορταστικότατο δε.

Πληρώσαμε 16,50€ (8,25€/άτομο) που άξιζαν πραγματικά μέχρι το τελευταίο λεπτό του ευρώ, φύγαμε υπέρ πλήρεις και με το μισό τυλιχτό σε πακέτο.

Συμπερασματικά, τo Mirch φαίνεται να κρατάει τον χαρακτήρα του αναλλοίωτο στην πάροδο των χρόνων, τόσο στην ποιότητά του όσο και στις τιμές, αφού χαρακτηριστικά στο πιο δημοφιλές του προϊόν… το Ινδικό σουβλάκι, από το 2013 μέχρι και σήμερα έχει διατηρήσει την ίδια τιμή, το ίδιο μέγεθος και ακριβώς την ίδια γεύση. Αυτό είναι το μυστικό επιτυχίας του.

15 Νοε 2018

Το Λυκονέρι μετράει μόνο μερικούς μήνες ζωή. Παρόλα αυτά έχει ήδη κερδίσει τον κόσμο της περιοχής Γλυκών Νερών απ’ ότι διαπίστωσα σε πρόσφατη επίσκεψή μου βράδυ Σαββάτου 13/10/2018 που το βρήκα κατάμεστο.

Βρίσκεται επάνω στην Λεωφ. Λαυρίου και παρά το γεγονός ότι δεν γνωρίζω καλά την περιοχή δεν δυσκολεύτηκα να το βρω. Στον Σταυρό Αγ. Παρασκευής έκανα δεξιά και σε λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω το βρίκα στο δεξί.

Πίσω από το πρωτότυπο όνομά του κρύβεται ένας μύθος ο οποίος εξιστορείται στα σουπλά που στρώνουν στα τραπέζια και έχει να κάνει με λύκους και τι άλλο; Τα γλυκά νερά της περιοχής φυσικά. Δεν θα μπω στη διαδικασία να τον εξιστορήσω, αφήνω να τον ανακαλύψετε μόνοι σας όσοι επισκεφτείτε το εστιατόριο.

Και πιο πίσω από το Λυκονέρι και τον μύθο του λοιπόν βρίσκεται ο chef Eμμανουήλ Πυθαράς. Οι πληροφορίες γύρω από το πρόσωπό του, από φίλη και γνωστή pastry chef αλλά και από το διαδίκτυο καθώς και οι άκρως λαχταριστές φωτογραφίες πιάτων του, με ενθάρρυναν να επισκεφθώ άμεσα το Λυκονέρι.

Όταν πήγα να το προσθέσω στο σύστημα του ask ήταν ήδη περασμένο οπότε σκέφτηκα ότι σίγουρα κάποιος με έχει προλάβει. Και τσουπ να η κριτική του φίλου Legas με τον οποίο οι απόψεις ταυτίζονται σχεδόν απόλυτα.

Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθής με έμφαση στην εσωτερική του πλευρά όπου βρίσκεται η κουζίνα με τον ξυλόφουρνο. Οι μαυροχάλκινες αντιθέσεις με το ανοιχτόχρωμο ξύλινο δάπεδο και μια πρωτότυπη μεταλλική κατασκευή πάνω από την κουζίνα με πλακάκια και διάφορα προϊόντα στα ράφια είναι αυτά που τραβάνε την προσοχή.

Το πάσο με τα vintage πλακάκια και τα χρωματιστά στουλ επίσης ωραίο, και τα ράφια με τα τσίπουρα από πίσω δένουν απόλυτα μεταξύ τους σε αυτή τη γωνιά. Οι τουαλέτες είναι επίσης ωραίες και καθαρές Ο εξωτερικός χώρος πιο απλός, κλεισμένος με τζαμένια κατασκευή ολόγυρα.

Γενικά είναι ένας ευχάριστος χώρος με δύο όμως μειονεκτήματα. Το πρώτο είναι το τσιγάρο, που παρά το γεγονός ότι “υποθετικά” είναι διαχωρισμένος ο χώρος σε καπνιστών και μη, στην ουσία δεν υπάρχει κανένα φυσικό διαχωριστικό που να εμποδίζει τον καπνό να εισχωρήσει παντού. Συν το γεγονός ότι στο πάσο δίπλα στην κουζίνα βρίσκεται ο υπεύθυνος που και αυτός καπνίζει καθώς και άλλο ένα πάσο που βρίσκεται η μια του πλευρά στον χώρο μη καπνιστών αλλά φιλοξενεί καπνιστές… όλο αυτό ας μου επιτραπεί η έκφραση είναι λίγο αστείο.

Και το δεύτερο είναι αυτό ακριβώς που ανέφερε και ο Legas, η υπερβολική φασαρία που επικρατεί σε αρκετά ενοχλητικό σημείο όταν έχει κόσμο. Προφανώς ο ψηλοτάβανος εσωτερικός χώρος σε συνδυασμό με τα τζάμια είναι στοιχεία που ενισχύουν την βαρούρα και δεν βοηθάνε στην ηχομόνωση του χώρου.

Στην εξυπηρέτηση νέα παιδιά με προθυμία, ευγένεια και χιούμορ όσο έπρεπε, πλην ενός σοβαρού λάθους που δεν θα το προσμετρήσω όμως στην βαθμολογία της κατηγορίας αυτής, γιατί εκτιμώ ότι ήταν απροσεξία της στιγμής ίσως λόγω φόρτου εργασίας. Ο νεαρός που πήρε την παραγγελία μας δεν μας ανέφερε τα πιάτα ημέρας και αφού παραγγείλαμε βλέπαμε ολόγυρα να σερβίρουν κάτι εντυπωσιακά καρβέλια που στο εσωτερικό τους είχαν κόκορα με χοντρό μακαρόνι. Όταν τον φώναξα να τον ρωτήσω αν υπάρχει ένα πιάτο με χοιρινή πορκέτα που είχα δει στο διαδίκτυο, μας ενημέρωσε ότι είναι πιάτο ημέρας που όμως δεν το είχαν την συγκεκριμένη γιατί ο chef επέλεξε ένα Κερκυραϊκό πιάτο… που ήταν αυτός ο κόκορας με τα μακαρόνια! Το παραβλέπω.

Πριν παραγγείλουμε ήρθε –αληθινό χωρίς κρυφές χρεώσεις- κέρασμα, ένα πιάτο με δύο κομμάτια σπανακόπιτας, πολύ γευστική και πάρα πολύ καλή κίνηση για ξεκίνημα.

Από την κατηγορία “μεζεκλίκια” του πολύ ενδιαφέροντος καταλόγου, εμείς (2 άτομα) παραγγείλαμε:

- Ρεβυθάδα λεμονάτη με λουκάνικο πράσου χ 5,50€

Γεύση απογειωτική κατά τη γνώμη μου με εξαιρετικής ποιότητας λουκάνικο πράσου και πολύχρωμες πιπεριές. Το μόνο που θα ήθελα είναι 2 λεπτά ακόμα βράσιμο καθώς ήταν “αρκετά” al dente τα ρεβύθια. Σερβιρισμένα σε εμαγιέ τηγανάκι, όμορφο εμφανισιακά όμως έχω πολλούς ενδοιασμούς όπως έχω ξαναπεί για τα συγκεκριμένα εμαγιέ σκεύη, που ακόμα κι αν χρησιμοποιούνται μόνο για σερβίρισμα, με την χρήση δημιουργούνται γδαρσίματα στην επιφάνειά τους που τα καθιστούν ανθυγιεινά.

- Σουτζουκάκια σαγανάκι τυλιχτά χ 7€

Εξαιρετικό ορεκτικό, τα σουτζουκάκια (6 τμχ) από μοσχαρίσιο κιμά ήταν πολύ αρωματικά με δυόσμο και ελαφρώς πικάντικα, ήταν τυλιγμένα με φέτες μελιτζάνας μέσα σε φρέσκια σάλτσα ντομάτας και από πάνω τρίματα φέτας. Σερβιρισμένα πάλι στο ίδιο σκεύος.

- Συκωτάκια μοσχαρίσια ριγανάτα χ 7€

Απίθανος μεζές, σωστά ψημένο το συκώτι, είχε κρατήσει τους χυμούς του και ήταν σκέτος αφρός. Η δε σαλτσούλα στην οποία κολυμπούσε ήταν κόλαση. Θα μπορούσα να καταναλώσω μια φρατζόλα ψωμί με αυτή την σαλτσούλα.

Μόνη παρατήρηση ότι σερβιρίστηκε KAI αυτό το ορεκτικό σε ίδιο -με τα προηγούμενα σκεύος. Μια ποικιλία στα είδη σερβιρίσματος για να σπάει η μονοτονία χρειάζεται οπωσδήποτε. Δεν χρειάζεται πολλή φαντασία για να το σκεφτεί κάποιος αυτό.

Από την κατηγορία “και τώρα ας φάμε…»

- Μάγουλα μοσχαρίσια με σκιουφιχτά και ξυνομυζήθρα χ 11€

Από αυτό το πιάτο είχα περισσότερες προσδοκίες οι οποίες δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκαν και πιστεύω πως σε αυτό έπαιξε ρόλο το κομμάτι του κρέατος. Πρώτη φορά μου συνέβη να δοκιμάσω μάγουλα μοσχαρίσια και να είναι σκληρά (σημειωτέον ότι δεν τρώω το μοσχάρι κοκκινιστό παρά μόνο όταν πρόκειται για μάγουλα καθώς όπου τα έχω δοκιμάσει λιώνουν στο στόμα). Εδώ τα περισσότερα κομμάτια ήταν σκληρά (ίσως και να έτυχε) και επιπλέον γευστικά νομίζω ότι έλειπε κάτι που θα έδινε περισσότερη ένταση σε αυτό το πιάτο, κάποιο επιπλέον μπαχαρικό ενδεχομένως και λίγο παραπάνω αλάτι.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλου με σάλτσα λεμονοθύμαρου χ 9,50€

Μεγάλη μερίδα, ζουμερό το κοτόπουλο περασμένο σε σούβλα με πιπεριές, με πάπρικα από πάνω, ήταν αρκετά γευστικό και χορταστικό και η σάλτσα λεμονοθύμαρου θεωρώ πως του ταίριαζε απόλυτα. Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές με κουρκουμά οι οποίες δεν με ενθουσίασαν να πω την αλήθεια γιατί παρότι λεπτοκομμένες δεν ήταν τραγανές. Ίσως σε αυτό να έπαιξε ρόλο και η σάλτσα που τις είχε ελαφρώς σκεπάσει. Επίσης θεωρώ ότι ο κουρκουμάς πέρα από τις ευεργετικές του ιδιότητες και του χρώματος το οποίο ενισχύει, δεν προσθέτει κάτι επιπλέον στη γεύση της πατάτας.

Ήπιαμε μια μπύρα Kaiser x 3,90€, νεράκι βρύσης σε μπουκάλι και πληρώσαμε 43,90€ ήτοι 21,95€/άτομο και στο τέλος μας κέρασαν churros (6τμχ) με σοκολάτα. Είναι το γνωστό πλέον Ισπανικό γλύκισμα που μοιάζει λίγο (αλλά στην ουσία καμία σχέση) με τον λουκουμά. Είναι πολύ νόστιμα και πολύ πιο τραγανά από τους λουκουμάδες. Εδώ έχουν στρογγυλό σχήμα (συνήθως σερβίρονται μακρόστενα σε στικς) ήταν πασπαλισμένα με ζάχαρη και κανέλα και ήταν βουτηγμένα κατά το ήμισυ σε σάλτσα σοκολάτας. Μας άρεσαν πάρα πολύ. Πολύ ωραία κίνηση και ωραία επιλογή που διαφέρει από τα συνήθη κερασμένα τύπου κορμός, χαλβάς κτλ

Συμπερασματικά το Λυκονέρι αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση για την περιοχή και θεωρώ πως αξίζει την επίσκεψη και για κάποιον που θα έρθει από πιο μακρυά. Τα πιάτα του καταλόγου έχουν αρκετά δημιουργικό χαρακτήρα, οι πρώτες ύλες είναι καλής ποιότητας από Έλληνες μικροπαραγωγούς και η εκτέλεση των συνταγών καταφέρνει πολύ καλά γευστικά αποτελέσματα. Πιστεύω πως με την πάροδο του χρόνου θα δούμε ακόμα πιο ενδιαφέρουσες προτάσεις στο Λυκονέρι. Εμείς θα ξαναπάμε σύντομα.

09 Νοε 2018

To Pizzamore ήταν στην κυριολεξία μπροστά στη μύτη μου και δεν το έβλεπα. Εδώ και πολύ καιρό είχα στο μυαλό μου να το επισκεφθώ, ορμώμενη από την ενθουσιώδη κριτική της φίλης Ucook και μετέπειτα της Τοmie. Ήρθε και η Evispir να επιβεβαιώσει τον κανόνα των σκουφάτων του site. Παίζει να περνάω και κάθε μέρα απ’ έξω για ένα μαγικό λόγο όμως μου είχε καρφωθεί πως είναι πιο κάτω.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως δεν τραβάει το βλέμμα παρά την μεγάλη γκρι με λευκά- γράμματα και κόκκινη καρδιά ταμπέλα και παρά το γεγονός ότι η Πρωτοπαπαδάκη είναι πέρασμα, όμως σίγουρα για μαγαζιά εστίασης δεν ενδείκνυται. Ίσως το γεγονός ότι κατεβαίνεις κάποια σκαλάκια αφού ο δρόμος είναι πιο υπερυψωμένος από το μαγαζί παίζει τον ρόλο του στο να μην πέφτει η προσοχή σε αυτό.

Για να μην το ψάχνετε λοιπόν, αν ανεβαίνετε την Γαλατσίου περνάτε το ύψος της Βεϊκου και μόλις δείτε την Shell από αριστερά, λίγα μόλις μέτρα παραπάνω στο δεξί σας χέρι θα βρείτε το Pizzamore. Το εάν θα βρείτε να παρκάρετε το αφήνετε στο έλεος του Θεού ή στην τύχη σας.

O χώρος είναι καθαρός, πλην όμως δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο. Έξω είναι πιο μεγάλος αλλά σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο σαν τοποθεσία καθώς ο θόρυβος και το καυσαέριο του πολυσύχναστου αυτού δρόμου υποθέτω ότι δεν θ’ αφήνει περιθώρια ευχαρίστησης.
Μέσα υπάρχουν 4-5 ξύλινα τραπέζια σε λευκές και μπεζ αποχρώσεις, δάπεδο από πλακάκι, ένας ορθογώνιος μαυροπίνακας με κάποια πιάτα ημέρας, μερικά καδράκια με Ιταλικά μνημεία και τοποθεσίες και τζαμαρία περιμετρικά της γωνιακής πρόσοψης. Τα βλέμματα τραβάει ο πάγκος εργασίας της κουζίνας με τους φούρνους πέτρας που παίρνουν στην κυριολεξία φωτιά. Τα ζυμάρια είναι πάντα φρέσκα και ανοίγονται τη στιγμή της παραγγελίας.

Η μυρωδιά όμως θα αφήσει το στίγμα της στα ρούχα σας σε ενοχλητικό βαθμό. Στοιχείο το οποίο δεν σε αφήνει να το ευχαριστηθείς πλήρως. Βέβαια πιστεύω πως το μεγαλύτερο βάρος το δίνουν στο delivery και νομίζω ότι η φίλη Ucook έκανε την πιο εύστοχη παρατήρηση και δανείζομαι αυτούσια την φράση της… ότι το στυλ είναι "βάλε φόρμα και αθλητικά να πάμε". Με λίγα λόγια είναι για χαλαρές καταστάσεις χωρίς επισημότητες.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Δεν υπήρχε βέβαια κανένα άλλο τραπέζι κατειλημμένο (ήταν η βραδιά που όλοι περιμέναμε τον περιβόητο «Ζορμπά» οπότε ίσως κι αυτό έπαιξε το ρόλο του) αλλά οι τηλεφωνικές παραγγελίες και τα take away έδιναν και έπαιρναν. Υπάρχει site ενημερωμένο με τιμές και κάποιες προσφορές του τύπου στις 2 γίγας πίτσες άλλη μία δώρο και άλλες παρόμοιες.

Εμείς 2 άτομα Παρασκευή 28/9/2018 παραγγείλαμε:

- Πίτσα ταρτούφο γίγας 12(τμχ) χ 8,80€

Ως λάτρεις πάσης φύσεως (βρώσιμου) μύκητα και του λαδιού του βεβαίως δεν θα μπορούσαμε ν’ αψηφήσουμε την προτροπή της φίλης Tomie. Σάλτσα με πέστο από άγρια μανιτάρια, τρούφα, λάδι τρούφας, μοτσαρέλα και παρμεζάνα.

Αν σας αρέσουν τα λεπτά ζυμάρια αυτό θα σας ξετρελάνει πιστεύω. Λεπτό ζυμάρι, σωστό ψήσιμο, με λεπτή στρώση των υλικών από πάνω που “φώναζαν” την καλή τους ποιότητα. Το άρωμα της τρούφας και του ελαίου της μας έσπασε τη μύτη με το που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας. Πραγματικά είναι μια από τις ωραιότερες πίτσες που έχω δοκιμάσει.

- Πέννες pecorino con pepe x 5,20€

Πέννες, πεκορίνο, μασκαρπόνε και φρεσκοτριμμένο πιπέρι. Μεγάλη μερίδα σε τιμή σκάνδαλο. Βασικά η τιμή τους είναι αυτή στην οποία θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να κυμαίνεται ο μέσος όρος των πιάτων ζυμαρικών γενικότερα στα εστιατόρια, άσχετα αν έχουμε συνηθίσει διπλάσιες τιμολογήσεις γι’ αυτό τώρα μας κάνει εντύπωση.

Εδώ θα πω ότι γευστικά ήταν λίγο επίπεδο το πιάτο. Σίγουρα το περίμενα πιο “ήσυχο” συγκριτικά με άλλες επιλογές που είχαν για παράδειγμα κάποιο αλλαντικό ή πουλερικό μέσα όμως ούτε το πεκορίνο αλλά ούτε το πιπέρι το κατάλαβα να ξεχωρίζει ιδιαίτερα στη γεύση ώστε να δώσει λίγη ένταση. Την επόμενη φορά θα επιλέξω κάτι πιο safe.

- Tυροκροκέτες (6τμχ) χ 4,30€

Με μπέικον, σάλτσα γλυκιάς πάπρικας και αρωματικά. Μεγάλη μερίδα κι αυτή, με τις κροκέτες να μοιάζουν με μπάλες του πινγκ πονγκ και λίγο μεγαλύτερες σε μέγεθος. Η σάλτσα που συνοδεύτηκαν έμοιαζε με αυτή της σαλάτας του σεφ χωρίς να έχει κάτι το ξεχωριστό. Δε μπορώ όμως να πω και εδώ ότι θα επέλεγα ξανά το συγκεκριμένο ορεκτικό, δεδομένου ότι δεν μου άφησε κάτι που να θυμάμαι πλην του μεγέθους του.
Ήπιαμε 1 κόκα κόλα 250ml χ 1,20€ και νερό βρύσης σε μπουκάλι. Γλυκά τη συγκεκριμένη μέρα δεν είχε πέρα από τα γλυκά καλτσόνε, θέλαμε όμως κάτι πιο ελαφρύ γιατί γλυκό με ζυμάρι μετά από πίτσα και ζυμαρικό θα ήταν βράχος στο στομάχι, οπότε δεν πήραμε.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 19,50€ ήτοι 9,75€/άτομο ποσό το οποίο είναι τιμιότατο σε σχέση με αυτά που πήραμε και σημειώστε ότι από αυτά περίσσεψε και πακέτο.

Την επόμενη Παρασκευή από την επίσκεψή μας 5/10/2018, έδωσα τηλεφωνική παραγγελία και πέρασα μετά τη δουλειά και πήρα άλλη μια πίτσα:

- Πίτσα σπέσιαλ γίγας (12τμχ) Χ 9,20€

Φρέσκια σάλτσα ντομάτας με βασιλικό, ζαμπόν, μπέικον, σαλάμι Μιλάνο, πεπερόνι, μανιτάρια, πιπεριές χρωματιστές, μοτσαρέλα, παρμεζάνα.

Όσο πολλά κι αν σας φαίνονται τα υλικά, το πάχος της πίτσας δεν ξεπερνούσε τα 5 χιλιοστά. Δεν ξέρω πως το καταφέρνουν αυτό αλλά είναι αξιοθαύμαστο το πώς τόσα υλικά μαζί δεν σε κάνουν να μπουχτίζεις και είναι τόσο επιμελώς τοποθετημένα σε λεπτές στρώσεις που σε κάνουν να απορείς. Ήταν πραγματικά άλλη μια εξαιρετικά γευστική πίτσα που παρότι γίγας, τα έξι κομμάτια της που μου αντιστοιχούσαν τα έφαγα χωρίς να νιώσω καμία δυσφορία.

Εννοείται πως θα επιστρέψω για να δοκιμάσω και τα πεϊνιρλί του όπως και τα γλυκά καλτσόνε με σοκολάτα. Μέχρι τότε, το προτείνω ανεπιφύλακτα πρωτίστως για την πίτσα του σε όσους μένουν κοντά ή κινούνται στην περιοχή.

31 Οκτ 2018

Μονοήμερης άδειας… συνέχεια!

Μετά λοιπόν το Belga… ημέρα Παρασκευή 14/9 του Σταυρού και είπαμε να μην αρτυθούμε τουλάχιστον κρέας. Έτσι μετά από παρότρυνση έμπιστου μέλους που έχει κάνει το τελευταίο διάστημα διατριβή στην vegetarian διατροφή, λέγε με Underwater, κατηφορίσαμε από τα βόρεια προάστια σε εντελώς αντίθετη κατεύθυνση. Για την ακρίβεια… πιο κέντρο δεν γίνεται.

Το Cookoomela grill έχει ανοίξει εδώ και κάποιους μήνες αλλά η πρώτη του ονομασία ήταν Amanita Grill. Λόγοι κατοχύρωσης της ονομασίας όμως υποχρέωσαν την αλλαγή του. Τη μέρα που πήγαμε εμείς ακόμα δεν είχε τοποθετηθεί η νέα ταμπέλα οπότε παρότι ήμασταν σχεδόν απ’ έξω… το ψάχναμε και δεν το βρίσκαμε.

Το Cookoomela πληροφορηθήκαμε ότι είναι η ονομασία μιας συγκεκριμένης ποικιλίας μανιταριών από εκεί προέκυψε και το όνομα. Η σπεσιαλιτέ λοιπόν και για την ακρίβεια η βασική πρώτη ύλη του Cookοomela δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τα… μανιτάρια!!! Και μάλιστα σε μορφή γύρου μέσα σε πίτα! Οπότε βρεθήκαμε σα να λέμε στο σπίτι του μανιταροπιτόγυρου και το βρήκαμε άκρως ενδιαφέρον.

Πέρα από το γεγονός ότι το Cookoomela αυτοπροσδιορίζεται ως ταχυφαγείο φυτικής μεσογειακής διατροφής ή αλλιώς vegan, απευθύνεται σε όλους και τους προσκαλεί να δοκιμάσουν ένα πεντανόστιμο σουβλάκι χωρίς κρέας και ζωικά παράγωγα.

Πριν μπω όμως σε λεπτομέρειες να πω δυο λόγια για τον χώρο… που δυστυχώς για εμάς οι οποίοι δεν είμαστε του φαγητού στα γρήγορα και στα όρθια, είναι άβολος και σχεδόν ανύπαρκτος. Καταρχήν η τοποθεσία που βρίσκεται είναι άχαρη από μόνη της έτσι κι αλλιώς αφού η Θεμιστοκλέους δεν έχει κάποια ομορφιά σαν δρόμος.

Ο χώρος λοιπόν είναι πάρα πολύ μικρός με το “μεγαλύτερο” μέρος αυτού να καταλαμβάνεται φυσικά από την –μικροσκοπική στην ουσία- κουζίνα. Δύο ψυγεία φιλοξενούν κάποιες κανάτες (ανοιχτές από πάνω) με νερό, συσκευασίες με πίτες και καθόλου αναψυκτικά. Αν θυμάμαι καλά μας είπαν ότι θα φέρουν κάποιο αναψυκτικό τύπου green cola. Η ένστασή μου μέχρι εδώ είναι ότι αυτές οι κανάτες θα πρέπει οπωσδήποτε να αντικατασταθούν με μπουκάλια γυάλινα με πώμα. Και εφόσον το μαγαζί είναι ουσιαστικά street food, θα πρέπει να έχουν και εμφιαλωμένα μπουκαλάκια που ούτε κι από αυτά είχαν εκείνη τη μέρα. Από μπύρες θα βρείτε μόνο Βεργίνα βαρελίσια αν δεν κάνω λάθος.

Σε ένα πάσο στα δεξιά υπήρχε μια πετσέτα στρωμένη με κάποια ποτήρια πλυμένα και αναποδογυρισμένα επάνω. Να πω την αλήθεια αυτή η εικόνα ήταν το μοναδικό πράγμα (μαζί με τις κανάτες που προανέφερα) που με χάλασε στο Cookoomela. Δεν υπονοώ ότι δεν ήταν καθαρή η πετσέτα (αν και δεν ήθελα να το ανακαλύψω κι όλας) πάντως σε κάθε περίπτωση αυτή δεν είναι εικόνα για χώρο εστίασης που σε προδιαθέτει θετικά. Ακόμα και στον καφενέ του χωριού μου αυτά τα συστήματα έχουν εκλείψει.

Εξωτερικά στο πεζοδρόμιο που τουλάχιστον καλύπτεται από το επάνω κτίριο οπότε σε περίπτωση βροχής προφυλάσσει τον επισκέπτη, υπάρχουν 2 ψηλά τραπέζια με 4 στουλ και σίγουρα δεν είναι βολικά όμως είναι μια λύση προκειμένου να μην φας στα όρθια. Θα ήθελα όμως να δω πιο φροντισμένο τον περιβάλλοντα χώρο, τουλάχιστον ένα σκούπισμα είναι αναγκαίο και κάποιες γλάστρες σίγουρα θα έδιναν μια πιο ευχάριστη νότα. Ελπίζω στην πορεία να δρομολογηθούν όλα αυτά.

Στην εξυπηρέτηση δεν υπάρχουν προβλήματα. Όλοι είναι ευγενικοί και πρόθυμοι να εξηγήσουν και να βοηθήσουν. Στην κουζίνα όλοι φορούν γάντια και φαίνονται προσεκτικοί, παρόλα αυτά θα χρεωθούν σε αυτήν την κατηγορία μια ντοματούλα για τις παραπάνω παρατηρήσεις. Κατά τα άλλα το σύστημα λειτουργεί όπως σε όλα τα σουβλατζίδικα. Παραγγέλνεις πληρώνεις, περιμένεις, παίρνεις το χαριτωμένο ξύλινο κασονάκι με τα σουβλάκια σου και κάθεσαι έξω ή τα παίρνεις στο χέρι ή σε πακετάκι και φεύγεις.

Ο κατάλογος έχει 3 επιλογές σε πίτες, κανονική, καλαμποκιού και ολικής και 4 επιλογές τυλιχτού με χειροποίητες vegan σάλτσες. Εμείς, δύο άτομα, δοκιμάσαμε τα 3 από τα 4 σουβλάκια με πίτα καλαμποκιού και ολικής.

- Cookoomela Red x 2,50€

Γύρος μανιταριού, αβοκάντο, φυτική μαγιονέζα από βιολογικό γάλα σόγιας, χειροποίητη σάλτσα ντομάτας, κρεμμύδι (το αφαιρέσαμε), ντομάτα, μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Πραγματικά νομίζω πως βρήκα την τέλεια λύση (μαζί με το πιτόγυρο του healthy bites) για έναν άξιο αντικαταστάτη πιτόγυρου σε περιόδους που δεν θέλω να φάω κρέας. Ο γύρος μανιταριών εξαιρετικά γευστικός και η σάλτσα πολύ ενδιαφέρουσα.

- Cookoomela Yellow x 2,50€

Γύρος μανιταριού, αβοκάντο, φυτική μαγιονέζα από βιολογικό γάλα σόγιας, μουστάρδα, ντομάτα, κρεμμύδι (το αφαιρέσαμε), μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Το ξεχωρίσαμε κατά ένα σκαλοπάτι από το πρώτο χάρη στην μουσταρδένια σάλτσα. Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!!

- Cookoomela kebap χ 2,50€

Σουτζουκάκια από φακή, χειροποίητη σάλτσα ντομάτας, τυρί αμυγδάλου, ντομάτα, κρεμμύδι, μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Εμείς το ζητήσαμε και αυτό φυσικά χωρίς κρεμμύδι και το μοιραστήκαμε εννοείται. Άλλη μια χορτοφαγική επιλογή πολύ αξιόλογη, ελαφρώς πικάντικο και εξίσου χορταστικό με τα παραπάνω.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει άλλη μια επιλογή σε πιτόγυρο το λεγόμενο Green με πράσινη σαλάτα, σως verde και tartar σως από γιαούρτι σόγιας, χωρίς πατάτες.

Στην πορεία θ’αρχίσουν να μπαίνουν στο μενού και κάποια πιάτα. Πρόσφατα ενημερώθηκα από το site τους για τον ντάκο τους για παράδειγμα. Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται (γάλα σόγιας, ντομάτες κτλ, ) είναι βιολογικά από μικροπαραγωγούς και οι σάλτσες είναι όλες χειροποίητες. Οι πατάτες τηγανίζονται σε ελαιόλαδο και γενικότερα έχουν οικολογική συνείδηση χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα και βιοδιασπώμενα υλικά. Μπράβο τους.

Για τα τρια παραπάνω πιτόγυρα εμείς πληρώσαμε 7€ και θεωρώ το vfm αρκετά καλό όχι τόσο σε συνάρτηση με την τιμή του όσο για το ότι ήταν πραγματικά χορταστικά και εξίσου νόστιμα τα σουβλάκια.

Έχω αναφέρει ξανά ότι δεν καταλαβαίνω το λόγο που η vegetarian και vegan διατροφή είναι τόσο υπερεκτιμημένη; Υποτίθεται ότι γίνεται μια προσπάθεια προσέγγισης του κόσμου ώστε να γνωρίσει τα οφέλη και τα προϊόντα της συγκεκριμένης διατροφής και αυτό από μόνο του θα έπρεπε να τα καθιστά πιο προσιτά από οικονομικής άποψης στον καταναλωτή και όχι να λειτουργούν ως ανασταλτικοί παράγοντες. Οπότε δεν θα κατανοήσω ποτέ γιατί ένα σουβλάκι με λαχανικά ουσιαστικά χρεώνεται παραπάνω από ένα κλασικό με κρέας, αλλά εντάξει, θα σταθώ στο γεγονός πως τουλάχιστον το συγκεκριμένο είναι και χορταστικό και γευστικό.

Συμπερασματικά, το Cookoomela grill κερδίζει πόντους για τις χειροποίητες σάλτσες του, τις καλές βιολογικές πρώτες ύλες του και το ψήσιμο του εξαίσιου γύρου μανιταριών, που για άλλη μια φορά αναδεικνύει αυτόν τον υπέροχο μύκητα, σε βασιλιά του είδους του και άξιο αντικαταστάτη -θρεπτικά αλλά και γευστικά- του αντίστοιχου ζωικής προέλευσης γύρου. Το Cookoomela λοιπόν (προς το παρόν) κάνει 4 πραγματάκια… και τα κάνει καλά! Στην πορεία ελπίζουμε για ακόμα καλύτερα. Δοκιμάστε το γιατί αξίζει.

22 Οκτ 2018

Όταν έμπιστος φίλος (λέγε με Jim) προτείνει μαγαζί για γλυκό αλλά και για αλμυρό αναλόγως τις ορέξεις και ακολουθεί έμπιστη φίλη (λέγε με τρώω τα πάντα… ή αλλιώς UCOOK) εξίσου ενθουσιασμένη, δεν μένει παρά η προτροπή τους να πραγματοποιηθεί άμεσα.

Παρασκευή 14/9/2018 έχοντας μιας ημέρας άδεια (αλήθεια τι ωραία που θα ήταν να δουλεύαμε μέχρι την Πέμπτη εσαεί;;) καταφθάνουμε δύο άτομα και μια σκυλίτσα στο Χαλάνδρι. Περνάμε το αγαπημένο Petite fleur και ακριβώς δίπλα (μεσοτοιχία) αντικρίζουμε το Βelga! Ο καιρός είναι λίγο περίεργος, αν και ξεκινήσαμε με ήλιο, στην πορεία μας βρήκε συννεφιά. Όταν όμως έχεις άδεια, ό, τι καιρό κι αν έχει, δεν έχει καμία σημασία. Ζέστη ακόμα έτσι κι αλλιώς, οπότε καθίσαμε έξω με θέα την πλατεία και την Εκκλησία. Τον ήλιο διαδέχτηκαν τα σύννεφα και αργότερα η βροχή. Ποιος νοιάζεται;;

Ο χώρος μέσα είναι όμορφος, λιτός, καθαρός κι ευχάριστος. Ξύλινη επένδυση με παλ παιχνιδιάρικες αποχρώσεις έχει ντύσει τους δύο μεγάλους τοίχους, μπλε αντιθέσεις με τον έναν καναπέ και την επένδυση του πάγκου της κουζίνας, κόκκινος καναπές στο βάθος, ωραία επιτοίχια φωτιστικά αλλά και οροφής, όμορφα διακοσμητικά σπιτάκια, κλεψύδρες και άλλα συνθέτουν μια απλή και όμορφη ατμόσφαιρα.

Απ’ ότι μάθαμε θα είναι και άκαπνος το χειμώνα στο εσωτερικό. Επιτέλους, άλλος ένας χώρος (από τους λίγους δυστυχώς) που σέβεται και τους νόμους και τους πελάτες του. Οι τουαλέτες στο υπόγειο, ιδιαίτερες, προσεγμένες και καθαρές επίσης.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά από τον νεαρό που μας πήρε την παραγγελία και ιδιαίτερους πόντους κερδίζει η ζεστή στάση της ευγενικής ιδιοκτήτριας που βγήκε στο τέλος να μας ρωτήσει πως μας φάνηκαν οι βάφλες μας.

Επιπλέον μας ενημέρωσε πως ο σύζυγός της είναι Βέλγος και μας εξήγησε τον τρόπο με τον οποίο φτιάχνουν (οι ίδιοι φυσικά) τα δύο είδη ζυμαριών που χρησιμοποιούν στις βάφλες τους.

Το ζυμάρι για την βάφλα Βρυξελλών το φτιάχνουν με μαρέγκα που ανακατεύουν αργά και απαλά ώστε να γίνει αφράτο και το ζυμάρι της λεγόμενη βάφλας Λιέγης που το κάνουν όπως το τσουρέκι σαν κορδόνι ώστε να γίνει μαστιχωτό σαν τσίχλα και ν’ αποκτήσει στο τέλος αυτό το εξαιρετικό αποτέλεσμα που θα σας περιγράψω παρακάτω.

Μάλιστα μας ρώτησε ποιος παρήγγειλε τη βάφλα Λιέγης «υπερπαραγωγή» όπως την χαρακτήρισε (δεν χρειάζεται φυσικά να διευκρινίσω ότι ήταν η δική μου)… και μας είπε χαρακτηριστικά ότι στο Βέλγιο τις βάφλες Λιέγης τις τρώνε και σκέτες! Πολύ λιτοδίαιτους τους βρίσκω τους Βέλγους…χαχα!

Λοιπόν, η παραγγελία μας,

- Βάφλα Βρυξελλών Snickers x 5,50€

Ορθογώνιο ζυμάρι, αφράτο και γευστικό με κρέμα φυστικοβούτυρο, καραμέλα βουτύρου, σοκολάτα γάλακτος και φυστίκια. Εντάξει, αν δίνει κάποιος σημασία στη γεύση αποκλείεται να μην καταλάβει τη διαφορά στο ζυμάρι της βάφλας συγκριτικά με όσα έχει δοκιμάσει ως τώρα.

- Βάφλα Λιέγης από τη λίστα επιλογών do it yourself…(η δική μου φυσικά) χ 9,20€

Οβάλ ζυμάρι… (αν θυμάμαι καλά γιατί με τόσα που είχε από πάνω είχα χάσει το σχήμα) με τραγανές πέρλες άχνης ζάχαρης κι από πάνω οι επιλογές μου ήταν κρεμέ Βέλγικης πραλίνας, κρέμα φυστικοβούτυρο, μια μπάλα παγωτό αλμυρή καραμέλα, καραμέλα βουτύρου και φουντούκια!!!

Ένα εκπληκτικό πραγματικά ζυμάρι, τραγανό απ’ έξω, νοστιμότατο και αφράτο μέσα. Γεύση εκπληκτική και ένα σκαλοπάτι παραπάνω θεωρώ από την Βρυξελλών. Λίγο μικρότερη σε μέγεθος αλλά αξίζει 100% η δοκιμή. Εγώ πάντως …κόλλησα! Αν είχα μια παρατήρηση να κάνω αυτή θα ήταν για το παγωτό αλμυρής καραμέλας στο οποίο δεν αντιλήφθηκα καθόλου την αλμύρα του. Κατά τα άλλα η επιλογή μου ήταν άψογη.

Προσφέρθηκαν να μας κεράσουν και μια αλμυρή επιλογή αλλά τα σχέδιά μας για φαγητό ήταν άλλα (βλέπε επόμενη κριτική) οπότε δεν θέλαμε να φύγουμε σκασμένοι από το Belga… και ήδη ήμασταν οριακά. Δεσμευτήκαμε όμως η επόμενη επίσκεψη να περιλαμβάνει φυσικά και αλμυρή επιλογή από τις τόσες ενδιαφέρουσες που υπάρχουν στον κατάλογο.

Συμπερασματικά το Belga προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, γευστικό και διαφορετικό. Ναι μεν το μυαλό πάει σε ένα γνωστό υλικό… τη βάφλα, όμως η ποιότητα της πρώτης ύλης, ο τρόπος παρασκευής της και η αυθεντικότητα της συγκεκριμένης συνταγής, καθιστά το Belga ως μια ξεχωριστή Gaufrerie που νομίζω ότι λείπει όχι μόνο από την περιοχή του Χαλανδρίου που γενικότερα σφύζει από υπηρεσίες εστίασης αλλά και από όλη την Αθήνα.

To Βelga ξεχωρίζει γιατί προσφέρει κάτι που δεν το έχει κανένας άλλος. Αυτό είναι και το ζητούμενο στις μέρες μας, σ’ αυτές τις κορεσμένες από υπηρεσίες και προϊόντα μέρες! Το διαφορετικό. Αυτό που θα σε κάνει να ξεχωρίσεις για την ποιότητα και την διαφορετικότητά σου. Αυτό κάνει το Belga και πιστεύω ότι θα μακροημερεύσει γιατί το αξίζει πραγματικά.

10 Οκτ 2018

Το Healthy bites είχαμε την τιμή να μας το συστήσει στο site ο αγαπητός Fratello πριν από σχεδόν ένα χρόνο. Από τότε το είχα σταμπάρει. Όλο πήγαινα… κι όλο το ανέβαλα.

Ήρθε λοιπόν η ώρα του την Παρασκευή 7/9/2018 δύο άτομα, μετά τη δουλειά μιας και είναι σχετικά κοντά, κι έμοιαζε να είναι η τέλεια ευκαιρία αφού με το μηχανάκι σε 10 λεπτά ήμασταν απ’ έξω χωρίς προβληματισμό για παρκάρισμα (βρίσκεται επάνω στην Πανεπιστημίου και ακριβώς απέναντι από την Ακαδημία).

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, ψηλοτάβανος με κυρίαρχες τις βιτρίνες με τα πιάτα, τις πίτες και τα γλυκά. Υπάρχει ανοιχτή κουζίνα με μια χαρακτηριστική τεράστια φωτογραφία που μου άρεσε πολύ, μιας κοπέλας που αντί για μαλλιά έχει στο κεφάλι φύλλα από σγουρή πράσινη σαλάτα… έξυπνη φωτογράφιση που συμβολίζει τη φρεσκάδα και θέλει να περάσει προφανώς και το μήνυμα για την υγιεινή διατροφή!

Μια στρογγυλή σκάλα οδηγεί σε ένα πατάρι με ωραία τραπεζοκαθίσματα τύπου φερ φορζέ και στις τουαλέτες. Είναι όμορφα και καθαρά. Έξω υπάρχουν 3-4 μεγάλα στρογγυλά ωραία ξύλινα τραπέζια πάλι φερ φορζέ καρέκλες, όμως ο θόρυβος της κίνησης και η ζέστη μας απέτρεψε από το να καθίσουμε εκεί.

Επιλέξαμε λοιπόν το πατάρι καθώς στον κάτω εσωτερικό χώρο έχει μόνο ψηλά σκαμπό με πάγκο κατά μήκος της τζαμαρίας που βλέπει στη στοά και θέλαμε περισσότερη άνεση. Ήταν πολύ ωραία επάνω, ήσυχα, δροσερά και με ωραία μουσική. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι κάποια στιγμή ανέβαινε μυρωδιά από την κουζίνα με αποτέλεσμα φεύγοντας να έχουν μυρίσει τα ρούχα μας.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, παρότι θεωρείται self service το εστιατόριο. Δηλαδή παραγγέλνεις, πληρώνεις, κάθεσαι και σε φωνάζουν (αυτό καταλάβαμε). Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, μας έλυσε απορίες, μας πρότεινε πιάτα και παρότι περιμέναμε ότι θα μας φώναζαν για να πάρουμε τα πιάτα, μας τα ανέβασε η ίδια. Επίσης κάτι σημαντικό που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση είναι ότι θέλαμε να δοκιμάσουμε vegan γλυκό και ενώ μας είπε ότι έχουν τελειώσει όλα, είδα κάτι cup cakes στη βιτρίνα που έγραφε ότι είναι vegan. Όταν τη ρώτησα αν μπορούμε να πάρουμε από αυτά, μου απάντησε ότι δεν μας τα πρότεινε γιατί δεν ήταν φρέσκα! Αυτό είναι από τις σπάνιες φορές που συμβαίνει και το εκτιμήσαμε ιδιαιτέρως.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Πίτα ημέρας με αλεύρι Ζέας και μελιτζάνα χ 3,5€

Την επιλέξαμε αντί του λαχταριστού μουσακά ο οποίος είχε τελειώσει δυστυχώς. Ήταν πολύ καλή εμφανισιακά και ποσοτικά όμως στη γεύση της έλειπε κάτι που θα της έδινε περισσότερη ένταση. Ίσως έπαιξε ρόλο και το φύλλο το οποίο είχε ζεσταθεί ελαφρώς πριν μας σερβιριστεί και είχε μαλακώσει οπότε ίσως έχασε κάποιους πόντους κι από εκεί.

- Νιόκι από κινόα με λευκή σάλτσα και μανιτάρια χ 10€

Επιλέξαμε τη vegan εκδοχή με κρέμα γάλακτος καρύδας και vegan παρμεζάνα. Το συγκεκριμένο πιάτο έχει επίσης σήμανση ότι δεν έχει γλουτένη. Ένα λαχταριστό εμφανισιακά και γευστικά πιάτο το οποίο είχα σταμπάρει όπως ο κυνηγός το θήραμά του… από την σελίδα τους στο fb και μου είχαν τρέξει τα σάλια.

- Ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας χ 12€

Ένα πιάτο όνειρο με ρύζι αρμπόριο, λευκό κρασί, vegan παρμεζάνα και μυρωδικά μεταξύ αυτών και κρεμμύδι ξερό. Αν άλλαζα κάτι σε αυτό το πιάτο θα ήταν το κρεμμύδι. Ήθελα να μην το καταλαβαίνω στο δόντι. Ιδιοτροπία δική μου αυτή αλλά αν ήταν περασμένο στο multi θα ήταν τέλειο για το γούστο μου. Κατά τα άλλα ήταν αψεγάδιαστο.

- Πιτόγυρος χ 5€

Άφησα το καλύτερο για το τέλος. Βασικά όλα τα πιάτα ήταν άρτια, σε καλές μερίδες και γευστικότατα. Απλά στο πιτόγυρο εστιάσα όλο μου τον ενθουσιασμό καθώς δεν πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσε κάποια πρώτη ύλη να προσομοιάζει τόσο πολύ με κανονικό (κρεατένιο) σουβλάκι.

Λοιπόν, ήρθε πάνω σε ξύλινη βάση με συνοδεία ενός μπολ με μπόλικες πατάτες με τη φλούδα τους και μυρωδικά κι ένα μπολ με σάλτα ντομάτας τύπου κέτσαπ. To βασικό υλικό είναι το κεμπάπ σόγιας το οποίο ήταν κομμένο σε καρέ και μαριναρισμένο σε σόγια σος. Αυτό βέβαια το έκανε αρκετά αλμυρό, παρότι δεν υπήρχε καθόλου προσθήκη αλατιού απ’ ότι μας είπαν, παρόλα αυτά ήταν πεντανόστιμο. Είχε επίσης ντομάτα και σως από vegan μαγιονέζα. Ήταν αποκάλυψη πραγματικά. Και μπορεί τα 5 ευρώ να ακούγονται πολλά για σουβλάκι όμως με τα γενναιόδωρα συνοδευτικά του αποτελεί ένα πλήρες και χορταστικό γεύμα.

Με νερό σε μπουκάλι δικό τους πληρώσαμε για το παραπάνω υπερπλήρες γεύμα 30,50€ ήτοι 15,25€/άτομο και πραγματικά φύγαμε σκασμένοι. Θέλαμε να δοκιμάσουμε και γλυκό όμως πέσαμε στην τελευταία μέρα θερινού ωραρίου τους οπότε τους πετύχαμε λίγο πριν το κλείσιμο κι έτσι είχαν τελειώσει όλα. Καλύτερα όμως γιατί αυτό αποτελεί αφορμή για επανάληψη και σύντομα μάλιστα.

Συμπερασματικά το Ηealthy bites παρουσιάζει πρωτότυπες, ενδιαφέρουσες και γευστικότατες προτάσεις απευθυνόμενο όχι μόνο σε vegetarian και vegan κοινό, αλλά και σε όλους εκείνους που απλά θέλουν κάτι διαφορετικό, πιο υγιεινό, πιο light είτε σ’ εκείνους που νηστεύουν ή για λόγους ειδικής διατροφής αναζητούν συγκεκριμένες πρώτες ύλες (gluten free etc) ή ακόμα και σ’ εκείνους που απλά μπούχτισαν από το κρέας… και θέλουν κάτι άλλο!

Προσωπικά μου αρέσει αυτή η “στροφή” που γίνεται τον τελευταίο καιρό με αργούς αλλά σταθερά αυξανόμενους ρυθμούς στον γαστρονομικό χάρτη με όλο και περισσότερες αξιόλογες προτάσεις (avocado, healthy bites, lime bistrot κ. α. ) καθώς θεωρώ ότι βρισκόμαστε στην εποχή των άκρων και της υπερκατανάλωσης (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου από αυτό), πράγμα που πιστεύω ότι δεν είναι καλό. Παρατηρώ δε, ότι για παράδειγμα σε περιόδους νηστείας μέχρι πρότινος (ευτυχώς τείνει ν’ αλλάξει αυτό τα τελευταία χρόνια) υπήρχαν εξαιρετικά περιορισμένες επιλογές στον κατάλογο ενός εστιατορίου, σε σημείο που καμιά φορά αισθανόσουν ότι έπρεπε ν’ απολογείσαι γιατί δεν ήθελες ν’ αρτυθείς.

Επιπλέον φαντάζομαι πόσο άσχημο θα είναι αυτό για τους ανθρώπους που για διάφορους προσωπικούς λόγους έχουν διακόψει για πάντα την κατανάλωση κρέατος ή και των παράγωγών του κι έχουν επιλέξει χορτοφαγική διατροφή.

Αν λοιπόν ανήκετε σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες ή τέλος πάντων μπορείτε και να ζήσετε σε μία έξοδό σας χωρίς κρεατοφαγία, αν πιστεύετε πως μια συνταγή μπορεί να γίνει ακόμα και πιο νόστιμη από ένα κρεατοφαγικό πιάτο, τότε αξίζει να περάσετε από το Ηealthy bites γιατί σας διαβεβαιώνω… ότι γίνεται. Αν πάλι δεν το πιστεύετε… μια δοκιμή θα σας πείσει.

20 Σεπ 2018

Ένα update μετά από επτά ολόκληρα χρόνια για τις Βαρκούλες είναι απαραίτητο. Τόσα είναι άλλωστε και τα χρόνια που μετρώ σαν χρήστης αυτού εδώ του site. Ήταν η τέταρτη μόλις κριτική για την ψαροταβέρνα αυτή. Από τότε έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα… ιδιοκτησία, μάγειρες, προσωπικό. Τι δεν έχει αλλάξει; Ευτυχώς η ποιότητα και οι καλές γεύσεις.

Για να τα πάρω με τη σειρά θα ξεκινήσω αντιγράφοντας ένα κομμάτι από την τότε κριτική μου. «Μικρό, συμπαθητικό, συνοικιακό ταβερνάκι, σε σοκάκι της Ν. Ιωνίας που δεν το "πιάνει το μάτι σου" αλλά ακόμα και καθημερινές είναι γεμάτο»!!! Αυτά εξακολουθούν να ισχύουν.

Ο μέσα χώρος σε δύο επίπεδα είναι ευχάριστος με θαλασσινές νότες αφού φινιστρίνια, μεταλλικοί γλάροι, βότσαλα και άγκυρες συνθέτουν τα κύρια διακοσμητικά στοιχεία.

Στην εξυπηρέτηση θα είμαι λίγο αυστηρή αυτή τη φορά. Και όχι σε ότι έχει να κάνει με τα παιδιά που την τρέχουν με περισσή προθυμία και ταχύτητα. Αλλά σε ότι έχει να κάνει με τον Θέμη που είναι ο ιδιοκτήτης και μάγειρας παράλληλα. Ναι μεν είναι ευγενικός και δείχνει επίσης υπέρ πρόθυμος να εξυπηρετήσει τους πάντες, όμως κρίνοντας από κάποιες βασικές λεπτομέρειες από προσωπική πάντα εμπειρία έχω την αίσθηση ότι σε κάποια πράγματα εθελοτυφλεί καθώς παρά τις επισημάνσεις, σε βάθος χρόνου, κάποια πράγματα παραμένουν ίδια.

Δύο πράγματα λοιπόν θα μειώσουν την βαθμολογία μου σε αυτή την κατηγορία,
α) Το ψωμί που μετά λύπης μου και παρά τις προσωπικές επισημάνσεις κατά το παρελθόν εξακολουθεί να το χρεώνει χ 1,20€/άτομο χωρίς προηγουμένως έστω να ερωτηθούμε αν το θέλουμε. Και θεωρώ πως είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να εισπράττει 10 plus ευρώ από κάθε 10μελή για παράδειγμα παρέα, για ένα ψωμί που αφενός μεν δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον να παρουσιάσει και αφετέρου δεν έχει καν συνοδευτικό ντιπάκι όπως διαπίστωσα στην πρόσφατη επίσκεψη.

β) Το γεγονός ότι οι μερίδες έχουν μικρύνει σε σχέση με παλαιότερα και ειδικά σε πιάτα που δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο… όπως τα υπέροχα κολοκυθάκια. Κάποτε σερβίρονταν σε μεγάλη οβάλ πιατέλα και τώρα σε πιάτο ορεκτικού. Δεν πιστεύω ότι έχουν τραγικό κόστος ώστε να μην κρατήσει την ίδια ποσότητα.

Στην τελευταία επίσκεψη άτομα 2, την πρώτη του Σεπτέμβρη παραγγείλαμε:

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε στικς χ 4€

Η ωραιότερη εκδοχή κολοκυθιών κατά τη γνώμη μου. Τραγανά sticks με καλό τηγάνισμα χωρίς καμία αίσθηση λαδίλας, αντικαθιστούν άνετα τηγανιτές πατάτες και αποτελούν σταθερή αξία στις Βαρκούλες. Παλαιότερα είχαν και λίγο άνηθο που τους ταίριαζε πάρα πολύ και κακώς αφαιρέθηκε πιστεύω. Συνοδεύονται από ντιπ γιαουρτιού που εμείς παραλείψαμε λόγω νηστείας. Η μερίδα όμως -όπως προανέφερα- έχει μικρύνει χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου. Φάουλ.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3€

Σωστό τηγάνισμα κι εδώ, χρυσαφένιες και τραγανές, σε ίδιο πιάτο και ποσότητα με τα κολοκύθια.

- Χταποδοκεφτέδες χ 5€

Άλλη μια σταθερή αξία που αποτελεί και πολύ ωραίο ξεκίνημα. Ισχύει ό, τι και πριν χρόνια… είναι τόσο νόστιμοι και αφράτοι που αν σου κλείσουν τα μάτια και δεν σου πουν τι είναι, τους περνάς άνετα για κλασσικούς κρεατένιους κεφτέδες. Πέντε στο σύνολο τεμάχια με το λεμονάκι τους.

- Μύδια αχνιστά χ 5€

Μπόλικος και γευστικός ζωμός, ελάχιστα σκορδάτος τόσο που δεν ενοχλεί ούτε κι εμένα, που με την προσθήκη του λεμονιού που τα συνοδεύει αποτελούν τον τέλειο μεζέ για το ούζο. Καλή η τιμή τους όμως και εδώ διαπίστωσα σμίκρυνση της μερίδας…

- Καλαμάρι τηγανιτό χ 8€

Ωραίο τηγάνισμα, αφράτο και νόστιμο.

- Κριθαρότο γαρίδας χ 15€

Άριστο βράσιμο στο κριθαράκι, άψογο χύλωμα, ξεχωριστή γεύση και αρκετά ενδιαφέρουσα. Αυτό που σίγουρα το κάνει να διαφέρει από τα άλλα είναι η προσθήκη τυριού στο δέσιμο που παρόλα αυτά προσωπικά το θεωρώ περιττό σε ένα πιάτο θαλασσινών. Για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε ότι η ποσότητα του τυριού ήταν τέτοια που “καπέλωνε” τη γεύση των θαλασσινών. Σερβιρίστηκε μέσα σε μεγάλο, οβάλ, οστρακοειδές σερβίτσιο με τέσσερεις ευμεγέθεις γαρίδες που όμως είχαν μάλλον παραβράσει.

Στο σημείο αυτό θα σημειώσω ένα μεγάλο φάουλ που θα χρεωθεί ο κύριος που μας πήρε την παραγγελία. Ενημερώσαμε από την αρχή ότι νηστεύουμε και ενώ σε όλα μας έδειξε πως το πρόσεξε και το σημείωσε, ποτέ δεν μας ανέφερε πως έχει τυρί το κριθαρότο.
Δεν είπαμε τίποτα (πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο) και κάναμε τους χαζούς γιατί μας είχε αγγίξει το πνεύμα της καλοσύνης και είπαμε την αμαρτία να την επωμιστούμε γενναιόδωρα εμείς χωρίς να το κάνουμε θέμα και να φέρουμε σε δύσκολη θέση τον υπάλληλο. Αλλά έτσι για την ιστορία… το καταλάβαμε. Δεν έφτασε ακόμα η ώρα που δεν καταλαβαίνουμε τι μας ταΐζουν.

Ήπιαμε ένα μπουκαλάκι ούζο Πλωμάρι για το οποίο δεν μας έφεραν τιμοκατάλογο (κι αυτό φάουλ) αλλά από τον τελικό λογαριασμό και δια της ατόπου απαγωγής πρέπει να χρεώνεται γύρω στα 7€.

Να σημειώσω εδώ ακόμα κάποια πιάτα που αξίζει να δοκιμάσετε στις Βαρκούλες και είναι το άριστα τηγανισμένο γαριδάκι Σύμης, η τέλειας υφής και γεύσης φάβα, το θράψαλο ψητό, τα όστρακά του γενικά (πετροσωλήνες, γυαλιστερές κτλ), τα χόρτα του που πάντα έχουν σωστό βράσιμο κ. α. Για φρέσκο ψάρι δε μπορώ να σας πω εγώ καθώς συνήθως πηγαίνουμε περιόδους νηστείας και περιοριζόμαστε στα θαλασσινά.

Πληρώσαμε 49,50€ ήτοι 24,75€/άτομο για τα παραπάνω χωρίς κανένα κέρασμα λόγω νηστείας. Συνήθως κερνάνε κάποια γλυκάκια στο τέλος, παρόλα αυτά ένα φρούτο ή έστω ένα λικεράκι ή μια ρακή βρε αδερφέ ως εναλλακτική μιας και η καταγωγή του Θέμη είναι από την Κρήτη, θα ήταν μια πολύ καλή και φιλόξενη κίνηση προς αυτούς που δεν θέλουν να αρτυθούν.

Εν κατακλείδι οι Βαρκούλες είναι μια αξιόλογη ψαροταβέρνα στην περιοχή της Νέας Ιωνίας γι’ αυτό και παρά το μη κεντρικό σημείο στο οποίο βρίσκεται έχει καταφέρει από την αρχή της λειτουργίας να ριζώσει στην περιοχή και έχει εδραιωθεί τόσα χρόνια. Έχει αρκετές επιλογές σε πρώτα αλλά και κυρίως πιάτα που πάντα είναι καλής ποιότητας και πολύ καλής εκτέλεσης. Αν προσεχθούν και οι λεπτομέρειες που ανέφερα παραπάνω τότε θα μπορώ να βάλω την απόλυτη βαθμολογία σε όλους τους τομείς. Μέχρι τότε και εφόσον σας βγάλει ο δρόμος σας δοκιμάστε το.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

04 Σεπ 2018

Καλό Φθινόπωρο επισήμως πια!

Τέσσερεις καλές κριτικές από νέους σχετικά χρήστες για μια πολύ φρέσκια άφιξη μόλις δύο μηνών. Με βεβαιότητα μόλις 43% δεν ξέρω το γιατί, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή το Κάππα.

Επιστροφή από διακοπές μετά το πρώτο 20ημερο του Αυγούστου και η Αθήνα ακόμα άδεια. Οι ασφαλείς επιλογές δεν ήταν και πολλές αφού τα περισσότερα εστιατόρια κλείνουν τουλάχιστον για το 10ήμερο από τον 15Αύγουστο και μετά. Είπα θα πάμε κι ό, τι γίνει.

Επίσκεψη λοιπόν 25/8/2018 άτομα δύο μαζί με το τετράποδο κοριτσάκι μας, αφού προηγουμένως είχαμε ρωτήσει και μας είχαν δώσει το πράσινο φως για να καθίσουμε στην αυλή. Η Προδίκου είναι ένα μικρό κάθετο στενάκι πλησίον της Ιεράς οδού, που συνδέει την Κεραμεικού με την Λεωνίδου. Δεν περνάς εύκολα από κει, παρά μόνο ψάχνοντας για παρκάρισμα. Πλέον, έχεις ακόμα έναν πιο σοβαρό λόγο να περάσεις και να κάνεις και στάση… το Κάππα.

Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος, όμορφος, ζεστός και φροντισμένος. Από τη στιγμή που θα μπεις στο εσωτερικό του, μέχρι να φτάσεις στην πίσω πανέμορφη, πεντακάθαρη και λουλουδάτη αυλή, ένα χαμόγελο ευχαρίστησης και γαλήνης έχει καρφιτσωθεί στο πρόσωπό σου. Και ήδη έχεις πολύ καλό προαίσθημα για την συνέχεια.

Στο εσωτερικό υπάρχει διάχυτος ρομαντισμός με παλαιά έπιπλα αξιοποιημένα με πολύ γούστο και μεράκι. Ανάμεσα στα σκρίνια, τους καθρέφτες και τα vintage κάδρα, μας τράβηξε την προσοχή ένα παμπάλαιο ψυγείο πάγου! Εξωτερικά μοιάζει με έπιπλο, η κάνουλα όμως με το βρυσάκι περίπου στο μέσον του και το πορτάκι με το χερούλι από κάτω μας έκανε να ρωτήσουμε τι ακριβώς είναι. Τότε μας εξήγησαν ακριβώς τη χρήση που είχε παλιά και το άνοιξαν για να δούμε τον τρόπο με τον οποίο τοποθετούσαν τις πλάκες πάγου για να έχουν δροσερό νερό αλλά και για να αποθηκεύουν διάφορα ευπαθή προϊόντα… πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

Οι τουαλέτες αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από το ωραίο ρετρό πλακάκι σε γκρι αποχρώσεις και τα όμορφα καλαθάκια, ήταν πεντακάθαρες! Απ’ έξω ακριβώς και πριν την είσοδο σε αυτές, δύο ξύλινες παλιές πόρτες με πλεκτά κουρτινάκια, έχουν χρησιμοποιηθεί έξυπνα ως διαχωριστικός διάδρομος θα έλεγα από τον υπόλοιπο χώρο.

Η αυλή που φιλοξενεί περίπου 10-11 ξύλινα τραπεζοκαθίσματα μεταξύ των οποίων κι έναν πολύ ωραίο παλιό καναπέ, μπορώ να πω ότι είναι μια από τις πιο φροντισμένες και όμορφες που έχω συναντήσει σε εστιατόριο. Σε γκρι αποχρώσεις, γεμάτη βασιλικούς, ελίτσες φωτισμένες και άλλα όμορφα φυτά, πατζούρια παλιά ξύλινα σε έντονες αποχρώσεις για αντίθεση, κηροπήγια και άλλα διακοσμητικά. Το οίκημα που φαίνεται στο τέρμα της αυλής προφανώς κάποτε ήταν σπίτι και υποθέτω πως πλέον λειτουργεί ως αποθηκευτικός χώρος ή κάτι τέτοιο, παρόλα αυτά τα πορτοπαράθυρά του έχουν αξιοποιηθεί και αυτά κατάλληλα με όμορφα κουρτινάκια και μέσα ο κατάλληλος φωτισμός δίνει την αίσθηση ότι πρόκειται για μια κατοικίσιμη οικία. Όλη αυτή η ατμόσφαιρα σε συνδυασμό με την πολύ ωραία έντεχνη μουσική προσδίδουν ένα πολύ ζεστό και χαλαρωτικό κλίμα.

Η εξυπηρέτηση υποδειγματική! Από το καλωσόρισμα μέχρι το καληνύχτισμα μας αντιμετώπισαν με ευγένεια, προθυμία και θέρμη. Κανένα παράπονο πραγματικά. Μέχρι και μεζέ για τη Μόκα μας, μας έφεραν!

Ο κατάλογος έχει αρκετά αξιόλογες προτάσεις ανάμεσα σε 10 κρύα πιάτα για αρχή όπως σαλάτες, αλοιφές κτλ, 15 ζεστά πιάτα (ορεκτικά και κυρίως) καθώς και κάποια πιάτα ημέρας. Θα βρείτε επίσης κοκτέιλ, καφέ και γλυκό.

Μεταξύ αυτών και μετά από το κέρασμα της chef (μια εξαιρετική κρύα αρωματική ντοματόσουπα σε μεγάλα σφηνοπότηρα), εμείς επιλέξαμε:

- Φάβα με λουκάνικο Ταϋγετου χ 4,50€

Σερβιρίστηκε ζεστή με λαδάκι, μαϊντανό και φρέσκο κρεμμυδάκι που της έδινε σίγουρα πόντους σε σχέση με το ξερό που συνήθως τη σερβίρουν οι περισσότεροι (προσωπικά την παραγγέλνω πάντα χωρίς κρεμμύδι για να καταλάβετε). Το λουκάνικο καλής ποιότητας ήπιο σε ένταση και σε γενναιόδωρη ποσότητα, δεν έκανε απλά τον κομπάρσο. Πολύ καλή επιλογή αν και προσωπικά θα μου άρεσε κι ένα πιο έντονο ή πικάντικο λουκάνικο.

- Καβουρμάς με τηγανίτα πατάτας και αυγό μάτι χ 7,50€

Εξαιρετικός μεζές για τη μέση. Καλής ποιότητας καβουρμάς πάνω σε στρώσεις ψιλοκομμένης σε στικς πατάτας που έδινε μια crunchy υφή στις μπουκιές μας με λίγη ντοματούλα και πολλά μυρωδικά ανάμεσα. Από πάνω το αυγό μάτι είχε ψηθεί μαεστρικά έτσι ώστε να είναι αρκούντως μελάτο και να “βουτσαλάει” στη δική μου διάλεκτο. Θεός!
Κάπου εκεί φυσικά ζητήσαμε και το ψωμάκι (χ 1€) που στην αρχή -ερωτώμενοι- αρνηθήκαμε… οπότε κατέφθασε περασμένο λίγο από το φούρνο για να γίνει κι αυτό τραγανό και καταλαβαίνετε τι ακολούθησε.

- Συκώτι ψητό ταλιάτα σε σάλτσα δεντρολίβανο χ 7€

Πρωτότυπη εκδοχή, κομμένο σε λεπτές φέτες το συκώτι που είχε άριστο ψήσιμο, τέτοιο που παρά το λεπτό του πάχος δεν είχε χάσει ούτε τους χυμούς του, ούτε τη γεύση του. Το συνόδευαν ανάμεσα φέτες από ντοματίνια και φρέσκα μυρωδικά. Τα μυρωδικά και το πέστο δεντρολίβανου που είχε σίγουρα και κάποιο όξινο στοιχείο (ξύδι ή λεμόνι ενδεχομένως) έδωσε σαφέστατα ακόμα περισσότερους πόντους στη γεύση.

- Κριθαρότο με κολοκυθάκι, γιαούρτι αρωματισμένο με δυόσμο και κοτόπουλο χ 8,50€

Πιάτο ημέρας που σίγουρα αξίζει να μπει στις μόνιμες επιλογές του καταλόγου. Πρώτη επιλογή μας ήταν το ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας αλλά μας κέρδισε το δεύτερο στην περιγραφή ως κάτι πιο ιδιαίτερο που επιβεβαιώθηκε και από τον σερβιτόρο τον οποίο ρωτήσαμε αλλά και από την δοκιμή φυσικά σε δεύτερη φάση.

Σωστό χύλωμα στο κριθαρότο με νότες δροσιάς από το γιαούρτι και γεμάτο αρώματα από τον δυόσμο. Το πιάτο αυτό θα μπορούσε άνετα να σταθεί και χωρίς το κοτόπουλο που παρόλα αυτά ήταν καλοψημένο και ζουμερό. Αν κάτι ήθελα σε αυτό το πιάτο θα ήταν λίγο περισσότερο αλάτι και ένα λεπτό λιγότερο βράσιμο στο κριθαράκι.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με παλαιωμένη γραβιέρα και λιαστή ντομάτα χ 9,50€

Αφρός! Αν θυμάμαι καλά ήταν το πιάτο που μας είπαν ότι ψήνεται σε σου βιντ (δηλαδή σε κενό αέρος) και τελειώνει στο φούρνο (ή μήπως στο τηγάνι; Νομίζω το πρώτο αλλά μη σας σας γελάσω κι όλας). Από τα πλέον μαλακά κομμάτια του συγκεκριμένου τύπου κρέατος που έχω δοκιμάσει, το οποίο είναι πανεύκολο να γίνει στεγνό σαν σόλα. Το άρωμα της παλαιωμένης γραβιέρας με την οποία ήταν γεμισμένο ίσως ξενίσει κάποιους γιατί είναι αρκετά ιδιαίτερο. Κάποιοι άλλοι σίγουρα θα το λατρέψουν. Συνοδεύτηκε με πεντανόστιμες πατάτες κυδωνάτες και μια κόκκινη σάλτσα μάλλον πιπεριάς αν θυμάμαι καλά. Ένα πάρα πολύ καλό και άρτιο πιάτο.

Ήπιαμε μια μπύρα Μάμος (προέλευση Πάτρα) 500ml x 3€ που πρώτη φορά δοκίμασα και μου φάνηκε καλή, έναν espresso για τη χώνεψη (ο οποίος τώρα που βλέπω την απόδειξη αναλυτικά δεν χρεώθηκε) και νερό βρύσης που έρχεται άμεσα στο τραπέζι χωρίς διαπραγματεύσεις.

Από τα γλυκά (που δεν είδαμε στον κατάλογο) αλλά ήταν αρκετά και είναι όλα δική τους παρασκευής απ’ ότι μας πληροφόρησαν, δοκιμάσαμε ένα

- Μιλφέιγ χ 4,50€

Ωραία εμφάνιση, πολύ καλή η γεύση της κρέμας με το φύλλο τραγανό μεν απλά θα το ήθελα λίγο πιο αφράτο, το βρήκα ελαφρώς σκληρό στο κόψιμο. Παρόλα αυτά ήταν μια αξιοπρεπέστατη εκτέλεση και σε πάρα σε πολύ καλή τιμή.

Ο λογαριασμός ήρθε μαζί με κερασμένο λικέρ μαστίχας στα 45,50€ ήτοι 22,75€/άτομο για ένα υπέροχο και πλουσιότατο δείπνο από το οποίο φύγαμε άκρως ικανοποιημένοι και κυριολεκτικά σκασμένοι καθώς οι μερίδες εκτός από ποιοτικά άριστες και γευστικές είναι και πολύ γενναιόδωρες.

Συμπερασματικά θεωρώ ότι το Κάππα αποτελεί μια εξαιρετική πρόταση που έχει πάει ένα βήμα παρακάτω τόσο αισθητικά, όσο και γαστρονομικά σε σχέση με τις υπόλοιπες - alternative κατά το πλείστον- επιλογές στην ευρύτερη περιοχή. Για μένα, αν και ίσως είναι πολύ νωρίς, τολμώ να πω ότι έχει ήδη μπει στο top τρίγωνο των επιλογών μου (Κεραμεικού-Μεταξουργείου) μαζί με τη Μπέμπα και το Ρακόρ. Πιστεύω πως δεν θα διαψευστώ στην πορεία, άλλωστε με ένα τόσο δυνατό ξεκίνημα, με τόσο όμορφη διάθεση και προσπάθεια είναι πολύ δύσκολο. Ανυπομονώ να πάω ξανά για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα πιάτα που είδα στον κατάλογο. Δηλώνω ενθουσιασμένη και για τον λόγο αυτό θα βάλω την υψηλότερη βαθμολογία μου για την όλη προσπάθεια. Πιστεύω ότι το Κάππα, ήρθε για να μείνει… και θα μείνει. Γιατί η καλή μέρα… απ’ το πρωί φαίνεται!