salaxi013

Μέλος από: Σεπ 2009

09 Μαι 2016

Ένα μεσημέρι Κυριακής μετά από μια ωραία βόλτα στην παραλιακή καταλήξαμε στο Μπαρ Μπεε Κιου για να δοκιμάσουμε επιτέλους ένα από τα καλύτερα burger της Ελλάδας ή και του κόσμου όπως με ενημέρωσε ένας φίλος ότι έχει γραφτεί σε κάποιο ξένο sait.

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι για να φας εδώ πρέπει να περιμένεις σε ουρά και μάλιστα πολύ! Παρά πολύ!!! Δλδ εμείς που ήμασταν τυχεροί και θέλαμε τραπέζι για 7 άτομα περιμέναμε μόλις 1,5 ώρα... Άλλες παρέες περίμεναν πάνω από 2 ώρες για κάτσουν.
Αφού με τα πολλά κάτσαμε μας έφεραν τους καταλόγους που είναι ακριβός ο κατάλογος που δεν μου αρέσει να βλέπω σε μαγαζί, τίγκα στην φωτογραφία, τίγκα στο χρώμα και στις διαφορετικές γραμματοσειρές, το ξέρω ότι αυτό σε πολύ κόσμο μπορεί να περνά απαρατήρητο αλλά έμενα αυτό το πράγμα με ζαλίζει και με μπερδεύει στην ανάγνωση του.

Με την προηγούμενη τελεία τελειώνουν και ότι κακό μπορούσα να πω για αυτό το μαγαζί...

Από την στιγμή που δώσαμε την παραγγελία μέχρι την στιγμή που σερβιριστήκαμε πέρασαν μόλις 15 με 20 λεπτά (πολύ καλός χρόνος αν σκεφτείς το πόσο κόσμο είχε και ότι όλα φτιάχνονται στο χέρι και είναι τα πάντα ολόφρεσκα).
Τα burger που πήραμε όλα ήταν εξαιρετικά και σε τεράστιες μερίδες, με πολύ σωστά ψημένα μπιφτέκια ωραίες τραγανές πατάτες και πολύ καλούς συνδυασμούς.
Τα λεφτά που πληρώνεις τα αξίζουν πραγματικά μέχρι το τελευταίο cent. Με λίγα λόγια μπράβο σας... Ανταποκρίνεται πραγματικά στην φήμη τουι.

Όσο για τα δυο αρνητικά σχόλια που έκανα παραπάνω είναι νομίζω απλά η λεπτομέρια που λείπει για να πάρει το απόλυτο 4 στην κατηγορία του. Για το θέμα της αναμονής δεν ξέρω πως θα μπορούσε να διορθωθεί γιατί πραγματικά είναι τόσο μεγάλος ο όγκος που δεν σου αφήνει και πολλές εναλλακτικές! Όσο γι τον κατάλογο απλά είναι μια δικιά μου ιδιοτροπία.

ΥΓ Αν διαβάζει την κριτική κάποιος υπεύθυνος του εστιατορίου θα ήθελα να τον παρακαλέσω να ανοίξουν ένα μαγαζί προς Περιστέρι μεριά!!! Έτσι για να μπορούμε και εμείς τον Δυτικών προαστίων να έχουμε την ευκαιρία να το επισκεπτόμαστε συχνότερα...

06 Μάρ 2016

Στο Τζάκι βρέθηκα μια Κυριακή μεσημέρι μετά από μια βόλτα στην Πάρνηθα, καθώς δεν είχα διαβάσει κρητικές δεν ήξερα τη να παραγγείλω και τη να περιμένω από την κουζίνα του.

Μόλις μπήκαμε στην ταβέρνα ένας σερβιτόρος μας έβαλε στο τραπέζι και μας πήρε παραγγελία στα γρήγορα χωρίς μπλοκάκι και χωρίς ούτε καν να επαναλάβει την παραγγελία, πήραμε μια φέτα, μια σαλάτα λάχανο καρότο, μια πατάτες, ένα λουκάνικο και μισό κιλό παϊδάκια.

Καθώς περιμέναμε να μας σερβίρουν βγαίνει από την κουζίνα ένας σερβιτόρος με των δίσκο φορτωμένο με διάφορα ορεκτικά σαλάτες και πατάτες, όπως πέρασε με ταχύτητα αστραπής από το οπτικό μου πεδίο μου φάνηκε ότι η μερίδες ήταν λίγο μεγάλες, ξάφνου βγαίνει κι άλλος ξανακοιτώ για να σιγουρευτώ και τη να δω??? Όχι φίλοι μου δεν ήταν μεγάλες ήταν τεράστιες.

Γυρνάω στην στην γυναίκα μου και της λέω:
-Κοίτα, κοίτα της μερίδες!!!
-Μήπως είναι 2 ή 3 μερίδες μαζί???
-Μακάρι, της απαντώ γιατί αλλιώς έχουμε παραγγείλει πάρα πολλά για 2 άτομα.

Δεν πρόλαβα να τελειώσω την κουβέντα μου και έρχονται τα ορεκτικά μας.

Σαλάτα λάχανο καρότο άνετα για 6 άτομα!
Πατάτες? σαν 3 μην πω και 4 μερίδες μιας μέσης ελληνικής ταβέρνας!
Η φέτα χωρίς πραγματικά να υπερβάλω καθόλου ήταν 500 με 600 γραμμάρια!!!
Το ψωμί ήταν κομμένο σε φέτες ίσα με δυο μεγάλες αντρικές παλάμες και έρχεται και το λουκάνικο που ήταν άνετα άλλα 400 με 600 γραμμάρια.

Όλα ήταν φρεσκότατα νόστιμα και το παϊδάκι καλό αλλά... Με τόσο μεγάλες μερίδες έπρεπε να μας προειδοποιήσουν να παίρναμε λιγότερα, ευτυχώς που είχαν κουτιά για πακέτο και πήραμε μαζί μας ότι μπορούσαμε. Την φέτα την τρώγαμε 4 μέρες μετά!!!

Εν κατακλείδι το τζάκι αξίζει να το επισκεφθείς μεγάλη παρέα γιατί έτσι βγαίνει ακριβά! Αν είστε 6 άτομα παίρνεις μία σαλάτα, μια πατάτες μια φέτα, ένα λουκάνικο και είσαι μια χαρά!

06 Μάρ 2016

Επιτέλους άνοιξε και στα λημέρια μου ένα σωστό Burgerάδικο, αρκετές επιλογές σε Burger και συνοδευτικά, με πολύ καλούς συνδιασμούς.

Το μπιφτέκι του πολύ σωστά ψημένο ζουμερό και χορταστικό. Κάλο ψωμάκι καλής ποιότητας υλικά και πολύ καλές τιμές!!! Οι πατάτες πάνε ξεχωριστά, αλλά μια πατάτες για 2 άτομα είναι αρκετές, τραγανές απ' έξω και με την φλούδα τους όπως μου αρέσουν.

Έχω είδει ξεχωρίσει το αγαπημένο μου και είναι το blue cheese. Αν βρεθείτε στην περιοχή δοκιμάστε τα burger του αξίζει!!!

Ένα tip ακόμα, το μαγαζί ανήκει στον γιο του ηθοποιού Παρτσαλάκη Γιώργου.

02 Μάρ 2016

Αν και δεν κινούμε σχεδόν καθόλου σε εκείνα τα μέρη μια Παρασκευή βράδυ βρέθηκα τυχαία στην περιοχή, κουρασμένος και πεινασμένος όπως ήμουν πατάω αλάρμ και σταματώ, ανοίγω από το κινητό το ask4food και βάζω americanstyle και Μαρούσι.

Μόλις είδα τις κριτικές και ότι ήταν τόσο κοντά μου κάνω δεξιά στο πρώτο χώρο που βρήκα, παρκάρω και μπαίνω στο μαγαζί. Σε αυτήν την κατηγορία νομίζω ότι είναι από τα ποίο σωστά διακοσμημένα, τραπέζια και μπάρα στο απόλυτο αμερικάνικο στιλ, αλλά και το ύφος τον εργαζομένων ήταν ανάλογο (φαινόταν βέβαια ότι ήταν λίγο τραβηγμένο, κάπως ψεύτικο).

Το ψωμάκι πολύ μαλακό και αφράτο, το μπιφτέκι σωστά ψημένο και ζουμερό και οι πατάτες ακριβός όπως μου αρέσουν τραγανές απ' έξω μαλακές μέσα!!!

Αν βρεθείτε στην περιοχή αξίζει να το δοκιμάσετε.

02 Μάρ 2016

Ένα απόγευμα Σαββάτου καθώς κάναμε την βόλτα μας στην πλατεία του Χαλανδρίου μας έπιασε μια λιγούρα. Μιας και είχα διαβάσει εδώ καλές κρητικές για των Αγοραστό και στο ''ψωμί και αλάτι'' δεν είχε τραπέζι είπαμε να κάτσουμε.
Μας έβαλαν να κάτσουμε σε ένα αρκετά ευρύχωρο τραπέζι έφεραν τους καταλόγους και μας ενημέρωσαν για τα πιάτα ημέρας.

Πήραμε ένα λαχματζούν το οποίο δεν μας άρεσε και τόσο, μια τηγανιτή πίτα με τυρί αρκετά καλή, ένα γιαουρτλού κεμπάπ το οποίο δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο και τέλος το αρνάκι με των πουρέ πατάτας το οποίο ήταν και αυτό σε μέτρια εκτέλεση.

Εάν κάποιος με ρωτούσε ποίες είναι η αγαπημένες σου κουζίνες πρώτα θα έβαζα την ιταλική και δεύτερη την πολίτικη, έχοντας λοιπών μια μεγάλη εμπειρία από την Πόλη (έχω κάνει αρκετά ταξίδια εως εκεί) και ως σύζυγος Σμυρνιάς (καταγωγής τουλάχιστον) νομίζω ότι θα μπορούσαν να τα πάνε και καλύτερα στις εκτελέσεις των κυρίως.

Το ποίο δυνατό σημείο τους πάντως είναι η εξυπηρέτηση τους!!! Ευγενική και πρόθυμοι χωρίς να είναι κουραστικό ή ψεύτικο το ενδιαφέρων τους.

23 Οκτ 2015

Πριν μερικές μέρες ένα φίλος πρότεινε να πάμε στην Εν Αιθρία για καμία μπύρα αλλά παλαιά, μιας και είχα να πάω πάρα πολλά χρόνια συμφώνησα να βρεθούμε εκεί.

Το μαγαζί από τότε δεν έχει αλλάξει καθόλου, ίδιο και απαράλλακτο με εμφανή την ηλικία του αλλά και την διαχρονικότητα του... Όποιος ξέρει τα Φιλαδέλφεια δεν γίνετε να μην ξέρει την Εν Αιθρία, χρόνια πέρασαν, μόδες άλλαξαν, μαγαζιά έκλεισαν ξανά άνοιξαν και ξανά έκλεισαν, πιάτσες έσβησαν και ξανά φτιάχτηκαν, η Εν Αιθρία όμως έμεινε και όχι απλά έμεινε, έμεινε ίδια και απαράλλαχτη σε όλα της.

Το ίδιο μενού με της ίδιες πάνω κάτω επιλογές + κάποιες μπύρες - κάποιες άλλες, πάντως το σίγουρο είναι ότι θα φας κάποια στάνταρ πράγματα σε μέτριες γεύσεις αλλά θα πιεις ωραίες μπύρες που δύσκολα θα βρεις αλλού.

Καλή επιλογή για το είδος του και σίγουρα εγγυημένη. Άλλωστε τα τόσα πολλά χρόνια στην περιοχή το δικαιώνουν.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη salaxi013.

15 Οκτ 2015

Ένα βραδάκι καθημερινής βρεθήκαμε στην περιοχή της πανόρμου και μιας και το στομάχι είχε φτάσει στην πλάτη είπαμε να κάτσουμε σε κάποιο μεζεδοπωλείο να φάμε.

Οι επιλογές πολλές αλλά μιας και ο καιρός ακόμα το επέτρεπε είπαμε να κάτσουμε έξω, το Μπακαλομάγαζο φαινόταν καλή επιλογή! Και λέω φαινόταν γιατί από φαγητό και από τιμή μας τα χάλασε!

Το μόνο που τρωγόταν ευχάριστα ήταν το μπιφτέκι του και αυτό χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο!

Όσο για την τιμή το έχω ξαναπεί, ακριβό θεωρω κάτι όταν το πληρώνω και δεν ανταποκρίνεται στα λεφτά του!!! 18€ το άτομο για να φάμε τελικά από 1 μπιφτέκι!

10 Οκτ 2015

Λόγο του ότι η κριτική του baron. rouge είναι αρκετά αναλυτική θα μείνω σε ένα δυο σημεία που έχω διαφορετική άποψη.

Πρώτον και κυριότερων μέσα στον τελευταίο χρόνο πήγα 3 φορές για να δοκιμάσω το παγωτό του και της 3 φορές δεν είχε, που από τη καταλαβαίνω μάλλον έχει σταματήσει να φτιάχνει.

Όσο αφορά τα σιροπιαστά του με την πρώτη μπουκιά καταλαβαίνεις την αγνότητα των πρώτον υλών που χρησιμοποιεί, αλλά η γεύση του όπως και η υφή είναι διαφορετική από αυτή των Τούρκικων και Ελληνικών που εμένα μου αρέσουν περισσότερο. Για αυτό και στην γεύση βάζω 2, επίσης νομίζω ότι είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή τους.

03 Οκτ 2015

Τα Καραμανλίνδικα του Φάνη είναι πλέον μέσα στα 3 πιο αγαπημένα μου μαγαζιά! Πρώτον γιατί οι μεζέδες του πραγματικά είναι άπιαστη σε γεύση και ποιότητα, οι επιλογές σε τυριά και αλλαντικά ατελείωτες και ο χώρος σε ταξιδεύει σε κάποια μπακαλοταβέρνα του 50 ή 60. Όποιος βλέπει παλιές Ελληνικές ταινίες καταλαβαίνει τη εννοώ.

Το μαγαζί μπορείς να το βρεις πολύ εύκολα, είναι Σωκράτους και Ευριπίδου γωνία όσο για το παρκάρισμα αν πάτε από της 6 και μετά που όλα τα γύρω μαγαζιά κλείνουν το παρκάρισμα είναι σχετικά εύκολο.

Μπαίνοντας στο μαγαζί το πρώτο πράγμα που βλέπεις είναι η τεράστια βιτρίνα των αλλαντικών και τυριών μαζί με μερικά τραπεζάκια γύρω γύρω. Οι πέτρινοι τοίχοι το ξύλο τα αλλαντικά ντεκόρ (αληθινά και ψεύτικα) που κρέμονται σε συνδυασμό με της υπέροχες μυρωδιές και την μουσική υπόκρουση είναι ο τέλειος τρόπος για να σε μαγεύσει να σε παρασύρει σε μια άλλη εποχή που εμείς η γεννημένοι από το 80 και μετά δεν έχουμε ζήσει!

Στο μαγαζί θα βρείτε πάρα πολλές επιλογές, πάρτε άφοβα ότι σας γυαλίσει στο μάτι από την βιτρίνα ή ότι σας φανεί ενδιαφέρον από τον κατάλογο, μην ξεχάσετε όμως να δοκιμάσετε τα απίστευτα παστρουμαδοπιτάκια και το εξαιρετικό λουκάνικο κεφτέ!!!

Είναι από της λίγες φορές που έχω βάλει καθαρό τεσσάρι (4) και πιστεύω ίσως η μοναδική που δεν θα με διαψεύσει αν κάποιος με εμπιστευθεί και πάει!!!

Συγχαρητήρια συνεχίστε έτσι!!!

ΥΓ. Έχει και μια μικρή αυλή στο πίσω μέρος για τους καπνίζοντες ;-)

02 Οκτ 2015

Ένα καλοκαιρινό απόγευμα μετά την δουλεία μιας και δεν είχαμε φαγητό στο σπίτι πήγαμε με την γυναίκα μου να τσιμπήσουμε κάτι πριν πάμε στο σπίτι.

Χώρος του μαγαζιού είναι πραγματικά πολύ όμορφος με ωραία αυλή και φυτά γύρω γύρω. Στα φαγητά του πραγματικά δεν έχω να προτείνω κάτι που να έφαγα και να ήταν το εξαιρετικό. Η σαλάτα φρέσκια το σαγανάκι καλό και η ποικιλία υποφερτή και από γεύση και από μέγεθος.

Στην εξυπηρέτηση υστερούν λόγο ότι για όλο το μαγαζί που είχε μόλις 4 τραπέζια γεμάτα είχαν 1 σερβιτόρο που ήταν και αργός.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night