rubik

Μέλος από: Ιούλ 2011

09 Δεκ 2017

επιστροφή στο γράψιμο μετά από πολύ καιρό!

Επίσκεψη στις 02/12/2017, 4 άτομα.

Ο χώρος του εστιατορίου ευχάριστος, ζεστός, η διακόσμηση και η ατμόσφαιρα διαφορετική από τα συνηθισμένα (πλέον) εστιατόρια/μεζεδοπωλεία. Καθισαμε στον εξωτερικό (προστατευόμενο και ζεστό) χώρο λόγω καπνίσματος. Στα ηχεία έντεχνη μουσική σε σωστή ένταση.

Η εξυπηρέτηση ήταν κανονική. Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν τόσο όταν μπήκαμε όσο και όταν μας σέρβιραν, ήταν ευγενικά, χαμογελαστά και όλα γινόντουσαν σωστά στο χρόνο τους.

Στο φαγητό,

Πήραμε,

-Σαλάτα με ένα όνομα τύπου φαντεζί (κάτι τέτοιο)
Καλή, δροσερή, σε μεγάλη ποσότητα. Αποτελείται απο ντομάτες κομμένες σε μικρά (λίγο μεγαλύτερα απο ότι φαντάζεστε) κυβάκια, αγγουράκι στο ίδιο σχήμα και διάφορα άλλα λαχανικά μαζι με μία ωραία τυρένια αλοιφή

-Μισό κιλό χοιρινά μπριζολάκια
Προσωπικά τα βρήκα απλά καλά

-Σμυρνέικα σουτζουκάκια
Έρχονται μέσα σε ένα πήλινο, έχει μέσα τρια σουτζουκάκια καλυμμένα με κόκκινη σάλτσα και τυρί απο πάνω. Γευστικά ήταν πολύ ωραία, ίσως η σάλτσα να ήταν παραπάνω γλυκιά από όσο έπρεπε.

-Φωλιά κοτόπουλου
Μία φωλιά απο κανταϊφι με κομμάτια κοτόπουλου (φιλέτο + συκωτάκια) μέσα σε μία ωραία λευκή σάλτσα. Ωραίο

-Τυροκαυτερή
Πολύ ωραία, φαινόταν σπιτική, όχι ιδιαίτερα καυτερή

-Πατάτες τηγανητές
Χωριάτικά κομμένες (και λίγο πιο μεγάλες απο χωριάτικες), φαινόταν ωραίες, αλλά ίσως λόγω μεγέθους μέχρι να τις φάμε όλες (που για όποιον με ξέρει δεν παίρνει και πολύ χρόνο) είχαν "μπαγιατέψει". Ίσως λόγω του μεγέθους τους; Δεν ξέρω.

Ήπιαμε λευκό κρασί

Στο τέλος μας κέρασαν κόρμο, οποίος ήταν μέτριος

Πληρώσαμε περίπου 48 ευρώ

Ωραίο μαγαζάκι, θα το πρότεινα σε κάποιον και μάλλον θα ξαναπήγαινα

12 Δεκ 2016

Επίσκεψη Κυριακή 4/12/2016, 5 άτομα

Ήταν ήδη αργά το μεσημέρι όταν επισκεφτήκαμε την "Τσιπουρομανία"

Ο χώρος, πολύ φιλικός, ζεστός με ωραία χρώματα και ωραίο φωτισμό. Κάποια όργανα έδειχναν ότι πραγματοποιουνται και live (απ΄ότι μάθαμε, τις Παρασκευές και τα Σάββατα).

Η υποδοχή και η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή. Απαντήθηκαν όλες μας οι (μερικές φορές απαιτητικές) ερωτήσεις με το παραπάνω.

Το βασικό όμως, είναι το φαγητό. Εδώ, πριν ξεκινήσετε να διαβάζετε, να σας εξηγήσω, ότι εμείς πήγαμε στην ουσία να πιούμε ένα τσιπουράκι και να φάμε ψαρικά, μετά παρασυρθήκαμε λιγο!

Φαγητό

Ψωμάκι ψημένο, με λαδάκι, ρίγανη και αλάτι, πολύ καλό
Νερό εμφιαλωμένο

1. Σαλάτα με μανούρι

Πολύ ωραία η σαλάτα, δροσερή

2. Πατάτες (x2)

Κομμένες στο χέρι (όπως πρέπει δηλαδή)

3. Σκουμπρί (x2)

Πολύ ωραίο το σκουμπρί (γι'αυτό πήραμε και 2ο). Έρχεται σε αλουμινόχαρτο, μαζι με ντομάτα και κρεμμύδι

4. Θράψαλο

Αν και φαινόταν φρέσκο, προσωπικά δε με ενθουσίασε. Οι υπολοιποι της παρέας έμειναν πολύ ευχαριστημένοι

5. Γαύρος τηγανητός

Ωραίος ο γαύρος, ίσως να ήθελε λίγο παραπάνω τηγάνισμα. Η μερίδα θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη

6. Τηγανητά κολοκυθάκια/Μελιτζάνες

Δε δοκίμασα αλλά τελείωσαν σε χρόνο dt

7. Ψητά λαχανικά

Πάλι δε δοκίμασα, αλλά ήταν ωραία έμαθα

8. Ποικιλία κρεατικών (για 2)

Η ποικιλία είχε μπριζολάκια, μπιφτεκάκια, κοτόπουλο, λουκάνικο και κάποιες πιτούλες. Όλα ήταν ωραία. Μόνο μια παρατήρηση για το μπιφτέκι έχω καθώς (ως γνωστός μπιφτεκάς) μου φάνηκε περίεργο. Μας ενημέρωσαν ότι το μπιφτέκι είναι "ειδική" συνταγή οπότε φαντάζομαι ότι είναι καθαρά θέμα γουστου.
Τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά, ειδικά το κοτόπουλο μου άρεσε πολύ

Ήπιαμε αρκετή ρακί (περίπου 5-6 200ράκια, χύμα, πολύ καλή! )

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκι, παγωτό καϊμάκι και χαλβά.

Συνολικά πληρώσαμε 108,40

Το μαγαζί είναι new entry, μπορώ να πω ότι μας άρεσε πολύ και έχουμε αποφασίσει να το επισκεφτούμε ξανά. Όπως πάντα, θεωρώ ότι αξιζει να στηρίζουμε τέτοιες έντιμες προσπάθειες

04 Οκτ 2016

Επίσκεψη στις 24/9/2016, 4 άτομα

Αναζητώντας το "που θα φάμε πεινάω βρες κάτι" και καθώς βρισκόμασταν κοντά στα Μελίσσια, πρότεινα το ΟΞΥΜΩΡΟΝ καθώς βρίσκεται στη wish list μου αρκετό καιρό ήδη.

Καθίσαμε έξω, το εσωτερικό δεν το είδα τόσο ώστε να μπορώ να προσέξω λεπτομέρειες οπότε θα αναφερθω κυρίως στο εξωτερικό κομμάτι του καταστήματος. Το οποίο, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο είτε σε διακόσμηση, είτε σε κάτι αξιοπρόσεκτο, τα τραπέζια είναι πολύ καλά σε μέγεθος και σε καλή απόσταση μεταξύ τους.

Η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή, ευγενική, με καλές επεξηγήσεις των πιάτων και ήταν εκεί όποτε χρειαζόμασταν κάτι. Μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμί, δε μας το έφερε όπως το φέρνουν οι περισσότεροι, πράγμα που προσωπικά μου έκανε θετική εντύπωση.

Παραγγείλαμε

1. Ντάκο με ξύγαλο που ήταν σαν cheesecake (δε θυμάμαι το όνομα ακριβώς)

Δροσερή και νόστιμη αλλά το πιο ενδιαφέρον ίσως, είναι το στήσιμο της. Έρχεται σε στρώσεις όπου κάτω κάτω έχει θρυμματισμένο ντάκο, από πάνω ξύγαλο και ντομάτες, ελιές κτλ, όλες αυτές οι στρώσεις είναι τυλιγμένες με λεπτές φέτες από αγγούρι

2. Πατάτες

Καλές, στρογγυλές

3. Τυροκαυτερή

Δεν την λες και καυτερή, αλλά ήταν αρκετά καλή

4. Μανιτάρια με δεντρολίβανο

Αυτά άρεσαν σε όλους (ακόμα και σε μένα! ). Σίγουρα δοκιμάστε τα

5. Κεμπάπ μερίδα

Μεγάλη μερίδα, με 4 κομμάτια κεμπαπ τα οποία ήταν πολύ ωραία ψημένα και πολύ νόστιμα. Συνοδεύόταν με πιτούλες καλαμποκιού και πατάτες τηγανητές

6. Ματσάτα φολεγάνδρου με απάκι

Λοιπόν, εδώ ΙΣΩΣ να έχουμε θέμα. Πριν τα παραγγείλουμε, ρώτησα αν είναι όντως ματσατα φολεγάνδρου, αν τα αγοράζουν από κάπου ή αν τα φτιάχνουν οι ίδιοι. Με ενημέρωσαν ότι τους τα στέλνουν από τη Φολέγανδρο.

Θα πω την ειλικρινή άποψη μου καθώς τα ματσάτα φολεγάνδρου τα θυμάμαι ακόμα και τώρα, τόσο μου άρεσαν! Τα συγκεκριμένα, πιο πολύ έμοιαζαν με ταλιατέλες παρά με ματσάτα. Το απάκι σε πολύ γενναία δόση, συνολικά ωραίο πιάτο, αν έλεγε ταλιατέλες νομίζω θα ήταν πιο σωστό.

Θα ξαναπάω φολέγανδρο να φάω ματσάτα και θα επανέλθω για εκ νέου σύγκριση!

7. Κοτόπουλο ψητό

Πάρα πολύ καλό, νόστιμο, πολύ ωραία ψημένο και μαλακό. Συνοδεύόταν με πιτούλες καλαμποκιού και πατάτες τηγανητές

Ήπιαμε νερό και 2-3 μπύρες

Συνολικά πληρώσαμε περίπου 50 ευρώ

Μας κέρασαν τεντούρα και μαστίχα

Για όλα αυτά που φάγαμε και ήπιαμε, θεωρώ άρα πολύ καλή την τιμή τόσο των φαγητών όσο και των υπηρεσιών

24 Σεπ 2016

Επίσκεψη στις 18/9/2016, 2 άτομα

Βασικά, περνούσαμε και είπαμε να κάτσουμε γιατί μας είχε κόψει μια πείνα!

Ο χώρος αρκετά ευχάριστος και αν και τα εξωτερικά τραπέζια με το μαγαζι, τα χωρίζει ένας δρόμος, έχει αρκετή ησυχία.

Η εξυπηρέτηση ήταν και γρήγορη και πολύ καλή. Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενικά, χαμογελαστά και ειλικρινή σε ότι ρωτούσαμε (σε φάση "δεν ξέρω για το τάδε πιάτο, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια, εμένα πχ μου αρέσει πάρα πολύ το τάδε πιάτο") πράγμα που το εκτίμησα ιδιαιτέρως.

Το μαγαζί είναι τύπου "Στα κάρβουνα", οπότε, μπορεί κάποιος να το δει σαν ψητοπωλείο ή σαν ταβέρνα χωρίς ψάρι, ότι επιλέξετε!

Φάγαμε

1. Ντοματοσαλάτα

Πολύ καλή, ειδικά η ντομάτα

2. Τυροκαυτερή

Πολύ καλή, ΠΟΛΥ καυτερή!

3. Μπιφτέκια (τεμάχιο) x2

Ναι είμαι μπιφτεκάς και τα προτείνω ανεπιφύλακτα!

4. Πατάτες τηγανητές

Εντάξει, καλές, αλλά λίγο λαδωμένες, θα πρότεινα να το προσέξουν λίγο αυτό

6. Ξεκοκκαλισμένο μπούτι κοτόπουλο μερίδα

Πολύ νόστιμο το κοτόπουλο, συνοδεύεται με μια σος μουστάρδα-λεμόνι, αρκετά διακριτική. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές

7. Μπιφτέκι κοτόπουλου (1 τεμάχιο)

Πάρα πολύ νόστιμο!

Πληρώσαμε 25 ευρώ περίπου, ήπιαμε νερό

Θα ξαναπάω σίγουρα ακόμα και για να πάρω για το σπίτι!

27 Ιούλ 2016

Επίσκεψη στις 20/7/2016, 4 άτομα

Μετά από αναζήτηση και ψάχνοντας να επισκεφτούμε κάτι νέο, αποφασίσαμε να πάμε προς Ίλιον.

Ο χώρος, πολύ συμπαθητικός, πάνω σε μια πλατεία χωρίς ιδιαίτερη κίνηση. Ο χώρος του κριταμου είναι περιτριγυρισμένος με πολλά φυτά, αρωματικά και μη.

Η εξυπηρέτηση στην αρχή ήταν αρκετά καλή, καθώς το εστιατόριο ήταν σχετικά άδειο. Κατά τη διάρκεια της βραδιάς, το εστιατόριο γέμισε και η εξυπηρέτηση έπεσε αρκετά σε απόδοση, πράγμα αρκετά λογικό. Τι να πρωτοπρολάβεις; Αυτούς που θέλουν ένα νερό; Αυτούς που έρχονται ή αυτούς που περιμένουν τα πιάτα τους; Ντάξει είναι δύσκολο να υπολογίσεις πια το αν θα είσαι γεμάτος ή όχι και καθώς ήταν Τετάρτη, ενδεχομένως να μην είχαν τόσους όσους χρειαζόταν αφού λογικά δε θα ειχαν υπολογίσει να γεμισει το μαγαζί.

Το μενού περιέχει λίγες επιλογές κρεατικών και αρκετά ορεκτικά/σαλάτες. Δε φάνηκε να έχει ψάρια.

Παραγγείλαμε:

1. Σαλάτα Κρίταμο (με κρίταμο και τσαλαφούτι)

Φρεσκότατη, δροσερή, ότι πρεπει! Το τσαλαφούτι είναι ένα κρεμώδες τυρί που είναι πάρα πολύ νόστιμο. Προτείνεται σίγουρα

2. Μανιτάρια

Πραγματικά φανταστικά! Και αυτό το λέει κάποιος που γενικά ΔΕΝ τρώει μανιτάρια. Συνοδεύονται με μια τέλεια σος, δε θα το συζητήσουμε άλλο, να πάρετε!

3. Τυροκαυτερή

Πάρα πολύ καλή, σερβίρεται σε ένα γυάλινο δοχείο τύπου παρμελάδας, να πάρετε

4. Κεφτεδάκια

Πραγματικά θα ήθελα πολύ εδώ να εκθειάσω τα κεφτεδακια όπως εκανα με τα παραπάνω πιάτα, αλλά δε θα το κάνω γιατί δυστυχώς τα βρήκα στεγνά και σα να τους έλειπε κάτι. Θα πρότεινα να άλλαζαν τη συνταγή

5. Πατάτες τηγανητές

Κομμένες στο χέρι, πάρα πολύ καλές και πολύ καλή ποσότητα

6. Ποικιλία κρεατικών για 2

Περιείχε τα εξής:

i. Ένα μπιφτέκι (μέτριο)
ii. Ένα κοτόπουλο φιλέτο (καλό)
iii. Μπριζόλα, δε δοκίμασα αλλά οι υπόλοιποι την άφησαν
iv. Λουκάνικο, πολύ στεγνό, δε μου άρεσε (προσωπική άποψη)

Πολλές πατάτες και πιτούλες

7. 250ml ρακή

Πολύ καλή, ελαφριά αλλά καλή

8. Αρκετές μπύρες

Ο λογαριασμός ήταν στα 67 ευρώ ενω στο τέλος ΔΕΝ υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Καλή προσπάθεια, σίγουρα αφήσαμε κάτι για να δοκιμάσουμε και την επόμενη φορά που θα πάμε. Θεωρώ ότι σε κάποια σημεία το μαγαζι υστερεί. Αν οι άνθρωποι που το δουλεύουν το έχουν πάρει σοβαρά (που έτσι είναι το σωστό) είμαι σίγουρος ότι σιγά σιγά θα κάνουν τις μικροδιορθώσεις που πρέπει.

21 Μαι 2016

Επίσκεψη στη "Λίτσα", Κυριακή 15/5/2016, 7 άτομα

Έχοντας κάνει το πρώτο μπάνιο του 2016 (και πολύ αργήσαμε), είπαμε να πάμε για ένα ουζάκι στην ταβέρνα της Λίτσας που ήταν κοντά. Καθώς το συγκεκριμένο μέρος το είχα επισκεφτεί ξανά, το πρότεινα ανεπιφύλακτα!

Ο χώρος είναι ιδανικός για ουζοκατάσταση, ειδικά όταν είσαι ακόμα με τα αλάτια. Από όλα τα τραπέζια έχεις θέα τη θάλασσα, αλλά τα καλύτερα είναι (με διαφορά) τα πρώτα πρώτα που είναι σχεδόν πάνω στη θάλασσα και τα πόδια σου ακουμπούν την άμμο. Πιστεύω το ξέρετε το συναίσθημα οπότε δεν αναλύω άλλο.

Η εξυπηρέτηση ήταν παραπάνω από μέτρια, δηλαδή απλά καλή. Βέβαια όταν πήγαμε ήταν γεμάτο και οι σερβιτόροι δεν προλαβαίναν.

Φαγητό

Στη "Λίτσα" έχει πολλές επιλογές από ψάρια, μαλάκια κτλ, φρέσκα ή μη. Δυστυχώς όταν πήγαμε είχαν τελειώσει σχεδόν τα πάντα!

1. Χωριάτικη

Μεγάλη σαλάτα, πολύ γευστικά τα λαχανικά και η φέτα

2. Τυροκαυτερή

Πολύ καλή, προτείνεται

3. Κολοκυθάκια τηγανητά

Κομμένα σε λωρίδες, νοστιμότατα

4. Πατάτες (x2)

Κομμένες στο χέρι, πολύ καλές

5. Χόρτα (x2)

Δεν έφαγα, αλλα΄είπαν ότι ήταν πολύ καλά

6. Γαριδες φρέσκιες τηγανητές

Όντως φρέσκιες, πολύ καλή μερίδα και πολύ νόστιμες

7. Χταπόδι ψητό ξυδάτο

Προτείνεται, πάρα πολύ καλό

8. Μπαρμπούνια

Πολύ νόστιμα. Να πάρετε

Ήπιαμε, 4-5-6-7 Βαρβαγιάννη Πράσινα, 2-3 Τσίπουρα + κάτι μπύρες (συγνώμη δε θυμάμαι ακριβώς αριθμούς).

Πληρώσαμε 104 ευρώ

Θα ξαναπάω σίγουρα

28 Απρ 2016

Επίσκεψη στις 24/4/2016, 6 άτομα

Είπαμε να πιούμε ένα ουζάκι έτσι κάπου παραλιακά και αποφασίσαμε να πάμε προς Πόρτο Ράφτη.

Ο χώρος του εστιατορίου δεν είναι κάτι παραπάνω ή λιγότερο από αυτό που όλοι έχετε στο μυαλό σας, από τη μία μεριά του δρόμου είναι το εστιατόριο και από την άλλη, κοντά στη θάλασσα είναι ένας μεγάλος χώρος κλεισμένος με τζαμαρία (η οποία ανοίγει λίγο για να κάνει ρεύμα αν χρειάζεται).

Η εξυπηρέτηση ήταν κάτω του μετρίου καθώς για να παραγγείλουμε κάτι έπρεπε να σηκώσουμε το χέρι, να φωνάξουμε "συγνώμηηη μήπως.. " 2-3 ή και παραπάνω φορές. Πέρα όμως απο αυτό, τα πιάτα έφταναν ένα ένα και με ότι σειρά να ναι! Παραδειγμα, ήρθαν τα καλαμαράκια και οι πατάτες τηγανητές ήρθαν ένα τέταρτο αργότερα, τα κολοκυθάκια δε, ήρθαν τελευταία αφού είχαμε φάει όλα τα υπόλοιπα πιάτα.

Στο φαγητό,

Το κατάστημα έχει κυριώς ψαρικά (λογικό) οπότε επικεντρωθήκαμε εκεί.

1. Πατάτες (x3)

Κομμένες στρογγυλές, πολύ λαδωμένες. Μέτριες

2. Χόρτα + Αλμυρή

Δε δοκίμασα, μου είπαν ότι ήταν νόστιμα και τα δύο αλλά οι μερίδες ήταν πάραπολύ μικρές

3. Τυροκαυτερή

Απλά καλή, αναλόγως με τα γούστα σας βέβαια. Αρκετά καυτερη πάντως

4. Φέτα

Φέταααα

5. Μαριδάκι

Μέτριο, σε καμία περίπτωση φρέσκο (και έκανε και 9,5 ευρώ)

6. Καλαμαράκια (x2)

Μια από τα ίδια, μέτρια σε γεύση. Αν τώρα υπολογίσεις την τιμή και το μέγεθος της μερίδας (νομίζω κάπου στα 9 ευρώ) τότε θα έλεγα ότι ήταν κάτω του μετρίου.

7. Χταπόδι κρασάτο (καμία σχέση με κρασάτο)

Το χταπόδι ΔΕΝ ήταν κρασάτο. Μικρά λεπτά κομματάκια απο χταπόδι σε λαδορίγανη δεν το λες σε καμία περίπτωση κρασάτο

8. Μύδια αχνιστά

Δεν έφαγα αλλά είπαν ότι ήταν πολύ καλά

9. Γαρίδες σαγανάκι

Κακές, ακριβές και εννοείται κατεψυγμένες
Η μερίδα έχει γύρω στις 6-7 μεγάλες γαρίδες με σαλτσα ντομάτας και φέτα

Ήπιαμε 3-4 καραφάκια Βαρβαγιάννη πράσινο (+ 1 Πλωμάρι) και 2 μπύρες ΦΙΞ + 3-4 μπουκάλια νερό

Πληρώσαμε 148 ευρώ. Κατά την άποψη μου, σε αναλογία με το τι φάγαμε τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα, πολλά.

Αν οι μεριδες ήταν μεγαλύτερες ή αν το φαγητό ήταν καλύτερο ποιοτικά ίσως να μην ήμουν τόσο αυστηρός. Αλλά ειδικά στις μέρες μας, κάθε εστιατόριο οφείλει να σέβεται τον πελάτη του και τον ανθρωπο που αποφάσισε σήμερα να φάει σε αυτό και να το στηρίξει. Το συγκεκριμένο εστιατόριο δε δικαιολογεί σε καμία περιπτωση τις τιμές του.

Δε βρίσκω λόγο να ξαναπάω

27 Ιαν 2016

Επίσκεψη 22/1/2016, αρχικά ήμασταν 3 άτομα... μετά ήμασταν το μισό μαγαζί: )

Δεύτερη φορά που επισκέπτομαι το συγκεκριμένο εστιατόριο, η πρώτη ήταν το καλοκαίρι όπου είχαμε καθίσει στον εξωτερικό χώρο που έχει. Αυτή τη φορά βέβαια, λόγω κρύου, καθισαμε μέσα.

Είχαμε κλείσει τραπέζι για 3-4 άτομα. Όταν μπήκαμε, μας είπαν να καθισουμε όπου θέλουμε, έτσι βρήκαμε κι εμείς μια όμορφη γωνία και κάτσαμε. Ο χώρος, άνετος, με ωραία διακόσμηση, πλέον κλασική για τέτοια μαγαζιά, βάζα με διάφορα μπαχαρικά ή αρωματικά, ωραία στοιχισμένα. Μουσική χωρίς να ενοχλεί, πράγμα πολύ καλό, για να μπορείς να μιλάς και να ακούς σαν άνθρωπος.

Μας εξυπηρέτησε μια νεαρή κοπέλα, η οποία ήταν πάντα εκεί για οτιδήποτε χρειαζόμασταν (αν και κάποια στιγμή ίσως την κουράσαμε λίγο, αλλά όταν τη φωνάζεις μόνο κ μόνο για να ρωτήσεις "τι είναι μέσα σε αυτο το βαζο;" αυτό είναι κάτι απολύτως λογικό!! )

Επειδή ερχόταν κόσμος συνεχώς και η παρέα μας μεγάλωνε, δεν έφαγα από όλα τα πιάτα που ήρθαν στο τραπέζι (δε γινόταν αν και ήθελα! ) οπότε θα αναφέρω ότι δοκίμασα και ότι θυμάμαι από τα πιάτα που τελικά δε δοκίμασα.

Πριν πάω στο μενού, μια μικρή αν επιτρέπεται παρατήρηση για τον κατάλογο. Παιδιά (αφού εκπροσωπείται κιόλας, φαντάζομαι θα το δείτε), αλλάξτε τους καταλόγους, η γραμματοσειρά είναι πραγματικά δύσκολη στην ανάγνωση και σε καμία περίπτωση δεν κάνει για κατάλογο με φαγητά. Για σας το λέω και πάντα καλοπροαίρετα: )

1. Σαλάτα Μανούρα
Πολύ ωραία σαλάτα, με ψητό μανούρι, την προτείνω.

2. Πλευρώτους Σχάρας
Πραγματικά από τα πιο ωραία πιάτα που πήραμε. Σημείωση: Γενικά, δεν τρώω μανιτάρια.

3. Ψητά λαχανικά
Δε δοκίμασα, αλλά ρώτησα. Ήταν καλά.

4. Πατάτες τηγανητές
Ειδικότης μου! Ναι να πάρετε! Κομμένες στο χέρι!

5. Κεφτεδάκια
Επίσης ειδικότης μου! Πολύ ωραία, τραγανά και νόστιμα. Αλλά το πιάτο είχε 5 (νομίζω) όλα κι όλα. Τα οποία θεωρώ λίγα.

6. Εξοχικό κοτόπουλο
Τυλιγμένο σε λαδόκολλα με πιπεριές. Λοιπόν, αυτό το πιάτο δεν άρεσε γενικά σε κανεναν. Το έφαγα σχεδόν μόνος μου. Ωραίο πιάτο, αλλά σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερο χωρίς κάποιο ιδιαίτερο κόστος. Το κοτόπουλο ήταν φιλέτο αλλά ήταν "κάπως". Δεν ξέρω τι να πω άλλο.

Μερικά από αυτά που δε δοκίμασα:

7. Κουκουβάγια
8. Μπριζολάκια χοιρινά
9. Κάτι με απάκι ή σύγκλινο (ή και τα δύο δε θυμάμαι)
10. Κάτι πατάτες, ωραια κομμένες, τώρα με στάκα ήταν; Θα σας γελάσω.

Όλα μα όλα τα πιάτα εξαφανίστηκαν, δεν έμεινε τίποτα!

Ήπιαμε ρακί, δεν ξέρω πόσο, αυτό που ξέρω είναι ότι μετά από κάποια στιγμή σταματήσαμε να παραγγέλνουμε 250άρια και το γυρίσαμε στα μισόλιτρα. H ρακί παρα πολύ καλή!

Κάποια στιγμή ήρθε και ένα μισόλιτρο κρασί για κάποια από την παρέα.

Στο τέλος μας κερασαν brownie σοκολάτας (κακό) και πορτοκαλόπιτα (καλή).

Ο λογαριασμός ήρθε περίπου στα 82. Πάρα πολύ καλή τιμή για αυτά που φάγαμε και κυρίως, για αυτά που ήπιαμε!

Επίσης, την επόμενη μέρα, όλα καλά! Ούτε πονοκέφαλος ούτε τίποτα!

Θα ξαναπάω! Συνεχίστε έτσι: )

04 Σεπ 2015

Επίσκεψη στον Καλοζύμη στις 23/08/2015, 3 άτομα

Έχοντας μόλις επιστρέψει από τις διακοπές και αρνούμενοι να κουνηθούμε πάνω από 10 λεπτά με μεταφορικό μέσο, κανονίσαμε να πάμε στον Καλοζύμη να κάνουμε ένα catch up των διακοπών. Η επιλογή του μαγαζιού δεν ήταν δική μου καθώς είχα ξαναπάει παλαιότερα και μάλιστα αρκετές φορές χωρίς να με έχει ενθουσιάσει. Παρολαυτα, σκέφτηκα ότι ειδικά μετά από τον τόσο πολύ καιρό που είχα να πάω, δε θα ήταν κακό να δώσω μια ευκαιρία.

Ο χώρος (σε σχέση με παλαιότερη εμπειρία μου) είναι χώρος κλασικής-οικογενειακής αλλά και παρεϊστικης ταβέρνας, ο εξωτερικός χώρος στον οποίο και καθίσαμε έχει 2 επίπεδα, καθίσαμε στο χαμηλό (στο ίδιο επίπεδο με το δρόμο). Για τον εσωτερικό χώρο δε μπορώ να σχολιάσω καθώς δεν τον είδα. Αυτό που είδα είναι ότι εκτός από τον εσωτερικό χώρο, υπάρχει και ένα μικρό υπόγειο τύπου κουτούκι το οποίο μάλλον είναι για τον χειμώνα.

Η εξυπηρέτηση ήταν απλά οκ, εξυπηρετική αλλά χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο. Μας έφεραν ψωμί και νερό (βρύσης) και τους καταλόγους να επιλέξουμε.

Ο κατάλογος, παραπάνω από κλασικός. Δε θυμάμαι κάτι το αξιοπερίεργο ή κάτι το οποίο να μου έκανε εντύπωση.

Παραγγείλαμε:

1. Χωριάτικη Σαλάτα

Καλή.

2. Πατάτες

Κομμένες στο χέρι, ωραίες.

3. Τυροκαυτερή

Πολύ ωραία η τυροκαυτερή με πολύ ωραία υφή. Την τσακίσαμε.

4. Μανιτάρια Πλευρώτους

Δε δοκίμασα, δεν ξέρω, στους υπόλοιπους 2 άρεσαν πάντως.

5. Κολοκυθοκεφτεδες

Αν και από μαγαζί σε μαγαζί αλλάζει, είτε λίγο η συνταγή, είτε το λάδι, είτε λίγο το ένα ή το άλλο, συνήθως οι κολοκυθοκεφτέδες μου αρέσουν. Αυτή τη φορά ήταν μέτριοι προς κακοί, δεν ξέρω γιατί, και δεν ξέρω να εξηγήσω κάτι παραπάνω. Απλά γευστικά δεν είχαν κανένα απολύτως ενδιαφέρον.

5. Ποικιλία κρεατικών 3 ατόμων

Την ποικιλία θα την χαρακτήριζα ποσοτικά πολύ καλή αλλά γευστικά θα την χαρακτήριζα μέτρια ή κάτω του μετρίου. Περιείχε, μπιφτέκια, λουκάνικα, κοτόπουλο, μπριζόλα.

Κάποια κομμάτια της ήταν απλά καλά, άλλα μέτρια και κάποια όχι καλά. Το λουκάνικο ήταν σχεδόν μόνο λίπος, το μπιφτέκι μέτριο, ενώ το κοτόπουλο ήταν καλό. Μπριζόλα δεν έφαγα αλλά απ'ότι ρώτησα ήταν απλά καλή.

Δε θα την χαρακτήριζα σαν ποικιλία-απομεινάρια αλλά πιστεύω ότι η ποιότητα των κρεάτων θα έπρεπε να είναι καλύτερη.

Ήπιαμε νεράκι.

Στο τέλος μας κέρασαν παγωτό (2 μπάλες, 1 βανίλια, 1 σοκολάτα) με σιρόπι. Πολύ καλό!

Πληρώσαμε (νομίζω) κοντά στα 50 ευρώ. Τιμή που χωρίς ποτό δεν την λες και φτηνή.

Η εικόνα του καλοζύμη, εκτός από τον εξωτερικό χώρο ο οποίος άλλαξε προς το καλύτερο (πάντα συγκρίνοντας με την παλαιότερη εμπειρία μου) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάτι το εξαιρετικό, δεν έχει αλλάξει τόσο ώστε να με κερδίσει να θέλω να ξαναπάω. Η ποιότητα των περισσοτέρων πιάτων ήταν μέτρια ενώ αντιθέτως οι τιμές, δεν ήταν.

03 Σεπ 2015

Επίσκεψη στις 28/8/2015, 4 άτομα.

Μια πολύ όμορφη βραδιά, αποφασίσαμε να πάμε να κάτσουμε κάπου έξω με ησυχία, έπεσε λοιπόν η ιδέα από έναν της παρέας για το τρίκυκλο.

Το μαγαζί χωρίζεται (τους καλοκαιρινούς μήνες) σε 3 μέρη, τον εσωτερικό, τον εξωτερικό αλλά εντός μαγαζιού και τον εντελώς έξω που στην ουσία είναι στο πλακόστρωτο.

Καθίσαμε στον εντελώς εξωτερικό χώρο του μαγαζιού, στο πλακόστρωτο, χωρίς φασαρία όπου ήταν πάρα πολύ ωραία.

Η εξυπηρέτηση ήταν κανονική, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Πήγαμε και οι 2 της παρέας ήταν ήδη 10-15 λεπτά πριν, τους είχανε φέρει ψωμί, ένα γυάλινο μπουκάλι νερό και είχαν ήδη παραγγείλει (και είχαν έρθει) μια χωριάτικη, μια ποικιλία από αλοιφές (τζατζίκι, μελιτζανοσαλάτα, τυροκαυτερή) και ένα τσιπουράκι (μεγάλο).

Καθίσαμε κι εμείς λοιπόν, και αφού κοιτάξαμε τους καταλόγους αποφασίσαμε και πήραμε τα εξής:

1. Χωριάτικη
Καλή και σε ποιότητα και σε ποσότητα, δροσερή, με πολύ ωραία ντομάτα

2. Ποικιλία αλοιφών
3 μπολάκια (μέτρια σε μέγεθος) με τζατζίκι, μελιτζανοσαλάτα, τυροκαυτερή, επιλέχτηκε να επιστρέψουμε την μελιτζανοσαλάτα ώστε να την αντικαταστήσουμε με κάτι άλλο και μας έφεραν ακόμα ένα μπολάκι που περιείχε φάβα (χωρίς να πάρουν πίσω την μελιτζανοσαλάτα).

3. Πατάτες (x2)
Πολύ καλές, κομμένες στο χέρι, φρεσκοτηγανισμένες.

4. Ποικιλία κρεατικών (μικρή)
Δε μου άρεσε καθόλου. Μια μικρή πιατέλα με 3 μικρά μπιφτεκάκια, 2-3 παϊδάκια κοτόπουλο, μερικά κομμάτια από όχι καλά ψημένη μπριζόλα και κάτι καπνιστό (αν κατάλαβα καλά). Βασικά, αν έχετε στο μυαλό σας την ποικιλία "ότι έχει μείνει", ε κάτι τέτοιο.

5. Καυτερό κοτόπουλο με πιπεριές
Πραγματικά τέλειο πιάτο. Φιλέτο κοτόπουλο μέσα σε μια κόκκινη γλυκόξινη (κάπως) σάλτσα και αρκετά (παραπάνω από το κανονικό) καυτερό. Πραγματικά θα έπαιρνα άνετα άλλα 3 τέτοια αντί για την ποικιλία. Το μόνο κακό είναι ότι η μερίδα είναι πολύ μικρή.

6. 4 μεγάλα τσίπουρα (200ml το καθένα)
Ωραιότατο το τσίπουρο, κανένα θέμα, ούτε εκείνο το βράδυ ούτε την επόμενη μέρα.

Στο τέλος μας κέρασαν μωσαϊκό, ωραίο.

Πληρώσαμε 64 ευρώ. Τιμή που αν υπολογίσεις ότι ήπιαμε 4 μεγάλα τσίπουρα, δεν είναι και πολύ κακή.

Γενικά, πολύ καλή προσπάθεια, καλό φαγητό, αλλά η ποικιλία πραγματικά με χάλασε αρκετά και σίγουρα δεν ανταποκρινόταν στο επίπεδο (ποιοτικά τουλάχιστον, που αυτό μας ενδιαφέρει τώρα) των υπόλοιπα πιάτα. Πιστεύω ότι πρέπει να την αλλάξετε.