barbanik

Μέλος από: Σεπ 2011

28 Σεπ 2014

Παρα πολυ μετριο φαγητο. Τα noodles απλα δεν ειναι noodles, πιο πολυ ταλιατελλες μαγειρεμενες σε ζωμο θυμιζουν.

Το fried rice σαν λαπας για το στομαχι και το κρεας μας φανηκε σαν να ειχε βγει απο την καταψυξη και να μπηκε στο φουρνο μικροκυματων. Κακη επιλογη και δεν θα το ξαναεπιχειρησουμε.

09 Μάρ 2013

Έχουμε επισκεφτεί πολλές φορές το συγκεκριμένο εστιατόριο στη Γλυφάδα. Ομολογώ να πω όπως αναφέρουν και κάποιοι άλλοι φίλοι του site ότι αν δεν είχε τo menu αυτό ειδικά με τα 12 ευρώ τότε θα αντιμετώπιζε πολύ σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Το menu των 12 ευρώ θα συμφωνήσω πως δεν έχει πολλές επιλογές αλλά είναι αν μη τι άλλο τίμιο.

Προσφέρει 2 επιλογές σαλάτας, εκ' των οποίων η μία είναι μια εξαιρετική ceasars(προσωπικά εγώ δεν έχω φάει καλύτερη στα μέχρι τώρα ιταλικά και τρατορίες που έχω επισκεφτεί) , 2 πίτσες 3 ή 4 ζυμαρικά(δεν θυμάμαι ακριβώς) και στο τέλος ένα πολύ ωραίο μωσαικό σοκολάτας.

Έτσι μια ceasars, μια pizza greca, ένα πιάτο rigatoni με κοτόπουλο μανιτάρια και σως από λευκό κρασί και creme fresh,1 μπουκάλι νερό με τα κουβέρ(+2,50 ευρώ επιπλέον του menu) , το γλυκό και 1/2 λίτρο κόκκινο κρασί(+5,00 ευρώ ) , σύνολο 31,50 ευρώ. Μέχρι εκεί όμως. Οι τιμές του στον κυρίως κατάλογο παραπέμπουν σε ιταλικό restaurant και όχι σε tratoria. Κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολικές ειδικά για την εποχή που ζούμε.

Στα αρνητικά επίσης το γεγονός ότι σε ρωτούν αν θέλεις νερό. Μα αν μου κάτσει κάτι στο λαιμό τι θα κάνω; θα τρέξω στην τουαλέτα;
Τέλος καλό θα είναι να προσέξουν λίγο το σέρβις , γιατί ορισμένοι σερβιτόροι και μάγειρες είναι λίγο του χαβαλέ.

16 Ιουν 2012

Πήγαμε εχτές το βράδυ 3 άτομα.Ζευγάρι με μικρό παιδάκι. Ο χώρος πολύ όμορφος, "παραμυθένιος". Το μενού με τις κρέπες πολύ πλούσιο και από αλμυρές και από γλυκιές. Οι τιμές του μέτριες ανάλογα με τις μερίδες, οι οποίες σημειωτέον έχουν μικρύνει αισθητά.

Πηγαίναμε πολλά χρόνια πριν και οφείλω να πω πως η σχέση ποιότητας-ποσότητας-τιμής ήταν σαφώς καλύτερη. Η σαλάτα παραμύθι συμπαθητική. Οι κρέπες μας πολύ μικρές. Ένας πεινασμένος ενήλικας πρέπει να φάει 2 ή 3 για να χορτάσει. Η γλυκιά κρέπα που πήραμε για επιδόρπιο ήταν καλή και το παγωτό σορμπέ μπανάνα δροσιστικό και γευστικότατο.

Στα του λογαριασμού τώρα. 3 κρέπες 1 σαλάτα και 2 μπουκάλια μπύρα μικρά(Heineken) 40 ευρώ!!! Με χάλασε το γεγονός ότι το κατάστημα δεν δέχεται κάρτες(όχι μόνο πιστωτικές,ούτε καν χρεωστικές).Δεν μπορείς να απαιτείς από τον πελάτη να σου δώσει οπωσδήποτε μετρητά. Στην Ευρώπη οι περισσότεροι άνθρωποι πληρώνουν πλέον με κάρτα και για λόγους ασφάλειας.Έτσι διώχνουν πελάτες που πληρώνουν παραδοσιακά με κάρτα.

Εκτός και αν δεν δίνει καμία τράπεζα μηχάνημα για κάρτα στο συγκεκριμένο κατάστημα λόγω χρεών. Δεν νομίζω να ξαναπάμε αν δεν αναδιοργανωθούν και ξαναδούν τις τιμές τους πιο σοβαρά σε μια περίοδο ιδιαίτερης οικονομικής κρίσης. Τη στιγμή μάλιστα που υπάρχουν πιο τίμια μαγαζιά στην περιοχή με καλό value for money.

Να σημειώσω επίσης πως την απόδειξη για ότι πληρώσαμε έπρεπε να την ζητήσω για να μου την φέρουν. Αν δεν την ζητούσα θα την εξέδιδαν να μου την φέρουν; Τα σχόλια δικά σας.

11 Μαι 2012

Πήγαμε μέσα Απριλίου μια ηλιόλουστη Κυριακή μεσημέρι. Ζευγάρι με παιδάκι 2,5 ετών. Ανεβήκαμε στο επάνω επίπεδο, υποτίθεται χώρος μη καπνιζόντων, στον οποίο όλοι κάπνιζαν. Να δούμε πότε θα μάθουμε να τηρούμε τα βασικά σε τούτη τη χώρα.

Οι σερβιτόροι μας είπαν πως δεν μπορούμε να κάτσουμε διότι λόγω του παιδιού ήταν επικίνδυνα να πέσει από κάτω. Τέλος πάντων δεν δώσαμε σημασία και κατεβήκαμε στον κάτω χώρο όπου είναι πιο μέτριος από άποψη περιβάλλοντος. Αν κι εγώ μέσα μου ήθελα να σηκωθώ να φύγω μετά τα 2 απανωτά φάουλ που έκαναν νωρίτερα. Στο φαγητό τώρα. Μπορώ να πω πως είναι ένα μαγαζί αν μη τι άλλο τίμιο. Φάγαμε 2 πιάτα ζυμαρικών , το ένα με κοτόπουλο και το άλλο με ποικιλία φρέσκων μανιταριών το οποίο ήταν εξαιρετικό.

Ένα αρκετά καλό ορεκτικό , το οποίο ήταν πιτάκια με τυρί και προσούτο, μια σαλάτα σίζαρς , η οποία σε καμία περίπτωση δεν ήταν σίζαρς. Και το ντρέσινγκ στη σίζαρς τουλάχιστον από συνταγές που έχω διαβάσει περιλαμβάνει αντσούγια η οποία δεν υπήρχε. Μάλλον με πικάντικη σως γιαουρτιού έμοιαζε.Να προσθέσω και ένα μπουκάλι μπύρα.Όλα αυτά με 35 ευρώ μαζί με τα κουβέρ.

Οι μερίδες του πολύ γενναίες και πολύ ζεστές. Μια βασική λεπτομέρεια είναι πως μας έφεραν καράφα με νερό και όχι το ετσιθελίστικο εμφιαλωμένο μπουκάλι που άν θέλεις στο αφήνουν στο τραπέζι σου σε άλλα εστιατόρια(ονόματα να μην λέμε). Αν δεν πάρεις να πιείς τίποτε και δεν υπάρχει νερό στο τραπέζι αν πνιγεί κάποιος ήθελα να 'ξερα τι θα πιει.

Το μαγαζί τέλος έχει και μια προσφορά κάθε Δευτέρα για όσους έχουν DINERS με 50% έκπτωση , η οποία το κάνει ακόμη πιο τίμιο αφού πληρώνεις τα μισά. Σίγουρα θα πάμε ξανά και συνιστώ σε όλους όσους τρώνε ιταλικά να το δοκιμάσουν έστω για μια φορά.

25 Σεπ 2011

Το εστιατόριο βρίσκεται στο κέντρο της Γλυφάδας και μάλιστα στον παράλληλο δρόμο της κεντρικής οδού(Μεταξά) , στην Κύπρου. Ιδανικό σημείο και εύκολο για οποιονδήποτε να το βρεί. Έχουμε φάει τάκος , μπουρίτος , φαχίτας με κοτόπουλο και με κιμά μοσχαρίσιο. Καλές γεύσεις αν και λίγο βαριές (δεν το συνιστώ σε όσους έχουν γαστρεντερολογικά προβλήματα).

Το μπιφτέκι από beef sirloin πάρα πολύ καλό, το κοτόπουλο το γεμιστό με σπανάκι και τυρί επίσης πολύ καλό και ελαφριά γεύση. Τα τοπ πιάτα του καταστήματος για όσους είναι κρεατοφάγοι είναι το κέσο φουντίδο(κρέας μοσχαρίσιο με κόκκινη σάλτσα και λιωμένο τυρί πλαισιωμένο από πατάτες τηγανιτές φρέσκιες και καλαμπόκι) καθώς και το rib eye(κρέας βοδινό χωρίς κόκκαλο σχετικά χοντρό κομμάτι) το οποίο σας προτείνω να μην το πάρετε καλοψημένο γιατί θα το χαραμίσετε.

Όσο για τα νάτσος δεν νομίζω πως είναι του σούπερ μάρκετ διότι μας τα έφεραν ζεστά και λαδωμένα από το τηγάνι. Οι σαλάτες του συμπαθητικές καθώς και τα πρώτα , αν και θα μπορούσαν να έχουν μια πιο μεγάλη ποικιλία από starters.Η μαργαρίτα εξαιρετική και πολύ δροσιστική το καλοκαίρι(δοκιμάστε την lime αλλά με προσοχή γιατί βαράει κατακούτελα χωρις να το καταλάβεις) καθώς πολύ καλό είναι και το κόκκινο κρασί το χύμα.

Νομίζω πως γενικά είναι ένα μαγαζί που είναι value for money(ότι πληρώνεις παίρνεις εξάλλου). Ειδικά αν έχετε diners κάθε Κυριακή βράδυ προσφέρει το φαγητό με έκπτωση 50%.Οπότε η αξία του καταστήματος εκεί ανεβαίνει ακόμη περισσότερο αφού πληρώνουμε τα πιο ακριβά πιάτα φτηνότερα. Πηγαίνουμε τακτικά και όσο δουλεύει το μαγαζί θα πηγαίνουμε.
Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

08 Σεπ 2011

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΧΡΗΣΤΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ (ΜΑΛΛΟΝ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ).
ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ(ΜΕΝΟΥΜΕ ΒΟΥΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ).

ΟΙ ΜΕΡΙΔΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΩΣ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΕΣ. Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ(ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΦΑΕΙ ΣΕ ΙΤΑΛΙΚΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ VALUE FOR MONEY ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ). ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ...ΤΑ ΖΩΑ ΜΟΥ ΑΡΓΑ. ΚΑΙ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΩΡΙΣ ,20:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΡΕΕΣ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ(ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΕΣ).

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ Ο ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ ΕΝΑ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙ(ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ) ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΩ. ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΙ ΕΦΥΓΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑΣ ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΥΠΝΟ. ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ 1 ΕΥΡΩ ΣΑΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕΤΕ. ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΑΛΛΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ.