kokoschka

Μέλος από: Σεπ 2011

21 Απρ 2014

Ο Μελίλωτος είναι από τα μέρη που δεν σε απογοητεύουν γευστικά, ειδικά αν σου αρέσουν οι μεσογειακές πειραγμένες γεύσεις. Δεν θα φας παραδοσιακό, συντηρητικό φαγητό, αλλά ούτε και μοντερνισμούς μοριακής κουζίνας σε ποσότητες-μινιατούρες.
Είναι απλώς η χρυσή τομή.

Μπορείς να βρεις για παράδειγμα σαλάτα με παντζάρια και βοτανοτύρι που δε συνηθίζεται, χοιρινά μπριζολάκια με σάλτσα βιολογικού σταφυλιού, αλλά υπάρχει και το κλασικό σνίτσελ κοτόπουλου για τους λιγότερο τολμηρούς, με σπιτική υπέροχη μαγιονέζα.
Ποσότητες παραπάνω από ικανοποιητικές. Μια σαλάτα και ένα κυρίως είναι οκ.

Ο χώρος είναι μικρός και χαριτωμένος. Διαθέτει και πατάρι.

Δεν έχω πάει παραπάνω από μία φορές, αλλά η μοναδική μου επίσκεψη (πριν από ένα χρόνο) μου άφησε καλές εντυπώσεις.
Το νερό ήταν βρύσης και δεν χρέωναν τίποτα άλλο, η απόδειξη ήρθε κανονικά. Το σέρβις ήταν λίγο αργό, αλλά τους το συγχωρείς γιατί οι γεύσεις σε αποζημιώνουν.

21 Απρ 2014

Για φανατικούς κρεατοφάγους, όπως παλιά στο χωριό.....

Παϊδάκια, χωριάτικη και όλα τα σχετικά, νόστιμα και σε καλές τιμές. (οι πατάτες νομίζω ήταν κομμένες στο χέρι).

Το περιβάλλον, μια συμπαθητική αυλή που ανταποκρίνεται σε αυτά που σερβίρει.

Γενικά ανεπιτήδευτο και μπόλικο φαγητό, το συνιστώ.

21 Απρ 2014

Σουβλάκια που δεν είναι μες στη λαδίλα η πίτα, επιτέλους. Εχει και διάφορα ορεκτικά όπως αυγό πάνω σε πατατάκια (ήταν λίγο άψητο, μπορεί να έτυχε όμως).

Το περιβάλλον είναι πολύ προσεγμένο για σουβλατζίδικο, μεγάλος χώρος με πατάρι, βιομηχανικό ντεκόρ.

21 Απρ 2014

Πήγαμε μια ζεστή μέρα της άνοιξης για καφέ (έχει ξεχωριστό χώρο για το εστιατόριο).
Φαγητό δεν δοκίμασα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω αλλά ακούω ότι είναι ακριβό και έχει έναν αέρα επισημότητας, κάτι που φαίνεται με την πρώτη ματιά.

Η θέα σε αποζημιώνει αν κάτσεις έξω.
Τιμές λίγο πιο τσιμπημένες λόγω του σημείου (Η τιμή που έχω βάλει ανά άτομο αφορά στην καφετέρια).
Απλά να πάτε, αξίζει έστω μια φορά.

21 Απρ 2014

Η περαντζάδα της Αρεοπαγίτου είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του. Σε πολύ κομβικό σημείο.

Νομίζω ότι θα μπορούσα να το συγκρίνω με το Φίλοιστρον που είναι παρακάτω διότι είναι καθαρό, έντιμο, παραδοσιακό και πάντα γεμάτο. Τιμές φιλικές.
Συνισταται όταν ο καιρός είναι καλός για να κάτσεις έξω.

Εχει κάτι από παλιά Αθήνα. Κλασική κουζίνα χωρίς νεωτερισμούς, αλλά δεν έχω κανένα παράπονο γενικά.

21 Απρ 2014

Σάββατο Απριλίου, reunion με το μεταπτυχιακό.

Το μεγαλύτερο ατού του είναι οι τιμές και ο πεζόδρομος. Πολύ παρείστικο μαγαζί, για μεζεδοκατάσταση και πολύ ποτό.

Το συνιστώ όταν ο καιρός είναι καλός για να κάτσει κανείς έξω.

21 Απρ 2014

Πολυασιατική κουζίνα και sushi σε ένα πολύ ήρεμο περιβάλλον. Εξυπηρέτηση πολύ καλή και οι σερβιτόροι ταχύτατοι.
Τα πιάτα που πήραμε:

-Crab Rangoon (9€) πολύ καλό
-Hot&sour soup (4€)
-Chow mein (7€) πολύ καλό
-Japanese fried rise (5,5€)
-Szechuan pork (11,8€)

Περιβάλλον-μουσική: 10/10
Ποικιλία πιάτων: 9/10
Αυθεντικότητα συνταγών: 9/10
Γεύση: 9/10

Πληρώσαμε περίπου 20€ το άτομο με έκπτωση. Από τα έντιμα μαγαζιά που δε λουφάρουν στο θέμα της απόδειξης και κάνουν το παν για να μείνεις ικανοποιημένος. Για χειμώνα περισσότερο. Θα ξαναπήγαινα άνετα γιατί περάσαμε πολύ ωραία.

21 Απρ 2014

Επίσκεψη πριν από αρκετούς μήνες.

Φαγητό μετά μουσικής, κάτι που έχει αρχίσει να γίνεται θεσμός στο Μικρολίμανο.

Οι μερίδες είναι αξιοπρεπείς έως μεγάλες αλλά το φαγητό είναι κάπως πρόχειρα εκτελεσμένο, ειδικά οι σαλάτες που έχουν παραπάνω dressing από όσο πρέπει. Δεν πας για το άρτια εκτελεσμένο φαγητό επομένως, περισσότερο για την παρέα και τις αρκετά λογικές τιμές.

Το γεγονός ότι είναι γεμάτο από κόσμο δείχνει την σωστή σχέση ποιότητας-τιμής για αυτό που προσφέρει.

08 Ιαν 2012

Εχει περάσει χρόνος από τότε που το επισκέφτηκα, αλλά έχει μείνει χαραγμένη στη μνήμη μου η προσεγμένη σικ διακόσμηση με τον όμορφο φωτισμό(με την Οντρει Χεμπορν στον τοίχο ως επιτομη της φινετσας). Νομίζω οτι είναι από τους καλύτερους χώρους που έχω επισκεφτεί, ούτε πολύ κλασικός,ούτε ψυχρά μοντέρνος.

Ως προς την ποιότητα δεν έχω κάποιο παράπονο,όλα άριστα μαγειρεμένα και δημιουργικές γεύσεις. Οι τιμές όμως στον ουρανό, ειδικά για μαγαζί που κάνει το ξεκίνημά του. Για παράδειγμα

πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο και μπαλσάμικο-12,00
ριζότο με μελάνι σουπιάς-17,00
ψαρονέφρι με σάλτσα μπυρας-24,00
μους μασκαρπόνε με σάλτσα φράουλα-8,00

Είναι από τα μέρη που θα ξαναπήγαινα με οικονομική άνεση.Πρέπει να επαναπροσδιορίζουν λίγο τις τιμές.

08 Ιαν 2012

Για καφεδάκι μετά τη βόλτα από τα ψώνια είναι μια χαρά. Αυτές τις μέρες μπορεί να πετύχετε και live μουσική. Μου άρεσαν οι πίνακες στους τοίχους ιδιαίτερα.