ankyr

Μέλος από: Νοε 2011

05 Οκτ 2015

Σάββατο βράδυ βρεθήκαμε και εμείς στους Μένητες, που απ ότι έμαθα εκτός από μεζεδοπωλείο στη Καλλιθέα ειναι και χωριουδάκι στην Άνδρο. Βρίσκεται κοντά στον σταθμό της Καλλιθέας, οι μη γνώστες ίσως χρειαστούν το gps για να το βρουν. Πάρκινγκ βρήκαμε εύκολα αλλά οκ, Καλλιθέα ειναι, δεν υπόσχομαι τίποτα.

Είχαμε κλείσει τραπέζι για δύο άτομα στις 10 το βράδυ, φτάσαμε στην ώρα μας. Είχε αρκετό κόσμο, κυριως νεαρόκοσμο 20+ αλλά είδα και τραπέζι με οικογένεια 35άρηδων με παιδάκι μαζί τους. Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο αλλα υπήρχε μια γενικότερη καθυστέρηση, καθώς 2 άτομα προσπαθούσαν να εξυπηρετήσουν 10 τραπέζια. Άργησαν να μας στρώσουν το τραπέζι κ άργησαν να μας πάρουν παραγγελία.

Πήραμε ντολμαδάκια που είχαν πάρα πολύ λεμόνι αλλά μου άρεσαν, μανιτάρια πλευρώτους ψητά που ήταν νόστιμα και ζουμερά, τηγανιά χοιρινή που ήταν μέτρια αλλά γενικά εμένα δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο γιατί σχεδόν πάντα βγαίνει στεγνό, τυροπιτάκια με μαρμελάδα ντομάτας που εμένα δεν με ενθουσίασαν καθόλου (η μαρμελάδα ντομάτας ήταν λίγο ξινή να πω, γλυκιά από την άλλη, περίεργα πράγματα) και τυροκροκέτες που ήταν λίγο προκάτ.

Ήπιαμε 2 καραφάκια τσίπουρο άνδρου χύμα και πληρώσαμε 31 ευρώ. Παρα πολύ λίγα χρήματα θεωρώ γι αυτά που πήραμε (αν και θα ήθελα να σημειώσω ότι τα πιάτα ήταν μικρά). Στο τέλος μας κεράσαν ρακόμελο.

Σε ότι αφορά τη νοστιμιά των πιάτων, θα έλεγα ότι ειναι μέτρια. Κάποια πιάτα ειναι καλύτερα, κάποια τελείως συνηθισμένα. Καθίσαμε έξω στον πεζόδρομο, όμως και ο χώρος μέσα δεν ήταν και άσχημος. Μου έκαναν εντυπωση οι τουαλέτες τους που ήταν πεντακάθαρες.

Γενικότερα δεν συμμερίζομαι την άποψη αυτών που εκθειάζουν το εν λόγω μαγαζί, παρόλ'αυτά επιφυλάσσομαι καθώς πήγα μόνο 1 φορά (και δεν είμαι σίγουρη αν θα ξαναπάω, δεδομένου ότι δεν μένω και στη Καλλιθέα).

29 Σεπ 2015

Επίσκεψη στον Μυστικό Κήπο μια δροσερή Πέμπτη του Σεπτεμβρίου, 2 άτομα. Η ανεύρεση πάρκινγκ στη γύρω περιοχή, για κάποιον που δεν γνωρίζει καβάτζες, είναι απο δύσκολη έως πολύ δύσκολη, ειδικά τα σαββατοκύριακα.

Είχαμε κλείσει λίγο νωρίτερα τραπέζι τηλεφωνικά. Μας υποδέχτηκαν με πολλά χαμόγελα και πολλά καλωσήρθατε. Περάσαμε από έναν εσωτερικό χώρο, που μου φάνηκε μικρός, και βγήκαμε στον κήπο. Τον είχαν διαμορφώσει όμορφα, αν κ αν κοιτούσες ψηλά έβλεπες πολυκατοικιες. Είχε περίπου 10 τραπέζια, τα οποία σιγά σιγά γέμισαν μέχρι να φύγουμε (είχαμε πάει σχετικά νωρίς, περίπου στις 9 το βράδυ).

Το προσωπικό ηταν εξυπηρετικό. Στο τραπέζι υπήρχε αλάτι, πιπέρι, το μενού, χαρτοπετσέτες. Μας ρώτησαν αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή κανάτα. Είπαμε κανάτα και μας έφεραν ένα γυαλινο μπουκάλι που το ειχαν στο ψυγείο. Μας έφεραν κέρασμα παξιμαδάκια με 2 ντιπ, το ένα πάστα ντομάτας και το άλλο με μαστέλο χίου με άρωμα μαστίχας. Παραγγείλαμε: 1 γκερεμέζι (αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για παραδοσιακό τυράκι της ηπείρου, ήταν νόστιμο αλλά ήταν 5 πολύ μικρά μπαλάκια με 2 διαφορετικά ντιπ να τα συνοδεύουν, το ένα ντιπ πολύ καυτερό και θύμιζε μουστάρδα, 1 καταιφάκια με παστουρμά (ήρθαν 4 καταιφάκια, πολύ νόστιμα), 1 πατάτες σκορδάτες (νόστιμες με πολύ σκόρδο) και 1 παντσέτα μαριναρισμένη -δεν θυμάμαι με τι- που συνοδευόταν από λαχανοσαλάτα με πορτοκάλι (ήταν αρκετά νόστιμη η παντσέτα αλλα είχε και πολύ λίπος). Ήπιαμε 2 μπύρες και μας κέρασαν στο τέλος 2 κομμάτια ραβανί (δεν μου άρεσε). Πληρώσαμε 31 ευρώ, πάρα πολύ τίμια.

Γενικά μας φάνηκε ευχάριστος ο χώρος, νόστιμο το φαγητό, καλές οι τιμές και δεδομένου ότι μένουμε σχετικά κοντά σίγουρα θα ξαναπάμε. Φεύγοντας και περνώντας πάλι απο τον εσωτερικό χώρο -όπου βρίσκεται και η κουζίνα- μας ρώτησαν πάλι τα παιδιά που μαγείρευαν πως μας φάνηκε και τους ειπαμε πως μείναμε ευχαριστημένοι. Πρόκειται για μια τίμια προσπάθεια σε μια αγορά, όπως το χαλάνδρι, που έχει υπερπληθώρα εστιατορίων και μεζεδοπωλείων.

25 Σεπ 2015

Εκλογές 2015, Β' και τι άλλο να κάνεις μετά τη μεσημεριανή ψήφο από το να πας να τσιμπήσεις κάτι, κάνοντας παράλληλα προβλέψεις για τα αποτελέσματα.
Έιχαμε ακούσει για το Χρύσα Χρύσα απο καιρό αλλα δεν είχαμε καταφέρει να κλείσουμε τραπέζι.

Καθήσαμε μέσα, ο χώρος πολύ όμορφος και περιποιημένος αλλα μικρός. Είχε και έξω- στο πεζοδρόμιο δηλαδή- 4 περίπου τραπεζάκια αλλα ήταν κατειλημμένα.
Ήμασταν 2 άτομα και παραγγείλαμε: μια παντζαροσαλάτα με καρύδι νοστιμότατη και δροσερή, μια φέτα ψητή με κρούστα, μέλι και σουσάμι εξαιρετική, νιόκι με σολωμό και κρέμα γάλακτος καταπληκτικά και ένα μουσακά με αγκινάρα και καρότο, αρκετά καλό. Μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι απο το φαγητό. Ήπιαμε 2 μπύρες κα εν τέλει πληρώσαμε 38 ευρώ.

Το σέρβις ήταν λίγο αργό, δεδομένου ότι 2 κυρίες έπρεπε να εξυπηρετήσουν 8 τραπέζια μέσα και 4 έξω, αλλά το φαγητό πραγματικά σε αποζημίωνε. Ειδικά τα νιόκι μου άρεσαν πάρα πολύ. Οπωσδήποτε θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και άλλα πιάτα από τον κατάλογο. Α, εκτός του καταλογου, έχει και πιάτα ημέρας (ο μουσακάς που πήραμε δεν ήταν στο κατάλογο αλλα μας τον ανέφερε ως πιάτο ημερας η κυρία που μας πήρε την παραγγελία).

20 Σεπ 2015

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου πήγαμε στον Κισσο, μετά από τηλεφωνική κράτηση. Αργήσαμε να πάρουμε τηλεφωνο, το κάναμε κατά τις 8 το ίδιο βράδυ για να πάμε στις 10. Μας είπαν ότι δεν έχει τραπέζι στον εξωτερικό χώρο, ήταν όλα κρατημένα, και θα μας έβαζαν στον "ενδιάμεσο" χώρο.

Είχαμε υποψίες οτι ο λεγόμενος "ενδιάμεσος" χώρος δεν ήταν και πολύ ενδιάμεσος, ήταν μεσα στην ουσία, αλλά όταν ρώτησα επέμειναν ότι δεν ειναι εσωτερικός χώρος.

Αποδείχθηκε στην πράξη όταν φτάσαμε ότι ήταν εσωτερικός χώρος, απλα ήταν κοντά στην πόρτα που ήταν ανοικτή και επικοινωνούσε με τον εξωτερικό χώρο.
Μέσος όρος ηλικίας τα 70 έτη. Οκ, κανένα πρόβλημα, απλα το αναφέρω γιατι μου έκανε εντύπωση. Προφανώς ειναι στέκι.

Στο φαγητό τώρα: παραγγείλαμε ντολμαδάκια με αυγολέμονο (πολύ νοστιμα), παϊδάκια κοτόπουλου (νόστιμα και καλοψημένα), μανιτάρια πλευρώτους ψητα (απαράδεκτα, στεγνά και καθόλου νόστιμα, τα χειρότερα που έχω φάει ποτέ), μια μελιτζανοσαλάτα (τίποτα σπουδαίο) και μπιφτεκάκια (καλούτσικα, απλα περίμενα να έχουν κ καμιά πατάτα τηγανητή από δίπλα, έτσι για το ντεκόρ ρε αδερφέ). Όλα αυτά ήρθαν με πιτούλες αντί για ψωμί. Πήραμε και μια μπύρα αλλα δεν μας τη χρέωσαν γιατί μας την κέρασε το διπλανό τραπέζι (πιάσαμε φιλίες). Εν τέλει, πληρώσαμε 36 ευρώ.

Αν εξαιρέσει κανείς τα μανιτάρια, που ήταν παράλογα άνοστα (όπου έχω φάει πλευρώτους ειναι ζουμερά, υποψιάζομαι ότι τα ειχαν ψήσει και κάποιος ακύρωσε παραγγελία και έτσι κατέληξαν εν τέλει στο τραπέζι μας), ολα τα υπόλοιπά ήταν νόστιμα, όχι και κάτι που μου έμεινε αξέχαστο βέβαια. Οι τιμές ήταν καλές. Στα μείον ηταν ο χώρος μέσα, σαν επαρχιακή παραμελημένη ταβέρνα, και το γεγονός οτι δεν υπήρχε στο τραπέζι ούτε μια χαρτοπετσέτα, έπρεπε να ζητήσουμε για να μας φέρουν. Επίσης δεν υπήρχε κ ούτε ήρθε ποτέ αλάτι κ πιπέρι. Ο έξω χώρος ήταν καλύτερος, ένας απλός κήπος, αλλα ειχε αρκετή βαβούρα.

Εν γένει, δεν νομίζω ότι θα ξαναπήγαινα. Το χαλάνδρι έχει άπειρες ταβέρνες, μαγειρεία και τσιπουράδικα, όλα περιποιημένα, με καλές τιμές και νόστιμο φαγητό. Δεν βλέπω τι επιπλέον μπορεί να προσφέρει το εν λόγω μαγαζί.

24 Αυγ 2015

Τελικά ο καλυτερος τρόπος για να φας καλά σε αυτή τη πόλη ειναι να ακολουθήσεις τους καλοφαγάδες του ask4food, αποτελούν εγγύηση.
Μέσα στο κατακαλόκαιρο λοιπόν επισκεφτήκαμε 2 άτομα το mama goose, στη νέα φιλαδέλφεια, δεν είχε καθόλου κίνηση για να πάμε και το βρήκαμε με τη χρήση φυσικά του gps. Παρκάραμε ευκολότατα σχεδόν απέξω.

Πρόκειται για ένα πολύ όμορφο μαγαζί σε μια πλατεία. Μου άρεσε τόσο ο εξωτερικός χώρος που καθίσαμε, όσο και μέσα που ήταν πέτρινο.

Παραγγείλαμε:
Μανιτάρια πλευρώτους με ντομάτα και φέτα, ήταν νοστιμότατα.

Αυγά με σκόνη παστουρμά, ήταν 3 αυγουλάκια φρεσκότατα με λίγο τρίμμα παστουρμά από πάνω, πολύ νόστιμα.

Κρεμμυδοπιτάκια, καλούτσικα.

Γουρουνόπουλο με πορτοκάλι, ήταν στην ουσία σαν χοιρινή τηγανία με πατατούλες από κάτω, λίγο στεγνό αλλά γενικά εγώ δεν είμαι φαν του χοιρινού γιατί 9 στις 10 φορές γίνεται στεγνό ακόμα κι όταν το μαγειρεύεις στο σπίτι.

Ήπιαμε 2 μπύρες και μια σόδα και πληρώσαμε 30 ευρώ. Τίμια και ποιοτικά όλα.

Προσεγμένα τα τραπέζια, ακόμα και η καράφα που σου φέρνουν το νερό ήταν στυλάτη. Το προσωπικο γρήγορο και ευγενέστατο. Οπωσδήποτε θα ξαναπάω και σύντομα.

20 Αυγ 2015

Έχουμε πάει πολλές φορές για φαγητό στο Μαύρο Πρόβατο στο Παγκράτι, και έχω στο παρελθόν γράψει καλές κριτικές γι αυτό το μαγαζί. Συγκεκριμένα, τον χειμώνα που μας πέρασε δοκίμασα μια από τις καλύτερες κοτόσουπες που έφαγα ποτέ και δεν συγκρίνεται ούτε με σπιτική. Ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του εν λόγω μαγαζιού ήταν πάντα ο χώρος, που ήταν μικρός.

Στο μαγαζί των Μελισσίων δεν είχαμε ξαναπάει. Κλείσαμε τραπέζι το Σάββατο 8 Αυγούστου για 2 άτομα.

Η πρώτη εντύπωση ηταν πως το μαγαζί ειναι φυσικά πιο μεγάλο και πιο κυριλέ από το ομώνυμο στο Παγκράτι. Προσεγμένο μέσα, με μετρ και σερβιτόρους, πεντακάθαρες τουαλέτες, διακοσμημένο πολυ προσεκτικά και με στύλ. Αρχίσαμε να ανησυχούμε ότι και οι τιμές δεν θα ειναι ίδιες...

Παραγγείλαμε χαλούμι ψητό, χουνκιάρ μπεγεντί, ψαρονέφρι σωτέ και κάποιο ακόμα ορεκτικό που σπάω το κεφάλι και δεν μπορώ να θυμηθώ. Ήπιαμε 1 μπύρα και 1 σόδα. Πληρώσαμε 34 ευρώ, πάρα πολύ τίμια! Σε γεύσεις, όπως πάντα, δεν μας απογοήτευσε καθόλου, ότι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικά μαγειρεμένο. Οι ποσότητες δεν ήταν μεγάλες, αλλά για εμάς που δεν πεινούσαμε αρκετά ηταν ικανοποιητικές.

Επίσης, μου άρεσε που είχε δροσιά, αισθητά χαμηλότερη θερμοκρασία στη περιοχή σε σχέση με την υπόλοιπη αθήνα.

Η αλήθεια ειναι πως δεν ήταν ένα τυπικό σαββατόβραδο: λόγω διακοπών βρήκαμε εύκολα τραπέζι και δεν είχε αρκετό κόσμο το μαγαζί. Έχει τύχει να περάσω τυχαία άλλη μέρα και γινόταν κόλαση.
Θα επαινέσω για μια ακόμα φορά το Μαύρο Πρόβατο, ακόμα και στα Μελίσσια κατάφερε να διατηρήσει τις καλές τιμές χωρίς να ρίξει την ποιότητα του φαγητού. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι.

15 Μαι 2015

Είχα γράψει παλιότερα για το Μήπως, πόσο καλό φαγητό έχει, τόσο που ήμασταν ικανοί να φύγουμε από την άλλη άκρη της Αθήνας για να πάμε να φάμε στο Κερατσίνι μια φορά το μήνα.
Μετά όμως από την τελευταία μου επίσκεψη (Απρίλιο 2015), έχω να πω τα εξής:

Φτάσαμε στο μαγαζί κ καθισαμε έπειτα από κράτηση, στις 10.10μμ
11.10μμ ήρθε το ψωμί, το νερό και το κρασί
11.40μμ ήρθε το πρώτο πιάτο, το μπουγιουρντί
12.00πμ ήρθε το δεύτερο πιάτο, το σαγανάκι
εν τέλει ως τις 12.30πμ είχαν έρθει όλα

Χρειάζεται να πω κάτι άλλο?
Το μαγαζί είχε άλλα 8 τραπέζια γεμάτα. Αλλά και 25 τραπέζια γεμάτα να είχε, δεν θα το δικαιολογούσα. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω. Ας είχε και όλους τους σκούφους του κόσμου.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ankyr.

08 Μαι 2015

Το εν λόγω καφενείο/μεζεδοπωλείο άνοιξε σχετικά πρόσφατα κοντά στη πλατεία χαλανδρίου, μια περιοχή όπου τα μεζεδοπωλεία, εστιατόρια και ταβερνία αφθονούν. Ονομάστηκε παλιό ταχυδρομείο γιατι παλιότερα εκεί βρίσκονταν τα ΕΛΤΑ. Τώρα ειναι μια όμορφη μονοκατοικία που έχει διαμορφωθεί κατάλληλα ως χώρος εστίασης.

Πήγαμε μια καθημερινή βραδάκι, καθώς όσες φορές είχαμε τηλεφωνήσει για σάββατο ή παρασκευή βράδυ δεν είχαμε κατορθώσει να βρούμε τραπέζι. Καθημερινές όμως φάνηκαν πιο άνετα τα πράγματα.

Η αυλή φάνηκε πολύ καλή, αλλά εκείνη την μέρα ακόμα δεν την είχαν διαμορφώσει με τραπέζια, υποθέσαμε ότι το καλοκαίρι θα είναι εξαιρετικά. Ο εσωτερικός χώρος ειναι πολύ όμορφος και τον έχουν διαμορφώσει με μεράκι, δηλαδή ξύλινα τραπέζια εξαιρετικής ποιότητας, όμορφα έπιπλα και αντικείμενα που πλαισιώνουν το χώρο, κλπ.

Ήμασταν 2 άτομα και δεν παραγγείλαμε πολλά πράγματα, στόχος ήταν το τσιπουράκι και όχι τόσο το φαγοπότι. Δοκιμάσαμε συκωτάκια που ήταν πολύ νόστιμα, μανιτάρια που ήταν έτσι κ έτσι γιατί δεν τρελάθηκα με την συγκεκριμένη ποικιλία μανιταριών, σαλάτα πολίτικη καλή και μπουγιουρντί καλό. Το τσίπουρό του καλό και δυνατό.

Η εξυπηρέτηση ήταν από τις πιο φιλικές που έχω δει. Είναι εμφανές ότι τα παιδιά εκεί κάνουν υπερπροσπάθεια. Αυτό φαίνεται ακόμα και στη διακόσμηση και συντήρηση του χώρου, έχουν προσέξει ακόμα και λεπτομέρειες ώστε το αποτέλεσμα να ειναι καλαίσθητο.

Οι τιμές δεν ειναι φθηνές αλλά μάλλον μέτριες. Εμείς πληρώσαμε συνολικά περίπου 37 ευρώ, αλλά οι μερίδες ήταν μικρούλες. Όχι και άσχημα πάντως. Σίγουρα θα ξαναπάω γιατί θέλω να κάτσω και στον κήπο.

21 Μάρ 2015

Επισκεφτήκαμε τον Νέζο ένα μεσημέρι. Ήταν χειμώνας κ καθήσαμε μέσα. Είχε 2-3 τραπέζια γεμάτα.

Ο χώρος μου φάνηκε τραγικός αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με την τουαλέτα του, την οποία δυστυχώς επισκέφτηκα.

Φάγαμε ταμπουλε ωραιότατο, κεμπάμπ καλό κ ζουμερό, ντολμαδάκια καλούτσικα κ παστουρμαδοκεφτέδες που με χάλασαν πολύ γιατί είχαν μέσα το τσιμένι. Ήπιαμε τσίπουρο, μια χαρά ήταν. Πληρώσαμε κάτω απο 15 ευρώ το άτομο.

Αν θα ξαναπήγαινα? Ε, δεν νομίζω. Το φαγητό ήταν καλό και σίγουρα αρκετά αρμένικο/ποντιακό (με εξαίρεση τους παστουρμαδοκεφτέδες που ήταν για γερά στομάχια κ όχι ευαίσθητες μύτες την επόμενη μέρα) αλλά ο χώρος παραήταν χάλια με έντονες μυρωδιές σε όλο το χώρο.

21 Μάρ 2015

Πολύ συμπαθητικό μαγαζάκι για όλη τη μέρα, το πρωί για καφέ και επιτραπέζιο, το μεσημέρι για τσιπουράκι και μεζέδες, το βράδυ για ποτό ή και φαγητό.

Έχω πάει 2 φορές και έχω κάτσει μέσα, το καλοκαίρι πρέπει να ειναι ακόμα πιο όμορφο γιατί βγάζει τραπεζάκια μου είπαν στον πεζόδρομο. Το κτίριο ειναι πέτρινο και έχει διάφορες αίθουσες και μπαρ.

Το φαγητό δεν ειναι γκουρμέ, ειναι οκ για να συνοδέψεις το κρασί σου και να μην πληρώσεις πολλά. Έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα, δεν θυμάμαι κάποιο να μου άρεσε ιδιαίτερα ή να μου έκανε, αντιθέτως, αρνητική εντύπωση. Ίσως το γκιούλμπασι να ήταν το μόνο άστοχο.

Τιμές με κρασί και αρκετούς μεζέδες γύρω στα 15-20 το άτομο.