prasinomata13

Μέλος από: Δεκ 2011

07 Φεβ 2018

Το γελαστο κρεμμυδι το ξερω απο το Παλαιο Φαληρο. Πηγαιναμε συχνα πυκνα με τον αντρα μου γιατι ειχε καλο και ποιοτικο φαγητο.
Στεναχωρηθηκαμε οταν εκλεισε απο την γειτονια μας και ελπιζαμε να ξανανοιξει καπου κοντα.

Φοβομουνα οτι θα παει στα Βριλησσια καθως η γυναικα του εμενε εκει. Για μας ειναι μακρυα αλλα το καλο ειναι οτι ο αντρας μου εχει μεγαλωσει εκει.
Οποτε μολις ανοιξε πηγαμε με ενα φιλικο ζευγαρι.

Το καινουργιο μαγαζι ειναι πολυ ευρυχωρο, χανει ομως πολυ στην διακοσμηση. Μου ο ιδιοκτητης οτι θα το φτιαξουν σιγα-σιγα. Προσωπικα αν το φαγητο ειναι καλο και υπαρχει εξυπηρετηση, δεν με ενοχλει ο χωρος.

Το προσωπικο ευγενεστατο οπως επισης ειναι πολυ καλα παιδια ο ιδιοκτητης με την συζυγο του, που δουλευει και αυτη εκει. Θα ερθουν στο τραπεζισας να σας γνωρισουν και να σας ρωτησουν αν ολα ηταν ενταξει.

Πηραμε: σαλατα πρασινη με μηλο, ροδι και βαλσαμικο (εξαιρετικη), φετα με μελι (πολυ ωραια), λουκανικο με πρασο (καλο), καπνιστο χοιρινο με σαλτσα εσπεριδοειδων (εξαιρετικο) και κοτσι χοιρινο στην γαστρα με μπυρα (τελειο).
Πηραμε μπυρα βαρελισια και coca cola.
Τελος πηραμε και 2 μους σοκολατας (τελειο)

Πληρωσαμε 18 ευρω το ατομο.

Φαγαμε εξαιρετικα, το φιλικο ζευγαρι ευχαριστηθηκε.

Σας συνιστω να πατε για φαγητο στο Γελαστο κρεμμυδι, πραγματικα αξιζει.

06 Φεβ 2018

Πηγαμε με την παρεα μας ενα Σαββατο βραδυ, καθως το ειχε προτεινει ενας φιλος.
Πραγματικα το μαγαζι ειναι ονομα και πραγμα δηλ "κελαρι".

Μικρος χωρος που ψηλα υπαρχουν βαρελια και δημιουργουν μια ομορφη αισθηση για οσους αγαπουν τα παλια παραδοσιακα μαγαζια. Στον τοιχο υπαρχουν πολλες φωτογραφιες απο τον παλιο ελληνικο κινηματογραφο αλλα και τραγουδιστων οπως του Καζαντζιδη.

Πηραμε: κοντοσουβλι χοιρινο (πολυ καλο), λουκανικο γεμιστο με κασερι και μπεικον, σαλατα με σπανακι (πολυ καλη), φετα, χοιρινη τηγανια (σκληρο το κρεας αλλα με ωραια σαλτσα), πουρε πατατας με κρεμα γαλακτος (καλομαγειρεμενο αλλα δεν νομιζω οτι ταιριαζει στο μενου του μαγαζιου, τηγανοψωμο με τυρι (καλο) και ποικιλια για 4 ατομα (παρα πολυ μικρη και οχι ψημενα σωστα τα κρεατα).
Φυσικα πηραμε κρασι ροζε και κοκκινο (μετριο).
Στο τελος μας κερασαν χαλβα.

Πληρωσαμε 15,5 ευρω το ατομο, που ειναι καλα γι αυτο που προσφερε.

Θα ελεγα οτι η κουζινα του ειναι μετρια. Δεν θα ξαναπηγαινα, καθως ειμαι λατρης του καλου φαγητου.

06 Φεβ 2018

Πηγαμε ενα Σαββατο βραδυ με την παρεα μας.
Ειχαμε κλεισει τραπεζι για 6 ατομα και ευτυχως γιατι ειχε βαφτισια εκεινη την βραδια!
Μας εβαλε σε ενα τραπεζι στην εισοδο του μαγαζιου. Το ασχημο ηταν οτι εκανε πολυ κρυο και η πορτα ηταν κυριως ανοιχτη.

Παραγγειλαμε: σαλατα πρασινη, χορτα (καλοβρασμενα), χοιρινη τηγανια, μπεκρη μεζε (μεγαλη μεριδα), φλογερες, φετα, πατατες τηγανιτες, κρασι και Coca cola. Ολα ηταν πολυ ωραια.

Το καλυτερο ειναι οτι πηραμε μια ποικιλια κρεατικων για 4 ατομα και πραγματικα ηταν μεγαλη και χορταστικη. Δεν μπορεσαμε να την φαμε. Ολα τα κρεατα ηταν καλοψημενα και ζουμερα. Πραγματικα θελω να ξαναπαω μονο γι' αυτο.

Στο τελος κερασαν και χαλβα.
Πληρωσαμε 17 ευρω το ατομο.
Πολυ καλη τιμη για οσα φαγαμε και ευχαριστως ξαναπαω.

20 Οκτ 2017

Κάθε φορά που πέρναγα απ' έξω, μου έκανε εντύπωση ότι είχε πάντα πολύ κόσμο. Επίσης ένα φιλικό ζευγάρι, μου είχε παινέψει πολύ τους "ψαρομεζέδες. " Έτσι μια καθημερινή μεσημέρι, πήρα τον αντρούλη μου και πήγαμε να φάμε.
Το μαγαζί είναι κεντρικό, γωνιακό και φωτεινό με τζαμαρίες γυρω-γυρω.
Πήραμε:
- χόρτα
- γαύρο τηγανιτό
- γαρίδες σαγανάκι
- τσίπουρα ψητή

Όλα καλομαγειρεμένα και νόστιμα.

Δεν τα καταφέραμε να τα φάμε όλα, πήραμε φαγητό και στο σπίτι

Καλή εξυπηρέτηση και φιλική.
Πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 30 ευρώ.
Φυσικά και θα ξαναπάω, για να δοκιμάσω και άλλα πιάτα.
Αποτελεί μια εξαιρετική λύση για οποίον θέλει να φάει ψάρι σε καλή τιμή.

03 Αυγ 2017

Έχοντας διαβάσει τις καλες κριτικές για το Αλισμαρί στο ask4food, αποφασίσαμε με τον σύζυγο ένα Σάββατο βράδυ, που θέλαμε να πάμε κάπου κοντά και χωρίς κράτηση να το επισκεφτούμε..... και δεν το μετανιώσαμε.
Μου έκανε εντύπωση όταν φτάσαμε ότι ειχε πολυ λίγο κόσμο και άρχισα να ανησυχώ για την επιλογή μας... αδικα ομως οπως αποδείχτηκε αργότερα.

Πρόκειται για οικογενειακη ταβερνα. Ο κυριος που το εχει και η κορη του, ευγενεστατοι και εξυπηρετικοί. Στην κουζινα δουλευουν αλλα μελη της οικογενειας.

Ότι και να πάρεις είναι φρέσκο, καλομαγειρεμένο με σπιτική γεύση.

τυροπιτα με χειροποιητο φυλλο, εξαιρετικη
κολοκυθοκεφτεδες πολυ νοστιμοι και σπιτικοι
μοσχαρακι με γιουβετσι τελειο, ελιωνε στο στομα
ψαρονεφρι στην σχαρα καλοψημενο και ζουμερο
μαγειρευτο ψαρονεφρι γεμιστο που το συνοδευει με ρυζι αρκετα καλο
βραστα λαχανικα πολυ ωραια
κοτοπουλο στηθος ψητο ζουμερο

Εχουμε παει πολλες φορες και με παρεα και ολοι εμειναν ευχαριστημενοι.

Εχει και ψαρικα.... μεχρι μακαροναδα ειδα σε διπλανο τραπεζι. Μια κυρια ελεγε "δεν υπαρχει" για την πολυ ψιλη αθερινα που πηγε στο τραπεζι της.

Εχω καταλαβει οτι προσεχει πολυ την ποιοτητα των φαγητων.

Εχει μεγαλες μεριδες και καλες τιμές.

Τωρα γιατι δεν εχει πολυ κοσμο, ακομα δεν εχω καταλαβει.... αλλα γουστα ειναι αυτά.

Εγω παντως το συστηνω το μαγαζι και με βγαζει ασπροπροσωπη πάντα.

27 Ιούλ 2017

Μια Κυριακη μεσημερι που θελαμε πιτσαρια επισκεφτηκαμε το lucky luciano.

Πηραμε μια πιτσα, η οποια ηταν μεγαλη με πολυ λεπτη ζυμη.

Τα υλικα που μπορουσες να βαλεις ηταν συγκεκριμενα.... δεν ειχε απλα υλικα που εχουμε συνηθισει, αυτο δεν μας αρεσε.

Δεν τρελαθηκαμε με την πιτσα του.

Πηραμε ραβιολια γεμιστα με σαλτσα ντοματας απο πανω.... ετσι ελεγε τουλαχιστον. Τα ραβιολια μετρια και η σαλτσα απαραδεκτη... ηταν πολυ βαρια καθως ηταν με πελτε χωρις μυρωδικα για γευση. Δεν συνηθιζω να κανω κριτικη σ ενα μαγαζι σε προσωπικο επιπεδο, αλλα θεωρησα οτι θα τους κανω χαρη αν τους το επισημανω.
Και ειχα δικιο καθως η κοπελα το ειπε στην κουζινα και το παραδεχτηκαν. Απλά εχασα τον σεβασμο μου στο σεφ, καθως δεν χρειαζεσαι πολλες γνωσεις για να φτιαξεις μια νοστιμη σαλτσα ντοματας.

Πηραμε και καποιο αλλο πιατο, αλλα για να μην το θυμαμαι πρεπει να ηταν πολυ αδιαφορο.

Στο τελος κερασαν πανακοτα... εξαιρετική.

Δεν μπορω να μην παραδεχτω οτι το μαγαζι ειχε ολη την καλη θεληση να μας ευχαριστησει, καθως και οτι θελουν να βελτιωνονται στοιχεια που προδιαθετουν για καλυτερες γευσεις.

Επισης ολα ειναι θεμα γουστου, εμενα μου αρεσει η παραδοσιακη ελληνικη πιτσα. Αν καποιος ειναι ανοιχτος και σε πιο μοντερνες γευσεις, ας του δωσει μια ευκαιρια.

οι τιμες του ηταν τσιμπημενες....

Εγω θα επιλεξω να μην ξαναπαω....

26 Ιούλ 2017

Καθε φορα που περναγα εξω απο αυτο μαγαζι, ειχε πολυ κόσμο. Λεω "πρεπει να παω. δεν μπορει θα εχει καλο φαγητο. ".... καθως απ΄εξω δεν σε τραβαει πραγματικα καθολου,

Τελικα κανονισαμε και πηγαμε με την παρεα μας.

Ο χωρος εντελως αδιαφορος... αλλα προσωπικα δεν με ενοχλει.

Αν εχει πολυ κοσμο (σαββατο βραδυ και κυριακη μεσημερι) το γκαρσονι και η κουζινα πραγματικα τρελαινεται.

Ολα ομως ερχονται καλομαγειρεμενα και ας εχουν αργησει λιγο.

Οτι πηραμε ηταν εξαιρετικά: γαυρος, αθερινα, χταποδι στην σχαρα (ψιλλοκομενο με ριγανη, καλαμαρακια, κολοκυθοκεφτεδες (απαιχτοι), χορτα καλοβρασμενα, πατατουλες τηγανιτες, φαβα, κεφτεδακια.

Καλες μεριδες και οικονομικές τιμές.

Εχω παει πολλες φορες και θα ξαναπαω..... ανετα το κανεις στεκι.

26 Ιούλ 2017

Τον Βολο μου τον ειχε προτεινει μια φιλη και σε συνδυασμο οτι καθε φορα που περναγα απ' εξω ειχε πολυ κοσμο, ηθελα να παω.

Ετσι οταν ανεβηκε ο πατερουλης μου Αθηνα, τον πηγαμε για κοκορετσι που του αρεσει.

Μας αρεσαν:

Τυροπιτα χειροποιητη με παραδοσιακο φυλλο.
Κοκορετσι απιστευτο

Ο αντρουλης μου διαλεξε και μια ποικιλια κρεατων και ετσι ειχαμε την ευκαιρια να δοκιμασουμε διαφορα.

Ολα τα κρεατα (παιδακια, πανσετα, μπιφτεκια) ηταν στεγνα, πολυ κακο ψησιμο. Κατα περιεργο λογο το στηθος κοτοπουλο ηταν μαλακο...... ετσι τουλαχιστον υποστηριξε ο αντρας μου.

Κατα την γνωμη μου αξιζει να πας στον Βολο για να φας σουβλα.

Μην κανεις το λαθος ομως να παρεις κατι της ωρας.

Δεν θα ξαναπαω.... αλλα σιγουρα θα περασω να παρω μια μεριδα κοκορετσι για το σπιτι!!!

26 Ιούλ 2017

Ειχα μερικα χρονια να παω στο Alladin καθως εχω φυγει απο την περιοχη του Π. Φαληρου.

Ενα βραδυ ομως ειπαμε να παμε για ντονερ και οχι μονο.

Εκεινο το βραδυ το ερωτευτηκα την κουζινα του.

Εχει προσθεσει και αλλα φαγητά στον καταλογο του, δινοντας ετσι περισσοτερες επιλογες στους πελατες του.

Τρελαθηκαμε με το λαχμαντζουν, το πλιγουρι, τα σαντουιτς με γυρο (ντονερ ή κοτοπουλο, προσωπικα μου αρεσε το κοτοπουλο γιατι ειναι ζουμερο), κεμπαπ, καλαμακι κοτοπουλο (πραγματικα αφρος).

Μια μερα, που ειμασταν με παρεα, δοκιμασαμε και το πενιρλι του, γιατι ειναι πολύ μεγαλο. Εμενα προσωπικα μου αρεσε και εδενε και με τα υπολοιπα φαγητα, ο αντρουλης μου ομως ειχε τις ενστασεις του, επειδη λογω υλικων ξεφευγει απο το παραδοσιακο πεινιρλι.

Για οποιον του αρεσει το κιουνεφε, πρεπει να το παραγγειλει.

Φυσικα εχει και αλλα φαγητα, οπως μοσχαρακι με πουρε μελιτζανας, αλλα δεν τα εχουμε δοκιμασει ακομη.

Μεσα σε 2 εβδομαδες πηγα 4 φορες... Ευτυχως που το delivery φτανει σπιτι μου, γιατι το χειμωνα δεν ξερω τι θα εκανα.

Εχει μεγαλες μεριδες και οι τιμες του ικανοποιητικές γι΄αυτο που προσφερει.

Το προσωπικο ευγενεστατο και φιλοτιμο.... τρεχει για να προλαβει.

Μια εξαιρετη λυση, για οποιον αγαπαει την ανατολιτικη κουζινα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη prasinomata13.

04 Μάρ 2017

Πηγαμε 5 ατομα παρασκευή βράδυ.
Πολύ όμορφος χώρος.
Είχε ζωντανη μουσική αλλά δεν ακουγόταν, καθώς ήταν πολυ χαμηλά. όταν ρώτησα γιατί, μου είπαν οτι οι πελάτες προτιμουν να συζητούν, χωρις να τους ενοχλεί η δυνατή μουσική...... αλλα κατά την γνωμη μου εφτασαν στο αλλο ακρο.
Παραγγειλαμε;
- Μια χορτα (ζωχοί), πολύ καλά
- σαλατα λαχανο-καροτο, καλή
- τυροπιτακια, μετρια
- κολοκυθοκεφτεδες, μετρια
- απακι (στην σχαρα), ωραιο
- γαρδουμπακι, τελειο με νοστιμη σαλτσα
- κεμπαπ, πολυ καλο
- συκωτι σχαρας, πολυ καλο και μαλακο
- μοσχαρι με μελιτζανα σε πηλινο, τελειο... ελιωνε στο στομα
- πατατες τηγανητες, χειροποιητες και νοστιμες
- χοιρινο μπουτι με πατατες φουρνου, τελειο.... δεν υπαρχει ποσο μαλακο ηταν
- 1 lit κρασι κοκκινο ξηρο, καλο
- 1 coca- cola
- 2 σουφλε σοκολατας με παγωτο καιμακι, πολυ καλο

Εφερε ψωμι καψαλισμενο.

Η εξυπηρετηση ήταν αριστη, ολοι πολυ καλοι και ευγενικοι.

Ολη η παρεα ευχαριστηθηκε πολυ και σιγουρα θα ξαναπαμε και μαλιστα γρηγορα.

Πληρωσαμε 87 ευρω, για ολα τα παραπανω..... δηλ 17,5 το ατομο. Πολυ καλα καθως σκασαμε στο φαγητο και ευχαριστηθηκαμε.

Εχει πολυ μεγαλο καταλογο, δεν ξεραμε τι να πρωτοπαρουμε.... εχει και ψαρικα.

Σαφως καποια πιατα θα ειναι μετρια και καποια αλλα πολυ καλυτερα.

Αξιζει να πατε με μεγαλη παρεα, να παραγγειλετε πολλα πιατα για να δοκιμασετε και να βρειτε αυτα που θα σας καταπλήξουν, οπως εγινε με εμας.

Τελος, επειδη ειχα διαβασει καποια αρνητικα σχολια για τον ιδιοκτητη, τουλαχιστον την βραδιά που πηγα, ο ανθρωπος ηταν ευγενεστατος, μας προτεινε και καποια πιατα θελοντας να μας βοηθησει. Μεχρι και αν θελουμε ομπρελα φευγοντας μας ρωτησε, γιατι εβρεχε....

Γενικα η παρεα μου, εφυγε με τις καλυτερες εντυπώσεις.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ 2 ΑΤΟΜΩΝ 26.00 €