ValueSeeker

Μέλος από: Φεβ 2012

06 Οκτ 2017

Σάββατο μεσημέρι και επισκεφτήκαμε το Νεράντζι και ο ενθουσιασμός μου διπλός. Συγκεκριμένα:
1) Η επιλογή του μαγαζιού έγινε από φίλο, ο οποίος πρότεινε το συγκεκριμένο μαγαζί συμβουλευόμενος και καθοδηγούμενος από τις κριτικές που διάβασε στο ask4food. Α ρε τεράστιοι «σκουφοφέροντες» του ask4food πλάθετε συνειδήσεις: )

2) Η παρέα απαρτιζόταν από 8 (οικεία) άτομα οπότε ήταν δρομολογημένο ότι θα παραγγέλναμε όλο τον κατάλογο: )

Σαν χώρος το νεράντζι εντυπωσιάζει όπως όλα αυτά τα νεοκλασσικά με τα πολύ ψηλά ταβάνια και τις λεπτομέρειες που σε σπίτια της δεκαετίας του 60 μπορείς να συναντήσεις. Κερδίζει εντυπώσεις, παραπέμπει σε βιεννέζικο καφέ οπότε υποσυνείδητα θέλεις να παραγγείλεις στρούντελ αλλά καταλήγεις να τρως κότσι (ευχάριστα για να είμαι ειλικρινής).
Φαγητό και παραθέτω τις επιλογές μας με ένα βαθμό για να δώσω στίγμα και να χρωματίσω την φωνή μου (ή καλύτερα το γραπτό μου) για το τι πρέπει (ή δεν πρέπει) να παραγγείλετε. Να σημειώσω ότι στην βαθμολογία έχει πέσει κανονικοποίηση (όσοι περάσατε από πολυτεχνείο αλλά και στο ευρύτερο υπέροχο ελληνικό πανεπιστημιακό χώρο θα ξέρετε τι σημαίνει αυτό):

BABY ΣΠΑΝΑΚΙ, ΦΕΤΑ με σουσάμι και σπασμένα crispy φύλλα κρούσταs: 7/10
ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ με κατσικίσιο τυρί, κρέμα φέτας και βινεγκρέτ φράουλα 7/10
ΣΚΙΟΥΦΙΧΤΑ ΜΕ ΤΟΜΑΤΙΝΙΑ ΚΟΝΦΙ με μανιτάρια και σαλάμι Λευκάδος 10/10
PIZZA PROSCIUTTO με ντοματίνια, s. Marzano, φρέσκια βουβαλίσια μοτσαρέλα και prosciutto 6/10
ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ με βιολογικής εκτροφής αργοψημένο με σελινόριζα, σπανάκι και μανιτάρια 9/10
ΚΟΤΣΙ ΑΠΟ ΜΟΣΧΑΡΙ με κρέμα πατάτας και σάλτσα με κόκκινο κρασί και μπαχαρικά 8/10
ΧΟΙΡΙΝΟΣ ΛΑΙΜΟΣ με σπαστή πατάτα, τραγανές πιτούλες και σάλτσα γιαουρτιού 4/10
ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΑΠΟ ΜΟΣΧΑΡΙ ΓΑΛΑΚΤΟΣ με πατάτες φοντάν, φοντύ από κρεμμύδια με ξύδι και σάλτσα κρασιού 9/10
ΣΑΝ ΕΝΑ CHEESECAKE με λευκή σοκολάτα και υφέs από κόκκινα φρούτα 8/10
ΠΡΟΦΙΤΕΡΟΛ ΜΕ ΠΙΚΡΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ με καβουρδισμένα αμύγδαλα και παγωτό βανίλιας 9/10

Ανασκοπώ αυτά που έγραψα και αβίαστα βγάζω το συμπέρασμα ότι νηστικοί μείναμε: ) Πιθανότατα, να ξεχνάω κάτι (δεν κρατάω και σημειώσεις όπως μερικοί μερικοί: ) )αλλά η ουσία είναι ότι η συνολική γαστρονομική εμπειρία είναι θετική. Συνδυαζόμενο με το επαγγελματικό service και τον ευχάριστο, όπως αναφέρθηκε, χώρο καθιστά το νεράντζι αξιοπρέπεστατη επιλογή.

Το πρόβλημα δυστυχώς είναι η σύγκριση. Με τιμές που υποχρεωτικά σε ανεβάζουν γύρω στα 25 ευρώ (διαπίστωσα ότι οι υπόλοιποι αξιοσέβαστοι καλοφαγάδες το κατατάσσουν σε χαμηλότερο εύρος τιμών αλλά εγώ δεν το διαπίστωσα) το άτομο για ένα γεμάτο μενού (εννοώ ορεκτικά, επιδόρπιο χωρίς να αναφέρομαι στο ποτό) φοβάμαι πως υπάρχουν πολλές και καλύτερες επιλογές εκεί έξω. Αλλά να πάτε, μετά πίνετε ωραιότερο aperol στην πλατεία αγίας ειρήνης: )

Τραγούδι για Σάββατο μεσημέρι:

Δήμητρα Γαλάνη, Ευστάθιος Δράκος – Εκδρομή
https: //www. youtube. com/watch?v=VK5s9t5GoO8

26 Σεπ 2017

Δεν είναι πολύ αναζωογονητικό να συναντάς ανθρώπους, οι οποίοι σε πείθουν ότι απολαμβάνουν αυτό που έχουν επιλέξει να κάνουν στη ζωή τους ? Ότι πέρα της αναγκαίας συνθήκης συμβατικότητας που χαρακτηρίζει συνήθως μια επαγγελματική επιλογή και διαδρομή υπάρχει και κάτι περισσότερο, η αίσθηση ικανοποίησης από την δημιουργικότητα ή η απόλαυση από την ευρύτερη αποδοχή των επιλογών και αποφάσεων σου ?

Στην κατηγορία αυτή κάλλιστα θα μπορούσε να τοποθετηθεί η ιδιοκτησία του dos hermanos (2 αδέρφια), αν και ο ένας από τους 2 αδερφούς, όπως μάθαμε εγκατέλειψε την καριέρα στην εστίαση και μετανάστευσε, νωρίτερα μάλιστα από τα κύματα που ακολούθησαν στη συνέχεια.

25 χρόνια είναι πάρα πολλά για να θεωρηθεί σύμπτωση, τυχαίο γεγονός, καρμική εξέλιξη ότι το 2 hermanos στέκεται σε έναν από τους κεντρικότερους δρόμους της Κηφισιάς και η ευγενική πρόσκληση και φιλοξενία στην παρέα του ask 4 food, ήρθε απλά να επιβεβαιώσει το αυτονόητο. Επαγγελματισμός, συνέπεια, μεράκι και ποιότητα.
Το πλούσιο menu που μας προσφέρθηκε, στο πλαίσιο της γευστικής δοκιμής που κληθήκαμε να συμμετάχουμε και στο οποίο δοκιμάσαμε μια εκτετατεμένη γκάμα από τις προτάσεις του σεφ, με μετέφερε νοερά στις υπέροχες παραλίες της playa del carmen, στα πολύχρωμα χωριά της Oaxaka και στους latin ρυθμούς της αποικιακής πόλης του Valladolid. Σπεύδω να διευκρινίσω πως όλα τα ως άνω μέρη, βρίσκονται στο Μεξικό, τη δεύτερη πατρίδα μου υπό μία έννοια, και οι απαιτήσεις μου από οποιαδήποτε απόπειρα να αναπαραχθεί τόσο η κουζίνα όσο και το περιβάλλον ενός μεξικανικού εστιατορίου είναι ιδιαίτερα υψηλές.

Η αυλή του dos hermanos δε, είναι νομίζω ότι πιο κοντά σε αυτό που εγώ θεωρώ "Μεξικό", με την πολύχρωμη διάθεση και την εικόνα της Frida Kahlo να δεσπόζει στο βάθος του κήπου ενώ και οι μουσικές επιλογές έρχονται να συμπληρώσουν το puzzle.

Παραθέτω το συνολικό menu που υποδειγματικά μας σέρβιρε το crew του 2 amigos, ενώ επεξηματικά συνόδευε ο ιδιοκτήτης, “el hermano”: )

Ορεκτικά – Σαλάτες

- Nachos από καλαμποκένια tortilla & nachos από σταρένια tortilla με σπανάκι, συνοδευόμενα με καυτερή sauce από ποικιλία chili πιπεριών
- Guacamole φτιαγμένο από ώριμα avocado, ψιλοκομμένη ντομάτα, κρεμμύδι, lime και μεξικάνικα μπαχαρικά
- Σαλάτα Μάνγκο με μαρούλι, μάνγκο, αβοκάντο, cranberries, μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια ψαρονέφρι & γλυκιά mango sauce
- Σαλάτα Tortilla με ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, ροδέλες πορτοκαλιού, λωρίδες από τραγανή καλαμποκένια tortilla, τριμμένο τυρί & parmesan balsamic vinaigrette sauce
- Taquitos κοτόπουλο: από τραγανή σταρένια tortilla σε σχήμα φλογέρας, με γέμιση από κοτόπουλο ψημένο σε μαντεμένιο φούρνο

Κυρίως πιάτα
- Quesadillas με κοτόπουλο: ψητή σταρένια tortilla με γέμιση από μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια κοτόπουλου, guacamole & τυρί
- Chimichanga με κιμά: πικάντικος μοσχαρίσιος κιμάς τυλιγμένος σε τραγανή σταρένια tortilla με topping sour cream
- Enchilada με κοτόπουλο: καλαμποκένια tortilla, μαγειρεμένη σε chili sauce, με γέμιση από ψιλικομμένο μαγειρευτό κοτόπουλο. Γαρνίρεται με τυρί, ψήνεται στο φούρνο και σερβίρεται με topping enchiladas sauce & sour cream
- Burrito με φασόλια & κιμά: σταρένια μαλακή tortilla με γέμιση από πικάντικο μοσχαρίσιο κιμά, σοταρισμένα μεξικάνικα φασόλια, γαρνίρεται με τυρί και ψήνεται στο φούρνο. Συνοδεύεται με pico de gallo
- Fajitas mix: μοσχαρίσια φιλετίνια από skirt steak, φιλετίνια από στήθος κοτόπουλου, μαριναρισμένα σε chili και ψημένα στη σχάρα με ψιλοκομμένο κρεμμύδι, τρίχρωμες πιπεριές και φρέσκια ντομάτα. Σερβίρεται σε καυτό μαντεμένιο σκεύος και συνοδεύεται από ζεστές σταρένιες tortillas, guacamole, sour cream & μεξικάνικο ρύζι
- Mexican Mango: μαριναρισμένο ψαρονέφρι στη σχάρα με mango & chipotle sauce. Συνοδεύεται με μεξικάνικο ρύζι.

Επιδόρπια
- Home made σουφλέ σοκολάτας
- Τηγανιτό παγωτό
- Home made oreo cookies cheesecake

Όλα τα πιάτα εξαιρετικής ποιότητας αλλά η ιδανική σύνθεση για μένα, η απόλυτη πρόταση για μια αξέχαστη αστρονομική εμπειρία η ακόλουθη:
Ξεκίνημα με τα χειροποίητα Nachos από καλαμποκένια tortilla & nachos από σταρένια tortilla με σπανάκι, με τα δεύτερα να κλέβουν τις εντυπώσεις.
Για σαλάτα αυτήν με το μανγκο, πολύχρωμη, δροσερή και χορταστική.
Κυρίως πιάτο τα fajitas με την κατάλληλη εμφάνιση και με το κρέας σταδιακά να σιγοψήνεται στο σκεύος σερβιρίσματος. Πεντανόστιμες οι tortillas συνοδείας και το τελικό αποτέλεσμα εξαιρετικό
Για γλυκό, το σουφλέ σοκολάτας, τόσο θεωρητικά κοινότυπο αλλά τόσο πολύ ιδιαίτερο και πετυχημένο στην εκδοχή του dos hermanos.

Φυσικά, θα ήταν αμέλεια να μην αναφερθώ στο ποτό – σήμα κατατεθέν άλλωστε του Μεξικού, την τεκίλα την οποία δοκιμάσαμε σε 3 διαφορετικές εκδοχές και την οποία καταευχαριστηθήκαμε σε όλες τις περιπτώσεις:
Tequila σκέτη:
- Premium tequila Don Julio: anejo (παλαιωμένη) με γεύση σοκολάτας
Cocktails:
- Frozen margaritas με γεύση από φρέσκα φρούτα: μάνγκο, φρούτα του πάθους, καρπούζι, φράουλα, φραγκόσυκο και την κλασσική με lime
- Paloma: tequila especial reposado, agave syrup, grapefruit soda, lime juse

Τραγούδι για Δευτέρα Βράδυ:
Lost on You-LP (Salsa Version by Cubaneros)
https: //www. youtube. com/watch?v=K_r2pQkI-G8

27 Μαι 2016

Από τα πιο τίμια brunch στην Αθήνα. Αυτός θα μπορούσε να είναι ο τίτλος αλλά και το περιεχόμενο της κριτικής για το μαγαζί στην Αιόλου που πλέον έχει αποκτήσει φανατικό κοινό και θαυμαστές.

Τα αυγά ποσέ είναι εξαιρετικά όπως και τα scrambled eggs αλλά αυτό που δεν πρέπει να παραλείψετε σε καμία περίπτωση είναι τα pancakes που έρχονται στο τέλος.

Θα το συνέκρινα μόνο με το Albion στο Ψυχικό αλλά μένουν ακόμα αρκετές επιλογές για brunch, πριν καταλήξω σε τελική άποψη.

Μικρό μειονέκτημα ο πολύς θόρυβος εντός Harvest που κάνει επιβεβλημένη την επιλογή στα τραπεζάκια που είναι στον πεζόδρομο της Αιόλου.

Επιλογή για Κυριακή Μεσημέρι:

Ojos de Brujo - Sultanas de merkaíllo

https: //www. youtube. com/watch?v=mAbA2sCFK6I

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ValueSeeker.

26 Μαι 2016

Γαστρονομικός μήνας Αθηνοράματος και η επιλογή του μενου (25 ευρώ χωρίς το κουβέρ) που προσφερόταν ήταν:

Σούπα κολοκύθας από καπνιστή κολοκύθα βιολογικής καλλιέργειας σε ξύλα αγριομάραθου

Φρέσκια τσιπούρα σεβίτσε με βινεγκρέτ από μοσχολέμονο, τσίλι και χρένο

Γόπα στη σχάρα με σαλάτα από κόκκινη κινόα και λάχανο τουρσί

Porridge με φαγόπυρο και θαλασσινά

Χοιρινή πανσέτα… στα κάρβουνα

Biscuit σοκολάτας με αλμυρή καραμέλα

Οι προοπτικές για όλα τα πιάτα εξαιρετικές, η απόλαυση παραδόξως όχι αντάξια των προσδοκιών, με την γόπα να με αφήνει αδιάφορο ενώ η πανσέτα να με απογοητεύει πλήρως.

Φοβάμαι πως πέσαμε θύμα, μιας άτυπης θεωρίας για τα menu, που τα φέρνει να υστερούν, έναντι των επιλογών από κατάλογο.

Για κάποιο ενστικτώδη λόγο (επηρεαζόμενος και από επιλογές και κριτικές φίλων και συναδέλφων) νομίζω ότι μια επικείμενη επίσκεψη επιβάλλεται για να σχηματίσω πλήρη εικόνα.

Η εποχή βέβαια και οι οικονομικοί περιορισμοί, θα μπορούσαν να είναι αποτρεπτικοί για μια δεύτερη ευκαιρία.

Θα το κάνω όμως και ελπίζω να ανταμειφθώ για το ρίσκο μου.

Τραγούδι για Τρίτη Βράδυ:

Αυτή που περνάει - Φοίβος Δεληβοριάς

https: //www. youtube. com/watch?v=ZrEWkT6BA2c

26 Μαι 2016

Μήνας γαστρονομικής απόλαυσης ο Μάιος χάρη στο Αθηνόραμα και μια από τις επιλογές του μήνα, το πολυσυζητημένο Aleria. Το menu για το αφιέρωμα στα 35 ευρώ και περιλάμβανε (αντιγράφω από Αθηνόραμα: )

Ωδή στα χόρτα

Κρητικός ντάκος με κρέμα από ξινομυζήθρα, φρέσκο βασιλικό, παγωτό ντομάτας, τραγανό κέικ ελαιολάδου και πούδρα από κάππαρη και ελιές

Ψητές γαρίδες Κοιλάδας με κρέμα φρέσκου αρακά, αγκινάρες και σάλτσα από το ζωμό τους με λουίζα

Αρνάκι με κρούστα από βότανα, μελιτζάνες με μέλι και ούζο, ψητά φρέσκα κρεμμύδια και σάλτσα από λεμόνι και μαστίχα

Μους από λευκό ρυζόγαλο με κρέμα από φιστίκι, σορμπέ βύσσινο και τραγανό ρύζι με κανέλα

Κάθε πιάτο, μια ξεχωριστή ιστορία γαστρονομικής τέχνης, με τη δημιουργικότητα και την πρωτοτυπία να ξεχειλίζουν σε κάθε πιάτο.

Ξεχωρίζω το πιάτο με το αρνάκι σε μια εμπνευσμένη εκτέλεση που δεν θα σας θυμίσει τίποτα αντίστοιχο που έχετε φάει (σε αρνί) ενώ και η μελιτζάνα απλά ανεπανάληπτη.

Το πιάτο με τα χόρτα θα ξεχαστεί σχετικά σύντομα ενώ και και οι γαρίδες με τον αρακά μάλλον λίγο παραπάνω από το καλό.

Εξαιρετική βραδιά - Υπέροχη Aleria

Τραγούδι για Τρίτη Βράδυ:

Lana Del Rey - Young and Beautiful

https: //www. youtube. com/watch?v=o_1aF54DO60

25 Απρ 2016

Μέσος όρος γεύσης 76 % και μάλλον φαντάζει πολύ χαμηλός για ένα τόσο πετυχημένο και τίμιο μαγαζί σαν τις βαρκούλες. Και ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να ζητήσει κανείς από μια ψαροταβέρνα / μεζεδοπωλείο όταν όλα τα πιάτα είναι αξιοπρεπέστετα ενώ έχει και πιάτα αστεράτα όπως το κριθαρότο με τις γαρίδες ή τα λινγκουίνι με τη βότκα και το σολωμό.

Και όλα αυτά σε ένα περιβάλλον θελκτικό, απλό και καλαίσθητο, που μόνο άνεση μπορεί να σου προσφέρει και καλή διάθεση.
Στα θετικά / περίεργα ότι στο τέλος ήρθε και ο ίδιος ο σεφ να μας ρωτήσει τη γνώμη μας για το φαγητό (πιθανότατα βέβαια γιατί είχαμε παραγγείλει το μισό κατάλογο και ήθελε να βεβαιωθεί ότι δεν θα σκάσουμε).

Οι τιμές φυσιολογικές, όχι χαμηλές όχι πολύ ακριβές, καθιστούν τις βαρκούλες επιτακτική επιλογή για όσους αγαπάνε το καλό φαγητό και ειδικά τα θαλασσινά.

Τραγούδι για Κυριάκι μεσημέρι

Το δίκιο μου: Γιώτα Νέγκα - Θέμης Καραμουρατίδης

https: //www. youtube. com/watch?v=oiaRQQpMXoA

25 Απρ 2016

Τελικά είναι όλα θέμα προσδοκιών. Οι θετικές κριτικές του ask4food, η καλοκαιρινή σαββατιάτικη διάθεση και ο υπέροχος πεζόδρομος στο κουκάκι μου είχαν δημιουργήσει υψηλές προσδοκίες για τη μικρή βενετία. Η μικρή βενετία ξεχωρίζει στον πεζόδρομο με το καλαίσθητο γούστο της όσον αφορά τη διακόσμηση και τα τραπεζάκια στο πεζόδρομο δίνουν μια ιδιαίτερη αίσθηση άνεσης και ελευθερίας
Σάββατο βράδυ, γεμάτος ο πεζόδρομος, γεμάτη και η μικρή βενετία οπότε οι όποιες καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση (που υπήρχαν) δικαιολογημένες.

Εκεί δυστυχώς που η μικρή βενετία με έχασε (και είναι ο καθοριστικός παράγοντας ) είναι η γεύση των πιάτων καθώς τόσο το ριζότο, κυρίως το ριζότο, που αξιόπιστοι καλοφαγάδες του ask4food το εκθείαζαν, όσο και τα υπόλοιπα πιάτα (σκουμπρί καπνιστό, σαλάτα με προσούτο, τάρτα με σπαράγγια και μανιτάρι γεμιστό) ήταν πολύ μακριά από τις υψηλές προσδοκίες μου.

Η απογοήτευση μου δε ήταν τόσο μεγάλη που δεν παραγγείλαμε το προφιτερόλ που επίσης έχει λάβει θετικές κριτικές μέσα στο site και περιοριστήκαμε να πίνουμε τσίπουρα για να μετριάσουμε τη πίκρα μας: )

Τραγούδι για Σάββατο βράδυ:

Χάρις Αλεξίου - Ένα φιλί

https: //www. youtube. com/watch?v=ONMbPQi8JwI

06 Απρ 2016

Σευχέλλες (πρώην Μπαχάμες) και πως είναι δυνατόν να μην "χαμογελάσεις" μόνο και μόνο από τον ευφάνταστο τίτλο: )

Και τα χαμόγελα συνεχίζονται όταν αρχίζεις να δοκιμάζεις τα πιάτα. Και είναι φοβερό (μάλλον το ask4food) οτι η φήμη συγκεκριμένων πιάτων εξαπλώνεται σε όλους τους κύκλους των ανά την Αθήνα καλοφαγάδων οπότε σε όλα τα τραπέζια έβλεπες τα συγκεκριμένα πιάτα:

Παπαρδέλες με καβουρμά, μοσχαρίσια μάγουλα στη γάστρα, ριζότο με μανιτάρια απαραίτητα σε κάθε τραπέζι και από κει και πέρα υπήρχε η λογική και ευχάριστη ποικιλία: Μοσχαρίσια γλώσσα, ρεβύθια καθώς και οι πεντανόστιμες τηγανητές πατάτες ήταν οι δικές μας επιλογές και δεν μας αφήσανε παραπονεμένους.

Μελανό σημείο (αλλά δεν βαριέσαι, Κυριακή ήταν: )) λόγω υπερβολικής καθυστέρησης αναγκαστήκαμε να ακυρώσουμε 2 μοσχαρίσια μάγουλα ενώ οι πατάτες τηγανητές ήρθαν στο τέλος σαν επιδόρπιο: ) Ο δε στοχαστικός αλγόριθμος προετοιμασίας των πιάτων (π. χ ήρθε το ένα από τα 3 μάγουλα που ζητήσαμε, τα ορεκτικά έρχονταν μετά τα κυρίως) ίσως να με ενοχλούσε σε ένα πιο "εστιατόριο" αλλά όλα τα συγχωρώ στις Σευχέλλες γιατί με κάνανε να "ταξιδέψω".

Τραγούδι για Κυριακή Μεσημέρι:

UB40 - Red Red Wine

https: //www. youtube. com/watch?v=zXt56MB-3vc

14 Μάρ 2016

To cibo αποτελεί ακόμη ένα εκπρόσωπο της μόδας στο φαγητό που λέγεται pizza bar. To cibo δε προσεγγίζει περισσότερο τον όρο bar αντί για εστιατόριο και τρανταχτή απόδειξη είναι τα ελάχιστα τραπέζια που σερβίρανε φαγητό ακόμα και το Σάββατο βράδυ.
Θα αφήσω άνευ σχολιασμού την bar πλευρά του cibo (αν και έδειχνε ιδιαίτερα ελκυστική η μπάρα καθώς και τα coctail που σερβίρονταν) και θα περιοριστώ στα του φαγητού.
Οι επιλογές αρκετές (πάντα σε κατηγορία pizza, ζυμαρικά και σαλάτα) και αρκούντως συμπαθητικές.

Ομολογώ πως πλέον, με τόσα pizza bar γύρω μας (coupepe, thirty something, school bar κ. α) οι εικόνες και οι γεύσεις είναι συγκεχυμένες στο μυαλό μου. Αυτό που κρατάει σαν σήμα κατατεθέν είναι η λεπτή ζύμη και το γευστικό αποτέλεσμα (καλύτερο σε κάθε περίπτωση από τις delivery επιλογές).

Η εξυπηρέτηση μοντέρνα όπως και η μουσική στα decks ενώ και ο χώρος flirting με πολλούς πιτσιρικάδες που επιλέγουν το cibo, ως κεντρική επιλογή στα βριλήσσια, όχι βέβαια με κίνητρο τα linguini, τα ριζότα και την τρούφα στην πίτσα αλλά και πάλι δίνουν ένα ζωηρό και ζωντανό χαρακτήρα στο cibo καθιστώντας το συμπαθητική επιλογή στα βόρεια προάστια (έχει και το extra πλεονέκτημα ότι βρίσκεται δίπλα στην κυβέλη με το διάσημο cheesecake oreo).

Τραγούδι για Σαββάτο βράδυ:

The Avener - To Let Myself Go ft. Ane Brun

https: //www. youtube. com/watch?v=zzjQg-JdwTg

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ValueSeeker.

14 Μάρ 2016

Το μέρος που κάθε γνήσιος hipster είναι υποχρεωμένος να επισκέπτεται τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα είναι η πλατεία Αγίας Ειρήνης. Και αν πεινάσει είναι επιβεβλημένο να περάσει για μια πιτσούλα στο school: ) Για να μην είμαι υπερβολικός, μπορεί την Κυριακή (μεσημέρι) να πετύχουμε και καμιά οικογένεια που ξεστρατίζει από το μοναστηράκι και το θησείο.

Οι εντυπώσεις ομολογώ από το school περιορίζονται στην περαντζάδα που προσφέρει (και ομολογώ ότι περισσότερο κοιτούσα τους περαστικούς παρά τα κομμάτια της πίτσας που επί πολλή ώρα περίμεναν μπροστά μου) καθώς και στο ότι δεν ήρθε απόδειξη στο τέλος (και εγώ ο γραφικός σταθερά να την ζητάω).

Δεν έχω προτεινόμενο έδεσμα να καταθέσω, τόσο τα ζυμαρικά όσο και οι πίτσες φαίνεται να ακολουθούν το τέμπο της γειτονιάς (ευκολία) οπότε αν επιθυμείτε γαστρονομικές εκπλήξεις μάλλον δεν είστε το κατάλληλο μέρος.
Το νεαρό service είναι αναμενόμενα φιλικό και ο χώρος που έχει επιμέρους επίπεδα και τραπεζάκια έξω (εκεί γίνεται όλο το παιχνίδι) trendy, hipster και ότι άλλο θέλετε.

Τραγούδι για Κυριακή Μεσημέρι:

The Last Shadow Puppets "The Age Of The Understatement"

https: //www. youtube. com/watch?v=XGV8xCkpXjE