evangelos

Μέλος από: Φεβ 2012

09 Οκτ 2013

Τίμιο όπως και αυτό της Ν. Μάκρης
Κοίτα να ξεκινήσουμε από την αρχή έτσι;

Στις 5/10/13 πέθανε ο στρατηγός Βο Νγκουέν Γκιαπ κορυφαία φυσιογνωμία στον αγώνα της χώρας του για ανεξαρτησία και της νίκης της στον Πόλεμο του Βιετνάμ, σε ηλικία 102 ετών.

Οι Γιάνκηδες μπούκαραν το 65 και αποχώρησαν πετώντας το 73.
Τώρα σίγουρα είναι και κάποιοι αιχμάλωτοι ακόμα σε ξύλινα κλουβιά κάπου στη ζούγκλα γιατί σίγουρα ο Τζόνης ο Ράμπος δεν κατάφερε να τους σώσει όλους στις 4 ταινίες του κυρίως λόγω της άρνησης της αμερικανικής κυβέρνησης να δώσει έγκριση σε τέτοιου είδους αποστολές τις οποίες μόνο ο Τζόνης μπορεί να φέρει εις πέρας.

Τι καταλάβαμε από τα παράπάνω;
Πως λόγω της εισβολής των γιάνκηδων είμαστε στην ευχάριστη θέση να γευόμαστε βιετναμέζικο εκτός των συνόρων λόγω του ανοίγματος της αποκομμουνιστικοποίησης της χώρας.

Και έρχεται ο ελληνάρας και σου λέει πάμε να φάμε κινέζικο και πάει στο Βιετνάμ

Δηλ όταν θέλει να φάει ιταλικό πηγαίνει σε γερμανική μπυραρία και όταν θέλει να φάει μεξικάνικο πηγαίνει σε αιθιοπικό.

Αυτός ο αχταρμάς μεταξύ των γεύσεων της ανατολής στην Ελλάδα πηγάζει μέσα από τρία πράγματα:

1. Οι μισοί Έλληνες δεν ξέρουν τη διαφορά μεταξύ Βιετνάμ και Κίνας

2. Δεν έχουν φάει ποτέ κινέζικο ή βιετναμέζικο ή ό,τιδήποτε σε -έζικο εκτός Ελλάδας (δεν μιλάω για την ίδια την χώρα π.χ. Κίνα, Βιετνάμ Ιαπωνία, Ταϋλάνδη κλπ) αλλά σε κάποια ευρωπαϊκή πόλη π.χ. Λονδίνο Βερολίνο κλπ

3. Οι -έζοι που δραστηριοποιούνται στον τομέα της εστίασης στην Ελλάδα έχουν μπει στο νόημα.

Διότι η διαφορά στο -έζικο που τρως στην Ελλάδα και σε ευρωπαϊκές πόλεις έγκειται στο γεγονός πως στις δεύτερες ο ΄-έζος σέβεται τον Άγγλο, Γερμανό Ιταλό και δεν του πασάρει Αγγλοποιημένο ή Γερμανοποιημένο -έζικο (έντάξει δεν είναι το ιδιο με το αντίστοιχο στις χώρες προέλευσής του) αλλά όσο πιο κοντά γίνεται στο αυθεντικό.

Το μόνο κοινό που έχει το greek based-έζικο με τα foreign-based -έζικα είναι η τιμή.
Πληρώνεις τα ίδια για να φας όχι τα ίδια. Για την ακρίβεια για να φας χειρότερα στην Ελλάδα.

Τα πιο overpriced overestimated εστιατόρια γενικά στην Ελλάδα είναι τα -έζικα

Οπότε εγώ θα βάλω 2 βαθμολογίες
Η πρώτη σε σχέση με τα ελληνικά -έζικα και η δεύτερη με ένα βιετναμέζικο που έχω φάει σε προάστιο του Λονδίνου στο Χόξτον όπου και έμενε όταν έκανε το μεταπτυχιακό της στα οικονομικά η τότε φίλη μου και νυν σύζυγός μου.

3-3-2-2
1-2-2-1

Θες να πας; πήγαινε δεν θα μείνεις νηστικός
θες να πείσεις τον εαυτό σου πως έφαγες βιετναμέζικο; άνετα
θες να το παίξεις γνώστης της κουζίνας στην δεσποινίδα που συνοδεύεις; πρώτος

09 Οκτ 2013

έχουμε παραγγείλει πολλές φορές στο σπίτι αλλά προχθές το Σάββατο το μεσημέρι καθώς γυρίζαμε από την βόλτα μας στην Πλάκα με τις μικρές και πηγαίναμε να πάρουμε ψωμί από έναν από τους καλύτερους φούρνους του Παγκρατίου το Καλλιμάρμαρο περάσαμε μπροστά από το colibri.

Ρωτάμε τις μικρές θέλετε να φάμε burger?
Ναι φωνάξανε, τραβάω χειρόφρενο επί τόπου κατεβαίνουν και πάω να το πετάξω σε καμιά γωνία.
Είχε ένα τραπέζι πριν απο εμάς και 2 ήρθαν μετά.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση (δεν ισχύει το ίδιο με τις βραδυνές ώρες που "πέφτει ξύλο") και ευγενική.

Παραγγείλαμε τα burger μας μια μακαρόνια με κοτόπουλο και μια σαλάτα του καίσαρα. Η ποιότητα είναι η ίδια όπως την πρώτη φορά που παραγγείλαμε στο κατάστημα της Αναπαύσεως όταν είχε πρωτοανοίξει πριν 5-6 χρόνια ίσως και παραπάνω. Αυτό είναι που μου αρέσει σε αυτό το μαγαζί η σταθερότητα στην υψηλή ποιότητα που δεν βρίσκεις σε μαγαζιά με αντίστοιχο κατάλογο.

Τώρα σε όσους διαμαρτύρονται πως έχει μεγάλη αναμονή και πως φταίει το μαγαζί για αυτό θα τους πω το εξής:
Μην ξαναπάτε για να αραιώνουμε λιγάκι...

μέτριο τεξ μεξ
αδιάφορο το φαγητό και ακριβό
σε σχέση με τα άλλα μεξικάνικα στην Αθήνα που έχω επισκευθεί μακράν το χειρότερο
vamonos amigos

13 Αυγ 2013

Τις παλιές καλές εποχές (δηλ. επί ΠΑΣΟΚ) όπου τα λεφτά κρέμονταν από τα δέντρα και η φύση πρασίνιζε, τότε που το χρηματιστήριο γένναγε λεφτά από τον αέρα που αναπνέουμε (όπως οι Αλχημιστές δηλ) τότε που έπαιρνες δάνειο για να πας διακοπές στα νησιά Φίτζι και το καλοκαίρι να πεταχτείς για ψώνια και καφέ στη Ρώμη, τότε που άλλαζες το ένα αυτοκίνητο μετά το άλλο γιατί μετά τα δύο χρόνια πάλιωνε και ήταν ντροπή, τότε που τα τζιπ γνωστής γερμανικής εταιρίας αυτοκινήτων που κυκλοφορούσαν στην Λάρισα ήταν περισσότερα από τα παπιά, τότε που η Ολυμπιάδα μας γέμιζε υπερηφάνια και προοπτική για το μέλλον βλέποντας όλα αυτά τα έργα να δίνουν πνοή και ελπίδα στη χώρα, θαυμάζοντας το σκέπαστρο του Μαλατράβα και το στάδιο Καραϊσκάκη που εντάχθηκε στο φάκελο υποψηφιότητας και φτιάχτηκε για να φιλοξενήσει ολυμπιακά αγωνίσματα, τότε που η superleague λεγονταν Α' εθνική τότε που ο Παναθηναϊκός δεν κινδύνευε με υποβιβασμό και η ΑΕΚ ήταν ακόμα στην Α' εθνική......

ε τότε πήγαινα και εγώ να φάω το υπέροχο φαχιτας μου συνοδεία 2-3 μαργαριτών στον υπέροχο κήπο πίσω από το κατάστημα αφού όλα ήταν λυμένα.
τότε όμως.....

13 Αυγ 2013

Έχω πάει αρκετές φορές. Την πρώτη φορά που ήταν να πάμε μου λέει ο ξάδερφός μου:
-Πάμε να φάμε τίποτα αύριο βράδυ;
-Και δεν πάμε;
-Έχει ένα ρώσικο απέναντι από το σπίτι μου
-(σκέφτομαι) βαριέται που ζει και θέλει να σκάσει με την παντόφλα και το σώβρακο σε ό,τι να ναι σε ακτίνα 10μ. κανα τραγικό θα είναι
- Πάμε του λέω

Είμασταν 2+2
πρώτη εντύπωση έτσι και έτσι
-Εξαερισμός μηδεν θέλουν κάψιμο τα ρούχα σου μόλις επιστρέψεις σπίτι του λέω
-Σιγά μου λέει τι είσαι καμιά γκόμενα που γκρινιάζει;
Παραγγέλνει ο ίδιος
Τελευταία άποψη
Πήραμε και για το σπίτι

Δεν θα περιγράψω τα πιάτα γιατί δεν έχει νόημα είναι απίστευτα
Ένα μόνο θα σας προτείνω:
την σαλάτα με το καρότο. Είναι το πιάτο που ΠΑΝΤΑ παίρνουμε και για το σπίτι. Καρότο τριμμένο με μαγιονέζα και σκόρδο. Πραγματικά δεν πίστευα πως το καρότο μπορεί να μεταμορφωθεί σε τέτοιο πιάτο. Α και μπύρα Ουκρανική τρομερή.
Εκτοτε έχουμε πάει πολλές φορές
Η καλύτερη περίοδος είναι πριν πιάσουν οι ζέστες για αποφυγή εμφραγμάτων.

02 Αυγ 2013

love it or hate it
Εγώ προσωπικά το λατρεύω αν και έχω καιρο να πάω, όταν ήμουν φοιτητής πήγαινα συνέχεια. Το απόλυτο στέκι στα εξάρχεια πριν γίνουν φλωράρχεια.

Τώρα πλέον μόνο κάτι μπιστρο-μεγλυφάτα τρέντυ μαγαζιά υπάρχουν.
Μιλάμε δεαετία του 90 (το μαγαζί πρέπει να υπήρχε ήδη 30ό χρόνια) που τα 3 από τα 4 μεγαζιά στην πλατεία είχαν ονόματα από τραγούδια του Παύλου.
Κλασικά συναντιόμασταν έξω από το underground και ξεκινάγαμε από Φλοραλ (μπλε πολυκατοικία), Ίντριγκα κλπ. άν έπαιζε καμιά καλή συναυλία σκάγαμε Αν κλάμπ κλπ
Μπορεί να ανηφορίζαμε και προς decadance άμα δεν βαριόμασταν ή κανά Mo better, closer και άμα θέλαμε κάτι πιο kinky σκάγαμε underworld με Φακίνο κλπ.

Για καφέ κλασικά Μαρονίτα, Rezin για φραπέ σε ποτήρι του μιλκσέικ για γερά στομάχια, Χάρτες κλπ
Άμα θέλαμε να ισιώσουμε λίγο από τα ξίδια τσιμπάγαμε κανα σουβλάκι από τον Κάβουρα (ποτέ δεν με ξετρέλανε).
Τώρα μόνοι ο μπαρμπαγιάννης έχει μείνει και η Ροζαλιά.
Θα επικεντρωθώ λοιπόν στον πρώτο μιας και για αυτόν μιλάμε.
Αν εξαιρέσεις τις τουαλέτες η ατμόσφαιρα είναι εκπληκτική.

Πως λέμε το τρέντυ μέρος των ΒΠ όπου η δεσποινίδα θα πάει ντυμένη γκράντε με μαλί υπερπαραγωγή γόβα 25αρα και τον Λάκη με την μπέμπα αγκαζέ και το ρολεξ να φαίνεται οριακά από το λευκό μανίκι του πουκαμίσου κάτω από το boss κοστούμι...
Αυτό ακριβώς αλλά το αντίθετο.

Θυμάμαι τότε οι υπερμεγέθεις κεφτέδες και η μπριζόλα φούρνου αλά μπαρμπαγιάνη ήταν πάντα στο τραπέζι μας. Και βέβαια τηγανιτές πατάτες με σάλτσα από το ψητό. Πίναμε και κανά 2λιτρο κρασάκι και την κάναμε ταράτσα με κανα 2-3 χιλιάρικα επί δραχμής έκαστος.

Είναι η ταβέρνα που ο Ορέστης Μακρής έκανε τον μέθυσο στις ταινίες
Και έχει μείνει έτσι

02 Αυγ 2013

Όχι, όχι όχι
τα παϊδάκια μέτρια και ακριβά, τα τηγανιτά λαδερά πολύ, το σέρβις πολύ καλό, ο χώρος το καλοκαίρι πολύ καλός.

Εντάξει υπάρχουν και πολύ καλύτερα μέρη να φας παϊδάκια και πιο φτηνά.

Μου κάνει εντύπωση πως κάθε φορά που περνάω έχει πολύ κόσμο. Δε μπορώ να καταλάβω ρε γμτ δεν ξέρουν να τρώνε αυτοί που πάνε και ξαναπάνε; Και θέλουν να πληρώνουν και 20-25 ευρώ το άτομο για παϊδάκια που μυρίζουν; Έλεος δηλ.

κοίτα να δεις μιλάμε για old time classic hot spot original 80's place κλπ κλπ

Το πιροσκί είναι πραγματικά τρομερό δηλ. αν περνάς από το παγκράτι σταμάτα και τσίμπα 2 ένα για το δρόμο και ένα για το σπίτι, αν δε έχεις και οικογένεια τσίμπα και μερικά μίνι για τα παιδιά (μια στο τόσο δεν πειράζει).

Δεν σου αφήνει αίσθηση λαδίλας (άντε λίγο).
Αν πάλι δεν περνάς αξίζει να πεταχτείς για ένα.

29 Ιούλ 2013

Όσοι έχουν επισκεφτεί το εν λόγω εστιατόριο θα έχουν σίγουρα προσέξει την αγενή σερβιτόρα. Εγώ σίγουρα και τις δύο φορές, αλλά λόγω της εγγύτητας με την οικία μου και του ωραίου φαγητού το παρέβλεπα και μάλιστα η δεύτερη πρέπει να ήταν και η τελευταία της ημέρα που εργαζόταν εκεί μιας και παίχτηκε το εξής σκηνικό:

Σ/Κ μεσημέρι μια μεγάλη παρέα εμείς καμιά 10ρια άτομα και ένα τραπέζι που κάθισαν μετά από εμάς, ήτοι 2 παρέες. Η σερβιτόρα παίρνει παραγγελία από εμάς ενώ στο δίπλα τραπέζι μία κυρία της λέει:
Κυρία:- Θα έρθετε και σε εμάς να σας παραγγείλουμε;
Σερβιτόρα:- Ναι θα έρθω δεν βλέπετε ότι έχω δουλειά και είμαι μόνη μου;

Η σερβιτόρα μπαίνει στο μαγαζί
Η κυρία μπαίνει στο μαγαζί
Η κυρία βγαίνει από το μαγαζί
Ακούγονται φωνές από το μαγαζί
Η σερβιτόρα φεύγει από το μαγαζί
Η ιδιοκτήτρια βγαίνει από το μαγαζί και συνεχίζει το σερβίρισμα.

Το φαγητό είναι πολύ καλό και οι τιμές του λογικές. Τα τραπέζια στην πλατεία είναι άνετα και έχει και σχετική δροσιά κάτω από την τέντα.

Ξαναπήγαινα άνετα ειδικά με τις νέες ανακατατάξεις.
Αλλά ρε παιδί μου μια σερβιτόρα μπορεί να σου καταστρέψει το μαγαζί.

29 Ιούλ 2013

Μια φίλη μας το θύμησε και μιας πλέον έχουμε περάσει στην φάση παιδιά κλπ είπαμε να ανηφορίσουμε ένα ζεστό απόγευμα Σαββάτου του φετινού καλοκαιριού. Νόμιζα πως θα το έβρισκα εύκολα αλλά βέβαια μετά από 25 χρόνια που είχα να πάω (που βέβαια δεν οδηγούσα τοτε) έκανα μια βόλτα στην περιοχή ψάχνοντας (το άχρηστο το gps έβγαζε ό,τι να ναι).

Φτάσαμε λοιπόν κατά τις 6 30 και είμαστε μόνοι μας ήτοι 4 ενήλικες και 4 παιδιά (2 ανά ζευγάρι ενηλίκων)
Κάτι άρχισα να θυμάμαι. Η εξυπηρέτηση άψογη. Το πεινιρλί καλό, η πίτσα μαργαρίτα μέτρια (πολύ λάδι και τυρί μέτριας ποιότητας που σου καθόταν στο στομάχι) τα κολοκυθάκια τα τηγανιτά must.

Κάτά τις 9 00 άρχισε να μαζεύει κόσμο και το μαγαζί γέμισε.
Πληρώσαμε 45ευρώ ανά ζευγάρι με 3-4 μπύρες μια πίτσα μια κολοκυθάκια κανά 2 πατάτες και 4 πεινιρλί.

Ακριβούτσικος αλλά τα παιδιά έπαιξαν ωραία στην άνετη αυλή ( η οποία είναι και σχετικά ελεγχόμενη)