dski

Μέλος από: Απρ 2012

14 Δεκ 2018

Επισκέφθηκα για δεύτερη φορά το εν λόγω κατάστημα. Την πρώτη φορά, πριν μερικούς μήνες, είχαμε φύγει με θετικές εντυπώσεις, έτσι αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε ξανά. Και αυτή τη φορά οι εντυπώσεις ήταν θετικές.

Ξεκινώντας από το χώρο, λόγω εποχής κάτσαμε μέσα. Ο εσωτερικός χώρος δεν είναι κάτι φοβερό, τα τραπέζια όμως είναι άνετα και η διακόσμηση τυπική. Ο εξωτερικός χώρος, όμως, είναι εξαιρετικός (εκεί είχαμε κάτσει την προηγούμενη φορά). Μεγάλα τραπέζια και αρκετός χώρος, ιδανικός για καλοκαίρι ή φθινόπωρο.

Η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά γρήγορη και με ευγένεια. Ήμασταν τρία άτομα και πήραμε μία πίτσα Μοντανάρα μεγάλη (8 κομμάτια), μια μακαρονάδα με κοτόπουλο και μία σαλάτα του Καίσαρα. Η μακαρονάδα ήταν πολύ καλή, το ίδιο και η σαλάτα, η πίτσα ήταν, ας πούμε, πιο ουδέτερη.

Πληρώσαμε για όλα αυτά 31 ευρώ, ποσό το οποίο θεωρώ φυσιολογικό. Αν παίρναμε και από ένα αναψυκτικό θα πηγαίναμε στα 37-38 ευρώ. Για τη γεύση, το περιβάλλον, την εξυπηρέτηση και τη βόλτα νομίζω είναι ΟΚ.

Εντύπωση μου έκανε ότι και τις δύο φορές, το κατάστημα, αν και δεν ήταν άδειο, δεν είχε πολύ κόσμο, ειδικά όταν το συγκρίνει κανείς με τα υπόλοιπα μαγαζιά της περιοχής όπου δύσκολα έβρισκε κανείς τραπέζι (και τις δύο φορές που βρεθήκαμε εκεί). Κατάλαβα ότι δουλεύουν αρκετά με delivery ενώ μια δική μου εξήγηση για τον λίγο κόσμο (ενώ οι τιμές και το φαγητό είναι καλά) είναι ότι τόσο η εξωτερική διακόσμηση όσο και ο τίτλος του μαγαζιού (piano restaurant) παραπέμπει σε πιο κυριλέ και ακριβότερες καταστάσεις κάτι που δεν ισχύει όμως (την πρώτη φορά που πήγαμε περιμέναμε κι εμείς ένα πιο ακριβό μαγαζί αλλά δεν ήταν έτσι).

17 Μαι 2018

Πήγαμε, μετά από σχεδόν ένα χρόνο, η ίδια παρέα, 4 άτομα, στο Εν Αιθρία. Αυτή τη φορά, καθώς ο καιρός το επέτρεπε, κάτσαμε στο μπαλκόνι με θέα την πλατεία Πατριάρχου και η επιλογή ήταν πράγματι καλή.

Η ποικιλία σε μπύρες είναι πάντα μεγάλη και είναι σίγουρο ότι καθένας θα βρει κάτι του γούστου του. Μοναδικό μικρό φάουλ ότι κάποιες μπύρες που θέλαμε, ενώ στον κατάλογο υπήρχαν σε μπουκάλι τελικά ενημερωθήκαμε ότι ήταν διαθέσιμες μόνο από βαρέλι. Δεν μας έκανε και καμιά σημαντική διαφορά αλλά μπορεί να ενδιαφέρει άλλους.

Το φαγητό ήταν στα ίδια επίπεδα. Πήραμε δύο μικρές ποικιλίες, μία λουκάνικων και μία κρεατικών. Οι ποσότητες ήταν πραγματικά μεγάλες και δεν καταφέραμε να αδειάσουμε και τις δύο πιατέλες. Γευστικά ήταν όλα καλά χωρίς όμως να ξετρελαθούμε.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή. Τα παιδιά όλα ευγενικά. Μόνο πρόβλημα ότι το POS "έκανε νερά" και χρειάστηκε αρκετή ώρα μέχρι τελικά να γίνει η πληρωμή με κάρτα.

Μιας και ο χώρος ήταν ανοιχτός δεν υπήρχε αυτή τη φορά το πρόβλημα με τον καπνό που μας είχε ενοχλήσει στην προηγούμενη επίσκεψη.

Τέλος η τιμή μας ήρθε στα 16 ευρώ το άτομο (μία μπύρα ο καθένας και οι δύο μικρές ποικιλίες). Τιμή όχι ίσως χαμηλή αλλά αναμενόμενη για μπυραρία με φαγητό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dski.

02 Μάρ 2018

Αν και οι franchise νεο-σουβλακερί δεν με τραβάνε ιδιαίτερα (συνήθως βρίσκει κανείς μέτρια γεύση, μικρή ποσότητα και ακριβή τιμή) ο Μπαρμπαδήμος στο Περιστέρι κατάφερε να αλλάξει την προκατάληψη που είχα πριν φτάσουμε στο μαγαζί.

Πήγαμε 4 άτομα Σάββατο βράδυ το τελευταίο Σ/Κ της αποκριάς και, αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, μετά από λίγα λεπτά αναμονής οι πολύ ευγενικοί σερβιτόροι μας βρήκαν ένα άνετο τραπέζι.

Η διακόσμηση τυπική για το είδος του καταστήματος (παλιές φωτογραφίες και διαφημίσεις στους τοίχους, ξύλινες καρέκλες "παλαιού τύπου" κτλ) αλλά συμπαθητική. Το σέρβις όμως εξαιρετικό. Όλοι οι σερβιτόροι ευγενέστατοι ενώ η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη.

Πήραμε ο καθένας διαφορετικό πιάτο (κεμπάπ, γιαουρλου κεμπάπ, μοσχαράκι μπουκιές και ένα mix κρεατικών), ήταν όλα καλοψημένα, νόστιμα και ζουμερά ενώ οι ποσότητες χορταστικές.

Στα συν και το γεγονός ότι στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού δεν υπήρχε καπνός τσιγάρου (τουλάχιστον γύρω μας δεν αντιλήφθηκα κάτι).

Πληρώσαμε συνολικά 74 ευρώ (μαζί με 1 κιλό κρασί και ένα γλυκό), τιμή ελαφρώς τσιμπημένη για σουβλακερί αλλά φάγαμε καλά και το ευχαριστηθήκαμε. Το κατάστημα προτείνεται οπωσδήποτε και σε πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε.

08 Μαι 2017

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dski.

Πήγαμε παρέα πέντε ατόμων, μετά από πρόταση γνωστών μας, για μπύρα και φαγητό. Αν και καθημερινή, το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο, ο οποίος γινόταν όλο και περισσότερος καθώς προχωρούσε η ώρα.

Το περιβάλλον όμορφο. Ο χώρος είναι χωρισμένος σε διάφορα τμήματα: ένας μεγάλος χώρος με τραπέζια προς τη μεριά της πλατείας της Νέας Φιλαδέλφειας με ωραία θέα, ένας χώρος που ήταν το μπαρ και ένα ακόμη χώρος με τραπέζια προς τη μεριά της Βρυούλων. Είχαμε κάνει κράτηση και το τραπέζι μας ήταν στο μεγάλο χώρο με θέα την πλατεία, όμως επιλέξαμε τελικά να μην κάτσουμε εκεί καθώς, αν και δεν ήταν ακόμη γεμάτος, ο χώρος είχε ήδη αρκετό καπνό από τα τσιγάρα των θαμώνων... Έτσι διαλέξαμε να πάμε στην άλλη πλευρά, όπου, όπως καταλάβαμε αφού δεν υπήρχαν τασάκια, ήταν για τους μη καπνίζοντες. Ο χώρος αυτός ήταν πιο "πριβέ" και πιο ήσυχος, ιδανικός για να μπορείς να συζητήσεις με την παρέα σου, απλά δεν είχε θέα.

(Εδώ μια γενική παρατήρηση: γιατί για τους μη καπνιστές οι καταστηματάρχες "κρατούν" πάντα τα χειρότερα τραπέζια; Εμείς δεν πήγαμε για τη θέα στην πλατεία, και ίσως να μας ήρθε καλύτερα που πήγαμε σε πιο ήσυχο σημείο, αλλά δεν παύει κανείς να έχει την αίσθηση ότι ως μη καπνιστής αντιμετωπίζεται σαν πελάτης Β' κατηγορίας στο θέμα του τραπεζιού. Ομολογώ ότι αυτή η λογική, δε μου έκανε θετική εντύπωση για το μαγαζί).

Το μαγαζί προσφέρει έναν αρκετά μεγάλο κατάλογο από μπύρες. Αν και δεν βρήκα τη μπύρα που συνήθως προτιμώ, εντούτοις υπήρχαν άλλες ικανοποιητικές επιλογές και όλοι έμειναν ευχαριστημένοι από τις μπύρες τους.

Για φαγητό πήραμε δύο μικρές ποικιλίες μία κρεάτων και μία με λουκάνικα. Η ποσότητα του φαγητού ήταν πραγματικά εντυπωσιακή και αν και οι μερίδες ήταν θεωρητικά των 2 ατόμων η κάθε μία, χορτάσαμε και οι πέντε και έμειναν και μερικές μπουκιές. Από άποψη γεύσης πάντως, δεν τρελαθήκαμε. Όχι κακή αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερο.

Η εξυπηρέτηση από τους νεαρούς και τις νεαρές σερβιτόρους, αν και λίγο αργή, εντούτοις ικανοποιητική και με ευγένεια.

Στα θετικά του καταστήματος και η καλή μουσική (κυρίως προς το ροκ) που ταίριαζε με τα δικά μας γούστα.

Ο λογαριασμός μας ήταν συνολικά περί τα 75 ευρώ (15 ευρώ το άτομο), τιμή που κρίνεται ικανοποιητική.

Παρά το θέμα με τον καπνό και το τραπέζι, η γενική εντύπωση ήταν θετική και είναι πιθανό να επισκεφθούμε το κατάστημα και στο μέλλον.

07 Ιαν 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο 26/12/2015 με κουπόνι προσφοράς (24 ευρώ για μενού δύο ατόμων). Από καιρό θέλαμε να επισκεφθούμε το "Λιβανέζικο" και δεν απογοητευτήκαμε.

Ο χώρος όχι κάτι πολύ ιδιαίτερο, όμως είναι συμπαθητικός, διακοσμημένος κυρίως με φωτογραφίες και αντικείμενα που παραπέμπουν στο Λίβανο και σε βάζει στο κλίμα του καταστήματος.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ο σερβιτόρος (ο οποίος καταλάβαμε ότι είναι μάλλον και ο ιδιοκτήτης ή τουλάχιστον ο υπεύθυνος του καταστήματος) σίγουρα δεν έχει τα ελληνικά ως μητρική του γλώσσα και ίσως αυτό να οδήγησε κάποιους από τους υπόλοιπους σχολιαστές να τον θεωρήσουν ίσως λίγο απότομο αλλά αν και μας εξήγησε το μενού της προσφορά λίγο γρήγορα, εντούτοις ήταν ευγενικός και ανταποκρίθηκε γρήγορα σε κάθε μας αίτημα.

Στο μενού τώρα, δοκιμάσαμε τη σαλάτα φατούς (λαχανικά, ντομάτα, τραγανά κομμάτια πίτας, λάδι και λεμόνι) η οποία μας ικανοποίησε. Σαν κρύο ορεκτικό πήραμε χούμους (λιωμένα ρεβίθια με λάδι και λίγο σκόρδο) το οποίο ήταν ΟΚ και συνδυαζόταν ωραία με τις πίτες που μας προσφέρθηκαν αντί για ψωμί. Πάρα πολύ καλό ήταν το πιάτο με τα ζεστά ορεκτικά, συνολικά 5 διαφορετικά ορεκτικά, δύο από κάθε είδος (φαλάφελ (ρεβιθοκεφτέδες), κιμπέ (κεφτεδάκια), σαμπουσέκ (τυροπιτάκια), λαχματζούν (πίτα με κιμά), φαταϋέρ (σπανακοπιτάκια). Στα κυρίως πιάτα δοκιμάσαμε κεμπάπ σκέτο (καφτά) και γιαουρτουλού. Και οι δύο εκδοχές ήταν νόστιμες και χορταστικές. Τέλος μας προσφέρθηκε ως επιδόρπιο ένα λιβανέζικο γλυκό (αϊσέλσαράι) το οποίο επίσης είχε ενδιαφέρον σαν γεύση.

Για όλα αυτά, μαζί με τα αναψυκτικά (το εμφιαλωμένο νερό μας προσφέρθηκε δωρεάν ως μέρος της προσφοράς) πληρώσαμε συνολικά 28 ευρώ, μια εξαιρετικά καλή τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού που μας προσφέρθηκε.

Σαν σημεία κριτικής θα επεσήμανα: α) το γεγονός ότι, λόγω προφανώς της μέρας, η υπόκρουση ήταν χριστουγεννιάτικα τραγούδια από κάποια συμφωνική ορχήστρα που αν και ευχάριστα δεν ταίριαζαν καθόλου με το στυλ του καταστήματος β) κάποιος πελάτης κάπνιζε πούρο που, αν και αρωματικό, είχε βαριά μυρωδιά και δεν ήταν το καλύτερο την ώρα που τρώγαμε.

Γενικά το προτείνουμε και με πρώτη ευκαιρία θα το επισκεπτόμασταν και πάλι.

27 Δεκ 2012

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί με κουπόνι (29 ευρώ για γεύμα δύο ατόμων). Επιλέξαμε να κάτσουμε στον εξωτερικό χώρο με τη τζαμαρία που δημιουργεί μεν ωραία ατμόσφαιρα, χρειάζεται ρετουσάρισμα δε καθώς οι καναπέδες φαίνονταν πολύ ταλαιπωρημένοι (για να είμαι πάντως δίκαιος, κατά σύμπτωση, την ώρα που ήμασταν εκεί ο ιδιοκτήτης έφερε κάποιο τεχνίτη να συζητήσουν για αλλαγή στα μαξιλάρια των καναπέδων άρα γνωρίζει ότι ο χώρος θέλει ανανέωση).
Η σερβιτόρα πολύ ευγενική και πρόθυμη, μας έκανε πολύ καλή εντύπωση.

Στο φαγητό τώρα, το μενού του κουπονιού περιελάμβανε μια σαλάτα, ένα κρύο ορεκτικό, μια ποικιλία ζεστών ορεκτικών και δύο κυρίως πιάτα μαζί με γλυκό και δυο ποτήρια κρασί.
Από σαλάτα διαλέξαμε την ομώνυμη του μαγαζιού (Κήπος της Εδέμ) με μαρούλι, μανιτάρια και μπαλσάμικο. Χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό φαγώθηκε ευχάριστα.

Κατόπιν για κρύο ορεκτικό πήραμε ντολμαδάκια (Γουάρακ Ενέμπ) τα οποία ήρθαν ζεστά (κάτι που όμως δε μας ενόχλησε). Ουδέτερη αίσθηση, όχι κάτι ιδιαίτερο. Μετά ήρθε η ποικιλία των ζεστών ορεκτικών. Διάφορα ορεκτικά με κρούστα (Καλέζ, κάτι σαν σαν φλογέρες) και πιτάκια (με γέμιση τυρί (Ρακακάτ) και κιμά (Σαμπούσεκ), αρκετά εύγευστα όλα) καθώς και κάτι σαν κεφτεδάκια τηγανιτά με αρκετά μυρωδικά (Κίμπε). Εδώ οι γεύσεις ήταν σαφώς πιο ιδιαίτερες και ανατολίτικες.

Στα κυρίως πιάτα πήραμε ένα Σις Ταούκ (κοτόπουλο σουβλάκι) και ένα Γιαουρτλού Κεμπάπ. Το κοτόπουλο ήταν εξαιρετικό (θα μπορούσε απλά να είχε λίγο περισσότερη ποσότητα αν και δεν ήταν και λίγο) ενώ και το κεμπάπ ήταν πολύ καλό.
Να πω επίσης, ότι το φαγητό συνοδεύτηκε αντί για ψωμί με αραβικές πίτες ενώ μετά τα κυρίως μας προσφέρθηκε γλυκό (κομματάκια από ανατολίτικα γλυκά ταψιού, ωραία σε γεύση, ίσως όχι πάρα πολύ φρέσκα και για το τέλος τσάι και καφές με μέντα που είχαν αρκετό ενδιαφέρον σαν γεύσεις.

Συνολικά, η αποτίμηση ήταν θετική. Φάγαμε καλά, η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και με το κουπόνι το συνολικό κόστος (33,5 ευρώ για δύο άτομα μαζί με νερό και αναψυκτικό) ήταν πολύ λογικό για αυτά που φάγαμε. Με τις κανονικές τιμές καταλόγου το κόστος θα ήταν μάλλον λίγο τσιμπημένο. Δε θα έλεγα όχι να το επισκεφθώ ξανά στο μέλλον.

25 Νοε 2012

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα Κυριακή μεσημέρι. Δεν είχαμε ξαναπάει αλλά καθώς εκείνη την εβδομάδα το κατάστημα προσέφερε 30% έκπτωση μέσω κάρτας από γνωστό περιοδικό είπαμε να δοκιμάσουμε.

Ο χώρος όμορφος και η υποδοχή ευγενική. Μας ρώτησαν αν καπνίζουμε και όταν είπαμε όχι μας έβαλαν σε ένα άνετο τραπέζι στη μεγάλη σάλα (γενικά εκτιμώ τα καταστήματα που προσέχουν ακόμη το θέμα του καπνίσματος, ειδικά όταν έχω μαζί μου το μικρό γιο μου).

Στο μενού αποφασίσαμε να πάμε σε πιο αμερικάνικες γεύσεις κι έτσι επιλέξαμε δύο combo-μενού που περιελάμβαναν (για κάθε άτομο) μια σαλάτα ατομική (αλλά σε πολύ ικανοποιητικό μέγεθος, σε άλλα καταστήματα θα σερβιριζόταν και ως κανονική), ένα burger (επιλέξαμε ένα Santa Fe κι ένα Texas, ωραία και πολύ χορταστικά και τα δύο, με ικανοποίησε λίγο περισσότερο η γεύση του Santa Fe αλλά αυτό είναι μάλλον προσωπική προτίμηση) και για το τέλος brownies (κέικ σοκολάτας με παγωτό και σαντιγί).

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού αλλά και το σέρβις. Μοναδικό φάουλ ότι ενώ μας είχαν πει αρχικά ότι ισχύει κανονικά η έκπτωση λόγω κάρτας, όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας ενημέρωσαν ότι επειδή επιλέξαμε combo-μενού η έκπτωση δεν ισχύει αφού υπάρχει ήδη η ίδια έκπτωση στην τιμή του μενού.

Ένα πρόχειρος υπολογισμός έδειξε ότι αυτό ήταν αλήθεια (το μενού κόστιζε 17 ευρώ το άτομο, το συνολικό κόστος καταλόγου για κάθε μερίδα του μενού ξεχωριστά ήταν περί τα 25 ευρώ) όμως αν το ξέραμε εξ' αρχής πιθανότατα δε θα παίρναμε γλυκό (που δε το φάγαμε ολόκληρο αφού είχαμε "σκάσει" ήδη, ήταν όμως ωραίο) και πιθανότατα μια σαλάτα οπότε θα πληρώναμε με την έκπτωση καμιά 15αρια ευρώ λιγότερα από όσα πληρώσαμε. Επειδή όμως είχαμε μείνει ευχαριστημένοι από όλα τα άλλα δεν κάναμε θέμα.

Τελικά, μαζί με κάποια αναψυκτικά πληρώσαμε 45 ευρώ για δύο άτομα, ποσό νομίζω ικανοποιητικό για την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού που φάγαμε. Πιθανότατα θα το επισκεφθούμε ξανά στο μέλλον.

20 Οκτ 2012

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι 4 άτομα (2 ζευγάρια). Ο χώρος ικανοποιητικός και με έναν, ας πούμε, καλοκαιρινό αέρα, αποδείχθηκε καλή επιλογή για ένα ζεστό μεσημέρι, μας ήταν δε ήδη οικείος, καθώς πριν μεταφερθεί εκεί το "25αράκι" είχαμε επισκεφθεί το ιταλικό εστιατόριο που στεγαζόταν εκεί.

Η εξυπηρέτηση επίσης πολύ ικανοποιητική, ο σερβιτόρος εξυπηρετικός και ευγενικός και τα πρώτα πιάτα δεν άργησαν να έρθουν στο τραπέζι. Εκεί, η πρώτη εντύπωση ήταν μικτή καθώς τα πιάτα (μια σαλάτα iceberg με γαρίδες και ξιφίας μαριναρισμένος) ήταν μεν νόστιμα (ο ξιφίας εξαιρετικός!) όμως η ποσότητα ήταν πολύ μικρή (το πιάτο του ξιφία με τιμή 12 ευρώ είχε 6 φλίδες ξιφία, ούτε για μεζέ) και σκεφτήκαμε ότι δε θα χορτάσουμε...

Ευτυχώς τα πράγματα άλλαξαν με τα επόμενα πιάτα που ήταν σαφώς πιο μεγάλα και χορταστικά. Δοκιμάσαμε χταπόδι στα κάρβουνα, χταποδοκεφτέδες, καλαμαράκια, μαριδάκι συν μερικά ορεκτικά (πατάτες τηγανητές και κολοκυθάκια τηγανητά) όλα γευστικά και τελικά φύγαμε χορτάτοι και ικανοποιημένοι.

Η τιμή για όλα αυτά (μαζί με κάτι αναψυκτικά) ήταν 82 ευρώ και με έκπτωση 30% (μέσω εκπτωτικής κάρτα γνωστού περιοδικού) πήγε (μαζί με το φιλοδώρημα) 60 ευρώ (30 ευρώ το ζευγάρι) τιμή πολύ ικανοποιητική για την ποσότητα και την ποιότητα του φαγητού που φάγαμε.

06 Οκτ 2012

Διαβάζοντας τις προηγούμενες κριτικές πριν επισκεφθώ το εστιατόριο, πρέπει να πω ότι πήγα με κάποια προκατάληψη. Εντούτοις οι τελικές μου εντυπώσεις ήταν θετικές και μάλλον θα ξαναπήγαινα.

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, 4 άτομα με κουπόνι (22 ευρώ το ζευγάρι). Ο χώρος πράγματι δεν είναι κάτι εξαιρετικό αλλά δεν είναι και άσχημος. Κάτσαμε μέσα που τα τραπέζια ήταν πιο άνετα (τα τραπέζια έξω στο στενάκι προσφέρονται κυρίως για ζευγάρια). Ο κλιματισμός δε λειτουργούσε αλλά η θερμοκρασία ήταν ανεκτή.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν ευγενική και με καλή διάθεση. Το ίδιο ισχύει και για την κυρία στην κουζίνα η οποία μάθαμε πως είναι η μαγείρισσα και βγήκε να μας χαιρετίσει.

Το φαγητό επίσης μας άφησε ευχαριστημένους. Με τα 2 κουπόνια πήραμε 2 σαλάτες, 2 ορεκτικά, 4 κυρίως πιάτα και γλυκό. Δοκιμάσαμε φιλέτο κοτόπουλο, μπριζόλα χοιρινή και λαυράκι. Όλοι έμειναν ευχαριστημένοι από τις γεύσεις και, αν και οι μερίδες δεν ήταν πολύ μεγάλες, η συνολική ποσότητα φαγητού ήταν αρκετή. Μαζί με τα ποτά (αναψυκτικά, μπύρες) πληρώσαμε συνολικά 56 ευρώ, τιμή που την κρίνω καλή.

Δεν είδαμε τις αντίστοιχες τιμές καταλόγου και αν πράγματι η κανονική τιμή του γεύματος που φάγαμε ήταν περί τα 170 ευρώ (όπως έλεγε το κουπόνι - 22 αντί για 82 ευρώ το ζευγάρι) τότε θα ήταν πολύ ακριβά, αλλά με το κουπόνι άξιζε τον κόπο, ειδικά σε συνδυασμό με την κυριακάτικη βόλτα στην Πλάκα.

27 Μαι 2012

Πήγαμε πριν λίγες ημέρες (καθημερινή) δύο ζευγάρια με κουπόνια. Λόγω ψύχρας κάτσαμε μέσα. Ο χώρος, χωρίς κάτι το πολύ ιδιαίτερο, ήταν συμπαθητικός και μάλλον τυπικός για μπυραρία. Με καλύτερες καιρικές συνθήκες θα καθόμασταν στην αυλή, που φαίνεται καλή επιλογή για ένα ζεστό καλοκαιρινό βράδυ.
Το σέρβις του καταστήματος, παρά την αρχική καθυστέρηση να μας πάρουν παραγγελία (μάλλον λόγω κακής συνεννόησης των σερβιτόρων) ήταν αρκετά καλό.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε (μάλλον ο ιδιοκτήτης) αρκετά υπομονετικός και πρόθυμος (στα συν του το γεγονός ότι, όταν κατά το σερβίρισμα μιας μπύρας (που ανέλαβε ο ίδιος) έσπασε το ποτήρι, έφερε αμέσως καινούριο μπουκάλι μπύρα. ΟΚ, αυτό έπρεπε να κάνει αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι θα το έκαναν όλοι...).
Το φαγητό ήταν επίσης καλό σε ποιότητα αλλά λίγο σε ποσότητα για την τιμή του... Πήραμε ένα μεγάλο μιξ γκριλ (45.90), μια σαλάτα (με φρούτα, αρκετά ενδιαφέρουσα, περί τα 8 ευρώ), μανιτάρια πλευρώτους, ένα ορεκτικό (κρεμυδοπατάτες) και πατάτες τηγανητές συν 4 μπύρες.Κανένα πιάτο δεν ήταν κακό αλλά ήταν όλα μικρά σε ποσότητα. Ειδικά το μιξ γκριλ ήταν κανονικά για δύο κι όχι για τέσσερα άτομα...

Από την άλλη οι τιμές τσιμπημένες (ειδικά για αυτές τις ποσότητες). Ο λογαριασμός ήταν 102 ευρώ και με την έκπτωση των κουπονιών πληρώσαμε τελικά 68 ευρώ, δηλ 34 ευρώ το ζευγάρι. ΟΚ, όχι πάρα πολλά αλλά ούτε και λίγα. Χωρίς το κουπόνι σίγουρα θα μας κακοφαινόταν κάπως... Μικρό μείον ότι χρεωθήκαμε και 6 ευρώ (4 κουβέρ) για λίγες (5-6) φέτες μαύρο ψωμί και ένα ντιπ με γιαούρτι (ή κάτι τέτοιο) που ήταν μόνο για μυρωδιά... Επίσης, ενώ κανείς δεν κάπνιζε στο μαγαζί (που ήταν σχεδόν γεμάτο), στη διπλανή μας παρέα (που φαινόταν γνωστή στο κατάστημα) ένας κύριος άναψε πούρο και μας φλόμωσε κι ένας άλλος τσιγάρο ενώ η σερβιτόρα έσπευσε να φέρει τασάκι...

Με κουπόνι και καλή παρέα θα συζητούσα να ξαναπάω, χωρίς όμως έκπτωση μάλλον δύσκολα...