baggio

Μέλος από: Απρ 2012

28 Αυγ 2015

Τι να πει κανείς για το Διονύση... Είμαι γύρω στα 10 χρόνια πελάτης.
Προσφέρει μαγευρευτά "μαμαδίστικα " φαγητά στο χώρο του η σε πακέτο.

Το μαγαζί σα χώρος δε λέει κάτι άλλά μια ματιά στις ουρές που σχηματίζονται καθημερινά σου δίνουν να καταλάβεις τη παίζεται εκει.....

Για να γράψω και μια σύντομη κριτική.....

Προχθές πήρα σε πακέτα χοιρινό λεμονάτο με πατάτες τηγανιτές και μοσχαράικι κοκκινιστό με μακαρόνια.. Γευστικότα και σε ικοανοποιητικές μερίδες... νομίζω έδωσα 9.50 ή 10 ευρώ(μια χαρά)...

03 Μαι 2015

Πήγαμε χθες 3 άτομα.
Τρομερη η τοποθεσια και δυστυχώς το μόνο που αξίζει.
Φάγαμε.
1 τυροκαυτερή (πολύ καλή)
1 χωριάτικη (δεν ειναι της εποχης οπότε.... )
1 συκωτακια (συμπαθητικα)
3/4 παϊδάκια (επίσης)
1 μπριζόλα ημιγάλακτος(καλή)
1 λουκάνικο(δράμα σερβιρίστηκε κρύο)
2 πατάτες ένα μπουκάλι νερό.

Συνολο??κάθεστε? 68 ευρω!!! χωρίς απόδειξη παρακαλώ.... (Επειδή ήμουν με παρέα και σε πολύ καλή διάθεση δεν έκανα θέμα και σήμερα νιώθω 2 φορές @#@ας με τον εαυτό μου και μόνο. )
Ποτέ ξανα. &-

10 Απρ 2015

Περάσαμε μια βόλτα και εμείς από το Λάμπρο το προηγούμενο Σάββατο το βράδυ.
Δυστυχώς δεν απολαύσαμε την υπέροχη θεα του καθώς ήταν νύχτα. Το τοπίο είναι εκπληκτικό αν πας μεσημεράκι ή μια μερα με ηλιοβασίλεμα.

Προτιμήσαμε τηγανιτά εδέσματα τα οποία φτάσαν σε χρόνο dt στο τραπέζι μας. (Δηλαδή αν υπολογίζαμε μόνο το χρόνο θα έβαζα 4 ").

1 χόρτα 4.90
1 μερίδα πατάτες 4.20
1 μερίδα καλαμάρι τηγανιτό 9.50
1 γαύρο τηγανιτό 9.00
1 μπακαλιάρο σκορδαλιά 9.00
2 κουβερ(3.00ευρώ δε νομίζω να καταργθούν ποτέ και 1 μπουκάλι νερό 1,50).
Οι μερίδες όλες μεγάλες και το τηγάνισμα ελαφρί...

σύνολο 42,10...
Μια χαρά, θα το ξαναεπισκεφθούμε σύντομα.

07 Απρ 2015

Το μαγαζί έχει potential να γίνει θρύλος
Επικό πεινιρλί, επική αράβικη πίτα γεμιστή με τυριά αλλα΄ντικά και φουλα μπαχαρικά τρομερά όλα τα σφολιατοειδή του φρεκότατα τα σάντουιτς και ΟΛΑ αυτά φτιάχνονται μπροστά στα μάτια σου.

Δε μπορώ να γράψω τι έχω πάρει σε αυτό το μαγαζί τα τελευταία 7-8 χρόνια έχω πάρει σχεδόν τα πάντα.
Άντε να πω πως ξεχωρίζει λίγοο πιο πάνω απ'όλα τα άλλα το πεινιρλί του(και το απλό και το πικάντικο).
Πρόσφατα έκανε και ανακαίνιση και έγινε αρκετά πιο συμπαθητικό και από ότι ανακάλυψα και σήμερα ανοίγει πια και Σάββατα.

Να πάτε ανεπιφύλακτα τους εύχομαι να συνεχίσουν έτσι αν και έτσι νομίζω. Ο ιδιοκτήτης ένας συμπαθέστατος κύριος πάντα πίσω από την μπάρα να παρασκευάζει τα υλικά και ποτέ στο ταμείο. Αν σε νοιάζει η ποιότητα το βρίσκεις πάντα μπροστά σου προς όφελός σου.
ΜΠΡΑΒΟ τους.

03 Απρ 2015

Κυριακή 30/03
Σε μια κλασική ελληνική οικογενειακή ταβέρνα.
Ο χωρος πεντακάθαρος και το τζάκι αναμένο. Έξω συννεφιά. Τι καλυτερο?
Ημασταν 2 άτομα.

Παραγγείλαμε
1 χωριάτικη(πα μαλ).
1 καλτσόνε με κρεμμύδι μανιτάρια και παστουρμά. Τραγανό - τρομερή γεύση.
1 πεινιρλί σπέσιαλ. Εκπληκτικό, τραγανό με πολύ γευστικά υλικά (και το τυρί του και το μπεικον και ο παστουρμας).
και πήραμε και 1 οικολογικό πεινιρλι πακέτο
Το σύνολο 33 ευρώ και στην ουσία φάγαμε του σκασμού 3 άτομα.
Το συνiστώ ανεπιφύλακτα.

30 Μάρ 2015

Πήγαμε στο cash στο κεφαλάρι την Παρασκευή 20/03/2015.
Πολύ ωραίος χώρος στον πάνω όροφο του μαγαζιού(στο χώρο του ισογείου υπάρχει cosy "ορθαδικο clubaki".

Η υποδοχή κάπως ψυχρή αλλά είναι ένα θέμα που ποτές δε με επιρεάζει θετικά ή αρνητικά. Απλά το σχολιάζω.

Μας έφεραν 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό και γεμίζαν τα ποτήρια μας καθόλη τη διάρκεια της βραδιά (καθώς στο τραπέζι μόνο 1 στους 4 πήρε αλκοόλ) + ψωμάκι με 1 ενδιαφέρον ντιπ.

1 σαλάτα με μανγκο και crispy duck.. εξαίσια
1 ραβίολια με πορτσινι.. πάρα πολύ ωραία
2 rib eye πολύ καλά ψημένα και ικανοποιητική μερίδα
1 μάγουλα αρνιού πολύ δυνατό
και 1 φιλέτο επίσης ικανοποιητικό.

Συνοδευτικα πατάτες τηγανιτές ικανοποιτηκές και μια μερίδα με "συνοδευτικά μανητάρια"(η μόνη απογοήτευση).

Τελική σούμα 180 ευρώ αρκετά ακριβά γιατί δεν πήραμε κάποιο εξεζητημένο πιάτο. Θα ξαναπήγαινα όμως γιατί μου άρεσε αρκετά ο χώρος.

υ. γ ίσως θα είχα λίγο πιο χαμηλά τη μουσική.
υ. γ φαίνεται να έχει "δυνατή " μπάρα με ποτ'α -κοκτέιλ.

18 Φεβ 2015

Όταν μπαίνεις σε ένα μαγαζί και το πρώτο πράγμα που παρατηρείς είναι ότι μυρίζουν οι τουαλέτες η βραδιά είναι καταδικασμένη.

Κατα τη διάρκεια της παραγγελίας μου το αναφέρει η γυναίκα μου, o σερβιτόρος το ακούει και σε 1 λεπτό περνάει δίπλα μας με κουβά και σφουγγαρίστρα ένας τύπος σφεντόνα προς τα εκεί. Αποτέλεσμα σε 2 λεπτά όλο το μαγαζί να μυρίζει απορρυπαντικό τουαλέτας (οι οποίες και χωροταξικά να πω είναι τελείως λάθος, ακριβώς στην είσοδο με το που μπαίνεις. Δίνεις που δίνεις ρε μεγάλε ένα σκασμό λεφτα για το μαγαζί (συμπαθητική διακόσμηση) κάνε και τις τουαλέτες σε ένα σωστό μέρος.... Έλλειψη χώρου δεν υπήρχε απλά μάλλον τσιγκουνεύτηκαν τα λεφτά ή τους διέφυγε.

Στα του φαγητού:
Πήραμε ένα half rack of grilled bbp.8,90(απαράδεκτο, έφτασε στο τραπέζι μας κρύο)
Ένα burger the swiss 9,90. Mετριότατο.

Ένα burger mother ship 13,50. Μετριότατο επίσης. Τα μπιφτέκια και στα 2 burger σε χαμηλη θερμοκρασία τα τυριά πολύ μυρωδάτα (με την κακή έννοια) και οι πατάτες προτηγανισμένες.

Μαζί με μια μπύρα δώσαμε σύνολο 35,30.
Δυστυχώς δε θα ξαναπάω.

19 Νοε 2014

Πηραμε προχθες ντελιβερι(15/11/2014) κ ο νεος καταλογος σε συγκριση με τον παλιο εχει ολες τις τιμες αυξημενες κατα 20%!!!!!!!!..... Απλα απαραδεκτοι, εμας δε θα μας ξαναδουν ξανα δυστυχώς και πέρναμε συχνά.

Κατά τα άλλα, επειδή το μαγαζί το έχω επισκεφθει 2-3 φορες τον τελευταιο καιρο ο χώρος του είναι συμπαθής, το σερβις του αξιοπρεπεστατο και οι μερίδες μεγάλες ειδικά στα burger black angus που δοκιμάσαμε. Η πίτσα του είναι συμπαθητική αλλά μέχρι εκει.. Έχει λεπτή ζύμη και η μαργαρίτα που δοκιμασαμε την τελευταία φορά ήταν μια χαρά.

Το θέμα όμως με την κατακόρυφη αύξηση των τιμών του και ενώ από ότι βλέπω και μαθαίνω έχει πολύ δουλειά δεν μπορώ να το κατανοήσω. Κρίμα.

14 Νοε 2014

Πήγαμε και στη γειτονιά μας στο ΜOOU μετά από προτροπή ξαφερφού μου που τυχαίνει να είναι πολύ καλός πελάτης.

Τυχαίνει να περνάω καθημερινά έξω από το μαγαζί και συνεχώς είναι γεμάτο με κόσμο(καλό σημάδι) έτσι και εμείς μιας και μένουμε κοντά πήγαμε μια "off" μέρα (Δευτέρα). Στο μαγαζί ήταν 4-5 παρεές.

Άσχημη εντύπωση μου έκανε πως μόλις μπήκαμε στο δίπλα τραπέζι από αυτό που καθόμασταν ήταν το λεγόμενο "τραπέζι του προσωπικού ή αφεντικού"... Ακουμπισμένο κλειδιά κινητό κλπ δε μου έδωσε καθολου καλή εντύπωση. Καλή εντύπωση δε μου έδωσε καθόλου επίσης πως ενώ τρώγαμε 2-3 μέτρα πιο πέρα ένας σερβιτόρος καθάριζε με απορυπαντικό τη βιτρίνα του ψυγείου με τα αναψυκτικά. (δεύτερο φάουλ).

Στα του φαγητού που είναι και τα βασικά.
Πήραμε
Μια σαλατα με πατζάρια και κατσικίσιο τυρί. Πολύ έντονο το τυρί(όπως πρέπει να είναι το κατσικίσιο) πάρα πολύ ωραία η σαλάτα.8,00ΕΥΡΏ.
Μια picanha σερβιρισμένη με βραστά λαχανικά (έχεις επιλογή με πατάτες τηγανιτες ή πουρέ). Πάρα πολύ καλή 18.00ευρώ.

Ένα thin skirt σερβρισμένο με πουρέ στα 16,00 ευρώ. Πάρα πάρα πολυ ωραίο.

Η κλασσική "ταβερνιάρικη" νοοτροπία χτύπησε και εδώ 3,00 ευρώ ψωμί και 1,50 ευρώ νερό 4,50ευρώ στο σύνολο, χωρίς να ρωτήσουν.
Κέρασμα δεν υπήρξε.

Επειδή έχει καλό κρέας μάλλον θα ξαναπάω.

07 Μάρ 2014

Καλησπερα και παλι. Μετά από τις διθυραμβικές κριτικες εδώ μέσα είπαμε να πάμε και εμείς στο περιβόητο rock n balls.
Ένα άριστα στημένο μαγαζί στην πλατεία Αγ. Ειρήνης στο κέντρο...

Πήραμε μοσχαρίσιους κεφτέδες με σως παρμεζάνα και πατάτες baby (πολύ καλή στη γεύση αλλά και αυτοί όπως και οι πατάτες baby σε θερμοκρασία δωματίου με αποτέλεσμα να μη τους ευχαριστηθούμε καθόλου. Μέγιστο φάουλ).

Το ίδιο και οι veggie με μια κάπως έντονη σως (πέστο) που πήρε η γυναίκα μου. Μαζί με 2 μπύρες 26 ευρω. Δε μπορώ να πω ότι σκάσαμε κιόλας αλλά οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές.

Επίσης δε πολύ δυνατά έπαιζε και η μουσικη. Το αναφέρω γιατί πήγαμε σχετικά νωρίς 20.00 με σκοπό να αποφύγουμε την πολύ φασαρία.. Σε περίπτωση που πηγαίναμε πιο αργά δε θα είχα πρόβλημα (τύπου μετά τις 22.00-23.00) γιατί κάπως πρέπει να κρατήσεις και τον κόσμο στην μπάρα.

Το προσωπικό οικείο και συμπαθέστατο. Πιστέυω πως την επόμενη φορά που θα ξαναπάω (γιατι θα ξαναπάω) θα δώσω άλλη μια ευκαιρία στην κουζίνα του. Δυνατό σημείο του φαίνεται να είναι η μπάρα (κοκτέιλ δε δοκιμάσαμε αλλά όλοι τριγύρω τα τιμούσαν).