ALEX80

Μέλος από: Απρ 2012

01 Νοε 2019

Το BREAD & ROSES είναι ένα συνεργατικό μαγειρείο που βρίσκεται σε μια στοά κοντά στην πλατεία Ομονοίας και μετρά ήδη κάποια χρόνια ζωής (χωρίς ωστόσο να το έχω επισκεφτεί μέχρι σήμερα).
Το concept του απλό, αλλά συγχρόνως οικονομικό και αρκετά χορταστικό. 7-8 επιλογές από κυρίως, 3 σαλάτες και 4-5 συνοδευτικά, κάνεις την επιλογή σου από κάθε κατηγορία και μπροστά σου έρχεται ένα χορταστικό, πλήρες γεύμα, στην άκρως συμφέρουσα τιμή των 6.80 € (υπάρχει και η επιλογή του μικρού πιάτου στην τιμή των 4 €, ενώ για όσους προτιμήσουν να πάρουν το φαγητό πακέτο οι τιμές είναι ακόμη χαμηλότερες). Επιπλέον προσφέρονται και 2-3 γλυκά, επιλεγμένες μπύρες από μικρές, κατά βάση ζυθοποιίες, αναψυκτικά, ποτά κλπ.

Εμείς βρεθήκαμε στο BREAD & ROSES απογευματάκι καθημερινής (νομίζω λειτουργεί έως τις 8) και υπήρχε ακόμη αρκετός κόσμος. Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ μικρός (υποθέτω ότι τοποθετούνται και τραπέζια στην στοά), εμείς ωστόσο κατευθυνθήκαμε στην σαφώς πιο άνετη ταράτσα, μιας και ο καιρός το επέτρεπε. Αν εξαιρέσεις την αρκετά άβολη σκάλα για το ανέβασμα και μια σχετική μυρωδιά υγρασίας που αναπόφευκτα ερχόταν από τις ταλαιπωρημένες πολυκατοικίες του κέντρου της Αθήνας, ο χώρος μου άρεσε. Άνετα τραπέζια, διάφορα φυτά και γλάστρες περιμετρικά, ωραία μουσική και διάφορα άλλα διακοσμητικά δημιουργούσαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα. Αν και ο χώρος έδειχνε τα χρόνια του, όπως προανέφερα, τα παιδιά του BREAD & ROSES είχαν προσπαθήσει να τον καλλωπίσουν και να τον ομορφύνουν. Από την εξυπηρέτηση επίσης κανένα πρόβλημα. Φιλικά και ευγενικά τα παιδιά στο service, σε κέρδιζαν αμέσως με τη συμπεριφορά τους.

Ως προς τα φαγητό, επίσης έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Δεν δοκίμασα κάτι ξεχωριστό, υπήρχαν ωστόσο επιλογές για να καλύψουν όλα τα γούστα και ό, τι δοκιμάσαμε ήταν σίγουρα προσεγμένο και νόστιμο, σε εκτελέσεις πιο «παραδοσιακές» αλλά και πιο πειραγμένες από αυτές που θα συναντούσες σε ένα κλασικά μαγειρείο.
Εγώ λοιπόν επέλεξα φαλάφελ με σως ταχίνι-λεμόνι, πολίτικη σαλάτα και μακαρονοσαλάτα. Τα φαλάφελ ήταν αρκετά νόστιμα (ίσως να τα προτιμούσα λίγο περισσότερα τραγανά εξωτερικά), η πολίτικη σαλάτα νόστιμη, το ίδιο και η μακαρονοσαλάτα με διάφορα φρέσκα λαχανικά και γιαούρτι.
Η γυναίκα μου πήρε φακές beluga με ρύζι και σταφίδες (πραγματικά πολύ νόστιμες), κρητικά σαλάτα (σαν χωριάτικη στην ουσία με παξιμαδάκια) και ψητές πατάτες με μουστάρδα και θυμάρι.
Από ποτά πήραμε δύο μπίρες 500 ml. Άργος star (στα 3 € έκαστη).

Αυτά τα λίγα λοιπόν από εμένα για το BREAD & ROSES, το οποίο πιστεύω αξίζει να στηρίξετε, εάν βρεθείτε στο κέντρο και επιθυμείτε ένα νόστιμο και οικονομικό γεύμα. Προς διευκόλυνσή σας, μάλιστα, το καθημερινού μενού αναρτάται καθημερινά τόσο στο facebook όσο και και στην ιστοσελίδα του BREAD & ROSES, για να ξέρετε τι θα συναντήσετε.

16 Οκτ 2019

Απόγευμα καθημερινής του Σεπτέμβρη, βρεθήκαμε στο Μοναστηράκι. Ο κόσμος απίστευτα πολύς, πιο πολύ θύμιζε κυριακάτικο μεσημέρι. Θέλαμε κάτι να τσιμπήσουμε, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε το Hard Rock Athens. Τη συγκεκριμένη αλυσίδα δεν είχε τύχει να την επισκεφτώ, ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό και η αλήθεια είναι, ωστόσο, ότι πάντοτε είχα την περιέργεια. Κακώς από αποδείχτηκε. Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Το Hard Rock Athens τα τελευταία χρόνια στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό κτίριο στην οδό Αδριανού. Μπαίνοντας αριστερά συναντάς το κατάστημα για τις αγορές αναμνηστικών καλλιτεχνών, ενώ δεξιά υπάρχει μια μικρή σχετικά αίθουσα με άμεση οπτική πρόσβαση επί της οδού Αδριανού. Εμείς προτιμήσαμε το αίθριο στο βάθος αριστερά, όπου αποτελεί και τον κυρίως χώρο. Οι εντυπώσεις ανάμεικτες. Όμορφος ο χώρος, με άνετα τραπέζια μεταξύ τους, μου φάνηκε ωστόσο κάπως ψυχρός, πιο πολύ ταίριαζε σε μπαρ-καφέ. Στον πάνω όροφο βρίσκονταν οι τουαλέτες (θα μπορούσαν να είναι και πιο καθαρές) και ένας ακόμη μεγάλος χώρος που δεν λειτουργούσε εκείνη τη στιγμή. Από τη μουσική δεν είχα παράπονο, καθώς ευτυχώς δεν υπερτερούσαν τα hard rock ακούσματα. Αντιθέτως, προς ευχαρίστησή μου, ακούστηκαν και περισσότερο εναλλακτικά πράγματα (από arctic monkeys και pj Harvey μέχρι sonic youth και afghan whigs).

Το service χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Αρκετά ευγενικό και φιλικό, έδειχνε ωστόσο και κάπως προσποιητό και στημένο το στυλ όλου του προσωπικού. Τέλος πάντων δεν έχω κάτι σημαντικά αρνητικό να πω, ένα "3" θεωρώ πως είναι δίκαιο.

Στο φαγητό, δυστυχώς, η βαθμολογία μου δεν θα είναι τόσο υψηλή. Παράγγειλαμε δύο burgers με τη σύζυγο και δυστυχώς απογοήτευσήκαμε. Εγώ επέλεξα το original legendary και η γυναίκα μου το BBQ bacon cheeseburger. Αν εξαιρέσεις τα συνοδευτικά (μπέικον, τσένταρ, ντομάτα, τηγανητά κρεμμύδια κλπ. ) και τις πολύ νόστιμες σως, το μπιφτέκι και στα 2 burgers ήταν από τα πιο άνοστα και αποτυχημένα που έχω δοκιμάσει. Σκέτη απογοήτευση. Οι συνοδευτικές πατάτες και το ψωμάκι σε αξιοπρεπές επίπεδο, αλλά προφανώς δεν έσωσαν την κατάσταση.
Από ποτά επιλέξαμε 2 κοκτέιλ, μαργαρίτα για εμένα και μοχιτο για τη γυναίκα μου, σε διαφοροποιημένες εκδοχές σε σχέση με τις κλασικές, αρκετά πετυχημένες ωστόσο.

Για τα παραπάνω 2 burgers (τιμή κάτι παραπάνω από 13 ευρω το καθένα) και τα 2 κοκτέιλ (με τιμή κοντά στα 10 ευρω), ο λογαριασμός ήρθε στα 47 ευρώ, αδικαιολόγητα ακριβά, ακόμη και αν το φαγητό μας ικανοποιούσε.

Δεν νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να πω. Δεν νομίζω ότι αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία. Εγώ πάντως δεν πρόκειται...

01 Οκτ 2019

Επίσκεψη στο CUPOLA, Παρασκευή βράδυ, αρχές Σεπτεμβρίου. Το CUPOLA βρίσκεται στο Παγκράτι, σε έναν πεζόδρομο κάθετο στην Ερατοσθένους. Η υπόθεση παρκάρισμα μας δυσκόλεψε αρκετά (αναμενόμενο) ευτυχώς κάποια στιγμή σταθήκαμε τυχεροί. Η κράτηση θεωρώ ότι είναι αναγκαία τις ημέρες-ώρες αιχμής, καθώς εμείς φτάσαμε κατά τις 9.30 του βράδυ και συναντήσαμε ένα σχεδόν γεμάτο εστιατόριο.

Ο χώρος είναι όμορφος και απλός, όχι ιδιαίτερα φορτωμένος. Το ανοιχτό ξύλο και το μαύρο κυριαρχούν ως χρώματα, όμορφο το bar και η κουζίνα με σχετική οπτική πρόσβαση στο εσωτερικό της. Ο πεζόδρομος από την άλλη αποτελεί εξαιρετική επιλογή, καιρού επιτρέποντος, μιας και είναι αρκετά ήσυχος και υπάρχουν κάμποσα τραπέζια, σχετικά άνετα.
Η εξυπηρέτηση ευγενική και φιλική, χωρίς να είναι και αξιομνημόνευτη επίσης. Κερασμένα σφηνάκια aperol στην αρχή και λιμοντσέλο στο τέλος είναι κινήσεις που εκτιμά κανείς, αλλά ως εκεί.
Με ενόχλησε επίσης το γεγονός ότι καθίσαμε μέσα, παρόλο που η κράτηση είχε γίνει ηλεκτρονικά 3 τουλάχιστον ημέρες πριν και είχε προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία την ημέρα της εξόδου για επιβεβαίωση. Θα μπορούσαν να μας ρωτήσουν για την προτίμησή μας ή έστω να μας ενημερώσουν εκ των προτέρων ότι η κράτηση αφορά στον εσωτερικό χώρο. Γιατί η αλήθεια είναι ότι προτιμούσα ένα τραπεζάκι έξω, δεδομένου ότι και η ατμόσφαιρα εσωτερικά ήταν αρκετά ζεστή.

Αλλά αρκετά με την γκρίνια, ας επικεντρωθούμε στο ζητούμενο, το φαγητό, από το οποίο μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Ο κατάλογος διατίθεται ηλεκτρονικά στο site του εστιατορίου με αναλυτική περιγραφή και τιμές.
Για αρχή ήρθαν 2 μικρά ποτηράκια με aperol, ένα είδος ζεστού ψωμιού με μια νόστιμη συνοδευτική σος (χωρίς χρέωση εάν δεν κάνω λάθος) και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,5 €).
Ακολούθησαν μελιτζάνες στο φούρνο με σάλτσα τομάτας, mozzarella, βασιλικό & μυρωδικά (9 €). Νόστιμο πιάτο, με πολύ ωραία σάλτσα και το βασιλικό να δίνει μια ιδιαίτερη γεύση.
Από σαλάτα επιλέξαμε τη romana με iceberg, ψητό φιλέτο κοτόπουλο, καπνιστή pancetta, τραγανή αγκινάρα romana, grana padano, croutons & Cesare sauce (10 €). Πραγματικά εξαιρετική, νομίζω από τις πιο νόστιμες σαλάτες που έχω δοκιμάσει. Γευστική η αγκινάρα που ούτως ή άλλως είναι από τα αγαπημένα μου υλικά, ενώ και το ψητό κοτόπουλο κέρδισε τις εντυπώσεις καθώς ήταν εξαιρετικά γευστικό, άψογα ψημένο και σε επαρκέστατη ποσότητα. Πιάτο που προτείνεται …
Από κυρίως η σύζυγος πήρε bucatini carbonara με καπνιστή pancetta, κρόκο αυγού & pecorino (12€) και εγώ χειροποίητα gnocchi πατάτας με ragu από salsiccia & nduja, τυρί tallegio & καραμελωμένα κρεμμύδια (14 €). Νόστιμα και τα 2 πιάτα, επίσης σε επαρκέστατη ποσότητα. Το πιάτο της γυναίκας μου της φάνηκε κάπως στεγνό, ίσως κάποιο πιο λεπτό ζυμαρικό να ήταν καλύτερη επιλογή, ενώ και το δικό μου πιάτο ενδεχομένως να ήταν κάπως βαρύ λόγω ζέστης. Σε κάθε περίπτωση πάντως τα πιάτα τα απολαύσαμε και μείναμε ευχαριστημένοι.

Για γλυκό δεν υπήρχε χώρος, οπότε το αφήσαμε για μελλοντική επίσκεψη. Για τα παραπάνω πιάτα, μαζί με ένα ιταλικό λευκό μπουκάλι κρασί (23 €) ο λογαριασμός ήρθε σχεδόν στα 70 €, δηλαδή κατηγορία 17-25 ανά άτομο χωρίς τα ποτά, σχετικά φυσιολογικά δηλαδή.

Συμπέρασμα, παρά τις μικρολεπτομέρειες που ανέφερα, το CUPOLA μας κέρδισε, οπότε ήδη σκοπεύουμε να το ξανατιμήσουμε. Πολύ νόστιμα πιάτα, σε μια πολύ ζωντανή περιοχή που συχνά προτιμώ για τις εξόδους μου.

11 Σεπ 2019

Επίσκεψη στο ANADOLOU κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, Σάββατο βράδυ. Το ANADOLOU, λόγω προφανώς και της δημοφιλίας του Σελίμ (πρώην παίκτη τηλεοπτικού διαγωνισμού μαγειρικής) ήταν από νωρίς γεμάτο, για αυτό η κράτηση είναι απολύτως απαραίτητη. Το παρκάρισμα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, δεν έχω όμως γενικότερη εικόνα για την περιοχή, οπότε δεν ξέρω εάν απλώς ήμασταν τυχεροί.

Ο εξωτερικός χώρος απλός, με κλασικά τραπεζοκαθίσματα, σχετικά στριμωγμένος αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Ο πεζόδρομος απέναντι στο Πεδίον του Άρεως έδειχνε πιο συμπαθητική επιλογή, το ANADOLOU ωστόσο δεν είχε τοποθετήσει τραπέζια σε εκείνο το σημείο, σε αντίθεση με τον διπλανό χώρο εστίασης. Ο εσωτερικός χώρος φωνάζει από την πρώτη στιγμή ότι χρήζει ανακαίνισης. Αρκετά παλιός, σε όλα του τα σημεία (πάτωμα, τουαλέτες κλπ. ), νομίζω ότι κάποια στιγμή πρέπει να γίνει οπωσδήποτε κάτι ως προς αυτό.

Η εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό φιλική και ευγενική. Θετικότατη η εικόνα του Σελίμ στο τέλος της βραδιάς να περνάει από όλα τα τραπέζια, να συζητάει με τον κόσμο και να ακούει τη γνώμη τους. Μία μονάδα χάνεται, λόγω της προφορικής ανακοίνωσης του λογαριασμού, ενώ και ένα κερασματάκι στην αρχή ή στο τέλος θα ήταν ευπρόσδεκτο.
3 άτομα παραγγείλαμε (να αναφέρω απλώς ότι οι τιμές σημειώνονται με επιφύλαξη καθώς για την απόδειξη τα είπαμε πιο πάνω και ηλεκτρονικός κατάλογος δεν βρέθηκε):
- Χαϊντάρι, δηλαδή στραγγιστό γιαούρτι με δυόσμο, άνηθο, φέτα και λεμόνι (3 €). Δροσερό πιάτο με σωστές αναλογίες, όξινο όσο έπρεπε, μας ικανοποίησε.
- Λαχματζούν (6.5 €). Νόστιμο, όχι ιδιαίτερα καυτερό, κατόπιν δικής μας επιθυμίας, μας άρεσε.
- Χουνκιάρ μπεγεντί (9.5 €). Καλομαγειρεμένο το κρέας, ωραίος και ο πουρές μελιτζάνας. Ίσως έλειπε λίγο αλάτι, καθώς η γεύση μου φάνηκε αρκετά επίπεδη. Η μερίδα τεράστια (το πιάτο δεν καταναλώθηκε όλο)
- Γιαουρτλού κεμπάπ (9 €). Τέσσερα κεμπάπ με την πρώτη ματιά, στην ουσία βέβαια ήταν δύο, καθώς ήταν κομμένα στη μέση. Παρόλα αυτά ήταν πεντανόστιμα, καλοψημένα, ζουμερά, καταναλώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ. Η μερίδα φαινόταν μεγάλη, κυρίως ωστόσο από τα συνοδευτικά υλικά (πίτα, γιαούρτι, ψητή ντομάτα και πιπεριά), αντίθετα η ποσότητα κρέατος μου φάνηκε κάπως ελλιπής.
- Ταβούκ σις, δηλ. μαριναρισμένο κοτόπουλο (9 €). Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις. Μαλακό το κρέας με πολύ ωραία αρώματα και ψημένο άψογα. Νόστιμο και το συνοδευτικό ρυζάκι.
- Ήπιαμε 1 κιλό λευκό κρασί (10 €), αξιοπρεπές, σίγουρα θα προτιμούσα κάτι πιο προσεγμένο.
- Στο τέλος είπαμε να δοκιμάσουμε και τα γλυκά του, οπότε παραγγείλαμε καζάν ντι πι (6 €) και κιουνεφέ (7 €). Για το κιουνεφέ δεν έχω μέτρο σύγκρισης, καθώς δεν το έχω ξαναδοκιμάσει, οπότε η γνώμη μου είναι καθαρά υποκειμενική βάσει αυτού που δοκίμασα. Το βρήκα λοιπόν εξαιρετικά νόστιμο με ωραία βουτυρένια γεύση και ένα ελαφρύ τυρί να το συνοδεύει. Το καζάν ντι πι επίσης νόστιμο, θα ήθελα ωστόσο να υπήρχε αυτό το κάψιμο στην πάνω επιφάνειά του.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 60 €, δηλαδή ανά 20 € το άτομο, όχι άσχημα, δεδομένου ότι και οι μερίδες είναι αρκετά πλούσιες (ιδιώς των γλυκών και του χουνκιάρ).

Συμπέρασμα, παρά την όχι τόσο υψηλή βαθμολογία μου (σε μεγάλο βαθμό για αυτό ευθύνεται βέβαια ο αφρόντιστος χώρος και το θέμα της απόδειξης), το ANADOLOU με κέρδισε και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Θα ξαναπάω …

05 Σεπ 2019

Με αρκετή καθυστέρηση η κριτική για το FEEDEL ASADOR του συμπαθούς τηλεοπτικού σεφ Λεωνίδα Κουτσόπουλου, λόγω καλοκαιρινών διακοπών αλλά και του γενικότερου κλίματος που επικρατεί στο a4f. Κάπου ωστόσο την πέτυχα γραμμένη την κριτική στον υπολογιστή μου, οπότε ας καταθέσω ετεροχρονισμένα και τη δική μου εμπειρία.

Αν και βράδυ καθημερινής, η κράτηση ήταν απολύτως απαραίτητη, καθώς το εστιατόριο ήταν γεμάτο. Δεν βρίσκεται ωστόσο στο πιο κεντρικό σημείο της Γλυφάδας, οπότε το παρκάρισμα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου.

Ο χώρος πολύ όμορφος, χωρίζεται σε δύο επίπεδα. Μπαίνοντας συναντάς έναν μακρόστενο χώρο, στον οποίο δεσπόζει το μπαρ και μια τζαμαρία που επιτρέπει την οπτική πρόσβαση έξω. Εδώ τα πράγματα είναι πιο θορυβώδη, καθώς πέρα από τραπέζια υπάρχουν και stands ή ψηλά τραπέζια, με όρθιο κόσμο και δυνατή μουσική. Γενικότερα, η συγκεκριμένη αίθουσα πιο πολύ θυμίζει bar, παρά μέρος για φαγητό, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ανεβαίνοντας, ωστόσο, λίγα σκαλάκια, συναντάς το δεύτερο επίπεδο, όπου βρίσκεις έναν πιο χαλαρό χώρο, με την πέτρα και το ξύλο να κυριαρχούν, ωραίο και ατμοσφαιρικό φωτισμό, ξύλινα σχετικά άνετα τραπέζια. Μου άρεσε πάρα πολύ, οπότε μόνο και μόνο για αυτόν, θα βαθμολογήσω το χώρο/ατμόσφαιρα με άριστα.

Η εξυπηρέτηση από το πολυάριθμο προσωπικό φιλική και ευγενική, απείχε ωστόσο από το να με ενθουσιάσει. Στα θετικά τα δροσερά σφηνάκια με κάποιο κοκτέιλ που κεραστήκαμε στο τέλος.

Ως προς τα πιάτα, το FEEDEL ASADOR κινείται στην ίδια λογική με το αντίστοιχο μαγαζί του κέντρου, το οποίο ήδη έχουμε επισκεφθεί. Πιάτα, όχι αυστηρά κατηγοριοποιημένα σε ορεκτικά και κυρίως, στη λογική όλα στο κέντρο. 2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- στην αρχή μας έφεραν διάφορα είδη ψωμιού με ντιπ γιαουρτιού από αβοκάντο (3 €) και 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερο (2 €). Νόστιμο αλλά τσιμπημένο ξεκίνημα.
- ανάμεικτη σαλάτα με λαχανικά, ψητό αχλάδι, φασολάκια και αρσενικό Νάξου ( 12.5 €). Νόστιμη σαλάτα, πολύ ωραία η ιδέα με τα φασολάκια (αν και ήταν σε πολύ μικρή ποσότητα) αλλά δεν σου έμενε κάποια ξεχωριστή γεύση στο τέλος
- τζατζίκι αβοκάντο με αυγοτάραχο και τσίλι, συνοδεία από φρυγανισμενο ψωμί (9.5 €). Ωραίο πιάτο, ελαφρώς καυτερό, μας ικανοποίησε, βρήκαμε ωστόσο την τιμή του αρκετά τσιμπημένη.
- πατάτες με στάκα, 2 κρόκους αυγού και τρούφα (9.5 €). Η τρούφα νομίζω ότι ήταν περιττή, καθώς κάλυπτε όλες τις γεύσεις, ιδίως την στάκα δεν μπορώ να πω ότι την κατάλαβα να υπήρχε στο πιάτο. Κατά τα άλλα το πιάτο ήταν νόστιμο και εδώ ωστόσο η τιμολόγηση μου φάνηκε ακριβή.
- τορτελίνια κόκορα με ανθότυρο και μια πολύ νόστιμη σάλτσα. Εξαιρετική η τραγανή πέτσα (14 €). Πιάτο που προτείνεται αναμφίβολα.
- μοσχαρίσια μάγουλα με γίγαντες, σύγκλινο και σάλτσα (16.5 €). Πιάτο αντίστοιχης λογικής με το προηγούμενο, καθώς και εδώ η πολύ νόστιμη σάλτσα έκανε τη διαφορά. Ωστόσο και τα υπόλοιπα υλικά ήταν πολύ προσεγμένα και ταίριαξαν απόλυτα με τα πολύ νόστιμα μοσχαρίσια μάγουλα. Νομίζω το συγκεκριμένο πιάτο ήταν το καλύτερο όσων δοκιμάσαμε.
- από γλυκά πήραμε πορτοκαλόπιτα με μαρέγκα, bitter σοκολάτα και τριμμένο αμύγδαλο (9 €), νόστιμη αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό.
- από ποτά 1 κοκτέιλ (10 €) η γυναίκα μου που της άρεσε πολύ και εγώ 2 ποτήρια κρασί ροζέ έργο Λαντίδη (6 € το καθένα).

Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 100 €. Σε κάποια πιάτα, όπως προανέφερα, οι τιμές μου φάνηκαν πιο τσιμπημένες, σε κάθε περίπτωση και στο σύνολο το FEEDEL ASADOR δεν προσφέρεται για συχνές επισκέψεις, εκτός εάν το προτιμήσει μια μεγάλη παρέα που θα έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει περισσότερα πιάτα με σχετικά μικρότερο κόστος. Ένα 2.5 στην αξιολόγηση της σχέσης τιμής θα ήταν δικαιότερο.

Συνολικά, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, καθώς τα μόνα πιάτα που μου έμειναν ήταν τα τορτελίνια και τα μοσχαρίσια μάγουλα. Σίγουρα δεν αποκλείω όμως και μελλοντική επίσκεψη, οπότε εάν αλλάξει κάτι και υπάρχει ακόμη το site, μπορεί και να τα ξαναπούμε.

17 Ιούλ 2019

Επίσκεψη στα PROSOPA μετά από πολύ καιρό. Στην μία και μοναδική μου επίσκεψη (πριν από 3 χρόνια) είχα φύγει με άριστες εντυπώσεις, Παρόλα αυτά η επόμενη επίσκεψη άργησε πολύ να πραγματοποιηθεί. Ας δούμε λοιπόν πως πήγαν τα πράγματα αυτή τη φορά.
Παρασκευή βράδυ λοιπόν μετά από αναγκαία κράτηση φθάσαμε στα PROSOPA στην περιοχή του Ρουφ και παρκάραμε με χαρακτηριστική ευκολία, σχεδόν απέξω. Και αυτήν τη φορά καθίσαμε στην κυρίως αίθουσα με τις ανοιχτές τζαμαρίες και την άμεση οπτική πρόσβαση στις σιδηροδρομικές γραμμές. Για το χώρο-ατμόσφαιρα δεν έχω κάτι άλλον να προσθέσω σε σχέση με την παλιότερη κριτική. Ατμοσφαρικός, με όμορφη και λιτή διακόσμηση βιομηχανικού στυλ που ταιριάζει απόλυτα με την περιοχή στην οποία βρίσκεται το εστιατόριο. Μουσική σε σωστή ένταση, η καθαριότητα εμφανής, όλα καλά. Ο χαμηλός φωτισμός με ενόχλησε κάπως αυτήν την φορά, γρήγορα ωστόσο τον συνηθίζεις.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα διεκπεραιώνεται από το πολυπληθές προσωπικό. Ένα ζήτημα που δημιουργήθηκε στο τέλος με τη μη εξαργύρωση έκπτωσης λόγω κράτησης μέσω e-table αντιμετωπίστηκε με απόλυτη διακριτικότητα. Αυτό ωστόσο που έκανε και πάλι τη διαφορά ήταν τα πλούσια κεράσματα, για τα οποία θα τα πούμε αναλυτικότερα στη συνέχεια. Το σίγουρο είναι πάντως ότι όλα αυτά τα χρόνια τα PROSOPA δεν άλλαξαν πολιτική ως προς τα κεράσματα.

2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε αρκετό μεν αλλά μέτριο σε γεύση ψωμί με συνοδευτικό ντιπ (4 €) μαζί 1 μπουκάλι νερό του ενός λίτρου (2.50 €), μετά από ερώτηση ωστόσο εάν προτιμούμε εμφιαλωμένο ή βρύσης.
- Στη συνέχεια ήρθε το πρώτο κέρασμα, μία πολύ λεπτή πίτσα με τυρί και πράσο (νομίζω είχε και λίγο κρεμμύδι). Πολύ νόστιμη, με ιδιαίτερη γεύση λόγω του πράσου και του κάπως καπνιστού τυριού που περιείχε.
- Ακολούθησε το πρώτο ορεκτικό που είχαμε παραγγείλει, δηλαδή τάρτα με πράσο, κολοκύθι και γραβιέρα Κρήτης (7.60 €). Το συγκεκριμένο πιάτο ενδεχομένως να το αποφεύγαμε εάν ξέραμε το κέρασμα που θα προηγούνταν. Εξάλλου, δεν μας άρεσε ιδιαίτερα, καθώς δεν συναντήσαμε τις έντονες γεύσεις του προηγούμενου πιάτου.
- Για δεύτερο ορεκτικό πήραμε φρέσκα ραβιόλια με τρούφα γεμισμένα με μανιτάρια (9.80 €). Εδώ τα πράγματα κύλησαν σαφώς καλύτερα. Ωραία τα ραβιόλια με την τρούφα σε σωστή αναλογία, μας ικανοποίησαν.
- Από κυρίως εγώ επέλεξα sticks κοτόπουλου σε τραγανή κρούστα, με δροσερή σαλάτα πληγούρι και γιαούρτι (12 €) και η σύζυγος χοιρινά φιλετάκια με ψημένα λαχανικά, μπαλσάμικο και σουσάμι (13.80 €). Νόστιμα και καλομαγειρεμένα και τα 2 πιάτα, μας ικανοποίησαν, σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν γευτήκαμε κάποιο πιάτο ξεχωριστό.

- Για γλυκό παραγγείλαμε cheesecake με φυστικοβούτυρο και μπισκότα oreo. Έντονη η γεύση του φυστικοβούτυρου, μας άρεσε ωστόσο. Παράλληλα ήρθε και για κέρασμα μια τάρτα σοκολάτας με ganache. Νόστιμο επίσης γλυκό (οι λάτρεις της σοκολάτας θα ενθουσιάζονταν), μου φάνηκε ωστόσο λίγο βαρύ. Να αναφέρω επίσης ότι κοιτώντας μετά στο σπίτι το λογαριασμό διαπίστωσα ότι ούτε το cheesecake είχε χρεωθεί, υποθέτω εκ παραδρομής. Σε κάθε περίπτωση ένα τουλάχιστον γλυκό ήταν κερασμένο, οπότε η κίνηση προσμετράται σίγουρα στα θετικά.
- από τη σχετικά τσιμπημένη λίστα κρασιών, επιλέξαμε ένα μπουκάλι ροζέ κρασί Thema Παυλίδη στα 26 € (τιμή κάβας νομίζω κοντά στα 10 €)
Από άποψη γεύσεων μείναμε σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι, χωρίς βέβαια να υπάρχει ο ενθουσιασμός της πρώτης επίσκεψης. Ως επιπλέον παρατήρηση να σημειώσω ότι και οι μερίδες μου φάνηκαν πιο μικρές αυτήν τη φορά.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 75.70 € (εάν είχε χρεωθεί κανονικά και το cheesecake θα ξεπερνούσε τα 80 €, ενώ σκόπιμα δεν αναφέρομαι και στην επιπλέον έκπτωση που είχαμε λόγω e-table). Σίγουρα βρίσκω τις τιμές ελαφρώς ανεβασμένες σε σχέση με το παρελθόν. Μια βαθμολογία στο «2.5» θα ήταν δικαιότερη, μισή μονάδα κερδίζεται μόνο λόγω των κερασμάτων, δεδομένου ότι μπορείς με αυτόν τον τρόπο να αποφύγεις την παραγγελία κάποιων πιάτων (π. χ. δεύτερου ορεκτικού ή γλυκού).

Συμπέρασμα, τα PROSOPA εξακολουθούν να αποτελούν μια ασφαλή επιλογή για έξοδο. Παρά τη σχετικά υψηλή βαθμολογία μου ωστόσο, δεν πιστεύω ότι θα αποτελέσουν βασική μου επιλογή στο μέλλον, καθώς με αυτό το κόστος θεωρώ ότι μπορώ να δοκιμάσω πιο ιδιαίτερα πιάτα και ξεχωριστές γεύσεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

10 Ιούλ 2019

Ένα σχετικά δροσερό απογευματάκι καθημερινής του Ιουνίου επισκεφθήκαμε με τη γυναίκα μου τη ΓΡΑΠΑ στην πλατεία Κύπρου στην Καλλιθέα. Οι παλαιότερες αρκετά θετικές κριτικές φίλων του site αλλά και μια διόλου ευκαταφρόνητη έκπτωση 30% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης έπαιξαν σίγουρα το ρόλο τους για την επιλογή μας.
Το παρκάρισμα στην περιοχή έχει τα θεματάκια του, εμείς ωστόσο σταθήκαμε τυχεροί. Το μαγαζί αρχικά δεν είχε κόσμο (εμάς και άλλη μία παρέα), όσο περνούσε η ώρα ωστόσο αρκετές παρέες έκαναν την εμφάνισή τους. Θετικό σημάδι και αυτό.

Εμείς καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που βρίσκεται επί της πλατείας Κύπρου. Όπως έχει αναφερθεί, είναι οριοθετημένος με αποτέλεσμα να νιώθεις κάπως απομονωμένος από τις φωνές και τη φασαρία της πλατείας. Ο εσωτερικός χώρος, πιο μικρός, φάνηκε να έχει το δικό του χαρακτήρα, αρκετά φωτεινός και προσεγμένος, θα τον τιμήσω σίγουρα σε μελλοντική επίσκεψη. Στα συν που πρέπει να μνημονευτούν τα ιδιαίτερα σερβίτσια, πιάτα, κανάτες κλπ. και η γενικότερη καθαριότητα του χώρου.

Το service ήταν πραγματικά άψογο. Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος, χαμογελαστός, φιλικός και ομιλητικός όσο ακριβώς έπρεπε. Σε μια διπλανή παρέα, που δεν μπορούσε με τίποτα να αποφασίσει τι θα έπαιρναν για φαγητό και άλλαζαν συνέχεια γνώμη, ο νεαρός δεν έδειξε στιγμή να δυσανασχετεί, αντιθέτως πάντα χαμογελαστός προσπαθούσε να τους βοηθήσει. Κατά τα λοιπά, όλα κύλησαν καλά, απόδειξη κανονικά κομμένη με περασμένη την έκπτωση του e-table, κεραστήκαμε και το γλυκάκι μας στο τέλος.

Πάμε στα του φαγητού. Δύο άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε μαύρο ψωμάκι (δεν δοκιμάσαμε) και λίγες μικρές νόστιμες πιτούλες (αν δεν κάνω λάθος με χρέωση 1 € ανά άτομο).
- χωριάτικη σαλάτα (6,20 €), νόστιμη ντομάτα, με μπόλικη κάππαρη και ένα μαλακό τυρί που επίσης μας άρεσε πολύ. Πολύ καλό ξεκίνημα.
- πατάτες με αυγά και σουτζούκι (5,80 €). Σουτζούκι δεν υπήρχε διαθέσιμο και μας προτάθηκε μπέικον για αντικατάστασή του. Τεράστια μερίδα με μπόλικες πατάτες, 2 αυγά και μερικές λωρίδες καλής ποιότητας μπέικον. Ίσως τα αβγά να είχαν ψηθεί λίγο περισσότερο από όσο έπρεπε, σε κάθε περίπτωση το πιάτο μας ικανοποίησε.
- πιπεριές γεμιστές με τυρί (4,80 €), απρόσμενα νόστιμο πιάτο, με πολύ ωραία γέμιση, καθώς πέρα από τυράκι, περιείχε και λίγο δυόσμο αλλά και κάποιο αλλαντικό σε διακριτική ποσότητα.
- καβουρμά (7,50 €). Ένα ικανοποιητικού μεγέθους κομμάτι καβουρμά με ένα αυγό από πάνω. Νόστιμο πιάτο επίσης, καλής ποιότητας αναμφίβολα και ο καβουρμάς (όχι ιδιαίτερα πικάντικος), αλλά κάπως στεγνός, καθώς και εδώ το αυγό ήταν περισσότερο ψημένο. Οι λάτρεις του συγκεκριμένου μεζέ (όπως είμαι εγώ), σίγουρα δεν θα απογοητευτούν.
- στο τέλος, αφού είχαμε ήδη χορτάσει ήρθαν και μια μερίδα χοιρινά μπριζολάκια (7,80 €) με μπόλικες τηγανητές πατάτες. Χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις και εδώ, καλοψημένα τα μπριζολάκια, ζουμερά, μας ικανοποίησαν.
- ήπιαμε ένα λίτρο χύμα λευκό κρασί (7 €) που μας άρεσε πολύ, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο μικρά κομμάτια γαλακτομπούρεκο.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω πιάτα ήταν 42 € περίπου, ωστόσο εκμεταλλευόμενοι μία προσφορά έκπτωσης 30% από το e-table, πληρώσαμε μόλις 29 €. Ακόμη και χωρίς την έκπτωση, βρίσκω τις τιμές απολύτως φυσιολογικές. Δεδομένου επιπλέον ότι η συγκεκριμένη προσφορά τρέχει από Κυριακή απόγευμα έως Πέμπτη βράδυ (με έκπτωση 20% ή 30%), θα αξιολογήσω τη σχέση ποιότητας τιμής με άριστα.

Κλείνοντας, να αναφέρω ότι εάν δεν είχαν προηγηθεί οι κριτικές των φίλων του site, δεν πιστεύω να δοκίμαζα ποτέ να πάω στην ΓΡΑΠΑ, που βρίσκεται σε μια πλατεία που ποτέ δεν υπήρχε κάποιο μέρος για φαγητό άξιο αναφοράς. Να πάτε λοιπόν και εσείς στη ΓΡΑΠΑ, θα δοκιμάσετε νόστιμα μεζεδάκια (έστω και αν τα έχετε ξαναδοκιμάσει και αλλού), σε ένα προσεγμένο περιβάλλον, με άψογη εξυπηρέτηση και λογικές τιμές.

04 Ιούλ 2019

Αφού το site έδειξε κάποια σημάδια ζωης το τελευταίο διήμερο, ας συνεχίσω και εγώ με τις κριτικές μου.

Πρόσφατα λοιπόν επισκεφθήκαμε 2 φορές το BEAUTY KILLED THE BEAST στην περιοχή του Κεραμεικού για κυριακάτικο brunch, οπότε μια σχετικά ασφαλή εικόνα έχουμε ήδη σχηματίσει.
Το BEAUTY KILLED THE BEAST βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο της οδού Παραμυθιάς απέναντι από το Funky Gourmet. Στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό κτίριο, χωρισμένο σε διάφορες αίθουσες (για περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχετε παρά να ανατρέξετε στην πάντα κατατοπιστική κριτική της PP_TINA). Την πρώτη φορά, μιας και ο καιρός ήταν αρκετά δροσερός, προτιμήσαμε βέβαια να καθίσουμε στα εξωτερικά τραπεζάκια, τα οποία αποτελούν μια χαρά επιλογή σε έναν ήσυχο πεζόδρομο. Τη δεύτερη φορά, λόγω ήλιου και υψηλότερων θερμοκρασιών, προτιμήσαμε τον κλιματιζόμενο εσωτερικό χώρο. Το τραπέζι μας βρισκόταν σε μια γωνία, όπου υπήρχε μια μεγάλη ζωγραφιά με το όνομα του bar, στο κέντρο βρισκόταν ένας μεγάλος πάγκος, ενώ προς το βάθος υπήρχε ένας τεράστιος, περισσότερο πριβέ, καναπές. Το σίγουρο είναι ότι όλος ο χώρος έχει διαμορφωθεί με μεράκι, γούστο και σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Κάποια στιγμή θα ήθελα να τον επισκεφθώ και βράδυ, που πιστεύω ότι θα αναδεικνυόταν περισσότερο.

Το service κινείται σε απόλυτα επαγγελματικά πλαίσια και δεν πρόκειται να σε αφήσει παραπονεμένο. Όλο το προσωπικό ευγενικό, χαμογελαστό και φιλικό. Άριστα λοιπόν και εδώ.

Το BEAUTY KILLED THE BEAST, περά από ποτά, κοκτέιλ, καφέδες κλπ., σερβίρει και κάποιες επιλογές για φαγητό (tacos, bao buns, pizza, burgers, σαλάτες, ζυμαρικά, κυρίως πιάτα με κρέας, γλυκά), οι οποίες φαίνονται αρκετά ελκυστικές. Για περισσότερες πληροφορίες μάλιστα μπορείτε να επισκεφθείτε την ενημερωμένη σελίδα του bar στο facebook με τον πλήρη κατάλογο ποτού και φαγητού. Εμείς και τις 2 φορές προτιμήσαμε πιάτα από το brunch μενού, τα οποία μας φάνηκαν εξίσου ενδιαφέροντα και πρωτότυπα. Αναλυτικότερα:
- νιόκι με σπανάκι, πράσο και φέτα, συνοδευόμενα από λουκάνικο πράσου και λαδοτύρι Μυτιλήνης (7,5 €). Πολύ νόστιμο πιάτο και σωστά εκτελεσμένο, χορταστικότατη μερίδα αποτελεί επιλογή που θα μπορούσε κανείς να κάνει ως κυρίως πιάτο σε μεσημεριανή ή βραδινή έξοδο. Για μένα το highlight όσων δοικιμάσαμε.
- αλμυρά pancakes (τρία στον αριθμό) από σπανάκι, γλυκοπατάτα και παντζάρι έκαστο. Η συνοδεία σαγανάκι μαστέλο και απάκι (7,5 €). Πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη, με ατέλειες ωστόσο. Καταρχάς, νόστιμα και καλοτηγανισμένα τα pancakes με διακριτές γεύσεις το καθένα, σταθερές αξίες το απάκι και το μαστέλο, το πιάτο ωστόσο ήταν αρκετά στεγνό, καθώς νομίζω του έλειπε μια σάλτσα ή κάποια σως που θα το ολοκλήρωνε. Στη δεύτερη μάλιστα επίσκεψή μας, ο σερβιτόρος μας είπε ότι το συγκεκριμένο πιάτο δεν προσφέρεται πλέον, παρόλο που αναγραφόταν στον κατάλογο. Λανθασμένα θεωρώ, καθώς με 1-2 βελτιώσεις προσωπικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
- βάφλες από πατάτα και τυρί με sauce hollandaise, συνοδεία από σαγανάκι ταλαγάνι, ψιλοκομμένο σύγκλινο και τηγανητό αυγό (7,5 €). Πιάτο, αντίστοιχης φιλοσοφίας με το προηγούμενο. Εδώ βέβαια υπήρχε η σως (αν και σε αρκετά μικρή ποσότητα), ενώ και η βάφλα ήταν νόστιμη και σου άφηνε τη γεύση της πατάτας και του τυριού. Και εδώ ωστόσο υπήρχε ένα θέμα ισορροπιών, καθώς τα υπόλοιπα υλικά, αν και νόστιμα, χάνονταν κάπως πάνω στην αρκετά μεγάλη βάφλα και το αποτέλεσμα στο τέλος γινόταν κάπως μπουχτιστικό.
- bagel με φιλετάκια κοτόπουλο παναρισμένα με corn flakes, κρέμα αβοκάντο και μελίχλωρο Λήμνου (7 €). Νόστιμα τα φιλετάκια με πολύ ωραίο πανάρισμα, ωραίο και μαλακό το ψωμάκι, και εδώ ωστόσο θα θέλαμε λίγη περισσότερη από την νοστιμότατη κρέμα αβοκάντο.

Συμπερασματικά, παρά τις αστοχίες, το BEAUTY KILLED THE BEAST και νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να τελειοποιήσει τα πιάτα του. Καλές ιδέες υπάρχουν, τα υλικά είναι προσεγμένα και ποιοτικά, οπότε νομίζω μπορείτε να το προτιμήσετε για μια χαλαρή έξοδο, σε συνδυασμό με το ιδιαίτερο περιβάλλον, το φιλικό service και τις λογικές τιμές.

29 Ιουν 2019

Μετά από προτροπή του φίλου George G, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Αθήρι, για το οποίο είχαμε ούτως ή άλλως ακούσει μόνο καλά λόγια. Και η αλήθεια είναι ότι μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή …
Παρασκευή βράδυ, το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος, φτάσαμε στο Αθήρι. Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση και είναι γεγονός ότι περίμενα να συναντήσω περισσότερο κόσμο. Αντιθέτως, το Αθήρι ήταν σχεδόν άδειο (εμείς και άλλες 2-3 παρέες). Ελπίζω να έτυχε, γιατί είναι κρίμα ένα εστιατόριο με τόσο νόστιμες γεύσεις να μην τραβάει κόσμο. Εμάς παρόλα αυτά δεν μας ενόχλησε το γεγονός και απολαύσαμε ένα πολύ όμορφο δείπνο.

Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να σας διαφωτίσω, καθώς καθίσαμε στην πολύ όμορφη αυλή (η οποία, όπως έχω αντιληφθεί και από τις υπόλοιπες κριτικές, αποτελεί ένα από το ατού του εστιατορίου). Καταπράσινη, λοιπόν, περιποιημένη, με άνετα τραπέζια και σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ωραία μουσική υπόκρουση, όλα τα παραπάνω στοιχεία σου δημιουργούσαν μια χαλαρή διάθεση. Στην ίδια κατεύθυνση και το προσωπικό, βοηθούσε στο να νιώσεις άνετα. Ευγενικοί, με διάθεση να σου εξηγήσουν τα πιάτα, άμεσα διαθέσιμοι όποτε χρειάστηκαν, αλλά και διακριτικοί συγχρόνως. Η μία ντοματούλα χάνεται στην αξιολόγηση, γιατί με ψιλοενόχλησε που στο τέλος της βραδιάς, ακούγονταν έντονες φωνές από την κουζίνα μεταξύ τους. Λεπτομέρεια σίγουρα, όσο να ναι ωστόσο σου χαλούσαν κάπως τη διάθεσή σου στο τέλος.

Ας πάμε τώρα στο θέμα φαγητού. Ο κατάλογος με λίγες επιλογές ανανεώνεται σχεδόν κάθε μήνα και είναι διαθέσιμος και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του εστιατορίου (μαζί με τιμές αλλά και τη λίστα των ποτών επίσης με τιμές). 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ερωτηθήκαμε εάν προτιμάμε εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα, στη συνέχεια μας έφεραν διάφορα νόστιμα είδη ψωμιού (2 € ανά άτομο), ενώ μας πρόσφεραν ως καλωσόρισμα 2 μικρές βελουτέ σούπες με πορτοκάλι και πιπερόριζα. Πολύ καλό ξεκίνημα.
- Για πρώτο ορεκτικό πήραμε µαριναρισµένο λαβράκι σε ζωµό εσπεριδοειδών, πουρέ µαραθόριζας και σαλάτα µε σταµναγκάθι και ραπανάκι (12 €). Εξαιρετικό πιάτο, ειδικά εάν δοκίμαζες όλα τα συστατικά μαζί, δοκίμαζες μια ιδιαίτερη γεύση. Το ζουμάκι που έμεινε στο τέλος, φαγώθηκε με τη βοήθεια του ψωμιού, όπως εύστοχα μας συμβούλεψε ο σερβιτόρος. Να αναφέρω απλώς ότι ήταν το μοναδικό πιάτο σε μικρή ποσότητα, μας αποζημίωσε ωστόσο η μοναδική του γεύση.
- Για δεύτερο ορεκτικό παραγγείλαμε λουκουµά µπακαλιάρου µε πατζάρι, κρύα σάλτσα ψαριού και κάπαρη (10€ ). Εδώ τα πράγματα ήταν πιο απλά, καθώς συναντούσες ένα πιο συνηθισμένο πιάτο, άψογα όμως εκτελεσμένο. Τρία λοιπόν μεγάλα κομμάτια μπακαλιάρου, τρυφερού εσωτερικά, ενώ και το πανάρισμα ήταν εξαιρετικό. Η συνοδευτική σαλάτα παντζαριού επίσης πολύ νόστιμη.
- Από κυρίως εγώ επέλεξα µυλοκόπι ψητό µε σαλάτα µαυροµάτικα, κρέµα ταραµά, κρεµµύδι ξερό και φρέσκο και λάδι άνιθου (18€) και η γυναίκα μου κριθαρότο µε ψητές γαρίδες και σάλτσα τοµάτας, αρωµατισµένο µε αστεροειδή γλυκάνισο και βασιλικό (18€). Και τα 2 πιάτα τα βρήκαμε εξαιρετικά. Το δικό μου μυλοκόπι ήταν πολύ ωραία ψημένο και η συνοδευτική σαλάτα με τα μαυρομάτικα φασόλια απρόσμενα ταιριαστή. Οι ίδιες παρατηρήσεις και για το κριθαρότο που είχε μια πολύ αρωματική, ελαφριά αλλά συγχρόνως και πλούσια σε γεύση σάλτσα. Τις γαρίδες πιθανότατα να τις προτιμούσα με λίγο εντονότερη γεύση, σε κάθε περίπτωση και αυτό το πιάτο ήταν εξαιρετικό.
- Για γλυκό πήραμε creme brulee τρεις γεύσεις (πορτοκάλι-κάρδαµο, ελληνικός καφές, καραµέλα) στα 7€. Πολύ καλό κλείσιμο επίσης, μου άρεσε περισσότερο αυτή με το πορτοκάλι-κάρδαμο και στη συνέχεια η κρέμα με την καραμέλα. Η επιλογή του ελληνικού καφέ είχε μια ιδαίτερη γεύση, σίγουρα ήταν κάτι διαφορετικό.
- Από ποτά πήραμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί Κυδωνίτσα Τσιµπίδη (22€), το οποίο μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Ο λογαριασμό για τα παραπάνω ήρθε στα 93 €. Το Αθήρι ασφαλώς και δεν προσφέρεται για συχνές εξόδους, καθώς χωρίς τα ποτά το κόστος κυμαίνεται κοντά στα 30 με 35 € ανά άτομα, ανάλογα με τις επιλογές της παραγγελίας. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το value for money βρίσκεται σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο, λαμβανομένων υπόψη όλων των παραμέτρων της γεύσης, της ποιότητας των υλικών, του περιβάλλοντος, της ατμόσφαιρας και του service (έστω με την άτυχη στιγμή που προανέφερα). Η καθιέρωση ενός ειδικού μενού γευσιγνωσίας (τουλάχιστον κάποιες ημέρες της εβδομάδας), όπως εύστοχα έχουν αναφέρει και άλλοι χρήστες, σίγουρα θα επέτρεπε πιο συχνές επισκέψεις.

Το Αθήρι λοιπόν δικαίωσε τη φήμη και τα πολύ καλά σχόλια που είχαμε ακούσει και διαβάσει. Ελπίζω η εικόνα του σχεδόν άδειου εστιατορίου να ήταν συμπτωματική, καθώς θα ήθελα να το επισκεφθώ ξανά κάποια στιγμή, κυρίως για να δοκιμάσω και κάποια επιλογή σε κρέας.

26 Ιουν 2019

Επίσκεψη στον MANDRAGORA Παρασκευή βράδυ μες το Μάιο. Η κράτηση θεωρώ είναι απαραίτητη, καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο από νωρίς. Το σίγουρο είναι ότι ο MANDRAGORAS έχει δημιουργήσει μια σταθερή πελατεία και το προτιμούν οι κάτοικοι της περιοχής. Τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου δημιουργήθηκε, γιατί ο περισσότερος κόσμος φαινόταν να τον είχε ξαναεπισκεφθεί.
Ο MANDRAGORAS λοιπόν βρίσκεται στην Καλλιθέα, στην οδό Ευαγγελιστρίας κοντά στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. Για την ιστορία του χώρου, μας τα έχουν πει οι υπόλοιποι χρήστες, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι, εξάλλου δεν έχω και μέτρο σύγκρισης γιατί ούτε το θρυλικό Μαγέρικο της Νάγιας ούτε τον Ανθό του Γιώργου Γεράρδου είχε τύχει να επισκεφθώ.
Ο χώρος πάντως, αν και αρκετά περιορισμένος, θεωρώ ότι θα σε κερδίσει αμέσως. Κυριαρχεί σαφώς το ξύλο και η πέτρα, τα οποία σε συνδυασμό με τα παντός τύπου διακοσμητικά, την μικρή κουζίνα με άμεση οπτική πρόσβαση και το ιδιαίτερο μωσαϊκό, δημιουργούν μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα. Από την άλλη οι τζαμαρίες που βρίσκονται στις δύο πλευρές «μεγαλώνουν» κατά κάποιο τρόπο το χώρο που, όπως προαναφέρθηκε, είναι αρκετά μικρός. Επιπλέον, στο απέναντι «παρκάκι» είναι τοποθετημένα λίγα τραπεζάκια για τους καπνιστές (εσωτερικά το κάπνισμα απαγορεύεται) αλλά και για όσους τυχόν θελήσουν να καθίσουν έξω, όταν ο καιρός το επιτρέπει.
Ως προς το service, δεν πρόκειται να προβληματιστείτε. Όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει, τα πιάτα ήρθαν σε σωστή ροή, ενώ και στο τέλος κεραστήκαμε ένα μεγάλο καραφάκι από ένα πολύ νόστιμο λικέρ αρμπαρόριζας.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Ο μικρός σχετικά κατάλογος εμπλουτίζεται με αρκετά πιάτα ημέρας. Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε τα εξής (νομίζω όλες οι επιλογές μας βρίσκονταν στο βασικό κατάλογο):
- Ψωμί για 2 άτομα με ντιπ γιαουρτιού (1.60 €)
- Ψητά μανιτάρια στη σχάρα με truffle mayo sauce (5 €). Πολύ ωραία ψημένα τα μανιτάρια, αρκετά ζουμερά, ταίριαζαν με τη συνοδευτική σως. Η μερίδα αρκετά πλούσια, μπορούσε να καλύψει άνετα και παρέες μεγαλύτερες των 2 ατόμων. Και για να μην επαναλαμβάνομαι, η ίδια παρατήρηση ισχύει για όλα τα πιάτα.
- Χαλούμι ψημένο στη σχάρα με φρέσκια ντομάτα και λάδι βασιλικού (5 €), χωρίς εκπλήξεις, ήταν νοστιμότατο.
- Σφακιανή σαλάτα με ανάμεικτα φρέσκα λαχανικά, απάκι από κοτόπουλο, ντοματίνια, σφακιανό παξιμάδι, γραβιέρα Κρήτης και βινεγκρέτ μέλι-μουστάρδα (8 €). Νόστιμη η σαλάτα, με το εξαιρετικό και αρωματικό απάκι να δίνει μια ξεχωριστή γεύση. Ίσως να προτιμούσα μια διαφορετική σως, καθώς αυτή με το μέλι και τη μουστάρδα μου φάνηκε αρκετά γλυκιά για τα γούστα μου.
- Μπιφτέκι από φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά ψημένο στη σχάρα συνοδεία ολόκληρης ψητής πατάτας (7.50 €). Η μερίδα αποτελούνταν από 2 μεγάλα μπιφτέκια, νόστιμα και με έντονη τη γεύση του κρέατος χωρίς υπερβολικά μυρωδικά και μπαχαρικά. Σίγουρα, δεν ήταν το καλύτερο μπιφτέκι που έχεις δοκιμάσει, στέκονταν ωστόσο σε αρκετά υψηλό επίπεδο.
- Φρέσκα νιόκι πατάτας με λιαστή ντομάτα, κρέμα βασιλικού και παρμεζάνα (7.50 €). Επίσης ένα πολύ νόστιμο πιάτο, με όλα τα υλικά να ταιριάζουν γευστικά μεταξύ τους. Ενδεχομένως κάποια νιόκι να μην είχαν «σφίξει» αρκετά και να είχαν λασπώσει, με αποτέλεσμα το πιάτο να υστερούσε κάπως ως προς την εμφάνιση, ως προς τη γεύση ωστόσο μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι.
- 1 λίτρο λευκό κρασί μοσχάτο Αλεξάνδρειας (10.40 €). Με λίγα λόγια εξαιρετικό. Δροσερό, αρκετά αρωματικό, σίγουρα ήταν από τα καλύτερα χύμα κρασιά που έχω πιει έξω, οπότε δικαιολογείται απόλυτα και η σχετικά τσιμπημένη τιμή του.
Το φαγητό λοιπόν μας ικανοποίησε και φύγαμε με πολύ καλές εντυπώσεις. Ένα «3,5» μπορεί να ήταν δικαιότερο, οπότε λάβετέ το υπόψη σας.

Για τα παραπάνω 5 χορταστικότατα πιάτα μαζί με ένα λίτρο κρασί, ο λογαριασμός μας έφτασε στα 45 €. Αφαιρέστε τα ποτά και ένα τουλάχιστον πιάτο που θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει στην παραγγελία μας και το κόστος οριακά φθάνει τα 15 € το άτομο.

Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα, ο MANDRAGORAS μας άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, οπότε μια βόλτα του την οφείλετε. Να πάτε.