ALEX80

Μέλος από: Απρ 2012

19 Ιαν 2018

Επίσκεψη στο ZAMPANO μέσα Δεκεμβρίου, Σάββατο βραδάκι κατά τις 8.30, μετά από παρακολούθηση θεατρικής παράστασης σε κοντινό θέατρο. Οι εντυπώσεις εξαιρετικές, όπως άλλωστε με είχαν ήδη προετοιμάσει οι κριτικές που είχα διαβάσει στο site.

Το ZAMPANO λοιπόν βρίσκεται στου Ψυρρή, επί της οδού Σαρρή και λειτουργεί καθημερινά από το πρωί (για καφέ, πρωινό ή και brunch) μέχρι το βράδυ για φαγητό ή ελαφρύ τσιμπολόγημα συνοδεία ποτού. Πλήρης κατάλογος με το μενού, τα ποτά-κοκτέιλ και τη λίστα κρασιών διατίθεται ηλεκτρονικά στο site τους, οπότε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά.

Εμείς φθάσαμε στην ώρα μας, νωρίς δηλαδή, όπως προανέφερα, οπότε το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο. Η κράτηση ωστόσο κρίνεται απαραίτητη, καθώς μέχρι τις 10.00 το μαγαζί είχε γεμίσει (να αναφέρω στα συν ότι τις καθημερινές, έως το απογευματάκι, η ηλεκτρονική κράτηση μέσω e-table συνδυάζεται με έκπτωση 20%). Η πρώτη εντύπωση ήταν θετικότατη. Πολύ όμορφος χώρος, ψηλοτάβανος, με ωραίο φωτισμό, άνετα μαρμάρινα τραπέζια, πολύ όμορφο bar, οπτική πρόσβαση στο δρόμο μέσω της τζαμαρίας, αυστηρή απαγόρευση καπνίσματος είναι μερικά από τα στοιχεία που μου έρχονται πρώτα. Δεν έχει νόημα να αναλωθώ σε περισσότερες λεπτομέρειες, οι λοιποί χρήστες του site έχουν περιγράψει το χώρο αναλυτικά.

Για την εξυπηρέτηση έχω να πω πάλι μόνο τα καλύτερα. Πολύ ευγενικό προσωπικό, χαμογελαστό και άψογοι επαγγελματίες. Τα πιάτα ήρθαν με ιδανική ροή, η έκπτωση των 25 €, που δικαιούμασταν λόγω εξαργύρωσης πόντων από το e-table, περάστηκε εξαρχής, πραγματικά δεν υπάρχει κάτι αρνητικό να τους προσάψω, καθώς από την αρχή μας έκαναν να νιώσουμε άνετα. Αν πρέπει να βρω κάτι αρνητικό, αυτό θα ήταν ότι μου έλειψε κάποιο (έστω μικρό) κέρασμα στην αρχή ή στο τέλος, σε κάθε περίπτωση όμως οποιαδήποτε βαθμολογία κάτω από «4» θα ήταν άδικη.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Με τη βοήθεια του site του ZAMPANO, σας ενημερώνω για τις διαθέσιμες επιλογές. Λοιπόν, εκτός από τις επιλογές σε πρωινό και brunch, μπορείτε να επιλέξετε κάποια από τις 7 σαλάτες (με τιμές από 6 έως 8 € και πάρα πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις), κάποιο από τα ισάριθμα ορεκτικά (με τιμές από 6 έως 7.5 €), κάποια ποικιλία αλλαντικών, τυριών ή ανάμεικτη (9 έως 11 €), κάποιο burger (11 με 12 €, διαθέσιμα ωστόσο μόνο για brunch ή μεσημεριανό), κάποιο ζυμαρικό (από από 8 έως 11 €) ή κάποιο κύριο πιάτο (με τιμές από 11 έως 14.5 €). Προσφέρονται επίσης 4-5 γλυκά (με τιμές από 5 έως 7 €), αρκετά κοκτέιλ, καθώς και επαρκή λίστα κρασιών (η μόνη ωστόσο που στο site του ZAMPANO δεν ήταν ενημερωμένη δυστυχώς, σε σχέση με αυτήν που μας δόθηκε κατά την επίσκεψή μας, κάποιες ετικέτες μάλιστα είχαν και αρκετά πιο ανεβασμένη τιμή).
Εμείς παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,5 €), κατόπιν ερώτησης ωστόσο αν προτιμούμε βρύσης. Για ψωμί δεν ερωτηθήκαμε, δεν ήρθε κιόλας κάτι.
- Σαλάτα με φασολάκια, αρακά, πίκλες κρεμμυδιού, kale και Dijon dressing (6,50 €). Πρωτότυπος συνδυασμός γεύσεων, προσωπικά μου άρεσε πολύ.
- Καβουρμά με κόκκινο λάχανο, πράσινο μήλο και σως βαλσαμικού (7,50 €). Πεντανόστιμο πιάτο, δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο. Η ποσότητα επαρκέστατη.
- Από κυρίως νιόκι από πατάτα και πατζάρι με πέστο ρόκας και ηλιόσπορο (9 €) και κριθαρότο με σιγομαγειρεμένο μοσχάρι και κατσικίσιο τυρί (12 €) για τη σύζυγο, νόστιμα πιάτα και τα δύο, με τα νιόκι πάντως να ξεχωρίζουν σε κάθε περίπτωση. Το κριθαρότο πιο συνηθισμένο σαν γεύση, νόστιμο και καλομαγειρεμένο ωστόσο. Η ποσότητα και των 2 κυρίως ήταν επαρκής.
- Το καλύτερο ωστόσο το φυλάγαμε για το τέλος, έχοντας διαβάσει και τις κριτικές στο site. Κρέμα σοκολάτας, λοιπόν, με κομμάτια πορτοκάλι, μαρέγκα κακάο και παγωτό καραμέλα (7€). Ό, τι και να πω για αυτό το γλυκό θα είναι λίγο. Εξαιρετικό!!
Από ποτά επιλέξαμε ένα μπουκάλι ροζέ κρασί Αμέθυστος (24 €).

Για τα παραπάνω, εμείς πληρώσαμε 43,5 €, λόγω εξαργύρωσης πόντων από το e-table, ο κανονικός λογαριασμός ωστόσο θα ήταν 68,5 €, οπότε με βάση αυτήν την τιμή θα γίνει και η αξιολόγησή μου στη σχέση ποιότητας/τιμής. Λοιπόν, οι τιμές στο ZAMPANO μου φάνηκαν λογικές, δεδομένου του περιβάλλοντος, της εξυπηρέτησης, της γεύσης και της ποιότητας των υλικών, ενώ παράλληλα και η ποσότητες στα περισσότερα πιάτα ήταν ικανοποιητικές. Οι τιμές στα ποτά και στο κρασί ωστόσο μου φάνηκαν κάπως τσιμπημένες και για αυτό, για να είμαι δικαιότερος, θα βαθμολογήσω το value for money με «3».

Συμπερασματικά, το ZAMPANO αξίζει οπωσδήποτε να το επισκεφείτε, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, αν και προσωπικά πιστεύω ότι για βραδινή έξοδο αποτελεί ιδανική επιλογή. Να πάτε...

13 Ιαν 2018

Πρώτα από όλα χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά. Οι κριτικές μου για το 2018 θα ξεκινήσουν με το MAMA ROUX.

Απογευματινή βόλτα λοιπόν στο κέντρο της Αθήνας λίγες ημέρες πριν από την Πρωτοχρονιά. Μετά από μια βόλτα στο μοναστηράκι, είπαμε να ανηφορίσουμε για να σταθούμε κάπου να τσιμπήσουμε κάτι. Φθάνοντας στην Αιόλου, κάποιος από την παρέα ρίχνει την πρόταση για το MAMA ROUX. Αν και πρόκειται για μέρος που λειτουργεί ήδη αρκετά χρόνια και πάντα είναι γεμάτο με κόσμο, η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα επισκεφθεί ποτέ και η μόνη μου επαφή μαζί του περιοριζόταν σε κάτι νοστιμότατα ψωμάκια bao που είχα δοκιμάσει στο πρόσφατο Athens Street Food Festival, στο οποίο το MAMA ROUX συμμετείχε.

Ο εξωτερικός χώρος, λόγω καλοκαιρίας, ήταν ήδη γεμάτος, οπότε κατευθυνθήκαμε εσωτερικά, όπου ευτυχώς υπήρχε ένα ελεύθερο τραπέζι 4 ατόμων απέναντι από το μπαρ. Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να αναφέρω. Καμιά δεκαριά ξύλινα τραπεζάκια και 2-3 απέναντι από το μπαρ όπου και καθίσαμε. Μουσική σε σχετικά δυνατή ένταση, χωρίς ωστόσο να ενοχλεί (περισσότερο ενοχλητική ήταν η βαβούρα από την πολυκοσμία), στα συν οι πεντακάθαρες τουαλέτες παρά την μεγάλη κίνηση. Με λίγα λόγια ο χώρος, δεν θα σας απογοητεύσει, δεν πρόκειται ωστόσο και να σας κερδίσει.

Η ίδια παρατήρηση ισχύει πάνω κάτω και για το service. Ευγενικά και χαμογελαστά τα παιδιά
που μας εξυπηρέτησαν, αλλά ως εκεί. Κέρασμα δεν προσφέρεται ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος (δεν θα περίμενα και κάτι διαφορετικό), νεράκι ωστόσο ήρθε σε κανατούλα, ενώ και η απόδειξη ήταν κομμένη από την αρχή και ασφαλώς υπήρχε η δυνατότητα πληρωμής με κάρτα.

Πάμε τώρα στο φαγητό, όπου σε γενικές γραμμές μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι. Ο κατάλογος προσφέρει αρκετές επιλογές και χωρίζεται στις εξής κατηγορίες: 6-7 σαλάτες (προσφερόμενες και σε μισή μερίδα), άλλα τόσα ορεκτικά (όπως φαλάφελ, χούμους, tostadas, enchiladas, bao ψωμάκια), tortillas, δηλ. burritos, tacos ή quesadillas, σερβιριζόμενα με διάφορες γεμίσεις, 4-5 πιάτα grill, άλλα τόσα pasta-noodles και 4-5 burger.
Εμείς, τέσσερα άτομα, παραγγείλαμε 1 σαλάτα και από ένα κυρίως ο καθένας. Από σαλάτα επιλέξαμε την σουμ σουμ, και από κυρίως quesadillas με κοτόπουλο, burritos με κοτόπουλο και 2 κλασικά burgers με μοσχαρίσιο κιμά. Η σαλάτα περιείχε σπανάκι, λόλα, σουσάμι, ρόδι, κουκουνάρια, αμύγδαλα, φρέσκο κρεμμυδάκι (που η αλήθεια είναι δεν εντόπισα μέσα στο πιάτο), ελαιόλαδο και σιρόπι από ρόδι. Η σαλάτα ήταν νόστιμη με φρέσκα υλικά, αλλά η ποσότητα πολύ μικρή (για τα 7,5 € που νομίζω ότι κόστιζε). Από μια κουταλιά ο καθένας και αυτό ήταν. Στα κυρίως η ποσότητα ήταν αρκετά πιο χορταστική. Εγώ προσωπικά πήρα quesadillas με κοτόπουλο και ήταν πολύ νόστιμο πιάτο. Η γέμιση πλούσια, καλομαγειρεμένη και γευστική. Τα συνοδευτικά δηλ. τα nachos, το γιαούρτι και μία σάλτσα με κόλιανδρο, ντομάτα, κρεμμυδάκι, lime και chili, εξίσου νόστιμα και ταιριαστά μεταξύ τους. Το burritos, σερβιρισμένο με τον ίδιο τρόπο, άφησε εξίσου θετικές εντυπώσεις, ενώ απόλυτα ικανοποιημένοι έμειναν και οι δύο της παρέας που πήραν burgers, τα οποία σερβιρίζονταν με πατάτες τηγανητές και ατομική σαλάτα.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Ακριβείς τιμές δεν συγκράτησα, ενώ και ο κατάλογος που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν παλαιότερος και οι τιμές σίγουρα πλέον είναι πιο ανεβασμένες. Σε γενικές γραμμές ωστόσο τα κυρίως κόστισαν περίπου 10 € η μερίδα (αν και υπήρχαν και ακριβότερα πιάτα κοντά στα 14 με 15 €), ενώ για τα ορεκτικά και τις σαλάτες το κόστος ήταν κοντά στα 7 € ανά πιάτο. Για 4 λοιπόν κυρίως, 1 σαλάτα, 3 μπύρες draft fischer και ένα ποτήρι κρασί, πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 16 € ανά άτομο, ποσό που το θεωρώ αρκετά ανεβασμένο για αυτά που πήραμε.

Συμπερασματικά, παρά τα θεματάκια που προανέφερα, ιδίως ως προς τις τιμές, και την όχι και τόσο υψηλή βαθμολογία μου, το MAMA ROUX δεν με απογοήτευσε και θα ήθελα να το ξαναεπισκεπτώ. Οι γεύσεις ήταν νόστιμες, το μαγαζί ζωντανό και γεμάτο κόσμο, ενώ και αρκετά κοκτέιλ μου κίνησαν το ενδιαφέρον για δοκιμή σε μελλοντική επίσκεψη.

14 Δεκ 2017

Η κριτική μου για το JUICY GRILL απλώς θα επιβεβαιώσει όσα κατά καιρούς έχουν γραφτεί στο site, καθώς και η γνώμη που εγώ σχημάτισα ήταν εξαιρετική. Πολύ προσεγμένα και νόστιμα burger, άψογη εξυπηρέτηση και λογικές τιμές. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι μια σχετικά όχι και τόσο δημοφιλή ημέρα και ώρα (Τρίτη κατά τις 5.30 το απόγευμα), το μαγαζί είχε πολύ κόσμο.

Το JUICY GRILL λοιπόν το είχα βάλει στο μάτι, οπότε η απογευματινή μου επίσκεψη στο Χολαργό για κάποια άλλη υποχρέωση αποτέλεσε την ιδανική αφορμή. Το παρκάρισμα μου φάνηκε εύκολο, καθώς βρήκα θέση ακριβώς απέξω. Λόγω ώρας και ημέρας, όπως προανέφερα, περίμενα τα πράγματα να ήταν χαλαρά, ωστόσο το JUICY GRILL ήταν σχεδόν γεμάτο, ένας τελευταίος χώρος υπήρχε ευτυχώς και για εμάς, οπότε όλα καλά.

Για το είδος του μαγαζιού, ο χώρος είναι μια χαρά. Εξωτερικά υπάρχει μια αυλίτσα με καμιά δεκαριά το πολύ τραπέζια, που προφυλάσσεται τους χειμερινούς μήνες, ενώ εξωτερικές θερμάστρες βοηθούν και αυτές με τη σειρά τους την όλη κατάσταση. Εμείς καθήσαμε σε έναν από τους 3-4 πάγκους που βρίσκονται εσωτερικά και έχουν άμεση οπτική πρόσβαση με την κουζίνα. Όλα καλά λοιπόν στον τομέα αυτό, ούτως ή άλλως μπορείς να καθίσεις να απολαύσεις άνετα το burger σου (καθώς και αυτό θέλει και το χρόνο του να ετοιμαστεί), ενώ παράλληλα υπάρχει και μια συνεχής ροή πελατείας, για να καλύπτεται κατά το δυνατόν η ζήτηση.

Η εξυπηρέτηση από το πολυπληθές προσωπικό ό, τι ακριβώς θα περίμενες. Όλοι χαμογελαστοί και φιλικοί που σε κάνουν να νιώθεις ευπρόσδεκτος. Όλο και κάποιος θα σε υποδεχτεί στην αρχή, θα έρθει να σε ρωτήσει τις εντυπώσεις σου για το φαγητό, ενώ θα σε ξεπροβοδίσει και με χαμόγελο στο τέλος. Όλα αυτά συμπληρώνεται από την εικόνα της ανοιχτής κουζίνας, στην οποία επικρατεί το ίδιο χαλαρό και χαμογελαστό ύφος και όλα δείχνουν, παρά την πολυκοσμία, να λειτουργούν στην εντέλεια.

Ο κατάλογος βρίσκεται αναρτημένος στο site του, οπότε μπορείτε να ανατρέξετε. Οι επιλογές πάντως είναι πολλές τόσο σε ορεκτικά και σαλάτες όσο και σε burgers και λοιπά κρέατα, ενώ ακόμα και στις μπύρες υπάρχει μια σεβαστή ποικιλία.
Εμείς παραγγείλαμε:
- Πικάντικη σαλάτα coleslaw με λάχανο, καρότο, μαγιονέζα και dijon μουστάρδα (5,50 €), νοστιμότατη και σε μεγάλη ποσότητα, καταναλώθηκε εξ ολοκλήρου όση ώρα περιμέναμε τα burgers.
- Ένα juicy burger για τη σύζυγο, δηλαδή μπιφτέκι μοσχάρι με cheddar, bacon, μαρούλι, κρεμμύδι, ντομάτα και homemade BBQ sauce, με συνοδευτικό ψητή πατάτα (8,50 €) και ένα ari gold burger για μένα με μπιφτέκι μοσχάρι, σοταρισμένα μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, iceberg, ντομάτα, κατσικίσιο τυρί και rosemary aioli mayo (9,50 €). Για συνοδευτικό εγώ επέλεξα τηγανητές πατάτες.
Τα μπιφτέκια πολύ νόστιμα και τα λοιπά υλικά εξίσου ποιοτικά και προσεγμένα. Πραγματικά τα απολαύσαμε και οι δυο. Οι συνοδευτικές τηγανητές πατάτες (σε επαρκέστατη ποσότητα) ήταν τραγανές και νόστιμες εξίσου. Η ψητή πατάτα από την άλλη πιστεύω δεν πολυταιριάζει, αλλά γούστα είναι αυτά.

Για τα παραπάνω συν δύο μπύρες draft μύθος 500 ml. (3,80 € έκαστη) ο λογαριασμός με απόδειξη και δυνατότητα πληρωμής με κάρτα ήρθε στα 31,10 €. Οι τιμές σίγουρα δεν είναι οι χαμηλότερες δυνατές, δικαιολογούνται ωστόσο σε μεγάλο βαθμό από την ποιότητα και τη γεύση που προσφέρει το JUICY GRILL.
Τελειώνοντας, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο για το JUICY GRILL, όσοι το έχετε επισκεφθεί, μάλλον θα έχετε ξαναπάει πολλές φορές, οι υπόλοιποι βάλτε το στα άμεσα πλάνα σας. Τώρα, αν θέλετε να αποφύγετε, όπως και εγώ, τις ουρές και τις αναμονές, προτιμήστε μια πιο χαλαρή μέρα και ώρα.

12 Δεκ 2017

Η επίσκεψή μας στο BELLE AMIE πραγματοποιήθηκε τέλη Οκτωβρίου, μεσημεράκι καθημερινής. Η αλήθεια είναι ότι θέλαμε να πιούμε ένα κρασάκι και να ψιλοτσιμπήσουμε κάτι, οπότε θεώρησα ότι το BELLE AMIE κάλυπτε απόλυτα τα σχέδια μας.

Βρήκαμε και παραδόξως θέση παρκαρίσματος σε πολύ κοντινή απόσταση, οπότε όλα καλά.
Το BELLE AMIE λοιπόν στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο και εντυπωσιακό νεοκλασικό κτίριο του Πειραιά. Όλοι οι εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι έχουν περιγραφεί αναλυτικά από τους λοιπούς χρήστες του site και ιδίως από τον φίλο PIPERMAN, στην κριτική του οποίου και σας παραπέμπω προς αποφυγή επαναλήψεων. Προσωπικά, εμείς αρχικά καθίσαμε έξω στην αυλή, όπου υπήρχαν ήδη κάποιες παρέες για καφέ, γρήγορα όμως η ατμόσφαιρα μας φάνηκε υγρή και κάπως κρύα, οπότε κατευθυνθήκαμε στον εσωτερικό χώρο. Στην αρχή ήμαστε μόνοι, στη συνέχεια ήρθαν κάποιες παρέες, χωρίς ωστόσο το μαγαζί να γεμίσει. Κατά τα λοιπά, ο εσωτερικός χώρος μας άρεσε πολύ, δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να του προσάψει κάτι αρνητικό, ενώ και η ταιριαστή μουσική σε σωστή ένταση έδενε με το όλο σκηνικό. Εάν πρέπει να βρω ένα ψεγάδι, αυτό αφορά τον εξωτερικό χώρο που από τη μικρή μας παραμονή σε αυτόν μου φάνηκε κάπως παραμελημένος και όχι τόσο φροντισμένος.
Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα. Ευγενικό όλο το προσωπικό, πρόθυμο να μας εξυπηρετήσει, ανταποκρίθηκε άμεσα και με χαμόγελο στην επιθυμία μας να αλλάξουμε τραπέζι και να μεταφερθούμε εσωτερικά, όλα καλά. Νεράκι σε κανάτα, απόδειξη και δυνατότητα πληρωμής με κάρτα, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και ένα καραφάκι δροσερό λιμοντσέλο. Καθυστερήσεις και ασυνεννοησίες, που αναφέρονται από άλλους χρήστες, δεν είχαμε, με την παρατήρηση φυσικά ότι η πελατεία ήταν σχετικά περιορισμένη.
Στο θέμα του φαγητού, επιλέξαμε αποκλειστικά ορεκτικά, τα οποία μας κίνησαν περισσότερο το ενδιαφέρον. Για αρχή ήρθαν στο τραπέζι δύο ποτήρια νερό και νόστιμο ψημένο ψωμί με λάδι και αλάτι καθώς και ένα ψιλοαδιάφορο ντιπ (2 επί 1,30 €).
Μετά παραγγείλαμε:
- Παστουρμαδοπιτάκια (6,80 €), 4 τον αριθμό, ιδανικά τηγανισμένα, χωρίς να έχουν τραβήξει καθόλου λάδι, τα ευχαριστηθήκαμε. Η γέμισή τους θα μπορούσε να είναι και κάπως περισσότερη.
- Μπρουσκέτες με καπνιστή μελιτζανοσαλάτα (6,80 €), το πιο αδιάφορο πιάτο, χωρίς βέβαια να είναι άσχημο. Πολύ λεπτό ψωμάκι με μεγάλη ποσότητα μελιτζανοσαλάτας, που κάτι της έλειπε. Καταναλώθηκε ευχάριστα πάντως.
- Ανοιχτή μαραθόπιτα με κατσικίσιο τυρί (6,80 €), πολύ νόστιμο πιάτο, με ωραία αρώματα και υλικά συνδυασμένα ιδανικά μεταξύ τους. η ποσότητα ελαφρώς τσιγκούνικη.
- Κεφτεδάκια τριών ειδών κιμά με σαφράν και σάλτσα ντομάτας (6,80 €). Επίσης πολύ νόστιμο πιάτο, θα το πρότεινα. Εδώ η ποσότητα ήταν αρκετά πιο χορταστική, με διαφορά το πιο value for money πιάτο, δεδομένου ότι η τιμή όλων ήταν ακριβώς η ίδια, δηλ. 6,80 €.
- Από ποτά πήραμε δύο ποτήρια λευκό κρασί (μικροί πύργοι) και ένα κόκκινο της ίδιας επωνυμίας (3,00 € το λευκό, 3,50 € το κόκκινο).
Από άποψη γεύσεων λοιπόν μείναμε ευχαριστημένοι, χωρίς να δοκιμάσουμε κάτι ιδιαίτερο ή πολύ ξεχωριστό (πλην της μαραθόπιτας ίσως για μένα), όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα, περιποιημένα και καλοεκτελεσμένα.
Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 39,30 €, αρκετά τσιμπημένα δηλαδή, δεδομένα ότι περιοριστήκαμε σε ορεκτικά πιάτα. Μια μείωση τιμών θεωρώ ότι θα ήταν αναγκαία, αλλά λόγω ατμόσφαιρας και χώρου θα βαθμολογήσω τη σχέση ποιότητας/τιμής με «3», μολονότι ένα «2,5» ίσως ήταν αντιπροσωπευτικότερο.
Τέλος πάντων, μια επίσκεψη στο BELLE AMIE πιστεύω ότι είναι αναγκαία για όλους, μόνο και μόνο για τον εντυπωσιακό χώρο, δεδομένου ότι και η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή και το φαγητό ικανοποιητικότατο. Περιμένω τη γνώμη σας...

06 Δεκ 2017

Επίσκεψη στο ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ Σάββατο βράδυ, τέλη Νοεμβρίου. Προηγήθηκε κράτηση μέσω e-table (μάλλον όχι αναγκαία, καθώς το μαγαζί ήταν μισογεμάτο), προσφέρει ωστόσο 10% έκπτωση, οπότε καλό είναι να την προτιμήσετε σε κάθε περίπτωση. Το μαγαζί φιγουράρει στην πρώτη δεκάδα του site, με υψηλά ποσοστά σε όλους σχεδόν τους τομείς και με εξαιρετικές κριτικές. Η δική μου εμπειρία ωστόσο ήταν κάπως διαφορετική. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

Το παρκάρισμα Σάββατο βράδυ στο Κουκάκι μας δυσκόλεψε αρκετά, οπότε προτιμήστε το μετρό, καθώς η στάση Συγγρού-Φιξ απέχει 5 λεπτάκια. Το ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ βρίσκεται σε έναν ημιυπόγειο χώρο, που εξωτερικά δεν σου πολυγεμίζει το μάτι, τα πράγματα ωστόσο διορθώνονται μπαίνοντας μέσα. Φωτεινός, πεντακάθαρος, με άνετα τραπέζια, χωρίζεται σε δύο επίπεδα, με τον κάτω χώρο, όπου και καθήσαμε, να δείχνει πιο ελκυστικός. Διάφορα καδράκια, σουρωτήρια για φωτιστικά και λοιπά διακοσμητικά ομορφαίνουν το χώρο. Στα συν επίσης οι πεντακάθαρες τουαλέτες και η αυστηρή απαγόρευση του καπνίσματος. Η μουσική εντελώς αταίριαστη για το ύφος του μαγαζιού, τώρα τι έπαιζε δεν μπορώ να σας διαφωτίσω, πάντως η μουσική από ένα πιάνο μάλλον δεν ήταν κάτι που θα περίμενες να ακούσεις.

Η εξυπηρέτηση άφησε γενικά καλές εντυπώσεις. Η κοπέλα που μας υποδέχτηκε και πήρε την παραγγελία ήταν συμπαθέστατη και αρκετά φιλική και χαμογελαστή, ο άλλος κύριος που μας εξυπηρέτησε, πιθανώς ιδιοκτήτης, με ένα στυλ υπερβολικής οικειότητας που δεν με ξετρελαίνει, τέλος πάντων δεν είχε κάτι κακό ο άνθρωπος, στο κομμάτι service δεν πρόκειται να απογοητευτείτε. Κατά τα λοιπά, η κανατούλα με δροσερό νεράκι προσφέρθηκε, χαλβάς στο τέλος κεράστηκε, αποδειξούλα με περασμένη την έκπτωση κόπηκε κανονικά (τουλάχιστον στο δικό μας τραπέζι). Αυτό που με χάλασε ήταν που όλα τα πιάτα σερβιρίστηκαν εντός 2-3 λεπτών, καθώς γενικά προτιμώ να υπάρχει μια ροή, δεν ξέρω δεν είναι το καλύτερό μου να προσγειώνονται 5 πιάτα μαζί μπροστά μου. Σε άλλους μπορεί να αρέσει, σε εμένα πάλι όχι.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές που υποθέτω θα αυξάνονται αρκετά και με τα μαγειρευτά που θα σερβίρονται το μεσημέρι. Καμιά 15αριά ορεκτικά, 6-7 σαλάτες, άλλα τόσα σπέσιαλ (όπως αναφέρονται στον κατάλογο) ορεκτικά, αρκετά πιάτα της ώρας και 4-5 ψαρικά-θαλασσινά. Εμείς, 2 άτομα παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθαν στο τραπέζι μας ψημένες φέτες ψωμί με λαδορίγανη, νοστιμότατες (0,60 € ανά άτομο).
- μία τυροκαυτερή (χτυπητή φωτιά σπιτική, όπως αναφέρεται στον κατάλογο), από τα πιο νόστιμα πιάτα. Όντως χειροποίητη, με πολύ ωραία υφή και γεύση, όχι υπερβολικά καυτερή, πιστεύω μπορούν να την απολαύσουν και άτομα που δεν είναι φαν των πολύ καυτερών γεύσεων. Σερβιρισμένη με ωραίο στήσιμο, δηλαδή δύο σχετικά μικρά μπαλάκια τυροκαυτερής, πασπαλισμένα με πάπρικα και λαδάκι και μια πιπεριά τουρσί. Η τιμή της (4,80 €) υπερβολική για την ποσότητα.
- σαλάτα της οκάς (7,50 €), αποτελούμενη από ρόκα, σπανάκι, ψητή πατάτα, λιαστή ντομάτα, ανθότυρο, λάδι και βαλσάμικο. Νόστιμη και η σαλάτα, με φρέσκα υλικά και αρκετή αναλογικά ποσότητα τυριού, καταναλώθηκε πολύ ευχάριστα. Και εδώ η τιμή μου φάνηκε ωστόσο αρκετά τσιμπημένη, καθώς η ποσότητά της για 2 άτομα ήταν ικανοποιητική, για παραπάνω άτομα δύσκολο, εξάλλου (εκτός του τυριού) δεν βρίσκω ποιο από τα υπόλοιπα υλικά θα μπορούσε να ανεβάσει το κόστος της.
- ένα λουκάνικο σχάρας (7 €), σερβιρισμένο με τηγανητές πατάτες και αρκετό ψιλοκομμένο κρεμμύδι. Στη γυναίκα μου δεν άρεσε καθόλου, καθώς είχε αρκετά λιπαρά σημεία, τα οποία μάλιστα δεν ήταν και πολύ καλά ψημένα. Προσωπικά, το έφαγα, αλλά επίσης δεν με ενθουσίασε. Μέτριο πιάτο. Οι χειροποίητες πατατούλες, από την άλλη, ήταν νόστιμες.
- έναν καγιανά μανιάτικο με σύγκλινο (8 €), επίσης δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαθήκαμε. Κάπως άνοστος, με μία περίεργη γεύση σε ορισμένες μπουκιές του (ίσως κάποιο αρωματικό, δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς), μας άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Εδώ η ποσότητα ήταν ικανοποιητικότατη, η τιμή πάλι σχετικά τσιμπημένη.
- ένα μπιφτέκι μοσχαρίσιο (9 €), συνοδευόμενο και αυτό από τις ίδιες νόστιμες τηγανητές πατάτες. Το μπιφτέκι ήταν κάπως καλύτερο από τα δύο προαναφερόμενα πιάτα, χωρίς όμως να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Αρκετά συμπαγές εσωτερικά, χωρίς εμφανή αρώματα από μπαχαρικά ή άλλα αρωματικά, καταναλώθηκε ευχάριστα αλλά ως εκεί. Το μέγεθός του αρκετά χορταστικό, η τιμούλα ωστόσο μια από τα ίδια
- το χύμα κόκκινο κρασάκι που ήπιαμε, αν και λίγο περισσότερο παγωμένο από όσο θα έπρεπε, ήταν πολύ ωραίο και ευκολόπιοτο (4.5 € τα 500 ml. ). Παραγγείλαμε και δεύτερο μισόλιτρο.

Για τα παραπάνω, δηλ. ψωμί, σαλάτα, 3 ορεκτικά (ο καγιανάς και το λουκάνικο αναφέρονται στον κατάλογο ως σπέσιαλ ορεκτικά), 1 κυρίως και 1 λίτρο χύμα κρασί, εμείς πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 42 €, ενώ ο κανονικός λογαριασμός (χωρίς την έκπτωση του e-table) θα ήταν 46,50 €. Όλα τα επιμέρους πιάτα αλλά και συνολικά το λογαριασμό τα θεωρώ αρκετά ανεβασμένα, μια μείωση τιμών πιστεύω ότι είναι επιβεβλημένη.

Συμπερασματικά, το ΔΥΟ ΔΕΚΑΡΕΣ Η ΟΚΑ δεν με ενθουσίασε, καθώς δεν γευτήκαμε κάποιο ιδιαίτερο ή πολύ νόστιμο πιάτο, (εκτός ενδεχομένως από την τυροκαυτερή και τη σαλάτα που εκ των πραγμάτων έχουν συνοδευτικό ρόλο), ενώ συγχρόνως δεν μου φάνηκε και ιδιαίτερα οικονομικό. Το «2» στη γεύση ίσως είναι λίγο αυστηρό, οφείλεται ωστόσο στο γεγονός ότι είχα αυξημένες προσδοκίες. Ενδεχομένως να του έδινα μια δεύτερη ευκαιρία, για να δοκιμάσω τα μαγειρευτά του, οπότε δεν αποκλείεται να επανέλθω.

07 Νοε 2017

Οι πολλές πρόσφατες κριτικές για το Dos Hermanos (αφού ήταν από τα εστιατόρια που συμμετείχαν στην εβδομάδα «καλοφαγάδων») μου δημιούργησαν την επιθυμία να ξαναεπισκεφθώ - μετά από πάρα πολύ καιρό - ένα μεξικάνικο εστιατόριο. Και αφού δυστυχώς η Κηφισιά μου έπεφτε λίγο μακρυά, είπα για αρχή να δοκιμάσω την τύχη μου για αρχή με το πιο εύκολα προσβάσιμο για μένα AMIGOS VAMOS στη Νέα Σμύρνη.

Άφιξη λοιπόν δύο ατόμων στην Νέα Σμύρνη μεσημεράκι Παρασκευής, παραμονή 28ης Οκτωβρίου. Οι κριτικές στο ask4food αρκετές για το AMIGOS VAMOS (οι περισσότερες μάλιστα θετικές), ενώ και η δυνατότητα παραγγελίας ειδικού οικοξομικού μενού (για τις καθημερινές μεταξύ 12.00 και 18.00) προσφέρει εναλλακτική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει να ξεφύγει με το λογαριασμό.

Η πρώτη εικόνα άκρως θετική. Τόσο ο εσωτερικός χώρος (που είναι μη καπνιστών αυστηρά) όσο και ο περιμετρικός χώρος που είναι ωστόσο και αυτός στεγασμένος για προφύλαξη από τις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πολύ περιποιημένοι, πεντακάθαροι, με μεγάλα άνετα ξύλινα τραπέζια, ενώ το όλο σκηνικό έρχεται να συμπληρώσει η ταιριαστή μουσική σε ιδανική ένταση.

Από το πολυάριθμο προσωπικό επίσης δεν συνάντησα κάποιο παράπονο. Κάποιος θα σε υποδεχθεί στην είσοδο με χαμόγελο και θα σε βοηθήσει να καθίσεις σε όποιο τραπέζι επιθυμείς, ενώ η ίδια ευγενική συμπεριφορά υπάρχει και κατά τη διάρκεια του γεύματος αλλά και κατά την αποχώρησή μας από το AMIGOS VAMOS. Ίσως το service θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί κάπως αμήχανο και όχι τόσο «χαλαρό» (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα), για αυτό και μείον μία ντοματούλα. Κατά τα λοιπά, απόδειξη εκδόθηκε κανονικά, η πληρωμή έγινε με κάρτα, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και 2 δροσερά σφηνάκια σορμπέ λεμόνι.

Ως προς το φαγητό, για αρχή ήρθε στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό (2,30 €) καθώς και nachos με salsa rachera (3,70 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης και για τα δύο. Εξάλλου, στο μαγαζί είδα να κυκλοφορούν αρκετές κανάτες με νερό. Για τα νάτσος, δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο, νόστιμα ήταν και η συνοδευτικά σάλτσα ελαφρώς καυτερή, ό, τι πρέπει για αρχή. Η ποσότητα ικανοποιητική.

Λόγω παραμονής 28ης Οκτωβρίου, το οικονομικό μενού δεν ήταν διαθέσιμο. Σε κάθε περίπτωση, σας ενημερώνω ότι αυτό περιλαμβάνει στην πολύ προνομιακή τιμή των 14,50 € ανά άτομο 1 σαλάτα (μεταξύ 4 επιλογών), 1 κυρίως πιάτο (μεταξύ πάλι 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπύρα corona ή ποτήρι sangria ή ένα αναψυκτικό.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
σαλάτα De Pollo, σε τραγανή φωλιά από τορτίγια, με διάφορα λαχανικά, κοτόπουλο και γκουακαμόλε (9,90 €). Γευστικότατη, πολύ ωραία ψημένο και γευστικό το κοτόπουλο, ενώ και η γκουακαμόλε έδενε ιδανικά το τελικό αποτέλεσμα. Σαλάτα που προτείνεται.
Από κυρίως, η σύζυγος παρήγγειλε Burrito Classico με κιμά και κόκκινα φασόλια (11,50 €) και εγώ Chimichanga με κοτόπουλο (11,60 €). Και τα δύο πιάτα σερβιρίστηκαν με ρύζι, καλαμπόκι και sour cream, ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και αρκετά χορταστικά (κυρίως το burrito). Σίγουρα δεν ήταν κάτι που δεν είχες ξαναδοκιμάσει σε μεξικανική κουζίνα, η εκτέλεσή τους και το συνολικό αποτέλεσμα δεν μας άφησαν παραπονεμένους.

Από ποτά εγώ δοκίμασα στην αρχή μία παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (7, 10 €), συμπαθητική, ενώ στη συνέχεια πήραμε ½ λίτρο λευκό κρασί (6,20 €). Καλό ήταν και αυτό, σε αδικαιολόγητα υψηλά τιμή σίγουρα.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 52,30 €, σίγουρα όχι οικονομικά. Αντιθέτως, δεδομένων και των υλικών που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή δυσεύρετο (κιμάς, κοτόπουλο, ρύζι κλπ. ), η τιμολόγηση φαντάζει αρκετά υψηλή. Αυτό βέβαια συμβαίνει κατά κανόνα σε όλα τα μαγαζιά που σερβίρουν ξένη κουζίνα (οπότε ένα κλικ παραπάνω στις τιμές είναι εν μέρει αποδεκτό). Συνεπώς, εάν και η βαθμολογία μου θα ήταν «2», τα παραπάνω σε συνδυασμό με το αρκετά οικονομικό μενού που προσφέρεται τις καθημερινές, θα ανεβάσουν την αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής στο «3».

Η επίσκεψη, μετά από καιρό, σε εστιατόριο μεξικανικής κουζίνας στέφθηκε με επιτυχία, οπότε με την επιφύλαξη ως προς τις τιμές (κυρίως) το AMIGOS VAMOS προτείνεται.

21 Οκτ 2017

Στο Sixtie΄s Dinner δεν είχε ποτέ να πάω, παρόλο που είχα αποπειραθεί ανεπιτυχώς να κάνω κράτηση 1-2 σαββατόβραδα.

Διαβάζοντας λοιπόν τις νέες κριτικές για την ΜΠΕΜΠΑ που αποτελεί τη συνέχεια του Sixtie΄s Dinner, η επίσκεψή μου σε αυτή είχε ήδη δρομολογηθεί. Ένα ηλιόλουστο λοιπόν απογευματάκι του Οκτωβρίου, ημέρα Παρασκευή, δύο άτομα φθάσαμε στην ΜΠΕΜΠΑ.

Το παρκάρισμα εκείνη την ώρα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, υποθέτω ότι ο βαθμός δυσκολίας προς το βραδάκι θα αυξάνεται.

Παρόλο, που ο καιρός ήταν αρκετά ζεστός και ήδη έξω στον πεζόδρομο κάθονταν 1-2 παρέες, εμείς κατευθυνθήκαμε προς τον εσωτερικό χώρο, ο οποίος πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ.

Ο χώρος λοιπόν έχει περιγραφεί αναλυτικά από τον fratello και την PP_Tina, οπότε δεν έχω να πω πολλά: άνετα ξύλινα τραπέζια, ωραίος φωτισμός, με την εικόνα του πιάνου και του μπαρ να κυριαρχούν, ωραία μουσική σε σωστή ένταση.

Ίσως τις βραδινές ώρες ο χώρος να έδειχνε πιο ατμοσφαιρικός, αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας που πραγματοποιήθηκε η επίσκεψή μας, η ατμόσφαιρα και το άλλο περιβάλλον με ικανοποίησαν απόλυτα. Άριστα λοιπόν εδώ.

Να προσθέσω απλώς ότι υπάρχει και ο εξωτερικός χώρος στον πεζόδρομο, που όπως εύστοχα έχουν παρατηρήσει οι περισσότεροι φίλοι του site χρήζει ορισμένων διορθωτικών κινήσεων για να γίνει πιο θελκτικός, ενώ οι ίδιες παρατηρήσεις ισχύουν και για την στοά που βρίσκεται ανάμεσα στην ΜΠΕΜΠΑ και στο διπλανό θέατρο της Άννας Βαγενά. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, μου άρεσε τόσο πολύ ο εσωτερικός χώρος, οπότε το «4» θα αποδοθεί χωρίς δεύτερη σκέψη.

Η εξυπηρέτηση από δύο νεαρά παιδιά χωρίς προβλήματα: χαμογελαστή, ευγενική, με διάθεση να μας δώσουν πληροφορίες για τα πιάτα. Νεράκι βρύσης κανονικά, κέρασμα γλυκάκι στο τέλος. Θα στερηθούν, ωστόσο, ένα βαθμό, καθώς ο λογαριασμός ήρθε σε δελτίο παραγγελίας και απόδειξη δεν είδαμε ποτέ.

Για το φαγητό έχω να πω τα καλύτερα, καθώς όλα τα πιάτα ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα. Για αρχή ήρθε ψωμάκι (σχετικά αδιάφορο) με ένα μπολάκι νόστιμης φάβας (0.80 € ανά άτομο) και στη συνέχεια δοκιμάσαμε:

- σαλάτα με κολοκύθι, αβοκάντο, κινόα, παρμεζάνα και σως πορτοκαλιού (6.90 €). Σαλάτα με ωμό κολοκύθι είχα ξαναδοκιμάσει μόνο στο Σούμα Κολοκύθι στον Άγιο Δημήτριο με πολύ θετικές εντυπώσεις, αλλά και η εκδοχή της ΜΠΕΜΠΑΣ ήταν άκρως επιτυχημένη. Νόστιμα υλικά που έδεναν σε ένα πολύ ωραίο συνολικό αποτέλεσμα, με την σως πορτοκαλιού να είναι αρκετά διακριτική και να μην καλύπτει τις λοιπές σχετικά ουδέτερες γεύσεις. Προτιμήστε την..
- ψητό μανούρι με ντοματίνια (4.50 €), νόστιμο πιάτο χωρίς βέβαια κάτι ιδιαίτερο.
- πατάτες διπλομαγειρεμένες με σως μουστάρδας (3,90 €). Στο τραπέζι ήρθαν μπόλικες χοντροκομμένες πατάτες με τη φλούδα τους, τραγανές εξωτερικά και μαλακές μέσα. Μας άρεσαν πολύ... Η μουστάρδα προσωπικά μου φάνηκε κάπως αδιάφορη, τέλος πάντων δεν είμαι και ο μεγαλύτερος οπαδός της.
- λαχματζούν (6 €). Νοστιμότατο με τραγανή ζύμη, πικάντικο κιμά και σουτζούκι, όσο καυτερό θα το ήθελα προσωπικά. Το δροσερό γιαουρτάκι απαραίτητο συνοδευτικό.

- χειροποίητες παπαρδέλες με καβουρμά και παρμεζάνα (8 €). Πρόκειται για πιάτο που προσωπικά λάτρεψα και θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα (ευτυχώς είχα διαβάσει τις κριτικές στο ask4food οπότε δεν υπήρχε περίπτωση αυτό το πιάτο να μείνει έξω από την παραγγελία).

- από ποτό επιλέξαμε 500 ml. χύμα λευκό κρασί μοσχάτο, το οποίο ήταν εξαιρετικό. Αρωματικό και δροσερό, σίγουρα από τα καλύτερα μη εμφιαλωμένα κρασιά που έχω δοκιμάσει. Προς το τέλος πήραμε και ένα επιπλέον μισόλιτρο. (2 * 5 €).

Συνολικά, όλα τα πιάτα ήταν πολύ νόστιμα ενώ και με τις παπαρδέλες (κυρίως) αλλά και τη σαλάτα και το λαχματζούν (δευτερευόντως) είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε και πιο ιδιαίτερες γεύσεις. Επιπλέον αξίζει να αναφερθεί ότι όλες οι μερίδες ήταν αρκετά πλούσιες και χορταστικές.

Ο λογαριασμός ήρθε στο 40,9 €, πληρώσαμε ωστόσο 36,8 €, λόγω μιας έκπτωσης 10% για ηλεκτρονική κράτηση μέσω e-table. Το value for money είναι εξαιρετικό (ακόμη και για τις τιμές πριν την έκπτωση), δεδομένου ότι η παραγγελία μας ήταν αρκετά πλούσια τόσο σε φαγητό όσο και σε ποτό. Σκεφθείτε ότι εάν είχαμε παραλείψει το δεύτερο μισόλιτρο κρασί και ένα πιάτο από τα 5 που πήραμε, ο λογαριασμός θα έπεφτε στα 30 €, και πάλι θα φεύγαμε χορτάτοι και ευχαριστημένοι. Όλα αυτά θα ίσχυαν στο απόλυτο εάν ερχόταν και αποδειξούλα μαζί με το λογαριασμό, οπότε για αυτήν την «αστοχία» και για να είμαι δίκαιος η αξιολόγηση μου στη σχέση ποιότητας/τιμής θα είναι λίγο χαμηλότερη.

Συμπερασματικά, η ΜΠΕΜΠΑ έχει όλα τα φόντα να γίνει στέκι, ιδίως τώρα που πλησιάζει ο χειμώνας που πιστεύω της ταιριάζει περισσότερο. Και η αλήθεια είναι ότι στεναχωρέθηκα για το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας ήταν ψιλοάδεια (εμείς και 1-2 το πολύ παρέες στη στοά και στον πεζόδρομο) σε σχέση λ. χ. με τις διπλανές Σεϋχέλλες. Ελπίζω να ήταν τυχαίο ή να έφταιγε η όχι τόσο δημοφιλής ώρα της επίσκεψής μας. Όπως και να έχει (με ή χωρίς κόσμο), εγώ σύντομα θα ξαναβρίσκομαι εκεί. Το ίδιο να κάνετε και εσείς.

09 Οκτ 2017

Με μεγάλη μου χαρά έλαβα και εγώ την πρόσκληση για συμμετοχή στην εβδομάδα καλοφαγάδων που διοργάνωσε το ask4food σε συνεργασία με τέσσερα εστιατόρια.

Αυτήν τη φορά ευτυχώς, δεν υπήρχε κάποιος λόγος να μην παρευρεθώ, προβληματίστηκα αρκετά η αλήθεια είναι να επιλέξω σε ποια βραδιά θα συμμετάσχω, επικράτησε ωστόσο το NAPOLITIVO, κυρίως λόγω απόστασης.

Το all day pizza bar – όπως αυτοαποκαλείται – NAPOLITIVO λειτουργεί εδώ και ένα χρόνο στη Μαρίνα Φλοίσβου από το πρωί για καφέ μέχρι το βράδυ για ποτό. Βασική του ιδιαιτερότητα αποτελεί η παρασκευή της αυθεντικής συνταγής της πίτσας, όπως σερβίρεται στη Νάπολη, προσφέρονται ωστόσο αρκετές επιπλέον επιλογές.

Φθάνοντας σχετικά νωρίς, με υποδέχθηκαν οι υπεύθυνοι του site, γνωριστήκαμε και συζητήσαμε για το site και διάφορα άλλα θέματα, ενώ σιγά – σιγά έφθαναν και οι υπόλοιποι χρήστες του ask4food, τους οποίους είχα τη χαρά να γνωρίσω για πρώτη φορά από κοντά. Αφού τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας και ήπιαμε λίγο κρασί, οι υπεύθυνοι του NAPOLITIVO μας έκαναν μια μικρή ξενάγηση στην κουζίνα και τον ξυλόφουρνο, όπου μας εξήγησαν αρκετά αναλυτικά τον τρόπο παρασκευής της πίτσας.

Πιο συγκεκριμένα, το ζυμάρι ανοίγεται καθημερινά στο κατάστημα, αποτελείται αποκλειστικά από νερό, αλεύρι, μαγιά και αλάτι, χωρίς ζάχαρη, λάδι ή συντηρητικά, στη συνεχεία «ωριμάζει» για 12 με 24 ώρες σε προφυλαγμένο περιβάλλον και ψήνεται στον παραδοσιακό ξυλόφουρνο σε πολύ υψηλή θερμοκρασία και για μικρό χρονικό διάστημα.

Αφού λοιπόν ολοκληρώθηκε αυτή η ευχάριστη ενημέρωση, επιστρέψαμε στο τραπέζι και σιγά – σιγά άρχισαν να καταφθάνουν τα πιάτα του προκαθορισμένου μενού. Μπορεί ίσως να σας κουράσω, μιας και στο τραπέζι μας ήρθαν παρά πολλά πιάτα, τα οποία λίγο-πολύ έχουν αναφερθεί και από τους υπόλοιπους χρήστες, αφού όμως οι άνθρωποι του NAPOLITIVO μπήκαν στον κόπο να μας προσφέρουν μια πληθώρα επιλογών, προκειμένου να αποκτήσουμε μια όσο το δυνατόν αντιπροσωπευτική και πλήρη εικόνα του εστιατορίου τους, πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να καταγράψω και εγώ αναλυτικά τα πιάτα που δοκιμάσαμε για να σας προϊδεάσω για τις γεύσεις που θα συναντήσετε σε αυτό. Λοιπόν δοκιμάσαμε:

- για αρχή ήρθανε αγκινάρες (με σκόρδο, θυμάρι και βαλσάμικο), ψητά μανιτάρια φούρνου (με θυμάρι, ρίγανη, σκόρδο και μαϊντανό), ψητές πιπεριές (με θυμάρι, ρίγανη και βαλσάμικο), ελιές πράσινες (αρωματισμένες με δενδρολίβανο, σκόρδο και λεμόνι), καθώς και μπρεζαολα με ρόκα, τοματάκια, παρμεζάνα και λάδι τρούφας.
Όλα ήταν πολύ νόστιμα και ιδανικά για ξεκίνημα, εάν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιο πιάτο, αυτό ήταν οι αγκινάρες (που ούτως ή άλλως λατρεύω σε οποιαδήποτε εκδοχή τους) και τα μανιτάρια.
- από σαλάτες προσφέρθηκαν δύο διαφορετικές, η panzanella (με μαριναρισμένες ψητές πιπεριές, κρεμμύδι, τοματίνια, αγγούρι, κάπαρη, ραπανάκι, βαλσάμινκο, κρουτόν, βασιλικό, ρικότα και ρίγανη) και η maestro (με κοτόπουλο, iceberg, τοματίνια, μοτσαρέλα, αυγό, ραπανάκι, ζαμπόν και παρμεζάνα). Νοστιμότατες και οι δύο με φρεσκότατα υλικά, η maestro ωστόσο ξεχώρισε στα σημεία, καθώς μου φάνηκε πιο ιδιαίτερη σαν γεύση.
- στη συνέχεια ήταν η ώρα της πίτσας, όπου προσφέρθηκαν 3 επιλογές: μαργαρίτα (σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, βασιλικός, παρμεζάνα), diavola (που περιείχε τα υλικά της μαργαρίτας συν μπούκοβο και πικάντικο ιταλικό σαλάμι) και bianca χωρίς κόκκινη σάλτσα (με μοτσαρέλα, πανσέτα, ρικότα, βασιλικό και παρμεζάνα).
Όπως μας είχε ενημερώσει ένας εκ των υπευθύνων του NAPOLITIVO, σύμφωνα με την παραδοσιακή συνταγή, η ζύμη της πίτσας είναι αρκετά μαλακή, πιο λεπτή προς το κέντρο και αρκετά πιο γεμάτη στην άκρη, ενώ παράλληλα λόγω ων συστατικών της δεν είναι καθόλου βαριά στο στομάχι. Η αλήθεια είναι ότι όντως η πίτσα δεν ήταν καθόλου βαριά, η συγκεκριμένη ωστόσο εκδοχή της ζύμης δεν ήταν και η αγαπημένη μου, καθώς την προτιμώ αρκετά πιο τραγανή, ιδίως στην άκρη. Για να μην είμαι και άδικος ωστόσο, να αναφέρω ότι όλα τα υλικά της πίτσας ήταν πολύ προσεγμένα και νόστιμα, ενώ από αποψη γεύσεων ξεχώρισα τη diavola που ήταν τόσο πικάντική όσο θα την ήθελα και στη δεύτερη θέση τη bianca, η οποία με την αρκετά ήπια γεύση της αποτέλεσε την ιδανική συνέχεια για την πικάντικη diavola.
- ακολούθησαν δύο ζυμαρικά και συγκεκριμένα πέννες με μανιτάρια, κοτόπουλο, λάδι τρούφας, λευκό κρασί, κρεμμύδι, σκόρδο και κρέμα γάλακτος και πέννες με ένα ιταλικό χοιρινό σαλάμι, τοματίνια, σπανάκι και λευκό κρασί. Σαφώς ξεχώρισα τις πέννες με το κοτόπουλο, στο οποίο το λάδι τρούφας προσέδιδε μια ξεχωριστή γεύση.

- στο τέλος ήταν η ώρα του γλυκού. Πιο συγκεκριμένα προσφέρθηκαν τιραμισού, τάρτα λεμονιού με σος φράουλας και το pizzi pizzi, δηλαδή καλτσόνε με πραλίνα φουντουκιού και μασκαρπόνε. Από τα γλυκά, πιο πολύ ευχαριστήθηκα προσωπικά την τάρτα λεμονιού (που είναι γλυκό που μου αρέσει πολύ ούτως ή άλλως, και εδώ η εκτέλεση ήταν πολύ ωραία) και δευτερευόντως το τιραμισού. Το καλτσόνε ασφαλώς και δεν υστερούσε σε επίπεδο γεύσης, αλλά την πολύ ωραία ψημένη ζύμη του και την πλούσια γέμισή του θα προτιμούσα να τις είχα απολαύσει μια μέρα που δεν θα είχε προηγηθεί τόσο υπερβολική κατανάλωση φαγητού.
Καθόλη τη διάρκεια του φαγητού, τέλος να αναφέρω ότι μας προσφέρθηκε ιταλικό κρασί, λευκό ή κόκκινο. Προσωπικά, ήπια λευκό (Pinot Grigio), το οποίο ήταν αρκετά αρωματικό και δροσερό και το καταευχαριστήθηκα.

Συνολικά τα πιάτα ήταν νοστιμότατα, περιποιημένα και δεν νομίζω ότι θα αφήσουν κάποιον απογοητευμένο. Ωραία ορεκτικά στην αρχή, τα οποία μπορούν παράλληλα να συνοδεύσουν και το κρασί ή το ποτό σου, εάν θέλεις να περιοριστείς σε απλό τσιμπολόγημα, νοστιμότατες σαλάτες με φρεσκότατα υλικά, ιδιαίτερες πίτσες, ωραία ζυμαρικά και λαχταριστά γλυκά, μας πρόσφεραν μια ιδιαίτερη γευστική εμπειρία. Θα στερηθούν το απόλυτο «4» στην κατηγορία γεύση, μόνο και μόνο λόγω της πίτσας, που παρόλο που ήταν γευστικότατη σε όλες τις εκδοχές της, προσωπικά την προτιμώ με πιο τραγανή ζύμη, όπως προανέφερα.
Κατά τα λοιπά, ο χώρος είναι πραγματικά πανέμορφος, σε πολύ ωραίο σημείο στη μαρίνα Φλοίσβου, ενώ και η εσωτερική διακόσμηση ήταν πολύ προσεγμένη και ευχάριστη. Επιπλέον, και για την εξυπηρέτηση έχω να πω τα καλύτερα, καθώς όλο το προσωπικό μας φέρθηκε άψογα.

Δεν ξέρω, εάν αυτό οφείλεται εν μέρει στην ιδιαιτερότητα της βραδιάς, αυτό ωστόσο που παρατήρησα ήταν ότι το πολυπληθές προσωπικά ήταν πάντα πρόσχαρο, ευγενικό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει τους πελάτες του εστιατορίου.
Στον τομέα “σχέση ποιότητας-τιμής” δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ακριβής, καθώς αναλυτικό μενού με τιμές δεν μπόρεσα να εντοπίσω στο διαδίκτυο. Από μια γρήγορη ωστόσο, ματιά που έριξα σε έναν κατάλογο, σε συνδυασμό με τις παλαιότερες κριτικές φίλων του site που αναφέρουν τιμές κάποιων πιάτων, τα οποία δοκίμασα, η αλήθεια είναι ότι οι τιμές μου φαίνονται λογικές, λαμβάνοντας φυσικά υπόψη και την αρκετά προνομιακή τοποθεσία στην οποία βρίσκεται το NAPOLITIVO και η οποία δικαιολογεί και ένα κλικ παραπάνω στην τελική τιμολόγηση.

Συμπερασματικά, το NAPOLITIVO είναι ένας χώρος που πιστεύω ότι έλειπε από τη Μαρίνα Φλοίσβου, καθώς προσφέρει ποιοτικές γευστικές επιλογές που μπορούν να ικανοποιήσουν την επιθυμία σου τόσο για κανονικό γεύμα όσο και για χαλαρή έξοδο για ποτό και τσιμπολόγημα.
* Τέλος να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά τους υπεύθυνους του site αλλά και του NAPOLITIVO για την άψογη φιλοξενία και τη γευστική εμπειρία που μας προσέφεραν, καθώς και τους φίλους του ask4food για την ευχάριστη βραδιά που είχαμε, ευελπιστώντας σε μια νέα συνάντηση σύντομα.

06 Οκτ 2017

Το Ε/Γ Ταξιδεύοντας για πολύ καιρό αμελούσα (πολύ κακώς, όπως αποδείχθηκε) να επισκεφθώ, παρόλο που ήταν στις προτεραιότητές μας. Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, είχα την τύχη, ωστόσο, να το επισκεφθώ δύο φορές και να επιβεβαιώσω και εγώ με τη σειρά μου την εξαιρετική εικόνα που είχαν σχηματίσει για αυτό οι περισσότεροι χρήστες του site.

Δεν είχα σκοπό να γράψω κριτική, ίσως γιατί δεν είχα κάτι να προσθέσω σε όσα έχουν ήδη επισημανθεί και καταγραφεί. Από την άλλη, βέβαια, εφόσον ένας χώρος εστίασης εξακολουθεί δικαίως να βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις των περισσότερων φίλων του site, θεωρώ ότι του οφείλω και εγώ με τη σειρά μου μια κριτική ως επιβράβευση. Λοιπόν έχουμε και λέμε …

Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα μες τον Ιούλιο, Σάββατο βράδυ και η δεύτερη ανήμερα Δεκαπενταύγουστου. Είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση, απολύτως αναγκαία όπως αποδείχθηκε, δεδομένου ότι και τις δύο φορές το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο. Το παρκάρισμα την πρώτη φορά μας δυσκόλεψε αρκετά, τη δεύτερη, λόγω ημέρας υποθέτω, δεν συναντήσαμε προβλήματα.

Ο χώρος απλός, περιποιημένος, πεντακάθαρος, με σωστό εξαερισμό και διακόσμηση ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Η ίδια παρατήρηση ισχύει και για τα εξωτερικά τραπέζια. Η εξυπηρέτηση, από την άλλη, θα σας κερδίσει από την πρώτη στιγμή. Όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο και πρόθυμο να σε βοηθήσει στην παραγγελία σου, πλούσια κεράσματα σε περιμένουν στο τέλος (θα αναφερθώ αναλυτικότερα στη συνέχεια), αποδειξούλα και πληρωμή με κάρτα κανονικά, όλα άψογα.

Πάμε τώρα στα του φαγητού, που αποτελεί και τον βασικό λόγο της δημοφιλίας του Ε/Γ Ταξιδεύοντας (όχι βέβαια ότι και στους άλλους τομείς υστερούν):

Στην πρώτη επίσκεψη, προσφερόταν, λόγω ηλεκτρονικής κράτησης, ένα συγκεκριμένο μενού στην τιμή των 47 € τα δύο άτομα, το οποίο μας φάνηκε αρκετά συμφέρον και ενδιαφέρον, οπότε το προτιμήσαμε. Το μενού περιελάμβανε:

- την ιδιαίτερα δημοφιλή σαλάτα του Ε/Γ Ταξιδεύοντας με ξεφλουδισμένη ντομάτα, κάπαρη, κρίταμο και ανθό αλατιού, η οποία (αν και πολύ απλή στη σύλληψή της) μου άρεσε πολύ
- χειροποίητη ταραμοσαλάτα από λευκό ταραμά, εξαιρετική.
- σαρδέλα φιλεταρισμένη, η οποία ήταν το καλύτερο πιάτο. Ελαφρά ψημένη και άψογα φιλεταρισμένη μας ικανοποίησε απόλυτα
- σουπιά τηγανιτή σβησμένη με λαδολέμονο, με φρέσκο κρεμμύδι και άνηθο. Στο πρώτο άκουσμα αυτού του πιάτου, το φοβήθηκε, καθώς δεν μπορούσα να φανταστώ τη σουπιά τηγανητή και φοβόμουν ότι θα ήταν βαριά. Αντιθέτως, παρά το τηγάνισμα, είχε παραμείνει μαλακή, ενώ το λαδολέμονο και τα φρέσκα μυρωδικά συμπλήρωναν ιδανικά το πιάτο.
- γαριδομακαρονάδα των 2 ατόμων. Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις
- το μενού περιελάμβανε επίσης μια φιάλη λευκό κρασί εμφιαλωμένο «Ταξιδεύοντας» σε
συνεργασία με το Κτήμα Μουσών, το οποίο ήρθε δροσερό και καταναλώθηκε πολύ ευχάριστα.

Στη δεύτερη επίσκεψη, παραγγείλαμε τα εξής:
- σαλάτα με πληγούρι, κρύα γαρίδα και διάφορα λαχανικά - μυρωδικά (5,90 €), ως πιάτο ημέρας. Πολύ ωραίος συνδυασμός, νόστιμο το πληγούρι, η γαριδούλα σε επαρκέστατη ποσότητα. Μοναδική παραφωνία το καλαμπόκι, που μπορεί να έδινε χρώμα στο πιάτο, γευστικά ωστόσο δεν μου πολυταίριαζε με τα υπόλοιπα λαχανικά-μυρωδικά.
- γαυροντολμάς (5,90 €). Πεντανόστιμο επίσης πιάτο που κυριολεκτικά εξαφανίστηκε. Μοναδικό παράπονο η ποσότητα, 1-2 ντολμαδάκια επιπλέον θα ήταν ευπρόσδεκτα.
- χταπόδι του νώντα (9,60 €). Επίσης must του μαγαζιού, από όσο έχω καταλάβει. Μεγάλο πλοκάμι, που παρά το τηγάνισμά του, παρέμενε μαλακό. Νόστιμο και ιδιαίτερο στη γεύση, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο μάλλον την επόμενη φορά θα προτιμήσω την ψητή εκδοχή του.
- σαρδέλα ψητή (6,00 €). Αν και υπήρχαν πολλά πιάτα που θα θέλαμε να δοκιμάσουμε, δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό να ξαναπαραγγείλουμε σαρδέλα ψητή. Και πάλι εξαιρετική.
- μανέστρα ταξιδεύοντας (13,50 €), με διάφορα όστρακα, πολύ αρωματικά και νόστιμη, με το σκόρδο να υπερτερεί στα αρώματα, δίχως ωστόσο να καλύπτει τις λοιπές γεύσεις. Νομίζω πιάτο ημέρας.
- για ποτό επιλέξαμε πάλι το ίδιο εμφιαλωμένο λευκό «Ταξιδεύοντας» (14,00 €).

Η συνολική γευστική εμπειρία και από τις δύο επισκέψεις εξαιρετική. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν καλομαγειρεμένο, προσεγμένο και πολύ νόστιμο. Επιπλέον να αναφέρω, ότι και στις δύο επισκέψεις μας, στην αρχή ήρθε νόστιμο φρυγανισμένο ψωμί με ελιές (1 € ανά άτομο), νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν συνεχώς, ενώ το καλύτερο υπήρχε στο τέλος. Κέρασμα 2 σφηνάκια σορμπέ λεμόνι, 2 νοστιμότατα γλυκά (cheesecake και εκμέκ κανταΐφι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και ένα καραφάκι γλυκό κρασί ενώ με τον τελικό λογαριασμό μας προσέφεραν και από μια τσιχλίτσα.

Από άποψη τιμών, την πρώτη φορά πληρώσαμε 47 €, τιμή που ίσως δεν είναι αντιπροσωπευτική λόγω του ειδικού μενού, τη δεύτερη ο λογαριασμός ήρθε στα 56,90 €. Σίγουρα το Ε/Γ Ταξιδεύοντας δεν είναι οικονομικό, σου παρέχει ωστόσο τη δυνατότητα να γευθείς νόστιμα πιάτα με φρέσκα και ποιοτικά θαλασσινά και ψάρια, χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, ενώ πάντα, εάν επιθυμείς να κρατήσεις χαμηλά το κόστος της εξόδου σου, υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές.

Άργησα λοιπόν, αλλά το έμαθα και εγώ το Ε/Γ Ταξιδεύοντας, οπότε κάτι μου λέει ότι η επόμενη επίσκεψη δεν θα αργήσει.

14 Σεπ 2017

Ο Δυόσμος ήταν εδώ και καιρό στα μέρη που είχα βάλει σε προτεραιότητα για επίσκεψη, κυρίως λόγω των άκρως θετικών κριτικών αλλά και του μενού που προσφέρεται ηλεκτρονικά στο ask4food και μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον. Συνεπώς, όταν το Σάββατο το βράδυ πριν τον Δεκαπενταύγουστο ψάχναμε με τη σύζυγο ένα μέρος στην άδεια Αθήνα να βγούμε, με μεγάλη χαρά ενημερωθήκαμε τηλεφωνικά ότι ο Δυόσμος θα ήταν ανοιχτός οπότε δεν χάσαμε την ευκαιρία. Και η αλήθεια είναι ότι δεν το μετανιώσαμε ούτε στιγμή.

Σάββατο βράδυ λοιπόν, βρεθήκαμε στη Λεωφόρο Φρεαττύδας και παρκάραμε ακριβώς απέξω, μόνο και μόνο λόγω ημέρας, καθώς υποθέτω υπό άλλες συνθήκες το παρκάρισμα θα είναι πονεμένη ιστορία. Ο Δυόσμος στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό, το οποίο σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Λόγω καλοκαιριού, ο εσωτερικός χώρος δεν λειτουργούσε, οπότε κατευθυνθήκαμε στην ταράτσα. Χωρίς να προσφέρει κάποια θέα, είναι πολύ προσεγμένη, πεντακάθαρη, με μεγάλα άνετα τραπέζια, ωραία διακοσμητικά και φυτά, ταιριαστή μουσική σε σωστή ένταση, όλα μια χαρά. Στα συν και οι πεντακάθαρες τουαλέτες.

Η εξυπηρέτηση από μία κοπέλα που πήρε την παραγγελία και μας σέρβιρε, χωρίς προβλήματα. Μας επέτρεψε να διαλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε, ήταν χαμογελαστή, φιλική και αρκετά επεξηγηματική με τον κατάλογο, έφερε και δύο σφηνάκια με οινόμελο στο τέλος για το κλείσιμο, κανένα παράπονο.

Θα στερηθεί ωστόσο ένα βαθμό στην αξιολόγησή μου για ένα σημαντικό φάουλ που προέκυψε στο τέλος. Ζητώντας λογαριασμό, πήγαμε να πληρώσουμε με πιστωτική, η κοπέλα ωστόσο μας ενημέρωσε ότι είχε «κολλήσει» το μηχάνημα και δεν ήταν δυνατή η χρήση κάρτας. Της δώσαμε λοιπόν μετρητά, ωστόσο τα ρέστα ήρθαν μόνα τους, χωρίς απόδειξη, ενδεχομένως να είχε «κολλήσει» και η ταμειακή μηχανή.

Τέλος πάντων, δεν ζητήσαμε την απόδειξη, δεν ήθελα να χαλάσω τη βραδιά, θέλω εξάλλου να πιστεύω ότι ήταν μια άτυχη στιγμή, καθώς και από τις υπόλοιπες κριτικές στο site, δεν διαπίστωσα κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει γενικά. Μου χτύπησε πάντως άσχημα, για αυτό και το τονίζω.

Πάμε τώρα στις γεύσεις που δοκιμάσαμε που ήταν εξαιρετικές. Ο κατάλογος διατίθεται ηλεκτρονικά και στο site, όπως προανέφερα, με κάποιες διαφοροποιήσεις, μπορείτε ωστόσο να πάρετε μια ιδέα για το τι θα συναντήσετε.

Η πλειοψηφία των πιάτων ανήκει στην κατηγορία των ορεκτικών (σε τιμές που κυμαίνονται από 3,5 έως 7 €), ενώ υπάρχουν 4-5 σαλάτες, άλλα τόσα κυρίως και 2-3 γλυκά. Από τα ποτά, εντύπωση μου έκανε ο αρκετά εκτενής κατάλογος με μπύρες, ελληνικής προέλευσης. Μετά από αρκετή σκέψη, καθώς πολλά πιάτα μας τράβηξαν το ενδιαφέρον, καταλήξαμε στις εξής επιλογές:

- για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμάκι (0,80 € ανά άτομο) με ένα ψιλοαδιάφορο ντιπ.
- σαλάτα ελληνικά (6 €) με ντομάτα, κρεμμύδι, πιπεριά, αγγούρι, κάππαρη, κρίταμο, παξιμαδάκια και τυρί. Χωρίς εκπλήξεις, τα υλικά ωστόσο φρεσκότατα και νοστιμότατα, ιδανική για αρχή.
- θρακιώτικο κους κους με άρωμα από γεμιστά και νιβατό (είδος τυριού σε μορφή αλειφής, θεσσαλικής προέλευσης) στα 4 €. Αρωματικό το κους κους με πολύ ωραία γεύση από διάφορα λαχανικά, ταίριαζε απόλυτα με το γλυκόξινο τυρί. Η ποσότητα, ικανοποιητικότατη για την τιμή της.
- βολάκι άνδρου με πεπόνι και προσούτο ευρυτανίας (6 €). Πρωτότυπο πιάτο, σερβιρισμένο πολύ ωραία, με μια ιδιαίτερη γεύση λόγω τυριού και πεπονιού. Ιδανική επιλογή για καλοκαίρι, μας δρόσισε αρκετά σε σχέση με τα υπόλοιπα πιο ζεστά και βαριά πιάτα που επιλέξαμε
- καβουρμάς μοσχαρίσιος με αβγό (7 €). Ήρθε ζεστός σε πήλινο, με το αυγό να ανακατεύεται κατά το σερβίρισμα από την κοπέλα του service.

Πρόκειται για ένα μεζέ που λόγω Σαραντατρίο έχω λατρέψει, σίγουρο δεν ήταν στο επίπεδό του, ήταν ωστόσο νοστιμότατος. Θα τον προτιμούσα πιο πικάντικο, καθώς άφηνε μια πιο γλυκιά γεύση στο τέλος. Μιας που ανέφερα και το Σαραντατρίο, να τονίσω επίσης ότι σε πολλά σημεία ο Δυόσμος μου το θύμισε (ιδίως στη φιλοσοφία των πιάτων και στα ελληνικές πρώτες ύλες) και αυτό από μόνο του είναι ενδεικτικό για την εξαιρετική γνώμη που σχημάτισα για το Δυόσμο.
- τριλογία από λουκάνικα, δηλαδή σουτζούκι, καραμανλίδικο, κεμπάπ, συνοδεία μουστάρδας (7 €), εξαιρετικά και πολύ νόστιμα, ίσως λίγο βαριά για καλοκαίρι αλλά άξιζαν τον κόπο.
- 500 ml. λευκό κρασί (5 €), ευχάριστο στη γεύση και δροσερό, προς το τέλος της βραδιάς παραγγείλαμε ένα επιπλέον ¼ (3 €).

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 39,60 €. Μολονότι δεν επιλέξαμε κάποιο κυρίως πιάτο και όλες οι επιλογές μας ανήκαν στα ορεκτικά, τα προσεγμένα και ποιοτικά υλικά, οι ωραίες γεύσεις και το όμορφο περιβάλλον θα είχαν ως αποτέλεσμα να δώσω τη μεγαλύτερη δυνατή βαθμολογία στη σχέση ποιότητας/τιμής, η αστοχία ωστόσο με την απόδειξη θα τους στερήσει και εδώ ένα βαθμό.

Συμπερασματικά, από την επίσκεψη στο Δυόσμο, διαπίστωσα και εγώ ότι απολύτως δίκαια βρίσκεται τόσο ψηλά στις προτιμήσεις των φίλων του site. Ήδη σκέφτομαι την επόμενη επίσκεψή μου, είτε στην ταράτσα είτε και στον εσωτερικό χώρο, αν ο καιρός έχει κρυώσει.

DOS HERMANOS
25 YEARS PARTY!