ALEX80

Μέλος από: Απρ 2012

18 Μαι 2019

Σάββατο μεσημέρι προς απόγευμα μες τον Απρίλιο, μετά από βόλτα στα δισκάδικα του κέντρου, με αφορμή την Record Store Day, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Migada. Πρόκειται για έναν νέο χώρο εστίασης που βρισκεται στην οδό Πραξιτέλους και προσφέρει πιάτα από διάφορες κουζίνες του κόσμου (νομίζω μάλιστα ότι υπάρχει καποια σχέση του Migada με το Altamira και το Ethnico).

Ο χώρος απλός, με ωραία διακόσμηση. Δεν προσφέρεται ενδεχομένως για να αράξεις με τις ώρες, αλλά δεν υπάρχει κάτι αρνητικό. Λίγα μικρά τραπεζια μπαίνοντας, στο βάθος συναντάς δύο ακόμη αρκετά μεγαλύτερα και άνετα. Υπάρχει επίσης και ο πάγκος μπροστά από την τζαμαρία του χώρου, όπου επίσης μπορεί να βολευτεί κάποιος. Στα συν και οι πεντακάθαρες τουαλέτες.

Το service παίρνει άριστα. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν χαμογελαστή, ευγενέστατη και με διάθεση να μας εξηγήσει όλα τα πιάτα. Τα πιάτα έρχονταν με σωστή ροή και όχι όλα μαζί, μια χαρά. Το τεσσάρι το αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη. Στο τέλος κεραστηκαμε και γλυκό.

Ο κατάλογος είναι πολύ ωραία σχεδιασμένος με πολύ όμορφη εμφάνιση, ωστόσο σου δημιουργεί ένα σχετικό μπέρδεμα, καθώς είναι πολυσέλιδος και μεταξύ των πιάτων παρεμβάλλονται διάφορες πληροφορίες. Εμείς ωστόσο προτιμήσαμε ένα ειδικό μενού που προσφερόταν λόγω ηλεκτρονικής κράτησης μέσω e-table στην προνομιακή τιμή των 16,50 ευρώ ανά άτομο, το οποίο περιλάμβανε 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα ποτό (μπύρα, κρασί ή αναψυκτικό). Επιλέξαμε λοιπόν 2 ατομικά μενού και στο τραπέζι μας ήρθαν τα εξής πιάτα:
- 1 σαλάτα με την ονομασία Naranjas de la Reina που περιείχε λόλα, λάχανο, ρόκα, σέλερι, μαύρες σταφίδες, σουσάμι, λιαστές ντομάτες και dressing από χυμό πορτοκαλιού και 1σαλάτα tabule με μαϊντανό, δυόσμο, ρεβύθια, ντοματίνια, αγγούρι, φρέσκο κρεμμυδάκι & κινόα. Και οι δύο σαλάτες ήταν πολύ νόστιμες και δροσερές, μας ικανοποίησαν.
- στη συνέχεια μοιράστηκαμε 1 σούπα mestizos με γλυκιά κόκκινη κολοκύθα, καρότο, πατάτα, ginger & κρασί sherry. Νόστιμη, ίσως κάπως γλυκιά για τα γούστα μου.
- ως δεύτερο ορεκτικό πήραμε yoonaan pacora, δηλαδή ινδικά Κεφτεδακια λαχανικών με chutney ντομάτας και καραμελωμένο ginger. Επίσης νόστιμα τα κεφτεδακια, τραγανά εξωτερικά. Το chutney ντομάτας δεν προσέφερε κάτι στο πιάτο (σαν απλή κέτσαπ μου φάνηκε).
- από κυρίως επιλέξαμε το Marco Polo bowl με φιλέτο κοτόπουλο, ρύζι, guacamole, φασόλια, σαλάτα και cheddar sauce και το Colombus bowl με ρύζι, κιμά από μοσχάρι και καραμελωμένα λαχανικά, μαζί με guacamole, sourcream, κόκκινα φασόλια και enchilada sauce. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε σχεδόν χορτάσει με τα προηγούμενα πιάτα και δεν τα πολυευχαριστηθηκαμε τα κυρίως, δεδομένου μάλιστα ήταν και αυτά αρκετά χορταστικά και πληθωρικά. Σε κάθε περίπτωση, ήταν νόστιμα και καλομαγειρεμένα. Ξεχώρισα ενδεχομένως το πιάτο με το κοτόπουλο που ήταν πιο αρωματικό.
- στο τέλος κεραστηκαμε και ένα νόστιμο κέικ σοκολάτας με παγωτό.

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με 2 μπύρες άλφα, ο λογαριασμός ήρθε στα 33 ευρώ, εξαιρετικά δηλαδή. Εξάλλου και οι τιμές του βασικού μενού μου φάνηκαν αρκετά λογικές, οπότε θα βαθμολογήσω και το value for money με άριστα.

Το Migada λοιπόν, παρόλο που δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό και ιδιαίτερο από άποψη γεύσεων, πιστεύω αξίζει την επίσκεψή σας, ειδικά εάν βρεθείτε στο κέντρο. Εγώ σκοπεύω παντως να το ξανατιμήσω, για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα του.

04 Μαι 2019

Κριτική για το Σκουμπρί νούμερο 3, μιας και το επισκέφθηκα μετά από καιρό τη Μεγάλη Εβδομάδα. Ας δούμε λοιπόν τι άλλαξε και τι όχι σε σχέση με τις παλαιότερες κριτικές μου.
Για το χώρο ισχύουν όσα έχω γράψει, με την παρατήρηση ότι στην εσωτερική αίθουσα δεν διαπίστωσα αυτή τη φορά να καπνίζει κάποιος. Ο χώρος κατά τα λοιπά ειναι όμορφος με άμεση οπτική πρόσβαση στον πεζόδρομο της Δράκου, το λευκό χρώμα κυριαρχεί, ενώ και η καθαριότητα παίρνει καλό βαθμό.

Ως προς την εξυπηρέτηση, η αξιολόγηση μου θα είναι ελαφρώς ανεβασμένη. Πιο ευγενικό όλο το προσωπικό, πιο χαμογελαστό και φιλικό. Απόδειξη κόπηκε κανονικά εξαρχής, λάθη δεν έγιναν στην παραγγελία, όλα καλά. Ιδιαιτέρως θετική εντύπωση μου προξένησε το γεγονός ότι παρόλο που είχε αρκετό κόσμο το μαγαζί, μας πρότειναν, αν και 2 άτομα, να καθίσουμε σε ένα ευρύχωρο τραπέζι των 4 ατόμων. Μοναδικό αρνητικό σημείο και πάλι, η έλλειψη οποιουδήποτε κερασματος (ένα γλυκάκι ή μια μαστιχούλα θα ήταν ευπρόσδεκτη για να αλλάξει η γεύση).

Ως προς τη γεύση, χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο, γευτήκαμε κατά βάση νόστιμα πιάτα και πάλι. Η αρκετά πληθωρική παραγγελία μας περιελάμβανε:
- σαλάτα Σκουμπρί (7.50 €), πολύ νόστιμη με το σκουμπρί ωραία καπνισμένο και σε αρκετή ποσότητα.
- λευκή ταραμοσαλάτα (4,50 €), πολύ καλή.
- γαύρος μαρινατος (4,50 €), πολύ καλός, εάν και σε μικρότερη ποσότητα αυτήν τη φορά.
- μπακαλιαροκεφτέδες με σκορδαλιά (6,50 €), η μοναδική παραφωνία της παραγγελίας μας. Σου έβγαζαν έντονη τη γεύση από το αλεύρι, καθώς δεν είχαν τηγανιστεί σωστά. Η σκορδαλιά από την άλλη ελαφριά και νόστιμη.
- αχνιστα μύδια (8 €), πολύ νόστιμα και σε επαρκή ποσότητα. Ωραίο ζουμακι αρωματισμένο με πιπεριές και φινοκιο, μας ικανοποίησαν.
- κριθαροτο με γαρίδες (12 €). Ωραία χυλωμενο το κριθαράκι, συμπληρωνόταν από 4 μεσαίου μεγέθους γαρίδες.
- 1 λίτρο λευκό κρασί (10 €), στο μέσο όρο.

Για τα παραπάνω 6 πιάτα, το αρκετό κρασί, το αδιάφορο σχετικά ψωμάκι (1 €) και το εμφιαλωμένο νερο (1,50 €), ο λογαριασμός έφτασε στα 55 ευρώ. Μια νορμάλ παραγγελία θα περιελάμβανε 1-2 πιάτα λιγότερα, οπότε το κόστος της εξόδου θα κινούνταν σε πιο λογικά επίπεδα, ωστόσο μου φάνηκε σε κάθε περίπτωση ότι οι τιμές ήταν ελαφρώς ανεβασμένες.

Κλείνοντας, θα συμφωνήσω με το fratello, δεν έχω λόγο να σας πω να πάτε οπωσδήποτε, εάν ωστόσο βρεθείτε στην περιοχή και επιθυμείτε θαλασσινούς μεζέδες, μπορείτε άφοβα να το επισκεπτείτε.

02 Μαι 2019

Χρόνια πολλά σε όλους!!
Οι κριτικές μου έμειναν δυστυχώς ελαφρώς πίσω, οπότε πρέπει να καλύψω γρήγορα το χαμένο έδαφος. Οπότε για αρχή μια σύντομη κριτική για το TUK TUK.

To TUK TUK αποτελεί σχετικά καινούρια άφιξη στην περιοχή του Κουκακίου (λειτουργεί από τις αρχές του 2018) και από την αρχή κέντρισε το ενδιαφέρον μου. Πρόκειται στην ουσία για ένα πολύ μικρό χώρο, ο οποίος προσφέρει πιάτα της ταϋλανδέζικης κουζίνας. Ένα κρύο λοιπόν βραδάκι του Φεβρουαρίου κατάφερα να το επισκεφθώ και να δοκιμάσω κάποια από τα νόστιμα πιάτα του.

Ο χώρος, όπως προανέφερα, μικρός, πρέπει να είσαι τυχερός για να βρεις κάπου να βολευτείς, ειδικά τις ώρες αιχμής. Στην ουσία υπάρχουν τέσσερα ψηλά τραπέζια των 2 (άντε το πολύ 3) ατόμων και η μπάρα με τα ψηλά καθίσματα (μέτρησα 8 εάν θυμάμαι καλά). Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείτε να ανατρέξετε στις κριτικές των πλέον κατάλληλων για σχετικής περιγραφές PP TINA και piperman. Σε κάθε περίπτωση, το δικό μου γενικό σχόλιο είναι ότι ο χώρος είναι πολύ όμορφος και ατμοσφαιρικός και δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει – τηρουμένων των αναλογιών. Αρκεί βέβαια να μην είναι χειμώνας και να μην κάθεσαι στο ψηλό τραπέζι που βρίσκεται ακριβώς στην είσοδο της συρόμενης πόρτας.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη παίρνει άριστα. Παρά την κοσμοσυρροή, προσπαθούν να ικανοποιήσουν όλους τους πελάτες, τόσο αυτούς που ήδη κάθονται όσο και αυτές που αναμένουν να ελευθερωθεί κάποιο τραπέζι. Το προσωπικό ευγενικό, φιλικό, με διάθεση να σου εξηγήσει τα πιάτα αλλά και με ειλικρινές ενδιαφέρον στο τέλος για να ακούσει τις εντυπώσεις σου. Και το σημαντικότερο, παρόλο που η πελατεία ανανεώνεται συνεχώς, σε κανένα σημείο δεν σε κάνουν να νιώσεις ότι πρέπει να τελειώσεις με το φαγητό σου γρήγορα, για να έρθει η επόμενη παρέα (πολύ σημαντικό για τέτοιους χώρους εστίασης).

Από τον περιεκτικό κατάλογο δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
- Popia sot (6 €), δηλαδή φρέσκα ρολά με χοιρινό, αγγούρι, φύτρες φασολιού, φρέσκο κρεμμύδι, κόλιανδρο και σως από ταμάρινδο. Προσωπικά ενθουσιάστηκα, πολύ δροσερό πιάτο, πραγματικά απόλαυσα την κάθε μπουκιά. Η σύζυγος δεν συμμερίστηκε τον ενθουσιασμό μου, κυρίως λόγω του κόλιανδρου (μιας και δεν είναι η καλύτερη φίλη του συγκεκριμένου αρωματικού).
- kaeng panang με ρύζι γιασεμί (8 €), δηλαδή κάρυ με κοτόπουλο, γάλα καρύδας, φύλα καφίρ, κρεμμύδι, πιπεριές και φρέσκο βασιλικό. Νόστιμο επίσης πιάτο, με μια αρκετά ήπια σάλτσα, φαγώθηκε με ευχαρίστηση, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάσει.
- πάπια Πεκίνου (13 €) με χειροποίητα πιτάκια, λαχανικά και hoisin σος. Πολύ νόστιμο πιάτο, κέρδισε τις εντυπώσεις, καθώς τα φιλετάκια ήταν πολύ τραγανά και καλοψημένα. Μοναδικό μειονέκτημα, η ποσότητα μου φάνηκε κάπως μικρή.
Για τα παραπάνω, μαζί με ένα μπουκαλάκι κόκκινο κρασί των 175 ml (4 €) μια μπύρα ching tao (3 €), πληρώσαμε 34 €, ποσό που μου φάνηκε σχετικά λογικό.

Αυτά τα λίγα από μένα για το TUK TUK, πιστεύω μια επίσκεψη (κατά προτίμηση νωρίς το βράδυ) του την χρωστάτε. Να πάτε!

29 Μάρ 2019

Για το OROSCOPO έχουν κατά καιρούς γραφτεί πολλά στο ask4food από την πλειοψηφία των πιο ενεργών χρηστών του site, οπότε λίγο-πολύ, διαβάζοντας κάποιος λίγες κριτικές, μπορεί να πάρει μια γεύση για το τι θα συναντήσει: νόστιμα πιάτα, άψογη!! (με πολλά θαυμαστικά) εξυπηρέτηση, πλούσια κεράσματα, πολιτισμένο περιβάλλον και λογικές τιμές. Η ανακαίνιση ωστόσο του εσωτερικού χώρου που συνάντησα σε πρόσφατη επίσκεψή μου θεωρώ ότι επιβάλλει την επικαιροποίηση της παλιότερης κριτικής μου.

Η κλασική-τυπική αίθουσα εστιατορίου με τα λευκά τραπεζομάντηλα και τους απαλούς και ανοιχτούς χρωματισμούς ανήκει στο παρελθόν. Το μαύρο και γενικότερα οι πιο σκούροι συνδυασμοί χρωμάτων είναι αυτοί που πλέον κυριαρχούν. Ξύλινα σκουρόχρωμα τραπέζια με μαύρα σουπλά, σκούρες καρέκλες, ένας μεγάλος μακρόστενος μαύρος καναπές στη μία μεριά του εστιατορίου, μεγάλα φωτιστικά και διάφοροι πίνακες είναι ορισμένες από τις αλλαγές που μου έμειναν. Ανανέωση έγινε επίσης και στον ημιώροφο, όπου οι ριζικά ανακαινισμένες τουαλέτες χωρίζονται από τα λίγα τραπέζια μέσω ενός διαδρόμου. Πότε δεν με είχε προβληματίσει το περιβάλλον/ατμόσφαιρα του OROSCOPO, η αλήθεια πάντως είναι ότι το κλασικό και ελαφρώς «παλιομοδίτικο» ύφος του ήθελε μια αλλαγή, η οποία πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία. Ενδεχομένως, μοναδική μου παρατήρηση είναι ότι τα τραπέζια μου φάνηκαν κάπως πιο στριμωγμένα. Αυτά...

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω να πω πολλά. Ευγένεια, φιλικότητα, επαγγελματισμός και ενδιαφέρον για τον πελάτη είναι τα βασικά χαρακτηριστικά που διακρίνουν το προσωπικό του OROSCOPO. Πλούσια κεράσματα αυτήν τη φορά δεν είχαμε, καθώς η επίσκεψή μας έγινε στο πλαίσιο του dine in Athens που προέβλεπε συγκεκριμένο μενού και ορισμένο αριθμό πιάτων, ωστόσο και εδώ έκαναν την διαφορά, καθώς εξαρχής μας διευκρίνισαν ότι εάν κάποιο από τα πιάτα του μενού του dine in Athens δεν μας ενδιαφέρει, χωρίς πρόβλημα θα μπορούσαμε να το αντικαταστήσουμε με κάποιο από τα λοιπά πιάτα του βασικού καταλόγου. Η βελουτέ σούπα της αρχής και η δροσερή γρανίτα λεμόνι στο τέλος εννοείται πως δεν έλειψαν.

Το μενού του dine in Athens περιελάμβανε 2 ορεκτικά/σαλάτες, 2 κυρίως και 2 γλυκά στην άκρως προνομιακή τιμή των 30 € για 2 άτομα. Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν τα νόστιμα ζεστά ψωμάκια μαζί με την σούπα βελουτέ πατάτα-πράσο. Ιδανικό ξεκίνημα που ποτέ δεν απογοητεύει.
- για αρχή πήραμε σκοπελίτικη τυρόπιτα με γλυκιά μαρμελάδα και τη σαλάτα μόντε, με ρόκα, τηνιακό τυρί, σταφύλια, φουντούκια και βινεγκρέτ βαλσαμικό. Η τυρόπιτα νοστιμότατη με τραγανό τηγανισμένο φύλλο, χωρίς ωστόσο να έχει κρατήσει λάδι. Εξίσου νόστιμη και η σαλάτα, θα προτιμούσα ενδεχομένως η ρόκα να συνδυαζόταν και με κάποια άλλη πρασινάδα.
- από κυρίως πήραμε ένα πιάτο με φρέσκα ζυμαρικά, προσούτο, παρμεζάνα και μανιτάρια. Σταθερή αξία, χορταστική μερίδα, μας ικανοποίησαν. Αυτήν τη φορά είπαμε για πρώτη φορά να δοκιμάσουμε και την πίτσα του OROSCOPO και δεν το μετανιώσαμε. Η επιλογή μας ήταν λοιπόν πίτσα με μοτσαρέλα, μανιτάρια, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, παρμεζάνα και ρόκα. Ποιοτικά υλικά και ωραία ζύμη (όχι ιδιαίτερα λεπτή αλλά αρκετά ελαφριά). Επιβεβαιώθηκε ότι και οι πίτσες του OROSCOPO μπορούν να σταθούν ισάξια δίπλα στα ζυμαρικά και τα πιάτα με κρέας που συνήθως προτιμώ.
- στο τέλος για κλείσιμο ήρθαν το κλασικό cheese cake και το προφιτερόλ που νομίζω δοκίμαζα για πρώτη φορά, ενώ από ποτά ήπιαμε λευκό κρασί μαλαγουζιά.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήταν στα 35 περίπου ευρώ (30 για το φαγητό και 5 για το κρασί), εξαιρετικά δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση, για να είμαι δίκαιος οι κανονικές τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες, γεγονός βέβαια που σε μεγάλο βαθμό αντισταθμίζεται από τα κεράσματα που πάντα θα δεχτείς στο OROSCOPO (γλυκό, σούπα, ενώ συχνά μπορεί να σου φέρουν και επιπλέον ποτό ή κάποιο ορεκτικό).

Το μόνο λοιπόν που άλλαξε στο OROSCOPO είναι ο χώρος και μάλιστα προς το καλύτερο. Τα υπόλοιπα εξακολουθούν να παραμένουν σε πολύ υψηλά standards, οπότε πάντα θα το έχω στα υπόψη και θα το προτιμώ στις εξόδους μου.

26 Μάρ 2019

Επίσκεψη στο BALCONY βράδυ Σαββάτου μετά από απαραίτητη κράτηση. Ήθελα εδώ και καιρό να το επισκεφθώ, έχοντας ακούσει και διαβάσει αρκετά θετικά σχόλια, τα οποία σε γενικές γραμμές επιβεβαιώθηκαν.
Το BALCONY βρίσκεται στην αρχή της οδού Βεϊκου, σε απόσταση αναπνοής από το Μουσείο της Ακρόπολης. Στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό, και συγκεκριμένα στον 1ο όροφο, ενώ για τους ζεστούς μήνες διατίθεται και ταράτσα. Ο χώρος είναι ευχάριστος, μοντέρνος και απλός, με σχετικά χαμηλό φωτισμό και τις αποχρώσεις του γκρι-μπεζ να κυριαρχούν. Δεν υπάρχει κάτι αρνητικό και ο μοναδικός λόγος που του στερώ έναν βαθμό στην αξιολόγησή μου είναι ότι τα τραπέζια βρίσκονται σε αρκετά κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Ωστόσο, δεν πρέπει να ξεχάσω να αναφέρω την απόλυτη απαγόρευση του καπνίσματος στον εσωτερικό χώρο, καθώς και την ταιριαστή μουσική jazz σε σωστή ένταση.

Το προσωπικό, πολυάριθμο και ευγενέστατο, ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας. 1-2 ζητηματάκια που προέκυψαν (μη εξαργύρωση έκπτωσης e-table, λάθος στο μπουκάλι κρασί) επιλύθηκαν άμεσα και με τη σωστή αντιμετώπιση εκ μέρους τους. Ενδεχομένως το ύφος του προσωπικού να το προτιμούσα κάπως πιο «χαλαρό», πιστεύω θα ταίριαζε με την όλη ατμόσφαιρα, η λεπτομέρεια αυτή ωστόσο δεν θα τους στερήσει την άριστη αξιολόγηση ως προς το service.

Ο κατάλογος όχι ιδιαίτερα εκτενής, προσφέρει ωστόσο αρκετές επιλογές. Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμί με ελιές και λάδι (χρέωση 1 €)
- Πρασόπιτα με μάραθο, πιπεριές, τραχανά και μυζήθρα (με ένα ερωτηματικό ως προς το είδος του τυριού). Νόστιμη, με ωραία αρώματα και ένα πολύ ελαφρύ φύλλο, μας ικανοποίησε. Η ποσότητα αρκετά ικανοποιητική και η τιμή του πιάτου στα 7 €.
- Σαλάτα balcony με σπανάκι, βαλεριάνα, φιστίκι αιγίνης, αχλάδι, σύκο, κατσικίσιο τυρί και βινεγκρέτ ραβέντι (9 €). Νόστιμη εξίσου σαλάτα, όχι βέβαια κάτι αξιομνημόνευτο. Ενδεχομένως σε κάποιους να φανεί και περισσότερο γλυκιά από το επιθυμητό.
- Από κυρίως εγώ παρήγγειλα ριζότο κολοκύθα με καπνιστή γαρίδα, τριμμένη λουζα και κρέμα ροκφορ (16 €). Πραγματικά εξαιρετικό πιάτο, από τα πιο νόστιμα που έχω δοκιμάσει. Το ρύζι πολύ ωραία χυλωμένο, η γεύση της καπνιστής γαρίδας απολύτως πετυχημένη, ενώ και τα υπόλοιπα υλικά ταίριαζαν μεταξύ τους. Προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη.
- Η γυναίκα μου παρήγγειλε ραγού βοδινού με φρέσκα σκιουφιχτά και ξερή μυζήθρα Κεφαλλονιάς (14 €). Το πιάτο δεν ήταν άσχημο, μαλακό το κρέας, ωραία και τα ζυμαρικά με την τριμμένη μυζήθρα, σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν σου έμενε κάτι ιδιαίτερο στο τέλος, καθώς γευόσουν ένα πιάτο που έχεις σίγουρα ξαναδοκιμάσει σε άλλες εκτελέσεις.

- Από γλυκά παραγγείλαμε μία πάβλοβα με κρέμα γιαούρτι, πούδρα λευκής σοκολάτας σορμπέ αγριοκέρασο μαρέγκες αρωματισμένες με λάιμ και γλυκό αγριοκέρασο (6.5 €). Και εδώ οι εντυπώσεις μας άκρως ικανοποιητικές, καθώς το γλυκό μας άρεσε πολύ.
- Από την λίστα κρασιών επιλέξαμε ένα ροζέ έργο Λαντίδη (21 €), το οποίο μας άρεσε πολύ.
Αντικειμενικά ως προς τη γεύση η δικαιότερη βαθμολογία θα ήταν ένα 3 με 3.5. Παρασυρόμενος, όμως, από το πραγματικά πολύ νόστιμο κυρίως πιάτο που δοκίμασα αλλά και το γλυκό στο τέλος, θα ανεβάσω λίγο τη βαθμολογία μου.

Για τα παραπάνω, δηλαδή ένα ορεκτικό, μία σαλάτα, 2 κυρίως, ένα γλυκό και ένα μπουκάλι κρασί ο λογαριασμός ήταν στα 74,5 €. Εμείς βέβαια πληρώσαμε 49,5 € λόγω εξαργύρωσης πόντων από το e-table, η αξιολόγηση μου ωστόσο θα αφορά την αρχική τιμή, οπότε ένα μικρό έστω κλικ πιο κάτω στις τιμές θα ήταν σίγουρα ευπρόσδεκτο.

Αυτά λοιπόν και από εμένα για το BALCONY, περιμένω και τις δικές σας αξιολογήσεις, καθώς σίγουρα θα σας πρότεινα, έστω μία, δοκιμή.

16 Ιαν 2019

Η επίσκεψη στο Ρόκα και Ρόδι (Ρ & Ρ) πραγματοποιήθηκε ένα βράδυ Παρασκευής, λίγο πριν τις χριστουγεννιάτικες διακοπές. Το Ρ & Ρ λοιπόν βρίσκεται στην Κυψέλη και συγκεκριμένα στην όμορφη Φωκίωνος Νέγρη. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα προσέξει ποτέ, αν και αραιά και που έστω θα βρεθώ στην περιοχή. Μου το είχε συστήσει ένας φίλος, οπότε είπα με τη γυναίκα μου να το δοκιμάσουμε.

Ο χώρος αρκετά στριμωγμένος, καθώς είναι μικρός, σε προδιαθέτει ωστόσο θετικά. Χαριτωμένος με όμορφες τοιχογραφίες, ταιριαστό φωτισμό, προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα σε ανοιχτά χρώματα, σε συνδυασμό με την χριστουγεννιάτικη διακόσμηση είχαν ως αποτέλεσμα μια ζεστή ατμόσφαιρα (δυστυχώς όμως μόνο μεταφορικά). Γιατί από άποψη θερμοκρασίας, η παραμονή δεν ήταν ιδιαίτερα άνετη. Όσο και αν η θέρμανση δούλευε στο φουλ, το γεγονός ότι η πόρτα ανοιγόκλεινε συνέχεια, έφερνε τα αντίθετα αποτελέσματα για όλους σχεδόν τους πελάτες, καθώς λόγω μικρού μεγέθους του χώρου, υπήρχαν τραπέζια ακριβώς δίπλα στην πόρτα.. Ευτυχώς το δικό μας τραπέζι ήταν κάπως πιο προφυλαγμένο, η παρέα ωστόσο που καθόταν πίσω από την πόρτα πιστεύω ότι κυριολεκτικά πάγωσε. Δε ξέρω πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα, δεδομένου ότι οι παραγγελίες σε ποτά και κοκτέιλ έρχονται από διπλανό χώρο, οπότε το συχνό ανοιγόκλειμα της πόρτας είναι αναπόφευκτο, το επισημαίνω απλώς για να είστε προετοιμασμένοι. Τώρα αν ο καιρός το επιτρέπει το τραπέζια επί του πεζόδρομου δείχνουν ιδανική επιλογή.

Το service από 2 νεαρές κοπέλες ικανοποιητικό. Ευγενικές, χαμογελαστές, με κάποιες καθυστερήσεις στα πιάτα, κυρίως όμως σε άλλα τραπέζια, καθώς εμείς δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα. Νεράκι σε κανάτα, ενώ και στο τέλος ήρθε για κέρασμα ένας πολύ νόστιμος κορμός σοκολάτας με παγωτό.

Το Ρ & Ρ αυτοσυστήνεται ως ιταλικό εστιατόριο, θεωρώ ωστόσο ότι ο χαρακτηρισμός δεν είναι αντιπροσωπευτικός. Σε κάθε περίπτωση είναι ένας χώρος, που μπορείς να επισκεφθείς καθόλη τη διάρκεια της ημέρας και νύχτας, καθώς προσφέρει πολλές επιλογές: καφέδες, smoothies, κοκτέιλ και ποτά, ομελέτες, ποικιλίες τυριών-αλλαντικών, διάφορά ορεκτικά, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά, burgers, γλυκά κλπ. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να επισκεφθείτε το ενημερωμένο site τους.
Χαζεύοντας τον κατάλογο, η αλήθεια είναι ότι με προδιέθεσε αρνητικά, καθώς οι πολυσέλιδοι κατάλογοι, με φωτογραφίες του κάθε πιάτου, όσο προσεγμένοι και εάν είναι, μου φαίνονται αρκετά παλαιομοδίτικοι (με την κακή έννοια του όρου). Επίσης βρήκα αδικαιολόγητη την χρήση κρέμας γάλακτος σε πολλά πιάτα (και αυτό υλικό που παραπέμπει σε άλλες εποχές), ακόμη και σε burger που δεν συνηθίζεται. Και δυστυχώς, η πρώτη άσχημη εντύπωση επιβεβαιώθηκε σε μεγάλο βαθμό.
2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- σαλάτα με λάχανο, πράσινο μήλο (σε μεγάλες φέτες), σταφίδες και σως μαγιονέζας-γιαουρτιού (5,5 €). Νόστιμη σαλάτα, ωραία και η σως (αν και σε υπερβολική ποσότητα αναλογικά με το λάχανο), το πράσινο μήλο επίσης θα ήταν προτιμότερο να ήταν κομμένο σε μικρά κομμάτια. Την πιο αρνητική εντύπωση μου έκανε η ποσότητα του πιάτου, πραγματικά ελάχιστη, δύο κουταλιές ο καθένας μας και αυτό ήταν.
- Εγώ είχα όρεξη για burger, οπότε αφού απέκλεισα αυτά που συνοδεύονταν από κρέμα γάλακτος, παρήγγειλα ένα κλασικό burger σε ψωμάκι brioche με μαγιονέζα, κέτσαπ, αγγουράκι τουρσί, ντομάτα και iceberg (7 €). Συνοδεύτηκε από πατάτες τηγανητές και σαλάτα λάχανο σε κάπως παραλλαγμένη μορφή από την προηγούμενη. Πιάτο πραγματικά απογοητευτικό, καθώς το μπιφτέκι δεν μου άρεσε καθόλου. Σκληρό, χωρίς καθόλου μπαχαρικά, σου έβγαζε έντονα τη γεύση του λίπους. Καταναλώθηκε με δυσκολία. Τα υπόλοιπα υλικά ήταν ΟΚ, δεν έφταναν ωστόσο σε καμία περίπτωση για να σώσουν την κατάσταση
- πίτσα ρόκα και ρόδι για τη γυναίκα μου με τυρί, σαλάμι, μπέικον, μανιτάρια, πιπεριές, ρόκα, προσούτο, τυρί προβολόνε και σάλτσα ντομάτας (9 €). Εδώ τα πράγματα ήταν αισθητά καλύτερα. Πίτσα σε μακρόστενο σχήμα, που έμοιαζε με πεϊνιρλί κάπως, με αφράτη ζύμη και πλούσια σε ποσότητα υλικά. Σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη πίτσα που έχεις δοκιμάσει, σίγουρα δεν περιείχε ιδιαίτερα υλικά που θα την έκανε να ξεχωρίζει, σε κάθε περίπτωση όμως ήταν μια χορταστική και νόστιμη πίτσα που δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον.
- ένα μπουκάλι λευκό κρασί δικής τους ετικέτας (10 €), μας ικανοποίησε.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 32 €, αν κάνω καλά τους υπολογισμούς, γιατί η απόδειξη που πήραμε κάπου χάθηκε και δεν θυμάμαι εάν υπήρχε κάποια επιπλέον χρέωση (υποθέτω πως όχι). Οι τιμές εκ πρώτης όψεως δείχνουν αρκετά λογικές και στην περίπτωση της πίτσας το value for money είναι όντως ικανοποιητικό, πέφτει ωστόσο σημαντικά λόγω της σαλάτας (ποσότητα) και του burger (γεύση).

Συμπέρασμα, δεν το αποκλείω ως επιλογή αλλά αυστηρά και μόνο όταν ο καιρός το επιτρέπει για να καθίσω έξω στον πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη, παραγγέλνοντας πίτσα για να συνοδεύσω το ποτό μου. Αυτά...

09 Ιαν 2019

Πριν φύγει το 2018 είχα βάλει στα πλάνα οπωσδήποτε μια επίσκεψη στο ΚΑΠΠΑ, για να διαπιστώσω και προσωπικά εάν δικαιολογούνται οι εξαιρετικές κριτικές του στο ask4food (όχι βέβαια ότι είχα και ιδιαίτερες αμφιβολίες περί αυτού). Ένα κρύο σαββατιάτικο βράδυ του Δεκέμβρη λοιπόν, μετά από κράτηση, έφθασα με τη γυναίκα μου στο ΚΑΠΠΑ. Προηγήθηκε βέβαια άκαρπη προσπάθεια εύρεσης θέσης στάθμευσης, έως ότου καταλήξω σε κάποιο από τα επί πληρωμή parking της Ιεράς Οδού.

Το ΚΑΠΠΑ λοιπόν βρίσκεται επί της οδού Προδίκου, ένα ήσυχο στενάκι στον Κεραμεικό. Μια ταμπέλα με ένα «Κ» εξωτερικά θα σου δείξει ότι είσαι στο σωστό μέρος. Μπαίνοντας λοιπόν ο χώρος σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Όπως εύστοχα σημειώνει ο fratello στην κριτική του, σου δημιουργεί μια αίσθηση θαλπωρής και νοσταλγίας, με τα τόσα μικροαντικείμενα και τις άλλες λεπτομέρειες, χωρίς παράλληλα να γίνεται φορτωμένος και υπερβολικός. Για το χώρο επομένως δεν έχω να πω περισσότερα, οι φίλοι του site τον έχουν αναλύσει με κάθε λεπτομέρεια. Εγώ απλώς περιμένω να ζεστάνει ο καιρός για να επισκεφθώ και την αυλή του. Η μία ντοματούλα που αφαιρείται στην αξιολόγησή μου, οφείλεται αποκλειστικά στο επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός. Παρόλο βέβαια που η ατμόσφαιρα δεν ήταν ιδιαιτέρως επιβαρυμένη (το αντίθετο θα έλεγα), αυτό ενδεχομένως να οφειλόταν και στο γεγονός ότι δεν διέκρινα πολλούς καπνιστές στην αίθουσα, ενώ 1-2 μάλιστα προς τιμήν τους έβγαιναν έξω για το τσιγάρο τους.

Η εξυπηρέτηση από τη μεριά της πολύ καλή. Ένας κύριος σε υποδέχεται και σε ξεπροβοδίζει με ευγένεια, ενώ ένας νεαρός έχει αναλάβει το service με απόλυτη επιτυχία. Ευγενικός, πρόσχαρος, τα πιάτα σε σωστούς χρόνους, όλα καλά. Κέρασμα μαστίχα στο τέλος δεν είχαμε, μας πρόσφεραν ωστόσο στην αρχή δυο φλιτζανάκια με νόστιμη βελουτέ σούπα καρότο για το καλωσόρισμα.

Ο κατάλογος μικρός, με αρκετές ωστόσο επιλογές. Εμείς παραγγείλαμαμε:
- για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμάκι (1,00 €).
-πράσινη σαλάτα με ηλιόσπορο, σύκο, κρουτόν και κατίκι Δομοκού, εάν δεν μου διαφεύγει και κάποιο άλλο υλικό (6,5 €). Απλή στη σύλληψή της, πολύ νόστιμη ωστόσο. Φρεσκότατα τα λαχανικά, το κατίκι σε αρκετή ποσότητα για να γίνεται αισθητό, ενώ και ο ηλιόσπορος ταίριαζε απόλυτα.
-μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι Λευκάδας και κρέμα κόκκινης πιπεριάς (5 €). Αν και οι κριτικές στο site για το συγκεκριμένο πιάτο είναι αντικρουόμενες, εμάς μας άρεσε πολύ. Ελαφριά μελιτζανοσαλάτα, με το αρκετό σε ποσότητα σαλάμι και την κρέμα κόκκινης πιπεριάς να την αναδεικνύουν.
- κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού (5 €), άψογα τηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, τραγανός εξωτερικά και αφράτος εσωτερικά. Προτείνεται.
- καβουρμάς με σάλτσα, τηγανίτα πατάτας και 1 αβγό μάτι (7.5 €). Από τις καλύτερες εκτελέσεις του αγαπημένου αυτού πιάτου. Πιο ζουμερός λόγω της ντομάτας και του αβγού, η τραγανή τηγανίτα, πέρα από πρωτότυπη ιδέα, ήταν και πεντανόστιμη. Αναμφίβολα το πιάτο της βραδιάς.
- σιουφιχτά μακαρόνια με ντομάτα, σύγκλινο, ξινοτύρι Ίου και διάφορα μυρωδικά (8 €). Νόστιμο επίσης πιάτο, με προσεγμένα υλικά, ίσως ένα κλικ πιο κάτω από τα υπόλοιπα. Μου φάνηκε κάπως στεγνό, ίσως το σερβίρισμα σε ένα βαθύτερο πιάτο να βοηθούσε τα υλικά να ανακατευτούν καλύτερα.
- από ποτό παραγγείλαμε πολύ ωραίο χύμα ροζέ Ζίτσα (στα 8 ευρώ το 1 λίτρο).

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω 5 πιάτα συν ένα λίτρο κρασί στα 41 ευρώ, εξαιρετικά δηλαδή.

Δεν χρειάζονται λοιπόν περισσότερα, όσοι δεν έχετε πάει, να πάτε. Είναι σίγουρο ότι θα περάσετε πολύ ωραία.

07 Ιαν 2019

Επίσκεψη μετά από αρκετό καιρό στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ του Παγκρατίου. Η πρώτη μου κριτική με γυρνάει αρκετά χρόνια πίσω, οπότε η επικαιροποίηση αναγκαία. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ βρίσκεται επί της οδού Αρριανού στο Παγκράτι, σχεδόν απέναντι από τον αγαπημένο μας Μαύρο Γάτο. Για το παρκάρισμα τα έχουμε πει, το παρκινγκ με πληρωμή είναι σχεδόν μονόδρομος. Επίσης, η κράτηση οποιαδήποτε ώρα και ημέρα είναι αναγκαία. Εμείς Τετάρτη κατά τις 6.00 το απόγευμα συναντήσαμε ένα σχεδόν γεμάτο μαγαζί.

Ο κύριος χώρος του μαγαζιού έχει μείνει ίδιος τα τελευταία χρόνια (δεν πρόσεξα τουλάχιστον κάποια αλλαγή). Το μαύρο και το άσπρο χρώμα κυριαρχούν, τα τραπέζια σε οριακά ανεκτή απόσταση μεταξύ τους. Με ενόχλησε ωστόσο το γεγονός ότι η πόρτα παραμένει ανοιχτή συνεχώς, με αποτέλεσμα, όσο και αν το πεζοδρόμιο είναι σχετικά προστατευμένο και έχουν τοποθετηθεί και θερμάστρες, τις πιο κρύες ημέρες μια ενόχληση την νιώθεις. Και ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω, γιατί μες το Δεκέμβρη με τη θερμοκρασία σε μονοψήφια νούμερα η πόρτα πρέπει να είναι ανοιχτή, δεδομένου ότι υπάρχει και άλλος χώρος για μη καπνιστές, τελείως ανεξάρτητος, για να ικανοποιηθούν οι προτιμήσεις όλων. Υποθέτω για να διευκολύνεται το σερβίρισμα καθώς η κουζίνα δεν επικοινωνεί εσωτερικά με τον κυρίως χώρο του μαγαζιού.
Τέλος πάντων εμείς ζητήσαμε να μεταφερθούμε στον παραδιπλανό χώρο, που ήταν σαφώς πιο ζεστός και άκαπνος, ενώ και επί του πεζοδρομίου είναι τοποθετημένα μερικά τραπέζια. Πέρα από αυτά να σημειώσω επίσης και την ελλιπή καθαριότητα στις τουαλέτες, οπότε δυστυχώς η αξιολόγηση στο περιβάλλον/ατμόσφαιρα θα είναι αναγκαστικά χαμηλή.

Το service σε ικανοποιητικά επίπεδα, αλλά όχι και το πιο πρόσχαρο που θα συναντήσεις. Μην περιμένετε κάτι χτυπητά αρνητικό, αλλά δεν θα ξετρελαθείτε κιόλας. Για να μην είμαι άδικος βέβαια, κεραστήκαμε και 2 σφηνάκια ρακή στην αρχή και παξιμαδάκια με σάλτσα ντομάτας.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, διατίθεται και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του ΜΑΥΡΟΥ ΠΡΟΒΑΤΟΥ, να προσθέσω ωστόσο ότι υπάρχουν και κάποια πιάτα ημέρας. Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ένα μικρό φρατζολάκι ψωμί κατόπιν ερώτησης, ζεστό και πολύ νόστιμο (0,90 €). Ιδανική αρχή.
- σαλάτα Δήμητρα με μπρεζάολα, τραγανή σαλάτα λαχανικών, σύκα, ρόκα, ανθότυρο, λάδι τρούφας & βινεγκρέτ βαλσάμικο (8,30 €). Νόστιμη με ταιριαστά υλικά και το λάδι τρούφας σε ιδανική αναλογία. Προτείνεται.
- Μελιτζανοσαλατα με καπνιστή μελιτζάνα, πράσινη και κόκκινη πιπεριά, φρέσκο κρεμμυδάκι, μαϊντανό, ελαιόλαδο (4.90 €). Καλή εκτέλεση μας ικανοποίησε.
- Κεμπάπ κοτόπουλου πάνω σε πίτα με μαριναρισμένη τομάτα, κρεμμύδι και σως γιαουρτιού (5.80 €). Αδιάφορο πιάτο δεν με ξετρέλανε, καθώς ούτε ιδιαίτερα πικάντικο ήταν ούτε είχε κάτι αξιομνημόνευτο. Το μόνο καλό ήταν η χαμηλή τιμή του.
- Χωριάτικο λουκάνικο με μουστάρδα (7.50 €), μάλλον το καλύτερο πιάτο από όσα επιλέξαμε. Πολύ ωραίο και ιδιαίτερο το λουκάνικο, σωστό ψήσιμο όλα άψογα. Η χειροποίητη μουστάρδα πολύ νόστιμη, αν και σχετικά καυτερή.
- Μαριναρισμένα πανσετάκια με πατάτες τηγανιτές (8.80 €). Επρόκειτο για πιάτο ημέρας και στον κατάλογο περιγραφόταν ως μαριναρισμένο με φασκόμηλο και διάφορα άλλα μυρωδικά, που εγώ προσωπικά δεν διέκρινα. Απλά, καλοψημένα πανσετάκια που έχεις δοκιμάσει άπειρες φορές.
- 1 λίτρο χύμα μαλαγουζιά (10 €), μας ικανοποίησε.

Για την παραπάνω αρκετά πλούσια ομολογουμένως παραγγελία, ο λογαριασμός ήταν κοντά στα 46 €, εάν είχα μείνει περισσότερο ευχαριστημένος στις υπόλοιπες κατηγορίες θα μου φαινόταν φυσιολογικός, τώρα μου φάνηκε κάπως τσιμπημένος.

Συμπέρασμα, το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ απέχει πλέον αρκετά από το μεζεδοπωλείο εκείνο που στις πρώτες επισκέψεις μου με είχε ενθουσιάσει, οπότε δύσκολο το βλέπω να το ξαναεπισκεφθώ, τουλάχιστον σύντομα.

22 Δεκ 2018

Το FEYROUZ είναι πολύ γνωστό τα τελευταία χρόνια για τα λαχματζούν του αλλά και τις υπόλοιπες πολίτικες και ανατολίτικες γεύσεις του. Παρόλα αυτά μια φορά μόνο είχα αποπειραθεί να το επισκεφτώ στο παρελθόν, αλλά λόγω κόσμου δεν τα κατάφερα. Ένα μεσημεράκι καθημερινής ωστόσο, εκμεταλλευόμενος βόλτα στο κέντρο της Αθήνας, βρέθηκα στο στενάκι πίσω από την Αιόλου, τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά, οπότε αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε τη δοκιμή μας.

Ο χώρος περιορισμένος, παίρνεις κάτι στο χέρι και αν είσαι τυχερός βολεύεσαι στον πάγκο που βρίσκεται σε σχήμα «Γ» στις δύο πλευρές του μαγαζιού ή σε κάποια από τα 2-3 παγκάκια που βρίσκονται στον εξωτερικό πεζόδρομο. Θα προτιμούσα ίσως να υπήρχαν περισσότερες επιλογές για να βολευτείς κάπου πρόχειρα, δεδομένου ότι δεν πρόκειται για το κλασικό street food που τα πάντα τρώγονται εύκολα στο όρθιο, μοναδική μου παρατήρηση είναι αυτή. Κατά τα λοιπά ο χώρος είναι όμορφος, στο βάθος ο πάγκος που σε εξυπηρετούν, στην μία πλευρά γραμμένο το μενού σε μαύρο πίνακα, ενώ και η μουσική σε ανατολίτικους ρυθμούς, απολύτως ταιριαστή με το χώρο.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα επίσης, πρόκειται εξάλλου για καθαρά οικογενειακή επιχείρηση, οπότε όλα γίνονται με μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνουν. Η μητέρα στην κουζίνα, οι δύο γιοι (υποθέτω) ετοιμάζουν τις παραγγελίες, ο πατέρας γενικών καθηκόντων. Τα δύο παιδιά στο service ευγενικά και πρόθυμα να σου εξηγήσουν τις προσφερόμενες επιλογές, να σε ρωτήσουν πόσο καυτερό θέλεις να είναι αυτό που παρήγγειλες, όλα καλά. Ενδεχομένως να φαίνεται σε κάποιους ότι κινούνται σε κάπως πιο χαλαρούς και αργούς ρυθμούς από ότι θα έπρεπε (και μάλλον είναι αλήθεια), προσωπικά ωστόσο μου αρέσει αυτή η χαλαρή και ευγενική διάθεση που σου βγάζουν.

Το μενού διατίθεται αναλυτικά ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του FEYROUZ, οπότε λίγα πράγματα από μένα: 3 σαλάτες (2,80 έως 3.80 €), 4 σούπες στα 2.30 €, 3 προζυμένες φωλιές (2.00 έως 2.30 €), 5 πεϊνιρλί (κοντά στα 3 €), 3 λαχματζούν (3.30 € για αυτό με το μοσχαρίσιο κιμά και 3 € για τα άλλα 2 με λαχανικά και ξηρούς καρπούς), 5 χορτοφαγικές πίτες στα 3 € περίπου, ένα πιάτο με ρύζι μπασμάτι και κοτόπουλο στα 4.30 € (το οποίο είχε μεγάλη πέραση και ήδη έχω βάλει στο μάτι) και 5 γλυκάκια (από 2.00 έως 2.80 €). Λάβετε υπόψη σας ωστόσο ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας πολλές επιλογές τελειώνουν, οπότε όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.
Εμείς παραγγείλαμε:
- σούπα μαχλούτα (2,30 €) με κόκκινη φακή με μαραθόριζα, κολοκύθα, ζωμό κοτόπουλου και άγριο κύμινο. Εξαιρετική, νοστιμότατη, μας ενθουσίασε.
- παντζαρόσουπα (2,30 €) με παντζάρι, ξινόμηλο, καρότο, τζίντζερ και πορτοκάλι. Ένα κλικ πιο κάτω από την προηγούμενη, καθώς δεν μου άρεσε η γεύση του πορτοκαλιού που υπερτερούσε.
- 2 λαχματζούν feyrouz (3,30 €) δηλ. λευκή λεπτή χειροποίητη ζύμη με μοσχαρίσιο κιμά, καπνιστή μπαμπαγανούς, γιαούρτι και πολύχρωμη σαλάτα. Εξίσου νοστιμότατα με τις γεύσεις ευδιάκριτες.

Για 2 σούπες και 2 λαχματζούν δώσαμε 11.20 €, δοκιμάσαμε ξεχωριστές και πολύ νόστιμες γεύσεις. Ίσως οι τιμές επιδέχονται μείωσης, καθώς και οι μερίδες είναι σχετικά μικρές, για την ποιότητα ωστόσο αυτών που σου προσφέρουν θα βαθμολογήσω και τη σχέση ποιότητας/τιμής με άριστα.

Αυτά λοιπόν και από εμένα για το FEYROUZ, οι περισσότεροι εξάλλου πιστεύω το έχετε ήδη τιμήσει. Σε περίπτωση που κάποιος δεν το έχει κάνει (όπως εγώ τόσο καιρό), πιστεύω ήρθε η ώρα.

Υ. Γ. Επειδή υποθέτω είναι η τελευταία κριτική για το 2018, εύχομαι καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους. Τα ξαναλέμε με το νέο έτος, με περισσότερες κριτικές και ανάλογη διάθεση (ελπίζω).

21 Δεκ 2018

Η κριτική μου για το PO BOYS BBQ έρχεται λίγο αργοπορημένα, καθώς το επισκέφθηκα μες τον Οκτώβριο, πρόκειται ωστόσο για σχετικά νέο χώρο εστίασης, οπότε η καταγραφή της εμπειρίας μου νομίζω επιβάλλεται.
Για την ύπαρξη του PO BOYS BBQ (το οποίο σύμφωνα με το site του γεννήθηκε από το γνωστό MAMA ROUX) ενημερώθηκα μέσα από τα διάφορα street food festivals των τελευταίων ετών που είχε τύχει να επισκεφθώ, χωρίς ωστόσο να δοκιμάσω κάτι. Εντύπωση μου έκαναν οι ουρές που πάντα συναντούσα στο περίπτερό του, για το λόγο αυτό και είχα συγκρατήσει το όνομά του. Μόλις ενημερώθηκα λοιπόν ότι απέκτησε το δικό του σταθερό χώρο στην περιοχή του Ψυρρή, το έβαλα αμέσως στα πλάνα μου. Προηγήθηκε και μια σύντομη επίσκεψη για κυριακάτικο brunch στο χώρο του λίγο πριν το καλοκαίρι, από την οποία έφυγα με πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε ήθελα πολύ να δοκιμάσω και το βασικό του μενού.
Η φιλοσοφία του PO BOYS BBQ σχετικά με τον τρόπο ψησίματος (ή μάλλον καπνίσματος) των κρεάτων καθώς και οι επιρροές από τον αμερικανικό νότο, έχουν περιγραφεί εύστοχα και αναλυτικά από τη φίλη Ucook, οπότε για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να ανατρέξετε στην κριτική της. Να προσθέσω απλώς, διαβάζοντας τον ηλεκτρονικό κατάλογο, ότι το μενού έχει μεγαλώσει κάπως και προσφέρει περισσότερες επιλογές που δεν ήταν διαθέσιμες στις δικές μας επισκέψεις. Οπότε λίγα πράγματα από μένα.

Ο χώρος μου άρεσε πολύ, με έντονα χρώματα, διάφορα πολύχρωμα κάδρα και αφίσες, ωραία τραπέζια, με την εικόνα των κόκκινων ντραμς σε μια υπερυψωμένη μεριά του μαγαζιού να ξεχωρίζει. Ωραία επίσης η εικόνα του bar και του χώρου προετοιμασίας των πιάτων, το παλιομοδίτικο (με την καλή έννοια) μωσαϊκό, η τζαμαρία περιμετρικά, η ταιριαστή μουσική, γενικά για το ύφος του μαγαζιού βρήκα το χώρο/ατμόσφαιρα άψογο.

Η εξυπηρέτηση φιλική και ευγενική, δεν έχω παράπονο. Μου έλειψε ωστόσο κάποιο κέρασμα τη δεύτερη φορά, καθώς την πρώτη φορά μας είχαν κεράσει από μια μπάλα ατομικού και πολύ νόστιμου παγωτού.

Η παραγγελία δύο ατόμων περιελάμβανε:
- πατατοσαλάτα (4.50 €) με καλαμπόκι, πιπεριά φλωρίνης, κρεμμύδι, μαιντανός, ελαιόλαδο, mayo dressing. Πάρα πολύ νόστιμη με δεμένα υλικά σε σωστή θερμοκρασία (δροσερή), μας ικανοποίησε απόλυτα. Μπορείτε βέβαια να την παραλείψετε καθώς προσφέρεται ως εναλλακτική επιλογή (αντί της τηγανητής πατάτας) για συνοδευτικό των κυρίως πιάτων, ωστόσο δεν θέλαμε να πάρουμε κάποια άλλη σαλάτα (τώρα νομίζω οι επιλογές είναι και εδώ περισσότερες), οπότε για αυτό την επιλέξαμε. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να την δοκιμάσετε.

- Korean pulled pork tacos (7.50 €) δηλαδή 2 μαλακές τορτίγιες καλαμποκιού με σιγοκαπνιστη χοιρινή σπάλα, korean mayo, kimchi, salsa fresca, σουσάμι και φρέσκο κόλιανδρο. Απλά νόστιμο πιάτο, με τη γεύση του κρέατος να μην ξεχωρίζει. Έντονο το άρωμα του κόλιανδρου, λογικά θα ενοχλήσει αυτούς που δεν είναι φίλοι του (εγώ ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία). Η ποσότητα για ορεκτικό ικανοποιητική, όχι για να χορτάσεις. Οι συνοδευτικές τηγανητές πατάτες νόστιμες, αλλά τα είπαμε προτιμήστε την πατατοσαλάτα.

- Po’ Boys sampler (16.50 €) με βοδινό στήθος, pulled pork, χοιρινή πανσέτα, λουκάνικο Andouille, κροκέτες καλαμποκιού, πατάτες τηγανιτές επίσης, συν διάφορες σως. Το περίμενα με τρομερή όρεξη το συγκεκριμένο πιάτο, αλλά δεν ενθουσιάστηκα, αντίθετα μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα. Με εξαίρεση το σχετικά καυτερό λουκάνικο που είχε μια ιδιαίτερη γεύση, τα υπόλοιπα κρέατα μου φάνηκαν κάπως άγευστα, χωρίς κάτι ξεχωριστό να σου μένει ή κάποιο ιδιαίτερο κάπνισμα, ΟΚ καταναλώθηκαν αλλά ως εκεί. Τα κομμάτια με το λίπος, επίσης, δεν είχαν άσχημη γεύση, αλλά ούτε ιδιαίτερα ξεροψημένα ήταν ούτε γενικά βρήκα κάποιο λόγο να επιμείνω περισσότερο με αυτά. Οι κροκέτες και οι πατάτες νόστιμες, αλλά στο σύνολο το πιάτο δεν μας ικανοποίησε.

- από την πολύ ενδιαφέρουσα λίστα με ελληνικές μπύρες, εγώ πήρα 2 pils νήσος 500 ml (στα 4.5 € έκαστη) και η γυναίκα μου 1 θολή νήσος 500 ml, στα 5 €.

Για τα παραπάνω το κόστος ανήλθε στα 42,50 €, οι τιμές δηλαδή είναι ανεβασμένες προς τα πάνω σε κάθε περίπτωση, μια μείωση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Η συνολική αποτίμηση μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Όμορφο και κεφάτο περιβάλλον, εξυπηρέτηση φιλική, πιάτα με ανεβασμένες προσδοκίες, το αποτέλεσμα ωστόσο κατώτερο των προσδοκιών. Σε κάθε περίπτωση δεν κλείνω την πόρτα, θα ήθελα να ακολουθήσει και άλλη επίσκεψη, απλώς δεν την βλέπω να γίνεται και άμεσα. Μέχρι τότε περιμένω τις δικές σας κριτικές.