ALEX80

Μέλος από: Απρ 2012

09 Ιαν 2020

Καλή χρονιά σε όλους!!
Λίγο πριν τις γιορτές, βρέθηκα με τη σύζυγο στην Αργυρούπολη, νωρίς το απόγευμα καθημερινής. Κάνοντας μια βόλτα στην οδό Γερουλάνου, διαπιστώσαμε ότι ο μοναδικός χώρος εστίασης με 4-5 παρέες ήταν το Αλαργινό Ρακάδικο, οπότε είπαμε να το δοκιμάσουμε. Μάλιστα, μέχρι τις 8 που αποχωρήσαμε, το μαγαζί είχε σχεδόν γεμίσει και υπήρχαν και κάποιες κρατήσεις. Η λογική λέει ότι κάτι θα κάνει καλά το Αλαργινό Ρακάδικο, για να το προτιμάει τόσος κόσμος, εγώ η αλήθεια είναι δεν βρήκα κάποιο ιδιαίτερο λόγο να ξαναπάω. Αν μένεις κοντά στην περιοχή αποτελεί μια σχετικά ασφαλή επιλογή, τίποτα περισσότερο.

Ο χώρος κλασικός νέο-ταβέρνας, με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί και την τζαμαρία να μεγαλώνει τα όρια του πολύ περιορισμένου εσωτερικού χώρου. Τα τραπέζια σχετικά άνετα, η θερμοκρασία σε καλά επίπεδα, η απαγόρευση του καπνίσματος ίσχυε και η μουσική ευχάριστη και σε σωστή ένταση. Κάτι χτυπητά αρνητικό δεν βρήκα, αλλά ούτε και κάτι να μου μείνει.
Η εξυπηρέτηση δεν ξεκίνησε καλά, καθώς μάλλον πετύχαμε το προσωπικό σε αλλαγή βάρδιας και η σερβιτόρα που μας εξυπηρέτησε στην αρχή δεν είχε τα κέφια της και το έδειχνε. Τελοσπάντων από τον νεαρό που ανέλαβε το service στη συνέχεια δεν είχαμε παράπονο. Ήταν αρκετά φιλικός και ευγενικός, αισθητά περισσότερο επικοινωνιακός και χαμογελαστός σε σύγκριση με την συνάδελφό του.

Ο κατάλογος επικεντρώνεται κατά βάση σε ψαρομεζέδες, ενώ υπάρχουν και λίγες επιλογές σε κρεατικά. 2 άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν λίγες νόστιμες ελίτσες (κυριολεκτικά πολύ μικρές) με παξιμάδια και 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (δεν ζητήσαμε αλλαγή).
- πατατοσαλάτα, απλή με ντομάτα, κρεμμύδι και διάφορα άλλα μυρωδικά, ήταν ωστόσο πολύ νόστιμη και με ωραίο τρόπο σερβιρισμένη.
- καπνιστό σκουμπρί, δεν το βρήκαμε ιδιαίτερα πετυχημένο, καθώς το έλειπε το κάπνισμα, ενώ δεν ήταν και πολύ καλά φιλεταρισμένο. Καταναλώθηκε με το ουζάκι, αλλά ως εκεί.
- μύδια πικάντικα. Συμπαθητική τη βρήκαμε τη σάλτσα, κάπως αραιή ωστόσο και με λιγότερο έντονη γεύση από αυτήν που θα περιμέναμε.
- θράψαλο ψητό. Και εδώ οι ίδιες παρατηρήσεις, καλοψημένο και σε επαρκή ποσότητα, αλλά χωρίς να σου μένει κάποια ιδιαίτερη γεύση στο τέλος.
- μπακαλιάρο σκορδαλιά, το καλύτερο πιάτο όλων. 3 μεγάλα κομμάτια μπακαλιάρου, με ελαφρύ πανάρισμα και πολύ ωραία τηγανισμένα. Τα ευχαριστηθήκαμε. Η σκορδαλιά με κύριο υλικό το ψωμί και το καρύδι ήταν συμπαθητική, προτιμώ ωστόσο περισσότερο την κλασσική συνταγή με πατάτα.
- ήπιαμε ένα καραφάκι από το αγαπημένο ούζο Απαλαρίνα.
Δυστυχώς, ακριβείς τιμές δεν θυμάμαι, πληρώσαμε ωστόσο για τα πέντε πιάτα και το ούζο ένα ποσό κοντά στα 45 €, τιμή που είναι σχετικά λογική, δεδομένων των πιάτων που πήραμε και του μεγέθους αυτών.
Αυτά λοιπόν για το Αλαργινό Ρακάδικο, το οποίο, όπως εύλογα αντιληφθήκατε, δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα σε κανέναν τομέα. Οπότε, όπως προανέφερα και στην αρχή της κριτικής μου, εάν βρεθείτε στην περιοχή, για να δοκιμάσετε πιάτα ψαρικών και θαλασσινών χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και σε λογικές τιμές, προτιμήστε το, αλλιώς μπορείτε να το προσπεράσετε.

30 Δεκ 2019

Μια κάπως ετερογχρονισμενη κριτική μετά την κινητικότητα των τελευταίων ημερών. Έφυγα με εξαιρετικές εντυπώσεις εξάλλου από το Che, οπότε μια κριτική του την οφείλω.

Επίσκεψη λοιπόν στο Che Παρασκευή βράδυ κατά τις αρχές Νοέμβρη μετά από παράσταση στο δημοτικό θέατρο Πειραιά. Η κράτηση να σημειώσω ότι κρίνεται απολύτως αναγκαία.
Ο χώρος είναι πραγματικά πανέμορφος, δεν έχω να πω πολλά. Από τις πιο όμορφες αυλές που έχω συναντήσει, με ωραία διακόσμηση, πολλά δέντρα, το ξύλο να κυριαρχεί, πολλές λεπτομέρειες να σου τραβούν την προσοχή σε διάφορα σημεία του εστιατορίου. Η μουσική δυνατή, ταιριάζει απολύτως ωστόσο με το όλο κλίμα. Εξάλλου ο χώρος λειτουργεί και ως bar. Αν κάτι με ενόχλησε ήταν οι μουσικές επιλογές, ιδίως από κάποια ώρα και μετά. Τέλος πάντων, δεν θα γκρινιαξω άλλο, ο χώρος είναι εξαιρετικός, το άριστα στην αξιολόγησή μου είναι δεδομένο.

Η εξυπηρέτηση επίσης εξαιρετική. Ευγενικό όλο το προσωπικό, πάντα διαθέσιμο πάρα την πολυκοσμία και τη βαβούρα. Τα πιάτα ήρθαν σε ιδανική ροή, κάθε φορά ρωτούσαν για τη γνώμη μας, γενικά έκαναν ο, τι μπορούσαν για να απολαύσεις την έξοδό σου.

Ως προς το φαγητό, το μενού προσφέρει αρκετές επιλογές, είτε για συνοδεύσει απλως  το κρασί ή το κοκτέιλ σου, είτε για ολοκληρωμένο δείπνο. Εμείς, βρισκόμασταν κάπου ενδιάμεσα, οπότε είπαμε να παραγγείλουμε μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και ένα κυρίως για 2 άτομα. Αδυνατώντας ωστόσο να συμφωνήσουμε σε ορεκτικό, προσθέσαμε ακόμη ένα στην παραγγελία μας. Σε κάθε περίπτωση, οι μερίδες είναι πολύ χορταστικές, με δυσκολία τις καταφέραμε. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
-Beef Chimichanga με κιμά Black angus και pico de Gallo (9,8 euro). Πραγματικά εξαιρετικό με πολύ ωραία γέμιση. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.
-Dumplings με μαύρο χοίρο iberico (9.5 euro). Εδώ η γέμιση δεν είχε τόσο έντονη γεύση, αλλά όλα τα λεφτά ήταν η συνοδευτική σάλτσα που πραγματικά απογείωνε το πιάτο.
-Smoke Chicken Salad με chipotle, iceberg, ντομάτες κονφί (10.5 euro). Νόστιμη σαλάτα, χωρίς την ένταση στη γεύση των προηγούμενων 2 ορεκτικων. Νομίζω ήταν η πιο safe επιλογή από τις διαθέσιμες. Συνοδευόταν από 3 σουβλάκια καλοψημένου κοτόπουλου, ελαφρώς άγευστου ωστόσο.
- Πάπια με σως σόγιας από φρούτα του πάθους και ρύζι (19 euro). Πολύ ωραία ψημενη η πάπια, ζουμερή και σε άκρως χορταστική ποσότητα. Η γλυκειά και φρουτώδης σως ταίριαζε. Πιάτο που προτείνεται επίσης.
- Χώρος για γλυκο δεν υπήρχε, το αφήσαμε για την επόμενη φορά, ενώ για ένα μπουκάλι κρασί λευκό, ισπανικής προέλευσης, δώσαμε 23 ευρώ.

Από άποψη γεύσεων μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Αν εξαιρέσεις την κάπως αδιάφορη σαλάτα, τα υπόλοιπα πιάτα ήταν εξαιρετικά.

Το Che λοιπόν μπήκε πολύ ψηλά στη λίστα των προτιμήσεών μου. Προτείνεται...

26 Δεκ 2019

Μαγειρίο στην περιοχή του Μετς, με σταθερή πελατεία, καθώς κάθε φορά που περνάω είναι γεμάτο κόσμο. Το επισκέφθηκα για πρώτη φορά πριν λίγες ημέρες, καθημερινή μετά τη δουλειά.

Ο χώρος απλός εσωτερικά, τύπου καφενείου. Τα τραπεζάκια εξωτερικά στο αρκετά άνετο πεζοδρόμιο προσφέρονται επίσης ως επιλογή.

Η εξυπηρέτηση χωρίς πολλά πολλά. Σβέλτη και ευγενική, αλλά ως εκεί. Το νεράκι στην κανάτα ήρθε κανονικά, απόδειξη κομμένη επίσης. Κεράσματα είτε στην αρχή είτε στο τέλος δεν παίζουν, θα φας το φαγητό σου, θα πιεις τις μπυρίτσες σου, και μετά θα σηκωθείς στον πάγκο να πληρώσεις. Έτσι παρατήρησα ότι έκαναν οι θαμώνες, το ίδιο κάναμε εμείς.

Από τον πλούσιο κατάλογο, με τα πολλά ορεκτικά, μαγειρευτά και της ώρας, πήραμε:
-Σαλάτα λάχανο καρότο 2.80 ευρω. Φρεσκοκομμένη, πλούσια ποσότητα. Με λεμόνι ή ξύδι να προσθέσεις κατά βούληση.
-Μπουρεκακια μελιτζάνας 3.30 ευρω. Χωρίς να τραβήξουν λάδι στο τηγάνισμα, δεν ήταν άσχημα, ωστόσο μπορείτε να τα προσπεράσετε.
-Φάβα με κρεμμύδι 3.80 ευρω. Πολύ νόστιμη, ίσως με λίγο περισσότερο λεμόνι από το επιθυμητό.
-Πανσέτες σχάρας (6.20 ευρω) με τηγανητές πατάτες. Να αναφέρω ότι οι πανσετες κόστιζαν 5.50 ευρώ και οι έξτρα τηγανητές πατάτες 0.70 (προσφέρεται ως επιλογή και ρύζι ή πουρές). Αν και αρκετά χοντρόκομμένες, ήταν νόστιμες και καλόψημένες. Οι πατάτες επίσης ικανοποιητικές.
-Τηγανητοί κεφτέδες (6.20 ευρω) με τηγανητές πατάτες επίσης. 6 μεγάλοι κεφτέδες τραγανοί εξωτερικά και αφράτοι εσωτερικά. Όχι αξιομνημόνευτοι, σίγουρα ωστόσο πάνω από τον μέσο όρο.
-2 μπύρες μαμος 500 ml στα 2.30 έκαστη, τιμή που δεν βρίσκεις ούτε στο καφενείο του χωριού μου.

Οι τιμές πραγματικά είναι πολύ καλές, όπως εύλογα μπορεί να διαπιστώσει κανείς. Δεν αξίζει να έρθεις από την άλλη άκρη, αλλά για όσους μένουν κοντά, αποτελεί κάτι παραπάνω από μια τίμια επιλογή.

23 Δεκ 2019

Πολύ ωραίο μαγαζί στην περιοχή του Κεραμεικού. Αποτελεί ιδανική επιλογή για τσιμπολόγημα συνοδεία ποτού, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν προσφέρονται επιλογές για κανονικό γεύμα. Απλώς και τις δύο φορές που το επισκέφθηκα ήταν σχετικά αργά, μετά τις 10.30 και μετά από θεατρική παρασταση. Οπότε στο μυαλό μου το έχω συνδέσει κάπως έτσι. Έχουμε και λέμε λοιπόν.
Το Favela είναι ένα cafe-bar-εστιατόριο που λειτουργεί από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ. Ο χώρος σχετικά μικρός, με όμορφη διακόσμηση ωστόσο, ωραίο φωτισμό και μουσική (απλώς λάβετε υπόψη σας ότι είναι σε αρκετά υψηλή ένταση, χωρίς προσωπικά να με ενοχλήσει). Στον κύριο χώρο υπάρχει το bar και λίγα τραπέζια, νομίζω ενδείκνυται περισσότερο για όσους βγαίνουν για ποτό. Δίπλα υπάρχει ένας χώρος μόνο με τραπέζια, σχετικά πιο ήσυχος, τηρουμένων των αναλογιών. 4-5 μικρά τραπεζάκια, ιδανικά για 2 άτομα, 1-2 πιο ευρύχωρα για μεγαλύτερες  παρέες. Ο χώρος είπαμε είναι σχετικά στριμωγμενος και περιορισμένος, σου βγάζει ωστόσο μια ζεστασιά και οικειότητα. Δίπλα υπάρχει μια όμορφη μικρή αυλίτσα, για τους ζεστούς μήνες και για τους καπνιστές.

Η εξυπηρέτηση από νεαρά άτομα ευγενέστατη, φιλική και χαμογελαστή πάντα. Και τις 2 φορές έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Στο τέλος είχαμε και από μια μαστίχα για κέρασμα, όλα καλά.

Από φαγητό θα σας αναφέρω ορισμένα πιάτα που δοκιμάσαμε κατά τις 2 μας επισκέψεις:
- για αρχή προσφέρεται νόστιμο ψωμί 2-3 διαφορετικών ειδών και κριτσινια.
- σαλάτα με παντζάρι, μήλο, διάφορες πρασινάδες, κατσικίσιο τυρί και βινεγκρέτ ρόδι (ενδεχομένως να μου ξεφεύγει κάποιο υλικο). Νόστιμη και σε επαρκή ποσότητα (6.60 ευρώ)
-Κεμπάπ σε αραβικά πιτάκια, με λάχανο, πίκλα κρεμμύδι και σως ταχίνι (5.50 ευρω). Πολύ νόστιμα, με τα υλικά να ταιριάζουν μεταξύ τους. Προτείνεται. Εξάλλου τα δοκιμάσαμε και τις 2 φορές.
- Ποικιλία ελληνικών τυριών με κεφαλοτυρι Κρήτης, γιδοτύρι Κρήτης, γραβιέρα με θυμαρι, ανθότυρο, κριτσινια και αποξηραμένα φρούτα (8 ευρώ). Όχι κάτι ξεχωριστό, αλλά ούτε πρόκειται και να σας απαγοητευσουν. Ιδανικά για συνοδευτικό του ποτού.
- Πολεντα με καβουρμά, πεστο μαϊντανού, τοματίνια και baby ρόκα (4.70 ευρώ). Πρωτότυπο πιάτο, με ταιριαστά υλικά. Ενδεχομένως σε κάποιους να φανεί λίγο βαρύ.
- μπρουσκέτες με απακι, ζελέ από σελινοριζα και λάχανο. Εξαιρετικές (4.70 ευρώ)
- πανσέτα γλασαρισμένη με κάτι σαν πουρέ πατάτας (αν και τα κομμάτια της πατάτας ήταν ευδιάκριτα) και πράσινη σαλάτα (8 ευρώ). Καλοψημένη η πανσέτα, με ίσως λίγο περισσότερο λίπος από το επιθυμητό, ήταν αρκετά νόστιμη. Ο πουρές, παρά την περίεργη υφή του, ήταν πολύ νόστιμος.
-Και τις 2 φορές ήπιαμε κρασι κόκκινο χύμα ξινόμαυρο-syrah στα 6 ευρω τα 500 ml. Αρκετά καλό, σερβιρισμένο ωστόσο σε χαμηλότερη θερμοκρασία από την ενδεδειγμένη. Γενικότερα, μια περισσότερη ποικιλία (ιδίως σε εμφιαλωμένα κρασια) θα ήταν καλοδεχούμενη.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής η βαθμολογία μου θα είναι άριστη. Για μισό λίτρο κρασί και 3-4 συνοδευτικά πιάτα, ο λογαριασμός οριακά θα έρθει στα 30 ευρώ. Εξάλλου και οι μερίδες των πιάτων είναι ικανοποιητικότατες.

Αυτά λοιπόν από εμένα για το Favela, στην οποία συνάντησα ό, τι περίμενα. Θα το έχω πάντα στα υπόψη όταν βρεθώ στην περιοχή.

20 Δεκ 2019

Επίσκεψη στο ΦΙΤΑ Παρασκευή βράδυ μες το Νοέμβριο σχετικά αργά, παρέα 3 ατόμων μετά από απολύτως αναγκαία κράτηση. Οι εντυπώσεις πολύ καλες, ενδεχομένως να είχα περισσότερες προσδοκίες, ωστόσο το concept του εστιατορίου μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον, ίσως το πετύχαμε και σε όχι τόσο καλή ημέρα αφού έλειπαν κάποια πιάτα από τον κατάλογο, θα το τιμήσω οπωσδήποτε ξανά σε μελλοντική επίσκεψη. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν καθημερινά είναι γεμάτο κόσμο, παρόλο που βρίσκεται σε μια γειτονιά που δεν είναι από τις πρώτες που θα σκεφτείς, κανονίζοντας μια έξοδο. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Για την ιστορία της περιοχής (Δουργούτι) μας κατατόπισε ο φίλος fratello, με την πρόσφατη κριτική του, με την οποία προς χαρά όλων μας επέστρεψε στο site, οπότε δεν έχω κάτι να προσθέσω.
Η πρόσβαση είναι δυνατή με πολλούς τρόπους (μέτρο, τραμ), αλλά και με αυτοκίνητο πιστεύω δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα. Ο χώρος απλός, με τα σκούρα χρώματα να κυριαρχούν, καρέκλες τύπου καφενείου, άνετα μαρμάρινα τραπέζια, το τσιγάρο απαγορεύεται αυστηρά, εξαιρετική καθαριότητα. Ο κυρίως εσωτερικός χώρος στην ουσία ενώνεται με τον εξωτερικό, που το χειμώνα είναι καλυμμένος από τζαμαρίες περιμετρικά. Μιας και από την περιοχή περνάω συχνά, παρατήρησα ότι μέχρι τέλη σχεδόν Οκτωβρίου που ο καιρός ειδικά φέτος ήταν αρκετά ζεστός, ο εξωτερικός χώρος ήταν τελείως ανοιχτός, με διάφορες πρασινάδες γύρω-γύρω. Το περιβάλλον σε κάθε περίπτωση είναι αρκετά λιτό και απλό, απολύτως ταιριαστό ωστόσο με τη γειτονιά που βρίσκεται, με τις εργατικές πολυκατοικίες και τις γραμμές του τραμ, οπότε για τα δικά μου δεδομένα βαθμολογείται με άριστα.
Η εξυπηρέτηση επίσης παίρνει σχεδόν άριστα. Όλο το προσωπικό ευγενικό, φιλικό και επικοινωνιακό, μας έκανε τις προτάσεις του, άκουσε και με ειλικρινές ενδιαφέρον τις παρατηρήσεις και τα σχόλιά μας στο τέλος. Η μία ντοματούλα αφαιρείται, γιατί προς το τέλος της βραδιάς και ενώ υπήρχαν 2-3 παρέες στο μαγαζί, ξεκίνησαν την καθαριότητα για την επόμενη ημέρα, σηκώνοντας τα τραπέζια και τις καρέκλες που δεν χρησιμοποιούνταν. Ήμασταν σε διαδικασία αποχώρησης βέβαια, αλλά σε κάθε περίπτωση σαν κίνηση μου φάνηκε κάπως άκομψη.

Ως προς το φαγητό, μας δόθηκε ένας κατάλογος με περίπου 20 πιάτα, με την λογική όλα στη μέση όντως να φαντάζει ως την ιδανική επιλογή. Πολλά πιάτα του καταλόγου ανανεώνονται καθημερινά, γεγονός που επιβεβαίωσε και ένας φίλος της παρέας που είχε ξαναεπισκεφθεί το ΦΙΤΑ. Αποφασισμένοι να κινηθούμε σε θαλασσινά, τα οποία μας έκαναν περισσότερο κλικ, δυστυχώς ωστόσο κάποια πιάτα δεν ήταν πλέον διαθέσιμα (π. χ. το θράψαλο, το καπνιστό χέλι και το μυξινάρι πλακί, αν θυμάμαι καλά). Παρόλα αυτά 3 άτομα παραγγείλαμε:
- ψητά πατζάρια, νόστιμα.
- ταραμοσαλάτα, εξαιρετική με πολύ ωραία υφή και γεύση, προτείνεται.
- μελιτζανοσαλάτα, επίσης νόστιμη, χωρίς ωστόσο το καπνιστό ψάρι που αναφέρει ο fratello στην κριτική του.
- πατάτες τηγανητές, τύπου chips, τραγανές και πολύ νόστιμες.
- σεβίτσε μαγιάτικο, νόστιμο σε γενικές γραμμές, του έλειπε ωστόσο κάπως η φρεσκάδα που συναντάς σε αντίστοιχα πιάτα, με την έννοια ότι το ψάρι είχε «ψηθεί» λίγο παραπάνω.
- μύδια, εξαιρετικά πραγματικά, με πολύ ωραία σάλτσα, νομίζω ότι ήταν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.
- μπακαλιαράκια με σκορδαλιά πατάτας. Ωραία τηγανισμένο το ένα ψάρι, το δεύτερο που μας σερβιρίστηκε θα μπορούσε να είναι και λίγο περισσότερο τηγανισμένο, αφού ήταν και αισθητά μεγαλύτερο. Η σκορδαλιά δεν είχε ιδιαίτερα έντονη γεύση, με πολύ διακριτική παρουσία του σκόρδου.
- κουτσομούρες τηγανισμένες με τα εντόσθια. Φρεσκότατες οι κουτσομούρες, εξαιρετικά τηγανισμένες, τα εντόσθια ωστόσο τους έδιναν μια πολύ βαριά γεύση που δεν ενθουσίασε κανέναν από την παρέα.
- ήπιαμε άφθονο χύμα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο, πολύ γευστικό και χωρίς παρενέργειες την επόμενη ημέρα παρά την μεγάλη κατανάλωση.
- στο τέλος, παραγγείλαμε και 2 γλυκά, το ένα ήταν μπαμπάς που μας άρεσε πολύ και το δεύτερο ένα τύπου μπακλαβά με παγωτό, κάπως πιο αδιάφορο.

Ακριβείς τιμές δεν θυμάμαι, συνολικά πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 30 ευρώ το άτομο, με αρκετά πιάτα (8 + 2 γλυκά) και αρκετό ποτό (3-4 καραφάκια των 200 ml), οπότε με βάση αυτά τα δεδομένα οι τιμές μου φάνηκαν λογικές.

Συμπερασματικά, το ΦΙΤΑ είχε κάποιες γευστικές αστοχίες, παρόλα αυτά συνολικά με κέρδισε, ενώ και η φιλοσοφία τους για διαφοροποιημένο μενού καθημερινά σίγουρα επιτρέπει αρκετές επισκέψεις. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

01 Νοε 2019

Το BREAD & ROSES είναι ένα συνεργατικό μαγειρείο που βρίσκεται σε μια στοά κοντά στην πλατεία Ομονοίας και μετρά ήδη κάποια χρόνια ζωής (χωρίς ωστόσο να το έχω επισκεφτεί μέχρι σήμερα).
Το concept του απλό, αλλά συγχρόνως οικονομικό και αρκετά χορταστικό. 7-8 επιλογές από κυρίως, 3 σαλάτες και 4-5 συνοδευτικά, κάνεις την επιλογή σου από κάθε κατηγορία και μπροστά σου έρχεται ένα χορταστικό, πλήρες γεύμα, στην άκρως συμφέρουσα τιμή των 6.80 € (υπάρχει και η επιλογή του μικρού πιάτου στην τιμή των 4 €, ενώ για όσους προτιμήσουν να πάρουν το φαγητό πακέτο οι τιμές είναι ακόμη χαμηλότερες). Επιπλέον προσφέρονται και 2-3 γλυκά, επιλεγμένες μπύρες από μικρές, κατά βάση ζυθοποιίες, αναψυκτικά, ποτά κλπ.

Εμείς βρεθήκαμε στο BREAD & ROSES απογευματάκι καθημερινής (νομίζω λειτουργεί έως τις 8) και υπήρχε ακόμη αρκετός κόσμος. Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ μικρός (υποθέτω ότι τοποθετούνται και τραπέζια στην στοά), εμείς ωστόσο κατευθυνθήκαμε στην σαφώς πιο άνετη ταράτσα, μιας και ο καιρός το επέτρεπε. Αν εξαιρέσεις την αρκετά άβολη σκάλα για το ανέβασμα και μια σχετική μυρωδιά υγρασίας που αναπόφευκτα ερχόταν από τις ταλαιπωρημένες πολυκατοικίες του κέντρου της Αθήνας, ο χώρος μου άρεσε. Άνετα τραπέζια, διάφορα φυτά και γλάστρες περιμετρικά, ωραία μουσική και διάφορα άλλα διακοσμητικά δημιουργούσαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα. Αν και ο χώρος έδειχνε τα χρόνια του, όπως προανέφερα, τα παιδιά του BREAD & ROSES είχαν προσπαθήσει να τον καλλωπίσουν και να τον ομορφύνουν. Από την εξυπηρέτηση επίσης κανένα πρόβλημα. Φιλικά και ευγενικά τα παιδιά στο service, σε κέρδιζαν αμέσως με τη συμπεριφορά τους.

Ως προς τα φαγητό, επίσης έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Δεν δοκίμασα κάτι ξεχωριστό, υπήρχαν ωστόσο επιλογές για να καλύψουν όλα τα γούστα και ό, τι δοκιμάσαμε ήταν σίγουρα προσεγμένο και νόστιμο, σε εκτελέσεις πιο «παραδοσιακές» αλλά και πιο πειραγμένες από αυτές που θα συναντούσες σε ένα κλασικά μαγειρείο.
Εγώ λοιπόν επέλεξα φαλάφελ με σως ταχίνι-λεμόνι, πολίτικη σαλάτα και μακαρονοσαλάτα. Τα φαλάφελ ήταν αρκετά νόστιμα (ίσως να τα προτιμούσα λίγο περισσότερα τραγανά εξωτερικά), η πολίτικη σαλάτα νόστιμη, το ίδιο και η μακαρονοσαλάτα με διάφορα φρέσκα λαχανικά και γιαούρτι.
Η γυναίκα μου πήρε φακές beluga με ρύζι και σταφίδες (πραγματικά πολύ νόστιμες), κρητικά σαλάτα (σαν χωριάτικη στην ουσία με παξιμαδάκια) και ψητές πατάτες με μουστάρδα και θυμάρι.
Από ποτά πήραμε δύο μπίρες 500 ml. Άργος star (στα 3 € έκαστη).

Αυτά τα λίγα λοιπόν από εμένα για το BREAD & ROSES, το οποίο πιστεύω αξίζει να στηρίξετε, εάν βρεθείτε στο κέντρο και επιθυμείτε ένα νόστιμο και οικονομικό γεύμα. Προς διευκόλυνσή σας, μάλιστα, το καθημερινού μενού αναρτάται καθημερινά τόσο στο facebook όσο και και στην ιστοσελίδα του BREAD & ROSES, για να ξέρετε τι θα συναντήσετε.

16 Οκτ 2019

Απόγευμα καθημερινής του Σεπτέμβρη, βρεθήκαμε στο Μοναστηράκι. Ο κόσμος απίστευτα πολύς, πιο πολύ θύμιζε κυριακάτικο μεσημέρι. Θέλαμε κάτι να τσιμπήσουμε, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε το Hard Rock Athens. Τη συγκεκριμένη αλυσίδα δεν είχε τύχει να την επισκεφτώ, ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό και η αλήθεια είναι, ωστόσο, ότι πάντοτε είχα την περιέργεια. Κακώς από αποδείχτηκε. Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Το Hard Rock Athens τα τελευταία χρόνια στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό κτίριο στην οδό Αδριανού. Μπαίνοντας αριστερά συναντάς το κατάστημα για τις αγορές αναμνηστικών καλλιτεχνών, ενώ δεξιά υπάρχει μια μικρή σχετικά αίθουσα με άμεση οπτική πρόσβαση επί της οδού Αδριανού. Εμείς προτιμήσαμε το αίθριο στο βάθος αριστερά, όπου αποτελεί και τον κυρίως χώρο. Οι εντυπώσεις ανάμεικτες. Όμορφος ο χώρος, με άνετα τραπέζια μεταξύ τους, μου φάνηκε ωστόσο κάπως ψυχρός, πιο πολύ ταίριαζε σε μπαρ-καφέ. Στον πάνω όροφο βρίσκονταν οι τουαλέτες (θα μπορούσαν να είναι και πιο καθαρές) και ένας ακόμη μεγάλος χώρος που δεν λειτουργούσε εκείνη τη στιγμή. Από τη μουσική δεν είχα παράπονο, καθώς ευτυχώς δεν υπερτερούσαν τα hard rock ακούσματα. Αντιθέτως, προς ευχαρίστησή μου, ακούστηκαν και περισσότερο εναλλακτικά πράγματα (από arctic monkeys και pj Harvey μέχρι sonic youth και afghan whigs).

Το service χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Αρκετά ευγενικό και φιλικό, έδειχνε ωστόσο και κάπως προσποιητό και στημένο το στυλ όλου του προσωπικού. Τέλος πάντων δεν έχω κάτι σημαντικά αρνητικό να πω, ένα "3" θεωρώ πως είναι δίκαιο.

Στο φαγητό, δυστυχώς, η βαθμολογία μου δεν θα είναι τόσο υψηλή. Παράγγειλαμε δύο burgers με τη σύζυγο και δυστυχώς απογοήτευσήκαμε. Εγώ επέλεξα το original legendary και η γυναίκα μου το BBQ bacon cheeseburger. Αν εξαιρέσεις τα συνοδευτικά (μπέικον, τσένταρ, ντομάτα, τηγανητά κρεμμύδια κλπ. ) και τις πολύ νόστιμες σως, το μπιφτέκι και στα 2 burgers ήταν από τα πιο άνοστα και αποτυχημένα που έχω δοκιμάσει. Σκέτη απογοήτευση. Οι συνοδευτικές πατάτες και το ψωμάκι σε αξιοπρεπές επίπεδο, αλλά προφανώς δεν έσωσαν την κατάσταση.
Από ποτά επιλέξαμε 2 κοκτέιλ, μαργαρίτα για εμένα και μοχιτο για τη γυναίκα μου, σε διαφοροποιημένες εκδοχές σε σχέση με τις κλασικές, αρκετά πετυχημένες ωστόσο.

Για τα παραπάνω 2 burgers (τιμή κάτι παραπάνω από 13 ευρω το καθένα) και τα 2 κοκτέιλ (με τιμή κοντά στα 10 ευρω), ο λογαριασμός ήρθε στα 47 ευρώ, αδικαιολόγητα ακριβά, ακόμη και αν το φαγητό μας ικανοποιούσε.

Δεν νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να πω. Δεν νομίζω ότι αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία. Εγώ πάντως δεν πρόκειται...

01 Οκτ 2019

Επίσκεψη στο CUPOLA, Παρασκευή βράδυ, αρχές Σεπτεμβρίου. Το CUPOLA βρίσκεται στο Παγκράτι, σε έναν πεζόδρομο κάθετο στην Ερατοσθένους. Η υπόθεση παρκάρισμα μας δυσκόλεψε αρκετά (αναμενόμενο) ευτυχώς κάποια στιγμή σταθήκαμε τυχεροί. Η κράτηση θεωρώ ότι είναι αναγκαία τις ημέρες-ώρες αιχμής, καθώς εμείς φτάσαμε κατά τις 9.30 του βράδυ και συναντήσαμε ένα σχεδόν γεμάτο εστιατόριο.

Ο χώρος είναι όμορφος και απλός, όχι ιδιαίτερα φορτωμένος. Το ανοιχτό ξύλο και το μαύρο κυριαρχούν ως χρώματα, όμορφο το bar και η κουζίνα με σχετική οπτική πρόσβαση στο εσωτερικό της. Ο πεζόδρομος από την άλλη αποτελεί εξαιρετική επιλογή, καιρού επιτρέποντος, μιας και είναι αρκετά ήσυχος και υπάρχουν κάμποσα τραπέζια, σχετικά άνετα.
Η εξυπηρέτηση ευγενική και φιλική, χωρίς να είναι και αξιομνημόνευτη επίσης. Κερασμένα σφηνάκια aperol στην αρχή και λιμοντσέλο στο τέλος είναι κινήσεις που εκτιμά κανείς, αλλά ως εκεί.
Με ενόχλησε επίσης το γεγονός ότι καθίσαμε μέσα, παρόλο που η κράτηση είχε γίνει ηλεκτρονικά 3 τουλάχιστον ημέρες πριν και είχε προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία την ημέρα της εξόδου για επιβεβαίωση. Θα μπορούσαν να μας ρωτήσουν για την προτίμησή μας ή έστω να μας ενημερώσουν εκ των προτέρων ότι η κράτηση αφορά στον εσωτερικό χώρο. Γιατί η αλήθεια είναι ότι προτιμούσα ένα τραπεζάκι έξω, δεδομένου ότι και η ατμόσφαιρα εσωτερικά ήταν αρκετά ζεστή.

Αλλά αρκετά με την γκρίνια, ας επικεντρωθούμε στο ζητούμενο, το φαγητό, από το οποίο μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Ο κατάλογος διατίθεται ηλεκτρονικά στο site του εστιατορίου με αναλυτική περιγραφή και τιμές.
Για αρχή ήρθαν 2 μικρά ποτηράκια με aperol, ένα είδος ζεστού ψωμιού με μια νόστιμη συνοδευτική σος (χωρίς χρέωση εάν δεν κάνω λάθος) και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,5 €).
Ακολούθησαν μελιτζάνες στο φούρνο με σάλτσα τομάτας, mozzarella, βασιλικό & μυρωδικά (9 €). Νόστιμο πιάτο, με πολύ ωραία σάλτσα και το βασιλικό να δίνει μια ιδιαίτερη γεύση.
Από σαλάτα επιλέξαμε τη romana με iceberg, ψητό φιλέτο κοτόπουλο, καπνιστή pancetta, τραγανή αγκινάρα romana, grana padano, croutons & Cesare sauce (10 €). Πραγματικά εξαιρετική, νομίζω από τις πιο νόστιμες σαλάτες που έχω δοκιμάσει. Γευστική η αγκινάρα που ούτως ή άλλως είναι από τα αγαπημένα μου υλικά, ενώ και το ψητό κοτόπουλο κέρδισε τις εντυπώσεις καθώς ήταν εξαιρετικά γευστικό, άψογα ψημένο και σε επαρκέστατη ποσότητα. Πιάτο που προτείνεται …
Από κυρίως η σύζυγος πήρε bucatini carbonara με καπνιστή pancetta, κρόκο αυγού & pecorino (12€) και εγώ χειροποίητα gnocchi πατάτας με ragu από salsiccia & nduja, τυρί tallegio & καραμελωμένα κρεμμύδια (14 €). Νόστιμα και τα 2 πιάτα, επίσης σε επαρκέστατη ποσότητα. Το πιάτο της γυναίκας μου της φάνηκε κάπως στεγνό, ίσως κάποιο πιο λεπτό ζυμαρικό να ήταν καλύτερη επιλογή, ενώ και το δικό μου πιάτο ενδεχομένως να ήταν κάπως βαρύ λόγω ζέστης. Σε κάθε περίπτωση πάντως τα πιάτα τα απολαύσαμε και μείναμε ευχαριστημένοι.

Για γλυκό δεν υπήρχε χώρος, οπότε το αφήσαμε για μελλοντική επίσκεψη. Για τα παραπάνω πιάτα, μαζί με ένα ιταλικό λευκό μπουκάλι κρασί (23 €) ο λογαριασμός ήρθε σχεδόν στα 70 €, δηλαδή κατηγορία 17-25 ανά άτομο χωρίς τα ποτά, σχετικά φυσιολογικά δηλαδή.

Συμπέρασμα, παρά τις μικρολεπτομέρειες που ανέφερα, το CUPOLA μας κέρδισε, οπότε ήδη σκοπεύουμε να το ξανατιμήσουμε. Πολύ νόστιμα πιάτα, σε μια πολύ ζωντανή περιοχή που συχνά προτιμώ για τις εξόδους μου.

11 Σεπ 2019

Επίσκεψη στο ANADOLOU κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, Σάββατο βράδυ. Το ANADOLOU, λόγω προφανώς και της δημοφιλίας του Σελίμ (πρώην παίκτη τηλεοπτικού διαγωνισμού μαγειρικής) ήταν από νωρίς γεμάτο, για αυτό η κράτηση είναι απολύτως απαραίτητη. Το παρκάρισμα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, δεν έχω όμως γενικότερη εικόνα για την περιοχή, οπότε δεν ξέρω εάν απλώς ήμασταν τυχεροί.

Ο εξωτερικός χώρος απλός, με κλασικά τραπεζοκαθίσματα, σχετικά στριμωγμένος αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Ο πεζόδρομος απέναντι στο Πεδίον του Άρεως έδειχνε πιο συμπαθητική επιλογή, το ANADOLOU ωστόσο δεν είχε τοποθετήσει τραπέζια σε εκείνο το σημείο, σε αντίθεση με τον διπλανό χώρο εστίασης. Ο εσωτερικός χώρος φωνάζει από την πρώτη στιγμή ότι χρήζει ανακαίνισης. Αρκετά παλιός, σε όλα του τα σημεία (πάτωμα, τουαλέτες κλπ. ), νομίζω ότι κάποια στιγμή πρέπει να γίνει οπωσδήποτε κάτι ως προς αυτό.

Η εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό φιλική και ευγενική. Θετικότατη η εικόνα του Σελίμ στο τέλος της βραδιάς να περνάει από όλα τα τραπέζια, να συζητάει με τον κόσμο και να ακούει τη γνώμη τους. Μία μονάδα χάνεται, λόγω της προφορικής ανακοίνωσης του λογαριασμού, ενώ και ένα κερασματάκι στην αρχή ή στο τέλος θα ήταν ευπρόσδεκτο.
3 άτομα παραγγείλαμε (να αναφέρω απλώς ότι οι τιμές σημειώνονται με επιφύλαξη καθώς για την απόδειξη τα είπαμε πιο πάνω και ηλεκτρονικός κατάλογος δεν βρέθηκε):
- Χαϊντάρι, δηλαδή στραγγιστό γιαούρτι με δυόσμο, άνηθο, φέτα και λεμόνι (3 €). Δροσερό πιάτο με σωστές αναλογίες, όξινο όσο έπρεπε, μας ικανοποίησε.
- Λαχματζούν (6.5 €). Νόστιμο, όχι ιδιαίτερα καυτερό, κατόπιν δικής μας επιθυμίας, μας άρεσε.
- Χουνκιάρ μπεγεντί (9.5 €). Καλομαγειρεμένο το κρέας, ωραίος και ο πουρές μελιτζάνας. Ίσως έλειπε λίγο αλάτι, καθώς η γεύση μου φάνηκε αρκετά επίπεδη. Η μερίδα τεράστια (το πιάτο δεν καταναλώθηκε όλο)
- Γιαουρτλού κεμπάπ (9 €). Τέσσερα κεμπάπ με την πρώτη ματιά, στην ουσία βέβαια ήταν δύο, καθώς ήταν κομμένα στη μέση. Παρόλα αυτά ήταν πεντανόστιμα, καλοψημένα, ζουμερά, καταναλώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ. Η μερίδα φαινόταν μεγάλη, κυρίως ωστόσο από τα συνοδευτικά υλικά (πίτα, γιαούρτι, ψητή ντομάτα και πιπεριά), αντίθετα η ποσότητα κρέατος μου φάνηκε κάπως ελλιπής.
- Ταβούκ σις, δηλ. μαριναρισμένο κοτόπουλο (9 €). Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις. Μαλακό το κρέας με πολύ ωραία αρώματα και ψημένο άψογα. Νόστιμο και το συνοδευτικό ρυζάκι.
- Ήπιαμε 1 κιλό λευκό κρασί (10 €), αξιοπρεπές, σίγουρα θα προτιμούσα κάτι πιο προσεγμένο.
- Στο τέλος είπαμε να δοκιμάσουμε και τα γλυκά του, οπότε παραγγείλαμε καζάν ντι πι (6 €) και κιουνεφέ (7 €). Για το κιουνεφέ δεν έχω μέτρο σύγκρισης, καθώς δεν το έχω ξαναδοκιμάσει, οπότε η γνώμη μου είναι καθαρά υποκειμενική βάσει αυτού που δοκίμασα. Το βρήκα λοιπόν εξαιρετικά νόστιμο με ωραία βουτυρένια γεύση και ένα ελαφρύ τυρί να το συνοδεύει. Το καζάν ντι πι επίσης νόστιμο, θα ήθελα ωστόσο να υπήρχε αυτό το κάψιμο στην πάνω επιφάνειά του.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 60 €, δηλαδή ανά 20 € το άτομο, όχι άσχημα, δεδομένου ότι και οι μερίδες είναι αρκετά πλούσιες (ιδιώς των γλυκών και του χουνκιάρ).

Συμπέρασμα, παρά την όχι τόσο υψηλή βαθμολογία μου (σε μεγάλο βαθμό για αυτό ευθύνεται βέβαια ο αφρόντιστος χώρος και το θέμα της απόδειξης), το ANADOLOU με κέρδισε και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Θα ξαναπάω …

05 Σεπ 2019

Με αρκετή καθυστέρηση η κριτική για το FEEDEL ASADOR του συμπαθούς τηλεοπτικού σεφ Λεωνίδα Κουτσόπουλου, λόγω καλοκαιρινών διακοπών αλλά και του γενικότερου κλίματος που επικρατεί στο a4f. Κάπου ωστόσο την πέτυχα γραμμένη την κριτική στον υπολογιστή μου, οπότε ας καταθέσω ετεροχρονισμένα και τη δική μου εμπειρία.

Αν και βράδυ καθημερινής, η κράτηση ήταν απολύτως απαραίτητη, καθώς το εστιατόριο ήταν γεμάτο. Δεν βρίσκεται ωστόσο στο πιο κεντρικό σημείο της Γλυφάδας, οπότε το παρκάρισμα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου.

Ο χώρος πολύ όμορφος, χωρίζεται σε δύο επίπεδα. Μπαίνοντας συναντάς έναν μακρόστενο χώρο, στον οποίο δεσπόζει το μπαρ και μια τζαμαρία που επιτρέπει την οπτική πρόσβαση έξω. Εδώ τα πράγματα είναι πιο θορυβώδη, καθώς πέρα από τραπέζια υπάρχουν και stands ή ψηλά τραπέζια, με όρθιο κόσμο και δυνατή μουσική. Γενικότερα, η συγκεκριμένη αίθουσα πιο πολύ θυμίζει bar, παρά μέρος για φαγητό, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ανεβαίνοντας, ωστόσο, λίγα σκαλάκια, συναντάς το δεύτερο επίπεδο, όπου βρίσκεις έναν πιο χαλαρό χώρο, με την πέτρα και το ξύλο να κυριαρχούν, ωραίο και ατμοσφαιρικό φωτισμό, ξύλινα σχετικά άνετα τραπέζια. Μου άρεσε πάρα πολύ, οπότε μόνο και μόνο για αυτόν, θα βαθμολογήσω το χώρο/ατμόσφαιρα με άριστα.

Η εξυπηρέτηση από το πολυάριθμο προσωπικό φιλική και ευγενική, απείχε ωστόσο από το να με ενθουσιάσει. Στα θετικά τα δροσερά σφηνάκια με κάποιο κοκτέιλ που κεραστήκαμε στο τέλος.

Ως προς τα πιάτα, το FEEDEL ASADOR κινείται στην ίδια λογική με το αντίστοιχο μαγαζί του κέντρου, το οποίο ήδη έχουμε επισκεφθεί. Πιάτα, όχι αυστηρά κατηγοριοποιημένα σε ορεκτικά και κυρίως, στη λογική όλα στο κέντρο. 2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- στην αρχή μας έφεραν διάφορα είδη ψωμιού με ντιπ γιαουρτιού από αβοκάντο (3 €) και 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερο (2 €). Νόστιμο αλλά τσιμπημένο ξεκίνημα.
- ανάμεικτη σαλάτα με λαχανικά, ψητό αχλάδι, φασολάκια και αρσενικό Νάξου ( 12.5 €). Νόστιμη σαλάτα, πολύ ωραία η ιδέα με τα φασολάκια (αν και ήταν σε πολύ μικρή ποσότητα) αλλά δεν σου έμενε κάποια ξεχωριστή γεύση στο τέλος
- τζατζίκι αβοκάντο με αυγοτάραχο και τσίλι, συνοδεία από φρυγανισμενο ψωμί (9.5 €). Ωραίο πιάτο, ελαφρώς καυτερό, μας ικανοποίησε, βρήκαμε ωστόσο την τιμή του αρκετά τσιμπημένη.
- πατάτες με στάκα, 2 κρόκους αυγού και τρούφα (9.5 €). Η τρούφα νομίζω ότι ήταν περιττή, καθώς κάλυπτε όλες τις γεύσεις, ιδίως την στάκα δεν μπορώ να πω ότι την κατάλαβα να υπήρχε στο πιάτο. Κατά τα άλλα το πιάτο ήταν νόστιμο και εδώ ωστόσο η τιμολόγηση μου φάνηκε ακριβή.
- τορτελίνια κόκορα με ανθότυρο και μια πολύ νόστιμη σάλτσα. Εξαιρετική η τραγανή πέτσα (14 €). Πιάτο που προτείνεται αναμφίβολα.
- μοσχαρίσια μάγουλα με γίγαντες, σύγκλινο και σάλτσα (16.5 €). Πιάτο αντίστοιχης λογικής με το προηγούμενο, καθώς και εδώ η πολύ νόστιμη σάλτσα έκανε τη διαφορά. Ωστόσο και τα υπόλοιπα υλικά ήταν πολύ προσεγμένα και ταίριαξαν απόλυτα με τα πολύ νόστιμα μοσχαρίσια μάγουλα. Νομίζω το συγκεκριμένο πιάτο ήταν το καλύτερο όσων δοκιμάσαμε.
- από γλυκά πήραμε πορτοκαλόπιτα με μαρέγκα, bitter σοκολάτα και τριμμένο αμύγδαλο (9 €), νόστιμη αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό.
- από ποτά 1 κοκτέιλ (10 €) η γυναίκα μου που της άρεσε πολύ και εγώ 2 ποτήρια κρασί ροζέ έργο Λαντίδη (6 € το καθένα).

Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 100 €. Σε κάποια πιάτα, όπως προανέφερα, οι τιμές μου φάνηκαν πιο τσιμπημένες, σε κάθε περίπτωση και στο σύνολο το FEEDEL ASADOR δεν προσφέρεται για συχνές επισκέψεις, εκτός εάν το προτιμήσει μια μεγάλη παρέα που θα έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει περισσότερα πιάτα με σχετικά μικρότερο κόστος. Ένα 2.5 στην αξιολόγηση της σχέσης τιμής θα ήταν δικαιότερο.

Συνολικά, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, καθώς τα μόνα πιάτα που μου έμειναν ήταν τα τορτελίνια και τα μοσχαρίσια μάγουλα. Σίγουρα δεν αποκλείω όμως και μελλοντική επίσκεψη, οπότε εάν αλλάξει κάτι και υπάρχει ακόμη το site, μπορεί και να τα ξαναπούμε.