ALEX80

Μέλος από: Απρ 2012

16 Ιαν 2019

Η επίσκεψη στο Ρόκα και Ρόδι (Ρ & Ρ) πραγματοποιήθηκε ένα βράδυ Παρασκευής, λίγο πριν τις χριστουγεννιάτικες διακοπές. Το Ρ & Ρ λοιπόν βρίσκεται στην Κυψέλη και συγκεκριμένα στην όμορφη Φωκίωνος Νέγρη. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα προσέξει ποτέ, αν και αραιά και που έστω θα βρεθώ στην περιοχή. Μου το είχε συστήσει ένας φίλος, οπότε είπα με τη γυναίκα μου να το δοκιμάσουμε.

Ο χώρος αρκετά στριμωγμένος, καθώς είναι μικρός, σε προδιαθέτει ωστόσο θετικά. Χαριτωμένος με όμορφες τοιχογραφίες, ταιριαστό φωτισμό, προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα σε ανοιχτά χρώματα, σε συνδυασμό με την χριστουγεννιάτικη διακόσμηση είχαν ως αποτέλεσμα μια ζεστή ατμόσφαιρα (δυστυχώς όμως μόνο μεταφορικά). Γιατί από άποψη θερμοκρασίας, η παραμονή δεν ήταν ιδιαίτερα άνετη. Όσο και αν η θέρμανση δούλευε στο φουλ, το γεγονός ότι η πόρτα ανοιγόκλεινε συνέχεια, έφερνε τα αντίθετα αποτελέσματα για όλους σχεδόν τους πελάτες, καθώς λόγω μικρού μεγέθους του χώρου, υπήρχαν τραπέζια ακριβώς δίπλα στην πόρτα.. Ευτυχώς το δικό μας τραπέζι ήταν κάπως πιο προφυλαγμένο, η παρέα ωστόσο που καθόταν πίσω από την πόρτα πιστεύω ότι κυριολεκτικά πάγωσε. Δε ξέρω πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα, δεδομένου ότι οι παραγγελίες σε ποτά και κοκτέιλ έρχονται από διπλανό χώρο, οπότε το συχνό ανοιγόκλειμα της πόρτας είναι αναπόφευκτο, το επισημαίνω απλώς για να είστε προετοιμασμένοι. Τώρα αν ο καιρός το επιτρέπει το τραπέζια επί του πεζόδρομου δείχνουν ιδανική επιλογή.

Το service από 2 νεαρές κοπέλες ικανοποιητικό. Ευγενικές, χαμογελαστές, με κάποιες καθυστερήσεις στα πιάτα, κυρίως όμως σε άλλα τραπέζια, καθώς εμείς δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα. Νεράκι σε κανάτα, ενώ και στο τέλος ήρθε για κέρασμα ένας πολύ νόστιμος κορμός σοκολάτας με παγωτό.

Το Ρ & Ρ αυτοσυστήνεται ως ιταλικό εστιατόριο, θεωρώ ωστόσο ότι ο χαρακτηρισμός δεν είναι αντιπροσωπευτικός. Σε κάθε περίπτωση είναι ένας χώρος, που μπορείς να επισκεφθείς καθόλη τη διάρκεια της ημέρας και νύχτας, καθώς προσφέρει πολλές επιλογές: καφέδες, smoothies, κοκτέιλ και ποτά, ομελέτες, ποικιλίες τυριών-αλλαντικών, διάφορά ορεκτικά, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά, burgers, γλυκά κλπ. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να επισκεφθείτε το ενημερωμένο site τους.
Χαζεύοντας τον κατάλογο, η αλήθεια είναι ότι με προδιέθεσε αρνητικά, καθώς οι πολυσέλιδοι κατάλογοι, με φωτογραφίες του κάθε πιάτου, όσο προσεγμένοι και εάν είναι, μου φαίνονται αρκετά παλαιομοδίτικοι (με την κακή έννοια του όρου). Επίσης βρήκα αδικαιολόγητη την χρήση κρέμας γάλακτος σε πολλά πιάτα (και αυτό υλικό που παραπέμπει σε άλλες εποχές), ακόμη και σε burger που δεν συνηθίζεται. Και δυστυχώς, η πρώτη άσχημη εντύπωση επιβεβαιώθηκε σε μεγάλο βαθμό.
2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- σαλάτα με λάχανο, πράσινο μήλο (σε μεγάλες φέτες), σταφίδες και σως μαγιονέζας-γιαουρτιού (5,5 €). Νόστιμη σαλάτα, ωραία και η σως (αν και σε υπερβολική ποσότητα αναλογικά με το λάχανο), το πράσινο μήλο επίσης θα ήταν προτιμότερο να ήταν κομμένο σε μικρά κομμάτια. Την πιο αρνητική εντύπωση μου έκανε η ποσότητα του πιάτου, πραγματικά ελάχιστη, δύο κουταλιές ο καθένας μας και αυτό ήταν.
- Εγώ είχα όρεξη για burger, οπότε αφού απέκλεισα αυτά που συνοδεύονταν από κρέμα γάλακτος, παρήγγειλα ένα κλασικό burger σε ψωμάκι brioche με μαγιονέζα, κέτσαπ, αγγουράκι τουρσί, ντομάτα και iceberg (7 €). Συνοδεύτηκε από πατάτες τηγανητές και σαλάτα λάχανο σε κάπως παραλλαγμένη μορφή από την προηγούμενη. Πιάτο πραγματικά απογοητευτικό, καθώς το μπιφτέκι δεν μου άρεσε καθόλου. Σκληρό, χωρίς καθόλου μπαχαρικά, σου έβγαζε έντονα τη γεύση του λίπους. Καταναλώθηκε με δυσκολία. Τα υπόλοιπα υλικά ήταν ΟΚ, δεν έφταναν ωστόσο σε καμία περίπτωση για να σώσουν την κατάσταση
- πίτσα ρόκα και ρόδι για τη γυναίκα μου με τυρί, σαλάμι, μπέικον, μανιτάρια, πιπεριές, ρόκα, προσούτο, τυρί προβολόνε και σάλτσα ντομάτας (9 €). Εδώ τα πράγματα ήταν αισθητά καλύτερα. Πίτσα σε μακρόστενο σχήμα, που έμοιαζε με πεϊνιρλί κάπως, με αφράτη ζύμη και πλούσια σε ποσότητα υλικά. Σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη πίτσα που έχεις δοκιμάσει, σίγουρα δεν περιείχε ιδιαίτερα υλικά που θα την έκανε να ξεχωρίζει, σε κάθε περίπτωση όμως ήταν μια χορταστική και νόστιμη πίτσα που δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον.
- ένα μπουκάλι λευκό κρασί δικής τους ετικέτας (10 €), μας ικανοποίησε.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 32 €, αν κάνω καλά τους υπολογισμούς, γιατί η απόδειξη που πήραμε κάπου χάθηκε και δεν θυμάμαι εάν υπήρχε κάποια επιπλέον χρέωση (υποθέτω πως όχι). Οι τιμές εκ πρώτης όψεως δείχνουν αρκετά λογικές και στην περίπτωση της πίτσας το value for money είναι όντως ικανοποιητικό, πέφτει ωστόσο σημαντικά λόγω της σαλάτας (ποσότητα) και του burger (γεύση).

Συμπέρασμα, δεν το αποκλείω ως επιλογή αλλά αυστηρά και μόνο όταν ο καιρός το επιτρέπει για να καθίσω έξω στον πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη, παραγγέλνοντας πίτσα για να συνοδεύσω το ποτό μου. Αυτά...

09 Ιαν 2019

Πριν φύγει το 2018 είχα βάλει στα πλάνα οπωσδήποτε μια επίσκεψη στο ΚΑΠΠΑ, για να διαπιστώσω και προσωπικά εάν δικαιολογούνται οι εξαιρετικές κριτικές του στο ask4food (όχι βέβαια ότι είχα και ιδιαίτερες αμφιβολίες περί αυτού). Ένα κρύο σαββατιάτικο βράδυ του Δεκέμβρη λοιπόν, μετά από κράτηση, έφθασα με τη γυναίκα μου στο ΚΑΠΠΑ. Προηγήθηκε βέβαια άκαρπη προσπάθεια εύρεσης θέσης στάθμευσης, έως ότου καταλήξω σε κάποιο από τα επί πληρωμή parking της Ιεράς Οδού.

Το ΚΑΠΠΑ λοιπόν βρίσκεται επί της οδού Προδίκου, ένα ήσυχο στενάκι στον Κεραμεικό. Μια ταμπέλα με ένα «Κ» εξωτερικά θα σου δείξει ότι είσαι στο σωστό μέρος. Μπαίνοντας λοιπόν ο χώρος σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Όπως εύστοχα σημειώνει ο fratello στην κριτική του, σου δημιουργεί μια αίσθηση θαλπωρής και νοσταλγίας, με τα τόσα μικροαντικείμενα και τις άλλες λεπτομέρειες, χωρίς παράλληλα να γίνεται φορτωμένος και υπερβολικός. Για το χώρο επομένως δεν έχω να πω περισσότερα, οι φίλοι του site τον έχουν αναλύσει με κάθε λεπτομέρεια. Εγώ απλώς περιμένω να ζεστάνει ο καιρός για να επισκεφθώ και την αυλή του. Η μία ντοματούλα που αφαιρείται στην αξιολόγησή μου, οφείλεται αποκλειστικά στο επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός. Παρόλο βέβαια που η ατμόσφαιρα δεν ήταν ιδιαιτέρως επιβαρυμένη (το αντίθετο θα έλεγα), αυτό ενδεχομένως να οφειλόταν και στο γεγονός ότι δεν διέκρινα πολλούς καπνιστές στην αίθουσα, ενώ 1-2 μάλιστα προς τιμήν τους έβγαιναν έξω για το τσιγάρο τους.

Η εξυπηρέτηση από τη μεριά της πολύ καλή. Ένας κύριος σε υποδέχεται και σε ξεπροβοδίζει με ευγένεια, ενώ ένας νεαρός έχει αναλάβει το service με απόλυτη επιτυχία. Ευγενικός, πρόσχαρος, τα πιάτα σε σωστούς χρόνους, όλα καλά. Κέρασμα μαστίχα στο τέλος δεν είχαμε, μας πρόσφεραν ωστόσο στην αρχή δυο φλιτζανάκια με νόστιμη βελουτέ σούπα καρότο για το καλωσόρισμα.

Ο κατάλογος μικρός, με αρκετές ωστόσο επιλογές. Εμείς παραγγείλαμαμε:
- για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμάκι (1,00 €).
-πράσινη σαλάτα με ηλιόσπορο, σύκο, κρουτόν και κατίκι Δομοκού, εάν δεν μου διαφεύγει και κάποιο άλλο υλικό (6,5 €). Απλή στη σύλληψή της, πολύ νόστιμη ωστόσο. Φρεσκότατα τα λαχανικά, το κατίκι σε αρκετή ποσότητα για να γίνεται αισθητό, ενώ και ο ηλιόσπορος ταίριαζε απόλυτα.
-μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι Λευκάδας και κρέμα κόκκινης πιπεριάς (5 €). Αν και οι κριτικές στο site για το συγκεκριμένο πιάτο είναι αντικρουόμενες, εμάς μας άρεσε πολύ. Ελαφριά μελιτζανοσαλάτα, με το αρκετό σε ποσότητα σαλάμι και την κρέμα κόκκινης πιπεριάς να την αναδεικνύουν.
- κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού (5 €), άψογα τηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, τραγανός εξωτερικά και αφράτος εσωτερικά. Προτείνεται.
- καβουρμάς με σάλτσα, τηγανίτα πατάτας και 1 αβγό μάτι (7.5 €). Από τις καλύτερες εκτελέσεις του αγαπημένου αυτού πιάτου. Πιο ζουμερός λόγω της ντομάτας και του αβγού, η τραγανή τηγανίτα, πέρα από πρωτότυπη ιδέα, ήταν και πεντανόστιμη. Αναμφίβολα το πιάτο της βραδιάς.
- σιουφιχτά μακαρόνια με ντομάτα, σύγκλινο, ξινοτύρι Ίου και διάφορα μυρωδικά (8 €). Νόστιμο επίσης πιάτο, με προσεγμένα υλικά, ίσως ένα κλικ πιο κάτω από τα υπόλοιπα. Μου φάνηκε κάπως στεγνό, ίσως το σερβίρισμα σε ένα βαθύτερο πιάτο να βοηθούσε τα υλικά να ανακατευτούν καλύτερα.
- από ποτό παραγγείλαμε πολύ ωραίο χύμα ροζέ Ζίτσα (στα 8 ευρώ το 1 λίτρο).

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω 5 πιάτα συν ένα λίτρο κρασί στα 41 ευρώ, εξαιρετικά δηλαδή.

Δεν χρειάζονται λοιπόν περισσότερα, όσοι δεν έχετε πάει, να πάτε. Είναι σίγουρο ότι θα περάσετε πολύ ωραία.

07 Ιαν 2019

Επίσκεψη μετά από αρκετό καιρό στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ του Παγκρατίου. Η πρώτη μου κριτική με γυρνάει αρκετά χρόνια πίσω, οπότε η επικαιροποίηση αναγκαία. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ βρίσκεται επί της οδού Αρριανού στο Παγκράτι, σχεδόν απέναντι από τον αγαπημένο μας Μαύρο Γάτο. Για το παρκάρισμα τα έχουμε πει, το παρκινγκ με πληρωμή είναι σχεδόν μονόδρομος. Επίσης, η κράτηση οποιαδήποτε ώρα και ημέρα είναι αναγκαία. Εμείς Τετάρτη κατά τις 6.00 το απόγευμα συναντήσαμε ένα σχεδόν γεμάτο μαγαζί.

Ο κύριος χώρος του μαγαζιού έχει μείνει ίδιος τα τελευταία χρόνια (δεν πρόσεξα τουλάχιστον κάποια αλλαγή). Το μαύρο και το άσπρο χρώμα κυριαρχούν, τα τραπέζια σε οριακά ανεκτή απόσταση μεταξύ τους. Με ενόχλησε ωστόσο το γεγονός ότι η πόρτα παραμένει ανοιχτή συνεχώς, με αποτέλεσμα, όσο και αν το πεζοδρόμιο είναι σχετικά προστατευμένο και έχουν τοποθετηθεί και θερμάστρες, τις πιο κρύες ημέρες μια ενόχληση την νιώθεις. Και ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω, γιατί μες το Δεκέμβρη με τη θερμοκρασία σε μονοψήφια νούμερα η πόρτα πρέπει να είναι ανοιχτή, δεδομένου ότι υπάρχει και άλλος χώρος για μη καπνιστές, τελείως ανεξάρτητος, για να ικανοποιηθούν οι προτιμήσεις όλων. Υποθέτω για να διευκολύνεται το σερβίρισμα καθώς η κουζίνα δεν επικοινωνεί εσωτερικά με τον κυρίως χώρο του μαγαζιού.
Τέλος πάντων εμείς ζητήσαμε να μεταφερθούμε στον παραδιπλανό χώρο, που ήταν σαφώς πιο ζεστός και άκαπνος, ενώ και επί του πεζοδρομίου είναι τοποθετημένα μερικά τραπέζια. Πέρα από αυτά να σημειώσω επίσης και την ελλιπή καθαριότητα στις τουαλέτες, οπότε δυστυχώς η αξιολόγηση στο περιβάλλον/ατμόσφαιρα θα είναι αναγκαστικά χαμηλή.

Το service σε ικανοποιητικά επίπεδα, αλλά όχι και το πιο πρόσχαρο που θα συναντήσεις. Μην περιμένετε κάτι χτυπητά αρνητικό, αλλά δεν θα ξετρελαθείτε κιόλας. Για να μην είμαι άδικος βέβαια, κεραστήκαμε και 2 σφηνάκια ρακή στην αρχή και παξιμαδάκια με σάλτσα ντομάτας.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, διατίθεται και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του ΜΑΥΡΟΥ ΠΡΟΒΑΤΟΥ, να προσθέσω ωστόσο ότι υπάρχουν και κάποια πιάτα ημέρας. Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ένα μικρό φρατζολάκι ψωμί κατόπιν ερώτησης, ζεστό και πολύ νόστιμο (0,90 €). Ιδανική αρχή.
- σαλάτα Δήμητρα με μπρεζάολα, τραγανή σαλάτα λαχανικών, σύκα, ρόκα, ανθότυρο, λάδι τρούφας & βινεγκρέτ βαλσάμικο (8,30 €). Νόστιμη με ταιριαστά υλικά και το λάδι τρούφας σε ιδανική αναλογία. Προτείνεται.
- Μελιτζανοσαλατα με καπνιστή μελιτζάνα, πράσινη και κόκκινη πιπεριά, φρέσκο κρεμμυδάκι, μαϊντανό, ελαιόλαδο (4.90 €). Καλή εκτέλεση μας ικανοποίησε.
- Κεμπάπ κοτόπουλου πάνω σε πίτα με μαριναρισμένη τομάτα, κρεμμύδι και σως γιαουρτιού (5.80 €). Αδιάφορο πιάτο δεν με ξετρέλανε, καθώς ούτε ιδιαίτερα πικάντικο ήταν ούτε είχε κάτι αξιομνημόνευτο. Το μόνο καλό ήταν η χαμηλή τιμή του.
- Χωριάτικο λουκάνικο με μουστάρδα (7.50 €), μάλλον το καλύτερο πιάτο από όσα επιλέξαμε. Πολύ ωραίο και ιδιαίτερο το λουκάνικο, σωστό ψήσιμο όλα άψογα. Η χειροποίητη μουστάρδα πολύ νόστιμη, αν και σχετικά καυτερή.
- Μαριναρισμένα πανσετάκια με πατάτες τηγανιτές (8.80 €). Επρόκειτο για πιάτο ημέρας και στον κατάλογο περιγραφόταν ως μαριναρισμένο με φασκόμηλο και διάφορα άλλα μυρωδικά, που εγώ προσωπικά δεν διέκρινα. Απλά, καλοψημένα πανσετάκια που έχεις δοκιμάσει άπειρες φορές.
- 1 λίτρο χύμα μαλαγουζιά (10 €), μας ικανοποίησε.

Για την παραπάνω αρκετά πλούσια ομολογουμένως παραγγελία, ο λογαριασμός ήταν κοντά στα 46 €, εάν είχα μείνει περισσότερο ευχαριστημένος στις υπόλοιπες κατηγορίες θα μου φαινόταν φυσιολογικός, τώρα μου φάνηκε κάπως τσιμπημένος.

Συμπέρασμα, το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ απέχει πλέον αρκετά από το μεζεδοπωλείο εκείνο που στις πρώτες επισκέψεις μου με είχε ενθουσιάσει, οπότε δύσκολο το βλέπω να το ξαναεπισκεφθώ, τουλάχιστον σύντομα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

22 Δεκ 2018

Το FEYROUZ είναι πολύ γνωστό τα τελευταία χρόνια για τα λαχματζούν του αλλά και τις υπόλοιπες πολίτικες και ανατολίτικες γεύσεις του. Παρόλα αυτά μια φορά μόνο είχα αποπειραθεί να το επισκεφτώ στο παρελθόν, αλλά λόγω κόσμου δεν τα κατάφερα. Ένα μεσημεράκι καθημερινής ωστόσο, εκμεταλλευόμενος βόλτα στο κέντρο της Αθήνας, βρέθηκα στο στενάκι πίσω από την Αιόλου, τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά, οπότε αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε τη δοκιμή μας.

Ο χώρος περιορισμένος, παίρνεις κάτι στο χέρι και αν είσαι τυχερός βολεύεσαι στον πάγκο που βρίσκεται σε σχήμα «Γ» στις δύο πλευρές του μαγαζιού ή σε κάποια από τα 2-3 παγκάκια που βρίσκονται στον εξωτερικό πεζόδρομο. Θα προτιμούσα ίσως να υπήρχαν περισσότερες επιλογές για να βολευτείς κάπου πρόχειρα, δεδομένου ότι δεν πρόκειται για το κλασικό street food που τα πάντα τρώγονται εύκολα στο όρθιο, μοναδική μου παρατήρηση είναι αυτή. Κατά τα λοιπά ο χώρος είναι όμορφος, στο βάθος ο πάγκος που σε εξυπηρετούν, στην μία πλευρά γραμμένο το μενού σε μαύρο πίνακα, ενώ και η μουσική σε ανατολίτικους ρυθμούς, απολύτως ταιριαστή με το χώρο.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα επίσης, πρόκειται εξάλλου για καθαρά οικογενειακή επιχείρηση, οπότε όλα γίνονται με μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνουν. Η μητέρα στην κουζίνα, οι δύο γιοι (υποθέτω) ετοιμάζουν τις παραγγελίες, ο πατέρας γενικών καθηκόντων. Τα δύο παιδιά στο service ευγενικά και πρόθυμα να σου εξηγήσουν τις προσφερόμενες επιλογές, να σε ρωτήσουν πόσο καυτερό θέλεις να είναι αυτό που παρήγγειλες, όλα καλά. Ενδεχομένως να φαίνεται σε κάποιους ότι κινούνται σε κάπως πιο χαλαρούς και αργούς ρυθμούς από ότι θα έπρεπε (και μάλλον είναι αλήθεια), προσωπικά ωστόσο μου αρέσει αυτή η χαλαρή και ευγενική διάθεση που σου βγάζουν.

Το μενού διατίθεται αναλυτικά ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του FEYROUZ, οπότε λίγα πράγματα από μένα: 3 σαλάτες (2,80 έως 3.80 €), 4 σούπες στα 2.30 €, 3 προζυμένες φωλιές (2.00 έως 2.30 €), 5 πεϊνιρλί (κοντά στα 3 €), 3 λαχματζούν (3.30 € για αυτό με το μοσχαρίσιο κιμά και 3 € για τα άλλα 2 με λαχανικά και ξηρούς καρπούς), 5 χορτοφαγικές πίτες στα 3 € περίπου, ένα πιάτο με ρύζι μπασμάτι και κοτόπουλο στα 4.30 € (το οποίο είχε μεγάλη πέραση και ήδη έχω βάλει στο μάτι) και 5 γλυκάκια (από 2.00 έως 2.80 €). Λάβετε υπόψη σας ωστόσο ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας πολλές επιλογές τελειώνουν, οπότε όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.
Εμείς παραγγείλαμε:
- σούπα μαχλούτα (2,30 €) με κόκκινη φακή με μαραθόριζα, κολοκύθα, ζωμό κοτόπουλου και άγριο κύμινο. Εξαιρετική, νοστιμότατη, μας ενθουσίασε.
- παντζαρόσουπα (2,30 €) με παντζάρι, ξινόμηλο, καρότο, τζίντζερ και πορτοκάλι. Ένα κλικ πιο κάτω από την προηγούμενη, καθώς δεν μου άρεσε η γεύση του πορτοκαλιού που υπερτερούσε.
- 2 λαχματζούν feyrouz (3,30 €) δηλ. λευκή λεπτή χειροποίητη ζύμη με μοσχαρίσιο κιμά, καπνιστή μπαμπαγανούς, γιαούρτι και πολύχρωμη σαλάτα. Εξίσου νοστιμότατα με τις γεύσεις ευδιάκριτες.

Για 2 σούπες και 2 λαχματζούν δώσαμε 11.20 €, δοκιμάσαμε ξεχωριστές και πολύ νόστιμες γεύσεις. Ίσως οι τιμές επιδέχονται μείωσης, καθώς και οι μερίδες είναι σχετικά μικρές, για την ποιότητα ωστόσο αυτών που σου προσφέρουν θα βαθμολογήσω και τη σχέση ποιότητας/τιμής με άριστα.

Αυτά λοιπόν και από εμένα για το FEYROUZ, οι περισσότεροι εξάλλου πιστεύω το έχετε ήδη τιμήσει. Σε περίπτωση που κάποιος δεν το έχει κάνει (όπως εγώ τόσο καιρό), πιστεύω ήρθε η ώρα.

Υ. Γ. Επειδή υποθέτω είναι η τελευταία κριτική για το 2018, εύχομαι καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους. Τα ξαναλέμε με το νέο έτος, με περισσότερες κριτικές και ανάλογη διάθεση (ελπίζω).

21 Δεκ 2018

Η κριτική μου για το PO BOYS BBQ έρχεται λίγο αργοπορημένα, καθώς το επισκέφθηκα μες τον Οκτώβριο, πρόκειται ωστόσο για σχετικά νέο χώρο εστίασης, οπότε η καταγραφή της εμπειρίας μου νομίζω επιβάλλεται.
Για την ύπαρξη του PO BOYS BBQ (το οποίο σύμφωνα με το site του γεννήθηκε από το γνωστό MAMA ROUX) ενημερώθηκα μέσα από τα διάφορα street food festivals των τελευταίων ετών που είχε τύχει να επισκεφθώ, χωρίς ωστόσο να δοκιμάσω κάτι. Εντύπωση μου έκαναν οι ουρές που πάντα συναντούσα στο περίπτερό του, για το λόγο αυτό και είχα συγκρατήσει το όνομά του. Μόλις ενημερώθηκα λοιπόν ότι απέκτησε το δικό του σταθερό χώρο στην περιοχή του Ψυρρή, το έβαλα αμέσως στα πλάνα μου. Προηγήθηκε και μια σύντομη επίσκεψη για κυριακάτικο brunch στο χώρο του λίγο πριν το καλοκαίρι, από την οποία έφυγα με πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε ήθελα πολύ να δοκιμάσω και το βασικό του μενού.
Η φιλοσοφία του PO BOYS BBQ σχετικά με τον τρόπο ψησίματος (ή μάλλον καπνίσματος) των κρεάτων καθώς και οι επιρροές από τον αμερικανικό νότο, έχουν περιγραφεί εύστοχα και αναλυτικά από τη φίλη Ucook, οπότε για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να ανατρέξετε στην κριτική της. Να προσθέσω απλώς, διαβάζοντας τον ηλεκτρονικό κατάλογο, ότι το μενού έχει μεγαλώσει κάπως και προσφέρει περισσότερες επιλογές που δεν ήταν διαθέσιμες στις δικές μας επισκέψεις. Οπότε λίγα πράγματα από μένα.

Ο χώρος μου άρεσε πολύ, με έντονα χρώματα, διάφορα πολύχρωμα κάδρα και αφίσες, ωραία τραπέζια, με την εικόνα των κόκκινων ντραμς σε μια υπερυψωμένη μεριά του μαγαζιού να ξεχωρίζει. Ωραία επίσης η εικόνα του bar και του χώρου προετοιμασίας των πιάτων, το παλιομοδίτικο (με την καλή έννοια) μωσαϊκό, η τζαμαρία περιμετρικά, η ταιριαστή μουσική, γενικά για το ύφος του μαγαζιού βρήκα το χώρο/ατμόσφαιρα άψογο.

Η εξυπηρέτηση φιλική και ευγενική, δεν έχω παράπονο. Μου έλειψε ωστόσο κάποιο κέρασμα τη δεύτερη φορά, καθώς την πρώτη φορά μας είχαν κεράσει από μια μπάλα ατομικού και πολύ νόστιμου παγωτού.

Η παραγγελία δύο ατόμων περιελάμβανε:
- πατατοσαλάτα (4.50 €) με καλαμπόκι, πιπεριά φλωρίνης, κρεμμύδι, μαιντανός, ελαιόλαδο, mayo dressing. Πάρα πολύ νόστιμη με δεμένα υλικά σε σωστή θερμοκρασία (δροσερή), μας ικανοποίησε απόλυτα. Μπορείτε βέβαια να την παραλείψετε καθώς προσφέρεται ως εναλλακτική επιλογή (αντί της τηγανητής πατάτας) για συνοδευτικό των κυρίως πιάτων, ωστόσο δεν θέλαμε να πάρουμε κάποια άλλη σαλάτα (τώρα νομίζω οι επιλογές είναι και εδώ περισσότερες), οπότε για αυτό την επιλέξαμε. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να την δοκιμάσετε.

- Korean pulled pork tacos (7.50 €) δηλαδή 2 μαλακές τορτίγιες καλαμποκιού με σιγοκαπνιστη χοιρινή σπάλα, korean mayo, kimchi, salsa fresca, σουσάμι και φρέσκο κόλιανδρο. Απλά νόστιμο πιάτο, με τη γεύση του κρέατος να μην ξεχωρίζει. Έντονο το άρωμα του κόλιανδρου, λογικά θα ενοχλήσει αυτούς που δεν είναι φίλοι του (εγώ ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία). Η ποσότητα για ορεκτικό ικανοποιητική, όχι για να χορτάσεις. Οι συνοδευτικές τηγανητές πατάτες νόστιμες, αλλά τα είπαμε προτιμήστε την πατατοσαλάτα.

- Po’ Boys sampler (16.50 €) με βοδινό στήθος, pulled pork, χοιρινή πανσέτα, λουκάνικο Andouille, κροκέτες καλαμποκιού, πατάτες τηγανιτές επίσης, συν διάφορες σως. Το περίμενα με τρομερή όρεξη το συγκεκριμένο πιάτο, αλλά δεν ενθουσιάστηκα, αντίθετα μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα. Με εξαίρεση το σχετικά καυτερό λουκάνικο που είχε μια ιδιαίτερη γεύση, τα υπόλοιπα κρέατα μου φάνηκαν κάπως άγευστα, χωρίς κάτι ξεχωριστό να σου μένει ή κάποιο ιδιαίτερο κάπνισμα, ΟΚ καταναλώθηκαν αλλά ως εκεί. Τα κομμάτια με το λίπος, επίσης, δεν είχαν άσχημη γεύση, αλλά ούτε ιδιαίτερα ξεροψημένα ήταν ούτε γενικά βρήκα κάποιο λόγο να επιμείνω περισσότερο με αυτά. Οι κροκέτες και οι πατάτες νόστιμες, αλλά στο σύνολο το πιάτο δεν μας ικανοποίησε.

- από την πολύ ενδιαφέρουσα λίστα με ελληνικές μπύρες, εγώ πήρα 2 pils νήσος 500 ml (στα 4.5 € έκαστη) και η γυναίκα μου 1 θολή νήσος 500 ml, στα 5 €.

Για τα παραπάνω το κόστος ανήλθε στα 42,50 €, οι τιμές δηλαδή είναι ανεβασμένες προς τα πάνω σε κάθε περίπτωση, μια μείωση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Η συνολική αποτίμηση μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Όμορφο και κεφάτο περιβάλλον, εξυπηρέτηση φιλική, πιάτα με ανεβασμένες προσδοκίες, το αποτέλεσμα ωστόσο κατώτερο των προσδοκιών. Σε κάθε περίπτωση δεν κλείνω την πόρτα, θα ήθελα να ακολουθήσει και άλλη επίσκεψη, απλώς δεν την βλέπω να γίνεται και άμεσα. Μέχρι τότε περιμένω τις δικές σας κριτικές.

20 Δεκ 2018

Το σαραντατρίο (43) είχε κάνει δυναμική είσοδο πριν κάποια χρόνια στο site απολαμβάνοντας την προτίμηση πολλών έμπιστων χρηστών στο site, γεγονός που το οδηγούσε για πολύ καιρό στην δεκάδα των πιο αγαπημένων χώρων των χρηστών του ask4food. Τον τελευταίο καιρό, οι κριτικές έχουν αραιώσει αρκετά, έτσι και το 43 έχει πέσει στην αξιολόγηση. Με την ευκαιρία να αναφέρω πως το γεγονός να μην λαμβάνονται υπόψη οι κριτικές πέραν της διετίας ενδεχομένως να αδικεί κάποια εστιατόρια, καθώς η επικαιροποίηση κριτικών δεν γίνεται με την ίδια συχνότητα με την οποία καταγράφουμε τις εμπειρίες μας από νέα μέρη που επισκεφθήκαμε πρόσφατα. Για το λόγο αυτό και μόνο, αλλά και γιατί στην πρώτη μου κριτική ήμουν αρκετά φειδωλός στη βαθμολόγησή μου, οφείλω μια νέα κριτική στο 43. Εξάλλου, δεν θα πω ότι είναι στέκι μου, αλλά τουλάχιστον 3-4 φορές ετησίως θα το τιμήσω.

Το 43 λοιπόν βρίσκεται επί της οδού Φραντζή στο Ν. Κόσμο. Το παρκάρισμα μέτριας δυσκολίας, κάπου θα το βολέψετε το όχημά σας. Ο χώρος, όπως έχει αναφερθεί είναι στην ουσία μια στοά που κλείνει με μια συρόμενη πόρτα, οπότε με το κρύο δεν θα έχετε πρόβλημα. Σίγουρα δεν είναι το δυνατό του σημείο, προσωπικά τον έχω συνηθίσει και μου αρέσει. Εξάλλου υπάρχει και η πολύ όμορφη αυλή στο βάθος που σου προκαλεί άκρως χαλαρωτική διάθεση, το πρόβλημα ωστόσο είναι ότι, λόγω κουζίνας ή τέλος πάντων για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω, το 43 το επιλέγω σχεδόν πάντα τους πιο κρύους μήνες του χρόνου. Επίσης υπάρχει και ο χώρος δίπλα από τη στοά μαζί με την κουζίνα, πιο φωτεινός με ζωντανά χρώματα και χαρούμενη διακόσμηση, καθώς και άκαπνος, ωστόσο κάπως πιο περιορισμένος.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι από τα δυνατά σημεία του 43. Τώρα μάλιστα που στο τέλος προσφέρεται γα κέρασμα και γλυκάκι (γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού, νοστιμότατο). Όλο το προσωπικό ευγενικό, χαμογελαστό, τα πιάτα με σωστή ροή. Όταν μάλιστα τα πράγματα είναι πιο χαλαρά, ένας εκ των ιδιοκτητών θα έρθει να σε ρωτήσει με ενδιαφέρον για τις εντυπώσεις σου, θα ακούσει τη γνώμη σου και θα δείξει τη χαρά του που τα πιάτα επιστρέφονται άδεια.

Ο κατάλογος κινείται στη λογική του μεζεδοπωλείου με πιάτα για τη μέση, μπορείτε να τον βρείτε και στη σελίδα του 43 στο διαδίκτυο. Κατά την πλέον πρόσφατη επίσκεψή μας, παραγγείλαμε 2 άτομα:
- πράσινη φάβα Κοζάνης, με υπέροχη υφή, στη γεύση ίσως δεν έχει κάτι ξεχωριστό, σε κάθε περίπτωση μας άρεσε πολύ. Το λεμονάκι θα μπορούσε να είναι και κάπως λιγότερο. Η τιμή στα 5 €.
- ποντιακό καρότο με κόλιανδρο (3.50 €). Αγαπημένο πιάτο, ελαφρώς πικάντικο. Παρά την απλότητά του, είναι ιδανικός μεζές για το ποτό σου
- φρέσκιες τηγανητές πατάτες με πάπρικα (3,90 €). Τέλειο τηγάνισμα, τραγανές και πεντανόστιμες με την γλυκιά πάπρικα να κάνει τη διαφορά. Θα μου πείτε πατάτες τηγανητές είναι, θα συυμφωνήσω, απλώς είναι πάντα πεντανόστιμες και τραγανές, χωρίς πολλά λάδια, όπως ακριβώς μου αρέσουν.
- καβουρμάς με αυγά μάτια (7.50 €), πιάτο σημείο αναφοράς για το 43. Πρόκειται για πιάτο που το έχω δοκιμάσει σε διάφορες εκτελέσεις, σε αρκετά μαγαζιά, του 43 ωστόσο πάντα θα βρίσκεται στην κορυφή, και εδώ η συνταγή απλή. Ένα κομμάτι μοσχαρίσιου πεντανόστιμου καβουρμά (η ποιότητα της πρώτης ύλης είναι εμφανής) ανακατεύεται μπροστά σου με τα 2 αυγά μάτια τα οποία εξακολουθούν να ψήνονται εκείνην την ώρα. Μη το χάσετε.
- μπιφτεκάκια από μοσχαρίσιο κιμά με πιτούλες και φρέσκια σάλτσα πάπρικας (7.50 €). Αρκετά κρεατένια, χωρίς πολλά μυρωδικά, μου αρέσουν πολύ, ενώ και η σάλτσα είναι απολύτως ταιριαστή. Στη θέση τους βέβαια θα μποορούσε να είναι και οποιδήποτε από τα υπόλοιπα φαγητά με κρέας του 43 (είπαμε μόνο ο καβουρμάς δεν αλλάζει). Π. χ. το φρέσκο λουκάνικο από την Ηλεία με την πολύ ιδιαίτερη γεύση, η εξαιρετική ψιλοκομμένη πανσέτα ή το κοτόπουλο με bbq σως.
Το φαγητό για εμένα παίρνει άριστα, δεδομένου ότι η ποιότητα παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Πεντανόστιμα, καλομαγειρεμένα πιάτα, δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει κάτι που να μην μου άρεσε. Ενδεχομένως κάποια πιάτα να είναι κάπως πιο πικάντικα και να ξενίσουν ορισμένους, κινούνται ωστόσο στη λογική του μεζέ και του συνοδευτικού για το ποτό σου. Αν και νομίζω ότι ειδικά στην τελευταία μου επίσκεψη οι ποσότητες των πιάτων μου φάνηκαν πιο γενναιόδωρες σε σχέση με παλιότερα. Θα ήθελα ωστόσο και άλλη επίσκεψη για να το επιβεβαιώσω. Μοναδική ένσταση από μεριάς μου είναι ότι μια ανανέωση, έστω μικρή, στο μενού θα ήταν καλοδεχούμενη, καθώς ακόμη και τα πιάτα ημέρας συνήθως επαναλαμβάνονται.

Στα ποτά εξακολουθεί να υπάρχει η ίδια τίμια τιμολογιακή πολιτική, ιδίως στο κρασί, με εμφιαλωμένα μπουκάλια ελλήνων παραγωγών με τιμές από 8 έως 19 ευρώ. Εμείς παραγγείλαμε μια μαλαγουζιά στα 12,50 € (μου διαφεύγουν περισσότερες λεπτομέρειες), δροσερή και αρωματική. Η ρακή επίσης είναι πολύ καλή, πεντακάθαρη, χωρίς την παραμικρή ενόχληση την επόμενη ημέρα, τα λοιπά αποστάγματα δεν τα έχω τιμήσει ποτέ.

Από τιμές, περιμένετε για ένα μπουκάλι κρασί και 4-5 πιάτα περίπου στα 40 € (ή τέλος πάντων κάτι ελαφρώς παραπάνω). Δεν θα σκάσετε, ίσως και για αυτό σε κάποιους οι τιμές φανούν τσιμπημένες, προσωπικά ωστόσο για αυτό μου προσφέρει το 43 και επειδή είναι και αυτό που περιμένω και ταιριάζει στις προτιμήσεις μου, η σχέση ποιότητας/τιμής αξιολογείται με άριστα.

Αυτά λοιπόν και πάλι από εμένα για το 43. Περιμένω και τις δικές σας κριτικές.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

20 Δεκ 2018

Επίσκεψη στο MUSIQUE CAFE ένα χειμωνιάτικο βραδάκι καθημερινής λίγο πριν τις χριστουγεννιάτικες διακοπές. Το MUSIQUE CAFE βρίσκεται στο Παγκράτι, στην οδό Αρριανού σχεδόν γωνία ωστόσο με την Αρχελάου, η οποία είναι πολύ ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, με πολλά bars, εστιατόρια, ακόμη και θέατρο, γεμάτα κόσμο και τις καθημερινές, οπότε αποτελεί μια ασφαλή επιλογή για έξοδο οποιαδήποτε ημέρα, αρκεί βέβαια να βρείτε κάπου να παρκάρετε το αυτοκίνητό σας. Εγώ δεν θέλησα να δοκιμάσω την τύχη μου και κατευθύνθηκα σε κάποιο από τα κοντινά parking.
Η αλήθεια είναι ότι στη σκέψη μας ήταν μια επίσκεψη στο Tre Sorelle, καθώς θέλαμε κάτι ελαφρύ για να συνοδεύσουμε το ποτό μας, ωστόσο ήταν γεμάτο και για αυτό στραφήκαμε σε εναλλακτικές επιλογές. Το MUSIQUE CAFE το είχα στα υπόψη μου από παλαιότερες κριτικές στο site (γιατί η αλήθεια είναι ότι τελευταία δεν έχει έντονη παρουσία), ο χώρος μας άρεσε όπως τον είδαμε απέξω, ήταν και σχετικά χαλαρά, οπότε η απόφαση πάρθηκε γρήγορα. Κάναμε και μια κράτηση στη στιγμή από το e-table για να εκμεταλλευτούμε μια έκπτωση 10% και μετά από λίγο μπήκαμε μέσα.

Ο χώρος πολύ όμορφος, μοντέρνος, άνετος, ψηλοτάβανος με πεντακάθαρη ατμόσφαιρα (καθώς το τσιγάρο απαγορεύεται εντός, από όσο κατάλαβα). Στο κέντρο δεσπόζει το μπαρ, τα σχετικά άνετα τραπέζια βρίσκονται δίπλα από τις δύο μεριές του, ενώ και οι μεγάλες τζαμαρίες επιτρέπουν την οπτική πρόσβαση με τον έξω κόσμο. Δεν ξέρω, παρόλο που ο χώρος θεωρητικά θα μπορούσε να χαρακτηριστεί κάπως μουντός, λόγω του μαύρου χρώματος που κυριαρχεί, εμένα με έκανε να νιώσω πολύ άνετα και οικεία. Ίσως έπαιξε το ρόλο του και η ωραία μουσική, σε σωστή ένταση, καθώς και ο χριστουγεννιάτικος στολισμός και ιδίως ένα πολύ όμορφο μεγάλο δέντρο που είχε τοποθετηθεί κοντά στην είσοδο. Άριστα λοιπόν στο χώρο. Εξωτερικά υπάρχουν αρκετά τραπεζάκια για τους αμετανόητους καπνιστές, κάπως προστατευμένα και με θερμάστρες.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα από το προσωπικό, δεν θα σε σκλαβώσουν κιόλας αλλά δεν έχεις κάποιο αρνητικό να τους προσάψεις. Στο τέλος προσφέρθηκαν μάλιστα να μας κεράσουν γλυκό, ωστόσο επειδή ήμασταν κυριολεκτικά σκασμένοι από το φαγητό (είπαμε κάτι «ελαφρύ» θέλαμε για τσιμπολόγημα), το αντικατέστησαν με καραφάκι μαστίχα. Άριστα λοιπόν και στην εξυπηρέτηση.

Το MUSIQUE CAFE είναι ένας all day χώρος. Λειτουργεί από το πρωί για καφέ μέχρι αργά το βράδυ για ποτό, προσφέρονται ωστόσο και αρκετά πιάτα για κανονικό και ολοκληρωμένο γεύμα, αλλά και συνοδευτικά για το κρασί σου. Ο κατάλογος είναι αναρτημένος και ηλεκτρονικά στο e-table (μια επικαιροποίηση θα ήταν απαραίτητη ενδεχομένως, καθώς υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις τόσο σε πιάτα όσο και σε τιμές), ωστόσο μπορείτε να ανατρέξετε για να πάρετε μια γενική ιδέα. Σε κάθε περίπτωση το μενού περιλαμβάνει 3-4 σαλάτες, καμιά δεκαριά ορεκτικά, πιάτα με ζυμαρικά, κάποια κυρίως, διάφορες ποικιλίες (τυριών, αλλαντικών και κρεατικών), ορισμένα πιάτα ημέρας και 2-3 γλυκά. Να αναφέρω απλώς, πριν ξεκινήσω την περιγραφή όσων δοκιμάσαμε, ότι κάποια σχέση υπάρχει με τη Νάξο για αυτό και πολλά πιάτα περιλαμβάνουν υλικά από το νησί των Κυκλάδων. Δύο άτομα λοιπόν πήραμε:
- Για αρχή ήρθαν 3-4 φέτες αδιάφορου ψωμιού (1,40 € για τα 2 άτομα), αλλά με μια πολύ νόστιμη μελιτζανοσαλάτα, με πολύ ωραίο κάπνισμα χωρίς σκόρδο (ή τουλάχιστον δεν ήταν ευδιάκριτο). Ιδανικό ξεκίνημα.
- στη συνέχεια ήρθε η σαλάτα, πανδαισία σαλατικών, όπως ονομαζόταν, με διάφορες πρασινάδες, κόκκινο λάχανο, καρότο (νομίζω), καρύδια, τηγανητό κατσικίσιο τυρί (11,50 €). Νόστιμη και σε επαρκέστατη ποσότητα. Ωραίο το καρύδι, νόστιμο και το κατσικίσιο τυρί, μου φάνηκε ωστόσο αρκετά στεγνή η σαλάτα. Ενδεχομένως κάποιο άλλο πιο μαλακό τυρί να ταίριαζε περισσότερο.
- για το επόμενο πιάτο, προβληματιστήκαμε τι θα παραγγείλουμε, δεν θέλαμε κάποια επιλογή από τα κυρίως, οπότε καταλήξαμε σε μια ποικιλία από κεφτέδες για δύο άτομα (με κόστος στα 17 €) για να συνοδεύσουμε το κρασί μας. Αλλιώς ενδεχομένως την περιμέναμε, σε κάθε περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα δεν μας απογοήτευσε. Η πιατέλα περιελάμβανε μπόλικες τηγανητές πατάτες Νάξου (σίγουρα σε ποσότητα μεγαλύτερη από μια κανονική μερίδα), λίγα κομμάτια αρσενικό και γραβιέρα, επίσης Νάξου, και 8 πραγματικά τεράστιους κεφτέδες (4 μοσχάρι και 4 κοτόπουλο). Η εμφάνιση γενικά ήταν αρκετά πιο πληθωρική από ό, τι θα αναμέναμε συγκριτικά με το ύφος του μαγαζιού, δεν μας πείραξε καθόλου ωστόσο μιας και ήταν όλα πολύ νόστιμα. Τραγανοί οι κεφτέδες εξωτερικά, μαλακοί εσωτερικά, παρά το μέγεθός τους είχαν τηγανιστεί με επιτυχία, με ωραία μπαχαρικά και αρώματα, μας άρεσαν πολύ. Οι πατάτες εξίσου νόστιμες, με πείραξε μόνο το γεγονός ότι είχαν σερβιριστεί αρκετά απρόσεχτα καθώς υπήρχαν αρκετές, μικρότερου μεγέθους από τις υπόλοιπες, που είχαν σχεδόν καεί. Δεν ξέρω πιστεύω χαλούσαν σε κάποιο βαθμό την εικόνα του πιάτου. Τα τυράκια επίσης νόστιμα, αν και με πιο διακριτική παρουσία.
- από την αρκετά λογικά τιμολογημένη λίστα κρασιών (τουλάχιστον σε σχέση με όσα συναντάμε αλλού), πήραμε ένα μπουκάλι ροζέ κρασί vino Esmeralda, ελαφρύ και δροσερό. Η τιμή του στα 20 €.
Συνολική εντύπωση, άκρως θετική, οι μικροαστοχίες μόνο που ανέφερα θα στερήσουν έναν βαθμό στη γεύση. Σε κάθε περίπτωση, και τα υπόλοιπα πιάτα που είδα να κυκλοφορούν μου κίνησαν το ενδιαφέρον.

Από τιμές ο λογαριασμός ήταν στα 50 €, με την έκπτωση λόγω ηλεκτρονικής κράτησης 45 €. Αν και τα πιάτα είναι αρκετά χορταστικά, ιδίως οι ποικιλίες και τα κυρίως (όπως διαπίστωσα και από τα υπόλοιπα τραπέζια), μια μικρή έστω μείωση στις τιμές θα ήταν καλοδεχούμενη.

Συμπερασματικά, το MUSIQUE CAFE μας κέρδισε και δεν έχω κανέναν λόγο να μη σας το προτείνω. Μπορείτε εξάλλου να το προτιμήσετε από νωρίς μέχρι αργά, ανάλογα με το τι είδους έξοδο θέλετε να κάνετε. Να πάτε...

24 Οκτ 2018

Τις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ δεν είχε τύχει να τις επισκεφθώ ποτέ, παρά το γεγονός ότι είναι ένα μέρος για φαγητό που «ακούγεται» πολύ τα τελευταία χρόνια, για διάφορους λόγους. Αυτός ενδεχομένως να ήταν και ο λόγος που τόσο καιρό απέφευγα να την βάλω στα άμεσα πλάνα μου.

Όλα αυτά έως τις αρχές του καλοκαιριού που έτυχε για πρώτη φορά να βρεθώ στις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ, έστω για σύντομο διάστημα, για να δω μια παρέα φίλων μετά από καιρό. Δεν κάθισα πολύ, ήπια μια μπύρα και τσίμπησα μερικές πιρουνιές από 2-3 πιάτα, καθώς μετά έπρεπε να αποχωρήσω. Παρά την βαβούρα και την πολυκοσμία που επικρατούσε πάντως, η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε ήταν άκρως θετική, έστω από το μικρό δείγμα των γεύσεων που δοκίμασα (τηγανιτό συκώτι με κρεμμύδια και ντομάτα, παπαρδέλες με καβουρμά, μανιτάρια με απάκι), οπότε οι ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ μπήκαν στις προτεραιότητές μου.

Αρχές Αυγούστου λοιπόν, κατά τις 8.00 μετά από ψώνια στο κέντρο, ρίχνω την ιδέα στη γυναίκα μου, συμφωνεί οπότε κατευθυνόμαστε προς το Μεταξουργείο. Η Αθήνα είχε ήδη αρχίζει να αδειάζει, όχι όμως και οι ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ. Αν και απόγευμα καθημερινής, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο, υπήρχαν και αρκετές κρατήσεις, οπότε με δυσκολία τοποθετηθήκαμε σε ένα από τα 2 τελευταία τραπέζια του εσωτερικού χώρου.

Ο χώρος μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Ωραία η εικόνα της μεγάλης ανοιχτής κουζίνας και του μπαρ, καθώς και της ψηλοτάβανης αίθουσας, τα συν και η απαγόρευση του καπνίσματος εσωτερικά, τα τραπέζια ωστόσο ήταν υπερβολικά στριμωγμένα μεταξύ τους. Αν εξαιρέσεις ορισμένα ακριανά τραπέζια, μεγαλύτερα και πιο άνετα (προορισμένα ως επί το πλείστον για μεγάλες παρέες), οι υπόλοιποι ήμαστε πολύ κοντά ο ένας στον άλλο. Κατά τα λοιπά, υπάρχουν 4-5 τραπέζια στον παράπλευρο πεζόδρομο και αρκετά περισσότερα στην απέναντι πλατεία, στα οποία δεν υπήρχε ελεύθερη καρέκλα ούτε για δείγμα.

Το service επίσης άνισο. Η κοπέλα που πήρε την παραγγελία και μας έφερε στο τέλος το λογαριασμό ήταν άψογη. Φιλική, ευγενική, χαμογελαστή, μας ανανέωσε το νερό χωρίς να το ζητήσσουμε, μας έφερε και μαστίχες για κέρασμα, μας ρώτησε πως μας φάνηκαν τα πιάτα με ενδιαφέρον, όλα καλά. Από την άλλη υπήρχε ο έτερος σερβιτόρος, ο οποίος ήταν αγέλαστος, νευρικός και απότομος, χωρίς προφανή λόγο. Απλώς παρατούσε τα πιάτα στο τραπέζι και έφευγε, ενώ σε κάποια στιγμή που «τόλμησα» να του ζητήσω ένα δεύτερο μισόλιτρο κρασί, έδειξε και πάλι αδικαιολόγητο εκνευρισμό. Παρά λοιπόν την άψογη εξυπηρέτηση της κοπέλας, για τα παραπάνω και σε συνδυασμό με το σχετικά ειρωνικό ύφος του υπαλλήλου στην αρχή απέναντι μας που «τολμήσαμε» να πάμε στις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ χωρίς κράτηση, η βαθμολογία μου δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από «2».

Πάμε τώρα στο φαγητό, όπου ο κατάλογος παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον. Αναμενόμενα πιάτα, που έχεις ξαναδοκιμάσει με μια τάση ωστόσο να παρουσιαστούν κάπως διαφοροποιημένα. Στα συν επίσης και η αρκετά μεγάλη ποικιλία σε τυριά (μέτρησα τουλάχιστον 15 διαφορετικά είδη). Προς διευκόλυνσή σας ο κατάλογος είναι αναρτημένος στο διαδίκτυο, αλλάζει ωστόσο και συχνά λόγω εποχικότητας. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν λίγες φέτες ψωμί, με χρέωση 0,50 € ανά άτομο,
- ντάκο με χαρουποπαξίμαδο και ξινοτύρι Κιμώλου (6,50 €). Νόστιμο πιάτο, με αρκετά διαφοροποιημένη εκτέλεση από αυτές που συναντάς. Μαλακό το παξιμάδι με μια ελαφρώς πιο γλυκεία γεύση, πολύ έντονη η γεύση του τυριού, γευστικά και τα ολόκληρα ντοματίνια που είχαν αντικαταστήσει την τριμμένη ντομάτα. Πετυχημένο το τελικό αποτέλεσμα.
- πατάτες τηγανητές (3,80 €), φρεσκοτηγανισμένες και τραγανές μας ικανοποίησαν,
- πιπεράτο γιδοτύρι (5,20 €), νόστιμο με πιπεράτη γεύση που δικαιολογούσε την ονομασία του και σε γενναία ποσότητα.
- γλυκοκαυτερά μπριζολάκια (8,00 €), πιάτο σήμα κατατεθέν του μαγαζιού, καθώς το είδα να κυκλοφορεί πολύ. Σε γενικές γραμμές δικαίως. Λεπτοκομμένα μπριζολάκια, χωρίς πολύ λίπος, με τη γλυκεία γεύση να ξεχωρίζει και το καυτερό να εντοπίζεται σε συγκεκριμένες μπουκιές (ίσως θα έπρεπε να είχαν μαριναριστεί πιο ομοιόμορφα). Μας άρεσαν. Σχετικά ικανοποιητική μερίδα, χωρίς ωστόσο κάποιο συνοδευτικό.
- μοσχαρίσια μπιφτέκια (9,00 €). Αν και τα φοβήθηκα αρχικά, γιατί κρατούσαν εσωτερικά αρκετά υγρά και μου φάνηκαν κάπως άψητα για τα δεδομένα μου, ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα και δεν μπορώ να τους βρω κάποιο ψεγάδι. Συστήνονται ανεπιφύλακτα. Και εδώ πάντως έλειπε κάποιο συνοδευτικό, καθώς υπήρχε μόνο μια αρκετά ρευστή σάλτσα γιαουρτιού και 1-2 φέτες ψητή ντομάτα.
- από ποτά πήραμε 1 λίτρο ροζέ κρασί, το οποίο ήταν αξιοπρεπέστατο (9 € το λίτρο).
Από άποψη γεύσεων, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα, προσεγμένα και καλομαγειρεμένα, δεν δοκιμάσαμε κάτι συνταρακτικό, δεν βρίσκω όμως και το λόγο να του στερήσω το «4» στην τελική αξιολόγηση.

Ο λογαριασμός από την άλλη ήρθε στα 42.50 €, σε ικανοποιητικά επίπεδα δηλαδή, με περιθώρια ωστόσο βελτίωσης.

Τελικό συμπέρασμα: παρά τις πολύ καλές εντυπώσεις ως προς τις γεύσεις, δεν πιστεύω να το κάνω στέκι. Ίσως να του έδινα μια ευκαιρία κάποιο μεσημέρι καθημερινής, με την ελπίδα ότι θα το πετύχω σε πιο χαλαρή κατάσταση.

19 Οκτ 2018

Επίσκεψη στο FUGA βράδυ καθημερινής κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Ήθελα εδώ και καιρό να το επισκεφθώ και η αλήθεια είναι ότι περίμενα τη συγκεκριμένη έξοδο, έχοντας σαφώς μεγαλύτερες προσδοκίες, οι οποίες δυστυχώς δεν επαληθεύτηκαν. Για αυτό εξάλλου και η κάπως πιο εκτενής κριτική μου, σε σχέση με αυτό που συνηθίζω τελευταία. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Ως προς την πρόσβαση, εάν κάποιος δεν χρησιμοποιήσει μετρό ή ταξί, υπάρχει διαθέσιμο του parking του Μεγάρου Μουσικής, με λογική χρέωση. Αρνητικό γεγονός ότι στον αρκετό μεγάλο χώρο του υπόγειου parking δεν υπάρχουν εμφανείς πινακίδες που σε οδηγούν στο μοναδικό ασανσέρ με κατεύθυνση το FUGA, οπότε χρειάζεται αρκετή δόση τύχης για να τα καταφέρεις.
Κατά τα λοιπά, το FUGA βρίσκεται σε έναν πραγματικά πανέμορφο χώρο στους κήπους του Μεγάρου Μουσικής και ειδικά για τους καλοκαιρινούς μήνες το όλο σκηνικό δείχνει (και είναι πραγματικά) ιδανικό. Κατά κάποιο τρόπο υπάρχουν δύο χώροι, ο κυρίως του εστιατορίου με λίγα πολύ άνετα τραπέζια και ο χώρος του bar (με την ονομασία holy garden), όπου κάποιος μπορεί να δοκιμάσει κάποιο ποτό ή κοκτέιλ με κάτι συνοδευτικό. Εδώ η ατμόσφαιρα είναι διαφορετική, πιο «ζωντανή», με μικρότερα τραπέζια σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Να σημειώσω ωστόσο ότι ο διαχωρισμός δεν είναι αυστηρός, καθώς και στο χώρο του bar υπήρχαν παρέες (μεταξύ των οποίων τελικά και εμείς, όπως θα σας εξηγήσω στη συνέχεια) αποκλειστικά για φαγητό. Η γενική εικόνα πάντως ήταν άριστη: πράσινο με αρκετά δέντρα, δροσιά, ωραία μουσική (αν διεξάγεται κάποια συναυλία στους διπλανούς κήπους του Μεγάρου Μουσικής, μπορείς κάλλιστα να ακούς τους ήχους της), χαμηλός φωτισμός ταιριαστός ωστόσο με την ατμόσφαιρα. Ο εσωτερικός χώρος δεν λειτουργούσε τους θερινούς μήνες, οπότε δεν μπορώ να σας διαφωτίσω περισσότερο.

Το service από την άλλη δεν ικανοποίησε, καθώς είχε αρκετά θέματα. Αλλά ας ξεκινήσουμε από τα θετικά: όμορφο και γευστικό καλωσόρισμα στην αρχή και συγκεκριμένα συγκεκριμένα δύο ποτά με χυμό καρπούζι και λουίζα και δύο πολύ νόστιμα κράκερ γαρίδας, ευγενικό σε γενικές γραμμές το προσωπικό, τα πιάτα σε σωστούς χρόνους (ενδεχομένως τα κυρίως να άργησαν κάπως περισσότερο, σε φυσιολογικά ωστόσο πλαίσια).
Από την άλλη, αρχικά δημιουργήθηκε ένα θέμα με το τραπέζι μας, καθώς οδηγηθήκαμε σε ένα πολύ άνετο τραπέζι από τον κυρίως χώρο του εστιατορίου, με το μειονέκτημα ωστόσο ότι ένας μεγάλος - και με ισχυρή ένταση - ανεμιστήρας στρεφόταν κατευθείαν πάνω μας, κάνοντας την παραμονή μας όχι ιδιαίτερα άνετη. Ζητήσαμε είτε να τον κλείσουν είτε να μετακινηθεί προς άλλη κατεύθυνση και απάντησαν αρνητικά και στα δύο αιτήματα, στο πρώτο λόγω ζέστης (η αλήθεια είναι ότι η βραδιά ήταν αρκετά ζεστή) και στο δεύτερο επειδή δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση του ανεμιστήρα λόγω όγκου. Για τη δεύτερη εξήγηση η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπείστηκα, αλλά δεν έχω και συγκεκριμένους λόγους να τους αμφισβητήσω. Μετά από όλα αυτά, δεδομένου ότι δεν υπήρχε ελεύθερο τραπέζι, οδηγηθήκαμε στο χώρο του bar, σε ένα αισθητά μικρότερο τραπέζι, με προθυμία και ευγένεια ωστόσο από το προσωπικό, ούτε και εμείς είχαμε πρόβλημα καθώς και εκεί, όπως προανέφερα, ο χώρος ήταν πολύ όμορφος.
Επίσης, το σε γενικές γραμμές ευγενικό και τυπικό προσωπικό δεν μου φάνηκε ότι ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις ενός τέτοιου εστιατορίου. Λ. χ. η βάση με το κρασί ήταν τοποθετημένη μακριά από το τραπέζι μας (δε την έφθανες δηλαδή χωρίς να σηκωθείς), το προσωπικό ωστόσο δεν έδειχνε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον να ανανεώσει τα ποτήρια μας. 1 – 2 φορές αυτά είχαν αδειάσει πριν γίνει η ανανέωση και στο τέλος σηκώθηκα ο ίδιος για να σερβίρω κρασί. Μικρό το κακό θα μου πείτε, αλλά με κόστος 60 € ανά άτομο, περιμένεις μεγαλύτερη προσοχή σε αυτές τις λεπτομέρειες.

Πάμε τώρα στο θέμα των γεύσεων. Στην αρχή ήρθε ο κατάλογος για κρασί και κοκτέιλ, δώσαμε την παραγγελία μας, και σερβιριστήκαμε το κρασί, ενώ μετά από λίγο ήρθε και το μενού του φαγητού. Όσο επεξεργαζόμασταν τον κατάλογο, ήρθε το κέρασμα του μαγαζιού που προανέφερα και στη συνέχεια δώσαμε την παραγγελία μας. Από τις πληροφορίες που άντλησα από το διαδίκτυο, το ανανεωμένο μενού του FUGA άλλαξε σχετικά πρόσφατα προσανατολισμό με στοιχεία από την ιαπωνική, την κινέζικη και τη λατινοαμερικάνικη κουζίνα.
Η παραγγελία μας λοιπόν περιελάμβανε (η περιγραφή των πιάτων γίνεται με μια μικρή επιφύλαξη, καθώς ηλεκτρονικός κατάλογος δεν διατίθεται διαδικτυακά):
- tiradito (14,00 €) δηλαδή λεπτές φέτες ψαριού μαριναρισμένες με passion fruit, σταφύλι, lime και ορισμένα άλλα υλικά. Νόστιμο πιάτο, με ωραία αρώματα και ταιριαστές αντιθέσεις (π. χ. των γλυκών φρούτων με το lime), μας ικανοποίησε.
- σαλάτα καρπούζι αρωματισμένη με chili που συνοδευόταν από πράσινη σαλάτα, με κατσικίσιο τυρί, κουμκουάτ, κινέζικα μπαχαρικά και έναν αφρό από σαγκουίνι (15,00 €). Εδώ οι εντυπώσεις δεν ήταν οι καλύτερες, καθώς θεωρώ ότι ο τρόπος παρουσίασης του πιάτου χαλούσε όλο το αποτέλεσμα. Το καρπούζι υπερβολικό σε ποσότητα αναλογικά και κομμένο σε πολύ μεγάλα κομμάτια δεν είχε πάρει τη γεύση και τα αρώματα που θα περίμεναμε. Τα δε υπόλοιπα υλικά, όσο ενδιαφέροντα ακούγονταν, τόσο χάθηκαν στο σύνολο. Θα προτιμούσα σαφώς μικρότερα κομμάτια καρπουζιού ανακατεμμένα με τη σαλάτα και τα υπόλοιπα υλικά, που θα έδιναν ένα πιο γευστικό σύνολο.
- από κυρίως εγώ επέλεξα λαυράκι, τυλιγμένο σε μπανανόφυλλο, με πουρέ πατάτας με lime, κινόα και τσιπς μπανάνας (26,00 €) και η γυναίκα μου πάπια τηγανητή που συνοδευόταν από ρύζι (22,00 €). Το δικό μου πιάτο πολύ νόστιμο με ωραία αρώματα, κυρίως από το lime, με ικανοποίησε, ενώ και τα συνοδευτικά του ήταν γευστικότατα. Η πάπια νόστιμη επίσης, ενδεχομένως θα μπορούσε να είναι περισσότερο τραγανή εξωτερικά.
- από τις επιλογές σε γλυκά, επιλέξαμε ένα κέικ σοκολάτας με παγωτό εσπρέσσο (12,00 €), το οποίο σερβιρίστηκε με έναν πολύ όμορφο τρόπο και ήταν αρκετά νόστιμο, χωρίς ωστόσο κάτι αξιομνημόνευτο.
- από ποτά επιλέξαμε 1 μπουκάλι λευκό κρασί vino esmeralda (στην αρκετά τσιμπημένη τιμή των 31,00 €) ενώ προσφέρθηκε και εμφιαλωμένο νερό (3,50 €). Πολύ αρωματικό και δροσερό το κρασί, αν και είχαμε κάποιες δυσκολίες, όπως προανέφερα, συνόδευσε ταιριαστά τα πιάτα μας. Απλώς η τιμή του είναι πολύ υψηλή, δεδομένου ότι στις κάβες δεν θα το βρει κανείς πάνω από 9 €.
Η συνολική γευστική εμπειρία δεν μας ενθουσίασε, καθώς με εξαίρεση το πρώτο ορεκτικό που ξεχώρισε, τα κυρίως πιάτα και το γλυκό ήταν νόστιμα χωρίς τις εξάρσεις όμως που θα περίμενε κάποιος
Για τα παραπάνω λοιπόν, ο λογαριασμός ήρθε στα 123,5 € και νομίζω ότι το FUGA δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας. Όσο και αν ο χώρος είναι πραγματικά πανέμορφος, η εξυπηρέτηση είχε αρκετά προβλήματα, οι τιμές ήταν ανεβασμένες, ενώ και στο τομέα των γεύσεων δεν είχαμε το αποτέλεσμα που ενδεχομένως να με έκανε να ξεχάσω τις λοιπές «ατέλειες».

Δύσκολο να ξαναπάω, ενδεχομένως μόνο στο bar να έδινα μια ευκαιρία για ποτό...

04 Οκτ 2018

Αρκετές οι εκκρεμότητες από εξόδους που έγιναν κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, οπότε αναγκαστικά κάποιες κριτικές μου θα είναι κάπως ετεροχρονισμένες. Αλλά ας ξεκινήσουμε σιγά – σιγά.

Επίσκεψη στο ΜΥΛΟΛΙΘΟ κατά τη διάρκεια του Ιουλίου. Βρίσκεται σε ένα πολύ όμορφο χώρο επί της οδού Πανόρμου, σε χώρο που για χρόνια κατά το παρελθόν στεγαζόταν το Blues. Για το Blues, ένα μπαρ που είχα την τύχη 2-3 φορές να επισκεφθώ, μας είχε γράψει ο φίλος Τρώγων σε μια από τις τελευταίες (δυστυχώς) κριτικές του για το ΜΥΛΟΛΙΘΟ, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι. Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο χώρος, παρά το γεγονός ότι άλλαξε σε κάτι τελείως διαφορετικό, εξακολουθεί να είναι πολύ ιδιαίτερος και προσεγμένος.

Στην είσοδο λοιπόν υπάρχουν μερικά τραπέζια, σε έναν όμορφο κήπο, αρκετά άνετα και με απόσταση μεταξύ τους. Ανεβαίνοντας τις σκάλες, θα συναντήσεις τον εσωτερικό χώρο (εκτός λειτουργίας κατά το καλοκαίρι, θα ήθελα σίγουρα κάποια στιγμή να τον επισκεφθώ το χειμώνα), για να φθάσεις στην ταράτσα που ήταν ο τελικός προορισμός μας. Δροσερή ταράτσα, σε μια πυκνοκατοικημένη περιοχή της Αθήνας, μας προδιέθεσε θετικά. Διάφορα φυτά και διακοσμητικά ομόρφαιναν το χώρο, τα τραπέζια κάπως στριμωγμένα, χωρίς ωστόσο να ενοχλεί το γεγονός. Στον τοίχο διπλανής πολυκατοικίας, ο προτζέκτορας πρόβαλλε ποδοσφαιρικό αγώνα (βρισκόμασταν σε περίοδο μουντιάλ βλέπετε), χωρίς ήχο. Όταν ο αγώνας τελείωσε, άρχισε η προβολή παλιάς ασπρόμαυρης ελληνικής ταινίας. Δεν ξέρω, εάν είναι κάτι που συνηθίζεται, σίγουρα πάντως δεν πιστεύω ότι προσέφερε κάτι στην όλη ατμόσφαιρα η συγκεκριμένη έμπνευση.

Η εξυπηρέτηση τυπική και ευγενική, χωρίς ωστόσο να σε «σκλαβώνει». Αν δεν με απατάει και η μνήμη μου, κεραστήκαμε και γλυκάκι στο τέλος και γενικά όλα κίνησαν φυσιολογικά.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, νομίζω κινείται περισσότερο στη λογική του να παραγγείλεις πιάτα στο κέντρο. Προς διευκόλυνσή σας είναι διαθέσιμος ηλεκτρονικά στο site του εστιατορίου. Εμείς 3 άτομα κάναμε την παρακάτω αρκετά λιτή, για τα δεδομένα μας, παραγγελία:
- για αρχή ήρθε εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να ερωτηθούμε και ψωμί με ένα συνοδευτικό ντιπ (0,80 € ανά άτομο)
- ντάκος κρητικός με μους τυριών (6,80 €), αρκετά συμπαθητικός σε γενικές γραμμές, ήπιο το τυρί και νόστιμη η ντομάτα. Ενδεχομένως είχε περισσότερη υγρασία από το επιθυμητό.
- φέτα με μέλι και σουσάμι (4,70 €), κλασικό πιάτο που συναντάς παντού, σε κάθε περίπτωση ήταν νόστιμο,
- χοιρινά φιλετάκια με κρασί, κάππαρη, σκόρδο και πουρέ πατάτας (9,80 €). Θεωρώ το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Τρυφερά τα φιλετάκια χωρίς δυσάρεστες οσμές, βουτηγμένα σε μια πολύ γευστική και ελαφριά σάλτσα. Πιάτο που προτείνεται...

- μπιφτεκάκια μυλόλιθος (9,50 €). Επίσης πολύ νόστιμο πιάτο. Καλοψημένα τα μπιφτέκια, χωρίς ωστόσο να έχουν στεγνώσει, με ωραία μπαχαρικά, σίγουρα δεν είναι τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, βρίσκονται ωστόσο άνετα πάνω από τον μέσο όρο. Συνοδεύονταν από νόστιμες τηγανιτές πατάτες και ρύζι με λαχανικά.

- μοσχάρι χουνκιάρ μπεγιεντί (9,80 €). Γενικά δεν είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα, ειδικά για καλοκαίρι, αλλά έκανα τη χάρη στην παρέα. Για να μην είμαι άδικος πάντως ήταν νόστιμο, καλοψημένο και αρωματικό το κρέας, το ίδιο και ο πουρές μελιτζάνας.
- από ποτά παραγγείλαμε 1 λίτρο λευκό κρασί (9,20 €), καλής ποιότητας, θα το προτιμούσα μόνο λίγο πιο δροσερό.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάτι περισσότερο από 50 €, κινούμενοι ωστόσο σχετικά συντηρητικά. Οι τιμές είναι λογικές, με περιθώριο ωστόσο βελτίωσης.

Σε γενικές γραμμές μείναμε ικανοποιημένοι από την επίσκεψη στο ΜΥΛΟΛΙΘΟ. Χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό, θεωρώ ότι δεν πρόκειται να απογοητεύει κάποιον.

Ευτυχώς μάλιστα δείχνει ότι ήδη έχει την πελατεία του, καθώς Παρασκευή βράδυ που πήγαμε εμείς (και σχετικά νωρίς μάλιστα κατά τις 9) βρήκαμε το τελευταίο διαθέσιμο τραπέζι. Οπότε, με μια κράτηση πιο πριν, να πάτε και εσείς...