ALEX80

Μέλος από: Απρ 2012

07 Μαι 2018

Μέσα Απριλίου, έψαχνα ένα μέρος για μια ξεχωριστή έξοδο με τη γυναίκα μου. Για το SIMUL είχα διαβάσει κάποια αφιερώματα στο διαδίκτυο και μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον. Το δείγμα κριτικών στο site σχετικά περιορισμένο, με θετικές ωστόσο κατά βάση κριτικές, οπότε η απόφαση πάρθηκε.

Πέμπτη βράδυ λοιπόν 2 άτομα φθάσαμε στο SIMUL, το οποίο βρίσκεται σε ένα ήσυχο δρόμο μεταξύ Ευαγγελισμού και Μεγάρου Μουσικής. Είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση, η οποία ωστόσο δεν ήταν αναγκαία καθώς το εστιατόριο είχε δυστυχώς μόλις μια παρέα, παρόλα αυτά από την πρώτη στιγμή ο χώρος/ατμόσφαιρα μας κέρδισε και δεν μετανιώσαμε για την επιλογή μας.

Φθάνοντας συναντάς την αυλή με λίγα μαρμάρινα τραπέζια και αρκετό πράσινο. Η βραδιά ήταν σχετικά ψυχρή οπότε δεν την προτιμήσαμε και κατευθυνθήκαμε στον εσωτερικό χώρο που, εάν και δεν είχε κάτι ξεχωριστό μας άρεσε πολύ. Ωραίος φωτισμός, λιτή διακόσμηση, άνετα τραπέζια και ωραία μουσική, ο χώρος γενικά σου έβγαζε μια ζεστασιά. Τον μέσα μικρότερο χώρο που αναφέρεται από κάποιους χρήστες δεν τον είδαμε.
Το service επίσης υποδειγματικό. Όλα τα πιάτα σερβιρίστηκαν σε σωστούς χρόνους και με πλήρη περιγραφή για το τι περιείχε το καθένα από αυτά, γενικά δεν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό να αναφέρω. Στο τέλος κεραστήκαμε και δύο πολύ νόστιμα λικέρ.

O κατάλογος πολύ μικρός, με έμφαση σε εποχιακά υλικά, για το λόγο αυτό αλλάζει συχνά. 4-5 κρύα πιάτα (με τιμές από 10 έως 15 €), αλλά τόσα ζεστά ορεκτικά (με τιμές από 12 έως 15 €), 4 κυρίως (με τιμές από 15 έως 22 €), επιπλέον κάποιες επιλογές σε μοσχάρι και φρέσκο ψάρι (με τιμές που δεν είναι σταθερές) και τέλος 3 γλυκά (9 με 10 €). Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,00 €) και ένα καλαθάκι με ψωμάκι τεσσάρων ειδών, πολύ νόστιμα και σε επαρκή ποσότητα, τα οποία συνοδεύονταν από σταμνοτύρι με άρωμα μαστίχας (2,00 € ανά άτομο).
- Στη συνέχεια, ήρθε η σαλάτα με διαφόρων χρωμάτων ντομάτες, σταμνοτύρι, σορμπέ αγγούρι, διάφορα τουρσιά και λίγη φράουλα (12 €). Ιδιαίτερες γεύσεις, τελείως διαφορετικές μεταξύ τους (δροσερή η ντομάτα και ιδίως το αγγούρι, γλυκιά η φράουλα, με σαφώς πιο έντονη και αλμυρή γεύση τα τουρσιά) ωστόσο, ταίριαζαν ιδανικά μεταξύ τους.
- Μανιτάρια shitake με καπνιστή κρέμα πατάτας και αυγό τους 72 C (12 €). Εξαιρετικό πιάτο, πάρα πολύ νόστιμο, με την κρέμα να κερδίζει σαφώς τις εντυπώσεις, αφού πρώτα ανακατευτεί με το αυγό. Προτείνεται...
- Από κυρίως εγώ επέλεξα κόκορα κρασάτο με τραχανά και αρσενικό Νάξου (17 €), πολύ νόστιμο πιάτο, με το κρέας πολύ μαλακό και γευστικό, ενώ και ο τραχανάς ήταν πολύ αρωματικός και συνόδευε ιδανικά το πιάτο. Η γυναίκα μου παρήγγειλε καρέ μαύρου χοίρου, με αγκινάρες Ιερουσαλήμ και μία σάλτσα με άρωμα εσπρέσσο (20 €). Και εδώ άριστες οι εντυπώσεις, θεωρώ μάλιστα ότι αυτό το πιάτο μου άρεσε ελαφρώς περισσότερο από το δικό μου. Πολύ νόστιμο το κρέας, ζουμερό με τη σάλτσα να του δίνει μια πολύ έντονη αλλά ιδιαίτερη γεύση, ενώ και οι αγκινάρες, μαγειρεμένες με δύο τρόπους (σε πουρέ και κομμάτια) ήταν νόστιμες.
- Στο τέλος ήρθε και η ώρα του γλυκού και καταλήξαμε στο semifreddo λευκής σοκολάτας με prosecco και μούρα (10 €). Νόστιμο γλυκό, αλλά υστερούσε συγκριτικά με τα πιάτα που είχαν προηγηθεί, καθώς δεν υπήρχε κάποια γεύση που να ξεχωρίζει.
- Από ποτά επιλέξαμε ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί merlot-cabernet sauvignon από το οινοποιείο Γκιρλέμη στο Δομοκό (23 €). Δεν το είχα ξαναδοκιμάσει το συγκεκριμένο κρασί, αλλά μας άρεσε πάρα πολύ. Να αναφέρω επίσης, ότι η λίστα κρασιών ήταν αρκετά μικρή, περιείχε ωστόσο και οικονομικές επιλογές.

Για τα παραπάνω, δηλαδή κουβέρ-νερό, 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, 2 κυρίως, 1 γλυκό και 1 μπουκάλι κρασί ο τελικός λογαριασμός ήταν στα 100 € ακριβώς, τιμή σίγουρα αρκετά ψηλή, ανταποκρινόταν ωστόσο σε μεγάλο βαθμό στο τελικό αποτέλεσμα.

Κλείνοντας, όπως θα καταλάβατε, πιστεύω, και από τα επιμέρους σχόλια για τα πιάτα που δοκιμάσαμε, αλλά και για τις υπόλοιπες κατηγορίες, φύγαμε με άριστες εντυπώσεις από το SIMUL. Ξεχωριστές γεύσεις σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον και με άριστη εξυπηρέτηση, οπότε, παρά το αναμενόμενο υψηλό κόστος, αποτελεί μια εμπειρία που μπορείς να την απολαύσεις, έστω όχι και τόσο συχνά. Προτείνεται ανεπιφύλακτα...

05 Μαι 2018

Δευτέρα αργά το απογευματάκι, βρεθήκαμε με τη γυναίκα μου στο Χαλάνδρι. Αφού τελειώσαμε τη δουλειά μας, κατευθυνθήκαμε προς το Mr. Pug’ Canteen, τo οποία είχα βάλει στο μάτι (εδώ και αρκετό καιρό μετά την κριτική του vaggg) για να δοκιμάσω τα bao buns του. Δυστυχώς όμως ήταν κλειστό, λόγω Δευτέρας, οπότε έπρεπε να σκεφθούμε κάτι άλλο.
Μετά από μια σύντομη βόλτα, διαπιστώσαμε ότι τα περισσότερα μαγαζιά ήταν κλειστά ή είχαν λίγο κόσμο (και λόγω Δευτέρας), οπότε περνώντας έξω από το ΜΑΥΡΟ ΧΟΙΡΟ που ήταν μισογεμάτος, είπαμε να τον δοκιμάσουμε. Προηγήθηκε σύντομη αναζήτηση στο ask4food, οι κριτικές μάλιστα ήταν σχετικά ενθαρρυντικές, διαπιστώσαμε μάλιστα ότι το e-table προσέφερε ηλεκτρονική κράτηση με 20% έκπτωση, οπότε έγινε η κράτηση και μετά από 5 λεπτά είχαμε καθίσει και τακτοποιηθεί στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου.

Ο ΜΑΥΡΟΣ ΧΟΙΡΟΣ βρίσκεται στην πλατεία Ελευθεριωτών, στο κέντρο του Χαλανδρίου, οπότε το παρκάρισμα είναι πονεμένη ιστορία. Εμείς, μετά από αρκετούς γύρους καταλήξαμε σε υπαίθριο πάρκινγκ. Ο χώρος με ένα στυλ που το έχεις συναντήσει συχνά, ψηλοτάβανος, με άνετα τραπέζια (σε μαυρόασπρες αποχρώσεις), άμεση οπτική πρόσβαση στην πλατεία μέσω των μεγάλων τζαμαριών, δεν έκρυβε δυσάρεστες εκπλήξεις. Στα θετικά οι πεντακάθαρες τουαλέτες αλλά και η απαγόρευση του καπνίσματος εντός (σε αντίθεση με άλλες κριτικές που βλέπω παλιότερα).
Η εξυπηρέτηση φιλική και ευγενική, με χαμόγελο από την αρχή έως το τέλος και με προθυμία να μας εξηγήσουν τις επιλογές και τα πιάτα ημέρας. Μοναδικά αρνητικά σημεία, το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε αμέσως και ότι έλειπε ένα κερασματάκι, είτε στην αρχή είτε στο τέλος.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές και προτάσεις που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή εμφιαλωμένο νερό (1,50 €), όπως προανέφερα και φρυγανισμένο ψωμί χωρίς κάποιο συνοδευτικό (0,90 € ανά άτομο). Νόστιμο το ψωμάκι, αλλά αρκετά «τσιγκούνικη» ποσότητα, μόλις 3 λεπτές φέτες. Τα παράπονα ωστόσο σταματούν εδώ, γιατί στα υπόλοιπα πιάτα όλα κύλησαν μια χαρά.
- σαλάτα ρόκα-σπανάκι (7,90 €) με ψητό μανούρι, κουκουνάρι, cranberries, ντοματάκια και vinegrette βαλσάμικου, νόστιμη και δροσερή, μας ικανοποίησε. Για 2 άτομα η ποσότητα ήταν υπεραρκετή.
- μαύρο τζατζίκι με μαύρο σκόρδο (4,30 €), επίσης νοστιμότατο, αν και αρκετά ήπιο σε γεύση, συνόδευσε άριστα τους κολοκυθοκεφτέδες που ακολούθησαν.
- κολοκυθοκεφτέδες λοιπόν (4,90 €). 4 ικανοποιητικού μεγέθους τεμάχια, με ωραία αρωματικά και μπαχαρικά και σωστά τηγανισμένοι χωρίς περιττά λάδια. Το συνοδευτικό γιαουρτάκι ήταν σε αρκετά ρευστή μορφή και κάπως αδιάφορο γευστικά, υπήρχε ωστόσο το τζατζίκι όπως προανέφερα.
- λουκάνικα μαύρου χοίρου (9,50 €) πιάτο εκτός καταλόγου. Πολύ ωραία λουκάνικα με ιδιαίτερη γεύση, αλλά και αρκετά τσιμπημένη τιμή, καθώς στην ουσία ήταν 4 μικρά κομμάτια.
- ταλιάτα μοσχαρίσια (13,90 €), πολύ ωραία ψημένη, μας άρεσε. Συνοδευόταν από κάτι σαν πουρέ πατάτας, ντομάτα και ρόκα.
- από ποτά πήραμε μισό λίτρο κόκκινο κρασί (4,80 €) που μας ικανοποίησε.
Από τις γεύσεις μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι, καθώς όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα και προσεγμένα, ειλικρινά δεν βρήκα κάτι αρνητικό να τους προσάψω. Ίσως ένα «3.5» στη γεύση θα ήταν δικαιότερο, θα του χαρίσω ωστόσο τη μισή μονάδα γιατί με εξέπληξε ευχάριστα.
Ως προς τις τιμές, ωστόσο, υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, καθώς το κόστος για τα παραπάνω πιάτα ήταν 48,60 € (δεν λαμβάνω υπόψη ότι εμείς πληρώσαμε 39 €, λόγω έκπτωσης 20% για την ηλεκτρονική κράτηση).

Το τελικό συμπέρασμα πάντως ήταν θετικό και σίγουρα κάποια στιγμή θα ήθελα να ξαναεπισκεφθώ τον ΜΑΥΡΟ ΧΟΙΡΟ.

03 Μαι 2018

Το Ραέτι είναι ένα ταβερνάκι με κρητική κουζίνα και αρκετά μαγειρευτά πιάτα που βρίσκεται στην περιοχή των Αμπελοκήπων, σε ένα στενάκι πολύ κοντά στην Πανόρμου. Το είχα επισκεφθεί πριν αρκετά χρόνια, με θετικές κατά βάση εντυπώσεις, από όσο θυμάμαι. Ένας φίλος το επισκέπτεται συχνά, μιας και μένει κοντά, οπότε είχαμε καιρό να τα πούμε και κανονίσαμε έξοδο στο Ραέτι, μαζί με έναν τρίτο φίλο, Παρασκευή απογευματάκι προς βραδάκι.
Βρίσκεται στους Αμπελοκήπους οπότε μάλλον προτιμήστε το μετρό, εγώ βέβαια βρήκα θέση παρκαρίσματος σχεδόν απέξω, αλλά μάλλον θα ήμουν τυχερός. Ο χώρος μικρός, μου φάνηκε κάπως πιο περιποιημένος σε σχέση με την παλαιότερη επίσκεψή μου. Μπαίνοντας αντικρίζεις τη βιτρίνα με τα πιάτα ημέρας, ενώ στον υπόλοιπο χώρο υπάρχουν καμιά δεκαριά τραπέζια, σχετικά άνετα αναλογικά με το μέγεθος του χώρου. Διάφορα διακοσμητικά με αναφορές στη Μεγαλόνησο, μουσική κρητική αλλά σε σωστή ένταση, γενικά ο χώρος είναι καθαρός και δε θα σε απογοητεύσει.

Η εξυπηρέτηση από τον νεαρό επίσης πολύ καλή. Ευγενικός, χαμογελαστός και με διάθεση να μας αναφέρει όλες τις επιλογές σε μαγειρευτά. Στο τέλος μας έφερε και για κέρασμα μια πολύ νόστιμη πίτα με μυζήθρα και μέλι.

Ο κατάλογος πλούσιος με πολλές επιλογές σε ορεκτικά, σαλάτες, της ώρας αλλά και αρκετά μαγειρευτά, όπως προανέφερα. Εμείς 3 άτομα παραγγείλαμε:
- πράσινη σαλάτα, με μαρούλι, ρόκα, ντομάτες, ελιές, ρόδι και τριμμένο τυρί, νόστιμη σχετικά αλλά κάπως στεγνή.
- μαραθόπιτα, κλασική γεύση που έχεις δοκιμάσει και αλλού..
- γραβιέρα κρητική, πολύ νόστιμη.

- από κυρίως εγώ παρήγγειλα μπιφτέκια φούρνου με πατάτες και οι λοιποί δύο της παρέας γεμιστά και σουτζουκάκια. Το δικό μου πιάτο δεν με ικανοποίησε, καθώς το μπιφτέκι ήταν νόστιμο και τραγανό εξωτερικά, αλλά από την κάτω πλευρά του και εσωτερικά είχε «ποτίσει» από το ζωμό στον οποίο βρισκόταν μετά την παρασκευή του, με αποτέλεσμα να έχει μια αρκετά βαριά γεύση. Δοκίμασα και τα υπόλοιπα πιάτα και μόνο με τα σουτζουκάκια μπορώ να πω ότι έμεινα περισσότερο ευχαριστημένος γευστικά. Με ωραία αρώματα και μπαχαρικά, βουτηγμένα σε μια ελαφριά σάλτσα ντομάτας, εάν είχαν και λίγο λιγότερο αλάτι θα ήταν επιλογή που θα την πρότεινα χωρίς αμφιβολία. Τα γεμιστά ήταν αρκετά νόστιμα και αρωματικά αλλά με αρκετό λάδι, ιδίως για τις προτιμήσεις μου. Να αναφέρω ωστόσο τις πολύ νόστιμες, τραγανές και φρεσκοκομμένες πατάτες που συνόδευαν τα κρεατικά (υπάρχει και η επιλογή σε ρύζι ή μακαρόνια)

- από ποτά ήπιαμε αρκετό κόκκινο κρασί (3 ή 4 μισόλιτρα), στο μέσο όρο αλλά χωρίς δυσάρεστες παρανέργειες.

Η συνολική εμπειρία δεν με ενθουσίασε, καθώς τα μαγειρευτά που είναι και ο βασικός λόγος να επισκεφθείς το Ραέτι είχαν τα θεματάκια τους. Ενδεχομένως να έφταιγε η δική μου επιλογή, το πιάτο ωστόσο με τα μπιφτέκια φούρνου με απογοήτευσε, οπότε η βαθμολογία μου στη γεύση δεν μπορεί να είναι παραπάνω από «2». Αν είχα επιλέξει τα σουτζουκάκια, σίγουρα η βαθμολογία θα ήταν υψηλότερη, αλλά και πάλι πιστεύω ότι αντίστοιχα μαγειρευτά φαγητά υπάρχουν σε πολλά μέρη στην πρωτεύουσα.

Ανακεφαλαιώνοντας, παρά τις όχι τόσο θετικές εντυπώσεις, δεν θα σας αποθάρρυνα να επισκεφθείτε το Ραέτι. Οι μερίδες είναι πλούσιες και χορταστικές, οι τιμές αρκετά οικονομικές, καθώς με πολύ φαγητό και ποτό, δεν πρόκειται να πληρώσεις πάνω από 15 € το άτομο (τόσα δώσαμε εξάλλου και εμείς με μεγάλη κατανάλωση τόσο στο φαγητό όσο και στο ποτό), οπότε εάν μένετε κοντά, γιατί όχι... Εμένα πάντως πιο πιθανόν είναι να με πετύχετε στον γειτονικό Νικηφόρο που εάν και ελαφρώς πιο τσιμπημένος σε τιμές, τα πιάτα και τα μαγειρευτά του ποτέ δεν με έχουν απογοητεύσει.

30 Απρ 2018

Το Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή (ΖΠ) είναι σημείο αναφοράς για το ask4food, με έντονα παρουσία εδώ και πολλά χρόνια και εξαιρετικές, ως επί το πλείστον, κριτικές. Προσωπικά ωστόσο δεν είχε τύχει να το επισκεφθώ.
Παρασκευή βράδυ λοιπόν, προς τα τέλη Μαρτίου, επισκεφθήκαμε το ΖΠ, μετά από τηλεφωνική κράτηση, απολύτως απαραίτητη. Η γειτονιά στα Καμίνια που βρίσκεται το ταβερνάκι είναι όντως βγαλμένη από άλλη εποχή, με χαμηλά σπίτια, ιδιαίτερο φωτισμό, στενά δρομάκια, σου δημιουργείται μια νοσταλγική διάθεση. Μέσα σε αυτό το κλίμα και με αυτή τη διάθεση, ο χώρος του ΖΠ δεν με απογοήτευσε, καθώς κάτι τέτοιο περίμενες να αντικρίσεις. Μικρός χώρος, με ωραία και χαλαρή ωστόσο ατμόσφαιρα, λόγω μουσικής και διακόσμησης. Το επιτρεπόμενο τσιγάρο δεν με ενόχλησε, καθώς οι καπνιστές στο χώρο ευτυχώς ήταν μειοψηφία. Ιδιαίτερα επίσης δεν με ενόχλησε η αναπόφευκτη μυρωδιά που είχαν τα ρούχα μας στην επιστροφή. Το μοναδικό σημείο ωστόσο που με χάλασε ήταν η θέση του τραπεζιού μας, το οποίο κυριολεκτικά βρισκόταν μες τη μέση και κάθε φορά αγωνιούσες για το πώς θα καταφέρει ο σερβιτόρος να περάσει από δίπλα, χωρίς να κινδυνεύσουν τα φαγητά-ποτά. Τέλος πάντων λεπτομέρειες, μετά από λίγο χαλαρώνεις και απολαμβάνεις την έξοδό σου.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα από το νεαρό που μας εξυπηρέτησε. Μας εξήγησε τα πιάτα, ανανέωσε την κανάτα πολλές φορές, μας κέρασε και γλυκάκι στο τέλος. Σε κάποιους ενδεχομένως το στυλ φανεί υπερβολικά φιλικό, εμένα δεν με ενόχλησε, άριστα λοιπόν στην εξυπηρέτηση.

Ο κατάλογος μικρός με πιάτα που έχουν επαινεθεί κατά καιρούς στο site, είχαμε ήδη προαποφασίσει τι θα παραγγέλναμε.
Εμείς, 2 άτομα πήραμε:
- για αρχή ήρθε ψημένο ψωμί με λαδορίγανη, χωρίς χρέωση και νερό σε κανάτα.
- μους παντζάρι (4,90 €) με ψιλοκομμένο παντζάρι, ξινόμηλο, σταφίδα, καρύδι και σκόρδο (έτσι τουλάχιστον περιγράφεται η μους στον ηλεκτρονικό κατάλογο, καθώς στα υλικά σταφίδα δεν διέκρινα). Νόστιμη, ίσως να την προτιμούσα σε πιο χαμηλή θερμοκρασία. Η ποσότητα επίσης αρκετά μικρή. Αν η παρέα ήταν μεγαλύτερη των 2 ατόμων, θα χρειαζόταν σίγουρα και δεύτερη μερίδα.
- πατάτες baby στη γάστρα, μελωμένες και μαγειρεμένες σε ζωμό κρεάτων (6,00 €). Πολύ νόστιμες οι πατάτες, τέλεια μελωμένες όντως, το αλάτι θα μπορούσε να είναι και κάπως λιγότερο. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ήταν το νοστιμότερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε
- ασλάν (9,00 €), δηλαδή πίτες, με κίτρινα τυριά, καραμανλίδικο παστουρμά, ντομάτα, πιπεριά και αβγό τηγανιτό. Νόστιμο επίσης πιάτο, που το έχεις ξαναδοκιμάσει σε παρόμοιες εκδοχές, ίσως θα προτιμούσα λίγα περισσότερα υλικά, καθώς η πίτα ξεχώριζε.
- μπρόκολο ογκρατέν στο φούρνο με διάφορα τυριά (7,50 €). Το μπρόκολο μου αρέσει πολύ σαν υλικό, αλλά πέρα από σαλάτα δεν το έχω δοκιμάσει διαφορετικά. Εδώ το πιάτο ήταν νόστιμο, βρήκα ωστόσο την ποσότητα του τυριού υπερβολική.
- λιβανέζικο (8,50 €), δηλαδή, αραβικές πίτες γεμιστές με μοσχαρίσιο κιμά, πιπεριές, ντομάτα, μαϊντανό, κρεμμύδι και γιαούρτι. Νόστιμο πιάτο, καλής ποιότητας ο κιμάς, αρκετά ήπια ωστόσο η γεύση του, καθώς περίμενα κάτι ελαφρώς πιο πικάντικο.
- Από ποτά επιλέξαμε χύμα λευκό ροδίτη (3,20 € τα 500 ml). Στην πορεία παραγγείλαμε ακόμη ένα μισόλιτρο.
- στο τέλος μας κέρασαν, όπως προανέφερα, μία νόστιμη κρέμα με κομμάτια φράουλας, ό, τι πρέπει για το κλείσιμο

Να πω την αλήθεια, προσωπικά θα αποστασιοποιηθώ κάπως από την πλειοψηφία των κριτικών στο site, καθώς το μόνο πιάτο που πραγματικά με ενθουσίασε ήταν οι μελωμένες πατάτες. Σίγουρα και τα υπόλοιπα φαγητά ήταν νόστιμα (άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο), καλομαγειρεμένα και με ποιοτικά υλικά, συνόδευαν μια χαρά το κρασάκι σου, ωστόσο είχα προετοιμαστεί για πιο ιδιαίτερες γεύσεις.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, θεωρώ επίσης ότι οι τιμές είναι ελαφρώς πιο ανεβασμένες από το αναμενόμενο, καθώς για τα παραπάνω πιάτα και το κρασί ο λογαριασμός ήταν στα 42,30 € (αναφέρω απλώς ότι η απόδειξη που μας δόθηκε δεν περιείχε την ονομασία των πιάτων, οπότε οι τιμές ενδέχεται να μην είναι σωστά αντιστοιχισμένες).

Τέλος πάντων, ελπίζω να μη σας μπέρδεψα, στο Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή περάσαμε πολύ ωραία, σε ένα αυθεντικό περιβάλλον με φιλική εξυπηρέτηση, απολαμβάνοντας νόστιμα πιάτα. Έστω και αν οι προσδοκίες μας δεν εκπληρώθηκαν πλήρως, όλα όσα προανέφερα αποτελούν λόγους να επισκεφθείτε τη ΖΠ. Να πάτε...

26 Απρ 2018

Το SUMSUM είναι ένα φαλαφελάδικο στην περιοχή των Εξαρχείων-Κολωνακίου και συγκεκριμένα γωνία Ασκληπιού και Σόλωνος. Μετά από μια όμορφη πρωινή σαββατιάτικη βόλτα στην περιοχή είπαμε να ξαποστάσουμε για τσιμπολόγημα.

Ο χώρος απλός και αναμενόμενος για street food, μια βιτρίνα με όλα τα υλικά, στον πινάκα από πάνω γραμμένο το μενού με αρκετές επιλογές, ενώ 3-4 τραπεζάκια με σκαμπό εξωτερικά είναι ιδανικά για να καθίσεις. Μοναδικό αρνητικό σημείο ήταν τα τραπεζάκια που δεν έλαμπαν από καθαριότητα καθώς είχαν υπολείμματα από τα φαγητά προηγούμενων πελατών, για αυτό και η σχετικά χαμηλή βαθμολογία μου στο χώρο.

Η εξυπηρέτηση από την μεριά της χωρίς προβλήματα, δώσαμε την παραγγελία μας και μετά από λίγο ήρθαν τα φαλάφελ στα δισκάκια τους. Λίγο περισσότερο χαμόγελο δεν θα έβλαπτε βέβαια κανέναν, λεπτομέρειες ωστόσο.

Επιλογές υπάρχουν αρκετές: σαλάτες, μερίδες, ορεκτικά, τυλιχτά σε αραβική πίτα. Πολλά από τα τυλιχτά είχαν και κρέας με ονομασίες που κάποιες ήταν γνωστές και κάποιες όχι (π. χ. λαχματζούν, κεμπέ, σις ταούκ), εμάς ωστόσο μας περίμενε και βραδινή έξοδος για φαγητό οπότε πήραμε από μία τυλιχτή πίτα με φαλάφελ.

Η γενική εντύπωση θετική, νόστιμοι και τραγανοί οι ρεβυθοκεφτέδες, ωραία και τα συνοδευτικά υλικά (χούμους, μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, δυόσμος, μαϊντανός και σάλτσα από ταχίνι).

Μοναδική ενδεχομένως παραφωνία η υπερβολική ποσότητα μαϊντανού, εμένα δεν με ενόχλησε απλώς λάβετε το υπόψη σας ότι υπάρχει στην πίτα σε μεγάλη ποσότητα.
Το κόστος της πίτας με φαλάφελ στα 3 €, τιμή σίγουρα όχι φθηνή, κυμαίνεται ωστόσο σε φυσιολογικά πλαίσια.

Συμπέρασμα, ασφαλής επιλογή για γρήγορο τσιμπολόγημα στην περιοχή.

21 Απρ 2018

Λίγο πριν τις γιορτές του Πάσχα, κατεβήκαμε 3 άτομα απογευματάκι καθημερινής για βόλτα στο Μικρολίμανο, εκμεταλλευόμενοι και τον πολύ καλό και ζεστό καιρό που είχε εκείνη την ημέρα. Προορισμός για φαγητό δεν υπήρχε συγκεκριμένος, θα κάναμε τη βόλτα μας και όπου μας άρεσε θα καθόμασταν. Αρκετά μαγαζιά είχαν κόσμο, δεδομένης μάλιστα και της ώρας, σίγουρα θετική εικόνα. Η παρέα μου έριξε την πρόταση για το ΒΑΡΟΥΛΚΟ του γνωστού σεφ Λευτέρη Λαζάρου. Αν και τα εστιατόρια τηλεοπτικών σεφ δεν είναι τα αγαπημένα μου και η αλήθεια είναι ότι δεν τα πολυπροτιμώ, δεν έφερα αντίρρηση στην επιθυμία των υπόλοιπων. Εξάλλου, δεν είχα και εναλλακτική πρόταση, καθώς στο Βόσπορο που πηγαίναμε συχνά παλιότερα δεν θέλαμε να πάμε, ενώ και η παλαιότερη επίσκεψη μου στο Θέα Θάλασσα, για το οποίο υπάρχουν αρκετά καλές κριτικές στο site, δεν με είχε αφήσει ιδιαίτερα ευχαριστημένο.

Για πάρκινγκ, εμείς θέλοντας να περπατήσουμε, είχαμε αφήσει το αυτοκίνητο στην αρχή του Μικρολίμανου. Σε διαφορετική περίπτωση, η μοναδική επιλογή σας θα είναι μάλλον ο επί πληρωμή χώρος στάθμευσης, που βρίσκεται λίγα μέτρα μετά το Βαρούλκο.
Το εστιατόριο, λοιπόν, είχε κόσμο αλλά υπήρχαν αρκετά ελεύθερα τραπέζια, οπότε τακτοποιηθήκαμε σε ένα αρκετά προνομιούχο εξωτερικό τραπέζι δίπλα στη θάλασσα. Ο χώρος έχει περιγραφεί ιδανικά από την PP_TINA, δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα μαζί της. Διακριτικά πολυτελής, χωρίς περιττά στοιχεία, όμορφη και λιτή διακόσμηση, ενδεχομένως, ωστόσο, κάπως ψυχρός. Σε κάθε περίπτωση, η τοποθεσία του εστιατορίου είναι από μόνη της σημαντικό πλεονέκτημα, οπότε, δεδομένου και του τραπεζιού στο οποίο καθίσαμε, απολαύσαμε την παραμονή μας στο χώρο.

Ως προς το service, δεν έχω κάποιο παράπονο, όλο το προσωπικό ήταν ευγενέστατο, από την αρχή έως το τέλος. Το τραπέζι που καθίσαμε, όπως προανέφερα, ήταν ιδανικό, οι ρυθμοί των πιάτων σωστοί και όλα, γενικά, κύλησαν όπως θα ανέμενες σε ένα εστιατόριο αυτού του ύφους. Θετικότατη εντύπωση μου έκαναν και οι σερβιτόροι που είχαν διάθεση να μας εξηγήσουν λεπτομερειακά τα πιάτα που παραγγείλαμε και γενικότερα η συμπεριφορά τους ήταν αρκετά φιλική, τηρουμένων των αναλογιών, και καθόλου «στημένη», όπως ενδεχομένως να περίμενα αρχικά. Άριστα λοιπόν στο service από εμένα.

Επίσης, άριστη θα είναι και η αξιολόγησή μου, ως προς τη γεύση. Αλλά, ας πάρουμε τα πράγματα αναλυτικότερα. 3 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν ψωμάκια με νόστιμες ελιές, χωρίς ωστόσο κάτι το αξιομνημόνευτο. Η αλήθεια είναι ότι ένα πιο ιδιαίτερο καλωσόρισμα θα το περίμενα. Η χρέωση στο 1,80 € ανά άτομο.
- σαλάτα κινόα με γαρίδα, μαντζουράνα, ξύσμα lime, καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και διάφορα άλλα αρωματικά και λαχανικά (15,00 €). Πολύ νόστιμο πιάτο, ωραία σερβιρισμένο, μας ικανοποίησε απόλυτα, ενώ και η μερίδα ήταν σχετικά ικανοποιητική.
- ελληνικό σεβίτσε, με λαβράκι, ζελέ ούζου, διάφορα αρωματικά και λαχανικά, εκ των οποίων ξεχώρισα τον κόλιανδρο (13,00 €). Ελαφρώς κατώτερο πιάτο από το προηγούμενο, τουλάχιστον για εμένα, καθώς η υπόλοιπη παρέα ενθουσιάστηκε
- κριθαράκι με γαρίδα, λημνιό κρασί, μπούκοβο και παρμεζάνα (20 €) για μένα, εξαιρετικά χυλωμένο, με πολύ ωραία αρώματα, νομίζω είναι από τα πιο ωραία πιάτα αυτού του είδους που έχω ποτέ δοκιμάσει. Η ποσότητα ικανοποιητική οριακά.
- 2 μερίδες ριζότο σουπιάς (20 €) για τους υπόλοιπους της παρέας, και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις. Προσωπικά, «έκλεψα» μια μπουκιά, το πιάτο σίγουρα ήταν νόστιμο, δεν ξεχώριζε ωστόσο, όπως η δική μου επιλογή.
- στο τέλος πήραμε εκμέκ κανταΐφι, με κρέμα πορτοκάλι, φιστίκια αιγίνης και παγωτό μαστίχα (10 €), σερβιρισμένο με ιδιαίτερο τρόπο. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, περίμενα ενδεχομένως κάτι πιο ξεχωριστό, ενώ και η ποσότητά του ήταν αρκετά μικρή.
- από ποτά επιλέξαμε ένα μπουκάλι μοσχοφίλερο (26 €) και εμφιαλωμένο νερό (2,90 €), το οποίο και ήρθε απευθείας στο τραπέζι μας.
Συνολικά από τις γεύσεις μείναμε ικανοποιημένοι, καθώς ειδικά το κυρίως πιάτο αλλά και η σαλάτα ήταν για εμένα, τουλάχιστον, από τα πιο νόστιμα πιάτα που έχω ποτέ δοκιμάσει. Η σχετική απογοήτευση για το γλυκό, δεν θα στερήσει κάποιο πόντο από την τελική αξιολόγησή μου.

Το συνολικό κόστος της εξόδου μας ήταν κάτι παραπάνω από 130 €, δηλαδή περίπου 45 € το άτομο, για 3 κυρίως, 2 σαλάτες-ορεκτικά, 1 γλυκό και ένα μπουκάλι κρασί. Σίγουρα το ΒΑΡΟΥΛΚΟ δεν είναι για κάθε μέρα, σίγουρα τα πιάτα που επιλέξαμε (ιδίως στα κυρίως) ήταν από τα οικονομικότερα του καταλόγου (δεδομένου ότι κάποια επιλογή σε φρέσκο ψάρι θα ανέβαζε το ύψος του λογαριασμού) αλλά και από την άλλη ο λογαριασμός κινήθηκε σε επίπεδα που πάνω-κάτω αναμέναμε, ενώ και οι γεύσεις ήταν χωρίς αμφιβολία ιδιαίτερες. Θα ήθελα κάποια στιγμή να το ξαναεπισκεφθώ, να δοκιμάσω και άλλα πιάτα, οπότε ενδεχομένως να τα ξαναπούμε για το ΒΑΡΟΥΛΚΟ.

13 Απρ 2018

Το DOS HERMANOS ήταν εδώ και πολύ καιρό στα σχέδια μου για επίσκεψη, η Κηφισιά ωστόσο μας έπεφτε λίγο μακριά, οπότε το αφήναμε για το μέλλον. Μια καθημερινή ωστόσο (Τρίτη αν θυμάμαι καλά) πήραμε την απόφαση και φθάσαμε στη Κηφισιά για να δοκιμάσουμε και εμείς τις γεύσεις του DOS HERMANOS.

Αν και καθημερινή, υπήρχαν ήδη μερικές παρέες και κατά τη διάρκεια της βραδιάς προστέθηκαν και άλλες. Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από τους φίλους του site, δεν έχω και εγώ παρά να προσθέσω ότι είναι πολύ όμορφος, άνετος, με ταιριαστή διακόσμηση και μουσική, σε προδιαθέτει ιδανικά για την έξοδό σου.

Κανένα παράπονο επίσης δεν υπήρχε και για το service. Ευγενικό και φιλικό όλο το προσωπικό, πάντοτε παρόν όποτε το χρειαζόσουν. Ένα προβληματάκι που υπήρχε με το τραπέζι μας διορθώθηκε με προθυμία άμεσα, ενώ στο τέλος μας ρώτησαν εάν μείναμε ευχαριστημένοι και μας περίμεναν στην έξοδο με χαμόγελο για να μας ξεπροβοδίσουν.

Ο κατάλογος, χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις, περιέχει τα πιάτα που πάνω-κάτω θα περίμενες να συναντήσεις. Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να τον αναζητήσετε ηλεκτρονικά στο site του εστιατορίου.
Εμείς, 2 άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης εάν προτιμούμε εμφιαλωμένο ή βρύσης.
- μετά από λίγο, σε ένα καλαθάκι ήρθαν λίγα nachos, απλά και με σπανάκι, συνοδεία ελαφρά καυτερής σάλτσας. Νοστιμότατα και χωρίς χρέωση μάλιστα.
- μία σαλάτα μεξικάνα, δηλ. ανάμεικτη πράσινη σαλάτα με κόκκινο λάχανο, ψιλοκομμένη ντομάτα, πιπεριά, αβοκάντο και παρμεζάνα. Η σαλάτα γαρνίρεται με μοσχαρίσιο κιμά (μπορούσαμε εμείς να προσθέσουμε το γαρνίρισμα της επιλογής μας) και σερβίρεται σε τραγανή φωλιά tortilla με sour cream sauce. Πολύ νόστιμη, με φρέσκα υλικά, και σε επαρκέστατη ποσότητα (10 €).
- taquitos, δηλαδή τραγανή tortilla από αλεύρι σε σχήμα φλογέρας με γέμιση από ποικιλία τυριών, φασόλια και μοσχαρίσιο κιμά (7,00 €). Νόστιμο πιάτο επίσης το απολαύσαμε. Ενδεχομένως να μην ήταν απολύτως απαραίτητο για την παραγγελία μας, καθώς 2 κυρίως και 1 σαλάτα θα ήταν αρκετά για να χορτάσουν δύο πεινασμένα άτομα, δεν το μετανιώσαμε ωστόσο.
- για μένα chimichanga κοτόπουλο φούρνου τυλιγμένο σε τραγανές tortillas από αλεύρι με topping sour cream (11,50 €) και για τη γυναίκα μου tostadas, δηλ. ανοιχτές τραγανές tortillas με γέμιση από κοτόπουλο φούρνου, με τσένταρ, σαλάτα, ψιλοκομμένη ντομάτα, ελιές και sour cream sauce (11,50 €). Και τα δύο πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και μου άρεσε το γεγονός ότι όλες οι γεύσεις ήταν ευδιάκριτες. Η κάθε μερίδα μάλιστα ήταν αρκετά χορταστική καθώς περιελάμβανε από 2 τεμάχια, καθώς και σαλάτα, μεξικάνικο ρύζι (εξαιρετικά νόστιμο και αρωματικό) και σοταρισμένα μεξικάνικα φασόλια.
- από ποτά, παραγγείλαμε μια μικρή κανάτα των 500 ml. παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (14,00 €), η οποία ήταν μια χαρά.

Για τα παραπάνω, δηλ. 2 κυρίως, 1 ορεκτικό, 1 σαλάτα και την μαργαρίτα, ο λογαριασμός με απόδειξη ήρθε στα 56 €, τιμή λογική για όσα προσφέρει το DOS HERMANOS, οπότε και εδώ δε θα στερηθεί το άριστα στην αξιολόγησή μου. Εξάλλου, ιδιαίτερα θετικό είναι για εμένα ότι δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις, που συναντάς αλλού και ανεβάζουν τον λογαριασμό από την αρχή.

Συμπερασματικά, πολύ όμορφος και προσεγμένος χώρος, άψογη εξυπηρέτηση, νόστιμα πιάτα και λογικές τιμές, για το λόγο αυτό και 4 τεσσάρια στην τελική μου αξιολόγηση, νομίζω μετά από πολύ καιρό. Εννοείται ότι θα ξαναπάω...

21 Μάρ 2018

Αποχωρώντας από τον Κυρ Αρίστο ένα βραδάκι Παρασκευής που τον επισκέφθηκα, το μάτι μου έπεσε και στα υπόλοιπα μαγαζιά της πιάτσας του Π. Φαλήρου και ιδίως στον Ακάκιο. Ήταν 9 το βράδυ, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και το όλο σκηνικό μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Διαβάζοντας και τις κριτικές στο site, η απόφαση είχε ήδη παρθεί, η επίσκεψη στον ΑΚΑΚΙΟ δεν θα αργούσε να πραγματοποιηθεί. Όπερ και εγένετο, το Σάββατο πριν από την Καθαρή Δευτέρα, φθάσαμε, μετά από τηλεφωνική κράτηση, στον ΑΚΑΚΙΟ για να δοκιμάσουμε τα πιάτα του.

Για το πάρκινγκ τα είπαμε στην προηγούμενη κριτική για τον Αρίστο. Έχει τα θεματάκια του, κάπου ωστόσο θα βολευτείτε σε κάποιο γειτονικό στενό. Ο χώρος, προσωπικά μου άρεσε πολύ. Σε μοναστηριακό στυλ, με ανάλογα διακοσμητικά (μανουάλια, πάγκοι εκκκλησίας, παγκάρια, κεριά) και με ξύλινες καρέκλες, σε κάποιους ίσως φανεί υπερβολικός, εμένα πάντως μου άρεσε. Ο φωτισμός επίσης χαμηλότερος από το αναμενόμενο για χώρο εστίασης, ταιριαστός ωστόσο με το όλο κλίμα που επικρατούσε. Στα συν μάλιστα, η απόλυτη απαγόρευση του καπνίσματος, κάτι για το οποίο μάλιστα είχαμε ενημερωθεί και τηλεφωνικά κατά την κράτησή μας.

Ως προς την εξυπηρέτηση επίσης τα πράγματα κύλησαν ομαλά. Στην αρχή μας υποδέχθηκε κάποιος που μας οδήγησε στο τραπέζι της κράτησης μας, το πολυάριθμο προσωπικό (σε αντίστοιχη αμφίεση με το χώρο) μας εξυπηρέτησε χωρίς προβλήματα, ενώ και στο τέλος κάποιος βρέθηκε να μας ξεπροβοδίσει. Απόδειξη κόπηκε με την παραγγελία, το νεράκι ήταν εμφιαλωμένο, δεν ζητήσαμε ωστόσο να αλλαχθεί με βρύσης, ενώ και στο τέλος μας έφεραν και 2 σφηνάκια με γρανίτα λεμόνι.

Το μενού είναι επικεντρωμένο, όπως θα ήταν αναμενόμενο, σε ζυμαρικά και δευτερευόντως σε πίτσες. Αναλυτικότερα ο κατάλογος περιλαμβάνει 8 ορεκτικά, με έμφαση ιδίως σε πίτες και ζύμες, καμιά δεκαριά σαλάτες, άλλες τόσες πίτσες και περίπου 20 πιάτα με ζυμαρικά. Για τιμές μπορείτε να ανατρέξετε στο site της επιχείρησης, όπου βρίσκεται αναρτημένος αναλυτικός κατάλογος και με τιμές. (εγώ δυστυχώς τον είδα μετά, για αυτό και οι τιμές μου έκαναν αρκετή εντύπωση, όπως θα δείτε παρακάτω). Τέλος πάντων, εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,5 €), χωρίς ψωμί ή κάποιο συνοδευτικό. Ενδεχομένως το ψωμί έπρεπε να το παραγγείλουμε, ωστόσο λόγω ζυμαρικών δεν ασχοληθήκαμε.
- μία σαλάτα ανάμεικτη (9,30 €), δηλαδή σαλάτα πράσινη, με κολοκύθι σε λεπτές φέτες, κρητική φρέσκια ξινομηζύθρα, ντοματάκια και σπανάκι. Νόστιμη σαλάτα, με φρέσκα και «ζωντανά» λαχανικά, ικανοποιητική ποσότητα. Η σως σε λογική επίσης αναλογία, ενδεχομένως σε κάποιους φαινόταν λίγη, εμένα δεν με ενόχλησε. Το τυρί θα μπορούσε να είναι και περισσότερο. Η τιμούλα δυστυχώς αρκετά τσιμπημένη, καθώς δεν υπήρχε, τουλάχιστον για μένα, κάποιο υλικό που αύξανε το κόστος της, σκεφθείτε μάλιστα ότι ήταν και από τις πιο οικονομικές του καταλόγου.
- μανιτάρια γεμιστά πορτομπέλο με γέμιση τυριών, φρέσκο κρεμμύδι και κρέμα, πάνω σε φύλλα ρόκας (8,20 €). 4 φυσιολογικού μεγέθους μανιτάρια, ωραία ψημένα και αρκετά νόστιμα. Για την τιμή, ας τα πούμε καλύτερα στο τέλος συνολικά.
- από ζυμαρικά εγώ επέλεξα γιαουρτλού με χοντρό μακαρόνι, σάλτσα ντομάτας, σκόρδο, μπούκοβο, ψιλοκομμένο καυτερό σουτζούκι και γιαούρτι μυρωδικών (11.50 €). Ωραία βρασμένα τα ζυμαρικά, το πιάτο δεν ήταν ιδιαίτερα καυτερό, καθώς και το σουτζούκι το βρήκα αρκετά ήπιο, έδινε πάντως ωραίο άρωμα στο πιάτο. Θα την προτιμούσα ενδεχομένως τη σάλτσα σε μικρότερη ποσότητα.
- η γυναίκα μου πήρε παπαρδέλες με κυβάκια κολοκυθιού, κίτρινη πιπεριά, καπνιστό χοιρινό τρικάλων, καραμελωμένο κρεμμύδι και ζεστή κρέμα τυριού (10,90 €). Σωστά βρασμένα και εδώ τα ζυμαρικά, πιο ήπια σαφώς σε γεύση, με υλικά ωστόσο που ταίριαζαν μεταξύ τους, νόστιμο συνολικά πιάτο. Εδώ, ωστόσο, η ποσότητα της κρέμας τυριού ήταν πραγματικά υπερβολική, με αποτέλεσμα, μετά από λίγη ώρα και αφού το πιάτο είχε κρυώσει, η κρέμα ομογενοποιήθηκε με τα ζυμαρικά και το οπτικό θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα θελκτικό.
Συνολικά, οι γεύσεις μας άφησαν ευχαριστημένους. Εγώ τα απόλαυσα τα ζυμαρικά μου, το ίδιο και η γυναίκα μου, έως κάποιο σημείο τουλάχιστον. Η σαλάτα και τα μανιτάρια επίσης δεν έκρυβαν δυσάρεστες εκπλήξεις.

Από άποψη τιμών, ωστόσο, θα τα χαλάσουμε. Λοιπόν έχουμε και λέμε, για δύο ζυμαρικά, μία σαλάτα, ένα ορεκτικό και δύο μπύρες alfa (4 € έκαστη) πληρώσαμε 49,40 €, τιμή που από μόνη της μου φαίνεται κάπως τσιμπημένη, αλλά θα μπορέσω εν μέρει να τη δικαιολογήσω, λόγω των ωραίων πιάτων και του προσεγμένου και ιδιαίτερου περιβάλλοντος. Δεν μου άρεσε ωστόσο, η υπερβολική αύξηση των τιμών που διαπίστωσα, ανατρέχοντας σε παλαιότερες κριτικές που δημοσιεύθηκαν στο site. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος: η ανάμεικτη σαλάτα σε κριτική του φίλου Mavtasos (Νοέμβριος 2016) κόστιζε 7,50 € (αντί για 9,30 €) και οι παπαρδέλες 8.50 € (αντί για 10,90 €). Ακόμη, διαβάζοντας και την μεταγενέστερη κριτική του φίλου George G (Μάιος 2017), ο οποίος είχε ήδη αναφερθεί σε αύξηση των τιμών, διαπιστώνει κανείς και επιπλέον άνοδο. Ενδεικτικά τα σχιουφιχτά μακαρόνια Κρήτης από 6,90 € το Νοέμβρη 2016, σε 7,80 το Μάιο 2017 και σήμερα στον αναρτημένο κατάλογο κοστίζουν 9,50 €!
Ίσως σας κούρασα με τις εκτενείς αναφορές στην τιμολόγηση κάποιων πιάτων, για αυτό και σταματάω εδώ, απλώς δεν περίμενα να συναντήσω τέτοιες αποκλίσεις. Υπό άλλες συνθήκες, η αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής θα μπορούσε να είναι και στο «3», λόγω όμως της τόσο σημαντικής διαφοροποίησης με το πρόσφατο παρελθόν, η βαθμολογία μου θα πέσει στο «2».

Κλείνοντας, παρά την γκρίνια μου για τις τιμές, στον ΑΚΑΚΙΟ πέρασα πολύ ωραία, σε ένα ιδιαίτερο περιβάλλον και έφαγα νόστιμα πιάτα. Κάποια στιγμή θα ήθελα να ξαναπώ (για να δοκιμάσω και κάποια πίτσα) και σε καμιά περίπτωση δεν θα σας αποθάρρυνα από το να τον επισκεφθείτε, λαμβάνοντας ωστόσο υπόψη όσα προανέφερα.

15 Μάρ 2018

Την ΑΓΟΡΑ είχα να την επισκεφθώ πάρα πολλά χρόνια, από τα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας που είχα πρωτοέρθει στην Αθήνα. Σύχναζα τότε στην περιοχή (Αμπελόκηποι), οπότε συχνά την είχα στα υπόψη μου για έξοδο. Έκτοτε, δεν με έφερε ποτέ ο δρόμος σε αυτήν, μεσολάβησαν απλώς 2-3 επισκέψεις στο έτερο κατάστημα ΑΓΟΡΑ SELECT, πίσω από το Hilton, αλλά και αυτές τουλάχιστον 4-5 χρόνια πριν.

Οπότε ένα Σάββατο θα βρισκόμασταν στην περιοχή και ψάχνοντας στο διαδίκτυο κάπου να πάμε μετά, το μάτι μου έπεσε στην ΑΓΟΡΑ, οι πρόσφατες κριτικές στο site ήταν αρκετά ενθαρρυντικές, οπότε γιατί όχι. Έγινε λοιπόν ηλεκτρονική κράτηση για Σάββατο 7.30 (εκείνη την ώρα δεν υπήρχε πολύς κόσμος, ωστόσο κατά τις 10.30 που φύγαμε δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα).

Η ΑΓΟΡΑ Restaurant Bar, λοιπόν, βρίσκεται έξω σχεδόν από το μετρό των Αμπελοκήπων, οπότε προτιμήστε το. Από τον τίτλο, αντιλαμβάνεται κανείς ότι λειτουργεί και ως café και bar, πιστεύω ωστόσο ότι οι περισσότεροι την επιλέγουν για φαγητό. Ο εξωτερικός χώρος καπνιστών, με περιμετρικές τζαμαρίες και πολλές γλάστρες με πρασινάδες είναι όμορφος και περιποιημένος, εμείς ωστόσο προτιμήσαμε τον εσωτερικό.

Ο μέσα χώρος λοιπόν πολύ όμορφος, με το ξύλο να κυριαρχεί, ωραία διακόσμηση με πολλά κάδρα (κυρίως παλαιών διαφημίσεων), ενώ και η εικόνα του όμορφου bar συμπληρώνει ιδανικά το όλο σκηνικό. Μείον, ωστόσο, μία ντομάτα, γιατί ενώ θεωρητικά ο εσωτερικός χώρος είναι μη καπνιστών, κάτι τέτοιο στην ουσία δεν ισχύει, καθώς στο bar, το οποίο βρίσκεται ακριβώς δίπλα στα τραπέζια φαγητού, το κάπνισμα επιτρέπεται κανονικά.
Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, αλλά και χωρίς να ενθουσιάζει.

Τέλος πάντων, κάποιο παράπονο δεν είχα, στο τέλος μάλιστα, μαζί με το λογαριασμό, μας έφεραν 2 δροσερά ποτήρια με γρανίτα φράουλα (κανονικά μέγεθος όχι σφηνάκια), πολύ ωραία σερβιρισμένα με μία φέτα ανανά το καθένα πάνω του.

Πάμε τώρα στο μενού. Πλούσιο, με πάρα πολλές επιλογές, ικανές να καλύψουν κάθε γούστο και προτίμηση. Επίσης προσφέρονται και αρκετά πιάτα ημέρας. Ο κατάλογος είναι αναρτημένος στο site τους, με αναλυτική περιγραφή για κάθε πιάτο. Ηλεκτρονικά επίσης μπορείτε να δείτε και τα πιάτα ημέρας.

Εμείς 2 άτομα, λοιπόν, παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με 2 ψωμάκια και 2 κριτσίνια, πολύ νόστιμα, και 1 ντιπ ελιάς (αν θυμάμαι καλά). Η χρέωση στα 1.80 € ανά άτομο.
- πράσινη σαλάτα με φιλετάκια ψητό κοτόπουλο, σπανάκι, αβοκάντο, μπέικον, blue cheese, καρύδια και βινεγκρέτ μελιού (10,50 €). Πολύ ωραία σαλάτα, με το blue cheese να ξεχωρίζει γευστικά, αλλά και τα υπόλοιπα υλικά να ταιριάζουν μεταξύ τους. μοναδική μικρή ένσταση το κοτόπουλο, που ήταν κάπως άνοστο. Τη σαλάτα πάντως την ευχαριστηθήκαμε.
- ποικιλία φρέσκων μανιταριών, με θυμάρι, σκόρδο και ελαιόλαδο (7,80 €). Αρωματικό και πολύ γευστικό πιάτο, μας άρεσε πάρα πολύ. Η δε ποσότητα επαρκέστατη. Προτείνεται!
- από τα πιάτα ημέρας, εγώ επέλεξα 1 κοτόπουλο ταντούρι, με μπόλικες τηγανητές πατάτες και γιαούρτι αρωματισμένο με διάφορα μυρωδικά (10,80 €). Τρυφερό και καλοψημένο το κοτόπουλο, μου άρεσε. Δεν κέρδισε τις εντυπώσεις στο βαθμό που το έκανε το άλλο κυρίως που επέλεξε η γυναίκα μου, ήταν ωστόσο γευστικό. Και να μην ξεχάσω, και τα συνοδευτικά δεν έκρυβαν δυσάρεστες εκπλήξεις.
- η σύζυγος πήρε μοσχαρίσια μπιφτέκια black angus, ψητά στη σχάρα, με σάλτσα γιαουρτιού, καπνιστή μαγιονέζα και πατάτες ψητές (10,90 €). Προσωπικά ενθουσιάστηκα, πολύ ζουμερό το μπιφτέκι και νοστιμότατο, ταίριαζε δε απόλυτα με την πολύ πετυχημένη μαγιονέζα (κυρίως), αλλά και με το γιαούρτι. Οι δύο ολόκληρες ψητές πατάτες ήθελαν κάποια ενίσχυση, ενδεχομένως από κάποια μπαχαρικά, καθώς κυριαρχούσε το λιωμένο βούτυρο. Καταναλώθηκαν πολύ ευχάριστα πάντως. Η γυναίκα μου ευτυχώς αντιλήφθηκε πόσο μου άρεσαν τα μπιφτέκια, οπότε δέχθηκε να μοιραστούμε από κοινού τα 2 κυρίως πιάτα.

- από ποτά, εγώ ήπια 2 μπύρες draft 500 ml. stella artois (5 € έκαστη). Θετική εντύπωση μου έκαναν και οι αρκετές επιλογές από κρασί σε ποτήρι και σε λογικές τιμές. Η σύζυγος ήπιε ένα αγιωργίτικο (4 €) που της άρεσε. Αρκετές επιλογές επίσης και σε μπουκάλι, δυστυχώς, δεν πρόσεξα τιμές, ενώ σερβίρονται και κάποια κοκτέιλ.
Συνολική αποτίμηση για τις γεύσεις, άριστη. Όλα τα πιάτα νόστιμα, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο, οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μην αξιολογηθεί στον τομέα αυτό με «4».

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 57,60 €. Αν αφαιρέσεις τα ποτά, το κόστος για το φαγητό είναι στα 43,60 €, σχετικά καλά δηλαδή δεδομένου ότι και οι μερίδες είναι πλούσιες και αρκετά χορταστικές. Για να πω τη αλήθεια στα κυρίως ειδικά, οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά λογικές, ίσως στα ορεκτικά και ιδίως στις σαλάτες να ήταν ένα κλικ πιο τσιμπημένες.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη στην ΑΓΟΡΑ ήταν απολύτως επιτυχημένη Θα ξαναπάω...

12 Μάρ 2018

Με αφορμή μια υποχρέωση στον Πειραιά, αποφασίσαμε μετά να επισκεφθούμε την Τρούμπα για φαγητό, στην οποία δεν είχε τύχει να πάω τα τελευταία χρόνια. Είχαμε μάλιστα και καιρό να πάμε σε κάποιο ινδικό, οπότε αφήσαμε το Roun Thai για μελλοντική επίσκεψη και μεταξύ Maharaja Kitchen και Kebab & Curry Indian Restaurant, επιλέξαμε, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, το δεύτερο.

Σάββατο βράδυ, λοιπόν, μετά από ηλεκτρονική κράτηση (αναγκαία, όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων) φθάσαμε στο Kebab & Curry Indian Restaurant. Το parking, ενδεχομένως και λόγω ώρας καθώς δεν ήταν πολύ αργά (περίπου 9.00) ήταν πολύ εύκολο. Το μαγαζί εντελώς άδειο, προβληματιστήκαμε αρχικά, ωστόσο δεν αλλάξαμε γνώμη και καθίσαμε. Εξάλλου, μετά από 1 ώρα περίπου ήταν ήδη γεμάτο.

Ο χώρος προσωπικά μου άρεσε, απλός και μικρός, με τζαμαρίες περιμετρικά. Πεντακάθαρος, με άνετα ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, λιτή άλλα όμορφη διακόσμηση, συνολικά χωρίς να ενθουσιάζει σε προδιαθέτει θετικά. Η τουαλέτα, αν και κοινή για άνδρες και γυναίκες, έλαμπε επίσης από καθαριότητα. Τέλος πάντων, δεν έχω κάτι παραπάνω να πω, ο χώρος είναι απλός και αρκετά μικρός, ωστόσο η ατμόσφαιρα είναι χαλαρή και μπορείς να καθίσεις άνετα, χωρίς να είναι ο ένας πάνω στον άλλο, απολαμβάνοντας την έξοδό σου.

Για το service, επίσης έχω να πω τα καλύτερα. Ευγενικά και χαμογελαστά, και τα δύο άτομα που μας εξυπηρέτησαν, μας κέρδισαν με τη συμπεριφορά τους. Κέρασαν και το γλυκάκι τους στο τέλος (δυστυχώς όχι πολύ νόστιμο, αλλά σε κάθε περίπτωση μετράει η κίνηση κυρίως). Μας τα χάλασαν, ωστόσο, στο τέλος που δεν έφεραν απόδειξη και αρκέστηκαν σε ένα απλό δελτίο παραγγελίας. Για αυτό και το «3» στην αξιολόγησή μου.

Ο κατάλογος με τις κλασικές επιλογές που συναντάς σε ινδικό. Με τις καυτερές γεύσεις, κυρίως η σύζυγος και δευτερευόντως εγώ, δεν είμαστε ιδιαίτερα εξοικειωμένοι, οπότε κινηθήκαμε σε πιο ασφαλείς επιλογές και όταν ερωτηθήκαμε για το πόσο καυτερά θα θέλαμε τα πιάτα, τα ζητήσαμε ήπια. Η αλήθεια είναι ότι εγώ θα τα προτιμούσα έστω λίγο καυτερά, καθώς το τελικό αποτέλεσμα ήταν αρκετά ήπιο όντως. Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, τα πιάτα ήταν νόστιμα και τα ευχαριστηθήκαμε. 2 άτομα λοιπόν πήραμε:
- για αρχή ήρθε 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,00 €) και για κέρασμα papadams με μάνγκο σως και μια σως σχετικά πικάντικη και καυτερή. Νοστιμότατες πάντως και οι 2.
- samosa γεμιστά με ελαφριά πικάντικα λαχανικά (3,00 €). Νομίζω τρία τον αριθμό, νόστιμα σε κάθε περίπτωση, τραγανά εξωτερικά και με ικανοποιητική γέμιση εσωτερικά. Μας ικανοποίησαν.
- ρύζι palau, δηλ. ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο με σαφράν (4,00 €). στον κατάλογο χαρακτηριζόταν ως ελαφριά πικάντικο, εμείς ωστόσο το βρήκαμε αρκετό ήπιο. Μας άρεσε πάντως πολύ. Παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.
- κρεμμύδι νάαν, δηλαδή η ινδική πίτα γεμιστή με σωταρισμένα κρεμμύδια (2,00 €), χωρίς εκπλήξεις, νόστιμη.
- κοτόπουλο τίκκα μασάλα, δηλαδή κομμάτια από κοτόπουλο μαριναρισμένα σε πικάντικη σάλτσα από κάρυ (8,00 €). Νόστιμο πιάτο, με το κρέας τρυφερό και μαλακό. Μας άρεσε πολύ.
- ταντούρι κοτόπουλο, δηλ. κοτόπουλο μαριναρισμένο σε γιαούρτι και μπαχαρικά, ψημένο σε φούρνο ταντούρι, συνοδεία από ψητά κρεμμύδια και ντομάτες (8,00 €). Στην αρχή μας ξένισε το πιάτο, καθώς από την περιγραφή στον κατάλογο είχαμε καταλάβει ότι το κοτόπουλο θα ήταν χωρίς κόκκαλα, στο τραπέζι ωστόσο ήρθαν ολόκληρα κομμάτια από μπούτι και στήθος κοτόπουλου. Πάντως ήταν νόστιμα, καυτά όπως προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας, με τη ντομάτα και το κρεμμύδι να έχουν επίσης πάρει ωραία γεύση, ενώ και η ποσότητα ήταν επαρκέστατη.
- 2 μπύρες cobra 330 ml. (4,00 € έκαστη).
- στο τέλος με το λογαριασμό ήρθαν για κέρασμα 2 μικρές μπάλες Gulab jamun, ένα ινδικό σιροπιαστό γλυκό δηλαδή. Δεν μας άρεσαν ιδιαίτερα, όπως προανέφερα.

Για τα παραπάνω, δηλαδή 2 κυρίως, 1 νάαν, 1 ορεκτικό, 2 μερίδες ρύζι και 2 μπύρες, ο λογαριασμός ήρθε στα 39,00 €, πολύ καλά δηλαδή. Ωστόσο, χωρίς απόδειξη, και εδώ η αξιολόγηση δεν μπορεί να είναι πάνω από «3».

Συμπερασματικά, η έξοδος μας ικανοποίησε και περάσαμε πολύ ωραία. Δεν ξέρω, εάν αξίζει το άριστα στον τομέα γεύση/ποιότητα φαγητού, ούτε έχω και ιδιαίτερη εμπειρία από την ινδική κουζίνα, ό, τι φάγαμε πάντως μας άρεσε. Θα ξαναπάω...