ALEX80

Μέλος από: Απρ 2012

17 Ιούλ 2019

Επίσκεψη στα PROSOPA μετά από πολύ καιρό. Στην μία και μοναδική μου επίσκεψη (πριν από 3 χρόνια) είχα φύγει με άριστες εντυπώσεις, Παρόλα αυτά η επόμενη επίσκεψη άργησε πολύ να πραγματοποιηθεί. Ας δούμε λοιπόν πως πήγαν τα πράγματα αυτή τη φορά.
Παρασκευή βράδυ λοιπόν μετά από αναγκαία κράτηση φθάσαμε στα PROSOPA στην περιοχή του Ρουφ και παρκάραμε με χαρακτηριστική ευκολία, σχεδόν απέξω. Και αυτήν τη φορά καθίσαμε στην κυρίως αίθουσα με τις ανοιχτές τζαμαρίες και την άμεση οπτική πρόσβαση στις σιδηροδρομικές γραμμές. Για το χώρο-ατμόσφαιρα δεν έχω κάτι άλλον να προσθέσω σε σχέση με την παλιότερη κριτική. Ατμοσφαρικός, με όμορφη και λιτή διακόσμηση βιομηχανικού στυλ που ταιριάζει απόλυτα με την περιοχή στην οποία βρίσκεται το εστιατόριο. Μουσική σε σωστή ένταση, η καθαριότητα εμφανής, όλα καλά. Ο χαμηλός φωτισμός με ενόχλησε κάπως αυτήν την φορά, γρήγορα ωστόσο τον συνηθίζεις.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα διεκπεραιώνεται από το πολυπληθές προσωπικό. Ένα ζήτημα που δημιουργήθηκε στο τέλος με τη μη εξαργύρωση έκπτωσης λόγω κράτησης μέσω e-table αντιμετωπίστηκε με απόλυτη διακριτικότητα. Αυτό ωστόσο που έκανε και πάλι τη διαφορά ήταν τα πλούσια κεράσματα, για τα οποία θα τα πούμε αναλυτικότερα στη συνέχεια. Το σίγουρο είναι πάντως ότι όλα αυτά τα χρόνια τα PROSOPA δεν άλλαξαν πολιτική ως προς τα κεράσματα.

2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε αρκετό μεν αλλά μέτριο σε γεύση ψωμί με συνοδευτικό ντιπ (4 €) μαζί 1 μπουκάλι νερό του ενός λίτρου (2.50 €), μετά από ερώτηση ωστόσο εάν προτιμούμε εμφιαλωμένο ή βρύσης.
- Στη συνέχεια ήρθε το πρώτο κέρασμα, μία πολύ λεπτή πίτσα με τυρί και πράσο (νομίζω είχε και λίγο κρεμμύδι). Πολύ νόστιμη, με ιδιαίτερη γεύση λόγω του πράσου και του κάπως καπνιστού τυριού που περιείχε.
- Ακολούθησε το πρώτο ορεκτικό που είχαμε παραγγείλει, δηλαδή τάρτα με πράσο, κολοκύθι και γραβιέρα Κρήτης (7.60 €). Το συγκεκριμένο πιάτο ενδεχομένως να το αποφεύγαμε εάν ξέραμε το κέρασμα που θα προηγούνταν. Εξάλλου, δεν μας άρεσε ιδιαίτερα, καθώς δεν συναντήσαμε τις έντονες γεύσεις του προηγούμενου πιάτου.
- Για δεύτερο ορεκτικό πήραμε φρέσκα ραβιόλια με τρούφα γεμισμένα με μανιτάρια (9.80 €). Εδώ τα πράγματα κύλησαν σαφώς καλύτερα. Ωραία τα ραβιόλια με την τρούφα σε σωστή αναλογία, μας ικανοποίησαν.
- Από κυρίως εγώ επέλεξα sticks κοτόπουλου σε τραγανή κρούστα, με δροσερή σαλάτα πληγούρι και γιαούρτι (12 €) και η σύζυγος χοιρινά φιλετάκια με ψημένα λαχανικά, μπαλσάμικο και σουσάμι (13.80 €). Νόστιμα και καλομαγειρεμένα και τα 2 πιάτα, μας ικανοποίησαν, σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν γευτήκαμε κάποιο πιάτο ξεχωριστό.

- Για γλυκό παραγγείλαμε cheesecake με φυστικοβούτυρο και μπισκότα oreo. Έντονη η γεύση του φυστικοβούτυρου, μας άρεσε ωστόσο. Παράλληλα ήρθε και για κέρασμα μια τάρτα σοκολάτας με ganache. Νόστιμο επίσης γλυκό (οι λάτρεις της σοκολάτας θα ενθουσιάζονταν), μου φάνηκε ωστόσο λίγο βαρύ. Να αναφέρω επίσης ότι κοιτώντας μετά στο σπίτι το λογαριασμό διαπίστωσα ότι ούτε το cheesecake είχε χρεωθεί, υποθέτω εκ παραδρομής. Σε κάθε περίπτωση ένα τουλάχιστον γλυκό ήταν κερασμένο, οπότε η κίνηση προσμετράται σίγουρα στα θετικά.
- από τη σχετικά τσιμπημένη λίστα κρασιών, επιλέξαμε ένα μπουκάλι ροζέ κρασί Thema Παυλίδη στα 26 € (τιμή κάβας νομίζω κοντά στα 10 €)
Από άποψη γεύσεων μείναμε σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι, χωρίς βέβαια να υπάρχει ο ενθουσιασμός της πρώτης επίσκεψης. Ως επιπλέον παρατήρηση να σημειώσω ότι και οι μερίδες μου φάνηκαν πιο μικρές αυτήν τη φορά.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 75.70 € (εάν είχε χρεωθεί κανονικά και το cheesecake θα ξεπερνούσε τα 80 €, ενώ σκόπιμα δεν αναφέρομαι και στην επιπλέον έκπτωση που είχαμε λόγω e-table). Σίγουρα βρίσκω τις τιμές ελαφρώς ανεβασμένες σε σχέση με το παρελθόν. Μια βαθμολογία στο «2.5» θα ήταν δικαιότερη, μισή μονάδα κερδίζεται μόνο λόγω των κερασμάτων, δεδομένου ότι μπορείς με αυτόν τον τρόπο να αποφύγεις την παραγγελία κάποιων πιάτων (π. χ. δεύτερου ορεκτικού ή γλυκού).

Συμπέρασμα, τα PROSOPA εξακολουθούν να αποτελούν μια ασφαλή επιλογή για έξοδο. Παρά τη σχετικά υψηλή βαθμολογία μου ωστόσο, δεν πιστεύω ότι θα αποτελέσουν βασική μου επιλογή στο μέλλον, καθώς με αυτό το κόστος θεωρώ ότι μπορώ να δοκιμάσω πιο ιδιαίτερα πιάτα και ξεχωριστές γεύσεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

10 Ιούλ 2019

Ένα σχετικά δροσερό απογευματάκι καθημερινής του Ιουνίου επισκεφθήκαμε με τη γυναίκα μου τη ΓΡΑΠΑ στην πλατεία Κύπρου στην Καλλιθέα. Οι παλαιότερες αρκετά θετικές κριτικές φίλων του site αλλά και μια διόλου ευκαταφρόνητη έκπτωση 30% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης έπαιξαν σίγουρα το ρόλο τους για την επιλογή μας.
Το παρκάρισμα στην περιοχή έχει τα θεματάκια του, εμείς ωστόσο σταθήκαμε τυχεροί. Το μαγαζί αρχικά δεν είχε κόσμο (εμάς και άλλη μία παρέα), όσο περνούσε η ώρα ωστόσο αρκετές παρέες έκαναν την εμφάνισή τους. Θετικό σημάδι και αυτό.

Εμείς καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που βρίσκεται επί της πλατείας Κύπρου. Όπως έχει αναφερθεί, είναι οριοθετημένος με αποτέλεσμα να νιώθεις κάπως απομονωμένος από τις φωνές και τη φασαρία της πλατείας. Ο εσωτερικός χώρος, πιο μικρός, φάνηκε να έχει το δικό του χαρακτήρα, αρκετά φωτεινός και προσεγμένος, θα τον τιμήσω σίγουρα σε μελλοντική επίσκεψη. Στα συν που πρέπει να μνημονευτούν τα ιδιαίτερα σερβίτσια, πιάτα, κανάτες κλπ. και η γενικότερη καθαριότητα του χώρου.

Το service ήταν πραγματικά άψογο. Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος, χαμογελαστός, φιλικός και ομιλητικός όσο ακριβώς έπρεπε. Σε μια διπλανή παρέα, που δεν μπορούσε με τίποτα να αποφασίσει τι θα έπαιρναν για φαγητό και άλλαζαν συνέχεια γνώμη, ο νεαρός δεν έδειξε στιγμή να δυσανασχετεί, αντιθέτως πάντα χαμογελαστός προσπαθούσε να τους βοηθήσει. Κατά τα λοιπά, όλα κύλησαν καλά, απόδειξη κανονικά κομμένη με περασμένη την έκπτωση του e-table, κεραστήκαμε και το γλυκάκι μας στο τέλος.

Πάμε στα του φαγητού. Δύο άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε μαύρο ψωμάκι (δεν δοκιμάσαμε) και λίγες μικρές νόστιμες πιτούλες (αν δεν κάνω λάθος με χρέωση 1 € ανά άτομο).
- χωριάτικη σαλάτα (6,20 €), νόστιμη ντομάτα, με μπόλικη κάππαρη και ένα μαλακό τυρί που επίσης μας άρεσε πολύ. Πολύ καλό ξεκίνημα.
- πατάτες με αυγά και σουτζούκι (5,80 €). Σουτζούκι δεν υπήρχε διαθέσιμο και μας προτάθηκε μπέικον για αντικατάστασή του. Τεράστια μερίδα με μπόλικες πατάτες, 2 αυγά και μερικές λωρίδες καλής ποιότητας μπέικον. Ίσως τα αβγά να είχαν ψηθεί λίγο περισσότερο από όσο έπρεπε, σε κάθε περίπτωση το πιάτο μας ικανοποίησε.
- πιπεριές γεμιστές με τυρί (4,80 €), απρόσμενα νόστιμο πιάτο, με πολύ ωραία γέμιση, καθώς πέρα από τυράκι, περιείχε και λίγο δυόσμο αλλά και κάποιο αλλαντικό σε διακριτική ποσότητα.
- καβουρμά (7,50 €). Ένα ικανοποιητικού μεγέθους κομμάτι καβουρμά με ένα αυγό από πάνω. Νόστιμο πιάτο επίσης, καλής ποιότητας αναμφίβολα και ο καβουρμάς (όχι ιδιαίτερα πικάντικος), αλλά κάπως στεγνός, καθώς και εδώ το αυγό ήταν περισσότερο ψημένο. Οι λάτρεις του συγκεκριμένου μεζέ (όπως είμαι εγώ), σίγουρα δεν θα απογοητευτούν.
- στο τέλος, αφού είχαμε ήδη χορτάσει ήρθαν και μια μερίδα χοιρινά μπριζολάκια (7,80 €) με μπόλικες τηγανητές πατάτες. Χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις και εδώ, καλοψημένα τα μπριζολάκια, ζουμερά, μας ικανοποίησαν.
- ήπιαμε ένα λίτρο χύμα λευκό κρασί (7 €) που μας άρεσε πολύ, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο μικρά κομμάτια γαλακτομπούρεκο.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω πιάτα ήταν 42 € περίπου, ωστόσο εκμεταλλευόμενοι μία προσφορά έκπτωσης 30% από το e-table, πληρώσαμε μόλις 29 €. Ακόμη και χωρίς την έκπτωση, βρίσκω τις τιμές απολύτως φυσιολογικές. Δεδομένου επιπλέον ότι η συγκεκριμένη προσφορά τρέχει από Κυριακή απόγευμα έως Πέμπτη βράδυ (με έκπτωση 20% ή 30%), θα αξιολογήσω τη σχέση ποιότητας τιμής με άριστα.

Κλείνοντας, να αναφέρω ότι εάν δεν είχαν προηγηθεί οι κριτικές των φίλων του site, δεν πιστεύω να δοκίμαζα ποτέ να πάω στην ΓΡΑΠΑ, που βρίσκεται σε μια πλατεία που ποτέ δεν υπήρχε κάποιο μέρος για φαγητό άξιο αναφοράς. Να πάτε λοιπόν και εσείς στη ΓΡΑΠΑ, θα δοκιμάσετε νόστιμα μεζεδάκια (έστω και αν τα έχετε ξαναδοκιμάσει και αλλού), σε ένα προσεγμένο περιβάλλον, με άψογη εξυπηρέτηση και λογικές τιμές.

04 Ιούλ 2019

Αφού το site έδειξε κάποια σημάδια ζωης το τελευταίο διήμερο, ας συνεχίσω και εγώ με τις κριτικές μου.

Πρόσφατα λοιπόν επισκεφθήκαμε 2 φορές το BEAUTY KILLED THE BEAST στην περιοχή του Κεραμεικού για κυριακάτικο brunch, οπότε μια σχετικά ασφαλή εικόνα έχουμε ήδη σχηματίσει.
Το BEAUTY KILLED THE BEAST βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο της οδού Παραμυθιάς απέναντι από το Funky Gourmet. Στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό κτίριο, χωρισμένο σε διάφορες αίθουσες (για περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχετε παρά να ανατρέξετε στην πάντα κατατοπιστική κριτική της PP_TINA). Την πρώτη φορά, μιας και ο καιρός ήταν αρκετά δροσερός, προτιμήσαμε βέβαια να καθίσουμε στα εξωτερικά τραπεζάκια, τα οποία αποτελούν μια χαρά επιλογή σε έναν ήσυχο πεζόδρομο. Τη δεύτερη φορά, λόγω ήλιου και υψηλότερων θερμοκρασιών, προτιμήσαμε τον κλιματιζόμενο εσωτερικό χώρο. Το τραπέζι μας βρισκόταν σε μια γωνία, όπου υπήρχε μια μεγάλη ζωγραφιά με το όνομα του bar, στο κέντρο βρισκόταν ένας μεγάλος πάγκος, ενώ προς το βάθος υπήρχε ένας τεράστιος, περισσότερο πριβέ, καναπές. Το σίγουρο είναι ότι όλος ο χώρος έχει διαμορφωθεί με μεράκι, γούστο και σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Κάποια στιγμή θα ήθελα να τον επισκεφθώ και βράδυ, που πιστεύω ότι θα αναδεικνυόταν περισσότερο.

Το service κινείται σε απόλυτα επαγγελματικά πλαίσια και δεν πρόκειται να σε αφήσει παραπονεμένο. Όλο το προσωπικό ευγενικό, χαμογελαστό και φιλικό. Άριστα λοιπόν και εδώ.

Το BEAUTY KILLED THE BEAST, περά από ποτά, κοκτέιλ, καφέδες κλπ., σερβίρει και κάποιες επιλογές για φαγητό (tacos, bao buns, pizza, burgers, σαλάτες, ζυμαρικά, κυρίως πιάτα με κρέας, γλυκά), οι οποίες φαίνονται αρκετά ελκυστικές. Για περισσότερες πληροφορίες μάλιστα μπορείτε να επισκεφθείτε την ενημερωμένη σελίδα του bar στο facebook με τον πλήρη κατάλογο ποτού και φαγητού. Εμείς και τις 2 φορές προτιμήσαμε πιάτα από το brunch μενού, τα οποία μας φάνηκαν εξίσου ενδιαφέροντα και πρωτότυπα. Αναλυτικότερα:
- νιόκι με σπανάκι, πράσο και φέτα, συνοδευόμενα από λουκάνικο πράσου και λαδοτύρι Μυτιλήνης (7,5 €). Πολύ νόστιμο πιάτο και σωστά εκτελεσμένο, χορταστικότατη μερίδα αποτελεί επιλογή που θα μπορούσε κανείς να κάνει ως κυρίως πιάτο σε μεσημεριανή ή βραδινή έξοδο. Για μένα το highlight όσων δοικιμάσαμε.
- αλμυρά pancakes (τρία στον αριθμό) από σπανάκι, γλυκοπατάτα και παντζάρι έκαστο. Η συνοδεία σαγανάκι μαστέλο και απάκι (7,5 €). Πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη, με ατέλειες ωστόσο. Καταρχάς, νόστιμα και καλοτηγανισμένα τα pancakes με διακριτές γεύσεις το καθένα, σταθερές αξίες το απάκι και το μαστέλο, το πιάτο ωστόσο ήταν αρκετά στεγνό, καθώς νομίζω του έλειπε μια σάλτσα ή κάποια σως που θα το ολοκλήρωνε. Στη δεύτερη μάλιστα επίσκεψή μας, ο σερβιτόρος μας είπε ότι το συγκεκριμένο πιάτο δεν προσφέρεται πλέον, παρόλο που αναγραφόταν στον κατάλογο. Λανθασμένα θεωρώ, καθώς με 1-2 βελτιώσεις προσωπικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
- βάφλες από πατάτα και τυρί με sauce hollandaise, συνοδεία από σαγανάκι ταλαγάνι, ψιλοκομμένο σύγκλινο και τηγανητό αυγό (7,5 €). Πιάτο, αντίστοιχης φιλοσοφίας με το προηγούμενο. Εδώ βέβαια υπήρχε η σως (αν και σε αρκετά μικρή ποσότητα), ενώ και η βάφλα ήταν νόστιμη και σου άφηνε τη γεύση της πατάτας και του τυριού. Και εδώ ωστόσο υπήρχε ένα θέμα ισορροπιών, καθώς τα υπόλοιπα υλικά, αν και νόστιμα, χάνονταν κάπως πάνω στην αρκετά μεγάλη βάφλα και το αποτέλεσμα στο τέλος γινόταν κάπως μπουχτιστικό.
- bagel με φιλετάκια κοτόπουλο παναρισμένα με corn flakes, κρέμα αβοκάντο και μελίχλωρο Λήμνου (7 €). Νόστιμα τα φιλετάκια με πολύ ωραίο πανάρισμα, ωραίο και μαλακό το ψωμάκι, και εδώ ωστόσο θα θέλαμε λίγη περισσότερη από την νοστιμότατη κρέμα αβοκάντο.

Συμπερασματικά, παρά τις αστοχίες, το BEAUTY KILLED THE BEAST και νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να τελειοποιήσει τα πιάτα του. Καλές ιδέες υπάρχουν, τα υλικά είναι προσεγμένα και ποιοτικά, οπότε νομίζω μπορείτε να το προτιμήσετε για μια χαλαρή έξοδο, σε συνδυασμό με το ιδιαίτερο περιβάλλον, το φιλικό service και τις λογικές τιμές.

29 Ιουν 2019

Μετά από προτροπή του φίλου George G, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Αθήρι, για το οποίο είχαμε ούτως ή άλλως ακούσει μόνο καλά λόγια. Και η αλήθεια είναι ότι μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή …
Παρασκευή βράδυ, το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος, φτάσαμε στο Αθήρι. Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση και είναι γεγονός ότι περίμενα να συναντήσω περισσότερο κόσμο. Αντιθέτως, το Αθήρι ήταν σχεδόν άδειο (εμείς και άλλες 2-3 παρέες). Ελπίζω να έτυχε, γιατί είναι κρίμα ένα εστιατόριο με τόσο νόστιμες γεύσεις να μην τραβάει κόσμο. Εμάς παρόλα αυτά δεν μας ενόχλησε το γεγονός και απολαύσαμε ένα πολύ όμορφο δείπνο.

Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να σας διαφωτίσω, καθώς καθίσαμε στην πολύ όμορφη αυλή (η οποία, όπως έχω αντιληφθεί και από τις υπόλοιπες κριτικές, αποτελεί ένα από το ατού του εστιατορίου). Καταπράσινη, λοιπόν, περιποιημένη, με άνετα τραπέζια και σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ωραία μουσική υπόκρουση, όλα τα παραπάνω στοιχεία σου δημιουργούσαν μια χαλαρή διάθεση. Στην ίδια κατεύθυνση και το προσωπικό, βοηθούσε στο να νιώσεις άνετα. Ευγενικοί, με διάθεση να σου εξηγήσουν τα πιάτα, άμεσα διαθέσιμοι όποτε χρειάστηκαν, αλλά και διακριτικοί συγχρόνως. Η μία ντοματούλα χάνεται στην αξιολόγηση, γιατί με ψιλοενόχλησε που στο τέλος της βραδιάς, ακούγονταν έντονες φωνές από την κουζίνα μεταξύ τους. Λεπτομέρεια σίγουρα, όσο να ναι ωστόσο σου χαλούσαν κάπως τη διάθεσή σου στο τέλος.

Ας πάμε τώρα στο θέμα φαγητού. Ο κατάλογος με λίγες επιλογές ανανεώνεται σχεδόν κάθε μήνα και είναι διαθέσιμος και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του εστιατορίου (μαζί με τιμές αλλά και τη λίστα των ποτών επίσης με τιμές). 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ερωτηθήκαμε εάν προτιμάμε εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα, στη συνέχεια μας έφεραν διάφορα νόστιμα είδη ψωμιού (2 € ανά άτομο), ενώ μας πρόσφεραν ως καλωσόρισμα 2 μικρές βελουτέ σούπες με πορτοκάλι και πιπερόριζα. Πολύ καλό ξεκίνημα.
- Για πρώτο ορεκτικό πήραμε µαριναρισµένο λαβράκι σε ζωµό εσπεριδοειδών, πουρέ µαραθόριζας και σαλάτα µε σταµναγκάθι και ραπανάκι (12 €). Εξαιρετικό πιάτο, ειδικά εάν δοκίμαζες όλα τα συστατικά μαζί, δοκίμαζες μια ιδιαίτερη γεύση. Το ζουμάκι που έμεινε στο τέλος, φαγώθηκε με τη βοήθεια του ψωμιού, όπως εύστοχα μας συμβούλεψε ο σερβιτόρος. Να αναφέρω απλώς ότι ήταν το μοναδικό πιάτο σε μικρή ποσότητα, μας αποζημίωσε ωστόσο η μοναδική του γεύση.
- Για δεύτερο ορεκτικό παραγγείλαμε λουκουµά µπακαλιάρου µε πατζάρι, κρύα σάλτσα ψαριού και κάπαρη (10€ ). Εδώ τα πράγματα ήταν πιο απλά, καθώς συναντούσες ένα πιο συνηθισμένο πιάτο, άψογα όμως εκτελεσμένο. Τρία λοιπόν μεγάλα κομμάτια μπακαλιάρου, τρυφερού εσωτερικά, ενώ και το πανάρισμα ήταν εξαιρετικό. Η συνοδευτική σαλάτα παντζαριού επίσης πολύ νόστιμη.
- Από κυρίως εγώ επέλεξα µυλοκόπι ψητό µε σαλάτα µαυροµάτικα, κρέµα ταραµά, κρεµµύδι ξερό και φρέσκο και λάδι άνιθου (18€) και η γυναίκα μου κριθαρότο µε ψητές γαρίδες και σάλτσα τοµάτας, αρωµατισµένο µε αστεροειδή γλυκάνισο και βασιλικό (18€). Και τα 2 πιάτα τα βρήκαμε εξαιρετικά. Το δικό μου μυλοκόπι ήταν πολύ ωραία ψημένο και η συνοδευτική σαλάτα με τα μαυρομάτικα φασόλια απρόσμενα ταιριαστή. Οι ίδιες παρατηρήσεις και για το κριθαρότο που είχε μια πολύ αρωματική, ελαφριά αλλά συγχρόνως και πλούσια σε γεύση σάλτσα. Τις γαρίδες πιθανότατα να τις προτιμούσα με λίγο εντονότερη γεύση, σε κάθε περίπτωση και αυτό το πιάτο ήταν εξαιρετικό.
- Για γλυκό πήραμε creme brulee τρεις γεύσεις (πορτοκάλι-κάρδαµο, ελληνικός καφές, καραµέλα) στα 7€. Πολύ καλό κλείσιμο επίσης, μου άρεσε περισσότερο αυτή με το πορτοκάλι-κάρδαμο και στη συνέχεια η κρέμα με την καραμέλα. Η επιλογή του ελληνικού καφέ είχε μια ιδαίτερη γεύση, σίγουρα ήταν κάτι διαφορετικό.
- Από ποτά πήραμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί Κυδωνίτσα Τσιµπίδη (22€), το οποίο μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Ο λογαριασμό για τα παραπάνω ήρθε στα 93 €. Το Αθήρι ασφαλώς και δεν προσφέρεται για συχνές εξόδους, καθώς χωρίς τα ποτά το κόστος κυμαίνεται κοντά στα 30 με 35 € ανά άτομα, ανάλογα με τις επιλογές της παραγγελίας. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το value for money βρίσκεται σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο, λαμβανομένων υπόψη όλων των παραμέτρων της γεύσης, της ποιότητας των υλικών, του περιβάλλοντος, της ατμόσφαιρας και του service (έστω με την άτυχη στιγμή που προανέφερα). Η καθιέρωση ενός ειδικού μενού γευσιγνωσίας (τουλάχιστον κάποιες ημέρες της εβδομάδας), όπως εύστοχα έχουν αναφέρει και άλλοι χρήστες, σίγουρα θα επέτρεπε πιο συχνές επισκέψεις.

Το Αθήρι λοιπόν δικαίωσε τη φήμη και τα πολύ καλά σχόλια που είχαμε ακούσει και διαβάσει. Ελπίζω η εικόνα του σχεδόν άδειου εστιατορίου να ήταν συμπτωματική, καθώς θα ήθελα να το επισκεφθώ ξανά κάποια στιγμή, κυρίως για να δοκιμάσω και κάποια επιλογή σε κρέας.

26 Ιουν 2019

Επίσκεψη στον MANDRAGORA Παρασκευή βράδυ μες το Μάιο. Η κράτηση θεωρώ είναι απαραίτητη, καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο από νωρίς. Το σίγουρο είναι ότι ο MANDRAGORAS έχει δημιουργήσει μια σταθερή πελατεία και το προτιμούν οι κάτοικοι της περιοχής. Τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου δημιουργήθηκε, γιατί ο περισσότερος κόσμος φαινόταν να τον είχε ξαναεπισκεφθεί.
Ο MANDRAGORAS λοιπόν βρίσκεται στην Καλλιθέα, στην οδό Ευαγγελιστρίας κοντά στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. Για την ιστορία του χώρου, μας τα έχουν πει οι υπόλοιποι χρήστες, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι, εξάλλου δεν έχω και μέτρο σύγκρισης γιατί ούτε το θρυλικό Μαγέρικο της Νάγιας ούτε τον Ανθό του Γιώργου Γεράρδου είχε τύχει να επισκεφθώ.
Ο χώρος πάντως, αν και αρκετά περιορισμένος, θεωρώ ότι θα σε κερδίσει αμέσως. Κυριαρχεί σαφώς το ξύλο και η πέτρα, τα οποία σε συνδυασμό με τα παντός τύπου διακοσμητικά, την μικρή κουζίνα με άμεση οπτική πρόσβαση και το ιδιαίτερο μωσαϊκό, δημιουργούν μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα. Από την άλλη οι τζαμαρίες που βρίσκονται στις δύο πλευρές «μεγαλώνουν» κατά κάποιο τρόπο το χώρο που, όπως προαναφέρθηκε, είναι αρκετά μικρός. Επιπλέον, στο απέναντι «παρκάκι» είναι τοποθετημένα λίγα τραπεζάκια για τους καπνιστές (εσωτερικά το κάπνισμα απαγορεύεται) αλλά και για όσους τυχόν θελήσουν να καθίσουν έξω, όταν ο καιρός το επιτρέπει.
Ως προς το service, δεν πρόκειται να προβληματιστείτε. Όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει, τα πιάτα ήρθαν σε σωστή ροή, ενώ και στο τέλος κεραστήκαμε ένα μεγάλο καραφάκι από ένα πολύ νόστιμο λικέρ αρμπαρόριζας.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Ο μικρός σχετικά κατάλογος εμπλουτίζεται με αρκετά πιάτα ημέρας. Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε τα εξής (νομίζω όλες οι επιλογές μας βρίσκονταν στο βασικό κατάλογο):
- Ψωμί για 2 άτομα με ντιπ γιαουρτιού (1.60 €)
- Ψητά μανιτάρια στη σχάρα με truffle mayo sauce (5 €). Πολύ ωραία ψημένα τα μανιτάρια, αρκετά ζουμερά, ταίριαζαν με τη συνοδευτική σως. Η μερίδα αρκετά πλούσια, μπορούσε να καλύψει άνετα και παρέες μεγαλύτερες των 2 ατόμων. Και για να μην επαναλαμβάνομαι, η ίδια παρατήρηση ισχύει για όλα τα πιάτα.
- Χαλούμι ψημένο στη σχάρα με φρέσκια ντομάτα και λάδι βασιλικού (5 €), χωρίς εκπλήξεις, ήταν νοστιμότατο.
- Σφακιανή σαλάτα με ανάμεικτα φρέσκα λαχανικά, απάκι από κοτόπουλο, ντοματίνια, σφακιανό παξιμάδι, γραβιέρα Κρήτης και βινεγκρέτ μέλι-μουστάρδα (8 €). Νόστιμη η σαλάτα, με το εξαιρετικό και αρωματικό απάκι να δίνει μια ξεχωριστή γεύση. Ίσως να προτιμούσα μια διαφορετική σως, καθώς αυτή με το μέλι και τη μουστάρδα μου φάνηκε αρκετά γλυκιά για τα γούστα μου.
- Μπιφτέκι από φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά ψημένο στη σχάρα συνοδεία ολόκληρης ψητής πατάτας (7.50 €). Η μερίδα αποτελούνταν από 2 μεγάλα μπιφτέκια, νόστιμα και με έντονη τη γεύση του κρέατος χωρίς υπερβολικά μυρωδικά και μπαχαρικά. Σίγουρα, δεν ήταν το καλύτερο μπιφτέκι που έχεις δοκιμάσει, στέκονταν ωστόσο σε αρκετά υψηλό επίπεδο.
- Φρέσκα νιόκι πατάτας με λιαστή ντομάτα, κρέμα βασιλικού και παρμεζάνα (7.50 €). Επίσης ένα πολύ νόστιμο πιάτο, με όλα τα υλικά να ταιριάζουν γευστικά μεταξύ τους. Ενδεχομένως κάποια νιόκι να μην είχαν «σφίξει» αρκετά και να είχαν λασπώσει, με αποτέλεσμα το πιάτο να υστερούσε κάπως ως προς την εμφάνιση, ως προς τη γεύση ωστόσο μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι.
- 1 λίτρο λευκό κρασί μοσχάτο Αλεξάνδρειας (10.40 €). Με λίγα λόγια εξαιρετικό. Δροσερό, αρκετά αρωματικό, σίγουρα ήταν από τα καλύτερα χύμα κρασιά που έχω πιει έξω, οπότε δικαιολογείται απόλυτα και η σχετικά τσιμπημένη τιμή του.
Το φαγητό λοιπόν μας ικανοποίησε και φύγαμε με πολύ καλές εντυπώσεις. Ένα «3,5» μπορεί να ήταν δικαιότερο, οπότε λάβετέ το υπόψη σας.

Για τα παραπάνω 5 χορταστικότατα πιάτα μαζί με ένα λίτρο κρασί, ο λογαριασμός μας έφτασε στα 45 €. Αφαιρέστε τα ποτά και ένα τουλάχιστον πιάτο που θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει στην παραγγελία μας και το κόστος οριακά φθάνει τα 15 € το άτομο.

Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα, ο MANDRAGORAS μας άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, οπότε μια βόλτα του την οφείλετε. Να πάτε.

14 Ιουν 2019

Μια σύντομη κριτική από εμένα για την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ, στο ίδιο πνεύμα με τους υπόλοιπους χρήστες του site. Εξάλλου, εάν δεν είχα διαβάσει τις κριτικές τους, δεν νομίζω να με έφερνε ο δρόμος στην Άνω Ν. Σμύρνη. Απογευματάκι καθημερινής, λοιπόν, μετά τη δουλειά, με διάθεση για κεμπάπ σε κοντινή απόσταση. Αρχική σκέψη ο Αρίστος στο Π. Φάληρο, θέλοντας ωστόσο να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό είπαμε να κατευθυνθούμε προς την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ.
Παρκάραμε με χαρακτηριστική ευκολία και τακτοποιηθήκαμε σε ένα άνετο τραπέζι του ημιυπαίθριου χώρου. Λόγω ώρας και ημέρας, υπήρχαν μόλις 2-3 παρέες, όσο περνούσε η ώρα ωστόσο η προσέλευση αυξανόταν (για το λόγο αυτό τις ώρες αιχμής ίσως η κράτηση να είναι και απαραίτητη). Η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον σίγουρα δεν σε κερδίζουν με την πρωτοτυπία τους. Ένας μικρός σχετικά εσωτερικός χώρος, στον οποίο βρίσκεται και η κουζίνα, και ένας στεγασμένος εξωτερικός χώρος, σαφώς πιο μεγάλος, που προφυλάσσεται από νάιλον και τζαμαρίες. Κλασική διακόσμηση ελληνικής ταβέρνας με το άσπρο χρώμα να κυριαρχεί. Στα συν η καθαριότητα όλων των χώρων, στα αρνητικά το επιτρεπόμενο κάπνισμα στον εξωτερικό – αλλά στεγασμένο – χώρο που αναγκαστικά επιβαρύνει την ατμόσφαιρα.

Το service γρήγορο και ευγενικό, χωρίς παράπονα. Κεραστήκαμε μάλιστα στο τέλος και ένα πληθωρικό και νόστιμο γλυκό με κέικ, 3 μπάλες παγωτό και τριμμένο μπισκότο. Μείον 1 ντοματούλα, λόγω της προφορικής «ανακοίνωσης» του τελικού λογαριασμού και της μη έκδοσης απόφασης.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Παστουρμαδοπιτάκια πολίτικα με τυρί και ντομάτα (5.50 €). Νόστιμο πιάτο, με καλής ποιότητας υλικά, ήθελε σίγουρα λίγη περισσότερη γέμιση, για να μην υπερισχύει το φύλλο.
- Μελιτζανοσαλάτα χειροποίητη καπνιστή (4.20 €), εξαιρετική με σωστό κάπνισμα.
- Πατάτες τηγανητές (2.80 €), πλούσια μερίδα, μας ικανοποίησαν.
- Μερίδα κεμπάπ, με πίτα, ντομάτα, πιπεριά και κρεμμύδι (8.20 €). Νόστιμο επίσης το κεμπάπ, με αφράτο κρέας και καθόλου βαριά γεύση για το στομάχι. Δεν ξέρω εάν είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει, σίγουρα ωστόσο παίρνει υψηλή βαθμολογία.
- Μερίδα σις μοσχάρι (10.50 €), το καλύτερο σίγουρα πιάτο από όσα δοκιμάσαμε. Μαλακό και ζουμερό αλλά και καλοψημένο το μοσχάρι, μας ικανοποίησε απόλυτα. Προτιμήστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.
- από ποτά πήραμε 500 ml κόκκινο χύμα κρασί (4.50 €), μια χαρά
Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 35 €, τιμή που τη βρίσκω πολύ καλή, δεδομένων και των ποσοτήτων των πιάτων, ιδίως των κυρίως.

Τίποτα παραπάνω λοιπόν από εμένα για την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ. Νόστιμες γεύσεις, μεγάλες μερίδες και λογικότατες τιμές από ένα συνοικιακό κεμπατζίδικο, το οποίο, εάν σας φέρει ο δρόμος, μπορείτε άφοβα να επισκεφθείτε.

01 Ιουν 2019

Πριν από ένα περίπου χρόνο είχα επισκεφτεί την ΑΓΟΡΑ στους Αμπελόκηπους, μετά από πολλά χρόνια, και έφυγα με πολύ καλές εντυπωσεις, ενώ και νέα επίσκεψή μου μετά από λίγο ήταν και πάλι απολύτως επιτυχημένη. Έτσι όταν έπεσε η πρόταση 2 φίλων να τους συναντήσω στην έτερη ΑΓΟΡΑ, στην περιοχή του Hilton, ήταν μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσω την κουζίνα της μετά από αρκετό καιρό.

Η ΑΓΟΡΑ SELECT λοιπόν βρίσκεται κοντά στο Hilton. Σάββατο μεσημέρι, βρήκα εύκολα θέση parking, νομίζω τις καθημερινές ωστόσο τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Ο χώρος μου φάνηκε κάπως διαφοροποιημένος σε σχέση με το παρελθόν. Άνετα τραπέζια, καναπέδες, μεγάλα φωτιστικά, με το ξύλο να κυριαρχεί, μου φάνηκε ωστόσο κάπως ψυχρός και απρόσωπος.

Η εξυπηρέτηση, παρά το πολυάριθμο προσωπικό, είχε αρκετές καθυστερήσεις, ιδίως στο τέλος που ψάχναμε κάποιον για να πληρώσουμε. Δεν πρέπει ωστόσο να παραβλέψω το κέρασμα στο τέλος 2 γλυκών, μιας πορτοκαλοπιτας με παγωτό και ενός προφιτερολ.

Ο κατάλογος αρκετά εκτενής, με πάρα πολλές επιλογές, ενώ υπάρχουν και πολλά πιάτα ημέρας. Εμείς 3 άτομα παράγγειλαμε:
- για αρχή ήρθε ψωμί με ντιπ από ελιά (1.80 ευρώ επί 3) και νερό εμφιαλωμένο (1,50)
- σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά, τηγανητά μοτσαρελάκια, ντοματίνια, χωριάτικο κρουτόν, τραγανό προσούτο Πάρμας και σάλτσα Βαλσάμικου (10,5 ευρώ). Αρκετά νόστιμη, μας ικανοποίησε.
-  Μπιφτέκι μοσχαρίσιο σχάρας, με φρέσκιες τηγανητές πατάτες (12 ευρώ) για εμένα. Νόστιμο σε γενικές γραμμές, αλλά καμία φαντασία και πρωτοτυπία. Ένα ικανοποιητικό μεγέθους μπιφτέκι με λίγες τηγανητές πατάτες και μισό λεμόνι δίπλα. Εμφάνιση που την συναντάς παντού και σίγουρα δεν ήταν αυτή που περίμενες από ένα εστιατόριο σαν το ΑΓΟΡΑ SELECT. Και ειδικά όταν ένα τέτοιο πιάτο σου χρεώνεται 12 ευρώ και η γεύση δεν έχει κάτι το ξεχωριστό, σίγουρα στο τέλος μένεις ανικανοποίητος.
- Ριζότο με άγρια μανιτάρια και κρέμα παρμεζάνας 11μήνης ωρίμανσης (10,5 ευρώ) η επιλογή του ενός της παρέας. Εδώ το βασικό μειονέκτημα του πιάτου ήταν στο ρύζι που ήθελε σίγουρα περισσότερο μαγείρεμα. Όταν αδειασαν το τραπέζι και είδαν το συγκεκριμένο πιάτο μισοφαγωμένο, ρωτηθηκαμε τι δεν πήγε καλά και προσφέρθηκαν να μας φέρουν κάποιο άλλο πιάτο. Εμείς αρνηθήκαμε, αφού δεν είχαμε και πολύ χρόνο στη διάθεσή μας, το πιάτο ωστόσο χρεώθηκε κανονικά.
- Παπαρδέλες με χοιρινή καπνιστή πανσέτα, ψητά ντοματίνια, μοτσαρέλα και φρέσκα μυρωδικά (11,2 ευρώ) για το τρίτο της παρέας, μάλλον το καλύτερο πιάτο από τα κυρίως που παράγγειλαμε. Δοκίμασα και εγώ μια μπουκιά, σίγουρα ήταν νόστιμο το πιάτο, ιδίως λόγω της καπνιστής πανσέτας, από την άλλη βέβαια αντίστοιχης νοστιμιά πιάτα έχεις δοκιμάσει και αλλού.
- ήπιαμε μισό λίτρο λευκό κρασί Μοσχοφίλερο (6 ευρω), απλώς ικανοποιητικό.
- στο τέλος, όπως προανέφερα, μας έφεραν 2 γλυκά (απλώς συμπαθητικά). Αρχικά θεωρησαμε ότι μας τα κέρασαν λόγω της αστοχίας με το ριζότο, ωστόσο είδαμε ότι τα συγκεκριμένα γλυκά πήγαιναν σε όλα τα τραπέζια. Σε κάθε περίπτωση, το κέρασμα για οποιαδήποτε αιτία, είναι κίνηση εκτιμητέα.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε κάτι παραπάνω από 55 ευρώ, η παραγγελία μας ωστόσο ήταν σχετικά μικρή (1 σαλάτα, 3 κυρίως, μισό κιλό χύμα κρασί), οπότε σε συνδυασμό και με το γεγονός ότι δεν ξετρελαθήκαμε και με τις γευσεις, και η αξιολόγησή μου ως προς το value for money θα είναι χαμηλή.

Αυτά λοιπόν για το ΑΓΟΡΑ SELECT, το οποίο δεν με ικανοποίησε, τουλάχιστον στο βαθμό που ανεμένα. Δεν νομίζω λοιπόν να το ξανά τιμήσω, τουλάχιστον σύντομα.

01 Ιουν 2019

Το Monsieur cannibal λειτουργεί εδώ και 2-3 χρόνια (αν δε κάνω λάθος) στην πλατεία του Προφήτη Ηλία στο Παγκράτι. Σερβίρει καφέδες και ροφήματα από το πρωί, ενώ τις βραδυνές ώρες η έμφαση δίνεται σε ποτά και ιδιαίτερα κοκτέιλ. Παράλληλα υπάρχουν και τυπικά πιάτα που συναντάς σε τέτοιους χώρους (πίτσες, burgers, ομελέτες, γλυκά, bagels, panini, σαλάτες κλπ. ). Το είχα ήδη επισκεφτεί για καφέ ή ποτό, στην τελευταία μου ωστόσο επίσκεψη δοκίμασα και 2 πιάτα από το brunch μενού του. Ενδεχομένως το δείγμα των γεύσεων που δοκίμασα να μην είναι αντιπροσωπευτικο, οποτε θα περιοριστώ σε μια σύντομη κριτική, βάσει της εμπειρίας μου.

Ο χώρος είναι πραγματικά πανέμορφος. Μικρός μεν, αλλά πολύ ιδιαίτερος και με ξεχωριστή διακόσμηση (μια σύντομη αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σας πείσει). Όμορφο μπαρ, ιδιαίτερα φωτιστικά, πίνακες και έντονα χρώματα συνθέτουν το όλο σκηνικό, το οποίο ιδίως το βράδυ είναι πραγματικά ξεχωριστό. Το service ελαφρώς διεκπεραιωτικό, αλλά κάποιο ιδιαίτερο παράπονο δεν έχω.

Από τον κατάλογο του brunch δοκιμάσαμε Black croque madam (6.50 ευρώ) και Steak eggs, δηλαδή αυγά σε φοκατσια με παστραμι, Jack Daniels σος και πατάτα jacket (8 ευρώ). Δυστυχώς οι γεύσεις που δοκιμάσαμε δεν μας ικανοποίησαν. Το βασικότερο πρόβλημα και με τα 2 πιάτα ήταν ότι σερβιρίστηκαν αρκετά κρύα, αλλά επιπλέον υπήρχαν και άλλες αστοχίες. Το ψωμί και στα 2 πιάτα δεν ήταν ιδιαίτερα πετυχημένο. Καθόλου τραγανό και με άσχημη υφή. Επίσης και η ψητή πατάτα ήθελε λίγο ψήσιμο τουλάχιστον παραπάνω. Τα υπόλοιπα υλικά σε αξιοπρεπές επίπεδο, δεν έσωζαν ωστόσο την κατάσταση. Ειχαμε βάλει στο μάτι να δοκιμάσουμε και κάποιο γλυκό (οι λουκουμάδες με κρέμα λεμονιού μας είχαν κινήσει το ενδιαφέρον), αλλά είπαμε να μην το ρισκάρουμε.

Αυτά τα λίγα λοιπόν από μένα για το Monsieur cannibal. Για ποτό ή καφέ εξακολουθεί να αποτελεί σταθερή επιλογή για μένα, για φαγητό ωστόσο δεν θα σας το πρότεινα.

01 Ιουν 2019

Κατάφερα και εγώ επιτέλους να επισκεφθώ το Kozi's. Και η αλήθεια είναι ότι η επίσκεψη αυτή θα είχε πραγματοποιηθεί αρκετό καιρό πριν, εάν υπήρχε η δυνατότητα τηλεφωνικής κράτησης. Καθώς δεν παίρνεις εύκολα την απόφαση να ξεσηκωθείς από το Ν. Κόσμο για τα Μελίσσια, χωρίς να είσαι σίγουρος εάν θα βρεις τραπέζι. Τέλος πάντων ένα βραδάκι καθημερινής, μετά από μια δουλίτσα κοντά, ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφθούμε το Kozi's.

Ο χώρος απλός, φωτεινός και καθαρός με αρκετά τραπέζια, σχετικά άνετα μεταξύ τους (ιδίως στον εσωτερικό χώρο, καθώς στο μπαλκονάκι του εξωτερικού χώρου μου φάνηκε κάπως πιο στριμωγμενος). Τον προσπερνάς, χωρίς ωστόσο και να σε προβληματίσει.

Το service επίσης μια από τα ίδια. Χωρίς να ενθουσιάζει, αλλά και χωρίς να έχεις κάτι αρνητικό να του προσαψεις. Στα θετικά βέβαια το κέρασμα με 2 σφηνάκια οινόμελο.

Πάμε τώρα στο φαγητό, για το οποίο είχα και τις μεγαλύτερες προσδοκίες. 2 άτομα παράγγειλαμε:
- Σαλάτα Shambalala (12 euro), με κομματακια μοσχαρίσια φιλέτο, ρόκα, μαρούλι, λάχανο, καρότο, παρμεζάνα, ρόδι με sweet chilli sauce. Με λίγα λόγια εξαιρετική. Τρυφερά και καλοψημένα τα φιλετάκια, ενώ η σος στη σωστή ποσότητα έδενε απόλυτα με τα λαχανικά.
- KokoBongo (14.50 ευρω), για μένα, δηλαδη
σουβλα κοτόπουλο μαριναρισμένο με νοτιοαφρικανικα μπαχαρικά, μαζί με πατάτες τηγανητές. Ζουμερό το κοτόπουλο, αλλά ταυτόχρονα και καλόψημένο, μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Οι συνοδευτικές πατάτες κομμένες σε ροδέλες εξίσου νόστιμες.
-Porco Porco (13.50 ευρω), για τη συζυγο, δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά. Και εδώ οι ίδιες άριστες εντυπώσεις. Πολυ μαλακό το κρέας, με πολύ ωραία αρώματα και άψογα ψημένο. Και εδώ οι ίδιες νοστιμότατες πατάτες.
- μισο λίτρο κόκκινο κρασί, στα 4.80 ευρω, απλώς αποδεκτό και σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

Για τα παραπάνω, μαζί με 1 λίτρο εμφιαλωμένο νερό (1 ευρω), ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 46 ευρώ. Σίγουρα, οι γεύσεις μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους, ασφαλώς οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και χορταστικές, από την άλλη βέβαια το KOZI'S δεν το λες και οικονομικό. Για μένα πάντως αξίζει σε μεγάλο βαθμό τα χρήματά του σε μεγάλο βαθμό, οπότε εάν ο δρόμος μου με ξαναφέρει στα Μελίσσια, θα το ξανατιμησω.

18 Μαι 2019

Σάββατο μεσημέρι προς απόγευμα μες τον Απρίλιο, μετά από βόλτα στα δισκάδικα του κέντρου, με αφορμή την Record Store Day, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Migada. Πρόκειται για έναν νέο χώρο εστίασης που βρισκεται στην οδό Πραξιτέλους και προσφέρει πιάτα από διάφορες κουζίνες του κόσμου (νομίζω μάλιστα ότι υπάρχει καποια σχέση του Migada με το Altamira και το Ethnico).

Ο χώρος απλός, με ωραία διακόσμηση. Δεν προσφέρεται ενδεχομένως για να αράξεις με τις ώρες, αλλά δεν υπάρχει κάτι αρνητικό. Λίγα μικρά τραπεζια μπαίνοντας, στο βάθος συναντάς δύο ακόμη αρκετά μεγαλύτερα και άνετα. Υπάρχει επίσης και ο πάγκος μπροστά από την τζαμαρία του χώρου, όπου επίσης μπορεί να βολευτεί κάποιος. Στα συν και οι πεντακάθαρες τουαλέτες.

Το service παίρνει άριστα. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν χαμογελαστή, ευγενέστατη και με διάθεση να μας εξηγήσει όλα τα πιάτα. Τα πιάτα έρχονταν με σωστή ροή και όχι όλα μαζί, μια χαρά. Το τεσσάρι το αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη. Στο τέλος κεραστηκαμε και γλυκό.

Ο κατάλογος είναι πολύ ωραία σχεδιασμένος με πολύ όμορφη εμφάνιση, ωστόσο σου δημιουργεί ένα σχετικό μπέρδεμα, καθώς είναι πολυσέλιδος και μεταξύ των πιάτων παρεμβάλλονται διάφορες πληροφορίες. Εμείς ωστόσο προτιμήσαμε ένα ειδικό μενού που προσφερόταν λόγω ηλεκτρονικής κράτησης μέσω e-table στην προνομιακή τιμή των 16,50 ευρώ ανά άτομο, το οποίο περιλάμβανε 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα ποτό (μπύρα, κρασί ή αναψυκτικό). Επιλέξαμε λοιπόν 2 ατομικά μενού και στο τραπέζι μας ήρθαν τα εξής πιάτα:
- 1 σαλάτα με την ονομασία Naranjas de la Reina που περιείχε λόλα, λάχανο, ρόκα, σέλερι, μαύρες σταφίδες, σουσάμι, λιαστές ντομάτες και dressing από χυμό πορτοκαλιού και 1σαλάτα tabule με μαϊντανό, δυόσμο, ρεβύθια, ντοματίνια, αγγούρι, φρέσκο κρεμμυδάκι & κινόα. Και οι δύο σαλάτες ήταν πολύ νόστιμες και δροσερές, μας ικανοποίησαν.
- στη συνέχεια μοιράστηκαμε 1 σούπα mestizos με γλυκιά κόκκινη κολοκύθα, καρότο, πατάτα, ginger & κρασί sherry. Νόστιμη, ίσως κάπως γλυκιά για τα γούστα μου.
- ως δεύτερο ορεκτικό πήραμε yoonaan pacora, δηλαδή ινδικά Κεφτεδακια λαχανικών με chutney ντομάτας και καραμελωμένο ginger. Επίσης νόστιμα τα κεφτεδακια, τραγανά εξωτερικά. Το chutney ντομάτας δεν προσέφερε κάτι στο πιάτο (σαν απλή κέτσαπ μου φάνηκε).
- από κυρίως επιλέξαμε το Marco Polo bowl με φιλέτο κοτόπουλο, ρύζι, guacamole, φασόλια, σαλάτα και cheddar sauce και το Colombus bowl με ρύζι, κιμά από μοσχάρι και καραμελωμένα λαχανικά, μαζί με guacamole, sourcream, κόκκινα φασόλια και enchilada sauce. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε σχεδόν χορτάσει με τα προηγούμενα πιάτα και δεν τα πολυευχαριστηθηκαμε τα κυρίως, δεδομένου μάλιστα ήταν και αυτά αρκετά χορταστικά και πληθωρικά. Σε κάθε περίπτωση, ήταν νόστιμα και καλομαγειρεμένα. Ξεχώρισα ενδεχομένως το πιάτο με το κοτόπουλο που ήταν πιο αρωματικό.
- στο τέλος κεραστηκαμε και ένα νόστιμο κέικ σοκολάτας με παγωτό.

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με 2 μπύρες άλφα, ο λογαριασμός ήρθε στα 33 ευρώ, εξαιρετικά δηλαδή. Εξάλλου και οι τιμές του βασικού μενού μου φάνηκαν αρκετά λογικές, οπότε θα βαθμολογήσω και το value for money με άριστα.

Το Migada λοιπόν, παρόλο που δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό και ιδιαίτερο από άποψη γεύσεων, πιστεύω αξίζει την επίσκεψή σας, ειδικά εάν βρεθείτε στο κέντρο. Εγώ σκοπεύω παντως να το ξανατιμήσω, για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα του.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΟΣΟ ΦΑΣ 10.00 € το άτο...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία