ALEX80

Μέλος από: Απρ 2012

13 Απρ 2018

Το DOS HERMANOS ήταν εδώ και πολύ καιρό στα σχέδια μου για επίσκεψη, η Κηφισιά ωστόσο μας έπεφτε λίγο μακριά, οπότε το αφήναμε για το μέλλον. Μια καθημερινή ωστόσο (Τρίτη αν θυμάμαι καλά) πήραμε την απόφαση και φθάσαμε στη Κηφισιά για να δοκιμάσουμε και εμείς τις γεύσεις του DOS HERMANOS.

Αν και καθημερινή, υπήρχαν ήδη μερικές παρέες και κατά τη διάρκεια της βραδιάς προστέθηκαν και άλλες. Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από τους φίλους του site, δεν έχω και εγώ παρά να προσθέσω ότι είναι πολύ όμορφος, άνετος, με ταιριαστή διακόσμηση και μουσική, σε προδιαθέτει ιδανικά για την έξοδό σου.

Κανένα παράπονο επίσης δεν υπήρχε και για το service. Ευγενικό και φιλικό όλο το προσωπικό, πάντοτε παρόν όποτε το χρειαζόσουν. Ένα προβληματάκι που υπήρχε με το τραπέζι μας διορθώθηκε με προθυμία άμεσα, ενώ στο τέλος μας ρώτησαν εάν μείναμε ευχαριστημένοι και μας περίμεναν στην έξοδο με χαμόγελο για να μας ξεπροβοδίσουν.

Ο κατάλογος, χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις, περιέχει τα πιάτα που πάνω-κάτω θα περίμενες να συναντήσεις. Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να τον αναζητήσετε ηλεκτρονικά στο site του εστιατορίου.
Εμείς, 2 άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης εάν προτιμούμε εμφιαλωμένο ή βρύσης.
- μετά από λίγο, σε ένα καλαθάκι ήρθαν λίγα nachos, απλά και με σπανάκι, συνοδεία ελαφρά καυτερής σάλτσας. Νοστιμότατα και χωρίς χρέωση μάλιστα.
- μία σαλάτα μεξικάνα, δηλ. ανάμεικτη πράσινη σαλάτα με κόκκινο λάχανο, ψιλοκομμένη ντομάτα, πιπεριά, αβοκάντο και παρμεζάνα. Η σαλάτα γαρνίρεται με μοσχαρίσιο κιμά (μπορούσαμε εμείς να προσθέσουμε το γαρνίρισμα της επιλογής μας) και σερβίρεται σε τραγανή φωλιά tortilla με sour cream sauce. Πολύ νόστιμη, με φρέσκα υλικά, και σε επαρκέστατη ποσότητα (10 €).
- taquitos, δηλαδή τραγανή tortilla από αλεύρι σε σχήμα φλογέρας με γέμιση από ποικιλία τυριών, φασόλια και μοσχαρίσιο κιμά (7,00 €). Νόστιμο πιάτο επίσης το απολαύσαμε. Ενδεχομένως να μην ήταν απολύτως απαραίτητο για την παραγγελία μας, καθώς 2 κυρίως και 1 σαλάτα θα ήταν αρκετά για να χορτάσουν δύο πεινασμένα άτομα, δεν το μετανιώσαμε ωστόσο.
- για μένα chimichanga κοτόπουλο φούρνου τυλιγμένο σε τραγανές tortillas από αλεύρι με topping sour cream (11,50 €) και για τη γυναίκα μου tostadas, δηλ. ανοιχτές τραγανές tortillas με γέμιση από κοτόπουλο φούρνου, με τσένταρ, σαλάτα, ψιλοκομμένη ντομάτα, ελιές και sour cream sauce (11,50 €). Και τα δύο πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και μου άρεσε το γεγονός ότι όλες οι γεύσεις ήταν ευδιάκριτες. Η κάθε μερίδα μάλιστα ήταν αρκετά χορταστική καθώς περιελάμβανε από 2 τεμάχια, καθώς και σαλάτα, μεξικάνικο ρύζι (εξαιρετικά νόστιμο και αρωματικό) και σοταρισμένα μεξικάνικα φασόλια.
- από ποτά, παραγγείλαμε μια μικρή κανάτα των 500 ml. παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (14,00 €), η οποία ήταν μια χαρά.

Για τα παραπάνω, δηλ. 2 κυρίως, 1 ορεκτικό, 1 σαλάτα και την μαργαρίτα, ο λογαριασμός με απόδειξη ήρθε στα 56 €, τιμή λογική για όσα προσφέρει το DOS HERMANOS, οπότε και εδώ δε θα στερηθεί το άριστα στην αξιολόγησή μου. Εξάλλου, ιδιαίτερα θετικό είναι για εμένα ότι δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις, που συναντάς αλλού και ανεβάζουν τον λογαριασμό από την αρχή.

Συμπερασματικά, πολύ όμορφος και προσεγμένος χώρος, άψογη εξυπηρέτηση, νόστιμα πιάτα και λογικές τιμές, για το λόγο αυτό και 4 τεσσάρια στην τελική μου αξιολόγηση, νομίζω μετά από πολύ καιρό. Εννοείται ότι θα ξαναπάω...

21 Μάρ 2018

Αποχωρώντας από τον Κυρ Αρίστο ένα βραδάκι Παρασκευής που τον επισκέφθηκα, το μάτι μου έπεσε και στα υπόλοιπα μαγαζιά της πιάτσας του Π. Φαλήρου και ιδίως στον Ακάκιο. Ήταν 9 το βράδυ, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και το όλο σκηνικό μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Διαβάζοντας και τις κριτικές στο site, η απόφαση είχε ήδη παρθεί, η επίσκεψη στον ΑΚΑΚΙΟ δεν θα αργούσε να πραγματοποιηθεί. Όπερ και εγένετο, το Σάββατο πριν από την Καθαρή Δευτέρα, φθάσαμε, μετά από τηλεφωνική κράτηση, στον ΑΚΑΚΙΟ για να δοκιμάσουμε τα πιάτα του.

Για το πάρκινγκ τα είπαμε στην προηγούμενη κριτική για τον Αρίστο. Έχει τα θεματάκια του, κάπου ωστόσο θα βολευτείτε σε κάποιο γειτονικό στενό. Ο χώρος, προσωπικά μου άρεσε πολύ. Σε μοναστηριακό στυλ, με ανάλογα διακοσμητικά (μανουάλια, πάγκοι εκκκλησίας, παγκάρια, κεριά) και με ξύλινες καρέκλες, σε κάποιους ίσως φανεί υπερβολικός, εμένα πάντως μου άρεσε. Ο φωτισμός επίσης χαμηλότερος από το αναμενόμενο για χώρο εστίασης, ταιριαστός ωστόσο με το όλο κλίμα που επικρατούσε. Στα συν μάλιστα, η απόλυτη απαγόρευση του καπνίσματος, κάτι για το οποίο μάλιστα είχαμε ενημερωθεί και τηλεφωνικά κατά την κράτησή μας.

Ως προς την εξυπηρέτηση επίσης τα πράγματα κύλησαν ομαλά. Στην αρχή μας υποδέχθηκε κάποιος που μας οδήγησε στο τραπέζι της κράτησης μας, το πολυάριθμο προσωπικό (σε αντίστοιχη αμφίεση με το χώρο) μας εξυπηρέτησε χωρίς προβλήματα, ενώ και στο τέλος κάποιος βρέθηκε να μας ξεπροβοδίσει. Απόδειξη κόπηκε με την παραγγελία, το νεράκι ήταν εμφιαλωμένο, δεν ζητήσαμε ωστόσο να αλλαχθεί με βρύσης, ενώ και στο τέλος μας έφεραν και 2 σφηνάκια με γρανίτα λεμόνι.

Το μενού είναι επικεντρωμένο, όπως θα ήταν αναμενόμενο, σε ζυμαρικά και δευτερευόντως σε πίτσες. Αναλυτικότερα ο κατάλογος περιλαμβάνει 8 ορεκτικά, με έμφαση ιδίως σε πίτες και ζύμες, καμιά δεκαριά σαλάτες, άλλες τόσες πίτσες και περίπου 20 πιάτα με ζυμαρικά. Για τιμές μπορείτε να ανατρέξετε στο site της επιχείρησης, όπου βρίσκεται αναρτημένος αναλυτικός κατάλογος και με τιμές. (εγώ δυστυχώς τον είδα μετά, για αυτό και οι τιμές μου έκαναν αρκετή εντύπωση, όπως θα δείτε παρακάτω). Τέλος πάντων, εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,5 €), χωρίς ψωμί ή κάποιο συνοδευτικό. Ενδεχομένως το ψωμί έπρεπε να το παραγγείλουμε, ωστόσο λόγω ζυμαρικών δεν ασχοληθήκαμε.
- μία σαλάτα ανάμεικτη (9,30 €), δηλαδή σαλάτα πράσινη, με κολοκύθι σε λεπτές φέτες, κρητική φρέσκια ξινομηζύθρα, ντοματάκια και σπανάκι. Νόστιμη σαλάτα, με φρέσκα και «ζωντανά» λαχανικά, ικανοποιητική ποσότητα. Η σως σε λογική επίσης αναλογία, ενδεχομένως σε κάποιους φαινόταν λίγη, εμένα δεν με ενόχλησε. Το τυρί θα μπορούσε να είναι και περισσότερο. Η τιμούλα δυστυχώς αρκετά τσιμπημένη, καθώς δεν υπήρχε, τουλάχιστον για μένα, κάποιο υλικό που αύξανε το κόστος της, σκεφθείτε μάλιστα ότι ήταν και από τις πιο οικονομικές του καταλόγου.
- μανιτάρια γεμιστά πορτομπέλο με γέμιση τυριών, φρέσκο κρεμμύδι και κρέμα, πάνω σε φύλλα ρόκας (8,20 €). 4 φυσιολογικού μεγέθους μανιτάρια, ωραία ψημένα και αρκετά νόστιμα. Για την τιμή, ας τα πούμε καλύτερα στο τέλος συνολικά.
- από ζυμαρικά εγώ επέλεξα γιαουρτλού με χοντρό μακαρόνι, σάλτσα ντομάτας, σκόρδο, μπούκοβο, ψιλοκομμένο καυτερό σουτζούκι και γιαούρτι μυρωδικών (11.50 €). Ωραία βρασμένα τα ζυμαρικά, το πιάτο δεν ήταν ιδιαίτερα καυτερό, καθώς και το σουτζούκι το βρήκα αρκετά ήπιο, έδινε πάντως ωραίο άρωμα στο πιάτο. Θα την προτιμούσα ενδεχομένως τη σάλτσα σε μικρότερη ποσότητα.
- η γυναίκα μου πήρε παπαρδέλες με κυβάκια κολοκυθιού, κίτρινη πιπεριά, καπνιστό χοιρινό τρικάλων, καραμελωμένο κρεμμύδι και ζεστή κρέμα τυριού (10,90 €). Σωστά βρασμένα και εδώ τα ζυμαρικά, πιο ήπια σαφώς σε γεύση, με υλικά ωστόσο που ταίριαζαν μεταξύ τους, νόστιμο συνολικά πιάτο. Εδώ, ωστόσο, η ποσότητα της κρέμας τυριού ήταν πραγματικά υπερβολική, με αποτέλεσμα, μετά από λίγη ώρα και αφού το πιάτο είχε κρυώσει, η κρέμα ομογενοποιήθηκε με τα ζυμαρικά και το οπτικό θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα θελκτικό.
Συνολικά, οι γεύσεις μας άφησαν ευχαριστημένους. Εγώ τα απόλαυσα τα ζυμαρικά μου, το ίδιο και η γυναίκα μου, έως κάποιο σημείο τουλάχιστον. Η σαλάτα και τα μανιτάρια επίσης δεν έκρυβαν δυσάρεστες εκπλήξεις.

Από άποψη τιμών, ωστόσο, θα τα χαλάσουμε. Λοιπόν έχουμε και λέμε, για δύο ζυμαρικά, μία σαλάτα, ένα ορεκτικό και δύο μπύρες alfa (4 € έκαστη) πληρώσαμε 49,40 €, τιμή που από μόνη της μου φαίνεται κάπως τσιμπημένη, αλλά θα μπορέσω εν μέρει να τη δικαιολογήσω, λόγω των ωραίων πιάτων και του προσεγμένου και ιδιαίτερου περιβάλλοντος. Δεν μου άρεσε ωστόσο, η υπερβολική αύξηση των τιμών που διαπίστωσα, ανατρέχοντας σε παλαιότερες κριτικές που δημοσιεύθηκαν στο site. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος: η ανάμεικτη σαλάτα σε κριτική του φίλου Mavtasos (Νοέμβριος 2016) κόστιζε 7,50 € (αντί για 9,30 €) και οι παπαρδέλες 8.50 € (αντί για 10,90 €). Ακόμη, διαβάζοντας και την μεταγενέστερη κριτική του φίλου George G (Μάιος 2017), ο οποίος είχε ήδη αναφερθεί σε αύξηση των τιμών, διαπιστώνει κανείς και επιπλέον άνοδο. Ενδεικτικά τα σχιουφιχτά μακαρόνια Κρήτης από 6,90 € το Νοέμβρη 2016, σε 7,80 το Μάιο 2017 και σήμερα στον αναρτημένο κατάλογο κοστίζουν 9,50 €!
Ίσως σας κούρασα με τις εκτενείς αναφορές στην τιμολόγηση κάποιων πιάτων, για αυτό και σταματάω εδώ, απλώς δεν περίμενα να συναντήσω τέτοιες αποκλίσεις. Υπό άλλες συνθήκες, η αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής θα μπορούσε να είναι και στο «3», λόγω όμως της τόσο σημαντικής διαφοροποίησης με το πρόσφατο παρελθόν, η βαθμολογία μου θα πέσει στο «2».

Κλείνοντας, παρά την γκρίνια μου για τις τιμές, στον ΑΚΑΚΙΟ πέρασα πολύ ωραία, σε ένα ιδιαίτερο περιβάλλον και έφαγα νόστιμα πιάτα. Κάποια στιγμή θα ήθελα να ξαναπώ (για να δοκιμάσω και κάποια πίτσα) και σε καμιά περίπτωση δεν θα σας αποθάρρυνα από το να τον επισκεφθείτε, λαμβάνοντας ωστόσο υπόψη όσα προανέφερα.

15 Μάρ 2018

Την ΑΓΟΡΑ είχα να την επισκεφθώ πάρα πολλά χρόνια, από τα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας που είχα πρωτοέρθει στην Αθήνα. Σύχναζα τότε στην περιοχή (Αμπελόκηποι), οπότε συχνά την είχα στα υπόψη μου για έξοδο. Έκτοτε, δεν με έφερε ποτέ ο δρόμος σε αυτήν, μεσολάβησαν απλώς 2-3 επισκέψεις στο έτερο κατάστημα ΑΓΟΡΑ SELECT, πίσω από το Hilton, αλλά και αυτές τουλάχιστον 4-5 χρόνια πριν.

Οπότε ένα Σάββατο θα βρισκόμασταν στην περιοχή και ψάχνοντας στο διαδίκτυο κάπου να πάμε μετά, το μάτι μου έπεσε στην ΑΓΟΡΑ, οι πρόσφατες κριτικές στο site ήταν αρκετά ενθαρρυντικές, οπότε γιατί όχι. Έγινε λοιπόν ηλεκτρονική κράτηση για Σάββατο 7.30 (εκείνη την ώρα δεν υπήρχε πολύς κόσμος, ωστόσο κατά τις 10.30 που φύγαμε δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα).

Η ΑΓΟΡΑ Restaurant Bar, λοιπόν, βρίσκεται έξω σχεδόν από το μετρό των Αμπελοκήπων, οπότε προτιμήστε το. Από τον τίτλο, αντιλαμβάνεται κανείς ότι λειτουργεί και ως café και bar, πιστεύω ωστόσο ότι οι περισσότεροι την επιλέγουν για φαγητό. Ο εξωτερικός χώρος καπνιστών, με περιμετρικές τζαμαρίες και πολλές γλάστρες με πρασινάδες είναι όμορφος και περιποιημένος, εμείς ωστόσο προτιμήσαμε τον εσωτερικό.

Ο μέσα χώρος λοιπόν πολύ όμορφος, με το ξύλο να κυριαρχεί, ωραία διακόσμηση με πολλά κάδρα (κυρίως παλαιών διαφημίσεων), ενώ και η εικόνα του όμορφου bar συμπληρώνει ιδανικά το όλο σκηνικό. Μείον, ωστόσο, μία ντομάτα, γιατί ενώ θεωρητικά ο εσωτερικός χώρος είναι μη καπνιστών, κάτι τέτοιο στην ουσία δεν ισχύει, καθώς στο bar, το οποίο βρίσκεται ακριβώς δίπλα στα τραπέζια φαγητού, το κάπνισμα επιτρέπεται κανονικά.
Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, αλλά και χωρίς να ενθουσιάζει.

Τέλος πάντων, κάποιο παράπονο δεν είχα, στο τέλος μάλιστα, μαζί με το λογαριασμό, μας έφεραν 2 δροσερά ποτήρια με γρανίτα φράουλα (κανονικά μέγεθος όχι σφηνάκια), πολύ ωραία σερβιρισμένα με μία φέτα ανανά το καθένα πάνω του.

Πάμε τώρα στο μενού. Πλούσιο, με πάρα πολλές επιλογές, ικανές να καλύψουν κάθε γούστο και προτίμηση. Επίσης προσφέρονται και αρκετά πιάτα ημέρας. Ο κατάλογος είναι αναρτημένος στο site τους, με αναλυτική περιγραφή για κάθε πιάτο. Ηλεκτρονικά επίσης μπορείτε να δείτε και τα πιάτα ημέρας.

Εμείς 2 άτομα, λοιπόν, παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με 2 ψωμάκια και 2 κριτσίνια, πολύ νόστιμα, και 1 ντιπ ελιάς (αν θυμάμαι καλά). Η χρέωση στα 1.80 € ανά άτομο.
- πράσινη σαλάτα με φιλετάκια ψητό κοτόπουλο, σπανάκι, αβοκάντο, μπέικον, blue cheese, καρύδια και βινεγκρέτ μελιού (10,50 €). Πολύ ωραία σαλάτα, με το blue cheese να ξεχωρίζει γευστικά, αλλά και τα υπόλοιπα υλικά να ταιριάζουν μεταξύ τους. μοναδική μικρή ένσταση το κοτόπουλο, που ήταν κάπως άνοστο. Τη σαλάτα πάντως την ευχαριστηθήκαμε.
- ποικιλία φρέσκων μανιταριών, με θυμάρι, σκόρδο και ελαιόλαδο (7,80 €). Αρωματικό και πολύ γευστικό πιάτο, μας άρεσε πάρα πολύ. Η δε ποσότητα επαρκέστατη. Προτείνεται!
- από τα πιάτα ημέρας, εγώ επέλεξα 1 κοτόπουλο ταντούρι, με μπόλικες τηγανητές πατάτες και γιαούρτι αρωματισμένο με διάφορα μυρωδικά (10,80 €). Τρυφερό και καλοψημένο το κοτόπουλο, μου άρεσε. Δεν κέρδισε τις εντυπώσεις στο βαθμό που το έκανε το άλλο κυρίως που επέλεξε η γυναίκα μου, ήταν ωστόσο γευστικό. Και να μην ξεχάσω, και τα συνοδευτικά δεν έκρυβαν δυσάρεστες εκπλήξεις.
- η σύζυγος πήρε μοσχαρίσια μπιφτέκια black angus, ψητά στη σχάρα, με σάλτσα γιαουρτιού, καπνιστή μαγιονέζα και πατάτες ψητές (10,90 €). Προσωπικά ενθουσιάστηκα, πολύ ζουμερό το μπιφτέκι και νοστιμότατο, ταίριαζε δε απόλυτα με την πολύ πετυχημένη μαγιονέζα (κυρίως), αλλά και με το γιαούρτι. Οι δύο ολόκληρες ψητές πατάτες ήθελαν κάποια ενίσχυση, ενδεχομένως από κάποια μπαχαρικά, καθώς κυριαρχούσε το λιωμένο βούτυρο. Καταναλώθηκαν πολύ ευχάριστα πάντως. Η γυναίκα μου ευτυχώς αντιλήφθηκε πόσο μου άρεσαν τα μπιφτέκια, οπότε δέχθηκε να μοιραστούμε από κοινού τα 2 κυρίως πιάτα.

- από ποτά, εγώ ήπια 2 μπύρες draft 500 ml. stella artois (5 € έκαστη). Θετική εντύπωση μου έκαναν και οι αρκετές επιλογές από κρασί σε ποτήρι και σε λογικές τιμές. Η σύζυγος ήπιε ένα αγιωργίτικο (4 €) που της άρεσε. Αρκετές επιλογές επίσης και σε μπουκάλι, δυστυχώς, δεν πρόσεξα τιμές, ενώ σερβίρονται και κάποια κοκτέιλ.
Συνολική αποτίμηση για τις γεύσεις, άριστη. Όλα τα πιάτα νόστιμα, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο, οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μην αξιολογηθεί στον τομέα αυτό με «4».

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 57,60 €. Αν αφαιρέσεις τα ποτά, το κόστος για το φαγητό είναι στα 43,60 €, σχετικά καλά δηλαδή δεδομένου ότι και οι μερίδες είναι πλούσιες και αρκετά χορταστικές. Για να πω τη αλήθεια στα κυρίως ειδικά, οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά λογικές, ίσως στα ορεκτικά και ιδίως στις σαλάτες να ήταν ένα κλικ πιο τσιμπημένες.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη στην ΑΓΟΡΑ ήταν απολύτως επιτυχημένη Θα ξαναπάω...

12 Μάρ 2018

Με αφορμή μια υποχρέωση στον Πειραιά, αποφασίσαμε μετά να επισκεφθούμε την Τρούμπα για φαγητό, στην οποία δεν είχε τύχει να πάω τα τελευταία χρόνια. Είχαμε μάλιστα και καιρό να πάμε σε κάποιο ινδικό, οπότε αφήσαμε το Roun Thai για μελλοντική επίσκεψη και μεταξύ Maharaja Kitchen και Kebab & Curry Indian Restaurant, επιλέξαμε, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, το δεύτερο.

Σάββατο βράδυ, λοιπόν, μετά από ηλεκτρονική κράτηση (αναγκαία, όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων) φθάσαμε στο Kebab & Curry Indian Restaurant. Το parking, ενδεχομένως και λόγω ώρας καθώς δεν ήταν πολύ αργά (περίπου 9.00) ήταν πολύ εύκολο. Το μαγαζί εντελώς άδειο, προβληματιστήκαμε αρχικά, ωστόσο δεν αλλάξαμε γνώμη και καθίσαμε. Εξάλλου, μετά από 1 ώρα περίπου ήταν ήδη γεμάτο.

Ο χώρος προσωπικά μου άρεσε, απλός και μικρός, με τζαμαρίες περιμετρικά. Πεντακάθαρος, με άνετα ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, λιτή άλλα όμορφη διακόσμηση, συνολικά χωρίς να ενθουσιάζει σε προδιαθέτει θετικά. Η τουαλέτα, αν και κοινή για άνδρες και γυναίκες, έλαμπε επίσης από καθαριότητα. Τέλος πάντων, δεν έχω κάτι παραπάνω να πω, ο χώρος είναι απλός και αρκετά μικρός, ωστόσο η ατμόσφαιρα είναι χαλαρή και μπορείς να καθίσεις άνετα, χωρίς να είναι ο ένας πάνω στον άλλο, απολαμβάνοντας την έξοδό σου.

Για το service, επίσης έχω να πω τα καλύτερα. Ευγενικά και χαμογελαστά, και τα δύο άτομα που μας εξυπηρέτησαν, μας κέρδισαν με τη συμπεριφορά τους. Κέρασαν και το γλυκάκι τους στο τέλος (δυστυχώς όχι πολύ νόστιμο, αλλά σε κάθε περίπτωση μετράει η κίνηση κυρίως). Μας τα χάλασαν, ωστόσο, στο τέλος που δεν έφεραν απόδειξη και αρκέστηκαν σε ένα απλό δελτίο παραγγελίας. Για αυτό και το «3» στην αξιολόγησή μου.

Ο κατάλογος με τις κλασικές επιλογές που συναντάς σε ινδικό. Με τις καυτερές γεύσεις, κυρίως η σύζυγος και δευτερευόντως εγώ, δεν είμαστε ιδιαίτερα εξοικειωμένοι, οπότε κινηθήκαμε σε πιο ασφαλείς επιλογές και όταν ερωτηθήκαμε για το πόσο καυτερά θα θέλαμε τα πιάτα, τα ζητήσαμε ήπια. Η αλήθεια είναι ότι εγώ θα τα προτιμούσα έστω λίγο καυτερά, καθώς το τελικό αποτέλεσμα ήταν αρκετά ήπιο όντως. Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, τα πιάτα ήταν νόστιμα και τα ευχαριστηθήκαμε. 2 άτομα λοιπόν πήραμε:
- για αρχή ήρθε 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,00 €) και για κέρασμα papadams με μάνγκο σως και μια σως σχετικά πικάντικη και καυτερή. Νοστιμότατες πάντως και οι 2.
- samosa γεμιστά με ελαφριά πικάντικα λαχανικά (3,00 €). Νομίζω τρία τον αριθμό, νόστιμα σε κάθε περίπτωση, τραγανά εξωτερικά και με ικανοποιητική γέμιση εσωτερικά. Μας ικανοποίησαν.
- ρύζι palau, δηλ. ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο με σαφράν (4,00 €). στον κατάλογο χαρακτηριζόταν ως ελαφριά πικάντικο, εμείς ωστόσο το βρήκαμε αρκετό ήπιο. Μας άρεσε πάντως πολύ. Παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.
- κρεμμύδι νάαν, δηλαδή η ινδική πίτα γεμιστή με σωταρισμένα κρεμμύδια (2,00 €), χωρίς εκπλήξεις, νόστιμη.
- κοτόπουλο τίκκα μασάλα, δηλαδή κομμάτια από κοτόπουλο μαριναρισμένα σε πικάντικη σάλτσα από κάρυ (8,00 €). Νόστιμο πιάτο, με το κρέας τρυφερό και μαλακό. Μας άρεσε πολύ.
- ταντούρι κοτόπουλο, δηλ. κοτόπουλο μαριναρισμένο σε γιαούρτι και μπαχαρικά, ψημένο σε φούρνο ταντούρι, συνοδεία από ψητά κρεμμύδια και ντομάτες (8,00 €). Στην αρχή μας ξένισε το πιάτο, καθώς από την περιγραφή στον κατάλογο είχαμε καταλάβει ότι το κοτόπουλο θα ήταν χωρίς κόκκαλα, στο τραπέζι ωστόσο ήρθαν ολόκληρα κομμάτια από μπούτι και στήθος κοτόπουλου. Πάντως ήταν νόστιμα, καυτά όπως προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας, με τη ντομάτα και το κρεμμύδι να έχουν επίσης πάρει ωραία γεύση, ενώ και η ποσότητα ήταν επαρκέστατη.
- 2 μπύρες cobra 330 ml. (4,00 € έκαστη).
- στο τέλος με το λογαριασμό ήρθαν για κέρασμα 2 μικρές μπάλες Gulab jamun, ένα ινδικό σιροπιαστό γλυκό δηλαδή. Δεν μας άρεσαν ιδιαίτερα, όπως προανέφερα.

Για τα παραπάνω, δηλαδή 2 κυρίως, 1 νάαν, 1 ορεκτικό, 2 μερίδες ρύζι και 2 μπύρες, ο λογαριασμός ήρθε στα 39,00 €, πολύ καλά δηλαδή. Ωστόσο, χωρίς απόδειξη, και εδώ η αξιολόγηση δεν μπορεί να είναι πάνω από «3».

Συμπερασματικά, η έξοδος μας ικανοποίησε και περάσαμε πολύ ωραία. Δεν ξέρω, εάν αξίζει το άριστα στον τομέα γεύση/ποιότητα φαγητού, ούτε έχω και ιδιαίτερη εμπειρία από την ινδική κουζίνα, ό, τι φάγαμε πάντως μας άρεσε. Θα ξαναπάω...

09 Μάρ 2018

Η επίσκεψη στον ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟ πραγματοποιήθηκε μια βροχερή Παρασκευή του Ιανουαρίου, κατά τις 7.00. Το Παλαιό Φάληρο δεν είναι μέρος που πολυπροτιμώ για τις εξόδους μου, τον ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟ ωστόσο ήθελα εδώ και καιρό να τον επισκεφθώ. Αν και η ώρα της επίσκεψής μας δεν ήταν, αυτό που λέμε αιχμής, υπήρχε αρκετός κόσμος, μέχρι μάλιστα τις 9.00 που περίπου φύγαμε, ο ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟΣ είχε γεμίσει και δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα.

Ο χώρος δεν είναι κάτι που δεν έχεις ξανασυναντήσει. Σε στυλ μπακάλικου-παντοπωλείου, με τα αντίστοιχα διακοσμητικά, λευκά άνετα τραπέζια, σε κοντινή ωστόσο απόσταση μεταξύ τους. Σε κάθε περίπτωση είναι περιποιημένος και καθαρός και χωρίς να σε κερδίζει με την πρωτοτυπία του, σίγουρα δεν θα σε απογοητεύει.

Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για την εξυπηρέτηση. Ευγενικό και γρήγορο το service, χαμογελαστό και φιλικό το πολυάριθμο προσωπικό, με ένα στυλ ελαφρώς διεκπεραιωτικό, αναμενόμενο ωστόσο για το ύφος του μαγαζιού και τη συνεχή ροή κόσμου. Εμφιαλωμένο νερό ήρθε αμέσως στο τραπέζι μας, από ότι είδα ωστόσο δεν χρεώθηκε, απόδειξη κόπηκε με την παραγγελία, ήρθε και για κέρασμα ένα σορμπέ λεμόνι στο τέλος.

Ο κατάλογος είναι διαθέσιμος ηλεκτρονικά στο διαδίκτυο, οπότε μπορείτε να ανατρέξετε. Υπάρχουν οι αναμενόμενες επιλογές που θα περίμενες, τα κεμπάπ προσφέρονται και σε τυλιχτά, σε περίπτωση που κάποιος θέλει να μειώσει το κόστος της εξόδου του, υπάρχουν ωστόσο και μερίδες, αρκετά ορεκτικά και σαλάτες. Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- 1 σαλάτα λάχανο-καρότο (4,1 €), νόστιμη με το λάδι και το λεμόνι της.
- πατάτες φρέσκιες τηγανιτές (3,3 €), τραγανές και νοστιμότατες, σε ικανοποιητικότατη μερίδα.
- 1 μελιτζανοσαλάτα καπνιστή (3,9 €), επίσης νόστιμη με το σκόρδο της και ωραίο κάπνισμα.
- παστουρμαδόπιτα στο φούρνο (6,8 €), νοστιμότατα με επαρκή ποσότητα σε όλα τα υλικά της. Ενδεχομένως το φύλλο να το προτιμούσα σε μικρότερη ποσότητα.
- ανάμεικτη ποικιλία με 1 σούβλα κεμπάπ, 1 σούβλα κασερλί κεμπάπ, 1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο, 1 σις χοιρινό και 1 σις κοτόπουλο, πίτες, ψημένες πιπεριές και ντομάτες και κρεμμύδια (13,9 €). Λοιπόν τα κεμπάπ ήταν πολύ νόστιμα, μαλακά, με ωραία αρώματα και μπαχαρικά, πραγματικά μας άρεσαν πάρα πολύ. Τα κομμάτια σις χοιρινού και κοτόπουλου μας φάνηκαν κάπως πιο ουδέτερα σε γεύση, ίσως έλειπαν κάποια μπαχαρικά, σε κάθε περίπτωση όμως ήταν ζουμερά και καλοψημένα.
- 1 λίτρο κόκκινο κρασί χύμα (8,60 €), ελαφρύ και ευκολόπιοτο, μας άρεσε.
Συνολικά, το φαγητό μας ικανοποίησε απόλυτα, οπότε δεδομένου και του είδους του μαγαζιού, η βαθμολογία μου στην κατηγορία γεύση θα είναι η καλύτερη δυνατή. Τα κεμπάπ, που είναι και ο βασικός λόγος επίσκεψης στον ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟ, ήταν πολύ νόστιμα και καθόλου βαριά, παρά τα μπαχαρικά, σημάδι επομένως ότι και το κρέας είναι καλής ποιότητας. Τα υπόλοιπα ορεκτικά, εάν εξαιρέσεις την παστουρμαδόπιτα που ήταν κάπως διαφορετικά εκτελεσμένη από αυτήν που συναντάς συνήθως αλλά πολύ νόστιμη, ήταν απλά πιάτα που συναντάς παντού, καλοεκτελεσμένα ωστόσο και προσεγμένα.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, θεωρώ ότι οι τιμές είναι κάπως πιο ανεβασμένες από αυτό που θα περίμενες, καθώς για τα παραπάνω (αρκετά χορταστικά πιάτα η αλήθεια είναι) συν το κρασί, ο λογαριασμός ήταν στα 40,60 €. Σίγουρα η ποιότητα είναι καλή, οι γεύσεις νόστιμες, οι τιμές ωστόσο θα μπορούσαν να είναι και λίγο χαμηλότερες.

Σε κάθε περίπτωση, ο ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟΣ ήταν γεμάτος, καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, οπότε και μόνο αυτό λέει πολλά από μόνο του. Ήδη μάλιστα έχει δημιουργήσει και τη δική του πιάτσα, ανοίγοντας άλλα μαγαζιά στο ίδιο τετράγωνο. Και για να πω την αλήθεια, με κέρδισε και με έβαλε στη διαδικασία να επισκεφθώ και τους υπόλοιπους χώρους εστίασης, θα τα πούμε ωστόσο αναλυτικότερα σε επόμενη κριτική.

Όπως και να΄ χει πάντως, στον ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟ θα ξαναπάω σίγουρα, για να ξαναδοκιμάσω τα κεμπάπ του...

08 Μάρ 2018

Τις ΛΕΥΚΕΣ τις θυμάμαι από τα πρώτα χρόνια που παρακολουθώ το site, να έχουν έντονη παρουσία και εξαιρετικές κριτικές από το σύνολο σχεδόν των χρηστών. Με τον καιρό οι κριτικές άρχισαν να εμφανίζονται σχετικά πιο αραιά, οπότε η αλήθεια είναι ότι κάπου ξεχάστηκαν και για εμένα οι ΛΕΥΚΕΣ, παρόλο που ήθελα πάντα να τις επισκεφθώ.
Το τελευταίο διάστημα ωστόσο, οι κριτικές άρχισαν και πάλι να αυξάνονται, έπεσε και η σχετική πρόταση από φίλο που τις επισκέφθηκε πρόσφατα, μένοντας απόλυτα ευχαριστημένος, οπότε Σάββατο μεσημέρι ήμουν στις ΛΕΥΚΕΣ, γεμάτος περιέργεια για το τί θα συναντήσω.

Το πάρκινγκ δεν με δυσκόλεψε, βρήκα θέση σε σχετικά κοντινή απόσταση. Φθάνοντας, είδα τον κήπο, ο ο οποίος, αν και προφανώς κλειστός λόγω εποχής, μου φάνηκε πάρα πολύ όμορφος. Μπαίνοντας, προς τον εσωτερικό χώρο, οι εντυπώσεις εξακολούθησαν να είναι εξαιρετικές. Προσεγμένος, φτιαγμένος με πολύ γούστο και με ιδιαίτερη διακόσμηση, με κέρδισε από την πρώτη στιγμή. Ακόμη και τα τραπέζια, τα πιάτα, τα μπουκάλια για το νερό, οι κανάτες για το κρασι κλπ., όλα έχουν ένα ιδιαίτερο στυλ που εμένα μου άρεσε πολύ.

Δεν έχει νόημα να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, οι υπόλοιποι φίλοι του site έχουν αναλύσει το χώρο/ατμόσφαιρα, επιβεβαιώνω απλώς και εγώ με τη σειρά μου όσα έχουν γραφτεί κατα καιρούς εδώ. Μια μόνο παρατήρηση: τα τραπέζια των 2 ατόμων μου φάνηκαν πολύ μικρά και άβολα. Εμείς ευτυχώς δεν είχαμε θέμα, καθώς, όταν φθάσαμε το μαγαζί δεν ήταν πολύ γεμάτο, οπότε μας τοποθέτησαν σε ένα αρκετά άνετο τραπέζι για 3 άτομα που ήμασταν.

Στο service δεν έχω κάτι αρνητικό να προσάψω. Ευγενικό και αρκετά τυπικό το πολυάριθμο προσωπικό, πρόθυμο να εξυπηρετήσει, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και ένα σορμπέ λεμόνι ο καθένας. Χωρίς προβλήματα επομένως, αλλά από την άλλη η εξυπηρέτηση απείχε και από το να με ενθουσιάσει, καθώς δεν μου έβγαλε αυτή τη ζεστασιά που συναντάς αλλού. Το γεγονος αυτό, σε συνδυασμό με κάποιες αδικαιολόγητες μικροκαθυστερήσεις ιδίως στο τέλος με τον λογαριασμό, θα στερήσει από τις ΛΕΥΚΕΣ ένα βαθμό στον τομέα αυτό.

Πάμε τώρα στο φαγητό που σίγουρα υπήρχε και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Τους λοιπούς δύο της παρέας περιμένε και άλλη υποχρέωση το βράδυ, οπότε η παραγγελία, μας δίχως να είναι μικρή, δεν περιελάμβανε κάποιο από τα πιο "βαριά" ορεκτικά και ζύμες που υπήρχαν στον κατάλογο και είχα και εγώ υπόψη από τις κριτικές στο site. Τρία άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθαν μπόλικες φέτες από διάφορα πολύ νόστιμα είδη ψωμιού (ξεχώρισα ένα με κρεμμύδι). Για συνοδευτικό καλωσόρισμα ήρθε γαλοτύρι με ένα αρκετά καυτερό αλλαντικό. Η χρέωση στα 1.60 € ανά άτομο.
- σαλάτα ανάμεικτη (7.90 €), με μαρούλι, ρόκα, καρότο, λάχανο, λόλαμ ραντίτσιο, λιαστή ντομάτα και μια αρκετά πλούσια σε ποσότητα σως-βινεγκρέτ. Νόστιμη σαλάτα, ικανοποιητική σε ποσότητα, που την έχεις ωστόσο σίγουρα ξαναδοκιμάσει σε αντίστοιχες εκδοχές.
- μανιτάρια πορτομπέλλο, γεμιστά με κασέρι Σοχού, κρέμα ταρτούφο, βαλεριάνα και πέστο ρόκας (8.50 €). Τα μανιτάρια σαν υλικό μου αρέσουν πολύ, οπότε και εδώ οι εντυπώσεις ήταν θετικές.
- από κυρίως, εγώ πήρα ριζότο με μανιτάρια, γραβιέρα και κρέμα ταρτούφο (12 €). Πολύ ωραία χυλωμένο και με ωραία αρώματα, το πιάτο μου άρεσε αρκετά. Στο κέντρο του πιάτου υπήρχε και μια κροκέτα με τυρί, προτίμησα να μην την ανακατέψω με τα υπόλοιπα υλικά και την έφαγα μόνη της.
- οι 2 φίλοι μου παρήγγειλαν κοτόπουλο σουβλάκι, με ντοματίνια, χαλούμι, ρύζι μπασμάτι και σάλτσα κάρυ (11.30 € έκαστο πιάτο) και έμειναν ευχαριστημένοι. Κοτόπουλο δοκίμασα και εγώ και ήταν νόστιμο.
- από ποτό πήραμε 2 μισόλιτρα ροζέ κρασί (10.20 €), συμπαθητικό.
- στο τέλος, δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό να δοκιμάσουμε και κάποιο γλυκό. Πήραμε λοιπόν προφιτερόλ (6.50 €) και cheesecake με κρέμα καραμέλας (5.80 €). Το προφιτερόλ δεν με ενθουσίασε, κυρίως λόγω της λευκής κρέμας που ήταν μέσα στα σου. Επίσης και η μαύρη σοκολάτα ήταν σε αρκετά ρευστή μορφή για τα δεδομένα μου. Το cheesecake από την άλλη, παρά το γεγονός ότι δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν της καραμέλας, μου άρεσε περισσότερο. Αφράτη η κρέμα, εξίσου γευστική και η καραμέλα. Θα το συνιστούσα.

Από άποψη γεύσεων λοιπόν μείναμε ευχαριστημένοι, καθώς όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα και προσεγμένα. Μπορει ίσως το "3" στην τελική μου αξιολόγηση να αδικεί τις ΛΕΥΚΕΣ, ενδεχομένωςνα είχα και περισσότερες προσδοκίες, καθώς περίμενα να γευθώ κάτι πιο ξεχωριστό. Θα ακολουθήσει ωστόσο σίγουρα και άλλη επίσκεψη για δοκιμή και άλλων πιάτων, οπότε εδώ θα είμαστε για πιθανή νέα αξιολόγηση.

Από τιμές, για 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, 3 κυρίως, 2 γλυκά και 1 λίτρο χύμα κρασί, ο τελικός λογαριασμός ήταν στα 78.30 €. Δεδομένου ότι και τα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν και από τα πιο οικονομικά, συγκριτικά με τα υπόλοιπα του καταλόγου, το τελικό συμπέρασμα είναι ότι τιμές επιδέχονται, μικρής έστω, βελτίωσης.

Ανακεφαλαιώνοντας, οι ΛΕΥΚΕΣ δικαιολόγησαν, ίσως όχι στον απόλυτο βαθμό που θα περίμενα, τη "φήμη" που τις συνοδεύει στο site, οπότε και εγώ με τη σειρά μου δεν έχω παρά να σας προτείνω να τις επισκεφθείτε, εάν δεν το έχετε ήδη κάνει.

01 Μάρ 2018

Η επίσκεψη στον Πατούχα πραγματοποιήθηκε ένα μεσημεράκι Παρασκευής μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων. Μολονότι ήμουν καλεσμένος στην συγκεκριμένη έξοδο, είχα πάρει τις πληροφορίες μου απο το site και είχα πάει με αυξημένες προσδοκίες, οι οποίες ευτυχώς επιβεβαιώθηκαν. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα αναλυτικά.

Ο Πατούχας βρίσκεται στην Καλλιθέα, σχετικά κοντά στην παραλιακή, σε ένα δρόμο δίπλα στην Θησέως. Το παρκάρισμα μας παίδεψε περισσότερο από όσο περιμέναμε, παρκάραμε ωστόσο σε κοντινή απόσταση.

Ο χώρος με εξέπληξε ευχάριστα. Εμείς καθήσαμε στον κεντρικό χώρο του ισογείου. Πολύ ζεστό μαγαζί, παρά το γεγονός ότι την ημέρα που το επισκεφθήκαμε δεν είχε πολύ κόσμο, με το ξύλο να κυριαρχεί, μεγάλα άνετα τραπέζια και καρέκλες σε προϊδεάζουν θετικά. Τον πάνω χώρο, που αναφέρεται από κάποιους χρήστες του site, δεν τον είδα, οπότε δεν έχω άποψη. Η μουσική, κρητικά και έντεχνα, σε σωστή ένταση.

Ως προς την εξυπηρέτηση, επίσης οι εντυπώσεις ήταν καλές. Την παραγγελία ανέλαβε ο ιδιοκτήτης, πληθωρική παρουσία σίγουρα, ορισμένους ενδεχομένως να τους ξενίσει, εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου. Στη συνέχεια το service ανέλαβε μια νεότερη κοπέλα, προφανώς κόρη του, ευγενέστατη και φιλική. Κατά τα λοιπά, κεράσματα σε ποτά υπήρξαν, ενώ και στο τέλος, μαζί με τις σφακιανές πίτες που παραγγείλαμε, ήρθε και κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού (σταφύλι νομίζω).

Πάμε τώρα στο φαγητό, όπου οι εντυπώσεις ήταν πραγματικά εξαιρετικές. Γενικά, η εικόνα που σχημάτισα ήταν ότι ο Πατούχας προσέχει ιδιαίτερα τις πρώτες ύλες των πιάτων του και για αυτό το λόγο το τελικό αποτέλεσμα σου θυμίζει πολύ τις γεύσεις της Κρήτης. Στο τραπέζι μας ήρθαν πολλά πιάτα, θα αναφερθώ σε αυτά που δοκίμασα, ελπίζοντας να μην έχω ξεχάσει κάποιο:
- για αρχή ήρθαν ψημένες φέτες ψωμί με λαδορίγανη, νοστιμότατες,
- απο σαλάτες δοκίμασα σταμναγκάθι, σωστά βρασμένο και πολύ νόστιμο, καθώς και τη σαλάτα του Πατούχα, που περιείχε διάφορες πρασινάδες, ωμό σταμναγκάθι, καπνιστό χοιρινό, ντοματάκια και μια γλυκειά σος. Επίσης πολύ νόστιμη,
- πατάτες τηγανητές, χοντροκομμένες σχετικά και πολύ νόστιμες,
- κρητική γραβιέρα, έντονη και ιδιαίτερη γεύση, μου άρεσε πολύ,
- αυγά με στάκα, από τις καλύτερες εκδοχές που έχω δοκιμάσει εκτός Κρήτης,
- φάβα, με πολύ ωραία υφή και με το κρεμμυδάκι της που ταίριαζε απόλυτα,
- χοιρινό στο πήλινο με γραβιέρα και λαχανικά, το μοναδικό ίσως πιάτο που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Μαλακό και ζουμερό το κρέας, ίσως είχε λίγο λίπος παραπάνω,
- από τα κυρίως, εγώ έφαγα βραστό κρέας από κατσίκι, με μακαρόνια και μπόλικο ανθότυρο. Πολύ γευστικό το κρέας, μαλακό και χωρίς καθόλου περίεργη ή έντονη μυρωδιά. Άρεσε ακόμη και σε φίλους της παρέας που δεν είναι οι μεγαλύτεροι οπαδοί του. Τα μακαρόνια από την άλλη, μαγειρεμένα στο ζωμό του κρέατος, ήταν μαζί με τον ανθότυρο πραγματική απόλαυση,
- από γλυκά στο τέλος φάγαμε σφακιανή πίτα με μέλι, πολύ νόστιμη (λίγο παραπάνω μελάκι θα το ήθελα βέβαια), και γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού που, όπως προανέφερα, ήρθε ως κέρασμα, επίσης νοστιμότατο.
- από ποτά, ξεκίνησα με ρακή, μου άρεσε πολύ, οπότε δεν άλλαξα ποτό, κατά τη διάρκεια του γεύματος. Παρά την αρκετή κατανάλωση, μάλιστα, δεν είχα δυσάρεστες παρενέργειες.

Για τη σχέση ποιότητας-τιμής, δεν μπορώ να είμαι απόλυτα αντικειμενικός, δεδομένου ότι το τραπέζι ήταν κέρασμα. Από μια γρήγορη ματιά, ωστόσο, που έριξα στον κατάλογο, νομίζω ότι οι τιμές είναι ένα κλικ τσιμπημένες, λαμβάνοντας υπόψη ότι και οι μερίδες δεν είναι τεράστιες.

Συμπερασματικά, ο Πατούχας με κέρδισε στην πρώτη μας γνωριμία και σκοπεύω σύντομα να τον ξαναεπισκεπτώ. Πέρα από το γεγονός ότι όλα τα πιάτα μου άρεσαν πολύ (με την εξαίρεση του χοιρινού), υπήρχαν πολλά επίσης που μου κίνησαν το ενδιαφέρον για μελλοντική επίσκεψη (αντικρυστό που δυστυχώς δεν το προλάβαμε ψημένο, απάκι σε διάφορες μορφές, λουκάνικο κρητικό και διάφορες ομελέτες). Να πάτε!!

15 Φεβ 2018

Βραδάκι καθημερινής, ύστερα από θεατρική παράσταση στον Κεραμεικό, είπαμε να συνεχίσουμε την έξοδό μας στην περιοχή για φαγητό-ποτό. Είχε προηγηθεί και η πρόσφατη έξοδός μας στο Tirbouson, που μας είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε και σε κάποιο άλλο από τα στέκια της περιοχής, τα οποία (μολονότι έχουν έντονη παρουσία στο site και αρκετά καλές κριτικές) δεν είχε τύχει ποτέ να επισκεφθώ. Ύστερα, λοιπόν, από μια σύντομη περιπλάνηση, επιλέξαμε το ΡΑΚΟΡ, οπότε έχουμε και λέμε:

Αν και καθημερινή, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο (θετικό σημάδι), οπότε για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων κάντε μια κράτηση πιο πριν. Εμείς είχαμε παρκάρει κοντά στην Κωνσταντινουπόλεως, όπου το παρκάρισμα ήταν εύκολη υπόθεση. Ενδεχομένως, ανηφορίζοντας προς το ΡΑΚΟΡ, τα πράγματα να δυσκολεύουν κάπως.
Ο χώρος απλός, τύπου καφενείου, αλλά με έντονα και ζωηρά χρώματα. Χωρίς να έχει κάτι αξιομνημόνευτο, σε προδιαθέτει θετικά να χαλαρώσεις και να «αράξεις».

Η εξυπηρέτηση τυπική, δεν συναντήσαμε προβλήματα. Η κανάτα με το νερό ανανεώθηκε μόνη της, απόδειξη κόπηκε κανονικά, μου έλειψε ωστόσο ένα κερασματάκι στην αρχή ή στο τέλος. Τέλος πάντων, κάτι αρνητικό δεν υπήρχε να προσάψω στην εξυπηρέτηση, απείχε ωστόσο και από το να σε ενθουσιάσει και να την βαθμολογήσεις με άριστα.

Ο κατάλογος αρκετά περιγραφικός (όπως παρατήρησε και ο φίλος vaggg) περιλαμβάνει αρκετά ενδιαφέρουσες επιλογές με πρωτότυπες συνταγές, αναλογικά ιδίως για τον τύπο του μαγαζιού. Χωρίζεται σε ορεκτικά, σαλάτες, τυριά και αλλαντικά, κυρίως πιάτα, burgers και γλυκά. Στα συν η σεβαστή ποικιλία σε μπύρες (περίπου 15), χωρισμένες ανά κατηγορία, το ωραίο χύμα κρασί (άνω του μέσου όρου) αλλά και τα ενδιαφέροντα αποστάγματα, με επιλογές ελαφρώς διαφοροποιημένες από αυτέ που συναντάς συνήθως. Δεν έχει νόημα να σας κουράσω περισσότερο, ο κατάλογος είναι αναρτημένος και στο site τους, οπότε μπορείτε εύκολα να ανατρέξετε για να πάρετε μια γεύση για τις επιλογές και τις τιμές.

Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:
- ψωμί στην αρχή με κρύο νερό (χωρίς χρέωση)
- σαλάτα με παντζάρι μαριναρισμένο με καρότο, άγρια ρόκα, καβουρδισμένους ηλιόσπορους, dressing πορτοκαλιού με σουμάκ (6,5 €). Νόστιμος και ιδιαίτερος συνδυασμός γεύσεων, ιδανικός για ξεκίνημα.
- πατάτες φρέσκιες τηγανητές με σάλτσα φέτας Καρδίτσας, θρούμπι & καπνιστή πάπρικα (5 €), πλούσια μερίδα, με τις πατάτες κομμένες σε κύβους, αρκετά νόστιμες. Λίγες πατάτες, δεν ξέρω, είχαν μια κάπως πιο βαριά γεύση, ενδεχομένως να τηγανίστηκαν προηγουμένως χωριστά σε άλλο λάδι. Σε κάθε περίπτωση, δεν χάλασαν τη συνολική εικόνα του πιάτου.
- πανσετάκια ψητά με καπνιστή σάλτσα τομάτας & πετιμέζι, με ψημένη αραβική πίτα (6,5 €), ψιλοκομμένα τα πανσετάκια, χωρίς υπερβολικό λίπος και περιχυμένα με μια ωραία και γευστική σάλτσα ήταν αρκετά νόστιμα.
- ιτσλί κεφτέ χειροποίητο με μοσχαρίσιο κιμά, καροτοσαλάτα & αρωματικό γιαούρτι (7,5 €). 3 μεγαλούτσικα τεμάχια, ωραία τηγανισμένα και αρκετά τραγανά εξωτερικά, ήταν πολύ νόστιμα, και ταίριαζαν και με τη συνοδευτική καροτοσαλάτα και το γιαούρτι. Προσωπικά, μάλλον ήταν το πιάτο που μου άρεσε περισσότερο.
- φαλάφελ από ρεβύθια και φάβα, με σως ταχίνι, σάλτσα τομάτας, αραβική πίτα, σαλάτα (η 1/2 μερίδα 4 €). Δύο γευστικά και αρκετά τραγανά επίσης φαλάφελ, νόστιμα και τα συνοδευτικά.
- ½ λίτρο ροζέ αγιωργίτικο (5 €), αργότερα πήραμε και ένα ¼ (3 €), θετικές οι εντυπώσεις και για το κρασί.

Τα πιάτα συνολικά μας ικανοποίησαν, δεν δοκιμάσαμε κάτι ιδιαίτερο, αλλά με εξαίρεση το θεματάκι με τις πατάτες που προανέφερα, όλα τα πιάτα ήταν προσεγμένα, καλομαγειρεμένα και νόστιμα, ενώ παράλληλα προσπαθούσαν να ξεφύγουν και από τις γεύσεις που συνήθως συναντάς σε αντίστοιχα μεζεδοπωλεία.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 37,5 €, πολύ καλά δηλαδή.

Συμπερασματικά, η έξοδός μας στο ΡΑΚΟΡ στέφθηκε με επιτυχία, νόστιμα και ελαφρώς «πειραγμένα» πιάτα, χαλαρή και ευχάριστη ατμόσφαιρα, λογικές τιμές. Θα ξαναπάω!!

09 Φεβ 2018

Πρώτη κριτική λοιπόν στο site για το ΡΙΖΑ-ΡΙΖΑ και χαίρομαι που θα ξεκινήσουμε καλά. Το ΡΙΖΑ-ΡΙΖΑ είναι ένας all-day χώρος, που λειτουργεί από το πρωί για καφέ, πρωινό και brunch, προσφέρει και ορισμένα πιάτα, ενώ μπορείς να απολαύσεις και κάποιο από τα πολύ ενδιαφέροντα cocktails του (με βασικά υλικά ελληνικά ποτά). Βρίσκεται στον πεζόδρομο της Δράκου στο Κουκάκι, λίγα βήματα παραπάνω από το σταθμό μετρό Συγγρού-Φιξ.
Η επίσκεψή μας πραγματοποιήθηκε τέλη Ιανουαρίου, Κυριακή κατά τις 12.00, ύστερα από ηλεκτρονική κράτηση (απολύτως αναγκαία, καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και πολύς κόσμος ερχόταν και έφευγε άπραγος).

Ο χώρος όμορφος και περιποιημένος με αρκετά διακοσμητικά να σου δημιουργούν ευχάριστη διάθεση. 4-5 τραπέζια μπροστά στην τζαμαρία που βλέπει στον πεζόδρομο της Δράκου, ένα μεγάλο bar στη μία γωνία, ενώ στο βάθος βρίσκονται και κάποια stands και τραπέζια, και όπου η ατμόσφαιρα είναι κάπως πιο σκοτεινή. Ωραία η εικόνα του πάγκου, όπου ετοιμάζονται μπροστά στα μάτια (κυριολεκτικά) των θαμώνων τα πιάτα του brunch. Να αναφέρω επίσης ότι στον πεζόδρομο υπάρχουν καμιά δεκαριά τραπέζια τους ζεστούς μήνες (αν και κάποιοι θαρραλέοι κάθονταν και τώρα έξω). Κατά τα λοιπά, οι τουαλέτες πεντακάθαρες, παρά την πολυκοσμία, η μουσική ευχάριστη, όλα καλά. Μοναδική ένσταση, το αρκετό στριμωξίδι, καθώς τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Τους περισσότερους ενδεχομένους πελάτες δεν θα τους ενοχλούσε, λόγω ηλικίας, εμένα ωστόσο δεν ήταν και το καλύτερο μου.

Η εξυπηρέτηση, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ευγενέστατα και εξυπηρετικά όλα το παιδιά στο service. Άργησαν αρκετά παραπάνω από το σύνηθες να φέρουν το λογαριασμό, αυτή όμως ήταν και η μοναδική τους καθυστέρηση.

Ως προς το φαγητό, ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα εκτεταμένος, οπότε αποφασίσαμε γρήγορα. 2 άτομα λοιπόν πήραμε:
- 1 σάντουιτς με ζυμωτό ψωμί, ομελέτα με μπέικον, γραβιέρα, ντομάτα και πέστο βασιλικού (νομίζω). Πεντανόστιμο, με φρέσκα και προσεγμένα υλικά, ωραία ψωμάκι, μας ικανοποίησε, ήταν δε και αρκετά χορταστικό. Η τιμή του στα 5.20 €.
- 1 κλασικό μοσχαρίσιο burger, με ψωμάκι μπριός, τσένταρ, μπέικον, ντομάτα το οποίο συνοδευόταν από μια σαλατούλα με γιαούρτι, παντζάρι, λάχανο και καρότο. Καλοψημένο το μπιφτέκι, όπως ζητήθηκε, δεν ήταν σίγουρα κάτι ξεχωριστό, ήταν ωστόσο νόστιμο. Η μοναδική του ιδιαιτερότητα ήταν ότι είχε αρκετά δυόσμο. Εμένα μου άρεσε, ενδεχομένως κάποιους να τους ξενίσει. Τα λοιπά υλικά επίσης προσεγμένα, ωραίο και το ψωμάκι, ενώ και η σαλάτα ήταν συμπαθητική. Την τιμή του (9.90 €), ωστόσο, την βρήκα αρκετά ανεβασμένη, δεδομένου ότι και το μέγεθος ήταν σχετικά μικρό.
- Στο τέλος είπαμε να πάρουμε και κάτι γλυκό, οπότε παραγγείλαμε pancakes με σιρόπι σφένδαμου και διάφορους ξηρούς καρπούς (υπάρχουν και άλλες επιλογές, με πραλίνες, σοκολάτες κλπ. ). Λοιπόν τρία μεγαλούτσικα pancakes, περιχυμένα με σιρόπι (ίσως και λίγο περισσότερο να μην πείραζε) και αρκετούς ξηρούς καρπούς (αμύγδαλο, καρύδι, σταφίδες, cranberries κλπ. ) ήταν πολύ αφράτα, καλοψημένα και νόστιμα. Η τιμή τους στα 5,50 €.

Για τα παραπάνω, συν δύο καφέδες (περίπου 3 € έκαστος) πληρώσαμε 27 € με απόδειξη. Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι και λίγο χαμηλότερες (ιδίως στο burger που όπως προανέφερα ήταν κάπως ακριβότερο από τα υπόλοιπα πιάτα).

Σε κάθε περίπτωση, παρά το σχετικό στριμωξίδι, σίγουρα θα ξαναεπέλεγα το ΡΙΖΑ-ΡΙΖΑ για έξοδο, ενδεχομένως ένα μεσημεράκι για να δοκιμάσω και κάποιο άλλο από τα πιάτα του (τις μεσημεριανές ώρες μάλιστα προσφέρεται και έκπτωση 10% μέσω e-table) ή και για ποτό το βράδυ.

23 Ιαν 2018

To TIRBOUSON αποτέλεσε μια πραγματικά ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Αν και πρόκειται για χώρο εστίασης που μετρά αρκετά χρόνια λειτουργίας (κριτικές μπορεί να βρει κανείς από τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του site), οι λιγοστές πρόσφατες κριτικές, αν και θετικές στο σύνολό τους, δημιουργούσαν κάποιες αμφιβολίες πριν το επισκεφθούμε για το τι θα συναντήσουμε. Ωστόσο, όλα κύλησαν ιδανικά, περάσαμε ένα ευχάριστο βράδυ με ωραίες γεύσεις, πολύ καλή εξυπηρέτηση και λογικές τιμές, οπότε εύλογα αντιλαμβάνεστε ότι το TIRBOUSON προτείνεται, αν ο δρόμος σας φέρει προς το Γκάζι-Κεραμεικό.
Η έξοδος με τη σύζυγο στο TIRBOUSON είχε κανονιστεί για το Σάββατο των Θεοφανείων, σχετικά νωρίς κατά τις 8. Το TIRBOUSON βρίσκεται επί της οδού Κωνσταντινουπόλεως, παράλληλα με τις γραμμές των τρένων, και λίγο μετά την Ιερά Οδό. Σχετικά απομονωμένο από το πολύβουλο Γκάζι αλλά και τα γαστρονομικά στέκια του Κεραμεικού (rakor, κορόβα, μυκηνών γωνία κλπ., για τα οποία θα τα πούμε σε επόμενη κριτική), το παρκάρισμα το βρήκα πολύ εύκολο. Ίσως οφειλόταν και στην ώρα, πάντως και κατά τις 11 που πήραμε το δρόμο της επιστροφής, υπήρχαν αρκετές ελεύθερες θέσεις σε κοντινή απόσταση.

Ο χώρος, στον οποίο παλαιότερα στεγαζόταν ένα μηχανουργείο, συμπαθητικός αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Ενιαίος, με άνετη οπτική πρόσβαση στον εξωτερικό χώρο, λιτά διακοσμημένος (διάφορες αφίσες από καλλιτεχνικά δρώμενα και παραστάσεις, λίγα διακοσμητικά) με έναν μεγάλο πολυέλαιο με μπουκάλια να κυριαρχεί στο κέντρο. Κατά τ΄ άλλα ήταν καθαρός, το ίδιο πεντακάθαρες και οι τουαλέτες, το κάπνισμα δυστυχώς επιτρεπόταν, η ατμόσφαιρα ωστόσο παρέμενε καθαρή. Ίσως ο φωτισμός θα μπορούσε να μην είναι τόσο χαμηλός.

Για την εξυπηρέτηση έχω πάντως να πω τα καλύτερα. Η εξυπηρέτηση από 2 άτομα ήταν χωρίς προβλήματα. Χαμογελαστοί, ευγενικοί, τα πιάτα με σωστή ροή, μας υποδέχθηκαν και μας αποχαιρέτησαν, όπως θα έπρεπε. Μάλιστα, σε κάποιο σημείο που άρχισαν να έρχονται τα πιάτα της παραγγελίας μας και το τραπέζι γέμιζε, προθυμοποιήθηκαν να μας φέρουν επιπλεόν τραπεζάκι για να βολευτούμε πιο άνετα, κίνηση που ασφαλώς εκτιμήθηκε. Στο τέλος μαζί με την αναλυτική απόδειξη, ήρθε και κέρασμα ολόκληρο καραφάκι ψημένης ρακής, δικής τους παρασκευής, το οποίο μας άρεσε πολύ.

Στο θέμα του φαγητού τώρα. Ο κατάλογος, όχι ιδιαίτερα εκτεταμένος περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες, καμιά δεκαριά ορεκτικά και άλλα τόσα κυρίως (μεταξύ των οποίων 4-5 κρεατικά, 3 πιάτα με ζυμαρικά ή ριζότο και 2 πιάτα με ψάρι και θαλλασσινά). Ο κατάλογος ωστόσο συμπληρώνεται από αρκετά πιάτα ημέρας. Από ποτά περίπου 10 εμφιαλωμένα κρασιά, χύμα κρασί (σε τσιμπημένες τιμές, αλλά εξαιρετικό ποιοτικά, τουλάχιστον το κόκκινο που επιλέξαμε), μπύρες, αναψυκτικά και ορισμένες επιλογές σε ούζο, τσίπουρο και ρακή. Εμείς, επιλέξαμε πιάτα από τον σταθερό κατάλογο και πιο συγκεκριμένα:
- Για αρχή ήρθε φρέσκο ψωμί με ένα ελαφρώς καυτερό ντιπ (0,5 ανά άτομο)
- Πράσινη σαλάτα με ρόδι, σουσάμι και παρμεζάνα (6.80 €). Φρέσκα υλικά, ικανοποιητική η ποσότητα, νόστιμη η σαλάτα, σίγουρα ωστόσο σε παρόμοια εκδοχή κάπου την έχετε ξαναδοκιμάσει.
- Φρέσκιες χωριάτικες τηγανιτές πατάτες με σως tirbouson (4 €). Νοστιμότατες οι πατάτες, κομμένες με την φλούδα σε κύβους, τραγανά τηγανισμένες, χωρίς να έχουν τραβήξει λάδι. Η ποσότητα τεράστια. Η σως ήταν στην ουσία μαγιονέζα με κομματάκια μπέικον, σερβιρίστηκε σε ξεχωριστό μπολάκι, οπότε δοκίμαζες όση ήθελες.
- Ουέβος ραντσέρος (6.80 €), πιάτο που το είχα βάλει στο μάτι από τις κριτικές στο site και πραγματικά μας άρεσε πολύ. Στη βάση του δύο πίτες, κομμένες σε μικρά κομμάτια, και από πάνω τριμμένο τυρί φέτα, ψιλοκομμένη ντομάτα, πιπεριά (ίσως και ορισμένα άλλα λαχανικά), τηγανητά αβγά μάτια και διάφορα μυρωδικά και μπαχαρικά που έδιναν μια ξεχωριστή γεύση στο πιάτο. Το απολαύσαμε πραγματικά. Η σύζυγος βρήκε ότι 1 αβγό ήθελε λίγο τηγάνισμα παραπάνω και μάλλον είχε δίκο. Ήταν όμως το μοναδικό μικρό φάουλ του πιάτου.
- Λαχματζουνάκια (8.20 €), σε διαφορετική παρασκευή από αυτήν που συνήθως συναντάμε. Λοιπόν, είχαμε πέντε λεπτές αραβικές πιτούλες, διπλωμένες και παραγεμισμένες με κιμά, ελαφρώς καυτερό. Ο κιμάς ήταν πολύ γευστικός και καλομαγειρεμένος. Η μοναδική μου ένσταση ήταν ότι τον βρήκα αρκετά ζουμερό, με αποτέλεσμα οι πιτούλες να «πανιάσουν» και στην ουσία να τον τρως μόνο του. Ενδεχομένως να έπρεπε να μαγειρευτεί λίγο παραπάνω για να βγει πιο στεγνός. Λεπτομέρειες, σε κάθε περίπτωση, το πιάτο συνολικά ήταν νοστιμότατο, μαζί με το δροσερό γιαουρτάκι που το συνόδευε, ενώ και η ποσότητά ήταν πολύ μεγάλη, παρά την τσιμπημένη τιμή του πιάτου.
- Ριζότο με λαχανικά (8,50 €). Και για αυτό το πιάτο, με βοήθησαν οι κριτικές του site. Πραγματικά πολύ γευστικό, αν και απλό στην παρασκευή του. Μάλλον το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.
- Χύμα cabernet κόκκινο κρασί, με χρέωση 12 € το λίτρο. Εμείς πήραμε μισό λίτρο στην αρχή και ένα τεταρτάκι αργότερα (με συνολικό κόστος 9 € τα 0,75 ml). Αρκετά ανεβασμένη η τιμή του, όπως προανέφερα, το κρασί ωστόσο το βρήκα εξαιρετικά ποιοτικό και γευστικό και πραγματικά το απολαύσαμε.
Συνολικά, από τις γεύσεις μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι (οι παρατηρήσεις μας ήταν μόνο 1-2, για το αβγό στο ουέβος ραντσέρος και τον κιμά στα λαχματζουνάκια). Λάβετε υπόψη σας ότι το «3» στην αξιολόγησή μου θα μπορούσε να είναι και «3,5».

Για τα παραπάνω, άκρως χορταστικά πιάτα, πληρώσαμε 44,30 €. Δεδομένης της ποσότητας και των ωραίων γεύσεων, οι τιμές είναι λογικές, με μια μικρή μείωση ωστόσο να ήταν καλοδεχούμενη. Και εδώ ένα «3,5» θα ήταν δικαιότερο, θα βάλω ωστόσο «4» για να ισοφαρίσω τη βαθμολογία μου στη γεύση/ποιότητα φαγητού.

Συμπερασματικά, το TIRBOUSON προτείνεται, μιας και εμένα με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο, οπότε θα ήθελα να διαβάσω και νέες κριτικές δικές σας.