Chara

Μέλος από: Μαι 2012

26 Σεπ 2013

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο την προηγούμενη Τρίτη το Βράδυ. Είμασταν 2 άτομα και παραγγείλαμε μία μερίδα ψητά λαχανικά με μπαλσάμικο, μία καρμπονάρα και μία μερίδα πένες με κοτόπουλο και σάλτσα από θυμάρι και λεμόνι. Ήπιαμε ένα μπουκάλι merlot Λαζαρίδη.

Φάγαμε στο τέλος ένα banoffee και ένα cheese cake.
Εκείνο που μου έκανε (άσχημη) εντύπωση είναι ότι δε μας έφεραν τίποτα απολύτως στην αρχή - κάποιο dip ή κάτι τέτοιο - και επίσης δε μας έφεραν καθόλου ψωμάκια.

Και τα τρία πιάτα που παραγγείλαμε εκτός ίσως από τις πέννες, είχαν ένα κοινό χαρακτηριστικό. Ήταν λίγο στεγνά. Γενικά δεν ήταν άσχημα αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι λίγο πιο "ζουμερά" και νόστιμα.

To banoffee ήταν πολύ ωραίο - το τονίζω γιατί σπάνια βρίσκω ωραίο banoffee. Το Cheese cake επίσης ωραίο αν και θα το προτιμούσα με λιγότερη στρώση κρέμας.

Μετά το φαγητό και πριν το γλυκό μας κέρασαν limoncello.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και άμεση. Όλοι ευγενικοί.
Καθήσαμε έξω όπου έχει πολύ ωραία θέα στο Μικρολίμανο. Μέσα η διακόσμηση θα έλεγα ότι είναι ενδιαφέρουσα και ζεστή.

Πληρώσαμε € 75. Σίγουρα δεν είναι φτηνό αν σκεφτεί κανείς ότι τα δύο πιάτα ήταν μακαρόνια που ήταν σχετικά φθηνά (της τάξης των € 12 το ένα). Τα κρασί βεβαίως είχε € 32. Οι τιμές που είδα πάντως στο menu ήταν ελαφρώς "τσιμπημένες" με δεδομένη την εποχή στην οποία ζούμε και το ότι δεν πρόκειται για κάποιο πολυτελές εστιατόριο.

Γενικά δεν έμεινα πολύ ενθουσμιασμένη. Ίσως ξαναπάω όμως γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν καλύτερα πιάτα.

24 Μαι 2013

Πήγαμε εχθές (βράδυ Πέμπτης) τέσσερα άτομα.
Ο χώρος έχει το στυλ της παλιάς ταβέρνας χωρίς να είναι όμως "παρατημένη". Απλώς υποθέτω ότι διατηρεί την παλιά της μορφή, μιας και απ' ό,τι μου είπαν λειτουργεί πάνω από 50 χρόνια. Έχει και ένα χώρο έξω που μπορείς να καθήσεις τους καλοκαιρινούς μήνες. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και όλοι ευγενικοί.

Φάγαμε μία ωραία σαλάτα με ρόκα, ντομάτα, παξιμάδι και κοπανιστή Μυκόνου, παντζάρια, μία ψητή φέτα με καυτερή πιπεριά και παραγγείλαμε μία φρέσκια σφυρίδα (1,3 kg).
Ήπιαμε τσίπουρο και λίγο κρασάκι και 2 αναψυκτικά.
Ήταν όλα νόστιμα και το ψάρι εξαιρετικό.
Πληρώσαμε € 23 / άτομο, το οποίο βρίσκω φυσιολογικό τρώγοντας τέτοιο ψάρι.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα αν κάποιος θέλει να φάει καλό ψάρι χωρίς να απομακρυνθεί από την πόλη και σε σχετικά καλή τιμή.

23 Μαι 2013

Πήγαμε ένα βράδυ της Μ. Εβδομάδας (νομίζω Μ. Τετάρτη) και είμσταν 6 άτομα.

Ο χώρος όμορφος αλλά περιέργως όχι ζεστός. Η εξυπηρέτηση όχι και πολύ καλή. Υπήρχε μόνο μία κοπέλα με αποτέλεσμα όταν άρχισε να έρχεται κόσμος να δυσκολευόμαστε να κάνουμε παραγγελία.

Ο χώρος γενικά καθαρός.
Πήραμε χόρτα, 1 μερίδα γαρίδες τηγανιτές και δύο πατάτες, γαύρο μαρινάτο, μία φέτα, μία τυροκαυτερή, ένα σουβλάκι γαρίδας, 2 καλαμάρια τηγανιτά, 2 παντζάρια. Ήπιαμε ένα κιλό κρασί λευκό, μισό κόκκινο, 2 καραφάκια ρακί και 2 - 3 αναψυκτικά.

Δεν είχε καθόλου μικρά ψαράκια και όλα τα φαγητά δεν ήταν καθόλου νόστιμα. Δεν υπήρχε κάποιο πιάτο που να μας ενθουσιάσει.

Παραγγείλαμε δεύτερη μερίδα καλαμάρια και πατάτες γιατί δεν υπήρχε κάτι άλλο να φάμε σε μεζέ και αυτά που είχαμε πάρει δε μας άρεσαν.

Η κοπέλα που σέρβιρε μας ενημέρωσε ότι δε βάζουν καθόλου σκόρδο στα φαγητά τους, με αποτέλεσμα να μην έχει σκόρδο ούτε ο γαύρος ο μαρινάτος!!! Προς έκπληξή μας όμως είχε 3 σκελίδες φρέσκο σκόρδο πάνω στα παντζάρια!!!

Πληρώσαμε € 17 το άτομο, αλλά σε σχέση με την ποιότητα ήταν πολλά.

23 Μαι 2013

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί ένα απόγευμα καθημερινής την εβδομάδα πριν τη Μ. Εβδομαδα γύρω στις 6 και είμασταν 4 άτομα.
Λόγω της ώρας δεν είχε πολύ κόσμο. Το περιβάλλον καλό, οι χώροι που είδαμε καθαροί και η εξυπηρέτηση καλή.

Από φαγητό παραγγείλαμε μία τυροκαυτερή (που ήταν αληθινά καυτερή γιατί τις περισσότερες φορές είναι μόνο στο όνομα) η οποία ήταν πολυ νόστιμη αν σε κάποιον αρέσουν τα καυτερά, γαριδάκι με τη σέσουλα και 2 μερίδες πατάτες που ήταν και τα δύο νόστιμα και ωραία τηγανισμένα.

Πήραμε επίσης μία σαλάτα με παντζάρι και γιαούρτι, χόρτα, καλαμάρια τηγανιτά, σαρδέλες στη σχάρα με βινεγκρετ δυόσμου και αθερίνα.

Ενώ ήπιαμε 4 μπύρες και 2 καραφάκια ρακί.
Πληρώσαμε € 85. Δε μου φάνηκε ακριβό, ούτε φθηνό. Υπάρχει και μενού στο μαγαζί με € 13 το άτομο με απεριόριστο κρασί ή ρακί.

25 Ιαν 2013

Πήγαμε την προηγούμενη Δευτέρα νωρίς το απόγευμα 4 άτομα.
Ο χώρος μικρός, αλλά πολύ ζεστός, καθαρός και ωραία διακοσμημένος. Το προσωπικό εξαιρετικά φιλικό και (όχι επιτηδευμένα) εξυπηρετικό.

Παραγγείλαμε μία σαλάτα με κατίκι δομοκού και ντακάκια που ήταν πολύ ωραία, μία φάβα, μία γραβιέρα Κρήτης, ένα ψαρονέφρι με ξυνομυζήθρα, χοιρινή τηγανιά με λευκό κρασί, κοτομπριζολάκια σχάρας με τηγανιτές πατάτες και ένα από τα πιάτα ημέρας κριθαρότο με μανιτάρια. Το τελευταίο ήταν τόσο νόστιμο που παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα!

Όλα ήταν νόστιμα, εκτός από την τηγανιά που δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και μας φάνηκε και μικρή η ποσότητα.
Ήπιαμε 6 100ml ρακί και ένα αναψυκτικό.
Πληρώσαμε € 48 που μας φάνηκε εξαιρετικά οικονομικό. Υποτίθεται ότι οι μερίδες είναι μικρότερες, αλλά όλες (εκτός της τηγανιάς) οι μερίδες ήταν αξιοπρεπέστατες και πιστεύω ότι σε άλλο μαγαζί θα της πληρώναμε τουλάχιστον 2 ευρώ παραπάνω.

Ένα αρνητικό είναι ότι ενώ κάναμε κράτηση για τις 5.30 μας είπαν όταν φτάσαμε, ότι θα πρέπει στις 9 να έχουμε φύγει. Είναι σίγουρα πολλές ώρες για να μείνει κανείς, αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει να ενημερώνουν από το τηλέφωνο την ώρα της κράτησης.
Πάντως μας άρεσε πάρα πολύ και θα ξαναπάμε σίγουρα. Και σύντομα μάλιστα.

25 Ιαν 2013

Πήγαμε στο Salero την προηγούμενη Κυριακή νωρίς το απόγευμα. Η παρέα μας ήταν 4 άτομα.
Ο χώρος είναι όμορφος, ζεστός, καθαρός και άνετος. Το προσωπικό ήταν ευγενικό και φιλικό. Έχει και μπαρ που μπορείς να καθήσεις, ενώ η μία αίθουσα που υποθέτω ότι το καλοκαίρι ανοίγει η οροφή της, θα είναι μία πολύ ωραία αυλή.

Φάγαμε πολλά πράγματα που ήταν όλα πολύ νόστιμα. Παραγγείλαμε μία σαλάτα με ρόκα, μαρούλι, τριμένο καρότο, ελιά και από tapas παραγγείλαμε σουβλάκια από κοτόπουλο σχάρας με σάλτσα bbq, μανιτάρια ψητά με λαδολέμονο, bouritos με γέμιση από κοτόπουλο και λαχανικά που συνοδεύονταν από μία ωραία πικάντικη sauce, κεφτεδάκια από διάφορα χόρτα και μία πολύ ωραία sauce από γιαούρτι, πάπρικα και λεμόνι και ένα μαστέλο τηγανιτό με κρούστα από σουσάμι και μέλι. Από κυρίως πιάτα πήραμε παέγια με γαρίδες, μύδια, καλαμάρι, κοτόπουλο και ριζότο με σαφράν (παρά του ότι ήμουν επιφυλακτική για το κοτόπουλο με τα θαλασσινά, εντούτοις ήταν πολύ νόστιμο) και ένα μοσχαράκι με πουρέ καρότου που ήταν καταπληκτικό. Γενικά, όλα τα πιάτα που άρεσαν πάρα πολύ.

Ήπιαμε μία μαύρη μπύρα ρεθυμνιακή, μία μικρή μπύρα βαρελίσια, ένα τέταρτο κόκκινο κρασί και δύο αναψυκτικά.
Το καλό είναι ότι σε όλα τα πιάτα υπάρχει μικρή και μεγάλη μερίδα, που σημαίνει ότι μπορείς να δοκιμάσεις πολλές γεύσεις σχετικά οικονομικά. Εμείς παραγγείλαμε μικρά tapas που όμως ήταν σε καλές ποσότητες και μεγάλες μερίδες κυρίως πιάτων. Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι έχει πολύ μεγάλη γκάμα κρασιών.
Πληρώσαμε συνολικά € 73 και μας φάνηκε λογική τιμή.
Γενικά μας άρεσε πολύ και θα ξαναπάμε.

15 Ιαν 2013

Επισκεφθήκαμε το Περιβολάκι μία καθημερινή πριν ένα μήνα περίπου. Ο χώρος καλός, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Φέρνει λίγο σε φοιτητικό στέκι αλλά θα μπορούσε να είναι λίγο πιο προσεγμένα διακοσμημένο. Η μουσική διακριτική και ταιριαστή με το χώρο.

Φάγαμε τυροκαυτερή, λουκάνικο, πιπεριές φλωρίνης, πατατοσαλάτα και γραβιέρα. Οι μεζέδες ήταν ικανοποιητικοί, χωρίς όμως κάποια ιδιαίτερη νοστιμιά και χωρίς να ξεχωρίσει κάποιο πιάτο.

Οι κοπέλες που σέρβιραν ήταν ευγενέστατες και πολύ φιλικές. Ήπιαμε αρκετή ρακή και μας άρεσε πολύ, καθώς και λίγο ρακόμελο.
Ο χώρος και οι τουαλέτες πολύ καθαρές.

Πληρώσαμε € 32 – 2 άτομα. Η τιμή μου φάνηκε λογική. Αν πρόσεχε λίγο περισσότερο τα πιάτα (π.χ. δεν υπάρχει κάποιος πικάντικος μεζές) και φρόντιζε ελάχιστα τη διακόσμηση, θα ήταν το τέλειο στέκι για καφέ ή για μεζεδάκι χειμώνα και καλοκαίρι, αφού έχει και χώρο στην πλατεία Ηούς ακριβώς απ’ έξω.

15 Ιαν 2013

Επισκεφθήκαμε το Αστέρ μία καθημερινή της προηγούμενης εβδομάδας. Ομολογώ ότι δυσκολευτήκαμε αρκετά να παρκάρτουμε στην περιοχή.
Είναι ένας συμπαθητικός χώρος, σαν κουτούκι, απλός και όμορφος. Το menu είναι σχετικά περιορισμένο και αποτελείται από μεζέδες.

Φάγαμε δύο ειδών λουκάνικα (έχει και τρίτο), πατάτα οφτή, πατάτες τηγανιτές με χοντρό αλάτι πολύ νόστιμες. Πολύ νόστιμο ήταν και το απάκι, ενώ φάγαμε φασολάκια μαυρομάτικα και ντάκο. Τα λουκάνικα ήταν απλώς ένας ωραίος μεζές, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Οι μερίδες μικρές, αλλά όχι δυσανάλογα με την τιμή. Ήπιαμε ωραία ρακή και ένα ρακόμελο στο τέλος, χωρίς να μας πειράξουν στο στομάχι ή το κεφάλι. Σε γενικές γραμμές το περιβάλλον καθαρό..

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και όλοι ευγενικοί και άνετοι.
Θα ξαναπάμε σύντομα. Πληρώσαμε 4 άτομα συνολικά € 56.

13 Ιούλ 2012

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί ημέρα Πέμπτη. Η παρέα μας ήταν 7 ατόμων. Παραγγείλαμε μία σαλάτα με σπανάκι και κουκουνάρι και μία με ραντίτσιο, λόλα και κομματάκια ζαμπόν. Οι σαλάτες άρεσαν πολύ σε όλους μας.

Παραγγείλαμε από ορεκτικά δύο μερίδες (πήραμε μία αλλά μας άρεσε πολύ και την επαναλάβαμε αντί άλλου ορεκτικού), τυρί πανέ με ταταρέζικη σάλτσα.
Και πήραμε 3 κυρίως πιάτα, γιατί φίλος που έχει πάει πολλές φορές στο Svejk μας ενημέρωσε ότι οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες.
Πραγματικά, παραγγείλαμε 1 μερίδα σνίτσελ κοτόπουλου, το οποίο ήταν πολύ νόστιμο, 1 μερίδα μπιφτέκια με μία πολύ νόστιμη πικάντικη σάλτσα και ένα πολύ ωραίο πιάτο ημέρας χοιρινό ψημένο στη σχάρα με σάλτσα λαχανικών που σίγουρα είχε μπαλσάμικο και ήταν επίσης πολύ νόστιμο.

Ήπιαμε μπύρες και κρασί. Είχε καλή ποικιλία από μπύρες και κρασιά τσέχικης προέλευσης. Εμείς δοκιμάσαμε δύο είδη μπύρας από βαρέλι και μείναμε ευχαριστημένοι (3 μικρές και 4 μεγάλες). Παραγγείλαμε και 2 μπουκάλια κρασί «Αίμα του Ταύρου» που άρεσε πολύ σε όσους ήπιαν κρασί.

Για επιδόρπιο πήραμε ένα πολύ ωραίο σοκολατένιο γλυκό (νομίζω το λένε palacinka) με παγωτό και άλλο ένα – ημέρας – που είχε μπισκότο, κρέμα και ζελέ και ήταν πολύ δροσερό και νόστιμο.
Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και όλοι εξαιρετικά ευγενικοί.
Καθίσαμε στην αυλή που ήταν συμπαθητικός χώρος, αλλά και μέσα ο χώρος ο οποίος αποτελείται από μεμονωμένα δωμάτια ήταν ζεστός και καθαρός.

Πληρώσαμε € 25 ο καθένας. Όλα τα πιάτα ήταν πολύ «γενναιόδωρα» αλλά στις εποχές που ζούμε θα μπορούσε να μειώσει τις τιμές, από τη στιγμή που οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται δε διαφέρουν από αυτές που χρησιμοποιούν τα περισσότερα εστιατόρια. Εννοώ ότι χρησιμοποιεί χοιρινό, μοσχάρι, πουλερικά, αλλά σε τσέχικες συνταγές.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού μας είχε ενημερώσει ότι ένα κομμάτι της αυλής λειτουργεί σαν μπυραρία, με μπύρες και μεζέδες. Ξαναπήγαμε λοιπόν εχθές και είμασταν 2 άτομα. Πήραμε 4 μεζέδες, οι οποίοι ουσιαστικά είναι 4 μερίδες σε μικρότερη ποσότητα. Μία μερίδα τυρί πανέ, μία μερίδα λουκάνικο πικάντικο (2 λουκάνικα) με μία πολύ καλή σος, μία μερίδα σνιτσελάκια τα οποία ήταν μικρά σε μέγεθος αλλά πολλά (περίπου 10 - 12)και μία μερίδα μιτσό το οποίο είναι σαν μπιφτέκι + σουτζουκάκι μαζί.

Ήταν όλα νόστιμα. Ήπιαμε 3 ποτήρια τσίπουρο και 2 μικρές μπύρες. Ο λογαριασμός ήρθε € 23. Θεώρησα καλό να το προσθέσω γιατί μας φάνηκε πολύ φθηνό. Προφανώς αυτό έχει γίνει γιατί όπως ανέφερα το εστιατόριο δεν είναι φθηνό, άρα με τον τρόπο αυτό προσελκύει και κόσμο που δεν μπορεί να δώσει τόσα χρήματα. Πάντως η τιμή είναι πάρα πολύ καλή στην "μπυραρία".

18 Ιουν 2012

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί αυτό την προηγούμενη Παρασκευή. Είμασταν 6 άτομα. Καθίσαμε έξω, όπου ο χώρος ομολογουμένως ήταν πολύ συμπαθητικός, χωρίς όμως να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι δίπλα σε κεντρικό δρόμο. Βεβαίως ο φωτισμός ήταν πιο χαμηλός σε κάποια τραπέζια, χωρίς αυτό όμως να δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα.

Παραγγείλαμε μία σαλάτα με ρόκα, γαλλική σαλάτα, παρμεζάνα, σος βινεγκρετ, η οποία ήταν καλή χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Πολύ νόστιμο ήταν το σουφλέ πατάτας, περιείχε ροκφόρ, αλλά ήταν ανεκτό ακόμη και για εκείνους που δεν τρώνε ροκφόρ.
Παραγγείλαμε μία ποικιλία με τρία λουκάνικα (διαφορετικά είδη), τα οποία στον κατάλογο χαρακτηρίζονταν καυτερά. Κανένα από τα 3 είδη δεν ήταν καυτερό, ούτε καν η σως και η μουστάρδα που τα συνόδευαν. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν νόστιμα. Απλώς η παραγγελία μας έγινε ειδικά λόγω του ότι χαρακτηρίζονταν καυτερά!

Παραγγείλαμε ακόμη 1 κότσι που ήταν πολύ νόστιμο και συνοδευόταν από παπατομπουρεκάκια τα οποία ήταν επίσης νόστιμα, καθώς και 2 σνίτσελ κοτόπουλο.

Τα σνίτσελ άρεσαν σε όλους μας πάρα πολύ και μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το μέγεθος της μερίδας. Κάθε μερίδα είχε 3 σνίτσελ τέτοιου μεγέθους που μπορούν άνετα να τη φάνε 2 ή 3 άτομα. Το σνίτσελ συνοδευόταν με ωραία τηγανισμένες (με τη φλούδα) πατάτες και μικρά καροτάκια σε μέγεθος φασολιού.
Παραγγείλαμε συνολικά 8 μπύρες και 2 αναψυκτικά καθώς και 2 εμφιαλωμένα νερά.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και είχαμε ό,τι χρειαστήκαμε άμεσα και με ευγενικό τρόπο. Σε γενικές γραμμές υπήρχε καθαριότητα.
Εκείνο που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι παρότι το ξινολάχανο χρησιμοποιούνταν σε πολλές συνταγές και συνηθίζεται στη γερμανική κουζίνα, δεν υπήρχε καμία σαλάτα που να περιέχει ξινολάχανο και παραγγείλαμε ένα πιάτο ξεχωριστά.

Γενικά δεν είχε κάποια σαλάτα που να σε εντυπωσιάζει.
Θα μπορούσε πάντως να έχει λιγότερα ορεκτικά και πιάτα.
Για γλυκό παραγγείλαμε μόνο ένα σουφλέ σοκολάτας για να το δοκιμάσουμε το οποίο ήταν αρκετά καλό, χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό.

Άρα έχουμε: 1 σουφλέ πατάτας, 1 σαλάτα, 1 ξινολάχανο, 1 ποικιλία με (3) λουκάνικα, 1 κότσι, 2 σνίτσελ κοτόπουλο, 6 μπύρες μεγάλες, 2 μικρές, 2 αναψυκτικά, 2 εμφιαλωμένα νερά και 1 σουφλέ σοκολάτας και πληρώσαμε € 22 το άτομο.
Από τις μπύρες (4 ξανθιές, 1 μοναστηριακή και 3 vice), μείναμε όλοι ευχαριστημένοι.
Στο τέλος μας έφεραν ένα ωραίο χωνευτικό ποτό (σίγουρα είχε κανέλα και έμοιαζε με γιαγκερμάιστερ). Πινόταν πάντως ευχάριστα.

Νομίζω ότι είναι σχετικά λογική τιμή για μπυραρία, αν και θα μπορούσε και καλύτερα στις εποχές που ζούμε.
Απλώς, θα ξαναπήγαινα.