ianos

Μέλος από: Αυγ 2012

22 Οκτ 2018

Το κατάστημα άνοιξε φέτος στη Νέα Μάκρη, ως παράρτημα της γνωστής αλυσίδας. Από την αρχή της λειτουργίας του συγκέντρωνε αρκετό κόσμο και το μεσημέρι και βράδυ ηταν γεμάτο. Έτσι αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε το μεσημέρι της Κυριακής 19 Αυγούστου.

Φτάσαμε νωρίς και δεν είχε ακόμη πολύ κόσμο. Μας υποδέχτηκαν και μας πρότειναν ενα τραπέζι άνετο ώστε να τοποθετήσουμε και το καρότσι του μωρού. Μετά από λιγο μας έφεραν τον κατάλογο και ενα μπουκάλι με νερό. Το τελευταίο δε νθα το περίμενα από ένα μαγαζί αυτού τους είδους.

Ο κατάλογος περιείχε όλα αυτα που περιμένεις από ένα τέτοιο μαγαζί. Παραγγείλαμε μια αγγουροτοματοσαλάτα, μια μερίδα πατάτες τηγανητές, μια μερίδα τζατζίκι, μι μερίδα γιαουρτλού και μια μερίδα ανάμεικτη καλαμάκια.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολλή γρήγορη, ίσως και και λόγω του γεγονότος πως δεν είχε πολύ κόσμο το μαγαζί. Σε περίπου 10 λεπτά όλα βρίσκονταν στο τραπέζι. Όλες οι μερίδες ήταν παραπάνω απο κανονικές και τα κρεατικά πολύ καλά ψημένα. Ιδιαίτερα η σαλάτα ήταν αρκετά μεγάλη.

Και τα δυο κυρίως περιείχαν από 2 πίτες κομμένες και η ανάμικτη καλαμάκια περιείχε από τέσσερα διαφορετικά είδη κρέατος, μια φορά το καθένα συνοδευόμενα από ψημένη ντομάτα και κομμένο κρεμμύδι. Επίσης, το γιαουτλού ήταν αρκετά γευστικό.

Κατα τη διάρκεια του φαγητού μας ρώτησαν μερικές φορές αν χρειαζόμαστε κάτι άλλο ή αν θέλουμε να μας φέρουν κάτι. Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό πληρώσαμε με POS και μας έφεραν και ενα ποτό μαστίχα ως επιδόρπιο.

Το συγκεκριμένο μαγαζί προσφέρει όσα θα μπορούσε να ζητήσει κάποιος απο ένα κατά κύριο λόγο σουβλατζίδικο.

Πολύ καλές τιμές, μεγάλη ποσότητα φαγητού και ικανοποιητική ποιότητα. Σίγουρα όποτε περάσουμε απο εκεί, θα ξαναπάμε.

31 Ιαν 2017

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί για το ρεβεγιόν των Χριστουγέννων. Η κράτηση είχε γινει μεσω τηλεφώνου 3 ημέρες πριν και την παραμονή υπήρξε τηλεφωνική επιβεβαίωση εκ μέρους του καταστήματος.

Φτάσαμε στο κατάστημα γυρω στις 21:30 και μας υποδέχτηκαν στην είσοδο οδηγώντας μας στο τραπέζι μας. Εκεινη την ώρα είχαν φτάσει ήδη στο μαγαζί και άλλες παρέες. Επίσης, εκείνη τη βραδιά ειχε και ζωντανή μουσική, η οποία ξεκινησε στις 22:15. Λογω της ημέρας το μενού ηταν συγκεκριμένο για όλους.

Μόλις καθίσαμε μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και μας ρώτησαν αν γνωρίζουμε το μενου. Αφού απαντήσαμε καταφατικά, μας προσέφεραν ενα ντιπ με ελιές και φέτες ψωμιού ψημένες στο φουρνο με λαδι και ρίγανη. Το συγκεκριμένο ήταν ψημένο όσο πρέπει. Επίσης, ζητήσαμε να μας φέρουν κόκκινο κρασί.
Το μενου ξεκίνησε με "Σούπα απο μανιτάρι με λάδι τρούφας και άχυρο πράσου". Σερβιρίστηκε μεσα σε ενα φλυτζάνι του τσαγιού. Ηταν πολύ καλή γευστικά και ζεστή όσο έπρεπε. Τρωγόταν πολύ ευχάριστα. Στη συνέχεια μας έφεραν "Σαλάτα κηπευτικών με ξινόμηλο, λιαστή ντομάτα και βινεγκρέτ ροδιού". Η συγκεκριμένη επιλογη δεν μας άρεσε. Δεν ξερω τι από τα συστατικά έφταιγε, αλλά νομίζω πως τα συστατικά δεν ταίριαζαν μεταξύ τους. Ίσως αν υπήρχε άλλη επιλογή βινεγκρέτ.

Ως ορεκτικά μας έφεραν "Πουγκάκια γεμιστά με παραδοσιακή χριστουγεννιάτικη γέμιση" και "Κριθαρωτό παντζάρι με απάκι και καπνιστό Μετσόβου". Το πρώτο αποτελούνταν απο ενα πιάτο με 4 πουγκάκια, ελαφρώς ξεροψημένα. Το λεω αυτό, διότι το σημείο κλεισίματός τους ήταν λιγο σκληρό. Παρόλα αυτά η γέμιση ηταν πολύ καλή. Το δεύτερο ήταν πραγματικά εξαιρετικό! Αν και με φόβιζε το παντζάρι, γευστικά δεν το καταλάβαινες. Το κριθαράκι ηταν εξαιρετικά βρασμένο και το παντζάρι έδινε ενα κόκκινο χρώμα σε όλη τη σύνθεση.

Κυρίως πιάτο προσφέρθηκε "Μελωμένο μπουτάκι γαλοπούλας με πατατες Νάξου". Αποτελούνταν απο τέσσερα μεσαίου μεγέθους κομμάτια με 6-7 πατάτες. Η σάλτσα ηταν όντως μελωμένη και πολύ γευστική. Τα κομμάτια κρέατος ήταν σωστά ψημένα, όπως και οι πατάτες. Γενικά μείναμε πολυ ευχαριστημένοι από αυτή τη σύνθεση.

Τέλος, ως επιδόρπιο μας έφεραν "Σπασμένο μιλφέιγ με κρέμα κάστανο". Δεν μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα με τη σύνθεση, αλλά δεν ηταν και άσχημο. Θα έλεγα πάντως πως ειχε αρκετή κρέμα και λίγη σφολιάτα.

Αναφορικά, με το χώρο του μαγαζιού δεν ηταν βαριά διακοσμημένος. Παρόλο που κάποιοι κάπνιζαν, η ατμόσφαιρα δεν ηταν αποπνικτική, δείγμα οτι ο εξαερισμός λειτουργούσε σωστά.

Η εξυπηρέτηση κυμάνθηκε σε πολυ καλά επίπεδα. Η εναλλαγή αναμεσα στα πιάτα ηταν γρήγορη. Οι σερβιτόροι κινούνταν συνέχεια μεσα στο μαγαζί και έρχονταν άμεσα οταν τους χρειαζόσουν. Επίσης, 2-3 φόρες μας ρώτησαν πως περνάμε και αν θέλουμε κάτι, χωρίς να το έχουμε ζητήσει.

Για όλο αυτό το μενού πληρώσαμε 29 ευρώ / άτομο, ποσό που θεωρω πολύ καλό για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού. Τον λογαριασμό τον πλήρωσα με κάρτα.

18 Νοε 2015

Επισκευτήκαμε το μαγαζί ανημερα της 28ης Οκτωβριου. Εδώ και λίγο διάστημα ειχε ανοιξει κοντα στο σπίτι μας και αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε. Είχαμε επίσης ακουσει καλά λόγια για τα άλλα μαγαζιά της αλυσίδας.

Λόγω της ημερας και μη έχοντας κάνει κράτηση, ίσα ισα που προλάβαμε ένα τραπέζι για 4 άτομα. Όλα τα τραπέζια ήταν στρωμμένα και ετοιμα. Μόλις καθισαμε μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και το καλάθι με τα ψωμάκια. Ευχάριστη έκπληξη πως αντί για το συνηθισμενο ντιπ, μας προσέφεραν σπετσοφάι. Αρκετα πρωτότυπο.

Ο κατάλογος δεν εχε μεγαλη ποικιλία, αλλά ειναι πληρως εικονογραφημενος. Σχεδόν για όλα τα φαγητά, υπάρχει και μια φωτογραφία. Επίσης, κάποια πιάτα εχουν παραλλαγές, αλλά και μικρη ή μεγάλη μερίδα.

Παραγγείλαμε μια χωριατικη σαλάτα, για ορεκτικα τζατζίκι, χούμους και πατάτες και για κυρίως πιάτα 2 καλαμάκια κοτόπουλο, 1 πιτα κεμπαμπ, μία μερίδα "αναποφάσιστη" (περιειχε χοιρινο, κεμπαμπ, κοτόπουλο, σουντζουκι) και μια μερίδα γιαουρτλου κεμπάμπ.

Υπήρξε γενικα μια καθυστερηση στην παράδοση των φαγητών, που δικαιολογειται ως ενα βαθμο λόγω της ημερας. Η σαλάτα ηταν αρκετα μεγάλη και το τζατζίκι γευστικο, χωρίς να αφήνει την έντονη οσμή του σκόρδου. Οι πατάτες δεν ηταν προτηγανισμενες και αρκετα τραγανές.

Όσο αφορα τα κυρίως πιάτα, οι δυο μερίδες περιειχαν μια πιτα κομμένη στα τέσσερα. Το γιαουρτλού ηταν αρκετα γευσικό, χωρις να είναι βαρύ. Δεν μπορω να βρω κάτι λάθος σε κανενα απο τα πιάτα (το γεγονός οτι τα φάγαμε όλα, μαρτυρα αυτό), χωρίς βέβαια να υπάρχει κατι το ιδιαίτερο να αναφερω.

Ο χωρος ειναι αρκετα μεγαλος, καινουριος με έντονα χρωματα και στη διακοσμηση που επιβαλει η αλυσιδα. Το συγκεκριμμενο μαγαζί βρίσκεται στο χωρο που στεγαζόταν παλια ενα φροντιστηριο, οπότε η διαρρυθμιση του ακολουθει αυτη του σπιτιου. Εχει και χωρο έξω, που φανταζομαι πως θα χρησιμοποιειται το καλοκαιρι. Η πρόσβαση ειναι αρκετα ευκολη (εχει σταση λεωφορειου ακριβως απέξω), αλλά το παρκάρισμα - ιδιως μια τέτοια ημερα - είναι λίγο δύσκολο.

Η εξυπηρέτηση κυμανθηκε σε αρκετά καλά επίπεδα. Το προσωπικο ηταν ευγενικό και εξυπηρετικό, αλλά υπήρξε ένα πρόβλημα, τουλάχιστον σε εμάς. Έφεραν τα κυρίως πιάτα, χωρις να μας εχουν φερει τη σαλάτα. Την εφεραν αφου χρειάστηκε να τους το υπενθυμίσουμε. Συνήθως η σαλάτα ερχεται πριν και από τα ορεκτικά.

Συμπερασματικά, για την ποιότητα και τα χρήματα που πληρώσαμε, νομιζω πως εχω πάει και σε καλύτερα μαγαζια του ειδους. Δεν θα το απέκλεια να ξαναπάω καποια στιγμή, αλλά δεν θα ειναι η πρωτη επιλογή. Ίσως σε μια ημερα με οχι τόσο μεγάλη κίνηση.

10 Οκτ 2015

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο την Κυριακη της πανσελήνου. Ειχα αγοράσει το κουπονι αρκετό καιρό πριν και ένα δείπνο κατω απο την πανσέληνο ηταν μια καλη ευκαιρία να πάμε. Δεν ειχα ξαναπάει στο εστιατόριο, αν και ειχα ακουσει καλες κριτικές και για το καταστημα και για την περιοχή.

Μόλις φτάσαμε μας ρώτησαν στην εισοδο αν ηρθαμε για ποτό ή φαγητό. Αναφέραμε πως ειχαμε κλεισει τραπέζι με κουπόνι. Αισθάνθηκα πως η υποδοχή ηταν λιγο ψυχρή. Παρότι ειχαμε κλείσει τραπέζι, δεν υπήρχε συγκεκριμένο στο όνομα μας και καθίσαμε σε ένα από τα τραπέζια που μας προτεινε.

Μόλις καθίσαμε μας ρωτησε αν επιθυμούμε νερό σε μπουκάλι ή της βρύσης. Είπαμε της βρυσης και περιμεναμε μια κανάτα, αλλά μας έφερε δυο ποτήρια. Στη συνέχεια δεν μας έφερε τον κατάλογο, αλλά μας ειπε τι δικαιούμαστε ανά ενότητα φαγητου. Για ορεκτικό λοιπον επιλέξαμε "Φρέσκα λαχανικά σχάρας, με φρέσκο θυμάρι και σιρόπι βαλσάμικο", ως σαλάτα "Ρόκα με θρυμματισμένο ανθότυρο, σουσάμι και παλαιωμένο βαλσάμικο" και για κυρίως πιάτο "Γλυκόξινα ψιλοκομμένα χοιρινά φιλετάκια με φράουλες, kiwi, μάνγκο και ρύζι ατμού" και "Φιλετάκια από κοτόπουλο μαριναρισμένα σε γάλα καρύδας, κουρκουμά και ρύζι ατμού". Το επιδόρπιο ηταν συγκεκριμένο και περιλάμβανε "Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης".

Το ορεκτικο ηταν εξαιρετικό. Τα λαχανικα ηταν σωστά ψημενα και έδενα τέλεια με το σιρόπι βαλσάμικου. Ηταν η πρώτη φορα που δοκιμαζα μια τέτοια εκτέλεση και ενθουσιάστηκα. Η σαλάτα ήταν και αυτη πολύ καλή και σε αρκετα ικανοποιητική ποσότητα. Γευστικά ηταν αρκετα ανώτερη από αρκετες παρόμοιες που ειχαμε δοκιμάσει. Το πλεον εντυπωσιακό όμως ηταν το γεγονός πως ο σερβιτόρος με το που έφερε τη σαλάτα μας τη σέρβιρε και στα πιατα μας.

Και τα δυο κυρίως πιατα ήταν εξαιρετικά. Τα χοιρινα φιλέτα και δεν ηταν ακριβώς φιλετα, αλλά ψιλοκομμένα κομματια χοιρινού ανακατεμένα με τη γλυκόξινη σάλτσα. Να ομολογήσω πως η σάλτσα ηταν αρκετα καυτερή για τα δικα μου γουστα, αλλά δεν παύει να ήταν εξαιρετικα γευστική. Τα φιλετάκια κοτόπουλου ηταν περασμένα σε καλαμάκι (πρωτοτυπο και αυτό) και η συνοδευομενη σάλτσα ηταν γευστικά πιο κοντα στα γούστα μου. Να αναφερω πως το συνοδευτικό ρυζι ηταν παρα πολύ καλό και στα δύο πιατα.

Αφου τελειωσαμε με τα κυρίως, ηρθε η ώρα του επιδόρπιου. Ο συνδυασμός του ηταν άριστος και το σουφλέ όπως το περιμέναμε. Δεν ξερω αν όντως η βανιλια είχε προέλευση Μαδασκάρης, αλλά ηταν πολύ καλή.

Η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον ηταν ειδυλλιακά. Περα απο την πασέληνο, το καταστημα ειναι τοποθετημένο διπλα στο θάλασσα. Επίσης, στην καλη ατμόσφαιρα συνέβαλε και το γεγονός πως δεν φυσούσε. Ο φωτισμός ήταν όσος έπρεπε για να δωσει ενα επιπλεον ρομαντισμό.

Η εξυπηρέτηση εκτός απο την υποδοχή, κινηθηκε σε εξαιρετικά επίπεδα. Οι σερβιτόροι κινουνταν συνέχεια μεσα στο χωρο. Οταν ειδε πως τελειώναμε το ορεκτικο μας ρώτησε πότε να φερει το κυρίως. Δεν αισθανθήκαμε πως επειδή ήμασταν με κουπονι είχαμε λιγότερη εξυπηρέτηση. Σημαντικότατο ειναι και το γεγονός πως με την παραγγελια έφερε απόδειξη με το ποσό του κουπονιού συν τα επιπλέον ποτά που είχαμε παρει.

Συμπερασματικά λοιπόν, ειναι μια αρκετά καλη επιλογη για φαγητό και ποτό ή καφέ. Εχει ελαφρώς τσιμπημένες τιμές, που δικαιολογούνται ως ενα σημείο για την τοποθεσία που βρίσκεται.

13 Αυγ 2015

Ειχαμε πάει και πέρισυ στο μαγαζί για ποτό, αφου ειχε μετεγκατασταθεί στη νεα του τοποθεσία στην Ακτη του Ηλιου. Ήταν ενα πολυ καλαίσθητος χώρος και σκεφτόμουνα απο καιρό να δοκιμάσουμε και την κουζίνα του.

Φέτος λοιπόν με αφορμη ενα κουπόνι πήγαμε για δείπνο το βραδυ της Πανσελήνου, στις 31/07. Η κράτηση μας ηταν για τις 21:30. Στην είσοδο μας υποδέχτηκαν και αφου δηλώσαμε το όνομα μας μάς οδήγησαν στο τραπέζι μας. Εκεινη την ώρα υπήρχαν μερικές παρέες. Αμέσως μόλις καθίσαμε, μας έφεραν ενα μονολιτρο μπουκάλι νερού και μετα το τοποθετησαν σε μια σαμπανιερα για να κρατηθεί κρύο.

Στη συνέχεια μας έφεραν το μενού, όπου ο σερβιτόρος μας εξηγησε τι μπορουμε να πάρουμε σύμφωνα με το κουπόνι. Οι μισες σχεδον επιλογές του μενού ήταν επιτρεπτές. Καθώς διαβάζαμε το μενού, μας έφεραν το ψωμι (αρκετη ποσότητα) και 4 κριτσίνια με συνοδευτικο 4 ελιές. Η αλήθεια ειναι πως θα περιμέναμε ενα καλύτερο ντιπ.

Επειδη δεν βρίσκω το μενου, θα περιγράψω αυτα που πήραμε όπως τα θυμάμαι. Σαλάτα λοιπόν παραγγείλαμε μια με μαρουλι, κοτόπουλο, τυρί και λευκη σάλτσα. Ως ποσότητα ηταν αρκετα ικανοποιητικη, αλλά μας φάνηκε αρκετα στεγνή. Ίσως έφταιγε η σάλτσα, ισως κάτι άλλο. Ορεκτικό πήραμε φλογέρες με γραβιέρα Νάξου. Οταν τις έφεραν μας εντυπωσίασε ο τρόπος που ηταν σερβιρισμένες. Ηταν τέσσερις και τοποθετημένες σε ενα φλυτζάνι του τσαγιού συνοδευόμενη απο μια σάλτσα. Και οι φλογερες και η σάλτσα ηταν υπέροχες. Μάλιστα τη σάλτσα την κρατήσαμε και μετα με τα κυρίως πιάτα.

Το κύριο γευμα μας περιλάμβανε φιλέτο Σολομού με γιαουρτι, λαχανικά και σάλτσα μπρόκολου και φιλετο κοτόπουλο με πουρε καρότου και λαχανικά. Οσο αφορα το πρωτο ήταν πολύ σωστά ψημένο και ειχε και την πέτσα στην επιφάνεια. Δεν μπορω να πω πως με εντυπωσίασε η σάλτσα μπρόκολου, αλλά ήταν κατι διαφορετικό, οπότε και ανεκτό. Γενικα ήταν ενα πολυ καλό πιατο. Το έτερο πιατο αποτελούνταν από 3 κομμάτια σωστα ψημένα. Η σάλτσα καρότου για τα δικα μου γούστα καλη και ισως καλύτερη απο αυτη του μπρόκολου. Και στα δυο πιατα δεν εχω να προσάψω κάτι αρνητικό.

Το μενου περιλάμβανε μια μεγάλη ποικιλια κρασιών και μπυρών. Επιλέξαμε μια μπυρα. Θα προτιμούσαμε το ποτηρι που μας έφεραν να είναι παγωμενο, διότι γρήγορα ζεστάθηκε και ζητήσαμε να μας φέρουν παγάκια.

Τελος, για επιδόρπιο παραγγείλαμε μια τάρτα λεμονι. Οταν μας την έφεραν δεν ηταν η κλασική τάρτα που ειχαμε στο μυαλό μας. Ήταν μια γκουμερτζίδικη εκδοχή στην οποία τα υλικά ήταν τοποθετημένα διάσπαρτα πάνω στο πιατο. Δεν λέω, ήταν μια άλλη ματια του σεφ σε αυτο το πιατο, αλλά προτιμω το παραδοσιακό. Επίσης, μας φάνηκε μικρη η ποσότητα. Γευστικα πάντως ήταν υπέροχη.

Η εξυπηρέτηση κυμάνθηκε σε υψηλά στάνταρντ. Οι σερβιτόροι ηταν συνέχεια μεσα στο χώρο και υπήρχε και ενας επικεφαλής που διευθετούσε τα πάντα. Όποιο πιατο άδειαζε, το έπαιρνα αμέσως. Παρ΄ όλα αυτα πιστεύω πως υπήρξε έλλειψη συντονισμου με την κουζίνα, διότι από την στιγμη που μας πήραν τα πιατα του ορεκτικού μεχρι τη στιγμή που ήρθαν τα κυρίως, πέρασε τουλάχιστον ενα τέταρτο. Στα πολύ θετικά ειναι το γεγονός πως μόλις ήρθαν τα κυρίως, ο επικεφαλής μας ρώτησε αν θελουμε πιπερι ή κατι άλλο. Ζήτησα πιπέρι και έφερε ενα μυλο και έτριψε στο πιάτο μου. Σε ενα διπλανο τραπέζι πήγε εξτρα λεμόνι.

Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετικη, το ολο περιβάλλον ηταν όμορφα στολισμένο και φωτισμένο. Η μουσικη περιλάμβανε ξένα κομμάτια σε χαμηλη ένταση, που αυξήθηκε μετα από κάποια ώρα. Το εστιατόριο ειναι κατά καποιον τρόπο απομονωμένο σε μια γωνια του χώρου και δεν ειναι στην πολυκοσμία του μπαρ που μετά από κάποια ώρα γεμιζει κόσμο.

Εν κατακλείδι, το εστιατοριο μας άφησε πολυ καλες εντυπώσεις. Με κουπόνι σιγουρα θα ξαναπήγαινα, αλλιως θα το σκεφτομουνα διότι ειναι λίγο ακριβό. Τελευταίο, αλλά οχι ασήμαντο, το κατάστημα έκοψε απόδειξη τόσο για το ποσό του κουπονιού όσο και για το επιπλέον που πληρώσαμε.

16 Ιουν 2015

Πήγαμε την προηγούμενη Κυριακή με κουπόνι. Ήθελα να παω αρκετό καιρό και το κουπόνι ήταν η αφορμή. Ειχα ακούσει πολυ καλά λόγια από αρκετούς γνωστούς που το ειχαν επισκεφτεί.

Φτάσαμε περιπου στις 14:30 και υπήρχαν αρκετα τραπέζια, αν και είχαμε κάνει κράτηση. Καθισαμε σε άλλο τραπέζι απο αυτό που ήταν για εμας, διότι δεν ήταν στη σκιά. Μόλις καθισαμε, μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και ενα καραφάκι ρακί.

Η πρώτη έκπληξη που ήταν πως εκτός απο κρητικό όνομα έχει και κρητικούς στη εξυπηρέτηση. Και μάλιστα με καθαρή κρητικη προφορά.
Ο κατάλογος ειναι αρκετά αναλυτικός και έχει κυρίως κρητική κουζίνα.

Σαλάτα επιλέξαμε την Χωριάτικη. Ηταν αρκετά μεγάλη και γευστικά όπως την περιμέναμε. Αυτο που παρατηρήσαμε ήταν πως ειχε αρκετό λάδι, πράγμα που σπανίζει γενικά.

Ορεκτικά πήραμε Καλλιτσουνια Ανάμεικτα (με μυζήθρα και χόρτα), Σφουγγάτο με Λαχανικά (ομελέτα λαχανικών με πατάτες και κεφαλοτυρι) και τηγανητές πατάτες. Ξεκινώντας απο τις τελευταίες, ηταν φρεσκότατες. Το σφουγγάτο ηταν εξαιρετικό. Δεν ειχα δοκιμάσει τέτοιου είδους ομελέτα. Δεν ήταν καθόλου βαριά, ούτε υπήρχε η έντονη μυρωδια του αυγού που κάποιους τους απωθεί. Τέλος, τα Καλλιτσούνια ηταν γευστικότατα. Ήρθαν 4 κομμάτια σε ικανοποιητικό μέγεθος. Η ζύμη ηταν εξαιρετικά ψημένη και τραγανή.

Ως κυρίως πιάτο πηραμε "Πόδα του Αφέντη", χοιρινό κότσι με πατατες, ψημένο σε σάλτσα μελιου και μουστάρδας. Αυτο το πιάτο ηταν το αποκορύφωμα. Καταρχην, το κρεας ήταν τόσο μαλακό που δεν χρειαζόταν μαχαιρι για να κοπεί. Σε κάποια στιγμη σηκώσαμε το κόκκαλο και όλο το κρέας έμεινε στο πιατο. Η σάλτσα ηταν πολύ γευστική. Ο καλύτερος τρόπος για να τελειώσεις το γέυμα σου.

Όλα τα φαγητά ήταν κατι παραπάνω απο χορταστικά. Και μετά έρχεται το κέρασμα: Λουκουμάδες με μέλι. Πρέπει να ήταν πάνω απο 15 λουκουμάδες μέσα σε (κυριολεκτικά) μια θάλασσα από μέλι. Μάλιστα θα πρέπει να είχαν ζεστανει το πιατο και να έριξαν τον μέλι και τους λουκουμάδες.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη, οι σερβιτόροι μας ρώτησαν αν ειμαστε ευχαριστημένοι και ήταν πάντα προσβάσιμοι για οτιδήποτε ζητουσαμε. Βέβαια δεν ξερω αν θα υπάρχει η ιδια εξυπηρετηση οταν υπάρχει πολυς κόσμος, όπως έγινε αργότερα. Η ατμόσφαιρα ηταν καλή. Βέβαια δεν ακουγόταν κρητική μουσική, ισως επειδή ήμασταν έξω.

Εν κατακλείδι, ειναι μια πολύ καλή πρόταση για φαγητο σε καλές τιμές. Θα ξαναπηγαινα σιγουρα και χωρίς κουπόνι.

02 Απρ 2015

Πήγαμε στο μαγαζι χτες το μεσημέρι. Είχαμε αγοράσει κουπόνι και όταν επικοινωνήσαμε να κλεισουμε τραπέζι μας είπαν να πάμε στις 14:45. Αν και η διεύθυνση λεει Αλόπης 65, η είσοδος ειναι στην κάθετη οδό. Στην Αλόπης υπάρχει είσοδος για την ταράτσα, που φαντάζομαι λειτουργει το καλοκαιρι.
Όταν μπηκαμε στο εστιατόριο, υπήρχε μονο μια παρέα και ο υπεύθυνος μας ειπα να καθισουμε όπου θέλουμε. Η πρώτη εντ'ύπωση που μας άφησε ο χώρος ηταν πολυ θετικη και η διακόσμηση εντυπωσιακή.

Μόλις καθίσαμε μάς έφεραν ενα μπουκάλι νερό (μετά είδαμε πως χρεώθηκε 1,5 ευρώ), δυο συνοδευτικες σάλτσες και κράκερ καρύδας(!! ). Ομολογώ πως τα τελευταία τα συνάντησα για πωτη φορά. Φέρνουν πιο πολυ σε φρυγανια, αν και η γευση τους ειναι αρκετα διαφορετική.

Οι κατάλογοι ειχαν τη μορφή πάπυρου και το μενουν ηταν κολλημενο μέσα. Ωραία ιδέα παντως. Παραγγείλαμε τη σαλάτα Yam Woon Sen, Κοτόπουλο με κόκκινο κάρυ, Chicken Satay Sauce και τηγανητό ρύζι με λαχανικά. Επίσης, παραγγείλαμε και μια μπυρα Chang. Η σαλάτα και το ορεκτικό άργησαν να έρθουν, αλλά τα κυρίως ηρθανε μετα πιο γρήγορα.

Η σαλάτα ηταν το πιάτο που μας άρεσε λιγότερο. Δεν ξέρω αν εφταιγαν τα Vemicelli noodles, τα οποια ομολογω ηταν λίγο περίεργα. Δεν τα ειχα ξαναδοκιμάσει. Γενικά όλο το πιατο μας άφηνε μια περίεργη γευση. Από εκει και περα δεν νομιζω να ειχε κιμά γαρίδας, είχε ομως δυο μικρες γαρίδες μεσα.
Το ταγανητο ρυζι ήταν πολυ γευστικό και μας άρεσε πολύ. Ηταν λίγο πικάντικο και εκτός απο λαχανικά περιέχει και αυγό. Δεν μας πέιραξε, διότι ταιριαζε με το σύνολο.

Όσον αφορα τα κυρίως πιατο, κατα την παραγγελία μας ρώτησε αν θελουμε να το συνοδεύσουμε με ρυζι. Οταν τον ρωτήσαμε αν υπάρχει κάτι άλλο συνοδευτικο μας είπε όχι. Κατα το λογαριασμό καταλάβαμε πως το συνοδευτικό χρεώνεται. Εκ των υστέρων, νομιζω πως ειναι υπερβολή αφου ειχαμε πάρει το τηγανητο ρύζι.
Στα γευστικά, και τα δύο πιάτα με το κοτοπουλο ηταν πολυ καλά. Αυτο με το κόκκινο κάρυ ήταν αρκετα ως πολυ καυτερό, αλλά μετα από ενα σημείο το συνήθιζες. Επισης, το μπαμπού ήταν πολύ καλό. Το έτερο πιάτο ήταν πιο κοντα στα στανταρντ που γνωρίζουμε και παρα πολύ γευστικό. Στο πρωτο πιάτο η καυτερότητα (αν υπάρχει τέτοια λέξη) δεν σε άφηνε να αντιληφθεις πλήρως τη γευση.

Η εξυπηρέτηση ηταν πολυ καλή. Κάθε πιατο που τελειωνε, ο σερβιτόρος ερχόταν και το επαιρνε. Επειδή το τραπέζι ηταν μικρό (και γενικα τα περισσότερα έτσι ειναι) μας έφερε και ενα σκαμνάκι - τραπεζάκι για να ακουμπήσουμε κάποια πράγματα.

Η ατμόσφαιρα που υπήρχε στο κατάστημα ηταν ωραία. Η μουσική ηταν στη σωστή ένταση και όπως ηταν φυσικό ειχε ανατολίτικους ρυθμούς. Η διακόσμηση ειχε έντονα το ανατολίτικο στοιχείο με κόκκινες κουρτίνες και καλύμματα από μπαμπού.
Επίσης, έχει και ενα μικρό μπαρ για να πιεις ποτό ή κοκταίηλ. Καθώς φευγαμε δύο άτομα καθόντουσαν εκεί και κάπνιζαν. Φοβάμαι πως αν υπάρχουν πολλά άτομα και καπνιζουν ίσως η ατμόσφαιρα γινει αποπνικτική.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας έφερε απόδειξη μονο για το επιπλέον ποσό που ξοδέψαμε και όχι για το ηδη πληρωμένο.

Τελειώνοντας, να τονίσουμε πως ειναι ενα αρκετά αξιοπρεπες ανατολίτικο εστιατόριο, αλλά λιγο ακριβό. Ισως να ξαναπήγαινα με κουπονι, αλλά δυσκολο χωρίς.

02 Μάρ 2015

Πήγαμε στο μαγαζί για το δείπνο του Αγ. Βαλεντινου. Δεν ήταν στις πρώτες επιλογες μας για το βράδυ αυτό, αλλά σίγουρα ηταν το πιο οικονομικό. Και τελικα δεν μας απογοητευσε καθόλου. Όταν πηρα να κλεισω τραπέζι, ειχε διαθέσιμο χώρο μόνο πάνω στη μπάρα. Το δέχτηκα με μια μικρή επιφύλαξη.

Φτάσαμε στο μαγαζί στις 22:00 και τα περισσότερα τραπέζια ήταν ακόμα άδεια. Οδηγηθήκαμε στο χώρο μας, όπου τελικά αποδείχτηκε οτι ήταν σχετικα άνετος. Μάλιστα καθόμασταν ακριβώς μπροστά από τον DJ. Ηταν πολυ γνωστη φυσιογνωμία και τελικα μετά από λίγο αντιλήφθηκα οτι έκανε stand up comedy παλια μαζι με τον Ζαραλίκο.

Επειδή γνωρίζαμε πως το παρκινγκ στην ευρύτερη περιοχή είναι απο δύσκολο έως αδύνατο, κατεβήκαμε στο μετρό Ευαγγελισμός. Η απόσταση δεν ειναι μεγάλη, γυρω στα 10 λεπτά περπάτημα.

Για να μην σας κουράζω και γραφω σχεδόν τα ιδια, οσον αφορα στο μενου συμφωνώ απόλυτα με τον προηγούμενο χρηστη VANGELIS.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετα γρήγορη και οι σερβιτόροι κινούνταν συνεχεια μέσα στο χώρο. Ο χώρος γενικα ήταν ζεστός. Αν και το μαγαζί ειναι ψηλοτάβανο, δημιουργειται η ατμόσφαιρα της παρέας.

Συμπερασματικά, είναι ένα καλό μαγαζί που καλύπτει όλες τις ανάγκες για κάθε ώρα της ημέρας ειτε για ποτό είτε για φαγητό. Επίσης, να πω πως ο ιδιοκτήτης ειναι συμπατριώτης μου. Είχε και εκει μαγαζί με το ίδιο όνομα. Πάντως αυτο εδω ειναι κατα πολύ ανώτερο. Πρώτη φορα το επισκέφτηκα, αλλά σίγουρα θα ξαναπάω.

21 Φεβ 2015

Πήγα στο μαγαζί το βραδυ της Τσικνοπέμπτης. Ειχα κλεισει απο την προηγουμενη ημερα τραπέζι. Βρίσκεται αρκετά κοντά στην κατοικία μου και δεν ήθελα να ταλαιπωρηθώ.

Η ταβέρνα έχει δύο επίπεδα που δεν επικοινωνούν άμεσα μεταξυ τους. Πήγαμε στο πανω όπου ειχε και ζωντανη μουσική. Όταν φτάσαμε ηταν σχεδόν άδειο, αλλά στη συνέχεια γέμισε. Μόλις καθίσαμε στο τραπέζι μας έφεραν ψωμί και ενα μπουκάλι νερό. Ομολογώ πως το ψωμι ηταν πολύ. Ωστόσο αργησαμε να παραγγείλουμε, περιπου 15 λεπτά, διότι δεν βρίσκαμε τον υπεύθυνο, Μετα καταλάβαμε πως ηταν ο ιδιος και για τους δυο ορόφους.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα εποχης, κολοκυθάκια, τζατζίκι και πατάτες. Δεν εντυπωσιαστήκαμε γευστικα από καποιο. Μάλιστα τα κολοκυθάκια δεν ήταν όπως τα περιμέναμε, ήταν όπως θα τα κάναμε και στο σπίτι. Ηταν όμως αρκετά στο πιάτο.

Επειδη ήμασταν 4 άτομα, θέλαμε να παραγγείλουμε μια πιατέλα Mix Grill. Μας ειπε όμως πως δεν υπήρε διαθεσίμη και μας προτεινε παϊδάκια. Γιατι έγινε αυτό; Όταν ειδα την τιμη στο τέλος κατάλαβα... Πάντως απο τη γεύση τους δεν εχω παράπονο. Σωστα ψημένα και με αρκετό κρέας.

Το περιβάλλον ήταν πολυ καλό και η μουσικη διασκεδαστική. Στην αρχή είχε έντεχνα και μετα ανέβασε ρυθμούς. Η θέα ειναι εντυπωσιακή, αφου βλέπεις τα ΒΑ προάστια. Δεν ξερω αν το καλοκαίρι εχει κήπο, αλλά θα ειναι εντυπωσικό.

Όσο αφορα το σερβις, εκτος απο αυτο που έγινε στην αρχη, ηταν σχετικά αργό και η κακή εντυπωση μας κορυφώθηκε στην πληρωμή. Ζητήσαμε το λογαριασμό (αφου πάλι ψάχναμε αρκετά λεπτα για σερβιτόρο) και δώσαμε τα χρήματα και περιμέναμε τα ρέστα. Η ώρα περνούσε και δεν βλέπαμε κινηση για επιστροφή.

Σε κάποια στιγμή συνειδητοποιεί ο σερβιτόρος πως κάτι έχει ξεχάσει και μας τα φέρνει, αλλά λάθος. Μας ρωταει τι ακριβώς είχαμε δώσει και επιστρεφει με τα σωστά. Δεν γίνεται να ξεχνάς πόσα σου εχουν δωσει οι πελάτες. Δεν μου έχει συμβει ποτέ.

04 Φεβ 2015

Πηγαμε στην ταβέρνα το Σάββατο μεσημέρι με κουπόνι. Ειχαμε πάρει απο πριν τηλέφωνο να κλεισουμε τραπέζι. Μας υποδέχθηκαν στην είσοδο και μας είπαν να ανεβουμε στον πάνω όροφο. Ειχε 2-3 τραπεζάκια να διαλέξουμε και καθίσαμε σε αυτό που ηταν πιο κοντά στο παράθυρο.

Μετά από λίγο μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και τους καταλόγους. Δεν θυμόμασταν ποια φαγητα είναι μεσα στο κουπόνι και περιμέναμε να έρθει ο σερβιτόρος να μας τα θυμίσει. Τελικά, παραγγείλαμε μια "μακεδονικη" σαλάτα, μπουρεκακια, τζατζίκι και ως κυρίως πιάτα χοιρινο σνίτσελ και μπιφτέκι μοσχάρι.

Η "μακεδονικη" ηταν μια τυπική σαλάτα με λάχανο, σέλινο, μαρούλι, καρότο. Η ποσότητα της ηταν πολυ ικανοποιητική. Όσον αφορα τα μπουρεκάκια, ο αριθμός τους στο πιατο ηταν δύο. Ειναι αλήθεια πως περιμέναμε παραπάνω ποσότητα. Γευστικα όμως μειναμε ικανοποιημένοι.

Στα κυρίως πιάτα, το σνιτσελ ήταν λεπτό και σωστα τηγανισμένο. Δεν ειχε κατι εξαιρετικό γευστικά. Όσο αφορά το μπιφτέκι, στην ουσία ήταν τρια μπιφτεκάκια. Ειχαν λιγο καεί στην επιφάνεια, αλλά στο εσωτερικό ηταν σωστά ψημενα, ίσως ήθελαν 1-2 λεπτά ακόμη. Και τα δυο πιατα ηταν σερβιρισμένα με ρυζι, πράγμα που μας ξάφνιασε. Βέβαια δεν ρωτησαμε πριν την παραγγελια με τι σερβίρονται, αλλά υποθεταμε με τηγανητές πατάτες.

Η εξυπηρέτηση κυμάνθηκε σε καλά επίπεδα. Ο χρόνος που πέρασε απο τη στιγμη που καθίσαμε μεχρι την στιγμή που ήρθε το πρωτο πιατο στο τραπέζι ήταν 20 λεπτά, που θεωρώ πως ήταν πολύς. Γενικα πάντως το σέρβις ηταν ευγενικό και εξυπηρετικό.

Για την ατμόσφαιρα, το μονο που αρκει ειναι η εντυπωσιακή θέα της Αθήνας. Λιγα σημεία βρίσκεις με αυτο το θέαμα. Επισης, η μουσική που έπαιζε απο τα ηχεία ήταν ελαφρολαϊκη και έδινε ενα ευχάριστο τόνο.

Σε γενικες γραμμές, ειναι μια καλη πρόταση για ενα καλο και φθηνό φαγητό. Υπάρχει και καλοκαιρινό, λιγο πιο πάνω. Και να μην ξεχάσω ενα απο τα συν, το γεγονός πως μας έφερε απόδειξη τόσο για το ποσο του κουπονιου όσο και για το επιπλέον.