maxdore217

Μέλος από: Αυγ 2012

04 Οκτ 2017

Πήγαμε και εμείς χθες Παρασκευή 29/9 (2 άτομα) στο BUTCHER στο Γκάζι, ο χώρος όμορφος και προσεγμένος, το προσωπικό φιλικό, ίσως και περισσότερο πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει με βάση τα δικά μου γούστα.
Ωστόσο οι τιμές είναι κάπως ακριβές και η ποιότητα τίποτα περισσότερα από καλή ''απλά''. Φυσικά έχει το ελαφρυντικό ότι είναι στο Γκάζι και ξέρεις ότι πληρώνεις και λίγο αέρα.
Στα βασικά τώρα επιλέξαμε:
Σαλάτα Αντράκλα, δηλαδή γλιστρίδα με ξινομυζήθρα & μπαλσάμικο ( Νόστιμη, ως εκεί τίποτα περισσότερο όμως)
Μια απλή μερίδα πατάτες μιας και τα πιάτα δεν έχουν (Να αναφερθεί το ότι ήταν και προτηγανισμένες)
Μπριζολάκια λαιμού ( συνηθισμένα σε γεύση και ποσότητα )
Ψαρονέφρι ( σχετικά καλό από άποψη γεύσης )
και τα 2 κρέατα ήταν Καλοψημένα
και όλα αυτά μαζί με 0.5l ροζ χύμα + το νερό
Γράψανε Σύνολο 34€ ( πληρωμή με κάρτα κανονικά )
Τιμή όχι υπερβολική για Αθήνα και αυτό με βάση ότι υπάρχουν πολλά μαγαζιά στο κέντρο που κάνουν αρπαχτές από τουρίστες και απλά εκμεταλλεύονται την κίνηση που υπάρχει στους δρόμους οπότε θεωρητικά ήταν μια απλά καλή λύση... ωστόσο θεωρώ ότι ακόμα και με αυτά τα λίγα που πήρα ( μιας και πρόσεξα να μην ξεφύγει η τιμή ) υπήρχε καπέλο στα πιάτα, αντίστοιχα με ίδια γεύση/ποσότητα/ποιότητα έχω φάει σε αρκετά άλλα συνοικιακά μαγαζιά σε τιμές κοντά στα 25~26€.
Για να το κλείσω δεν είναι κακό μαγαζί απλά δεν ξέρω τι περισσότερο προφέρει σε κάποιον ώστε να επιλέξει να φάει εκεί ( αν δεν βρίσκεται εκεί )
Υ. Γ. στην τιμή έβαλα 1 γιατί ισοστάθμισα τα υπόλοιπα ( δεν είναι τόσο ακριβό για να αξίζει Άσσο )

19 Σεπ 2017

Για κάποιο λόγο αυτές τις μέρες η όρεξη μου τράβαγε απλά γεύματα και όχι ταβέρνες που διαθέτουν μεγάλες ποσότητες και ποικιλίες από διάφορα εδέσματα. Το πιθανότερο είναι να φταίει η ζέστη, οπότε βασική επιλογή μου για βραδινό πολλές φορές ήταν το club sandwich.

Στο συγκεκριμένο Drink & Home Bar ήταν εξαιρετικό ( 8€ τιμή λογική) για ένα ικανοποιητικά χορταστικό και προσεγμένο από απόψεις υλικών club sandwich, σε ένα όμορφο περιβάλλον με γεμάτο κόσμο!

Το συνόδεψα με μια Βαρελίσια weiss ( δυστυχώς είχε μόνο μια επιλογή ο κατάλογος)
ωστόσο έδεσε άψογα για τα δικά μου γούστα. Δεν πήρα κάτι άλλο και για αυτό δεν μπορώ να έχω γνώμη για το menu και την κουζίνα αλλά κρίνοντας από δικό μου club φαίνεται να κάνουν σωστή δουλειά.

Μου άρεσε η πίτα καλαμποκιού που είχε αντικαταστήσει το κλασσικό ψωμάκι,
πολύ καλές και οι συνοδευτικές πατάτες που δεν ήταν οι κλασσικές έτοιμες προτηγανισμένες καθώς και η απαλή Σως. Προφανώς και δεν έσκασα από την ποσότητα αλλά ήταν ένα νόστιμο γεύμα που με κράτησε και έφυγα ικανοποιημένος από την επιλογή μου, θα πήγαινα ξανά σίγουρα αν βρισκόμουν στην περιοχή.

15 Σεπ 2017

Χθες Παρασκευή περίπου στις 23:20 (8/9/17) επισκέφτηκα με ένα φίλο το Βull-House και αυτό επειδή θέλαμε κάτι απλό να φάμε μετά από ποτό, τύπου club sandwich & burger. Αρχικά είχαμε σκοπό να πάμε αλλού αλλά ξέροντας το μαγαζί ότι βρίσκεται κοντά μας στην περιοχή και έχοντας μια αξιόλογη εικόνα από τα προηγούμενα χρόνια που το είχαμε επισκεφτεί, είπαμε να δοκιμάσουμε ξανά.
Τελικά το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε κανέναν, δεν έχει καμία σχέση με την εικόνα που είχαμε πριν 2 χρόνια που πηγαίναμε κι όλας σχετικά συχνά... το burger άνοστο γευστικά, αδιάφορη εμφάνιση και νορμάλ σε ποσότητα, οι συνοδευτικές πατάτες σου έβγαζαν μια περίεργη γεύση από ηλιέλαιο ( πραγματικά άσχημη ) και έρχεται να δέσει και το club sandwich ( ψωμάκι άψητο ) υλικά λίγα και αδιάφορα, γεύση εξίσου αδιάφορη και αυτό καθώς σου έμενε μόνο η γεύση από το ψωμάκι που όπως είπα δεν ήταν καλό.

Επειδή όμως σε διάστημα 10 ημερών έχουμε δοκιμάσει 3 club sandwich και το συγκεκριμένο μαγαζί είναι καθαρά για φαγητό! δεν μπορώ να του δώσω δικαιολογία στο γεγονός ότι το club ήταν με διαφορά πίσω από τα άλλα, ακόμα και από καφετέριας ( όλα στις ίδιες περίπου τιμές )

Συνολικά πληρώσαμε 15€ μαζί (7 έκανε το club ) τιμή όχι καλή με βάση αυτά που φάγαμε και αυτό όχι επειδή δεν ήταν normal οι τιμές αλλά επειδή με βάση γεύσεις ποσότητας ποιότητας θεωρώ ότι ήταν λιγότερο από αυτό που περιμέναμε.

Σίγουρα μπορεί να βελτιώσει πολλά στις ίδιες τιμές, για την ώρα δεν το προτείνω!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη maxdore217.

01 Ιούλ 2016

Να βάλω τα πράγματα στην θέση τους! Θα ξεκινήσω με κάτι που έγραψε άλλο μέλος: ''Γενικα το μαγαζι εχει παντα κοσμο, με αποκορυφωμα τα καλοκαιρια που ο κοσμος καθεται ορθιος εξω απο την μπυραρια στο πεζοδρομο. ''
Να εξηγήσω ότι αυτό γίνεται γενικά στα περισσότερα μαγαζιά εκεί στην πλατεία, είναι δηλαδή γεμάτα από κόσμο ( Μερικά μάλιστα και χωρίς κανένα λόγο! ) Αυτό τις περισσότερες φορές δεν είναι καλό γιατί δεν χρειάζεται το μαγαζί να προσφέρει πρακτικά τίποτα στον πελάτη ( δεν μιλάω για κέρασμα)... ο κόσμος πάει από μόνος του!

Η Μπυραρία έχει γίνει πλέον μόδα και αυτό είναι κάτι που βοηθάει το Beeri Beeri και άλλα μαγαζιά τέτοιου στιλ να δουλεύουν. Συνολικά όμως οι τιμές είναι ακριβές για συνοικιακό κατάστημα που είναι, ίδιες με άλλες μπυραρίες που όμως '' Έχουν και το όνομα και την χάρη από παλιά! '' και όχι, τι πουλάει: Δεν ανοίγουμε μια μπυραρία εύκολο είναι.

2-3 φορές έχω πάει σε αυτό το μαγαζί ( είμαι κάτοικος της περιοχής ) δεν θα πρότεινα να πάει κάποιος από μακριά για τους λόγους:
α. Δεν έχει πάρκινγκ όπως έχουν γράψει σωστά και άλλα άτομα.
β. Έχει ακριβές τιμές και μπορείς να βρεις τουλάχιστον άλλες 50 ίδιες μπυραρίες σε άλλες περιοχές της Αττικής( πολλές από αυτές είναι μάλιστα και καλύτερες και φθηνότερες )
Αλλά δεν ξέρω αν θα πρότεινα να πάει και κάποιος από κοντά, βλέπετε το μαγαζί δεν μου έχει δώσει κάποιο καλό στοιχείο για να το προτείνω.

Σημαντικό για μένα είναι και ήταν το ότι πρέπει να το σκεφτείς καλά για να πάρεις φαγητό, πχ. Η ποικιλία αλλαντικών 4 ατόμων πολύ ακριβή (19€) και όχι για 4 άτομα αλλά για 2! ( έχω φάει πολύ καλύτερες σε άλλα αντίστοιχα μαγαζιά )....

Γενικά επειδή αυτά τα μαγαζιά είναι υπερτιμημένα όπως και να έχει, κάπου έχουν χάσει την ουσία ( και είναι απαράδεκτο, γιατί το rock δεν είναι αρπαχτή ) μου φαίνεται άσχημο όταν δεν είσαι φθηνός στα ποτά να θες να βγάλεις και κέρδος από τον Μισό Μεζέ ( Αλλά είπαμε, έχει κόσμο και δεν έχει ανάγκη να κάνει τέτοια πράγματα).

Τοtal: Aς πούμε ότι κάποιος δεν θέλει να φάει αλλά να έχει κάτι μπροστά να τσιμπολογάει μαζί με το μπυρόνι, που είναι λογικότατο... θα πρέπει να δώσει περίπου 10/άτομο γιαυτό και μόνο + 14€ περίπου (για 2 μπύρες), Συνολικά: ~25€/Άτομο, τιμή αρκετά πάνω από τα δεδομένα της εποχής! και σίγουρα πολλά για αυτό το στιλ μαγαζιού ( Αν με αυτό το ποσό αντί για μπυραριά πας σε μεζεδοπωλείο-ουζερί με αυτά τα λεφτά κάνεις πάρτι ) το λέω περισσότερο για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης. Συνολική Βαθμολογία 2/4 από εμένα.

22 Δεκ 2015

Πρόσφατα επισκεφτήκαμε και εμείς το Μπαρ Μπεε Κιου ( μικρή παρέα 2 άτομα ) καθαρά και μόνο λόγο των κριτικών εδώ. Λοιπόν μπορώ να πω ότι το burger ( ήταν γενναίο πραγματικά όπως και το όνομα του ) αρκετά νόστιμο σωστά ψημένο και με καλής ποιότητας υλικά!

Value for Money: το λες! γιατί για το είδος του και σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία με αντίστοιχα μαγαζί, είναι απλά η τιμιότερη πρόταση της κατηγορίας. Συνολικά για ποιότητα-ποσότητα και γεύση τα 10€/άτομο που κοστίζει πάνω-κάτω ένα χορταστικό burger είναι μια χαρά για κάποιον που έχει σκοπό να φάει καλά.

Τώρα ο χώρος δεν έχει καμία σχέση με τα 4 που βάζουν μερικοί εδώ, είναι απλά υπερβολή και τεκμηριώνω αυτό που λέω
1. υπάρχουν καλύτερα μαγαζιά στο είδος του σε αυτό το κομμάτι ( εντάξει έφαγες καλά φίλε και εγώ έφαγα καλά όμως αυτός δεν είναι λόγος να αλλάζεις την εικόνα του χώρου και να αλλοιώνεις τα κριτήρια )

2. περιμένεις περίπου 20-30 λεπτά στο κρύο, όρθιος! ακόμα και εσωτερικά υπάρχουν μερικά τραπέζια που είναι στενά, δεν λέω ότι είναι άσχημο μαγαζί αλλά σε καμία περίπτωση δεν το λες άριστο για να μπορεί να πάρει 4.

Η Εξυπηρέτηση νομίζω έχει σχέση και με την αναμονή... υπήρχαν μερικές κοπέλες που κάνουν πολλά πράγματα... οπότε είναι δύσκολο να έχει και το νου τους στα άδεια τραπέζια αλλά κάπως πρέπει να το φτιάξουν λίγο αυτό! ( θέλω να πω ότι 25 λεπτά είναι αρκετή αναμονή δεν υπάρχει λόγος να χάνουμε και άλλα 10 λεπτά έτσι μέχρι να σε φωνάξουν, αφού έχεις άδεια 6 τραπέζια! )

Συνολικά (overall) θα πω ότι ναι! πρέπει να πας αν θέλεις να φας το καλύτερο burger νομίζω στην Αττική (σήμερα) εφόσον έχει σκοπό να περιμένεις σε αναμονή και να κάνεις κάποιες μικρο υποχωρήσεις στα υπόλοιπα. Αν η άνεση όμως είναι το παν για εσένα μάλλον πρέπει να το σκεφτείς λίγο και να ζυγίσεις τις επιλογές.

Υ. Γ. Εγώ από τύχη είχα ένα εξαιρετικό τραπέζι μέσα στην γωνία.

29 Ιούλ 2015

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη maxdore217.

Χθες (24/7/15 Παρασκευή ) με παρέα 3ων ατόμων επισκέφτηκαμε το BULL HOUSE επειδή είχαμε δει ότι είναι προτεινόμενο κατάστημα από το Εxodos και ότι φτιάχνει εξαιρετικό burger (μέσα στα και καλά καλύτερα τις Αττικής).
Η Αλήθεια βέβαια είναι διαφορετική μιας και βλέπετε την βαθμολογία που του έδωσα πάνω, εξηγούμε λοιπόν για καταλάβετε γιατί και πώς...

Χώρος:
Φτάνοντας στο μαγαζί βλέπουμε αρχικά ένα σχετικά μικρό κατάστημα με λίγα τραπεζάκια έξω (εδώ να πω ότι λίγα μέτρα πιο πάνω βρίσκεται ένα άλλο γνωστό american style μαγαζί, οπότε θεωρητικά υπάρχει και ανταγωνισμός) ok το μαγαζί σας χώρος δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο αλλά ρε παιδιά η ζέστη που έχει το περιστέρι το καλοκαίρι είναι κουραστική και δυστυχώς το μαγαζί δεν έχει κάνει τίποτα για αυτό.
1/4 ( περισσότερο στο 1.5 θα έλεγα αλλά το 2 είναι αρκετά πάνω για το έβαζα)

Εξυπηρέτηση:
Ουσιαστικά το μαγαζί είναι κάτι σαν Self-service ( αυτό δεν είναι από μόνο του κάτι κακό αν γενικά είναι οργανωμένο το κατάστημα και μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις του κόσμου), εδώ όμως τι ισχύει? πρώτα προπληρώνεις την παραγγελία και τα πράγματα τα έφερνε ένα παλικάρι που ήταν και ταμείο, είχε σαν αποτέλεσμα να έρθει μια φορά και μόνο, να τα αφήσει και να φύγει κάτι που έκανε σε όλους... ακόμα το μαγαζί δεν είχε προνοήσει να έχει κρύο νερό μέσα στο κατακαλόκαιρο, είχαν τελειώσει οι μπύρες και είχε μόνο κάτι σχετικά ζεστές amstel ( δεν μου έχει ξανά τύχει κάτι ανάλογο μου έκανε μεγάλη εντύπωση ''αρνητική'' ) οπότε νερό πήγα και πήρα μόνος μου μια κανάτα με χλιαρό νερό από βρύση που μόλις είχε τοποθετηθεί σε ένα ψυγείο coca-cola γιατί δεν είχα σκοπό να περιμένω το παιδί να τα φέρει όλα μαζί, το θέμα είναι ότι όπου και να πας όμως ένα νεράκι το φέρουν λέω εγώ.

1/4 και εδώ, γιατί ουσιαστικά η εξυπηρέτηση σε αυτό το ημιSelf-service μαγαζί έχει να κάνει με τα γενικά τα οποία είχαν σοβαρές ελλείψεις.. το ίδιο ζεστές ήταν και οι μπύρες όπως είπα παραπάνω με μοναδικό καλό ότι έφερε παγωμένα ποτήρια μήπως και το σώσει αλλά Δεν!

Γεύση-ποιότητα-ποσότητα:
Γενική εικόνα και ομόφωνη από όλα τα άτομα της παρέας 5/10 ( μέτριο σε όλα σχετικά με την γεύση και την ποιότητα των υλικών τόσο οι πατάτες όσο και τα burger) από ποσότητα ήταν οκ απλά αν αναλογιστεί κανείς ότι τα burger ήταν σε λογικές τιμές.
2/4 τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Τιμή:
Λοιπόν 4 άτομα ( 3 φάγαμε ουσιαστικά το άλλο μέλος πήρε μόνο μια μπύρα ) πάνω-κάτω 31€ για (2 burger σκέτα και 1 με διπλό-μπιφτέκι) +3 μερίδες πατάτες extra + 2 Σως +4 μπύρες Amstel κουτάκι ( και όπως είπα όχι Παγωμένες! ) τιμή που δεν είναι σε καμία περίπτωση καλή γιατί με 10€ το άτομο έχω βρει και αλλού ( american style) που τρως ενώ εδώ τσιμπολογάς.
2/4

""Συμπέρασμα (βγήκε 1,5/4 άντε βαριά βαριά 2/4 αλλά μέχρι εκεί πάει) ""
Αν είσαι κοντά εκεί ναι μπορείς να φας χωρίς να έχεις μεγάλες προσδοκίες δεν είναι κακό αλλά δεν μπορεί να ξεκολλήσει και από το μέτριο.. για κάποιον που πρέπει να πάρει και αμάξι να πάει εκεί ούτε λόγος 'δεν αξίζει'.. υπάρχουν τόσο μαγαζιά που κάνουν το ίδιο ακριβός burger ( και μερικά καλύτερo κι όλας ).
Εγώ δεν θα ξαναπάω, έγραψα και πάνω ότι υπάρχει κι άλλο μαγαζί εκεί κοντά οπότε πρέπει να γίνουν περισσότερο επαγγελματικές για να αξίζει να πάει κάποιο συστημένα εκεί.

Οι τιμές μπορούν να κατέβουν, έχουν περιθώριο.

03 Ιουν 2015

Χθες 30/5/15 (Σάββατο) με παρέα 3 ακόμα άτομα καταλήξαμε στο Ρεμεζέ στο Αιγάλεω (έγινε μάλιστα και χρήση κουπονιού -50% ) η κράτηση έγινε τελευταία στιγμή από εμένα αλλά το κατάστημα δεν έφερε καμία αντίρρηση στο να μας δεχθεί!

Το λέω αυτό γιατί κατά καιρούς έχω μιλήσει με πολλά μαγαζιά που βάζουν αρχικά κουπόνια σε διάφορα site και μετά ψάχνουν να βρουν νεκρές μέρες για αυτούς ( για να πας ), εδώ τα πράγματα ήταν όπως θα έπρεπε: Aν και έλεγε περιορισμένη διαθεσιμότητα για το Σάββατο μας δέχτηκαν και μάλιστα είχαν αρκετό κόσμο!

Ας πούμε και λίγα πράγματα τώρα για το φαγητό.

Πήραμε λοιπόν:
- Χαλούμι Σχάρας( Αρκετά νόστιμο ) βέβαια λίγο μικρή η ποσότητα αλλά χαλάλι.

- Παστουρμαδοπιτάκια ( άψογα 4 εξαιρετικά παστουρμαδοπιτάκια απ τα καλύτερα που έχω φάει )

- Φέτα Ηπείρου σε φύλλο κρούστας ( για μένα μεγάλη απογοήτευση αυτό το πιάτο, το συγκεκριμένο μάλιστα είναι ένα από τα πιάτα επιλογής μου σχεδόν σε όλα τα καταστήματα που το έχουν και μπορώ να πω ότι δεν ήταν καλό συγκεκριμένα η φέτα ήταν αρκετά αλμυρή και σε συνδυασμό με διάφορα μυρωδικά που είχε χάλαγαν τη γεύση του πιάτου το μέλι απλά δεν υπήρχε πουθενά σαν γεύση.

- Πατατούλες ( ε, όπως λέει οι γνωστές πατάτες τηγανιτές -ok και καλή ποσότητα μπορώ να πω )

- Σαλατούλα Ρεμεζέ ( μια χαρά και λογική ποσότητα)

Από τους κρεατομεζέδες τώρα επιλέξαμε:

- Τηγανιά κοτόπουλο ( ωραία/νόστιμο πιάτο, καλή ποσότητα )

- Χοιρινό Ριγανάτο ( μέτριο γευστικά πιάτο εξίσου καλή ποσότητα όμως )

- Κεμπάπ Γιαουρτλού ( καλό πάνω από το μέτριο το κεμπάπ ζουμερό χωρίς μυρωδιές το κρέας και εδώ κανένα πρόβλημα με την ποσότητα )

- Μπιφτέκι Γαλοπούλας ( 2 μπιφτέκια με διάφορα λαχανικά για ντεκόρ μάλλον δεν το είδαμε καλά και είναι πιάτο διαίτης ( το μπιφτέκια πάντως νόστιμα ).

Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με 3 μπύρες και 750ml κρασί χύμα... κοστολογήθηκαν σωστά 57,30€ ( απ τα οποία είχα πληρώσει τα 40€ από το κουπόνι ) Τιμή εξαιρετική με ή χωρίς κουπόνι. Να πω ακόμα ότι η απόδειξη ήρθε στην ώρα της χωρίς να πρέπει να πεις κάτι παραπάνω.

Το σέρβις δεν ενοχλεί, σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό και εξυπηρετικό, είχε αρκετή δουλειά χθες και ένα λαθάκι που έγινε τακτοποιήθηκε σχετικά γρήγορα.

Μας έμεινε ο χώρος: Από αισθητικής το μαγαζί σαν μαγαζί είναι ok η περιοχή εκεί έχει και άλλα μεζεδοπωλεία με ίδιο στιλ περίπου, δεν έχει κάποια θέα γιατί βρίσκετε σε στενό στο Αιγάλεω αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενδιέφερε αυτό χθες.

Συνολικά λοιπόν έφυγα με γεμάτο στομάχι - μου έμειναν λεφτά στο πορτοφόλι και έμεινα με μια καλή πρώτη εικόνα για αυτό το κατάστημα το οποίο έχει σαν αντίπαλο τα γνωστά μαγαζιά του στιλ φάε-πιες με -12-13€ ( αν δείτε τις τιμές κάπου εκεί πάει και αυτό όμως). Θα πάω ξανά φυσικά γιατί πέρασα καλά και θέλω να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα που δεν πήρα.

Εdit Η βαθμολογία μου στην Γεύση είναι: 2.5 επειδή δεν έχει τέτοια επιλογή όμως το ρίχνω στο 2 μιας και ήταν πιο κοντά απ'ότι στο 3.

07 Οκτ 2014

Κάλλιο αργά παρά ποτέ λένε, οπότε με αρκετή καθυστέρηση θα προσθέσω μια ακόμα αξιολόγηση για το παραπάνω μαγαζί μιας και έχει λίγες σχετικά (με σκοπό να βοηθήσω όσο μπορώ απ την πλευρά μου κάποια άτομα ), λοιπόν 3/3/14 και ημέρα Σάββατο πήγα με παρέα άλλα 3 άτομα ΣΤΟΥ ΜΠΑΜΠΗ, κάναμε χρήση τότε την γνωστή προσφορά που είχε για το κατάστημα ( δηλαδή 12€ /ανά άτομο με όσο φαγητό θέλεις).

Ο χώρος εντελώς αδιάφορος και σχετικά μικρός, το σέρβις γρήγορο στην αρχή με μικρή σταδιακά μείωση μετά από τα 1α ( 1η φουρνά ) πιάτα! Tώρα όσο αφορά την ποιότητα: κάποια πιάτα ήταν μέτρια, και μερικά ήταν σχετικά καλά όπως π. χ. πατσαβούρα, ψαροκροκέτες και η σαλάτα, βέβαια υπήρχαν και πιάτα που ήταν πολύ κάτω από το μέτριο! π. χ. τα καλαμαράκια δεν είχαν καμία μα καμία γεύση.

Στο κομμάτι που αφορά την ποσότητα δεν θα σταθώ γιατί θεωρητικά μπορούσες να φας όσο θες. ( πρακτικά δεν το έκανα βέβαια για να ξέρω αν ισχύει κι όλας. )
Γενικά τώρα και σαν συμπέρασμα όσοι δεν έχουν πάει κρατήστε μικρό καλάθι δεν είναι αυτό που νομίζετε ( και κάπως έτσι την είχα πατήσει και εγώ! ) π. χ. Μια χαρά τους ήταν τα 52€ από εμάς (μιας και βγαίνει 13€ με έχτρα χρέωση το κουβέρ/ψωμί) και αυτό το ποσό με όλα τα πράγματα που δοκιμάσαμε και τις υπηρεσίες τους στο μέτριο περίπου!!!

Δεν είναι ακριβό και κάποιος που θέλει να φάει... θα φάει αλλά αν ψάχνεις την χρυσή τομή δεν κάνει για πολλούς λόγους όπως: εγώ π. χ. έχω βρει αρκετά μαγαζιά με τα ίδια χρήματα που τρώω καλύτερα! ( όχι περισσότερο αλλά καλύτερα). Δεν θα πήγαινα ξανά γιατί δεν είναι αυτό που ψάχνω δεν εστιάζω μόνο στην τιμή/ποσότητα ( εκεί μάλλον τα πάει σχετικά καλά ) αλλά χάνει από τα υπόλοιπα και ακόμα είμαι κάπως μακριά για να τρέχω σε μέρες πείνας!!!

Υ. Γ. Τι κακό είναι αυτό με την μονοτονία στις αξιολογήσεις εδώ: 2 βαθμούς βλέπεις συνέχεια ή 1 σε όλα ή 4 όλα! ( κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει ? ) Μαγαζιά που βλέπουν την απέναντι να απλώνει μπουγάδα δεν μπορούν να παίρνουν 4 στο χώρος/ατμόσφαιρα!

06 Οκτ 2014

Χθες (4/10/14) με την παρέα ( σύνολο 4 άτομα) τραβήξαμε προς το Αιγάλεω για βόλτα και μετά επισκεφτήκαμε το εν λόγο μαγαζί στο οποίο είχε γίνει κράτηση τηλ. πρώτο αφού είχα ρίξει μια ματιά στις αξιολογήσεις!

Λοιπόν ο Χώρος αρκετά μικρός και κάπως στενάχωρος, η διακόσμηση όπως έχουν πει και άλλα άτομα αρκετά λυτή κάτι που εμένα μου άρεσε προσωπικά. Η εξυπηρέτηση ταχύτατη, με χαμόγελο γενικά θα την χαρακτήριζα επαγγελματική (στο τέλος ήρθε και η απόδειξη χωρίς προβλήματα).

Η ποιότητα του φαγητού αξιόλογη για το είδος του μαγαζιού που είναι. Τα πιάτα ήταν αρκετά νόστιμα με μοναδικό αρνητικό σημείο την ποσότητα (ότι ήταν μικρά). Το μενού είχε λίγες επιλογές κάτι που πρέπει να διορθώσουν ( γιατί πήραμε 2η φορά ίδιο πιάτο λόγω ότι δεν είχαμε πολλές επιλογές ).

Αξία για τα χρήματα 3.5 θα έβαζα αλλά επειδή δεν υπάρχει θα πάμε στο 4. Ο λογαριασμός ήρθε 48,40€ για πολλά μικρά πιάτα ( το τραπέζι όταν φύγαμε ήταν κενό! ) τιμή καλή για τις εποχές που είμαστε αλλά θα ήθελα την άλλη φορά που θα πάω να είναι λίγο μεγαλύτερες οι μερίδες και να προσθέσουν 2-3 ακόμα στα τις ώρας πιάτα.

Γενικά φύγαμε ευχαριστημένοι και θα ξαναπάμε όπως είπα, και σας προτείνω να πάτε όσοι βρίσκεστε κοντά και δεν έχετε πάει ακόμα, μην έχετε υψηλές απαιτήσεις απ το μενού τα πιάτα είναι συγκεκριμένα αλλά όσο φτιάχνουν είναι καλά! ( κάνει για ζευγάρια / μάλλον δεν κάνει για μεγάλες παρέες 8+) Αυτά.

25 Ιουν 2014

Πήγαμε 23/6/14 στο μαγαζί 4 άτομα (Δευτέρα με την προσφορά απ΄το site ), το κατάστημα μπορεί κάποιος να το βρει σχετικά εύκολα μιας και είναι στην ευθεία ακριβώς από την στάση μετρό (κεραμικός).

Ποιότητα φαγητού:
Όλα τα πιάτα που ήρθαν ήταν από πολύ καλά έως άριστα, οι γεύσεις γενικά μπορούν να χαρακτηριστούν ως αυθεντικές και σίγουρα σε ταξιδεύουν στις γεύσεις τις Ινδίας. Διαχωρίζονται σε πιάτα που γλυκίζουν κάπως γιατί διαθέτουν κάρυ κ. α. υλικά που προσφέρουν μια απαλή γλυκιά γεύση στο φαγητό και αυτά που διαθέτουν μπαχαρικά που είναι κάπως καυτερά, βέβαια να πω ότι ο σερβιτόρος έδωσε τις απαραίτητες διευκρινίσεις για να ξέρεις αν αυτό που ζητάς σου κάνει σαν γεύση.

Απ τα καλύτερα που δοκιμάσαμε ήταν η σαλάτα KOHENOOR και το ρύζι με λαχανικά ( άψογα πραγματικά αυτά τα 2 πιάτα ). Οι μερίδες ήταν αξιόλογες και στα ορεκτικά αλλά και στα κυρίως πιάτα, σημαντικό είναι ότι δεν είχαν ελλείψεις από υλικά τα κυρίως και αυτά που έγραφαν ότι είχαν κρέας ( είχαν! ) σε σωστές αναλογίες.

Εξυπηρέτηση:
Άψογη, γρήγορη, επαγγελματική! Μπράβο τους τι άλλο να πω ( κανένα παράπονο και σίγουρο πάνω απ τα συνηθισμένα στάνταρ. ) Τα πιάτα πολύ προσεγμένα όλα καλά.

Ο χώρος:
Λιτός, γενικά κάπως αδιάφορος. Είναι και το σημείο κάπως εκεί περίεργο που δεν προσφέρει κάτι, δεν είναι άσχημος βέβαια το μαγαζί αλλά ο χώρος είναι αυτό που θεωρώ ότι κόβει βαθμούς σε σχέση με τα υπόλοιπα κριτήρια από ένα εξαιρετικό εναλλακτικό μαγαζί.

Αξία για τα χρήματα:
Οι τιμές είναι λογικές ( ίσως θα μπορούσαν να είναι λίγο φθηνότερα τα κυρίως ) αλλά αφού έχει σχεδόν όλη την βδομάδα -40~50% αυτό είναι λεπτομέρεια Η βαθμολογία μου είναι για τιμές εκτός προσφοράς γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να πάει ΠΣΚ που δεν ισχύει! ( με κουπόνι είναι άριστες 4/4.

Συμπέρασμα:
Γενικά είναι ένα πολύ καλό μαγαζί ( τίμια πρόταση πάνω απ'όλα) με εξαιρετικά εναλλακτικά πιάτα και πολύ καλή κουζίνα ( διαθέτει το καλύτερο φαγητό από αυτά που έχω πάει μέχρι τώρα! ) η Δυναμική του στηρίζεται κυρίως στην κουζίνα του και την εξυπηρέτηση που έχει, όποιος δεν έχει πάει ακόμα να το έχει στα υπόψιν του αν βέβαια του αρέσουν αυτές οι γεύσεις. Εγώ θα ξανά πάω, αλλά προς τον χειμώνα γιατί τα καυτερά πιάτα είχαν ανεβάσει πολύ την θερμοκρασία.