Kostas7

Μέλος από: Αυγ 2012

03 Νοε 2017

Ανημερα της εθνικης επετειου και λιγες μερες μετα την επισκεψη μας στη Φυσαρμονικα, ερχομαι να αυτοεπιβεβαιωθω, θα εξηγηθω στην πορεια της κριτικης. Επισκεψη λοιπον στην Μπεμπα μετα την δουλεια κατα τις 4 το μεσημερι, 2 ατομα.

Η αφιξη και το παρκαρισμα ευκολα. Η πρωτη κρυαδα ερχεται κατα την εισοδο στο καταστημα, ο "εξωτερικος" χωρος δεν ειναι οτι καλυτερο, το ξεπερασαμε αμεσα ομως μολις αντικρισαμε την μεσα αιθουσα, απο τα πιο ευχαριστα, φιλοξενα και ομορφα περιβαλλοντα που εχουμε κατσει τον τελευταιο καιρο, αν φυσικα αδιαφορησει κανεις για το εξω, χρηζει βελτιωσης.

Υποδοχη απο εναν νεαρο και στο υπολοιπο της παραμονης μας η σωστη εξυπηρετηση απο μια ευγενεστατη και γλυκια κοπελα. Bonus ποντοι διοτι πρωτον αφου το ζητησαμε μας εφερε αβίαστα ενα ποτηρακι λευκο κρασι να το δοκιμασουμε ωστε να δουμε αν μας αρεσει, δευτερον οταν ειδε πως μια μεριδα ισα που την ειχαμε αγγιξει, αφου μας ρωτησε πως μας φανηκε, προσφερθηκε μονη της να την κανει πακετο, τριτον ερωτηθηκαμε αν θελουμε να κλεισουν ενα παραθυρο πισω μας λογω ψυχρουλας.

Αρχικα καταφθανουν στο τραπεζι νερο σε κανατα, δυστυχως αδιαφορο ψωμακι, και λιγη φαβα.

Ακολουθωντας τη λογικη "ολα στη μεση", πηραμε:
-Φαβα με χταποδι, πολυ καλη η φαβα, ζεστη σε αντιθεση με αυτη του κερασματος, λιγη ροκα και ντοματινια εδιναν μια τσαχπινια στο πιατο, αν και ισως ταιριαζε κατι αλλο περισσοτερο -καραμελωμενα κρεμμυδια μηπως?- το χταποδι απλα συμπαθητικο, νομιζω το λιγοτερο καλο πιατο που πηραμε. Τουλαχιστον μου εφυγε η απορια για τον συνδιασμο που τοσο πολυ εχει διαφημιστει σε ιστοσελιδες και περιοδικα λες και ξανα ανακαληφθηκε ο τροχος, και τωρα καταλαβαινω γιατι τον απεφευγα.

-Τηγανητη γλωσσα με πατζαρια και κριταμο. Καταρχας να ξεκινησουμε απο το ψαρακι, ολοσωστα φτιαγμενο, ουτε στεγνο, ουτε μιζερο, οπως επρεπε, με βουτηρατη γευση. Σε αυτο με ευχαριστησε κυριως οτι καθε υλικο ξεχωριστα ειχε την διακριτη του γευση, αλλα και μια μπουκια με ολα, ενω αλλαζε τελειως τον χαρακτηρα των γευσεων, ηταν πολυ πετυχημενος συνδιασμος.

-Παπαρδελες με καβουρμα. Θα συμφωνησω με τους προγραψαντες, ειναι ενα πιατο που πρεπει εστω να δοκιμασετε. Ο αμετανοητος μακαρονας φιλος μου, σκασμενος, και δεν σταματουσε να τσιμπολογαει απο αυτο το πιατο.

-Συκωτι με πουρε και θυμαρι, πολυ νοστιμος χειροποιητος πουρες, το συκωτι εξαιρετικα ψημενο, πολυ καλο και καθαρο κομματι, το αστειο ειναι οτι στην επισημανση μου στην σερβιτορα οτι δεν χρειαζεται να ειναι και εντελως καλοψημενο και σολιασει, το θεωρησε αυτονοητο, σαν να ειναι κατι που δεν χρειαζεται να ζητησω.

Σε αυτο το τελευταιο πιατο θελω να σταθω, μιας και γραφω για αυτοεπιβεβαιωση παραπανω, χωρις κανενα ιχνος δηκτικης διαθεσης, μην παρεξηγηθω. Ειναι δυνατον καλοφαγας ανθρωπος να συγκρινει αυτο το συκωτι με την απολυτα μετριοτατη εκδοχη του πιατου στην Φυσαρμονικα? Ειναι δυνατον και τα δυο μαγαζια να απολαμβανουν παρομοιας βαθμολογιας? Περι ορεξεως θα μου πειτε, και πως κρινω απο ενα πιατο μονο αλλωστε (χαριν συντομιας βασικα αναφερομαι μονο σε ενα πιατο)...

Επιγραμματικα, κανονικες προς μεγαλες μεριδες, με 2 μπυρες Αργος -τιποτα το ιδιαιτερο- 7ευρω, και μισο κιλο καλο κρασι λευκο μοσχατο 5ευρω, ο λογαριασμος ανηλθε στα 46ευρω, απο εμενα κρινεται λογικοτατο.

Δυστυχως η ιστοσελιδα μας δεν επιτρεπει πιο ακριβεις βαθμολογιες. Οι τρεις ντοματες της Φυσαρμονικας μπορει να σημαινουν απλα το ανω του μετριου, δηλαδη το 51 στα 100, οι 3 ντοματουλες στην Μπεμπα μπορει να σημαινουν "προσπαθησε λιγο ακομα", δηλαδη το 75 στα 100, κι αυτο δεν φαινεται πουθενα.
Θα επαναπροσδιορισω λοιπον την παγια τακτικη μου, συγκεκριμενα για την κατηγορια γευση, ερμηνευοντας πλεον τις τεσσερις ντοματουλες ως 76+/100, και οχι ως βαθμο για ενα μαγαζι που γευστικα αγγιξε την τελειοτητα, για το οποιο τις κρατουσα, περιοριζοντας τον εαυτο μου τελικα.
Θα ζητησω και συγγνωμη απο ολα τα μαγαζια που ισως αξιζανε αυτο το τεσσαρι με την ανανεωμενη οπτικη μου στην βαθμολογια για αυτη την κατηγορια.
Και προφανως θα βαθμολογησω πρωτη την Μπεμπα στη γευση με 4.

Οχι φυσικα γιατι ειναι τελεια, θα μπορουσε και καλυτερα, το ψωμακι για παραδειγμα. Αλλα επειδη μαγειρευει σωστα, με καλα υλικα, και κυριως και βασικοτερο, επειδη εχει κουζινα με αποψη, ενιοτε τσαχπινια, ενιοτε φινετσα.

Εννοειται πως την συστηνω, ειναι απο τα μαγαζια που αμεσως σκεφτηκα "πρεπει να φερω εδω τον ταδε ή την δεινα", ειναι κι αυτο κριτηριο. Να πατε, εμεις θα ξαναπαμε σιγουρα.

26 Οκτ 2017

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι μεσημερι Κυριακης αργουτσικα, τεσσερα ατομα, εκ των οποιων μια εγκυμονουσα, με οτι αυτο συνεπαγεται για τους περιορισμους στις επιλογες μας.

Για τον χωρο δεν θα μακρυγορησω, ομορφος αλλα οριακα φιλοξενος μιας και ειναι αρκετα και ενοχλητικα στριμωγμενος, ειχαμε και καποια θεματακια με τον ηλιο.
Οι τουαλετες καθαρες.

Το σερβις γρηγορο και ευγενικο, αλλα σε καποιες ιδιαιτεροτητες της παραγγελιας μας δεν ανταποκριθηκε, ουτε υπηρξε κατι να θυμασαι, δηλαδη σωστα διεκπεραιωτικο -κι αυτο το εννοω θετικα-, εξου και η βαθμολογια. Στα συν παντως το μικρο εξτρα σκαμπο/τραπεζι που εφεραν για να ειμαστε πιο ανετα.

Στο φαγητο τωρα. Παραγγειλαμε λιγα πραγματα, τα ακολουθα:

-Πουγκια κολοκυθιου, πολυ πετυχημενα, χωρις ιχνος λαδιλας, σαν χοντροκομμενοι κολοκυθοκεφτεδες σε φυλλο, με ωραια σως φετας, φαγωθηκαν ευχαριστα.

-Μια ελληνικη σαλατα, λιγο τσιγκουνικη μου φανηκε στην ποσοτητα και στο λαδι, επισης ολα τα λαχανικα (οι ντοματες ειδικα! ) ζεστα, κατι που με ξενερωνει παντα στη σαλατα.

-Μια τηγανητες πατατες, μια χαρα, αν μη τι αλλο φρεσκες και καθολου λαδοπιωμενες, ακριβως οπως πρεπει.

-Μπιφτεκακια γεμιστα με κασερι, με κοκκινη σαλτσα ντοματας, συνολικα, λογω σαλτσας, πολυ νοστιμα, αλλα καπως σφιχτα.

-Χοιρινα μπριζολακια λαιμου, σωστα ψημενα, καλα στο λιπακι τους, ταιριαστη η μαριναδα, πολυ καλα.

-Συκωτι μοσχαρισιο, κατ'απαιτηση μου, βασικα σχεδον μονος μου το εφαγα τελικα, ψημενο οπως θελαμε κατοπιν ερωτησης του σερβιτορου, αλλα αρκετα μετρια κομματια ποιοτικα με ινες και τα τοιαυτα, και μια σαλτσα που κατα τα δικα μου γουστα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη, ή ακομα καλυτερα, σε εντελως διαφορετικη κατευθυνση

-Μπακαλιαρο σκορδαλια, το μονο που δεν δοκιμασα, αλλα η φιλη που ελπιζουμε να πανε ολα καλα οποτε και soon to be mother, τον τσακισε.

Συνοδεψαμε με νερο, ενα αναψυκτικο και μια μπυρα Ζεος, με τον λογαριασμο να ανερχεται στα 51 ευρω.

Προφανως και φαγαμε και ηπιαμε συντηρητικα για ευνοητους λογους, διαφορετικα το ποσο θα ανεβαινε, παρολαυτα οι τιμες του μαγαζιου ειναι απολυτα λογικες, και σιγουρα δεν φυγαμε πεινασμενοι.

Δεδομενου οτι το φαγητο τεινει προς το 2 και το vfm στο 3.5, πιστευω οτι η βαθμολογια ειναι δικαιη, με μια μικρη αβαντα για το μαγαζι.

Για οποιον το σκεφτεται ακομα, το μαγαζι ανηκει στην κατηγορια "και γιατι οχι?". Τουτεστιν, αν ειστε περιοικοι ή κυκλοφορειτε εκει γυρω, ειναι μια πολυ τιμια και κυριως ασφαλης προταση που λογικα δεν θα απογοητευσει κανεναν. Αν ειστε μακρυα, σιγουρα θα βρειτε κατι αναλογο ή και καλυτερο στην ευρυτερη γειτονια σας, οποτε τζαμπα η ταλαιπωρια της μετακινησης.

Το "προβλημα" ειναι οτι φαγαμε οντως σωστα μαγειρεμενο φαγητο, αλλα οι γευστικες εντασεις του αγγιζαν το ουδετερο, ειναι απο τα λιγα φαγαδικα που δεν μου προκληθηκε η περιεργεια να το ξαναεπισκεφτω για να δοκιμασω κι αλλες γευσεις, γιατι απο τωρα νιωθω πως θα ειναι, σωστες κι αδιαφορες, υπο την εννοια της απουσιας οποιασδηποτε εκπληξης.

Να βγαλω και το αχτι μου τωρα.
ΥΓ1. Πηγα λιγες μερες διακοπες στο Πηλιο. Τρωγαμε καθε μερα εξω, τα παντα, απο μαγειρευτα μεχρι κρεατα και ψαρικα, απο σχαρα και τηγανι μεχρι κατσαρολα. Εαν μπρορουσα να γραψω κριτικη για ολα τα εστιατορια και ταβερνες που επισκεφθηκαμε, η χειροτερη βαθμολογια στο φαγητο θα ηταν 3 γεματες και ολοψυχες ντοματουλες. Οχι οι 3 που εδωσα στη "Φ".
ΥΓ2. Με το που γυρισα βρηκα προσκληση -ως επιλαχων αποσο καταλαβαινω- για την εβδομαδα καλοφαγαδων, στην οποια δυστυχως δεν μπορεσω να ανταποκριθω. Κριμα, ηθελα να γνωρισω καποιους απο εσας.
ΥΓ3. Το ξερω οτι γραφω λιγο (και ποιος ενδιαφερεται που λεει ο λογος, αλλα ειπαμε, βγαζω το αχτι μου! ), να ξερετε οτι σας παρακολουθω ομως! Τοσο τα οικονομικα, οσο ο χρονος και η διαθεση, οδηγουν στο να επιμενουμε σε δοκιμασμενες επιλογες, ε, και εκ των πραγματων, ποσες φορες να γραψω κριτικη για το ιδιο μαγαζι?

Ευχομαι σε ολους μας καλη σεζον σε ολους τους τομεις: )

26 Ιούλ 2017

Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω κριτικη για αυτο το μαγαζι, μιας και το επισκεφθηκαμε δυο ατομα μετα απο ψωνια μετα την δουλεια, κουρασμενοι, απλα για να φαμε απο ενα πιατο φαϊ να χορτασουμε και να γυρισουμε σπιτι. Οποτε προφανως και η βαθμολογια μου βασιζεται επι της ουσιας μονο σε ενα πιατο, αυτο που δοκιμασα.

Ο βασικος λογος που γραφω αυτη την κριτικη ειναι ο κατα την γνωμη μου υπεροχος χωρος στο κεντρο της Αθηνας. Φωτογραφιες υπαρχουν για να δειτε και στην ιστοσελιδα του καταστηματος, προτρεπω τον καθε χρηστη να παει να πιει εστω εναν καφε εκει μεσα. Κατι βασικο που αναφερω και σε καθε κριτικη μου, οι τουαλετες καθαρες. Και οχι, δεν παω ως επιθεωρητης στα μαγαζια που επισκεπτομαστε, απλα ως φιλος της μπυρας, εκ των πραγματων θα κανω και μια επισκεψη προς τα κει.

Η εξυπηρετηση ευγενικοτατη, με ενα ωραιο ιχνος χιουμορ που ομολογουμενως δεν το περιμενα, δεν μας κανανε να νιωσουμε αβολα ουτε στιγμη παρολο που ημαστε αυτο που λενε "μικροι" πελατες. Ερωτηση για το εμφιαλωμενο νερο και το ψωμι, κανενα υφος, ολα καλα.

Η αδερφη μου πηρε πεννες με τοννο, της αρεσαν, απο το λιγο που δοκιμασα ευχαριστο πιατο, αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. Να σημειωσω οτι με την αφιξη του πιατου ο σερβιτορος προσφερει τριμμενο τυρι και να τριψει πιπερακι με μυλο, τον οποιο μας αφησε στο τραπεζι.

Εγω επελεξα το κοτοπουλο με σελινοριζα, σπανακι και μανιταρια. Κομματι απο στηθος, ψημενο οσο πρεπει, υπεροχα μαλακο, μπραβο τους. Ο πουρες με σελινοριζα πολυ καλος, αν και οχι τοσο πολυ του γουστου μου, αλλα αυτο ειναι δικο μου θεμα. Τα μανιταρια και το σπανακι επισης ωραιοτατα μαγειρεμενα, νομιζω θελανε λιγο αλατι παραπανω. Το μονο που νομιζω οτι δεν χρειαζοτανε στο πιατο ηταν η σαλτσα βαλσαμικου, και μαλιστα σε αυτη την ποσοτητα. Πλεονασμος, και δεν ταιριαζε.

Με ο, τι ηπιαμε (2 μπυρες, 1 κοκα κολα, το εμφιαλωμενο), αυτα που πληρωσαμε ηταν απολυτα φυσιολογικα, αν θυμαμαι καλα περι τα 35ευρω.

Εννοειται πως το συστηνω, και κυριως, και επαναλαμβανω, εστω για εναν καφε στον πολυ ωραιο εσωτερικο του χωρο, ετσι, για να παρουμε μυρωδια απο παλιο νεοκλασσικο και αστικη πολυτελεια παλιας Αθηνας.

24 Ιούλ 2017

Με ποση χαρα κατσαμε στο συγκεκριμενο μαγαζι και ποσο τελικα αναμεικτα ηταν τα συναισθηματα μας οταν φυγαμε, ειναι προφανες απο τη βαθμολογια.

Φτασαμα Κυριακη απογευματακι 2 ατομα, μιας και το μαγαζι που θελαμε σερβιρε μονο μεχρι το μεσημερι της ημερας. Ευκαιρια ειπαμε, μιας κι εχει τοσο καλες κριτικες κριτικες στην ιστοσελιδα μας που εμπιστευομαι.

Ξεκινωντας απο το σερβις, το παιδι στην υποδοχη συμπαθεστατο, η εξυπηρετηση απο τους 3-4 σερβιτουρους/ες απο πολυ καλη μεχρι αδιαφορη κι αμηχανη, αναλογα το ατομο. Οπως χαρακτηριστικα ειπε ο φιλος μου "ειναι ολοι λιγο καπως?! "

Ο χωρος πολυ ομορφος, ισως καπως λιγοτερο φωτισμενος αποσο προτιμω, ειχε ατμοσφαιρα ομως, καλη διακοσμηση, γουσταρες να καθεσαι εκει. Πιο αναλυτικα στις αλλες κριτικες και στις φωτο στην ιστοσελιδα του καταστηματος. Μεχρι και οι τουαλετες εντυπωσιακες και, το βασικο, καθαρες.

Παμε στο φαγητο. Πηραμε
-Σαλατα ημερας με καρπουζι, ροκα, λεπτες φετες αγγουριου, ντοματινια, σφαιριδια φετας, καποιο ξηροκαρπι, και σως με βαλσαμικο. Εμενα προσωπικα μου αρεσε, σαν συνδιασμος εδενε τελεια στο στομα. Παρολαυτα πρεπει να συμφωνησω με τον φιλο μου, ειτε επιλεγεις καρπουζι χωρις κουκουτσι ειτε εστω τα κομματια του κοντα στην φλουδα που εχουν λιγα, ειτε δεν βαζεις το ξηροκαρπι ωστε την ωρα που το δοντι συνανταει κατι σκληρο πρεπει να σκεφτεται ο πελατης αν πρεπει να μασησει ή να φτυσει. Παντως νοστιμη, αλλα σημαντικη αστοχια νομιζω. Σερβιρεται σε κανονικο πιατο (ξερω γιατι το αναφερω! )

-και αντιγραφω, "φωλια από κανταΐφι, γεμιστή με κιμά από κοτόπουλο, σπιτική μπεσαμέλ και γραβιέρα Αμφιλοχίας". Ατυχης επιλογη, ατυχης μαγειρικη επισης. Το κανταιφι ωραιο και τραγανο, ζεστο, και η γεμιση οσο πιο μεσα πηγαινες αγγιζε ολο το φασμα θερμοκρασιων ενος πιατου, απο ζεστη μεχρι κρυα στο κεντρο, και επισης παρα πολυ αλμυρη. Κριμα.

Να προσθεσω εδω οτι ειναι ωραιο να διαφοροποιειται η εμφανιση απο πιατο σε πιατο και να υπαρχουν ευφανταστες ιδεες που δινουν αλλη χαρη και ομορφια, αλλα πρωτη προτεραιοτητα κατα την γνωμη μου ειναι η πρακτικοτητα. Η φωλια μας σερβιριστηκε σε μια μικρη ορθογωνια μαυρη πλακα, χωρις κανενα χειλος/"τοιχο", αναρωτιοσουν πως θα το κοψεις χωρις να χυθει εξω η γεμιση (ασχετα που δεν συνεβη αυτο λογω θερμοκρασιας της) και φυσικα να σκορπισεις κομματια απο το τραγανο κανταιφι σε ολο το τραπεζι.

-Μπιφτεκι γεμιστο (τα κεμπαπακια που βλεπω τωρα στον καταλογο μαλλον εχουν αλλαξει) πανω σε πουρε μελιτζανας. Πολυ νοστιμο το ενα (! ) μετριου μεγεθους μπιφτεκι του πιατου, πανω σε οντως νοστιμο πουρε μελιτζανας, ο οποιος ομως ηταν λιγο πιο ξινος αποσο θα ηθελα, δεν μπορω να καταλαβω απο που προεκυπτε αυτη η ξινιλα.

Κι εδω το πιατο περιεργο, σαν σαλατιερα, οκ, ισως για να κραταει ζεστο τον πουρε, αλλα επρεπε να κανεις βουτια να παρεις μπουκια. Αβολο.

-και αντιγραφω παλι, "ψαρονεφρι παγιαρ γεμιστό με κρέμα τυριού και σπανάκι σερβιρισμένο με στίκς πατάτας" (και πουρε πατατας να προσθεσω εγω).
Ο οποιος πουρες εσωσε την κατασταση. Σπιτικος, νοστιμος, ολα τα λεφτα. Τα στικς πατατας απλα κανονικα, τα ετρωγες ευχαριστα.
Στο ψαρονεφρι αυτο καθεαυτο. Η κρεμα τυριου περισσοτερο προς κρεμα γιαουρτιου ηταν γευστικα, το σπανακι δεν το καταλαβα πουθενα, απλα εβλεπα κατι πρασινο και υπεθεσα πως ειναι αυτο. Το ιδιο το κρεας, ενω δεν ειχε στεγνωσει, μου εβγαλε την πιστη να το κοψω, αρκετα σκληρο, ηταν τυλιγμενο σε ρολο. Ασε που σε καθε προσπαθεια μου το τραπεζι ετριζε απιστευτα, ειδικα στα μεταλλικα ποδια του.

Εδω το πιατο πολυ ομορφο, τεραστιο και βολικο, δεν ξεραμε που να το χωρεσουμε στο ομολογουμενως μικρο και απομερο τραπεζι οπου μας τοποθετησαν.

Συνοδεψαμε με τρεις μπυρες της σειρας, 2 Kaiser, απο τις οποιες η πρωτη ηρθε χλιαρη, και μια weiss, και οι δυο σε λαθος ποτηρι, ειδικα για την weiss οπως εχω αναφερει και αλλου, το θεωρω σφαλμα.

Για αυτα ο λογαριασμος ηρθε οριακα κατω απο τα 60ευρω. Εαν ηταν αψογα ολα θα τα ξαναεδινα. Δυστυχως δεν ηταν, και με αυτο υποψη θεωρω την τιμη υπερβολικη.

Καταληγοντας, και διαβαζοντας παλι τωρα το μενου ως υπενθυμιση, ειναι ενα μαγαζι το οποιο εχω την περιεργεια να ξαναεπισκεφθω, απο την αλλη η υλοποιηση ολων αυτων μοιαζει ελλιπης και προβληματικη. Ουτε το συστηνω, ουτε θελω ομως να σας αποτρεψω να το δοκιμασετε, γιατι πραγματικα με ενδιαφερει να διαβασω κι αλλα για αυτο το μαγαζι, μιας και διαπιστωνω οτι διαφωνω με οντως εμπιστους χρηστες με τους οποιους συνηθως συμφωνω.

ΥΓ. Μιας και το εχουμε μοδα με τα υστερογραφα τωρα τελευταια, ειναι μεν ιντριγκαδορικο να τα διαβαζουμε, αλλα οι υποννοιες που δημιουργουν δεν ειναι ευχαριστες, ask φτιαξε ενα forum να ξεκατινιαστουμε να τελειωνουμε! Σταματηστε βρε: )

06 Απρ 2017

Μετα τις πολυ θετικες κριτικες για το αδερφο-μαγαζι στην Νικαια και επειδη η επιλογη εγινε με κριτηριο την περιοχη, ειπαμε να δοκιμασουμε το εν λογω καταστημα στην Αργυρουπολη.

Ημερα επισκεψης μεσημερι Παρασκευης 24 Μαρτιου, 5 ατομα.

Ο χωρος ευχαριστος, στα λευκα, σαν νησιωτικο σοκκακι, ισως χρειαζεται κατι στην προσοψη για να απομονωνει λιγο απο τον κεντρικο της Γερουλανου, καμια γλαστρα, καλαμωτη, δεν ξερω.

Το σερβις πολυ γρηγορο και προθυμο, υπερβολικα ευγενικο, στα ορια της προσποιητης ευγενειας.

Το φαγητο, προς εκπληξη και απογοητευση μου, μετριο προς κακο.
Και δεν θα αναφερθω ουτε εχω κριτηριο στην βαθμολογια στο μεγεθος του καθε πιατου, μιας και μπορουσες να τα επαναλαβεις.

Πατατες τηγανητες, καλες.

Καβουροσαλατα (σουριμι προφανως) με απαλη σως μαγιονεζας, καλη.

Μπακαλιαρος-σκορδαλια, το μονο πιατο που αξιζε πραγματικα, ωραια σκορδαλια, νοστιμος και καλοτηγανισμενος ο μπακαλιαρος, χωρις λαδιλα.

Σαρδελες ψητες, ψιλοκατσιασμενες, ψιλομπαγιατικες, ψιλοβαρετες.

Γαυρος τηγανητος, ειναι δυνατον να βγαινει ανοστο ενα τετοιο πιατο? Το ψαρι αυτο καθεαυτο πραγματικα απολυτα ανοστο, αναλατο, δεν διεκδικουσε ουτε αυτο πιστοποιητικο φρεσκαδας, και το μονο που του προσεδιδε μια καποια γευση ηταν καποιο μειγμα μπαχαρικων που ειχε προστεθει στο αλευρο-κουρκουτι του τηγανισματος, το οποιο μαλιστα ηταν και γευστικα αταιριαστο.

Τηγανητα κολοκυθακια με (παρα πολυ) παπρικα. Σε αλλους αρεσαν, σε εμενα προσωπικα καθολου, κι εξηγουμαι. Γιατι ενα πιατο που σε ενα μαγαζι με κυριως τηγανητους και αλμυρους μεζεδες ερχεται να αντισταθμισει αυτα με την γλυκυτητα του, το χαλας με την παπρικα?

Πανσετα, δεν εφαγα, ανεκτη αποσο μου παν, αργησε αρκετα ομως.

Μυδια αχνιστα, που ακομα κι ο πιο αχρηστος μαγειρας που σεβεται τον εαυτο του θα ντρεποταν να τα σερβιρει. Μιλαμε για κατι το οποιο δεν ειχε απολυτως καμια γευση, μαλλον ειχε, κακη γευση, η υφη του ηταν κατι μεταξυ πολυμασημενης τσιχλας και λαστιχενιου γαντιου κουζινας, και η σαλτσα του ενα απαραδεκτα πυκνο και κομμενο λαδολεμονο με λιγη μουσταρδα.
Σαν να τα αχνισανε το πρωι ή χθες, τα ξεχασανε, και τους κανανε ενα γρηγορο στα μικροκυματα ωωωρες μετα, ή τα μυδια μας ειχαν αφησει χρονους καιρο. Ευτυχως δεν παθαμε και τιποτα. Απαραδεκτο.

Μετα απο αυτα, τι value να βαλω? Ειπαμε, 13ευρω το ατομο το λες φτηνο, αλλα οχι ετσι. Δεν περιμενουμε υψηλη γαστρονομια, ενα απλο (που ολα απλα ηταν) και αξιοπρεπες πιατο φαι.

Προφανως και δεν το συστηνω, ακομα κι αν πεσαμε σε ατυχη στιγμη του μαγαζιου.

23 Μάρ 2017

Μολις διαπιστωσα οτι ξεχνιεμαι, γραφω κριτικες οποτε μου ρθει, ασχετα απο τον χρονο εμπειριας, και γενικα μετα την τοσο εντονη μαζικοποιηση της ιστοσελιδας, το ενδιαφερον μου για συνεισφορα βαινει μειουμενο. Τελος παντων, παρολαυτα, θεωρω οτι χρωσταω μια κριτικη στην αρχοντισσα.

Το μαγαζι αυτο το γνωριζω μονο απο τις κριτικες των φιλων εδω μεσα, καθως, αν και αρκετα κοντα στο σπιτι μου, δεν εχει τυχει να το επισκεφθω ποτε. Να'ναι καλα οτι ειμαι στην περιοχη διανομης του!

Οποτε δεν εχουμε ορεξη για πιτσα ή σουβλακι, και το επιτρεπει και η ωρα, μιας και για μας τους νυχτερινους τυπους οι ωρες λειτουργιας του μαγαζιου ειναι απαγορευτικες, παραγγελνουμε απο την αρχοντισσα.

Σε χωρο που δεν εχω επισκεφθει συνηθως βαζω 2, εν προκειμενω 3 για να δωσω μια αβαντα στο καταστημα που μας ταϊζει συχνα πυκνα με ευχαριστα αποτελεσματα.

Στην εξυπηρετηση το 4 επιβαλλεται για τον ιδιο λογο, αλλα και διοτι οταν παραγγειλαμε σουπα, η συσκευασια ηταν τοσο καλη που δεν ειχε χυθει σταγονα, και φυσικα το γεγονος οτι σε ολες μας τις αποριες στις αρχες ηταν ευγενεστατοι στο τηλεφωνο και οι χρονοι παραδοσης ειναι πολυ καλοι.

Εχουμε παρει απο κει εξοχικο, μοσχαροσουπα (απλα τελεια), κολοκυθια γεμιστα αυγολεμονο (υψηλη συμπαθεια σε αυτα), πατζαροσαλατα, μπακαλιαρο σκορδαλια (στουκας, ολα τα λεφτα), πεννες με γαριδες, μοσχαρι κατσαρολας, χοιρινο λεμονατο και ποσα αλλα που δεν θυμαμαι. Με εξαιρεση ισως τα λιγο παραβρασμενα μακαρονια, ολα τα υπολοιπα πολυ νοστιμα, φρεσκα, καλομαγειρεμενα.

Μπραβο στην αρχοντισσα, με τουλαχιστον 3 μεριδες και καποιο συνοδευτικο, δεν ξεπερναμε ποτε τα 20ευρω δυο ατομα.

Το συστηνω φυσικα.

22 Μάρ 2017

Βραδακι Κυριακης νωρις, μετα απο δουλεια το πρωι και υποχρεωτικη επισκεψη στον Ευαγγελισμο στα καπακια, νηστικος ολη μερα, ταλαιπωρημενος και σε αθλια κατασταση, το μονο που σκεφτομουν ηταν που μπορουμε να παμε για καλο φαι εκει κοντα και να ειναι ηρεμα.
Μετα απο διαβουλευσεις με τον μονιμο συνδαιτυμονα μου, καταληξαμε στο oroscopo.

Ο χωρος, αν και λιγο "παλιακος" αισθητικα στα προτυπα μιας ξεχασμενης αστικης πολυτελειας περασμενης δεκαετιας, παρολαυτα παραμενει ευχαριστος χωρις να κουραζει, βοηθαει και το ψηλοταβανο του χωρου, η τεραστια προσοψη-τζαμαρια και ο σωστος φωτισμος.
Τα ευρυχωρα τραπεζια σε σωστες αποστασεις, ο καναπες που καταλαμβανει σχεδον ολοκληρη την μια πλευρα του χωρου καπως χαμηλος για μενα για να φαει κανεις ανετα, ο καθρεφτης απο πανω του, προστατευοντας την ιδιωτικοτητα καθως ειναι αρκετα ψηλα, επιτρεπει να καθεσαι πλατη στο υπολοιπο μαγαζι χωρις να "εγκλωβιζεσαι".
Φυσικα χαρτοσουπλα και τα τοιαυτα απουσιαζουν, τρως πανω στα υφασματινα τραπεζομαντηλα, το εκτιμω παντου αυτο.
Ο λογος που ο χωρος χανει μια ντοματουλα δεν αφορα τιποτα απο τα συν και πλην που αναφερω παραπανω. Ειναι διοτι, ενω οι τουαλετες ειναι καθαρες, βρισκονται στο παταρακι, με οτι δυσκολιες συνεπαγεται αυτο για καποιο ΑμΕΑ.

Για το σερβις τι να πω. Ενα κλικ πιο κατω απο αυτο του κοντινου Μαυρου Γατου, καθως -και φυσιολογικοτατα- απουσιαζει η εγκαρδιοτητα της κλασσικης ταβερνας που εμενα προσωπικα μου αρεσει, αναπληρωνεται ομως αυτη η απουσια απο αψογη και επαγγελματικη συμπεριφορα, κανενα ιχνος δηθενισμου και σωστους χρονους στο σερβιρισμα, καθως και το εκδηλο αλλα διακριτικο ενδιαφερον για την ικανοποιηση του πελατη.

Παμε στο φαγητο. Στην αρχη καταφθανει πολυ ωραιο ψωμι, κριτσινια και δυο ντιπ καθως και νερο σε μπουκαλι του καταστηματος.

Αρχικα μας προσφερθηκε σουπα με πρασσο και πατατα, πολυ υδαρη για τα γουστα μου, εχοντας ως γερμαντραφης συνηθισει στις πλουσιες και πιο δεμενες κεντροευρωπαϊκες σουπες, εκτιμηθηκε ομως σαν κινηση.

Πηραμε μια απλη σαλατα με μαρουλι, ροκα, βαλσαμικο και παρμεζανα, χωρις τσιγκουνιες η τελευταια, δροσερη και φρεσκια, μια χαρα.

Για ορεκτικο επιλεξαμε τα μπαστουνακια μοτσαρελας με προσουτο και μαρμελαδα ντοματας, συνοδεια ροκας κι εδω. Το πιο αδυναμο, μεχρι και βαρετο μπορω να πω, πιατο. Το εκ φυσεως απαλης/ουδετερης γευσης τυρι και η γλυκαδα της μαρμελαδας ντοματας επουδενι δεν ηταν δυνατον να αντισταθμιστουν απο την γευση του προσουτο. Το καθε συστατικο του πιατου απο μονο του καλο, το αποτελεσμα ανισοβαρες. Χρειαζεται επαναπροσεγγιση, του λειπει η σπιρταδα και αφηνει και ασχημη γλυκια επιγευση επι μακρον.

Εγω επελεξα κουνελι με σαλτσα ντοματας και κρασιου Μαρσαλα, και οπως παντα αθεραπευτος, το συνοδεψα με τηγανητες πατατες (με επιλογες επιπλεον αναμεσα σε ρυζι και πουρε πατατας). Τα θετικα, καταφτανει μια μεριδα με δυο κομματια μπουτια κουνελιου, και οχι οτι ναναι δηλαδη απο το ζωντανο, καλομαγειρεμενα και μαλακα, συνοδεια ωραιων και φρεσκων τηγανητων πατατων. Το αρνητικο, στην σαλτσα υπερισχυε τοσο η γευση της ντοματας, που μυρωδια δεν πηραμε απο το Μαρσαλα, σε σημειο που να αμφιβαλουμε για την παρουσια του.

Ο φιλος μου επελεξε φαρφαλες με καπνιστο σολωμο, μπρικ και κρεμα γαλακτος. Ο ενθουσιασμος μας δεν περιγραφεται. Να ξεκινησω απο το ενδεικτικο γεγονος οτι ενω ερχεται μπολικο τυρακι τριμμενο για να προσθεσεις, το θεωρησαμε υβρη να βαλουμε. Τα μακαρονια αψογα βρασμενα, η παρουσια των υλικων γενναιοδωρη και σαφης, το δεσιμο των γευσεων αψογο, το αποτελεσμα αποκαλυψη! Και να φανταστειτε οτι ανηκω σε αυτους που αρνουνται πεισματικα να παρουν μακαροναδες εξω, εδω το μετανιωσα.

Με το κερασμα της σουπας, μια μπυρα, μισο κιλο ωραιο κρασι κι αλλο μισο κερασμενο και κερασμα γλυκακι στο τελος, πληρωσαμε με αποδειξη 57,30 ευρω.

Στα συμπερασματα τωρα. Το μαγαζι δεν ειναι φτηνο. Θα προτιμουσα πιο προσιτες τιμες χωρις κερασματα. Ισως παιζει ρολο και το γεγονος οτι εξυπηρετει αρκετους τουριστες με αλλα σκεπτικα και βαλαντια.
Τα συναισθηματα για το φαγητο ειναι αναμεικτα. Ενω ολα ηταν αψογα εκτελεσμενα, και ποιοτικα ειναι εμφανης η προσοχη στα υλικα, το αποτελεσμα γευστικα εχει αρκετα σκαμπανεβασματα, απο το βαρετο ορεκτικο, στο ασαφες κουνελι ως την εξαιρετικη μακαροναδα και γλυκο.
Τοσο η γευση οσο και το vfm μπορουν να κινηθουν απο το 1 ως το 4, αναλογα με το τι θα παραγγειλεις.
Οι βαθμολογια που βαζω ειναι "ενισχυμενη", τοσο διοτι θα πρεπει να ξαναεπισκεφθω το μαγαζι για μια πιο ολοκληρωμενη εικονα, οποτε δεν θελω να το αδικησω τωρα, οσο και γιατι ειναι το μονο εστιατοριο που μπορεσε να ανατρεψει την προκαταληψη μου να μην παραγγελνω μακαροναδες εξω, αθλος!

Το συστηνω, κυριως για την εν λογω μακαροναδα που με ξετρελανε, και το πολυ καλο σερβις. Αν πατε στοχευμενα δεν θα χασετε.

22 Μάρ 2017

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι αυτο καθημερινη βραδακι τρια ατομα, μεσα στα μεγαλα κρυα το Γεναρη.

Ο λογος που ο χωρος παιρνει 4 δεν αφορα καποια ιδιαιτερη διακοσμηση, το λες απλα ευχαριστο και ανετο στο ματι, και με καλες αποστασεις αναμεσα στα τραπεζια.
Το σημαντικο ειναι πως, αν και προσωπικα καπνιστης και ξεβολευομαι, υπαρχει τηρηση του αντικαπνιστικου νομου, κι επισης, ενω το καταστημα φιλοξενουσε ελαχιστες μικρες παρεες οταν πηγαμε, υπηρχε θερμανση και παρα το εξωφρενικο κρυο δεν νιωσαμε ουτε στιγμη αβολα μεσα στη σαλα.
Οι τουαλετες καθαρες.

Ο σερβιτορος ευγενικος και ενημερωμενος, μας εξηγησε τα διαφορα ειδη κοπης και ποιοτητας κρεατος που υπηρχαν, ολα καλα.

Στην αρχη καταφτανει ψωμι, τιποτα ιδιαιτερο, και νερο εμφιαλωμενο -0,50/ατομο και 2,00 αντιστοιχα.
Πηραμε σαλατα με διαφορες πρασιναδες και φρεσκα μανιταρια με σαλτσα μπαλσαμικου, φρεσκια και πολυ νοστιμη -8,50.
Μια μεριδα κεφτεδακια, σωστα τηγανισμενα αλλα δεν ειχαν κατι να τα απογειωσουν, ενω μου "αρεσαν", δεν μου αρεσαν -8,00.
Μεζες μελιτζανα με κοκκινη σαλτσα και φετα, καλο -6,50.
Μπολικες και καλες τηγανητες πατατες -3,50.

Και παμε στην κατηγορια που με τοση αξιοσυνη υπηρετει το μαγαζι, το κρεας.
Ανηκοντας στην κατηγορια αυτων που απολαμβανουν το φαγητο τους, αλλα πανε στον κρεοπωλη και ζητανε "1 κιλο μοσχαρι για σουπα/κοκκινιστο κτλ", διοτι απο τα κομματια δεν εχω ιδεα, η εναρξη του σερβιτορου με καταιγισμο αναφορων κοπων και ειδων κρεατος προκαλεσε εναν μικρο πανικο, αλλα τελικα με την βοηθεια (χωρις παντως να ειμαστε απολυτως σιγουροι για το τι να περιμενουμε) του καταληξαμε στα εξης:

Μια μικρη μπριζολα (μιση μεριδα νομιζω) απο black angus, ολοσωστα ψημενη, η οποια ομως προσωπικα δεν με ενθουσιασε -11,50.

Διαφραγμα, για το οποιο θα πηγαινα ξανα και ξανα. Κατεφθασαν δυο μακροστενα κομματια (λογικα ειχε χωριστει κατα μηκος στα δυο), απιστευτης νοστιμιας και καταπληκτικα ψημενα, ζουμερα και τρυφερα, οποιαδηποτε περιγραφη νομιζω αδικει το πιατο, πρεπει να το φας για να νιωσεις -20,00!

Καθ'υποδειξη του σερβιτορου τα πηραμε μετρια ψημενα και παρολο το αιμα που ειχε, μιας και δεν ειμαστε και πολυ συνηθισμενοι, υποψιαζομαστε οτι ειναι ο ιδανικος τροπος ψησιματος για τετοιο αποτελεσμα, τουλαχιστον για τα γουστα μας.

Με τρεις πρασινες x3,50 και 2 μισοκιλα καλο κρασι x4,50, το συνολο του λογαριασμου ανηλθε στα 82,50ευρω με αποδειξη κανονικοτατα, κερασμα γλυκακι στο τελος.

Υπαρχουν λογοι που αναφερω τοσο αναλυτικα τις τιμες.
Πρωτον, ουτε στο μαγαζι ειδαμε καποιον καταλογο, ουτε μετα απο λιγη ερευνα στο διαδικτυο εντοπισα κατι αντιστοιχο.
Δευτερον, οπως γινεται ευκολα αντιληπτο, τα πρωτα και τα παρελκομενα κινουνται σε σχετικα φυσιολογικες τιμες, ισως ελαχιστα τσιμπημενες, αλλα ας συνυπολογισουμε την περιοχη και το κοινο στο οποιο απευθυνεται.
Τριτο και τελευταιο, και εκει υπαρχει ζητημα, επισης γινεται ευκολα αντιληπτο οτι στο κρεας δεν ξερεις απο που θα σου'ρθει. Εγω ημουν προετοιμασμενος, οι φιλοι ομως ενα κοκομπλοκο το παθανε! Ευχαριστως θα ξαναεδινα το εικοσαρικο για το διαφραγμα τωρα που το ξερω, καλο ομως θα ηταν περα απο τις καλες συμβουλες ο σερβιτορος να εδινε και καμια ενδειξη για το κοστος.
Δεδομενου παντως πως η υπαρξη καταλογων ειναι υποχρεωτικη, την επομενη φορα θα ζητησω.

Το συστηνω, με την προτροπη να επικεντρωθειτε στα εξαιρετικα κρεατα του.

26 Ιαν 2017

Μετα απο 3(! ) χρονια αν δεν κανω λαθος, αποφασισαμε να ξαναεπισκεφθουμε τον Μαυρο Γατο υστερα απο τις αναμεικτες εντυπωσεις που μας ειχε αφησει την πρωτη φορα.

Για τον χωρο δεν θα πω πολλα, λιγο αβολες καποιες καρεκλες, οι χαμηλες με την καθετη πλατη, τα μαξιλαρακια δυστυχως δεν βοηθανε.
Επισης η ασχημη και παλαιωμενη επενδυση στους τοιχους δεν εχει αλλαξει, δεν εχω να προσθεσω κατι σε αυτο.
Να επισημανω παντως πως Κυριακη μεσημερι με το μαγαζι φισκα, οι τουαλετες πεντακαθαρες.

Για την εξυπηρετηση τι να πω. Μαλλον ειναι οικογενειακη υποθεση και το νοιαζονται το μαγαζι ή υπαρχει πολυ σοβαρο κριτηριο προσληψης, ολοι μα ολοι αψογοι, ευχαριστοι, φιλοξενοι. Μια μικροκαθυστερηση στον λογαριασμο μονο, που δεν μας ενοχλησε. Κατα την παραγγελια μας ο σερβιτορος επεμεινε να μας σταματησει, και καλως, διοτι ακομα και με αυτα που παραγγειλαμε, πηραμε πακετο στο τελος.

Στο δια ταυτα λοιπον, το φαγητο.

Κατα την αφιξη καταφθανει νερο σε κανατα και ωραιο ψωμι (0,50 κατ'ατομο).

Πηραμε πατζαρια, καλοβρασμενα και νοστιμα, χωρις ομως τα φυλλα τους οπως τα προτιμω εγω, σε καθε μαγαζι ειναι διαφορετικα βεβαια, το λαδι πολυ καλο (4,00).

Κολοκυθοκεφτεδες νοστιμοι, απλα λιγο βαριοι, νομιζω με τυρι μεσα, εγω προσωπικα τους προτιμω πιο "vegeterian", αλλα καλοι (4,00).

Τζτζικι με μπολικο αγγουρι και σκορδακι, οτι πρεπει (3,00).

Κερασμα γαλοτυρι, δεν ειχα ξαναφαει κι ευχαριστουμε, θα το αναζητησω και για το σπιτι.

Αρνισιο κοτσι απιστευτα νοστιμο και μαλακο, με μελωμενες πατατουλες φουρνου, πεντανοστιμο πιατο (12,00).

Μισο κιλο παϊδακια, ψημενα τοσο οσο, σε καποια πιο παχια κομματια εντοπιζες το αιματακι, εμενα δεν με ενοχλησε καθολου, ο φιλος μου λιγο τα φοβηθηκε, κατα την γνωμη μου αψογα, δεν μυριζανε, πολυ νοστιμα. Και για να ειναι ξεκαθαρο, μιλαμε για παϊδακια, οχι κομματι οτι να'ναι που το κοψανε καπως να ομοιαζει και τα σερβιρουνε ως τετοια (30,00/κιλο).
Συνοδευτηκαν απο ενα πιατο τηγανητες πατατες, δεν ειχαμε παραγγειλει, ουτε χρεωθηκαν, ισως ειναι παγια τακτικη να σερβιρονται συνοδευτικα στα σχαρας.

Γενικα το μαγαζι με την σχαρα το εχει, μπραβο στον ψηστη.

Με μισο κιλο καλο κοκκινο κρασι, μια μπυρα και μια κερασμενη, συν κερασμα γλυκακι στο τελος, 46 ο λογαριασμος, 45 μας ζητησανε, κρινεται απολυτα λογικο ποσο για ολο το πακετο.

Για το αγκαθι της προηγουμενης φορας, τα κεφτεδακια, δεν ειχανε, οποτε δεν διαπιστωσαμε αν εχει αλλαξει κατι, αλλα δεν μας ενοιαξε τοσο ωραια που φαγαμε.

Το 3 στη γευση ειναι 3,5 και θα στρογγυλοποιουνταν προς τα πανω, αλλα οπως διαπιστωνω, δεν εχω βαλει ουτε ενα 4, ουτε καν στο αγαπημενο μου μαγαζι, οποτε δικαιως ή αδικως, και ο Μαυρος Γατος θα λαβει το βαθμο που εχω στο μυαλο μου ως "παραλιγο αριστα" και αντισταθμιζεται μερικως απο το 3 στο χωρο, οπου πιο ειλικρινες θα ηταν ενα 2,5.

Χαιρομαι παντως που το μαγαζι μου εδωσε την ευκαιρια να αναθεωρησω προς το θετικοτερο την προηγουμενη κριτικη μου και στην πρωτη μου του 2017 να μπορω να το συστησω ανεπιφυλακτα.

ΥΓ.! + Στις "σαν σημερα" κριτικες του Τρωγων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Kostas7.

21 Δεκ 2016

Εχοντας ηδη επισκεφθει το μαγαζι 2 φορες εγω και 4 ο μονιμος συνδαιτημονας μου, μια Κυριακη κι ενα Σαββατο μεσημερι, υπαρχει πλεον μια σχετικα ασφαλης εικονα για το μαγαζι.

Ξεκινωντας απο τον χωρο, ειναι αρκετα μεγαλος, θα μπορουσε ανετα να αποτελει χωρο εκδηλωσεων, χωρις ομως να αποπνεει τετοια αυρα. Και τις δυο φορες καθισαμε "εξω", οποτε για τον εσωτερικο χωρο μπορω μονο μετα απο μια-δυο φευγαλεες ματιες να σας πω οτι ειναι καλοφωτισμενος, σε ανοιχτα χρωματα, και μοιαζει πολυ ευχαριστος.

Να ξεκινησω με αυτο που μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση, ο προαυλιος χωρος περιβαλλεται απο χαμηλο τοιχακι και σταθερη τζαμαρια, με απλα λογια εχει αποφευχθει το φτηνιαρικο ναϋλον και δεν μπαζει απο παντου, ενω υπαρχουν καλοριφερ, τα οποια και στις δυο επισκεψεις μου (και ειδικα στην δευτερη που το μαγαζι φιλοξενουσε πολυ λιγες παρεες) λειτουργουσαν.

Ο χωρος εχει αρκετα φυτα, ειτε σε καποια σημεια περιμετρικα, ειτε διαφορες γλαστρουλες εδω κι εκει, ειτε σε χτιστες "κηπο-νησιδες" μεσα στην αυλη, που θα μπορουσαν ανετα να ειναι ενα εξτρα τραπεζι, και μπραβο τους. Το ολο στησιμο, παρα το μεγεθος του χωρου, σε κανει να νιωθεις ανετα, και συμπληρωνεται απο την διαφανη επικλινη στεγη της αυλης, που τουλαχιστον τις ωρες που επισκεφθηκαμε το μαγαζι, επετρεπε στο φυσικο φως να διαχεεται στο χωρο.

Οι καθαρες τουαλετες βρισκονται στο υπογειο, υπαρχει ομως ασανσερ για ατομα που εχουν προβλημα να χρησιμοποιησουν τις σκαλες.

Τα μασιφ ξυλινα τραπεζια στρωμενα με υφασματινα τραπεζομαντηλα (πανω στα οποια τρως, δεν στρωνονται με χαρτινο)και τις κλασσικες ταβερνισιες ψαθινες αλλα στιβαρες καρεκλες συμπληρωνουν ενα καθολα ομορφο σκηνικο.

Τελος παντων, επειδη με τις περιγραφες του χωρου δεν τα παω καλα (φαινεται και στις αλλες κριτικες μου), ενω το μαγαζι δεν εχει κατι το εξωφρενικα ιδιαιτερο ή εντυπωσιακο, ειναι μαθημα για το πως να στησεις ενα μαγαζι που αποπνεει ανεση και σεβασμο για και προς τον πελατη.

Για το σερβις λιγα πραγματα. Ενιαια απλη εμφανιση (μαυρο παντελονι, λευκο πουκαμισο), ευγενικοι, ο δικος μας σερβιτορος φιλικος τοσο οσο, με το χαμογελο αλλα τις απαραιτητες αποστασεις, οταν του δωσαμε πασα ομως ανταποκριθηκε πανετοιμος, πολυ καλος. Οι χρονοι σωστοι, το σερβις διακριτικο και με σχετικα καλη εποπτεια του χωρου (ειδικα την Κυριακη που πηγαμε και το μαγαζι ηταν φισκα), να μην περιμενεις μιση ωρα να παρεις μια μπυρα.

Στο φαγητο τωρα, μιλαμε για μια κλασσικη ταβερνα με "αναβαθμισμενο" προφιλ χωρου και εξυπηρετησης, οποτε τα φαγητα δεν προσφερουν δημιουργικες συγκινησεις, ηταν ολα ομως καλοεκτελεσμενα και νοστιμα.

Δοκιμασαμε
-τυροκαυτερη, πιο πολυ προς τυροσαλατα θα ελεγα, δεν μας φανηκε ετοιματζιδικη, καλη
-σαλατα αναμεικτη, ερχεται ενα μεγαλο πιατο με τα εξης φρεσκα λαχανικα χωρισμενα, μαρουλι, λαχανο, κοκκινο λαχανο, καροτο, φρεσκο κρεμμυδακι, ροκα και γαρνιτουρα απο ελιες, φετες απο ραπανακι και ντοματας. Λαδι, ξυδι, αλατοπιπερο στο τραπεζι, στην αρχη με την κανατα το νερο και το ψωμι (για το οποιο ερωτηθηκαμε αν θελουμε) καταφτανει και πιατακι με 2 λεμονια.
-ψωμι, τεραστιες φετες απο χωριατικο ψωμι, ψημενες με το λαδακι και τη ριγανη τους
-μπαστουνια (1,50ευρω το τεμαχιο), ήτοι φλογερες με ζαμπον και τυρι, παναρισμενες, απλα καλα.
-συκωτι, δεν μυριζε, καλοψημενο, νοστιμο
-μπιφτεκι, 1 τεμαχιο πολυυυ μεγαλο, αψογα ψημενο, ζουμερο, το συγκρινω ανετα με αυτο του "Λυχνιον" Αμπελοκηπων
-μοσχαρισια μπριζολα, αψογη απο καθε αποψη, ψησιμο, γευση, γενικα το ψησιμο του μαγαζιου αξιζει συγχαρητηρια
-παϊδακια (μισο κιλο πηραμε- 32ευρω το κιλο), δεν μυριζανε, ισχυει οτι και για την μπριζολα.

Σημαντικες νομιζω επισημανσεις:
-Ολες οι κρεατομεριδες συνοδευονται απο πολλες φρεσκες τηγανητες πατατες, δεν χρειαζεται να τις παραγγειλετε χωρια.
-Νομιζω οτι η "προεπιλογη" ψησιματος στο μαγαζι ειναι το καλοψημενο, κατα την παραγγελια σας λοιπον ζητηστε το κρεας σας οπως το θελετε, εμεις με εκφρασεις οπως "ζουμερο", "ΟΧΙ καλοψημενο" και "λιγο ροζ να ειναι δεν πειραζει", δεν το μετανιωσαμε καθολου
-Οι μεριδες ειναι τεραστιες, αλλα και με την αναλογη τιμη. Χωρις καμια υπερβολη. Το συκωτι ας πουμε χορταινει δυο ατομα (ειναι και εξισου κοστολογημενο βεβαια, στα 11ευρω). Οσο πιο μεγαλη παρεα λοιπον, με οικειοτητα ωστε καπως να μοιρασετε τα κυριως, τοσο το καλυτερο. Οταν πηγαμε 2 ατομα, φυγαμε προφανως με πακετο, και ειχαμε σκασει κιολας.

Στο τελος κερασμα μετα απο ερωτηση, χαλβας, λουκουμαδες με μελι ή σοκολατα.
Καλα καταλαβατε, το πιατο με τους λουκουμαδες ειναι επισης τεραστιο.
Σε εμας στην δευτερη επισκεψη μου, 4 ατομα συνολικα, κερασαν την 2η γυρα ποτα, υποθετω οτι ενιοτε συνηθιζεται, αλλα δεν ξερω αν ειναι παγια τακτικη.

Τωρα για το vfm το 3 παει, διοτι ενα ζευγαρι θα πληρωσει νομιζω πολλα (μπαστουνια χ2, ψωμι, σαλατα, πατατες, συκωτι, μπιφτεκι, μισο κιλο κρασι, 2 μπυρες 42.5ευρω περιπου, φαγαμε βεβαια και την αλλη μερα το πακετο),
μεγαλυτερη παρεα (4 ατομα εμεις) με λογικη παραγγελια και λαμβανοντας υποψη τις παραπανω παρατηρησεις, θα κατεβει κατω απο τα 20ευρω το ατομο
(μπαστουνια χ3, τυροκαυτερη, ψωμι, σαλατα, συκωτι, μπριζολα, 1/2kg παϊδακια, μισο κιλο κρασι, 1χ αναψυκτικο, 2 μπυρες, περιπου 68,5ευρω).

Το συστηνω.