Stauros1111

Μέλος από: Σεπ 2012

03 Σεπ 2015

Το επισκεφθήκαμε σχετικά νωρίς, κοντά στην έναρξη λειτουργίας του, μόλις την 5η μέρα, γιατί μας κέντρισαν το ενδιαφέρον κάποια πολύ θετικά σχόλια που γράφτηκαν για το εν λόγω εστιατόριο.. και καθόλου άδικα!

Ας ξεκινήσουμε από το εκπληκτικό μέρος όπου βρίσκεται, πάνω σε μια όμορφη πλατεία στη Πλάκα, με τραπεζάκια πάνω σε αυτή, σε μια γειτονιά όπου υπάρχουν και άλλα ταβερνάκια αλλά μακριά γαστρονομικά από το seven food sins.
Πολύ θετική η υποδοχή, άμεση εξυπηρέτηση, πολύ καλό το σέρβις και πλήρως ενημερωμένοι οι σερβιτόροι για το μενού, πολύ πρόθυμοι να μας βοηθήσουν να επιλέξουμε αυτό που μας ταιριάζει.

Καταρχήν ήμασταν παρέα 4 ατόμων, επιλέξαμε τη σαλάτα verde με καπνιστές γαρίδες (όπως μας ενημέρωσαν καπνίζουν μόνοι τους! τα ψάρια και τα κρέατα), το csi athens με καπνιστό σολομό, και ακόμα 4 κυρίως πιάτα.
Όλα υπέροχα, μας ενημέρωσαν ότι το μενού το έχει επιμεληθεί ο σεφ Τάσος Στεφάτος, συνεργάτης του Έκτορα Μποτρίνι!

Να σημειώσω επίσης ότι διαθέτουν μια ικανοποιητική λίστα κρασιών, μεγάλη ποικιλία σε μπύρες και πολύ σπάνια ποτά.

Οι τιμές είναι αξιοπρεπέστατες, σε σχέση με τη ποιότητα, σε όλους τους τομείς του καταλόγου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι βρήκαμε πια νέο στέκι!

13 Μαι 2013

Το επισκεφτηκα με τη γυναίκα μου πριν λίγες μέρες μετά από κουβέντα που είχα με φίλους περί φτηνών εστιατορίων.

Το μαγαζί είναι πραγματικά πανηγύρι, τσιρκολίκι όσο δεν πάει, η διακόσμηση είχε''πλάκα'' και η μουσική απαράδεκτη, ποιός είπε ότι στις ταβέρνες πρέπει να παίζουν μόνο προπολεμικά λαϊκά; Yπάρχει και το έντεχνο και πολλά ακόμα είδη μουσικής.

Το φαγητό δικαιολογεί τις τιμές, πολύ κακής ποιότητας πρώτες ύλες, είναι για όσους απλά θέλουν να γεμίσουν το στομάχι τους διαθέτοντας 10e για έξοδο σε εστιατόριο. . .

Δεν θα το επισκεφτώ ξανά σίγουρα, αν και γείτονας, εδώ και χρόνια περνώ από εκεί κάθε μέρα και ποτέ δεν με τράβηξε κάτι και τώρα που το επισκεφτηκα καταλαβαίνω το γιατί.

28 Φεβ 2013

Συμπαθητική ταβέρνα, το επισκεφτόμουν παλιότερα όταν ήμουν ακόμα φοιτητής.

Πρέπει να έχει περίπου 20 χρόνια λειτουργίας και δεν πρέπει να έχει κάνει μια αλλαγή στο εσωτερικό του.

Τα πιάτα είναι συμπαθητικά, ό,τι περίπου βρίσκεις και σε άλλα του ίδιου στυλ ταβέρνες-κουτούκια.

Οι τιμούλες θα μπορούσαν να πέσουν λίγο στα φαγητά.
Το συστήνω για αντροπαρέες.

Δεν ξέρω εάν επιτρέπετε το κάπνισμα ακόμα μέσα στον χώρο, γιατί παλιά τα ρούχα ήταν για πέταμα.

28 Φεβ 2013

Το καλύτερο ψάρι της πόλης.

Δεν γνώριζα το μαγαζί του Πειραιά μέχρι που έφαγα στο μαγαζί της Μήλου και μου είπαν ότι έχει και στην Αττική.

Είναι πολύ ακριβό, το περιβάλλον είναι πολύ ''κυριλέ'', αλλά για ψάρι πηγαίνω μόνο εκεί.

Το συστήνω σε όσους τρώνε ψάρι και όχι μαλάκια κτλ, για το λόγο ότι έαν είναι να φας τα υπόλοιπα μπορείς να πας σε οποιαδήποτε συνοικία της Αθήνας που έχει ψαροταβερνάκια-κουτούκια να φας φτηνά (και κατεψυγμένα).

Δοκιμάστε καπνιστό σκουμπρί και χέλι, ''θα πάθετε πλάκα''!!!!!

17 Σεπ 2012

Μεγάλη ποικιλία σε μπύρες, βαρελίσιες και σε μπουκάλι.
Έχουν μπύρες από 3e και ποτά από τα 6e!

Το νέο concept το βρίσκω καλύτερο από πριν που ήταν πιο πολύ εστιατόριο, είναι ένας πολυχώρος τριών επιπέδων, τώρα μπορώ και εγώ με την παρέα μου να πιω τη μπύρα και το ποτό μου χωρίς να τρώνε τριγύρω μου μπριζόλες και κότσια.

Έτσι στους δύο πρώτους ορόφους είναι πιο μπυραρία-παμπ και στο roof garden μπορείς να φας πιο άνετα και με πιο χαμηλά τη μουσική.
Προσέξαμε επίσης ότι η ποιότητα είναι αυτή που πρέπει και έχουμε συνηθίσει στα Beer Academy αλλά με χαμηλώτερες τιμές!