PP_TINA

Μέλος από: Σεπ 2012

01 Σεπ 2019

Είμαι και εγώ από εκείνους που εδώ και καιρό ήθελα να δοκιμάσω την δοκιμασμένη υγιεινή κουζίνα του " Healthy bites " στην οδό Πανεπιστημίου, στο κέντρο της πόλης. Τελικά τα κατάφερα την πρώτη μέρα λειτουργίας τους μετά τις διακοπές για τον λόγο αυτό θα είμαι και πιο ελαστική στην κριτική μου. Το μέρος αυτό σε κερδίζει εκ πρώτης όψεως τόσο με την όλο νόημα πολύχρωμη πινακίδα του όπου αναφέρεται ότι πρόκειται για " organic + vegan bistrot " όσο και με τα επιβλητικά ξύλινα τραπέζια με τα μαντεμένια καθίσματα στον εξωτερικό χώρο!

Ο εσωτερικός χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο αλλά σε κερδίζει το γεγονός ότι και την εξωτερική πινακίδα να μην διαβάσεις καταλαβαίνεις ότι έχεις εισέλθει σε κάποιο σημαντικό vegan μέρος με τροφή 95% βιολογικής προέλευσης όπως γράφει και ο κατάλογος. Πρώτα απ' όλα, μια μεγάλες βιτρίνες, αριστερά της εισόδου, είναι γεμάτες με ένα σωρό εδέσματα έχοντας ανάμεσά τους μια μεγάλη φωτογραφία ενός body fuel, μάλλον bio γάλα με φρούτα του δάσους. Πίσω από τις συγκεκριμένες βιτρίνες φαίνεται μέρος της κουζίνας με το προσωπικό με τα σκουφάκια του επί το έργον. Εκεί βρίσκονται κρεμασμένοι και οι κατάλογοι - τιμοκατάλογοι. Τα τραπεζάκια είναι σχετικά λίγα και διακοσμημένα με κασπώ πράσινων φυτών καθώς και με διαφημιστικά καρτελάκια. Κατά τα άλλα, υπάρχει και κάποιος πάγκος με χάζι στην Πανεπιστημίου και στην παρακείμενη στοά.
Στον περιβάλλοντα ισόγειο χώρο συναντάμε και ένα ψυγείο με bio παγωτά καθώς και μικρό σταντ με vegan τσιπς γνωστής στον χώρο εταιρείας.
Στον επάνω όροφο βρίσκονται οι τουαλέτες καθώς και μερικά λευκά μαρμάρινα τραπέζια. Το τμήμα αυτό έχει " πράσινη" διακόσμηση που θυμίζει ολίγον παιδικό σταθμό.

Δευτέρα 19.08, παραγγείλαμε τα εξής:

Μουσακά vegan με κιμά σόγιας, μπεσαμέλ με γάλα καρύδας, πατάτα, μελιτζάνα και κολοκύθι στα ΕΥΡΩ 8,00. Θα μπορούσε να είναι ένα εξαιρετικό πιάτο αλλά δυστυχώς ήρθε χλιαρό προς κρύο!!

Nuggets κοτόπουλου (5 τεμ. ) στα 6,00. Μας το συνόδευσαν (χωρίς να μας ρωτήσουν όπως τελικά είδα ότι αναφέρει ο κατάλογος ) με κίτρινο ρύζι και κόκκινες πιπεριές. Πιάτο αξιώσεων που ωστόσο ήρθε και αυτό σχετικά ζεστό ενώ τα νάγκετς τα βρήκα αρκετά τυποποιημένα....

Σαλάτα με κινόα, τοματίνια και φρέσκο κρεμμύδι, χωρίς γλουτένη στα 4,00 ( η μεγάλη 6,00). Περίφημη σαλάτα που μας ενθουσίασε από την πρώτη μπουκιά!!!

Τάρτα σοκολάτας (4,00), στρογγυλό κομμάτι με "δύσκολη" υφή που κοβόταν και τρωγόταν άβολα....

Ήπιαμε ενεργειακό χυμό με πορτοκάλι, γκρέηπφρουτ, ρόδι, σταφύλι και μέλι (5,00). Σερβίρεται στο διαδεδομένο πλέον ποτήρι που μοιάζει βαζάκι μαρμελάδας.... Αρκετά νόστιμος χυμός!

Σε γενικές γραμμές το μενού είναι μεγάλο και ενδιαφέρον και περιλαμβάνει από bio καφέ μέχρι vegan Ηot Dog!! Περιττό να πω για τους άπειρους χυμούς και τις πολλές πίτες (σπανάκι με πλιγούρι, μανιταρόπιτα ντίνκελ, τσουκνιδόπιτα κ. ά, στα 3,00-4,00 το τεμ. )

Αν Σεφ είναι ακόμα ο κύριος Γαϊτάνος, ή όποιος άλλος, θα πρέπει να παρέχει σταθερή γαστρονομική ποιότητα όπως τουλάχιστον είχαμε διαβάσει στις πρώτες κριτικές!

Σε γενικές γραμμές, για τα φτωχά ακόμα δεδομένα της χώρας μας γύρω από την υγιεινή διατροφή, το "Healthy Bites" αποτελεί μια σχετικά αξιοπρεπή πρόταση!

01 Σεπ 2019

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Αυγουστιάτικη επίσκεψη στο αγαπημένο πολλών καλοφαγάδων χαλανδριώτικο στέκι "Ψωμί και Αλάτι". Εστιατόριο με αξιόλογη γαστρονομία, ευπρεπές προσωπικό αλλά και τσουχτερές τιμές για την πολύβουη θέση του, τον χώρο, τα facilities και το βεληνεκές του κατά τα άλλα γνωστού στην εγχώρια αγορά Σεφ Γιάννη Λουκάκου ( chef - patron ). Το στήσιμο του μενού μάς άρεσε από την άποψη ότι περιέχει και κάποια στοιχεία έθνικ (Κοτόπουλο " tandoori" ή street taco ) ή και κάποια ενδιαφέροντα πιάτα από την τοπική παράδοση όπως τα Σιουφιχτά,, στα ΕΥΡΩ 14,00 παρακαλώ!!
Κατά τα άλλα, το μενού το οποίο είναι γραμμένο σε ελληνικά και αγγλικά εστιάζει στην Μεσογειακή κουζίνα. Μάλιστα, υπάρχουν επιλογές για vegans και vegeterians, όπως και άλλες με πιάτα χωρίς γλουτένη!
Θα βρείτε και set menu των ΕΥΡΩ 30,00 με ψωμί -σούπα - ορεκτικό, επιδόρπιο και δύο ποτήρια κρασί. Τα κυρίως χρεώνονται επιπλέον (από 5,00 - 12,00)....... Το μενού αυτό ισχύει γενικά ΕΚΤΟΣ από Σάββατο και Κυριακή έως τις επτά το βράδυ!!

Δεν υπάρχουν τουαλέτες ΑΜΕΑ!
Στην κάτω πλευρά της Πλατείας Ελευθερωτών υπάρχει μεγάλο δημοτικό πάρκινγκ, πράγμα που θα σας χρειαστεί καθώς το πάρκινγκ στην περιοχή είναι πολύ δύσκολο.

Ο χώρος είναι απλός με πολλά απλά ξύλινα τραπέζια, ημιανοιχτή κουζίνα και μια ωραία κάβα κρασιών στο βάθος του εσωτερικού χώρου που δίνει κάποιο ξεχωριστό τόνο και στυλ. Ωστόσο, οι τουαλέτες στο υπόγειο ( χωρίς ασανσέρ ) είναι κάπως σκοτεινές και όταν βγαίνετε να προσέξετε το πολύ μικρό σκαλοπατάκι! Δίπλα στα τραπέζια υπάρχουν και μικρά βοηθητικά!
Το συγκεκριμένο μέρος χωρίζεται σε τρία τμήματα: τον τεράστιο εσωτερικό χώρο, τον μεγάλο ημιυπαίθριο χώρο και τον εντελώς εξωτερικό χώρο με τα λίγα τραπέζια επί της Πλατείας.
Στον εσωτερικό χώρο δεν λειτουργούσαν το a/c ενώ στον ημιανοιχτό χώρο που καθίσαμε μάς είπαν ότι δεν λειτουργούσε ο κοντινός ανεμιστήρας... Και καθώς τα υπόλοιπα τραπέζια ήταν κρατημένα, μετακινούμασταν συνεχώς σαν σβούρες, προκειμένου να βρούμε την σωστή θέση, εκείνη με κάποιο ρεύμα....
Ακούγεται πολύ καλή μουσική με διάσημα και μη παλιά ξένα τραγούδια ( και Elvis μεταξύ άλλων) που συμπλήρωσαν επάξια το ωραίο γεύμα μας.
Τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα με ωραία σερβίτσια και μαύρα χάρτινα σουπλά και χαρτοπετσέτες.

Επισκέφθηκα το "Ψωμί και Αλάτι " μεσημέρι Κυριακής 18.08. Επιλέξαμε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα με ντομάτα (12,50). Μικρή ωστόσο γευστική σαλάτα με ενδιαφέροντες συνδυασμούς υλικών!! Ο συνδυασμός της ντομάτας, με το λίγο κρεμμυδάκι, με τη μοτσαρέλα burrata και το τρίμμα από παξιμάδι χαρουπιού είναι αχτύπητος!

Μπιφτέκι σολομού (Πιάτο ημέρας ) στα 13,00. Ένα πολύ νόστιμο πιάτο συνοδεία μπόλικου μαύρου ρυζιού με τρούφα και καλλιτεχνικά σχεδιασμένες μπουκίτσες αβοκάντο. Δύο - τρία πράσινα φυλλαράκια συμπλήρωναν το εκπληκτικό ντεκόρ!

Κοτολέτα Μιλανέζε (15,00), σερβιρισμένη σε ξύλινο δίσκο συνοδεία μεταλλικού δοχείου με τραγανές πατάτες τηγανητές, μπολάκι με σος μαγιονέζας ( δεν αισθανθήκαμε την τρούφα) και λεμονάκι καψαλισμένο! Όντως τράγανη και πεντανόστιμη!

Κλείσαμε με μία συμπαθητική και υπέρ το δέον χορταστική Πάβλοβα (8,00), στρογγυλή, σαν ατομική τούρτα, με μικρά κομμάτια φράουλας και σιρόπι συν κομματάκια κρέμας!

Ήπιαμε μπύρα Delphi Dark (6.50), που δεν μας ενθουσίασε.
Παρεμπιπτόντως, μας πληροφόρησαν ότι υπήρχαν και κοκταίηλ ημέρας στα ΕΥΡΩ 13,00.

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται κατευθείαν (2,50). Για το ψωμί ερωτηθήκαμε και το αποφύγαμε.

Στην αρχή προσέφεραν σε μπουκαλάκι (για να το μοιράσουμε στα ποτήρια - σφηνάκια ) πολύ νόστιμη σούπα από ντομάτα, αγγούρι και βασιλικό!

Η παράθεση των στοιχείων δική μου, τα συμπεράσματα δικά σας...!

06 Αυγ 2019

To " Ergon House " στην οδό Μητροπόλεως συνεχίζει επάξια την παράδοση της αλυσίδας αυτής στην εστίαση. Στεγάζεται στο σημείο που βρισκόταν παλιά το Ισπανικό Ινστιτούτο. Παλαιότερα βρισκόταν, απέναντι σχεδόν, το απλό "Εrgon". Πλέον έγινε "House" με όλη τη σημασία της λέξης...! Ένας φαντασμαγορικός χώρος, κάτι ανάμεσα σε εστιατόριο, delicatessen και mini super market.
Πρόκειται για έναν φωτεινό χώρο που αμέσως εντυπωσιάζει και κερδίζει τον επισκέπτη, το δίχως άλλο. Σε πρώτη φάση, συναντάς ένα μεγάλο αίθριο που όταν σηκώσεις το βλέμμα σου αντικρίζεις φοβερές πράσινες ( με φυτά ) επιφάνειες. Το δένδρο ελιάς με τα καθίσματα τριγύρω, η ασπρόμαυρη τοιχογραφία, το ρετρό αυτοκίνητο με διάφορες ποικιλίες ελιών, η μίνι λαϊκή αγορά, το μικρό παγωτατζίδικο, αποτελούν στοιχεία που αμέσως τραβούν την προσοχή του επισκέπτη και όχι μόνο..... Για φαγητό, πέρα από τα ξύλινα και μαρμάρινα τραπέζια, ιδανικές θεωρώ και τις θέσεις στον πάγκο, με απευθείας θέα στη Μητροπόλεως.
Στην δεύτερη αίθουσα, πέρα από τον χώρο του εστιατορίου, τις εντυπώσεις κερδίζουν τα λογής - λογής εδέσματα από λάδι ρίγανης και άλλα φίνα προϊόντα, όπως εκλεκτούς οίνους, μέχρι κοινά κατεψυγμένα και κονσέρβες, καθώς και είδη ιχθυοπωλείου αλλά και κρεοπωλείου ( μπορεί να επιλεχθεί κάποιο κομμάτι κρέατος για ψήσιμο, όμως προσοχή γιατί ανεβαίνει η τιμή κατά πολύ ). Τα πάντα είναι ταχτοποιημένα στα ράφια με γούστο και έξυπνο σχεδιασμό από τους υπεύθυνους. Όσον αφορά τον χώρο του φαγητού θα πρότεινα τις θέσεις στο μπαρ ή εκείνο το κάθισμα-κούνια.... Οι τιμές του delicatessen απευθύνονται μάλλον σε τουρίστες παρά σε γηγενείς, καθώς σε παραδοσιακά προϊόντα, όπως το λάδι και το κρασί, οι τιμές είναι υπερτιμημένες!! Βέβαια οι συσκευασίες είναι μοναδικές και υπάρχουν επίσης διάφορα καλούδια μικρών, οικογενειακών οίκων..
Το προσωπικό με την όμορφη ενδυμασία είναι ευγενικό και αεικίνητο. Το μόνο που μας ενόχλησε είναι το γεγονός ότι τα φαγητά ήρθαν όλα μαζί στο τραπέζι, πράγμα αδιανόητο για επαγγελματίες του είδους, που τουλάχιστον όφειλαν να μας είχαν ρωτήσει....
Οι τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο. Πηγαίνει κάποιος και με το ασανσέρ. Είναι εντυπωσιακές και καθαρές, με πρωτότυπες γούρνες. Υπάρχει δε ένα μικρό δωμάτιο για την αλλαγή των μωρών... αλλά και ευρύχωρο WC για τα ΑΜΕΑ. Εν ολίγοις, σεβασμός στον πελάτη και τον άνθρωπο.......

Υπάρχουν δύο κατάλογοι φαγητού.
Ο πρώτος αφορά το Brunch που σερβίρεται από τις 07:30 έως τις 14:00. O δεύτερος αφορά τον κυρίως κατάλογο ο οποίος διαθέτει αρκετά ενδιαφέρουσες επιλογές με καλή πρώτη ύλη αλλά και φαντασία. Είναι άξιον απορίας πως απλά φαγητά παρουσιάζονται με πρωτότυπους συνδυασμούς και μετατρέπονται σε γκουρμέ γεύσεις, χωρίς εντούτοις να έχουν κάτι το εξεζητημένο.

Κυριακή 03/08, επισκεφθήκαμε τον κατάμεστο χώρο κατά τη μία το μεσημέρι.

Παραγγείλαμε τα εξής:
Παντζαροσαλάτα με κατίκι Δομοκού, φυστίκια Αιγίνης και σκορδόλαδο (7,50), τα παντζάρια σερβίρονται με στρώση τυριού και μπόλικα φιστίκια, διάσπαρτα πάνω στο τυρί αλλά και στο πιάτο. Ενδιαφέρουσα γεύση!

Χούμους από ρεβίθια Λάρισας (6,50), σερβίρεται με ξύλινο κουταλάκι μέσα σε μπολάκι που ακουμπά πάνω σε ξύλινο δίσκο. Συνοδεύεται από κομμάτια τραγανής αραβικής πίτας. Ελαφριά γεύση που της λείπει η απαιτούμενη γευστική ένταση.

Γραβιέρα Ιωαννίνων με πάπρικα σε καταίφι, με μέλι και φιστίκια Αιγίνης (8,00). Πρόκειται για δύο τραγανά κομμάτια "αλμυρού" καταϊφιού πάνω σε κόκκινη γλυκιά σάλτσα και μπόλικα φιστίκια. Δημιουργική φαντασία, ικανοποιητική γεύση!

Κολοκυθοκεφτέδες με ντομάτα (8,00), σερβίρονται πάνω σε σκαλιστό ξύλινο δίσκο (4 τεμ. ) και συνοδεύονται από ποσότητα τζατζικιού. Περίφημη γεύση!

Από τον κατάλογο του Brunch:
Αυγά ποσέ σε ζυμωτό ψωμί με αβοκάντο, τυρί τσένταρ και μπέικον (10,00). Ένα εντυπωσιακό πιάτο που το προτείνω ανεπιφύλακτα. Μεγάλη φέτα μαύρου ψωμιού με μπόλικη σαλάτα καρότου, σος αβοκάντο, τυρί, λίγος κρόκος αυγού και δυο μεγάλα ασπράδια αυγού με λεπτοκομμένο πράσινο κρεμμυδάκι (?).

Υπάρχει ενδιαφέρουσα λίστα με ποικιλία κρασιών, μπύρες, τσίπουρα, ούζα, αναψυκτικά και καφέδες.

Μας ρώτησαν για το ψωμί και απαντήσαμε αρνητικά.
Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται άμεσα (2,30).

Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση με καλές γεύσεις και ουσιαστικό ενδιαφέρον στον θαμώνα!

05 Αυγ 2019

To Ε&Ο είναι ένα αξιόλογο Ασιατικό εστιατόριο στον όγδοο όροφο του σχετικά καινούργιου Athens Marriott του ομίλου Χανδρής στη Λεωφόρο Συγγρού. Ο κατάλογος του φαγητού είναι απλός και κυμαίνεται σε γνώριμες γεύσεις. Στο τέλος του καταλόγου υπάρχει μάλιστα και το ανάλογο γλωσσάρι!
Η λίστα με τα ποτά είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, με ποικιλία κρασιών από διάφορες χώρες, κοκτέιλ και αρκετά Sake!
O χώρος, αν και λίγο ψυχρός, λόγω μιας μίνιμαλ διακόσμησης, μετά την δύση του ήλιου γίνεται αρκετά πιο συμπαθητικός.
Σταθήκαμε τυχερές γιατί προλάβαμε και τις δύο φάσεις, καθώς πήγαμε απόγευμα και αναχωρήσαμε βραδάκι.
Είναι φανερό πως η θέα είναι απεριόριστη από τις τεράστιες τζαμαρίες. Από την μία πλευρά της αίθουσας του εστιατορίου υπάρχει θέα και στην ανοιχτή πισίνα του ξενοδοχείου, η οποία δυστυχώς είναι πολύ μικρή για ξενοδοχείο τέτοιων διαστάσεων.
Τα ανοιχτού χρώματος ξύλινα ράφια μέσα στον χώρο είναι διακοσμημένα με μικρά Bonsai, μικροαντικείμενα και διάφορα βιβλία. Βέβαια, υπάρχουν και μερικά ακόμη εντυπωσιακά φυτά σε μεγάλες γλάστρες εδώ κι εκεί μέσα στον τεράστιο αυτόν χώρο. Τα τραπέζια και τα καθίσματα διαθέτουν αρκετή φινέτσα και πρόκειται για στρογγυλά και ορθογώνια ξύλινα τραπέζια που συνοδεύονται από μοντέρνα μπαμπού καθίσματα με λευκά μαξιλαράκια. Όμορφοι και αναπαυτικοί καναπέδες με πλατιά τραπέζια υπάρχουν στη μια πλευρά της αίθουσας. Τα τραπέζια διακοσμούνται από ανάγλυφα δοχεία με κουτάλια, μαχαίρια και - φυσικά - τα γνωστά chopsticks.
To ωράριο λειτουργίας έχει πλέον αλλάξει και ήδη το εστιατόριο λειτουργεί 12:00 -0:00!
Το προσωπικό εργάζεται με μεγάλη υπευθυνότητα και είναι όλοι γνώστες των υλικών των πιάτων.
Οι τουαλέτες στο βάθος της αίθουσας είναι πεντακάθαρες και μεγάλες, όπως άλλωστε οι περισσότερες των ξενοδοχείων...

Επισκεφθήκαμε το E&O την Πέμπτη 01.08 και παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

Από την κατηγορία Sushi & Sashimi, δοκιμάσαμε ρολά με σολομό και αβοκάντο συν wasabi tobiko (8,50). Τα sushi σερβίρονται πάνω σε καταπληκτικό πράσινο φύλλο μπαμπού. Είναι οχτώ maki rolls που διακοσμούνται από " στάγονες " με φωσφορούχα σχεδόν πράσινα αυγά ψαριού! Το έδεσμα συνοδεύεται, όπως αναμένεται, από τζίντζερ και γουασάμπι. Το σκεύος σερβιρίσματος είναι αρκετά ιδιαίτερο!

Από την ίδια κατηγορία, παραγγείλαμε και το Sea Bass Sashimi, yuzu truffle (14,00), ένα εκπληκτικό πιάτο. Σε στρογγυλό πιάτο και σε κυκλική φορά είναι τοποθετημένα δέκα λεπτά φιλετάκια ψαριού (λαβράκι ) διακοσμημένα με μπόλικη λευκή γιαπωνέζικη φύτρα και λίγα πράσινα βότανα!

Από τα Dim Sum, προτιμήσαμε τα Duck and Spring Onion Siu Mai (7,50 ), όπου μέσα στα γνωστά ψάθινα καλαθάκια βρίσκονται οι τέσσερεις εκπληκτικής γεύσης αχνιστές αυτές μπουκίτσες που καλύπτονται από λεπτοκομμένο σχοινόπρασο. Μέσα στο καλαθάκι βρίσκεται και το μπολάκι με την soy sauce. Ένα πιάτο που αξίζει να δοκιμάσετε το δίχως άλλο...

Από τα Specials, μοιραστήκαμε το δημοφιλές Phad Thai Prawn (16,00). Υπάρχει και με κοτόπουλο ή μοσχάρι ). Χορταστική μερίδα με νούντλς και μπόλικες μικρές γαρίδες. Το πιάτο συνοδεύουν φέτα lime, φέτες κόκκινης πιπεριάς και ψιλές ροδέλες κρεμμυδιού. Ανακατεύοντας τα συνοδευτικά με το κυρίως φαγητό έχουμε ένα αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα χωρίς όμως ιδιαίτερη νοστιμάδα...

Η λίστα με τα γλυκά έρχεται σε χωριστό χαρτί και δεν τα δοκιμάσαμε, καθώς είχαμε χορτάσει με τα παραπάνω εδέσματα. Ωστόσο, υπάρχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις, όπως σοκολατόπιτα με παγωτό (8,00) ή Lychee γρανίτα με σαμπάνια (6,00).

Στην αρχή έρχεται μικρό μαύρο δοχείο με soy sauce και δύο μπολάκια.
Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται αμέσως (4,00).

Ήπιαμε δροσιστικό απεριτίφ Aperol σε ποτήρι (11,00).

E&O θα συναντήσετε και στο Notting Hill του Λονδίνου, ενώ η ίδια εταιρεία διαθέτει και ένα ακόμα ασιατικό εστιατόριο στο Soho.

Από κάθε άποψη, πρόκειται για ένα μέρος που θα γευματίσετε μέσα σε χαλαρή ατμόσφαιρα και θα γευτείτε αρκετά ενδιαφέρουσες γεύσεις. Μάλιστα, μετά το φαγητό σας, θα μπορούσατε να περάσετε στο μπαρ μου βρίσκεται σε διπλανή αίθουσα και παρέχει φανταστική θέα!!

22 Ιουν 2019

Το νεοσύστατο " Mπαρμπουνάκι " στην οδό Μητροπόλεως, σε απόσταση αναπνοής από τη Μητρόπολη, με προβλημάτισε αρκετά στην κριτική μου αυτή, γιατί σε αρκετά σημεία διέψευσε την άριστη εικόνα που είχα αποκομίσει από το αντίστοιχο της Νέας Ερυθραίας (στα υπόλοιπα δεν έχω αξιωθεί να πάω). Καταρχάς, δεν υπήρχαν τα "φαβορί " θαλασσινά του καταλόγου καταμεσής της τουριστικής περιόδου, γεγονός που με έκανε να αναρωτηθώ εάν τελικά το εστιατόριο έχει μεταλλαχθεί σε ένα εντελώς τουριστικό μαγαζί!
Κατά δεύτερον, το σέρβις ήταν αργό και ελλιπές. Μας σέρβιραν στην αρχή τέσσερις φέτες μαύρο ψωμί μέσα σε πανέρι (1,80) και αφού ζητήσαμε λίγο ακόμα μας το χρέωσαν επίσης. Την ίδια στιγμή σε παρακείμενο τραπέζι, με δύο άτομα επίσης, έφεραν τη διπλάσια ποσότητα ψωμιού απευθείας. Το θέμα μας φυσικά δεν ήταν η χρέωση τόσο, όσο η κίνηση... Από την άλλη πλευρά, ενώ εμείς δεχθήκαμε τρικούβερτο κέρασμα, οι διπλανοί μας έφυγαν ακέραστοι, κοινώς........!!!!
Ένα ακόμα μελανό σημείο είναι ότι οι τουαλέτες είναι στα Τάρταρα, για να τις προσεγγίσεις κατεβαίνεις ένα σωρό σκαλιά και περί ΑΜΕΑ βέβαια ουδείς λόγος, πράγμα απαράδεκτο για τη σύγχρονη εποχή και για ένα μαγαζί που οι υπεύθυνοι έχουν γράψει ιστορία στον χώρο της ψαροφαγίας.
Παράλληλα, το POS, στην καρδιά της Αθήνας, δεν λειτουργούσε και, ενώ περιμέναμε σχεδόν μισή ώρα, αναγκαστήκαμε και πληρώσαμε μετρητά. Το ίδιο περιστατικό μού έτυχε και σε γνωστό σε όλους μας έθνικ μαγαζί στο Μαρούσι, με επιδεικτικό τρόπο μάλιστα, και για να μην σας στενοχωρήσω φίλοι μου, δεν έγραψα καμία κριτική!!

Για τον χώρο δεν έχουμε να πούμε και πολλά πράγματα.
Ο εξωτερικός χώρος είναι το φόρτε του εστιατορίου, καθώς είναι απόλυτα ανοιχτός και ξεφεύγει από άλλους παρόμοιους γειτονικούς τουριστικούς χώρους με φοβερό συνωστισμό. Τα ξύλινα τραπέζια είναι άψογα στρωμένα με λευκή λαδόκολλα με ψαράκια και φυσικά το λογότυπο "Μπαρμπουνάκι, Δια Χειρός Παπαϊωάννου αλλά και η διαφήμιση γνωστού Ούζου. Παρέχονται και βοηθητικά τραπεζάκια για τα επιπλέον πιάτα ή τα προσωπικά σας είδη. Ο εσωτερικός, στενόμακρος χώρος, είναι απλός, με μερικά στρογγυλά μαρμάρινα τραπέζια και λίγα ξύλινα. Ξεχωρίζουν τα καδράκια στους τοίχους από την ναυτική παράδοση του λιμανιού και η μεγάλη γωνιά στο βάθος που ενδείκνυται για μεγάλες παρέες... Πιο μέσα, βρίσκεται η ημιανοιχτή κουζίνα με τους μαυροφορεμένους μάγειρες.

Η επίσκεψη μας, έγινε στις 07.06, απογευματάκι.
Ο κατάλογος έχει το σωστό μέγεθος χωρίς να είναι φλύαρος. Ωστόσο, ενώ γράφονταν, δεν υπήρχαν βασικά ψάρια όπως ο σολομός και ο τόνος που θα τα προτιμούσαμε. Μάλιστα, αφού καταλήξαμε στα μπαρμπούνια (μερίδα), μας απέτρεψαν πληροφορώντας μας ότι αυτή την περίοδο τα συγκεκριμένα ψάρια ζυγίζουν πάνω από 300 γρ το καθένα.... Πού άραγε ?
Στο Μπαρμπουνάκι...! Και καλά όλα αυτά, γιατί δεν μας ενημέρωσαν ευθύς εξαρχής ??
Καταλήξαμε λοιπόν στα εξής:

Ψαρόσουπα βελουτέ (τη μικρή) από φιλέτο πεσκανδρίτσας, πατάτα, καρότο, μαραθόρυζα και μυρωδικά. Κιτρινωπή σούπα που, αν και αρκετά πικάντικη, περιείχε αρκετό ψάρι και η γεύση της ήταν εκπληκτική! Στοίχισε ΕΥΡΩ 5,40 ενώ η μεγάλη χρεώνεται 9,50.

Σαλάτα Τοματίνια με ξινομυζήθρα (8,00), νοστιμότατα τοματίνια (κομμένα στη μέση) ανακατεμένα με το τυρί. Ειλικρινά τέτοια αρωματική ντομάτα (όπως εκείνες των παιδικών μας χρόνων ) είχα να γευτώ από πέρυσι το καλοκαίρι στη " Μαραθιά " της Τήνου..!!

Σαρδέλα φιλέτο κοκκινιστή (300 γρ. ) στα 8,50, με σάλτσα ντομάτας, φρέσκια ρίγανη, πουρέ καυτερής πιπεριάς και ελαιόλαδο. Πολύ νόστιμο πιάτο με αρκετά φιλετάκια ψαριού. Σερβίρεται χωρίς γαρνιτούρα.

Γαριδάκι Συμιακό (160 γρ. ) στα 14,00. Ούτε στην εκπληκτική Σύμη τόσο τέλεια γεύση. Μπόλικη ποσότητα που εξαφανίστηκε σε χρόνο ντε τε!

Στην αρχή έρχεται, χωρίς ερώτηση, το εμφιαλωμένο νερό, ψωμί (1,80 ) και λεμόνι. Φυσικά, μετά το φαγητό, δεν παρέλειψαν να μας δώσουν τα γνωστά υγρομάντηλα.
Στο τέλος, μας κέρασαν από δύο κομματάκια συμπαθητικών γλυκών (χαλβά, καρυδόπιτα και μωσαϊκό).

Αν και το εστιατόριο δεν έχει βρει ακόμα τους ρυθμούς του, με αρκετή προσπάθεια και καλή θέληση μπορεί και να τα καταφέρει...

17 Ιουν 2019

To " Μαύρο Πρόβατο" στα Μελίσσια ακολουθεί γευστικά το αδερφάκι του στο Παγκράτι και έτσι αποτελεί κλασική λύση για κάποιον που αναζητά ικανοποιητικές γεύσεις και casual καταστάσεις.
Σημαντικό για μένα το ότι κατά την τελευταία επίσκεψή μου στις 19.05 ημέρα Κυριακή υπήρχε και παρκαδόρος για να εξυπηρετήσει τους θαμώνες!
Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος εσωτερικά κυρίως, με αρκετή άνεση βέβαια και εξωτερικά. Τα γνωστά προβατάκια εννοείται ότι υπάρχουν και εδώ τόσο στις μαύρες μπλούζες των σερβιτόρων όσο και σε σημεία των τοίχων είτε σε κοπάδι είτε μεμονωμένα!!
Στον μεγάλο και κλειστό εσωτερικό χώρο ξεχωρίζει η ημιανοιχτή κουζίνα και οι μεγάλοι σωλήνες εξαερισμού που δίνουν το βιομηχανικό ύφος του χώρου. Ο σκεπαστός χώρος, χώρος καπνιστών, έχει το πλεονέκτημα της άμεσης εξωτερικής θέας. Ο δε εξωτερικός χώρος, σχεδόν πάνω στον δρόμο, καλύπτεται από μεγάλες ομπρέλες.
Στον πρώτο όροφο βρίσκονται ορισμένα τραπεζάκια αλλά και οι ευρύχωρες τουαλέτες με την μεγάλη μαρμάρινη γούρνα. Στο ισόγειο υπάρχει και WC για ΑΜΕΑ!
Τα περισσότερα τραπέζια είναι μαρμάρινα και στρωμένα με λαδόκολλα.
Ο κατάλογος είναι επαρκής, χωρίς να γίνεται χαοτικός, περιλαμβάνοντας ορισμένα πιάτα ημέρας, καθώς και κάποια κρασιά ημέρας, όπως τη Μαλαγουζιά Trebbiano ( 13,50 ).

Παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα παντζάρι (πιάτο ημέρας) με τυρί Ανεβατό, πορτοκάλι και χώμα φουντουκιού (7,80). Πρόκειται για βραστά παντζάρια πασπαλισμένα με κόκκους φουντουκιού και τρεις φέτες πορτοκαλιού περιμετρικά του στρογγυλού πιάτου. Το σκηνικό εμπλουτίζεται με την προσθήκη τριών πράσινων φύλλων, μάλλον παντζαριού...

Μανιτάρια Πλευρώτους (6,00), πολύ καλή γεύση και μπόλικη ποσότητα, σερβίρονται συνοδεία λεμονιού.

Χουνκιάρ Μπεγιεντί (7,10 ), μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας. Δυστυχώς, το κρέας (τέσσερα χοντρά κομμάτια) ήταν αρκετά σκληρό.. Σερβίρεται μέσα σε μπόλικη κόκκινη σάλτσα.

Μοσχαρίσιο Συκώτι ( πιάτο ημέρας ), στα ΕΥΡΩ 5,90. Γύρω στα δέκα κομμάτια συκωτιού με ροδέλες κρεμμυδιού και μπούκοβο. Δεν υπάρχει κάποια γαρνιτούρα. Τρυφερά κομμάτια κρέατος, καλομαγειρεμένα!

Μπιφτέκι σχάρας με πατάτες τηγανητές (8,30). Το πιάτο περιλαμβάνει δύο μπιφτέκια μετρίου μεγέθους και αρκετά καλής γεύσης!

Κλείσαμε με γλυκό Προφιτερόλ (6,20), δεν αναφερόταν στον κατάλογο. Ουσιαστικά πρόκειται για τέσσερα μεμονωμένα μεγαλούτσικα σουδάκια πασπαλισμένα με σος σοκολάτας, άχνη ζάχαρη και φουντούκι που δεν θύμιζαν το γνωστό γλυκό, όπου ξεχειλίζει η σοκολάτα και που πάντως δεν μας συγκίνησε...

Μους espresso μαύρης και λευκής σοκολάτας (6,20). Αρκετά νόστιμο, σερβίρεται σε ποτήρι.

Το νερό βρύσης, μάλλον φιλτραρισμένο, έρχεται σε όμορφο μπουκάλι.
Στην αρχή πρόσφεραν καραφίτσα με ρακή και φρυγανισμένα ψωμάκια με ντίπ ντομάτας και λαδιού.

Ήπιαμε εκπληκτική μαύρη μπύρα 7 Μποφόρ, Νήσος (4,20)!!

Το "Μαύρο Πρόβατο" έτοιμο προς σφαγήν, βρώση και κριτική....

07 Ιουν 2019

H "Italida" στον Πειραιά, στην οδό Φιλλελήνων, αποτέλεσε μια ανέλπιστη εμπειρία που θα πρότεινα να τη ζήσετε και εσείς αν σας βγάλει ο δρόμος σας προς τα εκεί. Καταρχήν, με το που εισέρχεται κάποιος στο χώρο νοιώθει τη ρομαντική και μυστηριώδη ατμόσφαιρα του χώρου. Τώρα, όσον αφορά την κατά βάση ιταλική γαστρονομία την επιμελείται γνωστός Σεφ.
Πλέον, εάν δεν είναι τρις διασταυρωμένο (οπτικά ή ακουστικά), δεν αναφέρω το όνομα του Σεφ. Άλλωστε, το ίδιο το site του εστιατορίου - περιέργως - δεν τον αναφέρει παρά μόνο ορισμένα ηλεκτρονικά περιοδικά, πριν αρκετό διάστημα. Τυγχάνει πολλές φορές κάποιος γνωστός μάγειρας, ως κράχτης, να επιμελείται στην αρχή το μενού και μετά, ερήμην του κοινού, να αναλαμβάνουν, κυρίως για λόγους οικονομικούς, διάφοροι άλλοι σεφ με, κατά τα άλλα, δημιουργική έμπνευση!

Παρόλο που δεν είχαμε κάνει κράτηση, μας βόλεψαν σε κάποιο από τα στιβαρά ξύλινα τραπέζια που δίνουν μια ξεχωριστή αρχοντιά στον χώρο. Από εκεί μπορούσα με άνεση να παρατηρώ την αξιοθαύμαστη διακόσμηση του χώρου, που ενώ έχει την αύρα ενός μπιστρό, παράλληλα διακρίνονται και ορισμένα industrial στοιχεία, όπως οι σωλήνες στο ταβάνι και το βιομηχανικό γκρι -καφέ στο ίδιο σημείο αλλά και σε ορισμένες κολόνες στον χώρο. Ωστόσο, εκείνο που σε κερδίζει είναι το ρετρό στοιχείο, από το υπέροχο κλασικό πλακάκι στο δάπεδο μέχρι τους βαρείς κρυστάλλινους πολυελαίους στο " βιομηχανικό " ταβάνι ή εκείνους που κρέμονταν με την βοήθεια ναυτικού κόμπου!! Για μεγάλες παρέες, θα συνιστούσα την γωνιά μπροστά από την ανοιχτή κουζίνα όπου ο κατακόκκινος δερμάτινος καναπές θυμίζει σκηνές από ατμοσφαιρικές ταινίες ενός μακρινού παρελθόντος! Στο κλασσικό ξύλινο μπαρ με τα αναπαυτικά καθίσματα, κοντά στην είσοδο, δεσπόζει η μυστηριώδης ασπρόμαυρη φιγούρα μιας Ιταλίδας, η οποία απαντάται και στα χάρτινα σουπλά στα τραπέζια. Επιπλέον, όλα τα πορσελάνινα πιάτα είναι διακοσμημένα με υπέροχα λολουδάκια! Στον επάνω περιορισμένο χώρο με το σκούρο ξύλινο πάτωμα, τους εντυπωσιακούς προβολείς και τα λιγοστά τραπέζια, βρίσκονται και οι ευπρεπέστατες τουαλέτες με την μακρόστενη γούρνα και το εντυπωσιακό ασπρόμαυρο μωσαϊκό!

Το μενού είναι αρκετά μεγάλο και ενδιαφέρον, με επιπλέον 3-4 πιάτα ημέρας.
Επισκεφθήκαμε την " ITALIDA" το βράδυ της 16.05 και αμέσως την εντοπίσαμε, καθώς πάνω στην σκοτεινή Φιλλελήνων ήταν το μοναδικό μαγαζί που ξεχώριζε με τον γεμάτο λαμπιόνια κορμό δένδρου και τον ζωντανό φωτισμό!
Παραγγείλαμε τα εξής:
Aς ξεκινήσω από τα δυσάρεστα για να τα αποτινάξουμε.....

Ossobuco με γκρεμολάτα (δεν την πολυκατάλαβα) και ριζότο Μιλανέζε (ριζότο με σαφράν) στα 14,50. Το πιάτο συνοδευόταν επιπλέον από 2-3 κρεμμυδάκια. Το κρέας ήταν αρκετά σκληρό και μάλλον δεν ήταν καλά σιτεμένο από τον χασάπη ή δεν είχε βράσει σωστά!

Στην αρχή, παραγγείλαμε από τα παραδοσιακά ορεκτικά: Crostini με προσούτο (5,50). Πρόκειται για τέσσερα κομμάτια ζεστού ψωμιού με μοτσαρέλα μπουράτα, φέτες προσούτο, φρέσκια ντομάτα και λάδι τρούφας. Εκπληκτικό ορεκτικό με ολόφρεσκα υλικά!

Σαλάτα Caprese (πιάτο ημέρας ) στα 12,50 με μπαλίτσες μοτσαρέλας (bogoccini), 2-3 πράσινα φύλλα σαλάτας, παξιμαδάκια χαρουπιού, κίτρινα ντοματίνια, πέστο, κάπαρη και κρίταμο. Απίθανη σαλάτα με ωραία αρώματα και χρώματα!

Ριζότο με χτένια (πιάτο) στα 13,00 με σέλερι και φινόκιο. Στο κέντρο του πιάτου βρίσκονται τέσσερα στρουμπουλά χτένια, όλη η γεύση. Άξιο πιάτο τόσο γαστρονομικά όσο και γευστικά!

Από τα γλυκά, παραγγείλαμε ένα πολύ νόστιμο τιραμίσου (4,80) με πικρή σοκολάτα, μια ιδιαίτερη συνταγή από το Spolleto!

Ο κατάλογος πέρα από διάφορα γνώριμα πιάτα περιλαμβάνει και αρκετές δελεαστικές πίτσες. Σερβίρεται πίτσα λευκή και κόκκινη (9-13,00). Παρατήρησα ότι σερβίρεται σε ξύλινο δίσκο και έχει αφράτη ζύμη. Τα κρέατα ψήνονται σε ισπανικό ξυλόφουρνο Josper που είναι ορατός από ορισμένα σημεία στον χώρο.

Ήπιαμε Moscato d' Asti Solicello σε ποτήρι (5,00), τέλεια γεύση και ένα ποτήρι λευκό Βοροινό Ζίτσα, ποικιλία Ντεμπίνα στα 2,50, το οποίο όμως δεν ήρθε στη σωστή θερμοκρασία..... και ζητήσαμε παγάκια!
Η λίστα με τα κρασιά είναι εκτενής, με ενδιαφέρουσες ελληνικές και διεθνής προτάσεις. Για να πάρετε μια ιδέα ποιοτήτων και τιμών: Άδολη Γη Αντωνόπουλου στα ΕΥΡΩ 25,00 ή Montepulciano D' Abruzzo Zonin στα 17,50 ή 4,50 το ποτήρι.

Στο τέλος μας πρότειναν κέρασμα λικέρ Μαστίχας ή Λιμοντσέλο, αλλά αρνηθήκαμε.

Το εμφιαλωμένο έρχεται άμεσα χωρίς ερώτηση ( 2,50).
Όσον αφορά το ψωμί, ζητήσαμε από μόνοι μας να μην μας το φέρουν...

Πρόκειται για ένα ενδιαφέρον Ιταλικό στέκι, το οποίο γοητεύει τους θαμώνες τόσο όσον αφορά την ενδιαφέρουσα κουζίνα του όσο και την γαστρονομική του ποιότητα!

16 Μαι 2019

Μια καινούργια σχετικά άφιξη στο Χαλάνδρι που όπως έχουμε πει εξελίσσεται σε μεγάλη πιάτσα της ιταλικής γαστρονομίας! Το "Accanto" προσφέρει εκπληκτική πίτσα, πολύ νόστιμα κομματάκια φοκάτσιας, στην αρχή του γεύματος, και καλά γλυκά. Ωστόσο, όσον αφορά την πάστα, θεωρώ ότι χρήζει βελτίωσης, πράγμα που σίγουρα θα γίνει, εάν κρίνω από τα παραπάνω φαγητά αλλά και από την προθυμία του προσωπικού γενικότερα. Επιφυλάσσομαι βέβαια για τα υπόλοιπα πιάτα του μεγάλου καταλόγου!!
Το Ιταλικό αυτό εστιατόριο βρίσκεται επί της Εθνικής Αντιστάσεως στο Χαλάνδρι, εκεί που παλιά ήταν το " Ηomie". Θα το αναγνωρίσετε αμέσως καθώς η εξωτερική του όψη είναι σχεδόν η ίδια.... Εσωτερικά, πάλι δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Συναντάμε έναν τεράστιο χώρο με ξύλινη ψευδοροφή, διάφορα διακοσμητικά μικροαντικείμενα σε ξύλινα ράφια, άνετα και καλοστρωμένα τραπέζια, με ροζ και λευκά υφασμάτινα τραπεζομάνδηλα, και ένα μεγάλο και ορθογώνιο επιβλητικό τραπέζι, με ένα τεράστιο βάζο, σχεδόν κοντά στην είσοδο. Εκεί κοντά, υπάρχει και το μπαρ όπου βρίσκεται ο ξυλόφουρνος, με άτομο το οποίο ασχολείται ειδικά με το ψήσιμο σε αυτόν, που πράγματι κάνει πολλή καλή δουλειά! Καθότι το καλοκαίρι θα κλείσουν, για περίπου δύο μήνες, μας πληροφόρησαν ότι θα λειτουργεί η αίθουσα που καθίσαμε με Α/C. Μια φαρδιά ξύλινη σκάλα οδηγεί στις ευρύχωρες τουαλέτες στον πρώτο όροφο. Οι τουαλέτες είναι εξοπλισμένες με αρωματικά στικς και κρεμοσάπουνα που ήταν, νωρίς μάλιστα μεσημέρι Κυριακής, μισοάδεια!! Γενικά, το "φαινόμενο" αυτό απαντάται συχνά σε τέτοιους χώρους και είναι τόσο απογοητευτικό!!
Σερβίρονται, πέρα από τις σαλάτες, τις πίτσες και τα ζυμαρικά και κρύα ορεκτικά, π. χ σπαράγγια με αυγό, παρμεζάνα και carpaccio, ΕΥΡΩ 11,50 καθώς και κρεατικά πιάτα όπως π. χ Μπέργκερ Black Angus, ΕΥΡΩ 12,00. Παράλληλα, υπάρχει και εκτεταμένη λίστα κρασιών, ιταλικά και ελληνικά, π. χ Castellare Chianti Classico, 34,00 ή Νασιάκου Μαντινεία, Μοσχοφίκερο, 26,00. Ακόμα προσφέρονται ιταλικές και ελληνικές μπύρες στα ΕΥΡΩ 6,00.

Επισκεφθήκαμε το "Αccanto" την Κυριακή 12.05 και δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:

Πίτσα μαργαρίτα (9,50), εκπληκτική με λεπτή ζύμη, οχτώ κομμάτια. Να δώσετε οπωσδήποτε μια ευκαιρία!!!
Κριθαρότο με κοτόπουλο και μανιτάρια σε σάλτσα φρέσκιας και λιαστής ντομάτας (12,50). Θελκτικό στην όψη αλλά, δυστυχώς, άνοστο...
Μαύρες ταλιατέλες με σολομό και πέστο ρόκας (14,50 ), πραγματικά αυτό το πιάτο το περίμενα πως και πως και τελικά με απογοήτευσε. Ενώ ήταν τέλεια παρουσιασμένο, με το πέστο σαν δύο μεγάλες πινελιές, στις δύο πλευρές του πιάτου, και το μπόλικο κουκουνάρι πάνω στα μαύρα ζυμαρικά, δεν με ενθουσίασε. Κυρίως με ξάφνιασε δυσάρεστα ο ψητός σολομός, που αν και φαινόταν καλής ποιότητας, δεν ταίριαζε καθόλου γευστικά με την υπόλοιπη συνταγή. Ίσως, το πιάτο να γινόταν κάπως καλλίτερο με καπνιστό σολομό (?)
Νιόκι αλά καρμπονάρα (13,50), ευφυέστατη ονομασία, πρωτότυπη παρουσίαση ( τα ζυμαρικά ήταν μέσα σε καφετί ζωμό μαζί με μια στρογγυλή ποσότητα ασπραδιού πάνω τους ) αλλά, και πάλι, νοστιμιά δεν υπήρχε.
Όλες οι γεύσεις σερβίρονται σε λευκά βαθιά πιάτα.
Θεωρώ ότι ο Σεφ κάτι πρέπει να διορθώσει ώστε οι γεύσεις των ζυμαρικών να μην είναι τόσο flat. Σκεφθείτε ότι στο πιάτο με το νιόκι δεν αισθανθήκαμε ούτε για μια στιγμή την τόσο γνώριμη γεύση της πατάτας του ζυμαρικού, ούτε καν την μυρωδιά από το ασπράδι του αυγού, που ήταν τόσο ωραία τοποθετημένο μέσα στο πιάτο..!!

Από τα γλυκά, παραγγείλαμε ένα αρκετά καλό Τιραμισού ( 6,00) και ένα ακόμα καλλίτερο γλυκό με την ονομασία " Τριλογία μους Σοκολάτας " (7,00), τρεις μπάλες σοκολάτας με δύο "δάκρυα" λευκής κρέμας και ένα μόκας, κομματάκια σοκολάτας και πολύ.... μεράκι!!

Ήπιαμε χύμα λευκό κρασί, Μαλαγουζιά (5,00/ποτήρι), αρκετά καλή γεύση.

Στην αρχή έρχεται πανέρι με πεντανόστιμα κομμάτια φοκάτσιας (μακρόστενα και τριγωνικά ) καθώς και μπολάκι με μαύρες ελίτσες και λάδι (1,50/άτομο )

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται αμέσως, μάλιστα δεν παραμένει στο τραπέζι αλλά ανανεώνεται από τις παρακείμενες θήκες μπουκαλιών.... (2,00/μπουκάλι)

Στο τέλος μας έφεραν, ως κέρασμα, ένα ωραίο μπουκάλι με εξαιρετικής ποιότητας Λιμοντσέλο, από τα πιο εύγευστα που έχω δοκιμάσει.

Ένα εστιατόριο με ευγενικό προσωπικό που με λίγη προσπάθεια θα μπορούσε κάποια στιγμή να διακριθεί και γαστρονομικά!

15 Μαι 2019

Το "ΟΜΙΚΡΟΝ" είναι ένα εστιατόριο το οποίο εδώ και πόσα χρόνια αλλάζει Σεφ και γαστρονομικό ύφος με αρκετή επιτυχία. Εδώ και κάμποσο καιρό το εστιατόριο έγινε "Ομικρον Μεζέ", με απώτερο σκοπό να προσομοιάσει στα γνωστά σε όλους μας τσιπουράδικα του Βόλου, που επιδίδονται στους γρήγορους ρυθμούς σερβιρίσματος των μεζέδων! Από την άλλη πλευρά, θέλησαν, όπως μας πληροφόρησαν, να προσαρμοστούν στη σημερινή εποχή, όπου ο κόσμος κατ' αυτούς επιζητά "από λίγο και φθηνό". Κατά την ταπεινή μου άποψη και οι δύο αυτοί στόχοι μάλλον δεν επιτεύχθηκαν!!
Καταρχήν, ενώ στην παραγγελία μας εξηγήσαμε στον σερβιτόρο ότι θα θέλαμε τα "πιατάκια" να έρχονται διαδοχικά, βρεθήκαμε με σχεδόν όλα τα πιάτα μπροστά μας, όταν μάλιστα το γεύμα μας συνόδευαν μόλις δύο ποτήρια κρασί - και όχι τα άπειρα τσίπουρα - και μάλιστα μεταξύ αυτών των πιάτων συμπεριλαμβάνονταν και μια τεράστια σαλάτα. Τους εξήγησα λοιπόν ότι το φαγητό είναι πρώτα απ΄ όλα απόλαυση και αυτό θα πρέπει ο κάθε εστιάτορας να το έχει πάντοτε κατά νουν!!!
Παράλληλα, το ποσό που πληρώσαμε δύο άτομα ως " Όμικρον Μεζέ " δεν διαφέρει και ιδιαίτερα από την προηγούμενη μορφή του εστιατορίου ( βλ. προηγούμενη κριτική μου )...
Και από την άλλη πλευρά, διερωτώμαι πώς είναι δυνατόν να μιλάς για ομοιότητα με το βολιώτικο τσιπουράδικο και να με βάζεις να κάθομαι σε βελούδινα μπλε καθίσματα.....!!!
Εν ολίγοις, ο χώρος, πέρα από ορισμένες μικροαλλαγές, όπως π. χ ο διαχωρισμός των δύο ισογείων αιθουσών ή τα καλύμματα των καθισμάτων, δεν έχει αλλάξει σημαντικά το ύφος του τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά... Τα δε σερβίτσια είναι πανομοιότυπα με την προηγούμενη λειτουργία του εστιατορίου! Εδώ που τα λέμε, δεν είναι κι άσχημο να τρως τον "μεζέ" σου σε γρανιτένιο πιάτο!
Τα δε τραπέζια είναι στρωμένα με όμορφη μπεζ λαδόκολλα (ένα κάζουαλ στοιχείο που θα έπρεπε να επεκταθεί στον χώρο ώστε να ταιριάζει με το όλο εγχείρημα.. ) με την επωνυμία και γραμμένο το κόνσεπτ του όλου εγχειρήματος, ενώ τα πιάτα και τα ποτήρια είναι σε μαύρο χρώμα.
Τα γκαρσόνια φορούν όμορφες στολές, ενώ την μέρα που πήγαμε εμείς ακουγόταν πολύ καλή ισπανόφωνη μουσική.....!!
Μετά από την συνολική μου εμπειρία, θεωρώ πως υπάρχει μια απουσία ταυτότητας, και κάπου η επιχείρηση ( γιατί για Επιχείρηση φυσικά πρόκειται ) μάλλον αφήνει και μια πόρτα ανοιχτή, μπας και μας το γυρίσει σε λίγο σε κάτι άλλο πάλι....
Το προσωπικό, εάν εξαιρέσουμε του υπεύθυνο και τις κοπέλες, μάλλον ήταν άπειρο, αφού εκτός από το λάθος να μας φέρει όλα τα πιάτα μαζί, ούτε νοιάστηκε να μας αλλάξει τα λερωμένα πιάτα μας....
Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ( 05.05) είναι τα παρακάτω:
Τραγανή σαλάτα εποχής με κουκουνάρι, ξερά σύκα και ρόδι (8,00). Ένα τεράστιο πιάτο εντελώς αδιάφορης σαλάτα με χοντροκομμένες πρασινάδες που μύριζαν λίγο περίεργα και ίχνη σύκου και ροδιού (?).
Χειροποίητο παστράμι τόνου (8,50, ενώ 6,50 έγραφε ο κατάλογος) με έξι μικρά κοκκινωπά φιλετάκια τόνου ντοματούλα και κρεμμυδάκι. Αρκετά νόστιμο πιάτο!!
Τηγανιά μανιταριών ( 7,00), νόστιμα λευκά μανιτάρια κομμένα σε κομματάκια και σερβιρισμένα σε μαύρο σκεύος τύπου γουόκ..
Λακέρδα καπνιστή ( πιάτο ημέρας ) με κρέμα ρεβιθιού (5,00) με πράσινο κρεμμυδάκι, κάπαρη και φύτρες φασολιού... Σερβιρισμένο με φροντίδα και καλή θέληση, αλλά το καπνιστό του θέματος δεν το κατάλαβα τόσο.. Μάλιστα, ένα από τα τρία κομμάτια του ψαριού ήταν κάπως ανατριχιαστικά παρουσιασμένο. Μιλάω για εκείνο που είχε την ουρά του ψαριού. Σε κάποιο πιάτο μόνο με ψάρι ίσως δεν θα με χαλούσε, αλλά τώρα, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα υλικά "έβγαζε μάτι" η ουρίτσα...!!!!
Γαρίδες Αμβρακικού σπετζοφάι (13,50), σερβιρισμένες στο γνωστό γρανιτένιο στρογγυλό πιάτο, με μπόλικη κόκκινη σάλτσα και κρεμμυδάκι. Γύρω στις τέσσερις μόνο γαρίδες, και άνοστες επίσης θα έλεγα, σαφώς δε υπερτιμημένες...

Μας προσέφεραν ένα διάφανο μπολ με συμπαθητικό γαύρο μαρινάτο με φύτρα από ραπανάκι (?) και κόκκινη πιπεριά.

Το νερό βρύσης έρχεται σε απλό μπουκάλι, ενώ στην αρχή καταφθάνουν οι ελίτσες και το πανέρι με τις μαύρες και λευκές φέτες ψωμιού (1,50/άτομο).

Ήπιαμε ποτήρι λευκού κρασιού αρκετά ελαφρύ ( 3,00). Το εστιατόριο διαθέτει πολύ μεγάλη ποικιλία από ποτά γενικότερα!!

Στο τέλος μας κέρασαν εξαιρετικό γλυκάκι μους καφέ, συνοδεία λουκουμιού!

Συμπερασματικά, η τρίτη ή τέταρτη διαδοχικά γαστρονομική 'μετάλλαξη' του ΟΜΙΚΡΟΝ, δεν είναι ό, τι πιο επιτυχημένο στην όλη ιστορία του χώρου, ειδικά αν ληφθεί υπόψη η συνεχής αλλαγή των υπεύθυνων Σεφ, που έρχονται για λίγο και κατόπιν αφήνουν 'διαδόχους' στη θέση τους, κι ό, τι τους φωτίσει ο Θεός!
Ας μην ξεχνούν, όμως, ότι 'συν Αθηνά και χείρα κίνει', όπου η χείρα είναι μόνο του υπεύθυνου σεφ, που ο ίδιος επιμελήθηκε το μενού του, ενός μενού που ο οποιοσδήποτε άλλος στη θέση του, σίγουρα θα το αλλοιώσει, και βέβαια όχι προς το καλύτερο...

11 Μαι 2019

Ο κυριότερος λόγος που επισκέφθηκα το Βιετναμέζικο αυτό εστιατόριο-μπαρ ευθύς αμέσως μετά την λειτουργία του είναι το αδιαμφισβήτητο μεράκι του επιχειρηματία - ιδιοκτήτη γύρω από την Ασιατική κουζίνα που διαχρονικά κάθε δραστηριότητα του στον χώρο της εστίασης ( Bar Guru Bar & Buba ) μας έχει ξαφνιάσει ευχάριστα τόσο με την προσεγμένη κουζίνα από Ασιάτες κυρίως Σεφ όσο και με την πλούσια σε φαντασία διακόσμηση των εκάστοτε χώρων!
Επισκέφθηκα το " Madame Fu Man Chu " πριν περίπου ένα μήνα (στις 16.04) και πραγματικά ενθουσιάστηκα τόσο με το γαστρονομικό του ύφος όσο και με τις διάφορες σπεσιαλιτέ που ετοιμάζονται κυρίως μπροστά στον πελάτη, εάν βέβαια σταθεί τυχερός κάποιος και βρει θέση σε κάποια από τα στουλς κοντά στο σημείο προετοιμασίας των φαγητών.... Η μαεστρία του Βιετναμέζου Σεφ αλλά και των βοηθών ξετυλίγεται ευχάριστα μπροστά στον πελάτη. Εκεί κάπου βρίσκεται και η αεικίνητη Μαιτρ της φιλοξενίας που προσπάθησε με χαμόγελο και προθυμία να μας ενημερώσει για τα διάφορα πιάτα, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι σχεδόν λιλιπούτεια σαν τον μικρό χώρο.
Μου άρεσε που η κουζίνα δεν επικεντρώνεται στα "ΔΕΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΕΤΝΑΜΕΖΙΚΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ" που γκουγκλάρεις και τα βλέπεις συνέχεια μπροστά σου καθώς ο ένας "αντιγράφει τον άλλο "... αλλά ο Σεφ, δίχως να βαφτίζει τα πιάτα του με αυτές τις γνώριμες ονομασίες, προχωράει το θέμα και δημιουργεί δικά του πιάτα. Ασφαλώς, αυτά τα εδέσματα είναι προεκτάσεις αυτών των "ΔΕΚΑ" πιάτων ή, άλλα, είναι επηρεασμένα από την ευρύτερη ασιατική γαστρονομική παράδοση που όπως και να το κάνουμε αλληλεπιδρά με την βιετναμέζικη. Χαρακτηριστικό ότι στην Madame κυριαρχεί το ρύζι που υπερ-παράγει το Βιετνάμ αλλά κυρίως αναδεικνύεται περίτρανα η street food έκφραση της κουζίνας που υπερισχύει εκείνης της εστιατορικής στο Βιετναμ! Συγκεκριμένα, υπάρχουν πολλά πιάτα με ρύζι όπως τα Summer Rolls, τα Spring Rolls, το πιάτο με τα Rice Noodles κ. ά Ο δε χώρος, εάν δεν ήταν στεγασμένος, σίγουρα θα μπορούσε να μας μεταφέρει νοητά σε κάποια μικρή γωνιά του Ανόι αντί εκείνη της Πραξιτέλους στην μικρή μας Αθήνα...!! Όμως, μην απελπίζεστε διότι ο μεγαλύτερος εξωτερικός χώρος θα διαμορφωθεί έτσι ώστε να χωρέσει περισσότερος κόσμος. Ωστόσο, μελανό σημείο αποτελεί η αρκετά στενή σκάλα που οδηγεί στις δύο ατμοσφαιρικές τουαλέτες στο υπόγειο.
Κατά τα άλλα, διάφορα διακοσμητικά στοιχεία όπως οι μεγάλοι φωσφορούχοι δράκοι, τα "φωτεινά" λουλούδια, η φιγούρα του Χο Τσι Μιν και πάμπολλα άλλα παραδοσιακά μικροαντικείμενα συμπληρώνουν επαρκώς την έθνικ περιρρέουσα ατμόσφαιρα!
Η πολλή καλή μουσική, με αρκετές διασκευές ρετρό τραγουδιών, δένει καταλλήλως με το Ζεν περιβάλλον!!
Το μενού είναι σε πλαστικοποιημένο χαρτί και γραμμένο στα Αγγλικά ενώ οι τίτλοι των πιάτων γράφονται και στα Βιετναμέζικα! Μάλιστα, μας είπαν ότι το μενού θα εμπλουτιστεί με περισσότερα πιάτα. Ακόμα, πολύ σύντομα θα πρόσθεταν μεγαλύτερη ποικιλία από ασιατικές μπύρες.
Παραγγείλαμε τα εξής:
Summer Rolls (7,00) με γαρίδες, χοιρινό, καραμελωμένα κρεμμύδια και ρύζι vermicelli. Πρόκειται για δύο "πιτούλες" πεντανόστιμες που σερβίρονται σε μεγάλο στρογγυλό πιάτο από μπαμπού και πάνω σε πράσινο φύλλο! Μέσα σε ξεχωριστό μπολ βρίσκεται το γάλα καρύδας (?)

Golden Silk Tofu (7,00), δύο πολύ ζεστά, τετράγωνα κομματάκια, παναρισμένου σχεδόν tofu με ένα μπολάκι γλυκόξινης σος. Πολύ νόστιμα!!

Μαριναρισμένες γαρίδες (12,00) με glass νουντλς και λαχανικά, απογειωτική γεύση. Το πιάτο παρουσιάζεται σε φλογερό κόκκινο χρώμα και περιλαμβάνει γύρω στις τέσσερις μέτριες γαρίδες, τα νουντλς, καρότο, λίγο μαϊντανό και καραμελωμένα κρεμμύδια.

Μύδια με βασιλικό, σκόρδο και μαϊντανό (11,00), ελκυστική παρουσίαση και φρέσκια γεύση από οχτώ ολόφρεσκα μύδια. Συνοδεύεται από μπολάκι με ρύζι ατμού.

Μοσχαρίσια σουβλάκια (7,00), δύο υπέροχα μικρά κομμάτια με μικρή γαρνιτούρα λάχανο-καρότο.

Στην αρχή μας πρόσφεραν ποτηράκια με χυμό από lemongrass και τζίντζερ και μπολάκι με κράκερς από ρυζάλευρο.

Ήπιαμε την εκπληκτική Ταϊλανδέζικη ξανθιά μπύρα Chang (5,00)

Όταν ρωτήσαμε για γλυκάκι μας πληροφόρησαν ότι έχουν τα fiancie ( ή κάπως έτσι ) και, ενώ τα παραγγείλαμε κανονικά, μας τα κέρασαν. Δύο μικρά μαλακά μπισκοτάκια με πολύ καλή γεύση....

Ένα μικροσκοπικό μέρος με "Μεγάλες" γεύσεις που αξίζει μια τουλάχιστον δοκιμή!!