PP_TINA

Μέλος από: Σεπ 2012

19 Σεπ 2017

Ύστερα από πολλά χρόνια επισκέφθηκα το υπό νέα διεύθυνση (εδώ και τρία περίπου χρόνια ) ανακαινισμένο Ιταλικό εστιατόριο "Priamo" στη Φιλοθέη. Τόσο εγώ όσο και η παρέα μου δοκιμάσαμε εξαιρετικά πιάτα με αποκορύφωμα το γλυκό στο τέλος!! Η τιμές του εστιατορίου θεωρώ ότι ανταποκρίνονται τόσο στη νόστιμη γεύση του φαγητού όσο και στην άψογη τεχνική του Ιταλού σεφ Roberto Izzo. Δεν τον είδαμε, ούτε, αν και ήμασταν μόλις δύο παρέες, βγήκε από την κουζίνα του για να ρωτήσει τις εντυπώσεις μας (αρχή της σαιζόν γαρ )! Μάλλον η εξαιρετική κουζίνα είχε μπει στον αυτόματο.... από άξιους συνεργάτες.

Ο εσωτερικός χώρος του εστιατορίου συνδυάζει το κλασικό με το μοντέρνο και διαφέρει από τον προηγούμενο (πριν τη νέα διεύθυνση ) που κυριαρχούσε το ξύλο. Με έξυπνο τρόπο συνδυάζονται το industrial στυλ με το κλασικό. Παρατηρούμε αρκετές γωνιές με κλασικά ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία ενώ το γκριζωπό δάπεδο δένει αρμονικά με τα στιβαρά τραπέζια στον χώρο, τους αναπαυτικούς καναπέδες και τις χρωματιστές μαξιλάρες.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακός είναι ένας εκτενής χώρος κοντά στην είσοδο, με διάφορα σερβίτσια, μπουκάλια ποτών, ποτήρια, βαζάκια και συρτάρια, σαν κουζίνα εξοχικής κατοικίας. Ξεχωρίζει η ζεστή γωνιά, αριστερά της εισόδου, με το μεγάλο τραπέζι και τις αναπαυτικές μαξιλάρες. Στο σημείο αυτό βρίσκονται και οι δύο διαφανείς θήκες σε γαλάζιο φωτισμό με τα τεράστια ασημένια μαχαιροπίρουνα και μία κουτάλα!!

Επιπλέον, η αίθουσα στο βάθος είναι εκείνη που κερδίζει τις εντυπώσεις. Ο επιδέξιος φωτισμός με τα κομψά φωτιστικά, τοποθετημένα με πολύ γούστο, δημιουργούν μια θαλπωρή που ενδείκνυται για τα κρύα βράδια του χειμώνα. Οι τουαλέτες είναι εξίσου προσεγμένες με κομψά παραδοσιακά πλακάκια με όμορφα σχέδια, ωραίες απλίκες, ιδιαίτερες γούρνες και ξύλινη επένδυση. Απέναντι από τις τουαλέτες, βρίσκεται ένας όμορφος ιδιωτικός χώρος που θα μπορούσε να έχει διάφορες χρήσεις όπως π. χ degustasion βραδιές ή σεμινάρια - ιταλικού - φαγητού (?). Μοναδικό αρνητικό σημείο θεωρώ, αν παρατήρησα καλά, ότι είναι η σχετική έλλειψη θέας προς τα έξω, πράγμα που δινόταν άπλετα στον "προηγούμενο" " Priamo"...

Ο εξωτερικός χώρος είναι μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με τον εξωτερικό: Πολύ μικρός με λίγα τραπέζια και αρκετό πράσινο. Βέβαια ο θόρυβος της Καποδιστρίου τον διαπερνά.
Εμείς, παρόλα αυτά, καθίσαμε στον περιορισμένο εξωτερικό χώρο κυρίως λόγω εποχής.... Ακούγονταν ωραία τραγούδια σε αρκετά χαμηλή ένταση.

Tο εστιατόριο είχε ανοίξει, μετά τις θερινές διακοπές, μόλις την προηγούμενη μέρα της επίσκεψής μας. Έτσι λοιπόν ήμασταν σχεδόν μόνοι μας.

Το μενού είναι μεγάλο, με όλα τα γνωστά ορεκτικά, σαλάτες, ζυμαρικά και κρεατικά της Μπότας.

Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Σαλάτα "Priamo" (10,00) με ρόκα, λίγα ντοματίνια (κομμένα στη μέση), κατσικίσιο τυρί και φέτες από μοσχάρι σοταρισμένο με μπαλσάμικο. Τη ρόκα μισοσκέπαζαν εντυπωσιακά flakes τυριού πασπαλισμένα με μπαλσάμικο!

Gnocchi alla siciliana στο φούρνο με μελιτζάνες, ρικότα και κόκκινη σάλτσα(13,00). Τα νιόκι σερβίρονται σε όμορφο σκεύος - τηγάνι. Τα ζυμαρικά καθαυτά είναι πολύ νόστιμα( ειδικά όταν άρχισαν να κρυώνουν λίγο ), αλλά τόσο η κόκκινη σάλτσα όσο και ο συνδυασμός τους με τις μελιτζάνες τελικά δεν με ενθουσίασε...

Papardelle al ragu di funghi (14,00), παπαρδέλες με μανιτάρια και πάστα τρούφας. Το σχεδόν καφεπράσινο πιάτο εξαιτίας των μανιταριών διακοσμείται επίσης με πολύ λίγα flakes κίτρινου τυριού. Εξαιρετική γεύση!

Από τα πιάτα ημέρας επιλέξαμε μια μερίδα Καταπληκτικής Κοτολέτας (22,00)!!!! Σε μακρόστενη λευκή πιατέλα έρχεται μια τεράστια ποσότητα κοτολέτας Μιλανέζ με γαρνιτούρα από λαχανικά στο γκριλ, πράσινη και κόκκινη πιπεριά, κολοκύθι, λίγη πατάτα και μικρή ποσότητα πουρέ διακοσμημένη μάλλον με δενδρολίβανο. Κορυφαίο πιάτο τόσο γευστικά όσο και εμφανισιακά!

Στην αρχή έρχεται ένα ξύλινο πανέρι με πεντανόστιμα φοκατσάκια ( κομμάτια φοκάτσιας ) πασπαλισμένα με αλάτι!! Επιπλέον, προσφέρουν σε τηγανάκι καταπληκτικό καπνιστό τυρί Scamorza ( παραλλαγή της Μοτσαρέλα ) με βασιλικό. Το καλωσόρισμα αυτό δεν χρεώνεται!

Στο τέλος μοιραστήκαμε ένα εκπληκτικό σπιτικό τιραμισού (6,00).

Ήπιαμε λευκό κρασί Βιβλία Χώρα (20,00). Το κρασί ( μέγιστο στοιχείο απόλαυσης του κάθε θαμώνα ) σερβίρεται σε ποτήρι του Ουίσκι πράγμα πολύ άβολο πέραν όλων των άλλων. Προηγούμενος χρήστης ( όπως είδα πριν λίγο ) έχει θίξει το θέμα εκτενέστερα... Παρόλα αυτά, τα ίδια...! Μόλις τους κάναμε την παρατήρηση, μας είπαν ότι μόνο το κόκκινο κρασί σερβίρουν στα συνηθισμένα ποτήρια κρασιού!! Επιτέλους!

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται εξ αρχής, 2.00.

Οι τιμές των πλούσιων μερίδων των ζυμαρικών, σε σχέση πάντα με την πολύ καλή γεύση τους, είναι αρκετά προσιτές. Η κοτολέτα ξέφυγε βέβαια κατά πολύ αλλά άξιζε τον κόπο λόγω ποιότητας αλλά και ποσότητας.

Εάν μάθαινα ότι άλλαξαν τα άβολα αυτά ποτήρια του λευκού κρασιού, σίγουρα θα ξαναπήγαινα!! Ο πελάτης χρειάζεται τον δέοντα σεβασμό!!

14 Σεπ 2017

To " namaste " είναι ένα μικρό ινδικό εστιατόριο σε προνομιακή και τουριστική θέση στην περιοχή Μακρυγιάννη, δύο βήματα από το Μετρό της Ακρόπολης. Το φαγητό που προσφέρει το εστιατόριο είναι ελλιπές! Το σέρβις θέλει πολύ δουλειά ακόμη...! Ευτυχώς, σε γειτονικό τραπέζι έτρωγε οικογένεια Ινδών που μας βοήθησε αρκετά, κυρίως στους συνδυασμούς των τροφών!

Ο εσωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι αρκετά μικρός ( οι φωτογραφίες στο διαδίκτυο είναι άκρως παραπλανητικές ). Λίγα πόστερ ινδικού περιεχομένου στολίζουν τον χώρο ενώ λίγα μοντέρνα τραπεζοκαθίσματα περιμένουν τους θαμώνες. Το μόνο που τραβάει την προσοχή του πελάτη είναι η ανοιχτή κουζίνα με τις διάφανες τζαμαρίες. Στον πρώτο όροφο βρίσκονται οι φροντισμένες τουαλέτες με τις χάλκινες εντυπωσιακές γούρνες.
Ο εξωτερικός χώρος βρίσκεται μπροστά από ένα μικρό πάρκο και έχει λίγα απλά αλλά όμορφα τραπέζια.

Το εστιατόριο λειτουργεί ένα ζευγάρι από το Νεπάλ. Μας πληροφόρησαν ότι στην κουζίνα μαγειρεύουν τρεις Ινδοί από διαφορετικές περιοχές της Ινδίας... To κακό είναι ότι η Nεπαλέζα κυρία δεν μιλούσε γρι ελληνικά. Και φανταστείτε ότι οι δύο στις τρεις παρέες(στην κυριολεξία) ήμασταν Έλληνες! Τα δε αγγλικά της είναι μάλλον μετριότατα. Από την άλλη πλευρά, ούτε τις "χειρονομίες" μας κατάφερε να κατανοήσει. Όταν δηλαδή είπα να μου φέρει ένα πιάτο που έτρωγε η διπλανή παρέα - μου άρεσε οπτικά- για να βεβαιωθώ ότι το κατάλαβε το έδειξα κιόλας. Δυστυχώς, ήρθε το παραδίπλα πιάτο, το ρύζι " Zarda Pulao "!!!

Τελικά το δέχτηκα, μπας και μου βγει σε καλό αυτή η ατυχία..... Μάλλον γελάστηκα γιατί αποδείχτηκε ένα πολύ μέτριο πιάτο. Φάγαμε ελάχιστη ποσότητα. Φυσικά, χρεώθηκε κανονικά..!!!
Την παραγγελία πήρε ο Νεπαλέζος κύριος που μιλούσε καλά Ελληνικά και έτσι τα υπόλοιπα πιάτα ήρθαν σωστά. Βέβαια τα πιάτα είναι αριθμημένα, πράγμα που βοηθάει αρκετά.

Στον λογαριασμό δεν αναφέρονται τα είδη αναλυτικά και όταν μετρήσαμε τα είδη προσέξαμε ότι μας είχαν χρεώσει ένα παραπάνω!! Αμέσως, χωρίς καμία αμφιβολία, μας το έσβησαν χειρόγραφα...

Στα καλοστρωμένα τραπέζια ξεχωρίζουν τα όμορφα σουπλά με θέμα την Αγάπη.

Το μενού είναι εκτενές με όλα τα γνωστά και μη ινδικά φαγητά. Υπάρχουν και μερικά χορτοφαγικά πιάτα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν τα γνωστά και αγαπητά ρεβίθια όπως και οι κίτρινες φακές. Σερβίρουν μόνο κάποιες κίτρινες φακές, που όπως μας είπαν είναι μαγειρεμένες σαν την δική μας φάβα. Από κει και πέρα, διαθέτουν μαύρες βρασμένες φακές. Σε όσπρια που άλλα ινδικά "σκίζουν", οι συγκεκριμένοι έχουν μείνει πίσω!

Παραγγείλαμε τα εξής:

Biryani με ανάμεικτα λαχανικά (8,00 ), σερβίρεται μια πληθωρική και συμπαγής, στρογγυλή ποσότητα ρυζιού με γαρνιτούρα λίγες φέτες ντομάτας και λίγες ροδέλες αγγουριού. Το ρύζι, απ΄ όσο μπόρεσα να καταλάβω, περιλαμβάνει αρακά, φασολάκια, καρότο και μανιτάρι. Το πιάτο συνοδεύεται από ένα μικρό μπολ με την γνωστή δροσερή ινδική σαλάτα γιαουρτιού Ράιτα ( πολύ καλή ). Το πιάτο δεν είναι όσο πρέπει αρωματικό, λόγω έλλειψης μπαχαρικών ως είθισται. Ωστόσο, αρκετά νόστιμο!

Paneer butter Masala (9,50 ), το γνωστό ινδικό τυρί (paneer) με μπόλικη λευκή σος και κάποια χρωματιστά λαχανικά. Σερβίρεται σε μικρό βαθύ χάλκινο σκεύος. Τα κάσιους και τα αμύγδαλα που έγραφε ο κατάλογος δεν ήταν ιδιαίτερα εμφανή... Μπορεί να ήταν λιωμένα μέσα στη σάλτσα (?)

Κοτόπουλο Kashmiri (10,00), κομμάτια στήθους κοτόπουλου με πολύ κόκκινη σάλτσα από κάσιους. Τους ξηρούς καρπούς και τα αποξηραμένα φρούτα που έγραφε ο κατάλογος δεν τα βρήκαμε.... Από την άλλη πλευρά, το πιάτο είναι ανεπαίσθητα καυτερό, αλλά πάντως αρκετά νόστιμο. Σερβίρεται και αυτό σε στρογγυλό χάλκινο σκεύος.

Zarda Pulao ρύζι (5,00), είναι το λάθος πιάτο (βλ. παραπάνω). Πρόκειται για κίτρινο ρύζι (λόγω σαφράν ) με λίγα κάσιους, ξανθιά σταφίδα και μικρά κομματάκια αποξηραμένου μάνγκο. Τώρα, το γάλα και την καρύδα, όπως έγραφε ο κατάλογος, δεν τα καταλάβαμε...

Τα πιάτα δεν μας ρώτησαν για το πόσο καυτερά τα θέλουμε, αλλά εδώ δεν αισθανθήκαμε καθόλου, μα καθόλου, αυτή τη γλυκιά βάσανο του καυτερού που ανοίγει τη μυτούλα μας, έστω και για λίγο... Μάλιστα, τα πιάτα δεν είναι καθόλου αρωματικά, κύριο χαρακτηριστικό της ινδικής κουζίνας.

Η οικογένεια των Ινδών στο διπλανό τραπέζι αναλαμβάνοντας χρέη Σεφ, μας έδωσαν χρήσιμες οδηγίες όπως: να βάλουμε στο μπιριάνι, εκτός από την Ράιτα και λίγη από την σάλτσα του Κασμίρ κοτόπουλου ή να βάλουμε στο κίτρινο ρύζι ποσότητα από το πιάτο με το τυρί (Paneer butter Masala)! Προφανώς ήθελαν να τονίσουν την αναγκαία εναλλαγή δροσερού - πικάντικου, προκειμένου να απολαύσει κάποιος στο έπακρο τη συγκεκριμένη κουζίνα. Όντως πολύ καλά ταιριάσματα, μόνο που εμείς τις παραπάνω θερμοκρασίες δεν τις νοιώσαμε..... Μπορεί οι Ινδοί λόγω καταγωγής να στάθηκαν πιο τυχεροί...

Ήπιαμε αλμυρό Λάσι (3,00), που παρά τα γραφόμενα, δεν ήταν καθόλου δροσερό - κρύο!!!

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται αμέσως (2,00)!

Γλυκό δεν παραγγείλαμε αλλά μας πληροφόρησαν ότι υπήρχαν ινδικοί λουκουμάδες και παγωτό κρέμα.

Αυτά...

13 Σεπ 2017

Η τελευταία, πριν τις διακοπές, επίσκεψη μου σε αθηναϊκό εστιατόριο πραγματοποιήθηκε στις 05.08 στο μεξικάνικο Aztec.

Το Aztec μας άρεσε από κάθε άποψη: Φιλόξενο προσωπικό, μεράκι, συμπαθητικές γεύσεις και καλές τιμές. Από το 2012 στεγάζεται στην Πλατεία Τσαχπίνη ενώ, οι πιο παλιοί, θα θυμάστε την επί ετών παρουσία του στην ίδια περιοχή αλλά επί της Χαριλάου Τρικούπη.

Ο εξωτερικός χώρος είναι όμορφα περιφραγμένος, με αρκετούς ανεμιστήρες οροφής, είναι αρκετά ευρύχωρος και όπως γίνεται με τα εστιατόρια του είδους διαθέτει αρκετές έθνικ πινελιές. Συγκεκριμένα, το κόκκινο χρώμα σε ορισμένα σημεία του χώρου σε συνδυασμό με τα ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία και μπιμπελό και τα πλούσια πράσινα φυτά δημιουργούν ένα υποτυπώδες μεξικάνικο περιβάλλον. Επιπλέον, τα λευκά τραπέζια είναι στρωμένα με κοκκινωπά ψάθινα σουπλά και πιάτα που παραπέμπουν στο εξωτικό Μεξικό.
Ο εντελώς κλειστός εσωτερικός χώρος είναι σαφώς μικρότερος με ζεστό ξύλινο πάτωμα και πιο απλά καθίσματα. Όμως, τον χειμώνα ο εξωτερικός χρόνος κλείνει και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας. Στην είσοδο του εσωτερικού χώρου βρίσκεται ένα όμορφα φωτισμένο και ζεστό μπαρ.
Η ξένη μουσική που ακούγεται είναι αρκετά ευχάριστη.

Το βράδυ που επισκεφθήκαμε το εστιατόριο, μας περιποιήθηκε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, ο οποίος μας πληροφόρησε για τις λίγες σπουδές του στην Αμερική γύρω από την μεξικάνικη κουζίνα. Μάλιστα, μας αποκάλυψε μικρά μυστικά της συγκεκριμένης κουζίνας. Ένα από αυτά θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Αυτό είναι η σημασία που έχει για τα περισσότερα φαγητά η χειροποίητη και χωρίς συντηρητικά τορτίγια. Καλό θα ήταν λοιπόν, οι λάτρεις της συγκεκριμένης κουζίνας να προτιμούν να αγοράζουν κατεψυγμένες τορτίγιες και όχι εκείνες στα σακουλάκια. Προς το παρών, όπως μας πληροφόρησε ο Σεφ - ιδιοκτήτης, εισάγει κατεψυγμένες τορτίγιες από την Αγγλία και την Ολλανδία, ενώ προσεχώς θα δημιουργήσει χώρο στην κουζίνα του ώστε να αρχίσει να τις φτιάχνει ο ίδιος όπως έκανε και παλαιότερα.

Το μενού καλύπτει και με το παραπάνω ακόμη και τους πιο απαιτητικούς θαμώνες. Προσφέρονται όλα σχεδόν τα δημοφιλή πιάτα, όπως Nachos και Ταcos, Quesadillas, Burritos, Enchiladas, Fajitas κ. ά

Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Nachos Colorado (11,50), έρχεται μια τεράστια ποσότητα από τσιπς τορτίγιας με κιμά, λιωμένο τυρί τσένταρ και μια μεγάλη μπουκιά sour cream στην κορυφή του πιάτου. Συνηθισμένο πιάτο με ξεχωριστή γεύση όμως!

Quesadillas λαχανικών με συνοδευτικό ρύζι jasmine, σωταρισμένο με κρεμμύδι. σκόρδο συν τυρί τσένταρ (11,20). Η τορτίγια σερβίρεται διπλωμένη σαν καλτσόνε και η συγκεκριμένη με τα λαχανικά αποδείχθηκε πολύ νόστιμη. Το συνοδευτικό ρύζι είναι εξαιρετικό. Επιπλέον, το πιάτο περιέχει πολύ λίγη ποσότητα ντομάτας και σαλάτας.
Όπως συμβαίνει και με άλλα πιάτα του εστιατορίου, υπάρχουν συνδυασμοί με γκουακαμόλε, κοτόπουλο, πικαδίγιο, μανιτάρια κ. ά. Και στις γαρνιτούρες υπάρχει επίσης αρκετή ποικιλία.

Από τα γλυκά παραγγείλαμε ένα τηγανητό παγωτό με μπάλα από βανίλια Μαδαγασκάρης συν τριμμένο μπισκότο (5,70). Το παγωτό έχει μπόλικη σοκολάτα και το πιάτο διακοσμείται με πινελιές σοκολάτας. Τραγανό παγωτό χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο γευστικά.

Ήπιαμε ένα μικρό ποτήρι Μαργαρίτα λεμόνι (4,50) και ένα ποτήρι Σαγκρία (με ψίχα πορτοκαλιού ως ντεκόρ ) στα ΕΥΡΩ 3,75. Καλοφτιαγμένα ποτά, τα οποία αξίζει να δοκιμάσετε!!

Στην αρχή δεν έρχεται κάποιο ντιπ ή κάτι σχετικό. Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται κατευθείαν (1,80).

Μερικές από τιμές που γράφονταν στην απόδειξη απείχαν πολύ λίγο από εκείνες του καταλόγου.

Αφού φάγαμε το φαγητό μας, το τραπέζι δεν σκουπίστηκε πριν την άφιξη του γλυκού. Τέλος πάντων, το ξεπερνάμε......
Κατά τα άλλα, ωστόσο, περάσαμε όμορφα και φάγαμε καλά!

06 Σεπ 2017

Επίσκεψη 03.08.2017 βράδυ, λίγες μέρες πριν τις διακοπές.

Πρόκειται για ένα προσεγμένο εστιατόριο υψηλής γαστρονομίας με ευφάνταστη παρουσίαση των πιάτων. Οι γεύσεις καθαυτές δεν είχαν κάτι το συγκλονιστικό, χωρίς ωστόσο να είναι αποτρεπτικές για μια προσεχή επίσκεψη κάθε ενδιαφερόμενου.

Κατόπιν τηλεφωνικής κράτησης, φθάσαμε στο εστιατόριο παρέα τριών φίλων με πολύ όρεξη και διάθεση για κουβέντα. Μας τακτοποίησαν, όπως και τους υπόλοιπους θαμώνες, στην όμορφη αυλή - κήπο κοντά στην φωτισμένη είσοδο της παλιάς χαλανδριώτικης μονοκατοικίας όπου στεγάζεται το εστιατόριο.

Λίγο πριν φύγουμε, θέλοντας να περιεργαστούμε τον υπόλοιπο εξωτερικό χώρο, ανακαλύψαμε έναν εξαίσιο φωταγωγημένο κήπο στο πίσω μέρος με αρκετά τραπεζάκια και με εξαίσιες μυρωδιές από τα πλούσια αναρριχώμενα και αρωματικά φυτά. Απογοητευτικό το γεγονός ότι κανείς δεν έκανε λόγο για την όαση αυτή, ούτε στην τηλεφωνική μας κράτηση αλλά ούτε και στην επίσκεψή μας....!!!

Αυτό, όπως διαπιστώσαμε, δεν συνέβη μόνο σε εμάς αλλά σε όλους τους πελάτες του εστιατορίου που όλοι τρώγανε μπροστά.....!!! Βέβαια το μέρος αυτό βρίσκεται σε κοντινή απόσταση με την κουζίνα και ο νοών νοείτω...!!

Από την άλλη πλευρά, η πρόσχαρη Μετρ αποδείχθηκε καχύποπτη, αφού μάλιστα με δόση άτοπης αδιακρισίας, παρατήρησε τις φωτογραφίες που έπαιρνα, και με ρώτησε εάν είμαι Σεφ.....!! Και να ήμουν, τι το συγκλονιστικό θα καταδεχόμουν να κοπιάρω ???

Αυτές τις παρατυπίες του σέρβις διέσωσε η άψογη συμπεριφορά των σερβιτόρων. Πέρα από την εν γένει ευγενική συμπεριφορά τους, αμέσως αντικατέστησαν, ως άλλωστε είθισται, τα Daquiry ( φράουλα) των φίλων μου ( έντονη γεύση αλκοόλ και ελλιπής αίσθηση της φράουλας ).

Όσον αφορά τον εσωτερικό χώρο (συμπεριλαμβανομένης μιας προσθήκης), τον βρήκα αρκετά φωτεινό και φίνο, όπου στο μεγαλύτερο μέρος του ξεχωρίζουν τα ωραία τραπέζια, το διαυγές ξύλινο πάτωμα, τα όμορφα αμπαζούρ, τα κρεμαστά πολύφωτα, τα ποικίλα καδράκια, τα λίγα χτιστά ράφια και άλλες ευπρόσδεκτες χρωματικές διακοσμητικές πινελιές. Κάπου εκεί βρίσκονται και οι φροντισμένες τουαλέτες! Στοιχεία που αποπνέουν ολίγον ατμοσφαιρική ατμόσφαιρα 70s!

Το λιτό αλλά επαρκές μενού και η λίστα με τα ποτά ήρθαν σε ξύλινο πλαίσιο. Επιπλέον ροζ λίστα των κοκταίηλ βρίσκεται εξ αρχής στο τραπέζι. Στα καλοστρωμένα τραπέζια ξεχωρίζουν τα χαριτωμένα σουπλά σε παστέλ χρώματα!

Παραγγείλαμε τα εξής:

Ceviche λαβράκι (17,00). Σερβίρεται σε ορθογώνια λευκή πιατέλα με εντυπωσιακό διάκοσμο. Το λαβράκι σεβίτσε είναι κομμένο σαν καρπάτσιο αλλά χωρίς την πρέπουσα υγρασία, πράγμα που το έκανε κάπως άγευστο και ίσως θα χρειαζόταν καλύτερο μαρινάρισμα. Συνοδεύεται από κους κους λαχανικών, λευκές στρογγυλές πινελιές σος και λιγοστές πρασινάδες για ντεκόρ.

Κανελόνι καβουριού (13,50). Τη θέση του ζυμαρικού παίρνουν λεπτές φέτες αγγουριού σε κυλινδρική μορφή που κρύβουν μέσα τους το καβούρι. Εξαιρετικό πιάτο, εκπληκτικά εύγευστο και μοναδικά παρουσιασμένο!!! Το πιάτο διακοσμούνταν από ένα πράσινο φύλλο και χρωματιστές σος σε όμορφα σχέδια.

Καρπάτσιο μόσχου ( 16,00 ), εντυπωσιακό και νόστιμο πιάτο με 3-4 στρογγυλές μεγάλες και λεπτές φέτες κρέατος με βινεγκρέτ τρούφας, κομματάκια φράουλας, ανεπαίσθητη ποσότητα (κλωναράκια) σαλάτας και ντεκόρ λαδοτυριού...

Τόνος (24,50 ), πρόκειται για ολίγον crispy μακρόστενο φιλέτο τόνου τατάκι ( όχι και τόσο θα έλεγα.. ) με σος σόγιας που συνοδεύεται με λίγη ποσότητα σαλάτας Νισουάζ και βινεγρέτ λεμονόχορτου ( lemongass).

Kριθαρότο γαρίδας ( 22,00), με λουκάνικο chorizo και αϊσλί σαφράν. Διακόσμηση super και ένα λουκανικάκι συν τρεις μεγάλες γαρίδες. Δυστυχώς οι γαρίδες ήταν σχεδόν άβραστες!!!!

Τελειώνοντας με τα φαγητά θα έλεγα ότι πολλά από τα υλικά που περιγράφονταν στο κατάλογο δεν τα αντιληφθήκαμε ή είχαν πληθωρικές περιγραφές σε σχέση με την πραγματικότητα ή υπήρχαν πολλά συμπληρωματικά (π. χ στον τόνο δεν έγραφε τόνο τατάκι, ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε για αυτό... ).
Στο συγκεκριμένο εστιατόριο, θα προτιμούσα "κοπιαστικές" διαυγείς gourmet γεύσεις που δεν θα μου θυμίζουν ένα ευφάνταστο μυθιστόρημα χωρίς πλοκή!

Στην αρχή έρχεται απευθείας νερό εμφιαλωμένο (2,00) και υφασμάτινη ψωμοθήκη με νόστιμα ψωμάκια και κριτσίνια συν δύο νόστιμα ντιπ, το ένα με βούτυρο και πορτοκάλι (?) και το άλλο με μους λαχανικών, κόκκινο πιπέρι και έντονη μυρωδιά δυόσμου ( 3,00).
Όπως αντιλαμβάνεστε, από τις προηγούμενες - απαγορευτικές - τιμές των πιάτων (βλ. σχέση ποιότητας - τιμής ), δεν θα έπρεπε να χρεωθεί ούτε το ντιπ ούτε καν το νερό!

'Ηπιαμε δύο Daquiry φράουλα φράουλα ΕΥΡΩ 9,00 έκαστο, και ένα ποτήρι λευκό κρασί Κτήμα Χαρλαύτης (6,00).

Στο τέλος μας κέρασαν νόστιμα τρουφάκια σοκολάτας!

Με ανάμεικτα συναισθήματα, τα συμπεράσματα δικά σας....

09 Αυγ 2017

Η τέλεια τοποθεσία του εστιατορίου σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές θαλασσινές γεύσεις που προσφέρει το καθιστούν ιδανικό για ένα ολότελα καλοκαιρινό γεύμα ή δείπνο. Μάλιστα, όπως μας πληροφόρησαν, το βράδυ τοποθετούνται διάφορα λαμπιόνια μέσα στη θάλασσα και η ατμόσφαιρα αποκτά ένα περισσότερο ρομαντικό ύφος. Σεφ του εστιατορίου είναι ο Γιώργος Οικονομίδης που διατηρεί και το "BlueFish" στη Νάουσα της Πάρου.

Επιλέξαμε, μετά από μπάνιο στην περιοχή του Λαγονησίου, να γευματίσουμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Διάφορες φωτογραφίες του εστιατορίου στο διαδίκτυο που το έδειχναν σε απόσταση αναπνοής από την θάλασσα είχαν κεντρίσει το ενδιαφέρον μου. Από την άλλη πλευρά, γράφονταν και αρκετά θετικά σχόλια.

Χωροταξικά το "BlueFish" αποτελεί συνέχεια του γνωστού καφέ - εστιατορίου "Εν Πλώ ", στη Βουλιαγμένη, σε μικρή απόσταση από τη Λίμνη της Βουλιαγμένης. Και τα δύο μαγαζιά έχουν κοινή είσοδο, μόνο που για να πάτε στον αποκλειστικό χώρο του "ΒlueFish" κατεβαίνετε ορισμένα σκαλιά μετά την είσοδό που βρίσκεται επί της Λ. Ποσειδώνος. Άλλωστε και τα δύο εστιατόρια, και όχι μόνο, ανήκουν στον ίδιο επιχειρηματία, ο οποίος συνεργάστηκε στο συγκεκριμένο εστιατόριο με τον Σεφ Οικονομίδη. Το ύφος του εστιατορίου ψαροφαγίας είναι σαφώς πιο επιμελημένο και το στυλ του πιο πολυτελές χωρίς όμως να γίνεται βαρύ, από την άποψη ότι η όλη διακόσμηση εναρμονίζεται με το ξέγνοιαστο παραθεριστικό θαλασσινό περιβάλλον. Τριγύρω, βλέπεις ανθρώπους να κολυμπούν (υπάρχουν και κάποιες σκαλίτσες σχεδόν μπροστά από τον χώρο), να απολαμβάνουν τον καφέ τους, να κάνουν ηλιοθεραπεία και γενικά να αράζουν με ανάλαφρη διάθεση. Ξέχασα να αναφέρω ότι ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου συνορεύει και με τον χώρο των χειμερινών κολυμβητών στη Βουλιαγμένη.

Ο μικρός λευκός εσωτερικός χώρος σε κερδίζει αμέσως καθώς μοιάζει με μικρή σπηλιά, αρκετή πέτρα, καλόγουστα τραπέζια, μάρμαρο στο δάπεδο και τέλειες διακοσμητικές λεπτομέρειες. Εδώ βρίσκεται η κουζίνα και οι τουαλέτες που αν και λίγο σκοτεινές διαθέτουν μεγάλες γούρνες με το σύνθημα " I love water " και πρωτότυπη διακόσμηση στις καμπίνες.
Ο εξωτερικός χώρος του χωρίζεται σε δύο επίπεδα. Το κάτω επίπεδο, με την πιο απλή διακόσμηση και τα ολόλευκα τραπέζια βρίσκεται κυριολεκτικά δίπλα στο νερό και πιστεύω ότι μετά την δύση του ήλιου ανταμείβει και τον πιο απαιτητικό πελάτη. Στο επάνω επίπεδο - με την περισσότερη σκιά - ξεχωρίζουν οι γκριζωπές ξύλινες ροτόντες των έξι ατόμων. Υπάρχουν και 2-3 μικρότερα τραπέζια. Τα τραπέζια είναι διακοσμημένα με γλαστράκια βασιλικού και σε μερικά σημεία συναντάμε πολύ λίγα κρεμαστά ναυτικά στοιχεία. Η διακόσμηση, αν και φινετσάτη, είναι χαμηλών τόνων, καθώς την πρωτοκαθεδρία κατέχει η μαγευτική θέα που εκτείνεται από την Πλαζ της Βουλιαγμένης μέχρι τον Λαιμό!!

Το μενού είναι λιτό με αρκετές ενδιαφέρουσες προτάσεις. Το στυλ της κουζίνας είναι γκουρμέ με γιαπωνέζικες αποχρώσεις σε ορισμένα πιάτα, χωρίς ωστόσο να αλλοιώνεται η πρώτη ύλη. Το ψάρι είναι ψάρι και το βλέπεις.... οι διάφορες χρωματιστές και πρωτότυπες γαρνιτούρες δεν επισκιάζουν την γεύση του ψαριού, ίσα ίσα την απογειώνουν!!
Κατά τα άλλα, σερβίρονται Signature πιάτα, ψάρια ψημένα στη γιαπωνέζικη Robata ( ή στα κάρβουνα με ειδικό τρόπο ), ωμά και μαριναρισμένα πιάτα, σαλάτες και διάφορα ορεκτικά.
Προσφέρουν βέβαια και φρέσκα ψάρια ημέρας, στην ανάλογη φυσικά τιμή. Τη συγκεκριμένη ημέρα είχαν φαγκρί και σφυρίδα, στα 70 € το κιλό!
Η λίστα των κρασιών είναι επίσης λιτή με διάφορες επιλογές σε μπουκάλι ή ποτήρι ( Κτήμα Καριπίδης, Λευκό, ΕΥΡΩ 21,00/μπουκάλι ή 6,00 /ποτήρι ).

Παραγγείλαμε:

Σαλάτα Ντοματίνια /Κρίταμο (8,50), κρίταμο δεν υπήρχε και στην θέση του τοποθετήθηκαν φύλλα ρόκας. Μία εκπληκτική, δροσερή σαλάτα με ντοματίνια (κομμένα στα δύο ), ρόκα, δύο κομμάτια "χρωματιστή" ξυνομιζύθρα Πάρου με κρεμώδη υφή, 2-3 παξιμαδάκια,, κάππαρη και βινεγκρέτ δυόσμου.

Τσιπούρα Crispy skin, στη Robata (19,00), σερβίρεται με περασμένα στο σώμα του ψαριού τρία μικρά σίδερα από το ψήσιμο και κάτω από το φρεσκότατο και άψογα ψημένο ψάρι είχαν τοποθετηθεί διάφορα ψητά λαχανικά ( κολοκύθι, φινόκιο, ντομάτα ψητή ), πορτοκαλί σως καρότου και λίγο διακριτή ponzu σως (με βάση τη σόγια ). Πιάτο απλό, έντονα μεσογειακό με έμφαση στο νόστιμο ψάρι!

Λαβράκι / Μισό Schnitzel ( 17,00), λαβράκι ιχθυοτροφείου με κρούστα από βότανα - λεμόνι, πουρέ από αβοκάντο και τσάτνεϊ παντζαριού! Ένα εντελώς απλό πιάτο με το φιλέτο του ψαριού να κυριαρχεί στο πιάτο. Πλαισιωνόταν διακριτικά και με καλλιτεχνική φαντασία από μία λωρίδα πράσινης σως αβοκάντο, λίγη ποσότητα εκπληκτικού πουρέ πατάτας και λίγη μαρμελάδα παντζαριού. Έντονα καλοκαιρινό πιάτο με καθαρή γεύση!!

Από τα γλυκά διαλέξαμε Πάβλοβα όπου πρόκειται για μικρά παβλοβάκια και πανακοπιτάκια ( 2 παβλοβάκια και δύο πανακοπιτάκια ), ΕΥΡΩ 8,00.
Παρουσιάστηκαν σε επίπεδη γυάλινη πιατέλα με σως rasberry! Ιδιαίτερα τα μικρά γλυκά Πάβλοβας ήταν το κάτι άλλο σε γεύση!!

Στην αρχή έρχονται απλές στρογγυλές φέτες ζεστού ψωμιού σε υφασμάτινο πανέρι, συνοδεία ντιπ γιαουρτιού με πέστο βασιλικού και λίγες ελίτσες (2,00/2 άτομα)
Όσον αφορά το νερό, παρουσιάζονται ένα εμφιαλωμένο νερό και ένα ανθρακούχο Pellegrino (750 ml) για να διαλέξει ο πελάτης. Κρατήσαμε το Pellegrino (4,00).

Στο τέλος, πρόσφεραν μια ολόφρεσκη ποικιλία μπόλικων και όμορφα τεμαχισμένων φρούτων ( καρπούζι, πεπόνι, ανανάς, πορτοκάλι ) πάνω σε μοντέρνο μαύρο σκεύος από πέτρα!

Οι τιμές, αν και υψηλές, ανταποκρίνονται στην φρέσκια πρώτη ύλη και τον εμβληματικό περιβάλλοντα χώρο!

Η θαλασσινή αύρα, το ειδυλλιακό θαλασσινό περιβάλλον και η πολύ καλή μαγειρική, σίγουρα κερδίζουν τον επισκέπτη!

02 Αυγ 2017

Πρόκειται για παραδοσιακό καφενείο στην καρδιά της Πλάκας, πάνω στην πλατεία Φιλομούσου Εταιρείας, ανάμεσα σε διάφορα καφέ και εστιατόρια παντός τύπου. Προφέρονται διάφοροι μεζέδες και ποικιλία από μπύρες.

Το συγκεκριμένο καφενείο - εστιατόριο λειτουργεί εδώ και ένα χρόνο περίπου και είναι αποτέλεσμα της κοινής προσπάθειας και συνεργασίας έξι ατόμων τα οποία με ένα μεράκι που είναι πασιφανές έστησαν αυτόν τον χώρο. Θα συναντήσετε λίγα τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο κάτω από τις φυλλωσιές των δένδρων. Το σημείο όμως που κερδίζει τον επισκέπτη είναι η πίσω αυλή με το ασπρόμαυρο δάπεδο, τα ψεύτικα ξύλινα παραθυράκια, τα πλούσια φυτά, τις όμορφες γλαστρούλες, τα μαρμάρινα τραπέζια, τα εξοχικά μαξιλάρια και τις διάφορες χαριτωμένες λεπτομέρειες.

Ο εσωτερικός χώρος, ενώ αρχικά λόγω του επιβλητικού μπαρ θυμίζει πάμπ, στη συνέχεια, η διακόσμηση με τα παραδοσιακά ξύλινα τραπέζια, ο χαμηλός φωτισμός και η νοσταλγική διάσταση του χώρου, παραπέμπουν σε μπιστρό. Ακόμη και η διακόσμηση του προθάλαμου των WC στο υπόγειο με τα ωραία έπιπλα συνεχίζει κι αυτή στο ίδιο ατμοσφαιρικό μοτίβο.

Οι πρώτες ύλες της κουζίνας προέρχονται από μικροπαραγωγούς από όλη την Ελλάδα. Ακόμα εδώ θα βρείτε και αρκετές ενδιαφέρουσες μπύρες από μικρές ζυθοποιίες (Σκνίπα, Molotov, EZA ). Επιπλέον, σερβίρονται τσίπουρα (π. χ Βασιλιάς καραφάκι 200ml στα 7,00), ούζα και ρακόμελα. Από κρασιά υπάρχουν ενδιαφέροντα κρασιά ( κρασί σε ποτήρι, 4,00 ), κοκτέιλ (Mαργαρίτα στα 7,50 ) και τα υπόλοιπα γνωστά ποτά (Ουίσκυ, Τζιν, Μπράντι, Κονιάκ κ. ά ).

Το μενού είναι αρκετά μεγάλο και σερβίρονται πολύ ενδιαφέροντα πιάτα. Το μαγαζί ανοίγει από το πρωί σερβίροντας πρωινά, σάντουιτς, καφέδες, σοκολάτες, βότανα και χυμούς. Από κει και πέρα, σερβίρονται ποικιλίες, κρεατικά, πολύ λίγα ψαρικά, σαλάτες, αλοιφές, καθώς και μερικά γλυκά.

Παραγγείλαμε τα εξής:

Χούμους (4,00) με με μπόλικο μαϊντανό και λαδάκι από πάπρικα και πιπεριά Φλωρίνης. Εξαιρετικό πιάτο!

Ποικιλία από λουκάνικα (8,00), περιλαμβάνονται γύρω στα έξι λουκάνικα, μεταξύ αυτών και ένα Δράμας. Το πιάτο συνοδεύουν ένα μπολάκι μουστάρδας, λίγα κρεμμυδάκια τουρσί και λεμόνι. Νόστιμο πιάτο χωρίς όμως κάτι που να το κάνει να ξεχωρίζει με διαφορά.

Μαραθόπιτα (4,50), ένα τέλεια αρωματισμένο πιάτο με φρεσκότατο μάραθο!! Πρόκειται για στρογγυλή πίτα με απόλυτα σπιτική φρεσκάδα!

Μανούρι, το προτιμήσαμε ψητό, με τσάτνεϊ φράουλας (7,00 ). Καλή ποσότητα, νόστιμη γεύση.

Τα μικρά τραπέζια δεν υποστηρίζουν μεγάλες παραγγελίες αλλά προσφέρονται και μικρά βοηθητικά.

Ήπιαμε μπύρα SKNIPA Θεσσαλονίκης σε μπουκάλι (6,00),. Η μπύρα, μέρα μεσημέρι, ήρθε ατυχώς χλιαρή, μέσα σε μη παγωμένα ποτήρια της ίδιας της εταιρείας!!!!
Μα είναι δυνατόν σε παραδοσιακό καφενείο που η μπύρα έχει την πρωτοκαθεδρία να μην υπάρχει η στοιχειώδης γνώση στο σέρβις ???? Η επίσης ατυχής δικαιολογία ήταν ότι μόνο οι μπύρες DRAFT σερβίρονται με τα δικά τους παγωμένα ποτήρια...!!!

Στην αρχή ήρθε νερό σε όμορφο μπουκάλι και κοινές φέτες λευκού ψωμιού μέσα σε φίνο σιδερένιο βαζάκι.

Στο τέλος δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα. Ως παραδοσιακό συνεργατικό καφενείο στην καρδιά του ιστορικού μας κέντρου όφειλε να προσφέρει λίγο γλυκό, του κουταλιού έστω...
Κατά τα άλλα η κυρία Θάλεια που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενική και πρόσχαρη!

Η αστοχία στο σερβίρισμα της μπύρας, μας έκοψε τον αρχικό ενθουσιασμό μας για το μέρος. Κατά τα άλλα, εφόσον όμως ζητήσετε από την αρχή σε παγωμένα ποτήρια την μπύρα σας, το φαγητό και το περιβάλλον θα σας αφήσουν αρκετά ικανοποιημένους. Ανάμεσα στα τόσα εντελώς τουριστικά εστιατόρια της Πλάκας, θεωρώ ότι το " Καφενείο Κυδαθηναίων " αποτελεί μια όαση αυθεντικότητας!

31 Ιούλ 2017

To " NOLAN " πρωτοτυπεί για τους εξής λόγους: α) συνδυάζει με δεξιοτεχνία την ελληνική με την κουζίνα της Άπω Ανατολής β) ενώ κάλλιστα, κυρίως λόγω μεγέθους, τοποθεσίας αλλά και πιάτων, θα μπορούσε να είναι ένα εντελώς καθημερινό στέκι, έχει έναν ευχάριστο (medi) gourmet αέρα και γ) είναι αρκετά ψαγμένο στέκι όσον αφορά τις θρεπτικές και βιταμινούχες πρώτες ύλες.
Η δε δεξιοτεχνία του σεφ Σωτήρη Κοντιζά είναι δεδομένη, σε σημείο που το κάθε πιάτο είναι ένα τέλεια σκηνοθετημένο έργο!! Είναι άραγε τυχαία η επωνυμία του εστιατορίου που έχει δανειστεί την ονομασία του από τον καταξιωμένο σκηνοθέτη Christofer Nolan ?

Εδώ και καιρό ήθελα να επισκεφθώ το συγκεκριμένο εστιατόριο και μάλιστα με μεγάλη περιέργεια όταν, πριν από αρκετό καιρό, είχα ακούσει για αυτό. Δεν είχα πάει όταν πρωτοάνοιξε γιατί θεωρούσα αποκρουστικό να έχω ως θέα τα ντουβάρια του υπό κατασκευήν τότε Electra Metropolis. Αφήστε που η αίσθηση της σκόνης με απωθούσε....

Η ευκαιρία να επισκεφθώ αυτό το μικρό μαγαζί - γωνία δόθηκε στις αρχές του μήνα για ελαφρύ μεσημεριανό φαγητό και οι εντυπώσεις που μου άφησε ήταν άκρως θετικές, με εξαίρεση το γεγονός των άβολων στενών τραπεζιών και τη μη αλλαγή των μικρών πιάτων κυρίως όταν αλλάζουν σημαντικά οι γεύσεις. Βέβαια, η φιλοσοφία του εστιατορίου είναι να μοιραζόμαστε τα πιάτα, χωρίς πρόσθετα σερβίτσια, αλλά αυτό δεν είναι από όλους ευπρόσδεκτο για ευνόητους λόγους....!!!

Ο χώρος έχει περιγραφεί επάξια από πληθώρα προηγούμενων χρηστών, οπότε εγώ θα περιοριστώ στα βασικά. Πρόκειται για ψηλοτάβανο χώρο με μινιμαλιστική διακόσμηση...... που την παρομοιάζω χιουμοριστικά με την γοητεία ενός εντυπωσιακού ψηλόλιγνου προσώπου!!! Και όσο χάνει σε μέγεθος τόσο κερδίζει σε φινέτσα ο απλός εσωτερικός χώρος. Το ξύλινο πάτωμα συνδυάζεται αρμονικά με τα ξύλινα τραπέζια και τις μαρμάρινες λεπτομέρειες στον χώρο. Το μικρό μαρμάρινο μπαρ - πάγκος εργασίας με τα γυάλινα ράφια, τα ποτήρια και τα πολύχρωμα μπουκάλια ποτών " ανοίγουν " τον περιορισμένο χώρο και σε συνδυασμό με τις τεράστιες τζαμαρίες δημιουργείται ένα άκρως ηλιόλουστο σκηνικό! Το φως που διαπερνά τις τζαμαρίες περιμετρικά του χώρου θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα βοηθητικό για τις βροχερές μέρες! Την ατμόσφαιρα θα έλεγα ότι βαραίνει η κατά τα άλλα βαριά και ασήκωτη εξωτερική πόρτα... Η κουζίνα βρίσκεται στον επάνω όροφο ενώ οι τουαλέτες στον υπόγειο χώρο και αδιαμφισβήτητα είναι άβολα προσβάσιμες αλλά ευτυχώς και επιτυχώς βρισκόμαστε σε κεντρική περιοχή των Αθηνών...
Ακούγονται instrumental ήχοι σε χαμηλή ένταση.

Στον εξωτερικό χώρο υπάρχουν λίγα τραπέζια κυρίως για τους μανιώδεις καπνιστές ή τους τουρίστες. Ο εσωτερικός χώρος σίγουρα είναι προτιμότερος!!

Καταχάρηκα το μικρό μενού, ουσιαστικού περιεχομένου, που περιλαμβάνει κρέας και ψάρι (μάλιστα και Σαυρίδι και Ζαργάνα... ) με ονομασίες πιάτων που κεντρίζουν αμέσως την περιέργεια του θαμώνα.

Διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα με ντοματίνια, κεράσια και αγγούρι (9,00), σερβίρεται σε άσπρο μπολ με μπόλικο τριμμένο πάγο! Επιπλέον των κυρίως υλικών, το πιάτο περιλαμβάνει λίγο γιαούρτι και φυλλαράκια γλιστρίδας! Πιάτο με εμφάνιση αλλά και ουσία!!

Soba (noodles) με καπνιστό σολομό και ταχίνι (13,00). Ένα θρεπτικότατο πιάτο με Soba νούντλς (από θρεπτικό φαγόπυρο), σολομό ( Ωμέγα 3 λιπαρά ) και ταχίνι (υψηλή πρωτεϊνη)! Τα ανοιχτά γκρι νουντλς με τους σπόρους από σουσάμι -ταχίνι, τα δεξιοτεχνικά κομμένα κομμάτια σολομού και το τουρσί αγγουριού δημιουργούσαν μια διάτρητη φωτεινότητα ανάλογη της εποχής που διανύουμε! Η γεύση των κρύων νουντλς ξαφνιάζει αλλά το πιάτο ως σύνολο είναι αρκετά νόστιμο.

Ceviche φρικασέ με γόπα (12,00), εξαιρετικό πιάτο! Σερβίρεται σε αρκετά βαθύ πιάτο με μπόλικη πράσινη σος και μικρή στοίβα λαχανικών πάνω στο φρέσκο ψάρι (κυρίως φλούδες αγγουριού συν λίγη κόκκινη πιπεριά)!

Από τα συνοδευτικά πιάτα, παραγγείλαμε το ρύζι (3,00). Το τηγανητό λευκό ρύζι (σερβιρισμένο σε βαθύ μπολάκι) καλύπτεται από πλιγούρι και κρόκο αυγού που κιτρινίζει το πιάτο και το χρωματίζει όμορφα. Νόστιμη γεύση χωρίς κάτι το ξεχωριστό.

Με εντυπωσίασε η ζωντανή και πολύχρωμη παρουσίαση των πιάτων. Ακόμα, το κάθε πιάτο, πέρα από την λιγόλογη περιγραφή του στον κατάλογο, έκρυβε και μία ευχάριστη έκπληξη!!

Τα γλυκά δεν γράφονται στον κατάλογο. Μας τα είπαν προφορικά και επιλέξαμε να δοκιμάσουμε το υπέροχο γλυκό Μαρέγκες (6,00). Καταπληκτικό! Σερβίρεται, και αυτό, σε βαθύ πιάτο που περιλαμβάνει μπόλικα κομματάκια μήλου, τριμμένο πάγο και γύρω στα έξι κομμάτια λευκής μαρέγκας που διακοσμούν (σαν κεραίες) το πιάτο!

Στην αρχή μας ρώτησαν για το νερό και παραγγείλαμε εμφιαλωμένο (2,00).

Από κρασιά υπάρχει μεγάλη ποικιλία, ελληνικά και ξένα. Μάλιστα, χωρίζονται ανάλογα με την ποιότητά τους ( π. χ φρέσκα και τραγανά ή αρωματικά και κομψά). Σερβίρεται και κρασί σε ποτήρι (π. χ Χατζηδάκης Ασύρτικο, Σαντορίνη, ΕΥΡΩ 7,00 ).

Εν τέλει, μας άρεσε που το περιεχόμενο των πιάτων και η πρώτη ύλη είναι διαυγή χωρίς ο σεφ να αναλώνεται σε υπερβολές και φρούδους εντυπωσιασμούς!

10 Ιούλ 2017

Το γνωστό εστιατόριο ψαροφαγίας " Varoulko Seaside" του καταξιωμένου σεφ Λευτέρη Λαζάρου το επισκέφθηκα με ενθουσιασμό και αέρα καλοκαιρινής διάθεσης, έχοντας ασφαλώς και τις δέουσες απαιτήσεις!! Τελικά, δεν βρήκα κάτι που να ικανοποιεί στο έπακρο τις μεγάλες απαιτήσεις μου. Εύχομαι σε κάποια δεύτερη επίσκεψή μου στον χώρο να ταιριάξουν καλύτερα τα " χνώτα " μου με τη φιλοσοφία της Σχολής Λαζάρου. Βλέπετε, είναι και τι ταιριάζει στα γούστα, στη παιδεία ή ακόμα και στην εκάστοτε διάθεσή μας, προκειμένου να σχηματίσουμε άποψη τόσο για τη γαστρονομία ενός χώρου εστίασης όσο και για να αποφανθούμε για τη συμπεριφορά του προσωπικού.

Φθάσαμε ( δύο άτομα ) αργά το βράδυ της Τρίτης, με ιδιαίτερα ψυχρό αέρα για την εποχή. Βασικά είχαμε σκοπό να πάμε στο Mary Pickford, το καινούργιο μπαράκι στην ταράτσα του επιβλητικού κτιρίου του " Varoulko Seaside ", που προσφέρει θαλασσινό fingerfood και ξεχωριστά κοκτέιλ, αλλά κυρίως μοναδική θέα! Νομίζαμε ότι οι καιρικές συνθήκες στον Πειραιά θα ήταν πιο ήπιες αλλά τελικά γελαστήκαμε.... Έτσι αποφασίσαμε, μιας και διανύσαμε τόσα χιλιόμετρα, να καθίσουμε στο φημισμένο " Varoulko Seaside ".

Οι μεγάλοι χώροι του εστιατορίου είναι δύο και μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, ο ένας κολλητά με τον άλλο. Και οι δύο φυσικά με την υπέροχη θέα της περιοχής!!
Στον ένα χώρο, στον οποίο και δειπνήσαμε, (δεξιά βλέποντας από την Ακτή Κουμουνδούρου) διακρίναμε αμέσως την διακριτική πολυτέλειά του, χωρίς πολλά ή περιττά στοιχεία Σημαντικά διακοσμητικά στοιχεία αποτελούν οι ολόλευκες βαρκούλες απέναντι από την είσοδο και η εκπληκτικά ζωγραφισμένη υδρόγειος στο μπλε της θάλασσας, που αναπαριστά τον κυρίαρχο ρόλο της θάλασσας στα πεπραγμένα ανά την ιστορία και τον κόσμο. Κάθε τραπέζι έχει δίπλα του βοηθητικά τραπεζάκια για τα ποτά και για τις τσάντες. Τα προσεγμένα ξύλινα τραπέζια με τα υφασμάτινα γκρι τραπεζομάντηλα και τα βελούδινα καθίσματα ανεβάζουν την κομψή αισθητική του χώρου, χωρίς ωστόσο να χαρίζουν και την ανάλογη ζεστασιά.... Εάν επιστρατεύσω τη φαντασία μου, θα έλεγα ότι το ίδιο περίπου συμβαίνει και με το φαγητό: Τέλεια παρουσίαση, ζωηρά χρώματα, πρωτότυπα υλικά, αλλά οι γεύσεις στερούνται έντασης και φαίνονται κάπως ουδέτερες και επιδερμικές. Θαρρείς πως η αγχώδης αναζήτηση του τέλειου και της άψογης τεχνοτροπίας από τον σεφ τις έχει κάνει λίγο απρόσωπες. Πως να το εξηγήσω, γεύσεις κάπως απόμακρες!

Ταχτοποιηθήκαμε σε ένα τραπέζι, όπου στη πλάτη μου και κατά μήκος του τοίχου πίσω μου υπήρχαν καδραρισμένα όλα τα πολυσήμαντα βραβεία γαστρονομίας του γνωστού σεφ, από περιοδικά της αθηναϊκής διασκέδασης, κ. λπ.!

Το σέρβις, όπου θα επικεντρωθώ στη συνέχεια, εάν εξαιρέσουμε την τυπική αλλά ευγενική παρουσία του μετρ και του σομελιέ, το βρήκα εντελώς αταίριαστο με τις προδιαγραφές του όλου εγχειρήματος, αλλά περισσότερο ταιριαστό με την εν μέρει απόμακρη και ψυχρή γαστρονομία του χώρου. Ο κύριος που είχε αναλάβει το τραπέζι μας με το ζόρι χαμογελούσε και, παρόλο που οι βοηθοί του μας εξηγούσαν το περιεχόμενο του κάθε πιάτου, δεν νομίζω ότι ο σερβιτόρος μας σήκωνε κουβέντα παραπάνω...

Ήταν όντως αποκαρδιωτική η όλη εικόνα της εξυπηρέτησης παρά το δεκαμελές περίπου προσωπικό! Σκεφθείτε ότι αφού ο σερβιτόρος μας γέμισε αρχικά τα ποτήρια νερού και κρασιού, στη συνέχεια μας ξέχασε... Ο συνοδός μου χρειάστηκε να του υπενθυμίσει αρκετές φορές την ανανέωση του νερού και του κρασιού. Την τελευταία, μάλιστα, φορά, του είπε υπομειδιώντας μια υπαινικτικά ειρωνική ατάκα: "Με τη λιτότητα και τις περικοπές προσωπικού, φαίνεται πλέον πως πρέπει ο πελάτης να θυμίζει πως τα ποτήρια του άδειασαν"!!
Ο σερβιτόρος, όμως, χωρίς χαμόγελο και με αρκετή αμηχανία απομακρύνθηκε ποιούμενος την νήσσαν!!
Η δε κοπέλα που μας εξυπηρέτησε στο τέλος, αφού είδε ότι φωτογράφησα τα λίγα κατάλοιπα φαγητού που είχαν αφήσει στο τραπέζι μόνο, τότε και μόνο αποφάσισε να σκουπίσει στοιχειωδώς το τραπέζι, πριν να έρθει το γλυκό μας.
Ακόμα και οι οδοντογλυφίδες στο τέλος, ήρθαν μόνο αφού τις ζητήσαμε και αυτές....

Αφήστε που όταν εισήλθαμε στο εστιατόριο και ζητήσαμε ένα τραπέζι για δύο άτομα, ο σερβιτόρος, και όχι ο Μετρ, μας οδήγησε στο πιο άσχετο τραπέζι κολλητά στην είσοδο, και χρειάστηκε εμείς να να του υποδείξουμε κάποιο άλλο με θέα, από τα 4-5 άδεια που υπήρχαν κατά την προχωρημένη ώρα της άφιξής μας....!!!!!

Το δε σκέπαστρο οροφής, το είχαν συνέχεια ανοιγμένο, αδιαφορώντας για τον δυνατό αέρα και την εξωτερική ψύχρα που έμπαινε στον εσωτερικό χώρο. Και άντε και γίνεται αυτό, στα εστιατόρια πολυτελείας (ακόμα και σε μερικά θερινά σινεμά) κύριε Λαζάρου, φροντίζουν έστω για κάποια εσάρπα ή τουλάχιστον ενδιαφέρονται στοιχειωδώς και ρωτάνε για την κατάσταση του θαμώνα....!!!
Γενικά, υπήρχε ένα κάπως αφιλόξενο κλίμα που πρέπει να σας ομολογήσω ότι με εκνεύριζε περισσότερο ακόμα και από τις κάποιες γεύσεις.
Γι' αυτό κύριε Λαζάρου, επιτρέψτε μου να σας συμβουλέψω με κάθε ειλικρίνεια: Για να ξεχωρίζει ένα μαγαζί, ειδικά στο τουριστικό μας Τουρκολίμανο, όπου πριν 3 χρόνια ξαναγυρίσατε στην εστία που βρισκόσασταν για 30 ολόκληρα χρόνια, δεν αρκούν μόνο οι σοφιστικέ σπεσιαλιτέ, η άψογη διακόσμηση, η πλούσια λίστα ποτών, οι πρόθυμοι παρκαδόροι στην είσοδο, ή τα δεκάδες Βραβεία και Διπλώματα που επάξια κατέχετε...... Είναι αναγκαία η συνεχής επαγρύπνηση στον - κυριολεκτικά ευαίσθητο για τη χώρα μας - τομέα της πρόσληψης προσωπικού.

Αναφορικά τώρα με τον κατάλογο των εδεσμάτων και τη λίστα με τα κρασιά ( από όλο τον κόσμο ) έχουν αρκετό ενδιαφέρον θα έλεγα!

Τα τραπέζια είναι διακοσμημένα με ένα κόκκινο τριαντάφυλλο μέσα σε γυάλινο βαζάκι, ένα μικρό στρογγυλό κηροπήγιο (το κεράκι δεν άναψε ποτέ) και ένα εντυπωσιακό στρογγυλό μπουκάλι με λάδι.

Το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρώς, τουλάχιστον στον χώρο που καθίσαμε εμείς.

Δύο άτομα λοιπόν, παραγγείλαμε τελικά τα εξής πιάτα:

Πράσινη σαλάτα με εσπεριδοειδή και καπνιστό χέλι ( 15,00), σερβίρεται σε επίπεδο, πέτρινο, μαύρο σκεύος, όπως άλλωστε τα περισσότερα πιάτα, και περιλαμβάνει πράσινα λαχανικά, λιγοστές λωρίδες από εξαιρετικής ποιότητας καπνιστό χέλι σε χρωματική αρμονία με τις φέτες κόκκινου γκρέιπ φρουτ. Επιπλέον, διακρίνονται και φέτες λευκού γκρέιπ φρουτ καθώς και τρεις διακοσμητικές στρογγυλές "μπουκίτσες" από σως καρότο-πορτοκάλι. Άψογη παρουσίαση και έμπνευση, η γεύση άρτια χωρίς όμως να ξεσηκώνει τον ουρανίσκο!

Καβούρι με μήλο, λεμόνι, κόλιανδρο και μανταρίνι (11,00). Κομματάκια καβουρόψυχας σκεπασμένα με κιτρινωπή σος μέσα σε γυάλινο πιατάκι. Στη βάση του υπάρχει για ντεκόρ ένα στρογγυλό βαζάκι με φύκια σε νερό! Υποδειγματική παρουσίαση, τέλεια γεύση!

Τόνο με γιαπωνέζικο μυρωδικό shiso, τυλιγμένο σε φύλλο κρούστας, μαύρο σουσάμι, πιπεριά Φλωρίνης, ντομάτα και soya (14,00). Σερβίρεται σε λευκό μακρόστενο σκεύος και αποτελείται από τρία κομμάτια τόνου τυλιγμένα σε φύλλο που μοιάζουν με μπακλαβαδάκια και είναι καλυμμένα με λίγη soya(?) Ανάμεσά τους διακρίνεται μικρή ποσότητα φρέσκιας ντομάτας με κάποια επικάλυψη(?). Το υπόλοιπο πιάτο περιέχει πράσινα και κόκκινα λαχανικά και τη πράσινη πιπεριά. Συνολικά το πιάτο δεν είναι κακό αλλά η γευστική αίσθηση του τόνου ατονεί σημανυικά και συνεπώς δεν έρχεται στην επιφάνεια επαρκώς η κύρια πρώτη ύλη που είναι και το ζητούμενο.

Ψητή σουπιά ελληνικής αλιείας με σάλτσα ελαιόλαδου, lime, κύμινο και κρέμα φάβας (14,00). Πρόκειται για λωρίδες σουπιάς αρωματισμένες με κύμινο και κομμάτια από φρέσκια ντομάτα συν ποσότητα φάβας στις δύο άκρες του μαύρου σκεύους ( η μία διακοσμημένη με ένα πράσινο φυλλαράκι ). Δύο πλοκάμια σουπιάς δίνουν ακόμα περισσότερη χάρη στο πιάτο. Η παραδοσιακή γεύση της φάβας είναι εντελώς εξαφανισμένη και το όλο πιάτο καλό αλλά χωρίς κάτι το ελκυστικό γευστικά.

Από τα κυρίως μοιραστήκαμε ένα Μπαρμπούνι με σπαγγέτι λαχανικών, σαφράν, λάδι άνηθου και ζωμό από μπαρμπούνι (25,00). Καταπληκτική παρουσίαση του πιάτου, καθώς το ολόκληρο μπαρμπούνι έχει μικρές, διακοσμητικές, τομές και στην βάση του ( δεν φαίνονται αρχικά ) νόστιμα νούντλς! Η γεύση αρκετά καλή αλλά η φαντασία του σεφ ακόμα καλύτερη...

Από τα επιδόρπια επιλέξαμε το ονομαζόμενο "Σοκολάτα" με κρέμα σοκολάτας 55% Valhrona, εξωτικά φρούτα, πραλίνα και sorbet μάνγκο (10,00). ΄Το κυρίως γλυκό με το διακοσμητικό φουντουκάκι συνοδεύεται από κομματάκια μάνγκο ( compote ) και μικρή ποσότητα sorbet μάνγκο. Χωρίς να απορρίπτεται εντελώς γευστικά, το βρήκαμε αρκετά flat...
Αφού ρωτήσαμε, μας πληροφόρησαν ότι τα γλυκά επιμελείται ο patissier Θοδωρής Μωυσίδης.

Με το φαγητό μας ταιριάξαμε ένα μπουκάλι κλασικού ημιαφρώδη οίνου Ντεμπίνα Ζίτσας που ήταν ό, τι έπρεπε (22,00)!!

Το απευθείας εμφιαλωμένο χρεώνεται ΕΥΡΩ 2,70.

Στην αρχή σερβίρεται από ένα κομματάκι στρογγυλού ψωμιού στον καθένα ( μπορούμε να ζητήσουμε κι άλλο ). Χρεώνεται ΕΥΡΩ 3,00/ τα δύο άτομα.

Ως καλωσόρισμα έρχονται ΜΟΝΟ λίγες ελιές(!! ) που τις συνοδεύσαμε με το λάδι, το οποίο υπάρχει από την αρχή μέσα σε ένα κομψό μπουκάλι στο τραπέζι, και το οποίο μάλιστα με ιδιαίτερη χάρη ( λες και πρόκειται για χαβιάρι ) το τοποθετεί ο σερβιτόρος μέσα στο μπολάκι, δίπλα από εκείνο με τις ελιές. Βέβαια, έχουν προνοήσει να τοποθετήσουν παραδίπλα και ένα ακόμα μπολάκι για τα κουκούτσια!

Στο τέλος δεν έρχεται ίχνος gourmet κεράσματος και το έργο τελειώνει εδώ, χωρίς κάποιο suspense!!!

07 Ιούλ 2017

Το εστιατόριο "Αγοραστός" σερβίρει αποκαλυπτικές και δυνατές ανατολίτικες γεύσεις με έμφαση στο κεμπάμπ. Η θετική αύρα και το περιβάλλον ξεφεύγουν από τα στάνταρτς ενός λαϊκού χώρου εστίασης που συνήθως συναντάμε σε αυτές τις κουζίνες στη χώρα μας. Προσφέρεται για κάποια απλή αλλά και για μια πιο απαιτητική βραδινή έξοδο.
Στο εστιατόριο πήγαμε την τρίτη - βροχερή - Κυριακή του Ιούνη. Συνεπώς το καιρικό σκηνικό ήταν το κατάλληλο για βαριές ανατολίτικες γεύσεις! Βέβαια, όπως διαπιστώσαμε εκ των υστέρων, ο τρόπος προετοιμασίας των φαγητών και -ίσως- οι φρέσκες πρώτες ύλες ( εδώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου... ) έδιναν μια περισσότερο ανάλαφρη αίσθηση που δεν σε " φουσκώνει ".

Το εστιατόριο βρίσκεται σε κεντρικό σημείο του Χαλανδρίου, σε σημείο που σφύζει από πολυποίκιλα εστιατόρια. Το ευτύχημα είναι ότι σχεδόν απέναντι από το εστιατόριο υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο υπαίθριο πάρκινγκ, ίσως δημοτικό. Εμείς πάντως παρκάραμε εύκολα σε κάποιο στενό παραδίπλα.

Όπως ρωτήσαμε και μάθαμε ο ιδιοκτήτης Αγοραστός κατάγεται από τον Πλαταμώνα Πιερίας ενώ η Πόντια πεθερά του, από τη Βέροια (βλ. "Γκοζλεμέ ", ποντιακή συνταγή της πεθεράς! ).

Ο βεραμάν χρωματισμός του εξωτερικού χώρου σε συνδυασμό με τα ταιριαστά γλαστράκια σε παράπλευρη βιτρίνα και τις μεγάλες γλάστρες στην είσοδο δημιουργούν ατμόσφαιρα και ένα ρετρό σκηνικό. Τα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο δεν είναι αρκετά, ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε τον πολύ κόσμο που συναθροίζεται στο εστιατόριο αυτό. Στον εσωτερικό χώρο κυριαρχεί μια γλυκιά διακοσμητική αρμονία παρόλο που συνδυάζονται μεταξύ τους ετερόκλητα διακοσμητικά στοιχεία, όπως τα ψάθινα μεγάλα πανέρια - φωτιστικά με τα φίνα λευκά πιάτα σε μία βιτρίνα μέσα στον χώρο ή τα καλοστρωμένα τραπέζια σε συνδυασμό με τα απλά ξύλινα λευκά καθίσματα. Διάφορα άλλα αντικείμενα στον προθάλαμο του εστιατορίου αλλά και στον κυρίως χώρο ( όπου ξεχωρίζει ένας μαυροπίνακας πάνω σε κολόνα του χώρου και όμορφα ράφια με αποστάγματα ) δίνουν άλλη χάρη στον χώρο. Ως είθισται, πολλά καδράκια με θεματολογία από την Πόλη ( γέφυρα του Γαλατά, βαπόρι στον Βόσπορο, τοπικό καφενείο κ. ά ) διακοσμούν διακριτικά τον φροντισμένο αυτό χώρο.
Σιγανή ελληνική μουσική ακούγεται από τα μεγάφωνα, επιτρέποντας τη συζήτηση μεταξύ θαμώνων!

Ο εκτενής κατάλογος " ανάβει τα αίματα ", καθώς περιλαμβάνει άκρως αντιπροσωπευτικές πολίτικες και άλλες ανατολίτικες γεύσεις με τις ανάλογες ιντριγκαδόρικες ονομασίες τους...
Πέραν του κυρίως μενού, ως πιάτα ημέρας σερβίρονταν Σπαλομπριζόλα ( ΕΥΡΩ 20,00), Μοσχαρίσια Μάγουλα και Μπουρεκάκια Μελιτζάνας στον φούρνο.
Μου έκανε εντύπωση που στα ποτά αναφέρονται μόνο τρία κρασιά, που πάντως αναπληρώνονται από αρκετά αποστάγματα.

Υπάρχει και υπηρεσία delivery.

Δύο άτομα, παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Γκοζλεμέ ( 5,60 ), στρογγυλή, πολύ λεπτή και τραγανή - τηγανητή - πίτα με γέμιση βουτυράτου τυριού. Στην εμφάνιση θυμίζει τηγανίτα και η αλμυρή γεύση του εδέσματος μας ενθουσίασε!!! Σερβίρεται μάλιστα με πολύ στυλ...!

Μπουρεκάκια μελιτζάνας στον φούρνο ( 6,80 ), σερβίρονται σε καυτό λευκό πυρίμαχο σκεύος, τέσσερα κομμάτια πολύ νόστιμου μπουρεκιού με ποσότητα γιαουρτιού και άνηθο. Το πιάτο περιείχε αρκετή κόκκινη σάλτσα. Το πιάτο φυσικά Υπερπροτείνεται!!

Μουσακά πολίτικο ( 7,50 ), ένα εκπληκτικής γεύσης κλασικό πιάτο που συνοδεύεται από μπόλικες πατάτες τηγανιτές. Ο μουσακάς περιέχει στικ κανέλας, μοσχοκάρυδο, αρκετό τριμμένο τυρί και λίγο άνηθο!!

Κασερλί κεμπάμπ ( 9,50 ), ζυμωμένο με κασέρι. Καταπληκτικό έδεσμα, σερβιρισμένο στη σωστή - ζεστή- θερμοκρασία!! Πρόκειται για ζουμερό κεμπάμπ που συνοδεύεται από πράσινη πιπεριά, μια ντομάτα ψητή (ολόκληρη ), ροδέλες κρεμμυδιού και ποσότητα γιαουρτιού. Μην το χάσετε!!

Γλυκό Αρμενοβίλ (6,00), σερβίρεται με αμύγδαλα και καραμέλα. Εμείς το ζητήσαμε με σοκολάτα (αντί καραμέλας) και ήταν εξαιρετικό! Σερβίρεται σε γυάλινο μεγάλο ποτήρι.

'Ηπιαμε μπύρα Volkan λευκή (4,00 ).

Σερβίρεται εμφιαλωμένο νερό άμεσα ( 1,70 ).

Στην αρχή καταφθάνουν δυο εκπληκτικά ζεστά φρατζολάκια ψωμιού με μαχλέπι (2,00).

Στο τέλος κερνάνε λικέρ μαστίχας.

Πρόκειται για ένα περιζήτητο στέκι που δικαιώνει τους πολυπληθείς θαμώνες του και με το παραπάνω βέβαια!!

24 Ιουν 2017

Το μικροσκοπικό " Pink Flamingo " είναι το νέο κάζουαλ εγχείρημα του σεφ Βασίλη Καλλίδη. Το self service φαγητό περιλαμβάνει κινεζικά ψωμάκια Bao και Dim Sum. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, το φαγητό είναι ανεκτό και ανάλογο του χώρου και του όλου ύφους αυτής της προσπάθειας.

Τo " Pink Flamingo " είναι μια εντελώς mini γωνιά ασιατικής κουζίνας στα πρότυπα του Uberness, επίσης του ίδιου σεφ, στη Λαχαναγορά του Ρέντη.

Το νέο εστιατόριο βρίσκεται πάνω στην οδό Σκούφου, στην Πλάκα, και διαθέτει, εξωτερικά, λίγα λευκά σιδερένια τραπεζάκια και λευκά σκαμπό. Πολύ περιορισμένος και ο χώρος στον Α' όροφο, όπως και στην τουαλέτα στο υπόγειο ( προσοχή στο κεφάλι σας όταν κατεβαίνετε τις σκάλες... ).

Ευτυχώς που βρήκαν χώρο για τουαλέτα..... Αλλά και να μην υπήρχε, συγχωρείται γιατί εδώ, αφενός πρόκειται για εστιατόριο -καντίνα και αφετέρου ο χώρος δεν είναι για πολύ...., τρώμε και φεύγουμε!!

Ολόγυρα υπάρχει λευκό πλακάκι με μερικές φιγούρες από ροζ φλαμίνγκο. Γενικά, τόσο στον επάνω όσο και στον κάτω όροφο υπάρχουν 2-3 διάσπαρτα φλαμίνγκο για να μην ξεχνιόμαστε.... Μάλιστα στο σημείο που δίνονται οι παραγγελίες, συναντάμε το πρώτο φλαμίνγκο το οποίο διακρίνεται και από μακρυά.

Στο ίδιο σημείο, παραδίπλα, όπως και σε ράφι πίσω από τα ταμεία έχουν τοποθετηθεί δύο μικροί Βούδες που δίνουν τις ευλογίες τους.... Τριγύρω βρίσκονται διάφορα καλαμάκια, μπουκαλάκια ποτών και αναψυκτικών, ασπροροζαλί πλαστικά ποτηράκια και οι δίσκοι σερβιρίσματος. Μια ασπρόμαυρη πινακίδα γράφει " Dim Sum & Bao " και προδιαγράφει το είδος του φαγητού.
Δίπλα στο ταμείο, μέσα σε μία μικρή καμπίνα, 2-3 έθνικ μάγειροι με σκουφάκια ετοιμάζουν τα μικρογεύματα και περιστοιχίζονται από μεγάλα ψάθινα καλάθια του Dim Sum...

Προκειμένου να παραγγείλει κάποιος, συμπληρώνει την παραγγελία με το όνομά του του πάνω σε ένα στενόμακρο φυλλάδιο ( με το μενού, τις ποσότητες και την τιμή ) και το παραδίδει στο ταμείο. Πιάνει τραπέζι και όταν ετοιμαστεί το φαγητό τον φωνάζουν. Εάν επιθυμείτε αφήνετε και το email σας, για να λαμβάνετε νέα τους, καθώς και πληροφορίες για διάφορα events.

Το μενού είναι πολύ μικρό, με τρεις επιλογές από Dim Sum, ένα bao ( κινεζικό σάντουιτς ή μπέργκερ ) ημέρας, παγωτό ξυλάκι (4,50), μπύρα (3,00), coca cola (1,50 ), εμφιαλωμένα νερά και λίγα πρωτότυπα αναψυκτικά.

Στους δύο μαύρους μαυροπίνακες δεξιά και αριστερά της εισόδου διαφημίζονταν τα δύο είδη Bao που σερβίρονταν, το χορτοφαγικό, καθώς και εκείνο με το χοιρινό ( χοιρινό με σως Miso mayo, αγγούρι και κρεμμύδια, ΕΥΡΩ 6,00 ).

Όλα τα φαγητά σερβίρονται σε χάρτινα κουτάκια πάνω σε ασπροροζαλί χαρτί.

Τα Dim Sum, παρόλο που διαφήμιζαν στα media ότι τα σερβίρουν στα γνωστά και παραδοσιακά αχνιστά ψάθινα καλαθάκια ( μάλιστα ο ίδιος ο Καλλίδης είχε πει σε κάποια συνέντευξη ότι έφερε από κάποιο ταξίδι του σην Ασία τόσα πολλά για το συγκεκριμένο μαγαζί... ), τελικά μας τα έφεραν και αυτά μέσα στα χάρτινα κουτάκια!!
Προφανώς, είδαν ότι ο χώρος γεμίζει κόσμο και το σερβίρισμα στα καλαθάκαι θα τους ήταν ασύμφορο. Να κάτι τέτοια είναι που με εκνευρίζουν!!

Όλα τα τραπεζάκια διαθέτουν μπουκάλι με τσίλι σως και δοχεία με τα φυλλάδια του μενού, χαρτοπετσέτες, τσόππστικς και υγρά χαρτομάνδηλα συσκευασμένα!

Παραγγείλαμε:

Βao χορτοφαγικό με γιαπωνέζικη Τeriyaki Tofu σως, Kimchi, το κορεάτικο τουρσί ας πούμε και αράπικο φιστίκι (4,50 ),. Πρόκειται για πολύ πετυχημένο σάντουιτς με πεντανόστιμα και αφράτα λευκά ψωμάκια (bao). Παρουσιασμένο με στυλ, με τα φιστίκια να ξεχειλίζουν με χάρη!

Dim Sum Shuijiao (6,00), 5 τεμ., με χοιρινό και τζίντζερ και λίγο άνηθο. Νόστιμα, αλλά τίποτα το συγκλονιστικό. Το αρνητικό είναι ότι ήρθαν πολύ χλιαρά σε θερμοκρασία. Είχε πολύ κόσμο και μάλλον η ταμίας προτίμησε να χτυπήσει καμία απόδειξη παραπάνω, παρά να μας καλέσει αμέσως προκειμένου να πάρουμε τον δίσκο μας..... Έτσι όμως, έφερναν μάλλον προς κάποιο ζυμαρικό τύπου ποντιακού Μαντί παρά σε Dim Sum....!!!!!

Dim Sum Siumai με κοτόπουλο και γαρίδες, 5 τεμ., με μπόλικο σουσάμι και τζίντζερ συν λίγο άνηθο, στα 6,50. Τα υλικά δεν διακρίνονται καθαρά, αλλά το αποτέλεσμα ήταν καλό αν εξαιρέσουμε το δυσάρεστο ατόπημα ότι ήρθαν και αυτά πολύ χλιαρά......

Δοκιμάσαμε πολύ δροσερό και εύγευστο ροζαλί αναψυκτικό γκρέιπφρουτ - σόδα (4,50 ), το ήπιαμε σε πλαστικά ποτηράκια στο ίδιο διακοσμητικό μοτίβο με τα χαρτάκια που συνοδεύουν τα φαγητά. Μέσα στο μπουκάλι είχαν τοποθετήσει για λόγους αισθητικής μια μινιατούρα ροζ φλαμίνγκο!

Επιπλέον., ήπιαμε οργανικό αναψυκτικό "Little Miracles " (3,00), που είχε γεύση πράσινου τσαγιού.

Οι τιμές, όσον αφορά το όλο concept και τις διάφορες αστοχίες, μάλλον είναι τσιμπημένες. Δύο άτομα, με τα παραπάνω "πιάτα", δεν μπορώ να πω ότι χορτάσαμε κιόλας...!

Με χάλασε ο τρόπος σερβιρίσματος των Dim Sum και η μέτρια θερμοκρασία τους! Σίγουρα δεν μοιάζουν με τίποτα με εκείνα που φτιάχνουν σπουδαίοι μάγειροι στα πέριξ πολυπληθή ασιατικά εστιατόρια ή με εκείνα που έχουμε ως εικόνα στο μυαλό μας.... Αισιοδοξώ ότι, κυρίως στο θέμα της θερμοκρασίας, πρόκειται για λάθος της στιγμής και ότι αυτό δεν συμβαίνει σε καθημερινή βάση, και γι' αυτό, άλλωστε, είμαι επιεικής στη βαθμολογία της γεύσης.
Αν ξαναπήγαινα θα προτιμούσα καλύτερα κάποιο bao.
Από την άλλη πλευρά, για sreet food κατάσταση όπως αυτή εδώ, ας μη ζητάμε και πάρα πολλά...!!