PP_TINA

των έμπιστών σου

Fish Restaurants - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα
Ιούλ
2017

Το γνωστό εστιατόριο ψαροφαγίας " Varoulko Seaside" του καταξιωμένου σεφ Λευτέρη Λαζάρου το επισκέφθηκα με ενθουσιασμό και αέρα καλοκαιρινής διάθεσης, έχοντας ασφαλώς και τις δέουσες απαιτήσεις!! Τελικά, δεν βρήκα κάτι που να ικανοποιεί στο έπακρο τις μεγάλες απαιτήσεις μου. Εύχομαι σε κάποια δεύτερη επίσκεψή μου στον χώρο να ταιριάξουν καλύτερα τα " χνώτα " μου με τη φιλοσοφία της Σχολής Λαζάρου. Βλέπετε, είναι και τι ταιριάζει στα γούστα, στη παιδεία ή ακόμα και στην εκάστοτε διάθεσή μας, προκειμένου να σχηματίσουμε άποψη τόσο για τη γαστρονομία ενός χώρου εστίασης όσο και για να αποφανθούμε για τη συμπεριφορά του προσωπικού.

Φθάσαμε ( δύο άτομα ) αργά το βράδυ της Τρίτης, με ιδιαίτερα ψυχρό αέρα για την εποχή. Βασικά είχαμε σκοπό να πάμε στο Mary Pickford, το καινούργιο μπαράκι στην ταράτσα του επιβλητικού κτιρίου του " Varoulko Seaside ", που προσφέρει θαλασσινό fingerfood και ξεχωριστά κοκτέιλ, αλλά κυρίως μοναδική θέα! Νομίζαμε ότι οι καιρικές συνθήκες στον Πειραιά θα ήταν πιο ήπιες αλλά τελικά γελαστήκαμε.... Έτσι αποφασίσαμε, μιας και διανύσαμε τόσα χιλιόμετρα, να καθίσουμε στο φημισμένο " Varoulko Seaside ".

Οι μεγάλοι χώροι του εστιατορίου είναι δύο και μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, ο ένας κολλητά με τον άλλο. Και οι δύο φυσικά με την υπέροχη θέα της περιοχής!!
Στον ένα χώρο, στον οποίο και δειπνήσαμε, (δεξιά βλέποντας από την Ακτή Κουμουνδούρου) διακρίναμε αμέσως την διακριτική πολυτέλειά του, χωρίς πολλά ή περιττά στοιχεία Σημαντικά διακοσμητικά στοιχεία αποτελούν οι ολόλευκες βαρκούλες απέναντι από την είσοδο και η εκπληκτικά ζωγραφισμένη υδρόγειος στο μπλε της θάλασσας, που αναπαριστά τον κυρίαρχο ρόλο της θάλασσας στα πεπραγμένα ανά την ιστορία και τον κόσμο. Κάθε τραπέζι έχει δίπλα του βοηθητικά τραπεζάκια για τα ποτά και για τις τσάντες. Τα προσεγμένα ξύλινα τραπέζια με τα υφασμάτινα γκρι τραπεζομάντηλα και τα βελούδινα καθίσματα ανεβάζουν την κομψή αισθητική του χώρου, χωρίς ωστόσο να χαρίζουν και την ανάλογη ζεστασιά.... Εάν επιστρατεύσω τη φαντασία μου, θα έλεγα ότι το ίδιο περίπου συμβαίνει και με το φαγητό: Τέλεια παρουσίαση, ζωηρά χρώματα, πρωτότυπα υλικά, αλλά οι γεύσεις στερούνται έντασης και φαίνονται κάπως ουδέτερες και επιδερμικές. Θαρρείς πως η αγχώδης αναζήτηση του τέλειου και της άψογης τεχνοτροπίας από τον σεφ τις έχει κάνει λίγο απρόσωπες. Πως να το εξηγήσω, γεύσεις κάπως απόμακρες!

Ταχτοποιηθήκαμε σε ένα τραπέζι, όπου στη πλάτη μου και κατά μήκος του τοίχου πίσω μου υπήρχαν καδραρισμένα όλα τα πολυσήμαντα βραβεία γαστρονομίας του γνωστού σεφ, από περιοδικά της αθηναϊκής διασκέδασης, κ. λπ.!

Το σέρβις, όπου θα επικεντρωθώ στη συνέχεια, εάν εξαιρέσουμε την τυπική αλλά ευγενική παρουσία του μετρ και του σομελιέ, το βρήκα εντελώς αταίριαστο με τις προδιαγραφές του όλου εγχειρήματος, αλλά περισσότερο ταιριαστό με την εν μέρει απόμακρη και ψυχρή γαστρονομία του χώρου. Ο κύριος που είχε αναλάβει το τραπέζι μας με το ζόρι χαμογελούσε και, παρόλο που οι βοηθοί του μας εξηγούσαν το περιεχόμενο του κάθε πιάτου, δεν νομίζω ότι ο σερβιτόρος μας σήκωνε κουβέντα παραπάνω...

Ήταν όντως αποκαρδιωτική η όλη εικόνα της εξυπηρέτησης παρά το δεκαμελές περίπου προσωπικό! Σκεφθείτε ότι αφού ο σερβιτόρος μας γέμισε αρχικά τα ποτήρια νερού και κρασιού, στη συνέχεια μας ξέχασε... Ο συνοδός μου χρειάστηκε να του υπενθυμίσει αρκετές φορές την ανανέωση του νερού και του κρασιού. Την τελευταία, μάλιστα, φορά, του είπε υπομειδιώντας μια υπαινικτικά ειρωνική ατάκα: "Με τη λιτότητα και τις περικοπές προσωπικού, φαίνεται πλέον πως πρέπει ο πελάτης να θυμίζει πως τα ποτήρια του άδειασαν"!!
Ο σερβιτόρος, όμως, χωρίς χαμόγελο και με αρκετή αμηχανία απομακρύνθηκε ποιούμενος την νήσσαν!!
Η δε κοπέλα που μας εξυπηρέτησε στο τέλος, αφού είδε ότι φωτογράφησα τα λίγα κατάλοιπα φαγητού που είχαν αφήσει στο τραπέζι μόνο, τότε και μόνο αποφάσισε να σκουπίσει στοιχειωδώς το τραπέζι, πριν να έρθει το γλυκό μας.
Ακόμα και οι οδοντογλυφίδες στο τέλος, ήρθαν μόνο αφού τις ζητήσαμε και αυτές....

Αφήστε που όταν εισήλθαμε στο εστιατόριο και ζητήσαμε ένα τραπέζι για δύο άτομα, ο σερβιτόρος, και όχι ο Μετρ, μας οδήγησε στο πιο άσχετο τραπέζι κολλητά στην είσοδο, και χρειάστηκε εμείς να να του υποδείξουμε κάποιο άλλο με θέα, από τα 4-5 άδεια που υπήρχαν κατά την προχωρημένη ώρα της άφιξής μας....!!!!!

Το δε σκέπαστρο οροφής, το είχαν συνέχεια ανοιγμένο, αδιαφορώντας για τον δυνατό αέρα και την εξωτερική ψύχρα που έμπαινε στον εσωτερικό χώρο. Και άντε και γίνεται αυτό, στα εστιατόρια πολυτελείας (ακόμα και σε μερικά θερινά σινεμά) κύριε Λαζάρου, φροντίζουν έστω για κάποια εσάρπα ή τουλάχιστον ενδιαφέρονται στοιχειωδώς και ρωτάνε για την κατάσταση του θαμώνα....!!!
Γενικά, υπήρχε ένα κάπως αφιλόξενο κλίμα που πρέπει να σας ομολογήσω ότι με εκνεύριζε περισσότερο ακόμα και από τις κάποιες γεύσεις.
Γι' αυτό κύριε Λαζάρου, επιτρέψτε μου να σας συμβουλέψω με κάθε ειλικρίνεια: Για να ξεχωρίζει ένα μαγαζί, ειδικά στο τουριστικό μας Τουρκολίμανο, όπου πριν 3 χρόνια ξαναγυρίσατε στην εστία που βρισκόσασταν για 30 ολόκληρα χρόνια, δεν αρκούν μόνο οι σοφιστικέ σπεσιαλιτέ, η άψογη διακόσμηση, η πλούσια λίστα ποτών, οι πρόθυμοι παρκαδόροι στην είσοδο, ή τα δεκάδες Βραβεία και Διπλώματα που επάξια κατέχετε...... Είναι αναγκαία η συνεχής επαγρύπνηση στον - κυριολεκτικά ευαίσθητο για τη χώρα μας - τομέα της πρόσληψης προσωπικού.

Αναφορικά τώρα με τον κατάλογο των εδεσμάτων και τη λίστα με τα κρασιά ( από όλο τον κόσμο ) έχουν αρκετό ενδιαφέρον θα έλεγα!

Τα τραπέζια είναι διακοσμημένα με ένα κόκκινο τριαντάφυλλο μέσα σε γυάλινο βαζάκι, ένα μικρό στρογγυλό κηροπήγιο (το κεράκι δεν άναψε ποτέ) και ένα εντυπωσιακό στρογγυλό μπουκάλι με λάδι.

Το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρώς, τουλάχιστον στον χώρο που καθίσαμε εμείς.

Δύο άτομα λοιπόν, παραγγείλαμε τελικά τα εξής πιάτα:

Πράσινη σαλάτα με εσπεριδοειδή και καπνιστό χέλι ( 15,00), σερβίρεται σε επίπεδο, πέτρινο, μαύρο σκεύος, όπως άλλωστε τα περισσότερα πιάτα, και περιλαμβάνει πράσινα λαχανικά, λιγοστές λωρίδες από εξαιρετικής ποιότητας καπνιστό χέλι σε χρωματική αρμονία με τις φέτες κόκκινου γκρέιπ φρουτ. Επιπλέον, διακρίνονται και φέτες λευκού γκρέιπ φρουτ καθώς και τρεις διακοσμητικές στρογγυλές "μπουκίτσες" από σως καρότο-πορτοκάλι. Άψογη παρουσίαση και έμπνευση, η γεύση άρτια χωρίς όμως να ξεσηκώνει τον ουρανίσκο!

Καβούρι με μήλο, λεμόνι, κόλιανδρο και μανταρίνι (11,00). Κομματάκια καβουρόψυχας σκεπασμένα με κιτρινωπή σος μέσα σε γυάλινο πιατάκι. Στη βάση του υπάρχει για ντεκόρ ένα στρογγυλό βαζάκι με φύκια σε νερό! Υποδειγματική παρουσίαση, τέλεια γεύση!

Τόνο με γιαπωνέζικο μυρωδικό shiso, τυλιγμένο σε φύλλο κρούστας, μαύρο σουσάμι, πιπεριά Φλωρίνης, ντομάτα και soya (14,00). Σερβίρεται σε λευκό μακρόστενο σκεύος και αποτελείται από τρία κομμάτια τόνου τυλιγμένα σε φύλλο που μοιάζουν με μπακλαβαδάκια και είναι καλυμμένα με λίγη soya(?) Ανάμεσά τους διακρίνεται μικρή ποσότητα φρέσκιας ντομάτας με κάποια επικάλυψη(?). Το υπόλοιπο πιάτο περιέχει πράσινα και κόκκινα λαχανικά και τη πράσινη πιπεριά. Συνολικά το πιάτο δεν είναι κακό αλλά η γευστική αίσθηση του τόνου ατονεί σημανυικά και συνεπώς δεν έρχεται στην επιφάνεια επαρκώς η κύρια πρώτη ύλη που είναι και το ζητούμενο.

Ψητή σουπιά ελληνικής αλιείας με σάλτσα ελαιόλαδου, lime, κύμινο και κρέμα φάβας (14,00). Πρόκειται για λωρίδες σουπιάς αρωματισμένες με κύμινο και κομμάτια από φρέσκια ντομάτα συν ποσότητα φάβας στις δύο άκρες του μαύρου σκεύους ( η μία διακοσμημένη με ένα πράσινο φυλλαράκι ). Δύο πλοκάμια σουπιάς δίνουν ακόμα περισσότερη χάρη στο πιάτο. Η παραδοσιακή γεύση της φάβας είναι εντελώς εξαφανισμένη και το όλο πιάτο καλό αλλά χωρίς κάτι το ελκυστικό γευστικά.

Από τα κυρίως μοιραστήκαμε ένα Μπαρμπούνι με σπαγγέτι λαχανικών, σαφράν, λάδι άνηθου και ζωμό από μπαρμπούνι (25,00). Καταπληκτική παρουσίαση του πιάτου, καθώς το ολόκληρο μπαρμπούνι έχει μικρές, διακοσμητικές, τομές και στην βάση του ( δεν φαίνονται αρχικά ) νόστιμα νούντλς! Η γεύση αρκετά καλή αλλά η φαντασία του σεφ ακόμα καλύτερη...

Από τα επιδόρπια επιλέξαμε το ονομαζόμενο "Σοκολάτα" με κρέμα σοκολάτας 55% Valhrona, εξωτικά φρούτα, πραλίνα και sorbet μάνγκο (10,00). ΄Το κυρίως γλυκό με το διακοσμητικό φουντουκάκι συνοδεύεται από κομματάκια μάνγκο ( compote ) και μικρή ποσότητα sorbet μάνγκο. Χωρίς να απορρίπτεται εντελώς γευστικά, το βρήκαμε αρκετά flat...
Αφού ρωτήσαμε, μας πληροφόρησαν ότι τα γλυκά επιμελείται ο patissier Θοδωρής Μωυσίδης.

Με το φαγητό μας ταιριάξαμε ένα μπουκάλι κλασικού ημιαφρώδη οίνου Ντεμπίνα Ζίτσας που ήταν ό, τι έπρεπε (22,00)!!

Το απευθείας εμφιαλωμένο χρεώνεται ΕΥΡΩ 2,70.

Στην αρχή σερβίρεται από ένα κομματάκι στρογγυλού ψωμιού στον καθένα ( μπορούμε να ζητήσουμε κι άλλο ). Χρεώνεται ΕΥΡΩ 3,00/ τα δύο άτομα.

Ως καλωσόρισμα έρχονται ΜΟΝΟ λίγες ελιές(!! ) που τις συνοδεύσαμε με το λάδι, το οποίο υπάρχει από την αρχή μέσα σε ένα κομψό μπουκάλι στο τραπέζι, και το οποίο μάλιστα με ιδιαίτερη χάρη ( λες και πρόκειται για χαβιάρι ) το τοποθετεί ο σερβιτόρος μέσα στο μπολάκι, δίπλα από εκείνο με τις ελιές. Βέβαια, έχουν προνοήσει να τοποθετήσουν παραδίπλα και ένα ακόμα μπολάκι για τα κουκούτσια!

Στο τέλος δεν έρχεται ίχνος gourmet κεράσματος και το έργο τελειώνει εδώ, χωρίς κάποιο suspense!!!

Πολίτικη κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα
Ιούλ
2017

Το εστιατόριο "Αγοραστός" σερβίρει αποκαλυπτικές και δυνατές ανατολίτικες γεύσεις με έμφαση στο κεμπάμπ. Η θετική αύρα και το περιβάλλον ξεφεύγουν από τα στάνταρτς ενός λαϊκού χώρου εστίασης που συνήθως συναντάμε σε αυτές τις κουζίνες στη χώρα μας. Προσφέρεται για κάποια απλή αλλά και για μια πιο απαιτητική βραδινή έξοδο.
Στο εστιατόριο πήγαμε την τρίτη - βροχερή - Κυριακή του Ιούνη. Συνεπώς το καιρικό σκηνικό ήταν το κατάλληλο για βαριές ανατολίτικες γεύσεις! Βέβαια, όπως διαπιστώσαμε εκ των υστέρων, ο τρόπος προετοιμασίας των φαγητών και -ίσως- οι φρέσκες πρώτες ύλες ( εδώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου... ) έδιναν μια περισσότερο ανάλαφρη αίσθηση που δεν σε " φουσκώνει ".

Το εστιατόριο βρίσκεται σε κεντρικό σημείο του Χαλανδρίου, σε σημείο που σφύζει από πολυποίκιλα εστιατόρια. Το ευτύχημα είναι ότι σχεδόν απέναντι από το εστιατόριο υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο υπαίθριο πάρκινγκ, ίσως δημοτικό. Εμείς πάντως παρκάραμε εύκολα σε κάποιο στενό παραδίπλα.

Όπως ρωτήσαμε και μάθαμε ο ιδιοκτήτης Αγοραστός κατάγεται από τον Πλαταμώνα Πιερίας ενώ η Πόντια πεθερά του, από τη Βέροια (βλ. "Γκοζλεμέ ", ποντιακή συνταγή της πεθεράς! ).

Ο βεραμάν χρωματισμός του εξωτερικού χώρου σε συνδυασμό με τα ταιριαστά γλαστράκια σε παράπλευρη βιτρίνα και τις μεγάλες γλάστρες στην είσοδο δημιουργούν ατμόσφαιρα και ένα ρετρό σκηνικό. Τα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο δεν είναι αρκετά, ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε τον πολύ κόσμο που συναθροίζεται στο εστιατόριο αυτό. Στον εσωτερικό χώρο κυριαρχεί μια γλυκιά διακοσμητική αρμονία παρόλο που συνδυάζονται μεταξύ τους ετερόκλητα διακοσμητικά στοιχεία, όπως τα ψάθινα μεγάλα πανέρια - φωτιστικά με τα φίνα λευκά πιάτα σε μία βιτρίνα μέσα στον χώρο ή τα καλοστρωμένα τραπέζια σε συνδυασμό με τα απλά ξύλινα λευκά καθίσματα. Διάφορα άλλα αντικείμενα στον προθάλαμο του εστιατορίου αλλά και στον κυρίως χώρο ( όπου ξεχωρίζει ένας μαυροπίνακας πάνω σε κολόνα του χώρου και όμορφα ράφια με αποστάγματα ) δίνουν άλλη χάρη στον χώρο. Ως είθισται, πολλά καδράκια με θεματολογία από την Πόλη ( γέφυρα του Γαλατά, βαπόρι στον Βόσπορο, τοπικό καφενείο κ. ά ) διακοσμούν διακριτικά τον φροντισμένο αυτό χώρο.
Σιγανή ελληνική μουσική ακούγεται από τα μεγάφωνα, επιτρέποντας τη συζήτηση μεταξύ θαμώνων!

Ο εκτενής κατάλογος " ανάβει τα αίματα ", καθώς περιλαμβάνει άκρως αντιπροσωπευτικές πολίτικες και άλλες ανατολίτικες γεύσεις με τις ανάλογες ιντριγκαδόρικες ονομασίες τους...
Πέραν του κυρίως μενού, ως πιάτα ημέρας σερβίρονταν Σπαλομπριζόλα ( ΕΥΡΩ 20,00), Μοσχαρίσια Μάγουλα και Μπουρεκάκια Μελιτζάνας στον φούρνο.
Μου έκανε εντύπωση που στα ποτά αναφέρονται μόνο τρία κρασιά, που πάντως αναπληρώνονται από αρκετά αποστάγματα.

Υπάρχει και υπηρεσία delivery.

Δύο άτομα, παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Γκοζλεμέ ( 5,60 ), στρογγυλή, πολύ λεπτή και τραγανή - τηγανητή - πίτα με γέμιση βουτυράτου τυριού. Στην εμφάνιση θυμίζει τηγανίτα και η αλμυρή γεύση του εδέσματος μας ενθουσίασε!!! Σερβίρεται μάλιστα με πολύ στυλ...!

Μπουρεκάκια μελιτζάνας στον φούρνο ( 6,80 ), σερβίρονται σε καυτό λευκό πυρίμαχο σκεύος, τέσσερα κομμάτια πολύ νόστιμου μπουρεκιού με ποσότητα γιαουρτιού και άνηθο. Το πιάτο περιείχε αρκετή κόκκινη σάλτσα. Το πιάτο φυσικά Υπερπροτείνεται!!

Μουσακά πολίτικο ( 7,50 ), ένα εκπληκτικής γεύσης κλασικό πιάτο που συνοδεύεται από μπόλικες πατάτες τηγανιτές. Ο μουσακάς περιέχει στικ κανέλας, μοσχοκάρυδο, αρκετό τριμμένο τυρί και λίγο άνηθο!!

Κασερλί κεμπάμπ ( 9,50 ), ζυμωμένο με κασέρι. Καταπληκτικό έδεσμα, σερβιρισμένο στη σωστή - ζεστή- θερμοκρασία!! Πρόκειται για ζουμερό κεμπάμπ που συνοδεύεται από πράσινη πιπεριά, μια ντομάτα ψητή (ολόκληρη ), ροδέλες κρεμμυδιού και ποσότητα γιαουρτιού. Μην το χάσετε!!

Γλυκό Αρμενοβίλ (6,00), σερβίρεται με αμύγδαλα και καραμέλα. Εμείς το ζητήσαμε με σοκολάτα (αντί καραμέλας) και ήταν εξαιρετικό! Σερβίρεται σε γυάλινο μεγάλο ποτήρι.

'Ηπιαμε μπύρα Volkan λευκή (4,00 ).

Σερβίρεται εμφιαλωμένο νερό άμεσα ( 1,70 ).

Στην αρχή καταφθάνουν δυο εκπληκτικά ζεστά φρατζολάκια ψωμιού με μαχλέπι (2,00).

Στο τέλος κερνάνε λικέρ μαστίχας.

Πρόκειται για ένα περιζήτητο στέκι που δικαιώνει τους πολυπληθείς θαμώνες του και με το παραπάνω βέβαια!!

Κίνα & Ν. Ασία - Πλάκα, Αθήνα
2017

Το μικροσκοπικό " Pink Flamingo " είναι το νέο κάζουαλ εγχείρημα του σεφ Βασίλη Καλλίδη. Το self service φαγητό περιλαμβάνει κινεζικά ψωμάκια Bao και Dim Sum. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, το φαγητό είναι ανεκτό και ανάλογο του χώρου και του όλου ύφους αυτής της προσπάθειας.

Τo " Pink Flamingo " είναι μια εντελώς mini γωνιά ασιατικής κουζίνας στα πρότυπα του Uberness, επίσης του ίδιου σεφ, στη Λαχαναγορά του Ρέντη.

Το νέο εστιατόριο βρίσκεται πάνω στην οδό Σκούφου, στην Πλάκα, και διαθέτει, εξωτερικά, λίγα λευκά σιδερένια τραπεζάκια και λευκά σκαμπό. Πολύ περιορισμένος και ο χώρος στον Α' όροφο, όπως και στην τουαλέτα στο υπόγειο ( προσοχή στο κεφάλι σας όταν κατεβαίνετε τις σκάλες... ).

Ευτυχώς που βρήκαν χώρο για τουαλέτα..... Αλλά και να μην υπήρχε, συγχωρείται γιατί εδώ, αφενός πρόκειται για εστιατόριο -καντίνα και αφετέρου ο χώρος δεν είναι για πολύ...., τρώμε και φεύγουμε!!

Ολόγυρα υπάρχει λευκό πλακάκι με μερικές φιγούρες από ροζ φλαμίνγκο. Γενικά, τόσο στον επάνω όσο και στον κάτω όροφο υπάρχουν 2-3 διάσπαρτα φλαμίνγκο για να μην ξεχνιόμαστε.... Μάλιστα στο σημείο που δίνονται οι παραγγελίες, συναντάμε το πρώτο φλαμίνγκο το οποίο διακρίνεται και από μακρυά.

Στο ίδιο σημείο, παραδίπλα, όπως και σε ράφι πίσω από τα ταμεία έχουν τοποθετηθεί δύο μικροί Βούδες που δίνουν τις ευλογίες τους.... Τριγύρω βρίσκονται διάφορα καλαμάκια, μπουκαλάκια ποτών και αναψυκτικών, ασπροροζαλί πλαστικά ποτηράκια και οι δίσκοι σερβιρίσματος. Μια ασπρόμαυρη πινακίδα γράφει " Dim Sum & Bao " και προδιαγράφει το είδος του φαγητού.
Δίπλα στο ταμείο, μέσα σε μία μικρή καμπίνα, 2-3 έθνικ μάγειροι με σκουφάκια ετοιμάζουν τα μικρογεύματα και περιστοιχίζονται από μεγάλα ψάθινα καλάθια του Dim Sum...

Προκειμένου να παραγγείλει κάποιος, συμπληρώνει την παραγγελία με το όνομά του του πάνω σε ένα στενόμακρο φυλλάδιο ( με το μενού, τις ποσότητες και την τιμή ) και το παραδίδει στο ταμείο. Πιάνει τραπέζι και όταν ετοιμαστεί το φαγητό τον φωνάζουν. Εάν επιθυμείτε αφήνετε και το email σας, για να λαμβάνετε νέα τους, καθώς και πληροφορίες για διάφορα events.

Το μενού είναι πολύ μικρό, με τρεις επιλογές από Dim Sum, ένα bao ( κινεζικό σάντουιτς ή μπέργκερ ) ημέρας, παγωτό ξυλάκι (4,50), μπύρα (3,00), coca cola (1,50 ), εμφιαλωμένα νερά και λίγα πρωτότυπα αναψυκτικά.

Στους δύο μαύρους μαυροπίνακες δεξιά και αριστερά της εισόδου διαφημίζονταν τα δύο είδη Bao που σερβίρονταν, το χορτοφαγικό, καθώς και εκείνο με το χοιρινό ( χοιρινό με σως Miso mayo, αγγούρι και κρεμμύδια, ΕΥΡΩ 6,00 ).

Όλα τα φαγητά σερβίρονται σε χάρτινα κουτάκια πάνω σε ασπροροζαλί χαρτί.

Τα Dim Sum, παρόλο που διαφήμιζαν στα media ότι τα σερβίρουν στα γνωστά και παραδοσιακά αχνιστά ψάθινα καλαθάκια ( μάλιστα ο ίδιος ο Καλλίδης είχε πει σε κάποια συνέντευξη ότι έφερε από κάποιο ταξίδι του σην Ασία τόσα πολλά για το συγκεκριμένο μαγαζί... ), τελικά μας τα έφεραν και αυτά μέσα στα χάρτινα κουτάκια!!
Προφανώς, είδαν ότι ο χώρος γεμίζει κόσμο και το σερβίρισμα στα καλαθάκαι θα τους ήταν ασύμφορο. Να κάτι τέτοια είναι που με εκνευρίζουν!!

Όλα τα τραπεζάκια διαθέτουν μπουκάλι με τσίλι σως και δοχεία με τα φυλλάδια του μενού, χαρτοπετσέτες, τσόππστικς και υγρά χαρτομάνδηλα συσκευασμένα!

Παραγγείλαμε:

Βao χορτοφαγικό με γιαπωνέζικη Τeriyaki Tofu σως, Kimchi, το κορεάτικο τουρσί ας πούμε και αράπικο φιστίκι (4,50 ),. Πρόκειται για πολύ πετυχημένο σάντουιτς με πεντανόστιμα και αφράτα λευκά ψωμάκια (bao). Παρουσιασμένο με στυλ, με τα φιστίκια να ξεχειλίζουν με χάρη!

Dim Sum Shuijiao (6,00), 5 τεμ., με χοιρινό και τζίντζερ και λίγο άνηθο. Νόστιμα, αλλά τίποτα το συγκλονιστικό. Το αρνητικό είναι ότι ήρθαν πολύ χλιαρά σε θερμοκρασία. Είχε πολύ κόσμο και μάλλον η ταμίας προτίμησε να χτυπήσει καμία απόδειξη παραπάνω, παρά να μας καλέσει αμέσως προκειμένου να πάρουμε τον δίσκο μας..... Έτσι όμως, έφερναν μάλλον προς κάποιο ζυμαρικό τύπου ποντιακού Μαντί παρά σε Dim Sum....!!!!!

Dim Sum Siumai με κοτόπουλο και γαρίδες, 5 τεμ., με μπόλικο σουσάμι και τζίντζερ συν λίγο άνηθο, στα 6,50. Τα υλικά δεν διακρίνονται καθαρά, αλλά το αποτέλεσμα ήταν καλό αν εξαιρέσουμε το δυσάρεστο ατόπημα ότι ήρθαν και αυτά πολύ χλιαρά......

Δοκιμάσαμε πολύ δροσερό και εύγευστο ροζαλί αναψυκτικό γκρέιπφρουτ - σόδα (4,50 ), το ήπιαμε σε πλαστικά ποτηράκια στο ίδιο διακοσμητικό μοτίβο με τα χαρτάκια που συνοδεύουν τα φαγητά. Μέσα στο μπουκάλι είχαν τοποθετήσει για λόγους αισθητικής μια μινιατούρα ροζ φλαμίνγκο!

Επιπλέον., ήπιαμε οργανικό αναψυκτικό "Little Miracles " (3,00), που είχε γεύση πράσινου τσαγιού.

Οι τιμές, όσον αφορά το όλο concept και τις διάφορες αστοχίες, μάλλον είναι τσιμπημένες. Δύο άτομα, με τα παραπάνω "πιάτα", δεν μπορώ να πω ότι χορτάσαμε κιόλας...!

Με χάλασε ο τρόπος σερβιρίσματος των Dim Sum και η μέτρια θερμοκρασία τους! Σίγουρα δεν μοιάζουν με τίποτα με εκείνα που φτιάχνουν σπουδαίοι μάγειροι στα πέριξ πολυπληθή ασιατικά εστιατόρια ή με εκείνα που έχουμε ως εικόνα στο μυαλό μας.... Αισιοδοξώ ότι, κυρίως στο θέμα της θερμοκρασίας, πρόκειται για λάθος της στιγμής και ότι αυτό δεν συμβαίνει σε καθημερινή βάση, και γι' αυτό, άλλωστε, είμαι επιεικής στη βαθμολογία της γεύσης.
Αν ξαναπήγαινα θα προτιμούσα καλύτερα κάποιο bao.
Από την άλλη πλευρά, για sreet food κατάσταση όπως αυτή εδώ, ας μη ζητάμε και πάρα πολλά...!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Cherchez le Chef...!
Πράγματι, ο σεφ Ανδρέας Λαγός που επιμελείται το μενού δίνει ρέστα στο κεντρικό αυτό εστιατόριο! Το " Σερσέ λα φαμ " προσφέρει μικρές μερίδες αποκαλυπτικά νόστιμου φαγητού, μέσα σε μια ατμόσφαιρα μπιστρό Μεσοπολέμου! Όσο η ποιότητα απογειώνεται, τόσο οι τιμές είναι απόλυτα προσγειωμένες στη γη!!

Ουσιαστικά, πρόκειται για καφέ - μπαρ - εστιατόριο με έναν σχετικά μικρό εσωτερικό χώρο και έναν επίσης περιορισμένο εξωτερικό χώρο που έχει μικρά πράσινα τραπέζια καφενείου και επί της οδού Μητροπόλεως και επί της Πετράκη, ακριβώς απέναντι από τη Μητρόπολη.
Ο εσωτερικός χώρος διαφέρει σημαντικά από τον εντελώς απλό εξωτερικό και έχει νοσταλγική ατμόσφαιρα που δημιουργεί τη δέουσα θαλπωρή. Η μεγάλη ξύλινη μπάρα, τα λίγα μαρμάρινα τραπέζια μιας παλιάς Αθήνας και το κλασικό μωσαϊκό αποπνέουν ρομαντισμό. Πίσω από την ξύλινη μπάρα με τα διάφορα γλυκίσματα διακρίνονται λίγα ράφια με παλιά μικροεργαλεία και μικροαντικείμενα. Το πρασινωπό φόντο της ταπετσαρίας, με τις διακριτικές φυλλωσιές δένδρων, στο μεγαλύτερο τμήμα του χώρου, συμπληρώνει το όμορφο αυτό ντεκόρ. Στο ίδιο μοτίβο κινείται και η υπόλοιπη ατμόσφαιρα με τα λευκά κουρτινάκια, τα μικρά κάδρα και τα βαζάκια με τα λουλούδια στα τραπέζια. Η μορφή του Καραγκιόζη σε κάποιο σημείο του τοίχου και 2-3 διακριτικά τοποθετημένα ελληνικά σημαιάκια πάνω στην ξύλινη μπάρα μαρτυρούν, σε ένα τόσο τουριστικό σημείο, την ταυτότητα του χώρου και των γεύσεων. Όλα τα διακοσμητικά στοιχεία βρίσκονται στις σωστές αναλογίες χωρίς να φορτίζουν τον χώρο. Ήχοι ξένων τραγουδιών περασμένων δεκαετιών αγκαλιάζουν ταιριαστά το κλασικό αυτό σκηνικό!!

Τα τραπέζια του εξωτερικού χώρου θα μπορούσαν να είναι μεγαλύτερα - λίγο άβολα για μεγάλες παρέες - καθώς δεν συμβαδίζουν ιδιαίτερα με την πολιτική των μεζέδων που προωθεί το μέρος.

Σημαντικό αρνητικό στοιχείο του χώρου αποτελεί η μικροσκοπική σκάλα που οδηγεί στις πλήρως εξοπλισμένες τουαλέτες στο υπόγειο, πράγμα που ατυχώς δεν συμβαίνει για πρώτη φορά!!! Κατά τα άλλα, οι τουαλέτες είναι πεντακάθαρες και εξοπλισμένες με κρεμοσάπουνα Α' ποιότητας.

Το όλο εγχείρημα, εκτός του σπουδαίου σεφ, συμπληρώνουν ο ιδιοκτήτης Σωτήρης Χρόνης (il Barretto) και η υπεύθυνη Φωτεινή Γούλα. Η σημαντική συμμετοχή του/της διακοσμήτριας (?) στο στήσιμο του φινετσάτου αυτού χώρου είναι ολοφάνερη! Η όλη προσπάθεια βγαίνει επάξια προς τα έξω από το πρόθυμο προσωπικό.

Μέσα από μια ματιά στο διαδίκτυο, πληροφορήθηκα ότι ο σεφ Ανδρέας Λαγός, που έχει σχεδιάσει το μενού ( συμμετείχε στο πάλαι ποτέ " Αριστερά - Δεξιά ", στη " Τομάτα " στη Σαντορίνη, και στο " Asterias " στο Sani resort), ασπάζεται τη γαστρονομική φιλοσοφία της comfort κουζίνας, της οικείας και τοπικής κουζίνας. Επιπλέον, ακολουθεί την ιδέα της Frugal Gourmet μαγειρικής: Με εκλεκτές και καθημερινές πρώτες ύλες, χωρίς ιδιαίτερα έξοδα, ετοιμάζεται το φαγητό της διπλανής πόρτας. Όμως, το ταλέντο, η φαντασία, η γνώση και το πάθος του μάγειρα, είναι εκείνα που εντέλει μετρούν για να μετουσιώσουν μια απλή συνταγή σε gourmet!!

Στον χώρο, εκτός από τα διάφορα πιάτα φαγητού, σερβίρονται οι συνήθεις καφέδες και, ανάμεσά τους, ελληνικός καφές στη χόβολη, πρωινά, γλυκά, τσάγια, βότανα, σπιτικά αναψυκτικά, ούζα, τσίπουρα, κοκτέιλ και φυσικά μπύρες και ποικιλία οίνων.

Το μενού δεν είναι ιδιαίτερα εκτενές και περιλαμβάνει, γνωστά ορεκτικά, σαλάτες, κρεατομεζέδες και ψαρομεζέδες, σερβιρισμένα τα περισσότερα σε μικρά πιατάκια.. Ένα στέκι για όλες τις ώρες που σίγουρα δεν θα απογοητεύσει κανέναν!!

Παραγγείλαμε, δύο άτομα, τα εξής:

Χούμους ρεβιθιού ( 3,80 ). Ιδιαίτερα νόστιμη γεύση με λίγο κόκκινο τσίλι που του δίνει ξεχωριστή γεύση!! Σερβίρεται σε κομψό γυάλινο μπολάκι. Καλή ποσότητα!

Στριφτή πίτα με ανθότυρο και καραμελωμένα κρεμμύδια (5,00 ). Πίτα στρογγυλή με αφράτη ζύμη ( σαν μεγάλος λουκουμάς ), χορταστική και μοναδικής γεύσης!!

Λουκάνικο Δράμας ( 5,50 ), καταπληκτικό πιάτο με δύο μεγαλούτσικα, λεπτά λουκάνικα, συνοδεία μικρής ποσότητας ντομάτας και λεμονιού, πασπαλισμένο με άνηθο!!

Ήπιαμε μπύρα Kirki Pale Ale (Πειραιάς) που σερβίρεται σε γουστόζικο μικρό μπουκάλι (330ml) στα ΕΥΡΩ 5,50.

Στην αρχή έρχεται κανάτα με νερό, ελίτσες και δύο παξιμαδάκια από χαρούπι.
Το ψωμί ( για το οποίο ερωτηθήκαμε ) έρχεται σε φέτες, σε παραδοσιακό ψάθινο καλαθάκι και είναι φρεσκότατο. Περιλαμβάνει και δύο, μαύρες, πεντανόστιμες φέτες χαρουπόψωμου (1,50)!!

Κάποια μεγάλη παρέα θα έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει ακόμα περισσότερους μεζέδες. Σας αναφέρω μερικούς: ταραμοσαλάτα (3,50), ταμπουλέ (4,50), σπιτική λακέρδα Μυτιλήνης ( 8,00), γαρίδες σχάρας (10,00), μπακαλιάρος σε κουρκούτι ( 9,00), ντολμαδάκια με κουκουνάρι ( 4,50 ), ψαρονέφρι με σάλτσα ρετσίνας και φέτα ( 9,00 ), κυπριακές σεφταλιές (7,00) και άλλα πολλά!!

Μου άρεσε που αν και στο κέντρο (πιο κέντρο δεν γίνεται), μιας από τις περισσότερο τουριστικές πρωτεύουσες του πλανήτη όπως η Αθήνα, τα μυαλά τους δεν έχουν πάρει αέρα και σερβίρουν υψηλής γεύσης εδέσματα σε λογικότατες τιμές. Υπάρχει καλύτερη διαφήμιση άραγε ; ;

Αφρική - Μελίσσια, Αθήνα
2017

Το Sasi's είναι ένα εστιατόριο κρεατοφαγίας με φρέσκια πρώτη ύλη και νόστιμα πιάτα, όσον αφορά μόνο το κρέας. Αντίθετα, τα υπόλοιπα ( γαρνιτούρες, σαλάτες) δεν με ενθουσίασαν. Χαρακτηρίζεται αλλού ως αφρικανικό και αλλού ως grill house.!! Ουσιαστικά πρόκειται για ένα απλό και ευφάνταστο εστιατόριο όπου το κρέας έχει την τιμητική του. Οι δε τιμές θεωρώ ότι είναι απαράδεκτες ( ΕΥΡΩ 31,75 / το άτομο, για μια σαλάτα και δύο κυρίως πιάτα, χωρίς τα ποτά) σε σύγκριση με την εποχή που διανύουμε, το είδος του φαγητού που σερβίρεται και - κυρίως - με τον πολύ μέτριο και ελλιπή σε παροχές χώρο, που σε καμία περίπτωση δεν συμβαδίζει με τη προϋπηρεσία αλλά και τον κοσμοπολιτισμό των ιδιοκτητών.

Υπάρχουν, λοιπόν, μερικά εστιατόρια, που με την καινοτομία στις γεύσεις, την καταγωγή των γεύσεων, το πρωτότυπο στήσιμο του καταλόγου και την γενικότερη πολιτική τους ( αποτέλεσμα ενός ευφυούς μάρκετινγκ με το οποίο δεν διαφωνώ καθόλου) εντυπωσιάζουν μεν, αλλά στη πραγματικότητα, τους διαφεύγουν σημαντικές λεπτομέρειες ή έστωκαι μία που, ωστόσο, μπορεί να τα ανατρέψει όλα!

Κατά τη ταπεινή μου και πάντα καλοπροαίρετη άποψη, η μεγάλη ανατροπή έγινε με το στήσιμο του χώρου: Δεν γίνεται να έχεις αυτή την προϋπηρεσία στον χώρο της εστίασης ( τα δύο αδέρφια εξ Νοτίου Αφρικής, όπως διάβασα στα media, προτού ανοίξουν το Kozi's αρχικά και κατόπιν το Sasi's, εργάστηκαν σε διάφορους ανάλογους χώρους, προκειμένου να αποκτήσουν εμπειρία ), να χρεώνεις αυτές τις τιμές και να μην έχεις προνοήσει για μια εύκολη πρόσβαση στον χώρο ( λίγα σκαλιά). Για να πάω στην τουαλέτα π. χ. είμαι αναγκασμένη να κατέβω ένα σωρό στενά σκαλιά!!!
Καμία προνοητικότητα - μια ράμπα, κάποιο ασανσέρ ή διαφορετική διάθεση του χώρου - για ηλικιωμένους, άτομα με κινητικά προβλήματα ( ελαφριά, προσωρινά ή μόνιμα ), μικρά παιδιά και ένα σωρό άλλες περιπτώσεις. Πρέπει να μιλάμε για αυτά τα ζητήματα ( ιδιαίτερα εκεί που είναι έντονα ) συχνότερα γιατί η χώρα μας πάσχει ολοσχερώς από έλλειψη σεβασμού στον πολίτη!!! Σίγουρα λοιπόν θα μπορούσε να γίνει σωστότερη επιλογή χώρου, δεδομένου άλλωστε ότι "Πάντων χρημάτων, μέτρον άνθρωπος "!!

Επιπλέον, δεν μπορεί το νόστιμο και υπερτιμημένο κρέας μου να έρχεται με πολύ χλιαρές σε θερμοκρασία πατάτες!!

Και όλα αυτά αφού έχω παιδευτεί κανα μισάωρο για να βρω κάποια θέση να παρκάρω στα πέριξ, με το άγχος μη και δε βρω τραπέζι, αφού εδώ δεν γίνονται κρατήσεις!!

Από την άλλη πλευρά, η ιστοσελίδα του εστιατορίου δεν είναι ανάλογη των φιλοδοξιών του εστιατορίου και στο διαδικτυακό μενού δεν αναγράφονται οι τιμές! Παρόλα αυτά, υπάρχει και take away.....

Παρηγορήθηκα με το αρκετά νόστιμο κρέας και το προσωπικό που είναι ευγενέστατο, ενημερωμένο και πρόθυμο. Ο δε ιδιοκτήτης (ο ένας εκ των δύο όπως κατάλαβα ) παρακολουθούσε τα πάντα και ήταν σε μεγάλη επαγρύπνηση. Στα δικά μου μάτια, αυτό σημαίνει εργατικότητα και μεράκι. Γιατί λοιπόν δεν το προχωράει και λίγο παρακάτω ?

Ο χώρος διαθέτει ανοιχτή κουζίνα, όπου έγχρωμοι κύριοι με λευκά σκουφάκια εργάζονται πυρετωδώς. Κατά τα άλλα, οι τοίχοι είναι επενδυμένοι με μικρά τουβλάκια σε γήινες αποχρώσεις. Ακόμη, υπάρχουν αρκετά ράφια με κρασιά, μερικές φιγούρες Ιθαγενών, ξύλινο ντεκ και απλά αλλά όμορφα τραπέζια. Τα σουπλά των τραπεζιών είναι καλόγουστα και έθνικ.
Εάν εξαιρέσουμε τα διάφορα κακώς κείμενα του χώρου, η ατμόσφαιρα είναι φιλική και ευχάριστη.

Επισκέφθηκα το " Sasi's ", με αφορμή τον ετεροχρονισμένο εορτασμό γενεθλίων καλής φίλης, την προηγούμενη Παρασκευή, νωρίς, γύρω στις 20:00, προκειμένου να βρούμε θέση..... γιατί όπως προείπα κρατήσεις δεν γίνονται!
Τελικά, ο περιορισμένος χώρος του εστιατορίου μάλλον δεν σηκώνει τέτοιου είδους πρωτοβουλίες!!

Η πολύχρωμη κάρτα του εστιατορίου είναι πολύ ζωντανά σχεδιασμένη. Υπάρχει ποικιλία ορεκτικών, σαλατών, τσιπς, μπέργκερ, wraps και extras. Αναμφίβολα, το κρέας είναι εκείνο που κατέχει τη πρωτοκαθεδρία!!

Η δεινή κρεατοφάγος φίλη μου θυμόταν από προηγούμενη επίσκεψή της στο εστιατόριο ότι στην αρχή τους είχαν παρουσιάσει ωμά τα διάφορα είδη κρεάτων, προκειμένου να αποφασίσουν εκείνο που θα παραγγείλουν. Την ημέρα που πήγαμε εμείς δεν έγινε αυτό, αλλά το ζητήσαμε και όπερ και εγένετο!! Σε μεγάλο ξύλινο δίσκο παρουσιάστηκαν τέσσερις επιλογές: Rib eye μπριζόλα (Amandla), φιλεταρισμένο χτένι (Shongololo), πικάνια (Londolozi) και μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος (Jaluca ). Οι υπόλοιπες επιλογές κρεάτων αναγράφονταν στον κατάλογο.

Παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα με τυρί Burrata, προσούτο, μαρμελάδα,, ντοματίνια, κρέμα μπαλσάμικο (Umbalumba) στα 12,50! Η φρέσκια και δροσερή αυτή πράσινη σαλάτα σερβίρεται με δύο μεγαλούτσικα κομμάτια λευκού τυριού Burrata αλειμμένα με κόκκινη μαρμελάδα πιπεριάς και φέτες προσούτο, τοποθετημένες σε ημικύκλιο στη μία πλευρά του πιάτου.

Rib eye μπριζόλα με Νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά (Amandla), περίπου 400γρ., ΕΥΡΩ 22,00!! Το πιάτο συνοδεύτηκε με μεγάλες και αφράτες πατάτες τηγανιτές πλην όμως χλιαρών σε θερμοκρασία!! Το κρέας ( ένα τροφαντό κομμάτι ) είναι αρκετά νόστιμο και καλοψημένο! Συνοδεύεται από μπολάκι σος μουστάρδα - μέλι με ένα χαμόγελο!

Πικάνια μπριζόλα ( Londolozi ) 400 γρ περίπου, στα 29,00!! Επίσης με τις παραπάνω ίδιες πατάτες, στην ίδια θερμοκρασία!! Δύο μεγαλούτσικα κομμάτια κρέατος που συνοδεύονται με σος μουστάρδα - μέλι συν την πράσινη, αργεντίνικης προέλευσης, σάλτσα τσιμιτσούρι. Τέλεια ψημένο κρέας και πολύ ζουμερό!!

Τα κυρίως πιάτα παρουσιάστηκαν άψογα, σε μεγάλα και cozy ξύλινα σκεύη.

Ανοίξαμε ένα, αρωματικό, κρασί ροζέ Βιβλία Χώρα (23,00). Η μαύρη θήκη κρασιού ήρθε αυτομάτως (! ) προκειμένου να μη ζεσταθεί το μπουκάλι.

Στην αρχή μας προσέφεραν σφηνάκια μελόκρασου!
Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται απευθείας (1,00).
Ψωμί δεν πήραμε (μας ρώτησαν).

Σερβίρονται και διάφορα γλυκά όπως π. χ πορτκαλόπιτα (6,00) και μπανόφι (5,00).

Προσωπικά, επιφυλάσσομαι για μια δεύτερη επίσκεψη προσεχώς...
Ωστόσο, οι λάτρεις της κρεοφαγίας θα μπορούσαν να δώσουν μια ευκαιρία στην κατά τα άλλα ικανοποιητική κουζίνα του εστιατορίου αυτού.

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα
2017

Η τελευταία μέρα του περασμένου μήνα μάς βρήκε στο " Nice n Easy" της Κηφισιάς, ύστερα από μια μεσημεριανή επίσκεψη στα πέριξ. Οι γεύσεις βρίσκονται στο ίδιο εξαιρετικό επίπεδο με εκείνες του Κολωνακίου, το σέρβις και ο χώρος είναι ένα μεγάλο ατού του χώρου.

Η κεντρική θέση αλλά και το πρωτότυπο και αρτίστικο μενού του εστιατορίου το καθιστούν μια δελεαστική πρόταση για ένα ευχάριστο γεύμα. Σε προηγούμενη κριτική μου για το ίδιο μέρος στο Κολωνάκι είχα επεκταθεί αρκετά στη γαστρονομική φυσιογνωμία του μενού, η οποία δένει απόλυτα με το όλο στήσιμο του χώρου.

Εν ολίγοις, ο κατάλογος του εστιατορίου εστιάζεται στην υγιεινή μεσογειακή κουζίνα και εμπνέεται μάλλον από τα ονόματα, την φιγούρα ή την ζωή γνωστών καλλιτεχνών. Μάλιστα, βασίζεται σε βιολογικά προϊόντα, όσον αφορά την πρώτη ύλη. Όπως λέγεται και γράφεται, οι ιδιοκτήτες πέρα από την δική τους φάρμα έχουν συνεργασία και με παραγωγούς βιολογικών προϊόντων. Το αποτέλεσμα ανταμείβει τις φιλοδοξίες των ιδιοκτητών και τις προσδοκίες των πελατών. Ο τρόπος παρουσίασης του καταλόγου με το μενού, που εκτός από την έξυπνη παρουσίαση των φαγητών περιλαμβάνει και ενδιαφέρουσες διατροφικές επεξηγήσεις για το κάθε πιάτο αλλά και για το σύνολο των υλικών που χρησιμοποιούνται, σε πείθει και με το παραπάνω. Το γεγονός αυτό κάνει αρεστό το εστιατόριο όχι μόνο στους χορτοφάγους ή εκείνους της υγιεινής διατροφής αλλά και σε ένα ευρύ κοινό που έχει άποψη και θέλει να φάει καλά. Κάποιος μπορεί να απολαύσει από ένα αμιγώς χορτοφαγικό πιάτο όπως π. χ ένα Nina Simone (13,90) που πρόκειται για ένα πλούσιο Burger (! ) μέχρι ένα πιάτο σχάρας όπως το Aretha Franklin (17,90), μπριζόλα αγριογούρουνου Φάρμα Φωτιάδη. Θεωρώ λοιπόν ότι η γαστρονομική πολυσυλλεκτικότητα του εστιατορίου αυτού, που εν τέλει δεν αποκλείει καμία διατροφική ομάδα, αποτελεί και το μυστικό της επιτυχίας του!

Ένα ακόμη ατού του εστιατορίου αποτελεί η κάζουαλ αλλά και η all day κουζίνα του, που προσφέρει πρωινά, σνακς, πρωτότυπους καφέδες, βότανα, οργανικό τσάι, φρέσκους χυμούς, σάντουιτς και πολλά ακόμη!! Η ιστοσελίδα του εστιατορίου είναι από τις πιο περιεκτικές που υπάρχουν, οπότε κάποιος μπορεί να ενημερωθεί πλήρως.

Ο εσωτερικός χώρος συνεχίζει την καλλιτεχνική διάθεση των εδεσμάτων με ιδιαίτερη αδυναμία, όπως διαπίστωσα, στην Μέριλιν Μονρόε και τον Φρανκ Σινάτρα. Η πρώτη εικονίζεται στον φωτεινό και γεμάτο θετική ενέργεια ισόγειο χώρο και στον επάνω όροφο, ενώ ο δεύτερος σε "ντουμπλ φας" σοφιστικέ φιγούρα έχει στηθεί στον επάνω χώρο αλλά, ωστόσο, διακρίνεται και από τα υπόλοιπα σημεία του εστιατορίου. Ανεβαίνοντας τις φαρδιές σκάλες που οδηγούν στον πρώτο όροφο αντικρίζεις μια εντυπωσιακή καλλιτεχνική αφίσα μιας τετράδας καλλιτεχνών να πίνουν το ποτό τους, ενώ οι τουαλέτες (εσωτερικά και εξωτερικά ) ακολουθούν το ίδιο μοτίβο. Στο εσωτερικό τους μάλιστα οι εικόνες των σταρ συνοδεύονται και από κάποιο απόφθεγμα. Η Μέριλιν π. χ. στα γυναικεία WC " καθησυχάζει " τον Sephoromaniac & Hondomaniac κοριτσίστικο πληθυσμό λέγοντας " a smile is the best makeup any girl can wear "..... Οι αντρικές τουαλέτες αποτελούν ακόμα μια έκπληξη...!

Ο εξωτερικός χώρος με τζαμαρία περιμετρικά είναι σκεπασμένος με πράσινες τέντες και είναι απλός με προσεγμένα καθίσματα και στιβαρά ξύλινα τραπέζια. Τώρα που καλοκαιριάζει, οι τζαμαρίες του εσωτερικού χώρου ανοίγουν και κατά κάποιο τρόπο οι δύο χώροι, ο εσωτερικός και ο εξωτερικός ενοποιούνται.

Όταν είχα επισκεφθεί το εστιατόριο της Ομήρου παλαιότερα, υπήρχαν οικονομικά set menus που εδώ δεν τα είδα... Παρόλα αυτά, πιάτα ημέρας υπάρχουν και στο εστιατόριο της Κηφισιάς. Επιπλέον, και στα δύο εστιατόρια ισχύουν οι "κανονικές " και οι "μικρές " μερίδες με την ανάλογη τιμολόγηση.

Δύο άτομα διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Πρασόπιτα (τη μεγάλη μερίδα) στα ΕΥΡΩ 6,90. Πεντανόστιμη πίτα, σερβιρισμένη σε ξύλινο δίσκο!

Σαλάτα Gavras Special (κανονικό μέγεθος), 9,90. Φρεσκότατη με πράσινα λαχανικά, λιαστές ντομάτες, ηλιόσπορους με σάλτσα μαυροδάφνης. Το πιάτο συμπλήρωναν απολαυστική στρογγυλή κροκέτα τυριού chevre!

Πέννες Marialeni's (κανονική μερίδα), 9,90. Πέννες με κόκκινη σάλτσα, άγρια ρόκα, κουκουνάρι, βιολογικά τοματίνια και ποσότητα ανθότυρου στην κορυφή του πιάτου. Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, την άγρια ρόκα δεν την αντιλήφθηκα καν... Κατά τα άλλα πρόκειται για ένα ικανοποιητικό πιάτο.

Μπιφτέκια Pamela Anderson (μικρή μερίδα), 9,90. Μπιφτέκια γαλοπούλας με σάλτσα Romesco. Σερβίρονται ( 1 μπιφτέκι ) σε μεγάλο ξύλο με το μπολάκι της σος και βαθύ πιατάκι σαλάτας ταμπουλέ από κινόα, που εμείς επιλέξαμε ανάμεσα στις τέσσερις διαφορετικές γαρντούρες. Το μπιφτέκι ζουμερό όπως τα κάλλη της εν λόγω σταρ ενώ το ταμπουλέ εξαιρετικό!!

Γλυκό Ganache (7,90) που αποτελείται από δύο μικρά λαχταριστά κομμάτια σοκολάτας, ένα με πραλίνα Bueno και ένα με σοκολάτα γάλακτος. Διακοσμούνται με λευκά flakes και ως γαρνιτούρα υπάρχει μικρή ποσότητα σοκολάτας Valrhona και δύο μικρά καρυδάκια με λευκή σοκολάτα. Must για τους λάτρεις του είδους!! Κάλλιστα θα του έδινα την ονομασία Belmondo ( Jean-Paul) λόγω ποσότητας, πολυπλοκότητας και ελκυστικότητας...!!

Φρουτοσαλάτα ( 6,90) με φρεσκότατες και δροσερότατες φέτες καρπουζιού, λίγη μπανάνα, πεπόνι, μήλο και 4-5 κερασάκια. Τα φρούτα είναι διαλεγμένα ένα κι ένα!! Σερβίρονται σε κομψό μαύρο πιάτο και τόσο ο τρόπος κοπής των φρούτων όσο και η παρουσίασή τους αποπνέουν μοναδική φρεσκάδα!

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται απευθείας (2,00) ενώ για το ψωμί μας ρώτησαν. Μέσα σε ξύλινο πανέρι, βρίσκονται φρέσκες μαύρες φέτες ψωμιού (1,80/άτομο) που συνοδεύονται από δύο μπολάκια με μαύρες ελιές και ντομάτα.

Βρήκα εντυπωσιακό σε αυτό το εστιατόριο το γεγονός ότι δίνεται τόση μεγάλη σημασία στη λεπτομέρεια ακόμη και στα πιο απλά πιάτα!
Συγχαρητήρια στον Σεφ Χρήστο Αθανασιάδη αλλά και στον προχωρημένο ιδιοκτήτη αυτού του εγχειρήματος!

Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας του εστιατορίου και, μάλιστα, ύστερα από αυτά που έχουν δει τα μάτια μου τελευταία, τις θεωρώ φυσιολογικές, κρίνοντας συνολικά την εξαιρετική γεύση, την ιδιαίτερη γαστρονομική και διακοσμητική έμπνευση, το αψεγάδιαστο σέρβις, το μεράκι, τη πρωτοτυπία, την κεντρική τοποθεσία και το χαρούμενο περιβάλλον! Πρόκειται για Star!

Γαλλία - Ν. Ψυχικό, Αθήνα
2017

Ο Σεφ Γιώργος Ηλιού πραγματικά θριαμβεύει σε αυτό το, γαλλικό ως επί το πλείστον, εστιατόριο προτείνοντας πιάτα απαράμιλλης τεχνικής και νοστιμάδας. Όμως, πόσο μας δυσαρέστησε το αργό σέρβις και η ανεξήγητη αδιαφορία για σημαντικές λεπτομέρειες σε πολλά σημεία του σέρβις και του χώρου...

Το εστιατόριο λειτουργούσε στον Κεραμεικό και πριν από σχεδόν ένα χρόνο μετακόμισε στο Ν. Ψυχικό με αρκετή επιτυχία θα έλεγα κρίνοντας από την ζεστή προσέλευση των θαμώνων!

Θα αρχίσω αυτή τη φορά από τα αρνητικά του χώρου για να τα αποτινάξω και να προχωρήσω στα ευχάριστα..... Συνοψίζω λοιπόν: εντελώς φθηνής ποιότητας σερβίτσια, απεριποίητα φυτά στην εξωτερική ζαρντινιέρα περιμετρικά του κουκλίστικου επάνω χώρου, ελλιπής τρόπος ψύξης - θέρμανσης ( μία άνοιγαν μία έκλειναν τα παράθυρα... ), όλα κι όλα δύο άτομα προσωπικό ( και ένας μπαλαντέρ) Σάββατο βράδυ, σε έναν χώρο που αν και μικρός ήταν γεμάτος, προτηγανισμένες πατάτες και ΑΣΑΦΗΣ απόδειξη που γράφει μόνο: ορεκτικό, φαγητό, αναψυκτικό, ποτό!!!!
Και συμπληρώνω: Όταν έσπασε ένα ποτήρι του κρασιού (εντελώς ευτελούς ποιότητας ποτήρι ), αντί να αλλαχθεί το χάρτινο μάλιστα σουπλά, αυτό απλώς σκουπίστηκε επιπόλαια......! Επιπλέον, το εμφιαλωμένο νερό θα ταίριαζε περισσότερο σε γυάλινο παρά σε πλαστικό μπουκάλι!

Ο χώρος είναι άκρως καλλιτεχνικός και η διακόσμησή του πραγματικά σε ταξιδεύει. Και κυρίως μιλάμε για τον επάνω χώρο, ο οποίος διαφοροποιείται από τον ισόγειο χώρο που είναι πολύ μικρός και θυμίζει περισσότερο Wine Bar. Λιγοστά τραπεζάκια υπάρχουν στον επίσης περιορισμένο εξωτερικό χώρο.

Ο κυρίως, επάνω, λοιπόν χώρος ασκεί την ίδια γοητεία φαντάζομαι που θα ασκούσε σε πολλούς η αλαζονική ζωή της πρωταγωνίστριας - μοντέλο της εποχής (1966) της ομώνυμης ταινίας Polly Maggoo (Dorothy Mc Cowan ). Εν ολίγοις: ρομαντική ατμόσφαιρα, τραπέζια από βαρύ ξύλο, τραπέζια φερ φορζέ, τραπέζια πιο μοντέρνα, όμορφο πάτωμα, εξαιρετικά χαλιά, βιτρίνες με ρετρό στοιχεία, αφίσες κοσμοπολίτικες και χαμηλός φωτισμός που αναδεικνύει περίτρανα το σμαραγδί του ενός τοίχου και το γκρι-χακί των υπολοίπων. Πάμπολλες βιτρίνες με διάφορα αντικείμενα και σκίτσα..... ακόμη και στις κολόνες υπήρχαν διάφορα χαρτάκια κολλημένα με αποφθέγματα, λεζάντες ή διορθωμένα φύλλα από παιδικά τετράδια...!!! Μουσική ανάλογη του χώρου! ΌΛΑ τέλεια!!

Εμείς (5 άτομα) ταχτοποιηθήκαμε σε τραπέζι δίπλα σε μια βιτρίνα-κάδρο με την Κατρίν Ντενέβ και όχι μόνο... Γενικά, η καλλιτεχνική υπόσταση του χώρου μας ενθουσίασε όλους. Και πραγματικά αναθεματίσαμε για τις διάφορες αστοχίες!!! Μάλλον το εστιατόριο θέλει να βγάλει προς τα έξω μια πιο καθημερινή διάθεση, χωρίς να εγκλωβίζεται στους περιορισμούς ενός πολυτελούς ή ακόμα και δήθεν εστιατορίου, αυτό όμως δεν δικαιολογεί τα χαμηλά στάνταρ του σε σημαντικές λεπτομέρειες, εκείνες που γράφω στην αρχή...

Το μενού του εστιατορίου ίσως είναι το πιο περιεκτικό και μικρό μενού που έχω συναντήσει! Μια σελίδα, όλη κι όλη, συν την μακροσκελή λίστα με τα κρασιά, τα ποτά και τις μπύρες. Ξεχωριστά δίνεται η λίστα με τα ενδιαφέροντα κοκτέιλς.

Παρέα πέντε ατόμων δοκιμάσαμε τα εξής:

Ψαρόσουπα από πετρόψαρα με κρουτόν και σάλτσα rouille ( 11,00), αρχικά σερβίρονται τα υλικά της σούπας μόνο και κατόπιν μέσα από μια όμορφη κανάτα γεμίζουν τα πιάτα με τον ζωμό. Μοναδικής γεύσης σούπα!!!

Σαλιγκάρια σοτέ με σκόρδο, ντομάτα και δενδρολίβανο (9,00), καλή ποσότητα σαλιγκαριών μέσα σε μπόλικο καφεκοκκινωπό ζωμό! Άριστο!!

Ντομάτα γεμιστή με κιμά (8,50), ως topping υπάρχει σος γιαουρτιού και δυόσμος. Καλή πρόταση, στα πλαίσια του συνηθισμένου.

Ταρτάρ Λαβράκι με λεμονάτη μαρινάδα (9,00), ανεπανάληπτο και παρουσιασμένο σε στρογγυλή μορφή με καλλιτεχνικά κομμένες λωρίδες κολοκυθιού τριγύρω!!

Σαλάτα με ντοματίνια, κρέμα ανθότυρου και ρόκα (8,50), συνοδεύεται από τραγανά παξιμαδάκια με ρίγανη και λάδι περιμετρικά του πιάτου. Το ζουμί της σαλάτας ήταν υπερβολικό σε ποσότητα αλλά πρόκειται για νόστιμο πιάτο.

Σαλάτα με σπανάκι, ραντίτσιο, μπλε τυρί, αχλάδια και ηλιόσπορους (8,50). Τώρα για τους ηλιόσπορους δεν είμαι σίγουρη. Αλλά, και το σπανάκι δυσδιάκριτο... Εμείς δοκιμάσαμε σαλάτα με μπόλικη πρασινάδα, κρουτόν, κομμάτια είδους προσούτου και μπλε τυρί....!!!! Πάντως, αρκετά νόστιμη!

Κοτόπουλο φιλέτο ψητό σε κρέμα κατσικίσιου τυριού με θρούμπι και πατάτες σε φρέσκο βούτυρο (13,00), αρκετές φέτες ζουμερού κοτόπουλου με νόστιμες πατατούλες και αρκετή λευκή σως συν ψήγματα μαϊντανού.

Μυλοκόπι με baby πατάτες βραστές, κάπαρη μαϊντανό και σως (?), 12,00. Το πιάτο περιλαμβάνει ένα μέτριο κομμάτι ψαριού με 4-5 πατάτες με τη φλούδα τους, συν ένα μπολάκι με λευκή σως!! Άρεσε πολύ!!

Steak Tartare με πατάτες τηγανιτές ( 15,00). Σερβίρεται σε στρογγυλή, σχεδόν συμπαγή μορφή, με έναν κρόκο ωμό στη μέση. Πολύ νόστιμο χωρίς ενοχλητικές παρεμβάσεις.... Τι κρίμα όμως.... οι τηγανιτές πατάτες που συνόδευαν το κρέας, σε ξεχωριστό πιάτο, ήταν προτηγανισμένες...!!!! Απαράδεκτο!!
Το πιάτο συνοδεύεται από μπουκαλάκια με τις απαραίτητες σως ( Tabasco και Worcester ).

Στην αρχή έρχονται φέτες κοινού ψωμιού με πολύ πολύ λίγη ποσότητα μαγιονέζας με σελινόριζας (2,00/άτομο). Απαράδεκτη η ποσότητα και απαράδεκτη η χρέωση!!!

Νερό εμφιαλωμένο απευθείας (2,00).

Από τα γλυκά παραγγείλαμε:
Κρέμα Μασκαρπόνε με άρωμα πικραμύγδαλου, βατόμουρα και μαύρα μούρα (6,00), έρχεται σε στρογγυλή μορφή, μέσα σε στρογγυλό φύλλο, όπου μέσα υπάρχει ποσότητα κρέμας και επάνω τα φρούτα!! Εξαιρετικό!! Αμέσως κατέφθασε και η δεύτερη μερίδα....!!

Παγωτό σοκολάτας bitter και ganache σοκολάτας με κροκάν καραμέλας (6,00). Με μπόλικο ζουμί νόστιμης σοκολάτας!! Πολύ πετυχημένο!

Βανίλια Μαδαγασκάρης και ganache σοκολάτας (6,00), με μπόλικη νόστιμη σοκολάτα και αρκετή ψίχα αμυγδάλου.... Επίσης, υπέροχο!!

Ήπιαμε μπουκάλι κρασί ροζέ, Κλέφτρα Κίσσα, Κτήμα Κοκοτού, 18,00.

Παρά το γεγονός ότι το " Polly Maggoo " προσφέρει πολύ καλές γεύσεις, σε λογικές σχετικά τιμές, μέσα σε ένα αρτίστικο περιβάλλον, δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα σύντομα. Βρήκα αστοχίες που δεν συνάδουν με την ανθρώπινη πλευρά της καλής μαγειρικής αλλά και κάθε επιτυχημένου στο χρόνο εγχειρήματος!!

Ιταλία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα
2017

Εδώ και πολύ καιρό ήθελα να επισκεφθώ το ιταλικό αυτό εστιατόριο ύστερα από τα τόσο καλά λόγια που είχα ακούσει και διαβάσει... Το φαγητό μάς κέρδισε όλους από την πρώτη μπουκιά, ενώ η σημασία στη λεπτομέρεια με έντονη ρομαντική διάθεση δημιουργεί ένα κλίμα ηρεμίας, ό, τι πρέπει για μια χαλαρή έξοδο. Οι τιμές είναι το μεγάλο μειονέκτημα του " L' abbuffata" και είναι κρίμα διότι πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια σημαντικής βελτίωσης.

Το εστιατόριο στεγάζεται σε ένα διώροφο επιβλητικό νεοκλασικό στον Πειραιά και ο κυρίως χώρος βρίσκεται στον πρώτο όροφο όπου φθάνει κάποιος ανεβαίνοντας μια βαριά ξύλινη σκάλα. Υπάρχουν δύο χώροι όπου κυριαρχεί το βεραμάν και το λευκό χρώμα. Τα αρχοντικά γύψινα, τα καλλιτεχνικά πλακάκια στους διαδρόμους και στην τουαλέτα, το σκούρο ξύλινο πάτωμα, τα επιβλητικά πολύφωτα, τα μεγάλα παράθυρα με τις λευκές κουρτίνες με τα λουλουδάκια τους, οι παλιές εταζέρες και τα προσεγμένα τραπέζια προσελκύουν αμέσως το ενδιαφέρον και ηρεμούν τα πνεύματα. Ο χώρος της τουαλέτας αξίζει μνείας, καθώς συνδυάζεται το πολύχρωμο vintage πλακάκι με τα μπρούτζινα αντικείμενα και το σκούρο ξύλο.
Το συνολικό σκηνικό θυμίζει πρόσκληση σε σπίτι φίλου παρά επίσκεψη σε κάποιο εστιατόριο.
Ακούγεται αισθησιακή ιταλική μουσική για το "φαγοπότι" που έπεται, όπως άλλωστε υποδηλώνει η ιταλική ονομασία abbuffata!!

Το εστιατόριο λειτουργούσε για κάποια χρόνια στα Τρίκαλα Κορινθίας και πριν περίπου τρία χρόνια μετακόμισε στον Πειραιά.
Ψυχή του εστιατορίου, η Κυρία Δέσποινα η οποία, όπως μας είπαν βέβαια, έχει κάποιες ιταλικές ρίζες. Αρκετές φορές βγήκε από την κουζίνα της για να μας ρωτήσει τις εντυπώσεις μας. Το χαμόγελό και η απλότητά της έδειχναν την πραγματική επιθυμία της να ευχαριστήσει τον κάθε θαμώνα.
Στο σέρβις συναντήσαμε μια εξίσου πρόθυμη κοπέλα. Τα φαγητά μας άργησαν να έρθουν στο τραπέζι και ο χρόνος ξεπέρασε κατά πολύ αυτόν που αρχικά μας είχαν πει. Ευτυχώς, την κατάσταση έσωσε η καλή παρέα και το ήρεμο περιβάλλον.

Στο τραπέζι, αντί για πετσέτα πάνω στα πιάτα, υπάρχουν υφασμάτινες σαλιάρες καλής ποιότητας. Μάλλον η οικοδέσποινα Δέσποινα ανυπομονεί να ταΪσει τα παιδιά της με το μαμαδίστικο φαγητό της. Ιδιαίτερα οι άντρες της παρέας ήταν όλα τα λεφτά με τις σαλιάρες στον λαιμό..... ότι έπρεπε!!!

Τα σερβίτσια είναι Α' ποιότητας και συνάδουν με το αριστοκρατικό προφίλ του χώρου και την ιστορία του.

Το μενού δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο και αυτό είναι απόλυτα καλοδεχούμενο...!!!
Ωστόσο, θα συνιστούσα στους υπεύθυνους να αναδιοργανώσουν την ιστοσελίδα τους!!

Τα πιάτα ημέρας (Κυριακή μεσημέρι ) ήταν λιγκουίνι ή σπαγγέτι με θαλασσινά και tagliata με πουρέ ή ρόκα. Το ossobuco (19,00) του καταλόγου που θέλαμε να παραγγείλουμε ατυχώς δεν υπήρχε.

Δοκιμάσαμε τα εξής.

Σαλάτα Bufala (14,00), με βουβαλίσια μοτσαρέλα, ντοματίνια, σαλάτα και λίγα παξιμαδάκια. Όλα τέλεια μόνο που θα προτιμούσα η σαλάτα να έρθει με όλα τα υλικά ανακατεμένα μεταξύ τους.... η "εύθραυστη" μοτσαρέλα, ένα χοντρουλό κομμάτι, και τα λαχανικά ήταν διαχωρισμένα και έπρεπε εμείς να τα ανακατέψουμε...

Ριζότο Μιλανέζα με κρόκο Κοζάνης (14,00), ένα απλό αλλά ωστόσο μαγικό πιάτο!! Ποσότητα μέτρια..

Ταλιάτα με πουρέ (19,00), σερβίρονται τρυφερά και μοναδικής νοστιμάδας μικρά κομμάτια κρέατος με τον πιο σπιτικό πουρέ που έχω ποτέ δοκιμάσει σε εστιατόριο!!! Στη μέση του πιάτου τοποθετείται ένα μικρό μπολάκι με χοντρό αλάτι για το κρέας.

Από τα φρέσκα, φρεσκότατα θα έλεγα, ζυμαρικά διάλεξα τα Νιόκι αλα σορεντίνα (15,00) με κρέμα, σάλτσα νάπολη και φρέσκια μοτσαρέλα. Συνοδεύεται από μπολάκι τριμμένου τυριού. Πρόκειται για μέτρια ποσότητα. Η κοκκινωπή σάλτσα καθώς και η διακόσμηση με λίγη ντοματούλα και μαϊντανό το κάνουν εντελώς ξεχωριστό τόσο γευστικά όσο και εμφανισιακά!!

Από τα φρέσκα ζυμαρικά επίσης, Τορτελίνι τυριών με γκοργκοντζόλα και καρύδι (14,00). Σίγουρα να το προτιμήσετε! Πρόκειται για ξεχωριστό πιάτο που η τίμια πρώτη ύλη αλλά και εκείνη η αίσθηση του καρυδιού το κάνουν ανεπανάληπτο!!

Όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν ξεχωριστά γιατί πέρα από την άριστη γνώση και τεχνοτροπία είχαν σκέρτσο, είχαν μεράκι, είχαν τόλμη!

Από τα γλυκά (εδώ μας τα χάλασαν λίγο ), διαλέξαμε:
Πανακότα με πορτοκάλι και λωρίδες πορτοκαλιού (6,00), σερβιρισμένο σε ρετρό σερβίτσιο με κουταλάκια σαν κουφέτα!! Καλή γεύση αλλά απαράδεκτη ποσότητα!!

Ταρτούφο (6,00), μπάλα παγωτού σοκολάτας με κακάο μέσα σε μπόλικο καφέ, σερβιρισμένο σε ρετρό ποτήρι. Πολύ καλό, ποσότητα πολύ μικρή..!!!

Τέτοιες μερίδες γλυκών συναντάμε μόνο ως κέρασμα... Οι τσουχτερές τιμές του συγκεκριμένου εστιατορίου επιτρέπουν κάποιο κέρασμα και θα απάλυναν έτσι λίγο την αυστηρή βαθμολόγηση του vmf από τους περισσότερους χρήστες!

Μας κέρασαν λιλιπούτειες μερίδες λιμοντσέλο, ευχαριστούμε.
ΑΛΛΑ:
Είπαμε.. έχουμε βαρεθεί τη μαστίχα και τα λιμοντσέλο...!!!

Ήπιαμε κανάτα κόκκινου ξηρού κρασιού (Αγιωργήτικο), ήταν λίγο βαρύ (6,00).

Στην αρχή έρχεται, μέσα σε περιποιημένη ψωμιέρα με φίνο ύφασμα, φρεσκότατο ζεστό ψωμί (πολύ μικρά καρβελάκια) που ζυμώνουν οι ίδιοι και μερικά κριτσίνια συνοδεία ντιπ γκοργκοντζόλας με φιλαδέλδεια. Χρεώθηκε ΕΥΡΩ 2,00 το κεφάλι!!!

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται απευθείας, 2,50!
Η λίστα με τα κρασιά είναι επαρκής. Από μπύρες υπάρχουν ελληνικές και Peroni.

O λογαριασμός έρχεται σε όμορφο σκερτσόζικο πιάτο.
Σημασία πάντα στη λεπτομέρεια!

Η ξεχωριστή ποιότητα ιταλικού φαγητού και το μεράκι των ιδιοκτητών κέρδισαν την εμπιστοσύνη μας. Από την άλλη πλευρά, εάν δεν μπορούν να βελτιώσουν τις τιμές ας αυξήσουν τις παροχές και δεν θα χάσουν...

Ελληνική κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα
2017

Ένα εστιατόριο υψηλής γαστρονομίας που σίγουρα κάνει τη διαφορά. Μας ενθουσίασαν τόσο οι γεύσεις του εστιατορίου όσο και το πρόθυμο και ευγενικό σέρβις!

Το " Cookoovaya " θεωρείται το εστιατόριο των 5 Σεφ, Μάνου Ζουρναζή ( Cucina Povera ), Περικλή Κοσκινά (Milos, Αλάτσι ), Σπύρου και Βαγγέλη Λιάκου και Νίκου (Τραβόλτα, Base Grill ) και Νίκου Καραθάνου ( Hytra). Την εκτέλεση των συνταγών έχει επάξια αναλάβει ο Σεφ Σπύρος Παυλίδης. Μια επιβλητική και εξαιρετική ζωγραφιά στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου απεικονίζει τα χαμογελαστά πρόσωπα των παραπάνω γνωστών συντελεστών της εστίασής μας.

Υπάρχουν δύο είσοδοι, ή πρώτη επί της Βεντήρη και η δεύτερη επί της Χατζηγιάννη Μέξη. Σε κεντρικό σημείο και σε απόσταση αναπνοής από το ξενοδοχείο Χίλτον, αποτελεί πόλο έλξης όχι μόνο πολλών τουριστών αλλά, όπως διαπίστωσα, και πληθώρας εργαζομένων στην γύρω περιοχή. Οι τιμές του μενού σίγουρα αφορούν υψηλά βαλάντια - όταν μάλιστα πρόκειται για συχνές επισκέψεις- αλλά έστω και μια δοκιμή αξίζει τον κόπο, καθώς πολλές πατροπαράδοτες πρώτες ύλες και παραδοσιακά πιάτα φορούν τα καλά τους και βγάζουν τον καλύτερο εαυτό τους. Η συμμετοχή πέντε διαφορετικών και διακεκριμένων Σεφ στην κουζίνα, όπου ο καθένας εναποθέτει την " σχολή" του και την εμπειρία του στο κάθε πιάτο, αποτελεί, κατά την γνώμη μου ένα ακόμη ελκυστικό στοιχείο προκειμένου να επισκεφθεί κάποιος τη " σοφή " αυτή Κουκουβάγια....

Ό επισκέπτης που εισέρχεται από την Βεντήρη αντικρίζει έναν μεγάλο, μακρόστενο και εκλεπτυσμένο χώρο χωρίς κάτι το εξεζητημένο. Ένα τεράστιο και καλόγουστο ξύλινο μπαρ (χωρίς στουλς ) με τέλειο φωτισμό βρίσκεται κατά μήκος του χώρου. Κυρίως πρόκειται για ένα έξυπνο εφεύρημα του διακοσμητή, αλλά χρησιμεύει και ως μέρος της ανοιχτής κουζίνας, καθώς και ως χώρος εναπόθεσης διαφόρων πιάτων και άλλων σκευών. Στον χώρο αυτό βρίσκονται ακόμα διαλεχτά σκούρα ξύλινα τραπέζια, όπου ξεχωρίζουν 2-3 πολλών θέσεων, ενώ το ζεστής απόχρωσης σκούρο πάτωμα ταιριάζει απόλυτα με τα λίγα όμορφα χαλιά. Εδώ δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.

Στο βάθος συναντάμε τον δεύτερο εσωτερικό χώρο, όπου συνεχίζεται η ίδια γοητευτική διακόσμηση, μόνο που ο σχεδιασμός των καθισμάτων διαφοροποιείται. Επιπλέον, το στυλ αυτού του δεύτερου χώρου γίνεται πιο εξωστρεφές, καθότι γειτνιάζει και με τον εξωτερικό χώρο.. Χαρακτηριστική πινελιά αποτελεί η μικρή ξύλινη γωνιά - κάβα που, προσωπικά, την εξέλαβα ως μέρος γευσιγνωσίας. Ο χώρος αυτός βρίσκεται σε άμεση οπτική επαφή με τον εντελώς απλό εξωτερικό χώρο με τα λευκά τραπεζοκαθίσματα, επί της Χατζηγιάννη Μέξη. Μερικά περιποιημένα φυτά αποτρέπουν την άμεση επαφή με τον δρόμο.
Ο τρίτος χώρος βρίσκεται στο πατάρι, και μέρος του διακρίνεται από τον παραπάνω χώρο.

Τα τραπέζια είναι στρωμένα με πολύ καλής ποιότητας σερβίτσια και με σεβασμό στον επισκέπτη. Σε συνδυασμό με το αεικίνητο και ευγενικό προσωπικό, αντάξιο του προφίλ του εστιατορίου, δημιουργείται μια ζεστή και αρχοντική ατμόσφαιρα. Το μόνο μείον είναι ο κακός εξαερισμός στον χώρο των καπνιστών!!

Το μενού είναι φυσικά ενδιαφέρον και σε νορμάλ μέγεθος, σε αντίθεση με την λίστα με τα κρασιά (Ελλάδα - Ευρώπη - Νέος Κόσμος ) και τα ποτά που είναι τεράστια, πράγμα επόμενο λόγω της κομβικής θέσης του εστιατορίου!

Από το μενού διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα Ρόκα (11,00 ), φρέσκια σαλάτα με κομμάτια κόκκινου και λευκού σταφυλιού, σπανάκι, ρόκα, μεγαλούτσικα κομμάτια ανθότυρου περιμετρικά του πιάτου σουσάμι και σάλτσα πετιμέζι. Το πιάτο χρωματίζεται ιδιαίτερα με μικρά παστελάκια!!

Τυρόπιτα (12,00) με γραβιέρα, φέτα και τυρομαλάκα ( από την ενότητα " Ξυλόφουρνος " ), πρόκειται για καταπληκτική γεύση. Ένα αφράτο και ελαφρύ κομμάτι πίτας με φύλλο σφολιάτας σε πλεξούδα στη μία πλευρά.

Μοσχαρίσια μάγουλα κοκκινιστά με πουρέ μελιτζάνας και γραβιέρα (21,00), επάνω σε ποσότητα πουρέ μελιτζάνας με διακριτική γεύση - και λίγη εσάνς τυριού- και κόκκινη σάλτσα, τοποθετείται τρυφερή ποσότητα κρέατος. Το πιάτο διακοσμείται γλαφυρά με μικρή πράσινη ποσότητα μελιτζάνας και κόκκους μαϊντανού.

Ο σερβιτόρος, και μπράβο του, μας πρότεινε να μην παραγγείλουμε άλλα πιάτα και είχε δίκιο διότι, συμεριλαμβανομένου του ψωμιού και του γλυκού στο τέλος, χορτάσαμε και με το παραπάνω..

Το ψωμί που έρχεται στην αρχή (5,00/ 2 άτομα) είναι τόσο ιδιαίτερο!! Σερβίρονται λίγες φέτες φρεσκοζυμωμένου ψωμιού ολικής άλεσης και δύο φέτες μοναδικού μαύρου ψωμιού από χαρουπάλευρο και κομμάτια καρυδιού. Συνοδεύονται από κομμάτι βουτύρου με ψήγματα αυγοτάραχου, όπου η γεύση του αυγοτάραχου δυστυχώς δεν είναι τόσο ευδιάκριτη....

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται απευθείας (1,00 ).

Κλείσαμε με τάρτα αχλάδι με παγωτό (12,50). Η αναμονή μέχρι να ψηθεί η τάρτα άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω!!!!! Έρχεται ένα στρογγυλό κομμάτι αρκετά αφράτης ζύμης πασπαλισμένο με άχνη ζάχαρη και παγωτό βανίλια.... Το πιάτο διακοσμείται με στρογγυλές λωρίδες από σος αχλαδιού!

Ευχαριστηθήκαμε την απογευματινή μας έξοδό μας και τόσο η περιποίηση του προσωπικού όσο και η τέλεια γαστρονομία του εστιατορίου μας έφτιαξαν τη μέρα.

Το μόνο μελανό σημείο του σέρβις, που έχω βαρεθεί πια να σημειώνω, είναι το θέμα του ψωμιού που κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να χρεώνεται! Και αυτό όχι τόσο λόγω του κόστους σε ένα τέτοιο μαγαζί, αλλά ως ένδειξη Υψηλής ευγένειας και φιλοξενίας που πόσο ταιριάζει και συμπληρώνει την Υψηλή γαστρονομία!!

Θεωρώ ότι οι τιμές είναι αντιπροσωπευτικές της γαστρονομίας και συνολικής σύλληψης και φιλοδοξίας των συντελεστών του χώρου.

Άλλα πιάτα που μου κίνησαν την περιέργεια: Κατσικάκι σπάλα με κους κους και μυρωδικά (23,50), Σαρδέλες με μελιτζάνα, φάβα σαλάτα και ντοματίνι (16,50), Μουσακάς (19,00 ) ή Αθηναϊκή σαλάτα (21,00) άντε και η μπουγάτσα (για 2-4 άτομα ) στα 16,00.
Από κρασί ? Ίσως, κυρίως λόγω ονομασίας, το λευκό " Ψίθυρος ", Κτήμα Δασκαλάκη (26,00)....

Φύγαμε happy και αυτό σημαίνει πολλά!!

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα
2017

Στέκι κρεατοφάγων το Base Grill που προσφέρει καλή πρώτη ύλη και νόστιμα πιάτα όσον αφορά τα κυρίως. Τα ορεκτικά δεν μας ενθουσίασαν. Αντίθετα η χαρούμενη ατμόσφαιρα και το αξιοπρεπές κέρασμα στο τέλος κερδίζουν τις εντυπώσεις!

Επισκέφθηκα το μέρος την προηγούμενη Παρασκευή το βράδυ, με καλές φίλες από την περιοχή. Μάλιστα, οι διθυραμβικές κριτικές του site μου είχαν εξάψει το ενδιαφέρον. Εν τω μεταξύ, η πρόσφατη και ενθουσιώδης επίσκεψη μου στο γειτονικό " Τραβόλτα ", της ίδιας ιδιοκτησίας ( των Σεφ και επιχειρηματιών Λιάκου ) αποτέλεσε ένα ακόμη ισχυρό κίνητρο για να επισκεφθώ το εστιατόριο.....
Ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου δεν σε κερδίζει και η παρουσία παρκαδόρων, αν και απαραίτητη, μοιάζει λίγο παράταιρη.

Ο εσωτερικός χώρος του Base Grill είναι τεράστιος και περιποιημένος με μερικές ελκυστικές λεπτομέρειες. Κατά την γνώμη μου, το εξωστρεφές περιβάλλον, τα κομψά αξεσουάρ κρεατοφαγίας, οι προσεγμένες στολές των σερβιτόρων, ο φωτισμός και η ζωντάνια του εστιατορίου, κυρίως λόγω της κοσμοσυρροής πληθώρας θαμώνων, είναι εκείνες που γλυκαίνουν τον χώρο παρά ο χώρος καθαυτός ( παλιότερα, όπως με πληροφόρησαν, στεγαζόταν εκεί το "Base" κάτι σαν καφετέρια - μπαρ όπου έπαιρναν μέρος και μερικά χορευτικά ). Ο χώρος χωρίζεται σε τρία επίπεδα με καλοστρωμένα τραπέζια και καθίσματα σε λευκό-μπεζ χρώμα με κόκκινες πινελιές, που έρχονται σε όμορφη αντίθεση με το φίνο δάπεδο και άλλες σκούρες ξύλινες γωνιές.

Το υπερυψωμένο επίπεδο είναι το πιο ζεστό ( και το πιο μικρό ) με κάδρα - καθρέφτες από μπύρες και ποτά. Τα διάφορα σκίτσα, τα πρασινωπά πολύφωτα, με τα κρεμαστά σκεύη και μπουκάλια, και ο εκπληκτικός πίνακας με κάποιο ζωηρό τσιμπούσι κρεατοφαγίας, κάνουν τη διαφορά. Ενώ πρόκειται για ένα μοντέρνο εστιατόριο, λόγω της φυσιογνωμίας του έχει και κάτι από ενημερωμένη Βόρεια μπυραρία. Οι μπύρες άλλωστε άφθονες!

Οι τουαλέτες, στο υπόγειο ήταν άψογες.
Το κάπνισμα απαγορεύεται παντού.
Ακούγεται, ευχάριστα, ελληνικό μουσικό ρεπερτόριο!

Αφού μας υποδέχθηκαν με πλατιά χαμόγελα και ευγένεια, μας ταχτοποίησαν στο όμορφο τραπέζι μας. Αργότερα που ο χώρος γέμιζε, τα γκαρσόνια κάπου έχαναν τη μπάλα και χρειάζονταν τα γνωστά νοήματα, για τα αυτονόητα μάλιστα.......!

Στα τραπέζια βρίσκονται δύο τύποι από αλάτι σε βαζάκι, νιφάδες καπνιστό αλάτι αφρίνα και το ίδιο με κιτρολέμονο, ένα εντυπωσιακό στρογγυλό μπουκάλι με λάδι και οι γνωστές οδοντογλυφίδες.... Επιπλέον, τα όμορφα μπεζ-γκρι τραπεζομάνδηλα, σε συνδυασμό με τα πλατιά πιάτα συν το κατάλληλο μαχαίρι και τις κόκκινες χαρτοπετσέτες, προδιαθέτουν ευχάριστα τον επισκέπτη και τον ιντριγκάρουν ευχάριστα.

Στην αρχή καταφθάνει ένα πρωτότυπο ξύλινο κουτάκι με μπόλικα τσιπς και μερικά πολύ μικρά κεφτεδάκια, συνοδεία ελαφριάς λευκής σος γιαουρτιού. Ταυτόχρονα σερβίρονται, μέσα σε καλάθι, φέτες φρέσκου ψωμιού. Αυτά χρεώθηκαν στα ΕΥΡΩ 7,50 για τρία άτομα!!! Οι τιμές, το εν δυνάμει προφίλ και το status του εστιατορίου δεν δικαιολογούν τέτοιες μιζέριες....!!!!!

Έρχεται απευθείας εμφιαλωμένο νεράκι ( 1,50), που σίγουρα δεν μένεις στο ένα.....

Συνεχίσαμε με:

Λουκάνικα μαύρου χοίρου ( 10,90 ), πέντε μικρά κομμάτια, σερβιρισμένα ευπρεπώς σε σκερτσόζικο ξύλινο δίσκο με λίγη πρασινάδα και μπολάκι κόκκινης σος. Οι υπεύθυνοι μας εξήγησαν ότι πρόκειται για ελληνική ράτσα μαύρου χοίρου, που εκτρέφεται εντελώς φυσικά σε άκρως οικογενειακή φάρμα κάπου κοντά στα Τρίκαλα.... ενδιαφέρουσα πληροφορία!! Ως πιάτο, γευστικά, δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα...

Κατόπιν, ρωτήσαμε για το must ορεκτικό πιάτο που θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε. Μας πρότειναν τα φημισμένα τους " Αυγά σαν τα Μάτια μου", φωλιά πατάτας με αυγά που σπάζονται και ανακατεύονται μπροστά στον πελάτη μέσα σε νίκελ στρογγυλό σκεύος. Προτιμήσαμε -Ευτυχώς- την μικρή μερίδα, για δύο άτομα( 9,00). Δεν βρήκα κάτι το ελκυστικό, αφήστε πια αυτή την άνευ λόγου πλέον κανταϊφέ όψη της πατάτας και την στεγνή γεύση!!!

Σαλάτα "Πανδαισία Λαχανικών" (12,00), σερβιρισμένη σε συμπαγή στρογγυλή μορφή με όλα τα υλικά μέσα ( λάχανο, ρόκα, πρασινάδα, ξηρούς καρπούς ), κάτω από μια παχιά στρώση ψιλοκομμένης ντομάτας. Δροσερή σαλάτα που προτείνεται....

Πικάνια φιλεταρισμένη (25,00), γύρω στα 5-6 τεμ, εκπληκτικού και ζουμερού κρέατος σερβιρισμένα σε απλό λευκό πιάτο. Αυτή η αντίθεση μου άρεσε.... το πιο νόστιμο πιάτο ήρθε μέσα στο πιο απλό πιάτο.... Σωστά αλατισμένο και ψημένο ακριβώς όπως το θέλαμε ( μέτριο ). Βέβαια, η τιμή του δεν δικαιολογείται με τίποτα....!!

Σπαλομπριζολάκια (23,00), επίσης πολύ νόστιμα, ποσότητα μέτρια, 6-7 μακρόστενα κομμάτια, συνοδεία τριών σος: bbq, μαγιονέζα -κρεμμύδι και σος γιαουρτιού με σκόρδο. Η τιμή και πάλι υπερβολική....!!!!

Μας φίλεψαν λαχταριστά εκλεράκια απαλής γεύσης, πασπαλισμένα με άχνη ζάχαρη!!
Ακόμη, προσέφεραν μαστίχα Χίου σε κομψό μπουκαλάκι, ξαπλωμένο μέσα σε μια όμορφη παγοθήκη με μπόλικα παγάκια!!

Παραγγείλαμε, επιπλέον, Προφιτερόλ (5,50), σερβιρισμένο σε μικρό βαζάκι. Προτείνεται...
Τα γλυκά δεν τα γράφει ο κατάλογος. Υπάρχουν όμως ενδιαφέρουσες προτάσεις όπως Semifreddo, Μους σοκολάτας και Σου. Τα γλυκά φτιάχνονται σε συνεργασία με εξωτερικό συνεργάτη.

Δεν ήπιαμε κάποιο ποτό, αλλά υπάρχει τεράστια ποικιλία κρασιών ( και δικής τους εμφιάλωσης, σε λογικές τιμές, τουλάχιστον περισσότερο τίμιες από εκείνες των φαγητών)!!!

Οι τιμές αντιπροσωπεύουν μάλλον κάποιο γκουρμέ εστιατόριο περιωπής παρά την παραδοσιακή ή μοντέρνα κρεατοφαγία που τουλάχιστον στη χώρα μας η τάση αυτή αφθονεί σε όλα μάλιστα τα επίπεδα!!!!!

Θα έδινα άλλη μια ευκαιρία, μόνο υπό προϋποθέσεις και κυρίως ύστερα από παρακίνηση ενδιαφέρουσας παρέας, καλή ώρα.... Off the record, δεν νομίζω ότι θα το έκανα ποτέ στέκι μου.