PP_TINA

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Ψαροταβέρνες - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα
2017

Οι " Μικρές Κυκλάδες " σερβίρουν φρέσκια πρώτη ύλη και καλομαγειρεμένα πιάτα ψαροφαγίας. Ο χώρος παρουσιάζει αρκετές ελλείψεις, παρά το ευχάριστο γεγονός ότι προσομοιάζει σε παραδοσιακή ψαροταβέρνα...

Το εστιατόριο στεγάζεται στο ισόγειο ενός διώροφου κτιρίου και βρίσκεται σε ένα μάλλον αδιάφορο σημείο της Ηλιούπολης. Μόνο ένα παρκάκι παραδίπλα σώζει την κατάσταση... Συνεπώς, εδώ έρχεσαι για το καλό και φρέσκο φαγητό και δεν νομίζω ότι απογοητεύεσαι. Θα το συνιστούσα όμως για τους καλοκαιρινούς μήνες, για φαγητό στα τραπέζια του εξωτερικού χώρου. Στον εσωτερικό χώρο κυριαρχεί το μπλε και το λευκό τόσο στην κατασκευή όσο και στα τραπεζομάντηλα των καλοστρωμένων τραπεζιών. Μέρος του εσωτερικού χώρου φαίνεται ότι είναι προσθήκη με όμορφο καλάμι στην οροφή. Κατά τα άλλα, για την διακόσμηση δεν έχω να προσθέσω και πολλά πράγματα....... λίγα ναυτικά κάδρα και κάποια αδιάφορα ναυτικά αντικείμενα. Ξεχωρίζει, βέβαια, ένας μεγάλος και απλός πίνακας που απεικονίζει μια φουσκοθαλασσιά.
Σημαντικό μειονέκτημα του εσωτερικού χώρου είναι ο ανύπαρκτος εξαερισμός!!!! Ατού του ? Οι πεντακάθαρες τουαλέτες!

Με αυτή την κατάσταση θα έπρεπε να απαγορεύεται δια ροπάλου το κάπνισμα!! Από την άλλη πλευρά, κάθομαι και σκέφτομαι ότι με τέτοιες υψηλές τιμές, μαντηλάκια αρωματικά και κέρασμα γκανάζ σοκολάτας, καταβάλλονται πράγματι αρκετές προσπάθειες εκσυχρονισμού. Γιατί λοιπόν δεν βελτιώνουν και το σημαντικό θέμα του εξαερισμού.... ???? Σε μια παραδοσιακή ταβέρνα, ενός παραδοσιακού ψαρά, στη μέση του πουθενά, θα συμβιβαζόμουν ίσως με κάποια τσιγαρίλα... Εδώ όμως... ? (όταν μάλιστα αντιλαμβάνονται πως με τον τζίρο τους θα αποσβεστεί μάλλον γρήγορα).

Ακόμα, θεωρώ, ότι η συγκεκριμένη ψαροταβέρνα, λόγω ύφους και διακόσμησης, -σαν ψαροταβέρνα χωριού- θα έπρεπε να κρατήσει ένα παραδοσιακό στυλ σε όλα τα επίπεδα... Στην αρχή, μαζί με τις λίγες αδιάφορες φέτες ψωμιού, θα έπρεπε να έρχεται και κάποιο θαλασσινό κεράσμα σε λίγη ποσότητα, έστω π. χ. δύο γαυράκια... Κατόπιν, δεν νομίζω ότι το κέρασμα σοκολάτας γκανάζ στο τέλος είναι ό, τι καλύτερο για το συγκεκριμένο αυτό μέρος... Θα προτιμούσα λίγα φρούτα ή κάποιο παραδοσιακό γλυκό του κουταλιού ή έστω τον κλασικό χαλβά σιμιγδάλι. Την κατάσταση τουλάχιστον έσωσε το επίσης κερασμένο ρακόμελο!!

Θα πρότεινα λοιπόν το εστιατόριο να διατηρήσει την κλασική μορφή μιας νησιώτικης ψαροταβέρνας, και τον εκμοντερνισμό να τον κάνει σε ουσιώδη και απολύτως αναγκαία πράγματα, όπως ο εξαερισμός που ήταν απαράδεκτος..... Επιπλέον, οι κατάλογοι ας ξανατυπωθούν, γιατί ήταν σχεδόν σε απαράδεκτη κατάσταση...

Ένα βραβευμένο εστιατόριο, όπως οι " Μικρές Κυκλάδες ", θα έπρεπε, από σεβασμό στην πολυπληθή πελατεία της, να τηρεί τα παραπάνω τουλάχιστον!!!!

Οι ιδιοκτήτες των " Μικρών Κυκλάδων " έχουν καταγωγή από την Σχοινούσα και ο ένας ιδιοκτήτης ήταν αεικίνητος, τρέχοντας όπως και το προσωπικό του, για να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις όλων των θαμώνων!

Εμείς κάναμε πρωταπριλιάτικη επίσκεψη αργά το απόγευμα και γινότανε χαμός από κόσμο, κυρίως στον εξωτερικό χώρο. Αφού ταχτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας μέσα, παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα Βυθού (10,00), με πρασινάδα, κόκκινο λάχανο, λίγα ντοματίνια, φύκια, μαριναρισμένες γαρίδες και μοσχολέμονο. Εκπληκτική σαλάτα, όπου την πρωτοκαθεδρία κρατούν τα τέλεια φύκια, τα οποία σε συνδυασμό με τις γαρίδες ( πέντε μικρές γαριδούλες ) και το κόκκινο λάχανο, δίνουν μια υπέροχη θαλασσινή αύρα.... Αφήστε που το πιάτο, κυρίως λόγω των φυκιών, θύμιζε και κάτι από κινέζικη κουζίνα!

Φάβα Σχοινούσας (6,00), βιολογική φάβα, σερβιρισμένη με κρίταμο και φανταστικά ολόλευκα κρεμμύδια κομμένα σε μεγάλες λωρίδες. Ίσως η καλύτερη, ζεστή φάβα που έχω δοκιμάσει!!! Αρκετά πλούσια ποσότητα...

Κυδώνια ( 10,00 ), σερβίρονται πάνω σε παγάκια και είναι φρεσκότατα!! Περίπου δέκα τεμ. ΟΛΗ Η ΓΕΥΣΗ!!

Πετροσωλήνες (14,00), το ίδιο φρέσκοι και νόστιμοι σερβιρισμένοι (γύρω στα 15 τεμ. ) σε κομψό μπρούτζινο σκεύος!!

Μισό κιλό μπαρμπουνάκια (25,00), εδώ μας τα χάλασαν λίγο, ούτε άνοστα αλλά ούτε και κάτι το ιδιαίτερο...... ίσως λόγω της περασμένης ώρας, να είχε φύγει η καλή ψαριά....

Σαλάτα με βιολογικά ντοματίνια Κρήτης, κάπαρη και κρεμμύδια (8,00), τα ίδια εκπληκτικά κρεμμύδια με εκείνα της φάβας παραπάνω. Επειδή η πρώτη σαλάτα καταναλώθηκε στο πι και φι, ήταν έντονη η ανάγκη για κάτι δροσιστικό που θα συνόδευε τα μπαρμπούνια μας, οπότε ζητήσαμε ντομάτα με κρεμμύδια και το αποτέλεσμα μας ενθουσίασε επίσης.

Στην αρχή, έρχονται λίγες απλές φέτες κοινότυπου ψωμιού (2,00), ένα πιατάκι με φέτες λεμονιού και ένα μπουκάλι με λάδι, αρκετά κάτω από τη μέση...!! Μάλλον να το ξανασκεφτούν καλύτερα και να σερβίρουν το λάδι σε γεμάτο μπουκάλι!!!!!!

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται κι αυτό αυτομάτως... (1,50)

Στο τέλος προσφέρεται ένα, συνηθισμένης γεύσης, γλυκό σοκολάτας γκανάζ με μαρμελάδα πορτοκαλιού για δύο άτομα και μικρή καράφα με φίνο ρακόμελο.

Ήπιαμε μια μπύρα Fix ξανθιά (3,00).

Το μέρος αξίζει μάλλον για το φαγητό του ενώ, κατά τα άλλα, δεν νομίζω ότι προσφέρεται για το κάτι παραπάνω. Ίσως, εάν ενίσχυε με τις σωστές προδιαγραφές το παραδοσιακό του ύφος, να το έκανα ακόμα και στέκι....
Οι τιμές του ανταποκρίνονται, εν μέρει ίσως, στην "ζωντανή" πρώτη ύλη.
Το σέρβις είναι χαμογελαστό και οικείο, αν και πολλά πιάτα ήρθαν με αρκετή καθυστέρηση, υποθέτω λόγω και της κοσμοσυρροής!!

Με την ευκαιρία, να σας ευχηθώ Καλή Ανάσταση, με ευχάριστα νέα για Όλες και Όλους μας!!

Roof Garden - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
2017

Το πρώτο που σε συναρπάζει σε αυτό το Roof Garden είναι η εκπληκτική θέα, όπου απολαμβάνει κάποιος την κλασική και μοντέρνα Αθήνα σε όλο της το μεγαλείο με ανάμεικτα βέβαια συναισθήματα..... Κατόπιν, οι εκλεκτές γεύσεις του εστιατορίου από τον χαρισματικό σεφ Δημήτρη Μπούτσαλη σαγηνεύουν ακόμα και τον πιο απαιτητικό ουρανίσκο!

Το εστιατόριο μαζί με το '' M BAR " βρίσκονται στον 10ο όροφο του νεοσύστατου ξενοδοχείου Εlectra ( της γνωστής αλυσίδας ). Επισκεφθήκαμε τον χώρο γύρω στις εφτά το απόγευμα (τέλη Μαρτίου ), γεγονός που μας έδωσε τη δυνατότητα να δούμε και τις δύο εκδοχές του, τη "φωτεινή" και τη "σκοτεινή". Έτσι λοιπόν, όταν φθάσαμε ο ελληνικός γαλανός ουρανός με το μοναδικό φως έδινε ένα ρομαντικό ύφος ακόμα και στο κομμάτι της τσιμεντένιας Αθήνας... Το δε ιστορικό κέντρο φαντάζει τόσο συμπαγές και ιδιαίτερο από κει ψηλά, που πραγματικά η θέα σου κόβει την ανάσα. Κάποια στιγμή διακρίνεις ένα κομμάτι της Μητροπόλεως που φαντάζει ως το διαχωριστικό σημείο μεταξύ της αρχαίας και της νέας (μοντέρνας δεν θα το έλεγα..... ) Αθήνας. Όταν έπεσε η νύχτα, το τεχνητό φως των πέριξ οικημάτων συμπορεύτηκε ομαλά με την φωτισμένη Ακρόπολη και τη μαγευτική ανοιξιάτικη βραδιά, υπό τους τόνους όμορφων, αισθησιακών μουσικών ακουσμάτων. Ιδιαίτερα τις καλοκαιρινές νύχτες θα δημιουργείται μια άκρως απολαυστική ατμόσφαιρα. Βέβαια στον εξωτερικό χώρο, τα τραπέζια είναι όλα περιορισμένης χωρητικότητας, για μικρές μόνο παρέες.

Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο, στον οποίο κυριαρχεί το ανοιχτό ξύλο, τόσο στο δάπεδο όσο και στους κομψά σχεδιασμένους επενδεδυμένους τοίχους. Οι μπεζ πολυθρονίτσες των καλοστρωμένων τραπεζιών ενισχύουν το μοντέρνο διακοσμητικό ύφος - με πινελιές 70s - του χώρου. Μερικές γκριζωπές μοντέρνες κολώνες, σε συνδυασμό με το κίτρινο ριγωτό φως στο ταβάνι και κάποιους μικρούς ανεμιστήρες, ενισχύουν την εντελώς ανεπιτήδευτη και κομψή κυρίαρχη ατμόσφαιρα του χώρου. Είναι όλα τόσο απλά σχεδιασμένα, ώστε τίποτα να μην αποσπά το βλέμμα μας από την απαράμιλλη εξωτερική θέα! Κοντά στη είσοδο του εστιατορίου βρίσκεται το "Μ BAR" για εκείνους που έρχονται για κάποιο ποτό. Από εκεί υπάρχει και η θέα στην όμορφη αλλά σχετικά μικρή εξωτερική πισίνα του ξενοδοχείου, που δένει με την ήρεμη διάθεση του χώρου. Οι πεντακάθαρες και πλήρως εξοπλισμένες τουαλέτες βρίσκονται στον ίδιο όροφο, απέναντι από το εστιατόριο.

Τα λευκοντυμένα τραπέζια διακοσμούνταν με ένα όμορφο και φρέσκο κόκκινο τριαντάφυλλο, ένα κεράκι και ένα εντυπωσιακό μαύρο μπουκαλάκι λάδι Εpoch, κορωνέικης ποικιλίας.

Υπάρχουν δύο μενού, το μεσημεριανό και το βραδινό, με βασική διαφορά την -εύλογη - ποικιλία σαλατών για το μεσημεριανό μενού, όπως η ελληνική σαλάτα (14,00) ή η σούπερ τροφή σαλάτα (14,00) κ. ά

Εμείς (2 άτομα ), λόγω ώρας, χρησιμοποιήσαμε τον βραδινό κατάλογο.

Στην αρχή μας καλωσόρισαν με μικρή ποσότητα από καπνιστό χέλι, πάνω σε κομματάκια παντζαριού, horseradish ( αγριοράπανο) σως στην κορυφή και στικ μήλου ως διακοσμητικό στοιχείο. Εξαιρετικό και σερβιρισμένο σε ιδιαίτερο γυάλινο πιατάκι!

Τα φρεσκότατα ψωμάκια ( τα ολικής άλεσης είναι χειροποίητα ) ανανεώνονταν συνεχώς και δεν χρεώθηκαν!

Η παραγγελία μας περιελάμβανε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα με χρωματιστά παντζάρια, τυρί μανούρι μους και φρούτα του δάσους (14.00). Η νοστιμότατη σαλάτα μας μοιράστηκε στα δύο πιάτα και εκτός των παραπάνω περιελάμβανε κομμάτια φράουλας και berries.

Βασιλικό καβούρι με μαρμελάδα ντομάτας, ρέβα, μαγιονέζα από όστρακα, εσπεριδοειδή και βότανα θάλασσας (21,00). ΄Ενα πιάτο που θυμίζει παλέτα ζωγράφου: τα πέντε μικρά κομμάτια καβουριού περιστοιχίζονται από ροζ πινελιές μαγιονέζας και ( επιπλέον ) πράσινα αβοκάντο..!!

Από τα κυρίως πάτα, δοκιμάσαμε τα εξής:

Ριζότο με σπαράγγια (16,00), καταπληκτικό πιάτο σε πλούσια ποσότητα, όπου τρία μεγάλα σπαράγγια διακοσμούν όμορφα το πιάτο και ποσότητα τεμαχισμένων σπαραγγιών είναι ανακατεμένη με το ριζότο.

Φαγκρί με φινόκιο πουρέ, μαγιονέζα με μελάνι σουπιάς, κέικ πατάτας και σαλάτα αυγολέμονο (29,00). Πρόκειται για ένα σχετικά μικρό κομμάτι ψαριού πάνω σε λευκό πουρέ φινόκιο με λίγα καρότα, μαύρες πινελιές από μελάνι σουπιάς, πράσινα αβοκάντο και λίγα σπαράγγια. Η εμφάνιση του πιάτου είναι καταπληκτική και η γεύση εκπληκτική.

Πολύ συχνά η περιγραφή των γκουρμέ πιάτων ενός καταλόγου τυγχάνει να απέχει από την πραγματικότητα του πιάτου, καθώς πολλά από τα περιγραφόμενα υλικά είναι δυσδιάκριτα. Έτσι συνέβη και εδώ παρά το γεγονός ότι συχνά ρωτούσα για τα υλικά κάθε πιάτου...... Παρόλα αυτά προσπάθησα να αποδώσω το περιεχόμενο των πιάτων με τον καλύτερο τρόπο!

Η φίλη μου ήπιε ένα ποτήρι κρασί ροζέ Μαντίνεια Τσελέπου (6,00). Εγώ προτίμησα, μόνο και μόνο λόγω ονομασίας, ένα φοβερό κιτρινωπό κοκτέηλ "Lost Poem" (17,00) με βότκα, μαστίχα, λάιμ, σιρόπι βιολέτας και μαστίχας, διακοσμημένο με ένα κίτρινο, φαγώσιμο, λουλουδάκι πεσσάδα!!

Στην αρχή, όπως είναι αναμενόμενο, έρχεται αυτομάτως εμφιαλωμένο νερό που χρεώνεται ΕΥΡΩ 3,00

Στο τέλος μας πρόσφεραν δυο ποτήρια Μοσχάτο Λήμνου ιδιαίτερα αρωματικό!!

Γλυκό δεν δοκιμάσαμε, αλλά υπάρχουν διάφορες επιλογές (όλα τα γλυκά στα 11,00), όπως Μους σοκολάτας γάλακτος, Πανακότα από ελληνικό γιαούρτι κ. ά

Όλο το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και απόλυτα καταρτισμένο!

Οι τιμές, αν και αρκετά υψηλές, θα έλεγα ότι ανταποκρίνονται στην άψογη υψηλή γαστρονομία του εστιατορίου, το προσεγμένο περιβάλλον, την πανοραμική θέα και τη μοναδική θέση του τόσο για τους τουρίστες όσο και για τους γηγενείς!!

Ψαροταβέρνες - Περιστέρι, Αθήνα
2017

Η συγκεκριμένη ψαροταβέρνα πολυτελείας μας ενθουσίασε από κάθε άποψη. Η άριστη πρώτη ύλη, η μαγειρική τεχνική, διαύγεια και φαντασία, η ευγένεια του προσωπικού και το αισθητικό προφίλ του χώρου κάνουν το εστιατόριο μοναδικό στο γαστρονομικό προσκήνιο.

Τοποθετημένος ο χώρος "Τραβόλτα" σε σημείο που δεν προδιαθέτει για αποκαλυπτικές γεύσεις ψαροφαγίας, ξεπερνά κάθε προσδοκία, καθώς οι λάτρεις του είδους θα απολαύσουν τις γεύσεις που ετοιμάζονται από πλειάδα μαγείρων με τις ωραίες μαύρες στολές στην κουζίνα. Η κουζίνα δεν στέκεται μόνο σε κλασικές και απλές επιλογές αλλά προχωράει ένα βήμα παραπάνω και αγγίζει, λίαν επιτυχώς θα έλεγα, τα όρια της υψηλής γαστρονομίας με απίθανες γαστρονομικές εκδοχές, έτσι ώστε ακόμα και ένα απλό - καθημερινό ψάρι να μπορεί να γίνει τόσο πρωτότυπο στα μάτια αλλά και στον ουρανίσκο μας. Στο σημείο αυτό πιστεύω ότι το μέρος αυτό κάνει την μεγάλη διαφορά, ικανοποιεί δηλαδή όλα τα γούστα και γίνεται, όποτε κρίνει η κουζίνα, γκουρμέ πάνω σε γνώριμες αιγαιοπελαγίτικες γεύσεις, χωρίς ίχνος ξενομανίας ή ξενοφοβίας από την άλλη!

Ζωντανό παράδειγμα αποτελεί μία από τις δικές μας επιλογές, την επομένη της 25ης Μαρτίου που επισκεφθήκαμε το μέρος, (2 άτομα), μέρες που η ψαροφαγία έχει την τιμητική της. Μεταξύ των άλλων, επιλέξαμε αντί για μπαρμπουνάκι στο τηγάνι ή στη σχάρα του κλασικού μενού του εστιατορίου, μπαρμπούνι ταρτάρ από το τμήμα της "ωμοφαγίας" του καταλόγου με εκπληκτικά αποτελέσματα. Άξιον απορίας πως αυτό το ψάρι-ύμνος της ελληνικής θάλασσας μετατράπηκε τόσο επιτυχημένα σε ταρτάρ! Παρεμπιπτόντως, σε καρπάτσιο, ταρτάρ ή σασίμι ετοιμάζεται κάθε ψάρι ανάλογα με την ψαριά της ημέρας. Έτσι λοιπόν, ενώ αρχικά πήγαμε στο εστιατόριο για απλό ψαράκι στο τηγάνι και κάποιο παραδοσιακά μαγειρεμένο θαλασσινό, ενδώσαμε στα πιο πρωτότυπα πιάτα. Είναι αυτές οι αποκλίσεις που μας κάνουν τις περισσότερες φορές πιο σοφούς (?)

Ο χώρος όπως πληροφορηθήκαμε ανακαινίστηκε ριζικά τον Σεμπτέμβριο που μας πέρασε. Δεν γνωρίζω πως ήταν πριν η διακόσμηση αλλά τώρα θα την χαρακτήριζα ως μια ήρεμη δύναμη. Χώρος απλός, φωτεινός με λίγα ναυτικά στοιχεία, χωρίς να γίνεται εξεζητημένος. Στο βάθος, κατά μήκος του μισού χώρου, έχουν τοποθετηθεί όμορφα ράφια με διάφορα μπουκαλάκια, όπου στην κάτω πλευρά βρίσκεται και ο πάγκος απ' όπου παραδίδονται τα πιάτα που είναι έτοιμα, αφού ακουστεί ο χαρακτηριστικός ήχος παραδοσιακού κουδουνιού. Μεσολαβεί ένας "κενός χώρος" από τον οποίο φαίνεται μέρος της κουζίνας και των αεικίνητων μαγείρων, καθώς και ένα μικρό ψυγείο και κατόπιν ο όμορφος πάγκος συνεχίζεται με λογής λογής πολύχρωμα βαζάκια. Μέρος των τοίχων και της ψευδοροφής έχει διακοσμηθεί με φίνα κομμάτια ξύλου που παραπέμπουν σε μουράγιο και νοητά σε εργασίες σε εξέλιξη...!! Τα όμορφα στρωμένα τραπέζια βρίσκονται σε πολύ σωστή απόσταση μεταξύ τους και ο χώρος χωρίζεται σε δύο επί μέρους, καπνιστών και μη καπνιστών με εξαιρετικό εξαερισμό. Η πόρτα που οδηγεί στις τουαλέτες αρχικά δείχνει ότι θα εισέλθουμε σε κάτι απλό αλλά τελικά πρόκειται για εντελώς ναυτικού διάκοσμου τουαλέτες απίστευτα όμορφα διακοσμημένες, άνετες και πεντακάθαρες! Το καλοκαίρι με πληροφόρησαν ότι υπάρχει εξωτερικός χώρος χωρητικότητας τριάντα ατόμων περίπου.

Το όλο εγχείρημα αποτελεί τόλμημα των αδελφών Λιάκου που ηγούνται και του παραδίπλα Base Grill και του γιου του πάλαι ποτέ Περιστεριώτη χορευταρά με το παρατσούκλι Τραβόλτα που διατηρούσε την ομώνυμη ταβέρνα στην περιοχή!!

Ο κατάλογος είναι αρκετά μεγάλος με ποικιλία από σαλάτες, κρύα και ζεστά ορεκτικά (π. χ ταραμοσαλάτα (5,50), γαύρος μαρινάτος ( 5,50 ) μύδια αχνιστά (12,50) ή φάβα Σχοινούσας (6,50), μακαρονάδες, αρθρόποδα ( αστακοί 90,00/Kg, γαρίδες, κολοχτύπες και καραβίδες ), μαλάκια, ψάρια για τηγάνι και σχάρα (βλ. μπαρμπούνια (70,00/Kg), μπακαλιαράκια (50,00) και άλλα ενδιαφέροντα εδέσματα, όπως π. χ. φρέσκα μύδια σαγανάκι (12,00), φιλεταρισμένες γόπες στη σχάρα (35,00), όστρακα και ωμοφαγικά πιάτα.

Επιλέξαμε τα εξής:

Στην αρχή προσφέρονται δύο τραγανά παξιμαδάκια με λευκή ταραμοσαλάτα. Το ψωμί (2,00), λάδι, αλάτι, το εμφιαλωμένο νερό (1,00) και ένα πανέρι με φρέσκα λεμονάκια είναι εξ αρχής τοποθετημένα σε μικρό βοηθητικό τραπεζάκι ακριβώς δίπλα στο κυρίως.

Σαλάτα με ντομάτα ξεφλουδισμένη με άγρια ρόκα (9,50). Κατέφθασαν δύο φρεσκότατες, πεντανόστιμες και κατακόκκινες στρογγυλές ντομάτες με δύο στρογγυλά κομμάτια κατσικίσιο τυρί με λίγο λαδάκι και μπόλικη ρόκα. Μάλιστα, το χοντρό αλάτι που έχει η σαλάτα δίνει άλλη αίσθηση στο πιάτο!!

Αυγοτάραχο Τρικαλινού (15,90 ), πρόκειται για έξι ψωμάκια με κομμάτια αυγοτάραχου, μαγεία γεύσης που καταναλώθηκαν στο πι και φι!!

Μπαρμπούνι ταρτάρ (19,00 ), πάνω στν κόκκινη σάρκα ενός μεσαίου μεγέθους μπαρμπουνιού (μόνο με το κεφάλι ) τοποθετείται το ψαχνό του σε ταρτάρ μορφή και επάνω ακουμπούν κίτρινα φωσφορούχα αυγά χελιδινόψαρου!! Το γευστικότατο και ωμό-φρέσκο κρέας του μπαρμπουνιού ήταν άψογα μαριναρισμένο και σερβίρεται ψιλοκομμένο!

Τραχανά θαλασσινών (16,00 ), τέλειο πιάτο με κυδώνια, μεγάλα μύδια και γαρίδες (από δύο κομμάτια το καθένα ). Εδώ η μαεστρία του μάγειρα εκτός από νοστιμάδα έδωσε και ελαφριά αίσθηση στο πιάτο που σπανίζει.

Μας προσέφεραν, ως είθισται, αχνιστές πετσετούλες και στο τέλος
μας κέρασαν μικρή μερίδα τσιζ κέικ και γλυκό πορτοκάλι.

Ήπιαμε μπύρα Septem pale ale 330 ml (5,00), το απόλυτο ταίριασμα στο φαγητό μας τόσο γευστικά όσο και χρωματικά!!

Ο κατάλογος με τα ποτά είναι πλήρης με ποικιλία κρασιών και ούζα και τσίπουρα από διάφορα μέρη της Ελλάδας που μας εντυπωσίασε (π. χ λευκό Ασύρτικο Κτήμα Τσελέπου (38,00), Ούζο Κέφι Μυτιλήνης (10,00), Τσίπουρο 50 Σονιάδης Μακεδονίας ( 10,00).

Πήγαμε στο μέρος χωρίς κράτηση και η προθυμία του προσωπικού να μας ταχτοποιήσει σε κάποιο τραπέζι, καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο μας εξέπληξε!

Οι τιμές αν και ακριβούτσικες, αναμφισβήτητα είναι αντάξιες της ΑΑ' ποιότητας των εδεσμάτων που σερβίρονται και ετοιμάζονται με μεράκι και σεβασμό στον πελάτη!!

Όπως έγραψα και στην αρχή ο δελεαστικός κατάλογος του " Τραβόλτα ", παρά το γεγονός ότι περιλαμβάνει μεγάλη ποικιλία από την γνωστή και καλή ψαροφαγία, που τιμούσαν πολλοί θαμώνες, μας έβαλε στον πειρασμό να επιλέξουμε και πιο εκκεντρικά πιάτα που μας συγκίνησαν τα μάλα.....
Σίγουρα, λοιπόν, το μέρος προτείνεται ανεπιφύλαχτα!!

Πολίτικη κουζίνα - Καλαμάκι, Αθήνα
2017

Η αγαπητή Πολίτισσα σεφ Μαρία Εκμεκτσίογλου μετά το επιτυχημένο Maria's στην Κωνσταντινούπολη ( στο πολυσύχναστο Etiler ) αποφάσισε να ανοίξει εδώ και μόλις δύο εβδομάδες ένα δεύτερο εστιατόριο στην Αθήνα, στο Καλαμάκι. Οι γεύσεις που δοκιμάσαμε ήταν αποθεωτικές, ο χώρος ανεπανάληπτης διακόσμησης και οι τιμές σε λογικά επίπεδα.

Η Μαρία Εκμεκτσίογλου βέρα - πάππου προς πάππου- Πολίτισσα, από το Καντίλι του Βοσπόρου, με τις γνωστές εκπομπές της στην ελληνική και τουρκική τηλεόραση, τα βιβλία και την διδασκαλία της, μετέφερε μέσα σε έναν εκπληκτικό χώρο όλη της την τέχνη και τις μνήμες της.
Ο χώρος του εστιατορίου έχει διακοσμηθεί με βιωματικό χαρακτήρα, βλέποντας κοντά στην είσοδο το μοναδικής αισθητικής μπαρ με τα ένα σωρό καλούδια νομίζεις ότι η μαγείρισσα μόλις επέστρεψε από την αγορά στο σπίτι και τακτοποίησε τις αγορές της με τάξη και φαντασία. Λίγο πιο μετά νομίζεις ότι έχει στηθεί ένα μεγάλο οικογενειακό τραπέζι καθώς ο χώρος με τα ξύλινα τραπέζια, με τα φίνα καθίσματα εξοχής, αποπνέει χουζούρι και ζεστασιά!!
Για τον χώρο θα μπορούσα να γράφω σελίδες ολόκληρες όμως θα περιοριστώ στα απαραίτητα ανυπομονώντας να προχωρήσω στα του φαγητού.... Σε γενικές γραμμές, κανείς δεν θα περίμενε ότι ένας χώρος στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας θα μπορούσε να αξιοποιηθεί με τόση μαεστρία!!
Αναφέρω λοιπόν λίγα, αλλά σημαντικά, στοιχεία του χώρου: Η αίθουσα χωρίζεται σε τρεις φωτεινούς χώρους με κορμούς δένδρων, κομψά κορδόνια, σκούρα ξύλινα πατώματα, εκπληκτικά βάζα, περίτεχνα πιάτα και μπιμπλό, λαξευμένα λευκά μάρμαρα σε μερικούς τοίχους, μοναδικής σχεδίασης ψευδοροφή, πολύχρωμα πλακάκια και εντυπωσιακή ποικιλία φυτών!!
Στο βάθος του χώρου, στην πίσω πλευρά, βρίσκεται ένας υπαίθριος χώρος για τους καλοκαιρινούς μήνες. Στο υπόγειο, κατεβαίνοντας μερικά σκαλιά, βρίσκονται οι πεντακάθαρες τουαλέτες με τα ισπανικά πλακάκια, τις βαριές ξύλινες πόρτες τις όμορφες λεπτομέρειες. Όλα τέλεια αλλά θεωρώ ότι τα καινούργια κυρίως εστιατόρια αυτής της κλάσης θα πρέπει εξ αρχής να προβλέπουν την πρόσβαση σε κάποιο WC ανθρώπων με κινητικά προβλήματα οι οποίοι αυξάνονται διαρκώς στις μέρες μας..!!!!
Εντυπωσιακός είναι ο εξαερισμός του χώρου, θα πρέπει να έχουν δαπανηθεί πολλά χρήματα προκειμένου να υπάρχει τέτοιο αποτέλεσμα...... Παρόλο που σε μια παρέα ακριβώς δίπλα μας κάπνιζαν και οι τρεις δεν αντιληφθήκαμε ίχνος καπνού!

Το ίδιο διακριτική είναι και η παρουσία της σεφ στον χώρο που με ευγένεια και απλότητα υποδέχεται τους θαμώνες!

Το πάρκινγκ είναι αφόρητα δύσκολο αλλά, όπως μας πληροφόρησαν, συνήθως, ιδιαίτερα τα Σαββατοκύριακα, υπάρχουν παρκαδόροι.

Από το μεγάφωνο ακούγεται ιδιαίτερα αισθησιακή μουσική που συνόδευσε άριστα το γεύμα μας, από Σινάτρα και Παβαρόττι μέχρι Vaya Con Dios..!!

Μαθαίνοντας την άφιξη του εστιατορίου ανυπομονούσα για την ώρα και τη στιγμή που θα το επισκεφθώ πεπεισμένη για τη γαστρονομική πανδαισία που θα συναντούσα. Μάλιστα, θα έλεγα ότι παρέα δύο ατόμων φάγαμε τον άμπακα!

Η κουζίνα εμπεριέχει ξεχωριστές συνταγές από την Ανατολή, μοναδικής έμπνευσης κρεατικά και θαλασσινά. Επιπλέον, ορισμένα γνωστά πιάτα έχουν με μαεστρία παραποιηθεί, γεγονός που προσθέτει περισσότερη τσαχπινιά στον ήδη ξεχωριστό κατάλογο που εκτός όλων των άλλων περιλαμβάνει και τα πλούσια βιογραφικά στοιχεία της σεφ Μαρίας αλλά και τις ενδιαφέρουσες επεξηγήσεις διαφόρων εδεσμάτων. Για παράδειγμα, δοκιμάσαμε το γνωστό Χιουνκάρ Μπεγιεντί με σουτζουκάκια χωρίς κομμάτια κοκκινιστού κρέατος, σαλτσούλα, πιπεριές, ντομάτα και τα σχετικά. Από την άλλη πλευρά, άλλα φαγητά στο Maria's αξιοποιούν στο έπακρο την παραδοσιακή πολίτικη κουζίνα όπου π. χ η μαύρη σταφίδα, το κουκουνάρι, τα μπαχάρια και το ξερό και φρέσκο κρεμμυδάκι δίνουν ρεσιτάλ. Η δε εκλεκτή ψαροφαγία του εστιατορίου εμπνευσμένη προφανώς από του Βοσπόρου αλλά και του Αιγαίου τα νερά κάνει τον χώρο αυτό να ξεφεύγει από τα κλασσικά πολίτικα εστιατόρια στην πόλη μας.

Το μενού, με κυρίαρχα τα ορεκτικά, είναι πληθωρικό. Οι μερίδες είναι μέτριες γεγονός θετικό από την στιγμή που κάποιος σίγουρα θα επισκεφθεί το συγκεκριμένο εστιατόριο με αχαλίνωτη περιέργεια.

Παραγγείλαμε:

Τοπίκι ( 7,00 ), ανήκει στα κρύα μεζεδάκια και πρόκειται για έναν αρμένικο μεζέ με ρεβύθια (κρούστα), ρύζι, ταχίνι, μπαχαρικά, καραμελωμένα κρεμμύδια και κουκουνάρι. Το όλο αποτέλεσμα παρουσιάζεται σε μορφή μικρής μπάλας και είναι αριστούργημα παρά την κάπως περίεργη σύνθεση των υλικών!!

Μύδια Σαλμά ( 8,90 ), ανήκει στα ζεστά μεζεδάκια, σερβίρονται τέσσερα μύδια σε στρογγυλό πήλινο σκεύος όπου η μαύρη σταφίδα, ο άνηθος και το κουκουνάρι δίνουν στο νοστιμότατο πιλάφι μια εντελώς ξεχωριστή γεύση.....!!

Ντολμαδάκια Γιαλαντζί ( 6,10), παραδοσιακά μαγειρεμένα - σερβιρισμένα με φρεσκότατα αμπελόφυλλα και μαλακό ρύζι. Πρόκειται για μια τέλεια συνταγή όπου και εδώ το κουκουνάρι, ο λίγος άνηθος και το όσο πρέπει μαλακό ρύζι κάνουν τη μεγάλη διαφορά!!

Αρνάκι με μάραθο (7,80), ανήκει στους ζεστούς μεζέδες, σερβίρεται σε τσίγκινο βαθύ πιατάκι πάνω σε ξύλινο δίσκο. Το κομματάκια κρέατος είναι τρυφερότατα και το πιάτο στολίζουν και νοστιμίζουν φρέσκα και ξερά κρεμμυδάκια!!

Από τα " πιάτα για μερακλήδες ", επιλέξαμε το Χιουνκάρ Μπεγεντί, σερβιρισμένο σε τσίγκινο πιάτο πάνω σε ξύλινο δίσκο, με σουτζουκάκια (12,80 ).
πέροχο πιάτο με τέσσερα αφράτα και στεγνά σουτζουκάκια συνοδεία φυσικά πουρέ μελιτζάνας!!
Σερβίρεται και το παραδοσιακό Χιουνκάρ με το κοκκινιστό μοσχαράκι (15,80).

Από τα γλυκά διαλέξαμε ένα Κιουνεφέ (12,00 ) και ένα δροσιστικό Μουχαλεμπί (6,80).
Το κιουνεφέ, κατόπιν συστάσεως, το παραγγείλαμε 20΄ νωρίτερα για να έρθει την σωστή ώρα και να μην περιμένουμε. Σερβιρίστηκε με τον γνωστό τρόπο, στο γνώριμο στρογγυλό σκεύος και ήταν πολύ καλό. Το δε Μουχαλεμπί, αρωματισμένη κρέμα και ανατολίτικο γλυκό σε διάφορες εκδόσεις, σερβιρίστηκε σε ένα δροσερό ποτήρι με λευκή κρέμα, ροδόνερο και άχνη ζάχαρη. Η γεύση του ροδόνερου είναι έντονη και αρωματίζει όμορφα το γλυκό.

Μας κέρασαν τρία ( αν και δύο άτομα ) υπέροχα γλυκά του κουταλιού, τέλειο μανταρίνι, υπέροχο περγαμόντο και εξαιρετικό βύσσινο.

Στην αρχή σερβίρονται αφράτα και νόστιμα ψωμάκια με σκόρδο που συνοδεύονται από μικρή πιατέλα με λάδι, ρίγανη και μπούκοβο (2,00).

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται αυτόματα.... (2,00).

Ο λογαριασμός έρχεται μέσα σε ένα κομψό ξύλινο βιβλίο.

Το σέρβις είναι πολύ πρόθυμο με εξαίρεση κάποιες στιγμές αβλεψίας όσον αφορά τα άδεια πιάτα που έπρεπε να ζητήσουμε οι ίδιοι την αφαίρεση τους από το τραπέζι.

Ο κατάλογος των ποτών δεν έχει ακόμα εκδοθεί αλλά κατάφερα να συλλέξω ορισμένες τιμές από το σέρβις: Βιβλία Χώρα, λευκό, 27,00, Κτήμα Άλφα, λευκό, 32,00 κ. α.

Το Maria's σίγουρα ξεχωρίζει και θα αποτελέσει το καινούργιο στέκι των απανταχού καλοφαγάδων!!

ΥΓ Με το Maria's, χθες Σάββατο, αρχές της άνοιξης που τόσο περιμέναμε, ολοκλήρωσα μια γαστρονομική "τριλογία' νέων διαμαντιών: Μπέμπα, Nolita και Maria's Restaurant. Πραγματικά αισθάνομαι υπέροχα που η περιέργεια μου δικαιώθηκε αλλά και που σε εποχές δύσκολες βρίσκονται άνθρωποι που τολμούν ακόμα ή έχουν τα κότσια να υποστηρίζουν εκείνα που αγαπούν...!!!!
Καλή μας Άνοιξη!

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα
2017

Εντυπωσιακός χώρος με ζεστά χρώματα, φίνες γεύσεις, μουσική από dj και χαλαρή διάθεση είναι τα στοιχεία που σε κερδίζουν στο καινούργιο αυτό εστιατόριο στο υπόγειο του ξενοδοχείου Semiramis στην Κηφισιά.

Η κύρια είσοδος του Nolita βρίσκεται ακριβώς δίπλα από την είσοδο του ξενοδοχείου αν και μπορεί κάποιος να κατέβει στο εστιατόριο και από τo ασανσέρ από το ισόγειο. Ο νέος αυτός χώρος βρίσκεται εκεί που λειτουργούσε παλαιότερα το όμορφο καφέ του ξενοδοχείου με θέα στην εξωτερική πισίνα. Τώρα έχουν γίνει ριζικές αλλαγές στη διακόσμηση και η κοσμοπολίτικη αύρα του χώρου, με κάζουαλ αποχρώσεις. Tο μέρος θυμίζει όντως κάτι από Μανχάταν καθώς η ονομασία Nolita αναφέρεται στην ιταλική ( αρχικά ) συνοικία (North of Little Italy = Nolita ) που βρίσκεται στις παρυφές του, στη Νέα Υόρκη.

Η μεγάλη και καλαίσθητη αίθουσα αναμφισβήτητα συνηγορεί για μια ενδιαφέρουσα έξοδο. Ο χαμηλός φωτισμός, τα ζεστά πρασινωπά χρώματα των τοίχων, οι όμορφες γωνιές με τους αναπαυτικούς κλασικούς καναπέδες, τα υπόλοιπα μοντέρνα τραπεζοκαθίματα, οι εντυπωσιακοί καθρέφτες, η πλευρά με τα μπουκάλια κρασιού, η υπέροχη, με κόκκινο φόντο - ζωγραφιά στον ένα τοίχο και το pizza bar, παραπλεύρως της εισόδου, με τον ξυλόφουρνο και τα διαφόρων ειδών κρεμαστά χάλκινα σκεύη, αναδεικνύουν το χαμηλό προφίλ ενός κοσμικού κατά τα άλλα χώρου. Η " κρυφή " αίθουσα δίπλα στον κυρίως χώρο αποπνέει τη λογοτεχνική γοητεία των μοναχικών ή ιδιαίτερων ανθρώπων..... Ο δε μικρός χώρος του ποτού, με τα χαμηλά τραπεζάκια, δίπλα στον dj και πριν τον προθάλαμο των WC, αποτελεί μια πολύ ζεστή γωνιά. Οι τουαλέτες είναι πλήρως εξοπλισμένες και πεντακάθαρες με αναπαυτικούς καναπέδες - πάγκους απέναντι από την είσοδό τους.
Γενικά, ο συνδυασμός του ρομαντικού στοιχείου με την ευχάριστη διάθεση δημιουργούν πρωτοποριακά δεδομένα στον χώρο της εστίασης. Αφήστε που η όμορφη εναλλαγή μουσικού ύφους από dj του Nolita σπανίζει στη χώρα μας.

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο βραδάκι Παρασκευής χωρίς κράτηση, γύρω στις δέκα είχε γεμίσει!!

Στην κουζίνα δημιουργεί με μαεστρία ο σεφ Γιάννης Λιόκας που έχει εργαστεί χρόνια στο εξωτερικό και παλαιότερα είχε συνεργαστεί με το πάλαι ποτέ Πιλ Πουλ και τη Σπονδή. Στα γλυκά - με εντυπωσιακές επιδόσεις - συναντάμε τον Δημήτρη Γεωργιόπουλο.

Το μενού, με ιταλικό χαρακτήρα ως επί το πλείστον, είναι ενδιαφέρον και απευθύνεται σε μια ευρεία γκάμα γευστικών προτιμήσεων και εξόδων. Κάποιος μπορεί να πάει για μια Pizza (ΕΥΡΩ 12 - 19,00) και μια μπύρα, για ένα κρασί ή κοκταίηλ συνοδεία πλατώ αλλαντικών και τυριών (18,00) ή κάποια σαλάτα ( 15,00 ) ή να επιλέξει κάποιο κυρίως πιάτο υψηλής γαστρονομίας. Η συγκεκριμένη πολυσυλλεκτικότητα του χώρου αποτελεί ένα ακόμα στοιχείο που γοητεύει τον θαμώνα.

Στην αρχή παραγγείλαμε μια πίτσα " Pesto " (14,00) που αποτελείται από οχτώ τεμάχια με λεπτή ζύμη, με πρασινωπό χρώμα λόγω του πέστο και λίγα, διάσπαρτα, φυλλαράκια δυόσμου (?). Η συγκεκριμένη πίτσα, αν και νόστιμη, σε σχέση με τα υπόλοιπα πιάτα που δοκιμάσαμε, δεν μας εντυπωσίασε ιδιαίτερα.

Εν συνεχεία, δοκιμάσαμε τα εξής:

Capelletti με μασκαρπόνε, παρμεζάνα, μαύρη τρούφα και κρέμα σελινόριζας (18,00). Τα καπελέτι μοιάζουν με μεγαλούτσικα τορτελίνι και ήταν τέλεια...!! Επάνω σε κάθε κομμάτι (όλα κι όλα 7 τεμ... ) τοποθετείται από ένα γευστικότατο κομμάτι μαύρης τρούφας. Ο δε πουρές σελινόριζας είναι εκπληκτικά μαγειρεμένος. Το πιάτο διακοσμείται από ένα μωβ λουλουδάκι στο κέντρο του πιάτο και μερικά διάσπαρτα μικροσκοπικά πράσινα φύλλα. Πιάτο γκουρμέ, τέλειας γαστρονομίας.

Σολομό με μαύρο ρύζι, πουρέ καρότο, λαχανικά σωτέ και πίκλες παντζαριού (19,00). Πρόκειται για δύο μικρά κομμάτια τρυφερότατου σολομού συνοδεία των παραπάνω υλικών, ανάμεσα στα δύο κομμάτια του ψαριού. Η παρουσίαση του πιάτου είναι άψογη και η νοστιμιά του απαράμιλλη!!

Από τα γλυκά διαλέξαμε το προφιτερόλ με σοκολάτα Guanaja, κρέμα και μπάλα παγωτού βανίλια (10,00). Πρόκειται για σουδάκια με μπόλικη σος καραμελωμένης σοκολάτας συνοδεία νόστιμου παγωτού. Η εξαιρετική σοκολάτα ξεχειλίζει σαγηνευτικά και διακοσμεί το πιάτο με φινέτσα...

Το εμφιαλωμένο νερό, αφού ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε απλό ή ανθρακούχο, θεωρείται δεδομένο (3,00)
Επιπλέον, το ψωμί, κατόπιν επιλογής μας, ήταν πολύ νόστιμο ( 5,00 ). Μέσα σε έναν ξύλινο δίσκο υπάρχουν φέτες μαύρου ψωμιού, κομμάτια νόστιμης φοκάτσιας και πικάντικα λεπτά κριτσίνια. Το ντιπ που συνοδεύει το ψωμί το βρήκα αδιάφορο, μόνο λίγο λάδι και χοντρό αλάτι!

Από ποτά ήπιαμε ποτήρι ροζέ κρασίιού( Harlaftis Saumon ) με υπέροχο πορφυρό χρώμα στα 8,00 και ένα υπέροχο κοκταίηλ POPEYE (12,00) με γεύση που θύμιζε ελαφρώς τσιχλόφουσκα... Στο κέντρο του ποτού βρίσκεται μικρή ποσότητα αστεροειδή γλυκάνισου που δίνει άλλη χάρη...!
Η αλήθεια είναι ότι το εστιατόριο διαθέτει ενδιαφέρουσα ποικιλία κοκταίηλ!!

Στο τέλος μας προσέφεραν λικέρ μαστίχας. Ευγενική κίνηση αλλά θα προτιμούσα περισσότερη πρωτοτυπία και φαντασία από ένα τέτοιο μέρος...

Η λίστα με τα ποτά και τα κρασιά (ελληνικά και ξένα ) είναι μεγάλη. Για να πάρετε μια ιδέα, κόκκινα Χατζιδάκης, μαυροτράγανο, ΕΥΡΩ 65,00, Παυλίδης "Θέμα", 35,00 ή, λευκά, Μανουσάκης " Nostos ", 45,00, Σιγάλας " Καβαλιέρος", 60,00 κ. ά.

Τα τραπέζια είναι στρωμένα με στυλ και κομψότητα, με σημασία στην παραμικρή λεπτομέρεια...... από το αναμμένο κηροπήγιο και τα όμορφα σουπλά μέχρι το συρόμενο κουτάκι του λογαριασμού.!!

Οι τιμές αν και αρχικά φαίνονται τσιμπημένες θα μπορούσα να πω ότι αντικατοπτρίζουν το φροντισμένο επίπεδο ενός ξεχωριστού χώρου που διαθέτει την όμορφη μαιτρ συν δώδεκα άτομα προσωπικό!!

Το Nolita πρωτοτυπεί και για αυτό προτείνεται....

Κλασική κουζίνα - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα
2017

Νέα άφιξη στα πέριξ της πολυσύχναστης πλέον πλατείας Αυδή, στην οδό Ακαδήμου., από τη γνωστή σεφ του Sixtie's Dinner του Κεραμεικού Πέτρα Αδρακτά. Ο χώρος φαίνεται να έχει φτιαχτεί με μεράκι και μεγάλες δόσεις ρομαντισμού, ενώ οι γεύσεις θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ικανοποιητικές.

Παραμονή Καθαράς Δευτέρας επισκεφθήκαμε τη " Μπέμπα " με αρκετή περιέργεια. Η μεγαλύτερη περιέργεια ήταν δική μου, καθώς τα μεγαλοπρεπή σχόλια στο site μας για την σεφ του Sixties Dinner είναι ουκ ολίγα. Εγώ μόνο απ' έξω είχα περάσει και μπορώ να πω ότι η διαφορά των δύο χώρων ( Sixtie's Dinner και " Μπέμπας " ) είναι εμφανής. Η " Μπέμπα " έχει φτιαχτεί με περισσότερο καλλιτεχνική και αρχοντική διακόσμηση, πράγμα που δεν είναι τυχαίο αφού διαπίστωσα ότι αποτελεί παράρτημα σχεδόν του θεάτρου "Μεταξουργείο"...! Η δε κουζίνα προσπαθεί εδώ να γίνει λιγότερο κάζουαλ χωρίς βέβαια να στερείται παραδοσιακών εδεσμάτων.

Εξωτερικά ο χώρος εκπέμπει τη θαλπωρή ενός μπιστρό με όμορφα πρασινωπά παράθυρα, περίτεχνες σιδηροκατασκευές, τοίχους στο χρώμα της ώχρας, κομψό δάπεδο και λίγα κλαδάκια δένδρων να γλείφουν, με δήθεν αδιάφορο ύφος, τα φίνα παραθυρόφυλλα. Το μενού είναι τοποθετημένο με πολύ κομψό τρόπο έξω από το εστιατόριο.
Όταν ανοίγουμε την επιβλητική πόρτα της εισόδου, στο πάνω μέρος της οποίας ξεχωρίζει μια χαριτωμένη αιθέρια, κοριτσίστικη και δροσερή αιθέρια ύπαρξη ( μπέμπα ) εισερχόμαστε σε έναν κάζουαλ περιποιημένο χώρο με στρογγυλά σιδερένια τραπέζια και καθίσματα σκηνοθέτη. Προέκταση αυτού του χώρου, μέσα από μια δεύτερη πόρτα, αποτελεί ένα δεύτερος ημιυπαίθριος χώρος, προφανώς για το καλοκαίρι, όπου προς το παρόν βρίσκονται μόνο οι φροντισμένες τουαλέτες με τα ωραία σκίτσα.
Ο εσωτερικός χώρος μοιάζει με σαλόνι παλιού σπιτιού, όπου ξεχωρίζουν όμορφα κάδρα και γωνιές με '' ζωντανά " καλλιτεχνικά και θεατρικά στοιχεία. Εκείνο που σε κερδίζει όμως είναι ο τρόπος που δένουν τα όμορφα κουρτινάκια στα παράθυρα, τα ζωγραφισμένα πλήκτρα πιάνου επάνω από τα παράθυρα, τα διάφορα διακοσμητικά στοιχεία εποχής, το όμορφο πιάνο, τα vintage μικροαντικείμενα με τον αισθησιακό φωτισμό του χώρου, τη μοντέρνα και πολύχρωμη επένδυση στο ταβάνι αλλά και με το πιο σύγχρονο μπαρ με τα πολυάριθμα μπουκάλια τριγύρω. Μάλιστα ένας μεγάλος καθρέφτης, πάνω από τον χώρο του μικρού μπαρ και μέρους της κουζίνας, αντικατοπτρίζει τον κομψό αν και περιορισμένο εσωτερικό χώρο!
Η μουσική βρίσκεται σε απόλυτη αρμονία με την προσωπικότητα του χώρου και ακούγονται διάφορα στυλ τραγουδιών και ρυθμών, στη σωστή ένταση.

Μας πληροφόρησαν ότι στο μέλλον σκέφτονται να προγραμματίσουν ζωντανή μουσική, και συγκεκριμένα τραγούδι με συνοδεία πιάνου.

Το μενού δεν είναι ιδιαίτερα εκτενές και περιλαμβάνει γνώριμες γεύσεις. Ως πιάτα ημέρας υπήρχαν ντολμαδάκια, μαρινάτος σολομός και μανιτάρια πλευρώτους.

Η παραγγελία μας:

Σαλάτα κολοκύθι, αβοκάντο, κινόα και γραβιέρα (6,80). Νόστιμη σαλάτα που επιπλέον περιελάμβανε μικρά κομματάκια ντομάτας και πορτοκάλι. Αρκετή ποσότητα τριμμένης γραβιέρας σκέπαζε τα υλικά κάπως άκομψα.

Πατάτες διπλοτηγανιτές με σως μουστάρδας ( 4,00 ), σε στρογγυλό πιάτο παρουσιάζονται χοντροκομμένες φρέσκες - νόστιμες τηγανιτές πατάτες με τα μυρωδικά τους. Στο κέντρο του πιάτου βρίσκεται το γυάλινο μπολ της συνοδευτικής σος- μουστάρδας.

Παπαρδέλες με σύγκλινο Μάνης, ντοματίνια, ρόκα και μανούρι (8,00), χορταστική ποσότητα με γερές δόσεις από σύγκλινο και φρεσκοτριμμένη παρμεζάνα. Σίγουρα προτείνεται...

Μαρινάτος σολομός ( 7,00 ), πρόκειται για μικρά φιλέτα φέσκου σολομού με γαρνιτούρα πλούσια ποσότητα από σπανάκι, κόκκινες πιπερίτσες, φέτες αγγουριού και λεμονιού. Ικανοποιητική γεύση.

Στο τέλος μας προσέφεραν μινιατούρες γλυκών, λεμονοπιτάκι, ρεβανί και σοκολατόπιτα. Δεν κάνουν τη διαφορά αλλά τρώγονται ευχάριστα. Στο κέρασμα αυτό προστέθηκαν και τρία ποτηράκια με βερμούτ.

Στην αρχή έρχεται κανάτα με νερό.
Ένα πανέρι με λίγες φέτες κοινού ψωμιού σερβίρεται επίσης στην αρχή και χρεώνεται ΕΥΡΩ 2,40.
Κατά τη γνώμη μου, το σκέτο και ασυνόδευτο ψωμί, στο συγκεκριμένο εστιατόριο, για να χρεωθεί θα έπρεπε να συνοδευόταν τουλάχιστον από κάποια ποικιλία ιδιαίτερων ψωμιών και κριτσινιών ή να μην χρεώνεται καθόλου. Εννοώ δηλαδή ότι το συγκεκριμένο ψωμί, θεωρώ πως έρχεται σε αντίθεση με το όλο γαστρονομικό ύφος που επιδιώκει να προωθήσει εναγωνίως η σεφ...

Ήπιαμε ένα μπουκάλι μπύρας lager ARGOS STAR (3,50/500 ml ) και μια Coca Cola (2,00)
Η λίστα με τα κρασιά είναι ενδιαφέρουσα και μάλιστα με συμπαθητικές τιμές, π. χ. Κτήμα Άλφα Μαλαγουζιά, Λευκός οίνος στα 20,00 ή Κτήμα Παυλίδη Θέμα, Ερυθρός οίνος στα 28,00. Σερβίρεται και κρασί σε ποτήρι, όπως Λευκός οίνος Κτήμα Μιχαλάκη (4,50). Από κει και πέρα, βρίσκουμε αποστάγματα, χυμούς, καφέδες και ροφήματα.

Το εστιατόριο λειτουργεί εδώ και μόλις ένα μήνα και οι υπεύθυνοι, όπως διακρίναμε, προσπαθούν με πολύ μεράκι να διαμορφώσουν ένα μενού που να ανταποκρίνεται στην δεξιοτεχνία της σεφ και τις ανάγκες του κοινού μέσα σε ένα τέτοιο εκλεπτυσμένο περιβάλλον.
Χωρίς να υπάρξει κάτι που να μας δυσαρεστήσει, θεωρώ, ωστόσο, ότι λείπουν προς το παρόν τουλάχιστον εκείνα τα γαστρονομικά στοιχεία που θα μπορούσαν να μας απογειώσουν... Το περιβάλλον μάς κέρδισε και σε γενικές γραμμές περάσαμε μια όμορφη βραδιά!

Μοντέρνα κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα
2017

To ανανεωμένο πρόσωπο του εστιατορίου- καφέ του μουσείου Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή προσφέρει ένα αξιοπρεπές μενού υψηλής γαστρονομίας από τον Σεφ Δημήτρη Σκαρμούσο ( Αλάτσι, Έργον ) με θέα στον κατάφυτο χώρο του μουσείου. Το μέρος προσφέρεται για καφέ, brunch το Σαββατοκύριακο (11.00-13.00), και φαγητό α λα καρτ. Τα γλυκά επιμελείται ο pastry chef Διονύσης Αλέρτας. Το team του εστιατορίου λειτουργεί επίσης και το catering " Δειπνοσοφιστήριο".

Επισκεφθήκαμε τον χώρο Κυριακή μεσημέρι και λόγω μεγάλης κοσμοσυρροής για καφέ ή φαγητό ο ευγενέστατος Μετρ μάς οδήγησε αναγκαστικά στον μεγάλο εξωτερικό (σκεπασμένο) χώρο των καπνιστών, όπου βέβαια λόγω του μεγέθους του δεν αντιλαμβάνεσαι τον καπνό. Παρόλο που οι υπεύθυνοι ήταν φειδωλοί στο άναμμα των θερμαντικών σωμάτων, ο συγκεκριμένος χώρος ενδείκνυται λόγω της άπλετης θέας του στον εξωτερικό περιβάλλοντα χώρο από τις μεγάλες τζαμαρίες, με πολύ περισσότερο φυσικό φως από τον κλειστό εσωτερικό στο βάθος. Κατά τα άλλα, τα στιβαρά ξύλινα τραπέζια, ροτόντες, μοναστηριακά ή κλασικά τετράγωνα, σε συνδυασμό με τα άψογου συνδυασμού μίνιμαλ καθίσματα και τα τύπου (ή αυθεντικά) Μissoni Home φωτιστικά στοιχειοθετούν μια σικάτη ατμόσφαιρα που, ωστόσο, δεν είναι εξεζητημένη και βρίσκεται σε αρμονία με την εξωτερική " δαρβινική φυσικότητα"!!
To κομψό σκηνικό συμπληρώνουν τα προσεγμένα σερβίτσια με έμφαση στα ζωηρά χρώματα των ποτηριών και τα κομψά βεραμάν σουπλά!
Η ξένη μουσική ακούγεται διακριτικά και ευχάριστα στον χώρο.

Στον εσωτερικό κλειστό χώρο το σκηνικό αλλάζει και γίνεται πιο γήινο, κυρίως λόγω του κίτρινου φωτισμού, του ωχρέ δαπέδου και των 70s ξύλινων επενδεδυμένων γωνιών. Σε αυτόν το χώρο βρίσκονται και οι απίθανα πεντακάθαρες τουαλέτες (παρά την τόση πολυκοσμία) όπου μικρά βαζάκια με πολύχρωμα λουλούδια αναδεικνύουν το μεράκι με το οποίο έχει στηθεί ο χώρος και δένουν τέλεια με την προσωπικότητα του μουσείου!!

Εξαιρετικού ενδιαφέροντος για τις ηλιόλουστες ημέρες είναι και τα εξωτερικά τραπέζια στα πέριξ των δύο παραπάνω χώρων!!

Το μενού είναι εποχικό και καθόλου χαοτικό. Μάλιστα είναι αναρτημένο και στην ιστοσελίδα του εστιατορίου, οπότε ξέρεις τι σε περιμένει, σε αντίθεση με άλλα εστιατόρια όπου ή έχουν το μενού χωρίς τις τιμές ή οι τιμές δεν ισχύουν....!! Αφήστε που πας να ψάξεις ηλεκτρονικά το μενού ενός, κατά τα άλλα νεοεμφανιζόμενου και πολλά υποσχόμενου χώρου, και συναντάς το γνωστό " υπό κατασκευή " για τουλάχιστον ένα μήνα και βάλε!!!

Οι επιλογές μας:

Τριλογία σαγανάκι με γραβιέρα Ίου, κατσικίσια φέτα Τριπόλεως και κεφαλοτύρι με τρούφα (11,00). Πρόκειται για ένα λιτό ορεκτικό με τρία μικρά κομματάκια τυριού που χρωματίζονταν από την φαντασία του σεφ, με έντονη γκουρμέ διάθεση... Η γραβιέρα είναι με γλυκό τριαντάφυλλο (?), παναρισμένη, και συνοδεύεται από λιλιπούτεια ποσότητα πρασινάδας, το στενόμακρο κομμάτι κεφαλοτυριού παναρισμένο και διακοσμημένο διακριτικά με μαρμελάδα και, τέλος, η κατσικίσια φέτα έρχεται σε στρογγυλό σχήμα με κιτρόμελο στην κορυφή!
Ενδιαφέρων συνδυασμός τυριών με νόστιμη γεύση και φαντασία.

Εδώ θα ήθελα να προσθέσω επίσης την δέουσα προθυμία ( και γνώση ) του προσωπικού στη προσπάθειά μου να "αλιεύσω" πληροφορίες για τα υλικά των πιάτων.....!

Κοτόπουλο ελευθέρας βοσκής από την φάρμα Μπράλου με άγρια μανιτάρια Ηπείρου, φρέσκια τρούφα και ζεστό αφρό από βιολογικά καρότα και γλυκάνισο (16,00). Όσο και αν ο σιδηρόδρομος των υλικών προδιαθέτει για την ανάλογη ποσότητα, συναντάμε ένα εντελώς μίνιμαλ πιάτο με αρκετή ποσότητα κοτόπουλου σε ένα μεγάλο τετράγωνο πιάτο με όλα τα υλικά που προαναφέρθηκαν στην κορυφή του. Τα φρέσκα αυτά λαχανικά χαρακτηρίζονται από ζωηρά χρώματα, σαν πολύχρωμα άνθη, και βρίσκονται σε πλήρη αρμονία με το πράσινο εξωτερικό περιβάλλον!! Το κομψό πιάτο ζωγραφίζεται μοναδικά από δύο χοντρουλές πορτοκαλοκίτρινες πινελιές σος καρότου - γλυκάνισου και ένα φρέσκο μωβ λουλοδάκι που έδινε άψογα το στίγμα του χώρου! Το κοτόπουλο είναι ζουμερό, τέλεια μαριναρισμένο, και άψογης γεύσης!

Μπέργκερ με ελληνικό black angus από την φάρμα Μπράλου, μετσοβέλλα, προσούτο Ευρυτανίας, καραμελωμένα κρεμμύδια και σπιτική κέτσαπ (15,00). Χαρακτηρίζεται από την γευστικότητα των φρέσκων υλικών και την εντυπωσιακή παρουσίαση, σερβιρισμένο σε μεγάλο ξύλινο δίσκο. Το μπέργκερ πλαισίωναν τραγανές πατάτες τηγανιτές και ένα μπολάκι με κέτσαπ. Παρά την ποιότητα των υλικών δεν θα έλεγα ότι είναι και το super burger της πόλης.

Στην αρχή προσφέρεται εμφιαλωμένο νερό που δεν χρεώνεται, γεγονός που ταιριάζει με το εκλεπτυσμένο ύφος του εστιατορίου.

Για το ψωμί ερωτηθήκαμε (2,00/άτομο). Σε ξύλινη μακρόστενη πιατέλα σερβίρονται φρεσκότατες φέτες ψωμιού, τόσο λευκές όσο και σικάλεως, συνοδεία αλατσοελιών σε λάδι Μάνης, ενός άλλου τύπου ελιών, συν δύο ντιπ με ξινό τυρί Ίου και σκοτύρι. Ιδιαίτερα προσεγμένοι συνδυασμοί που "άνοιξαν" ευχάριστα τον ουρανίσκο μας.

Η λίστα με τα γλυκά έρχεται στο τέλος και περιλαμβάνει ενδιαφέρουσες προτάσεις. Παραγγείλαμε την Αλμυρή Καραμέλα (10.00) με αμυγδαλόκρεμα σοκολάτας σε σαμπλέ κακάο ganache αλμυρής καραμέλας και παγωτό βανίλια.
Στη βάση υπάρχει ποσότητα σοκολάτας που σκεπάζεται από ανάγλυφο σχέδιο κακάο και μια μπάλα παγωτού με "γαρνιτούρα " ένα φρέσκο λουλουδάκι επίσης..! Πληθωρικό πιάτο που άνετα μοιράζονται δύο -μέτριοι - γλυκατζήδες...... Δεν ήταν ένα κακό γλυκό, αλλά θεωρώ ότι ίσως να στάθηκε κάπως κατώτερο των προσδοκιών που είχαμε από ένα τέτοιο εστιατόριο...

Σε γενικές γραμμές, θα έλεγα ότι οι γεύσεις του εστιατορίου είναι ευχάριστες και δεν απογοητεύουν. Ωστόσο, θεωρώ ότι υπάρχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης των πιάτων, ώστε αυτά να συμβαδίζουν με τις υψηλές τιμές του μενού!

Προτείνεται για ατμοσφαιρικές εξόδους!

Ελληνική κουζίνα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα
2017

Πρόκειται για ένα εστιατόριο με πινελιές Κρητικής κουζίνας, χαρούμενη ατμόσφαιρα και ξεχωριστή φιλοξενία. Στο κέντρο της Νέας Ερυθραίας που βρίσκεται, επί της Ελευθερίου Βενιζέλου, σίγουρα ξεχωρίζει, καθώς έλειπε από την περιοχή ένας χώρος εστίασης αυτού του είδους.
Οι ιδιοκτήτες του εστιατορίου λειτουργούσαν παλιότερα το ‘Κουζουλό’, απέναντι από τον Σταθμό ΗΣΑΠ Κηφισιάς, με αμιγώς Κρητική κουζίνα και δημοφιλή κυριακάτικα μεσημεριανά γλέντια.
Στον σημερινό χώρο, η μουσική ακούγεται σε μέτρια ένταση από τα μεγάφωνα και εναλλάσσει ελληνικούς ρυθμούς διαφόρων στυλ.

Ο εξωτερικός χώρος είναι πνιγμένος στο πράσινο, πράγμα που κάνει το εστιατόριο να ξεχωρίζει από τα γειτονικά άχαρα κτίρια. Δίπλα στην είσοδο υπάρχει ο ημι-εξωτερικός χώρος που θερμαίνεται επαρκώς με σώματα εξωτερικού χώρου. Ο καθαρά εσωτερικός χώρος, δηλαδή ο κυρίως χώρος, είναι όμορφα διακοσμημένος με κάδρα που αναφέρονται στην Κρήτη, από φωτογραφίες μέχρι γνωστά αποφθέγματα του Καζαντζάκη, κ. λπ.

Τα ‘βαριά’ ξύλινα τραπέζια, τα απλά λευκά καθίσματα με τα χρωματιστά μαξιλάρια και οι βεραμάν-πρασινωπές αποχρώσεις στους τοίχους, στοιχειοθετούν μια ζεστή και ευχάριστη ατμόσφαιρα. Το ντεκόρ συμπληρώνουν καλλιτεχνικά ραφάκια με μπουκαλάκια από διάφορα παραδοσιακά προϊόντα.

Αν και λείπουν από το μενού αρκετά Κρητικά εδέσματα (π. χ. στάκα, καλτσούνια, κ. α. ) υπάρχουν αρκετά ενδιαφέρουσες προτάσεις από κλασικά πιάτα ζυμαρικών και κρεατικών, κυρίως της ελληνικής κουζίνας.

Αφού ταχτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας, ο ευγενέστατος σερβιτόρος έστρωσε τα φίνα σουπλά και έφερε τα επίσης κομψά πιάτα και ποτήρια, ενώ μας υποδέχτηκε με φέτες φρυγανισμένου ψωμιού, καθώς και δύο μπολάκια με πάστα ελιάς -μέτριας γεύσης- και λάδι. Το καλωσόρισμα αυτό χρεώθηκε 3 Ευρώ για 2 άτομα!!

Οι επιλογές μας:
-Ηρακλειώτικη Σαρικόπιτα (6.50), δηλ. τρία κομμάτια στριφτής πίτας με ανθότυρο, σουσάμι και μέλι. Αρκετά νόστιμο πιάτο που σίγουρα θα έπρεπε να ήταν λίγο πιο γλυκό, προφανώς με αφθονότερο μέλι.
-Απάκι στη σχάρα με ψητή ντομάτα (7,00). Το απάκι ήταν πολύ στεγνό, αλλά η ψητή ντομάτα που το συνόδευε ήταν εκπληκτική. Πρόκειται για τρία κομμάτια απάκι, καλλιτεχνικά παρουσιασμένα με τα κομμάτια ντομάτας ανάμεσά τους, την κατάλληλή σος κρεάτων και μικρή ποσότητα μυρωδικών.
-Γαμοπίλαφο με ζυγούρι (12,00). Το πιλάφι το βρήκαμε νόστιμο, ενώ η μικρή ποσότητα κρέατος (που αν αφαιρέσεις το κόκαλο δεν μένει σχεδόν τίποτα…) σαφώς μας απογοήτευσε. Σε σχέση με την πλούσια ποσότητα του πιλαφιού, το κρέας γενικά υστερούσε!!

Γλυκά δεν υπάρχουν στον κατάλογό τους αφού προσφέρονται από το μαγαζί στο τέλος. Ανάμεσα στο εκμέκ, την πορτοκαλόπιτα, τη σοκολατόπιτα και την καρυδόπιτα, εμείς επιλέξαμε εκμέκ και σοκολατόπιτα που ήταν αρκετά πετυχημένα! Επιπλέον, προσφέρεται μικρό καραφάκι ρακής.
Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται ευθύς εξαρχής και χρεώνεται 1.50 Ευρώ.

Συμπερασματικά, θα έλεγα ότι η Παρασιά -που στα Κρητικά είναι ο χώρος όπου θερμαίνεσαι αλλά και μαγειρεύεις (εστία, τζάκι)- με λίγη προσπάθεια θα αναβαθμίσει ποσοτικά και ποιοτικά τη γαστρονομική του εικόνα. Δεν μας απογοήτευσε βέβαια, αλλά ούτε και μας ενθουσίασε ιδιαίτερα. Πάντως, εκείνο που μας κέρδισε ήταν η ζωντάνια του χώρου και η φιλοξενία των Κρητικών ιδιοκτητών, γι’ αυτό άλλωστε και βαθμολογώ τη γεύση με τη δέουσα επιείκεια.

Εφόσον βρεθείτε στα πέριξ, του δίνετε μια ευκαιρία…

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα
2017

Κουζίνα υψηλών προδιαγραφών, ρομαντική ατμόσφαιρα, άψογο σέρβις, προσιτές τιμές! Το εστιατόριο αυτό αποτελεί σίγουρα στέκι κάθε καλοφαγά που θέλει να ικανοποιηθεί γαστρονομικά αλλά και να εντυπωσιάσει την παρέα του!!

Βρέθηκα στο Χρύσα Χρύσα ημέρες Χριστουγέννων μετά από πρόσκληση στενού συγγενικού μου προσώπου, που δεν αποχωρίζεται πλέον την κουζίνα της Χρύσας.

Λόγω των ημερών, ο στολισμός ήταν εορταστικός, χωρίς ωστόσο άσκοπες υπερβολές. Στον χώρο του μπαρ-κουζίνας μάς περίμεναν πιατέλες με μελομακάρονα και κουραμπιέδες, καθώς και φωτισμένα κλαράκια, που ήταν στολισμένα με καλαίσθητες μπάλες. Το κάθε τραπέζι ήταν διακοσμημένο με μικρά ποτηράκια που διακοσμούνταν από γκι, κόκκινες μπάλες και λουλούδια. Τα διάφορα φυτά πρωτοστατούν στη λιτή αισθητική του χώρου, δημιουργώντας ένα κλίμα ευφορίας. Το γκρι χρώμα, εξάλλου, κυριαρχεί στο συγκεκριμένο χώρο. Τα μικρά φωτιστικά, τα παραδοσιακά καθίσματα και τα μικρά τραπέζια, σε συνδυασμό με τα κομψά φωτεινά παράθυρα, συνδυάζουν άψογα το industrial style με τη ζεστασιά ενός μπιστρό. Μας υποδέχτηκε η οικοδέσποινα Χρύσα, με περισσή ευγένεια και γλυκύτητα.

Κατά τη γνώμη μου, ο τωρινός χώρος στα Πετράλωνα είναι πολύ πιο οικείος και αυθεντικός από εκείνον του Μεταξουργείου, που απευθυνόταν σε εξόδους περισσότερο επίσημες και όπου θεωρώ ότι δεν υπήρχε η σημερινή άμεση επαφή με την οικοδέσποινα και χρυσοχέρα Χρύσα! Αλλά και η κουζίνα της, γαλλικών επιρροών και ύφους, έχει εξελιχθεί σε πιο καθημερινή, σε αντίθεση με την υψηλή γαστρονομία του εστιατορίου της στο Μεταξουργείο.

Η όλη ατμόσφαιρα, από τον τρόπο που η Χρύσα διαλέγει τα σερβίτσια, μέχρι την παραμικρή μαγειρική της πινελιά, συνιστά ένα one woman show, που μόνο σε ένα τέτοιο χώρο μπορεί κανείς να απολαύσει. Εννοείται ότι και η βοηθός της ήταν εξίσου εξυπηρετική!

Ανήμερα τα Χριστούγεννα λοιπόν και ενώ είχαμε μπερδευτεί απ’ το πλήθος των επιλογών set menus των ποικίλων εστιατορίων, που τα περισσότερα επιχειρούν τέτοιες μέρες να βγάλουν τα σπασμένα της χρονιάς, καταλήξαμε στο Χρύσα Χρύσα, με μενού α λα καρτ και μια κουζίνα κοσμοπολίτικη και γιορτινή με σφραγίδα στο χώρο της εστίασης.
Με την ευκαιρία, τα φαγητά έρχονται στο μπαρ-πάγκο από την υπόγεια κουζίνα με μικρό ασανσέρ, δίπλα στην οποία υπάρχουν επίσης οι καθαρές τουαλέτες.

Το μενού ήταν πραγματικά ενδιαφέρον και, πέρα απ’ τα πιάτα του καταλόγου, υπήρχαν και επιπλέον δελεαστικές προτάσεις, λόγω της ημέρας, όπως π. χ. σαλάτα με ρόδι και ψητή κολοκύθα, κατσικίσιο τυρί με vinaigrette ροδιού, μυλοκόπι, σούπα βελουτέ κολοκύθι, ‘σπέσιαλ’ πατατοσαλάτα, χορτόπιτα, κ. α.
Εμείς επιλέξαμε τα παρακάτω πιάτα:

-Σούπα βελουτέ κολοκύθι (6,00), που εκτός από τη δελεαστική της εμφάνιση με την όμορφα σχεδιασμένη ποσότητα κρουτόν στη μέση του πιάτου, η γεύση της ήταν όντως εκπληκτική.
-Χορτόπιτα (6,00), τριγωνικό κομμάτι φρεσκότατης πίτας με προσθήκη σουσαμιού και μαϊντανού, που της έδιναν φινέτσα και γεύση.
-Νιόκι με γκοργκοντζόλα, καπνιστό σολομό και μπρικ (10,00), όπου τα ζυμαρικά σερβίρονται σε βαθύ, διακριτικής κομψότητας, πιάτο, με μικρή ποσότητα μπρικ στο κέντρο του. Ό, τι και να σας περιγράψω θα ήταν λίγο, μπροστά στη μαγεία αυτού του πιάτου!!
-Πατατοσαλάτα με γαλλικές πατάτες, χωριάτικο λουκάνικο και ζεστή σάλτσα τυριού cheddar (8,50). Πιάτο επίσης αποθεωτικό, με τη σος των τυριών να προσομοιάζει στο χρώμα της μουστάρδας (! ) και τις φλούδες των λουκάνικων να διακοσμούν παιχνιδιάρικα το πιάτο!!

Στην αρχή ήρθε φρεσκότατος κορμός γαλλικού χωριάτικου ψωμιού, καθώς και ένα μπολάκι με διαφόρων ποικιλιών ελιές (2,00). Το νερό ήρθε σε μια όμορφη κανάτα.

Από γλυκά επιλέξαμε ένα θαυμάσιο cheesecake με μέλι, σερβιρισμένο σε μεγάλο γυάλινο πιάτο. Το γλυκό κεράστηκε, ενδεχόμενα λόγω των ημερών και του συγγενικού προσώπου που με συνόδευε!

Συνοδέψαμε το γεύμα μας με ένα μπουκάλι Motte Maucourt λευκό, περιοχής Μπορντό (17,00).

Όποιος αναζητά ένα αυθεντικό γαστρονομικό στέκι, μακριά από τα δήθεν και τα συνηθισμένα, σίγουρα θα τιμήσει τη Χρύσα, χθες!!

Με την ευκαιρία, να ευχηθώ σε όλους μας, η καινούργια χρονιά να μας ταξιδέψει σε υπέροχα γαστρονομικά ταξίδια και προπαντός να μας χαρίζει υγεία, φως και φαντασία!!

Fun Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πρόκειται για ένα πολλά υποσχόμενο μοντέρνο εστιατόριο που ήρθε από την Θεσσαλονίκη για να ταράξει τα νερά της Αθήνας.... Στο Estrella σερβίρονται αριστουργηματικά πιάτα, εκτελεσμένα και παρουσιασμένα με περισσή φαντασία και εφευρετικότητα!! Ο επαγγελματισμός στο σέρβις και στις τιμές καθώς και η σημασία στην παραμικρή λεπτομέρεια το κάνουν ξεχωριστό και σίγουρα κέρδισε την εμπιστοσύνη μας.

Το μοντέρνο αυτό "οικοδόμημα" λειτουργεί από το πρωί με πρωτότυπα πιάτα όπως breakfast pizza, bagels, pancakes, popovers, breakfast καρμπονάρα και υγιεινά επιδόρπια. Μάλιστα, τα φαγητά αυτά είναι διαθέσιμα όλες τις ώρες.
Ξεχωριστό γλυκό αποτελεί το περιβόητο Μπουγατσάν της Estrella, μίξη κρουασάν, μπουγάτσας και καταπληκτικής κρέμας γάλακτος!!

Η λίστα με τα κρασιά είναι πολύ έξυπνα φτιαγμένη, με εικονογραφημένες - έγχρωμες επεξηγήσεις του προφίλ κάθε κρασιού!!! Οι τιμές των κρασιών είναι προσιτές (12-20,00/ φιάλη ή 3,50-4,00/ποτήρι). Μερικοί από τους ακριβότερους οίνους της λίστας είναι το Young Vines, Θωμόπουλος, Ξινόμαυρο, Νάουσα (16,00) ή το (sparkling) Brachetto D' Acqui (20,00). Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει η μοναδική, ομώνυμη μπύρα, η Estrella σε ποτήρι ή μπουκάλι (5,00/μπουκάλι), με κορυφαία την Inedit 750 ml. στα ΕΥΡΩ 22,00 το μπουκάλι!!
Σερβίρονται και εντυπωσιακά smoothies, αναψυκτικά και οι γνωστοί καφέδες.

Το μενού χαρακτηρίζεται από ποικιλία και θα έλεγα ότι το ΑΥΓΟ θριαμβεύει, χωρίς βέβαια να λείπουν και διάφορα κλασικά πιάτα, όπως π. χ. το ψητό κοτόπουλο, η χοιρινή πανσέτα, οι σαλάτες ή διάφορα ζυμαρικά. Το αξιοπερίεργο βέβαια είναι ότι εδώ ακόμα και το πιο απλό πιάτο μεταμορφώνεται σε πραγματικό στολίδι, χάρμα οφθαλμών!! Οι μερίδες εκτός από πλούσιες είναι και γκλάμορους, σερβιρισμένες με απέριττο στυλ σε λογής - λογής καλόγουστα πιάτα!!

Το κλίμα που επικρατεί στον φινετσάτο και χαρούμενο χώρο του εστιατορίου είναι απολύτως γιορτινό και δεν το λέω αυτό μόνο λόγω του εκπληκτικού χριστουγεννιάτικου στολισμού των ημερών. Αλλά πώς να το πω, μπαίνεις μέσα και ανοίγει η ψυχή σου.... επιβλητική είσοδος,. φωτεινός χώρος, άψογο ντιζάιν και στους δύο ορόφους, καλόγουστη ξύλινη σκάλα, φίνα ξύλινα τραπέζια, διαφόρων διαστάσεων, εντυπωσιακή ανοιχτή κουζίνα δίπλα στην είσοδο και πολλά ακόμη καλλιτεχνικά στοιχεία. Εντυπωσιάστηκα από την πριβέ αίθουσα του ισογείου χώρου στο βάθος, με όλα κι όλα δύο τραπέζια εκ των οποίων το ένα αντί για απλά καθίσματα είχε δύο κούνιες. Ακόμα ξεχωρίζει το υπερυψωμένο τραπέζι δίπλα στο μικρό μπαρ στο ισόγειο όπως και τα δύο - τρία μεγάλα, μοναστηριακού τύπου, τραπέζια στον επάνω όροφο! Οι τουαλέτες στο υπόγειο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, ήταν αρκετά προσεγμένες.
Στον εξωτερικό χώρο υπάρχουν γύρω στα πέντε-έξι τραπέζια, τα οποία είναι κατάλληλα για τους καπνιστές ή για εκείνους που αρέσκονται στο χάζι. Ωστόσο, τα Σ/Κ και τις γιορτές επικρατεί αφόρητος συνωστισμός απ' τους θαμώνες που περιμένουν υπομονετικά τη σειρά τους για να μπουν μέσα και κάποιοι μπορεί να ενοχλούνται από τη σχετική βαβούρα! Συνολικά, μέσα και έξω, υπολογίζω ότι θα εξυπηρετούνται άνετα γύρω στα εκατό άτομα.
Η αξιέπαινη αυτή προσπάθεια στεγάζεται σε ένα πλήρως ανακαινισμένο κτίριο και είναι πασιφανές ότι οι υπεύθυνοι όχι μόνο επένδυσαν σωστά αλλά διαθέτουν και την ευστροφία να μπορούν να αποσβέσουν τόσο με την καλή τιμολογιακή πολιτική τους όσο και με τον σεβασμό στον πελάτη. Όσον αφορά το πρώτο, το άτομο δεν νομίζω να σας στοιχίσει πάνω από ΕΥΡΩ 10-15,00, μέσα σε ένα ατμοσφαιρικό περιβάλλον με επιδέξιες γεύσεις και άξιες πρώτες ύλες. Όσον αφορά το δεύτερο, υπάρχει σέρβις υψηλών προδιαγραφών που δυστυχώς στην χώρα μας δύσκολα συναντάμε (αφήστε που πολλοί το εκμεταλλεύονται όπως θα διαπιστώσετε ). Μπροστά στα μάτια μου, αντικαταστάθηκε πιάτο με τη μια, ενώ κάπου αλλού χωρίς πολλά πολλά ήρθε καινούργιος καφές γιατί ο προηγούμενος διαμαρτυρήθηκαν ότι είχε κρυώσει....!!!

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στα ακούραστα νιάτα (τουλάχιστον δέκα άτομα στο σέρβις και την κουζίνα ), με ομοιόμορφη ενδυματολογική κομψότητα, που συνεργάζονται στο νέο αυτό εστιατόριο πολύ αρμονικά, χωρίς την παραμικρή διαμαρτυρία ή μισόλογα μεταξύ τους, παρά την απίστευτη κοσμοσυρροή...!!

Στο Estrella δεν γίνονται τηλεφωνικές κρατήσεις. Σε ώρες αιχμής, δίνει κάποιος στην είσοδο το όνομα του και περιμένει να τον καλέσουν. Τα μεσημέρια και τα απογεύματα του σαββατοκύριακου η αναμονή απαιτεί περί τα 30 - 40' περίπου!!

Εμείς ταχτοποιηθήκαμε στο βάθος του επάνω ορόφου σε ένα μεγάλο και κομψό τραπέζι. Τα σουπλά των τραπεζιών είναι καλλιτεχνικά και η πρωτοτυπία τους θα σας εκπλήξει...

Παραγγείλαμε λοιπόν (τέσσερα άτομα) τα εξής πιάτα:

Breakfast pizza με αβοκάντο, φέτα και τσίλι (7,00), πάνω σε λεπτή ζύμη με λίγο σουσάμι κάθονται όλα τα υλικά που στοιχειοθετούν ένα πολύχρωμο και εντυπωσιακό πιάτο. Στην κορυφή του πιάτου βρίσκονται δύο μεγάλα εντυπωσιακά τηγανιτά αυγά. Το όλο πιάτο κοκκινίζει με καλλιτεχνικό τρόπο λίγη ποσότητα κέτσαπ.

Breakfast pizza σε ζύμη από κουλούρι Θεσσαλονίκης με μπέικον, μαγιονέζα ουγγαρέζα, γραβιέρα (6,00). Και εδώ τα δύο τηγανιτά αυγά κάνουν την διαφορά μόνο που το πράσινο χρώμα από το τσίλι της προηγούμενης πίτσας αντικαθίσταται από το ζωηρό μωβ της μαγιονέζας. Η ζύμη είναι ίδια με την παραπάνω και το ζουμερό μπέικον δένει άψογα με τα υπόλοιπα υλικά.

Scrambled σε κρουασάν βουτύρου με καπνιστό σολωμό (6,00). Εντυπωσιάζει η άκρως ικανοποιητική ποσότητα καλής ποιότητας σολομού ( ο επαγγελματισμός που σας έλεγα.. ) πάνω στο κρουασάν καθώς και τα φρεσκότατα αυγά παραδίπλα. Το πιάτο χρωματιζόταν από μικρή ποσότητα μωβ σως (?).

Ψητό μαριναρισμένο κοτόπουλο με λαχανικά εποχής (8,00). Εδώ, όσο και αν ακούγεται περίεργο, ξεχωρίζει το καταπληκτικό ημιψημένο ψωμί στον πάτο του πιάτου, επάνω στο οποίο απλώνεται το άψογα μαριναρισμένο-τρυφερό κοτόπουλο σε πλούσια ποσότητα. Πέρα από την σαλάτα, το πιάτο στολίζουν μικρές λωρίδες από κίτρινες, πράσινες και κόκκινες πιπεριές!

Instant noodles με γαρίδες και ταχίνι (8,00). Σερβίρονται σε σκεπασμένο βαθύ μαύρο σκεύος και, τύφλα νάχουν οι Ασιάτες μάγειροι, δεν έχω φάει νοστιμότερα!!
Οι baby γαριδούλες νοστιμότατες, αν και σχετικά με τα υπόλοιπα πιάτα η ποσότητα της μερίδας ήταν μικρή.

Πάμε τώρα στα γλυκά:
Φυσικά και τιμήσαμε το περιβόητο μπουγατσάν του καταστήματος με ζεστή κρέμα μπουγάτσας και κανέλα (4,00). Το προτιμήσαμε με σοκολάτα γκανάζ, συν 0,50, υπάρχει και με πραλίνα, συν παγωτό σοκολάτα (0,50). Κάποιος μπορεί να προσθέσει και κόκκινα φρούτα (0,50). Σερβίρεται περίτρανα μέσα σε βαθύ μαύρο σκεύος με αρκετή ποσότητα λαχταριστής κρέμας μπουγάτσας, ποσότητα νόστιμου παγωτού πάνω στο κρουασάν και τη σοκολάτα παραδίπλα!!

Pancake με nesquik και παγωτό σοκολάτα (6,00). Πρόκειται για τρεις αφράτες τηγανίτες καλυμμένες με άφθονη σοκολάτα, παγωτό σοκολάτας και - περιέργως- φρούτα του δάσους!!

Το νερό έρχεται σε χαριτωμένο μπουκάλι με την επωνυμία του καταστήματος και τα σερβίτσια του φαγητού, εκτός από κομψά, έχουν και όμορφα, ζωηρά χρώματα!

Τόσο τα φαγητά όσο και τα γλυκά ήταν ΟΛΑ τ έ λ ε ι α!!!

Το μόνο αρνητικό ήταν το ότι λόγω του συνωστισμού που συναντήσαμε (Κυριακή απόγευμα) τα πιάτα ήρθαν με αρκετή καθυστέρηση! Τι να σου προλάβει άλλωστε η ανοιχτή κουζίνα, με τέτοιο χαμό...

To μέρος σφύζει από ζωή κυριολεκτικά και μεταφορικά!
Παρόλο που το " αστέρι " του Βορρά βρίσκεται στην πόλη μας εδώ και ενάμιση μήνα περίπου, θεωρώ ότι έχει βρει τον βηματισμό του στο έπακρο και σίγουρα θα ξεχωρίσει!!